PDA

View Full Version : آیا شایعهء آلودگی بعضی حیوانات خانگی به ایدز صحت دارد؟

hm712
6 August 2007, 01:31 PM
سلام بر دوستان عزیزم :icon_surp

پسرخالم که همستر داشته میگفت که در تلویزیون گفتن که بر اساس تحقیقی که انجام شده۹۰٪ همسترها ویروس اچ آی وی (ایدز) دارن! میخواستم بدونم درسته؟
یعنی نگهداری اینطور حیوانات خطر جدی داره؟

Anoush
6 August 2007, 01:57 PM
سلام بر دوستان عزیزم :icon_surp

پسرخالم که همستر داشته میگفت که در تلویزیون گفتن که بر اساس تحقیقی که انجام شده۹۰٪ همسترها ویروس اچ آی وی (ایدز) دارن! میخواستم بدونم درسته؟
یعنی نگهداری اینطور حیوانات خطر جدی داره؟

انتشار HIV از سه طریق عمده زیر
تماس جنسی
انتقال خون الوده
از طریق تزریقات غیر استریل و همگانی معتادان

و دست اخر متولد شدن از مادری که حاوی این ویروس است
صورت میگیره و ثابت شده است.

تاکنون گزارشی مبنی بر انتقال این ویروس از طریق حیوانات خانگی و حشرات و بالعکس از انسان به حیوانات نشده.

من این خبر و ترس از اون رو در حد شایعه بی اساس میدونم ولی بازهم جستجو میکنم اگر موردی گزارش شده بود حتما بهتون خبر میدم.

hm712
7 August 2007, 01:47 PM
اگر نتیجش رو مطمئن بدونم خیلی خوبه. هم پسرخالم میخواست بدونه و هم خودم. هردو به حیوانات علاقهء خاصی داریم؛ منم شاید بخوام یه همستر داشته باشم.

Anoush
7 August 2007, 03:07 PM
اگر نتیجش رو مطمئن بدونم خیلی خوبه. هم پسرخالم میخواست بدونه و هم خودم. هردو به حیوانات علاقهء خاصی داریم؛ منم شاید بخوام یه همستر داشته باشم.

از نظر HIV ویروس تا حد مطالعات شخصی من و گزارش هایی که تا کنون در اینترنت منتشر شدندو من دیدم، مطمئن باشید که خطری نیست.

با این حال باز از دوستان هم دوره که تخصص بیماری های عفونی دارند هم سوال میکنم که تا بحال به چنین گزارشی برخوردند یا خیر.

سوال کردم ، خیالتون راحت باشه چنین چیزی بقول دوستان نه امکان داره و نه تاکنون گزارش شده.

Edalati
7 August 2007, 05:14 PM

با خیال راحت بخرید من 11 سال میشه همستر دارم . هیچ مشکلی نداره و در کل حیون تمیزی
ایدز هم فقط در میمون دیده شده:icon_cool

arsham_marduk
19 July 2008, 08:00 PM
من کارشناس بهداشت عمومی هستم و موضوع پایان نامه ام هم در رابطه با HIV و ایدز بود. در بین حیوانات خاگی که از مراکز غیر معتبر خریداری میشود ممکن هست که بیماری هایی از قبیل بیماری های انگلی و میکروبی گوارشی بداشته باشند و حتی ممکنه سل های حیوانی هم داشته باسند و حتی گاهی شاید در پرنده ها میکروب بیماری تراخم و یا ویروس ورم ملتحمه چشم هم وجود داشته باشد ولی HIV غیر ممکن هست . این ویروس مخصوص ادم هست و غیر ممکن هست که در بدن جاندار دیگه ای دوام بیاره حتی در بدن سگ و خوک و میمون که از لحاظ فیزیولوژیک شبیه انسان هستند. . این شایعه که میگن ایدز از میمون به ادم منتقل شده هم خرافه هست و واقعیت نداره.

arashmax
18 August 2008, 05:04 PM
سلام
من سه سال همستر داشتم و اتفاقا تماس خونی هم با این موجود داشتم
و 100% قول میدم که همستر نه تنها ایدز نداره بلکه هیچ نوع بیماری مشترک با انسان نداره
فقط داروی ضد انگل فراموش نشه
موفق باشید

jsprox
8 October 2008, 11:49 AM
من کارشناس بهداشت عمومی هستم و موضوع پایان نامه ام هم در رابطه با HIV و ایدز بود. در بین حیوانات خاگی که از مراکز غیر معتبر خریداری میشود ممکن هست که بیماری هایی از قبیل بیماری های انگلی و میکروبی گوارشی بداشته باشند و حتی ممکنه سل های حیوانی هم داشته باسند و حتی گاهی شاید در پرنده ها میکروب بیماری تراخم و یا ویروس ورم ملتحمه چشم هم وجود داشته باشد ولی HIV غیر ممکن هست . این ویروس مخصوص ادم هست و غیر ممکن هست که در بدن جاندار دیگه ای دوام بیاره حتی در بدن سگ و خوک و میمون که از لحاظ فیزیولوژیک شبیه انسان هستند. . این شایعه که میگن ایدز از میمون به ادم منتقل شده هم خرافه هست و واقعیت نداره.

سلام

عزیز جان ویروس HIV بدون تردید از بدن میمون وارد بدن انسان شده بدیل رابطه جنسی بین انسان و میمون در افریقا طی دههای گذشته! در ضمن در بدن میمون ویروسی بنام HIV وجود نداره او همون SIV که بعد از ورود به بدن انسان تغییر ماهییت به HIV میده. یعنی این ویروس تو بدن میمون غیر فعال و در بدن انسان فعال میشه.

در مورد SIV , HIV سرچ کنید.

در مورد وجه بیماری بین انسان و حیوان باید بگم رابطه مستقیم وجود داره مخصوصا حیواناتی که از نظر هوش به انسان نزدیکند! طب طوطی و یا سل طوطی نشنیدید؟ اگر طوطی سل داشته باشه به شما هم سرایط میکنه که از خطرناک ترین بیماری هاست چون به محض ورود به بدن انسان خیلی قویتر میشه وغیره...

IRAN PARAST
1 November 2008, 10:35 AM
سلام دوستان

سازمان بهداشت جهاني در گزارش اخير خود اخطار داده كه بيماري‌هاي واگيردار با سرعتي بي‌سابقه نسبت به گذشته در حال گسترش است.
بنابر اين گزارش با توجه به وجود سالانه دو ميليارد و 100 ميليون مسافر هوايي در جهان، خطر شيوع بيماري هاي همه گير ديگري مانند ايدز، سارس يا تب آيبولا بسيار بالاست.
سازمان بهداشت جهاني خواستار تلاش فزاينده براي مقابله با شيوع بيماري‌ها و مبادله داده‌هاي مربوط به انتشار ويروس‌ها براي كمك به ساخت واكسن شده است و به گفته اين سازمان در غير اين صورت اپيدمي‌ها مي‌توانند آثار مخربي بر اقتصاد جهان و امنيت بين‌المللي به جا بگذارند.
در اين گزارش كه عنوان تناقض‌آميز «آينده‌اي ايمن‌تر» بر آن گذاشته‌اند، آمده است كه بيماري‌هاي تازه با سرعت «بي‌سابقه» در حال ظهورند.
بيماري‌هاي واگير را اينگونه تعريف مي‌كنند: بيماري‌هايي كه از طريق تماس مستقيم و غير مستقيم از انسان، حيوانات، اشياء و ... به فرد منتقل مي‌شود و به سرعت در جامعه انتشار پيدا مي‌كند.
مهم‌ترين اين بيماري‌ها عبارتند از:‌هاري، سالك، سياه‌زخم، تب مالت، فلج اطفال، سرخك، انواع هپاتيت، ايدز، سيفليس، سوزاك، ديفتري، كزاز، سياه سرفه، تيفوئيد، وبا، مالاريا، سل، مننژيت و...
بيماري‌هاي عفوني از ابتداي تاريخ، انسان را آزار داده‌اند، اما در چند دهه اخير، با پيشرفت‌هاي چشمگيري كه در درمان اين بيماري‌ها صورت گرفته و همين‌طور با بالا رفتن استانداردهاي بهداشتي در بسياري از كشورهاي دنيا، به نظر مي‌رسيد كه بيماري‌هاي واگير يا عفوني، كم‌كم اهميت خود را از دست مي‌دهند و بايد به فكر بيماري‌هاي غيرواگير مثل سرطان و بيماري‌هاي قلبي و ... بود.
با اين‌حال، در چند سال اخير، ميكروب‌ها، آن‌روي خود را نشان دادند. براي درك اين اتفاق تازه، بايد به دو تعريف مهم در زمينه بيماري‌هاي واگير اشاره كرد:
بيماري‌هاي نوپديد:
بيماري‌هاي هستند كه تا به حال در جهان وجود نداشته‌اند و بايد عامل آن كشف شود.
بيماري‌هاي بازپديد:
بيماري‌هايي هستند كه قبلاً در جهان وجود داشته و ريشه‌كن يا كنترل شده است و بعد از سال‌ها مجدداً در جهان شيوع پيدا كرده‌اند.
از دهه 1970 تاكنون 39 بيماري تازه پديدار شده است و البته بيماري‌هاي بازپديد هم به اندازه خودشان دردسر داشته‌اند. سازمان بهداشت جهاني فقط در 5 سال گذشته بيش از 1100 اپيدمي‌بالقوه از جمله وبا، فلج اطفال و آنفلوانزاي مرغي را شناسايي كرده است.
گزارش اخير سازمان جهاني بهداشت هم مي‌گويد سهل‌انگارانه است اگر فرض كنيم كه بيماري ديگري مانند ايدز، يك آيبولاي ديگر، يا يك سارس ديگر، زودتر يا ديرتر پيدا نخواهد شد.
سازمان بهداشت جهاني در اين گزارش دولت‌ها را ترغيب مي‌كند كه درباره شيوع بيماري‌ها، پنهان‌كاري نكنند و اعلام كرده كه مقاومت دارويي تهديدي براي كنترل بيماري‌ها است كه آن را به استفاده نادرست از آنتي‌بيوتيك‌ها و معالجات بد به خصوص در مورد سل نسبت مي‌دهد.
چراغ قرمز اپيدميولوژي
گزارش اخير سازمان جهاني بهداشت، در واقع هشدار اپيدميولوژيست‌هاست. مطالعه اپيدمى‌ها يا همه‌گيرى بيماري‌ها - كه ريشه يونانى آن به معناى «در ميان مردم» است - در واقع تنها عرصه مورد مطالعه اپيدميولوژى نيست، بلكه اين رشته علمى به مطالعه همه آثار مربوط به بهداشت و سلامت در گروه‌هاى مردم مى‌پردازد.
تا دهه ۱۸۵۰ علت بيمارى‌هاى عفونى ناشناخته بود و دانشمندان هنوز به تصورات قرون وسطايى مثل بخارات متعفن چسبيده بودند،‌اما اپيدميولوژى سرنخ‌هاى بسيار مهمى از حقيقت به دست داد.
در سال ۱۸۴۲ در يك مطالعه رسمى پيرامون شرايط نيروى كار در انگلستان كه بوسيله ادوين چادويك صورت گرفت، رابطه مستقيم بين بيمارى و بهداشت نامناسب كشف شد. سپس يك كميسيون سلطنتى موضوع را پيگيرى كرد و ماجرا منجر به پايه گذارى يك هيأت بهداشت ملى جهت هماهنگ ساختن موضوعات بهداشت پايه‌اى از تميز كردن خيابان‌ها گرفته تا دفع فاضلاب شد.
تقريباً در همين زمان مطالعه، انتشار و پراكندگى سرخك در جزيره فارو بين ايسلند و شبه‌جزيره شتلند، پزشك دانماركى، پيتر پانوم را بر آن داشت كه نتيجه بگيرد بيمارى بوسيله نوعى عامل سرايت‌كننده منتشر مى‌شود.
اين نظريه‌اى بود كه در جريان بروز همه‌گيرى وبا در سال ۱۸۵۴ در لندن هم صحت خويش را به شكل تكان دهنده‌اى به اثبات رساند. حالا اپيدميولوژيست‌ها هشدار داده‌اند.
بيماري‌ها از انسان شكست نخورده‌اند
همين چند ماه قبل، دانشمندان در يك كنفرانس ممتاز علمي‌در شهر سن‌لوئيس آمريكا گفته‌اند كه بيماري‌هاي عفوني و واگيردار جديد، اكنون با سرعتي استثنايي درحال ظهور هستند. آنها اعلام كردند سالانه يك عدد بر شمار عوامل بيماري‌زا در انسان‌ها افزوده مي‌شود و اين بدان معني است كه دولت‌ها بايد براي مسلط ماندن بر اوضاع، سخت‌تر از هر زمان ديگر كار كنند.
نكته جالب اين است كه در چند سال اخير، سرمنشأ اكثر بيماري‌هاي واگيردار تازه، مانند آنفلوانزاي مرغي و اچ‌آي وي - ايدز، حيوانات بوده‌اند.
در واقع، اگرچه انباشت عوامل جديد بيماري‌زا براي هزاران سال جريان داشته است و بيماري‌هايي مثل سل، مالاريا و آبله به همين ترتيب به انسان عارض شده‌اند، اما در حال حاضر، اين انباشت ظاهراً با سرعت خيلي زيادي در حال وقوع است.
دانشمندان بيش از 1400 عامل بيماري‌زاي متفاوت انساني را دسته‌بندي كرده‌اند و هر سال دانشمندان در حال شناسايي يك يا دو عامل تازه هستند. آنها مي‌گويند احتمال دارد كه برخي از اين عوامل مدت‌ها وجود داشته‌اند اما به تازگي از سايه خارج شده‌اند.
البته شمار ديگري كه به تازگي ظهور پيدا كرده‌اند، يعني همان بيماري‌هاي نوپديد، كاملاً جديد هستند؛ مانند اچ آي وي؛ ويروس عامل سارس (SARS) و عامل جنون گاوي.
پژوهشگران مي‌گويند فرقي كه امروزه وجود دارد نحوه كنش و واكنش انسان با حيوانات در محيط آنهاست. براي مثال تغيير در استفاده از زمين‌هاي كشاورزي، به خصوص دسته‌اي كه حاصل نابودي جنگل است، مي‌تواند انسان‌ها را با عوامل تازه بيماري‌ها در تماس قرار دهد و شايد همين موضوع در مورد تغييرات دامداري مانند استفاده از دام‌هاي غيرعادي صدق كند.
تداول گسترده سير و سفر بين المللي، تجارت جهاني و بستري شدن در بيمارستان‌ها هم از ديگر عوامل انتشار عوامل بيماري‌زاست.
با اين اوصاف، بيانيه مشهور دهه 1960 رئيس سازمان بهداشت عمومي‌ آمريكا كه مي‌گفت: «بيماري‌ها از انسان شكست خورده‌اند» در حال تبديل شدن به يك خيال باطل است.
هشدار سازمان جهاني بهداشت
با توجه به خطراتي مثل سارس، آنفلوانزاي پرندگان، ايدز و ...، شعار امسال روز جهاني بهداشت هم به همين مسائل اشاره داشت. دكتر مارگارت چان، دبيركل سازمان جهاني بهداشت در بيانيه امسال خود با بيان اين‌كه خطرات تهديد كننده سلامت بشر، حد و مرزي ندارد،‌گفت: در عصر حاضر، با سفرها و تجارت‌هاي متعدد جهاني، بيماري‌هاي نوپديد و بازپديد در سطوح بين‌المللي منتقل شده و امنيت كل جهان را به مخاطره مي‌افكنند و تنها از طريق اتحادي راسخ ميان كشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه و به اشتراك گذاشتن دانسته‌ها و اطلاعات و قدرت بخشيدن به نظام سلامت عمومي‌ جامعه و نظارت و مراقبت بيماري‌ها مي‌توان در برابر اين مخاطرات به مقابله پرداخت.
او براي مثال از بيماري ايدز نام برد كه مثال خوبي براي ارتباط ميان سلامت و امنيت است و اينكه چگونه مي‌تواند تهديدي براي ثبات و امنيت كشورها و ملت‌ها به شمار آيد. چرا كه بر خلاف بسياري از بيماري‌هاي ديگر، ايدز، افراد مولد جامعه را درگير مي‌كند.
مايك راي، رئيس بخش هشدار اپيدمي‌و پاندمي‌سازمان جهاني بهداشت هم پس از انتشار گزارش اخير اين سازمان به خبرنگاران گفت: ما به روشني در حال يك دگرگوني عظيم هستيم.
رابطه ما با قلمروي حيوانات، مسافرت‌هاي ما، رفتارهاي اجتماعي، جنسي و ساير رفتارهاي ما ماهيت رابطه ما را با دنياي ميكروبي تغيير داده است و نتيجه ظهور ميكروب‌هاي آسيب‌رسان (پاتوژن‌هاي) جديد و گسترش اين پاتوژن‌ها در سراسر جهان بوده است.
بر اساس گزارش جديد سازمان جهاني بهداشت، اشتراك آزادانه دانش، تكنولوژي و تجهيزات پزشكي بين كشور‌هاي فقير و غني نيز حياتي و يكي از عملي‌ترين‌ راه‌ها براي امنيت بهداشتي جهاني است.
اين گزارش به سه پيشرفت تاريخي كه به مقابله با بيماري‌هايي مانند طاعون، وبا و آبله كمك كردند، يعني قرنطينه، بهداشت محيطي و دفع بهداشتي فاضلاب و واكسيناسيون، اشاره مي‌كند كه هنگامي‌ موفقيت‌‌آميز شدند كه به طور بين‌المللي به كار بسته شدند.
در همين راستا، امسال سازمان جهاني بهداشت مقررات بهداشتي بين‌المللي جديدي را وضع كرد تا پاسخ 193 كشور عضو اين سازمان را به تهديدات بهداشتي درون مرزهاي خودشان يا خارج از آ‌ن را شدت بخشد