PDA

View Full Version : اخبار مربوط به قیمت گذاری و سهمیه بندی بنزین

صفحه ها : 1 2 3 4 [5]

birak
19 December 2010, 08:45 PM
این خبر جالب هم امروز منتشر شد که نشون میده بر خلاف ادعای اینها مبنی بر هماهنگی کامل با جایگاه داران با اونها هم هماهنگی درستی صورت نگرفته بوده و انها هم از این قضیه شاکی هستند ... در ضمن قضیه گاز هر متر مکعب 300 تومن هم این سوال رو برا خیلیها به وجود آورده که پس چرا تو بعضی جایگاهها دارن گاز رو با قیمت 405 تومن میفروشن ! باید خدمتتون عرض کنم که پمپ های گاز بعضی هاشون بر اساس متر مکعب محاسبه میکنند که قیمت گاز تو اون پمپ ها بر اساس هر متر مکعب 300 تومن محاسبه میشه اما تو بیشتر پمپ ها گاز رو کیلویی محاسه میکنند که هر کیلو تقریبا معادل 1.3 متر مکعب هست در نتیجه هر کیلو گاز در حال حاضر 405 تومن داره فروخته میشه . اما متن خبر :

"بنزين سه نرخي نيست؛ شش نرخيست!

رئيس اتحاديه جايگاه‌داران سوخت از اين كه قبل از اعلام نرخ‌هاي جديد بنزين و گازوييل هيچ‌گونه هماهنگي با جايگاه‌داران صورت نگرفته، گله‌مندي كرد.

ناصر رئيسي‌فرد در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار كرد: تاكنون مشخص نشده كه جايگاه‌داران بايد بنزين مورد نياز خود را با قيمت 100 تومان خريداري كنند يا 400 تومان.

وي افزود: بايد در ابتدا جايگاه‌داران را از اين شرايط مطلع مي‌كردند تا آمادگي لازم در كارگران جايگاه‌ها ايجاد مي‌شد؛ تا حداقل در صورت افزايش قيمت بنزين تحويلي به جايگاه‌داران، آمادگي فراهم كردن اعتبار مورد نياز براي خريد صورت مي‌گرفت.

* * بنزين سه نرخي نيست؛ شش نرخيست

او با بيان اين‌كه با اين وضعيت، تنها جايگاه‌دارن متضرر مي‌شوند، افزود: بنزين سه نرخي نشده است، بلكه با محاسبه بنزين سوپر شش نرخي شده است كه اين امر باعث ايجاد مشكل و ناهماهنگي در مديريت جايگاه‌ها مي‌شود؛ چرا كه با وجود اين شش نرخ بنزين و بعضا دو نرخ گازوييل در جايگاه‌ها، محاسبه چگونگي ميزان فروش با پول از سوي كارگران بسيار سخت و طولاني مدت و موجب سو‌استفاده نيز مي‌شود.

او با اشاره به اين كه بعد از گذشت هشت ماه از آخرين جلسه با مديران شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي، امروز نيز به دليل مشغله بالاي آنان موفق به برگزاري جلسه‌ با شركت ملي پخش، پيرامون مشكلات جايگاه‌داران در شرايط جديد نشديم، ازدحام جايگاه‌ها را ناشي از هيجان مردم از سهميه حمايتي بنزين دانست و ياآور شد كه نمي‌توان تا دو سه روز آينده ارزيابي خاصي از رفتار مصرفي مردم ارائه كرد."

alireza_sos
19 December 2010, 08:45 PM
بدون شرح

http://media.farsnews.com/Media/8909/ImageReports/8909281556/11_8909281556_L600.jpg

http://media.farsnews.com/Media/8909/ImageReports/8909281556/14_8909281556_L600.jpg

birak
19 December 2010, 09:18 PM
دوستان توضيحي بايد خدمتتون بدم در مورد گاز و بنزين، با مقايسه‌اي که در ماشين خودم انجام دادم بطور تقريبي هر مترمکعب (و نه کيلوگرم) گاز معادل يک ليتر بنزين کارايي داره. نرخ گاز هر مترمکعب 300 تومن خوب اگر بنزين سهميه دي به بعد که بهش ميگن نيمه يارانه اي معمولي 400 و سوپر 600 باشه مقايسه‌اش با خودتون و اين قضيه فقط تا 60 ليتر دوام داره بعد از 60 ليتر بايد بريد تو مايه‌هاي 700 و 800 که گاز همون 300 هستش، بازهم اختلاف زياد هست ....................
:
زبان در دهان پاسبان سر است:icon_mad:

ممنون بابت توضیحاتتون
با توجه به ارزش انرژی گاز و مسافتی که میشه باهاش طی کرد موافقم که هر متر مکعب گاز تقریبا معادل 1 لیتر بنزین کارایی داره و با توجه به قیمت آزاد 700 تومنی بنزین از نظر تئوری و روی کاغد هنوز به نظر میرسه گاز مزیت زیاد قیمتی داره اما تو قضیه گاز فقط بحث میزان قیمت خام مطرح نیست ... وقتی کسی ( مثل من ) که سوخت اصلیش رو گاز در نظر گرفته بوده این رو هم در نظر داشته که مثلا با زدن 10 متر مکعب گاز فقط معادل 10 لیتر بنزین میتونه مسافت طی کنه و بعدش باید کلی وقت و انرژی رو تو صف های گاز معطل بشه و علاوه بر این میزان فرسودگی موتور ماشین و سواری با کیفیت پایین تر رو هم باید به جون بخره ... پس قیمت گاز باید از نظر قیمت اونقدر جاذبه داشته باشه که آدم همه این مشکلات رو به جون بخره ... قیمت کیلویی 54 تومن این مزیت بزرگ رو داشت اما قیمت جدید با اینکه باز هم به صرفه به نظر میاد اما با در نظر گرفتن همه مشکلات بالا می بینیم قیمتش کاملا بد محاسبه شده و دیگه از اون مزیت قیمتی خبری نیست ... این رو هم یادمون نره قیمت مدلهای گاز سوز چند صد هزار تومن بالاتر از مدلای بنزینی هست و اونهایی هم که شخصا گاز سوز کردند هزینه زیادی رو متقبل شدن تا از مزیت قیمتی گاز به نحو مطلوبی استفاده کنند اما در حال حاضر این مزیت نسبی کاملا کم رنگ شده . از اون بدتر که ما رو دریایی از گاز زندگی میکنیم و درسته که باید منابع انرژی باید برا نسل های بعدی هم حفظ بشه اما وقتی آدم میبینه که همین گاز رو دارن مفت مفت با قیمت زیر 100 تومن به کشورهای دیگه صادر میکنن فقط دل آدم آتیش میگیره . لااقل به همین قیمت 300-400 تومن گاز رو صادر کنند تا ما بهتر بتونیم به ایرانی بودنمون افتخار کنیم ! باورمون بشه همه این کارها و تحمل سختی ها برا حفظ حق آیندگانمون هست که اونها هم از این نعمات استفاده کنند نه فقط برا پر کردن جیب یه عده به بهانه صرفه جویی !:icon_bigg

moje90
19 December 2010, 10:00 PM
با سلام به دوستان گل :icon_wink خداد به دادمون برسه با این قیمتای عجیب و غریب سوخت :icon_ques امروز رفتیم 12 متر مکعب گاز زدیم 3600 تومن در حالیکه دیروز حداکثر 500 میشد (ماشین همکارمون سمند دوگانه) تازه من که سرباز شهرستانم هر روز میرم و میام نمیدونم قیمت بلیط اتوبوسها چند میخاد بشه ؟؟؟:icon_ques

mmamushy
19 December 2010, 10:43 PM
همچین مواقعی بازار شایعات زیاد میشه .....من هم جایی را پیدا نکردم که بپرسم:

راسته که میگن در اثر ا ع ت ص ا ب رانندگان وسایل عمومی جاده ای(کامیون و اتوبوس) قیمت گازوییل برگشت از قیمت کذایی فعلی؟
با سلام
والا ما خودمون کشنده داریم ولی این حرف را نشنیدم یا هنوز خبرش به ما نرسیده
فقط یه چیز جالب : میگفتن گازوییل تا ده روز اینده همون لیتری 16 تومتان هست ولی امروز ما گازوییل لیتری 150 تومان زدیم واقعا عجیب هست
با ماشین هم دیگه باید خداحافظی کنیم و به خط 11 سلام :icon_twis

Real Madrid
19 December 2010, 10:57 PM
برای من یه سوال پیش اومده :
فرضا من الان 500 لیتر بنزین دارم تو کارتم .حالا این سهمیه 400 تومنی چطور محاسبه میشه ؟
یعنی من تا وقتی که این 500 تا رو دارم همون لیتری 100 تومن رو می زنم و بعد که تموم شد باید 400 تومنی بزنم ؟ این 400 تومنی سهمیه اش کجای کارت هست ؟ یعنی 60 لیتری 400 تومنی دادن به مقدار 500 لیتر قبلی کارتم اضافه شده یا جای دیگه ای ثبت شده و آیا این 60 لیتر هم اگر استفاده نکنم ذخیره میشه برای ماههای آینده ؟

داود18
20 December 2010, 01:35 AM
دوستان با اين وضعيت ، اوضاع قيمت ماشين را چطور پيش بيني ميكنيد/؟

zxcvmohsen
20 December 2010, 01:48 AM
یعنی بنزین از امروز گران شد؟!!
بله، به میمنت و مبارکی گرون شد رفت..
ما هم افتتاح کردیم و 20 لیتر نا قابل زدیم شد 14000 تومن

arash_2ti
20 December 2010, 09:22 AM
ممنون بابت توضیحاتتون
با توجه به ارزش انرژی گاز و مسافتی که میشه باهاش طی کرد موافقم که هر متر مکعب گاز تقریبا معادل 1 لیتر بنزین کارایی داره و با توجه به قیمت آزاد 700 تومنی بنزین از نظر تئوری و روی کاغد هنوز به نظر میرسه گاز مزیت زیاد قیمتی داره اما تو قضیه گاز فقط بحث میزان قیمت خام مطرح نیست ... وقتی کسی ( مثل من ) که سوخت اصلیش رو گاز در نظر گرفته بوده این رو هم در نظر داشته که مثلا با زدن 10 متر مکعب گاز فقط معادل 10 لیتر بنزین میتونه مسافت طی کنه و بعدش باید کلی وقت و انرژی رو تو صف های گاز معطل بشه و علاوه بر این میزان فرسودگی موتور ماشین و سواری با کیفیت پایین تر رو هم باید به جون بخره ... پس قیمت گاز باید از نظر قیمت اونقدر جاذبه داشته باشه که آدم همه این مشکلات رو به جون بخره ... قیمت کیلویی 54 تومن این مزیت بزرگ رو داشت اما قیمت جدید با اینکه باز هم به صرفه به نظر میاد اما با در نظر گرفتن همه مشکلات بالا می بینیم قیمتش کاملا بد محاسبه شده و دیگه از اون مزیت قیمتی خبری نیست ... این رو هم یادمون نره قیمت مدلهای گاز سوز چند صد هزار تومن بالاتر از مدلای بنزینی هست و اونهایی هم که شخصا گاز سوز کردند هزینه زیادی رو متقبل شدن تا از مزیت قیمتی گاز به نحو مطلوبی استفاده کنند اما در حال حاضر این مزیت نسبی کاملا کم رنگ شده . از اون بدتر که ما رو دریایی از گاز زندگی میکنیم و درسته که باید منابع انرژی باید برا نسل های بعدی هم حفظ بشه اما وقتی آدم میبینه که همین گاز رو دارن مفت مفت با قیمت زیر 100 تومن به کشورهای دیگه صادر میکنن فقط دل آدم آتیش میگیره . لااقل به همین قیمت 300-400 تومن گاز رو صادر کنند تا ما بهتر بتونیم به ایرانی بودنمون افتخار کنیم ! باورمون بشه همه این کارها و تحمل سختی ها برا حفظ حق آیندگانمون هست که اونها هم از این نعمات استفاده کنند نه فقط برا پر کردن جیب یه عده به بهانه صرفه جویی !:icon_bigg

به همه اينها نداشتن فضاي كافي در صندوق و خطرات بسيار بيشتر ناشي از تصادف رو هم بايد اضافه كرد كه در كل ديگه ماشين دوگانه سوز هم فايده نداره.

Rain Man 4498
20 December 2010, 09:33 AM
دلمون به گاز خوش بود دیشب خیر سرمون رفتیم تو پمپ 5 کیلو زدیم 2000 تومن.

دلم میسوزه برا مردم بیچاره ای که قبل از این ماجراها بدو بدو رفتن ماشین هاشون رو گازسوز کردند.

سود انباشته
20 December 2010, 09:48 AM
به همه اينها نداشتن فضاي كافي در صندوق و خطرات بسيار بيشتر ناشي از تصادف رو هم بايد اضافه كرد كه در كل ديگه ماشين دوگانه سوز هم فايده نداره.

پس با این وضعیت باید تفاوت خودروهای تک سوز با دوگانه سوز که در حال حاضر بیش از یک میلیون تومان است کاهش یابد.
قیمت سمند ال ایکس بنزینی در بازار آزاد: 14300000تومان
قیمت سمند ال ایکس دو گانه سوز در بازار آزاد: 16000000 تومان
( هر دو خودرو با همین قیمت ها در یکی از نمایندگی های ایران خودرو موجود باشد هر کی خواست آدرس اش رو براش میدم)

ولی قیمت کارخانه بالاتر از این قیمت ها میباشد!

safasony
20 December 2010, 10:39 AM
جالبه !!!

بنزين 7 برابر شده ---------> ليتر 100 شده ليتري 700
گاز 7 برابر شده
گازوئيل 10 برابر شده

چه لذتي خواهيم برد!!!

ما سمند سوارا كه بايد 70 ليتر بنزين بزنيم بايد 49.000 تومن پياده بشيم!
يعني اگر مسافرت خارج شهر هم با ماشين پر بري تكميل ظرفيت حتي با قيمت بيرون برابري نميكنه!
يه روزي ارزش داشت!

Rain Man 4498
20 December 2010, 11:42 AM
رئيس اتحاديه جايگاه‌داران سوخت از اين كه قبل از اعلام نرخ‌هاي جديد بنزين و گازوييل هيچ‌گونه هماهنگي با جايگاه‌داران صورت نگرفته، گله‌مندي كرد.

ناصر رئيسي‌فرد در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار كرد: تاكنون مشخص نشده كه جايگاه‌داران بايد بنزين مورد نياز خود را با قيمت 100 تومان خريداري كنند يا 400 تومان.

http://www.image-upload.net/images/01zvc17dlx5q8iyksyae_thumb.jpg (http://www.image-upload.net/viewer.php?file=01zvc17dlx5q8iyksyae.jpg) http://www.image-upload.net/images/an2wvms3wom8j1p9rj3e_thumb.jpg (http://www.image-upload.net/viewer.php?file=an2wvms3wom8j1p9rj3e.jpg)

mmamushy
21 December 2010, 02:06 PM
همچین مواقعی بازار شایعات زیاد میشه .....من هم جایی را پیدا نکردم که بپرسم:

راسته که میگن در اثر ا ع ت ص ا ب رانندگان وسایل عمومی جاده ای(کامیون و اتوبوس) قیمت گازوییل برگشت از قیمت کذایی فعلی؟

با سلام
والا ما خودمون کشنده داریم ولی این حرف را نشنیدم یا هنوز خبرش به ما نرسیده
فقط یه چیز جالب : میگفتن گازوییل تا ده روز اینده همون لیتری 16 تومتان هست ولی امروز ما گازوییل لیتری 150 تومان زدیم واقعا عجیب هست
با ماشین هم دیگه باید خداحافظی کنیم و به خط 11 سلام :icon_twis
khososi عزیز
گویا صحبت شما درست بود بابت ا ع ت ص ا ب توی بندر چون الان توی بندر اعلام کرده بودن یک سر بار نزدن یعنی همون ادهای معروف بنام های .....:icon_arro حتی موز را هم بار نزدن دیگه خودتو حسابه باقیه چیزها را بکنید ولی قیمت گازوییل بعد از دوروز درست شد و همون 16 تومن شد ولی ما که دوتا باک 150 تومنی هم زدیم حالا ببینیم چی میشه:icon_twis
دوستان این اطلاعیه را هم ببینید جالبه
تصویب افزایش قیمت مجاز حمل و نقل درون وبرون شهری

رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور گفت:میزان افزایش قیمت مجاز حمل و نقل درون و برون شهری بار و مسافر، دیشب در ستاد هدفمند کردن یارانه ها به تصویب رسید.به گزارش خبرنگار خبرخودرو ، محمد رویانیان افزود:از امروز همه ناوگان حمل و نقل بار و مسافر برون شهری قیمت جدید نرخ خدمات حمل و نقل را دریافت خواهند کرد و بر اساس آن، افزایش نرخ رسمی مجاز خواهند داشت.

وی گفت:دیروز از 2500 تقاضای بارهای بندر عباس 2491 کشنده و کامیون سنگین این بارها را بارگیری و به سایر نقاط کشور منتقل کردند که در این خصوص از همه کامیونداران تشکر می کنیم.

رویانیان با اشاره به روز سوم اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها افزود: بیش از99 درصد رانندگان و ناوگان حمل و نقل عمومی تا امروز بدون هیچ افزایش کرایه ای به حمل و نقل بار و مسافر اقدام کردند.

وی گفت: تمام اتوبوس های برون شهری و‌ مینی بوسهای شهری وابسته به شهرداری تا امروز یک ریال افزایش کرایه نداشتند و همچنین تاکسی ها، اتوبوس های شرکت واحد، مترو،‌ تاکسی های برون شهری و قریب به اتفاق کامیونداران نیز افزایش نرخ نداشته اند و جا دارد از جامعه بزرگ حمل و نقل شهری و برون شهری تشکر کنیم

alireza_sos
21 December 2010, 03:41 PM
محمد رويانيان روز سه‌شنبه همزمان با سومين روز از اجراي هدفمند كردن يارانه‌ها، گفت: از ساعت 24 امشب دو سهميه بنزين در كارت سوخت رانندگان شارژ مي‌شود.

وي افزود: بر اين اساس، خودروهاي شخصي 50 ليتر، تاكسي‌هاي بنزيني 400 ليتر، تاكسي‌هاي دو گانه سوز 300 ليتر، آژانس‌هاي بنزيني 300 ليتر، آژانس‌هاي دو گانه سوز 300 ليتر، مسافربرهاي شخصي دو گانه سوز 300 ليتر، خودروهاي آموزشگاه‌ها 150 ليتر، موتورسيكلت‌ها 20 ليتر و آمبولانس‌ها 500 ليتر بنزين حمايتي ويژه‌ دي ماه دريافت خواهند كرد كه نرخ آن به ازاي هر ليتر 100 تومان است.

رييس ستاد حمل و نقل و مديريت مصرف سوخت كشور افزود: به اين ترتيب تمامي خودروها به جز خودروهاي مناطق آزاد، «بنزين حمايتي» مي‌گيرند.

وي در عين حال گفت: از ساعت 24 امشب، مطابق سهميه آذر ماه نيز بنزين سهميه‌اي با نرخ 400 تومان به كارت سوخت خودروها واريز مي‌شود و به اين ترتيب خودروهاي شخصي علاوه بر 50 ليتر بنزين حمايتي 100 توماني، 60 ليتر بنزين سهميه‌اي با نرخ 400 تومان دريافت مي‌كنند و ساير خودروها نيز به ميزان سهميه ماه قبل بنزين 400 توماني دريافت مي‌كنند.

رويانيان در خصوص خودروهاي ديزلي نيز گفت: حدود 70 درصد اين خودروها سهميه حمايتي گازوئيل خود را با نرخ 5/16 تومان دريافت كردند و مابقي خودروها كه تاكنون نتوانسته‌اند سهميه خود را دريافت كنند تا امشب سهميه مازاد را دريافت خواهند كرد.

birak
21 December 2010, 06:33 PM
دلمون به گاز خوش بود دیشب خیر سرمون رفتیم تو پمپ 5 کیلو زدیم 2000 تومن.
دلم میسوزه برا مردم بیچاره ای که قبل از این ماجراها بدو بدو رفتن ماشین هاشون رو گازسوز کردند.

من هم امروز رفتم حدود 7.5 کیلو گاز زدم که قیمتش دقیق 2920 تومن شد و طبق معمول مسئول جایگاه پول خرد نداشت و 3000 تومن ناقابل پرداخت شد ... حالا حساب کنید اگه برا هر نفر 20-30 تومن ( نه 80 ! ) پول اضافه بگیرن هر روز چقدر پول جمع میشه !! تو خبرها اومده بود که شمارشگر پمپ ها نمیتونه نرخ های جدید رو محاسبه کنه و مسئولان جایگاه با ماشین حساب محاسبه میکنند اما تو این جایگاه خود پمپ عین ساعت و دقیق مبلغ رو حساب می کرد در عوض مسئول پمپ وظیفه خطیر رند کردن و گرفتن مبلغ اضافه رو به عهده داشت ! اما در این مورد که فرمودین " دلم میسوزه برا این مردم بیچاره ... " باید بگم بجز یه عده که واقعا هشتشون گرو نه هست برا اکثریت مردم دیگه جای دلسوزی نیست و بیشترشون جمله " خود کرده را تدبیر نیست " در موردشون صدق میکنه ... جای بحثش تو این تاپیک نیست و نمیخوام بحث تاپیک به انحراف کشیده بشه اما یه چند تا نکته در این مورد خدمتتون عرض کنم که همین دیروز و امروز به چشم دیدم ... توی پمپ گاز همه گله می کردن که ای بابا ! مگه میشه یه شبه قیمت 7-8 برابر بشه ؟! بعدش نیششون تا بنا گوش باز بود و با کمال میل اسکناسها رو میشمردن و تقدیم میکردند !!! عین کسی که یه فاجعه بزرگی براش اتفاق افتاده و خودش رو به بی خیالی زده تا دردش رو کمتر احساس کنه !! اما حکایت 2 تا آشنا ظرف 48 ساعت اخیر ... یکی که معتاده و با داشتن زن و یه بچه چند ماهه بعد از گرفتن 240 تومن یارانه کلی به جون همه دعا میکرده رفته ظرف 10 دقیقه همه رو قمار کرده باخته و دیدم که تو خیابون تو سرش میزده ! و دومی یکی از دوستان نادان خودم که به محض گرفتن پول رفته واسه خودش یه گوشی گرون قیمت موبایل خریده و اون هم خیلی خوشحال بوده !!! حالا خودتون قضاوت کنید حیف از اون دل که برا چنین آدمهایی بسوزه ...

پس با این وضعیت باید تفاوت خودروهای تک سوز با دوگانه سوز که در حال حاضر بیش از یک میلیون تومان است کاهش یابد.
...
ولی قیمت کارخانه بالاتر از این قیمت ها میباشد!

البته شرکت معظم ایران خودرو معجزه قرن رو اعلام کرده !! یعنی کاهش %5 قیمت محصولات تولیدی !! اما باید دید ماشینی که 2.5 برابر قیمت واقعیش فروخته میشه بلاخره %2-1 ارزونتر به دست مصرف کننده میرسه یا به سرنوشت ارزان شدن اینترنت دچار میشه که 9 ماهه ارزان شدن %20 اعلام و ابلاغ رسمی شده اما دریغ از 2 زار ارزانی !

khososi عزیز
گویا صحبت شما درست بود ...
وی گفت:دیروز از 2500 تقاضای بارهای بندر عباس 2491 کشنده و کامیون سنگین این بارها را بارگیری و به سایر نقاط کشور منتقل کردند که در این خصوص از همه کامیونداران تشکر می کنیم.
...[/FONT]

من جدا نگران اون 9 نفر هستم که بار رو حمل نکردن !! شاید تا حالا اتفاقی خوراک کوسه ها شده باشن !!:icon_surp

***اما یه مساله مهم اینکه همین گاز رو هم تا چند وقت دیگه قراره سهمیه بندی کنند و همین کارتهای بنزین تبدیل به کارت انرژی خواهد شد که هم برا بنزین و هم گاز قابل استفاده خواهند بود . البته این طرح به زودی عملیاتی نمیشه و شاید یکی دو سال طول بکشه اما این مژده رو بدم که از حالا دارن به صورت آزمایشی روش کار میکنند و به همین منظور چند تا جایگاه به سیستم کارتی مجهز شدند و از قرار معلوم عالی جواب داده !!! سردار رویانیان فرمودند فعلا قرار نیست گاز سهمیه بندی بشه اما نگفت که این طرح در حال آماده سازی نیست ! فقط اشاره کرد که هنوز سخت افزار لازم تو جایگاهها برای اجرای این کار وجود نداره ! پس بی شک در آینده نه چندان دور گاز هم کارتی خواهد شد ... شاید سال آینده و یا دو سال آینده ... چیزی که هست دیر و زود داره اما سوخت و سوز نداره ... پس تا اون موقع دوستانی که دوگانه سوز دارند از همین گاز 400 تومنی که نامحدود در اختیارشونه حسابی لذت ببرن و مثل بنده غر نزنن که چرا گرونه !

birak
21 December 2010, 08:53 PM
"رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با اشاره به ادامه یافتن سهمیه بندی بنزین 400 تومانی گفت: در حال مطالعه برای منطقه ای کردن سهمیه سوخت خودروها هستیم.

به گزارش واحد مرکزی خبر،‌ رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور، محمد رویانیان با اشاره به ادامه یافتن سهمیه بندی بنزین 400 تومانی گفت: در حال مطالعه برای منطقه ای کردن سهمیه سوخت خودروها هستیم.

وی افزود: اتوبوس ها و مینی بوس های دولتی فعال در ناوگان حمل و نقل درون شهری، مابه التفاوت قیمت سوخت آزاد و حمایتی خود را از دولت دریافت خواهند کرد و به این ترتیب مشکلی برای ارائه خدمات به مردم ندارند.

رویانیان درباره آن دسته از خودروهای آژانس و ناوگان تاکسیرانی که موفق به ثبت نام در سامانه کارت سوخت نشده اند، گفت: آنان با طی کردن مراحل قانونی، کارت سوخت دریافت خواهند کرد.

رویانیان درباره علت افزایش قیمت گاز ال پی جی و سی ان جی خودروهای دوگانه سوز افزود: نبود جایگاه به اندازه کافی، کم بودن تعداد خودروهای ال پی جی سوز، رایگان بودن این گاز تاکنون و یکسان سازی نرخ کرایه همه خودروها، از علل افزایش قیمت گاز خودروها بوده است.

24 هزار تاکسی ال پی جی سوز و 334 هزار تاکسی بنزین سوز در کشور فعالند. "

پ.ن. : دلایل در مورد lpg کاملا قانع کننده هستند ! اما نفهمیدم چه ارتباطی با 7.5 برابر شدن قیمت cng دارند !

Rain Man 4498
22 December 2010, 01:01 PM
امروز چهار روز از آغاز اصلاح قیمت حامل‌هاي انرژی مي‌گذرد. هرچند 72 ساعت اولیه (از یکشنبه تا دیشب)، دوره زمانی مناسبی برای ارزیابی رفتار مصرفی رانندگان برای خرید بنزین نیست، اما در همین دوره آنها رفتار متفاوتی را برای مصرف بنزین از خود نشان داده‌اند. کسانی که در حوزه دولت و بخش خصوصی فعالیت مي‌کنند سه پیش‌بینی متفاوت از ميزان مصرف بنزین در آینده ارائه مي‌کنند.

بر اساس این گزارش، در نخستین روز از هفته جاری (شنبه 27 آذر ماه) یعنی قبل از اعلام قیمت‌هاي جدید برای بنزین، 63 میلیون و 900 هزار لیتر بنزین در کشور مصرف شد. این در حالی است که این میزان همزمان با اعلام خبر افزایش قیمت بنزین در روز يكشنبه، حدود 10 میلیون و 600 هزار لیتر کاهش یافت؛ یعنی مصرف بنزین به 53 میلیون و 300 هزار لیتر رسید. روند کاهش مصرف در روز دوشنبه (29 آذر ماه) نیز ادامه داشت؛ به طوری که بر اساس اعلام شرکت ملی پخش فرآورده‌هاي نفتی ایران، در این روز نیز همانند روز یکشنبه حدود 53 میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شده است.

Danial_4139
22 December 2010, 10:27 PM
به سلامتی امروز ماشین های سنگین ( اتوبوس و کامیون ) دست به اعتصاب زدن و اینجور که معلومه قرار هم نیست کوتاه بیان .

امیدوارم این اعتصابات همه گیر بشه و همه از شخصی و عمومی سبک و سنگین بزن تو کار اعتصاب :icon_wink

خدا بگم اون بی سوادی که این طرح رو ارائه داده چکار کنه ، خداوکیلی میدادن یه بچه 2 ساله قیمت ها رو تعیین کنه علمی تر عمل میکرد تا اینا !

Rain Man 4498
23 December 2010, 11:04 AM
عجب اوضاعی شده رفته بودم بنزین بزنم یه هرج مرجی شده بود پشیمون شدم از ماشین سوار شدن و بنزینو ، سوخت گیری
حالا اگه صنعت خودرو سازیمون در حد کشورهای اروپایی و یا همین ژاپن و کره ، چین بود یه چیزی.خودرو ها هم با تعرفه کشورهای خلیج فارس وارد کنید بعد بنزین را با نرخ انها به ملت بفروشید. این اقایان با نرخ گذاری خودروهای داخلی و خارجی پول 5 سال یا بیشتر سوخت خودروها را پیش پیش از مردم میگیرند.مثلا یه خودرو ساخت داخل که قیمت بین المللی ان 6 یا 7 میلیون است به قیمت 17 یا18 میلیون با هزاران منت به ملت میفروشند.وحالا بنزین لیتری 700 تومان. من فکر میکنم اخرتی هم هست.
منم ماشین هیوندا آزرا 21 میلیونی میخوام با بنزین 500 تومنی. ولی نه پژو پارس 5 میلیونی که 20 میلیون میپردازم!!!
چرا مردم باید تاوان صنعت عقب افتاده خودرو رو بدهند؟
چطور بنزین به قیمت همه دنیا باشه ولی خودرو دو برابر همه دنیا؟
من که قید ماشینو زدم دیگه ناوگان حمل و نقل عمومی هم که ول معطله ، خدا آخر عاقبت همگی رو بخیر کنه.

birak
23 December 2010, 07:14 PM
این همه از نکات منفی گفتیم 2 تا اتفاق خوب هم تو این 2-3 روزه افتاده !
یکی اینکه کاهش تعداد ماشینها تو سطح خیابونها تا حدی قابل تشخیصه که در هر صورت اتفاق مثبتی محسوب میشه !
دیگه اینکه بعد از مدتها که برای سوخت گیری cng ناچار بودیم نیم ساعت تا 3 ربع تو صف معطل بشیم دیروز و امروز دیدم که جایگاههای cng هم به نحو کاملا محسوسی خلوت تر شده بودند و حتی تو یه جایگاه دیدم هیچ صفی نیست !!! لااقل از این بابت خوب شده !!!
جالبه که روز اول افزایش قیمت ( یکشنبه ) هنوز جایگاهها نسبتا شلوغ بودن و به نظر میرسه به محض واریز 50 لیتر سهمیه 100 تومنی و 60 لیتر 400 تومنی دی ماه به کارت سوخت فعلا ملت دارن اون سهمیه 100 تومنی و 400 تومنی رو میسوزونن و وقتی کار به بنزین 700 تومنی برسه دوباره سراغ cng خواهند رفت .

یه نکته رو هم به فرمایش دوستمون ( rainman ) باید اضافه کنم که قرار بوده به صورت تدریجی و پلکانی ظرف 3 الی 5 سال قیمت بنزین به سطح قیمت "فوب خلیج فارس" برسه . اما قیمت 700 و 800 تومن فعلی حتی از قیمت "فوب خلیج فارس " هم بالاتره و تا جایی که خود خبرگزاری های داخلی اعلام کردند در حال حاضر قیمت بنزین "فوب خلیج فارس " 560 تومنه ! اون هم بنزین مرغوب نه بنزین پتروشیمی ... هر جور حساب کنیم حتی با اضافه کردن قیمت حمل و نقل و هزینه جایگاهها باز هم این قیمتها بالا به نظر میاد و تنها نکته ای که هست از قرار معلوم قیمت بنزین ظرف 5 سال آینده ثابت خواهد ماند و حتما نرخ تورم 5 سال آینده از حالا پیش بینی شده !
متن کامل خبر رو اینجا میتونید بخونید و خودتون مقایسه کنید :
( فکر میکنم قیمت بنزین سوپر و معمولی "فوب خلیج فارس " رو توی جدول جابجا نوشتن )

http://www.khabaronline.ir/news-117068.aspx

این هم جدول مقایسه قیمت حامل های انرژی :

http://s1.picofile.com/file/6234336016/fuel_price.jpg

داود18
24 December 2010, 12:21 PM
دوستان قضيه از اين قرار است كه دولت بايد طرح هدفمندي را خيلي زودتر آغاز ميكرد
با توجه به ديكرد در اجراي اين طرح مجبور شدند هزينه اي كه مجلس براي دولت از درآمد اين طرح پيش بيني كرده بود را در مدت 3 ماهه تا آخر سال در بيارند، كهبا اين اوصاف بنزين با اين نرخ توزيع شد و فكر كنم اگر خبري هم نشه كه نميشه در سالهاي آينده بنزين 2 هزار توماني هم تجربه كنيم

birak
24 December 2010, 07:42 PM
دوستان قضيه از اين قرار است كه دولت بايد طرح هدفمندي را خيلي زودتر آغاز ميكرد
با توجه به ديكرد در اجراي اين طرح مجبور شدند هزينه اي كه مجلس براي دولت از درآمد اين طرح پيش بيني كرده بود را در مدت 3 ماهه تا آخر سال در بيارند، كهبا اين اوصاف بنزين با اين نرخ توزيع شد و فكر كنم اگر خبري هم نشه كه نميشه در سالهاي آينده بنزين 2 هزار توماني هم تجربه كنيم

در مورد دیر شروع شدن طرح و اینکه ناچار شدن هزینه 1 سال رو ظرف 3 ماه در بیارند درست میفرمایید . از طرف دیگه اون 40 تومن ماهانه هم در اصل کل درآمد پیش بینی شده سال 89 بوده که ظرف 3 ماه داره توزیع میشه .. حالا خودتون حساب کنید اگر بخواد همین مبلغ ثابت ظرف 1 سال تقسیم بشه مبلغ ماهیانه بیشتر خواهد بود یا کمتر !! در این مورد بحثی نداریم ...
اما در مورد قیمت بنزین باید خدمتتون عرض کنم که نرخ 700 تومن هیج ارتباطی به این 3 ماهه آخر سال نداشته ! طبق قانون باید 20000 میلیارد تومن درآمد از بابت طرح ظرف سال 89 کسب میشده نه 1 ریال بیشتر و مجلس این اجازه رو نداده بوده . اما چون طرح خیلی دیر شروع شده و 3 ماه دیگه باید مجدد برای سال 90 قیمتها افزایش پیدا میکرده اومدن قیمت رو طوری در نظر گرفتن که با وضع موجود نیازی به افزایش مجدد قیمت تو سال 90 نباشه و با این قیمتها حدود 60000 میلیارد درآمد ایجاد میشه که فرض رو بر این گذاشتن 40000 تای اضافی مال سال آیندست و بعدا مجوز قانونیش رو سال دیگه از مجلس میگیرن ! یعنی کاری کردن که تا پایان سال آینده روال قیمتی دوباره تغییر نکنه و درآمد سال آینده هم تمام و کمال ( 2 برابر امسال یعنی 40000 تا ) به دستشون برسه . تا اینجای کار با اینکه هنوز مجوز این کار برای این میزان در آمد رو مجلس تصویب نکرده لااقل با توجه به توضیحاتی که دادم این پیش بینی منطقی به نظر میاد و کاری کردن که بعد ار شوک اولیه افزایش قیمت دیگه در سال آینده شوک قیمتی نداشته باشیم و روال کار تا پایان سال 90 عادی و قابل تحمل پیش بره ... اماااا در مورد قیمت بنزین و گازوییل و گاز مساله این بوده که قیمتهای فعلی برخلاف مجوزی که بابت افزایش ظرف 3 الی 5 سال داشتند یه دفعه به قیمت نهایی سال پنجم و حتی بیشتر از اون ( در مورد بنزین ) افزایش پیدا کرده و 5 تا پله یه شبه طی شده و ما از قیمت فوب خلیج فارس هم سبقت گرفتیم ! پس در مورد قیمت بنزین قضیه 3 ماه صدق نمیکنه . به جاش تصمیم گرفتن از همین حالا قیمتش مشابه فوب خلیج فارس باشه و در عوض در طول این 5 سال اجرای طرح قیمتش ثابت بمونه . پس قیمت بنزین در طول 5 سال افزایش مجدد نخواهد داشت به شرطی که قیمت بنزین فوب خلیج فارش ظرف این 5 سال گران تر نشه .. اگر گران تر شد و مثلا به قول شما به 2000 تومن رسید دست اینها بازه و ما هم بنزینمون 2000 تومنی میشه و اگر تغییری نکنه ما تا چند سال بنزین 700 تومنی خواهیم داشت و تنها تغییری که رخ میده کاهش مجدد سهمیه 100 تومنی و 400 تومنی هست که در پایان این 5 سال باید کاملا حدف بشه و فقط بنزین آزاد بدون یارانه وجود خواهد داشت .

Rain Man 4498
25 December 2010, 09:53 AM
وقتي قرار باشد باك ماشين‌تان را با بنزين ليتري 400 و 700 تومان پر كنيد، ترجيح مي‌دهيد در هر 100 كيلومتر چند ليتر بنزين بسوزانيد؟

به گزارش ايسنا، هر چند سطح كيفي همه خودروهاي داخلي يكسان نيست، اما در شرايطي فعلي كه مصرف سوخت خودروها به يك شاخص تاثيرگذار در انتخاب خودرو تبديل شده، شايد لازم باشد اطلاعاتي در مورد اين شاخص داشته باشيد.

* * پرايد در ميان ترين‌ها

در ميان خودروهاي ساخت داخل، انواع پرايد علاوه بر اين كه پر تيراژ ترين خودروي كشور است، در پايين‌ترين رده كيفي يعني سطح C+ (حداقل قابل قبول) قرار دارد. اين خودرو ارزان‌ترين محصول موجود در بازار كشور هم هست. با اين وجود پرايدهاي نه‌چندان ايمن، كم مصرف‌ترين خودروهاي ايران محسوب مي‌شوند. حجم موتور اين خودروها 1400 سي.سي است و مصرف سوخت آن‌ها در حدود 6.4 ليتر در بازه تركيبي است كه با ميانگين قيمت هفت ميليون و 800 هزار تومان خريد و فروش مي‌شوند.

رتبه مصرف سوخت اين خودرو در حد استاندارد يورو2 بين سطح B تا سطح D متغير است.

* * كم مصرف‌هاي با كيفيت‌تر

بعد از پرايد، پژو206 مقرون به صرفه‌ترين خودرو از نظر مصرف سوخت است. اين خودرو كه معمولا در سطح كيفي A(سطح بسيار خوب) قرار دارد و با حجم موتور 1400 سي.سي در بازه تركيبي 6.5 ليتر بنزين در هر 100 كيلومتر مي‌سوزاند، اما قيمت آن بين 14 تا 19 ميليون تومان است و در جدول مصرف سوخت استاندارد يورو2 سطح B را در اختيار دارد.

تندر90 ديگر خودرو حاضر در سطح كيفي A (سطح بسيار خوب) با حجم موتور 1600 سي.سي است كه مصرف آن 6.9 ليتر در هر 100 كيلومتر بوده و خودرو مطلوبي محسوب مي‌شود كه رتبه آن در جدول استاندارد يورو2 در سطح B بوده و قيمت آن بسته به مدل آن بين 11 تا 16 ميليون تومان است.

بعد از تندر90، ريو محصول سايپا كه حجم موتور آن 1500 سي.سي است، به زحمت با مصرف 6.96 ليتر در هر 100 كيلومتر در بازه تركيبي شش ليتري‌ها قرار مي‌گيرد. سطح كيفي اين خودرو A (سطح بسيار خوب) بوده و قيمت آن در حدود 14 ميليون و 500 هزار تومان است و در جدول استاندارد يورو 2 داراي سطح C است.

* * خانواده هفت ليتري‌ها

در ميان خودروهاي سطح كيفي B (خوب) پژو405 با موتورهاي 1600 سي.سي و سمند با موتور1600 سي.سي TU5 قرار داشته كه جزو خودروهاي كلاسيك محسوب مي‌شوند و تنها 7.15 ليتر در هر 100 كيلومتر مي‌سوزانند. پژو 405 را مي‌توان 13 تا 14 ميليون تومان و سمند را بين 14 تا 16 ميليون تومان خريداري كرد. اين خودروها توانسته‌اند در جدول استاندارد يورو 2 سطح C را به دست آورند.

مگان نيز با موتور 2000 سي.سي از نظر كيفي در سطح A+ (سطح بسيار خوب) قرار داشته و در هر 100 كيلومتر 7.5 ليتر بنزين مي‌سوزاند.

سمند با موتور 1800سي.سي EF7 در بازه تركيبي 7.76 ليتر در هر 100 كيلومتر مصرف مي‌كند. رتبه اين خودرو در استاندارد يورو2 سطح A است.

* * پر مصرف‌ترين‌ها

بعد از سمندهاي EF7، خودرو از رده خارج شده زانتيا با حجم موتور 1800 سي.سي، تقريبا 8.15 ليتر بنزين مي‌سوزاند و رتبه C را در جدول استاندارد مصرف سوخت يورو2 در اختيار دارد. پژو پارس با همان حجم موتور1800 سي.سي و مصرف 8.43 ليتر در بازه تركيبي، رتبه دوم جدول خودروهاي با مصرف هشت ليتر را به خود اختصاص داده است و رتبه آن در جدول استاندارد يورو2 D است. سمند XU7 هم با همين حجم موتور، 8.59 ليتر بنزين مي سوزاند و رتبه D را كسب كرده است.

پژو روآ پرمصرف ترين عضو خانواده پژو با موتور 1600 سي.سي، در حدود 8.68 ليتر در هر 100 كيلومتر در بازه تركيبي بنزين مي‌سوزاند و قيمت آن در حدود 9 ميليون تومان است.

Danial_4139
25 December 2010, 11:11 PM
وقتی اینجور مقاله ها تو سایت های خبری اونم به این گستردگی پخش میشه 2 احتمال وجود داره !

1 - سایپا داره تو این شرایط از آب گل آلود ماهی میگیره و ماشینی که حداقل 26 سال از عمرش گذشته و بالای صدی 7 لیتر مصرف می کنه رو با پول کم مصرف ترین ماشین میکنه !
2 - ایران خودرو از سایپا رکب خورده و با تمهیدات لازم تو مقاله بعدی روآ کم مصرف ترین ماشین معرفی میشه !

birak
26 December 2010, 03:43 AM
فکر میکنم MVM رو یادشون رفت ! تازه علاوه بر کم مصرف بودن تو آگهی فروش نمایندگی MVM دیدم مصرف چند ماه بنزین رایگان رو هم کادو میدن !!! ( البته الان رو نمیدونم . تا قبل از اجرای یارانه ها که این طوری بود ! )
اگر از داستانهای پشت پرده برای انتشار چنین اخباری بگذریم باید گفت پرایدبا همه معایبی که داره از زمانی که انژکتوریش کردند انصافن میزان مصرفش قابل قبوله طوری که رانندگانی که دنبال اتومبیل کم مصرف هستند همیشه مدلای کم مصرف دیگه رو با پراید مقایسه میکنند و این سوال تو ذهنشون هست که آیا از پراید هم کمتر میسوزونه یا نه؟!
اما نکته ای که بهش توجه نمیشه میزان حجم و قدرت موتور در برابر بنزین مصرفی هست ... جایی که مثلا موتور tu5 تو پژو 206 تیپ 5 با 50-40 اسب بخار نیروی بیشتر و موتور 1600 نسبت به پراید فقط نیم لیتر بیشتر می سوزونه ! اینه که یه اتومبیل رو "ترین" میکنه نه صرفا میزان مصرف !! وگرنه موتور گازی با 2 اسب قدرت و مصرف 1 لیتر در 100 کیلومتر از همه اینها "ترین" تره !
جالبه برای پراید از عبارت "نه چندان ایمن " استفاده کرده ! مگه پراید اصلا ایمنی هم داره ؟!
البته معلوم شد با درجه +C که گرفته لااقل ویتامین C داره !
امیدوارم اینجور اخبار برای تبلیغ فروش پراید نباشه و به بهانه بنزین 700 تومنی و کم مصرف بودن تولید پراید رو تا سال 1400 تمدید نکنن ! :icon_mad:

mehran_tavakoli
26 December 2010, 09:32 AM
سلام به همه...
روز اول هدفمند شدن یارانه ها خیابان های شهر ما واقعا خلوت بود.
ولی الان ترافیک مثل قبل هست...
در کل منظورم اینه: هر کدوم از ماها با هر ماشینی که باشیم اوایل وقتی نیاز داشته باشیم بنزین لیتری 700 میزنیم
یکم که گذشت و به نرخ بنزین عادت کردیم به راحتی حتی اگر کار ضروری هم نباشه میریم بنزین لیتری 700 میزنیم
دقیقا عین قبل که بنزین آزاد 400 بود
اوایل فقط بعضی ها میزدن
این اواخر از هر کی میپرسیدی میگفت بنزین آزاد میزنم.
شاید یه مدت خودرو های کم مصرف افزایش قیمت داشته باشن ولی مسلما بعد از مدتی همه چیز عادی میشه

Rain Man 4498
27 December 2010, 08:26 AM
بررسي آمار متوسط مصرف 69.8 ميليون ليتري گازوئيل طي شش روز اول هدفمندي يارانه‌ها حاكي از كاهش 29 درصدي مصرف اين حامل در مقايسه با متوسط آذر امسال و كاهش 38 درصدي در مقايسه با آذر سال گذشته است.

Validator
29 December 2010, 03:08 PM
معاون وزير نفت در خصوص اختلاف قيمتي بين فرآورده هاي عرضه شده در داخل کشور با فوب خليج فارس توضيح داد: با افزايش قيمت جهاني نفت در روزهاي اخير قيمت هر ليتر بنزين به 830 تومان، گازوئيل به 780 تومان، نفت سفيد به 820 تومان، نفت کوره به 550 تومان و گاز مايع به يکهزار و 50 تومان رسيده است.

مدير عامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي هزينه تخليه، بارگيري، انتقال و توزيع هر ليتر فرآورده نفتي را 110 تومان اعلام کرد و يادآور شد: هزينه ماليات بر ارزش افزوده هم شامل حال واردات و توزيع فرآورده هاي مختلف نفتي مي‌شود.

ضيغمي در پايان با بيان اينکه در 10 روز نخست اجراي قانون هدفمندي يارانه ها متوسط مصرف روزانه گازوئيل 10 ميليون ليتر کاهش يافته است، خاطر نشان کرد: در مجموع پيش بيني مي شود در ادامه سال با هدفمند شدن يارانه ها مصرف اين حامل انرژي 10 تا 15 درصد کاهش يابد.

معاون وزير نفت با بيان اينکه هم اکنون هزينه واقعي عرضه يک ليتر بنزين در جايگاه‌ها بيش از 940 تومان است، از ورود 10 ميليون ليتر بنزين با کيفيت يورو پنج اروپا تا اسفند ماه امسال خبر داد.
----------------------------------------
عليرضا ضيغمي روز سه شنبه در نشستي خبري با بيان اينکه تا پيش از سهميه بندي بنزين سالانه پنج ميليارد دلار اعتبار صرف واردات اين فرآورده استراتژيک نفتي مي‌شد، گفت: در حال حاضر با اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها ايران همچنان ارزان ترين نرخ فروش سوخت مايع را در بين 170 کشور جهان در اختيار دارد.

مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي با تاکيد بر اينکه تا پيش از اجراي سهميه بندي بنزين مصرف روزانه اين فرآورده نفتي 70 تا 75 ميليون ليتر در روز بود، تصريح کرد: اگر نظام عرضه بنزين با کارت هوشمند سوخت در سطح کشور اجرايي نمي شد متوسط مصرف بنزين ايران از مرز 100 ميليون ليتر در روز عبور مي کرد.

معاون وزير نفت با اعلام اينکه سهميه بندي بنزين در سالجاري 10 ميليارد دلار صرفه جويي ارزي به همراه داشته است، اظهار داشت: در مجموع اجراي نظام سهميه بندي بنزين منجر به کاهش 20 تا 25 درصدي مصرف بنزين ايران شده است.

اين مقام مسئول متوسط مصرف روزانه بنزين از ابتداي اجراي طرح سهميه بندي تاکنون را 63 ميليون ليتر در روز عنوان کرد و افزود: اين کاهش مصرف در حالي به وقوع پيوسته است که سالانه يک دستگاه خودرو به ناوگان حمل و نقل کشور اضافه شده است.

وي متوسط مصرف بنزين از ابتداي سالجاري تا پيش از اجراي قانون هدفمندي يارانه ها را 62 ميليون ليتر در روز اعلام کرد و يادآور شد: تا پيش از اصلاح قيمت فرآورده هاي نفتي به طور متوسط روزانه 110 تا 115 ميليون ليتر گازوئيل در ايران مصرف مي شد و حتي در فصول سرد سال براي تکميل موجودي مخازن مجبور به واردات اين فرآورده نفتي از خارج کشور بوده ايم.

اين عضو ستاد تدابير ويژه اقتصادي وزارت نفت با اشاره به اينکه از ابتداي سالجاري به طور متوسط روزانه سه ميليون ليتر گازوئيل وارد کشور شده است، اظهار داشت: با اجراي طرح توليد گازوئيل در صنايع پتروشيمي، بخشي از واردات اين فرآورده نفتي از محل توليدات صنايع پتروشيمي جبران شده است.

ضيغمي با تاکيد بر اينکه پيش بيني مي شود با اجراي قانون هدفمندي يارانه ها واردات گازوئيل به طور کامل متوقف شود، بيان کرد: با تکميل طرح توسعه پالايشگاه‌‍هاي موجود امکان عرضه گازوئيل و بنزين با کيفيت به بازارهاي داخلي عرضه مي شود.

افزايش 10 ميليون ليتري توليد بنزين تا اسفند

ضيغمي با بيان اينکه با بهره برداري از طرحهاي بنزين سازي پالايشگاه‌ها روزانه 12.8 ميليون ليتر به ظرفيت توليد بنزين ايران افزوده خواهد شد، گفت: با بهره برداري از طرحهاي بهينه سازي و بهبود کيفيت پالايشگاه‌ها 26 ميليون ليتر به ظرفيت توليد بنزين اضافه خواهد شد.

مدير عامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي با تاکيد بر اينکه افزايش تحريمهاي بين المللي منجر شتاب در طرح توسعه پالايشگاه‌هاي موجود نفت شده است، تاکيد کرد: با بهره برداري فاز اول طرح توسعه و بهينه سازي پالايشگاه‌هاي نفت شازند اراک، تهران، آبادان و لاوان در مجموع 10 ميليون ليتر به ظرفيت توليد بنزين اضافه خواهد شد.

اين مقام مسئول از کاهش ميزان گوگرد و توليد محصولاتي با استاندارد يورو چهار و پنج اروپا به عنوان مهمترين ويژگي هاي بنزين توليدي در طرحهاي جديد پالايشگاهي ياد کرد و گفت: همزمان با ساخت طرحهاي جديد پالايشگاهي وسعت شبکه انتقال فرآورده هاي نفتي ايران از 14 هزار و 500 کيلومتر به 21 هزار کيلومتر افزايش مي يابد.

معاون وزير نفت با اعلام اينکه در شرايط فعلي ظرفيت ذخيره سازي سوخت مايع ايران به بيش از 11 ميليارد ليتر رسيده است، تاکيد کرد: با بهره برداري از مخازن جديد ذخيره سازي، اين ظرفيت به 16 ميليارد ليتر افزايش مي يابد.

وي همچنين با اشاره به روند رو به شتاب ساخت و توسعه جايگاه‌هاي سي.ان.جي در برنامه چهارم و پنج توسعه، تصريح کرد: در حال حاضر تعداد يکهزار و 540 جايگاه تک منظوره و دو منظوره سي.ان.جي در مدار بهره برداري قرار دارد و پيش بيني مي شود تعدادجايگاه‌هاي گاز تا اسفند به يکهزار و 700 باب افزايش يابد.

ضيغمي از اختصاص 14 قطعه زمين توسط شهرداري و برخي از دستگاه‌هاي دولتي براي ساخت جايگاه‌هاي سي.ان.جي در شهر تهران سخن گفت و خاطر نشان کرد: با ساخت اين جايگاه‌ها زمان عرضه گاز به خودروهاي دوگانه سوز به حداقل کاهش مي يابد.

birak
30 December 2010, 02:35 AM
خودروهای لوکس سهمیه بنزین ندارند
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با بیان اینکه بخودروهای لوکس خارجی با قدرت موتور 2000 سی سی به بالا سهمیه بنزین ندارند از اختصاص سهمیه بنزین جانبازان خبر داد و گفت: تجدیدنظر در کاهش قیمت CNG صحت ندارد.

فرید عامری در گفتگو با مهر با اشاره به اختصاص سهمیه بنزین یارانه ای به معلولان و جانبازان، گفت: با توافق انجام شده با بنیاد شهید و امور ایثارگران، تعدادی کارت هوشمند سوخت به این مجموعه تحویل شده است.

مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با تاکید بر اینکه میزان سهمیه بنزین جانبازان توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران تعیین می شود، تصریح کرد: سهمیه بنزین اختصاص یافته متعلق به چهار ماهه نخست سالجاری است.

کاهش قیمت CNG صحت ندارد

نماینده شرکت ملی پالایش و پخش نفتی در ستاد هدفمندی یارانه ها درباره انتشار برخی از گزارشها مبنی بر احتمال کاهش قیمت هر متر مکعب CNG که هم اکنون 300 تومان شده است، اظهار داشت: تمامی سیاستهای دولت در خصوص تغییرات اعمال شده در قیمت فرآورده های نفتی باید توسط ستاد هدفمندی یارانه ها اعلام شود.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه در حال حاضر هیچ گونه تجدید نظر یا کاهش قیمت CNG صحت ندارد، بیان کرد: با تصمیم دولت از 28 آذر ماه امسال تمامی خودروهای گازسوز باید هر متر مکعب CNG را بدون محدودیت با قیمت 300 تومان خریداری کنند.

خودروهای لوکس خارجی سهمیه بنزین ندارند
به گزارش مهر، مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با تاکید بر اینکه سهمیه بنزین 100 تومانی و 400 تومانی به خودروهای ساخت داخل با قدرت موتور بالاتر از دو هزار سی سی و خودروهای لوکس خارجی با قدرت موتور بالای یکهزار و 300 سی سی اختصاص نمی یابد، تاکید کرد: اما برای این خودروها کارت هوشمند سوخت صادر شده است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه این نوع خودروها تنها می توانند از بنزین با نرخ آزاد 700 تومانی در جایگاهها استفاده کنند، بیان کرد: با وجود آنکه این خودروها سهمیه بنزین ندارند اما از ساعات آغاز اجرای قانون هدفمندی یارانه ها از خرید بنزین آزاد 700 تومانی استقبال کرده اند.

نماینده شرکت ملی پالایش و پخش نفتی در ستاد هدفمندی یارانه ها با اعلام اینکه در حال حاضر روزانه 2.3 میلیون لیتر بنزین با نرخ آزاد 700 تومانی در جایگاهها عرضه می شود، خاطر نشان کرد: این در حالی است که از ابتدای اجرای قانون هدفمندی یارانه ها تاکنون 70 درصد متوسط فروش بنزین جایگاهها با نرخ یارانه ای 100 تومان انجام شده است.

arash_2ti
30 December 2010, 10:05 AM
كسي مي دونه سهميه 400 توماني كه تا تمام شدن سهميه 100 توماني داخل كارتها قابل استفاده نيست، ذخيره مي شه يا نه ؟

alishirak
30 December 2010, 11:08 AM
خواب زمستاني بازار خودرو پس از هدفنمندي يارانه ها
تهران الف : رییس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو با بیان این مطلب که هدفمندی یارانه ها بر بازار خودرو تاثیر منفی گذاشته است گفت:اجرای این طرح باعث شده است از میزان فروش خودروهایی که دارای مصرف بالایی هستند کاسته شود.
ادامه مطلب در پایگاه اطلاع رسانی خودرو تهران الف (http://www.tehranalef.com/View/Newsview/200583.aspx)

IMIRAN .
30 December 2010, 02:21 PM
بله . دقیقآ سهمیه 400 تومانی هم ذخیره میشه اما از وفتی که 100 تومانی تمام شد قابل استفاده هست !

a_rudi
1 January 2011, 11:19 AM
آقا ديدم جايگاه CNG خيلي خلوته رفتم تا يه گپي با مسئول جايگاه بزنم، طرف اينقدر دلش پر بود که نگو. دو تا از کارگراش رو اخراج کرده بود و گفت سودي نداره و بايد تعطيلش کنن کسي نمياد واسه سوختگيري و اين حرفا. متقابلا دو تا پمپ بنزين ديدم که تابلو زده بودن بنزين نيست اينها دو نتيجه ناقابل از طرح بسيار گوهربار هستن. خدا به داد برسه.
گازوئيل ديگه گرون شد درسته 150 ديگه. شنيدم از يه راننده اتوبوس که 800ليتر 150 و 6000ليتر 350 دارن.

الفاتحه

birak
1 January 2011, 07:35 PM
آقا ديدم جايگاه CNG خيلي خلوته رفتم تا يه گپي با مسئول جايگاه بزنم، طرف اينقدر دلش پر بود که نگو. دو تا از کارگراش رو اخراج کرده بود و گفت سودي نداره و بايد تعطيلش کنن کسي نمياد واسه سوختگيري و اين حرفا...

در مورد خلوت شدن جایگاه های CNG باید بگم واقعا عالی شده !! جایگاهی که بارها بین 30 الی 45 دقیقه طول میکشید تا سوخت گیری انجام بشه دیگه هیچ صفی در کار نیست و ظرف 5 دقیقه میشه سوخت گیری کرد . البته من تا حالا ندیدم جایگاههای داخل شهری CNG اونقدر خلوت باشه که مشتری نداشته باشن یا مثلا بجز ساعات آخر شب یا صبح خیلی زود یکی از تلمبه ها خالی باشه ! یعنی هر دفعه که به جایگاههای داخل شهر مراجعه کردم همه جایگاهها در حال سوختگیری بودند و یه صف خیلی کوتاه هم جلوی جایگاه بود که خیلی سریع حرکت میکرد و نهایت ظرف 5 الی 10 دقیقه سوختگیری انجام میشه . البته بعضی جایگاههای خارج از شهر بخصوص تو مسیرهای فرعی ( برخلاف سابق که اونها هم صف های طولانی داشتند ) بعضی اوقات چنان خلوت میشن که مشتری ندارند ولی باز هم طوری نیست که بگیم بابت کاهش استقبال رانندگان همه جایگاهها دارند ضرر میدن !
اتفاقا طوری که من دیدم ظرف هفته گذشته رفته رفته داره به طول صف کوتاه گاز اضافه میشه و معلومه بعضی افراد که سهمیه 100 تومنی رو مصرف کردند بجای بنزین 400 و 700 تومنی ترجیح میدن از گازی استفاده کنند که تقریبا معادل بنزین لیتری 300 تومن براشون آب میخوره ... و شک ندارم که به مرور با کاهش سهمیه بنزین باز هم صف های گاز به تدریج طولانی تر میشه.
به نظر من ممکنه تو کوتاه مدت جایگاههای گاز ضرر بدن اما تو بلند مدت باز هم مردم استقبال خوبی از گاز خواهند کرد و جایگاه گاز هم سود ده خواهد بود. ( حتی با وجود این قیمتهای کذایی و همه مشکلاتی که استفاده از گاز داره )

نکته مهمی که در مورد سود دهی جایگاه های CNG باید اضافه کنم اینه که علت اصلی ضرر دادن سود ثابتی هست که دولت برای جایگاه داران در نظر گرفته . دیروز یه اطلاعیه در همین مورد تو یه جایگاه دیدم که ذکر شده بود معادل کیلویی 40 تومن ( اگر اشتباه نکنم ) بابت سود و هزینه حق العمل جایگاه داران محاسبه میشه و مابقی به حساب دولت واریز میشه یعنی با اینکه قیمت گاز رو یه دفعه 7.5 برابر کردند اما قسمت اعظم این افزایش قیمت تو جیب دولت میره و جایگاه داران یه سود ثابت و حداقل براشون در نظر گرفته شده . جایگاه داران بیشتر بابت این شاکی هستند که سودشون متناسب با این افزایش قیمت نجومی نیست ! و انتظار داشتن از این افزایش قیمت مقدار بیشتری بهشون برسه وگرنه اون طوری هم نیست که الان جایگاه داران ورشکست شده باشن !!!

در هر صورت امیدوارم صف های گار هیچوقت مجدد طولانی نشه ! :icon_cool

Danial_4139
1 January 2011, 09:07 PM
تا وقتی که به تاکسی ها بنزین 100 تومانی بدن و خبری هم از نیسان گاوی ها نباشه صف ها زیاد شلوغ نمیشن .

birak
1 January 2011, 10:40 PM
سال آینده، توزیع CNG با کارت هوشمند

با اجرای طرح عرضه سی.ان.جی با کارت هوشمند سوخت، از ابتدای سال آینده از تحویل سوخت به خودروهای دوگانه سوز غیرمجاز در همه جایگاه های کشور جلوگیری می شود.

به گزارش شانا، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با اعلام این خبر افزود:‌ تا پایان امسال کارهای طراحی و طراحی پایه نصب این سامانه در جایگاه های گاز طبیعی فشرده شده سراسر کشور انجام می شود و همه جایگاه ها به دستگاه های کارت خوان سی.ان.جی مجهز می شوند.

فرید عامری مدیریت بر مصرف سی.ان.جی در کشور را از مهم ترین اهداف عرضه این سوخت با کارت هوشمند اعلام و تصریح کرد: از اوایل سال آینده، عرضه کارتی سی.ان.جی در کشور آغاز می شود و برای خودروهای دوگانه سوز غیرمجاز کارت سوخت صادر نمی شود.

وی از افزایش شمار جایگاه های سی.ان.جی کشور به بیش از یکهزار و 700 باب تا پایان امسال خبر داد و افزود: تا هفتم دی ماه امسال، یکهزار و 546 جایگاه سی.ان.جی در کشور راه اندازی شده و ظرفیت توزیع گاز طبیعی فشرده شده در کشور هم اکنون به یک میلیون و 500 هزار مترمکعب در ساعت رسیده است.

به گفته عامری، هم اکنون حدود دو میلیون خودرو سی.ان.جی سوز در کشور وجود دارد که یک میلیون 300 هزار دستگاه از این خودروها در کارخانه و 700 هزار خودرو نیز در کارگاه های مجاز به دوگانه سوز تبدیل شده اند.

وی در باره نظارت بر روند فعالیت کارگاه های تبدیل خودرو به دوگانه سوز در کشور گفت: در همه استان های کشور دفتر نظارتی با همکاری استانداری، وزارت کشور و موسسه استاندارد بر فعالیت ها این کارگاه ها نظارت می کنند و در صورت نیاز شرکت ملی پخش نیز همکاری لازم را با آنها انجام می دهد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی پیش تر در باره عرضه سی.ان.جی پس از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها در کشور گفته بود: سهمیه بندی برای عرضه سی.ان.جی هنوز اعمال نشده است و هم اکنون هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

بر اساس آمار شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، مصرف سی.ان.جی در هشت روز نخست اجرای قانون هدفمندی یارانه ها روزانه دو میلیون مترمکعب (10 الی 15 درصد) کاهش یافته است.

هم اکنون عرضه فرآورده‌های نفتی (بنزین، گازوییل و ال.پی.جی) با کارت سوخت انجام می شود، ضمن آن که مرحله نخست عرضه نفت سفید با کارت هوشمند در استان سیستان و بلوچستان نیز در ماه های گذشته آغاز شد.

بر اساس برنامه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، قرار است شمار جایگاه های سی.ان.جی کشور تا سال 1392 به دو هزار و 500 جایگاه افزایش یابد.

birak
2 January 2011, 06:59 PM
کارتهای سوخت 2 گانه‌سوز می‌شوند
از سال آینده کارتهای سوخت کاربری دوگانه‌ای برای عرضه همزمان بنزین و CNG پیدا می‌کنند.

"مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با اشاره به افزایش ذخایر استراتژیک بنزین، جزئیات تعیین سهمیه ویژه سوخت منطقه‌ای را تشریح کرد و گفت: از سال آینده کارتهای سوخت کاربری دوگانه‌ای برای عرضه همزمان بنزین و CNG پیدا می‌کنند.

فرید عامری در گفتگو با مهر با بیان اینکه با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و کاهش مصرف بنزین، ذخایر استراتژیک این فرآورده نفتی در سطح کشور افزایش یافته است، گفت: در حال حاضر حجم ذخایر استراتژیک بنزین ایران نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود پنج درصد افزایش یافته است.
مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی همچنین با بیان اینکه با اصلاح قیمت بنزین، مصرف این محصول نفتی در روزهای اخیر روندی کاهشی در سطح کشور داشته است، تصریح کرد: متوسط مصرف روزانه بنزین ایران به کمتر از 60 میلیون لیتر کاهش پیدا کرده است.

نماینده وزارت نفت در ستاد هدفمندی یارانه ها با اعلام اینکه پیش بینی می شود با ادامه اجرای قانون هدفمندی یارانه ها مصرف روزانه بنزین ایران با کاهش بیشتری مواجه شود، اظهار داشت: با کاهش مصرف روزانه بنزین قطعا زمینه برای افزایش حجم ذخایر استراتژیک این فرآورده نفتی در سطح کشور فراهم می شود.

نماینده وزارت نفت در ستاد هدفمندی یارانه ها همچنین درباره اقدامات انجام گرفته برای عرضه کارتی CNG، توضیح داد: در حال حاضر سامانه هوشمند سی.ان.جی به صورت آزمایشی در چند جایگاه نصب و راه اندازی شده است که با تکمیل مطالعات امکان راه اندازی این سامانه در تمامی جایگاههای سی.ان.جی در سراسر کشور فراهم خواهد شد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه همزمان با تجهیز جایگاه‌های سی.ان.جی به سامانه هوشمند امکان عرضه این حامل انرژی با کارت در سطح جایگاه‌ها فراهم خواهد شد، اظهار داشت: با نصب و راه اندازی سامانه هوشمند امکان راه اندازی کیف الکترونیکی وجه سوخت در جایگاه‌های سی.ان.جی به وجود خواهد آمد.

کارتهای سوخت 2 گانه سوز می شوند

به گفته عامری از سال آینده سامانه هوشمند سی.ان.جی به تدریج در یکهزار 500 تا یکهزار و 700 جایگاه CNG نصب و راه اندازی خواهد شد و حتی کارتهای هوشمند سوخت کاربری دوگانه ای برای عرضه همزمان بنزین و معادل آن CNG را پیدا می کنند.

وی تعداد کل جایگاههای فعلی عرضه CNG را یکهزار و 550 باب عنوان کرد و افزود: اخیرا با مشارکت یک دستگاه دولتی تعداد 14 قطعه زمین برای ساخت جایگاههای جدید گاز در استان تهران اختصاص یافته است.

مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، افزود: وزارت نفت قصد دارد در این زمینها با اختصاص تسهیلات و تجهیزات بلاعوض، امکان ساخت جایگاههای جدید CNG را در کلان شهر تهران فراهم کند. "

پ.ن.
نکته ای که تو این فرمایشات وجود داره اینه که ذکر شده با کارت بنزین میشه "معادل بنزین" از CNG استفاده کرد . ترجمه ساده تر اینه که مثلا اگه اون زمان هنوز سهمیه یارانه ای و نیمه یارانه ای بنزین وجود داشته باشه ارزش گاز رو معادل %60 ارزش بنزین در نظر می گیرند و شما میتونید انتخاب کنید سهمیتون رو بنزین یارانه ای بزنید یا معادلش گاز بزنید و معنیش اینه که گاز هم چند نرخی خواهد شد و دوران خوش استفاده نامحدود از گاز هم به پایان میرسه . جالبه این وسط هیچ کس مشکلات استفاده از گاز رو در نظر نگرفته و به جای اینکه بیان برای مصرف گاز مزیتی برای رانندگان در نظر بگیرند روز به روز استفاده از اون رو غیر اقتصادی تر و محدودتر میکنن !

a_rudi
2 January 2011, 07:30 PM
بابا اينا ميخواستن جلوي آلودگي هوا رو بگيرن اومدن صورت مسئله رو پاک کردن،‌ ماشين ها رو بايد کم کرد:icon_arro

birak
15 January 2011, 05:37 PM
براساس جديدترين تصميم دولت، با تثبيت سهميه بنزين نيمه يارانه اي (400 توماني) خودروهاي شخصي و عمومي در بهمن ماه، احتمال اختصاص سهميه بنزين ويژه- حمايتي خودروها (نرخ 100 توماني) منتفي شد.

به گزارش مهر، با ورود به دومين ماه از اجراي قانون هدفمندي يارانه ها سهميه بنزين نيمه يارانه اي (400 توماني) خودروهاي عمومي و شخصي در دولت تعيين و نهايي شده است كه در روزهاي آينده به طور رسمي اعلام مي شود.

در بهمن ماه سالجاري با توجه به اينكه مصرف بنزين روزانه كشور كاهش قابل توجهي نيافته است، احتمال اختصاص سهميه بنزين ويژه- حمايتي خودروهاي شخصي و عمومي (با نرخ 100 توماني) منتفي به نظر مي رسد.

به استناد آمارهاي شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي و با اجراي قانون هدفمندي يارانه ها، متوسط مصرف بنزين كشور با كاهشي حدود سه ميليون ليتري به حدود 59 ميليون ليتر در روز رسيده است.

در اين ميان، با تصميم دولتمردان سهميه بنزين نيمه يارانه اي (400 توماني) و آزاد (700 توماني) خودروهاي شخصي و عمومي در بهمن ماه سالجاري بدون تغيير مي ماند.

با اين تصميم به خودروهاي شخصي در بهمن ماه 60 ليتر سهميه بنزين نيمه يارانه اي اختصاص مي يابد، همچنين سهميه بنزين آزاد اين خودروها در دومين ماه فصل زمستان 500 ليتر در ماه تعيين شده است.

فريد عامري مدير عامل شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي با تاكيد بر اينكه سهميه بنزين بهمن ماه خودروهاي شخصي و عمومي نهايي شده است، به خبرنگار مهر اعلام كرد: اما هنوز جزئيات اين سهميه ها به شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي اعلام نشده است.

جزئيات سهميه بنزين نيمه يارانه اي خودروها در بهمن ماه

جزئيات سهميه بنزين نيمه يارانه اي (400 توماني) خودروهاي شخصي، عمومي و غير دولتي بنزيني و دوگانه سوز در بهمن ماه به شرح ذيل است:

سواري بنزيني، سهميه ماهانه فعلي: 60 ليتر، سهميه روزانه 2 ليتر

سواري دو گانه ‌سوز، سهميه ماهانه فعلي: 60 ليتر ، سهميه روزانه: 2 ليتر

موتورسيكلت، سهميه ماهانه فعلي: 25 ليتر، سهميه روزانه: 0.83 ليتر

تاكسي بنزيني، سهميه ماهانه فعلي: 500 ليتر، سهميه روزانه: 16.67 ليتر

تاكسي دو گانه سوز، سهميه ماهانه فعلي: 200 ليتر، سهميه روزانه:6.67 ليتر

تاكسي ال پي جي سوز، سهميه ماهانه فعلي: 200 ليتر ؛، سهميه روزانه: 6.67 ليتر

آژانس بنزيني، سهميه ماهانه فعلي: ‌300 ليتر ، سهميه روزانه: 10.00 ليتر

آژانس ال پي جي سوز، سهميه ماهانه فعلي: 200 ليتر ؛ سهميه روزانه: 6.67 ليتر

آژانس دوگانه سوز، سهميه ماهانه فعلي: 200 ليتر ؛ سهميه روزانه: 6.67 ليتر

مسافربر شخصي بنزيني، سهميه ماهانه فعلي:300 ليتر ، سهميه روزانه: 10.00 ليتر

مسافربر شخصي دوگانه سوز، سهميه ماهانه فعلي: 200 ليتر ، سهميه روزانه: 6.67 ليتر

مسافربر شخصي ال پي جي سوز ، سهميه ماهانه فعلي: 200 ليتر ، سهميه روزانه: 6.67 ليتر

خطي بين شهري بنزيني، سهميه ماهانه فعلي: 750 ليتر ؛ سهميه روزانه: 25.00 ليتر

خطي بين شهري دوگانه‌ سوز، سهميه ماهانه فعلي: 500 ليتر ، سهميه روزانه:‌16.67 ليتر

خطي بين شهري ال پي جي سوز، سهميه ماهانه فعلي: 500 ليتر ؛ سهميه روزانه: 16.67 ليتر

آموزشگاه رانندگي بنزيني، سهميه ماهانه فعلي، 300 ليتر ، سهميه روزانه: 10.00 ليتر

آموزشگاه رانندگي دوگانه سوز، سهميه ماهانه فعلي: 200 ليتر ، سهميه روزانه : 6.67 ليتر

وانت نوع يك بنزيني، سهميه ماهانه فعلي: 200 ليتر ، سهميه روزانه: 6.67 ليتر

وانت نوع يك دوگانه‌سوز، سهميه ماهانه فعلي: 100 ليتر ، سهميه روزانه: 3.33 ليتر

وانت نوع دو بنزيني (نيسان)، سهميه ماهانه فعلي: 400 ليتر ؛ سهميه روزانه: 13.33 ليتر

وانت نوع دو دوگانه‌سوز (نيسان)، سهميه ماهانه فعلي: 200 ليتر؛ سهميه روزانه: 6.67 ليتر

كاميون و كاميونت بنزيني، سهميه ماهانه فعلي: 400 ليتر؛ سهميه روزانه: 13.33 ليتر

كاميون و كاميونت دو گانه سوز، سهميه ماهانه فعلي: 200 ليتر؛ سهميه روزانه: 6.67 ليتر

دستگاه‌هاي عمومي بنزيني، سهميه ماهانه فعلي: 100 ليتر؛ سهميه روزانه: 3.33 ليتر

دستگاه‌ةاي عمومي دوگانه‌سوز، سهميه ماهانه فعلي: 100 ليتر؛ سهميه روزانه: 3.33 ليتر

آمبولانس بنزيني، سهميه‌ ماهانه فعلي: 750 ليتر، سهميه روزانه 25 ليتر

براساس ابلاغيه جديد دولت از 28 آذر ماه سالجاري قيمت بنزين معمولي يارانه اي 100 تومان، بنزين سوپر يارانه اي 150 تومان، بنزين معمولي نيمه يارانه اي 400 تومان، بنزين سوپر نيمه يارانه اي 500 تومان و قيمت بنزين معمولي آزاد 700 تومان، بنزين سوپر آزاد 800 تومان تعيين و اجرايي شده است.

alireza_sos
16 January 2011, 01:55 PM
ايران سيزدهمين كشور عرضه‌كننده بنزين ارزان

اين كه قيمت هر ليتر فرآورده نفتي اعم از بنزين و گازوئيل در داخل كشور چگونه محاسبه مي‌شود سؤال بسياري از افراد جامعه است. به خصوص پس از اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها و اصلاح قيمت سوخت در كشور اين موضوع اهميت بيشتري پيدا كرد. اما به دور از محاسبات و فرمول‌هاي پيچيده فني و تخصصي كه براي محاسبه قيمت فرآورده‌هاي نفتي مورد استفاده قرار مي‌گيرد، سعي مي‌كنيم به صورت ساده چگونگي محاسبه و ارزش واقعي فرآورده‌هاي نفتي را تحليل كنيم.
اولين نكته‌اي كه براي روشن شدن بحث بايد به آن اشاره كرد اين است كه «نفت» به عنوان انفالي جزو ثروت ملي محسوب مي‌شود كه متعلق به تمام نسل‌هاي اين كشور است. بر اين اساس ما به عنوان كساني كه در حال حاضر روي اين سرزمين زندگي مي‌كنيم نبايد انتظار مصرف و بهره‌مندي تمام اين ثروت ملي را داشته باشيم. از اين رو همانند تمام كشورهايي كه از اين نعمت خدادادي برخوردارند، عوايد حاصل از نفت بايد براي سرمايه‌گذاري‌هاي بلندمدت و ايجاد ارزش افزوده بيشتر براي بهره‌مندي تمام نسل‌ها هزينه شود. براساس ميانگين قيمت فعلي نفت هر بشكه نفت در بازارهاي جهاني بيش از 90 دلار فروخته مي‌شود كه اگر آن را به قيمت ريال آن بر 164 ليتر (هر بشكه) تقسيم كنيم هر ليتر نفت خام كشور 549 تومان ارزش دارد، حال براي تبديل نفت خام به فرآورده‌هاي نفتي قابل عرضه بايد اين نفت پس از يك فرآورش اوليه به محل پالايشگاه منتقل و پس از فرآيندهاي مختلف پالايش به انبارهاي فرآورده‌هاي نفتي منتقل و از آنجا توسط نفتكش‌هاي حمل زميني به جايگاه‌هاي عرضه سوخت حمل شود كه تمام اين مراحل هزينه‌بر است. از سوي ديگر بطور متوسط براي احداث يك پالايشگاه 100 هزار بشكه‌اي به 4 هزار ميليارد تومان سرمايه‌گذاري نياز است كه هزينه‌هاي استهلاك و نيروي انساني نيز به آن افزوده مي‌شود.
علاوه بر اين هزينه‌ها قيمت نهايي فرآورده‌هاي نفتي در كشور با افزودن ماليات بر ارزش افزوده و عوارض توسط شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي محاسبه مي‌شود. براساس ماده 16 فصل سوم و ماده 38 فصل هفتم قانون ماليات بر ارزش افزوده مصوب سال 87، نرخ ماليات براي انواع بنزين 20 درصد و نرخ عوارض براي انواع بنزين، نفت سفيد و گازوئيل 10 درصد و نفت كوره 5 درصد اعمال مي‌شود. بنابراين براي هر ليتر بنزين 30 درصد ماليات و عوارض (شامل 20 درصد ماليات و عوارض و 10 درصد ماليات ارزش افزوده) و براي هر ليتر گازوئيل 5/11 درصد (شامل 10 درصد عوارض و 5/1 درصد ماليات ارزش افزوده) لحاظ مي‌شود.
ايران هنوز از ارزان‌فروش‌هاي سوخت دنياست
مديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي در گفت‌وگو با خبرنگار «ايران» گفت: قبل از اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها، ايران دومين كشور از نظر ارزاني قيمت بنزين و گازوئيل بوده است.عليرضا ضيغمي افزود: با اجراي قانون هدفمندكردن يارانه‌ها رتبه ايران در بين كشورهاي دنيا تنها چند پله افزايش يافته است.
به گفته وي در حال حاضر ايران از 92 درصد كشورها (174 كشور) بنزين ارزان‌تري در اختيار مردم قرار مي‌دهد.
معاون وزير نفت درخصوص گازوئيل اظهار داشت: در گازوئيل نيز ايران هم‌اكنون از حدود 97 درصد كشورهاي جهان، قيمت ارزان‌تري دارد. براساس گفته‌هاي مديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي پس از اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها و اصلاح قيمت فرآورده‌هاي نفتي، ايران از نظر قيمت در بين 174 كشور دنيا، در رتبه 13 قرار دارد. اين درحالي است كه رتبه ايران پيش از اجراي هدفمندي يارانه‌ها 2 بوده است. ضيغمي ادامه داد: هم‌اكنون پس از اصلاح قيمت‌ها رتبه ايران در قيمت گازوئيل در بين 174 كشور به شش رسيده است. هم‌اكنون ارزان‌ترين قيمت بنزين در ميان كشورهاي دنيا با 20 تومان به ازاي هر ليتر توسط كشور ونزوئلا عرضه مي‌شود. گران‌ترين قيمت نيز مربوط به كشور اريتره است كه قيمت هر ليتر بنزين در اين كشور 2 هزار و 530 تومان است. در ميان كشورهايي كه بنزين گران‌تري نسبت به ايران عرضه مي‌كنند نام كشورهايي نظير مالزي، آذربايجان، نيجريه، برزيل، انگلستان، فرانسه، آلمان، تركيه و هنگ‌كنگ به چشم مي‌خورد. پيش از اصلاح قيمت‌ها تنها يك كشور نسبت به ايران بنزين ارزان‌تري عرضه مي‌كرد (ونزوئلا). در مقايسه قيمت گازوئيل ايران با ساير كشورها نيز كشورهايي مانند يمن، امارات، پاكستان، استراليا، تركيه، انگلستان، فرانسه و روماني گازوئيل گران‌تري نسبت به ايران عرضه مي‌كنند.

Validator
16 January 2011, 02:38 PM
و چیزی که کماکان مورد توجه نیست، مقایسه میزان درآمد مردم ایران با این کشورهاست...

birak
16 January 2011, 07:41 PM
جالبه از وقتی که اعلام شده تو بهمن ماه دیگه از بنزین 100 تومانی خبری نیست صف جایگاه های CNG به طرز محسوسی طولانی تر شدند ! حالا معلوم نیست این مساله به علت سرما و بارندگی تو چند روز اخیره که ملت طبق معمول احساس کردن قراره قحطی بشه و هجوم آوردن !!! یا اینکه بنزین 400 تومنی و 700 تومنی داره کم کم آثارشو نشون میده .
ظرف 2 هفته اخیر سوختگیری تو جایگاه گاز ظرف 5 الی 10 دقیقه انجام میشد و کاملا مطلوب بود. اما امروز حدود 25 دقیقه طول کشید. البته هنوز از صف های طولانی پیش از اجرای هدفمندی خبری نیست اما هر چه جلوتر بریم به همون وضعیت برمیگردیم و احتمالا استقبال از مدلاهای دوگانه سوز هم مجدد رونق بگیره !

birak
16 January 2011, 07:55 PM
:icon_twis:icon_mad: من که از این همه صداقت گفتار شرمنده شدم !

وزیر نفت قیمت تمام شده یک لیتر بنزین در ایران را 900 تومان عنوان کرد و از احتمال خلع ید برخی از پیمانکاران ضعیف داخلی از طرحهای توسعه صنایع نفت و گاز خبر داد و گفت: بنزین تولیدی در واحدهای پتروشیمی که از نوع سوپر با عدد اکتان 100 است، اصلا وارد پایتخت نشده است.

به گزارش خبرنگار مهر، سید مسعود میرکاظمی امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه همزمان با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و خودکفایی از واردات بنزین ذخایر استراتژیک این فرآورده نفتی در حال افزایش است، گفت: از بهمن ماه امسال بهره برداری از طرحهای جدید پالایشگاهی به منظور افزایش ظرفیت تولید بنزین اغاز می شود که پیش بینی می شود تا نیمه سال اینده نیازی به تولید بنزین در صنایع پتروشیمی نباشد.

وزیر نفت با اعلام اینکه در چهار هفته نخست اجرای قانون هدفمندی یارانه ها متوسط مصرف روزانه بنزین ایران از 66 به حدود 52 میلیون لیتر در روز کاهش یافته است، تصریح کرد: متوسط مصرف گازوئیل در بخش حمل و نقل هم در این مدت از 54 به 42 میلیون لیتر در روز کاهش یافته است.

این عضو کابینه دولت درباره میزان صرفه جویی حاصل از کاهش مصرف حاملهای مختلف انرژِی توضیح داد: [B]هم اکنون قیمت هر لیتر بنزین در بازار فوب خلیج فارس بیش از 700 تومان به ازای هر لیتر است که با محاسبه هزینه حمل، بارگیری، تخلیه، انتقال، توزیع، عرضه و مالیا

a_rudi
17 January 2011, 12:44 AM
و چیزی که کماکان مورد توجه نیست، مقایسه میزان درآمد مردم ایران با این کشورهاست...

بله واقعا قدرت خريد خيلي خيلي مهمه، شنيدم در ترکيه بنزين ليتري 2000تومانه و يه آدم ميتونه با يه ماه حقوقش 600کيلوگرم گوشت بخره( حالا تو خودت حديث مفصل رو بخون)600کيلو در 18000 تومن ما ميشه بالاي 10ميليون، درماه

a_rudi
17 January 2011, 01:36 PM
ربیعی خبر داد: افزایش مصرف CNG با کاهش ذخیره بنزین کارتهای سوخت

به گزارش خبرگزاری مهر، علی ربیعی با بیان اینکه در سه هفته نخست اجرای قانون هدفمندی یارانه ها مصرف روزانه بنزین به 55 میلیون لیتر و مصرف گازوئیل به 45 میلیون لیتر و مصرف سی.ان.جی هم حدود 30 تا 40 درصد کاهش یافته است، گفت: در صورت ادامه این روند کاهشی، مصرف حاملهای مختلف انرژی در ایران به استاندارد جهانی نزدیک می شود.

معاون صنایع و انرژی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت با اعلام اینکه پیش بینی می شود با کاهش ذخیره بنزین 100 تومانی در کارتهای سوخت مصرف CNG افزایش یابد، تصریح کرد: این کاهش مصرف فرآورده های نفتی به دنبال اعمال برخی از عوامل مدیریتی با مشارکت مردم حاصل شده است.

وی از برنامه گسترده که دولت برای جایگزینی خودروهای فرسوده به عنوان یکی از عمده ترین دلایل کاهش مصرف حاملهای انرژی به ویژه بنزین و گازوئیل یاد کرد و افزود: ب اساس آمارهای موجود موجود خودروهای فرسوده به طور متوسط در هر 100 کیلومتر حدود 15 لیتر بنزین مصرف می کنند، این در حالی است که متوسط مصرف خودروهای تولید داخل حدود 5/7 تا 8 لیتر است.

این مقام مسئول با اشاره به سیاستهای دولت برای کاهش مصرف سوخت در خودروهای تولید داخل، بیان کرد: متوسط مصرف سوخت خودروهای تولید داخل در یک برنامه کوتاه مدت از 10 لیتر در 100 کیلومتر به 5/7 تا 8 لیتر کاهش یافته که تا پایان برنامه پنجم به حدود 6 لیتر خواهد رسید.

معاون ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با بیان اینکه در سالهای اخیر تعداد اتوبوسهای درون شهری از حدود 13 هزار به 27 هزار دستگاه افزایش یافته و تعداد تاکسی ها هم با افزایشی دو برابری به 300 هزار دستگاه رسیده است، اعلام کرد: دولت از چند سال قبل برنامه زمان بندی را برای وزرات نفت تدوین کرده تا بر اساس آن بنزین و گازوئیل تولید شده در پالایشگاههای داخلی به سطح مطلوبی از کیفیت برسد.

ربیعی با بیان اینکه به دلیل تفاوت زمان ساخت پالایشگاهها و فنآوریهای پالایش نفت در شرایط فعلی بنزین و گازوئیل از کیفیت یکسانی در سطح کشور برخوردار نیست، گفت: پیش بینی می شود با بهره برداری از طرحهای جدید پالایشگاهی کیفیت بنزین تولید داخلی بهبود یابد.

منبع خبر از سایت نگین

Rain Man 4498
17 January 2011, 02:32 PM
:icon_twis:icon_mad: من که از این همه صداقت گفتار شرمنده شدم !

وزیر نفت قیمت تمام شده یک لیتر بنزین در ایران را 900 تومان عنوان کرد و از احتمال خلع ید برخی از پیمانکاران ضعیف داخلی از طرحهای توسعه صنایع نفت و گاز خبر داد و گفت: بنزین تولیدی در واحدهای پتروشیمی که از نوع سوپر با عدد اکتان 100 است، اصلا وارد پایتخت نشده است.

به گزارش خبرنگار مهر، سید مسعود میرکاظمی امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه همزمان با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و خودکفایی از واردات بنزین ذخایر استراتژیک این فرآورده نفتی در حال افزایش است، گفت: از بهمن ماه امسال بهره برداری از طرحهای جدید پالایشگاهی به منظور افزایش ظرفیت تولید بنزین اغاز می شود که پیش بینی می شود تا نیمه سال اینده نیازی به تولید بنزین در صنایع پتروشیمی نباشد.

وزیر نفت با اعلام اینکه در چهار هفته نخست اجرای قانون هدفمندی یارانه ها متوسط مصرف روزانه بنزین ایران از 66 به حدود 52 میلیون لیتر در روز کاهش یافته است، تصریح کرد: متوسط مصرف گازوئیل در بخش حمل و نقل هم در این مدت از 54 به 42 میلیون لیتر در روز کاهش یافته است.

این عضو کابینه دولت درباره میزان صرفه جویی حاصل از کاهش مصرف حاملهای مختلف انرژِی توضیح داد: [B]هم اکنون قیمت هر لیتر بنزین در بازار فوب خلیج فارس بیش از 700 تومان به ازای هر لیتر است که با محاسبه هزینه حمل، بارگیری، تخلیه، انتقال، توزیع، عرضه و مالیا

باور کنید وزیر نمیداند هزینه تولید چقدر است و یا اینکه نمیداند در کشوری مثل مالزی شرکت های خارجی نفت را از خلیج فارس میخرن و میبرن آنجا لیتری 580 تومان عرضه میکنند
باور کنید هیچ ماشینی و اتوبوسی اونجا دود نمیکرد یعنی کیفیت بالایی داشت
شما قضاوت کنید تو کشوری که نفت دارد و پول حمل نمیدهد و ... چرا باید هزینه تولید بیشتر باشد و .... قضاوت با شما

داود18
17 January 2011, 05:29 PM
من شك دارم هزينه تولي بنزين در ايران ليتري 900 باشه و فكر مكينم از اين ميزان بايد خيلي بالاتر باشه من حدس ميزنم حدود فكر نميكنم حدود 1500 مناسب باشه
واين به علت تكتنولو‍ژي پاييا ساخت بنزين و هدر رفتن زياد مواد خام است.وقتي راندمان كاري يك پالايشگاه در آمكريكا مثلا 10 بربر پالاشگاه ايران است بايد هم بنزين گران تمام بشود
ولي هزينه بي كفايتي در مديريت را مردم بايد بدهند
هميشه برايم سوال بود چرا هيچ چيزي در كشور ما درست محاسبه نمي شود و به مردم گفته نميشود بر فرض مثال يك روز بيان و بگن كه: نفت قيمتش ايندر است توي پالايشگاه اين فرايندها انجام ميگيره و قيمت اينقدر تموم ميشه و شما اينقدر ميدين و اگر صرفه جويي كنيد اينقدر اضافه مياد پول در كشور و اينقدر كه اضلفه اومد ما اين كارو باهاش مكينيم و بعد اون كار را باهاش بكنند و مردم ببيند كه پولشون به يه دردي خورد
ولي يه جاي كار ميلنگه و معادلات هيچگاه دريت در نمياد صفر=1 !!!!!!! و الي .......

Rain Man 4498
18 January 2011, 01:52 PM
حمد رويانيان روز سه‌شنبه در يك نشست خبري گفت: براساس تدابيرانديشيده شده سهميه بنزين بهمن ماه خودروها همانند سهميه بنزين آذر ماه بدون تغيير، 60 ليتر با قيمت 400 تومان است، البته بنزين 100 توماني هم باقي است و سهميه‌هاي بنزين 100 توماني موجود در كارت‌هاي سوخت نمي‌سوزد.

birak
19 January 2011, 03:21 AM
سهميه بنزين خودروهاي شخصي در بهمن ماه 60ليتر و از قرار هر ليتر 400 تومان خواهد بود و پس از اتمام بنزين 100 توماني ذخيره شده در كارت‌ها، پرونده بنزين 100توماني براي هميشه بسته خواهد شد.
به گزارش مهر، رئيس ستاد مديريت حمل‌ونقل و مصرف سوخت كشور با تاكيد بر اينكه بنزين يارانه‌اي و نيمه‌يارانه‌اي ذخيره‌سازي‌ شده در كارت‌هاي سوخت خودروها نمي‌سوزد، گفت: خودروهاي شخصي بنزيني و دوگانه‌سوز در دومين ماه از اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها 60 ليتر بنزين با نرخ 400توماني دريافت مي‌كنند. او تاكيد كرد: با تصميم دولت براي بهمن‌ماه سهميه بنزين حمايتي با نرخ 100 توماني به‌خودروها اختصاص نمي‌يابد.

محمد رويانيان تصريح كرد: در اين مدت تاكسي‌هاي بنزيني شهري 500ليتر، تاكسي‌هاي برون شهري 750ليتر، تاكسي‌هاي دوگانه‌سوز شهري 300ليتر و تاكسي‌هاي دوگانه سوز برون‌شهري 500ليتر سهميه دريافت مي‌كنند. وي سهميه بنزين آژانس‌هاي دوگانه سوز و بنزين‌سوز در بهمن ماه را 300ليتر عنوان كرد و افزود: بهمن ماه امسال مسافربرهاي شخصي دوگانه‌سوز و بنزيني 300 ليتر، وانت بار نوع يك 200 ليتر، وانت بار نوع دوم 400‌ليتر و موتورسيكلت‌ها 25ليتر بنزين دريافت مي‌كنند.
وي همچنين با اشاره به اختصاص سهميه گازوئيل به‌خودروها در بهمن ماه از افزايش 15 درصدي نرخ كرايه تاكسي‌ها تا 2روز آينده خبر داد و گفت: كارت هوشمند سوخت خودروهاي متخلف به‌طور موقت مسدود خواهد شد.رويانيان ادامه داد: براساس تصميمات انجام‌شده، مقرر شده سهميه گازوئيل خودروهاي برون‌شهري و درون‌شهري تا پايان اسفندماه امسال حفظ شود.

رويانيان همچنين نرخ فروش گازوئيل به‌خودروهاي ترانزيتي و خارجي را در داخل كشور 350 تومان اعلام كرد و افزود: در مجموع دامنه اختصاص سهميه گازوئيل به‌خودروها از 30 ليتر تا 250 ليتر در روز تعيين شده است.وي همچنين از افزايش نرخ كرايه تاكسي‌ها از اول بهمن ماه خبر داد و تاكيد كرد: بايد متوسط نرخ كرايه تاكسي‌ها در تهران از ابتداي بهمن‌ماه حدود 15 درصد افزايش يابد.

a_rudi
19 January 2011, 08:07 AM
قطع ارتباط تجاری افغانها بعداز دریافت سوخت هنگفت از ایران!

در حالی كه اتاق بازرگانی افغانستان از قطع رابطه تجاری با ایران خبر داده، سفارت جمهوری اسلامی ایران در كابل ، به منظور تنویرافكارعمومی و در راستای برخی از جوسازی هایی كه طی چند روز گذشته بصورت ناصواب علیه جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت ، آمار میزان سوخت ترانزیت شده ازایران به افغانستان طی 10 ماه گذشته را تشریح كرد.

به گزارش خبرگزاری مهر متن بیانیه سفارت ایران در افغانستان به این شرح است:

سفارت جمهوری اسلامی ایران در كابل ، به منظور تنویرافكارعمومی و در راستای برخی از جوسازی هایی كه طی چند روز گذشته بصورت ناصواب علیه جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت ، آمار میزان سوخت ترانزیت شده ازایران به افغانستان طی 10 ماه گذشته را تشریح می نماید.

از تاریخ 89.1.1 تا 89.9.30 تعداد 17 هزار و 546 تانكر به وزن 399 هزار و 764 تن و از تاریخ 1389.10.1 تا 1389.10.25 و بعد از بازگشت آقای مارشال فهیم معاون اول رئیس جمهور اسلامی افغانستان تعداد 925 تانكر به وزن 71 هزار و 501 تن سوخت از ایران به افغانستان منتقل شده است.
هم اكنون فقط 160 تانكرسوخت درمرز میلك و‌ دوغارون كه پررفت آمد ترین مسیر ترانزیت سوخت میان دوكشور است، در نوبت ورود به خاك افغانستان می باشند كه پس از تشریفات قانونی، طی چند روز آینده وارد خاك افغانستان می شوند .

یكی از دلایل تاخیر ورود تانكرهای سوخت ،اعلام نكردن میزان سوخت مورد نیاز مصرف داخلی افغانستان توسط وزارت تجارت وصنایع بوده است، كه پیگیری های این سفارت بی نتیجه مانده است.

درصورت تمایل دولت افغانستان، ترانزیت سوخت درآینده براساس توافقات فی مابین ،انجام خواهد شد.

اعلام قطع رابطه اقتصادی افاغنه با ایران

اتاق تجارت و صنایع افغانستان در رویكردی گستاخانه اعلام كرده است كه تاجران افغان تمامی واردات و صادرات كالاهای تجارتی را با ایران متوقف كرده اند.

این تصمیم به دنبال پایان مهلت یك هفته ای اتاق تجارت و صنایع افغانستان اتخاذ شده است كه هشدار داده بود اگر ایران به تانكرهای سوخت عازم افغانستان اجازه حركت ندهد، روابط تجاری خود را با ایران قطع خواهد كرد.

اتاق تجارت و صنایع افغانستان یك نهاد نیمه دولتی است و از بخش بزرگی از بازرگانان افغان نمایندگی می كند.

به گفته مقامات افغان،ارزش كالاهای وارداتی افغانستان از ایران حدود هشتصد میلیون دلار در سال است در حالی كه صادرات افغانستان به ایران، هر سال به حدود پنجاه میلیون دلار می رسد.

تاجران افغان وارد كننده مصالح ساختمانی، فرش، وسایل خانگی، سامان آلات برقی و مواد غذایی از ایران هستند.

قربانعلی حقجو، رئیس اتاق تجارت و صنایع افغانستان، می گوید كه افغانستان توانایی تولید بسیاری از این مواد را دارد و تصمیم به قطع داد و ستد تجارتی با ایران، می تواند به ارتقای ظرفیت تولید در افغانستان بیانجامد.

Rain Man 4498
19 January 2011, 09:01 AM
حکایت ما شده حکایت اون مردم و پادشاه و دروازه شهر و ... باقی قضایا.. بنزین 100 تومنی رو ازمون گرفتن.. حالا تقاضا می کنیم 400 تومنی رو بیشتر بدن. بعد از چند ماه به التماس میوفتیم که آقا 700 تومنی هم بدین ما راضی هستیم

Danial_4139
27 January 2011, 01:57 AM
شمارش معکوس سهمیه بندی CNG

همزمان با آغاز شمارش معکوس برای اجرای عرضه کارتی و سهمیه بندی CNG در جایگاه ها، پیش بینی می شود از سال آینده با دوگانه سوز شدن کارتهای سوخت به طور رسمی کارت انرژی به سبد سوخت خودروها وارد شود.

به گزارش مهر، پس از سهمیه بندی و عرضه کارتی بنزین، گازوئیل و گاز مایع (ال.پی.جی)، CNG چهارمین حامل انرژی است که برنامه ریزی برای عرضه کارتی و سپس سهمیه بندی آن در سطح کشور آغاز شده است.

در حال حاضر تعداد یکهزار و 566 جایگاه عرضه CNG در استانهای کشور در مدار بهره برداری قرار دارد که پیش بینی می شود تا پایان اسفند ماه سالجاری تعداد کل جایگاههای CNG از مرز یکهزار و 700 جایگاه عبور کند.

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی تعداد کل خودروهای مجاز گازسوز کشور هم نزدیک به دو میلیون دستگاه اعلام کرده است که پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در مجموع با کاهش 2 میلیون متر مکعبی، روزانه 13 میلیون متر مکعب گاز طبیعی فشرده در خودروهای دوگانه سوز مورد استفاده قرار می گیرد.

در حال حاضر یکی از مهمترین چالشهای پیش روی ساخت و توسعه صنعت سی.ان.جی و افزایش سهم این حامل انرژی در سبد سوخت خودروهای کشور فقدان یک نظام سامان دهی شده برای شناسایی خودروهای غیر مجاز گازسوز در سطح کشور است.

از سوی دیگر هر چند مسئولان مختلف دولتی در ماههای گذشته از توقف سوخت گیری خودروهای غیر استاندارد دوگانه سوز در سطح جایگاههای CNG خبر داده اند، اما در شرایط فعلی روزانه صدها هزار دستگاه از این نوع خودروها در سطح جایگاههای کشور اقدام به سوخت گیری می کنند.

یکی از مهمترین اهداف اجرای نظان سهمیه بندی و عرضه کارتی CNG به خودروهای گازسوز علاوه بر اعمال مدیریت بیشتر در مصرف این حامل انرژی است اما شناسایی و جلوگیری از سوخت گیری خودروهای غیر استاندارد گازسوز هم با این روش شناسایی خواهند شد.

ورود کارت هوشمند انرژی به سبد سوخت خودروها

پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و افزایش قیمت حاملهای مختلف انرژی یکی از مهمترین سیاستهای دولت برای مدیریت مصرف سوخت در ناوگان حمل و نقل کشور اجرایی کردن کارت هوشمند انرژی است.

بر این اساس پس از نصب و راه اندازی سامانه هوشمند سوخت در جایگاههای CNG و صدور کارت هوشمند برای خودروهای گازسوز، امکان اجرای طرح کارت هوشمند انرژی در سطح کشور فراهم می شود.

با اجرای کارت هوشمند انرژی قابلیت عرضه همزمان بنزین، گازوئیل، سی.ان.جی در تمامی جایگاههای سوخت کشور فراهم می شود.

در حال حاضر طراحی، نصب و راه اندازی سامانه هوشمند سوخت در جایگاههای CNG آغاز شده است و مطابق برنامه زمان بندی پیش بینی می شود تا نیمه اول سال آینده امکان عرضه کارتی سی.ان.جی در سطح جایگاهها فراهم شود.

محمد رویانیان رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور اخیرا درباره زمان بندی عرضه CNG با کارت هوشمند سوخت در جایگاهها به مهر گفت: در حال حاضر نرم افزار و سخت افزار سامانه هوشمند سوخت در جایگاههای CNG در حال نصب و راه اندازی است.

این عضو کابینه دولت با تاکید بر اینکه وزارت نفت متعهد شده بود که تا اسفند ماه سالجاری زمینه را برای عرضه کارتی CNG در جایگاهها فراهم کند، اعلام کرد: پیش بینی می شود با کمی تاخیر امکان عرضه کارتی CNG از سال اینده فراهم شود.

به گزارش مهر، پیش از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها یکی از پیشنهادهای مطرح شده برای افزایش قیمت CNG، ایجاد تناسب قیمتی بین بنزین و CNG خودروها بود که با افزایش قیمت هر متر مکعب گاز خودروها به 300 تومان یک تعادل قیمتی بین این دو حامل پر طرفدار انرژی در سطح جایگاههای کشور ایجاد شد.

این در حالی است که با وجود ایجاد یک تعدال نسبی قیمتی، در شرایط فعلی بین سهمیه بنزین نیمه یارانه ای خودروهای بنزین سوز و دوگانه سوز کمترین توازن و تعادل برقرار است به طوری که اکثر خودروهای دوگانه سوز از سهمیه بنزینی معادل و یا نزیدک خودروهای بنزین سوز برخوردار هستند.

بر این اساس پیش بینی می شود همزمان با اجرای نظام کارت هوشمند انرژی سهمیه تعدادی از خودروهای شخصی و عمومی دوگانه سوز کاهش یابد که هنوز تصمیم نهایی برای اعمال این تغییرات جدید در سطح دولت گرفته نشده است.

Eh07
8 February 2011, 09:50 AM
اکونیوز:رئیس ستاد مدیریت حمل ونقل و سوخت کشور از اختصاص سهمیه بنزین ویژه نوروز خبر داد.
به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)،"محمد رویانیان "در جلسه دیشب جامعه وعاظ ولایی بدون اشاره به میزان این سهمیه گفت: سهمیه ای که برای نوروز اختصاص می یابد افزون بر سهمیه ماهانه بنزین خودروهاست.
وی افزود: برای کاهش مصرف سوخت خودروهای تولید داخل تمهیداتی برای سال اینده اندیشیده شده است.
انتهای پیام//
تاریخ خبر: 19/11/1389

Rain Man 4498
9 February 2011, 02:07 PM
رئيس ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت كشور تصريح كرد: من چنين حرفي نزدم كه آنها سريع خبر مي سازند. به تازگي سهميه بنزين نوروز به عنوان يك پيشنهاد در كارگروه دولت مطرح شده است و هنوز هيچ بحثي روي آن صورت نگرفته است.

Eh07
9 February 2011, 06:22 PM
رويانيان در گفت‌وگو با فارس: سهميه بنزين نوروز تنها در حد يك پيشنهاد است
خبرگزاري فارس: رئيس ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت از قطعي نشدن سهميه بنزين نوروز خبر داد و گفت: به تازگي سهميه بنزين نوروز به عنوان يك پيشنهاد در كارگروه دولت مطرح شده است و هنوز هيچ بحثي روي آن صورت نگرفته است.
محمد رويانيان در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس با اشاره به خبري كه در آن از اختصاص سهميه بنزين ويژه نوروز گفته شده بود اظهار كرد: هنوز هيچ سهميه اي براي نوروز درنظر گرفته نشده است و خبري كه از صحبت هاي من در جامعه وعاظ نوشته شده بود به طور كلي زير سوال است.
رئيس ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت كشور تصريح كرد: من چنين حرفي نزدم كه آنها سريع خبر مي سازند. به تازگي سهميه بنزين نوروز به عنوان يك پيشنهاد در كارگروه دولت مطرح شده است و هنوز هيچ بحثي روي آن صورت نگرفته است.
رويانيان گفت: در آن جلسه از من پرسيده شد آيا سهميه بنزين افزايش پيدا مي كند كه من پاسخ منفي دادم و به طور صريح اعلام كردم كه هيچ سهميه جديدي براي آينده در نظر گرفته نشده است و سهميه كنوني نيز افزايش نمي يابد.
وي در ادامه گفت: اگر قرار باشد سهميه جديدي براي نوروز اعلام شود اين قضيه مربوط به سهميه بنزين ويژه فروردين ماه است و اين موضوع در اسفندماه اعلام مي شود و در صورت قطعي شدن، اين سهميه ويژه مازاد برسهميه فروردين ماه است.
انتهاي پيام/89/11/19

reza engine
14 February 2011, 09:52 AM
بنزين اختصاصي ويژه سفرهاي نوروزي
يکشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۲۲:۴۵

معاون رييس جمهور و رييس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري با اشاره به توجه دولت و به ويژه رييس جمهوري به سفرهاي نوروزي هموطنان گفت براي انجام اين سفرها سهميه بنزين ويژه عيد نوروز اختصاص خواهد يافت.

به گزارش ايرنا 'حميد بقايي' شامگاه يكشنبه در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران افزود: ستاد تسهيلات نوروزي همانند سال هاي قبل پيش از عيد نوروز فعاليت خود را شروع مي كند.
وي يادآور شد اين ستاد متشكل از ۱۸ دستگاه در هر استان با رياست استاندار از بيست و هشتم اسفند ماه فعاليت خود را آغاز خواهد كرد.
رييس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري اظهار داشت ستاد ياد شده با شروع تعطيلات نوروزي تا پانزدهم فروردين ماه به كار خود ادامه خواهد داد .
بقايي اسكان مسافران نوروزي، نظارت برهتل ها ، موزه ها و نظاير آن را از جمله فعاليت هاي اين ستاد برشمرد و اظهار داشت سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري تنها وظيفه نظارتي خود را انجام مي دهد و بخش خصوصي در اين زمينه همانند گذشته خدمات ارايه خواهد كرد.

Rain Man 4498
14 February 2011, 01:55 PM
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به احتمال افزایش کارمزد فروش بنزین در جایگاه‌ها از کاهش ۱۹ میلیون لیتری مصرف روزانه بنزین و گازوئیل در بهمن ماه خبر داد و گفت: دولت هیچ برنامه‌ای برای کاهش قیمت CNG ندارد.

فرید عامری امروز در گفت‌وگو با مهر درباره آخرین وضعیت کاهش مصرف بنزین پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها با بیان اینکه از ابتدای بهمن ماه سال جاری متوسط مصرف بنزین کشور به ۵۱ میلیون لیتر در روز کاهش یافته است، گفت: مقایسه مصرف بنزین نسبت به مدت مشابه سال گذشته از کاهشی حدود ۱۰ میلیون لیتری در روز حکایت دارد.

Rain Man 4498
16 February 2011, 10:20 AM
باوجود کاهش ذخیره و یا به صفر رسیدن ذخیره بنزین یارانه ای کارتهای هوشمند سوخت، برای نهمین ماه متوالی سهمیه 60 لیتری بنزین خودروهای شخصی و 25 لیتری موتورسیکلتها با نرخ نیمه یارانه ای (400 تومان) در اسفند ماه سالجاری تثبیت شده است.

godboy
16 February 2011, 08:56 PM
سوال دارم راجع به اینکه آیا سهمیه خودروهای وارداتی از کارتشون حذف شده؟!

mehran_tavakoli
17 February 2011, 08:40 AM
سلام...
اگر منظورت سهمیه های 400 تومانی بود که توی کارت های وارداتی ها بود بله حذف شده
و الان سهمیه 700 میاد توی کارت..
چون من حدود 500 سهمیه 400 داشتم و بعد از این قضایا رفتم بنزین زدم لیتری 700 حساب شد...

Rain Man 4498
19 February 2011, 09:35 AM
رييس ستاد سوخت كشور: ذخيره بنزين100و400توماني در سال آينده نمي‌سوزد. مصرف سوخت در كشور با هدفمندي يارانه‌ها20درصد كاهش يافت
وي با اشاره به اين كه رانندگاني كه تاكنون از سهميه 400 توماني خود استفاده نكرده‌اند اين سهميه نيز همچنان در كارت‌هاي سوخت آن‌ها ذخيره خواهد شد، افزود: سهميه نوروزي به زودي تصويب شده و با توجه به دستور رييس جمهوري براي تسريع در سفرهاي نوروزي، پيش از آغاز اين سفرها در كارت سوخت رانندگان واريز مي‌شود تا براي سفرهاي نوروزي مشكلي نداشته باشند.

Rain Man 4498
20 February 2011, 08:26 AM
ساعت 24 امشب 30 بهمن ماه 60 لیتر بنزین نیمه یارانه ای (با نرخ 400 تومان) به کارتهای هوشمند سوخت خودروهای شخصی واریز می شود.

Rain Man 4498
20 February 2011, 08:38 AM
بسیار از شما بابت بنزین نورورزی 60 لیتری سپاسگذاریم . اگر شما نبودید ما نمی توانستیم به سفر عید برویم و خوش بگذرانیم . حالا با این 60 لیتر میتوانم کل ایران را در عید سیاحت کنم . تازه باقیمانده 60 لیتر را هم میگذارم بعد عید استفاده میکنم. چون همه استفاده کرده اند ولی من یک سهمیه 60 لیتری دارم... از خوشحالی در پوست خودم نمی گنجم. اگر بنزین نمیدادند، امسال هم مثل سالهای پیش باید در خانه می ماندم و نمیتوانستم به سفر عید بروم.
به قول معروف من و اين همه خوشبختي محاله محاله

Rain Man 4498
27 February 2011, 08:16 AM
افزايش قيمت بنزين سوپر موجب شده كه برخي از جايگاه‌ها به دليل كاهش فروش خود از خير بنزين سوپر گذشته و پمپ‌هاي آن را به بنزين معمولي تغيير دهند.
وي دليل تغيير كاربري پمپ‌هاي بنزين سوپر به بنزين معمولي را كاهش فروش بنزين سوپر و افزايش در خواست بنزين معمولي در اين جايگاه‌ها عنوان و خاطر نشان كرد: براي هر تغيير، سابقه فروش جايگاه و صرفه اقتصادي آن ابتدا بررسي مي‌شود و در صورت صحت براي تغيير كاربري مجوز صادر مي‌شود

alireza_sos
12 March 2011, 08:36 PM
سهميه بنزين ويژه نوروز 60 ليتر تعيين شد:icon_arro

محمدرضا فرزين سخنگوي طرح تحول اقتصادي گفت: با توجه به افزايش سفر در تعطيلات نوروز و به منظور رفاه حال مردم، ستاد هدفمندسازي يارانه‌ها 60 ليتر سهميه بنزين نوروزي را با قيمت هر ليتر 400 تومان به عنوان عيدي اختصاص داد.

فرزين افزود: سهميه ويژه نوروز تا پايان اسفند به كارت سوخت خودروها اضافه مي‌شود.

mahdi13
6 July 2011, 10:47 PM
مهر: همزمان با تثبیت سهمیه بنزین خودروها در تیر ماه امسال، بررسی پیشنهاداتی به منظور اعمال تغییرات جدید در قیمت و سهمیه بنزین و گازوئیل خودروهای درون شهری و برون شهری در دستور کار دولت قرار گرفته است.
سهمیه و قیمت بنزین برای 25 نوع خودروی شخصی، عمومی و خدماتی برای دهمین ماه متوالی در تیر ماه سالجاری تثبیت شده است و تا ساعت 24 فردا 31 خرداد ماه سهمیه سوخت این خودروها به کارتهای هوشمند سوخت واریز می شود.
بر این اساس، فردا شب ۶۰ لیتر بنزین با نرخ نیمه یارانه ای ۴۰۰ تومان به کارت سوخت حدود ۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار دستگاه خودروی بنزین سوز شخصی واریز خواهد شد.
همچنین در نخستین ماه فصل تابستان سهمیه بنزین موتورسیکلتها و برخی از خودروهای خدماتی و عمومی همچون روال گذشته تثبیت خواهد شد، ضمن آنکه تیر ماه امسال۵۰۰ لیتر سهمیه بنزین با نرخ آزاد (۷۰۰ تومانی) برای خودروها در نظر گرفته شده است.
احتمال گران شدن بنزین قوت گرفت
در حال حاضر هیچ تصمیم قطعی برای افزایش قیمت بنزین و گازوئیل در سطح دولت گرفته نشده است اما به زودی یک پیشنهاد جدید توسط یک از دستگاهها برای افزایش قیمت بنزین به دولت ارائه می شود.
پیگیریها نشان می دهد که یکی از دلایل ارائه این پیشنهاد افزایش نرخ بنزین بی ارتباط با افزایش نرخ کرایه در ناوگان حمل و نقل عمومی کشور نیست و به زودی با برگزاری یک نشست با حضور تمامی مسئولان ذیربط دولتی موضوع تثبیت یا افزایش قیمت این حامل انرژی پرطرفدار تعیین و تکلیف خواهد شد.
هر چند مسئولان مختلف ستاد هدفمندی یارانه ها و ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت کشور بحث افزایش احتمالی قیمت بنزین را بی ارتباط با افزایش نرخ کرایه حمل و نقل عمومی عنوان می کنند.
پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها به ترتیب برای بنزین معمولی و سوپر 6 قیمت تعیین شد به طوری که بنزین معمولی یارانه ای با نرخ یکصد تومان، بنزین سوپر یارانه ای 150 تومان، بنزین معمولی نیمه یارانه ای 400 تومان، بنزین سوپر نیمه یارانه ای 500 تومان، بنزین معمولی آزاد 700 تومان و بنزین سوپر آزاد 800 تومان قیمت گذاری شد.
در حال حاضر میزان موجوی ذخیره بنزین یارانه ای خودروها به کمتر از 300 میلیون لیتر کاهش یافته است و عملا به طور متوسط کمتر از دو میلیون لیتر با نرخ یارانه ای بنزین در سطح جایگاههای سوخت عرضه می شود.
با توجه به کاهش ذخیره بنزین یارانه ای ذخیره سازی شده در کارتهای هوشمند سوخت در شرایط فعلی عملا این فرآورده استراتژیک نفتی با دو نرخ نیمه یارانه ای و آزاد در جایگاههای سوخت کشور عرضه می شود.
این در حالی است که تاکنون از سوی دستگاههای مختلف دولتی همچون شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی و ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشورهیچ گونه محدودیت زمانی برای عدم عرضه بنزین با نرخ یارانه ای در سطح جایگاههای کشور تعیین نشده است.
اعمال تغییرات جدید در سهمیه بنزین خودروها
در کنار تغییر نرخ سوخت، تغییر سهمیه های بنزین و گازوئیل خودروها یکی دیگر از گزینه های پیش روی دولت در ماههای باقی مانده سالجاری است که تاکنون جمع بندی نهایی در این رابطه حاصل نشده است.
بر این اساس در حال حاضر سامانه جدیدی در سطح وزارت نفت مراحل پایانی آزمایش و راه اندازی خود را پشت سر می گذارد که در صورت راه اندازی کامل، امکان عرضه سهمیه بنزین خودروها به صورت منطقه ای فراهم می شود.
مطابق با این طرح جدید، تغییراتی در سهمیه بنزین خودروهای دورن شهری و برون شهری به ویژه در بخش ناوگان حمل ونقل عمومی انجام می شود که هنوز میزان این تغییرات قطعی نشده است.
در همین حال محمد رویانیان رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت اخیرا در جمع خبرنگاران از اجرای قریب الوقوع طرح اختصاص منطقه ای سهمیه بنزین به خودروها خبر داده و گفته است: جزئیات اجرای این طرح بنزینی در دولت نهایی شده است.
این عضو کابینه دولت با اشاره به مذاکرات انجام شده در ستاد هدفمندی یارانه ها، اظهار کرده است: به زودی سناریوی نهایی اجرای این طرح در دولت نهایی خواهد شد که با نهایی شدن جزئیات به طور رسمی اطلاع رسانی در خصوص نحوه منطقه ای شدن سهمیه بنزین خودروها انجام می شود.
در حال حاضر سهمیه اختصاصی به خودروها در استانهای مختلف کشور از روند یکسانی برخوردار است به طوری که در هر دوره تفاوتی بین سهمیه بنزین در کلانشهرها و شهرهای کوچک وجود ندارد و این در حالی است که تراکم بالای خودروها در شهرهای بزرگ موجب افزایش مصرف بنزین می شود.
اسفند ماه سال گذشته هم بسته پیشنهادی منطقه ای شدن سهمیه بنزین خودروها به دولت ارسال شده است که در فاز اول آن در خصوص اختصاص سهمیه بنزین به تاکسیها در قالب طرح منطقه ای تصمیم گیری نهایی انجام می شود.
تعیین سهمیه گازوئیل در انتظار تصمیم رئیس جمهور
یکی از تغییرات جدید در نظام سهمیه بندی سوخت کشور، واقعی شدن سهمیه گازوئیل خودروهای سنگین بوده که به زودی سهمیه این نوع خودروها مطابق با میزان پیمایش و عملکرد کاری اختصاص می یابد.
هم اکنون پیشنهاد جامع عرضه گازوئیل مطابق با میزان پیمایش به ستاد هدفمندی یارانه ها ارسال شده است که قرار است در نشستی با حضور رئیس جمهوری جزئیات اجرای این طرح نهایی و به طور رسمی اعلام شود.
در صورت قطعی شدن اجرای این پروژه، با صدور کارتهای جدید و پیشرفته هوشمند گازوئیل برای خودروهای سنگین برون شهری، رسما عرضه گازوئیل مطابق با میزان پیمایش و کارکرد عملیاتی و در استانهای مختلف کشور اجرایی می شود.
مسئولان دولتی بر این باورند که با اجرای این نظام جدید سهمیه بندی علاوه بر مدیریت بیشتر مصرف و توزیع گازوئیل در سطح کشور هیچ اختلالی هم در سطح ناوگان حمل بار و مسافر برون و درون شهری کشور ایجاد نمی شود.
این در حالی است که در حال حاضر میزان گازوئیل سهمیه‌ای متناسب با نوع کامیون اختصاص می یابد و روش فعلی نوع فعالیت برون و یا درون شهری خودروهای سنگین همچون کامیون در نظر گرفته نمی شود.
همزمان با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها از ۲۸ آذر سال گذشته، عرضه گازوییل دو نرخی در جایگاه های سراسر کشور آغاز شد، به گونه ای که گازوییل سهمیه ای ۱۵۰ تومان و گازوییل آزاد ۳۵۰ تومان در جایگاه‌ها عرضه می شود.

mahdi13
19 July 2011, 03:27 PM
رئيس ستاد مديريت حمل‌ونقل و سوخت اعلام كرد/ جزئيات تغيير سهميه بنزين از مرداد

http://www.ranenews.com/images/resized/images/stories/tir90/royanian_300_300.jpg (http://www.ranenews.com/images/stories/tir90/royanian.jpg)

رانه نیوز: سهمیه بنزین خودروهای شخصی برای مردادماه بدون تغییر نسبت به ماه های قبل همان 60 لیتر تعیین شد و سهمیه بنزین تاکسی‌ها در پنج استان و تاکسی‌های برون شهری 20 درصد افزایش یافت.

به گزارش رانه نیوز،سردار محمد رویانیان رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور صبح امروز در نشست خبری که در این ستاد برگزار شد با اعلام این خبر افزود: از مرداد 20 درصد به سهمیه بنزین تاکسی های همه شهرهای استان های خوزستان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و بوشهر و همچنین شهر تهران افزوده می شود.
وی با تاکید بر اینکه با این تغییرات در سهمیه تاکسی ها در مجموع روزانه 400 هزار لیتر به سهمیه تاکسی ها افزوده شده است، درباره نحوه افزایش سهمیه تاکسی های بین شهری و شهری از مردادماه امسال گفت: برای مثال سهمیه 750 لیتری این تاکسی ها به 900 لیتر و سهمیه 500 لیتری به 600 لیتر افزایش پیدا کرده است.
سردار رویانیان افزود: همچنین سهمیه تاکسی های درون شهری از 500 لیتر به 600 لیتر و از 300 لیتر به 360 لیتر افزایش خواهد یافت.
رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور در خصوص قیمت بنزین و گازوئیل نیز گفت: بطور كلي نه قيمت بنزين و گازوئيل و نه سهميه تغيير نمي‌كند، تاكنون در اين مورد تصميم جديدي گرفته نشده است.
*سهمیه دولتی کامیون های دیزلی حذف شد
به گفته رویانیان سهمیه بنزین و گازوئیل خودروهای دولتی و عمومی از ماه آینده آزاد و همانند خودروهای شخصی خواهد بود.
وی در ادامه افزود: پیش از این صاحبان 20 هزار کامیون دیزلی دولتی سهمیه شخصی دریافت می کردند.
*كاهش 25 درصدی سهميه برخی وانت‌بارها
رويانيان در ادامه اضافه كرد: متاسفانه بعد از يك سال تلاش و سه مرحله فراخوان براي معرفي وانت‌بارها هنوز 30 درصد از وانت‌بارها اقدام به ثبت نام در سامانه وزارت كشور را نكرده‌اند نه در صورت عدم مراجعه سهمیه این خودروها در مرحله اول 25 درصد کاهش خواهد یافت.
رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور تاکید کرد: دارندگان این نوع خودروها تنها تا پایان مرداد ماه فرصت دارند مشخصات خود را در سایت وزارت کشور و وزارت راه ثبت کرده و مدارک خود را ارائه کنند.
وي تاكيد كرد: تا دو هفته آينده سايت سامانه وزارت كشور باز مي‌شود و وانت‌بارهاي ثبت نام كرده يك هفته مهلت دارند ثبت نام كرده و مدرك اثبات كننده فعاليت خود در حمل و نقل عمومي را ارائه كنند.
رويانيان تصريح كرد: اگر چنين نشود ما بنابر وظيفه و مصوبه ستاد هدفمند كردن يارانه‌ها سهميه وانت‌هاي شخصي را مطابق خودروهاي شخصي فرض خواهيم كرد.
وي در ادامه گفت: براي آژانس‌ها يك مشكل جدي وجود داشت مبني بر اينكه از اول ارديبهشت صدور كارت جديد ابطال كارت قديمي و صدور المثني انجام نمي‌شد كه اين مشكل حل شده و به زودي آن را اعلام خواهيم كرد.
*مشکلات جایگاه های سی ان جی مرتفع شد
رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور همچنین با تاکید بر اینکه با اعمال بسته های حمایتی بسیاری از مشکلات جایگاه داران سی ان جی مرتفع شده است، افزود: با تلاش های انجام شده مالیات بر ارزش افزوده این جایگاه ها از 109 ریال به 16 ریال و قیمت برق جایگاه ها نیز به یک چهارم تقلیل یافته است.
وی همچنین با تاکید بر این که با اعمال این تغییرات در هر مترمکعب گاز حدود 40 تومان سود عاید جایگاه داران می شود، افزود: مجوز فعالیت های تجاری در جایگاه ها نیز به جایگاه داران اعطا شده است و با اعمال این سیاست های حمایتی بخش زیادی از مشکلات جایگاه داران رفع خواهد شد.
سردار رویانیان تصریح کرد: بیش از 90 درصد از سهمیه بنزین 100 تومانی خودروها مصرف شده است و تنها 10 درصد از این سهمیه در کارت های سوخت ذخیره شده است که این سهمیه همچنان به قوت خود باقی است.

FL66
21 July 2011, 01:56 AM
سهميه بنزين خودروهاي سواري براي مردادماه تغييري نكرد

http://www.machinemag.com/imagenews/t-6-1339.jpg

مجله ماشین - با اعلام سهميه‌ بنزين تاكسي‌هاي مناطق گرمسيري و منطقه تهران، سهميه بنزين برخي از تاكسي‌ها 100 ليتر تا 150 ليتر افزايش يافت.
به گفته رييس ستاد حمل و نقل و مديريت سوخت، سهميه سوخت تاكسي‌هاي درون شهري و بين‌شهري پنج استان از اول مردادماه 20 درصد افزايش خواهد يافت.
سهميه بنزين مناطق گرمسيري كه به دستور رييس جمهوري قرار بود فاز اول آن از اول خرداد و با شروع فصل گرما به كارت سوخت تاكسي‌دارن مناطق گرمسيري واريز شود، با دو ماه‌ تاخير، در ساعات اوليه مردادماه در كارت سوخت تاكسي‌دارن چهار استان خوزستان، هرمزگان، سيستان و بلوچستان و بوشهر ريخته خواهد شد.
البته علاوه بر اختصاص سهميه بنزين به تاكسي داران مناطق گرمسير در فاز اول، اين سهميه شامل تاكسي‌هاي منطقه تهران به دليل پستي و بلندي و ترافيک نيز مي‌شود.
براين اساس سهميه سوخت تاكسي‌ها در كشور روزانه حدود 400هزارليتر افزايش يافته است.

سهميه تاكسي‌هاي درون و برون شهري

افزايش سهميه 20 درصدي تاكسي‌ها درون و برون شهري تهران و مناطق گرمسيري در مرداد ماه به شرح زيراست:

- تاکسي بنزيني با سهميه ماهانه 500 ليتر، از مردادماه 600 ليتر دريافت مي‌كند.

- تاکسي دو گانه سوز با سهميه ماهانه 300 ليتر، از مرداد ماه 360 ليتردريافت مي‌كند.

- تاکسي ال.پي.جي سوز با سهميه ماهانه 300 ليتر، از مرداد ماه 360 ليتردريافت مي‌كند.

- خطي بين شهري بنزيني؛ با سهميه ماهانه 750 ليتر، از مرداد ماه 900 ليتردريافت مي‌كند.

ظخطي بين شهري دوگانه‌ سوز با سهميه ماهانه 500 ليتر ، از مرداد ماه 600 ليتر دريافت مي‌كند.

خطي بين شهري ال.پي.جي سوز با سهميه ماهانه فعلي500 ليتر، از 600 ليتر دريافت مي‌كند.

سهميه ساير خودروها

هم‌چنين سهميه بنزين ساير خودروها بدون تغيير در ساعات ابتدايي مردادماه در كارت‌هاي سوخت خواهد بود كه ميزان اين سهميه‌ها به شرح زير است:

خودرو شخصي؛ سهميه ماهانه: 60 ليتر.

موتورسيکلت؛ سهميه ماهانه : 25 ليتر.

آژانس بنزيني؛ سهميه ماهانه : ‌300 ليتر.

آژاانس ال.پي.جي سوز؛ سهميه ماهانه : 200 ليتر.

آژانس دوگانه سوز؛ سهميه ماهانه : 200 ليتر.

مسافربر شخصي بنزيني؛ سهميه ماهانه : 300 ليتر.

مسافربر شخصي دوگانه سوز؛ سهميه ماهانه فعلي: 200 ليتر.

مسافربر شخصي ال.پي.جي سوز؛ سهميه ماهانه : 200 ليتر.

آموزشگاه رانندگي بنزيني؛ سهميه ماهانه : 300 ليتر.

آموزشگاه رانندگي دوگانه سوز؛ سهميه ماهانه فعلي: 200 ليتر.

كاميون و کاميونت بنزيني؛ سهميه ماهانه : 400 ليتر.

کاميون و کاميونت دو گانه سوز؛ سهميه ماهانه : 200 ليتر.

دستگاه‌هاي عمومي بنزيني؛ سهميه ماهانه فعلي: 100 ليتر.

دستگاه‌هاي عمومي دوگانه‌سوز؛ سهميه ماهانه : 100 ليتر.

آمبولانس بنزيني؛ سهميه‌ ماهانه : 750 ليتر.

احتمال كاهش سهميه وانت‌بارها

البته رويانيان به وانت بارهاي عمومي و شخصي كه براي ساماندهي سهميه سوخت خود تاكنون که در سامانه حمل و نقل عمومي ثبت نام نکرده اند، اخطار داد كه اين وانت‌دارها در مرداد ماه با 25 درصد کاهش سهميه بنزين مواجه خواهند شد.

سهميه وانت‌بارها بدون تغيير به شرح زير است:

وانت نوع يک بنزيني؛ سهميه ماهانه : 200 ليتر .

وانت نوع يک دوگانه‌سوز؛ سهميه ماهانه : 100 ليتر.

وانت نوع دو بنزيني (نيسان)؛ سهميه ماهانه: 400 ليتر.

وانت نوع دو دوگانه‌سوز (نيسان)؛ سهميه ماهانه : 200 ليتر.

mahdi13
6 August 2011, 03:13 PM
طرح جدید دولت برای ساماندهی سهمیه بنزین خودروها

رانه نیوز، قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت اعلام كرد: با اجراي طرح ساماندهی وانت بارهاي شخصي و عمومي كه از 15 مرداد آغاز مي شود، روزانه 5 تا 5/6 میلیون لیتر در مصرف بنزین کشور صرفه جویی خواهد ‌شد.

به گزارش رانه نیوز به نقل از واحد مرکزی خبر، جلالی با بیان اینکه از فردا، نام نويسي وانت بار در سامانه حمل و نقل عمومی درون و برون شهری آغاز می شود، گفت: براساس اين، آن دسته از وانت بار‌هایی که در سامانه حمل‌ و نقل درون شهری، بین‌شهری و روستایی نام نويسي نکنند سهمیه سوخت خودروهای شخصی را دریافت خواهند کرد.

قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با تاکید بر اینکه در مرداد امسال سهمیه بنزین وانت بارهایی که تا کنون در سامانه حمل و نقل نام نويسي نکرده اند، حدود 25 درصد کاهش یافته است، تصریح کرد: در حال حاضر یک میلیون 810 هزار و 540 دستگاه وانت بار در کشور تردد می کند.

این مقام مسئول با اعلام اینکه از 171 هزار 338 دستگاه وانت بین شهری و برون شهری تا کنون تنها 76 هزار 219 دستگاه وانت بار در سایت حمل و نقل بین شهری و روستایی نام نويسي کرده اند، گفت: در بخش شهری هم از یک میلیون 639 هزار و 202 دستگاه فقط 881 هزار و 678 دستگاه پارسال ‌نام نويسي کرده‌اند.

وی، با بیان اینکه از ابتدای مرداد امسال در مرحله دوم ساماندهی وانت‌بارها مقرر شد به وانت‌بار‌هایی شناسایی شده عمومی همچون روال گذشته سهمیه بنزین اختصاص یابد، بیان کرد: اما سهمیه بنزین آن دسته از وانت بارهایی که شناسایی نشده‌اند، 25 درصد کاهش یافته است.

جلالی با بیان اینکه سیاست دولت ساماندهی مصرف سوخت در بخش ناوگان حمل و نقل است، تاکید کرد: در مراحل بعدی میزان کاهش سهمیه بنزین وانت‌بارهایی که در خدمت ناوگان حمل و نقل نبوده با خودروهای شخصی برابر می شود.

قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با بیان اینکه پیش بینی می شود تا اسفند امسال طرح سامان دهی سهمیه سوخت وانت بارها به طور کامل اجرایی شود، بیان کرد: بر اساس اين، از فردا 15 مرداد رانندگان وانت بار حداقل برای مدت یک هفته برای نام نويسي فرصت دارند.

وی با بیان اینکه آن دسته از رانندگان وانت بارهایی که در سامانه های الکترونیکی مورد نظر نام نويسي کنند از ماه گذشته از سهمیه بنزین عمومی استفاده خواهند کرد، گفت: در صورت احراز هویت وانت بارهای نام نويسي شده، افزون بر بازگشت سهمیه بنزین کسر شده مرداد از ماه آینده، همچون روال گذشته وانت پیکان‌ 200 لیتر و وانت‌ نیسان 400 لیتر سهمیه بنزین دریافت می‌کند.

این مقام مسئول درباه اينكه با ساماندهی وانت بارها چقدر در مصرف بنزین کشور صرفه جویی می شود، گفت: هم اکنون ناوگان وانت بار به طور متوسط روزانه حدود 16 میلیون لیتر بنزین مصرف مي كنند.

به گفته قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با اجرای کامل طرح سامان دهی و واقعی شدن سهمیه های سوخت پیش بینی می شود روزانه 5 تا 5/6 میلیون لیتر در مصرف بنزین کشور صرفه جویی حاصل شود.

در همین حال ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور، اعلام کرد: سایت www.navganbar.ir برای نام نويسي وانت بارهای درون شهری و سایت www.vanetkart.ir برای نام نويسي وانت بارهای برون شهری و روستایی از 15 مرداد به مدت یک هفته فعال می شود.

arash_2ti
7 August 2011, 09:34 AM
خوب اين هم از وانت ها. يه چند مرحله ديگه تا حذف كامل بنزين يارانه اي نمونده. بعدش هم نوبت حذف مرحله اي خود يارانه نقديه.

Mohsen79
14 August 2011, 02:04 PM
قیمت خودرو آزاد شد
گروه خودرو- تاکید و اصرار خودروسازان بالاخره جواب داد و با موافقت سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، قیمت خودرو آزاد شد.
آن طور که خبر مي‌رسد، خودروسازان و «سازمان حمایت» در جلسه‌اي مشترک، بر سر آزادسازی قیمت خودرو توافق کرده‌اند، تا آرزوی چند ساله شرکت‌های خودروساز در این مورد محقق شود.

بر این اساس، قرار است کمیته خودرو هر هفته تشکیل جلسه داده و بنا به درخواست خودروسازان، قیمت محصولات آنها را تعیین کند. این کمیته که دبیر انجمن خودروسازان، نماینده «سازمان حمایت» و مدیران عامل شرکت‌های خودروساز عضو آن هستند، از این پس قیمت انواع خودروهای داخلی را در نمایندگی‌ها بر اساس حاشیه بازار تعیین خواهد کرد. به عبارت بهتر، کمیته خودرو بنا به درخواست خودروسازان، قیمت انواع محصولات آنها را نزدیک به قیمت‌های بازار تعیین مي‌کند تا بدین وسیله نه تنها جلوی ایجاد رانت گرفته شود، بلکه قیمت‌ها نیز به تدریج کاهش یابد. به عنوان مثال اگر خودرویی مانند مگان، 36 میلیون تومان در بازار قیمت دارد، کمیته خودرو قیمت این محصول را در نمایندگی‌ها حدود 35 میلیون و 800 هزار تومان تعیین مي‌کند و با این کار جلوی ایجاد رانت را در بازار مگان مي‌گیرد و پس از چندی قیمت این محصول کاهش نیز مي‌‌يابد. آزادسازی قیمت خودرو در شرایطی است که تا پیش از این، کمیته خودرو به ندرت تشکیل جلسه مي‌داد و به همین دلیل خودروسازان اجازه افزایش قیمت دلخواه محصولات خود را نداشتند.
افزایش شش درصدی قیمت خودرو
اگرچه با آزادسازی قیمت خودرو، شرکت‌های خودروساز داخلی به آرزوی چند ساله خود رسیده‌اند، اما هم اکنون این نگرانی وجود دارد که با این کار قیمت‌ها رشد زیادی را تجربه کند. به هر حال خودروسازان طی سال‌های گذشته با رشد هزینه تولید و برخی مسائل و محدودیت‌ها روبه‌رو بوده‌اند و حال که قیمت‌گذاری آزاد شده، فرصت مناسبی است تا این موارد جبران شوند.
در این مورد دبیر انجمن خودروسازان مي‌گوید:ما در 14 سال گذشته تنها 30 درصد افزایش قیمت خودرو داشته‌ایم، اما نرخ تورم در این مدت 600 درصد بوده است، که این موضوع نشان‌دهنده توانایی خودروسازان در کنترل هزینه‌ها است.
احمد نعمت بخش با تاکید بر اینکه خودروسازان به خودی خود علاقه‌اي به افزایش قیمت‌ها ندارند، مي‌افزاید: با آزادسازی قیمت خودرو، تنها شش درصد در سال افزایش قیمت خواهیم داشت. گفته‌های نعمت بخش در شرایطی است که فربد زاوه کارشناس خودرو مي‌گوید: قیمت‌ها را در بازار خودرو، عرضه و تقاضا تعیین مي‌کند و هرچه عرضه بیشتر باشد، قیمت نیز پایین خواهد آمد. وی مي‌افزاید: بازار خودرو کشور تا قبل از سال 84 نه تنها گرانی به خود نمی‌دید، بلکه کاهش قیمت را نیز تجربه مي‌کرد، اما طی شش سال گذشته با توجه به کنترل قیمت‌ها توسط دولت، با گرانی روبه‌رو بوده‌ایم.
به گفته زاوه، قیمت خودرو نیاز به نظارت ندارد و باید اجازه داد، «بازار» قیمت‌ها را تعیین کند. این گفته زاوه در شرایطی است که رییس پیشین اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تاکید مي‌کند: اگر قیمت خودرو آزاد شود، ممکن است خودروساز عمدا عرضه به بازار را کم کرده و باعث افزایش قیمت‌ها شود. جلال ریخته گر قدیمی مي‌افزاید: اصلا ممکن است با توجه به شرایط موجود کشور، تامین قطعات و تولید برخی خودروها با اختلال روبه‌رو شده و ناخواسته عرضه به بازار کم شود، که در این شرایط باز هم با افزایش قیمت مواجه خواهیم شد. به گفته ریخته‌گر، تاخیر در عرضه خودروهای پیش فروش شده نیز مي‌تواند دلیل دیگری برای رشد قیمت‌ها باشد.اظهارات رییس پیشین اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو هم اکنون در مورد برخی خودروها صدق مي‌کند. به عنوان مثال، در حال حاضر خودروهایی مانند ریو، تندر-90، پژو 206 و سوزوکی گرند ویتارا با قیمت‌هایی بیشتر نسبت به نمایندگی‌ها خرید و فروش مي‌شوند و عامل اصلی این موضوع، کمبود عرضه آنها به بازار است.
افزایش قیمت خودرو به صلاح ما نیست
اما مدیرفروش ایران خودرو نیز در مورد آزادسازی قیمت خودرو مي‌گوید: افزایش کاذب قیمت خودرو به هیچ وجه به نفع ما نیست، زیرا سود آن به جیب دلال‌ها و واسطه‌گرها مي‌رود.
علی اصغر سرائی‌نیا تاکید مي‌کند که برخی با داشتن اطلاعات لازم از بازار، اقدام به خرید خودرو کرده و با استفاده از تفاوت قیمت کارخانه و بازار، پول زیادی به جیب مي‌زنند. به گفته سرائی‌نیا، اختلاف حدود 500 هزار تومان بین قیمت کارخانه و بازار خودرو طبیعی است، اما اگر بیش از این رقم باشد، غیرطبیعی به حساب مي‌آید و رانت ایجاد مي‌کند.
گفته‌های سرایی نیا را مدیر فروش سایپا نیز به نوعی تایید کرده و مي‌گوید: از اختلاف قیمت بازار و کارخانه خودروها، چیزی گیر خودروساز نمی‌آید. فرامرز طاهری با تاکید بر اینکه دلال‌ها سود این اختلاف قیمت را مي‌برند، مي‌افزاید: در حال حاضر برخی محصولات ما با حاشیه ضرر تولید مي‌شوند، در حالی که با قیمتی بسیار بالاتر در بازار به فروش مي‌رسند.به گفته وی، آزادسازی قیمت خودرو به نفع خودروسازان است، زیرا قیمت‌ها را بر اساس حاشیه بازار تعیین مي‌کنند و بدین وسیله از حاشیه زیان خارج مي‌شوند.
مکمل‌های آزادسازی قیمت خودرو
هرچند آزادسازی قیمت خودرو در کل با اصول اقتصادی همخوانی دارد، اما به گفته برخی کارشناسان، این کار باید در کنار کاهش تعرفه و افزایش نرخ ارز انجام شود. به گفته آنها اگر قیمت خودرو بدون کاهش تعرفه و افزایش نرخ ارز آزاد شود، در این بین مشتریان ضرر خواهند کرد، زیرا ممکن است خودروساز محصولات خود را طوری عرضه کند که باعث افزایش قیمت‌ها در بازار شود. اگر این اتفاق رخ دهد ، به تدریج قیمت کارخانه‌اي خودروها نیز افزایش خواهد یافت، زیرا قیمت خودرو آزاد است و بر اساس حاشیه بازار تعیین مي‌شود. این موضوع در شرایطی است که در صورت کاهش تعرفه، رقابت جدی‌تری در بازار خودرو کشور شکل مي‌گیرد و خودروسازان داخلی نمی‌توانند هر قیمتی را اراده کردند، روی محصولات خود بگذارند. کارشناسان البته تاکید مي‌کنند که در کنار اینها باید نرخ ارز را نیز افزایش داد، تا خودروسازان داخلی در اثر هجمه واردات، از پا در نیایند. به هر حال وقتی تعرفه پایین بیاید، نرخ ارز رشد کند و قیمت خودرو آزاد شود، «بازار» تعیین‌کننده قیمت و ارزش خودروها خواهد بود و خودروسازان مجبورند به هر شکل ممکن خود را با شرایط بازار وفق دهند. در این صورت مشتری نیز حق انتخاب بیشتری خواهد داشت.

منبع : http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=265556

این یعنی چی ؟ من بو های خوبی به مشامم نمی رسه دوستان . خدا آخر و عاقبتمونو به خیر کنه

arash_2ti
14 August 2011, 02:54 PM
فكر كنم اين آزاد سازي تكذيب شد

FL66
14 August 2011, 03:49 PM
http://khabarkhodro.com/ShowImage.aspx?path=Files_Upload\65872.jpg&Width=260

به گزارش خبرخودرو، مدير کل دفتر خدمات خودرويي و صنايع فلزي سازمان حمايت از حقوق مصرف کنندگان و توليد کنندگان ضمن تکذيب خبر آزاد شدن قيمت خودرو که امروز در برخي رسانه ها درج شده بود گفت: جلسات سازمان حمايت با کميته خودرو برگزار شده است ولي تصميمي مبني بر آزادسازي قيمت خودرو اتخاذ نشده است.
شهرام ميرآخورلو در ادامه گفتگو با خبرنگار خبر خودرو گفت:بنابراين رويه قيمت گذاري خودرو به شيوه اي که تاکنون صورت مي گرفته است و به روال گذشته ادامه خواهد داشت.
وي افزود: در گذشته کميته بدون حضور نماينده مصرف کننده نسبت به قيمت گذاري خودرو براساس قيمت هاي حاشيه بازار اقدام مي کرد ولي هم اکنون اين کميته ماهيت کارشناسي به خود گرفته است و قيمت گذاري براساس اسناد و مدارکي که به سازمان حمايت ارائه مي شود انجام مي گيرد تا مشخص شود قيمت پايه خودرو هم اکنون چيست ودر کنار آن قيمت هاي بازار نيز مد نظر قرار خواهد گرفت که اين امر باعث افزايش قيمت نخواهد شد بلکه تا حدودي باعث کاهش قيمتها مي شود..
وي در خصوص تصميمي که در جلسه کميته خودرو گرفته شده است گفت: در اين جلسه تصميم گرفته شد کميته خودرو که از قبل اختيار قيمت گذاري را داشت بصورت متمرکز برگزار شود و چگونگي تعيين قيمت در جلسات کميته خودرو به اين صورت باشد که در کنار قيمتهاي حاشيه بازار اسناد مالي شرکت هاي خودروسازي در تعيين قيمت مد نظر قرار گيرد و منافع مصرف کننده نيزدر اين قيمت گذاري ديده شود.
مديرکل دفتر صنايع فلزي سازمان حمايت از حقوق مصرف کنندگان تاکيد کرد: در اين جلسه مقرر شد مدارک خودروسازان در اختيار سازمان حمايت قرار گيرد واين قيمت گذاري بصورت کارشناسي تر صورت گيرد.
ميرآخورلو در پايان گفت: بنابراين با رد خبر آزاد سازي قيمت خودرو، دوباره اعلام مي کنم هيچ تصميمي در اين خصوص اتخاذ نشده است.
اين در حالي است که برخي از خودروسازان از آزاد سازي قيمت خودرو و قيمت گذاري توسط شرکت هاي خودروسازاي خبرداده بودند.

لينک مطلب (http://khabarkhodro.com/detail.asp?id=154367)

FL66
16 August 2011, 04:12 PM
http://khabarkhodro.com/ShowImage.aspx?path=Files_Upload\65959.jpg&Width=260

به گزارش خبرخودرو، عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي ضمن انتقاد از عرضه بنزين چند نرخي گفت: دولت بايد برنامه مشخصي در طول پنج سال براي افزايش قيمت سوخت و رساندن آن به فوب خليج فارس داشته باشد.
مويد حسيني صدر در ادامه گفتگو با خبرنگار خبر خودرو گفت: در هيچ اقتصاد سالمي چند نرخي بودن يک کالا توجيه اقتصادي ندارد ،چراکه چند نرخي بودن بنزين نشان از ضعف بازار و مشکلات آن دارد.
وي افزود: بنزين و هر خدمات و کالايي زماني که بصورت چند نرخي عرضه شود از کارايي لازم برخوردار نخواهد بود زيرا منابع لازم به صورت بهينه به آن تخصيص داده نمي شود.
وي با بيان اين مطلب که قيمت بنزين بايد براساس تقاضا و عرضه مشخص شود يادآور شد: با وجود کارايي نداشتن چند نرخي بودن بنزين، بايد طبق قانون طي پنج سال قيمت بنزين به نرخ فوب خليج فارس برسد.
وي چند نرخي بودن بنزين را موجب ناکارايي بازار عنوان کرد و افزود: يکي از معضلات عرضه بنزين چند نرخي،فروش بنزين توسط دست فروشان است.
عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي با بيان اين مطلب که عرضه بنزين و گازوييل چند نرخي باعث افزايش قاچاق خواهد شد افزود: همانطور که اشاره شد عرضه بنزين چند نرخي نشان از اقتصاد ناسالم کشور دارد و همين امر باعث افزايش قاچاق سوخت به خصوص در مرزها خواهد شد زيرا هم اکنون قيمت سوخت در کشورهاي اطراف بسيار بالاتر از قيمت داخلي است.
حسيني صدر تصريح کرد: با توجه به اينکه عرضه بنزين 700 توماني نيز خطرات تورمي در کشوردارد ولي از قاچاق بيشتر سوخت جلوگيري کرده و درآمدها را وارد خزانه خواهد کرد.
وي در پايان گفت: همانطور که در قانون آمده است دولت نمي تواند قيمت را يک مرتبه افزايش دهد واين افزايش بايد در عرض 5سال صورت گيرد.به گزارش خبرخودرو، عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي ضمن انتقاد از عرضه بنزين چند نرخي گفت: دولت بايد برنامه مشخصي در طول پنج سال براي افزايش قيمت سوخت و رساندن آن به فوب خليج فارس داشته باشد.
مويد حسيني صدر در ادامه گفتگو با خبرنگار خبر خودرو گفت: در هيچ اقتصاد سالمي چند نرخي بودن يک کالا توجيه اقتصادي ندارد ،چراکه چند نرخي بودن بنزين نشان از ضعف بازار و مشکلات آن دارد.
وي افزود: بنزين و هر خدمات و کالايي زماني که بصورت چند نرخي عرضه شود از کارايي لازم برخوردار نخواهد بود زيرا منابع لازم به صورت بهينه به آن تخصيص داده نمي شود.
وي با بيان اين مطلب که قيمت بنزين بايد براساس تقاضا و عرضه مشخص شود يادآور شد: با وجود کارايي نداشتن چند نرخي بودن بنزين، بايد طبق قانون طي پنج سال قيمت بنزين به نرخ فوب خليج فارس برسد.
وي چند نرخي بودن بنزين را موجب ناکارايي بازار عنوان کرد و افزود: يکي از معضلات عرضه بنزين چند نرخي،فروش بنزين توسط دست فروشان است.
عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي با بيان اين مطلب که عرضه بنزين و گازوييل چند نرخي باعث افزايش قاچاق خواهد شد افزود: همانطور که اشاره شد عرضه بنزين چند نرخي نشان از اقتصاد ناسالم کشور دارد و همين امر باعث افزايش قاچاق سوخت به خصوص در مرزها خواهد شد زيرا هم اکنون قيمت سوخت در کشورهاي اطراف بسيار بالاتر از قيمت داخلي است.
حسيني صدر تصريح کرد: با توجه به اينکه عرضه بنزين 700 توماني نيز خطرات تورمي در کشوردارد ولي از قاچاق بيشتر سوخت جلوگيري کرده و درآمدها را وارد خزانه خواهد کرد.
وي در پايان گفت: همانطور که در قانون آمده است دولت نمي تواند قيمت را يک مرتبه افزايش دهد واين افزايش بايد در عرض 5سال صورت گيرد.

لينک مطلب (http://khabarkhodro.com/detail.asp?id=154542)

FL66
21 August 2011, 06:19 PM
http://khabarkhodro.com/ShowImage.aspx?path=Files_Upload\66271.jpg&Width=260

به گزارش خبرخودرو ، سهميه بنزين خودروها در شهريور ساعت 24 سي و يکم مرداد به کارت‌ هاي سوخت واريز مي ‌شود.
به گزارش خبرنگار خبرخودرو ، معاون صنايع و انرژي ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت افزود : 60 ليتر سهميه بنزين شهريور خودروهاي شخصي سي و يکم مرداد به کارت‌هاي سوخت واريز مي‌ شود.
وي گفت : ديگر وسايل نقليه عمومي نيز سهميه ‌اي مشابه مرداد دريافت خواهند کرد و هيچگونه تغييري در ميزان قيمت و سهميه سوخت در شهريور وجود نخواهد داشت.
ربيعي افزود : همچنين در ماه شهريور 500 ليتر سهميه بنزين با نرخ آزاد 700 توماني در کارت‌هاي سوخت خودروها واريز مي‌شود که در صورت اتمام سهميه 400 توماني قابل استفاده خواهد بود.
معاون صنايع و انرژي ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت با قدرداني از مردم براي صرفه جويي در مصرف بنزين، از آنان خواست همانند گذشته در مصرف سوخت صرفه جويي و آن را بهينه مصرف کنند.

FL66
1 September 2011, 02:18 PM
به گزارش خبر خودرو، مدير صنايع انرژي ستاد مديريت حمل و نقل سوخت کشور در خصوص چگونگي تاثير اجراي طرح کهاب اظهار داشت: اجراي طرح کهاب به منظور کاهش بخارات بنزين در فضاي جايگاه هاي سوخت مطرح شده است و در اين راستا بخارات منتشر شده از بنزين در جايگا هاي سوخت توسط دستگا هاي و تجهيزات پيشرفته مجدا به مايع تبديل مي شود.
علي ربيعي در ادامه گفتگو با خبرنگار خبر خودرو ،ضمن بيان اينکه به منظور بهره گيري از طرح کهاب، هم اکنون بسياري از جايگاهاي بنزين کشور مجهز به دستگاه هاو تجهيزات لازم گرديده اند افزوذ : اجراي تمامي طرح هامي تواند مفيدواقع گردد و اجراي يک طرح براي رفع معضلات زيست محيطي پيش آمده و نيز ايجاد شرايط مناسب اقتصادي براي کشور لازم است اما کافي نيست .
وي ابراز داشت:بهره گيري از طرح کهاب علاوه برآنکه موجب مطلوب شدن شرايط زيست محيطي مي شود اجراي آن را از نظر اقتصادي نيز بسيار مفيد به نظر مي رسد .
وي در پايان ضمن تاکيد بر لزوم اجرايي شدن طرح مذکودر جايگاه هاي سوخت کشور بيان داشت:با توجه به اينکه بنزين به عنوان مايعي فرار مطرح مي باشد و به سادگي تبخير مي گردد ،لزوم اجراي چنين طرحي در جايگاه ها به وضوح احساس مي شود.

FL66
2 September 2011, 04:49 PM
http://khabarkhodro.com/ShowImage.aspx?path=Files_Upload\66699.jpg&Width=260

به گزارش خبر خودرو، مدير عامل سازمان بهينه سازي مصرف سوخت با بيان اين مطلب که براي ارئه آمار ميانگين مصرف سوخت ،مصرف کلي خودرو ها را بايد در نظر گرفت گفت: در نظر گرفتن آمارهاي کلي مصرف سوخت ،يک موضوع طبيعي در کشور به حساب مي آيد.
عباس کاظمي در ادامه گفتگو با خبر نگار خبر خودرو گفت: مسئولان وقتي مي خواهند براي مثال درآمد ناخالص ملي را حساب کنند يک عدد کلي را در نظر مي گيرند حال آنکه همه مي دانند اين درآمد داراي بخشهاي مختلفي ماند صنعت و کشاورزي وغيره نيز مي شود.
وي افزود: در موضوع ميانگين مصرف سوخت نيز اوضاع به همين منوال است ،ميانگيني که اعلام مي شود کل خودرو ها اعم از وانت ها و دوگانه سوز ها بنزين سوز ها را در نظر مي گيرد.
وي با بيان اين مطلب که در آمارهاي موجود جزييات مصرف سوخت نيز مشخص است افزود: البته در اين نوع آمارها جزييات نيز بصورت جداگانه اندازه گيري مي شود و معلوم است که کدام خودرو مصرف بيشتر و کدام مصرف کمتري دارد.
وي در خصوص بررسي اين ميانگين تصريح کرد: براي بررسي ميانگين مصرف سوخت ودر نظر گرفتن دستور العمل ها بايد بصورت ناوگاني عمل شود براي مثال به ايران خودرو اعلام مي کنند که ميانگين مصرف سوخت محصولات چه ميزاني است و يا اين شرکت بايد در سال 91 به چه ميزان مصرف برسد.
مدير عامل سازمان بهينه سازي سوخت تاکيد کرد: همانطور که اشاره شد ابتدا آمار بصورت کلي ارائه مي شود و سپس افرادي که خواهان جزييات بيشتري هستند مي توانند به اين جزييات نيز دست يابند.
کاظمي در پايان گفت: هم اکنو دستوري مبني بر اعلام جداگانه ميزان مصرف سوخت خودرو ها در سازمان وجود ندارد وسازمان استاندارد بايد اين ميزان را با توجه به مصرف اين گونه خودرو ها تعيين کند.

FL66
2 September 2011, 04:50 PM
http://khabarkhodro.com/ShowImage.aspx?path=Files_Upload\66691.jpg&Width=260

به گزارش خبر خودرو،مدير صنايع خودرويي ستاد مديريت و حمل و نقل سوخت کشورگفت:در چهارمين جلسه کارگروه کاهش مصرف سوخت خودروها که با حضور نمايندگان شرکت بهينه سازي مصرف سوخت،وزارت نفت،انجمن خودروسازان و خودروسازان برگزار شد ،مقرر گرديد تا پايان برنامه پنجم ،نسبت به کاهش مصرف سوخت خودروها اقدامات لازم صورت پذيرد.
حسين هاشمي در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو،افزود :بر همين اساس مقرر گرديد تا شرکت بهينه سازي مصرف سوخت ، بر مبناي استانداردهاي موجود در کشور ،معيار مصرف سوخت خودروها را اصلاح نمايد چرا که معتقديم ميزان در نظر گرفته شده کمي سخت گيرانه است.
وي تصريح کرد:همچنين پيش از اين شرکت بهينه سازي مصرف سوخت موظف شده بود تا جدول مصرف بهينه خودروها را بر مبناي استانداردها ارائه نمايد که در اين جلسه ارائه نشد بنابراين مقرر گرديد تا بر مبناي ظرفيت هاي خودروسازان و وضعيت موجود کشور نسبت به بهينه سازي مصرف سوخت ها تا پايان برنامه پنجم اقدام شود.
وي همچنين در خصوص سياستهاي تنبيهي و تشويقي به خودروسازان گفت:از آنجا که خودروهاي پر مصرف وارداتي شامل موارد تنبيهي همچون عدم ارائه کارت سوخت و خروج حداقل سه خودروي فرسوده به ازاي ورود آنها به کشورهستند در نظر است تا چنين موارد تنبيهي براي خودروهاي داخلي پر مصرف نيز اجرايي شده و به اين نوع خودروها کارت سوخت ارائه نشود.
مدير صنايع خودرويي ستاد مديريت و حمل و نقل سوخت در ادامه اجراي اين برنامه را در خصوص خودروهاي داخلي مستلزم ارائه جدولي از سوي شرکت بهينه سازي مصرف سوخت و تعيين ميزان مصرف سوخت خودروها دانست و افزود:پس از تهيه و ارائه اين جدول ،خودروهاي مشمول اين برنامه مشخص شده البته پيش از اجراي اين برنامه مقرر گرديد تا خودروسازان و وزارت صنعت،معدن و تجارت گزارشي را در اين ارتباط ارائه نموده و سپس در اين خصوص تصميم گيري شود.
هاشمي همچنين در خصوص ارائه مشوق به خودروهاي با مصرف کم گفت : چنانچه خودروها از ميزان تعيين شده، مصرف کمتري داشته باشند متناسب با ميزان مصرف ، تسهيلات گمرکي به آنها ارائه مي گردد.

FL66
4 September 2011, 03:21 PM
http://khabarkhodro.com/ShowImage.aspx?path=Files_Upload\66800.jpg&Width=260

به گزارش خبرخودرو ، مصرف بنزين کشور پس از يک دوره کاهش مصرف که از ابتداي ماه رمضان آغاز شده بود، مجددا افزايش يافت و به بالاترين ميزان خود در هفته‌هاي اخير رسيد.

به گزارش خبرنگار خبرخودرو ، بر پايه آمار رسمي شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران، مصرف بنزين کشور در روز سه شنبه (8 شهريور) همزمان با آغاز تعطيلات ايام عيد سعيد فطر و افزايش سفرهاي درون و برون شهري، رکورد 71 ميليون و 500 هزار ليتر را ثبت کرد.

همچنين در روز چهارشنبه (9 شهريور) 65 ميليون ليتر بنزين در کشور مصرف شده است که اين رقم نيز در مقايسه با ميزان مصرف بنزين کشور در هفته هاي اخير همزمان با ماه مبارک رمضان بي سابقه بوده است.

بر پايه اين گزارش ها، ميانگين روزانه مصرف بنزين کشور در ماه مبارک رمضان بيش از 18 درصد کاهش يافت و به کمتر از 55 ميليون ليتر در روز رسيد.

بيشترين ميزان مصرف اين فرآورده در کشور در ايام ماه مبارک رمضان مربوط به روز پنج شنبه (3 شهريور) با 63 ميليون و 900 هزار ليتر و کمترين آن مربوط به روز دوشنبه (31 مرداد) با 45 ميليون ليتر بوده است.

FL66
5 September 2011, 06:21 PM
http://khabarkhodro.com/ShowImage.aspx?path=Files_Upload\66887.jpg&Width=260

به گزارش خبر خودرو،مدير عامل شرکت کنترل کيفيت هوا ضمن هشدار درباره خطرات انتشار بخارات بنزين در جايگاه هاي عرضه سوخت بر سلامتي افراد جامعه ابراز داشت:به منظور کنترل و کاهش بخارات بنزين در جايگاه ها ، مي توان از روش هاي مختلف مانند بهره گيري از طرح کهاب در جايگاه هاي سوخت، استفاده نمود.
يوسف رشيدي در ادامه گفتگو با خبرنگار خبر خودرو برلزوم توجه ويژه بر امر فوق تاکيد نمود و افزود: اجراي کامل طرح مذکور توجه بيش از پيش سازمان هاي ذيربط را مي طلبد. در همين راستا وزارت نفت به عنوان متولي اجراي اين مهم لازم است توجه ويژه اي را مبذول نمايد، ضمن آنکه سازمان حفاظت از محيط زيست نيز مي تواند جهت تحقق اين امر همکاري لازم را با وزرات نفت اعمال نمايد.
وي ابراز داشت: از آنجايي که بنزين به عنوان ماده اي فرار متشکل از ترکيب هاي سرطانزاي مختلف از جمله ترکيبات بنزن،حلقوي و تلوئن و .....مي باشد بنابراين ،بخارات متساعد شده از اين سوخت مي تواند شرايط حادي را در جايگاه هاي بنزين فراهم آورد.
وي ضمن تاکيد بر اين مطلب که وجود بخارات بنزين در جايگاه ها عرضه بنزين خطر ابتلا به بيماري هاي مختلف از جمله سرطان را در افراد افزايش مي دهد بيان داشت: آلايند هاي موجود در جايگاه هاي عرضه بنزين نه تنها براي کارکنان اين جايگاه ها زيان آور است بلکه خطرات ناشي از انتشار بخارات بنزين ،سلامتي شهروندان را نيز تهديد مي کند.
دکتر رشيدي در پايان مهار نمودن بخارات بنزين را با توسل به روش هاي مختلف در کاهش آلودگي هوا بسيار موثر دانست و خاطرنشان کرد:به منظور کنترل و کاهش بخارات بنزين در جايگاهاي عرضه اين سوخت از روش هاي مختلف از جمله طرح کهاب در جايگاه هاي عرضه بنزين،جمع آوري بخارات بنزين در تانکر هاي حمل سوخت و در آخر تجهيز خودروها به دستگاه کنيستر جهت جلوگيري از تبخير بخارات بنزين از باک خودرو و برگرداندن بخارات در مسير احتراق مي توان بهره گرفت.

FL66
6 September 2011, 08:59 PM
http://khabarkhodro.com/ShowImage.aspx?path=Files_Upload\66946.jpg&Width=260

به گزارش خبر خودرو، مدير صنايع خودرويي ستاد مديريت حمل و نقل سوخت کشور ضمن تاکيد بر لزوم بازنگري در معيار جديد برچسب سوخت خودروها اظهار داشت: لازم است مسئولين ذي ربط ،معيار جديد برچسب سوخت خودروها را با توجه به شرايط اقتصادي و اجتماعي کشور تعيين نمايند.
حسين هاشمي در ادامه گفتگو با خبرنگار خبر خودرو افزود: نصب برچسب سوخت بر روي خودروها در سال 1384 و بر اساس قانون برنامه چهارم توسعه به شرکت هاي خودروساز ابلاغ شد و از اواخر سال 1385 شرکت هاي خودروساز ملزم به رعايت آن گرديدند.ضمن آنکه از همان زمان تا کنون وزارت صنعت،معدن و تجارت و وزرات نيرو و نفت بر اجراي امر مذکور نظارت مي نمايند.
وي اظهار داشت: هم اکنون برچسب انرژي در شرايطي برروي خودروها نصب مي گردد که در تعيين معيار گريد مصرف سوخت ،ميان وزارت صنعت،معدن و تجارت و سازمان بهينه سازي مصرف سوخت اختلاف نظر وجود دارد و چالش هايي را در اين راستا ايجاد نموده است.
وي تصريح کرد: خودروسازان و وزرات صنعت،معدن و تجارت بر اين باورند که نصب برچسب هاي سوخت بر روي خودروها بر اساس استانداردهاي جهان امري غير ممکن است ومعتقدند،در حال حاضر الصاق برچسب سوخت بر روي خودروهاي توليد داخل براساس معيارهاي جديد مصرف سوخت امکان اجرايي شدن ندارد،اين در حالي است که سازمان بهينه سازي مصرف سوخت کشور بر لزوم نصب برچسب انرژي بر اساس معيارهاي جهاني تاکيد مي ورزد.
هاشمي افزود: در حال حاضر و با شرايط فعلي برخي از خودروهاي داخلي قابليت گريدبندي براساس معيارهاي جهاني را ندارند به طوري که اجراي اين امر موجب توقف خط توليد برخي از خودروها مي شود .
وي تصريح کرد: لازم است که مسئولين ذي ربط به منظور تعيين معيار جديد مصرف سوخت توجه کافي بر صنعت خودروسازي کشور اعمال نمايند تا تحقق اين امر موجب آسيب بر خط توليد ،اشتغال و اقتصاد صنايع خودرويي کشور نشود.
وي در ادامه يکي از روش هاي متناسب نمودن گرديهاي مصرف انرژي با ميزان مصرف سوخت خودروها را ارتقاي سطح تکنولوژي خودروهاي توليد داخل عنوان کرد و مذکور شد:با ارتقاي سطح تکنولوژي خودروهاي داخلي در مرحله نخست مي توان مصرف سوخت خودورها را به ميزان قابل توجهي کاهش داد و در نهايت مي توان شرايط الصاق برچسب انرژي را مطابق با ميزان مصرف سوخت خوردوها ايجاد نمود.
مدير صنايع خودرويي ستاد مديريت حمل و نقل سوخت از اقدام بسيار خوب شرکت ايران خودرو جهت توليد موتورهاي کم مصرف سخن به ميان آورد و گفت: اخيرا شرکت ايران خودرو در راستاي توليد انبوه موتورهاي کم مصرف مطابق با استاندارد يورو 3 و 4 اقدامات مناسبي را در دستور کار خود قرار داده است.
وي در پايان در نظر گرفتن عوارض و عدم ارائه کارت سوخت به خودروهاي پر مصرف را از راهکارهاي مناسب جهت کاهش توليد و تقاضاي اين دسته از خودروها دانست.

FL66
7 September 2011, 01:29 PM
http://khabarkhodro.com/ShowImage.aspx?path=Files_Upload\66999.jpg&Width=260

به گزارش خبرخودرو ، بهاي هر ليتر بنزين در بازار عمده فروشي خليج فارس، به حدود 870 تومان (يک هزار و 101 دلار و 83 سنت در هر تن) رسيد.

بهاي هر تن بنزين سوپردر بازار مديترانه يک هزار و 75 دلار و 75 سنت، شمال اروپا يک هزار و 70 دلار و 25 سنت، آمريکا يک هزار و 179 دلار و 75 سنت، ژاپن يک هزار و 149 دلار و 5 سنت و در سنگاپور يک هزار و 128 دلار و 15 سنت بوده است.
هر تن سوخت جت (نفت سفيد) به ارزش 997 دلار و 36 سنت، بالاترين رقم را در ميان ديگر فرآورده‌ها (نفتا، نفت سفيد، نفت گاز، نفت کوره، پروپان و بوتان) در بازار خليج فارس دارد. هر تن گازوييل (نفت‌گاز) در بازار خليج‌فارس 920 دلار و 97 سنت، هر تن سوخت نفتا 934 دلار و 99 سنت، هر تن نفت کوره 654 دلار و 65 سنت، هر تن پروپان 768 دلار و 50 سنت و هر تن بوتان 863 دلار و 50 سنت به فروش رسيد.

FL66
9 September 2011, 04:24 PM
http://khabarkhodro.com/ShowImage.aspx?path=Files_Upload\67094.jpg&Width=260

به گزارش خبرخودرو ،با اجراي قانون هدفمندي يارانه ها ميزان مصرف بنزين در آذربايجان غربي بيش از 10درصد کاهش يافت .
رئيس سازمان امور اقتصادي و دارائي آذربايجان غربي گفت: از آغاز اجراي اين قانون تا پايان مرداد ميزان مصرف بنزين10 و 3 دهم درصد ، نفت سفيد 42 و 3 دهم ، نفت گاز6 و 1 دهم و گاز مايع 1 و 3 دهم درصد کاهش نشان مي دهد .
آقاي دبيري افزود : در اين مدت ميزان مصرف آب و برق نيز کاهش يافته است بطوريکه ميزان کاهش برق در روز4 و 7 دهم درصد و در زمان پيک شب 8 و 5 دهم درصد و ميزان مصرف آب 4 درصد بود .
او گفت: با اجراي قانون هدفمندي يارانه ها قاچاق حاملهاي انرژي نيز به صفر رسيده است.

FL66
10 September 2011, 04:33 PM
http://khabarkhodro.com/ShowImage.aspx?path=Files_Upload\67109.jpg&Width=260

به گزارش خبر خودرو، عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي با بيان اين مطلب که کشور نيازي به واردات بنزين ندارد گفت: با توجه به اجراي طرحهاي مختلف بنزين سازي و بهينه سازي در پالايشگاههاي موجود کشور، در تامين بنزين کشور به خود کفايي رسيده ايم و نيازي به واردات اين فراورده استراتژيک به کشور نيست.
ناصر سوداني در ادامه گفتگو با خبر نگار خبر خودرو گفت: هم اکنون پالايشگاه شازند روزانه حدود 16ميليون ليتر بنزين توليد مي کند. همچنين 60ميليون ليتردر مصرف صرفه جويي شده است و همچنين افزايش توليد نيز داشته ايم و به همين منظور نيازي به واردات وجود ندارد.
وي افزود: هم اکنون بنزين استاندارد در پالايشگاه هاي کشوردر حال توليد است و به اين ترتيب نياز کشور تامين خواهد شد.
وي در خصوص خبر واردات بنزين به کشور گفت: اين خبر کذب است و واردات آن را به کشور تاييد نمي کنم و متاسفانه اين خبر براساس برداشت اشتباه برخي رسانه ها منتشر شده است.
نماينده مردم اهواز در مجلس شوراي اسلامي افزود: با تکميل پروژه هاي ساخت و توسعه پالايشگاههاي کشور از جمله پالايشگاه شازند،از امسال تا سال آينده افزون بر خودکفايي در توليد بنزين،به يکي از صادر کنندگان اين فراورده تبديل خواهيم شد.
ناصر سوداني با بيان اين مطلب که طرحهاي مختلفي در زمينه توليد بنزين در حال اجرا شدن است تصريح کرد: هم اکنون چند طرح مختلف در زمينه توليد بنزين در حال اجرايي شدن است که با اجراي اين طرحها افزون بر افزايش 100هزار بشکه اي ظرفيت پالايش کشور ، روزانه حدود 40 ميليون ليتر بنزين با کيفيت و استاندارد هاي بين المللي وارد چرخه سوخت کشور مي شود.
وي در پايان گفت: با وجود توليدات پالايشگاههاي داخلي نيازي به ورود بنزين از ساير کشور ها وجود ندارد و در صورتيکه چنين اتفاقي بيفتد مجلس جلوي آن را خواهد گرفت.

FL66
11 September 2011, 01:42 PM
http://khabarkhodro.com/ShowImage.aspx?path=Files_Upload\67167.jpg&Width=260

به گزارش خبر خودرو،معاون دفتر بررسي آلودگي هوا ،بهره گيري از طرح کهاب را به عنوان اصلي ترين و بهترين روش جهت کنترل و کاهش انتشار بخارات بنزين در فضا عنوان کرد و گفت: اجراي طرح کهاب در سال 1387 به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيد و بر اساس اين طرح ،وزارت نفت موظف به اجرايي نمودن طرح کهاب در تمامي جايگاه هاي سراسر کشورگرديد.
مسعود زندي در ادامه گفتگو با خبرنگار خبر خودرو افزود: وزرات نفت در راستاي اجرايي نمودن طرح فوق ،اقداماتي را از جمله نصب سيستم هاي جمع آوري بخارات بنزين در مخازن نگهدارنده ،تانکرهاي انتقال دهنده و نيز در جايگاه هاي عرضه بنزين در دستور کار خود قرار داده است.
وي اجرايي شدن طرح کهاب به طور کامل را يکي از عوامل بسيار موثر در افزايش سلامت هواي محيط زيست در شهرهاي مختلف کشوراعلام کرد و ابراز داشت: وزارت نفت به منظور کاهش ميزان بخارات بنزين بسياري از جايگاه هاي عرضه سوخت در سراسر کشوررا مجهز به سيستم هاي جمع آوري کننده بخارات نموده و به منظور تکميل طرح فوق در صدد اجرايي نمودن آن در تمام جايگاه هاي سوخت کشور مي باشد.
معاون دفتر بررسي آلودگي هوا با اعلام اينکه طرح کهاب نخستين طرحي است که در راستاي کنترل و کاهش بخارات بنزين در فضا به مرحله اجرا رسيده است يادآور شد:بهره گيري از طرح کهاب از اهميت بسزايي برخوردار است چرا که انتشار بخارات بنزين در فضا بر سلامت افراد جامعه خصوصا کارکنان جايگاه هاي سوخت اثر منفي بر جاي ميگذارد .
زندي در پايان بر لزوم همکاري مردم ،هنگام سوخت گيري از حيث جلوگيري جهت ريزش و نشت بنزين در جايگاه ها به منظور کاهش بخارات بنزين در فضا تاکيد نمود.

FL66
11 September 2011, 01:45 PM
http://khabarkhodro.com/ShowImage.aspx?path=Files_Upload\67173.jpg&Width=260

به گزارش خبر خودرو،معاون عمراني استانداري و رئيس کارگروه سوخت و حمل و نقل استان تهران با اعلام افتتاح 50 باب جايگاه سي ان در سراسر کشور، از بهره برداري از حدود يک هزار و 700 باب جايگاه سي ا ن جي در سراسر کشور خبر داد و گفت: هم اکنون حدود يک صد و 90 باب جايگاه CNG در استان تهران فعال است که لازم است بر اين تعداد افزوده شود.
محمودي در ادامه گفتگو با خبرنگار خبر خودرو افزايش جايگاه هاي CNG را در زمره اهداف راهبردي و استراتژيک دولت اعلام کرد و افزود: بعد از اجراي قانون هدفمندسازي يارانه ها شاهد کاهش تراکم صف هاي طولاني جايگاه هاي CNG شديم اما ايجاد فاصله مجدد در ميان قيمت بنزين و CNG باز هم مردم را جهت استفاده از اين سوخت به سمت جايگاه هايCNG روانه کرد اما در کل مي توان گفت که صفوف جايگاه هاي CNG بعد از اجراي قانون هدفمند سازي يارانه ها از تراکم کمتري از از خودروها برخوردار شد.
وي با بيان اينکه فاصله قيمت بنزين و CNG بعد از اجراي طرح هدفمندسازي يارانه ها باز به حالت قبل از اجراي طرح مذکور برگشت اظهار داشت :دولت محترم در راستاي پاسخگويي بر نياز مردم ،احداث 67 باب جايگاه CNG در تهران را در دستور کار خود قرار داده است.
وي ضمن تاکيد بر لزوم تنوع بخشي درسبد سوخت کشور ابراز داشت: از آنجايي که ايران طي سال هاي گذشته با تحريم بنزين از سوي برخي از کشورها روبرو بوده لزوم تنوع بخشي در سبد سوخت کشور اهميت بسزايي برخوردار گشت.
رئيس کارگروه سوخت و حمل و نقل استان تهران بيان داشت: دولت محترم در راستاي تنوع بخشي درسبد سوخت کشور برنامه هايي از جمله توسعه جايگاه هاي CNG در سراسر کشور و توليد و واردات خودروهاي گازوئيل سوز را در دستور کار خود قرار داده است.
وي درادامه از عدم پرداخت به موقع نرخ گاز بها توسط جايگاه داران CNG به شرکت گاز سخن به ميان آورد و متذکر شد: بعد از اجراي طرح هدفمندسازي يارانه ها ،تعداد معدودي از جايگاه داران CNG نسبت به پرداخت به موقع گاز بهاي جايگاه ها تعلل نمودند و شرکت گاز نيز در اين راستا اقدام به قطع انشعاب گاز جايگاه هاي CNG مقروض نمود که اين امر موجب ايجاد چالش هايي ميان جايگاه داران CNG و شرکت گازگرديد.
محمودي در پايان تصريح کرد: کارگروه سوخت و حمل و نقل استان تهران در راستاي رفع معضل مذکور جلساتي را برگزار نمود که نتايجي مثبتي را از جمله افزايش نرخ کارمزد و حذف ماليات بر ارزش افزوده جايگاه هاي CNG در بر داشت.

FL66
11 September 2011, 01:54 PM
http://khabarkhodro.com/ShowImage.aspx?path=Files_Upload\67194.jpg&Width=260

به گزارش خبرخودرو ، مدير طرح احداث و توسعه جايگاه‌هاي سي‌ان‌جي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي با تشريح جزئيات بسته حمايتي دولت از جايگاه‌داران سي‌ان‌جي، از افزايش نرخ کارمزد فروش در جايگاه‌ها خبر داد.
به گزارش خبرنگار خبرخودرو ، شهرام اسدپور با تاکيد بر اين که بر پايه مصوبات دولت، به منظور حمايت از بخش خصوصي در امور جايگاه داري، تجهيزات بلاعوض در اختيار سرمايه گذاران واجد شرايط قرار گرفته است، گفت: براي حمايت بيشتر از جايگاه داران، متقاضيان دريافت وام از بانک ها، به بانک هاي عامل معرفي و در صورت حائز شرايط بودن نسبت به اخذ وام ساخت اقدام شده است.

مدير طرح احداث و توسعه جايگاه هاي سي ان جي شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران افزود: بعد از اجراي قانون هدفمندي يارانه ها متناسب با افزايش قيمت انرژي مصرفي در حوزه هاي مختلف صنعتي و مسکوني، از سوي ستاد حمل و نقل سوخت، قيمت حامل هاي انرژي در بخش حمل و نقل نيز کارشناسي شد.

اسدپور با بيان اين که پس از ابلاغ قيمت هاي جديد سوخت، نرخ کارمزد جايگاه داران با احتساب تورم احتمالي تعيين و در همه جايگاه هاي کشور به اجرا درآمد، تصريح کرد: با تعيين نرخ جديد کارمزد و توافق با جايگاه داران، اين بنگاه هاي اقتصادي بايد به صورت شبانه روزي به ارائه خدمات مناسب سوخت رساني به مردم اقدام کنند.

وي با تاکيد بر ضرورت تعميرات اساسي و دوره اي جايگاه ها از سوي بخش خصوصي، درباره اختلاف در اندازه گيري گاز مصرفي جايگاه ها اعلام کرد: شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران به منظور شناسايي عوامل مختلف در تغييرات مورد اشاره در اندازه گيري گاز، نشست هاي متعدد کارشناسي با مسئولان شرکت ملي گاز برگزار کرده است.

اسدپور تاکيد کرد: برخي از جايگاه داران سي ان جي به تعطيلي برنامه ريزي شده جايگاه هاي سي ان جي اقدام کرده اند که اين با توجه به اعمال سياست هاي حمايتي دولت، هيچ گونه توجيهي ندارد.

وي افزود: لازم است همه بهره برداران جايگاه هاي سي ان جي نيز برابر دستورالعمل هاي ابلاغي، به سرويس دهي و نگهداري جايگاه ها به صورت شبانه روزي اقدام کنند.

FL66
12 September 2011, 02:59 PM
http://khabarkhodro.com/ShowImage.aspx?path=Files_Upload\67225.jpg&Width=260

به گزارش خبر خودرو، عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي با بيان اين مطلب که واردات بنزين به کشور بايد آزاد شود گفت: هم اکنون واردات بنزين به کشور انجام نمي شود، در صورتيکه براي تقويت عدد اکتان بنزين بايد اين واردات صورت گيرد.
مويد حسيني صدر در ادامه گفتگو با خبر نگار خبر خودرو گفت: در صورتيکه بخواهيم از بنزين هاي هاي توليدي واحد هاي پتروشيمي استفاده نشود و آنها را ذخيره کنيم بايد اين اقدام عملي شود.
وي از واردات بنزين از مبادي غير رسمي اظهار بي اطلاعي کرد و گفت: بر اساس اظهار مسئولين گمرک هم اکنون هيچ گونه بنزين به کشور وارد نمي شود.
وي با بيان اين مطلب که محدوديتي نبايد در واردات حاملهاي سوختي صورت گيرد گفت: يکي از اقداماتي که دولت بايد انجام دهد اين است که نبايد محدوديتي براي واردات و صادرات بنزين به کشور صورت گيرد زيرا در تمام کشورها شرکت هاي خصوصي مجاز هستند که اين حاملهاي سوختي را به کشور وارد کند.
وي واردات بنزين توسط دولت را موجب افزايش رانت دانست و افزود: واردات بنزين توسط دولت رانت را افزايش مي دهد بنابراين اين امر را بايد به آحاد مردم واگذار کرد تا حتي پمپ بنزين هاي خصوصي هم بتوانند به راحتي همانند روغن موتور بنزين نيز واردکشور کنند و محدوديتي براي بخش خصوصي وجود نداشته باشد.
عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي خريدو فروش مواد سوختي را سود آور دانست و تصريح کرد: خريد و فروش مواد سوختي مي تواند بسيار سود آور باشد و حتي افراد مي توانند بصورت سوآپ اين اقدام را انجام دهند يعني از طرفي به کشور بنزين وارد کنند و از طرفي نيز آن را صادر کنند و شرکت ملي نفت در اين راستا بايد بصورت بانک عمل کند و فرد وارد کننده نيز کارمزدش را دريافت کند.
حسيني صدر در پايا ن گفت: اين اقدامات به نفع کشور واشتغال زايي محسوب مي شود و مبالغ بسياري را وارد خزانه کشور مي کند.

FL66
12 September 2011, 03:00 PM
http://khabarkhodro.com/ShowImage.aspx?path=Files_Upload\67227.jpg&Width=260

به گزارش خبر خودرو، عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي واردات بنزين را به کشور ضروري دانست و گفت: با توجه به عدم تطابق مصرف و توليد داخلي بنزين در کشور چاره اي جز واردات به کشور نيست.
حسن شبانپور در ادامه گفتگو با خبرنگار خبر خودرو گفت: در شرايط اضطراري مقرر شده بود تا پتروشيمي ها به کمک پالايشگاههاي بنزين بيايند و وظيفه توليد بنزين را را برعهده بگيرند ولي در شرايط عادي، پتروشيمي ها بايد به وظيفه اصلي خود بپردازند تا بخشهاي ديگر به لحاظ مواد اوليه در تنگنا نمانند.
وي خود کفايي بنزين تا پايان سال 90 را امري غير ممکن خواند و گفت: خود کفايي بنزين زماني محقق خواهد شد که هم اصلاحاتي در پالايشگاه هاي موجود انجام شود و هم پالايشگاههاي جديد ودر دست احداث به بهره برداري برسد و اين مهم تا پايان امسال غير ممکن است.
وي گفت: زيرا هم اکنون پالايشگاههاي کشور نيازمند اصلاحات کلي هستند که در اين مدت انجام نشده است و واردات بنزين نمي تواند نشانه عدم خودکفايي در اين صنعت باشد.
وي برخي اخبار مبني بر عدم ورود بنزين به کشور را نادرست خواند و گفت: طبق آخرين آمارها روزانه چيزي حدود 13ميليون ليتر بنزين به کشور وارد مي شود.
عضو کميسيون انرژي مجلس تاکيد کرد: با توجه به تعطيلات تابستاني و افزايش سفرها اين واردات ضروري است و اين امکان بايد در کشور فراهم شود تا براي جلوگيري از رانت افراد مختلف بتوانند اين واردات را به کشور انجام دهند.
شبانپوردر پايان در خصوص توليد بنزين استاندارد گفت: با توجه به اينکه زمستان نزديک و بحث آلودگي هوا نيز رو به افزايش است و هم اکنون نيز به توليد بنزين استاندارد دست نيافتيم اين واردات بايد صورت گيرد.

FL66
13 September 2011, 01:01 PM
http://khabarkhodro.com/ShowImage.aspx?path=Files_Upload\67295.jpg&Width=260

به گزارش خبر خودرو،رئيس اتحاديه جايگاه داران سوخت کشور ،حذف کارت سوخت را جهت عرضه CNG در جايگاه ها لازم دانست و اظهار داشت:استفاده از کارت سوخت ،موجب ايجاد سوء استفاده هايي در اين امر مي گردد.
بيژن حاج محمد رضا در ادامه گفتگو با خبرنگار خبر خودرو ضمن بيان مطلب فوق افزود:خودروهايي که به صورت غير اصولي و با در نظر نگرفتن نکات ايمني در کارگاه ها به خودروهاي دو گانه سوز تبديل مي شوند،اجازه سوخت گيري در جايگاه هاي CNG برا ندارند و در همين جهت ،تنها خودروهايي مجاز به دريافت سوخت مي باشند که کارت مخصوص CNG بر روي آن ها الصاق شده باشد.
وي تصريح کرد: کارکنان فعال در جايگاه هاي CNG از سوخت گيري خودروهايي که به روش غير مجاز تبديل به گاز سوز شده اند ،به طور جدي ممانعت مي ورزند.
وي عدم تعلق سهميه سوخت به خودروهاي غير مجاز از جمله خودروهاي شش سيلندر و همچنين خودروهايي که بيش از 2 هزار سي سي مصرف سوخت دارند را يادآور شد و اظهار داشت:در اين راستا تنها به خودروهاي داخلي با مصرف سوخت کمتر از 2 هزار سي سي و خودروهاي وارداتي با مصرف يک هزار و 300 سي سي سهميه سوخت تعلق مي گيرد.
حاج محمد رضا در ادامه از درجه بندي جايگاه هاي عرضه CNG سخن به ميان آورد و ابراز داشت:جايگاه هاي CNG هر 4 ماه يک مرتبه توسط مقامات ذي ريط و کميسون مربوطه مورد بازديد و بازرسي قرار مي گيرند و در اين راستا درجه بندي مي شوند.
وي ضمن بيان اين مطلب که اجراي طرح درجه بندي بندي علاوه بر اينکه مشکلات فراواني را براي جايگاه هاي CNG به همراه دارد ،هزينه هاي فراواني را متحمل جايگاه داران CNG مي نمايد اظهار داشت: به منظور اجراي طرح درجه بندي جايگاه هاي CNG به صورت معقول و منطقي مذاکراتي با وزارت نفت صورت پذيرفته است.
رئيس اتحاديه جايگاه داران سوخت کشور در پايان ضمن تاکيد بر لزوم 18 معيار توسط جايگاه هاي CNG جهت عبور از گلوگاه درجه بندي خاطرنشان کرد: جايگاه هاي CNG علاوه بررعايت 18 معيار در نظر گرفته شده ،به منظور کسب درجه مناسب مي بايست اقداماتي را از جمله زيباسازي،بهينه سازي وايمني جايگاه هاي CNG در دستور کار خود قرار دهند.

FL66
13 September 2011, 01:06 PM
http://khabarkhodro.com/ShowImage.aspx?path=Files_Upload\67307.jpg&Width=260

به گزارش خبر خودرو،دبير انجمن صنفي CNG کشور با بيان اينکه کلان شهرها هنوز با معضل کمبود جايگاه هاي CNG روبرو هستند ويکي از دلايل اصلي کمبود جايگاه هاي CNG در کلان شهرها و برخي از مراکز استان ها را گراني قيمت زمين مورد نياز جهت احداث جايگاه هاي CNG اعلام کرد.
مرتضي ابراهيمي مقدم در ادامه گفتگو با خبرنگارخبر خودرو با بيان اينکه احداث جايگاه هاي CNG در شهرها از توسعه متوازني برخوردار نيست افزود:هم اکنون شهرهايي در برخي از نقاط کشور مانند "خمين" وجود دارد که بيش از نرم جايگاه هاي مورد نياز در اين شهرها جايگاه احداث شده است.
وي تصريح کرد: از سوي ديگر در بسياري از شهرها خصوصا کلان شهرها،مراکز استان ها و شهرهاي توريستي با معضل کمبود جايگاه سي ان جي مواجه هستيم .به طوري که کماکان شاهد تشکيل صفوف طولاني خودروها درجايگاه هاي عرضه CNG مي باشيم.
وي ضمن تاکيد بر فعاليت بخش خصوصي جهت اداره جايگاه هاي CNG ابراز داشت: لازم است دولت محترم به منظورمتناسب نمودن جايگاه هاي CNG با تعداد خودروهاي دوگانه سوز در شهرهاي مختلف ،شرايط ورود بخش خصوصي را با افزايش نرخ کارمزد جايگاه ها و با درنظر گرفتن قيمت زمين و هچنين درجه بندي نرخ کارمزد جايگاه ها با توجه به نيازشهرهاي مختلف ايجاد نمايد.
وي افزود: تا زماني که متولي توسعه جايگاه هاي CNG دولت باشد،معضل کمبود جايگاها مرتفع نخواهد شد به طوري که کلان شهرها همچنان با معضل کمبود جايگاه روبرو هستند.
وي با بيان اينکه هم اکنون هيج انگيزه اي جهت در اختيار نهادن زمين به وزارت نفت جهت احداث جايگاه وجود نداردمتذکر شد: کاهش نرخ کارمزد جايگاه هاي CNG بعد ازاجراي قانون هدفندسازي يارانه ها يکي از دلايل عدم رغبت سرمايه گذاران بخش خصوصي و نيز شهرداري ها به منظور در اختيار نهادن زمين جديد جهت احداث جايگاه CNG به وزارت نفت مي باشد.
وي در ادامه از برگزاري جلسات متعددي در ستاد هدفمند سازي يارانه ها بابت افزايش نرخ کارمزد جايگاه هاي CNG سخن به ميان آورد و گفت: متاسفانه برگزاري جلسات مذکور نتيجه بخش نبوده و افزايش نرخ کارمزد جايگاه ها با مخالف برخي از مقامات کشوري از جمله معاون اول رياست جمهوري مواجه شده است.
وي افتتاح همزمان 50 باب جايگاه CNG را در سراسر کشور يادآور شد و در خصوص توسعه اين جايگاه ها بيان داشت: توسعه جايگاه هاي CNG در سال هاي اخير با موانعي روبروشده است به طوري که پيش بيني مي شود، شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي نتواند برنامه هاي خود را در راستاي توسعه جايگاه هاي CNG عملي نمايد.
دبير انجمن صنفي CNG کشور در ادامه تصريح کرد:بر اساس برنامه هاي توسعه اي شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ،احداث پانصد و 97 جايگاه CNG تا پايان سال جاري در سراسر کشورمقرر شده بود اين در حالي است که هم اکنون تنها امکان احداث 350 باب جايگاه CNG در سراسر کشور وجود دارد.
وي بر لزوم متناسب شدن تعداد جايگاه هاي CNG بر اساس توزيع خودروهاي دوگانه سوز در شهرهاي مختلف کشور تاکيد کرد و تبيين نمود: کمبود بودجه دولت و عدم در اختيار قراردادن زمين توسط شهرداري ها و عدم ورود بخش خصوصي به اين عرصه از عمده دلايل کاهش احداث جايگاه هاي CNG مي باشد.
ابراهيمي مقدم در پايان توقف فعاليت کارگاه هاي تبديل خودروهاي دوگانه سوز را با کمبود تعداد جايگاه هاي CNG بي مرتبط دانست و خاطرنشان کرد:دولت محترم در راستاي کيفي سازي صنعت CNG اقداماتي را از جمله توقف فعاليت کارگاه هاي تبديل خودروهاي دوگانه سوز و توليد خودروهاي پايه گاز سوز به منظور دستيابي به حداقل افت راندمان و حداکثر پيمايش و حداکثر رضايتمندي مشتريان در دستور کار خود قرار داده است.

a_rudi
14 September 2011, 10:06 AM
برای نخستین بار در خاورمیانه :
تولید بنزین وگازوئیل از ضایعات پلاستیکی در کشور

به گزارش خبر خودرو ، محققان جوان کشور مان بار دیگر موفق به گشودن برگ زرینی در زمینه تولید انرژی از ضایعات پلاستیکی در ایران برای نخستین باردر خاورمیانه شدند. این بار یکی از متخصصان پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران تولید بنزین از ضایعت پلیمری را با موفقیت به انجام رساند .

دکتر مهرداد سیفعلی در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو ، در خصوص این طرح گفت : مرحله پایلوت طرح تولید بنزین از پسماند های پلاستیک ، با همکاری پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی توسط شرکت پالایش و پخش فراورده های نفتی با موفقیت کامل پس از تست راه اندازی شد .

وی افزود : طرح تولید بنزین از ضایعات پلیمری که توسط این پژوهشگاه با موفقیت به مرحله اجرا درامد اولین طرح در ای زمینه است که توانست تائیدیه شرکت پالایش و پخش فراورده های نفتی در کشور به خود اختصاص دهد .

محقق جوان کشوربا بیان اینکه این طرح با صرف سه سال زمان و هزینه های شخصی به مرحله پایلوت رسید ، تریح کرد : راندمان پایلوت این طرح 85 درصد است یا به عبارتی 70درصد خوراک مصرفی ، به بنزین و 28تا 29 درصد به تولید گازوئیل و باقیمانده نیز به واکس تبدیل می شوند .

به گفته این پژوهشگر تاکنون حمایتی از این طرح از سوی مراجع ذیصلاح انجام نشده است اما در صورت تحقق حمایت های مالی دولت از این طرح قادر هستیم روزانه مقدار قابل توجهی بنزین از پلاستیک های مستعمل تولید کنیم .

وی با بیان اینکه از دهه 80 میلادی بازیافت یا پیرو لیز و استفاده مجدد از پلاستیک های دور ریز مورد توجه دوستداران محیط زیست قرار گرفت ، بیان داشت : برای تحقق این کار محققان اقدام به حرارت دادن و کاتالیست انواع لاستیک و پلاستیک نمودند تا به تدریج به موفقیتهایی در این زمینه دست یافتند .

سیفعلی خاطر نشان کرد : در این روش با تحت فشارو حرارت زیاد قرار دادن ضایعات پلیمری موفق به تولید بنزین و گازوئیل از پسماند های پلاستیکی شدیم .

وی در ادامه با یاد اوری این نکته که مکاتبه ای در سال گذشته با دفتر ریاست جمهوری انجام شد که در ان دستور بررسی هرچه بیشتر طرح به شرکت پالایش وپخش داده شده بود ، اضافه کرد : متاسفانه از سال گذشته تاکنون برای حمایت از طرح تولید بنزین از ضایعات پلاستیکی در کشور با وجود پیگیریهای مستمر اقدامی و حمایتی صورت نگرفته است .

متخصص پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران از دستیابی به موفقیتهای دیگر پتروشیمی در زمینه های مختلف لاستیک و روغن خبر داد وخاطر نشان کرد : برخی از این طرحها با هزینه های شخصی به بهره برداری رسیده و برخی دیگر پیشرفتی 60تا70 درصد را پشت سر گذاشته اند .
دکتر سیفعلی ابراز امید واری کرد که این طرح تا پایان مهر ماه به مرحله اجرا گذاشته شده ومحصولات در اختیار مردم قرار داده شود .

FL66
15 September 2011, 06:49 PM
http://khabarkhodro.com/ShowImage.aspx?path=Files_Upload\67426.jpg&Width=260

به گزارش خبر خودرو ، عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي توزيع گازوييل يورو 4 را بعيد دانست و گفت: توزيع و عرضه گازوييل با استاندارد يورو 4 بطور منظم در جايگاههاي کشور در چند ماه آينده بعيد به نظر مي رسد.
جهانبخش اميني در ادامه گفتگو با خبرنگار خبر خودرو گفت: زيرا از مهرماه بصورت محدود اين فراورده در پالايشگاهها توليد مي شود و تا زمانيکه در جايگاهها عرضه شود زمان بسياري را لازم دارد.
وي با بيان اين مطلب که دولت بايد تنوع را در سبد سوخت کشور ايجاد کند افزود: در صورتيکه طرحهاي بهينه سازي و بهبود کيفيت در پالايشگاههاي کشور ايجاد شود امکان توليد فراوردهاي نفتي با استاندارد هاي روز اروپايي در ايران فراهم خواهد شد.
وي پروژه هاي در دست اجرا در پالايشگاههاي کشور را منجر به کاهش گوگرد در گازوييل توليدي کشور اعلام کرد و تصريح کرد: در صورت بهره برداري از طرح توسعه پالايشگاه نفت امام ،شازند و آبادان امکان توليد گازوييل با استاندارد هاي يورو 4و5فراهم خواهد شد ولي در حال حاضر زمان آن مشخص نيست.
اميني با بيان اين مطلب که پس از تامين سوخت مناسب، خودروسازان نيز بايد به سمت ارتقاء استانداردها حرکت کنند خاطر نشان کرد: در صورت توليد خودرو هاي پايه گازسوز توسط کارخانه هاي خودروسازي شرايط براي ورود گازوييل به سبد سوخت خودروها نيز فراهم مي شود و پيش بيني مي شود با افزايش سهم ساير حاملهاي انرژي سهم بنزين در سبد سوختي کشور کاهش يابد و خودروسازان پس از تامين اين سوخت براي استاندارد محصولات جديد خود اقدام کنند.
عضو کميسيون انرژي از خودروسازان خواست توليد خودروهاي جديد را در دستور کار خود قرار دهند و افزود: امروز صنعت خودروسازي دنيا در حال حرکت به سمت توليد خودروهاي جديد الکتريکي است و فاصله ايران در توليد اينگونه خودروها با ساير کشور ها زياد است و سرعت توليد اينگونه خودروها در کشور مطلوب نيست از اين رو بايد اين فاصله جبران شود.

FL66
16 September 2011, 05:42 PM
http://khabarkhodro.com/ShowImage.aspx?path=Files_Upload\67447.jpg&Width=260

به گزارش خبر خودرو، رييس اتحاديه جايگاه داران سوخت ضمن انتقاد از عدم کيفيت بنزين هاي تحويلي به جايگاهها گفت: جايگاهها براي خريد هر ليتر بنزين 400تومان پرداخت مي کنند و تبخير شدن و کمبود حجم بنزين در جايگاهها موجب تحميل ضررهاي مالي فراواني به اين صنف شده است.
بيژن حاج محمد رضا در ادامه گفتگو با خبرنگار خبر خودرو با انتقاد از چند نرخي بودن قيمت هاي سوخت گفت: چند نرخي بودن قيمت بنزين ناهنجاري هايي را در جايگاهها به وجود آورده است بطوريکه براي مثال چند نرخي شدن باعث ايجاد صف هاي متعدد و طولاني در جايگاهها شده است.
وي افزود: به دليل مسايل و مشکلات موجود در خصوص بنزين اشتياق براي سرمايه گذاري در ايجاد جايگاههاي بنزين به صفرر سيده است.
وي در خصوص کيفيت بنزين هاي تحويلي به جايگاهها گفت: بنزين هاي تحويل داده شده به جايگاهها در کشور از کيفيت قابل قبولي برخوردار نيست و مشکلات عديده اي را براي خودرو ها به وجود آورده است و به نظر مي رسد کيفيت بنزين وارداتي نيز چندان که انتظار مي رود از کيفيت مطلوبي برخوردار نيست.
وي در خصوص واردات بنزين توسط جايگاههاي خصوصي کشور گفت: اتحاديه جايگاه داران اجازه چنين اقداماتي را ندارد زيرا هم اکنون واردات بنزين توسط دولت و برخي شرکت هاي خصوصي يا شبه دولتي انجام مي شود همچنين اين واردات هزينه بسيار بالايي را مي طلبد که جايگاه داران چنين مبالغي را دارا نيستند.
رييس اتحاديه جايگاه داران تصريح کرد: هنوز کيفيت بنزين مانند گذشته است و کشور براي افزايش کيفيت نيازمند بنزين مرغوب است تا حداقل با اين واردات اکتان موجود در بنزين افزايش يابد.
حاج محمد رضا در پايان گفت: در صورتيکه واردات حاملهاي سوختي به بخش خصوصي واگذار شود به دليل سود آور بودن اين واردات بسياري از مشکلات اين بخش و جايگاهها برطرف مي شود.

FL66
16 September 2011, 05:44 PM
http://khabarkhodro.com/ShowImage.aspx?path=Files_Upload\67461.jpg&Width=260

به گزارش خبرخودرو، عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي از عرضه گازوييل يورو 4در آينده اي نزديک خبرداد و گفت: قرار است به زودي با اتمام طرحهاي بهبود و بهينه سازي پالايشگاه شهيد تند گويان تهران و اراک به زودي گازوييل يورو 4 وارد چرخه عرضه سوخت کشور شود.
اسدالله قره خاني در ادامه گفتگو با خبرنگار خبر خودرو گفت: طبق وعده هايي که توسط وزارت نفت داده شده است قرار است از مهرماه اين گازوييل عرضه شود ولي با برآوردهايي که صورت گرفته است اين امر در مهرماه ممکن نيست ولي در آينده اي نزديک حتماً اين اتفاق خواهد افتاد زيرا با تکميل طرح بهينه سازي پالايشگاه شهيد تند گويان 13ميليون و 800 هزار ليتر گازوييل يورو 4به تدريج تا پايان امسال قرار است واردچرخه عرضه سوخت کشور شود.
وي در خصوص اولويت عرضه اين فراورده در شهر ها گفت: مشخصاً هرکالايي در صورتيکه بخواهد عرضه شود اين اتفاق ابتدا در پايتخت صورت مي گيرد بنابراين اولويت عرضه گازوييل با کيفيت يورو 4 را ابتدا در کلان شهرتهران و سپس در ساير کلانشهرها خواهيم داشت.
وي عدم واردات بنزين به کشور را سخني نادرست خواند و گفت: درست است که بايد در عرضه سوخت به خود کفايي برسيم ولي در مواقعي نيازمند واردات بنزين به کشور هستيم.
عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي افزود: قبل از تعطيلات مجلس اين کميسيون جلسه اي را با وزير و معاون وزارت نفت برگزار کرد و ايشان هر گونه واردات بنزين را به کشوررد کردند و از صادرات گازوييل خبردادند.
قره خاني تاکيد کرد: منتهي اشاره کردند که به سبب افزايش اکتان بنزين کشور مجبوريم به ميزان محدودي واردات داشته باشيم ولي به ميزاني نيست که در حد بالايي باشد زيرا هم اکنون بنزين در کشور توليد مي شود.
وي در پايان گفت: معتقدم واردات بنزين به کشورتوسط برخي شرکت هاي خصوصي صورت بايدبگيرد زيرا مي توانيم از طرفي بنزين به کشور وارد کنيم واز طرفي آن را به کشورهاي ديگربه فروشيم.

FL66
16 September 2011, 05:46 PM
http://khabarkhodro.com/ShowImage.aspx?path=Files_Upload\67463.jpg&Width=260

به گزارش خبرخودرو، عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي با بيان اين مطلب که عدم واردات بنزين به کشور صحت ندارد گفت: بر اساس آمار و شرايط فعلي کشور روزي 2ميليون ليتر بنزين به کشور وارد مي شود.
سيروس سازدار در ادامه گفتگو با خبر نگار خبر خودرو گفت: اين بنزين به سفارش پالايشگاههاي خصوصي از جمله پالايشگاه اصفهان به منظور افزايش اکتان و توسط شرکت ملي نفت وارد کشور مي شود و به اين پالايشگاه فروخته مي شود که اين واردات توسط شرکت هاي خصوصي انجام مي شود.
وي از کاهش واردات بنزين به کشور خبرداد و گفت: در نيمه اول سال گذشته واردات بيشتري به کشور صورت مي گرفت ولي در نيمه دوم سال با آغاز توليد بنزين در مجتمع هاي پتروشيمي توليد اين مجتمع ها بيشتر مورد استفاده قرار گرفت.
وي از واردات بنزين به کشور دفاع کرد و گفت: گاهي از واردات بنزين به عنوان يک موضوع ممنوعه و نقطه ضعف کشور ياد مي شود که اينگونه نبايد باشد زيرا کشور به اين واردات نيازمند است.
سازدار افزود: پافشاري دولت نيز به منضور عدم واردات بنزين به دليل توليد بنزين در پتروشيمي ها و اعلام خود کفايي در پاسخ به تحريم ها و گرانفروشي ناشي از آن صورت مي گيرد. بنابراين در شرايطي حتي در صورت خود کفايي کامل نياز است که اين واردات به کشور صورت گيرد کما اينکه در حال حاضر نفتاي سبک به عنوان ماده خام توليد بنزين با اکتان پايين صادر مي شود و در صورت نياز به بنزين سوپر براي افزايش اکتان محصولات بعضي از پالايشگاهها آن رابه کشور وارد مي کنيم.
عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي افزود: نبايد به دليل واردات محدود، دولت را سرزنش کرد زيرا براي رسيدن به بنزين استاندارد نيازمند واردات حاملهاي سوختي هستيم.
وي در پايان گفت: هم اکنون پالايشگاههاي بسياري مشغول توليد حاملهاي سوختي هستند و اميدواريم در آينده به بي نيازي در واردات بنزين برسيم.

FL66
17 September 2011, 10:51 AM
http://khabarkhodro.com/ShowImage.aspx?path=Files_Upload\67487.jpg&Width=260

به گزارش خبرخودرو، مديرعامل شرکت بهينه سازي مصرف سوخت از تدوين استاندارد مصرف سوخت خودروهاي پايه گاز سوز تا پايان سال 90 خبر داد و گفت:با توجه به افزايش توليد خودروهاي پايه گاز سوز در کشور، مراحل تدوين استاندارد مصرف سوخت اين خودروها در حال انجام بوده و تا پايان امسال تدوين خواهد شد.
عباس کاظمي در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو، افزود: از دو سال گذشته تدوين استاندارد مصرف سوخت خودروهاي گاز سوزآغاز شده است که پس از تدوين اين استاندارد و دريافت کد ملي ، قطعا نصب برچسب مصرف انرژي بر روي خودروهاي پايه گاز سوز اجرايي خواهد شد.
وي با اشاره به اينکه هم اکنون نصب برچسب انرژي بر روي خودروهاي بنزين سوز و دو گانه سوز در شرکت هاي خودروساز اجباري مي باشد،خاطر نشان کرد: البته نظارت بر نصب برچسب سوخت بر روي خودروها بر عهده موسسه استاندارد است .
وي در ادامه با توجه به الزام توليد خودروهاي پايه گاز سوز از نيمه دوم سال 90 ،تصريح کرد:شرکت بهينه سازي مصرف سوخت با جهت منافع و مزايايي که توليد اين نوع خودروها در کشور به همراه دارد ،همواره از موافقان جدي توليد خودروهاي پايه گاز سوز بوده چرا که که توليد خودروهاي پايه گاز سوز علاوه بر مزايايي چون افزايش راندمان ، کاهش مصرف سوخت و آلايندگي در کشور ،از توليد خودروهاي دوگانه سوز که هدر رفت انرژي و کاهش راندمان را به دنبال دارد بسيار مناسب تر بوده و قطعا منافع بسياري را براي کشور به همراه خواهند داشت.
کاظمي افزود:در راستاي اين مسائل و منافعي که توليد خودروهاي پايه گاز سوز به همراه دارد ستاد مديريت و حمل و نقل سوخت قانوني را به تصويب رساند که بر اساس آن از نيمه دوم امسال توليد کليه خودروها بايد بر مبناي پايه گاز سوز باشد.
وي تصريح کرد:بر همين جهت و بر اساس آمار اعلام شده از سوي خودروسازان تا کنون توليد خودروهاي پايه گازسوز افزايش يافته است .

FL66
17 September 2011, 11:00 AM
http://khabarkhodro.com/ShowImage.aspx?path=Files_Upload\67479.jpg&Width=260

به گزارش خبرخودرو، عضو کميسيون درمان و بهداشت مجلس شوراي اسلامي در خصوص توزيع گازوييل يورو 4در کشور گفت: از نظر مقابله با آلودگي و سوخت از برنامه پيش بيني شده جلوتر هستيم و قرار است گازوييل در 7کلانشهر آلوده کشور با استاندارد يورو 4و 500ppmتوزيع شود.
حسينعلي شهرياري در ادامه گفتگو با خبر نگار خبر خودرو گفت: در مورد استاندارد هاي يورو در بنزين و خودرو وزارت صنايع پيشنهاداتي در باره زمان اجراي اين استانداردها تا سال 99 داشت که مجلس موافقت نکرد و قرار شد حداکثر تا پايان سال 93همه استاندارد هاي فراورد هاي نفتي و خودروها به يورو 5 ارتقاء يابد.
وي افزود: اين اقدام در وزارت نفت و صنايع به سرمايه گذاري نيازمند است ودر صورتيکه اين بودجه تامين شود همه فراورده ها به يورو 5ارتقاء مي يابند.
وي تصريح کرد: با عرضه گازوييل يورو 4و 5در پالايشگاههاي داخلي بايد خطوط توليد خودر و هاي ديزلي نيز در سطح کشور راه اندازي شود.
عضو کميسيون بهداشت مجلس شوراي اسلامي با بيان اين مطلب که توليد خودرو هاي ديزلي يورو 4سلامتي را براي جامعه همراه خواهد داشت گفت: در صورتيکه گازوييل يورو 4زودتر عرضه شود خودرو هاي پايه ديزلي نيز به همان ميزان زودتر به بازار عرضه مي شود و همين امر در کاهش آلودگي هوا بسيار مي تواند نقش موثري داشته باشد.
شهرياري تاکيد کرد: عرضه سوخت با استاندارد هاي اروپايي بايد هر چه زودتر فراهم شود تا مردم در شهرها ي ديگر به جزء هفت کلانشهر نيز بتوانند از هواي پاکيزه اي برخوردار باشند و اميد که بنزين نيز با استاندارد هاي يورو 5هرچه زودتر در کلانشهرها عرضه شود.
وي در پايان گفت: همانطور که اشاره شد هم اکنون وزارت نفت با اين اقدام از برنامه ريزي خود جلوتر رفته است بنابراين خودروسازان نيز مي توانند توليد خودرو هاي پايه ديزل را آغاز کنند.

FL66
18 September 2011, 02:47 PM
http://khabarkhodro.com/ShowImage.aspx?path=Files_Upload\67561.jpg&Width=260

به گزارش خبرخودرو ، توليد روزانه چهار ميليون ليتر بنزين با اکتان 94 در فاز سه پالايشگاه آبادان آغاز شد.
به گزارش خبرنگار خبرخودرو ، ساخت و راه اندازي فاز سه پالايشگاه آبادان و بازسازي سريع اين واحد به دست متخصصان داخلي نشانگر بي تاثيري تحريم هاي غرب ضد ايران است.
مهربان مدير عامل پالايشگاه آبادان با اشاره به بازسازي کامل واحد آسيب ديده فاز سه پالايشگاه نفت آبادان گفت: آغاز ساخت فاز سه اين پالايشگاه همراه با تحريم هاي بين المللي عليه ايران اسلامي بود ولي با وجود کارشکني هاي فراوان شرکت هاي خارجي طرف قرارداد در زمينه تامين تجهيزات ، پيمانکاران داخلي ، خود برخي از قطعات مورد نياز را توليدکردند.

وي افزود : بيشتر تجهيزات مورد نياز اين طرح از جمله برج‌هاي تقطير/ مخازن/ مبدل‌هاي حرارتي/ سازه‌هاي فلزي و برخي از ادوات برق مورد نياز توسط متخصصان داخلي کشور تامين شده است.

پالايشگاه آبادان نخستين پالايشگاه از مجموعه پالايشگاه هاي کشور است که در راستاي خودکفايي در زمينه بنزين گام بلندي برداشته است.

طرح بنزين سازي پالايشگاه آبادان در دو مرحله به بهره برداري مي رسد که در مرحله نخست روزانه چهار ميليون و دويست هزار ليتر به ظرفيت توليد بنزين اين پالايشگاه افزوده شده و با بهره برداري از مرحله دوم اين طرح و راه اندازي واحد الکيلاسيون/ ظرفيت توليد بنزين پالايشگاه آبادان روزانه دو ميليون ليتر ديگر افزايش خواهد يافت و با اين افزايش توليد بنزين در اين پالايشگاه به حدود دوازده ميليون ليتر در روز خواهد رسيد.

FL66
19 September 2011, 01:11 PM
http://khabarkhodro.com/ShowImage.aspx?path=Files_Upload\67622.jpg&Width=260

به گزارش خبرخودرو، معاون وزير راه و ترابري و رييس سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي کشور افزايش قيمت گازوييل يورو 4را منوط به اقدامات کارشناسي دانست و گفت: زمانيکه گازوييل يورو 4براي حمل ونقل برون شهري عرضه شود افزايش قيمت منوط به بررسي کارشناسي گروههاي ستاد هدفمندي يارانه ها و تصويب در اين ستاد خواهد بود.
شهريار افندي زاده در ادامه گفتگو با خبرنگار خبر خودرو گفت: در زمينه حمل ونقل برون شهري اين سازمان دستور جداسازي کارتهاي سوخت حمل ونقل برون شهري را از درون شهري صادر کرده است و اين موضوع به ستاد حمل ونقل سوخت کشور منتقل شده است ودر صورت هماهنگي با شرکت فراورده هاي پخش و پالايش و حمل ونقل سوخت اقدامات موثري در اين خصوص انجام خواهد شد.
وي افزود: در صورتيکه اين جداسازي صورت گيرد به اعزاي سهميه که در بهمن ماه به صورت ثابت هر ماه براي خودرو هاي برون شهري تعيين مي شود دو اقدام ديگر نيز صورت مي گيرد که ابتدا به ازاي ميزان سهميه ،رانندگاني که خودرو هايشان بيشتر در حمل ونقل برون شهري فعال هستند سوخت بيشتري به آنها تعلق ميگيرد که اين کنترل از طريق کارتهاي هوشمند انجام خواهد شد و حدود 300هزار کاميون و 20 هزار اتوبوس مديريت مي شوند.
وي تصريح کرد: بافعال شدن اين سيستم کاميونها و اتوبوسهايي که عملکرد بيشتري دارند سوخت بيشتري دريافت خواهند کرد و ميزان سوخت با ميزان عملکرد هماهنگ خواهد شد.
افندي زاده از مجهز شدن حمل ونقل برون شهري به سيستم Gps خبرداد و گفت: در طرح نهايي همه سيستم هاي حمل ونقل برون شهري به سيستم gps مجهز خواهند شد و اين سيستم پيمايش بر اساس ميزان سوخت را هماهنگ تر خواهد کرد.
رييس سازمان راهداري از افزايش عملکرد کاميونها برون شهري خبر داد و گفت: هم اکنون ميزان عملکرد کاميونها در سطح کشور افزايش يافته است و بطور متوسط عملکرد اين سازمان به ازاي يک کاميون برون شهري حدود 70 هزار کيلومتر در سال بوده است و اين سازمان با اين افزايش ميزان توزيع کالا را در کشور افزايش داده است ودر اين راستا قصد افزايش حمل ونقل مسافر نيز در دستور کار است.
وي در پايان گفت: به هر ميزان متوسط عملکرد افزايش يابد سيستم عملکرد اين سازمان در بخش حمل ونقل عمومي بيشتر خواهد شد .همه کشور ها هم اکنون به اين سمت پيش مي روند که ميزان حمل ونقلشان را از طريق ميزان عملکرد افزايش دهند بنابراين با نصب Gpsمتناسب با حمل ونقل ميزان مصرف بيشتري نيز مشخص خواهد شد.

FL66
19 September 2011, 01:30 PM
http://khabarkhodro.com/ShowImage.aspx?path=Files_Upload\67618.jpg&Width=260

به گزارش خبر خودرو، رييس ستاد حمل ونقل سوخت از انتقال سهميه بنزين تاکسي ها خبرداد و گفت: در صورتيکه تغييراتي در سامانه هوشمند سوخت ايجاد شود خودرو هاي تاکسي و آژانس مي توانند مازاد سهميه بنزين خود را پس از فروش به خودرو جديد منتقل کنند.
محمدرضا رويانيان در ادامه گفتگو با خبر نگار خبر خودرو گفت: اين طرح بيشتر براي خودرو ها و تاکسي هايي قابل اجراست که در طرح نوسازي خودرو هاي فرسوده شرکت کرده اند ودر اين راستا سهميه سوخت خودرو هاي فرسوده به خودرو جديد منتقل خواهد شد البته اين هنوز يک طرح است و اجرايي نشده است..
وي افزود: اميدواريم در آينده اين امکان با تغيراتي که در سامانه سوخت ايجاد مي شود براي کل خودروهاي سواري ايجاد شود.
وي در پاسخ به اين سوال مبني بر ممنوعيت تردد خودروهاي فرسوده سنگين در کشور گفت: براي نوسازي خودرو هاي فرسوده بايد تامين خودرو هاي مورد نياز انجام شود و سپس اين نوسازي صورت گيردو تا زماني که خودرو هاي جايگزين کاميونهاي فرسوده مشخص نشود پليس نمي تواند از تردد اين خودرو ها جلوگيري کند زير اين اقدام بايد با دستور اين ستاد صورت گيرد.
رييس ستاد حمل ونقل سوخت تصريح کرد: هم اکنون اين طرح در ستاد هدفمندسازي يارانه ها با همکاري سازمان راهداري و وزارت صنايع مطرح و در حال بررسي است و آيين نامه اجرايي ورود کاميونهاي سه سال کارکرد در حال تدوين است..
رويانيان در خصوص ساماندهي آژانس هاي کشور گفت: طرح ساماندهي آژانس ها هم اکنون به صورت استاني آغاز شده است و با به پايان رسيدن اين طرح ساماندهي، براي تمامي خودرو هاي آژانس کارت هوشمند سوخت صادر خواهد شد.
وي در پايان گفت: اين طرح فقط براي خودرو هايي است که زير نظر اتحاديه مشغول به فعاليت هستند.

FL66
19 September 2011, 01:30 PM
http://khabarkhodro.com/ShowImage.aspx?path=Files_Upload\67624.jpg&Width=260

به گزارش خبر خودرو،مدير صنايع خودرويي ستاد مديريت حمل و نقل سوخت از افزايش ظرفيت توليد مخازن CNG در کشور خبر داد و گفت:با بهره برداري از 5 کارخانه توليد مخازن CNG در ايران ،ظرفيت توليد مخازن CNG تا پايان سال جاري به حدود 300 هزار مخزن خواهد رسيد.
حسين هاشمي در ادامه گفتگو با خبرنگار خبرخودرو با بيان اينکه در حال حاضر 2 کارخانه توليد مخازن CNG در استان اصفهان و تهران به ترتيب با ظرفيت توليد 50 هزار و 70 هزار مخزن CNG در حال توليد هستند افزود: بر اساس برنامه ريزي هاي انجام شده يک کارخانه ديگر تا مهر ماه سال جاري در اصفهان به بهره برداري مي رسد و مابقي کارخانه هاي توليد کننده مخازن CNG نيزتا پايان سال جاري راه اندازي و به بهره برداري مي رسد.
وي ضمن پيش بيني بر تقاضاي 500 هزار مخزن CNG از سوي خودروسازان و کارگاه هاي مجاز تبديل خودروهاي دوگانه سوز تا پايان سال جاري ابراز داشت:بر اساس برنامه ريزي هاي صورت گرفته ،توليد 300 هزار مخزن CNG تا پايان سال جاري در داخل کشور پيش بيني شده ضمن آنکه مجوز واردات بيش از 300 هزار مخزن CNG نيز به شرکت هاي خودروساز داخلي و کارگاه هاي مجاز داده شده است که از اين رو مي توان گفت در سال جاري بيش از نياز داخلي مجوز واردات مخزن CNG به شرکت هاي خودروساز و کارگاه هاي مجاز تبديل داده شده است.
سخنگوي ستاد مديريت حمل ونقل سوخت در ادامه از اعمال محدوديت بر فعاليت کارگاه هاي مجاز تبديل خودروهاي دوگانه سوز سخن به ميان آورد و گفت: طي برنامه ريزي انجام شده ، مقرر گرديد تا واردات مخازن CNG فقط توسط واردکنندگان حرفه اي صورت پذيرد ضمن آنکه اعمال محدوديت بر فعاليت کارگاه هاي مجاز تبديل خودروهاي دوگانه سوز در راستاي توليد خودروهاي پايه گاز سوزخواهد شد.
هاشمي ضمن آنکه افزايش توليد مخازن CNG را به عنوان يکي از عوامل بسيار موثر جهت کاهش واردات مخازن بي کيفيت چيني و هندي دانست ، ادامه داد: کشورهاي توليد کننده مخازن CNG به منظور اشباع بازار ايران ظرفيت توليد خود را توسعه دادند ،اما با بهره برداري از 5 کارخانه توليد مخازن سي اپن جي در کشور عملاً اين کشورها قادر به تسخير بازار ايران نشدند و مجبور به عرضه مخازن CNG با قيمتي کمتر از گذشته به شرکت هاي خودروساز ايراني شدند.
وي در پايان خاطرنشان کرد: افزايش توليد مخازن CNG نبايد موجب توقف واردات مخازن از ساير کشورها گردد چرا که اين امر مي تواند زمينه ساز افزايش قيمت مخازن CNG توسط توليد کنندگان داخلي و در نهايت افزايش قيمت خودروها را توسط شرکت هاي خودروساز داخلي شود.

FL66
20 September 2011, 01:55 PM
http://khabarkhodro.com/ShowImage.aspx?path=Files_Upload\67698.jpg&Width=260

به گزارش خبر خودرو،معاونت ستاد مديريت حمل و نقل سوخت در خصوص احتمال افزايش سهميه سوخت تاکسيرانان کشور اظهار داشت:با توجه به اينکه ستاد مديريت حمل و نقل سوخت، اخيرا در راستاي پاسخگويي به نياز تاکسيرانان،20 درصد بر سهميه سوخت آنان افزوده است . تا مدتي تصميمي راجع به افزايش سهميه سوخت اين دسته از فعالان سيستم حمل ونقل عمومي اتخاذ نخواهد شد.
علي ربيعي در ادامه گفتگو با خبرنگار خبر خودرو افزود: با توجه به اينکه در دو ماه گذشته سهميه سوخت تاکسيرانان تهران افزوده شده و همچنين با در نظر گرفتن اين مسئله که نرخ کرايه ها در سيستم تاکسيراني متناسب با افزايش قيمت سوخت افزايش يافته ، هرگونه تغييري در سهميه سوخت تاکسيرانان که توسط دولت تصويب و به وزارت نفت ابلاغ گردد از قابليت اجرايي برخوردار خواهد بود.
وي از عدم تغيير در قيمت بنزين و گازوئيل خبر داد و گفت:تا مرحله دوم اجراي قانون هدفمند سازي يارانه ها هيچگونه افزايشي در قيمت بنزين و گازوئيل اعمال نخواهد شد.
وي در خصوص افزايش کارمزد جايگاه داران سي ان جي ابراز داشت:به منظور رفع معضل کنوني جايگاه داران سي ان جي اقداماتي طي مراحل مختلف در دستور کار قرار گرفته است.
وي تصريح کرد: در حال حاضر ،در راستاي استقبال بخش خصوصي جهت سرمايه گذاري در احداث جايگاه هاي سي ان جي اقداماتي از جمله کاهش ماليات بر ارزش افزوده و هزينه هاي برق جايگاه هاي سي ان جي انجام گرفته است.
ربيعي بيان داشت:با توجه به اينکه جايگاه هاي سي ان جي در نقاط مختلف کشور با ميزان تقاضاي متفاوتي روبرو هستند و هزينه تهيه زمين در نقاط مختلف کشور جهت احداث جايگاه سي ان جي متفاوت است. عوامل فوق منجر به تفاوت در قيمت تمام شده ساخت جايگاه هاي سي ان جي مي شود.بر همين اساس برنامه هايي در راستاي شناورسازي هزينه هاي پرداختي جايگاه هاي سي ان جي با توجه به ميزان عرضه آن ها در دست بررسي مي باشد.
معاونت ستاد مديريت حمل ونقل سوخت در پايان رفع معضل قطع انشعاب گاز جايگاه هاي سي ان جي به دليل ديرکرد در پرداخت قبوض گاز بهاي پرداختي را يادآور شد و خاطرنشان کرد: بر اساس توافقات صورت پذيرفته ميان جايگاه داران سي ان جي و وزارت نفت هم اکنون انشعاب گاز هيچ يک از جايگاه هاي سي ان جي در کشور قطع نمي باشد.

FL66
20 September 2011, 02:16 PM
http://khabarkhodro.com/ShowImage.aspx?path=Files_Upload\67721.jpg&Width=260

به گزارش خبرخودرو ، پرداخت الکترونيک وجه سوخت در 2713 جايگاه از 2899 جايگاه معادل بيش از 93 درصد جايگاه‌ها امکان پذير شده است.
به گزارش خبرنگار خبرخودرو ، در 1821 جايگاه نيز امکان پرداخت بانکي وجه سوخت محقق شده است. طرح پرداخت الکترونيک وجه سوخت با هدف تحقق دولت الکترونيک با همکاري بانک ملت از ارديبهشت پارسال در کشور اغاز شد و هم اکنون در همه استان ها و در بيشتر جايگاه ها اجرايي شده است.
امکان پرداخت بهاي سوخت با استفاده از کارت هاي بانکي عضو شتاب، صرفه جويي در زمان سوخت گيري با حذف تبادل وجه و مشکلات پول خرد، کاهش آلودگي هاي ناشي از گردش اسکناس ، استفاده بهينه از منابع و صرفه جويي در هزينه هاي چاپ اسکناس، حرکت در جهت توسعه دولت الکترونيک، نظام مند شدن عمليات مالي مجاري عرضه فرآورده هاي نفتي کشور، توجه ويژه به تکريم ارباب رجوع و افزايش رضايتمندي ذينفعان با ايجاد سامانه نوين، افزايش ضريب امنيتي در مجاري عرضه و جلوگيري از وقوع جرم «سرقت» از مزاياي طرح پرداخت الکترونيک وجه سوخت در جايگاه هاي عرضه فرآورده کشور است.
همچنين شارژ کيف پول کارت هوشمند سوخت از طريق همه دستگاه هاي کارتخوان بانک ملت که در فروشگاه ها و مراکز خريد نصب شده ، امکان پذير است.
تا پيش از اين امکان شارژ کيف پول کارت هوشمند سوخت صرفا از طريق پايانه هاي فروش نصب شده در شعب بانک ملت و جايگاه هاي سوخت امکان پذير بود که با هدف رفاه هرچه بيشتر دارندگان خودرو، تمامي کارتخوان هاي اين بانک در سراسر کشور هم به اين اين امکان مجهز شد. دارندگان کارت سوخت مي توانند با مراجعه به يکي از فروشگاه ها و مراکز پذيرنده کارتخوان هاي بانک ملت، براي شارژ مبلغ مورد نظر خود از کارت بانکي روي کيف پول کارت سوخت خود اقدام کنند.
بانک ملت با اجراي طرح آنلاين و آفلاين پرداخت الکترونيک بهاي سوخت در جايگاه هاي سوخت سراسر کشور، علاوه بر ترويج فرهنگ پرداخت هاي غيرحضوري، گام بزرگي در کاهش نقل و انتقال پول فيزيکي، کاهش آلودگي ناشي از جابه جايي اسکناس و افزايش امنيت جايگاه داران برداشته است.

FL66
20 September 2011, 02:23 PM
http://khabarkhodro.com/ShowImage.aspx?path=Files_Upload\67730.jpg&Width=260

به گزارش خبرخودرو ، مدير تامين و توزيع شرکت ملي پخش با تاکيد بر استاندارد بالاي بنزين در جايگاه‌هاي سوخت، از نظارت دائم بر نحوه عرضه بنزين در جايگاه‌ها خبر داد و گفت: ادعاي پايين بودن کيفيت بنزين عرضه شده در جايگاه‌ها صحت ندارد.
به گزارش خبرنگار خبرخودرو ، آقايان درباره برخي اظهارنظرها مبني بر پايين بودن کيفيت بنزين عرضه شده در جايگاه‌هاي سوخت کشور گفت: هم اکنون هيچ گونه تغييري در کيفيت بنزين تحويلي به جايگاه هاي سوخت از سوي شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران اعمال نشده است.
مدير تامين و توزيع شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران با اعلام اين که در شرايط کنوني و به طور پيوسته ماهانه در دو نوبت کيفيت بنزين ذخيره سازي شده در انبارهاي نفت بررسي و آزمايش‌ دقيق مي شود، تصريح کرد: آزمايش‌هاي دوره اي نشان مي دهد که تاکنون مغايرتي ميان نتايج آزمايش‌ها و مشخصات استاندارد بنزين مشاهده نشده است.
وي با تاکيد بر اين که گزارش کيفيت بنزين عرضه شده در جايگاه‌ها و بررسي دقيق آن به سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران هر ماه ارسال مي شود، گفت : در مجموع، هيچ گونه تغييري در فرمول بنزين توليدي پالايشگاه‌هاي داخلي و بنزين عرضه شده به جايگاه‌هاي سوخت به وجود نيامده است.
آقايان با اشاره به نظارت مستمر و دايمي شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران از نحوه عرضه و توزيع بنزين در سطح جايگاه‌هاي سوخت کشور گفت: در اين بازرسي و نظارت‌هاي دائم با هر گونه تخلف احتمالي همچون عرضه بنزين بي کيفيت و خارج از استانداردهاي تعيين شده يا کم فروشي جايگاه‌هاي سوخت، مطابق قانون برخورد مي‌شود.
وي با يادآوري اين که يک کميته تخلفات مجاري عرضه در سطح شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي وجود دارد، افزود: در اين کميته مطابق نوع تخلف با افراد متخلف برخورد مي‌شود. مدير تامين و توزيع شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران گفت : در صورت محرز شدن هر گونه تخلف، علاوه بر برخوردهاي قانوني، جايگاه داران متخلف نيز جريمه مي شوند.

اصغر
21 April 2012, 04:11 PM
هر دم از اين باغ بري مي رسد:

توقف عرضه بنزين آزاد بدون كارت سوخت

جايگاه‌داران عرضه‌كننده سوخت امكان عرضه بنزين آزاد بدون كارت سوخت را ندارند.

به گزارش ایسنا، از چهارشنبه هفته گذشته (۳۰ فروردين‌ماه) صف‌هاي طولاني در جايگاه‌هاي عرضه‌ سوخت شكل گرفت كه علت آن تحويل ندادن بنزين آزاد بدون كارت سوخت بود.

در همين زمينه بيژن حاج محمدرضا گفت: از ۳۰ فروردين‌ماه كليه‌ كارت‌هاي جايگاه‌داران كه براي عرضه‌ بنزين آزاد به خودروهاي بدون كارت سوخت مورد استفاده قرار مي گرفت، از طرف شركت ملي پالايش و پخش باطل شد كه به همين علت عرضه‌ بنزين آزاد با كمي اختلال مواجه شد.

رييس انجمن جايگاه‌داران عرضه‌ سوخت در مورد دليل باطل‌شدن كارت سوخت جايگاه‌داران توضيح داد: شركت ملي پالايش و پخش به جايگاه‌داران اعلام كرد كه براي ارتقاء امنيت اين كارت‌ها، بايد رمز آنها تغيير كند، به همين دليل كارت سوخت جايگاهداران سوزانده شده و قرار است در مركز توليد كارت‌هاي سوخت در شيراز دوباره توليد و در اختيار جايگاه‌داران قرار گيرد.

وي اين موضوع كه جايگاه‌داران به دليل مشكلات خود با شركت ملي پالايش و پخش از دادن بنزين آزاد خودداري مي‌كنند را رد كرد و افزود: طبق دستورالعمل اين شركت در حال حاضر امكان عرضه‌ بنزين آزاد با كارت سوخت ميسر نيست.

رييس انجمن جايگاه‌داران عرضه‌ سوخت در پاسخ به اين سوال كه چه زماني بنزين آزاد با كارت جايگاه‌داران دوباره عرضه خواهد شد، يادآور شد: اين موضوع بستگي به شتاب شركت ملي پالايش و پخش در تحويل كارت‌هاي سوخت مورد نظر به جايگاه‌داران دارد.

حاج محمدرضا در پاسخ به اين سوال هم كه در حال حاضر خودروهايي كه به دلايل مختلف فاقد كارت سوخت هستند بايد چگونه سوخت مورد نظر خود را تامين كنند، اظهار كرد: اين افراد بايد مدتي صبر كنند.

البته به گفته‌ وي تعداد بسيار كمي از جايگاه‌داران در حال حاضر كارت سوخت دارند، اما بايد گشت و آنها را پيدا كرد!

fatrhadi
22 April 2012, 10:46 AM
ارزان‌ترين و گران‌ترين كشورهاي عرضه‌كننده بنزين جهان

ابتدا ارزان‌ترين كشورها را مورد بررسي قرار مي‌دهيم:
1- ونزوئلا ارزان‌ترين كشور عرضه‌كننده بنزين كنوني جهان است؛ چرا كه در كاراكاس پايتخت اين كشور، بنزين هر ليتر 2 پني معادل 40 تومان عرضه مي‌شود و در برخي شهرهاي ديگر اين كشور، گران‌ترين قيمت، 3 پني معادل 60 تومان است. هوگوچاوز رييس‌جمهور ونزوئلا يكي از صادركنندگان بزرگ نفت، تثبيت قيمت بنزين را يكي از سياست‌هاي خودش مي‌داند.
2- عربستان سعودي، دومين كشور عرضه كننده بنزين ارزان قيمت بوده و در تمامي ‌شهرهاي اين كشور، از جمله رياض بنزين هر ليتر 8 پني معادل 160 تومان عرضه مي‌شود.
3- در كشور ليبي نهمين توليدكننده بزرگ نفتي، بنزين هر ليتر 9 پني معادل180 تومان عرضه مي‌شود.
4- در كشور تركمنستان، خودروداران هر ماهه 120 ليتر بنزين رايگان سهميه دارند و قيمت هر ليتر بنزين آزاد در اين كشور آسياي ميانه، 12 پني معادل 240 تومان است.
5- در بحرين متوسط بهاي هر ليتر بنزين در اين جزيره كوچك 13 پني معادل 360 تومان است.
6- كويت پنجمين عرضه كننده بنزين ارزان قيمت با عرضه هر ليتر 14 پني معادل 280 تومان است.
7- در كشور قطر، ميانگين عرضه بنزين هر ليتر 15 پني معادل 300 تومان است.
8- در كشور مصر، قيمت عرضه بنزين ليتري 19 پني معادل 380 تومان است.
9- در كشور عمان، از جنوب غرب آسيا با توليد 60 هزار بشكه نفت در هر روز، عرضه بنزين هر ليتر با قيمت 20 پني معادل 400 تومان است.
10- در كشور الجزاير نيز دهمين توليدكننده نفت و نهمين صادركننده بزرگ نفت دنيا، قيمت بنزين هر ليتر 20 پني معادل 400 تومان است.
گران‌ترين كشورهاي عرضه‌كننده بنزين كدامند؟
1- در كشور اريتره، بنزين هر ليتر 180 پني معادل 3600 تومان عرضه مي‌شود.
2- در پايتخت كشور نروژ، يعني اسلو ميانگين قيمت هر ليتر، يك پوند و 64 پني معادل 3280 تومان عرضه مي‌شود.
3- در كشور انگليس، ميانگين قيمت هر ليتر بنزين، يك پوند و 40 پني يعني 2800 تومان عرضه مي‌شود.
4- در هلند ميانگين قيمت عرضه بنزين هر گالن 36/8 دلار برابر با 2 دلار و 22 سنت براي هر ليتر يعني 2680 تومان مي‌شود.
5- در كشور ايرلند جنوبي، ميانگين قيمت عرضه بنزين هر گالن 27/8 دلار برابر با هر ليتر 2 دلار و 18 سنت يعني 2672 تومان مي‌شود.
6- ميانگين قيمت عرضه هر گالن بنزين در بلژيك، 8 دلار و 22 سنت يعني هر ليتر 2 دلار و 17 سنت برابر با 2662 تومان است.
7- ميانگين عرضه هر گالن بنزين در فرانسه، 036/8 دلار برابر با هر ليتر 2 دلار و 12 سنت يعني 2599 براي هر ليتر تمام مي‌شود.
8- در كشور آلمان، عرضه هر گالن بنزين 86/7 دلار برابر با هر ليتر 2 دلار و 7 سنت يعني 2537 تومان هر ليتر تمام مي‌شود.
9- در كشور پرتغال عرضه هر گالن بنزين، 7 دلار و 83 سنت برابر با 2 دلار و 6 سنت در هر ليتر يعني 2536 تومان است.
10- ايتاليا دهمين كشور عرضه‌كننده بنزين گران جهان است؛ چرا كه در اين كشور هر گالن بنزين، 7دلار و 73 سنت برابر با 2 دلار و 6 سنت در هر ليتر، يعني 2501 تومان عرضه مي‌شود.
11- در كشور دانمارك عرضه هر گالن بنزين، 7 دلار و 71 سنت يعني هر ليتر 2 دلار و 3 سنت معادل 2488 تومان است.
12- در كشور آمريكا، ميانگين عرضه هر گالن بنزين، 3 دلار و 45 سنت يعني 91 سنت در هر ليتر معادل 1115 تومان است.

matin2012
22 April 2012, 11:45 PM
قیمت هر لیتر بنزین و گازوئیل در عراق چقدره؟

birak
23 April 2012, 03:48 AM
ارزان‌ترين و گران‌ترين كشورهاي عرضه‌كننده بنزين جهان

[/COLOR]

البته فکر میکنم قیمتای شما با پوند 2000 تومنی قبل از هدفمندی محاسبه شده!:icon_surp
اگه با پوند 3000 تومنی آپدیتش کنیم قیمت بنزین تو اریتره بالای 5400 تومن در لیتر و تو انگلیس بالای 4200 تومن در لیتر در میاد!
تو آلمان هم با دلار 1900 تومنی کمتر از لیتری 3800 تومن نیست !
فقط بنزین 40 تومنی ونزوئلا زیاد گرون نمیشه و حتی تودهات ونزوئلا به برکت سیاست هوگو چاوز میشه بنزین 90 تومنی زد و لذت برد:icon_cool

birak
23 April 2012, 04:11 AM
قیمت هر لیتر بنزین و گازوئیل در عراق چقدره؟
این صفحه قیمت تقریبی بنزین بدون سرب و گازوییل تو کشور عراق هست ( ممکنه قیمت فعلی کمی بالاتر یا پایین تر باشه چون سایت قیمتاش برای عراق هر 6 ماه یه بار آپدیت میشه اما قیمتا تو همین حدوده )

http://www.mytravelcost.com/Iraq/gas-prices

بنزین 0.59 پاوند یا 0.95 دلار که چیزی حدود 1800 تومن در لیتر با دلار 1900 تومنی میشه .
گازوییل هم 0.43 پاوند یا 0.69 دلار که تقریبا لیتری 1300 تومن میشه.

moje90
23 April 2012, 12:49 PM
ماشالا توکشور ما هم که نیاز به بررسی نداره و هر چند ماه یکبار قیمتا تغییر میکنه و کسی هم سر و صدا نمیکنه چرا قیمتا رو افزایش میدن :icon_mad:

a_rudi
15 October 2012, 03:56 PM
سهمیه بنزین کاهش یافت

عصر خودرو : شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از کاهش سهمیه بنزین خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی «عصرخودرو» به نقل از ایسنا سهمیه 500 لیتری بنزین آزاد به 300 لیتر کاهش یافت، اما با وجود این شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرد که این کاهش سهمیه محدودیتی برای عرضه بنزین آزاد ایجاد نخواهد کرد.
بعد از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها مقرر شد که بعد از پایان سهمیه نیمه‌یارانه‌ای که 60 لیتر بنزین 400 تومانی بود، 500 لیتر بنزین آزاد با قیمت 700 تومان در کارت‌های سوخت شارژ شود، اما اکنون بعد از گذشت 21 ماه سهمیه بنزین آزاد کاهش یافت.
بعد از اینکه برخی با اتمام سهمیه بنزین نیمه یارانه‌ای شاهد کاهش سهمیه 500 لیتری بنزین آزاد به 300 لیتر بودند شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرد که طبق دستور ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور سهمیه بنزین آزاد به 300 لیتر کاهش یافته است.
البته این شرکت خاطرنشان کرد که کاهش سهمیه بنزین آزاد به منظور محدودیت در عرضه بنزین آزاد نخواهد بود چرا که بعد از اتمام سهمیه 300 لیتری بنزین آزاد بلافاصله یک سهمیه 300 لیتری دیگر در کارت سوخت شارژ می‌شود.
یکی از مدیران شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی همچنین اظهار کرد که حتی در زمانی که سهمیه بنزین آزاد 500 لیتر بود، محدودیتی در عرضه این بنزین وجود نداشت؛ چراکه که با اتمام این سهمیه یک بار دیگر 500لیتر در کارت سوخت شارژ می‌شد.
از سوی دیگر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با تاکید بر این که افراد با کاهش سهمیه بنزین آزاد برای تهیه این بنزین با مشکل مواجه نخواهند شد، یادآوری کرد که حتی در صورت نداشتن کارت سوخت امکان خرید سوخت با کارت جایگاه‌داران وجود دارد.
با وجودی که در گذشته با پایان یافتن سهمیه 500 لیتری 500 لیتر دیگر در کارت‌ها شارژ می‌شد به نظر می‌رسد کاهش 200 لیتری از سهمیه آزاد مقدمه‌ای برای شارژ نشدن مجدد آن در ماه باشد.
در همین زمینه معاون ستاد حمل و نقل سوخت کشور با تایید کاهش سهمیه بنزین آزاد از 500 به 300 لیتر در ماه به خبرنگار ایسنا گفت: کاهش سهمیه بنزین آزاد یک اقدام نرم افزاری در سامانه هوشمند سوخت بود و محدودیتی در مصرف بنزین آزاد ایجاد نخواهد کرد.
علی ربیعی همچنین با رد اینکه بعد از اتمام سهمیه 300 لیتری آزاد بلافاصله یک سهمیه 300 لیتری دیگر در کارت سوخت شارژخواهد شد، توضیح داد: لزومی به انجام چنین کاری نیست؛ چرا که در صورت تمام شدن این سهمیه، افراد می‌توانند از کارت سوخت جایگاه‌داران استفاده کنند.
در حال حاضر متوسط مصرف روزانه بنزین کل کشور 63 میلیون لیتر در روز است که از این مقدار 24 میلیون لیتر آن بنزین با نرخ آزاد است.
دوشنبه 24 مهر 1391 3:10

منبع (http://www.asrekhodro.com/fa/news/85/bodyView/21599/%D8%B3%D9%87%D9%85%DB%8C%D9%87.%D8%A8%D9%86%D8%B2% DB%8C%D9%86.%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4.%DB%8C%D8%A7% D9%81%D8%AA.html)