PDA

View Full Version : بر طرف کردن خط و خش بدنه اتومبیل

اینجانب
29 April 2005, 06:45 AM
سلام
يك چيزي در بازار وجود دارد بنام كارپن . كه كارش ظاهرا براي گرفتن خطوط روي رنگ ماشين است و حدود 6هزار تومان قيمت دارد. آيا دوستان اطلاعي در اين مورد دارند؟

alisam44
29 April 2005, 08:35 AM
منظورت همان قلم خش گير ماشين هست؟

Evanescence
29 April 2005, 08:44 AM
من چند وقت پيش گرفتم . اول خود قطعه رو كه مثل گچ تخته سياه ميمونه رو به بدنه ميكشي ٬ بعد با كاردك و دستمال تميزش ميكني ولي ماشينت رو دورنگ ميكنه :x

احسان خان
29 April 2005, 12:50 PM
Evanescence,
محصول با كيفيت تري وجود نداره براي اين كار؟ (اصلاح خط و خش)

alisam44
29 April 2005, 01:44 PM
به نظر من پوليش بهتره

Evanescence
29 April 2005, 05:21 PM
احسان خان, همشون بعد از دو - سه بار كارواش پاك ميشن :x

احسان خان
29 April 2005, 07:46 PM
Evanescence,
مشكل خط و خشو با اين چيزا حل نشه پس راه بهتر چيه؟

saber2q
29 April 2005, 10:49 PM
كارپن فعلا فراري شده.... اطلاع داريد يا نه؟
پوليش با كاواش از بين نميره چون كار پوليش برداشتن يك لايه از سطح رنگ ماشينه مگه بر اثر كشيدن محكم دستمال با بوجود آمدن خطهاي ريز شفافي رنگ كم ميشه كه با پوليش مجدد براق ميشه
پوليش خارجيم مصرف نكنيد چون فقط قيمتش بي خودي بالاي و ميتونم با اطمينان بگم كه بعضي از پوليشهاي ايراني كيفيتشون از خارجيم بالاتره كه حتي صافكاري نقاشي هاي (به قول خودشون باكلاس) پوليش ايراني ميزنن ميگن پوليش خارجي زدن و صاحب ماشين ميبينه ماشينش خوشگل شده فكر ميكنه خارجيش بهتر از ايرانيه...

Romina
5 March 2006, 02:29 PM
پس راه بهتر چيه؟

شازده كوچولو
5 March 2006, 05:33 PM
كارپن فعلا فراري شده.... اطلاع داريد يا نه؟
پوليش با كاواش از بين نميره چون كار پوليش برداشتن يك لايه از سطح رنگ ماشينه مگه بر اثر كشيدن محكم دستمال با بوجود آمدن خطهاي ريز شفافي رنگ كم ميشه كه با پوليش مجدد براق ميشه
پوليش خارجيم مصرف نكنيد چون فقط قيمتش بي خودي بالاي و ميتونم با اطمينان بگم كه بعضي از پوليشهاي ايراني كيفيتشون از خارجيم بالاتره كه حتي صافكاري نقاشي هاي (به قول خودشون باكلاس) پوليش ايراني ميزنن ميگن پوليش خارجي زدن و صاحب ماشين ميبينه ماشينش خوشگل شده فكر ميكنه خارجيش بهتر از ايرانيه...
فراری بودن رو نمیدونستم اما 2سال پیش که گرفتم برای ماشین اصلا بدرد نخورد.
همونطور که دوستان گفتن ماشین رو 2 رنگه میکنه. بعد هم بعد از مدتی مثلا در اثر کارواش از بین میره .تازه من کارواش نبرده بودم یکبار تو پارکینگ دانشگاه چند ساعت زیر آفتاب تابستون موند وقتی اومدم سوارشم دیدم آب شده!!!
اون موقع میگفتن کارپن تقلبی هم اومده و ممکن تقلبیش باشه اما الان که شما گفتی فراریه شاید هم اصل بوده و چیزه آشغالی میداده بیرون.
پولیش هم فایده نداره فقط سطح رو براق میکنه و خش های ریز رو نشون نمیده.
البته باز یکی میگفت : ماشینهایی که لایه های رنگی بیشتری دارند (مثل بنزهای قدیمی که چند لایه رنگ روی بدنشون میزدن) با پولیش زدن خط ها رو میشه از بین برد. حالا درست و غلطش پای خودش اما میگفت یکبار که روی بنزشون خط افتاده خودش پولیش کشیده و اینجور که تعریف میکرد انگار ذرات رنگ رو از اطراف روی خط کشونده و خط پوشیده شده.

mse1445
1 April 2006, 01:17 PM
سلام

يكي از درهاي ماشينمون يك خط تقريبا 60 سانتي افتاد البته قطرش زياد نيست و ميخواستم ببينم راهي هست

بدون نقاشي و اينا برطرفش كنم ماشين 405 و رنگشم مشكي متاليك ميشه كاري كرد يا نه؟

pesaremelli
1 April 2006, 01:26 PM
اگه عمقش زياد نيست فكر كنم بتوني با قلم كار پن بگيريش

mse1445
1 April 2006, 01:49 PM
عمقمشم تقريبا سطحي هستش

قلم كارپن چيه ؟

از كجا ميتونم تهيه كنم چراق برق و اونورا هست؟

axel
1 April 2006, 02:10 PM
سلام

يكي از درهاي ماشينمون يك خط تقريبا 60 سانتي افتاد البته قطرش زياد نيست و ميخواستم ببينم راهي هست

بدون نقاشي و اينا برطرفش كنم ماشين 405 و رنگشم مشكي متاليك ميشه كاري كرد يا نه؟
ماشینتون رو نشون یک صافکار و نقاش بدید , خیلی راحت براتون بدون رنگ درستش میکنه جوری که اصلا قابل تشخیص نباشه.

mse1445
1 April 2006, 03:11 PM
بله ظاهرا نشون صافكار نقاش بدم بهتر باشه

kiantom
3 April 2006, 09:47 AM
با سلام

دوست عزيز در صورت امكان از محل مورد نظر يك عكس گرفته و ارسال كنيد.
در محل مورد نظر لايه اصلي رنگ به طور كامل از بين رفته يا خير؟

پيروز باشيد.:icon_cool

vesali
1 May 2006, 06:59 AM
در مورد اين جور چيزها فقط ميتونم بگم ريختن پول بي زبون داخل جوب اب همين . بسيار مزخرف

z_qz54
1 May 2006, 01:40 PM
بادی اسکرچ یا بادی اسکرش اینو چند نفر استفاده کردن و گفتن که با شستن هم از بین نرفت.
فقط مشکلش اینه که رنگ هایش محدودن.

javid-43
3 June 2006, 11:03 AM
با سلام ،
رنگ ماشین من بژ متمایل به نقره ای است (405:icon_ques مدل 84) . چند روز پیش بچه های شیطون چند خط یادگاری روی درها ترسیم کردند.آیا با این وسایلی مانند کارپن وغیره می توان رنگ را ترمیم کرد یا خیر ؟ لطفا راهنمایی بفرمائید

farhad_k
3 June 2006, 12:20 PM
من که نفهمیدم چطوری از این کارپن استفاده کنم.به نظرم زیاد جالب نیست.البته استفاده کردم ولی نتیجش جالب نبود.
به نظرم باید به هفته ای یه دونه خط کچولو عادت کنی.

Srfazel
3 June 2006, 12:41 PM
اتفاقا من هم استفاده كردم و به نظرم اصلا به درد نمي‌خوره. يه چيزي تو مايه‌هاي مداد شمعي مي‌مونه و به راحتي كنده مي‌شه (شايد هم جنس مال من بد بوده) ولي تا حالا از كسي نشنيدم كه از كارپن و مشابه‌هاش تعريف كنه. به نظر من هم خيلي حساسيت به خرج نده ماشين اينها رو داره. خودت سالم باشي:icon_cool :icon_surp

axel
3 June 2006, 02:02 PM
با سلام ،
رنگ ماشین من بژ متمایل به نقره ای است (405:icon_ques مدل 84) . چند روز پیش بچه های شیطون چند خط یادگاری روی درها ترسیم کردند.آیا با این وسایلی مانند کارپن وغیره می توان رنگ را ترمیم کرد یا خیر ؟ لطفا راهنمایی بفرمائید
اگه یادگاری ها فقط خط و خش هستش با پولیش به راحتی مشکلتون حل میشه.هزینش هم حداکثر2 یا3 هزار تومان (اگر نخواهید که پولیش بخرید و خودتون پولیش بکشید) و 10دقیقه وقت هستش.

z_qz54
3 June 2006, 03:49 PM
من از کارپن استفاده کردم و خوب جواب داد ، توجه کنید که حتما کاتالوگ رو بخونید چون تو مال من نوشته بود که بزنید به بدنه ، بعد 24 ساعت پ.لیش نرم بکشید ، حتما پولیش نرم ،یه چیزی هم هست که اسمش بادی اسکرش هستش و من استفاده نکردم ولی دیگران راضی بودن حتی بعد شستشو ولی ماشین شما رنگش جوریه که هر خطی رو تابلو میکنه و باید مواظب نوع خط گیرتون باشید.

carl zeiss
3 June 2006, 06:41 PM
پولیش بهتر ار کارپنه اگه خش ها جزئی باشن

Moriss
20 June 2006, 01:20 AM
تو حتی اگه بهترین مارک خشگیر را که قیمتش دو برار کارپن هست و ایتالیایی هم هست هم که بگیری فوقش یکم عمرش بیشتر میشه ولی بازم پاک میشه
بهترین کتر اینه نه بیخیال بشه و بهش فکر نکنی

sinad2
20 June 2006, 12:59 PM
سلام.منم کارپن رو استفاده کردم.3 سال پیش پام 6 تومن درومد ولی وقتی طبق دستورشم زدم اصلا" تاثیری نکرد.در ضمن وقتی هوا گرم میشه مثلا" تو تابستون که بدنه داغه نرم میشه و به نوعی حالت مایع پیدا میکنه البته نه خیلی رقیق ولی دست بزنی پاک میشه

lx_xu7
1 July 2006, 08:17 AM
اون قسمت رو بده رنگ کار یه خورده رنگ هم شماره میزنه و چند بار هم پالیش میکنه:confident:

mehrdad_zero
28 January 2007, 09:06 AM
سلام
میخواستم بدونم این قلمها که برای از بین بردن خشهای روی بدنه ازش استفاده میشه کارش چطوریه؟خشهارا برای همیشه از بین میبره یا اگه ماشینو بشوریم پاک میشه؟ رنگ هاش چطوریه؟در همه نوع رنگی عرضه میشه یا فقط چند رنگ محدود داره؟ در آخر چه مارکیش بهتره؟
مر30:icon_excl
اگه کسی لطف کرد و جوابم را داد یه باره این را هم بگه که از این قلم ها برای خودروهائی با رنگ متالیک هم میشه استفاده کرد؟( یشمی متالیک)

omid666
29 January 2007, 11:27 AM
در مورد خشگیر دوپلی کسی اطلاعی داره ؟ بدرد خور هست یا نه ؟

e700
17 April 2007, 09:55 PM
بعش از کارواشها این کارو انجام میدن . بهترین جایی که برای برطرف کردن خط وخش رنگ بدنه اتومبیل توی تهران سراغ دارین کجاست؟

alexjooya
29 May 2007, 04:37 PM
خط و خش:

خط کشیدن روی ماشین دیگران توسط بعضی از افراد عقده ای و فقیر فرهنگی متاسفانه مرضی است رایج در کشورما( و حتی سایر نقاط دنیا).
الف- پیشگیری
1. هنگام پارک کردن خودرو سعی کنیم حقوق دیگران را نقض نکرده و از پارک کردن خودرو مقابل فضای پارکینگ خصوصی دیگران - پارک دوبله در خیابانها - پیاده رو و یا معابر اکیدا خودداری کنیم .
2. در محله های فقیر نشین حتی المقدور خودرو را استتار کنیم و مراقب باشیم .
3. دشمن تراشی نکنیم .
ب - تعریف خط: اگر تفاوت سطح محل خط با کشیدن ناخن قابل تمایز نباشد خط با پولیش کاری و بدون نقاشی و صافکاری برطرف خواهد شد. معمولا علایم بجا ماننده از کار واش و خش سطحی با این شیوه برطرف خواهد شد.

برای رفع خطوط عمیق می توان از وسایلی از قبیل کار پن - touch up paint و یاشیوه های جدیدی دیگر استفاده نمود. برای این کار باید کد رنگ و سال ساخت خودرو را از پلاک فلزی روی موتور یادداشت و به فروشنده ارايه کنیم .

در ایران معمولا نقاشی خطوط - خصوصا نقاشی ستونهای خودرو را - به هیچ وجه توصیه نمی کنند اما در خارج برای جلوگیری از پوسیدگی براحتی محل آسیب دیده را رنگ می کنند. هزینه قلمهای خش گیر ایرانی با کیفیت خوب حدود 8 هزارتومان در خیابان اکباتان در دسترس است.

برای دیدن اطلاعات بیشتر و دیدن فیلم آموزشی رفع خط و خش کلمات how to remove scratches - touch up paints-clear coat polishes- metalic paints را جستجو کنید.

ضمنا برطرف کردن خطوط رنگهای متالیک و رنگهای طیفی جدید به مراتب سخت تراز رنگ های عادی یا سالید هستند. معمولا روی رنگ های متالیک با لاک براق کننده ای که در ایران به کیلر معروف است و معادل انگلیسی آن clear coat است محافظت می شود. پاشیدن کیلر- کاری است کاملا حرفه ای و حتما بایستی با پمپ رنگ یا اسپری انجام شود.

دوستان عزیز لطفا با مشارکت خویش این بحث را در ابعاد مختلفش غنی کنید.
ارادتمند علی جویا
:186:

sasan_s
26 July 2007, 10:07 AM
با سلام خدمت دوستان عزيز
يكماهي نيست كه 206 خودم رو از نمايندگي تحويل گرفتم » متاسفانه در حالي كه ماشين در پاركينگ منزل پارك بود يكي از بچه هاي همسايه ها براي برداشتن دوچرخه از انباري (كه پشت پاركينگ من است) اقدام كرد و حين بيرون آوردن و رد كردن دوچرخه از محل پاركينگ بي دقتي كرده و دسته دوچرخه خطوطي هر چند كوچك ولي واضح روي در عقب سمت راننده و گلگير عقب انداخته است » در ابتداي كار سعي كردم از پوليش استفاده كنم اما با اينكه خط عميق نيست خطها كه كوچك ولي در چند جا كشيده شده پاك نشده است » در چند جا درباره قلمهاي ضد خش شنيده بودم آيا عملكرد اين قلمها صحت دارد و اگر جواب منفي است آيا ميشود كار ديگري كرد كه اين خطوط به حداقل برسد ؟ با تشكر

ali14049
26 July 2007, 11:25 PM
سلام ساسان جان!
اگر خش عمقي نباشه امكان نداره كه با پوليش برطرف نشه! راه حل: ماشينتونو چند ساعتي زير آفتاب پارك كنيد تا بدنه و رنگ بدنه داغ شود! سپس اقدام به پوليش كاري بصورت يك حركت دوراني كنيد! عجله به خرج ندهيد و تا مشاهده نتيجه كار صبر كنيد!(داغ بودن بدنه ورنگ كمك زيادي در هرچه سريعتر پاك شدن خطوط ميكند)
اما اگر خط عمقي بود بايد ابتدا با قلم رنگ(همخون با كد رنگتون) اون ناحيه رنگ بشه بعد از يكي دو ساعت كه رنگ خشك شد اون قسمت رو هم به روش گفته شده پوليش كنيد!:icon_cool
سؤالي بود درخدمتم:icon_excl

saber2q
9 August 2007, 03:02 PM
اگه خط کشیده شده به سطح زیر رنگ نرسیده باشه حتما با پولیش درست میشه و احتمالا شما از پولیش نرم استفاده کردید و شاید هم پولیش واکس.
این کاری که میگم انجام بده.
یک عدد پولیش زبر (یا پولیش قرمز) بخر، محل مورد نظر رو پولیش کن ولی باید بدونی که با استفاده از این پولیش سطح مورد نظر کاملا تار خواهد شد ولی شما اینقدر این کار را ادامه بده تا خط اصلی محو بشه (البته نه اینقدر که رنگ کاملا برداشته بشه) اینا در صورتیه که مطمئن شده باشی که زیر خط هنوز رنگ وجود داره و به سطح زیری و آستر نرسیده) بعد از محو شدن خط، از پولیش نرم یا پولیش سفید استفاده کن.
بازم میگم اگه از پولیش های حاوی واکس استفاده کنی دیرتر به نتیجه میرسی و شاید هم به نتیجه نرسی.
پولیش خالط بگیر.
فکر میکنم پولیش های جلاسنج خالصه و واکس نداره چون همه صافکاری نقاشی ها از جلاسنج استفاده میکنن، میتونی با یکی از همین صافکار ها هم در مورد نوع خشی که افتاده مشورت کنی تا بهت بگه با پولیش میره یا نه.
تو این سایت هم اطلاعات خوبی گیر میاد.
http://www.jalasanj.com/farsi/farsiproducts/farsi%20F.A.Q/farsif.a.q.htm

kamil81
14 November 2008, 05:03 PM
سلام

چند روز پیش که ماشین را جایی پارک کرده بودم یک راننده ای به سپر عقب ابراز ارادت کردند و رفتن!
حال اگه دوستان راه حلی دارن یا از واکس بدنه و پولیش خاصی استفاده می کنند که راضی بودنند ما را هم بی خبر نزارند . ممنون

این هم عکسش:

http://www.tinypic.info/files/zi4ax143jkszhg31y2h5.jpg

?!...sia
14 November 2008, 05:14 PM
منم رو در برادران عزیز کارواشی زحمت کشیدن یه تیکه از رنگ رو پروندن!

hosseinabd
14 November 2008, 05:19 PM
متاسفانه سپر رو نمیشه از پالیش استفاده کرد و فقط باید از آستر و بتونه و رنگ استفاده کنید.

mehdizadeh04
14 November 2008, 05:32 PM
سلام

چند روز پیش که ماشین را جایی پارک کرده بودم یک راننده ای به سپر عقب ابراز ارادت کردند و رفتن!
حال اگه دوستان راه حلی دارن یا از واکس بدنه و پولیش خاصی استفاده می کنند که راضی بودنند ما را هم بی خبر نزارند . ممنون

این هم عکسش:

با سلام
آقا به نظر بنده جایی که پارک بودی موتوری اومده رد شده مالیده!!!
با این حال شما میتونی بری کارواش آزادی(روبروی هتل المپیک و پشت استادیوم آزادی) و بدی با دستگاه برات پولیش برنه.
خیلی خلی کمش میکنه.
تا جایی که اگر ببینی و دقت نکنی نمیتونی متوجه شی.
اگر هم نخواستی و خودت اوستا بودی یک پولیش فرمول وان بگیر و بزن روش و 3 دقیقه واستا بعد با پنبه ماساژش بده.
ولی با دستگاه وقتی میزنه خیلی عالی میشه.
با تشکر

sub_zero
19 April 2010, 12:05 AM
سلام خدمت دوستان عزیز
نزدیک چند ماه پیش آدم مریضی سر تا سر ماشین من (تندر 90 رنگش مشکی متالیک) هست خط کشید،حتی روی کاپوت و روی ستون سمت شاگرد رو ... واقعا آدم توی این مملکت میسوزه ...
بهرحال نشون چند تا نقاش هم دادم که همشون به قلم گیری اشاره کردن بجز یکی که اون گفت من با سرنگ رنگ تزریق میکنم ...
دیروز هم یکی از آشناهام قلم خشگیر رو پیشنهاد داد...
کسی تاحالا از قلم های جدید نتیجه گرفته میگن جدیدا با یک مایع تثبیت کننده اومده که پاک نمیشه دیگه؟ممنون