PDA

View Full Version : سوسیس و کالباس اونقدر ها هم می گن هیولا نیستند!

Empress
13 October 2007, 04:09 AM
برای اینکه بگم چرا/ اول باید جنبه های هیولا بودنشون رو بگم.
اول: نوع گوشت مصرفی برای تولید اونها که عده ای می گن از دامهای بیمارو ... است. دوم: وجود نگه دارنده هایی نظیر بنزواتها و سورباتها. که به چند دلیل به سوسیس و کالباس اضافه می شوند که یکی ایجاد رنگ از دست رفته گوشتها در طی فرایند است و دیگری اثر نگه دارندگی این مواد خصوصا که این دوبه خاطر وجود گوشت چرخ شده محیط بسیار خوبی برای رشد انواع میکرو ارگانیسم ها هستند.
و حالا کمی توضیحات: برای مصرف سورباتها و بنزواتها استاندارد هایی وجود داره که برای بدست آوردن آنها مطالعات فراوانی توسط محققان اداره استاندارد انجام شده. یعنی حدی انتخاب شده که نه برای انسان ضرر داشته باشه و نه به خاطر کم بودن آنها باعث خرابی محصول بشه.
حالا کمی منصف باشیم: اگر یک کارخانه از دامهای سالم برای تولید محصولاتش استفاده کنه آیا باز هم در قسمت اول مشکلی باقی می مونه؟ و اگر بنزواتها و سورباتها به میزان گفته شده در استاندارد استفاده شده باشه آیا باز هم باعث ایجاد سرطان و مسمومیت غذایی می شه؟
خوب مسلمه که نه.
پس آیا ما حق داریم حکم کلی صادر کنیم که سوسیس و کالباس نخورید چون باعث مسمومیت میشوند؟ یا مثل یک مسؤول نا آگاه کشور بگیم مصرف بیش از یک بار در هفته سوسیس و کالباس باعث ایجاد سرطان میشود؟!!!!!
اما حق داریم که بگیم: مصرف سوسیس و کالباس هایی که خارج از محدوده استاندارد هستند و در کارخانه های ناسالم و غیر بهداشتی تولید می شوند در طولانی مدت باعث بروز سرطان می شوند.
در حال حاضر در کشور ما محصولات با کیفیت بالا و تنوع بسیار خوبی (البته نه قابل مقایسه با اروپا و امریکا) تولید می شوند که باعث گردش چرخ صنعت کشور می شند اما بعضی ها با اظهار نظرهای نادرست باعث بد بینی مردم به این محصولات و کاهش مصرف آنها می شند یا اگر هم کسی مصرف کنه عذاب وجدان داره که دارم خودم رو بیمار می کنم.
البته این رو هم در نظر داشته باشیم که محصول خارج از استاندارد به صورت بسیار گسترده ای تولید می شه که برای اجتناب از مصرف آنها باید به مصرف کننده اطلاعات کافی داد.
پس بهتره که اگر می خواهیم این فراورده ها رو مصرف کنیم از محصولات کارخانجات معتبر باشه تا هم سالم بمانیم هم از صنعت غذا حمایت کرده باشیم و هم از این فراورده واقعا خوشمزه با خیال راحت و آسوده استفاده کنیم.
و در آخر اینکه همیشه به مشخصات روی بسته بندی محصول دقت کنیم. در اولین فرصت میزان مجاز مصرف نگه دارنده ها بر طبق استاندارد رو اینجا اضافه می کنم. ضمن اینکه هرچه درصد گوشت فراورده بیشتر باشه خوب واضحه که محصول مطمین تره و در کل پس از چند بار دقت و مقایسه خودمون به راحتی محصولات خوب رو از بد تشخیص میدیم.

ALIAK28
13 October 2007, 06:20 AM
دختر مهربان! درود...
نیترات ها که برای طعم و رنگ به سوسیس - کالباس اضافه می شوند به هر مقداری سرطان زا هستند.
نیترات ها پس از برخورد با اسید معده _ و هم چنین در اثر حرارت سرخ شدن _ تبدیل به نیتروز آمین می شن که ماده ای است که سرطان زایی اون کاملا ثابت شده .
از نظر علمی و در کشورهای پیشرفته که استانداردهای تغذیه ای رو کاملا رعایت می کنند ( و به همین دلیل هم سوسیس و کالباسشون به هیچ وجه مزه سوسیس و کالباس های ما رو نداره ! یه جورایی شاید بشه گفت بی مزه هست ) مصرف ماهی یک بار ....نه حتی هفته ای یک بار این اقلام مجاز هست. اون هم به شرطها و شروطها ...
این که فلان مسئول به قول شما نا آگاه گفته اند هفته ای یک بار ...منم قبول دارم که نا آگاه هستند...!!!!
البته دقیقا به دلیلی عکس دلیل شما !
اتفاقا ایشون قطعا به خاطر اعتراضات و سوداگری سازندگان این طور مواد به اصطلاح غذایی کاملا صحبت هاشون تعدیل شده بود ...@!!!!!
فکر می کنید چرا در طول سالیان پس از جنگ...سرطان معده به سرطان اول کشنده در میان شهروندان تهرانی تبدیل شده؟
آیا تا کنون سری به انیستیتو کانسر زدید ؟ اگر نه ..توصیه می کنم حتما سر بزنید.....و ببینید چیزهایی رو که به صلاح برخی محافل اقتصادی که جیبشون رو باید پر کننند ...نیست که بصورت عمومی بازگو شود !!!

سوسیس و کالباس به دلیل داشتن مواد سرطان زا به هر میزان جهش زا هستند...و اگر در طولانی مدت ( مثلا ماهی یک بار ) خورده شوند بدن فرصت پیدا می کنه که اثرات جهش رو تا حدودی از بین ببره ....
در ضمن اگر مجبور به مصرف این طور مواد شدید تا حد ممکن دور سوسیس رو قلم بکشید....کالباس هایی که بوی سیر نمی دهند و رنگشون هم تیره نیست از بقیه موارد خطرشون کمی کمتره ....

Empress
13 October 2007, 12:04 PM
اصلا دلیل اولیه ایجاد سوسیس و کالباس نگه داری از گوشت در طولانی مدت بوده و پس از گذشت سالها با افزوده شدن مواد دیگری به آنها طعم بهتری پیدا کرده اند. در طی این چند سالی که من در این رشته (صنایع غذایی) درس خوندم و از نزدیک با فعالیتهای انستیتو صنایع غذایی ایران در ارتباط بودم نا هماهنگی های زیادی بین صنعت غذا و تغذیه دیدم که به هر حال نمی شه گفت کدومشون کاملا درست میگه. من تا حدی با شما موافقم اما به هر حال امید وارم علم ما به اونجایی برسه که بتونه یه حکم کلی و کاملا درست در مورد این مواد صادر کنه. اینهایی که من گفتم حاصل تلاشها و تجربه های محققان بسیار خوب کشور خودمونه که البته محققان تغذیه با این جریان مخالفند.

Glimpser
13 October 2007, 12:46 PM
همیشه برای من این نگه دارنده ها جای سوال داشتن
مثلا میگن تا فلان میلی گرم در برابر هر کیلو وزن بدن ایرادی نداره پس مثلا خوردن 300 گرم از فلان کالباس " بقیه ایراداهای کالباس را در نظر نمیگیریم " برای بدن هیچ مشکلی نداره . بعد میای میبینی نگهدارنده را توی سوس هم زدن توی نوشالبه هم هست به خیارشور هم زدن توی شکلات هم هست توی ...... تا آخر شب جمع بزنی میشه 500 برابر حد مجاز که باز این حده توی ایران و امریکا و .فرانسه ... فرق داره تازه چند سال بعد هم گندش در میاد که فلان کارخونه چون ماشین آلاتش فرسوده بودند بجای تغییر ماشینها از دوبرابر میزان نگهدارنده مجاز توی محصولش استفاده کرده و ......

Empress
13 October 2007, 01:36 PM
اسپرتو گرامی
در گذشته به خاطر نبود اطلاعات کافی و پیشرفت نکردن علم تا اینجایی که الان رسیده برای نگه داری مواد خوراکی برای مدت طولانی لازم بود که از انواع نگه دارنده ها استفاده بشه. در حال حاضر روش های بسیار متنوعی برای طولانی کردن عمر مواد غذایی ابداع شده که در خیلی از موارد نیازی به استفاده از مواد شیمیایی نیست. البته هنوز هم بعضی کارخانجات از نگه دارنده ها حتی به صورت غیر مجاز استفاده میکنند اما کارخانه هایی هم هستند که مواد را با فرایندهای حرارتی و یا انواع پرتو ها برای مدت زیاد سالم نگه میدارند. بدون استفاده از نگه دارنده ها حتی به میزان کم. به هر حال همواره باید توجه کنیم که از محصولات چه کارخانه ای استفاده می کنیم تا به جای اینکه مواد نگه دارنده بخوریم از محصولات سالم و نزدیک به طبیعت استفاده کرده باشیم. مثلا الان اصلا دیگه برای نگه داری شکلات احتیاجی به نگه دارنده های شیمیایی نیست. اما در مورد نوشابه یا سوسیس و کالباس با وجود ابداع راه های جدید تر هنوز استفاده از این نگه دارنده های شیمیایی کاملا مرسومه. ضمن اینکه نوشابه های گاز دار ضرر های فراوانی دارند که حتما از آنها اطلاع دارید.

amir_CLK500
13 October 2007, 03:27 PM
آقا با میکرو ویو درست کنیم چی؟؟خوبه؟

f_a_r_i_d
17 February 2008, 02:38 AM
من الان 3 ماهه لب به سوسیس کالباس نزدم
علتش اینه که 3 نفر از افراد نزدیک تو خانوادمون که زیاد مصرف می کردن مبتلا به سرطان شدند:
یکیشون سرطان خون
اون یکی که یه روز در میون می خورد سرطان معده
سومی هم که زیاد می خورد (تقریبا هر روز ) سرطان سینه

Empress
17 February 2008, 02:50 AM
من کیفیت بد اکثر سوسیس و کالباس های موجود در بازار رو انکار نمی کنم. اما f_a_r_i_d (http://www.phallz.com/member.php?u=20459) گرامی، اینی که شما گفتید، علت های مختلفی می تونه داشته باشه از قبیل مسائل ارثی و ژنتیکی (که خیلی مهه و کاملا انکار ناپذیر)، شرایط نا مناسب زندگی (مثلا هوای آلوده ) و تغذیه. و حالا یکی از فاکتور های سرطان زایی می تونه افزودنی ها باشه که علاوه بر سوسیس و کالباس در بسیاری از مواد غذایی مثل نوشابه، سس ها و ... وجود داره.

همون طور که گفتم، اگه از سوسیس و کالباسهایی که با شرایط مناسب تولید میشه استفاده کنید، امکان بروز مشکل کمتره. به هر حال اگر خواستید کارخانه های سالم و معتبر سوسیس و کالباس رو بشناسید، میتونم بهتون معرفی کنم.

nish
17 February 2008, 09:49 AM
مصرف به اندازه و درست سوسیس و کالباس و به دور از زیاده روی برای بدن انسان مشکلی ایجاد نمی کنه .
ولی اما بگم که گربه من اگه از گرسنگی هم بمیره لب به سوسیس و کالباس نمی زنه چه پخته و سرخ شدش و چه خامش:icon_mrgr

f_a_r_i_d
17 February 2008, 09:14 PM
من کیفیت بد اکثر سوسیس و کالباس های موجود در بازار رو انکار نمی کنم. اما f_a_r_i_d (http://www.phallz.com/member.php?u=20459) گرامی، اینی که شما گفتید، علت های مختلفی می تونه داشته باشه از قبیل مسائل ارثی و ژنتیکی (که خیلی مهه و کاملا انکار ناپذیر)، شرایط نا مناسب زندگی (مثلا هوای آلوده ) و تغذیه. و حالا یکی از فاکتور های سرطان زایی می تونه افزودنی ها باشه که علاوه بر سوسیس و کالباس در بسیاری از مواد غذایی مثل نوشابه، سس ها و ... وجود داره.

همون طور که گفتم، اگه از سوسیس و کالباسهایی که با شرایط مناسب تولید میشه استفاده کنید، امکان بروز مشکل کمتره. به هر حال اگر خواستید کارخانه های سالم و معتبر سوسیس و کالباس رو بشناسید، میتونم بهتون معرفی کنم.

در صورتی میشه گفت ارثی هست که همه از یک خوانواده باشند ولی اینک مواردی که من گفتم تنها مورد سرطان در خوانوادشون هستند و در کل خوانوادشون مورد مشابه دیده نشده

Glimpser
18 February 2008, 01:48 PM
یکی از دوستانی که دستی بر آتش داره لطفا" معنی گوشت سنگین را برای دوستان علاقه مند به سوسیس و کالباس توضیح بده .
تمیز ترین کارخانه کالباس سازی که من دیدم گوشت های گوساله فرانسوی را بصورت بلوک های یخزده درسته می انداخت توی چرخ گوشت " بدون بازبینی و پاک کردن میگفت اینها پاک شده هستند "
از توی جعبه های ادویه اش هم کرم و پروانه بود که وول میزد " البته غیر بهداشتی نیست چون همونجا به دنیا میان و همونجا هم تغذیه و رشد میکنند "
البته بازدید کننده های غیرمجاز زیادی هم داشت " موش ها "
افزودنی هم که مثل نقل و نبات مصرف میشد
حالا ببین توی خط ژامبون مرغش چه خبره

داود18
18 February 2008, 03:02 PM
من خودم تقریبا یاد مصرف میکنم ولی شمایی که میگید استانداردها رعایت میشه از این خبرها نیست
در بازدیدی که از طرف دانشگاه از یک کارخانه معروف داشتیم کارگر مواد افزودنی را که طبق استاندارد چند دسی گرم باید اضافه میشد با بیل به داخل دستگاه میریخت دقت کنید با بیل همون بیلها که در کار ساختمان استفاده میشه
ولی خوب میزان استاندارد اون ماده چند دسی گرم بود
پس تکلیف معلوم هست تازه این یک کارخانه استاندارد و معروف بود
در زمینه ی گوشتشم که همه میدونن
یک سرس گاو هستند که در اصطلاح قصابها و افراد این قماش به گاو تیرکمونی معروفند
این گاوها در اثر مریزی یا هر مورد دیگری قابل ذبح نیستند و گاودار اونا را به قیمت زیر 500 هزار تومن میفروشه
خوب من به شخصه گاودار میشناسم که میگه هم ی این گاوهاشو میفروشه به کارخونه های سویس و کالباس !!!!1

خوب حالا بچه ها به نظرتون توی این محصولات همبرگر بهتر نیست؟چون من فکر میکنم که همبرگر اکثرش سویا هست و بنابراین ضرر کمتری داره

f_a_r_i_d
18 February 2008, 07:22 PM
تازه تحقیقاتی که میگه اینا سرطان زا هستند ماله خارجه که ترکیبات دقیق هستند و از مواد اولیه با کیفیت استفاده میشه!

Glimpser
19 February 2008, 11:35 AM
گوشت هایی را که بخاطر مقدار بالای رادیو اکتیو " البته نه خیلی زیاد " یا وجود سایر مواد غیر مجاز البته آنهم نه به مقدار خیلی زیاد اجازه فروش و استفاده مستقیم ندارند را "گوشت سنگین" می گویند و این مواد فقط به کارخانه های کنسرو و سوسیس و ... فروخته میشود فلسفه اش هم اینه که چون با سایر مواد ترکیب میشود میزان مواد غیر مجاز آن کاهش پیدا کرده و به حد مجاز میرسد .

Glimpser
19 February 2008, 11:41 AM
تازه تحقیقاتی که میگه اینا سرطان زا هستند ماله خارجه که ترکیبات دقیق هستند و از مواد اولیه با کیفیت استفاده میشه!

دوست عزیز روی بسیاری از محصولات خارجی نوشته "مخصوص صادرات " میدونی یعنی چی ؟ یعنی استانداردهاش با استاندارد های کشور خودش هماهنگ نیست پس فقط اجازه داره محصولاتش را به خارج از اون کشور صادر کنه و حق فروش داخلی نداره .

این دقیقا مثل کشور خودمونه که هر کالایی که مرجوع میشود را در سه سوت توی بازار داخلی بعنوان جنس با کیفیت صادراتی میفروشند و به خورد خلق الله میدن یکی هم نمیاد بگه اینهارا برای چی مرجوع کردند . :icon_twis

Empress
19 February 2008, 03:53 PM
دوستان عزیز، حالا من هر چقدر هم بگم که میشه سوسیس و کالباس با کیفیت مناسب هم پیدا کرد و برای اطمینان بیشتر از اونها استفاده کرد، باز هم بحثهایی هست مبنی بر بد بودن این محصولات.
سوسیس و کالباس، بد نیستند. مگر اینکه در شرایط بدی تولید بشن. و من هم موافقم که عمده این محصولات، با کیفیت نا مناسب و حتی شدیدا افتضاحی تولید میشن. از نوع گوشت مصرف شده در آنها تا میزان مواد نگه دارنده که با بیل اضافه میشن. ولی توی صنعت ما، این که چیز تازه ای نیست. و واقعا فکر می کنید فقط در مورد سوسیس و کالباسه که شرایط تولید اینقدر افتضاحه؟؟ قصد انحراف بحث رو ندارم. اما بد نیست یه سری به کارخونه های تولید تن ماهی بزنید (البته بعضی هاشون) تا از اینکه پاتون تا مچ توی خون فرو میره و از بوی تهوع آور کارخونه، دیگه لب به تن ماهی نزنید. و یا خیلی از محصولات دیگه. که به دلیل اینکه این تاپیک در مورد سوسیس و کالباسه، من نمیگم.

اما مثل تمام محصولات دیگه، تک و توک کارخونه ای پیدا میشه که با شرایط بهداشتی و طبق استاندارد جهانی (و نه استاندارد ایران) این محصولات رو تولید کنه. که با اجازه مدیران، اسم یکی از اونها رو میگم. کارخونه رباط یک کارخونه شدیدا مدرن و تمیزه که کاملا حساب شده عمل میکنه و اگه روی بسته بندی نوشته 55% گوشت، میتونید مطمئن باشید که همین طوره.

من فقط دوست دارم که در بحث هامون، انصاف رو رعایت کنیم. و کل یک صنعت رو به خاطر اشتباهات بعضی از افراد اون صنعت زیر سوال نبریم. همون طور که اگه یه ماشین، ماشین خوبی نیست، ما اجازه نداریم که بگیم اصلا از هیچ ماشینی استفاده نکنیم.

ممنون.

mashad
19 February 2008, 04:15 PM
دختر مهربون
آخه شما فقط صبحت از گوشت ميكنيد ولي آيا تا بحال از يك كارخانه مربوطه ديدن كرده ايد بعرض سركار خانم برسانم تنها چيزي كه آنچا استفاده نمي شود گوشت است و تمام چيزي كه شما ميل ميكنيد از ضايعات گوشت است يك حساب دو دوتا چهار تا بكن قيمت گوشت و كالباس را و تمام هزينه هاي توليد آيا بنظر شما ميشود از گوشت استفاده كرد
مخلصيم

f_a_r_i_d
20 February 2008, 12:39 AM
دوست عزیز روی بسیاری از محصولات خارجی نوشته "مخصوص صادرات " میدونی یعنی چی ؟ یعنی استانداردهاش با استاندارد های کشور خودش هماهنگ نیست پس فقط اجازه داره محصولاتش را به خارج از اون کشور صادر کنه و حق فروش داخلی نداره .

این دقیقا مثل کشور خودمونه که هر کالایی که مرجوع میشود را در سه سوت توی بازار داخلی بعنوان جنس با کیفیت صادراتی میفروشند و به خورد خلق الله میدن یکی هم نمیاد بگه اینهارا برای چی مرجوع کردند . :icon_twis

چه ربطی داشت؟:icon_lol:
من می گم خارجی ها روش تحقیق کردند و اولا هم دانشمنداشون خیلی دقیقند هم محصولاتی که در کشور اونها هست از لحاظ کیفیت خیلی بهتره و نظارت و استانداردهای بالاتری اونجا هست در حالی که در ایران استاندارد...

Glimpser
20 February 2008, 02:21 AM
چه ربطی داشت؟:icon_lol:
من می گم خارجی ها روش تحقیق کردند و اولا هم دانشمنداشون خیلی دقیقند هم محصولاتی که در کشور اونها هست از لحاظ کیفیت خیلی بهتره و نظارت و استانداردهای بالاتری اونجا هست در حالی که در ایران استاندارد...

تا منظور از خارجی چی و کجا باشه
تازه خیلی وقتها میبینی یک ماده مثلا توی آلمان اجازه استفاده داره ولی توی امریکا ممنوعه و بجاش از یک ماده مکمل دیگه استفاده میشه و برعکس تازه میبینی یک کشور ثالثی مثل ژاپن هردو اون مواد را ممنوع کرده و از یک نوع مکمل دیگه استفاده میکنه .
منم دارم میگم استاندارد های اونجا درباره اینجا صادق نیست چون نه محصولات خودمان با اون استانداردها ساخته میشود و نه کالایی که به ایران صادر میشه شرایط استاندارد داخلی کشور سازنده را دارد .
بطور خلاصه خدا بداد ما برسه اون که حساب شده بود تکلیفش اینه چه برسد به اینها
:icon_surp

Profession@l
20 February 2008, 03:36 AM
دوستان عزیز، حالا من هر چقدر هم بگم که میشه سوسیس و کالباس با کیفیت مناسب هم پیدا کرد و برای اطمینان بیشتر از اونها استفاده کرد، باز هم بحثهایی هست مبنی بر بد بودن این محصولات.
سوسیس و کالباس، بد نیستند. مگر اینکه در شرایط بدی تولید بشن. و من هم موافقم که عمده این محصولات، با کیفیت نا مناسب و حتی شدیدا افتضاحی تولید میشن. از نوع گوشت مصرف شده در آنها تا میزان مواد نگه دارنده که با بیل اضافه میشن. ولی توی صنعت ما، این که چیز تازه ای نیست. و واقعا فکر می کنید فقط در مورد سوسیس و کالباسه که شرایط تولید اینقدر افتضاحه؟؟ قصد انحراف بحث رو ندارم. اما بد نیست یه سری به کارخونه های تولید تن ماهی بزنید (البته بعضی هاشون) تا از اینکه پاتون تا مچ توی خون فرو میره و از بوی تهوع آور کارخونه، دیگه لب به تن ماهی نزنید. و یا خیلی از محصولات دیگه. که به دلیل اینکه این تاپیک در مورد سوسیس و کالباسه، من نمیگم.

اما مثل تمام محصولات دیگه، تک و توک کارخونه ای پیدا میشه که با شرایط بهداشتی و طبق استاندارد جهانی (و نه استاندارد ایران) این محصولات رو تولید کنه. که با اجازه مدیران، اسم یکی از اونها رو میگم. کارخونه رباط یک کارخونه شدیدا مدرن و تمیزه که کاملا حساب شده عمل میکنه و اگه روی بسته بندی نوشته 55% گوشت، میتونید مطمئن باشید که همین طوره.

من فقط دوست دارم که در بحث هامون، انصاف رو رعایت کنیم. و کل یک صنعت رو به خاطر اشتباهات بعضی از افراد اون صنعت زیر سوال نبریم. همون طور که اگه یه ماشین، ماشین خوبی نیست، ما اجازه نداریم که بگیم اصلا از هیچ ماشینی استفاده نکنیم.

ممنون.

احیانا شما برای این کارخونه کار نمی کنین ؟

من خودم جزو کسانی هستم که زیاد از این اقلام مصرف می کنم اما می دونم ضرر زیادی داره مخصوصا با این استانداردهای ایران که تازه اون هم در بیشتر کارخونه ها رعایت نمیشه .

در مورد ارثی بودن سرطان هایی که اشاره شد باید بگم خیلی ربطی به فامیلی نداره ، معمولا مستعد بودن طرف به سرطان هست ( مستعد بودن ژنها به ایجاد جهش )که تعیین کننده میشه و البته عوامل محیطی ( مثلا در این مورد مصرف زیاد ) هم تاثیر خود را دارند .

ماندانگاس
20 February 2008, 03:42 AM
دوستان لطفا از لحن بهتری برای ادامه ی بحث استفاده کنید. در غیر این صورت پست های جنجال برانگیز پاک میشن.
با تشکر

Empress
20 February 2008, 10:23 AM
من قصدم از ایجاد این تاپیک، و پستی که قبل از این گذاشتم (پست شماره 16) فقط و فقط اطلاع رسانی بود. اما انگار هیچ توجهی به پست قبلی من و خصوصا قسمتی که گفتم "انصاف رو رعایت کنیم" نداشتید.
به هر حال به این علت که من با روند پیش رفتن این تاپیک موافق نیستم، از ادامه بحث صرف نظر می کنم.

(دوستان با مراجعه به پروفایل من می تونن ببینن که من هنوز جایی کار نمی کنم. اما چون واحد ها کار آموزی رو گذروندم، کارخونه های زیادی رو دیدم.)

god_girl
21 February 2008, 10:29 AM
مواد تشكيل دهنده سوسيس و كالباس:
1-گوشت چرخ كرده كه 40 تا 90 درصد سوسيس و كالباس را به خود اختصاص ميدهد. گوشت خوك، گاو، گوساله، بره، گوسفند، مرغ و بوقلمون و درموارد نادر ماهي در تهيه سوسيس ها استفاده ميشود.
2- نمك: نمك به عنوان طعم دهنده، نگهدارنده (به خاطر خاصيت ضد باكتريايي) و پيوند دهنده ذرات گوشت عمل ميكند.
3- ادويه جات نظيرنمك، فلفل، دانه خردل، پياز، سير، رازيانه، زنجبيل. طعم منحصر بفرد سوسيس و كالباسهاي مختلف به نوع و مقدار ادويه جات آنها بستگي دارد.
4- نيتريت ها، نيترات ها و فسفات ها كه به علت داشتن خاصيت ضد باكتريايي در عمل آوري مصرف گرديده و به عنوان نگهدارنده، آنتي اكسيدان ،افزايش دهنده ظرفيت اتصال گوشت به آب و حفظ رنگ و طعم سوسيس و كالباس مصرف ميگردند. رنگ صورتي گوشت سوسيس و كالباس به علت وجود نيتريت است. (معمولا نيتريت و نيترات بصورت نيتريت و نيترات سديم مصرف ميگردد)
5- شير خشك، آردها، نشاسته، پروتئين سويا، خرده هاي نان، پودر سيب زميني و برنج، روغن مايع، آنتي اكسيدان ها، آب، شكرها (دكستروز)، ويتامين c(اسيد اسكوربيك) از ديگراجزاي تشكيل دهنده سوسيس و كالباس ميباشند.
6- روكش(casing): خمير سوسيس و كالباس پس از تهيه توسط دستگاه پر كن(stuffer) روكش ميشوند. دو نوع روكش طبيعي و مصنوعي موجود ميباشند.
* روكش هاي طبيعي: از روده، معده، مثانه و مري خوك، گوسفند و گاو تهيه ميگردند.
* روكش هاي مصنوعي: كلاژن خوراكي و غير خوراكي، سلولز، پلاستيك، آلژينات، روكش فيبري. اين روكش ها قبل از مصرف فرآورده بايستي از روي سوسيس و كالباس جدا گردند.
7- خون، جگر و چربي خوك، گاو، گوسفند و مرغ ازديگر اجزاء تشكيل دهنده ميباشند.
8-پسته، قارچ و پنير در برخي سوسيس و كالباس ها استفاده ميگردد.

انواع سوسيس و كالباس:
1-پخته شده: از گوشت تازه تهيه گرديده و كاملا پخته شده اند.بايد در يخچال نگهداري شوند.
2-پخته شده و دودي شده: پس از پخته شدن دودي ميشوند.بايد در يخچال نگهداري شوند.بصورت سرد و گرم مصرف ميشوند.
3-تازه و يا خام: از گوشت تازه تهيه گرديده و بايد قبل از مصرف كاملا پخته گردند.بايد در يخچال نگهداري شوند.
4-خشك:سوسيس هاي تازه اي ميباشند كه با دميدن هوا خشك گرديده اند.معمولا بصورت سرد مصرف گرديده و ماندگاري زيادي دارند.
5-سوسيس و كالباس ويژه گياهخواران: از مغزها، پروتئين سويا و سبزيجات تهيه ميگردند.
6-تخمير شده:داراي طعم تند و ترشي ميباشند. توسط تخمير ميكروبي شكر موجود در سوسيس و كالباس تهيه ميگردند كه در فرآورده توليد اسيد لاكتيك ميكند.

مراحل توليد سوسيس و كالباس:
1-ابتدا گوشت را چرخ ميكنند.
2-سپس ديگر مواد تشكيل دهنده را به گوشت اضافه و توسط همزن آن را يكنواخت ميكنند.
3-خمير حاصل را توسط دستگاه هاي پركن(stuffer) روكش كرده و به فرم دلخواه در مي آورند.
4-سپس سوسيس و كالباس ها توسط هوا خشك، پخته و يا دودي ميگردد.
5-محصول نهايي را توسط وكيوم بسته بندي ميكنند.
نكته:اندازه سوسيس و كالباس به اندازه نازل(nozzle) دستگاه پر كن بستگي دارد.

اسامي برخي از سوسيس و كالباس ها:
1-كالباس خشك معمولي (bologna): از گوشت، تكه هاي پسته، سير، فلفل و ديگر ادويه جات تهيه ميگردد.
2-مارتادلا (mortadella): از گوشت، تكه هاي چربي، فلفل، سير و ديگر ادويه جات تهيه ميگردد.

3-سالامي(salami): در انواع و طعم هاي گوناگون موجود است. خشك، عمل آوري شده اما خام است. در آن از سير و تكه هاي چربي استفاده ميگردد. معمولا تخميري ميباشد و برخي از آنها داراي يك لايه قارچ خوراكي پنيسيليوم در سطح خارجي خود ميباشند.

4-پپروني(pepperoni): خشك و تند است و در تهيه پيتزا مصرف ميگردد.

5- بلغاري (polish)(kielbasa): خشك و دودي بوده واز تكه هاي بزرگتر گوشت، سيرو فلفل تهيه مي گردد.
6- هات داگ و يا فرانكفورتر (hot dog)(frankfurters)(wieners):پخته شده و دودي ميباشند.طعم آنها معمولا ملايم تر و پر آب تر از ساير سوسيس ها ميباشد.

7- كوكتل(cocktail wieners):نوع كوچكتر هات داگ ميباشند.
8-كنسرو سوسيس(vienna)

9- ليونر(lyoner):خشك و عمل آوري شده بوده و حاوي چربي و سير ميباشد.
10- سوسيس خون(blood SAUSAGE): از گوشت، چربي و خون خوك، خرده نان وآرد ذرت تهيه ميگردد.

نكته: ژامبون(jambon) به معني گوشت ران خوك ميباشد. اما در ايران گوشت ران گاو،گوسفند و يا مرغ مد نظر است.
نكته:بيش از 200 نوع سوسيس و كالباس وجود دارد كه معروفترين آنها متعلق به ايتاليا و آلمان ميباشد.

مضرات سوسيس و كالباس:
1-نيترات سديم در بدن انسان به نيتروزآمين تبديل شده و سرطانزا ميباشد. به همين خاطر معمولا ويتامين C را به فرآورده اضافه ميكنند تا از شكل گيري نيتروزآمين طي عمل گوارش جلوگيري شود.
2-نيتريت ها بسيار سمي ميباشند. بنابراين در تهيه سوسيس ها در مصرف اين نگهدارنده بسيار احتياط ميگردد. نيتريت در بدن با ميوگلوبين تركيب شده و ماده اي بنام نيتروزگلوبين را ايجاد ميكند كه موجب بروز سرطان معده ميشود.
3-فسفات ها با ايجاد اختلال در جذب كلسيم در بدن خطر ابتلا به پوكي استخوان را افزايش ميدهند.
4-سوسيس و كالباس حاوي نمك و چربي زيادي ميباشند.
نكته:سوسيس و كالباس مرغوب يك غذاي مناسب ميباشد مشروط بر اينكه در مصرف آنها زياده روي نگردد.

نحوه نگهداري:
سوسيس و كالباس هاي تازه تا 2 روز و نوع خشك آنها تا 5 هفته در يخچال قابل نگهداري است. اما براي نگهداري بيش از 2 روز، سوسيس و كالباس را بهتر است در فريزر نگهداري كنيد.

ويژگيهاي سوسيس و كالباس مرغوب:
1-بايد داراي پوست براق باشند.
2-داراي بسته بندي مناسب و بدون حباب هوا باشند.
3-پس از پخته شدن كاهش حجم ندهند. هر قدر كيفيت گوشت بكاررفته پايين تر باشد، ميزان چروكيدگي و افت حجمي سوسيس و كالباس نيز پس از پخت بيشتر خواهد بود.
4-هر قدر درصد گوشت در فرآورده بيشتر باشد، مرغوبيت آن نيز بالاتر خواهد بود.
5-در آنها از خرده هاي نان،آرد و چربي بيش از اندازه استفاده نشده باشد.
6- فاقد گلوتن(gluten) باشند. يعني فاقد خرده نان، پودرسيب زميني و برنج باشند. اين سوسيس و كالباس ها ايجاد حساسيت نكرده و از درصد گوشت بالاتري برخوردار ميباشند.
7-سوسيس و كالباس نبايد داراي لكه هاي تيره و سبز رنگ باشند.
ارزش غذايي 28 گرم سوسيس پخته:
كالري 88 كيلو كاري
چربي 7.6 گرم
كلسترول 19 ميلي گرم
سديم 320 ميلي گرم
كربوهيدرات 0.7 گرم
پروتئين 4 گرم
نحوه پخت سوسيس و كالباس:
ميتوان آنها را بخار پز، آب پز، كباب پز و يا سرخ كرد.

god_girl
21 February 2008, 10:31 AM
رابطه دیابت با مصرف زیاد سوسیس و كالباس

http://www.tebyan.net/image/big/1382/06/2327120912862462176923216923847776235245.jpg

محققان اعلام كردند رژیم غدایی سرشار از سوسیس و كالباس خطر ابتلا به دیابت نوع دوم را در مردان حدود 50 درصد افزایش می دهد .
گروهی از پژوهشگران دانشكده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد ، عادت غذایی هزاران مرد را بررسی كردند و دریافتند در كسانی كه زیاد سوسیس و كالباس مصرف می كنند ، احتمال ابتلا به دیابت نوع دوم 46 درصد بیشتر از كسانی است كه این مواد را كمتر مصرف می كنند .
دكتر فرانكهو تهیه كننده گزارش این تحقیق كه در مجله بهداشت " دیابتها " منتشر شده گفت" ما توصیه نمی كنیم این مواد غذایی به كلی از غذای مردم حذف شود ، بلكه پیشنهاد ما آن است كه مردم تعداد دفعات مصرف این نوع گوشتها را كاهش دهند . "
به گفته این محقق بیشترین احتمال ابتلا به دیابت نوع دوم مربوط به كسانی است كه در هفته ، دو وعده یا بیشتر سوسیس و كالباس مصرف می كنند .
این گزارش علمی نتیجه جمع آوری اطلاعات در مورد 42 هزار و 504 مرد ( 40 تا 70 ساله ) سالم بدون دیابت ، بیماری های قلبی و یا سرطان است. به گفته دكتر "هو" كشیدن سیگار ، چاقی ، میزان مصرف چربی و تحرك جسمانی نیز در این تحقیق مورد توجه قرار گرفتند و بر این اساس تعدیلات صورت گرفته است . پس از این تعدیلات روشن شد كه مصرف زیاد سوسیس و كالباس عامل مستقلی برای ابتلا به دیابت است .

god_girl
21 February 2008, 10:33 AM
http://www.iranmania.com/News/farsi/ArticleView/NewsPic.asp?News_Code=55344&News_Kind=Current%20Affairs&Image_Code=7676&Image_FileName=topfat311005.jpg&Image_Language=2
سوسيس و كالباس و غذاهاي آماده نبايد بيش از يك نوبت در ماه مصرف شود، زيرا مصرف بيش از حد اين مواد به علت نوع پخت و چربي‌هاي موجود آن سرطان‌زاست.
دكتر مرتضي صفوي با تاكيد بر اين كه مصرف اندك سوسيس و كالباس مثلاً ماهي يك‌بار مضر نيست، اما اگر خوردن اين غذاها عادت شود و به علت آساني تهيه و ارزان بودن، بيش از حد مجاز مصرف شود عوارض زيادي را به دنبال دارد كه سرطان‌زا بودن يكي از آن‌هاست.
وي مي‌گويد: معمولاً در تهيه سوسيس و كالباس به جاي گوشت خوب از چربي‌هاي مختلف گوشت استفاده مي‌شود، ضمن اين‌كه در طبخ آن نيز از روغن‌هاي معمولي جامد با ترانس بالا استفاده مي‌شود كه بسيار مضر هستند.

اين هشدار در حالي است كه در حال حاضر سرانه مصرف سوسيس و كالباس در اروپا ۶۴ و در ايران ۴ كيلوگرم در سال است، اما به دليل جوان بودن جمعيت كشور و افزايش اشتغال زنان و همچنين سرعت و سهولت در تهيه اين فرآورده‌ها، مصرف آنها در سفره ايرانيان رو به افزايش است.
دكتر صفوي، مدير دفتر بهبود تغذيه وزارت بهداشت در اين باره به همشهري مي‌گويد: «براساس آخرين آمار بررسي تغذيه كشور كه با هدف ريشه‌كني سوءتغذيه ايرانيان انجام شده است، ۶۳درصد جمعيت مورد مطالعه در تهران چاق‌اند و اضافه وزن دارند، ۲۴ درصد فشار خون، ۵۴ درصد اختلالات چربي خون و ۱۱ درصد نيز ديابت دارند كه مهم‌ترين علل بروز آنها گرايش به مصرف زياد غذاهاي فست فود، عدم تحرك و جايگزين شدن سوسيس و كالباس به جاي نان و پنير است.
در اين كارخانه‌ها براي اين كه وضع ظاهري كالباس را مناسب كنند از نيترات استفاده مي‌كنند تا آنها به رنگ‌هاي صورتي و قرمز درآيند و معمولاً فرآورده‌هايي كه نيترات كمتري دارند مرغوب‌ترند چون نيتريت و نيترات بعد از مصرف تبديل به نيتروژآمين شده و سلامتي مصرف كنندگان را تهديد مي‌كند» .
به گفته كارشناسان، سوسيس و كالباس جزو آن دسته از فرآورده‌هاي پروتئيني دست دوم هستند كه ديرهضم مي‌شوند و جذب پروتئين از آنها كمتر است. همچنين به دليل نمك سود شدن انواع كالباس و سوسيس مثل كالباس و سوسيس‌هاي دودي، تند و ادويه‌دار جذب كلسيم و پروتئين كاهش مي‌يابد و در نهايت باعث پوكي استخوان مي‌شوند. همچنين مواد افزودني به اين فرآورده‌ها باعث ايجاد اختلالاتي در جنين مي‌شود.

دباغ مقدم، رئيس كميته بهداشت مواد غذايي جامعه دامپزشكان در اين باره مي‌گويد: «استفاده از برخي اعضاي دام همچون ريه، طحال، مثانه، نخاع، بافت‌هاي غده‌اي، سنگدان، رگ و پي، پوست، گوشت كله و چربي‌هاي احشايي در توليد فرآورده‌هاي گوشتي، سوسيس و كالباس ممنوع بوده و با كارخانه‌هاي مصرف كننده اين اعضاي دام توسط مراجع قانوني برخورد مي‌شود» .

رئيس كميته بهداشت مواد غذايي جامعه دامپزشكان همچنين مي‌گويد: «ميزان گوشت موجود در سوسيس و كالباس بايد حداقل 50 درصد، چربي آن حداكثر 20 درصد و ميزان مواد نشاسته‌اي موجود در آن كمتر از ۸ درصد باشد. در ايران بيش از 50 نوع سوسيس و كالباس توليد مي‌شود كه اختلاف آنها نيز بيشتر به خاطر درصد گوشت، نوع گوشت، ادويه، ميزان و نوع چربي و آب افزوده شده است» .
دباغ مقدم در خصوص مواد تشكيل دهنده سوسيس و كالباس نيز اين‌گونه توضيح مي‌دهد: «مواد تشكيل دهنده سوسيس و كالباس سالم و حاوي مواد مغذي شامل مواد پروتئيني همچون گوشت، سويا، شيرخشك، پنير، تخم مرغ، انواع چربي‌هاي خوراكي حيواني و گياهي، آرد گندم، نشاسته‌هاي خوراكي، انواع ادويه و سبزي‌هاي خوراكي همچون فلفل دلمه‌اي، هويج، قارچ، آب به شكل يخ و مواد افزودني مجاز است و مصرف سوسيس و كالباس در حد متعادل و در صورت تهيه از كارخانه‌هاي معتبر، آسيبي به سلامت مصرف كنندگان نمي‌رساند» .

pedram_x2005
28 February 2008, 03:48 AM
دوستان به نظر من زياده روي در همه غذاهاي كارخانه اي از جمله سوسيس ،كنسرو و...
مضره

roobah93
17 June 2008, 09:44 PM
سوسیس کالباس در ایران از کیفیت مطلوبی بهرمند نیست آیا شما کارخانه هارادیده اید
البته نه همه ی کارخانه ها.

pesaremelli
17 June 2008, 11:05 PM
میشه بهترین کارخانه های سوسیس و کالباس ایران رو معرفی کنید؟

Artemis
17 June 2008, 11:41 PM
فقط نکته ای در باره گوشت های مصرفی در کارخانه های سوسیس کالباس براتون بگم
گوشت های مصرفی در این کارخانه ها عمتدا و مقدار قابل توجهی از اونا از گوشت گاوهای شیری و مرغ های تخم گذار تامین میشه که دیگه قدرت تولید شیر یا تخم مرغ را ندارند
حالا اشکال کار کجاست
اینجاست که این گاوها و مرغ ها برای اینکه حداکثر تولید را داشته باشند دائما هورمون و مکمل های های غذایی مصرف میکنند که بعد از خروج از چرخه تولید تمامی این مواد در گوشتشون موجوده که چون ارزش ارائه مستقیم به بازار را ندارند بصورت غیر مستقیم و از طریق سوسیس کالباس وارد چرخه ی غذایی می شوند

منبع:درس دامپروری عمومی

@nim
17 June 2008, 11:49 PM
سلام
دوستان شاید یه چیزی بگم باور نکنید
ولی یکی از آشناهامون قسم میخورد ومیگفتش که یه سال پیش میبینه گربه ها رو تو خیابون جمع میکنن میگیرنشون و کنجکاو میشه ببینه این گربه های بدبخت رو چی میکنن آخه , تعقیب میکنه اونا رو میبینه میبرن کارخونه سوسیس کالباس
این کارخونه تو شمال کشور هست
ولی با اینکه سوسیس کالباس این همه ضرر داره ولی من نمیتونم خوردنش رو ترک کنم ...

m_eslam
30 June 2008, 04:09 PM
اگه شما نديدي ، من ديدم كه از پوست مرغ استفاده ميكنن. كي حاضر يه وعده شامل مقدار زيادي پوست مرغ بخوره؟

HOJATSHABANI
11 July 2008, 07:04 PM
اولا زیاد عکس همبرگر و هات داگ رو نذارید که من رژیم دارم و حالت جنون پیدا میکنم !

------------------
در مورد سوسیس و کالباس واقعا باید گفت استاندارد بهداشتی در ایران رعایت نمیشه
توی کارخونه ها به دلیل سنتی بودن و کارگرهای ساده و همینطور جنبه اقتصادی قضیه چیزی تولید میشه که اگه هر کسی از نزدیک ببینه هیچوقت به این مواد پروتئینی لب نمیزنه ( بازرسها هم که قربونشون برم مشکلات مالی دارن خوب )

یه بار یه پنیر قالبی پگاه گرفتم توش پر تیکه های خون بود.
رفتم پیگیری کردم ( چیزی حدود 1 هفته ) تا رسیدم به معاونت بهداشت ....
گفتن باید شکایت رسمی بکنی
گفتم میکنم
گفتن بعدش میریم فروشنده رو میگیرم
واسه چی ؟
از اون بازجویی میکنیم
گفتم اون بیچاره که میفروشه خود کارخونه باید جواب پس بده
نه ما با فروشنده کار داریم
خلاصه هی گفتن و گفتن
که اخرش منظورشون رو فهمیدم که اقا بیخیالش شو

-----------------------------------------------------------------------

2 ماه پیش اردبیل بودم تو راه یه کالباس گرفتم با رفیقم
یعنی فکر کنید گند ترین و اشغالترین چیزها رو میتونستید داخلش کشف کنید
از خیرش گذشتیم و نون و خیارشور با دوغ خوردیم !

-------------------------------------------------

یه پیتزا فروشی هست اینجا به نام پیتزا افتاب
از اولین و پرفروشترین پیتزا فروشیهاست که همه اون اوایل تعریفش رو میکردن
فامیلمون خونش تو همون کوچه بود یه بار خونشون بودیم گفت اهل پیتزا هستی ؟
گفتم بله خصوصا از نوع مفتش
گفت بیا یه چیزی نشونت بدم که دیگه تا اخر عمرت نخوری !
ما رو برد دم پنجره یه دوربین داد دستم کارگاه یا هموناشپزخونشون رو نشونم داد

وااااای چی بود !
مرغ های زرد شده و فاسد شده رو با پا رو زمین هل میدادن

یک کثافت کاری بود که نگو

از اون موقع تا الان تو خونه درست میکنم
------------------------------------------------------

همونطور که دوستان عزیز گفتن منکر کارخانه جات بهداشتی و استاندارد ایران نمیشم اما خدایی پیدا کردنش کار حضرت فیله چون نه از روی تبلیغات مییشه متوجه شد نه از روی بسته بندی نه از طعمش !

فکر میکنم اگه بهداشت یکمی این جور افراد سودجو رو جریمه میکرد الان این حال و روز رو نداشتیم

جالبه که خودشون هم از این مواد استفاده فراوانی میکنن !!!

با احترام / حجت

HOJATSHABANI
11 July 2008, 07:10 PM
اهان در مورد کنسرو تن ماهی

من دستگاه های چوب بری میفروشم و افراد زیادی میان برای خرید این دستگاه ها که باهاشون ماهی خورد کنن

این دستگاه ها به خاطر جنسشون اخر میکروب هستند

ببین چقدر بو میدن که هیچکسی حاظر به تعمیرش نیست

---------------------------------------------------------------------------

تا امروز 2 نفر اومدن این دستگاه ها رو خریدن و دورش رو استیل یا المینیوم گرفتن ( با هزینه بالا )

که البته هزینه ها تو کارشون گم میشه ولی معرفت داشتن و این کارو کردن

خصوصا برای گوشت خرد شده داره کم کم مد میشه همین دستگاه ها رو تمام استیل میگیرن و استفاده میکنن

با احترام / حجت

payamix
11 July 2008, 07:29 PM
چند سال کم و زیاد عمر همه مشخصه !
از زندگیتون لذت ببرید.