PDA

View Full Version : صخره های مرجانی Reef Corals ا

farshid_betta
14 June 2007, 08:31 PM
سلام
وقتی دیدم قسمت آب شور این قدر کچله گفتم بد نیست یک خورده بنویسم. در ابتدا به مرجان ها می پردازیم. مطمئنا از اساسی ترین دلایلی که در زیبایی موجب رجحان آکواریوم آب شور از آکواریوم آب شیرین می شود استفاده از مرجان در این آکواریوم هاست. مرجان ها دارای اسکلت کلسیتی یا سلیسی هستند. این موجودات چیزی بین گیاهان و حیوانات هستند و عموما به صورت اجتماعی زیست می کنند و به صورت تپه هایی دور هم جمع می شوند. این تپه ها حدود 1 درصد از بستر دریاها را فرا گرفته اند و حدود 25 درصد زندگی در دریا ها را در خود جای داده اند. تولید مثل مرجان ها به صورت تخم است و به صورتی که مرجان ها عمل تخم ریزی خود را با توجه به دما و حرکات وضعی ماه انجام میدهند. این عمل در 4 شب پس از بدر کامل ماه و در هنگامی از نیمه شب که جذر و مد به حداقل خود می رسد انجام می دهند به صورتی که مرجان های نر ابری سفید و رقیق از اسپرم را از خود خارج می کنند و ماده ها تخم های نا بارور خود را خارج می کنند. البته بعضی از مرجان ها مانند مرجان شاخ دار جنسیت خاصی ندارند و در واقع هم نر هستند و هم ماده. مرجان ها در شب منافذ خود را باز می کنند و شاخک های خود را بیرون می آورند و پلانکتون ها را شکار می کنند. در کاشت مرجان ها باید بسیار دقت کنید تا فاصله ای مناسب داشته باشند. اگر فاصله کم باشد مرجان ها با یک دیگر مبارزه می کنند. مبارزه ی مرجان ها به 2 صورت، صورت می گیرد. بعضی از مرجان ها مانند مرجان شاخ دار روده ی خود را خارج می کنند و حریف را زنده زنده هضم می کنند. البته روده ی مرجان ها پیچیده نیست و تنها مایعی شیری رنگ است که بیرون می آید و پس از تجزیه به داخل باز می گردد. این روده پس از تجزیه از حریف خود تنها اسکلتی سفید از او باقی می گذارد. بعضی از مرجان ها هم روی حریف خود رشد می کنند و تیغ های خود را به بدن او فرو می برند و او را می کشند. اما بعضی از مرجان ها در مقابل اینگونه حملات مقاومت می کنند. همان طور که می دانید درون بعضی از مرجان ها خرچنگ هایی زندگی می کنند. در اینجور مواقع این مستاجران به کمک مرجان می آیند و از زیر به دشمن حمله می کنند و او را زخمی و مجبور به عقب نشینی می کنند. اگر در آکواریوم مرجان هایتان زیادی به هم نزدیک شدند یا آنها را از یکدیگر دور کنید یا این که چند تا از شاخه های آن را بشکانید. البته منظورم این نیست که مرجان را به دو قسمت تقسیم یا شاخه های اصلی آن را جدا کنید زیرا این کار باعث می شود مرجان نتواند غذای مورد نیازش را تامین کند و ممکن است بمیرد.

fish man
16 June 2007, 11:02 AM
در اکواریومی که مرجان یا ریف دارید نباید از زغال اکتیو استفاده کنید چون غذای انها که زرات ریز
زنده ویا... هستند توصت زغال کرفته میشه:icon_surp

ali_mohtashem
22 June 2007, 07:37 PM
سلام دوست عزيز من خوشحال شدم و ديدم كساني هستند كه راجع به مرجان ها اطلاعات مفيدي دارند كه ميشه تو ايران از اونها استفاده كرد من ميخواستم سوال كنم كه لوازم و تجهيزات وي‍ژه اي هم براي نگه داري مرجانها نياز هست ( كلسيم راكتور و چيلر ) يا نه و ديگه اينكه حتما اونها هم مثل ماهي ها انواع مقاوم و حساس دارند ميشه چند نمونه رو براي تازه كارها معرفي كنيد كه خودتون هم از اونه نگه داري ميكنيد . و كلا راهنمايي كنيد چون من هنوز فقط اب شيرين دارم :icon_neut

Azimi
29 June 2007, 09:42 AM
يعني اين مرجانها كه بيرون آبند و در فروشگاهها هستند زنده هستند . اصلا زندش داخل ايران هست ؟

moh@mm@d reza
29 June 2007, 01:41 PM
يعني اين مرجانها كه بيرون آبند و در فروشگاهها هستند زنده هستند . اصلا زندش داخل ايران هست ؟
نه عزیز اینا زنده نیستند و فقط یک اسکلت اهکی هستند که از این جانداران باقی مونده.البته اطلاعی از فروش زنده اونها ندارم ولی سواحل خلیج فارس منبع غنی این مرجانها هست.

ali_mohtashem
6 July 2007, 02:36 PM

دوست عزيز مرجانهاي كه بيرون آب هستند همون اسكلت آهكي هستند كه دوستمون گفت ولي مرجان هاي زنده كه در آب شور وجود دارند واقعا بي نظير هستند كه خوشبختانه در ايران هم پيدا ميشه كرد از نظر تنوع هم خيلي زياد هستند كه ميشه خيلي از اونها رو در اكواريوم هم نگه داري كرد . چند فروشگاه تو تهران هست كه ميتوني از اونها خريداري كني يكيش aqua deep تو پاسداران و دو تا هم تو نواب هست به اسم مارين و ايران اكواريوم اميدوارم كه از ديدنشون لذت ببري .
بايد بگم مرجانها رفتار خيلي جالبي هم دارند مثلا در طول روز از نظر ابعاد بزرگتر و كوچك تر ميشن يا به سمت منبع نور حركت ميكنن يا بعضي از گونه ها حتي تغيير رنگ هم دارند البته بايد بگم كه تو مغازه نميتوني به همه اين موارد پي ببري يه سايت اينترنتي هست كه راجع به افراديه كه از اين مرجانها نگه داري مي كنن ( تازه كارها و حرفه اي ها )
يه قسمت خيلي جالب هم داره كه در اون هر ماه يك تانك رو انتخاب ميكنه كه صاحبش راجع به اون توضيح ميده البته اگر تجهيزاتشون رو ببيني مغزت سوت ميكشه ...:icon_razz

www.reefkeeping.com

بايد بگم كه من خودم هنوز تانك اب شور راه اندازي نكردم اين هم به اين دليله كه نميخوام به خاطريك حوس يه عالمه ماهي و مرجان زنده رو از بين ببرم و پولم رو هم دور بريزم ميخوام اول اطلاعات كاملي راجع به اين كار بدست بيارم بعد اقدام كنم .:icon_cool
يا حداقل يك نفر رو پيدا كنم كه بتونه كمكم كنه

ali_mohtashem
6 July 2007, 02:44 PM
polyped stony corals

http://www.reefkeeping.com/issues/2007-07/totm/images/_DSC1153w.jpg

http://www.reefkeeping.com/issues/2007-07/totm/images/_DSC0585w.jpg

http://www.reefkeeping.com/issues/2007-07/totm/images/_DSC0983w.jpg

fish man
19 January 2008, 06:49 PM
اگه خواستید اکواریوم اب شور راه بندازید و در اون مقدار زیادی ریف بزارید یادتون باشه که برای پایه اون ها از
مرجانهای سفید شده گرد یا حدودا گرد استفاده نکنید چون با چیدن اون ها در کنار هم زاویه های کمی برای
قرار دادن ریف ها باقی میمونه.
پس باید چیزی هایی رو انتخاب کنید که به تونه در کنار هم زوایای زیادی درست کنه تا مقدار بیشتری از ریف ها
رو بتونید در اون ها بزارید(پایه ریف ها).

watoowatoo
20 May 2008, 03:13 PM
سلام به همه
من می خوام ریف نگهداری کنم اگر کسی اطلاعاتی داده به می کمک کنه

fish man
23 May 2008, 11:17 PM
سلام به همه
من می خوام ریف نگهداری کنم اگر کسی اطلاعاتی داده به می کمک کنه

1-نیترات زیر 15 خیلی از گونه ها رو اگه بخوای نگه داری باید در نیترات کمتر باشه شما به نیترات صفر فکر کنید.
2-تمامی شرایط دیگه هم باید مناسب باشه که بهتره قسمت های دیگه رو بخونی.
2-گونه هایی که قصد نگه داری (ماهی حلزون ستاره دریایی و...)باید با نوع ریف کورد نظر سازگار باشن که باید از فرد مورد اطمینان پرسیده بشه(خواهشن در این مودر هر اطلاعی بدست اوردی در سایت بزار)
4-برخی مواقع ممکنه ماهی شما مثل یه دلقک شرایطی داشته باشه که سریع با دیدن ریف(که بتونه در اون بره) بره درونش و شقایق اون رو شکار کنه.یا مکنه گونه ای باشه که شما بخواهید از اون برای
دلقک استفاده کنید ولی این گونه برای این کار مناسب نباشه و ماهی شما رو نیش برنه و....

5-از گونه های اسون مثل شاخ گوزنی شروع بکن.البته شرایط شیمیایی باید مناسب باشه در کل شاخ گوزنی ها جون میدن برای دامسل

6-نور مورد نیاز گونه ها باهم تا حدودی فرق داره
7-جریان مورد نیاز
7- برخی از گونه ها نباید پیش هم باشن چون سازگاری ندارن
8-کلسیم و میزیم و د رصورت نیاز مواد دیگه رو باید زود به زود چک کرد