PDA

View Full Version : نظر سنجی در مورد انتخاب رشته در کامپیوتر

سعيد123
22 May 2007, 02:16 AM
با سلام به همه
لطفا ار اساتیدی که تو ایران هستند به من بگن که کدوم یکی از این رشته ها در ایران گرفته و بهتر هست من بخونم !؟!

lvloh3nn
26 May 2007, 02:27 PM
من خودم سخت افزار خوندم در حالي كه دانشگاه ما انتخابي بود كه سخت يا نرم رو بريم ولي فرقش يه چيزي حدود ۲۵ واحده كه تو سخت افزار واحداي نرم افزاري اصلي رو ميخونند و دروس تخصصيش بيشتر از نرم افزار مي ارزه، مثلا درسي مثل vhdl يا vlsi و مباحث الكترونيك ديجيتال
در حالي كه در نرم افزار درس هايي مثل كامپايلر يا هوش مصنوعي زياد كاربرد عملي ندارند.
در مورد IT هم دوره كارشناسيش اصلا چيز جالبي نيست و هنوز طرح درس درست و حسابي نداره ولي تو ارشد رشته هايي مثل شبكه كه از گرايش هاي IT هستند خيلي عاليه اما خيلي خيلي ورودي كم ميگيره يعني شايد كلا ۳۰ نفر!
در ضمن نظر سنجي هم ايراد داره چون مهندسي كامپيوتر دو گرايش داره كه سخت و نرمه و چيز جدايي نيست

Silver Boy
26 May 2007, 02:39 PM
من بهتون IT رو پیشنهاد میکنم و باید بگم که به مراتب از رشته های کامپیوتری دیگه و شاید به جرات جز سخت ترین رشته های دانشگهاهیست طوری که ما زمانی که علم و صنعت IT میخوندیم به عنوان واحدهای ترم اول بهمون C++.NET دادن اونم کاملا انگلیسی(به عنوان اولین زبان برنامه نویسی)
شاید این سختگیری ها در علم و صنعت بوده اما کلا رشته سختی هست و اگر در این رشته موفق باشید مطمئنا از رشته و کار مرتبط با رشتتون راضی خواهید شد

در مورد IT هم دوره كارشناسيش اصلا چيز جالبي نيست و هنوز طرح درس درست و حسابي نداره ولي تو ارشد رشته هايي مثل شبكه كه از گرايش هاي IT هستند خيلي عاليه اما خيلي خيلي ورودي كم ميگيره يعني شايد كلا ۳۰ نفر!
از طرفی ما در کارشناسی شبکه هم داشتیم اما منم موافقم که هنوز دروسش کاملا ویژه IT نشده

flipflop
13 June 2007, 11:23 AM
IT همون درساي نرم افزار رو داره ولي بعضيها رو حذف كردن چند تا درس آبگوشتي اضافه كردن
سخت افزار هم مطلقا كاربرد نداره يعني از رفقاي خودم تو تهران جنوب هر كي ليسانس سخت گرفته يا آخرش رفته دنبال برنامه نويسي يا اكثرا رفتن دنبال شبكه و اينا
يعني 4 سال زجر كشيده ليسانس گرفته آخرش سيم چين به دست و cat5 به دوش سيم كشي مي كنه
يكيشونم كابينت سازي مي كنه !!!
چيزي كه گفتم رو جدي بگير

عرفنا
14 June 2007, 01:23 AM
IT همون درساي نرم افزار رو داره ولي بعضيها رو حذف كردن چند تا درس آبگوشتي اضافه كردن
سخت افزار هم مطلقا كاربرد نداره يعني از رفقاي خودم تو تهران جنوب هر كي ليسانس سخت گرفته يا آخرش رفته دنبال برنامه نويسي يا اكثرا رفتن دنبال شبكه و اينا
يعني 4 سال زجر كشيده ليسانس گرفته آخرش سيم چين به دست و cat5 به دوش سيم كشي مي كنه
يكيشونم كابينت سازي مي كنه !!!
چيزي كه گفتم رو جدي بگير
دوست عزیز این موضوع سیم کشی و ... بستگی مستقیم به علاقه و استعداد انسان داره و نمی شه نتیجه گرفت که رشته رشته ی ضعیفیه.
در مورد رشته ی IT هم من در این چند ترمی که خوندم و با دوستان دیگم که سخت یا نرم دارن می خونن مقایسه کردم واحدهای کاربردی و مهم کاملا مشابه و موارد اختلاف بیشتر به نفع IT بوده.
اما صحبت دوستان هم درسته،چارت درسی تا حدودی آماده و کامل نیست اما مشکل اصلی این درس در ایران نداشتن استاد متخصص در رشته ی IT
به هر حال انتخاب من مهندسی IT است:icon_cool

lvloh3nn
14 June 2007, 01:39 PM
ممكنه آزاد اينجوري باشه و چيزي ياد نگيرن!
ولي من تو دانشگاه اميركبير سخت افزار خوندم و الان كاربرد زيادي هم واسم داره حتي در زمينه هاي تخصصي مثل ميكرو VHDL FPGA و غيره و همچنين كار هاي مديريتي و امنيت شبكه
لطفا غير كارشناسي راجع به يه رشته نظر انقده منفي يا حتي مثبت نديد
از نظر من هم بهترين رشته تو ايران نيست ولي اگه بلد باشي ميتوني ازش استفاده مفيد كني
مثل همه رشته ها از جمله مثلا برق مخابرات يا غيره...

flipflop
15 June 2007, 12:48 PM
آره خوب راستش يكم تند رفتم. پس دوباره مي گم!
سخت افزار بازار كار خوبي نداره. IT هم استاد نداره. كامپيوتر رشته اي هست كه درسهاش خيلي قابليت قصه شدن دارن ! يعني چي؟
يعني از شما مي خوان امنيت شبكه درس بدي. شما تءوري اعداد بلد نيستي. به جاش مياي يه سري داستان در مورد هكر و كركر و پورت باز و بسته سر هم مي كني. درسهاي اختصاصي IT از اين نظر خيلي مشكلشون حادتر هست چون استاد وارد به اون صورت ندارن. از اين نظر بين آزاد و سراسري هم فرقي نيست. خودم دوره ليسانس آزاد بودم و الان اميركبيرم و به عينه مي بينم. باز نرم افزار بخوني براي انتخاب رشته ارشد دستت باز تره.

کرگدن
15 June 2007, 03:05 PM
من هنوز یه سال مونده تموم کنم

این سئوالی هست که منم خیلی دنبال جوابش بودم و تا حدودی رسیدم
(استاد هم نیستم و به عنوان یک دوست نظر شخصیمو می گم:icon_arro)

من شخصآ به هوش مصنوعی و مهندسی نرم خیلی علاقه دارم
در مورد هوش مصنوعی
به این نتیجه رسیدم
کسی قدرشو تو اینحا درک نمی کنه آخرش هم برات کار نیست
ولی اصلاً ارزششو نداره
مگه اینکه بخوای اونطرف زندگی کنی یا اینجا استاد بشی یا از جاهاس سری سر در بیاری:icon_arro

IT رشته بسیار بسیار با آینده ای تو ایران هست ( هرچند که من دوست ندارم:icon_arro)
هنوز نیازش درست احساس نشده ولی چند سال بعد اینطوری نخواهد بود

مهندسی نرم هم که از بقیشون بهتره ( از نظر کار و ...) ولی اگه بخواید واقعاً شماره یک باشید 8 9 سال باید وقت بذارید (البته اگه پایتون قوی باشه خیلی زودتر به جواب می رسید)

سخت افزار هم کار براش زیاد نیست ولی اگه واقعاً وارد باشید بدون کار نمی مونید:icon_cool

منم تصمیم گرفتم ببینم تا آخر امسال چی میشه اگه رفتنی بودم اونو هوش یا مهندسی نرم می خونم
وگرنه مهندسی نرم (شاید فوق شرکت نکنم و خودم بخونم)

پ ن:

اوه ببخشید من سنتون رو ندیده بودم فکر کردم برای ارشد می خواید
از اینجا به بعدو توجه کن:icon_arro

اگر علاقه به برنامه نویسی داری نرم افزار کارش بد نیست ولی باید خیلی جون بکنی
سخت افزار هم باید خیلی جون بکنی ولی کارش به فراوانی نرم افزار نیست

اگه به مدار و طراحی علاقه داری سخت افزار

علوم کامپیوتر هم هست ولی تو ایران هنوز آینده مشخصی نداره و بیشتر استاد دانشگاه می شن

it هم اون بالا گفتم هنوز نیازش درک نشده ولی آینده خوبی داره

در کل باید برای دوتای اول خیلی جون بکنی چون رقیب (هم تو ایران هم تو خارج) بسیار زیاد هست
برای علوم کامپیوتر هم فعلاً می تونی رو کارهای آکادمیک فکر کن

soheil86
22 September 2007, 04:54 PM
توی این نظر سنجی منظور از مهندسی کامپیوتر چیه؟

تا الانم یه دونه رای آورده

hooman62
22 September 2007, 06:45 PM
من نرم افزار خوندم راستش بزرگترین ایراد مهندسی کامپیوتر در گرایش نرم افزار و تا حدی سخت افزار 2 مورد است
1 - اطلاعات به صورت مداوم تغییر میکنند و تو مجبوری خودت را همیشه اپ تودیت کنی که تا یک سنی این کار شدنی است و از یک سنی به بعد قابلیت یادگیری انسان کاهش پیدا میکنه
2 - به صورت غیر اکادمیک میتونی هر چه قدر بخواهی جلو بری و از خیلی از مهندسها هم جلو تر بری و به جای اینکه الکی وقتت را سر بعضی از دروس مزخرف دانشگاه بگذاری بری و این دوره های کاربردی و پولساز را بگذرونی.
اگه دوباره به اون سالها برمیگشتم هیچ وقت این رشته را انتخاب نمی کردم وبه جاش عمران میخوندم و خودم دوره های آزاد بیرون را میرفتم البته این نظر شخصی منه
به هر صورت امیدوارم در هر رشته ای که میری موفق بشی :lover:

امير سجاد
22 September 2007, 08:30 PM
گرایش های کامپیوتر در لیسانس تفاوت چندانی با هم ندارند و خود دانشجوست که با مطالعه جانبی در مورد خاصی تخصص پیدا میکنه...

soheil86
23 September 2007, 12:00 AM
اگه دوباره به اون سالها برمیگشتم هیچ وقت این رشته را انتخاب نمی کردم وبه جاش عمران میخوندم و خودم دوره های آزاد بیرون را میرفتم البته این نظر شخصی منه
به هر صورت امیدوارم در هر رشته ای که میری موفق بشی :lover:

من از همون اول که این رشته رو انتخاب میکردم این مسایل رو مد نظر داشتم ، مسئله ی مهمتر درآمدشه که بنظر من با برنامه نویسی توی ایران نمیشه خوب پول درآورد
ولی عوضش با مهندسی عمران ....

البته همیشه و همه جا استثناتی هست که ما با اون کاری نداریم...

ولی مشکل من علاقه ست، من حداقل الان که درسای تخصیمو میخونم با عشق میخونم انگار دارم تفریح میکنم ولی حتی تصور این که بیام و عمران بخونم برام یه جورایی سخته .... شایدم چون الان از عمران چیزی سرم نمیشه این حالت و دارم ولی دیگه راهم و انتخاب کردم و کاریشم نمیشه کرد...

حتی چند بار به سرم زد که برای ارشد برم سراغ عمران یا معماری.... ولی دیدم اینهمه درس هایی که بجه های عمران تو این چند سال خوندن و من باید در عرض مدت کوتاهی بخونم ، برا همینم منصرف شدم.

ولی دوست دارم برای ارشد آی تی رو ادامه بدم . هم جدیدتره هم بازار کارش بهتره و هنوز اینقدر زیاد نشده.