PDA

View Full Version : طرح تغيير واحد پولي كشور

web
12 April 2007, 01:07 AM
سلام دوستان
الان يك خبر جالب نظرمو جلب كرد كه اگر عملي بشه شايد هات ترين طرح انجام شده در اين چند سال بوده باشه:

دنياي‌ اقتصاد- برخي از نمايندگان مجلس درصدد تهيه طرح تغيير واحد پولي كشور هستند
دكتر محمد خوش‌چهره، عضو كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با «دنياي‌اقتصاد» ضمن تاييد اين خبر از تنظيم چارچوب اوليه طرح مذكور خبر داد و از ذكر دلايل تهيه و جزئيات اين طرح خودداري و تنها به اعلام اين نكته كه هفته آينده و در اولين جلسه علني مجلس درباره اين موضوع گفت‌وگو خواهد كرد، بسنده كرد.

اين استاد دانشگاه تهران با بيان اينكه مركز پژوهش‌هاي مجلس درباره تغيير واحد پولي كشور، مطالعاتي را در دست انجام دارد، گفت: بحث تغيير واحد پولي، ايده‌اي ريشه‌دار است كه با توجه به انتشار اسكناس 5هزار توماني و تداوم اين روند تغيير واحد پولي كشور، ضرورت يافته اما مطرح كردن آن مستلزم بحث و بررسي كارشناسي و كسب نظر برخي از صاحبنظران است.

خوش‌چهره در پاسخ به اينكه آيا تغيير واحد پولي در كاهش تورم تاثيرگذار است گفت: اين مساله يكي از مواردي است كه به تهيه اين طرح منتهي مي‌شود.

واحد پول ايران اگرچه رسما ريال است، اما در بيشتر معاملات واژه تومان به كار مي‌رود و اخيرا در آگهي‌هاي دولتي نيز عمدتا از واژه تومان استفاده مي‌شود.

خبرگزاري مهر نيز ديروز خبر كوتاهي درباره ايده، تهيه طرح تغيير واحد پولي به نقل از خوش‌چهره منتشر كرده و به تشكيل جلسه‌اي با حضور برخي از نمايندگان شاخص اصولگراي مجلس هفتم از جمله احمد توكلي در اين مورد اشاره كرده بود.

همچنين مركز پژوهش‌ها نيز دو روز قبل پيش‌بيني كرد كه نرخ تورم در سال‌جاري افزايش خواهد يافت و به 4/23درصد خواهد رسيد. اين در حالي است كه روز گذشته رييس مجلس شوراي اسلامي نيز در نشست خبري با خبرنگاران پارلماني اين‌گونه گزارش‌هاي مركز پژوهش‌ها را براي آگاهي و كسب اطلاعات بيشتر، براي نمايندگان مفيد خواند و اعلام كرد كه نمايندگان به فكر كنترل تورم باشند.
محمد خوش‌چهره، عضو كميسيون اقتصادي مجلس در پاسخ به اينكه نمايندگان چگونه مي‌توانند تورم را كنترل كنند، گفت: بهتر بود رييس مجلس به جاي ايراد اين صحبت در جمع خبرنگاران، اين عبارت را در صحن علني مطرح مي‌كردند و ما هم به ايشان مي‌گفتيم كه دستگاه نظارتي، توانايي‌اش را ارتقا دهد و با اصلاح برخي از سياست‌هاي اقتصادي دولت و نظارت بر حسن اجراي آنها، تورم خودبه‌خود كنترل خواهد شد. از سوي ديگر، برخي از نمايندگان كميسيون اقتصادي مجلس نيز از وجود ايده طرح تغيير واحد پولي كشور اظهار بي‌اطلاعي كردند. مرتضي تمدن، نماينده شهركرد درباره اقدام نمايندگان براي كنترل تورم به «دنياي اقتصاد» گفت: به نظر مي‌رسد نكته‌اي كه رييس مجلس شوراي اسلامي مطرح كرده‌اند در چارچوب كاري مجلس نباشد اما راه‌هاي كنترل تورم را بايد در كار‌هاي اجرايي دولت جست‌وجو كرد.

اينكه شانس عملي شدن اين طرح تا چه حده و اصلا آيا به نفع وضعيت كنوني اقتصاد ما و مرحمي براي اين بيمار خواهد بود يا نه و ... خيلي موارد ديگر جاي بحث زيادي داره.

نظر شما ؟

RoSo
12 April 2007, 01:40 AM
این کار هیچ تاثیری روی تورم نداره.
ما تو درس اقتصادمون داریم که اگر کشوری تورمش بالای 8% باشه فاتحه اون مملکت خوندس. حالا من نمیدونم ما چطوری باید با تورم 23% زندگی کنیم!!!
مشکل تورم این مملکت با این چیزا حل نمیشه.

Malkemid
12 April 2007, 02:00 AM
از ریال به تومن بشه چطوری تغییر ایجاد می کنه تو تورم؟!

Researcher
12 April 2007, 02:12 AM
اگه تو تورم هم هیچ تاثیری نداشته باشه ، حداقل فایده ای که داره اینه که واحد پولمون ایرانی میشه
من فقط دارم به این فکر میکنم .

RoSo
12 April 2007, 02:21 AM
اینا که میگن تاثیر داره رو تورم منطور این نیست که مستقیماً در میزان تورم نقش داشته باشه.
فقط از نظر بار روانی تاثیر داره. که تاثیر روانیش هم فقط 1 ماهه اول هستش و بعداً دوباره همون آش و همون کاسه.
وقتی که توی آلمان مارک به یورو تبدیل شد دقیقاً هرچیزی که قیمتش مثلاً بود 1 مارک دقیقاً شد 1 یورو در حالیکه نرخ برابری مارک به یورو 2 به 1 بود. یعنی یورو 2 برابر مارک ارزش داشت ولی عملاً همه قیمتها به یورور تبدیل شد. بار روانیش خیلی شدید و سنگین بود برای مردم ولی بعد از چند ماه براشون عادی شد.
حالا اینم مثل همونه. فقط چند وقته. بعدش عادی میشه و البته با نرخ تورم 23% !!!!!!! از نظر اقتصادی زندگی در چنین شرایط اقتصادی غیرممکن هستش. واقعاً مردم ایران هنرمندن که میتونن تو این شرایط زندگی کنن.

ali_tech
12 April 2007, 08:36 AM
اگه تو تورم هم هیچ تاثیری نداشته باشه ، حداقل فایده ای که داره اینه که واحد پولمون ایرانی میشه
من فقط دارم به این فکر میکنم .

البته تومان ايراني نيست. درواقع مغولي هست و از دوران مغول باقي مونده (اينو من توي يك مقاله خوندم). ولي باز هم از ريال عربي كه واحد پول عربستان هم هست خيلي بهتره. بد نيست بدونيد كه در عربستان مغازه دارها كه با زائرهاي ايراني معامله مي كنند با توجه به اينكه واحد پول خودشون هم ريال هست به پول ايراني چيز ديگه اي ميگن! (با توجه به عكس روي اون)

web
12 April 2007, 08:58 AM
يك شوك بزرگي كه در اين راستا ايجاد ميشه جمع شدن اين همه اسكناس ريالي از تو دست مردم و جايگزيني اون با اسكناسهاي بر حسب واحد تومان يا حالا هر واحد ديگره. فقط 10 ثانيه فكر به اين موضوع عمق اين مشكلو كاملا نمايان مي كنه.

mohammad51
12 April 2007, 10:29 AM
دوستان عزیز

فکر نمیکم به این زودی ها انجام بشه چون واقعا مسائلی که در پیش داره خیلی زیاده و مشکلات زیادی رو هم در تغییرات کشوری داره . شما حساب کنید که باید تموم اسکناسها رو جمع کنن و اسکناسهای جدید بخواهند بدن مثل اون موقعی که پولهای شاهی رو میگرفتن و جمهوری میدادن خیلی ها بودن که این کارو نکردن وبعدا مشکل پیدا کردن حالا فکر کنید این مشکلات چقدر خواهد بود:icon_cool

Kavan
12 April 2007, 11:24 AM
گذشته از مشکلات این کار ولی من همیشه با تبدیل تومان به ریال مشکل دارم مخصوصاً تو نوشتن فیش های بانکی از این نظر به تومان تبدیل بشه بهتره و خیالمون راحت میشه.:icon_mrgr

Researcher
12 April 2007, 01:07 PM
دوستان عزیز

فکر نمیکم به این زودی ها انجام بشه چون واقعا مسائلی که در پیش داره خیلی زیاده و مشکلات زیادی رو هم در تغییرات کشوری داره . شما حساب کنید که باید تموم اسکناسها رو جمع کنن و اسکناسهای جدید بخواهند بدن مثل اون موقعی که پولهای شاهی رو میگرفتن و جمهوری میدادن خیلی ها بودن که این کارو نکردن وبعدا مشکل پیدا کردن حالا فکر کنید این مشکلات چقدر خواهد بود:icon_cool

جمع کردن اسکناسها کار چندان مشکلی نیست....نمونش تبدیل پول چندین کشور اروپایی به یورو که مشکل خاصی نداشت . در ضمن اینکار توسط مردم و تو بانک انجام میشه

hooman62
12 April 2007, 03:07 PM
هزینه طراحی و چاپ اسکناسهای جدید خیلی زیاد و کمر شکنه و به نظر من روزبه عزیز راست میگه اصلا تو کاهش تورم نقش نداره فقط یک پولی به جیب بعضیها که در طراحی و چاپ سهیمند میره
تازه یک سری افراد مسن دوباره باید با این پولهای جدید عادت کنند تا سرشون کلاه نره ( خدا بابا بزرگم را بیامرزه سر همین اسکناس جدید چند بار سرش کلاه رفت)!!!

mohammad51
12 April 2007, 03:31 PM
جمع کردن اسکناسها کار چندان مشکلی نیست....نمونش تبدیل پول چندین کشور اروپایی به یورو که مشکل خاصی نداشت . در ضمن اینکار توسط مردم و تو بانک انجام میشه

دوست عزیز

با این حرف شما موافق نیستم . همین الان هم که این تغیر پیش اومده هنوز خیلی از کشورها پول قبلی خودشون رو بهتر و باارزش تر از یورو میدوننو تازه باز شما باید مردم مارو در همه جای ایران شهر .روستا و کم سوادی در نظر بگیری میبینی که چه مشکلاتی خواهیم داشت:icon_cool

mohammad51
12 April 2007, 03:39 PM
هزینه طراحی و چاپ اسکناسهای جدید خیلی زیاد و کمر شکنه و به نظر من روزبه عزیز راست میگه اصلا تو کاهش تورم نقش نداره فقط یک پولی به جیب بعضیها که در طراحی و چاپ سهیمند میره
تازه یک سری افراد مسن دوباره باید با این پولهای جدید عادت کنند تا سرشون کلاه نره ( خدا بابا بزرگم را بیامرزه سر همین اسکناس جدید چند بار سرش کلاه رفت)!!!

دقیقا من خودم با چشم خودم دیدیم که یک بنده خدایی موقعی که 2000 تومنی تازه اومده بود اومد بانک مهر زد پشت نویسی کردو دادبه باجه ،باجه دار هم مونده بود ومیخندید وبعد برد به تمام همکارانش نشون داد و اخر سر هم 2 تا 1000 دادبه اون بنده خدا :icon_arro :icon_cool

Researcher
12 April 2007, 04:46 PM
دوست عزیز

با این حرف شما موافق نیستم . همین الان هم که این تغیر پیش اومده هنوز خیلی از کشورها پول قبلی خودشون رو بهتر و باارزش تر از یورو میدوننو تازه باز شما باید مردم مارو در همه جای ایران شهر .روستا و کم سوادی در نظر بگیری میبینی که چه مشکلاتی خواهیم داشت:icon_cool

شما گفتی مشکل پیش میاد اما اینکه قدیمی ها و مردم چی فکر میکنن که نشد مشکل !!
قرار نیست که پول تو روستاها و شهرها بین مردم توزیع بشه...بلکه هر کسی هر چقدر داره میبره بانک و پول جدید دریافت میکنه که خوشبختانه یامتاسفانه تو قشر امثال من نهایتاً 40-50 هزار تومن ناقابل از گوشه کنارای خونه باید جمع کنم ببرم بانک چنجش کنم :icon_arro

tazmani
12 April 2007, 07:30 PM
اگر تغییر فقط در جهت بزرگ کردن واحد پولی باشه ( مثلا واحد پول بشه تومان شامل 10 ریال) تفاوتی فکر نمی کنم داشته باشه ولی اگه تغییر در ازش باشه خیلی اثر گذاره. مثل تغییر رایش مارک به دویچ مارک در آلمان بعد از جنگ یا تغییر افغانی بعد از حمله امریکا به افغانستان.
ولی آیا به این تغییر نیاز داریم ؟
با این حساب الان واحد پول ژاپن هم باید عوض بشه . چون همجا نرخ برابری 100 ین محاسبه میشه
در ترکیه یک میلیون لیر پول تقریبا واحد پوله. لیر ایتالیا هم کم ارزشه و ....

RoSo
12 April 2007, 07:43 PM
طرح تعویض اسکناس زیاد سخت نیست و نهایتاً با یکی دو ماه انجام میشه ولی مشکل وسیعتر از ایناست. این طرح حداقل تا سال 1390 عملی نخواهد شد خیالتون راحت.چون تا کارشناسی بشه سال 86 تمام شده. تا بخوان تصویب کنن سال 87 هم تموم شده. سال 88 به مردم آمادگی میدن. سال 89 اسکناسها تعویض میشه. سال 90 ایشالا همه میتونن از تومن استفاده کنن.
البته اینکه من گفتم کار کارشناسانه هستش که معمولاً توی ایران اینطوری نیست و شب میخوابن و صبح بیدار میشن قانون اساسی مملکت رو تغییر میدن.
ولی چیزی که مشخصه اینه که این طرح مخالفان خیلی زیادی داره و در واقع مخالفانش از موافقانش بیشتره.
عوض کردن واحد پول یه کشور به این راحتیام که فکر میکنید نیست. مثلاً 2 نمونش ایناس =>
1.اوراق بهادار در دست مردم.مثلاً شما سهامدار فلان شرکت هستین.ورقه سهم شما به ریال هستش و اگه قرار باشه همه اوراق سهام تعویض بشن حساب کتید چه مدت زمانی طول خواهد کشید و چه ضربه ای به معاملات بورس خواهد زد.
2.فرض کنید شما چکی از شخصی میگیرید برای 1 سال دیگه.که معمولاً در معاملات و مبادلات کلان اینطوریه که اگه قسط بندی بشه برای 4 سال دیگه هم چک میدن.فرض کنید شما الان چک دارید به ریال سال دیگه واحد پول مملکت عوض میشه !!!
به همه اینا اضافه کنید نرخ تسعیر ارز و و و ........
کلاً طرح فوق العاده سختیه و به نظر من دولت ما توانایی انجام این کارو نداره.
نهایتاً کاری که ابنا بتونن بکنن اینه که یه صفر از پولها حذف بشه ولی واحد عوض نمیشه. اون صفر هم در واقع برای این حذف میشه که اگه مثلاً شما خواستید 1 کیلو سیب بخرید کف نکنید که 50 هزار ریال پول دادین. اونطوری فقط 5 هزار ریال پول میدین.
اینم فقط بر میگرده به بار روانی قضیه و در اصل تورم تاثیری نداره.
واحد پول عوض نخواهد شد.

Tommy Angelo
12 April 2007, 08:06 PM
به نظر من باید مثل ترکیه چند تا صفر از جلوی پولمون ور دارن اونوقت شاید یه خورده ای وضع اقتصادیمون بهتر بشه در ضمن نباید فراموش کنیم واحد پولی ما ریاله نه تومان یعنی تخم مرغ 900 ریاله نه 90 تومان !!!!

Researcher
13 April 2007, 12:04 AM
عوض کردن واحد پول یه کشور به این راحتیام که فکر میکنید نیست. مثلاً 2 نمونش ایناس =>
1.اوراق بهادار در دست مردم.مثلاً شما سهامدار فلان شرکت هستین.ورقه سهم شما به ریال هستش و اگه قرار باشه همه اوراق سهام تعویض بشن حساب کتید چه مدت زمانی طول خواهد کشید و چه ضربه ای به معاملات بورس خواهد زد.
2.فرض کنید شما چکی از شخصی میگیرید برای 1 سال دیگه.که معمولاً در معاملات و مبادلات کلان اینطوریه که اگه قسط بندی بشه برای 4 سال دیگه هم چک میدن.فرض کنید شما الان چک دارید به ریال سال دیگه واحد پول مملکت عوض میشه !!!
.....

چون در کشور ما از هردو واحد استفاده میشده و میشه ، فکر نمی کنم مشکلاتی که گفتید پیش بیاد . همین الان هم که واحد پولمون ریال هست اکثر معاملات ما بر پایه تومان انجام میشه و هیچ مشکلی هم وجود نداره .
اوراق بهادار و چیزهای اینچنین رو هم میشه تعویض کرد و اگر تعویض هم نشن مشکلی نیست چون ارزش ریال و تومان در ایران کاملاً مشخصه
نهایتش اینه که واحد مرجع پولی ایران "تومان" میشه اما معاملات تا زمانی که این قضیه جا بیفته بر پایه ریال انجام میشه .

Malkemid
13 April 2007, 01:51 AM
حالا ما تمام مشکلاتمونو حل کردیم...مشکل کم آوردیم و قراره با کارای این مدلی واسه خودمون یکم دردسر درست کنیم که بیکار نباشیم و بعد از اجرای به ظاهر طرح به این نتیجه برسیم که کارشناسی نبوده و دوباره از نو....

سود انباشته
13 April 2007, 09:30 PM
خود من هم موافق تغییر واحد پولی کشور از ریال به تومان هستم.
امروز در تمامی اگهی ها اعمم از صدا و سیما-بانک ها-فروش محصولات کارخانجاتی چون ایرانخودرو وسایپا و... حتی مهم تر از همه مردم در معاملات روزانه خود از واحد تومان به جای ریال استفاده میکنند.

مربا
14 April 2007, 01:28 AM
این جور تصمیم ها توی کشور ما همیشه ثابت کرده که طرحی کارشناسی نشده هستش (نمونه اش تغییر ساعت کار بانکها- زوج و فرد ماشین ها - جلو نکشیدن ساعت).
اینم یه طرحی هستش مثل بقیه طرحها و مسلما اوضاع اقتصادی ایران رو بدتر از این چیزی که هستش می کنه.اقتصاد ما از پایه بیمار هست و با این جور کارها فقط بد و بدتر می شه.

Researcher
14 April 2007, 01:10 PM
این جور تصمیم ها توی کشور ما همیشه ثابت کرده که طرحی کارشناسی نشده هستش (نمونه اش تغییر ساعت کار بانکها- زوج و فرد ماشین ها - جلو نکشیدن ساعت).
اینم یه طرحی هستش مثل بقیه طرحها و مسلما اوضاع اقتصادی ایران رو بدتر از این چیزی که هستش می کنه.اقتصاد ما از پایه بیمار هست و با این جور کارها فقط بد و بدتر می شه.

اینطوری که می فرمایید نیست...مطمئناً تمام طرح ها با کارشناسی انجام میشه ولی اگر منظور شما تقلید از کشور های دیگه در این زمینه هاست ، توجه شما رو به پست 43 این تاپیک جلب میکنم :
http://www.phalls.com/vbulletin/showthread.php?t=32110&page=4

مربا
14 April 2007, 02:19 PM
من قصد مجادله ندارم ..اما فکر می کنین اگر این طرحها کارشناسی شده بود ...........کل ملت ایران اعتراض می کردن که ساعت کار بانک ها رو مثل اولش بکنین ؟
یا مثلا کل ایران می دونه که اگه ساعتها رو جلو بکشن کلی به نفع اقتصاد و انرژی ایران خواهد بود اما چون دولت و مجلس با هم به تفاهم نمی رسن ...فعلا همین طوری مونده؟
باور کنین طرحی را کارشناسی شده می گن که حداقل تا 20 سال بعد چشم اندازش بررسی شده باشه.ولی همه این طرحها بعد از 2 یا 3 ماه ...شکست می خورن و جلوی ضررش رو هم نمی شه گرفت.

Researcher
14 April 2007, 04:15 PM
من قصد مجادله ندارم ..اما فکر می کنین اگر این طرحها کارشناسی شده بود ...........کل ملت ایران اعتراض می کردن که ساعت کار بانک ها رو مثل اولش بکنین ؟
یا مثلا کل ایران می دونه که اگه ساعتها رو جلو بکشن کلی به نفع اقتصاد و انرژی ایران خواهد بود اما چون دولت و مجلس با هم به تفاهم نمی رسن ...فعلا همین طوری مونده؟
باور کنین طرحی را کارشناسی شده می گن که حداقل تا 20 سال بعد چشم اندازش بررسی شده باشه.ولی همه این طرحها بعد از 2 یا 3 ماه ...شکست می خورن و جلوی ضررش رو هم نمی شه گرفت.

ببینید...اصلاً مهم نیست ملت چی فکر میکنن...مهم اینه که کارشناسان چی فکر میکنن
کی گفته اگه ساعت ها بره جلو به نفع اقتصاد ایرانه ؟! پست 43 لینکی رو که دادم ظاهراً نخوندید .

RoSo
14 April 2007, 06:37 PM
آقای Researcher بستگی داره تعریف شما از کارشناسی چی باشه !!!
تو ایران هیچی کارشناسی نمیشه و همه کارها علی اصغری انجام میشه !!!
متاسفانه تصمیم گیری در این ضمینه ها توسط کسانی صورت میگیره که کارشناس که چه عرض کنم حتی سواد هم ندارن.
هیچکدوم از این کارها توجیه نداره. اگه کارشناسی بود که عزیز من الان پشیمون نمیشدن. مثال =>
1.ایجاد دور برگردان در 90% از خیابانهای اصلی تهران. نتیجه => بعد از 2 سال تصمیم گرفتن که دوباره برداشته بشه
2.عدم تغییر ساعت رسمی کشور. نتیجه => بعد از 2 سال دوباره میخوان ساعت ها رو عوض کنن
3.ساعت کار بانکها. نتیجه => بعد از 1 سال برگشت به حالت قبل
4.طرح زوج و فرد خودروها. نتیجه => بعد از 1 سال به حالت قبل برگشت.
به اینا اضافه کنید کندن خیابان ها و ............ که هر روز یه کاری میکنن و 2 روز بعدش دوباره پشیمون میشن.
حالا باز شما میگی کارشناسی؟؟؟ آقای عزیز یکم بیشتر برو تو بطن این مملکت ببین چه خبره.
کارشناسی کجا بود عزیز من؟؟؟ تو ایران به این چیزا اعتقاد ندارن. اینجا شب تصمیم میگیرن صبح اجرا میکنن.
ببخشید بحث تاپیک رو عوض کردم ولی فقط خواستم بهتون ثابت کنم هیچی تو ایران با کار کارشناسی انجام نمیشه.

سود انباشته
14 April 2007, 06:56 PM
واکنش متفاوت كارشناسان اقتصادی به طرح تغییر واحد پولی كشور

به عقیده برخی كارشناسان مسائل اقتصادی، تغییر واحد پولی كشور بر نرخ تورم و مبادلات بین‌المللی و داخلی تاثیر‌گذار بوده و استفاده از تجربیات كشورهای موفق در این زمینه نظیر تركيه از جمله مباحثی است که توسط آنها مطرح می‌شود، البته در این بین برخی از كارشناسان نیز تاثیرگذاری این اقدام بر نرخ تورم را کوتاه‌مدت ارزیابی مي‌كنند و عده‌ای نیز معتقدند هنوز زمان برای تغییر واحد پولی كشور فرا نرسیده است.

روز چهارشنبه خبرگزاری مهر در گزارشی اعلام کرد: برخی از نمایندگان مجلس ایده تغییر واحد پولی كشور را مطرح کرده‌اند که همچون كشور تركيه واحد پولی ایران نیز تغییر یابد.
به دنبال انتشار این خبر، محمد خوش چهره عضو كميسيون اقتصادی مجلس در گفت‌وگوی کوتاه با خبرگزاري مهر ایده تغییر واحد پولی كشور که از سوی برخی نمایندگان مجلس دنبال می‌شود، را تايید کرد و گفت: این ایده فعلا كارشناسي نشده است.
ريیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور نیز روز پنج شنبه در جمع خبرنگاران در این خصوص گفت: این طرح باید در وزارت امور اقتصادی و دارایی بررسی شود و البته سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور که هر بحث جدی را دنبال و بررسی كارشناسي مي‌كند، هیچ کار گروهی را برای این موضوع تشكيل نداده است.
گرچه هنوز نحوه مکانیزم تغییر واحد پولی كشور، اهداف و اينكه چه بخش‌هایی را در بر می‌گیرد، مشخص نیست، اما كارشناسان تاثیر‌گذاری‌های عمده آن را در بخش‌هایی نظیر تورم ارزیابی می‌کنند.
اکنون نوبت تغییر واحد پولی كشور است
محمد قلی یوسفی عضو هيات علمی دانشگاه اقتصاد علامه طباطبایی نیز در این خصوص گفت: با توجه به اينكه طی سالیان اخیر تغییری در واحد ریالی كشور نداشته‌ايم، در حال حاضر لازم است تا فکر اساسی برای این موضوع شده و جایگزینی برای آن پیدا شود.
وی با تاكيد بر اينكه تصمیم برای تغییر واحد پول كشور منطقی است، تصریح کرد: گرچه ممکن است این تغییرات در ابتدا دارای اثراتی بر روی روند تورمی كشور داشته باشد، اما در مرحله بعدی تبعات آن كاهش می‌یابد.
یوسفی خاطرنشان کرد: تغییر پول ملی برای كاهش صفرهای پول ملی و انجام راحت‌تر محاسبات به برنامه‌ریزان كشور، مسوولان، سیستم بانكي و محاسباتی كمك مي‌كند.
وی با اظهار تاسف از اينكه سیاست‌های اقتصادی كشور طی سالیان گذشته باعث كاهش ارزش پول ملی شده است، گفت: امروز زمان تغییر در این مساله است و دیگر نمي‌توان مانند روال گذشته ادامه داد.
عضو هيات علمی دانشگاه اقتصاد علامه طباطبایی با تاكيد بر اتخاذ تمهیداتی برای كاهش اثرات تورمی و جلوگیری از آسیب پذیری سپرده‌گذاران خرد در اثر این تغییر گفت: بسیاری از كشورها نیز اقدام به تغییر واحد پول خود کرده‌اند و با دادن عنوان جدید به پول ملی خود تا حدودی از مشکلات و درگیری‌های اقتصادی خود کاسته‌اند.
اقدامی پرهزینه و بیهوده
این در حالی است که برخي ديگر از كارشناسان معتقدند: تغییر واحد پولی كشور در زمینه‌هایی همچون تقلیل تعداد صفرهای پول، معرفی پول‌های درشت تر و ورود آنها به بازار تاثیری بر نرخ تورم نخواهد داشت، زیرا تورم بستگی به سیاست‌ها دارد. ريیس موسسه عالی آموزش عالی بانکداری ایران در گفت‌وگو با خبرگزاري مهر تغییر واحد پولی كشور را بیهوده، بی نتیجه و برای جامعه پرهزینه دانست و تصریح کرد: كشورهایی که اقدام به تغییر واحد پولی كشور خود کردند، قبل از آن اقدامات دیگری نظیر کنترل نرخ تورم و كاهش صفرهای پول خود کردند.
محمد طبیبیان با بیان اينكه كشوری نظیر تركيه نیز زمانی چنین کاری را انجام داد که با صفرهای زیادی بر روی اسکناس‌ها که تعداد آنها به 6 و 7 نیز رسیده بود، مواجه شد، به مسوولان اقتصادی كشور توصیه کرد به جای انجام چنین کارهای نمایشی به فکر حل مسائل اساسی كشور باشند.
تغییر واحد پولی پس از اجرای اصل 44
در این میان، مرتضی الله‌داد کارشناس مسائل اقتصادی در این خصوص گفت: احتمالا طراحان این ایده كشوری نظیر تركيه را مد نظر قرار داده‌اند که توانست با چنین اقدامی نرخ تورم را تا حدودی مهار کند و البته کنترل تورم و پایه تورمی با تغییر واحد پولی انجام پذیر نیست.
وی به سیاست‌های تعدیل اقتصادی تركيه برای كاهش نرخ تورم طی دهه‌های اخیر اشاره و تصریح کرد: طی این سال‌ها كشور تركيه کارهای اساسی نظیر حرکت به سوی سیستم مکانیزم بازار، تعدیل اقتصادی و گسترش بخش اقتصادی به وسیله بخش خصوصی را مدنظر قرارداده بود، اما برای حل مساله روانی تورم موجود در جامعه تغییر واحد پولی را نیز انجام داد.
این کارشناس مسائل اقتصادی خاطرنشان کرد: اگر سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی به طور دقیق و حداکثر طی 5 سال اجرا شود، پس از آن می‌توان ادعا کرد که تغییر پایه پولی یا واحد پولی كشور می‌تواند در كاهش نرخ تورم موثر باشد.
وی ادامه داد: اگر قرار باشد که بیش از 80‌درصد سیستم اقتصادی كشور به صورت دولتی باقی بماند، به دلیل اينكه در چنین سیستمی میزان بهره‌وری اقتصادی و تولید بسیار پایین تر از بخش خصوصی است، تغییر واحد پولی كشور کارگشا و تاثیر‌گذار نخواهد بود اما با ایجاد سیاست‌های اجرایی در افزایش تولید یا كاهش تقاضا در كاهش تورم روانی موثر خواهد بود.
تغییر واحد پولی اقدامی مثبت
همچنین مهدی تقوی کارشناس دیگر مسائل اقتصادی با مثبت ارزیابی کردن تغییر واحد پولی كشور گفت: زمان آن رسیده که از تعداد صفر اسکناس‌ها کاسته و ریال جدید ایجاد شود، زیرا زمانی که در اثر تورم از ارزش پول به مرور کاسته می‌شود، اسکناس‌های واحدهای بزرگ پول مشکل آفرین می‌شود.
عضو هيات علمی دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: این اقدام در كشورهایی نظیر آلمان، فرانسه و اخیرا نیز تركيه انجام شده است و طی سال‌های اخیر نیز در ایران مطرح بوده به نحوی که 5 سال پیش تغییر واحد پولی كشور به واحدی با نام «نور» مطرح شده بود.
وی با بیان اينكه برخی براین عقیده هستند که تغییر واحد پولی كشور دارای اثرات روانی برروی نرخ تورم است افزود: اثرات این تغییر کوتاه‌مدت بوده و در بلند مدت اثرات تورمی آن از بین می‌رود و در کل این اقدام باعث كاهش هزینه‌ها، زمان و فرسودگی اسکناس‌ها خواهد شد.
دغدغه مجلس
در این میان، ایرج ندیمی عضو كميسيون اقتصادی مجلس تاكيد کرد: طرح تغییر واحد پولی كشور بیشتر به عنوان یک دغدغه در مجلس مطرح شده است. وی در خصوص طرح تغییر واحد پولی كشور در مجلس گفت: نام پول هرچه که باشد نشان‌دهنده ارزش پول نیست و عوامل اقتصادی همچون سیاست‌های پولی و تجاری باعث قوت و ضعف پول است و پول كشور متناسب با جریان‌های مختلف شکل می‌گیرد.
به گفته‌ایرج ندیمی، اقتصاد ایران طی سالیان گذشته وابسته به نعمت نفت بوده که همین امر بسیاری از ضعف‌های کارکردی را پوشش داده است. وی اضافه کرد: كشور در زمینه‌های اجرایی در بحث مربوط به کارگری ابزارها با مشکلات زیادی مواجه بوده که مجموعا باعث كاهش ارزش پول شده است.
عضو كميسيون اقتصادی مجلس تصریح کرد: در این بحث مهم مشخص شدن میزان ارزش پول ما در برابر پول‌های خارجی است، در غیر این صورت تغییر واحد پولی همچون جانشین کردن دلار، یورو و غیره خواهد بود که به خودی خود در روند افزایش یا كاهش ارزش پول یک كشور نقش تعیین‌کننده‌ای ندارد.
وی با تاكيد بر اينكه تنها مطرح کردن مساله تغییر واحد پولی كشور تعیین‌کننده ‌نیست، گفت: در این بحث باید بیش از هر چیز به سیاست‌گذاری‌های اقتصادی و مدیريتی که نقش تعیین‌کننده‌ای در میزان ارزش پول دارد، توجه داشت.
نظر دولت درباره تغییر واحد پولی
امیر منصور برقعی ريیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گفت: کار كارشناسي تغییر واحد پولی كشور باید در وزارت امور اقتصادی و دارایی صورت گیرد. امیر منصور برقعی در جمع خبرنگاران در خصوص طرح تغییر واحد پولی كشور گفت: اظهار نظر در مورد این مقوله به صورت قاطع امکان‌پذیر نیست گرچه در برخی مقطع تغییراتی مطرح بوده است.
برقعی افزود: ایران ویژگی‌های خاص خود را دارد و هر گاه تجربیات سایر كشورها در ایران اجرا شده، به جواب نرسیده‌ايم.
ريیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با بیان اينكه کار كارشناسي تغییر واحد پولی كشور باید در وزارت اقتصاد انجام شود، افزود: در سازمان کار گروهی در این خصوص تشكيل نشده اما هر گاه بحث‌ها در هر مقوله‌ای جدی و عمیق شود سازمان نقش خود را ایفا خواهد کرد.
به ‌هر حال، نمایندگان سرشناس اصولگرای مجلس هفتم از جمله احمد توکلی و محمد خوش‌چهره به‌زودی با تشكيل جلسه‌ای این ایده برخی نمایندگان مجلس را مورد بررسی كارشناسي قرار خواهند داد. به عبارت دیگر، با برگزاری این نشست، موضوع تغییر واحد پولی كشور نیز تعیین تكليف خواهد شد.
تغيير واحدپولي و شرايط اقتصادي و فرهنگي كشور
خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) نيز در گزارشي آورده است: در شهريور ماه سال 84 بحث تغيير واحد پولي كشور از سوي برخي از نمايندگان مجلس و كارشناسان پولي و بانكي مطرح شد كه در آن زمان رييس بانك مركزي (ابراهيم شيباني) آن را اقدامي بي‌دليل خواند. اما اكنون و بعد از گذشت 5/1سال از جريان آن در جامعه مالي مجددا برخي از نمايندگان مجلس به دنبال طرح اين مساله در مجلس هستند.
به جريان افتادن طرحي به فاصله 5/1سال اين سوال را ايجاد مي‌كند كه آيا در طول اين مدت شرايط مالي و پولي و حتي سياست‌هاي پولي و مالي كشور به حدي تغيير كرده است كه تغيير واحد پولي كشور را ضروري مي‌سازد؟ و يا تفكرات همان مسوولان تغيير كرده است؟ و شايد هم نظريه‌هاي اقتصادي در جامعه به فاصله اين مدت رنگي ديگر به خود گرفته‌اند؟
شرايط اقتصادي ايران در سال 84 به گونه‌اي بوده است كه بانك مركزي اعلام كرده بود كه هيچ برنامه‌اي براي تغيير در واحد پولي كشور نداشته و اين كار را لازم نمي‌داند. در آن زمان بحث جايگزيني «تومان» به جاي «ريال» در محافل اقتصادي مطرح شده بود و كارشناسان اقتصادي و بانكي در ابعاد مختلف آن موضوع را بررسي كردند.
عده‌اي بر اين عقيده بودند كه چون در اقتصاد امروز كشور «ريال» عملا كاربردي ندارد، پس بهتر است حذف شود،‌ البته آن را در دراز مدت بر ميزان تورم تاثيرپذير دانستند. در مقابل نيز مخالفان با بيان اينكه بودن يا نبودن ريال تاثير خاصي بر اقتصاد ندارد و اين جايگزيني را به خاطر تعويض اسكناس‌ها تنها تحميل كردن يك هزينه سنگين به بانك مركزي خواندند.
هر چند طرح اين موضوع برخي از نمايندگان مجلس را به فكر تدوين طرحي براي تغيير در واحد پولي و تغييرات در مباحث بانكي كشور انداخت اما بيشتر بحث‌ها به اين سمت جهت يافت كه ما بايد ابتدا به دنبال چاپ اسكناس‌هاي درشت برويم و در دراز مدت با گسترش بانكداري الكترونيك ضعف‌هاي پولي و مالي كشور را برطرف كنيم.
پيش از آن هم رييس بانك مركزي از چاپ اسكناس‌هاي درشت در صورت صدور مجوز از سوي مراجع ذي‌ربط خبر داده بود و به اظهار تمايل اين بانك براي چاپ اسكناس‌هاي پنج و 10‌هزار توماني تاكيد كرد كه در حال حاضر شاهد محقق شدن اين وعده هستيم كه البته به چاپ اسكناس 50‌هزار ريالي ختم شد.
اين مساله از نمايي ديگر چنين قابل طرح است كه تبديل واحدهاي پولي از ريال به تومان از سه منظر فرهنگي، روانشناسي و اقتصادي بايد مورد بررسي قرار ‌گيرد، چرا كه از بعد فرهنگي تبديل واحد پولي از ريال به تومان باعث مي‌شود تا واژه‌هاي غيرفارسي از واحد پولي حذف شوند. چراكه ايران جزو اولين كشورهايي است كه به چاپ اسكناس و ضرب سكه مبادرت ورزيده است. در عين حال تبديل واحد پولي حركتي در راستاي ارتقاي فرهنگي است و بايد بررسي شود كه آيا فرهنگ ايراني آمادگي چنين تغييري را دارد؟
از نمايي ديگر تغيير ارقام پول ريال به تومان تاثير روانشناسي را نيز به همراه دارد. در اين حالت مردم حالت گذشته را فراموش و وارد مرحله جديد مي‌شوند. به طوري كه حفظ ارزش پول در افراد جامعه زنده‌تر مي‌شود. تغيير ارقام پول ريال به تومان نيز از نظر اقتصادي تفاوتي ايجاد نمي‌كند.
دكتر كاوه سرمست، عضو هيات علمي كانون دانش آموختگان اقتصاد، نيز با تاييد اين عقيده مي‌گويد: در عرصه‌هاي فرهنگي و روانشناسي اين تغيير بسيار بااهميت است. به طوري كه اگر اسكناس‌هاي درشت چاپ شود به نرخ تورم كشور افزوده مي‌شود. در اين حالت حجم پول افزايش مي‌يابد.
به گفته او اقتصاد تابع تئوري‌هاي مبني بر سياست‌هاي پولي است. در حالت افزايش نقدينگي، سرعت گردش پول نيز افزايش مي‌يابد و اين امر نيز همانند نقدينگي تورم‌زا خواهد بود. بدين ترتيب تنها اثر تغيير واحد پولي و چاپ اسكناس پول از نظر اقتصادي تورم‌زا خواهد بود.
از سوي ديگر بايد به اين نظريه اقتصادي اشاره كرد كه چاپ اسكناس‌هاي درشت‌تر موجب رشد اقتصادي و ثبات آن و پردوام شدن فعاليت‌هاي اقتصادي مي‌شود. به اين ترتيب چاپ اسكناس‌هاي درشت‌تر مفيد و دقيق خواهد بود و به راحتي كنترل آن صورت خواهد گرفت. در عين حال روي آوري به پول الكترونيكي و پول پلاستيكي (كرديت‌كارت) بسيار مفيد به نظر مي‌رسد. در اين صورت بايد همگام با ساير كشورهاي جهان پيش رفت. چرا كه پول الكترونيكي امنيت اجتماعي را افزايش و ميزان درآمد افراد و پولي را كه در اختيار دارند قابل كنترل مي‌كند.
در عين حال بحث روي اين امر كه تبديل واحد پولي ريال به تومان سطح اقتصاد را ارتقاء‌مي‌بخشد يا خير نيز قابل طرح است. اما بحث جايگزيني پول پلاستيكي و الكترونيكي نيز در آن گنجانده مي‌شود.
دكتر مرتضي عزتي، عضو هيات علمي دانشگاه تربيت مدرس، مخالف كاهش چند صفر از واحد پولي است و معتقد است كه وضعيت اقتصاد كشور در حال حاضر بسيار حاد نيست. در حال حاضر چاپ اسكناس‌هاي درشت ضروري به نظر مي‌رسد. اين ضرورت در شرايط فعلي وجود دارد چراكه مبادلات پولي در كشور به صورت رد و بدل كردن اسكناس رايج است. در عين حال اين راه‌حل ريشه‌اي و اصولي نيست و ناشي از اين امر است كه اساس قضيه از سوي برخي قابل قبول نيست.
از سوي ديگر به عقيده برخي از كارشناسان اقتصادي شايد دليل طرح چنين مساله‌اي بعد از گذشت 5/1سال «تورم» باشد، چرا كه ممكن است تورم موجود در كشور به‌اندازه‌اي شكننده و خطرناك شده باشد كه بخواهيم واحد پولي كشور را تغيير دهيم و ريال را از سيستم بانكي حذف كنيم!
در سال 84 دكتر عادل آذر، عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس، در خصوص تغيير واحد پولي كشور از ريال به تومان گفته بود كه به طور معمول تغيير واحد پولي در كشورها مي‌تواند دلايل متعددي داشته باشد كه عمده‌ترين دليل، گسترش و افزايش ميزان نقدينگي و حجم پول در گردش بازار است كه موجب مي‌شود برخي كشورها اين سياست را در پيش بگيرند كه حجم پول را به شكل سيستماتيك كاهش بدهند تا تورم را كنترل كنند.
در آن زمان عقيده او براين امر استوار بود كه طبعا تورم موجود در كشور ما بيش از سطح استانداردهاي بين‌المللي است، ولي آن قدر شكننده و خطرناك نيست كه بخواهيم چنين نگرشي را بر اقتصاد كشور حاكم كنيم.
در پرس‌و‌جويي از نوع ديگر برخي از مردم مطرح كرده‌اند كه محاسبه ريالي چندان در زندگي ما جايگاهي ندارد و تنها در حد ادبيات بودجه‌اي و محاسبات بين‌المللي مورد استفاده قرارمي‌گيرد. در حال حاضر ارزش پول ملي ما بيش از حد خود را پايين نشان مي‌دهد و اگر بتوانيم يك صفر را از جلوي ارقام عددي برداريم و ريال را حذف و تومان را جايگزين آن كنيم، مطلوب‌تر است.
از سوي ديگر بايد اين حقيقت را نيز پذيرفت كه روابط پولي ما با دنيا براساس واحد پولي تحت تاثير قرار مي‌گيرد و با تغيير آن سرمايه‌گذاري خارجي و معاملات تجاري نيز دستخوش تحول خواهد شد.
براساس اين نظريات به طور حتم سوالات زيادي به ذهن مخاطب اين مساله خواهد رسيد. آيا طرح تغيير واحد پولي كشور از سوي نمايندگان كشور از غناي علمي كافي برخوردار است؟ در طرح اين مساله آيا از آمارها و داده‌هاي بانك‌مركزي به عنوان مرجع اصلي ارايه آمارهاي اقتصادي استفاده شده است؟ و اين داده‌ها در كدام مدل اقتصادي استفاده شده‌است؟
در سال 84 اجراي اين مساله از سوي بانك مركزي كاملا غير ضروري مطرح شد اما با طرح مجدد آن از سوي نمايندگان مجلس تاكنون پاسخي از سوي بانك مركزي مبني بر اينكه ضرورتي براي اين اقدام وجود دارد يا خير؟ ارايه نشده است. در هر حال در صورت هر گونه پاسخي بهتر به نظر مي‌رسد كه براي قانع شدن نمايندگان دلايل آن با ارائه گزارشي اقتصادي اعلام شود.

منبع روزنامه دنیای اقتصاد مورخه شنبه 25 فروردین 1386

Researcher
15 April 2007, 02:38 PM
آقای Researcher بستگی داره تعریف شما از کارشناسی چی باشه !!!
تو ایران هیچی کارشناسی نمیشه و همه کارها علی اصغری انجام میشه !!!
متاسفانه تصمیم گیری در این ضمینه ها توسط کسانی صورت میگیره که کارشناس که چه عرض کنم حتی سواد هم ندارن.
هیچکدوم از این کارها توجیه نداره. اگه کارشناسی بود که عزیز من الان پشیمون نمیشدن. مثال =>
1.ایجاد دور برگردان در 90% از خیابانهای اصلی تهران. نتیجه => بعد از 2 سال تصمیم گرفتن که دوباره برداشته بشه
2.عدم تغییر ساعت رسمی کشور. نتیجه => بعد از 2 سال دوباره میخوان ساعت ها رو عوض کنن
3.ساعت کار بانکها. نتیجه => بعد از 1 سال برگشت به حالت قبل
4.طرح زوج و فرد خودروها. نتیجه => بعد از 1 سال به حالت قبل برگشت.
به اینا اضافه کنید کندن خیابان ها و ............ که هر روز یه کاری میکنن و 2 روز بعدش دوباره پشیمون میشن.
حالا باز شما میگی کارشناسی؟؟؟ آقای عزیز یکم بیشتر برو تو بطن این مملکت ببین چه خبره.
کارشناسی کجا بود عزیز من؟؟؟ تو ایران به این چیزا اعتقاد ندارن. اینجا شب تصمیم میگیرن صبح اجرا میکنن.
ببخشید بحث تاپیک رو عوض کردم ولی فقط خواستم بهتون ثابت کنم هیچی تو ایران با کار کارشناسی انجام نمیشه.

حرفهای شما تا حدی درسته اما توجه داشته باشید که که طرح جامع و طرح آزمایشی ، دو موضوع کاملاً متفاوتند .
خیلی از این چیزهایی که فرمودید طرح جامع نبوده و نیست...بلکه طرح آزمایشی بوده که خودشون هم اعلام کردن آزمایشیه و به نظرم خیلی جاها لازمه یه همچین طرح هایی ارائه بشه .
شما طرح های آزمایشی رو به عنوان طرح های جامع در نظر میگیرید و طبعاً بعدش به این نتیجه می رسید که کارشناسی نشده !

ali_tech
16 April 2007, 08:57 AM
حرفهای شما تا حدی درسته اما توجه داشته باشید که که طرح جامع و طرح آزمایشی ، دو موضوع کاملاً متفاوتند .
خیلی از این چیزهایی که فرمودید طرح جامع نبوده و نیست...بلکه طرح آزمایشی بوده که خودشون هم اعلام کردن آزمایشیه و به نظرم خیلی جاها لازمه یه همچین طرح هایی ارائه بشه .
شما طرح های آزمایشی رو به عنوان طرح های جامع در نظر میگیرید و طبعاً بعدش به این نتیجه می رسید که کارشناسی نشده !

فرمايش شما درست، اما اگر بخواهيم همه چيز رو اول آزمايش كنيم پس ارزش علم و محاسبه و تجربه كجاست؟پس دانشگاه، مركز تحقيقات و... به چه دردي مي خوره؟اين حرف مثل اين ميمونه كه مثلا بدون استفاده از علم مهندسي يك پل بسازيم، بعد اگه خراب شد دوباره همون طوري يدونه يكم بهتر بسازيم. انقدر اين كار تكرار بشه تا نهايتا اون چيزي كه ميخواهيم بدست بياد.
اصولا اينها براي اينه كه افراد با كمك گرفتن ازشون نياز نداشته باشند كه هر چيزي رو آزمايش كنند. هزينه هايي رو كه انجام يك طرح بقول شما آزمايشي! اشتباه تحميل مي كنه و خسارتهايي كه وارد ميكنه رو چه كسي پاسخگوست؟

مشكل اينه كه افراد تصميم گير خودشون كه علم و سواد كارشناسي و محاسبه رو ندارند، افرادي هم كه اين توانايي رو دارند از نظر اونها همه دشمن و بدخواه و ... هستند كساني هم كه قبلا تجربه اي داشته اند يا در يك كشور ديگه بوده و در كشور ما صادق نيست(احتمالا چون كشور ما با همه جاي ديگه دنيا فرق داره!) يا اينكه اصلا جواب نداده و اونها دروغ ميگن پس بايد خودمون از اول آزمايش كنيم!

lover
16 April 2007, 11:47 AM
مشکل اصلی ما ایرانی ها اینه که اول یک کاری میکنیم و بعد تجربه بدست میاریم و از اول با نگاه متخصصانه به طرح نگاه نمیکنیم. تغییر واحد پولی ربطی به کنترل تورم نداره حتی با اینکه تولید ناخالص ملی ما افزایش یافته نه تنها از تورم نکاسته بلکهه بدتر هم شده . تغییر دادن واحد پول را ترکیه انجام داد چون 6 تا صفر اضافه داشتند ولی اسم واحد پولیشان را عوض نکردند مسئله N مجهولی تورم ایران هم با تغییر ریال به تومان یا قران یا شاهی حل نمیشه چون اینقدر اقتصادمان بیمار هست که چنین دوا درمان هایی هم فایده نخواهد داشت

Researcher
16 April 2007, 04:37 PM
فرمايش شما درست، اما اگر بخواهيم همه چيز رو اول آزمايش كنيم پس ارزش علم و محاسبه و تجربه كجاست؟پس دانشگاه، مركز تحقيقات و... به چه دردي مي خوره؟اين حرف مثل اين ميمونه كه مثلا بدون استفاده از علم مهندسي يك پل بسازيم، بعد اگه خراب شد دوباره همون طوري يدونه يكم بهتر بسازيم. انقدر اين كار تكرار بشه تا نهايتا اون چيزي كه ميخواهيم بدست بياد.
اصولا اينها براي اينه كه افراد با كمك گرفتن ازشون نياز نداشته باشند كه هر چيزي رو آزمايش كنند. هزينه هايي رو كه انجام يك طرح بقول شما آزمايشي! اشتباه تحميل مي كنه و خسارتهايي كه وارد ميكنه رو چه كسي پاسخگوست؟

مشكل اينه كه افراد تصميم گير خودشون كه علم و سواد كارشناسي و محاسبه رو ندارند، افرادي هم كه اين توانايي رو دارند از نظر اونها همه دشمن و بدخواه و ... هستند كساني هم كه قبلا تجربه اي داشته اند يا در يك كشور ديگه بوده و در كشور ما صادق نيست(احتمالا چون كشور ما با همه جاي ديگه دنيا فرق داره!) يا اينكه اصلا جواب نداده و اونها دروغ ميگن پس بايد خودمون از اول آزمايش كنيم!

تمامی تجارب بشر از آزمایش بدست میاد اینو فراموش نکنید
دوم اینکه ما در این زمینه ها هیچ تجربه ای نداریم که بخوایم ازش پیروی کنیم و اگر منظور شما استفاده از تجارب دیگر کشورهاست ، با حفظ احترام نسبت به نظر شما بزرگواران باید عرض کنم این سخن از اساس اشتباست چون شرایط اقتصادی - اجتماعی و ... هر کشور با کشورهای دیگه فرق میکنه و نمیشه بر اساس تجارب دیگران ، در کشوری با شرایط اجتماعی- اقتصادی کاملاً متفاوت ، عمل کرد . فکر میکنید قبلاً از این تجارب در کشور استفاده نشده ؟ باید عرض کنم خیلی از همین تجارب در کشور ما نتیجه معکوس داده
اگر مسئله به همین سادگیا که شما میفرمایید بود که ما مشکلی نداشتیم .

دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی هم باید بر اساس این تجارب ، آینده نگری و براورد کنن که باز هم می رسیم به بحث بالا و گذشته از این ، خیلی از موضوعات ، قابل پیش بینی نیستند و ممکنه نتایجی متفاوت از انچه که انتظار میره بدست بیاد.

باور کنید کارشناسی و این بحث ها به همین سادگی که شما و دوستان دیگه تو این تاپیک ها می فرمایید نیست !!

مربا
17 April 2007, 02:23 AM
دقیقا به خاطر همین مسایلی که شما می فرمایید هستش که الان نرخ تورم توی ایران در جهان بی همتاس.وضعیت اقتصادی ما بسیار بسیار ضعیف هست.نود درصد ملت ما زیر خط فقرن.....و...........
اسکناس 5000 تومنی وارد بازار شده..می دونین از نظر اقتصادی ..یعنی بیمارترین اقتصاد.
حتی اگر این طرح عملی هم بشه..فقط اسم مشکل عوض می شه..خود مشکل به قوت چند برابر قوی تر پابرجاست.
استاد ما می گفت توی کشورهای دنیا نرخ تورم از 5% بالاتر نمی یاد..بنابراین نرخ بهره بانکی شون حداکثر تا 8یا 9% هستش اما نرخ بهره بانکی توی کشور ما چند درصد هستش؟ این خودش نرخ بالای تورم رو نشون می ده....
خلاصه تورم همچنان باقی ست..حالا چه ریال باشه..چه تومان باشه..چه قرون باشه.

پیمان ق
5 June 2007, 03:07 PM
اگر قرار باشه برای انجام هر کاری تمام راههای آن از اول تجربه شود ( همان کاری که در ایران انجام میشه) الان علم و تکنولوژی به این پیشرفتی که در حال حاضر در دنیا هستش، نمیرسید.
این مسئله رو به عینه میشود در اختلاف بین کشورهای جهان سوم با کشورهای صاحب تکنولوژی مشاهده کرد.
در مورد طرحهای آزمایشی باید بگم : اگر مسئله ای قبلاً تائید شده و به بهره برداری رسیده باشد آیا عقل و خرد حکم به تجربه کردن دوباره آن میدهد؟
در این رابطه دوستان مثالهای زیادی زدند:
منجمله تغییر ساعت ، دور برگردانها ، زوج و فرد کردن خودروها ... یک مورد هم من اضافه کنم :
حق تقدم در سر فلکه ! بعد از سالها آزمون و خطا فهمیدن که باید مثل کشورهای دیگه (مثل انگلیس )که حق تقدم برای خودروی داخل فلکه هستش این قانون رو تصحیح کنند.!!

از بحث دور نشیم :
چرا ما نباید از تجربه های موفق کشورهای دنیا برای مهار تورم استفاده کنیم؟
قبل از تغییر واحد پول باید اول زیر ساختهای اقتصادی اصلاح شود و عوض کردن واحد پول تیر خلاص به تورم باشد. زیرا همانطور که دوست عزیز RoSo گفتند بار روانی آن بیشتر از بار علمیش برروی تورمه.
در صورتی که با این مورد واقع بینانه و بدور از تعصبات مثلاً ملی برخورد نکنیم ،هیچکدام از مدلهای اقتصادی که این به اصطلاح کارشناسان وطنی ارائه میدن سودی نخواهد داشت و جز همان مسئله آزمون و خطا ، چیزی بیش نخواهد بود.:icon_mad:

Bahrammt
5 June 2007, 04:20 PM
اسكناس ما بي ارزش شده و به تبع آن سكه ها نيز تقريباً هيچ به حساب نمي يان ، حتي ارزش اين رو ندارن كه آدم جيبشو با اين سكه ها سنگين كنه. دستگاههاي خود پرداز كه از خارج وارد مملكت شدند عادت به كار با اين كاغذهاي بي ارزش رو ندارن به خاطر همين يا پول ندارن يا خراب هستن.با اين شرايط و با توجه به اينكه خريد و فروش در اينجا بيشتر با پول نقد انجام ميشه فكر ميكنم كه هر هزار تومان را به يك تومان (به معني ده هزار) تبديل كنند يعني چهار تا صفر رو بردارن بد نباشه.مسئله تورم همونطور كه دوستان عزيز اشاره كردند با اين كار علاج نميشود اما حداقل حسن اين كار اينه كه مردم كه سالهاست حساسيت خودشون رو نسبت به گران شدن كالاها (منظور الكي و بي رويه )از دست دادن با ارزشمند شدن واحد پول كمي اين مسئله رو حس كنن و به خودشون بيان.
اين فقط تصور منه هر كس هم انتقاد كنه نظرش برام محترمه

McAcE
5 June 2007, 08:22 PM
پس میشه به من بگید کی ما قراره طرح آینده نگری و چشم انداز خواهیم داشت؟
الان تو اکثر کشور های صاحب صنعت و تکنولوژی طراح های عمرانه واسه 20 سال دیگه می زارن که در اکثر موارد هم عملی شده و تاثیر خودش رو داشته ...
به نظر من ما اگه از کشورهای صنعتی کمک بخواهیم و مسشتاران را در کنار نخبگان ایرانی خودمان قرار بدیم اقتصاد ما بعد از 10 سال به مکانی والاتر و بهتر خواهد رفت شک نکنید (بگفته ی اهالی کارشناس که مدعی بودن اقتصاد ایران قابل درمان است) منتها مشکل اینجا نیست مشکل ریشه هستش و تا این ریشه عوض نشه همین اش و همین کاسه تازه خدا رو هم باید شکر کرد که تونستن اقتصاد ما رو تا اینجا برسونن به نظر من درگیر اقتصاد ایران شدن یعنی اعصاب خوردگی تا موقعی که نخبگان دکتران و مهندسان این مرزبوم به پست های اصلی در اقتصاد این کشور نرسند و ما چهره ی خودمونو با جهانیان عوض نکنیم رابطمون با ابر قدرت ها عوض نکنیم (از تحریم و بحران افرینی جلوگیری کنیم) همین اش و همین کاسه (تورم 23% که قربونش برم شاهکاریست که فقط در جهان سوم یافت میشود)

madscoother
21 December 2007, 06:43 PM
در جواب دوستان بگم جمع اوری اسکناسها کاری نداره زمانی کهاروپا قرار گذاشت واحد پولی خودشو به یورو تغییر بده کلی برنامه ریخت حالا هم که میبینید بعد از کمی افت یورو دوباره با یک اشتباه از امریکا باعث شد یورو بره بالا
بنظر من قرون و شاهی و ... قدیمی شاید جواب بده اگر هم نداد اتفاقی نیوفتاده مثل بقیه خرابکاری هایی که انجام میگیره