PDA

View Full Version : چطوری با سهمیه بندی بنزین کمتر بنزین بسوزونیم؟!!

arash p mbz bmw
21 June 2007, 11:56 PM
سلام به همگی
اقایون بلخره کابوس سهمیه بندی داره به واقعیت بدل میشه.....
کابوسی که به نظر من خیلی منفیه و میتونه اثار مخربی داسته باشه...
با تمام نه گفتن ها باز هم مجلس روی حرف خودش هست و اصلا کوتاه نمیاد ....
حالا ما چیکار کنیم که کمتر بنزین بسوزونیم و کمتر دغدغه ی مصرف رو داشته باشیم
اولا برای من بی معنی که میگن طرف باید ماکسیماشو بفروشه و بره پراید بخره
مطمئن باشین پراید تکنولوژِی دهه ی بابای هیتلر رو داره و مصرف اونم به اندازه ی خودش بالاس ولی اون ملکسیما با حجم 3.0خیلی به نسبت پراید کمتر میسوزونه......
ما اگر خودمون بخوایم حتی میتونیم مصرف ماکسیما رو هم خیلی کم بکنیم
ببینید یه سری واقعیت ها رو باید پذیرفت
ما ایرانیا عادت کردیم که تا بغالی سر محلم که میخوایم بریم باید با ماشین بریم
من خودم کسی هستم که بصورت متعادل توی خیابونا وقتمو با ماشین میگذرونم اما حالا باید به برنامه این کارو بکنم نه اینکه حوصله ام سر میره ماشینو اتیش کنم و برم تو خیابون
ببیینید اونی که slrوارد کرده و لامبورگینی زیر پاشه اگر 1000تومن لیتری قیمت بنزین باشه باز هم اون پولو میده پس ما که قشر متوسط و متوسط روبه بالای جامعه هستیم باید به فکر خودمون باشیم چون حداقل میدونم برای اونا که اون بالاها هستن اصلا فرقی نمیکنه که بنزین چقدر باشه........
ما حداکثر ماشین رو با موتور 3.0میگیریم و حداکثر رو در شاسی بلند 4.0میگیریم
این حجمای کزایی رو میبینید؟!!!
حتی اینا رو هم میشه بهشون رژِیم مصرف سوخت داد!!....
فقط دست شماست
اول بزارین از لحاظ فنی با هم صحبت بکنیم
اولین کار اینه که یاد بگیرین چطور فیلتر ماشین خودتونو خودتون باز کنید (درپوشش رو) و همین جا نوید میدم که علی اقا بزودی مطالبی برای این زمینه اماده میکنن تا شما خیالتون بیشتر راحت باشه.....
شما باید هر چند وقت (دوره ها نه دور باشه نه نزدیک)فیلتر رو باز کنید و اونو تمییز بکنید.....اگر فیلتر اسپرت رو ماشین نصب کردین اونو بشورید چون قابل شستشو هستن اونا اما مطمئن نیستم فیلتر خود ماشین که فابریک میبندن قابل شستشو باشه.....
یادتون باشه شمع هاتونو نزارید زیاد بمونه و حداقل هر 3ماه تعویضشون کنید
اولین کاری که میتونید بکنید اینه که ببرید ماشینتونو دیاگ بزنید بگید مصرف ماشینتونو بیاره پایین یا موتور ماشینتونو تنظیم بکنه....
باد لاستیکتون رو تنظیم بکنید ....اگر میتونید یه فشار سنج تهیه کنید و هر وقت دیدین باد لاستیک تعغیر کرده سریع ببرید باد بزنید لاستیک رو ......
سعی کنید اگر هر وسیله ی اضافی نظیر باربند و جای چوب اسکی رو سقف دارین اونو باز بکنید ( ناچاریم بچه ها )
بعدش نوبت این هست که بهتون بگم چطور رانندگی بکنید
این شیوه ی مخصوص خودمه و تستش کردم
من هر وقت اینطور رانندگی میکردم واقعا بصورت شگفت انگیزی مصرف ماشین نصف میشد
یادتون باشه وقتی سهمیه بندی بشه دیگه خبری از ریس های خیابونی نیست
دیگه نباید لاستیک پهن بندازی و دیگه نباید تا میتونی فیلتر اسپرت بندازی و نباید توی خیابون گاز خلاص بدی تا همه به صدای ماشینت خیره بشن.....
البته میتونیم برای تعویض صدا منبع رو عوض کنیم که اونم بهش میرسیم
داشتم از رانندگی میگفتم
همیشه یادتون باشه دیگه اونی توی ریس خیابونی برندس که گاز نده چون اونی که میگازه یا فکر بنزینش نیس یا خیلی مایه داره!!
سعی کنید وقتی توی ماشین میشینید سریع استارت نزنید بعد کارای متفرقه جای حرکت انجام بدین
مثلا من اولا وقتی میشستم پشت ماشین
ماشینو روشن میکردم بعدش کمربند رو میبستم و سیستم رو روشن میکردم و بعد عینک میزاشتم و راه میوفتادم
اما حالا اول کمربند رو میبندم و عینک میزارم و بعدش سیستم رو روشن میکنم و بعدش استارت میزنم و سریع حرکت میکنم
اولا باید براتون بگم که اصلا لازم نیست ماشین شما زیاد درجا کار کنه چون حتی ضرر هم داره برای موتور
حتی اگر سرد باشه
اگر خونتون پارکینگش طوریه که زیر زمینه و مثل اکباتانه بدونید موتور ماشین شما همیشه دمای کافی برای حرکت رو داره و نیگران نباشید
یادتون باشه دور موتور رو بالا نبرین
مثلا توی 405-پرشیا-سمند دور تا 3000بره کافیه و توی زانتیا تا3500بره کافیه
میدونم قدرت نمیگیرین و ضرر داره اما چاره ای نیست
البته اینم بدونید ضرر این کار بعد از 5سال خودشو نشون میده یعنی موقعی که دیگه ماشین دست شما نیست
بازم میگم نامردیه اما چاره ای نیست باید اینکارو کرد تا بشه زندگی کرد
بعد یادتون باشه که کمتر معکوس بدین مخصوصا اگه میدونید معکوسی که میدین الکیه و فقط واسه ریس هست و اگه میبینید معکوستون باعث میشه دور برگرده روی دور4000اصلا این کار رو نکنید
زیاد به فکر دادن معکوس از 2 به 1 نباشین مگر اینکه سرعتتون صفر میشه البته این توی زانتیا صدق نمیکنه و اونایی که زانتیا دارن ازادن که معکوس رو بدن چون دور موتور زیاد بالا نمیره
اصلا توی اتوبان لایی نکشین چون توی لایی کشی باید ترمز ناگهانی بزنید و دائم برای شتاب گیری معکوس بکشین و همین باعث میشه که مصرف بره بالا
اگر ماشینتون اتوماتیکه یادتون باشه اونو توی حالت پیرمردی بزارید
( اخه 206گیرباکسش 2حالت داره جوون پسند و پیرمرد پسند ) البته من اینطوری اسم گذاشتم براش...
سعی نکنید توی سر بالایی گاز رو تخته بکنید و حتی اگر میدونید طول سربالایی چقدر با سرعت وارد سربالایی بشین تا با سرعت خود ماشین سربالایی تموم بشه تا شما نیازی به گازیدن نداشته باشید...
اگر بیشتر توی اتوبان رفت و امد دارین سعی کنید سرعتتون ثابت باشه
اگه 405-سمند-پرشیا دارین ماشینو به مرکز اپشنال ایرانخودرو ببرید و بدین براتون سیستم کروز رو نصب کنن تا خیالتون راحت باشه
البته نمیدونم رو ماشینایی که از بیرون میاد و سفارشی نیست نصب میکنن یا نه!!!
سعی کنید توی سرپایینی اغلب ماشینو ول کنید
یکی از مهمترین موضوع ها نحوه ی ترمز هست
اولا کمتر ترمز بکنید
نگفتم برین تو باقالی ها....!!!
یعنی طوری سرعت برین که وقتی میبینین جلوتون (1کیلومتر جلوتر مثلا)چراغ قرمز هست خود ماشین وایسه نه اینکه شما ترمز بکنید
اگر هم اینطور عادت ندارین مشکلی نیست
سعی کنید از خیلی قبل ترمز کنید تا نخواین یه دفه ترمز بکنید چون خیلی رو مصرف تاثیر میزاره
فعلا هر چیزی که یادم بود گفتم
شما هم چیزی میدونید بگید تا همه یاد بگیریم
با سپاس
یا حق

kingdariush
22 June 2007, 10:06 AM
میشه توضیح بدید تزمز چه اثری رویمصرف داره؟ فرض کنید ماشین خلاصه و شما ترمز شدید کنید چرا باید مصرف بره بالا؟ ممنون میشم اگر توضیح بدید

Foad
22 June 2007, 10:42 AM
بیشترین مصرف سوخت در لحظات شتابگیریه.با هر بار ترمز زدن نیاز به شتابگیری مجدد هست

arash p mbz bmw
22 June 2007, 01:49 PM
سلام
عمده ی جواب رو اقا فواد گل دادن
اما دلایل ریز تر دیگه ای هم داره
اونم اینه که برای ترمز ماشین کمی باید نیرو به بوستر ها بده و یه مکش خاصی برای روغن ترمز و کلا یه سری فعالیت ها داشته باشه که همین باعث میشه ماشین اون نیرو رو با سوزوندن بنزین اضافه جبران بکنه
همچنین ترمز های ناگهانی و یا عبور از پیچها به صورت ناگهانی باعث میشه بنزین اکثرا از باک بزنه بیرون بخصوص در ماشینایی مثل پراید

آرشششش
22 June 2007, 01:59 PM
سلام من ماشینم GEN2 اتوماتیکه در حالت D یا 1یا2 یا L کدومش کمترین مصرف را داره؟

kingdariush
22 June 2007, 03:55 PM
بیشترین مصرف سوخت در لحظات شتابگیریه.با هر بار ترمز زدن نیاز به شتابگیری مجدد هست

برای چراغ قرمز پس چه فرقی داره این جمله رو ببینید:

عنی طوری سرعت برین که وقتی میبینین جلوتون (1کیلومتر جلوتر مثلا)چراغ قرمز هست خود ماشین وایسه نه اینکه شما ترمز بکنید

ضمنا تا اونجایی که من میدونم بوستر ترمز نیرویی از موتور نمیگیره فقط خلا منیفولد رو اسفاده میکنه که روی مصرف بی تاثیره.

SE_LOVER_032
22 June 2007, 05:14 PM
یه چیزی رو یادت رفت بگی!!! تیکاف ممنوع از بچه تیکاف استفاده کنید

nojex
22 June 2007, 05:27 PM
سلام من ماشینم GEN2 اتوماتیکه در حالت D یا 1یا2 یا L کدومش کمترین مصرف را داره؟

در d کمترین میزان مصرف رو دارید چون هم از overdrive استفاده میکنید و هم دنده به موقع عوض میشه و به اصطلاح ماشین زور اضافه نمیزنه

Farzad_j
22 June 2007, 05:34 PM

عنی طوری سرعت برین که وقتی میبینین جلوتون (1کیلومتر جلوتر مثلا)چراغ قرمز هست خود ماشین وایسه نه اینکه شما ترمز بکنید
ضمنا تا اونجایی که من میدونم بوستر ترمز نیرویی از موتور نمیگیره فقط خلا منیفولد رو اسفاده میکنه که روی مصرف بی تاثیره.

در هنگام ترمز انرژی که از سوختن بنزین حاصل شده و می توانسته باعث حرکت ماشین بشود رو توسط سیستم ترمز هدر میدهیم و تبدیل به گرما میکنیم.
این یعنی سوخت زیاد از حد نیاز استفاده کرده بوده ایم که حالا مجبور به ترمز شده ایم

طوری سرعت برین که وقتی میبینین جلوتون (1کیلومتر جلوتر مثلا)چراغ قرمز هست خود ماشین وایسه نه اینکه شما ترمز بکنید
این جمله هم یعنی اینکه انرژی جنبشی بیش از حد نیاز توسط بنزین تولید نکنید تا مجبور شوید با ترمز آن را از بین ببرید.

arash p mbz bmw
22 June 2007, 05:39 PM

دوست گرامی
ترمز ها ناگهانی سبب این میشه نیرویی بیشتر بر لنتها و ترمز وارد بشه تا یه ماشین 1تنی مثلا بایسته......
جالب اینجاس که شما میفرمایی ترمز و بوستر اصلا در مصرف تاثیر ندارن!!!:icon_ques
خدمت شما عرض کنم اگر بخوام یه مقایسه کوچی بکنم میتونم بگم شاید در مصرف ترمز نمونه ی ضعیف کولر گرفتن هست
چطور کمپرسور کولر برای کار از موتور دور و نیرو میخواد همونطور ترمز اینطوریه و برای تقویت بوستر این کار اتفاق میوفته.....
اگر شما به ماشن گاز بدین میبینید که ترمز بهتر عمل میکنه که این نشانه ی اینه که نیرویی بیشتر رو بوستر تامین میکنه و مکش بیشتر هم هست

پیمان ق
22 June 2007, 07:49 PM
یکی از مواردی که زیاد بهش توجه نمیشه ، زمان بنزین زدنه !

بهترین موقعه بخصوص در تابستان، صبح زوده . چون هوا خنکه و مقدار بنزینه وارده به باک بیشتره و همراهش، هوا (یا بخار بنزین) وارد باک نمیشه.:icon_evil

z_qz54
22 June 2007, 09:14 PM
سلام مرسی ارش جان
بوستر از خود موتور نیرویی نمیگیره
برای جابجایی دیافراگم از خلا استفاده میشه و زمانی که پا بر روی پدال ترمز میگذارید روغن از سیلندر اصلی به بوستر میره و سوپاپ منیفولد باز میشه و خلا باعث میشه دیافراگم حرکت کنه و پیستون و سوپاپ رو به جلو بده که فشار زیاد روغن وارد سیلندر طولی میشه و به طرف دیسک میره.
حالا شاید یکسری برای کم مصرف کردن بنزیرن بیان توی سرازیری از موتور خاموش استفاده کنند که این اوج جاهلیته!
چون خلا توی بوستر وجود نداره و ترمز خیلی خیلی ضعیف عمل میکنه.
خد من هم چند بار شده که منیفولد رو باز کردم و یادم رفته شیلنگ خلا رو سرجاش بزنم و به محض زدن اولین ترمز متوجه این شدم!!
وقتی موتور خاموشه و خلا در بوستر نیست با فشار بر روی پدال تمام روغن رو به پشت دیافراگم میکشونید ولی با بالا اومدن فنر دیافراگم روغن رو برمیگردونه و اینجا نیاز به خلا هست که نیست! وباعث میشه پدال سفت بشه.
از انحراف شرمنده!!

نيما 2
23 June 2007, 07:57 PM
حالا ما چیکار کنیم که کمتر بنزین بسوزونیم و کمتر دغدغه ی مصرف رو داشته باشیم

سعی کنید توی سرپایینی اغلب ماشینو ول کنید

اولا کمتر ترمز بکنید
نگفتم برین تو باقالی ها....!!!
یعنی طوری سرعت برین که وقتی میبینین جلوتون (1کیلومتر جلوتر مثلا)چراغ قرمز هست خود ماشین وایسه نه اینکه شما ترمز بکنید

سعی کنید از خیلی قبل ترمز کنید تا نخواین یه دفه ترمز بکنید چون خیلی رو مصرف تاثیر میزاره
فعلا هر چیزی که یادم بود گفتم

با سلام
دوست عزيز با عمل به تمام اين توصيه هاي شما حداكثر و در نهايت خوش بيني بين 3 تا 5 ليتر از مصرف كاسته ميشه كه به اعتقاد من اصلا نمي ارزه آدماين كار ها رو انجام بده بخصوص چند مورد بالا (قرمزشون كردم) كه واقعا باعث تصادف ميشه.

در درون شهر انجام اين كار ها واقعا تاثير آنچناني نداره (( خودتون امتحان كنيد)) ولي در خارج از شهر حق با شماست و با تصحيح روش رانندگي ميتوان مقدار زيادي از مصرف سوخت كم كرد.

.

kingdariush
23 June 2007, 11:28 PM
با سلام
دوست عزيز با عمل به تمام اين توصيه هاي شما حداكثر و در نهايت خوش بيني بين 3 تا 5 ليتر از مصرف كاسته ميشه كه به اعتقاد من اصلا نمي ارزه آدماين كار ها رو انجام بده بخصوص چند مورد بالا (قرمزشون كردم) كه واقعا باعث تصادف ميشه.

در درون شهر انجام اين كار ها واقعا تاثير آنچناني نداره (( خودتون امتحان كنيد)) ولي در خارج از شهر حق با شماست و با تصحيح روش رانندگي ميتوان مقدار زيادي از مصرف سوخت كم كرد.

.

به نظر من هم سعی کنید به خاطر نیم لیتر صرفه جویی در صد کیلومتر با جونتون بازی نکنید و از ترمز بگذرید. بوستر تر مز هم همونطور که اون دوستمون گفت هیچ نیرویی از موتور نمیگیره و با کولر که مستقیما از نیروی موتور استفاده میکنه کلا متفاوته, بوستر به منیفولد هوا متصله و وقتی هم که دارید ترمز میکنید اصلا پاتون روی گاز نیست که بنزین مطرح باشه. هم اینکه خلاص کردن ماشین یا خیلی دور پایین حرکت کردن خودش به اندازه کافی برای موتور مضر هست. من فکر میکنم بهترین راه کم کردن مصرف سوخت رانندگی کم شتاب باشد یعنی به آرامی سرعت زیاد شود و هم اینکه از سرعت بالا مخصوصا بالای 100 که نیروی مقاوم هوا خیلی زیاد میشود پرهیز کرد.

z_qz54
23 June 2007, 11:43 PM
. هم اینکه خلاص کردن ماشین یا خیلی دور پایین حرکت کردن خودش به اندازه کافی برای موتور مضر هست. .

درسته.
یک نکته هم بگم
وقتی توی سرازیری دنده رو درگیر میکنید و به صورت سنگین میرید پایین،دور موتور بالا میمونه ولی شما گازی به موتور نمیدید
خیلی ها فکر میکنند در این حالت بنزین مصرف میشه ولی اینطور نیست!
چون دریچه گاز بسته است و فقط به اندازه کارکرد درجا موتور یعنی هرزگردی بنزین مصرف میشه
پس حرص نخورید!

maany_a
24 June 2007, 12:48 AM
سلام به دوستام خوبم، به نظر من، همینکه تاپیکی با این موضوع باز شده خودش نشون میده سهمیه بندی بنزین یا حداقل مطرح شدنش تا چه حد میتونه انیگزه ایجاد کنه و ما رو در جهت مصرف بهینه هدایت کنه،:lover:
مردم و رانندگان اروپایی مدت هاست در جهت کم کردن مصرف خودروهاشون تا حد زیادی به مسائل فنی احتراق و نحوه کارکرد موتور علاقمند شدند و اونا رو رعایت می کنند.
من یادمه یه بی ام دبلیو 528i مدل 82 داشتیم که زیر دور شمار مصرف لحظه ای سوخت رو نشون میداد. (خوب اون زمان trip computer تختراع نشده بود!! :icon_cool )
دوستان دقت در نحوه رانندگی و عدم شتابگیری و ترمز کردن مداوم می تونه تا 30% از مصرف سوخت رو کم کنه، خیلی از ما عادت داریم وقتی یه سرعتگیر میبینیم تا 10 متری اون حتی فشار پامون رو روی پدال گاز کم نکنیم و بعد محکم روی ترمز بکوبیم و انرژی رو بصورت گرما هدر بدیم، و یا تا هوا تاریک میشه مه شکن ماشین هامون رون میشه !! هیچ فکر کردیم انرژی مورد نیاز این لامپها از کجا تامین میشه و یا روشن کردن اونا در شهر جز آزار بقیه چه سودی داره؟ این مسائل برای ما که تو شهری با توپوگرافی تهران (بد ترین موقعیت ممکن برای بنای یک شهر حتی کوچک!!) با 12 میلیون نفر جمعیت داریم با معضل آلودگی هوا دست و پنجه نرم می کنیم باید خیلی پر رنگ تر باشه...
زمانی بود که به نظر خیلی ها یکی از راهکارهای اساسی کاهش آلاینده های تولیدی موتورهای احتراق داخلی نصب مبدل های کاتالیتیکی اگزوز بود. حالا که نصب اونا بلاخره اینجا هم فراگیر شده خیلی ها اولین کاری که بعد از تحویل ماشین صفرشون میکنن مراجعه به اولین تعمیرگاه و باز کردن این مبدل هستش. فقط برای اینکه چند اسب قدرت موتور بیشتر بشه و بهتر بتونیم تو خیابونا کل کل کنیم!!!
:icon_mad:
با روند افزایشی تعداد اتوموبیل ها و تقاضا برای خودرو واقعاً اگه به همون نسبت هم مصرفمون بالاتر بره ممکنه حادثه ای شبیه smog شهر لندن در سال 1352 در تهران خودمون رخ بده ...تو این حادثه در طول 6 روز 4000 نفر در اثر آلودگی هوا تلف شدن!!!
شهری مثل توکیو با 12 میلیون نفر جمعیت و 12 میلیون خودرو !!!! هوای پاک داره که این جز با ابزار مدیریتی که یکیش می تونه همین سهمیه بندی ها یا اعمال محدودیت مصرف باشه ممکن نیست.... ( البته هزار و یک پارامتر دیگه هم دخیله ...)
البته میدونم سهمیه بندی و افزایش قیمت اون ابعاد گسترده ای داره و باید از زوایای متعددی بررسی بشه و مزایا و معایب خودش رو داره ولی اگه یه کمی هم از این منظر و از دید کاهش آلودگی هوا و به تبع اون سلامت خودمون و خانوادمون بهش نگاه کنیم می تونیم اون رو بجای کابوس به فال نیک بگیریم.
موفق باشین،

arash p mbz bmw
24 June 2007, 01:13 AM
اول به دوستان جواب بدم بعدش میرم سراغ دوست صمیمی خودم
اقا نیما
این کارایی که من گفتم بیشتر از 5لیتر کاهش میده مصرفو....
میخوام ببینم تست کردی اینقد مطمئن میگی؟!!!
من تست کردم اونم با سمند تست کردم جواب گرفتم !!!!!
رو شیکمم که نمیام یه حرفی بزنم همه رو مسخره بکنم دوست عزیز......
در ضمن یک خط پاینترشو ببین بعد بگو!!!
شما که باید طریقه ی نوشتار من دیگه دستت اومده باشه چون از یارهای قدیمی ما هستی!!!
من معمولا نوعی طنز توی مطالبم میدم
پایینش هم نوشتم که نگفتم برین تو باقالی ها
من نمیدونم چرا از مطالب من یا شورشو در میارن یا بی نمکشو !!!!!
دوست عزیز فرمودن که راه رفتن با دور پایین ضرر داره
اگر یک دور دیگه مطلب منو میخوندی رفیق میدیدی که خودم هم میدونم و گفتم پس فکر نمیکنم این مسئله رو خودم ردش کرده باشم اما اینو هم میدونم که ضرر این کار طی چند سال ایجاد میشه که اونموقع اشالله ماشین دست شما نیستش (سعی کنیم عادت نکنیم دور ماشینمونو برای شتابگیری یا هر مسخره بازی دیگه تا ردلاین بالا ببریم مگر در مواقع ضروری)
برم سراغ علی اقا
علی جان شما که استاد من هستی خودتم میدونی که توی بیشتر جاها من میام ازت کمک میگیرم چون میدونم حتما برای جواب داری
تو هر تستی یا مقاله ای که بوده هر جا به مشکلی خوردم اول اومدم سراغ شما....
اما من موضوع ترمز رو براساس تکنیک hel and toeگفتم
رو این اساس که اگر گاز بدی بوستر تقویت میشه و ترمز بهتر عمل میکنه( بماند دورت بالا میمونه )
من فقط و فقط رو این اساس گفتم از موتور نیرو میگیره.......

maany_a
24 June 2007, 09:52 AM
در تایید صحبت دوستان، بوستر ترمز با استفاده از خلاء ایجاد شده به هنگام مکش ، نیروی مورد نیاز برای ترمزگیری رو کاهش میده و قطعاً انرژی لازمه برای این عمل رو با افزایش بار بر روی موتور خودرو تامین می کنه .
اگه قانون بقای انرژی رو مدنظر داشته باشیم هر گونه کار (انرژی) دریافتی در سیستم خودرو مستقیماً ( مثل واتر پمپ یا کمپرسور کولر با اتصال مکانیکی به میل لنگ) و یا بصورت غیر مستقیم (مثل تجهیزات الکتریکی که نهایتاً با افزایش بار دینام از نهایتاً از میل لنگ انرژی میگیرن) از موتور تامین میشه و نتیجش افزایش مصرف سوخت هستش.

kingdariush
24 June 2007, 06:37 PM
در مورد بوستر ترمز 100% مطمئن باشید روی مصرف بنزین تاثیری نداره. قدرتی که بوستر ترمز میگیره از خلا منیفولده و این خلا در حالتی که پا رو از روی گاز برداشتید و موتور داره کاهش شتاب میده فقط ناشی از اینرسی میل لنگ و فلایویل و مکش داخلی سیلندر و منفولده و حتی خود چرخاست که هنوز حرکت دارند و باید بایستند و هیچ نیرویی که حاصل بنزین باشه رو هدر نمیده و منجر به افزایش بنزین نمیشه در این حالت موتور به هیچ نیرویی احتیاج نداره که بنزین بیاد جبران کنه و برعکس مجموعه خودرو اینرسی ای داره که باید کم بشه چون این اصلا کار ترمزه. البته اگر همزمان هم گاز بدید و هم ترمز کنید بحثش جداست! ولی در حالت ترمز کردن نرمال میتوانید مطمین باشید هیچ بنزینی مصرف نمیشه که بوستر ترمز بهش احتیاج داشته باشه.

maany_a
24 June 2007, 11:25 PM
سلام دوست خوبم، با اینکه عملکرد بوستر ناشی از ممنتوم زاویه ای میل لنگ و فلایویل هستش کاملاً موافقم ولی مگه ممنتوم زاویه ای میل لنگ و فلایویل از تبدیل انرژی شیمیایی سوخت به انرژی جنبشی توسط موتور تامین نمی شه؟ اگر بنزینی مصرف نشه ( و موتور کار نکنه) آیا این ممنتوم زاویه ای میل لنگ و فلایویل در اثر عملکرد بوستر که در واقع با اعمال بار در مقابل تنفس موتور و بهره گیری از خلاً ناشی از مکش هستش کاهش پیدا نمی کنه؟ پس نهایتاً همه این مصارف انرژی وابستگی غیر مستقیم به کارکرد موتور دارند و منبع و ماخذش انرژِی شیمایی سوخت هستش.
چرخش چرخ ها که شما فرمودین در صورت نبود انرژی ورودی به سیستم نهایتاً کند خواهد شد...چرا نمیشه؟ چون موتور و تبدیل انرژی شیمیایی به جنبشی ناشی از کارکرد اون داره جبران انرژی اخذ شده رو انجام میده...پس سوخت غیر مستقیم داره به ترمز کردن شما کمک می کنه و نیروی مورد نیاز برای ترمزگیری رو کاهش میده.
منظور صحبت من کمی نیست. اینکه آیا میزان سوخت مصرفی برای این فرایند محسوس هستش یا نه ...( چون واقعاً در مقابل نیروی موتور و ممنتوم حرکتی ناچیز هستش...)

یه حالت خاص :

اگه سیستم سوخت رسانی ماشین از کار انداخته بشه و در سرپایینی ماشین شما تو دنده در حال حرکت باشه (این فقط یه فرضه - که در اونصورت به جای انرژی شیمیای سوخت ، انرژی پتانسیل تبدیل به ممنتوم زاویه ای فلایویل بشه،) در اونصورت بوستر بدون وابستگی به انرژی موتور عمل خواهد کرد.

(.... روش علمی نگاه به این مسئله و مسائل ترمودینامیکی شبیه به اون دید "حجم کنترلی" و تحلیل دقیق انرژی های ورودی و خروجی از مرزهای سطح کنترل تعریف شده هستش...)

z_qz54
24 June 2007, 11:48 PM
سلام دوست خوبم، با اینکه عملکرد بوستر ناشی از ممنتوم زاویه ای میل لنگ و فلایویل هستش کاملاً موافقم ولی مگه ممنتوم زاویه ای میل لنگ و فلایویل از تبدیل انرژی شیمیایی سوخت به انرژی جنبشی توسط موتور تامین نمی شه؟ اگر بنزینی مصرف نشه ( و موتور کار نکنه) آیا این ممنتوم زاویه ای میل لنگ و فلایویل در اثر عملکرد بوستر که در واقع با اعمال بار در مقابل تنفس موتور و بهره گیری از خلاً ناشی از مکش هستش کاهش پیدا نمی کنه؟ پس نهایتاً همه این مصارف انرژی وابستگی غیر مستقیم به کارکرد موتور دارند و منبع و ماخذش انرژِی شیمایی سوخت هستش.
چرخش چرخ ها که شما فرمودین در صورت نبود انرژی ورودی به سیستم نهایتاً کند خواهد شد...چرا نمیشه؟ چون موتور و تبدیل انرژی شیمیایی به جنبشی ناشی از کارکرد اون داره جبران انرژی اخذ شده رو انجام میده...پس سوخت غیر مستقیم داره به ترمز کردن شما کمک می کنه و نیروی مورد نیاز برای ترمزگیری رو کاهش میده.
منظور صحبت من کمی نیست. اینکه آیا میزان سوخت مصرفی برای این فرایند محسوس هستش یا نه ...( چون واقعاً در مقابل نیروی موتور و ممنتوم حرکتی ناچیز هستش...)

یه حالت خاص :

اگه سیستم سوخت رسانی ماشین از کار انداخته بشه و در سرپایینی ماشین شما تو دنده در حال حرکت باشه (این فقط یه فرضه - که در اونصورت به جای انرژی شیمیای سوخت ، انرژی پتانسیل تبدیل به ممنتوم زاویه ای فلایویل بشه،) در اونصورت بوستر بدون وابستگی به انرژی موتور عمل خواهد کرد.

(.... روش علمی نگاه به این مسئله و مسائل ترمودینامیکی شبیه به اون دید "حجم کنترلی" و تحلیل دقیق انرژی های ورودی و خروجی از مرزهای سطح کنترل تعریف شده هستش...)

سلام.
دوست عزیز؛مقدار از استدلال های شما با اصول دینامیک موتور جور در نمیاد و اشتباه است!
1.اگر شما موتور خاموش و با درگیر کردن دنده در سرازیری تند برید،سرعتون زیاد میشه و صدای رو رو از موتور میاد که صدای اویل پمپ و سوپاپ های و دیگر ادوات دوار است
یعنی همه صدا ها غیر از صدای احتراق!
در این حالت خلا تا پشت دریچه گاز مشما ایجاد میشه و اتفاقا" بوستر هم کار میکنه(موتور خاموشه و ماشین با درگیر بودن دنده داره از سرازیری تند میره پایین)
لطفا قبل از دادن پاسخ برای متن بالا من این حرکت رو روی خودرتون تست کنید و به این نکته توجه داشته باشید که خلا کافی نیست و شاید ترمز به مقدار کافی قوی عمل نکند. اما از حالت خاموش و درجا قوی تر است!
یک نکته که در دینامیک موتور هم یک اصل شناخته شده و میتونید در صفحه 84 یا 89 کتاب بررسی تنش ها و عوامل دینامیکی موتور های درون سوز به نوشته آقای ابشن زاده بخونید اینه که وقتی شما میزان خلا را آزاد یا بسته نکنید،در کشش بنزین تاثیری نمیزاره!(کاربراتور)
در انژکتور ها که کلا فرضیه افزایش مصرف با بوستر ترمز رد میشه چون قبل از منیفولد میزان حجم فشار و باز بودن دریچه گاز توسط 3 سنسور اندازگیری میشه و بر مبنای تغییر مقاومت این سنسور ها واحد منترل الکترونیکی دستور پاشش میده
اگر میفرمائید که خب میزان حجم ورودی به خلا هم بستگی داره،باید به عرض شما برسونم که خیر،چون این اتفاق(سنسور ها) قبل از وینتوری دریچه گاز انجام میشه و فقط به سرعت و فشار گار ورودی بستگی داره که رابطه ای مستقیم و فاحش با خلا منیفولد نداره.
لطفا بیش از این بحث رو تخصصی نکنید که....

maany_a
24 June 2007, 11:58 PM
چشم، من دیگه صحبتی در این زمینه نمی کنم ، راجع به امتحان روی خودروی خودم، من و شما تا ترمودینامیک میدونیم و دید مهندسی به مسائل داریم و میتونیم مسئله رو تحلیل کنیم ، رو کردن به تجربه غیر تخصصی و صد البته کاملاً غیر قابل استناد هستش، ممنون از توضیحات شما

arash p mbz bmw
25 June 2007, 03:23 AM
علی اقا
میدونی که من چقدر تو این مسائل ....... رفیق
سمند رو انداختم تو سرپایینی با موتور خاموش
خداییش صدای از موتورش نشنیدم ولی در مورد ترمز باید بگم مثل موتور روشن عمل نمیکرد!!!

z_qz54
25 June 2007, 10:31 PM
علی اقا
میدونی که من چقدر تو این مسائل ....... رفیق
سمند رو انداختم تو سرپایینی با موتور خاموش
خداییش صدای از موتورش نشنیدم ولی در مورد ترمز باید بگم مثل موتور روشن عمل نمیکرد!!!

سلام
شما استادی
دنده درگیر بود؟؟؟؟
صدا میده...یه صدای ور ور میده
اونقدر هم زیاد نیست که خیلی راحت احساس بشه چون تمام صدای موتور روشن شما از احتراقه.
ولی بر صدای شکست هوا میچربه و بیشتره
کلا این مسئله مهمی نیست و فقط برای این گفتم که متوجه باشید موتو شما درگیره.
خلا هم کافی نیست و نباید به اندازه موتور روشن کار کنه!!! توی متن هم گفتم!

kingdariush
25 June 2007, 11:01 PM
این مورد بئستر رو میتونید با ماشینهایی مثل مگان که مصرف سوخت لحظه ای رو نشون میدن امتحان کنید. ماشین رو بندازید توی سرپایینی و یک مقداری ترمز رو هم نگه دارید میبینید که مصرف بنزین نخواهد داشت.
فکر میکنم اگر بگیم فرمون رو زیاد تکون ندید چون از موتور نیرو میگیره باز بشه مصرف رو کم کرد ولی بوستر رو نمیشه توجیه کرد.

arash p mbz bmw
26 June 2007, 12:21 AM
بله
دنده درگیر بود
ولی صدایی نبود
البته بگم منم زیاد توجه به صدا نکردم و بیشتر حواسم به ترمز بود...

far55om
28 June 2007, 09:20 AM
به نام خدا
سلام
برا ماشین پی کی چی چطوری برم و چی کار کنم که مصرف سوختم کم بشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

نيما 2
28 June 2007, 09:45 AM
به نام خدا
سلام

با سلام
دوست عزيز

هيچ آدابي و ترتيبي مجوي ، هر جور دوست داري بروون

عمده مصرف بنزين در شهر بخاطر ماندن در ترافيكه و آنچه كه دوستان در مورد ترمز و شتاب گيري گفتن
واقعا تاثير بسزايي نداره .

اگر ميخواين كمتر مصرف كنيد سعي كنيد خلوت ترين مسير و انتخاب كنيد .

يه چيز ديگه هم كه ديدم اينه كه بعضي ها نيم ساعت دنبال جاي پارك ميگردن ،كه البته راه حلي براي اين ندارم ، البته ميشه ماشين و عقب تر از مقصد پارك كرد ،ولي گاهي اوقات عقب تر هم جاي پارك نيست !!!!!!

arash p mbz bmw
28 June 2007, 03:58 PM
نیما جان
عزیز من
من بازم دارم میپرسم ازت
شما امتحان کردی که با این اطمینان میگی تاثیر نداره؟!!!
اگه اره که بگو تا بگم کجا اشتباه روندی!!!
اگه نه پس سکوت کن تا ملت بیچاره رو به بیچارگی نندازی!!!
مثل اینکه از پمپ بنزینها خبر نداری؟!!!
مثل اینکه دنبال یه قطره بنزین ندوییدی تا بفهمی تاثیر داره یا نه!!!!
من یه باز از شما پرسیدم که امتحان کردی که جوابی ندادی......
حالا جوابمو بده......

به نام خدا
سلام
عزیز اولین کاری که باید بکنی اینه که شمع و روغن و فیلتر هوا**** رو چک کن
بعدش باد لاستیک ها رو چک کن
توی رانندگی هم مراعات کن
اگه توی اتوبانی سرعت رو ثابت نگه دار و دائم کم و زیادش نکن
تگه توی شهری ...پشت چراغ قرمز های طولانی سعی کن ماشینو خاموش کنی و دنده رو زودتر از مواقع قبل تعویض کنی....:icon_excl

achachi
28 June 2007, 04:39 PM
نیما جان
عزیز من
من بازم دارم میپرسم ازت
شما امتحان کردی که با این اطمینان میگی تاثیر نداره؟!!!
اگه اره که بگو تا بگم کجا اشتباه روندی!!!
اگه نه پس سکوت کن تا ملت بیچاره رو به بیچارگی نندازی!!!
مثل اینکه از پمپ بنزینها خبر نداری؟!!!
مثل اینکه دنبال یه قطره بنزین ندوییدی تا بفهمی تاثیر داره یا نه!!!!
من یه باز از شما پرسیدم که امتحان کردی که جوابی ندادی......
حالا جوابمو بده......

عزیز اولین کاری که باید بکنی اینه که شمع و روغن و فیلتر هوا**** رو چک کن
بعدش باد لاستیک ها رو چک کن
توی رانندگی هم مراعات کن
اگه توی اتوبانی سرعت رو ثابت نگه دار و دائم کم و زیادش نکن
تگه توی شهری ...پشت چراغ قرمز های طولانی سعی کن ماشینو خاموش کنی و دنده رو زودتر از مواقع قبل تعویض کنی....:icon_excl

آرش جان منم با پاسخ نيما موافقم ، بيشترين دليل هدر رفتن بنزين همين ترافيك و نامناسب بودن قوانين ترافيكي و كمبود جاي پارك هستش .
چيزايي كه شما گفتي رو هر راننده اي براي سلامت ماشينش چك ميكنه قاعدتا" ، ولي اينكه آدم بخواد اصول رانندگيش رو بخاطر مصرف بنزين تغيير بده تاثير چشمگيري نداره و فقط خودتو تو رانندگي اذيت ميكني و به زحمت ميندازي . و حتا ممكنه بعضي از اين پيشنهادات (خاموش كردن ماشين پشت چراغ و ترافيك ) در مرور زمان باعث استهلاك و خرابي زودرس قطعاتي مثل استارت و باطري و ... بشه
شما خودت مگه بيشتر از 5،6 ماه رانندگي رو تجربه كردي ؟ ( نيما احتمالا" 10 سال از شما بيشتر تجربه رانندگي داره و بيشتر با اين مسائل سر و كار داشته )

nojex
28 June 2007, 05:17 PM
.پشت چراغ قرمز های طولانی سعی کن ماشینو خاموش کنی و دنده رو زودتر از مواقع قبل تعویض کنی....

این کار اصلا کار اصولی نیست . هم تاخیر تو حرکت و هم قطع هیدرولیک فرمون برای ماشین های هیدرولیک میتونه دردسر ساز باشه .

sogoli
28 June 2007, 08:17 PM
حرکت در سرپائینی با حالت خلاص آیا تاثیر بسزایی در کاهش مصرف بنزین داره؟

achachi
28 June 2007, 09:32 PM

این کار منطقی نیست ، میتونه بسیار خطر ساز هم باشه ، ضمنا" خلاف آیین نامه راهنمایی و رانندگی هستش

رامتين123
28 June 2007, 09:45 PM
خيلي از مطالبي كه فرموديد اشتباه هستند و بعضي هاشون هم درستند .
1-خاموش كردن ماشين پشت چراغ قرمز اشتباه است چون با هر بار خاموش و روشن كردن موتور اصطحلاك موتور خيلي بالا ميره و مصرف سوخت هم در شروع بكار موتور تا زماني كه پارمترهاي اي سي يو تنظيم بشند تا حدودي افزايش پيدا ميكنه . . البته در ترافيك هاي طولاني كه موتور درجا كار ميكنه و براي مدت طولاني در يكجا ميمانيد قضيه فرق ميكنه و بهتره موتور اتومبيل را خاموش كنيد .
2-رانندگي كردن با دور موتور پايين و كمتر از حد مجاز نه تنها باعث فرسايش زود هنگام موتور ميشه . بلكه بر خلاف چيزي كه تصور ميشه مصرف سوخت را هم بالا ميبره . چون وقتي شما با دنده مرده ميرانيد بيشتز از حدي كه با دور موتور مناسب رانندگي ميكنيد مجبور ميشيد گاز بديد و اين باعث افزايش مصرف اتومبيل ميشه .
3-خاموش كردن موتور در سرپاييني اشتباه محضه و باعث ميشه ترمز و فرمون هيدروليك قدرت خودشون رو از دست بدهند و در صورت نياز فوري باعث تصادف ميشه . هرگز اينكار را نكنيد .
4- شتاب گيري آرام و تدريجي و رانندگي نرم و ملايم با رعايت فاصله مناسب با خودروي جلويي (به دليل اينكه دائم نياز به گاز دادن و ترمز كردن نداريد) علاوه بر اونكه خطر تصادف را كم ميكنه در كم شدن مصرف سوخت هم تاثير زيادي داره .
5-ول كردن ماشين در سرپاييني هم همانطور كه گفتيد خيلي مفيده . البته خودرو حتماً بايد در دنده اي مناسب با سرعتي كه ميريد باشه و جوري تنظيم بشه كه زياد نياز به ترمز كردن براي كم كردن سرعت نداشته باشيد و اصطلاحاً ترمز موتور خود ماشين سرعت را در حد لازم نگه داره. اينجوري لنت ها هم در سرپاييني داغ نميشوند و كلاً فشار كمتري به موتور ماشينتون مياد و ترمز مياد . مصرف سوخت هم كاهش پيدا ميكنه .
6-كنترل ماشين از نظر فني هم در مواردي كه گفتيد كاملاً مفيده . بازديد شمع و تعويض به موقع آن . تنظيم باد چرخها . تعويض فيلتر هوا در صورت كثيف بودن آن . فيلر گيري و تنظيم موتور . استفاده از بنزين سوپر هم به نظر من با توجه به بهتر كاركردن موتور ميتونه در كاهش مصرف سوخت براي اتومبيل هاي جديد موثر باشه .
7-حمل نكردن بار بي مورد هم خيلي در كاهش مصرف سوخت تاثير داره . من بارها ديدم كه بعضي ها مثلاً وقتي ميرند مسافرت وقتي به شهر مورد نظرشون رسيدند كل اساسيه اي را كه دارند از ماشين پياده نميكنند و كلي آن را بيخودي با خودشون اينور اونور ميكشند . اينكار علاوه بر ضررهاي ديگه كه داره در افزايش مصرف سوخت هم تاثير داره .
7-در كل خوب رانندگي كردن هم مصرف سوخت را در اتومبيل شما كاهش ميده . هم سلامت اتومبيلتون را از نظر فني تضمين ميكنه . هم خطر تصادف كردن را كم ميكنه و باعث ميشه رانندگي آرام و توام با آرامشي را داشته باشيد .

z_qz54
28 June 2007, 10:55 PM

با حالتی که دنده درگیر باشه و فشاری بر روی پدال گاز نباشه فرقی نمیکنه!!
پس بهتره درگیر برید پایین!

arash p mbz bmw
29 June 2007, 01:13 AM
رامتین جان من گفتم ماشینو تو سرپایینی خاموش بکنید؟!!!
خوب این کار مسلما خیلی کار خطرناکیه!!!
بعدشم
اگر دور موتور شما پاین باشه و گاز رو تخته بکنید مصرف کمتر میشه ( منبع مجله ماشین )
درسته برای موتور ضرر داره ولی به کم مصرف کردن میارزه!!!
بعدشم اگر شما دنده ها رو پایین تر عوض کنید مطمئنا سرعت کمتری هم با ماشین میرین که به نفع شما هم هست.....
من امروز بالغ بر 30کیلومتر با این شیوه رانندگی کردم
میتونم بگم مصرف خیلی کم شد
باور بفرمایید تاثیر داره!!!
عجول نباشید و فقط تست بکنید
من با چند ماشین مختلف تست کردم و جواب گرفتم.....
حالا اگر شما میفرمایید نه
باشه قبول
پس بزودی همدیگه رو خواهیم دید که میگین سهمیه 400لیتری بنزین ماشین سریع تموم شد
!!!!

siavash8867
29 June 2007, 01:28 AM
سلام دوستان
به نظر من به جای اینکه این همه به خودتون زحمت بدین و بخواین این روش هایی رو که گفته شد رعایت کنین (که خیلی از اونا اشتباهه) بهترین کار اینه که در استفاده از خودروتون برنامه ریزی کنید. شما اگه در هفته یکی 2 بار برای کارهای غیرضروری یا ماشین نرین بیرون حداقل 5-6 لیتر کمتر می سوزونین که در ماه میشه 20-24 لیتر. این میزان صرفه جویی نسبت به سهمیه ی خودروهای سواری که 100 لیتر در ماهه میتونه قابل توجه باشه و کار شما رو راه بندازه.
با تشکر، سیاوش

shei2nak
29 June 2007, 03:48 AM
با سلام
ضمن تشكر از ارش جان براي راه انداختن همچين تايپيك اموزنده اي...
راستش خيلي ار اين كارها كه گفتيد كاملا مفيد و موثر هست و بعضي ها هم اشتباه كه براي اينكه بحث ناقص نمونه اونايي كه يادم مياد رو با توجه به اطلاعات خودم كامل مي كنم.
قضيه ترمز كه فكر كنم حل شد چون جدا از مسائل بوستر و اينا كه بحث تخصصي ميشه و ممكنه بعضي از دوستان متوجه بحث نشن . اين قضيه مثل دو دو تا چهار تاست ديگه وقتي گاز داده ميشه سوخت بيشتري علاوه بر سوختي كه براي روشن ماندن موتور تزريق ميشه مصرف ميشه چه ترمز بگيرين چه تو سر پاييني ماشينو خلاص كنيد (كه خيلي خطر ناكه) چه رو دنده باشه حتي اگه دور موتور تا 3000 يا بيشترم بره.
در ضمن گفتيد كه زود دنده عوض كنيم خب اين زود يعني چقدر زود؟ اگه بعد از دنده عوض كردن ماشين نفس داشت خوب كه مشكلي نداره اونم با توجه به راه تغيير ميكنه تو سرازيري زود (حدود 1500يا بيشتر) تو كفي ام كه فكر كنم 2000 مناسب باشه ولي سر بالايي بايد دور بره بالا تا ماشين كم نياره چون اگه دنده مرده بشه مجبور ميشيد تا انتها گاز بدهيد و خوب مصرف ميره بالا.
بنابراين زود دنده دادن در اكثر مواقع ميتونه مصرف سوخت را تا حد اكثر بالا ببره چون شما به صورت ناخوداگاه مي خاهيد از ماشين شتاب بگيريد و گاز رو تا انتها فشار ميدهيد...
اگه مطلبي رو فراموش كردم خوشحال ميشم كامل كنيد.
پيروز و پاينده باشيد

karash501
29 June 2007, 07:45 AM
فكر كنم كسايي كه ماشينشون مصرف سوخت رو تو هر لحظه نشون ميده بهتر از همه بتونن بگن چه جور رانندگي چقدر بنزين ميسوزونه...

kingdariush
29 June 2007, 11:19 AM

در حالت خلاص موتور برای روشن بودن نیاز به بنزین داره ولی اگر موتور توی دنده باشه موتور برای حرکت از چرخها نیرو میگیره و در ماشینهای جدید این حالت از خلاص بودن کمتر بنزین میسوزونه حتی برخی از ماشینهای جدید در این حالتECU کلا پپاشش سوخت رو متوقف هم ممکنته بکنه برای همین توی دنده بودن در سرپایینی از خلاص کردن ماشین خیلی بهتره.

Mohsen_d_62
29 June 2007, 01:47 PM
چیزی که من همیشه تست کردم و قطع به یقین میتونم بگم یکی از راه حل های اساسی کم مصرف کردنه اینه که اولاً شما کاری نداشته باش ماشین بغلی داره کورس میندازه . شما راه خودتو برو دوماً اگه تو دفترچه ماشین هاتون خونده باشید یه سرعت استاندارد برای تعویض دنده ها ذکر شده که واقعاً اهمیت زیادی برای کم کردن مصرف سوخت داره . براتون یه مثال میزنم : با پراید شما دنده 1 رو باید رو سرعت 25 الی 30 کلیومتر بدی دنده 2 و دنده 2 رو رو سرعت 40 کیلومتر و الی آخر . اینا همش در شرایط نرمال هست . تصور کنید که شما با دنده یک تا سرعت 40 کیلومتر بالا برید و بعد دنده رو عوض کنید . به نظر خودتون چه اتفاقی میافته ؟ هر چقدر دور بالاتری داشته باشید تعداد دفعات سوخت گیری سیلندر ها افزایش پیدا میکنه . شتاب بسیار بالا میره و برای نگه داشتن ماشین نیاز به ترمز های شدید تری هست . حرارت تولید شده در موتور افزایش پیدا میکنه . اصطکاک بیشتری بین چرخها و آسفالت ایجاد میشه . همه اینا به نوعی انرژی رو دارن از مکانیکی به گرمایی و غیره تبدیل میکنن . من هر وقت با باک پر و دنده دادن مناسب حرکت کردم بنزین کمتر سوزوندم ولی هر موقع با دنده های به قول معروف چاق شده راه رفتم مصرفم زیاد بوده . اصل اساسی برای اینکه گیربکس رو ماشین گذاشته شده اینه که شما از یه دور موتوری که ثابته بتونی سرعت های متفات بگیری . پس از این قطعه یا در واقع سیستم به بهترین نحو استفاده کنید . دنده مناسب ، دور موتور مناسب ، مصرف بهینه:icon_cool

siavash8867
29 June 2007, 02:08 PM
دوستان، من تو این تاپیک هر وقت مطلب جدیدی به ذهنم رسید که به کاهش مصرف بنزین کمک می کنه براتون میگم.

یه کاری که می تونین بکنین اینه که اگه با دوستانتون، بچه همسایتون یا فامیلاتون مسیرتون مثل همه، هر روز یکیتون ماشین بیاره و با هم برین. مثلا خود من، از ترم دیگه به جای اینکه تو هفته 4-5 بار با ماشینمون برم دانشگاه، با چند تا از دوستام که خونشون نزدیک خونه ی ماست قرار میذارم که هر روز یه نفرمون ماشین بیاره. اینجوری مسیر خونه ی ما که تا دانشگاهم حدود 15 کیلوتره (رفت و برگشت=30 کیلومتر) رو تو هفته من یه بار بیشتر نباید برم که حدود 3.5 لیتر بنزین میخواد، یعنی در هفته 14 لیتر بنزین کمتر مصرف می کنم که در ماه میشه حداقل 56 لیتر!!
این تازه فقط یه حالتش بود (در ضمن مسافت کم بود و همه چیز خیلی خوش بینانه در نظر گرفته شده بود). حالا حساب کنین اگه برای رفتن به خرید، کار استخر، سالن و ... از این روش استفاده کنید چفدر میتونین بنزین ذخیره کنین و دیگه دغدغه ی کم آوردن سوخت برای مسافرت یا کلا استفاده از ماشینتون رو ندارین.

خیلی دوستون دارم، سیاوش

kingdariush
29 June 2007, 04:45 PM
دوستان، من تو این تاپیک هر وقت مطلب جدیدی به ذهنم رسید که به کاهش مصرف بنزین کمک می کنه براتون میگم.

یه کاری که می تونین بکنین اینه که اگه با دوستانتون، بچه همسایتون یا فامیلاتون مسیرتون مثل همه، هر روز یکیتون ماشین بیاره و با هم برین. مثلا خود من، از ترم دیگه به جای اینکه تو هفته 4-5 بار با ماشینمون برم دانشگاه، با چند تا از دوستام که خونشون نزدیک خونه ی ماست قرار میذارم که هر روز یه نفرمون ماشین بیاره. اینجوری مسیر خونه ی ما که تا دانشگاهم حدود 15 کیلوتره (رفت و برگشت=30 کیلومتر) رو تو هفته من یه بار بیشتر نباید برم که حدود 3.5 لیتر بنزین میخواد، یعنی در هفته 14 لیتر بنزین کمتر مصرف می کنم که در ماه میشه حداقل 56 لیتر!!
این تازه فقط یه حالتش بود (در ضمن مسافت کم بود و همه چیز خیلی خوش بینانه در نظر گرفته شده بود). حالا حساب کنین اگه برای رفتن به خرید، کار استخر، سالن و ... از این روش استفاده کنید چفدر میتونین بنزین ذخیره کنین و دیگه دغدغه ی کم آوردن سوخت برای مسافرت یا کلا استفاده از ماشینتون رو ندارین.

خیلی دوستون دارم، سیاوش

اینها دیگه راه کاهش مصرف بنزین نیست! راه کاهش استفاده از خودرو هست!

siavash8867
29 June 2007, 05:58 PM
اینها دیگه راه کاهش مصرف بنزین نیست! راه کاهش استفاده از خودرو هست!

بالاخره کاهش استفاده از خودرو کاهش مصرف بنزین رو هم به همراه داره. ولی من ترجیح میدم این کارایی که گفتمو انجام بدم، هر چی باشه بهتر از اینه که هر بار که با ماشین میرم بیرون کلی کار بکنم تا مثلا 1 لیتر ماشینم کمتر بسوزونه. شما این کارایی که من گفتمو بکن، تو خیابون که رفتی هم دستی بکش، هم لایی بکش، هم دور موتورتو ببر رو 5000. فکر کنم اکثرا این روش رو بیشتر بپسندن. حالا خود دانی...

kingdariush
29 June 2007, 06:47 PM
بالاخره کاهش استفاده از خودرو کاهش مصرف بنزین رو هم به همراه داره. ولی من ترجیح میدم این کارایی که گفتمو انجام بدم، هر چی باشه بهتر از اینه که هر بار که با ماشین میرم بیرون کلی کار بکنم تا مثلا 1 لیتر ماشینم کمتر بسوزونه. شما این کارایی که من گفتمو بکن، تو خیابون که رفتی هم دستی بکش، هم لایی بکش، هم دور موتورتو ببر رو 5000. فکر کنم اکثرا این روش رو بیشتر بپسندن. حالا خود دانی...

من مخالفتی ندارم ولی به نظر من گفته های شما به این تاپیک مربوط نمیشه.

abaratian
30 June 2007, 12:17 AM
یادمه زمان درس سم شناسی توی قسمت آلودگی هوا گفته بود، در مناطق گرمسیر (مثل ایران) اگر افراد زمان سوخت گیری رو از ساعات گرما به سرما تغییر بدن (یعنی مثلا به جای اینکه 2 ظهر بری پمپ بنزین، 2 شب بری) توی هر بار سوخت گیری بین 0.5-1 لیتر بنزین کمتر بخار میشه! که مقدار خیلی زیادیه! پس حالا ما به خاطر سهمیه بندی بنزین هم که شده باید این کار رو انجام بدیم تا مصرفمون کمتر بشه.

تمام حرفایی که تو این تاپیک گفته شد رو مردم اروپا بهش مثل چیزای عادی نگاه میکنن، ولی ما باید همیشه چوب رو سرمون باشه...

sogoli
30 June 2007, 08:20 AM
بنده به مدت یک هفته سعی کردم به اصطلاح پیرمردی رانندگی کردم ، بدین معنا که دنده ها رو نهایت تا دور 3000 پر می کردم و گاز اضافی نمی دادم و طوری حرکت می کردم که کمتر نیاز به شتابگیری و ترمز بشم و اکثر مطالبی رو که دوستان اشاره کردن رو رعایت کردم و این موارد باعث شدکه صدی 8 بسوزونم دصورتیکه قبلا راحت صدی 10 میسوزوندم.که فکر می کنم همین 2لیتر باعث میشه تا درماه 200 کیلومتر بیشتر برانم.

far55om
30 June 2007, 08:28 AM
به نام خدا
دوستان عزیزم سلام
به نظر من بهترین راه مصرف کمتر بنزین اینه که از دوچرخه به عنوان وسیله نقلیه استفاده کنیم
هم ورزش محسوب میشه و هم میتونیم مصرف سوخت رو کم کنیم و برا مسافرت ذخیره داشته باشیم

arash p mbz bmw
30 June 2007, 02:17 PM
بنده به مدت یک هفته سعی کردم به اصطلاح پیرمردی رانندگی کردم ، بدین معنا که دنده ها رو نهایت تا دور 3000 پر می کردم و گاز اضافی نمی دادم و طوری حرکت می کردم که کمتر نیاز به شتابگیری و ترمز بشم و اکثر مطالبی رو که دوستان اشاره کردن رو رعایت کردم و این موارد باعث شدکه صدی 8 بسوزونم دصورتیکه قبلا راحت صدی 10 میسوزوندم.که فکر می کنم همین 2لیتر باعث میشه تا درماه 200 کیلومتر بیشتر برانم.
بازم خوب شد یکی پیدا شد به جای کوبیدن مطلب تست بکنتش
منم که قبلا تست کرده بودم و واقعا هم جواب گرفتم:icon_excl

نيما 2
30 June 2007, 07:59 PM
بازم خوب شد یکی پیدا شد به جای کوبیدن مطلب تست بکنتش
منم که قبلا تست کرده بودم و واقعا هم جواب گرفتم:icon_excl

با سلام

آرش خان كسي قصد كوبيدن مطالب نوشته شده رو نداره ، مقصود فقط در اختيار گذاشتن اطلاعات و تجربه هاست ،

اصل مطلب نوشته هاي من هم براين اصله كه انسان بايد براي چيزي زحمت و سختي بكشه كه ارزشش رو داشته باشه .

اگر اجازه بدين خدمت دوست عزيزم sogoli عرض كنم ماشين شما (در صورتي كه پرايد باشه) نبايد
صدي ، ده مصرف كنه ، اگر اونو دقيق تنظيم كنيد متوجه ميشيد مصرفتون خيلي پايين تر مياد.

A.R.T
30 June 2007, 08:35 PM
یادمه زمان درس سم شناسی توی قسمت آلودگی هوا گفته بود، در مناطق گرمسیر (مثل ایران) اگر افراد زمان سوخت گیری رو از ساعات گرما به سرما تغییر بدن (یعنی مثلا به جای اینکه 2 ظهر بری پمپ بنزین، 2 شب بری) توی هر بار سوخت گیری بین 0.5-1 لیتر بنزین کمتر بخار میشه! که مقدار خیلی زیادیه! پس حالا ما به خاطر سهمیه بندی بنزین هم که شده باید این کار رو انجام بدیم تا مصرفمون کمتر بشه.

بله،در ضمن غیر از تبخیر بنزین، مقدار انبساط آن را هم در نظر بگیرید.
در هوای گرم چون بنزین منبسط شده و اگر شما بنزین بزنید در واقع بنزین کمتر زده اید!
فکر کنم با ازای هر 30 لیتر و در ازای هر 18 درجه افزایش گرما به مقدار 1 لیتر افزایش حجم داشته باشیم (مطمئن نیستم! چون خیلی وقت پیش تو اینترنت خوندم و اعدادش درست یادم نیست!!)

sogoli
30 June 2007, 09:15 PM
با سلام

آرش خان كسي قصد كوبيدن مطالب نوشته شده رو نداره ، مقصود فقط در اختيار گذاشتن اطلاعات و تجربه هاست ،

اصل مطلب نوشته هاي من هم براين اصله كه انسان بايد براي چيزي زحمت و سختي بكشه كه ارزشش رو داشته باشه .

اگر اجازه بدين خدمت دوست عزيزم sogoli عرض كنم ماشين شما (در صورتي كه پرايد باشه) نبايد
صدي ، ده مصرف كنه ، اگر اونو دقيق تنظيم كنيد متوجه ميشيد مصرفتون خيلي پايين تر مياد.

البته می دونم این تاپیک جای این بحث نیست ولی باید عرض کنم که بنده قبلا دنده رو زیر 3500 تا 4000 عوض نمی کردم و فکر می کنم همین موضو باعث افزایش مصرف شده بود ( کمااینکه کل ماشین رو سرویس و تنظیم کردند ولی تغییر محسوسی نداشت.فقط شمعها مونده که عوضش کنم...)

z_qz54
1 July 2007, 11:03 PM
بله،در ضمن غیر از تبخیر بنزین، مقدار انبساط آن را هم در نظر بگیرید.
در هوای گرم چون بنزین منبسط شده و اگر شما بنزین بزنید در واقع بنزین کمتر زده اید!
فکر کنم با ازای هر 30 لیتر و در ازای هر 18 درجه افزایش گرما به مقدار 1 لیتر افزایش حجم داشته باشیم (مطمئن نیستم! چون خیلی وقت پیش تو اینترنت خوندم و اعدادش درست یادم نیست!!)

مگه بنزین توی فضای آزاده؟
زیر زمین نیست یا از مخرن توی فضای آزاد میاد؟ تاحالا دقت نکردم!
بنزین همیشه سرده....

محمود86
2 July 2007, 09:40 AM
سلام
به نظر من نحوه رانندگی تاثیر زیادی روی مصرف سوخت داره. کلا می تونم بگم اونایی که معمولی رانندگی می کنند مصرف معمولی و استانداردی دارند و اونهایی که رانندگی اسپورت دارند مصرف بنزینشون بالاست.
اما راهی که به نظر من میرسه و امتحانشو پس داده اینه که برای رفتن به مقصد مسیرهای مختلفی هست میتونید اونها رو امتحان کنید. میبینید که بعضی هاشون طولانی و برخی کوتاه، برخی زمان کمتری طلف میکنند و برخی بیشتر و یا ممکنه مسیر طولانی باشه اما خلوت و به همین دلیل سریعتر برونید. خلاصه بعد از مدتی متوجه میشید که چه مسیری کم مصرف تره و چه مسیری کمتر زمان میبره و چه مسیری کوتاه تر. خود من برای رفتن از منزل تا محل کارم مسیری رو میرم که کمی طولانی تره (حدود 15درصد)اما نه ترافیک داره و نه چراغ قرمز و نه دست انداز و سرعتگیر های آنچنانی، برای همین هم وقت کمتری صرف میشه و هم بنزین کمتری. خلاصه اینکه معمولا اگه وقتی میخواهید از این سر شهر برید اون سر شهر به جای اینکه کوتاه ترین راه رو انتخاب کنید و بزنید به دل ترافیک ، از خیابونهای حاشیه ای برید بهتر نتیجه میگیرید.

ali14049
2 July 2007, 12:38 PM
مگه بنزین توی فضای آزاده؟
زیر زمین نیست یا از مخرن توی فضای آزاد میاد؟ تاحالا دقت نکردم!
بنزین همیشه سرده....

تا جايي كه من ميدونم بنزين در مخازني زير زمين نگهداري ميشه و اصولا بايد سرد باشه(حتي بدليل ايمني جايگاه) ولي بهترين زمان بنزين زدن زماني هست كه ماشين كم كاركرده باشه(مخصوصا صبح زود كه به نظر من بهترين زمانه) چون موقعي كه ماشين چند ساعت كار ميكنه داغ ميشه و بخاطر فرايندهاي برگشت بخارات بنزين از موتور به باك، هنگامي كه شما بعد از چند ساعت كاركردن موتور در باك رو باز ميكنيد گازي(بخارات بنزين) با فشار زياد از باك خارج ميشه! بخاراتي كه ميتونستن بعنوان سوخت مصرف شوند:icon_eek:
سرافراز باشيد

siavash8867
2 July 2007, 09:25 PM
سلام
به نظر من نحوه رانندگی تاثیر زیادی روی مصرف سوخت داره. کلا می تونم بگم اونایی که معمولی رانندگی می کنند مصرف معمولی و استانداردی دارند و اونهایی که رانندگی اسپورت دارند مصرف بنزینشون بالاست.
اما راهی که به نظر من میرسه و امتحانشو پس داده اینه که برای رفتن به مقصد مسیرهای مختلفی هست میتونید اونها رو امتحان کنید. میبینید که بعضی هاشون طولانی و برخی کوتاه، برخی زمان کمتری طلف میکنند و برخی بیشتر و یا ممکنه مسیر طولانی باشه اما خلوت و به همین دلیل سریعتر برونید. خلاصه بعد از مدتی متوجه میشید که چه مسیری کم مصرف تره و چه مسیری کمتر زمان میبره و چه مسیری کوتاه تر. خود من برای رفتن از منزل تا محل کارم مسیری رو میرم که کمی طولانی تره (حدود 15درصد)اما نه ترافیک داره و نه چراغ قرمز و نه دست انداز و سرعتگیر های آنچنانی، برای همین هم وقت کمتری صرف میشه و هم بنزین کمتری. خلاصه اینکه معمولا اگه وقتی میخواهید از این سر شهر برید اون سر شهر به جای اینکه کوتاه ترین راه رو انتخاب کنید و بزنید به دل ترافیک ، از خیابونهای حاشیه ای برید بهتر نتیجه میگیرید.

آقای مهندس kingdariush (http://www.phalls.com/vbulletin/member.php?u=21501) تحویل بگیرین...:icon_mad:پس چرا یادتون رفت اعتراض کنین؟:icon_razzبه نظر شما این مطلبی که دوست خوبم محمود86 (http://www.phalls.com/vbulletin/member.php?u=48097) گفت راهی برای کاهش مصرف سوخت نیست؟؟؟ :icon_cool

Pontiac
2 July 2007, 11:03 PM
با سلام
از عزیزانی که سعی کردن من و سایر دوستانو از تجربیاتشون بهره مند کنند تشکر میکنم.
چند نکته هم بنده به ذهنم می رسه برای عزیزانی که مایل به صرفه جویی هستند
1)پرهیز اکید از رانندگی پیرمردی :icon_lol: یا همون رانندگی با دنده مردست.زیرا هنگامی که افت دور موتر داریم سوخت شديدا ريچ ميشه و عملا نه تنها صرفه جویی نشده بلکه اضافه مصرف هم شده و علاوه بر این برای تغییر وضعیت مجبور هسین فشار بیشتری به پدال وارد کنین و این یعنی اضافه مصرف...پس سعی کنید همواره توری دنده بدین که دور موتور تا حد امکان بین بازه 2000تا 3000 باشد
2)از فشار های ناگهانی بر روی پدال گاز خود داری کنید و سعی کنید پدال را بیشتر از 30 الی 35 درصد فشار ندهید و کلا از وارد کردن تنش اضافی خودداری منید
3)در خودروهای انژکتوری از بنزین سوپر استافده کنین,این تنها نکته اییه که هم مصرف رو کم می کنه و هم به نفع شماست(عمر موتور رو بالا می بره)
4)شیشه ها را تا حد امکان باز نکنید(مراقب باشید اب پز نشینا:icon_mrgr ) البته باد گیر هم مفید است
5)اکثر خودروها در سرعت 90 کمترین مصرف را دارند و رانندگی با این سرعت باعث کاهش مصرف می شود
6)در سرعتهای خیلی بالا استفاده از کولر بهتر از باز کزدن تمام پنجره هاست:icon_twis (منظور سرعت های بالای 120)
امیدوارم مفید واقع گردد:icon_wink

kingdariush
3 July 2007, 10:19 PM
آقای مهندس kingdariush (http://www.phalls.com/vbulletin/member.php?u=21501) تحویل بگیرین...:icon_mad:پس چرا یادتون رفت اعتراض کنین؟:icon_razzبه نظر شما این مطلبی که دوست خوبم محمود86 (http://www.phalls.com/vbulletin/member.php?u=48097) گفت راهی برای کاهش مصرف سوخت نیست؟؟؟ :icon_cool

چیزهایی که دوستمون گفت دقیقا بحث فنی بود و در راستای کاهش مصرف سوخت و با مطالب شما که عبارت بود از سوار نشدن ماشین شخصی به کل متفاوت بود. شما هم اگر مطلبی دارید که باعث کاهش مصرف بنزین میشه بنویسید عدم استفاده از خودرو که هنری نیست.

siavash8867
4 July 2007, 01:26 PM
چیزهایی که دوستمون گفت دقیقا بحث فنی بود و در راستای کاهش مصرف سوخت و با مطالب شما که عبارت بود از سوار نشدن ماشین شخصی به کل متفاوت بود. شما هم اگر مطلبی دارید که باعث کاهش مصرف بنزین میشه بنویسید عدم استفاده از خودرو که هنری نیست.
منم با مطلبی که آقا محمود نوشته بود مخالفتی نداشتم و ندارم، ولی بحث فنی توش پیدا نکردم:icon_razz

eCom2001
31 July 2007, 04:40 PM
داشتم تو سایت www.hotelyar.com می گشتم نیگام به یه مقاله ای افتاد که واسه دوستانی که مایل هستند خودروشون کمتر بنزین بسوزونه ( حتی در حد دو لیتر! ) ممکنه جالب باشه. :icon_sad:

سرعت خودرو را در سربالايي ها و سرپايينيها مديريت كنيد ، بجاي فشار آوردن به موتور در سر بالايي و ترمز در سرپاييني ، در سرپاييني خودرو را خلاص كنيد يا كلاچ بگيريد و در سربالاييها تا حد زيادي از سرعت قبلي استفاده نماييد.
همواره سرعت را بين 80 تا 110 كيلومتر با دنده 5 در بزرگراهها حفظ كنيد.
در مسيرهاي خنك از كولر استفاده نكنيد ولي در جاده هاي گرم كولر روشن كنيد، سفر با آرامش بهتر از جلوگيري از مصرف يك ليتر در صد كيلومتر است.
خودروهاي انژكتوري احتياج به تنظيم موتور ندارند ، ولي تنظيم خودرو براي كاهش مصرف خودروهاي كاربراتوري اهميت حياتي دارد.
• در خودروهاي پر مصرف كاربراتوري ( مانند پاترول ، وانت نيسان و خودروهاي قديمي) ميتوان از ژيگلورهاي باريكتر استفاده نمود ، اين كار مصرف و قدرت خودرو را كاهش مي دهد.
تعويض فيلتر هوا بخصوص در شهرهاي آلوده هر دو ماه يك بار در كاهش مصرف سوخت تاثير دارد.
باك خودرو را كامل پر نكنيد تا در گرما و سر پيچها سرريز نكند.
باد لاستيكها را در حد استاندارد هميشه تنظيم نگه داريد .

مسافت و ميزان مصرف بنزين از مبدا تهران به چند شهر ايران در ذيل آورده شده است که البته این مقدار مصرف بنزین واسه خودروهایی ست که هر صد تا بین 6 تا 8 می سوزونن عین 206 و اون هم اینکه سرعت از 100 تا بالا تر نره که من خودم ترجیح می دم بنزین بیش تری بسوزونم ولی زیر 160 نرم!

مقصد

مسافت

بنزين مورد نياز

مازندران

250

18

گيلان

350

25.5

مشهد

950

72

اهواز

890

68

اصفهان

450

32

شيراز

940

72

تبريز

600

43

همدان

340

25

siavash8867
2 August 2007, 12:06 AM
داشتم تو سایت www.hotelyar.com (http://www.hotelyar.com) می گشتم نیگام به یه مقاله ای افتاد که واسه دوستانی که مایل هستند خودروشون کمتر بنزین بسوزونه ( حتی در حد دو لیتر! ) ممکنه جالب باشه. :icon_sad:

سرعت خودرو را در سربالايي ها و سرپايينيها مديريت كنيد ، بجاي فشار آوردن به موتور در سر بالايي و ترمز در سرپاييني ، :icon_redf در سرپاييني خودرو را خلاص كنيد يا كلاچ بگيريد:icon_redf و در سربالاييها تا حد زيادي از سرعت قبلي استفاده نماييد.
همواره سرعت را بين 80 تا 110 كيلومتر با دنده 5 در بزرگراهها حفظ كنيد.
در مسيرهاي خنك از كولر استفاده نكنيد ولي در جاده هاي گرم كولر روشن كنيد، سفر با آرامش بهتر از جلوگيري از مصرف يك ليتر در صد كيلومتر است.
خودروهاي انژكتوري احتياج به تنظيم موتور ندارند ، ولي تنظيم خودرو براي كاهش مصرف خودروهاي كاربراتوري اهميت حياتي دارد.
• در خودروهاي پر مصرف كاربراتوري ( مانند پاترول ، وانت نيسان و خودروهاي قديمي) ميتوان از ژيگلورهاي باريكتر استفاده نمود ، اين كار مصرف و قدرت خودرو را كاهش مي دهد.
تعويض فيلتر هوا بخصوص در شهرهاي آلوده هر دو ماه يك بار در كاهش مصرف سوخت تاثير دارد.
باك خودرو را كامل پر نكنيد تا در گرما و سر پيچها سرريز نكند.
باد لاستيكها را در حد استاندارد هميشه تنظيم نگه داريد .

مسافت و ميزان مصرف بنزين از مبدا تهران به چند شهر ايران در ذيل آورده شده است که البته این مقدار مصرف بنزین واسه خودروهایی ست که هر صد تا بین 6 تا 8 می سوزونن عین 206 و اون هم اینکه سرعت از 100 تا بالا تر نره که من خودم ترجیح می دم بنزین بیش تری بسوزونم ولی زیر 160 نرم!

مقصد

مسافت

بنزين مورد نياز

مازندران

250

18

گيلان

350

25.5

مشهد

950

72

اهواز

890

68

اصفهان

450

32

شيراز

940

72

تبريز

600

43

همدان

340

25

آخه این همه تو این تاپیک و تاپیکهای دیگه بحث شده که بابا خلاص کردن (کلاج گرفتن) تو سرازیری از نظر مصرف سوخت هیچ فرقی با وقتی که ماشین تو دنده هست ولی گاز نمیدین نداره. حالا ممکنه یه سری مخالف باشن. فرض می کنیم مصرف سوخت کم بشه، آیا واقعا ارزش داره زندگی خودتون و سایر شرنشینان رو به خاطر کمتر سوزوندن بنزین به خطر بندازین. بازم میگم: دوستان خواهش می کنم به خاطر نیم لیتر بنزین جون خودتون و دیگران رو به خطر نندازین.

far55om
16 October 2007, 08:34 AM
رئيس مركز تحقيقات قطعات خودرو در گفتگو با خراسان اعلام كرد:
١٦راهكار محققان ايران براي كاهش٣٠درصدي مصرف بنزين هرخودرو

رانندگان و صاحبان خودرو با رعايت يك سري نكات فني و ثابت شده به لحاظ علمي مي توانند مصرف سوخت را تا ميزان ٣٠ درصد كاهش دهند. مهندس احتشام، رئيس مركز تحقيقات قطعات خودرو، با اشاره به اين مسئله مي گويد: خارج كردن وسايل اضافه و غيرضروري از صندوق عقب و درون خودرو سبب كاهش مصرف سوخت مي شود اين در حالي است كه اغلب مردم لوازمي را در خودرو نگهداري مي كنند كه در طول سال حتي يك بار هم استفاده نمي شود. مهندس احتشام دومين عامل موثر در كاهش سوخت خودرو را اجتناب از شتاب گيري بي مورد هنگام رانندگي و پرهيز از توقف هاي سريع و ناگهاني عنوان مي كند و مي افزايد: اكثر رانندگان با سرعت مناسب حركت نمي كنند و در حالت بسيار پرشتاب رانندگي مي كنند و با رسيدن به يك مانع با شتاب منفي سرعت را كاهش مي دهند و يا به طور ناگهاني به صفر مي رسانند. رئيس مركز تحقيقات خودرو درادامه تصريح مي كند: استفاده مناسب از پدال ترمز و كلاج نيز بر مصرف سوخت اثر مستقيم دارد.بعضي رانندگان عادت كرده اند كه پاي راستشان به طور دائم روي گاز يا ترمز باشد. به عبارت ديگر مرتب در حال بازي كردن با اين ٢ پدال هستند و به همان شكل پاي چپشان هم در اكثر مواقع روي كلاج است. در حالي كه طبق مطالعات انجام شده، وزن پا حتي اگر كلاج هم گرفته نشده باشد، باعث كاهش راندمان موتور و در نتيجه افزايش مصرف سوخت مي شود، در حالي كه از كلاج بايد فقط در مواقعي كه تعويض دنده ضرورت دارد، استفاده كرد.
به گفته مهندس احتشام، نكته مهم ديگر در كاهش مصرف سوخت، سرويس به موقع خودرو شامل مواردي چون تنظيم موتور، بادچرخ ها، تنظيم جلوبندي، تعويض فيلتر هوا و تعويض به موقع روغن مي باشد. متاسفانه انجام دقيق سرويس هايي كه توسط خودروساز در دفترچه خودرو بيان شده است، از سوي بسياري از رانندگان جدي گرفته نمي شود. يكي از اين موارد مهم باد چرخ هاست كه بايد براساس استاندارد كارخانه پر شود. كارخانه معمولا جدولي را در حاشيه در سمت راننده يا صندوق عقب درج مي كند كه شامل درجه باد استاندارد چرخ هاي جلو و عقب متناسب با سرعت است. در حالي كه عموم رانندگان ايراني به اين مسئله توجهي ندارند. از سوي ديگر دستگاه تنظيم باد آپاراتي ها كه باد چرخ ها را تنظيم مي كنند، داراي درجه دقيق نيست. يعني درجه دستگاه مستهلك شده است متاسفانه در جامعه ما آپاراتي ها كه كار تنظيم بادچرخ ها را برعهده دارند ، اطلاعي از كاليبراسيون باد ندارند. ما با كنترلي كه در خصوص فعاليت تعداد زيادي از آپاراتي ها انجام داده ايم، متوجه شده ايم كه حتي تا ٤٠ PSIبيشتر از حد لزوم به لاستيك باد زده اند. در حالي كه بايد توجه داشت علاوه بر كاهش ايمني، اين نوع تنظيم باد كمتر يا بيشتر از حد ميزان استاندارد، باعث افزايش قابل توجه مصرف سوخت مي شود. همچنين به گفته خودروسازان برخلاف تصور عموم، دما تاثيري بر بادچرخ ها ندارد. زيرا پس از مدتي حركت، لاستيك خود به خود به دماي مناسب مي رسد .وي ادامه مي دهد: تنظيم جلوبندي، تعويض فيلتر هوا و تعويض به موقع روغن باعث كاهش اصطكاك و در نتيجه كاهش مصرف سوخت مي شود.در اين ميان فيلتر هوا نقش بسيار زيادي در اين امر بازي مي كند. استفاده از رينگ استاندارد براي چرخ ها ديگر عامل موثر بر كاهش مصرف سوخت است كه متاسفانه در ايران مورد توجه قرار نمي گيرد. به طوري كه اغلب صاحبان خودروها اقدام به استفاده از رينگ بزرگ تر براي چرخ ها مي كنند. به عنوان مثال چرخ خودروي آردي براي رينگ ١٣ طراحي شده است در حالي كه مشاهده مي شود تا رينگ ١٥ هم براي اين نوع خودرو استفاده مي شود و هيچ توجهي به تاثير قابل توجه اين امر در افزايش مصرف سوخت يا ايجاد اشكالات متعدد ديگر براي خودرو نمي شود. خودروسازان در دفترچه خودرو نوع رينگ و تاير مناسب را اعلام مي كنند.بنابراين بايد توجه داشت كه استفاده از رينگ و تاير بزرگ تر از حد معمول، موجب مي شود كه اصطكاك غلتشي مناسبي بين تاير و سطح جاده به وجود نيايد كه اين مسئله باعث افزايش مصرف سوخت مي شود. همچنين استفاده از تاير مناسب و نه خيلي پهن نيز براي خودرو توصيه مي شود. مسئله مهم ديگر نحوه استفاده از كولر خودرو است، به گفته مهندس احتشام طبق تحقيقات انجام شده، برخلاف تصور عموم در سرعت هاي بالا بهتر است به جاي باز كردن شيشه ها از كولر استفاده كنيم و در سرعت هاي پايين شيشه ها را پايين بدهيم. بسياري از رانندگان خودرو معتقدند استفاده از كولر به ويژه در سرعت هاي بالا صحيح نيست در حالي كه اين تصور اشتباه است. در واقع باز بودن شيشه ها باعث ورود هوا با فشار زياد به درون خودرو و در نتيجه افزايش مقاومت خودرو در برابر سرعت گرفتن مي شود در نتيجه موتور براي مقابله با اين نيرو، مجبور به استفاده از سوخت بيشتري مي شود. البته استفاده از كولر، توان موتور را تا حدي كاهش مي دهد اما در سرعت هاي بالا براي خنك كردن اتاق خودرو، بر باز كردن شيشه ها ارجحيت دارد.مهندس احتشام مي افزايد: آموزش نحوه روشن كردن خودرو پس از چند ساعت خاموشي از ديگر مسائل مهم است. بايد از گرم كردن موتور در داخل پاركينگ و در شرايط ايستا و نيز رانندگي با موتور سرد با سرعت هاي بالا اجتناب كرد. اكثر رانندگان قديمي معتقدند در زمستان بايد خودرو را قبل از حركت به مدت چند دقيقه در پاركينگ روشن نگه داشت تا به اصطلاح گرم شود، در حالي كه دانش جديد اين كار را نادرست مي داند. چرا كه در واقع در اين حالت علاوه بر اين كه موتور ديرتر گرم مي شود، بقيه قطعات خودرو مثل گيربكس، ديفرانسيل و چرخ ها نيز هم زمان با موتور گرم نمي شود و در حالت ايستايي دماي آن ها بالا نمي رود. بنابراين توصيه مي شود پس از روشن كردن خودرو، حدود ١٠ دقيقه با سرعت كم و دنده پايين حركت كنيد تا موتور سريع تر گرم شود و علاوه بر آن هم زمان ديگر قطعات متحرك مثل گيربكس و ديفرانسيل نيز به دماي مناسب برسد. توجه به اين توصيه نيز در كاهش مصرف سوخت بسيار موثر است.
به گفته مهندس احتشام، بسياري بر اين اعتقادند كه استفاده از لوازم برقي خودرو مانند ضبط و امثال اين ها تاثيري بر مصرف سوخت ندارد، چون دينام مولد برق و انرژي است در حالي كه بايد توجه داشت هر بار كه دينام يا آلترناتور به كار مي افتد و برق توليد مي كند، قدرت موتور كاهش مي يابد و به عبارت ديگر باعث افزايش مصرف سوخت مي شود.بنابراين بهتر است از انواع وسايل برقي خودرو به ويژه به طور هم زمان استفاده نشود.اگر در حد متعارف از اين وسايل بهره گرفته شود، مصرف سوخت خيلي زياد نمي شود ولي اگر هم زمان گرمكن شيشه عقب، برف پاك كن، راديو پخش با بلندگوهاي قدرت بالا و امثال اين ها به كار گرفته شود، مصرف سوخت به ميزان قابل توجهي بالا مي رود.يكي از مسائل مهم براي كاهش مصرف سوخت، رانندگي با آ رامش است. يك راننده عصبي با فشار دادن مداوم پدال هاي گاز، ترمز و كلاج اقدام به افزايش و كاهش ناگهاني سرعت مي كند كه اين امر بر افزايش مصرف سوخت تاثير زيادي دارد.رعايت قوانين و مقررات رانندگي نيز بايد مورد توجه قرار گيرد. رانندگي مارپيچ، تعويض مدام لاين خودرو و افزايش و كاهش ناگهاني سرعت باعث وارد آمدن فشار زياد به خودرو و افزايش مصرف سوخت مي شود.مهندس احتشام، با اشاره به نقايص و ايرادهاي مختلف بعضي خودروهاي ساخت داخل مي گويد: دماي موتور اين خودروها به دلايل مختلفي بالا مي رود و براساس فرهنگ غلطي كه در جامعه وجود دارد به جاي يافتن مشكل و ارائه راه حل براي آن، در تابستان ترموستات برداشته مي شود در صورتي كه موتور خودرو بايد با دماي مناسب و استاندارد حركت كند و برداشتن ترموستات سبب مي شود كه موتور در دماي پايين تر از استاندارد كار كند كه علاوه بر ايجاد مشكلات متعدد، مصرف سوخت را نيز بسيار افزايش مي دهد.مهندس احتشام، در خصوص تاثير عوامل ذكر شده بر كاهش مصرف سوخت مي گويد: يافته هاي علمي محققان ايراني نشان داده است خودروي پژوي ٤٠٥ كه در حالت عادي به ازاي هر ١٠٠ كيلومتر حدود ١٠ تا ١٢ ليتر بنزين مصرف مي كند، با رعايت نكات ذكر شده ميزان مصرف سوخت آن به ٧ تا ٥/٧ ليتر در هر ١٠٠ كيلومتر كاهش مي يابد. در واقع طبق آمارهاي مستدل، رعايت مسائل ساده فني و علمي ذكر شده سبب مي شود تقريبا مصرف سوخت ٣٠ درصد كاهش پيدا كند. بدين شكل در واقع با خودروي پژوي ٤٠٥ تنها با يك باك سوخت مي توان مسافت تهران تا مشهد را طي كرد.

قسمت هايي كه درشت شده به نظر من جاي بحث داره .

VIGO
6 November 2007, 04:33 PM
همه ما در پی روشی موثر برای صرفه جویی در مصرف بنزین که با توجه به وضعیت حال حاضر ایران مساله ی بسیار مهمی است، هستیم. با توجه کردن به مصرف KPL (کیلومتر بر لیتر) استاندارد ماشینتان می توانید به راحتی دریابید که مشکلات موتور، تنظیم نبودن باد و عادتهای نادرست شما چقدر تاثیر منفی بر مصرف سوختتان گذارده است.
از ترمزگیری و حرکت زیاد بپرهیزید (دومین عامل بزرگ مصرف زیاد بنزین) یکی از موارد مثال زدنی سبقت گرفتنهای پر سرعت هستند، شما اگر محاسبه کنید میبینید که موقع سبقت گرفتن از حداکثر شتاب اتومبیلتان استفاده می کنید، و پس از اتمام سبقت به علت سرعت زیاد مجبورید به تندی ترمزگیری کنید. حال تکرار این کار را در نظر بگیرید ببینید چقدر فشار اضافی به ماشین می آورید.

اگر هوا گرم است بجای استفاده از ایرکاندیشن و کولر، پنجره را پایین بدهید، اگر خیلی گرم است همه پنجره ها را باز کنید وگرنه کولر را روشن نمایید.

حداقل مصرف را از وسایلی که از باتری استفاده می کنند انجام دهید. به این خاطر که با مصرف زیاد از باتری به مصرف بنزین زیادی برای شارژ شدن باتری نیاز است. بیشترین مصرف در چراغهای جلو، گرمکن شیشه عقب، پروژکتورها مه شکن ها.

لاستیک ماشین خود را با فشار درست باد بزنید.

سعی کنید با سرعتی ثابت رانندگی کنید، 120 کیلومتر در ساعت سرعت خیلی بیشتر از 100 کیلومتر در ساعت سرعت مصرف دارد. یک فاصله 80 کیلومتری را در نظر بگیرید، در سرعت 120 کیلومتر بر ساعت شما در عرض حدود 39 دقیقه به مقصد می رسید اما با سرعت 100 کیلومتر بر ساعت این زمان حدود 46 دقیقه طول خواهد کشید. آیا 5 دقیقه زودتر رسیدن به مقصد ارزش به خطر انداخت جان شما، آسیب رسیدن به طبیعت و فرسودگی سریعتر موتور و افزایش 25% مصرف بنزین را دارد ؟؟؟
موتور داغ تر صرفه جویی بیشتری نسبت به موتور خنک تر دارد، عوض کردن ترموستات و در بعضی ماشین ها پوشاندن درب رادیاتور می تواند موثر باشد.
سعی کنید ماشین را از موارد بی استفاده سنگین خالی کنید. وزن کمتر = مصرف سوخت کمتر
همیشه ماشین را مرتب سرویس کنید، روغن، فیلتر ها، اتصالات، روغن ها را عوض کنید، ترمزها را چک کنید تا اتصالی با دیسک نداشته باشند و باعث استحلاک نشوند. در موقع حرکت دقت کنید که ترمز دستی کاملا پایین است.
توجه کنید که ماشین برای زمانهای طولانی روشن نماند، مثلا زمانی که قطار از روی خیابان عبور می کند می توانید ماشینتان را خاموش کنید.
استفاده از پاک کننده های انژکتور مثل redex می تواند مصرف سوخت را تا 3 کیلوتر در هر لیتر کاهش دهد.
تنبل نباشید ! تا مغازه سر خیابان 3 دقیقه راه است !

james_hetfiel
13 November 2007, 11:55 AM
همه ما در پی روشی موثر برای صرفه جویی در مصرف بنزین که با توجه به وضعیت حال حاضر ایران مساله ی بسیار مهمی است، هستیم. با توجه کردن به مصرف KPL (کیلومتر بر لیتر) استاندارد ماشینتان می توانید به راحتی دریابید که مشکلات موتور، تنظیم نبودن باد و عادتهای نادرست شما چقدر تاثیر منفی بر مصرف سوختتان گذارده است.
از ترمزگیری و حرکت زیاد بپرهیزید (دومین عامل بزرگ مصرف زیاد بنزین) یکی از موارد مثال زدنی سبقت گرفتنهای پر سرعت هستند، شما اگر محاسبه کنید میبینید که موقع سبقت گرفتن از حداکثر شتاب اتومبیلتان استفاده می کنید، و پس از اتمام سبقت به علت سرعت زیاد مجبورید به تندی ترمزگیری کنید. حال تکرار این کار را در نظر بگیرید ببینید چقدر فشار اضافی به ماشین می آورید.

اگر هوا گرم است بجای استفاده از ایرکاندیشن و کولر، پنجره را پایین بدهید، اگر خیلی گرم است همه پنجره ها را باز کنید وگرنه کولر را روشن نمایید.

حداقل مصرف را از وسایلی که از باتری استفاده می کنند انجام دهید. به این خاطر که با مصرف زیاد از باتری به مصرف بنزین زیادی برای شارژ شدن باتری نیاز است. بیشترین مصرف در چراغهای جلو، گرمکن شیشه عقب، پروژکتورها مه شکن ها.

لاستیک ماشین خود را با فشار درست باد بزنید.

سعی کنید با سرعتی ثابت رانندگی کنید، 120 کیلومتر در ساعت سرعت خیلی بیشتر از 100 کیلومتر در ساعت سرعت مصرف دارد. یک فاصله 80 کیلومتری را در نظر بگیرید، در سرعت 120 کیلومتر بر ساعت شما در عرض حدود 39 دقیقه به مقصد می رسید اما با سرعت 100 کیلومتر بر ساعت این زمان حدود 46 دقیقه طول خواهد کشید. آیا 5 دقیقه زودتر رسیدن به مقصد ارزش به خطر انداخت جان شما، آسیب رسیدن به طبیعت و فرسودگی سریعتر موتور و افزایش 25% مصرف بنزین را دارد ؟؟؟
موتور داغ تر صرفه جویی بیشتری نسبت به موتور خنک تر دارد، عوض کردن ترموستات و در بعضی ماشین ها پوشاندن درب رادیاتور می تواند موثر باشد.
سعی کنید ماشین را از موارد بی استفاده سنگین خالی کنید. وزن کمتر = مصرف سوخت کمتر
همیشه ماشین را مرتب سرویس کنید، روغن، فیلتر ها، اتصالات، روغن ها را عوض کنید، ترمزها را چک کنید تا اتصالی با دیسک نداشته باشند و باعث استحلاک نشوند. در موقع حرکت دقت کنید که ترمز دستی کاملا پایین است.
توجه کنید که ماشین برای زمانهای طولانی روشن نماند، مثلا زمانی که قطار از روی خیابان عبور می کند می توانید ماشینتان را خاموش کنید.
استفاده از پاک کننده های انژکتور مثل redex می تواند مصرف سوخت را تا 3 کیلوتر در هر لیتر کاهش دهد.
تنبل نباشید ! تا مغازه سر خیابان 3 دقیقه راه است !

باز کردن شیشه ها علیرغم تصور عموم, تاثیر زیادی در کاهش مصرف بنزین نداره مخصوصا توی جاده . چون به همون اندازه که قراره خاموش بودن کولر فشار رو از ماشین برداره, نیروی مقاومت هوا به ماشین فشار میاره