PDA

View Full Version : دیفرانسیل جلو يا دیفرانسیل عقب ؟

far55om
10 June 2007, 03:22 PM
ديفرانسيل جلو يا ديفرانسيل عقب؟! كدام بهتر است؟! ::

PoYo
10 June 2007, 03:30 PM
نظر سنی هم برای تاپیک راه بندازید بهتر خواهد شد

هر کردوم یه خواصی دارند

ماشین های دیفرانسیل جلو چون گاردان ندارن میشه گفت از یک سری مشکلات و تعمیرات در امان اند

اما ماشین های دیفرانسیل جلو هم خوب جواب دادن تو ایران مخصوصا" پراید و پژوها

از دیفرانسیل عقب ها هم میشه که به ماکسیما اشاره کرد که داراس قدرت و سرعت قابل قبولیه...

PAYAM
11 June 2007, 01:00 AM
در شرايط برابر ديفرانسيل عقب در اصطلاح قدرت بيشتري داره و ديفرانسيل جلو شتاب و سرعت اوليه بيشتر. ضمن اين‌كه قطعا ديفرانسيل عقب از نظر مخارج و تعميرات بهتر از ديفرانسيل جلو است (دست تعميركارها به اصطلاح بازتر است) و همين طور از نظر وزن نيز پراكندگي در ديفرانسيل عقب بهتر از ديفرانسيل جلو است اما خب معمولا در ماشين‌هاي ژاپني و كره‌اي و فرانسوي به‌خاطر شتاب بيشتر و راندمان بالاتر و تا حدود كمي مصرف كمتر ديفرانسيل جلو مرسوم‌تر است.

براي درك بهتر تفاوت اين دو مي‌توانيد تصور كنيد كه يك جعبه را با يك نخ از جلو بكشيد يا از عقب هلش بدهيد!

XELTEK
11 June 2007, 01:10 AM
نظر سنی هم برای تاپیک راه بندازید بهتر خواهد شد

هر کردوم یه خواصی دارند

ماشین های دیفرانسیل جلو چون گاردان ندارن میشه گفت از یک سری مشکلات و تعمیرات در امان اند

اما ماشین های دیفرانسیل جلو هم خوب جواب دادن تو ایران مخصوصا" پراید و پژوها

از دیفرانسیل عقب ها هم میشه که به ماکسیما اشاره کرد که داراس قدرت و سرعت قابل قبولیه...

اقا پویا

ماکسیما دیفرانسیل جلو هستش و این عیبشه !

من خودم دیفرانسیل عقب رو خیلی دوست دارم ( حتی پیکان )

به نظر من رانندگی با دیف عقب راحت تره و قدرت ها میره بالا !

هم قدرت مانور و هم قدرت ترمز گیری با معکوس ! چون هر 4 تا چرخ بهشون نیروی باز دارنده وارد میشه !

اما اتلاف قدرت توی دیفرانسیل جلو تقریبا" 50% کمتره !

جالبه بدونید کانی بنز و بی ام و تا حالا خودروی دیفرانسیل جلو نزدند و اینو جزء افتخارشون میدونند !

El Padrino.
11 June 2007, 04:13 PM
دیفزانسیل عقب استهلاک کمتردیفرانسیل جلو شتاب بیشتردو دیفرانسیا قدرت بیشتر

farshad429
12 June 2007, 12:11 AM
البته AWD درست تره (4WD به ماشین هایی میگن که قابلیت 4 چرخ متحرک دارند ولی در حالت معمولی دو چرخ متحرکند. AWD هم به ماشن هایی میگن که 4 چرخ به صورت دائم متحرکند مثل لامبورگینی مورسیه لوگو)

دیفرانسیل جلو برای ماشین های کوچک شهری که از محدودیت اندازه و جا برخوردار هستند خیلی مهمه. بخش اعظمی از فضای زیر صندلی و صندوق عقب برای میل گاردان و دیفرانسیل تلف میشه که در اتومبیل دیفرانسیل جلو اینطوری نیست و همچنین برای موتورهای کوچک و ضعیف نیروی موتور بخشی از نیرو تا به چرخ ها برسه هرز میره که در موتورهای با توان کم تاثیر گذاره
ولی هر چی اتومبیل از نظر بدنه بزرگتر و از نظر موتور قویتر میشه مزایای دیفرانسیل جلو کم میشه
چون چرخ های جلو فرمان پذیر هستند انتقال نیرو مخصوصا اگر قدرت موتور زیاد باشه باعث ممکنه باعث بروز مشکلاتی بشه
بنابراین بیشتر برای اتومیبل های کوچک و درون شهری از دیفرانسیل جلو استفاده میشه
ولی برای سدان های بزرگ و اتومبیل های اسپرت از دیفرانسیل عقب و برای بعضی اتومبیل های اسپرت از سیستم AWD یا چهار چرخ متحرک دائمی برای کنترل بهتر اضافه میشه که البته AWD هم مقداری اضافه وزن به همراه میاره

z_qz54
15 June 2007, 08:11 PM
من دیفرانسیل عقب رو 100% ترجیح میدم
خصوصا در صورت قدرت زیاد موتور به دلیل زیر:
1.لذت رانندگی و حرکات نمایشی
2.ایجاد تعادل بسیار مناسب در هنگام عبور از پیچ ها در صورت داشتن سرعت زیاد خصوصا هنگامی که ارتفاع خودرو کم باشد
البته ایراداتی هم داره مثل 4 شاخ گاردن در اثر طقه زدن یا ضربه وارد کردن به واسطه بد ول کردن کلاچ به سیستم انتقال قدرت ولی در صورت تعویض فلانچ و نصب واسطه هایی با جنس بهتر توانایی بیشتری هم خواهد داشت.
در کل شما با دیفرانسیل عقب خیلی راحت میتونید ماشین رو در پیچ حمع کنید و در صورت داشتن قدرت مناسب لذت هم ببرید.
ولی در اصطلاح دیفرانسیل جلو(چون پلوسه نه دیفرانیسل!)از قابلیت های خوبی در شتابگیری و انتقال قدرت بهره میبره که ربطی به چرخ جلو بودنش نداره و مربوط به موقعیت موتور نسبت به محور های گردشی است.

VIGO
15 June 2007, 09:01 PM
دوستان عزیز لازم دونستم که به نکته ای که مشاهده کردم اشاره کنم :

نمی تونیم بگیم دیفرانسیل عقب یا جلو یا 4WD از قدرت بیشتری برخوردارند ! ممکنه دو اتومبیل یکی دیفرانسیل عقب و یکی دیفرانسیل جلو ، فرض کنید هردو 300 اسب بخار قدرت داشته باشند ، میتونید بگید کدام قدرتمند ترند ؟ در واقع نحوه انتقال قدرت تفاوت دارد ، لطفا کمی سنجیده تر بنویسید .

FWD (دیفرانسیل جلو) دارای تعادل بیشتری است و برای حرکات نمایشی (مثل Boomerang-turn,LTurn,U-turn,180degree,360degree, ... ) مناسب تر هستش .
رانندگی با سیستم RWD مشکل تر است .

اما به هر حال تمام سیستم های انتقال قدرت قابلیت های مختلف را دارا هستند .

z_qz54
15 June 2007, 10:28 PM
دوستان عزیز لازم دونستم که به نکته ای که مشاهده کردم اشاره کنم :

نمی تونیم بگیم دیفرانسیل عقب یا جلو یا 4WD از قدرت بیشتری برخوردارند ! ممکنه دو اتومبیل یکی دیفرانسیل عقب و یکی دیفرانسیل جلو ، فرض کنید هردو 300 اسب بخار قدرت داشته باشند ، میتونید بگید کدام قدرتمند ترند ؟ در واقع نحوه انتقال قدرت تفاوت دارد ، لطفا کمی سنجیده تر بنویسید .

FWD (دیفرانسیل جلو) دارای تعادل بیشتری است و برای حرکات نمایشی (مثل Boomerang-turn,LTurn,U-turn,180degree,360degree, ... ) مناسب تر هستش .
رانندگی با سیستم RWD مشکل تر است .

اما به هر حال تمام سیستم های انتقال قدرت قابلیت های مختلف را دارا هستند .

سلام.
اولا در خودرو های جدید میل گاردن با کارکرد سابق وجود نداره و این ها هم پلوس دار شدند
دوما مطمئنا خودروی دیفرانسیل عقب سوار شدید و هنگام عبور از پیچ ها ،میدونید که به محض خروج قسمت عقبی خودرو به بیرون پیچ میتوان به درگیر کردن چرخ های عقب آن را به داخل برگرداند.
من با اصطلاحات نمایشی شما آشنایی ندارم و تنها بر تجربه خودم که با ماشین های دیفرانسیل عقب،از bmw بگیرید تا پیکان داشتم نظر میدم.
امروزه تمامی خودرو های قدرتمند دیفرانسیل عقب هستند و در بیشتر موارد سعی میشه که موتور هم به عقب منتقل بشه.
دیفرانسیل عقب بودن باعث کاهش هرزگردی نسبت به دیفرانسیل جلو میشه

rezasmile
25 June 2007, 12:01 AM
به نظر بنده هم دفرانسیل عقب مطلوب تره چون هم دارای شتابه بیشتری هست هم بدلیل نیروی وارده موتور به چرخی که وظیفه کنترل خودرو رو بر عهده داره دارای کنترل بیشتری از دفرانسیل عقب باشه. ولی به گفته دوستمون آقای z_qz54 لذت رانندگی با دیفرانسیل عقب در شرایطی که قدرت موتور بالا باشه بیشتره.

GHAHRAMAN
25 June 2007, 12:54 AM
دیفرانسیل جلو در سر بالایی خودش رو نشون می ده و روزهای برفی و یخبندون که زمین لغزنده است آیا این دو تا حسن بزرگی نسبت به دیفرانسیل عقب نیست.
در ضمن تیک آف بهتر هم از مزایاشه که بدلیل شتاب و انقال قدرت بیشتر و بهتر هستش.

arash p mbz bmw
25 June 2007, 03:47 AM
من هم با دیف عقب فقط فقط به خاطر اینکه میشه باهاش تکنیک زد موافقم
البته دیف جلو رو از همون بچگی دوست داشتم چون واقعا توی این خودروها شتاب بهتر و تیز تر هست البته این نظر منه!!!

El Padrino.
25 June 2007, 10:46 AM
فکر کنم شتاب دیفرانسیل جلو بیشتر باشه تا دیفرانسیل عقب

ali14049
25 June 2007, 11:39 AM
[quote=z_qz54;381294]
در کل شما با دیفرانسیل عقب خیلی راحت میتونید ماشین رو در پیچ حمع کنید و در صورت داشتن قدرت مناسب لذت هم ببرید.
quote]
برعكس اين چيزي كه شما فكر ميكنيد، ماشين ديفرانسيل جلو از پايداري خيلي بهتري برخوردارند و به همين علت هم هستش كه اثر استفاده از ESP در ماشيناي دف عقب بيشتره:icon_evil
بطوركل: ماشين دف عقب قدرت بيشتر
ماشين دف جلو شتاب بيشتر- مصرف سوخت كمتر-اصطهلاك كمتر:icon_excl

GHAHRAMAN
26 June 2007, 04:02 AM
صدای و ویبریشن اجتناب ناپذیر ایجاد شده توسط میل گاردان و توپی میانی انتقال قدرت ما بین دو چرخ در تمام اتاق سرنشینان و شاسی اتومبیل هم از معایب دیفرانسیل عقب هستش.

mmf_ie
27 June 2007, 09:33 PM
با سلام
(دیفرانسیل جلو): مزایا ::استهلاک کمتر میزان سوخت کمتر ..... (معایب )::شتاب کمتر
(دیفرانسیل عقب): مزایا ::شتاب بیشتر ........(معایب )::استهلاک وسوخت بیشتر
لازم است که به این نکته توجه کنید :
یک گاری یا چرخ فروشگاهی را ازعقب هل دهید راحت تر هستید یا بخواهید از جلو آن را بکشید؟
حال اگر در مسیری که دارای پیچ باشد چه طور

PAYAM
11 October 2007, 01:38 AM
دوست من دقيقا برعكس گفتيد،‌شتاب ديفرانسيل جلو بيشتر از ديفرانسيل عقب و قدرت ديفرانسيل عقب بيشتر از ديفرانسيل جلو است.
براي تجسم آن‌هم همون قضيه گاري دستي رو متصور بشيد.

shei2nak
17 October 2007, 04:10 PM
با سلام!
من هرچی فکر میکنم میبینم که قدرت ربطی به دیف جلو و عقب بودن نداره و یه طور مستقیم اول به موتور و دوم ضریب تبدیل دیف ارتباط داره. (اگه اشتباه میکنم اساتید راهنمایی کنند) . اما شتاب هم که باز به همون قدرت ربط داره به نظر من در دف جلو چون چون هنگام شتاب گیری وزن ماشین به عقب منتقل میشه به راحتی تیک اف میکشه ( در پراید و پزو کاملا محسوسه) و این هرزگردی باعث افت شتاب میشه که در دف عقب هرزگردی بسیار کمترهست بنابر این شتاب بیشتر میشود ( البته یه مسئله هم وزن و اینرسی میل گاردان است که شتاب را در موتورهای ضعیف تر کاهش میده).
پیروز و پاینده باشید!

محمد رضا محمدي
1 November 2007, 07:32 PM
دیفرانسیل جلو از شتاب بالا تری برخورداره به علت اینکه مجموعه متعلقات کمتر و در نتیجه وزن کمتری نسبت به دیفرانسیل عقب داره ... دیفرانسیل جلو کم مصرف تر . جادار تر و از نظر هزینه نگهداری اقتصادی تر است ! ولی در مانور های سنگین دچار زیاده پیچی قسمت جلو روبه داخل پیچ و انحراف قسمت عقب به خارج از پیچ میشه !
دیفرانسیل جلو بیشتر برای خودروهای ارزان قیمت یا با قدرت پایین استفاده میشه (قدرت زیر 300 اسب)

دیفرانسیل عقب به دلیل اینکه چرخهای محرک عقب میباشند و سنگینی مجموعه انتقال نیرو چسبندگی و هندلینگ بهتری دارند و در پیچهای تند و مانورها احساس آرامش بیشتری به راننده منتقل مینمایند
دیفرانسیل عقب بیشتر برای خودروهای گران و با قدرت موتور بیشتر استفاده میشود.
ولی در عوض به علت اضافه شدن قطعات سیستم انتقال نیرو از وزن بالاتر . مصرف سوخت بیشتر و هزینه نگهداری بالاتری برخوردار است
و دیگر اینکه به دلیل وجود تونل میل گاردان فضای داخل خودرو تا حدودی محدود تر میشود

سیستم 2 دیفرانسیل یا برای خودروهای شاسی بلند و بیابانی مورد استفاده قرار میگیرد یا خودروهای اسپرت !
انتقال نیرو به 4چرخ هندلینگ فوق العاده ای برای راننده به ارمغان میاورد همانطوری که در خودروهایی مانند سوبارو ایمپرزا . میتسوبیشی لنسررالی . لامبورگینی گالاردو و ... دیده میشود ولی به دلیل وزن زیاد مصرف بالاتری داراست و
از نظر تکنولوژیکی پیچیدگی زیادی دارند

VIGO
1 November 2007, 07:42 PM
در بحث دریفت تفاوت کاملا آشکار RWD و FWD اینه که با rwd شما باید با گاز دادن ماشین رو کج کنید ولی با fwd شما باید با گاز دادن ماشین رو صاف کنید.

در ضمن با fwd سر پیچها برای عدم تعادل باید گاز بدید و پیچیدن فرمان با کاهش سرعت همراهه

space man
1 November 2007, 07:46 PM
بنظر من هندلینگ دیفرانسیل عقب خیلی بهتره .:icon_cool

southpole
2 November 2007, 04:22 PM
در دیفر جلوها 60 درصد وزن روی جلوی خودرو هست و تو موقعیت لغزنده بهتر کنترل میشوند. اما چون وزن یکنواخت پخش نشده، مرگز ثقل خودرو جلوتر هست و هندلینگ پایین تری داره. هر چقدر هم قدرت خودرو بیشتر باشه، تو شتابگیری احتمال انحراف خودرو بیشتره. به طور کلی دیفر جلو فقط واسه کم کردن وزن و مصرف سوخت هست و هیچ مزیت دیگه ای به دیفر عقب نداره!!

خلاصه شده از: http://searchwarp.com/swa51377.htm

hamed.benz
24 November 2007, 03:51 PM
همون طوري همه مي دونن ديفرانسيل عقب واسه ماشيناي پرقدرت، ديفرانسيل جلو واسه سرعت و شتاب و 4wd براي بيابان و صحرا.يه حالت ديگه هم وجود داره به نام Awd كه نيروي موتور را توسط يك ديفرانسيل مركزي به چرخ هاي جلو و عقب تقسيم مي كنه. حالا بايد ببيني كه كدوم يكي نياز شما رو برآورده مي كنه .

مهدي پاشايي
26 November 2007, 10:13 PM
جلو چون حداقل تو برف كمتر از دف عقب ليز ميخوره.

smart
26 November 2007, 10:53 PM
تا حالا این فکر و کردین که چرا بعضی هارو دیفرانسیل جلو وبعضی هارو عقب همین جوری که نیست حساب و کتاب داره ؟
در کل در خودرو های سواری :
1 اتومبیلهایی که وزن اتاقشون کمه و سبکتر هستن دیفرانسیل جلو میسازن
2 اتو مبیلهایی که وزن اتاقشون بیشتره و سنگینتر هستن دیفرانسیل عقب میسازن

نه اینکه قدرت موتور بیشتر بود عقب ( قدرت موتور بیشتر = سنگینتر بودن اتاق )
علت هم خواستید به تون به صورت علمی دقیق میگم باید کتابام وجزوه هامو یه نگاهی بندازم

VIGO
29 November 2007, 01:12 AM
جناب smart

من اصولا بامنطق شما نمیتونم کنار بیام. نمیشه معیار خاصی برای دیفرانسیل جلو یا عقب یا دو دفرانسیل تعیین کرد.

شما فرمودید که قدرت بیشتر = وزن بیشتر

من چند تا نمونه به شما معرفی می کنم که همه مدلها ساخته ی کمپانی های معتبر هستن.

نام مدل ..................... وزن ...................... قدرت ......... نوع انتقال قدرت

هوندا اس 2000 ... 1200 کیلوگرم .......... 240 اسب بخار .......... RWD

تویوتا کمری ......... 1500 کیلوگرم ........... 150 اسب بخار .......... FWD

پس ببینید که وزن ارتباطی با نوع انتقال قدرت نداره.

من با اطلاعاتی که دارم فکر می کنم بستگی به رده و اصالت هر سبک یا مدل داشته باشه.

شما یه تحقیق کنید. مدلهای لامبورگینی هیچکدوم FWD نیستن، یا فراری یا کنیخ زک یا نوبل یا مکلارن یا ...

پس میشه گفت سوپر اسپرتها اصولا یا RWD هستند یا AWD (4WD)l

یا مثلا توی تاریخچه هوندا اگر دقت کنید، مدل اس 2000 همیشه rwd بوده و مدل سیویک معمولا FWD .

یا شرکتهایی مثل مسدیز بنز و بی ام دابلیو اساسا انتقال قدرت بصورت RWD دارند.

پس بهتره بر اثاث رده اتومبیل یا کمپانی سازنده دسته بندی کنید.

ولی بطور کلی
معمولا اتومبیلهای اسپرت خیابانی FWD هستند
معمولا مدلهای امریکایی یا به اصطلاح ماسل و یا لورایدر اکثر بالاتفاق RWD هستند.

سوپر اسپرتها هم یا RWD یا برای تعادل بهتر 4WD

shei2nak
31 December 2007, 12:28 AM
با سلام
منم با ویگو جان موافقم. چون معمولا ماشین های کوچک خیابانی دیف جلو هستن(چون تا حدودی فرمانپذیری بهتری دارند). برای مثال پارک دوبل زدن با اردی و 405 که از لحاظ فرمان یکی هستند را مقایشه کنید!!!!

reza engine
18 February 2008, 10:07 AM
آردي و 405 مقايسه خوبي نيستند. چون آردي شعاع چرخشش تو مدل هيدروليك كه ما داريم از پيكان خيلي كمتره و اين سيستمش من در آورديه.
اون اوايل كه هم پيكان داشتيم و هم آردي. بعضي وقتها كه طبق عادت رانندگي با پيكان با آردي دور مي زدم حتي تو ورود به كوچه هم دچار مشكل مي شدم و دو فرمونه مي رفتم.
الان تو همين بنزهاي جديد كه دف عقب هستن وقتي مي خوان پارك كنن دقت كنيد. چرخ اونقدر مي پيچه و خم ميشه كه فكر مي كني الانه كه ديگه بشكنه.
تازه چون متعلقات مربوط به سيستم انتقال قدرت به چرخهاي جلو كاري ندارن، امكان و فضاي بيشتري براي چرخش وجود داره
ضمنا تو ماشين هاي ديف جلو تمايل به خروج ته ماشين در پيچ هاي تند و سرعت هاي بالا بيشتره. كه تقسيم وزن نا برابر هم اين موضوع رو تشديد مي كنه.
براي من اين مساله بارها با 405 اتفاق افتاده. حالا اگه تو صندوق عقب 405 بار سنگين داشته باشين تازه مي فهميد هندليگش تو پيچ چقدر بهتر مي شه.
ضمنا دريفت كردن و فرمون خلاف جهت كردن با ديف عقب يه حال ديگه داره.

shei2nak
7 March 2008, 12:59 AM
با سلام. حرف شما درست که لذت رانندگی دیف عقب بیشتر است اما تو این یخ بندان های امسال بنده که نظرم برگشت و به این نتیجه رسیدم که دیف جلو بهتر است. (اکثر پیکانها و اردی ها تو برف و یخ بکسواد میکردند و دیگر حرکت نمیکردند اما پراید و پزو با اینکه بکسواد میکردند اما حرکت میکردند)...

Nomad
7 March 2008, 01:02 AM
دوستان نمیدونم 4WD سوار شدید یا نه ... من یه آئودی سوار شدم که البته صاحبش رانندگی میکرد ( داشتم خفه میشدم از حرص خوردن ، یه بار پیش بیاد تو همچین ماشینی بشینی و خودت راننده نباشی ) ... 4WD بودش و البته میشد این رو تنظیم کنه که چه سیستمی باشه . در هر حال ... آقا این راننده هم عصب زده بود و مرتب تیک آف میکرد و جنگولک بازی ... خدایا هیچ وقت خاطره اش رو فراموش نمیکنم ! اصلا با اتومبیل های تک دفرانسیل قابل مقایسه نیست ... مثل جت پرتاب میشد و توی پیچ ها و حرکات مارپیچ هم عاااااالی بود .

nojex
7 March 2008, 03:30 AM
دوستان نمیدونم 4WD سوار شدید یا نه ... من یه آئودی سوار شدم که البته صاحبش رانندگی میکرد ( داشتم خفه میشدم از حرص خوردن ، یه بار پیش بیاد تو همچین ماشینی بشینی و خودت راننده نباشی ) ... 4WD بودش و البته میشد این رو تنظیم کنه که چه سیستمی باشه . در هر حال ... آقا این راننده هم عصب زده بود و مرتب تیک آف میکرد و جنگولک بازی ... خدایا هیچ وقت خاطره اش رو فراموش نمیکنم ! اصلا با اتومبیل های تک دفرانسیل قابل مقایسه نیست ... مثل جت پرتاب میشد و توی پیچ ها و حرکات مارپیچ هم عاااااالی بود .

البته باید توجه کرد شتاب خودرو های چهار چرخ متحرک به نسبت سایر رقباشون کمتره و ساختار چهار چرخ متحرک جلوی شتاب رو میگیره .

جناب nomad میشه لطف کنید مدل رو و حجم موتور رو هم ذکر کنید تا بررسی دقیق تر باشه
سپاسگزارم

Raminium2001
7 March 2008, 10:52 AM
البته بجز دو دیفرانسیل بودن، اون ماشین موتور به روز و واقعا غولی داره. شاید هم به همین دلیل اینقدر لذت بخش بوده.
من وقتی با ماشینهای قدیمی (خصوصا بنز 230 مدل 1977) رانندگی میکنم، خصوصا سر پیچها چنان لذت می برم که ... خدایی هزارتا سمند و پژو نو نصف این ماشین نیست و فکر می کنم این بخاطر دیفرانسیل عقبش باشه. حالا با سیستمهای کنترل پایداری و ... ای که جدیدا رو بنز و بی ام و قرار دادند، خدا میدونه چجوری میشه. قطعا دیگه مشکل بکسوات تو برف هم به این شکل نداریم (بی ام و سری 5 که سوار شدم با داشتن حالت X drive از دیفرانسیل جلوها بهتر عمل میکرد)

shei2nak
22 March 2008, 04:40 PM
با سلام و تبریک سال نو.
درضمن یک سیستم هم در دیفرانسیل عقب ها وجود داره که از هرزگردی جلوگیری میکنه. به این صورت که هر پلوس به وسیله ی یک کلاچ مخروطی به دنده دشلی متصل میشود (با یکسری فنر بندی که بحث زیادی تخصصی میشود) و به این ترتیب باعث میشود که نیرو برعکس سایر دیفرانسیل ها به چرخی که نیروی بیشتری به ان وارد میشود منتقل شود به این ترتیب از هرزگردی جلوگیری میشود.
البته فکر نکنم این سیستم (دیفرانسیل ضد هرزگرد) در ماشین های موجود داخل ایران به کار رفته باشد. در ضمن این تکنولوزی همچینم جدید نیست.
پیروز و سربلند باشید...

DWXX
29 March 2008, 09:21 PM
به نظر من درست است که دیفرانسیل جلو محاسنی مثل شتاب بیشتر مصرف کمتر هزینه کمتر و ....

ولی در کل دیف عقب خیلی بهتر است

اگر در پیچ و یا حتی انتها یک پیچ و هنگامی که میخواهید به مسیر مستقیم ادامه دهید یک ماشین دیفرانسیل جلو به سرعت خود بیفزایید آنوقت حس می کنید سوار یک ماشین کوکی هستید که عقبش داره به هر طرفی می خواد میره!!!

تازه اگر در پیچ تند این کار را بکنید چرخ داخل پیچ در جا هم می زند که باز هم عدم تعادل را به همراه دارد

کبریت بی خطر
6 April 2008, 10:30 PM
اول 4wd بعد دیف عقب بعد جلو
دینفرانسیل عقب کارایی بیشتری داره باعث پایداری بیشتر ماشین میشه(تقسیم بهتر وزن)
ولی 1 مورد داره که فضای صندلی های عقب رو محدود میکنه
به سلیقه ی افراد بستگی داره
ولی 4wd با کنترل هرز گردی 1 چیز دیگست:icon_cool

حسینان
13 April 2008, 09:55 PM
دیفرانسیل جلو شتابش عالیه ..عمدتا ماشینهای فرانسوی دیف جلو هستن و عالی جواب دادن

کبریت بی خطر
16 April 2008, 01:29 PM
دوست عزیز
دیف عقب یا جلو هیچ رابطه ای به شتاب .سر عت و... ندارد
ولی اگه 4wd رو حساب نکنیم
دیف جلو برای ماشین هایی که اسپرت اهمیت نداره(فضای عقب جادار تر است)
و دیف عقب برای اسپرت بودنه(پایداری بهتر.فرمان پذیری بیشتر)

hosseinabd
18 October 2008, 11:19 PM
منم نظرم روی 4WD هست چون خیلی جاها بکار میاد مخصوصا توی مناطق کوهستانی و برف گیر. ولی بعدش دیف جلو رو انتخاب میکنم و در آخر دیف عقب.

باتلاق
9 January 2009, 04:03 PM
يك بار چند سال پيش (شايد حدود 10 سال) اين سوال توسط يكي از خوانندگان مجله ماشين مطرح شده بود و جواب كارشناس اين بود كه:

((از نظر فرمانپذيري بدون شك خودر هاي ديفرانسيل جلو بهتر هستند. تفاوت ديفرانسيل جلو و عقب رو ميشه زمامي متوجه شد كه يك خودروي پلاستيكي رو يك بار با اتصال نخ به قسمت جلو به حركت در بياوريم و براي تغيير مسير تخ را به سمت هاي مختلف بكشيم ويك بار حركت خودروي پلاستيي رو با بستن نخ به قسمت عقب خودرو و تغيير دادن مسير را با تغيير زاويه چرخ هاي جلو انجام بديم. بدون انجام آزمايش ميشه نتيجه رو حدس زد.))

(به نظر منطقي مياد و البته من اين موضوع رو با يكي از اساتيد مطرح كردم ايشان تاييد كردند)

به علاوه اين موضوع به دليل وزن بيشتر در جلوي خودرو هرزگردي در هنگام حركت در خودرو هاي چرخ محرك جلو كمتر خواهد بود و متعاقب آن تغيير مسير ناخواسته هم كمتر خواهد بود. اين يعني پايداري بهتر.
وجود گاردان باعث ايجاد وزن بيشتر خودرو و كاهش فضاي سرنشين ها خواهد شد.

در ضمن من خودم هم خودروي چرخ متحرك جلو داشتم و هم متحرك عقب سر پيچ ها و فرمانپذيري خودرو هاي متحرك جلو به نظرم بهتر بوده.

البته در خودرو هاي چرخ متحرك عقب، بالا آمدن جلوي خودرو در هنگام شروع حركت (يا گاز دادن) به عنوان يك دمپر عمل مي كنه ظربات ناخواسته به مجموعه دسته موتور، گيربكس و ديگر قطعات داخيلي موتور رو كاهش ميده. براي همين معمولا خودرو هاي ديفرانسي عقب استحلاك كمتري دارند. (اين اتفاق در خودرو هاي ديفرانسيل جلو به دليل نرم بودن كمك هاي عقب و ايجاد ظربه در انتهاي كورس كمك فنر ها اثر معكوي هم ايجاد مي كنه كه اگر منظورم رو متوجه نشديد ميتونم بيشتر توضيح بدم...).

البته مسلما بهترين حالت از نظر پايداري و فرمانپذيري 4WD هست كه درش شكي نيست ولي چون اين خودرو ها گران هستند و هزينه مسلما استحلاك بيشتري دارند من بهش را نميدم.

mil-i300
9 January 2009, 07:39 PM
من نظرم اينه که در ماشين هاي ديفرانسيل جلو... شتابشون بيشتر از ديفرانسيل عقب هستش...!! همچنين بدليل حذف گاردون از ماشين... لرزش و صدا کمتره...!!
ولي شتاب و قدرت در 4WD ها به مراتب بيشتره..!!
مثلا Audi R8 رو ببينين..!! اگر فيلم هاشو ديده باشين.... کند اوليه بسيار زيادي داره..!! در زمن تيک آف هم زياد نميمونه.. در حد يک ثانيه..!!

کبریت بی خطر
9 January 2009, 08:06 PM
با توجه به توضیحات مجله ماشین دیف جلو تنها اقتصادی تر از دیف عقب هست و از لحاض شتاب و قدرت و... هیج فرقی با هم ندارند.

mil-i300
9 January 2009, 08:46 PM
ولي با عقل جور درنمياد...!!!
چطوري فاصله گاردان هيچ تاثيري در شتاب نداره...!!؟؟؟
شما تمامي نيرو رو مستقيم وارد چرخ ها ميکنين..!! در ديفرانسيل جلو..!!!
ولي همون نيرو در ديفرانسيل عقب ... اول باد به گاردان بسه... گاردان بچرخه تا چرخ ها بچرخن..!!! اينجا اتلافي صورت نميگيره..!!؟؟

در ضمن نمي خوام کاره مجله ماشين رو زير سوال ببرم... ولي بعضي چيزها رو تبليغي ميگه... اصلا با واقعيت يکي نيست..!!
ميتونيد امتحان کنيد...!! منظور ديف عقب با جلو..!!

کبریت بی خطر
9 January 2009, 10:56 PM
مسائل به این راحتی گفته نمیشه حتما در گادان تقویت نیرو وجود داره.از لحاظ ایمنی تقسیم وزن دیف عقب بهتر است

hamed_mo
10 January 2009, 01:00 AM
دیف عقب لذت رانندگیش بیشتره... بنز و بی ام و رو ببینین!!! بنز مدل 1978 سوار می شی از 405 نرم تره:icon_arro
اما قدرت به نظرم با دیف جلو هست....تو سربالایی ها یا برف و یخ بندون دیف جلو ها بهتر عمل میکنن.

hosseinabd
10 January 2009, 01:06 AM
اصلا توی برف فقط دیف جلو هست که به کارتون میاد.

shei2nak
10 January 2009, 02:30 AM
سلام. براي بار چندم ميگم. دوستان شتاب و قدرت و تاپ اسپيد تنها و تنها به قدرت موتور و ضريب دنده هايش مربوط است نه به FWD يا AWDبودنش.

مسائل به این راحتی گفته نمیشه حتما در گادان تقویت نیرو وجود داره
دوست عزيز همان تبديل نيرويي كه دفرانسيل عقب دارد ديفرانسيل جلو هم دارد. تنها با اين تفاوت كه در ديفرانسل جلو مسير حركت مستقيم است اما در ديفرانسيل عقب يك چرخش 90 درجه وجود دارد.
در مورد سخن ميلاد جان هم عرض كنم كه طول مسير ربطي ندارد (مثل اينكه بگيم سرعت حركت برق به طول سيم بستگي دارد). اما مسلما گاردان يك وزني دارد كه براي به حركت در اوردنش مقداري از نيروي موتور تلف ميشود اما خيلي كم هست و ميتوان ناديده گرفتش....

Raminium2001
10 January 2009, 05:08 PM
ضمن تایید گفته های دوست خوبم شیطونک، دیفرانسیل عقب به واسطه توضیحاتی که آورده شد، تنها چند اسب افت توان دارد، ولی به دلیل توضیع مناسبتر بار تعادل و نرمی بسیار بهتری دارا می باشد. البته از لحاظ فنی مقایسه این دو سیستم میتونه یک کتاب باشه. ولی بهترین حالت برای RWD استفاده از 4WS (فرمان پذیری 4 چرخ) هست که باعث میشه میزان لیز خوردن در برف هم کاسته بشه. البته به دلیل بالا رفتن هزینه ها هنوز به تولید انبوه نرسیده و اجرایی نشده. ولی دور از ذهن نیست که بنز و بی ام و در سالهای آینده با بهره گیری از این تکنولوژی بی رقیب تر از گذشته در صحنه رقابت ظاهر بشوند.

parsa s
12 February 2009, 12:46 PM
دیفرانسیل جلو یا عقب بودن هیچ ربطی به شتاب و قدرت نداره

فقط در دیفرانسیل عقب چون اجزا متحرک بیشتره و ممان اینرسی گاردان هم بخاطر وزن زیادش قابل صرفنظر نیست
مقداری افت توان وجود داره که اگه قدرت ماشین زیاد باشه این درصد افت توان کم میشه و میشه در مقابل توان تولیدی موتور ازش صرفنظر کرد
دیفرانسیل جلو و عقب هرکدام مزایا و معایبی دارن

مثلا در ماشینای دیفرانسیل عقب اگه یکی از چرخای جلو داخل یه چاله بیفته در نتیجه نیروی وارده و همینطور اصطکاک یکی از چرخای عقب با زمین کم میشه و اون چرخ حالت هرزگردی پیدا می کنه و چرخی که اصطکاک زیاد با زمین داره نمی چرخه و در نتیجه ماشین از تو چاله در نمی یاد
این مشکل برای ماشینای دیفرانسیل عقبی که امکان قفل کردن دیفرانسیل دارن رفع شده

این قضیه یه مقدار هم سلیقه ای هست مثلا ب ام و اصرار داره که همه مدلهاش رو حتی سری یک رو دیف عقب بسازه و بنز هم فقط کلاس A رو بصورت دیفرانسیل جلو می سازه

parsa s
16 February 2009, 07:25 PM
یه مورد دیگه هم هست که بنز و ب ام و خودروهای خودشون رو دیفرانسیل عقب می سازن و اونم زیبایی بیشتر طراحی ماشینهای دیفرانسیل عقب نسبت به ماشینهای دیفرانسیل جلو هست
چون متعلقات در جلوی خودروهای دیفرانسیل جلو بیشتره در نتیجه در طراحی باید آورهنگ زیاد باشه که از زیبایی ماشین کاسته میشه
با عکس زیر بهتر متوجه منظورم میشید

http://upload.iranblog.com/1/1234815877.jpg

Masi Mc
23 February 2009, 11:31 AM
دیفرانسیل جلو هندلینگش بهتره و مصرفش کمتر
ولی عقب یه چیزه دیگس

mortezagipsy
26 February 2009, 08:01 PM
دیفرانسیل جلو هندلینگش بهتره و مصرفش کمتر
ولی عقب یه چیزه دیگس

به نظر من وقتي فرمون ماشين صاف نيست ماشين ديفرانسيل جلو شتابش بيشتره، چون هميشه راستاي نيرو با راستاي حركت يكي هست. اما در يه ماشين ديفرانسيل عقب وقتي شما دارين مثلا" به سمت چپ مي رين، چرخاي عقب نيرو به سمت جلو وارد مي كنن و اين باعث مي شه نيرو در راستاي جابحايي كمتر وارد شه ...
W = F * D * cos a
(a زاويه ي بين جابجايي و نيرو)
ولي هندلينگ ماشيناي ديفرانسي عقب بهتر از ديفرانسيل جلو هست اين طور كه مي گن.

farzad_Sh_2020
26 February 2009, 08:24 PM
من دیفرانسل جلو را بیشتر می پسندم . دیفرانسیل عقب یک مشکل اساسی که از نظر من داره اینه که شما میخوای یک بریدگی که خیلی ماشین هم میاد را دور بزنی . هیچوقت نمیتونی با یک دیفرانسیل عقب با شتاب حرکت کنی و دور بزنی . اولاً که درجا میزنه و دوماً که کنترل ماشین را ندارید تو این شرایط .

یک چیز دیگه هم هست که من با یک ماشین دیفرانسل عقب تو پیچ خیلی راحت لیز خوردم با سرعت 3/4 ماشین دیفرانسیل جلو . حتی کمتر .
از نظر حرکات نمایشی درست هست که دریفت میشه رفت ولی با همین دیفرانسیل جلو هم من وقتی لاستیکام صاف بود یک میدان را کامل به حالت دریفت رفتم :icon_eek: .

کبریت بی خطر
26 February 2009, 09:03 PM
با دیف جلو؟!چطور شده چپ نکردید!!!!!

farzad_Sh_2020
26 February 2009, 09:09 PM
با دیف جلو؟!چطور شده چپ نکردید!!!!!

گفتم که وقتی لاستیک هام صاف بود ( ماشین با سرعت 30 تا 180 میزد اگه دستی میکشیدم )

ببخشید بحث انحرافی میکنم ولی شما اگه لاستیک هات صاف باشه یکم وارد باشی به ماشین راحت میتونی ته ماشین را برای مدتی سر بدی .

کنترل نامحسوس که گرفتم تازه با همین لاستیک های 205 نو یک 3 4 متر دریفت رفتم :icon_twis .

بازم معذرت میخوام که بحث تقریباً بی ربط کردم . موفق باشید :icon_cool

king soltan
18 March 2009, 09:10 AM
اقا پویا

ماکسیما دیفرانسیل جلو هستش و این عیبشه !

من خودم دیفرانسیل عقب رو خیلی دوست دارم ( حتی پیکان )

به نظر من رانندگی با دیف عقب راحت تره و قدرت ها میره بالا !

هم قدرت مانور و هم قدرت ترمز گیری با معکوس ! چون هر 4 تا چرخ بهشون نیروی باز دارنده وارد میشه !

اما اتلاف قدرت توی دیفرانسیل جلو تقریبا" 50% کمتره !

جالبه بدونید کانی بنز و بی ام و تا حالا خودروی دیفرانسیل جلو نزدند و اینو جزء افتخارشون میدونند !
سلام دوست عزيز در مورد آخري كه نوشته بودي هم بنز ديفرانسيل جلو داره و هم ب ام و مرسدس در كلاس a و v از ديفرانسيل جلو استفاده كرده و ب ام و هم در سري 1 از ديفرانسيل جلو استفاده كرده است .

parsa s
26 March 2009, 08:06 PM
سلام دوست عزيز در مورد آخري كه نوشته بودي هم بنز ديفرانسيل جلو داره و هم ب ام و مرسدس در كلاس a و v از ديفرانسيل جلو استفاده كرده و ب ام و هم در سري 1 از ديفرانسيل جلو استفاده كرده است .

ب ام و سری 1 دیفرانسیل عقب هستش

mohamaddbs
10 January 2010, 12:18 AM
90% بنز و bmw ها دف عقب هستند!!!!!

moje90
11 January 2010, 12:37 AM
دوستان من دیفرنسیال عقب رو ترجیح میدم :icon_exclو به نظرم ماشینای 4wd اصطحلاک بالایی دارن از نظر قطعه و مصرف سوخت:icon_redfالبته دیفرنسیال جلوها به نظر اقتصادی تر هستن چون تجربه نشون داده و البته عیبشون هم جمع بودن تمام متعلقات موتور توی یک فضا هست :icon_twis