PDA

View Full Version : محاسبه قیمت برق

Glimpser
2 May 2007, 10:06 AM
دوستانی که سررشه دارند اگر امکان داره هزینه تقریبی روشن بودن یک کامپیوتر با پاور 400 وات و یک مونیتور لامپی معمولی را بطور 24 ساعته و در یک دوره یک ماهه حساب کنند

Farbod.E
2 May 2007, 08:48 PM
محاسبه قیمت و تعرفه برق یکی از مهمترین دغدغه های امروز مردم است . با توجه به پیچیده بودن این عملیات متاسفانه اطلاع رسانی خوبی در این مورد صورت نگرفته است .
دوست گرامی از اینکه این تاپیک را ایجاد نمودید از شما سپاسگزارم . امیدوارم بتوانیم در این تاپیک این مبحث را به طور کامل مورد بحث قرار دهیم .
از طرف خودم و کلیه پرسنل زحمت کش توانیر بابت این قضیه از همه عزیزان عذرخواهی میکنم .

و اما داستان ما از کجا شروع میشود :

اولين‌ گام‌ در مديريت‌ شخصي‌ مصرف‌برق‌، قرائت‌ كنتور است‌. با دانستن‌ نحوه‌ قرائت‌كنتور و اقداماتي‌ در زمينه‌ صرفه‌ جويي‌ انرژي‌،همه‌ چيز تحت‌ كنترل‌ شما خواهد بود. كنتور برق‌ يك‌ صفحه‌ دايره‌اي‌ گردان‌دارد كه‌ چرخيدن‌ آن‌ به‌ معناي‌ مصرف‌ انرژي‌ وسرعت‌ چرخش‌ آن‌ نمايانگر شدت‌ يا ضعف‌ميزان‌ مصرف‌ انرژي‌ است‌. بالاي‌ اين‌ صفحه‌گردان‌ شمارنده‌ ديجيتالي‌ وجود دارد. كه‌ باخواندن‌ ارقام‌ آن‌ و مقايسه‌ باعدد خوانده‌ شده‌قبلي‌، ميزان‌ مصرف‌ در يك‌ دوره‌ بدست‌ مي‌آيد. قرائت‌ كنتور برق‌ بطور هفتگي‌ و ثبت‌ارقام‌ آن‌ در جدولي‌ مشابه‌ جدول‌ ارايه‌ شده‌ درصفحه‌ بعد ارقام‌ مصرف‌ را بطور دائمي‌ و براي‌مراجعه‌ بعدي‌ ثبت‌ مي‌كند.
مناسبترين‌ زمان‌ رابراي‌ قرائت‌ كنتورانتخاب‌ كنيد مثلا جمعه‌ شبها، كنتور خود رابخوانيد عدد خوانده‌ شده‌ را در جدول(2) مطابق‌ جدول‌(1) ر كنار كلمه‌ شروع‌بنويسيد. در انتهاي‌ هفته‌، دوباره‌ كنتور رابخوانيد اين‌ رقم‌ را در مقابل‌ كلمه‌ هفته‌ اول‌بنويسيد اگر دو عدد را از هم‌ تفريق‌ كنيدمصرف‌ هفته‌ گذشته‌ بر حسب‌ كيلووات‌ ساعت‌بدست‌ مي‌آيد. قرائت‌ كنتور را براي‌ 4 هفته‌ ادامه‌دهيد. پس‌ از 4 هفته‌ ارقام‌ مصرف‌ را با يكديگرجمع‌ كنيد تاكل‌ كيلووات‌ ساعت‌ مصرفي‌ در اين‌دوره‌ بدست‌ آيد. ارقام‌ قرائت‌ شده‌ در بعضي‌دوره‌ها ممكن‌ است‌ از بقيه‌ دوره‌ها بيشتر باشد.اين‌ امر به‌ دلايل‌ مختلفي‌ ممكن‌ است‌ رخ‌ دهدمثلا يك‌ گرماي‌ ناگهاني‌ در تابستان‌، پذيرايي‌ ازمهمانان‌ در شب‌ و شستشوي‌ زياد لباس‌بوسيله‌ ماشين‌ لباسشويي‌ در آن‌ هفته‌. اطلاعات‌ ثبت‌ شده‌ رانگهداري‌ و بادوره‌هاي‌ بعدي‌ مقايسه‌ كنيد هدف‌ شما، كنترل‌مصرف‌ برق‌ است

ادامه دارد ....:icon_cool

Farbod.E
2 May 2007, 08:51 PM
http://i18.tinypic.com/4kckh95.jpg

http://i19.tinypic.com/4tsb6yu.jpg

Glimpser
3 May 2007, 10:24 AM
farbod_elli (http://www.phalls.com/vbulletin/member.php?u=17118) عزیز ممنون از راهنمایی و وقتی که گذاشتی ولی مشکل من اینه که حدود بیست سالی از فیزیک خواندم گذشته و الان یادم نمیاد که چطوری واحدهارو تبدیل کنم تا بتونم از جدول شما استفاده کنم
مثلا مونیتور من زده 220 ولت یک آمپر حالا چطوری باید هزینه هرروز استفاده اون رو حساب کنم ؟

Farbod.E
3 May 2007, 09:14 PM
شما نیازمند توان مصرفی هستید . برای این کار باید طبق فرمول زیر عمل کنید :
P=V*I که در آن V ولتاژ , I جریان است .
لطفا! پست اول بنده را نیز کامل بخوانید و از جدولی که در اختیار شماست استفاده کنید . اگر مشکلی بود اعلام کنید تا بیشتر کمکتان کنم !

موفق باشید

Farbod.E
2 September 2007, 04:31 PM
دوستان گرامی توجه فرمایید :

از اول مهرماه تعرفه برق مصرفی به میزان 5 درصد افزایش پیدا خواهد کرد . البته این طرح را فعلاً برای مشترکین مصارف آزاد محاسبه خواهد شد . لذا در جداول فوق به عددی که در آخر محاسبات به آن میرسید 5% اضافه نمایید .
البته این خبر هنوز به طور رسمی توسط روابط عمومی توانیر اعلام نشده است . اما بنده کمی زودتر به اطلاعتان میرسانم تا بعداً در جریان امور باشید.