PDA

View Full Version : در مورد ویندو فیلم اتومبیل چه میدانید؟

پیمان ق
4 June 2007, 11:07 PM
ویندو فیلم چیست:
ورق نازکی می باشد متشکل از چندین لایه با کاربردهای مختلف که غیر قابل تشخیص از هم و بصورت یکپارچه بوده و بعنوان مکمل شیشه و برطرف کننده عیوب آن در صنایع ساختمانی، صنعتی و اتومبیل کاربرد فراوان دارد. در این تاپیک قصد دارم در مورد خصایص و کاربرد آن در اتومبیل بپردازم و از ذکر بقیه موارد کاربرد آن صرف نظر میکنم.

همانطور که بیان شد ویندو فیلم یک ورق نازک شفاف است که به آسانی قابل نصب می باشد (همانند نصب ورقهای دودی برروی شیشه ) و تا حدودی مشابه ورق های دودی ارزان قیمت موجود در بازار بوده البته با این تفاوت که قیمت آن به مراتب بالاتر است.
ولی با توجه به قیمت بالا ، آیا ارزش دارد که ویندوفیلم مورد استفاده قرار گیرد؟
این سوالی است که بدلیل وجود نظرات متفاوت ، پاسخهای زیادی نیز بدنبال دارد. من ابتدا فواید و مضررات آنرا در زیر بیان کرده و سپس تجربه ای که شاهد بودم را در پی آن ذکر میکنم و پاسخ به این سوال را بعهده شما دوستان فهیم و با درایت میگذارم.

فواید ویندو فیلم :
- کاهش دمای داخل اتاق خودرو بعلت جلوگیری از تابش اشعه حرارتی خورشید در حدود 40 درصد . که این خصوصیت باعث افزایش قابل ملاحظه راندمان کولر و متعاقب آن کاهش مصرف سوخت میشود.
- کاهش نورهای آزار دهنده که بصورت مستقیم به چشم راننده می تابند مانند نور خورشید و نور چراغ خودرو های دیگر.
- افزایش ضریب مقاومت شیشه در مقابل ضربات و جلوگیری از شکستن و پرتاب شدن خورده شیشه ها به داخل خودرو و همچنین افزایش زمان دسترسی به داخل اتاق توسط سارقین و در نتیجه افزایش ایمنی خودرو.
- بدلیل وجود رنگهای مختلف از شفاف تا دودی در این محصول ، نصب آن در زیبایی خودرو نیز موثر است.
- جلوگیری از ورود اشعه ماوراء بنفش تا بیش از 90 درصد که از مهمترین خواص این محصول است.
اشعه ماوراء بنفش یکی از مضررترین اشعه های خورشید است که باعث ایجاد سرطان پوست و چشم ، بیماریهای قرنیه و آفتاب سوختگی (در موارد تماس زیاد پوست با نور خورشید) می شود. طبق تحقیقی که توسط انجمن سرطان پوست آمریکا بر روی رانندگان تاکسی صورت گرفت مشخص گردید که خطر ابتلا به بیماریهای ناشی از تابش uv در سمت چپ بدن بسیار بیشتر از قسمت راست بدن این رانندگان می باشد . همچنین چشم پزشکان نیز برای کاهش اثرات مضرر این اشعه ، توصیه اکید به استفاده از عینکهای UV می کنند.

از دیگر موارد قابل ذکر ، میتوان به نصب آسان و سریع (بدون درآوردن شیشه) و ضد خش بودن این محصول اشاره کرد.البته برای تاثیر پذیری بیشتر باید برروی تمام شیشه های خودرو نصب گردد.

نقاط ضعف ویندو فیلم:
- قیمت تقریبا بالا
- سلیقه ای بودن اجرای قانون توسط بعضی از نیروهای گرامی راهنمایی و رانندگی (البته در مورد رنگ با درصدهای بالا)

یک تجربه:
پارسال یکی از دوستان که مسئول پروژه ای در " بم " بود با هزینه ای بالغ بر 180000 تومان اقدام به نصب ویندوفیلم کرد و دلیل اینکار را رفت و آمد مداوم در جاده تهران به بم و شدت آفتاب در این جاده کویری بیان نمود. تا اینکه در عید امسال جهت تعطیلات بطرف تهران حرکت کرده بود که در راه به طوفان شن شدیدی برخورد کرد ( حتما شما هم خبر این طوفان و کشته شدن 2 طفل خوردسال در جاده بم را در اخبار شنیده اید) . بعلت شدت طوفان شن، تمامی خودرو ها زمین گیر شده و سپس شیشه آنها خورد شده و ریخته بود و .... در صورتی که شیشه های خودروی دوستم با وجود شکسته شدن به هیچ عنوان نریخته بود !!!!.
آیا در صورت ایمن بودن شیشه بقیه خودروها ، هم اکنون شاهد داغدار شدن خانواده هایی که جگر گوشه های خود را از دست داده اند ، بودیم؟
قبل از این جریان با دوستم شوخی میکردم و میگفتم عجب کلاه بزرگی سرت رفته ! ولی الان موضوع برعکس شده.:icon_neut

از دوستان خواهشمندم نظرات و تجربیات خود را در مورد این مبحث بیان فرمایند.

همواره پاینده و سرافراز باشید.

abedinian
6 June 2007, 09:14 AM
سلام
يه شركت ايراني هم اين محصول رو توليد ميكنه كه اين آدرس سايتش هست
http://www.sayehsaz.com/FA/FA.htm