PDA

View Full Version : به نظر شما کدامیک از گرایش های مهندسی برق دارای بازار کار خوبی در ایران میباشد ؟

نقی حسینی
5 April 2007, 05:08 PM
ممکن است شما دوست عزیز در یکی از گرایش های مهندسی برق تحصیل میکنید یا کرده اید و یا در آینده قصد چنین کاری را دارید .حال سوال من اینجاست کدام یک از گرایش های این رشته پرطرفدار شما را جذب نموده . طبق آمار ها 3 رشته مهندسی برق----پزشکی ----- حقوق پرطرفتارترین رشته ها در جهان میباشند.
لطفا در این نظر سنجی شرکت کنید :icon_cool

با تشکر فراوان

سود انباشته
5 April 2007, 09:41 PM
من که خودم به رشته مهندسی برق گرایش کنترل رای دادم.
به ترتیب اولویت:
1-گرایش کنترل
2-گرایش قدرت
3-گرایش مخابرات
4-گرایش الکترونیک
5-گرایش مهندسی پزشکی

XIII
6 April 2007, 12:10 AM
به عقيده من مهندس برق معمولا بيكار نمي‌مونه.اما در سطح جهان در گرايشهاي برق مخابرات اوله و معمولا در آمدشم بيشتره

Farbod.E
6 April 2007, 12:22 AM
دوستان گرامی لطفاً توجه کنید :
با تشکر از جناب نقی حسینی بابت ایجاد این تاپیک به استحضار می رساند تا آنجایی که برای دوستان مقدور است نظرات خود را فنی و پخته بیان کنند و از هرگونه تعصب گرایی بپرهیزند !
هدف ما بررسی و تبادل نظر بین گرایشات مختلف مهندسی برق است !

farzad-sani
6 April 2007, 10:15 AM
با تشكر از آقا فربد بابت تذكرشون

در ايران حرف اول براي يك مهندس برق كه ميخواهد كار كند مهارت اوست و بس ...(البته از نظر عملي )و چندان گرايش مد نظر نيست. ولي به هر حال من بيشتر كنترول رو دوست دارم .

Tommy Angelo
6 April 2007, 01:16 PM
من خودم الکترونیکی هستم ولی خیلی از گرایش مهندسی پزشکی خوشم میاد و فکر کنم برای این گرایش کار بیشتر باشه .

Mazhar
6 April 2007, 03:57 PM
من خودم برق خوندم. لیسانس الکترونیک. فوقم قدرت
راستش تو ایران خیلی تفاوت زیادی بین گرایشهای برق نیست و اکثرا شبیه هم هستند. بیشتر به خود طرف بر می گرده که چقدر سواد داشته باشه . میشه یه توضیح اجمالی راجع به همه گرایشها به این ترتیب داد.

1- الکترونیک: در ایران بیشتر تا حد لیسانس کاربرد داره و بعد از اون خیلی جای کار زیادی نداره ولی در دنیا خیلی طرفدار داره و محبوب هست. الکترونیک به عنوان آچار فرانسه مهندسی برق معروف است
.2- مخابرات : در ایران در انحصار دولت هست و خیلی جای کار نداره. در آمریکا سرمایه گذاری زیادی در این زمینه شده ولی یک رشته مقطعی هست و بستگی به شرایط جامعه داره ودر ضمن متاسفانه دروس دانشگاهی اون بیش از حد تئوری و فاقد نکات عملی است.جواب گرفتن در مخابرات دشوار و تصادفی هست.
3- قدرت: قدیمی ترین رشته مهندسی برق هست ولی خب بدون اون زندگی مردم فلج میشه و مثل الکترونیک و مخابرات جنبه فانتزی و لوکس رو نداره. در آمریکا و اروپا هم در صنعت کاربرد زیادی داره ولی زمینهای تحقیقاتی آن محدودتر از مخابرات و الکترونیک هستند. البته در چند سال اخیر زمینه ای Power electronic و درایو ها و کنترل دور ماشینها در آمریکا و اروپا هم خیلی پیشرفت کرده اند.
4- کنترل : جدید ترین گرایش مهندسی برق و درحقیقت مخلوطی از مباحث تئوری و الکترونیک و قدرت هست. چون جدید هست هنوز تو ایران جا نیفتاده است ولی کلا رشته خوبی هست. در خارج بیشتر برای جنبه های تئوری مطرح می شود و از 3 گرایش دیگر کمتر وجود دارد. اساتید مطرح کنترل در ایران به تعداد انگشتهای یک دست هم نمی رسند.
5- مهندسی پزشکی : شاید اسم قشنگی داشته باشد ولی زمینه آن بسیار محدود است. به طراحی لوازم پزشکی مربوط می شود. در زمینه توانیابی معلولان کاربرد های جدید زیادی پیدا کرده است.

به هرحال این نظر شخصی من بود. ممکنه هرکس بر حسب علایق خود نظر متفاوتی داشته باشد.
به هرحال در ایران در وضعیت فعلی بازار کار جالب نیست و همه چیز بستگی به ظرفیت خود فرد دارد ولی مهندسی برق در مقایسه با سایر گرایشها به مراتب وضعیت بهتری دارد به طوری که متخصص این رشته هیچ وقت لنگ نمی مونه.
اما اگر بتوانید در این زمینه معدل خوب داشته باشید و دو مقاله در مجلات بین المللی داشته باشید می توانید برای دکترا در خارج اقدام کنید و در این صورت خیلی وضع متفاوت است.
خود من که شدیدا تو فکرش هستم اما مشکل سربازی و ندادن ویزا دست و پای مارو بسته. به هر حال مجبوریم وضعیت فعلی را تحمل کنیم. چاره دیگه ای نیست...............:icon_redf

farzad-sani
6 April 2007, 09:03 PM
ایمان جان مرسی از نوشته شما استفاده کردیم اگه اطلاعات کاملی در زمینه گرایش کنترول داری اگه بگی خیلی ممنونت میشم .

XIII
6 April 2007, 09:42 PM
راستش در مورد مخابرات با حرف شما موافق نيستم.من خودم دارم الكترونيك مي‌خونم(اينو گفتم نگيد تعصبي نظر ميده) اما بايد به عرض برسونم كه 7امين صنعت پولساز تو جهان صنعت مخابراته(جايي اين مطلب رو خوندم).اين رشته شايد يك زماني مقطعي بود اما با توسعه روز افزون كارهاي مخابراتي هميشه جاي پيشرفت داره

mohsenz65
9 April 2007, 01:16 AM
راستش تو ایران قدرت و کنترل خیلی شغل بهتر از دیگه گرایشات داره شما یک سری به مناطق صنعتی مثل عسلویه بزنی 1000 تا 1000 تا مهندس قدرت و کنترل می گیره...

Mazhar
9 April 2007, 10:47 AM
برای روشن شدن مطلب باید عرض کنم که رشته مخابرات گرایش خوبی هست ولی متاسفانه تخصصی کامل نیست یعنی درسته که شرکتهای مخابراتی در دنیا درآمد خوبی دارند ولی لزوما از متخصصین مخابرات تشکیل نشده اند. فعالیتهای مخابراتی چهارچوب مشخصی دارند و افراد فارغ التحصیلان گرایشهای دیگر برق، فیزیک و کامپیوتر در داخل شرکتهای مخابراتی زیاد هستند و ممکنه از یک متخصص مخابرات هم بیشتر بلد باشند. منظور من این هست که برای گرایش مخابرات دانشگاه چیز زیادی به شما یاد نمی دهد و شما اگر خودتون دو سه تا مطلب اساسی را در مخابرات به صورت تجربی یاد بگیرید از یک فوق لیسانس مخابرات هم بیشتر کارآیی دارید. مساله دیگر در مخابرات تصادفی بودن وقایع هست یعنی شما همواره باید خروجی وقایع را تصور کنید و پیش بینی نمایید. به همین دلیل جواب گرفتن در عمل( نه در تئوری و فرمول) بسیار دشوار است. در ایران شما اگر فارغ التحصیل مخابرات باشید یا باید جذب وزارت مخابرات شده و یا جذب شرکتهای خصوصی که به هر حال تابع وزارتخانه هستند. چون مخابرات به سیاستهای دولت بستگی داره و جواب گرفتن در عمل هم دشوار هست پس امکان کار به صورت فردی و شخصی وجود نخواهد داشت مگر اینکه کار الکترونیکی انجام دهید که مربوط به گرایش الکترونیک هست. به هرحال مخابرات هم رشته جالبی است و این نظر شخصی من بود که ممکنه درست هم نباشه و خیلی دوستان هم با اون مخالف باشند.

در مورد گرایش کنترل باید عرض کنم در این گرایش یا شما باید به سراغ مباحث رباتیک و اتوماسیون ویا مهندسی پزشکی وارد شوید یا در زمینه کاربرد روشهای کنترلی در ماشینهای الکتریکی و شبکه های قدرت وارد شوید. حالت دیگری که به ندرت پیش می آید کاربرد کنترل در رشته مهندسی مکانیک است به عبارت دیگر ارتباط بین سیستمهای کنترلی الکترونیکی و مکانیکی را مورد بحث قرار می دهد. کنترل رشته جالب و به عبارت دیگر فرا رشته ای است و در چند سال اخیر تحت عنوان کنترل و ابزار دقیق گسترش زیادی پیدا کرده است. اما مشکل این رشته آن است که هنوز بسیاری از صنایع در ایران با این رشته آشنایی ندارند . مشکل دیگر کمبود اساتید باسواد و مطرح کنترل در ایران است که منحصرا متخصص در این زمینه باشند. مشکل دیگر آن است که مهندس کنترل باید زمینه خود را مشخص کند و به هر حال در یکی از زمینه های کنترلی راه خود را در پیش گیرد نه اینکه بخواهد در تمام زمینه ها ادامه کار دهد که این مسئله مقداری دشوار است .

در هر حال باید اشاره کنم که تمام گرایشهای مهندسی برق خوب هستند و مهمترین عامل علاقه فرد است. چنانچه فرد علاقه و پشتکار لازم را داشته باشد در تمام این گرایش ها می توان به موفقیت دست پیدا کرد.

Mazhar
18 April 2007, 02:13 PM
بچه ها این نظرسنجی چرا یه دفه این طوری شد؟
در عرض یک روز همه رفتند سمت مهندسی پزشکی و مخابرات!!!!!!!!!
چه اتفاقی افتاده؟ مگه چند تا شرکت مهندسی پزشکی تو ایران هستند که از الکترونیک و ابزاردقیق بیشتر بازار کار داشته باشه؟

farzad-sani
18 April 2007, 08:54 PM
آقا منم با نظر mazhar موافقم چرا یه دفعه اینطوری شد ...

سود انباشته
18 April 2007, 10:26 PM
اولش کنترل از همه در رتبه اول بود:icon_sad:
بعد مخابرات اول شد و بعدش هم قدرت اول بود تا اینکه یکدفعه وضعیت بازار مهندسی پزشکی رونق گرفت حالا هم نوبت بازار مخابرات شده!!!!(شاید هزینه مکالمات میخاد گرون بشه:icon_arro )
یاد نظر سنجی انتخابات ریاست جمهوری افتادم....:icon_twis

Mazhar
19 April 2007, 09:43 AM
جالبیش اینه که مهندسی پزشکی تا دیروز یه دونه رای هم نداشت؟
3 تا از دوستای خود من فوق لیسانس مهندسی پزشکی تو بهترین دانشگاههای تهران خوندند.
یکیشون رفته تو بازار فرش دوتای دیگه هم که نمی تونستند رفتند تو کار الکترونیک و مخابرات و کنترل
آخه مهندسی پزشکی کجاش بازار کار داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

XIII
21 April 2007, 12:17 AM
در مورد مهندسي پزشكي بايد بگم كه كار داره خوبشم داره.منتها مشكل از دانشجويات ايرانيه كه مخشون رو به كار نميگيرند و سعي در ابتكار ندارند.تهشم ميشن دلال وسايل.در صورتي كه كارهاي فوق‌العاده‌اي داره توي اين رشته انجام ميشه و هر وقت پزشكي متوقف شد اون موقع مشيه گفت مهندسي پزشكي كاري براش نيست

inforfang
22 April 2007, 12:27 AM
مخابرات و شبکه های کامپیوتری و بیسیم !

hossein_s89
21 May 2007, 11:41 PM
درعجبم...! تا اونجايي كه من شنيدم كنترل بازار كار بيشتري داره ولي توى نظرسنجى كمترين رتبه رو

داره........!!!

pooryab
22 May 2007, 01:19 PM
من خودم گرایشم مخابرات هست ولی فکر کنم که فعلا بازار دست قدرت باشه ولی تا چند سال دیگه مخابرات و کنترل رونق بیشتری پیدا می کنند
البته امید وارم !!!

نقی حسینی
6 June 2007, 10:32 AM
چرا فقط تعداد بسیار کمی در نظر سنجی من شرکت کردند! :eek:
از کجا میشه فهمید که به مخابرات کی ها رای داده اند...:what:

sooly_joon
12 September 2007, 11:43 PM
من الكترنيك رو از بقيه بهتر مي دونم

sooly_joon
8 October 2007, 11:07 AM
ولي در كل فرصت هاي كار يك مهندس كنترل بسيار گسترده است زيرا علم كنترل فقط در مهندسي برق مورد استفاده قرار نمي گيرد بلكه در شاخه هاي ديگري از علوم مهندسي و حتي علوم انساني كاربرد دارد. به عنوان نمونه كنترل فرايند تصفيه نفت در يك پالايشگاه , كنترل عملكرد يك نيروگاه برق , سيستم كنترل ناوبري يك كشتي و يا كنترل تحولات وتغييرات جمعيتي نمونه هايي از كاربردهاي علم كنترل است.
بنابراين در هر جا كه يك مجموعه عظيمي از صنعت مهندسي مثل كارخانه سيمان , خودروسازي , ذوب آهن و ... وجود داشته باشد , حضور يك مهندس كنترل ضروري است.

pooryab
8 October 2007, 09:38 PM
ولی خدایش سخت ترین رشته هست !!!

NEC
11 October 2007, 11:53 AM
در مورد ارشد گرايشها كدوم بهتره ؟

سلماز
11 October 2007, 07:26 PM
مهندسی مخابرات خیلی بازاش بهتره.. مهندسی پزشکی چون زیاد نیستند والبته زیاد احتیاج ندارند بازار کار خوبی نداره اما هر کی کارش بگیره وضعش توپه توپ میشه

Farbod.E
16 October 2007, 01:09 AM
کدام یک از دوستانی که در این تاپیک نظر میدهند شاغل هستند ؟ لطف کنید شغلتان را بیان کنید و توضیحات کامل تری از درآمد رشته خودتان بنویسید . احساس میکنم تعصب در این نظرسنجی به وضوح دیده میشود . با اینکه جواب این نظرسنجی کاملاً معلوم است و دوستان شاغل نیز بهتر از حقیر میدانند

rezvani_a1
6 November 2007, 02:09 AM
به نظر من رشته قدرت الان بازار کارش بهتره .من خودم فارغ التحصیل این رشته هستم الان دارم واسه یک شرکت خصوصی کار میکنم حقوقی که به من این شرکت میده 680 هزار تومان است . از ساعت هشت صبح کار ما شروع میشه تا ساعت 2 بعداظهر . سوالی بود در خدمتیم.

اگر فکر پول مهندسی هستید فقط برید عمران بخونید و گرنه اصلا نمیرارزه بیاید برق بخونید. چون بالاتر از یک ملیون تو این رشته درآمد نیست.
چرا میتونه ماهی 4 ملیون هم در بیاری ولی خودت باید سرمایه داشته باشی تا در مناقصه های شرکتها شرکت کنی .

Mazhar
7 November 2007, 08:27 AM
منم با دوستمون موافقم . البته تو عمران هم شما باید سرمایه داشته باشید وگرنه کسی پولی به شما نمیده مخصوصا الان که فارغ التحصیلاش خیلی زیاد شدند و از خواننده تا راننده تاکسی همه عمران خوندند.
تو برق هم وضع همین طوره. با زندگی کارمندی با مدرک فوق لیسانس داشگاه سراسری با 7 تا 8 سال سابقه خیلی به شما بدند ماهی 1 تا 5/1 هست. محاله از این بیشتر بشه.

Farbod.E
20 November 2007, 10:01 AM
دوستان لطفاً نطراتشان را در مورد بازار کار برق فقط بیان نمایند . پیشنهاد میکنم موضوعات ذیل را هم مورد بررسی قرار دهیم:

1) وضعیت درآمدی مهندسین برق نسبت به دیگر زشته ها
2) بررسی وضعیت مشاغل پیمانی در رشته برق
3) بررسی وضعیت کار مهندسین برق در خارج از ایران

موفق باشید

noshjaan
26 November 2007, 01:06 PM
اطلاعاتی در موذد مهندسی برق قدرت

مهندسی قدرت

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/66/Electric_transmission_lines.jpg/250px-Electric_transmission_lines.jpg (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1:Electric_transmissi on_lines.jpg)
http://fa.wikipedia.org/skins-1.5/common/images/magnify-clip.png (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1:Electric_transmissi on_lines.jpg)
خطوط انتقال نیرو

<LI class=toclevel-1>۱ مهندسی برق قدرت (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3%DB%8C_%D9%82%D8%AF% D8%B1%D8%AA#.D9.85.D9.87.D9.86.D8.AF.D8.B3.DB.8C_. D8.A8.D8.B1.D9.82_.D9.82.D8.AF.D8.B1.D8.AA) <LI class=toclevel-1>۲ برق قدرت (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3%DB%8C_%D9%82%D8%AF% D8%B1%D8%AA#.D8.A8.D8.B1.D9.82_.D9.82.D8.AF.D8.B1. D8.AA) <LI class=toclevel-1>۳ اجزا (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3%DB%8C_%D9%82%D8%AF% D8%B1%D8%AA#.D8.A7.D8.AC.D8.B2.D8.A7) <LI class=toclevel-2>۳.۱ تولید (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3%DB%8C_%D9%82%D8%AF% D8%B1%D8%AA#.D8.AA.D9.88.D9.84.DB.8C.D8.AF) <LI class=toclevel-2>۳.۲ انتقال (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3%DB%8C_%D9%82%D8%AF% D8%B1%D8%AA#.D8.A7.D9.86.D8.AA.D9.82.D8.A7.D9.84)
۳.۳ توزیع (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3%DB%8C_%D9%82%D8%AF% D8%B1%D8%AA#.D8.AA.D9.88.D8.B2.DB.8C.D8.B9)<LI class=toclevel-1>۴ جستارهای وابسته (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3%DB%8C_%D9%82%D8%AF% D8%B1%D8%AA#.D8.AC.D8.B3.D8.AA.D8.A7.D8.B1.D9.87.D 8.A7.DB.8C_.D9.88.D8.A7.D8.A8.D8.B3.D8.AA.D9.87)
۵ منابع (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3%DB%8C_%D9%82%D8%AF% D8%B1%D8%AA#.D9.85.D9.86.D8.A7.D8.A8.D8.B9)
مهندسی برق قدرت

مهندسی برق قدرت (Power engineering) یکی از زیر شاخههای اصلی مهندسی برق است که با سیستمهای قدرت به ویژه تولید, انتقال, توزیع توان الکتریکی, تبدیل انرژی الکتریکی به شکلهای دیگر انرژی و تجهیزات الکترومکانیکی سروکار دارد. این رشته همچنین شامل راهاندازی و تعمیر و نگهداری سیستمهای حرارتی برودتی و تجهیزات تولید توان الکتریکی مانند ژنراتورها و دیگر تجهیزات الکتریکی مورد استفاده در صنایع و یا ساختمانها بزرگ نیز میشود. شناسایی دیگر منابع جدید انرژی الکتریکی نیز از زیر شاخههای این رشته است.

برق قدرت

همانطور که در بالا اشاره شد عمده مباحث در مهندسی برق قدرت بر تولید, انتقال و توزیع انرژی الکتریکی و برخی تجهیزات مصرف کننده انرژی الکتریکی استوار است, که این خود شامل ترانسفورماتورها, ژنراتورها, موتورهای الکتریکی و تجهیزات الکترونیک قدرت است.
در بسیاری از کشورهای جهان, دولت شبکهای الکتریکی را به منظور اتصال کلیه مولدها و مصرف کنندههای الکتریکی راهاندازی میکند. این شبکه در اصطلاح "power grid" نامیده میشود. به وسیله این شبکه مصرف کنندههای الکتریکی میتوانند بدون متحمل شدن سختیها و هزینههای مربوط به تولید برق به صورت جداگانه, برق را از شبکه خریداری نمایند. در این میان یکی از وظایف مهندسین برق قدرت, طراحی و نگهداری شبکههای الکتریکی و مصرف کنندههای متصل شده به شبکه است. تجهیزات متصل شده به شبکه الکتریکی دراصطلاح "on-grid" نامیده میشوند. این تجهیزات میتوانند به شبکه, توان الکتریکی تزریق کرده یا برعکس از آن توان دریافت کنند یا حتی, هر دو کار را با هم انجام دهند.
مهندسین قدرت, فعالیتهایی را در زمینهی تجهیزات جدای از شبکه یا تجهیزات "off-grid" نیز انجام میدهند. دلیل استفاده نکردن از شبکه دراین نوع مصرف کنندهها عموماً ثابت نبودن این مصرف کنندههاست به صورتی که هزینه اتصال برای آنها در هر جابهجایی, امکان وصل به شبکه را برای آنها غیر ممکن میکند.
امروزه بیشتر شبکههای الکتریکی از توان الکتریکی به صورت سه فاز متناوب استفاده میکنند که دلیل اصلی این انتخاب سهولت در تولید, انتقال و توزیع انرژی الکتریکی بدین صورت است. البته معمولاً در مصرف کنندههای کوچک توزیع به صورت تک فاز صورت میگیرد که این به دلیل ضروری نبودن وجود سه فاز و همچنین ایمنی بیشتر برای این مصرف کنندههاست. با این وجود در صنایع و مصرف کنندههای توان بالا برای بالا بردن بهره بری و استفاده از موتورهای سه فاز, انرژی الکتریکی به صورت سه فاز توزیع میشود.
نقش ترانسفورماتور در سیستمهای انتقال بسیار حساس است چراکه ترانسفورماتور بهترین راه ممکن برای رسیدن به ولتاژهای بالاتر, قبل از خطوط انتقال است. افزایش ولتاژ به وسیله ترانسفورماتور به کاهش جریان میانجامد و طبق قانون توان الکتریکی (توان برابر مجزور جریان در مقاومت الکتریکی) با کاهش جریان تا حد امکان میتوان تلفات را تا حد قابل ملاحظهای کاهش داد, بنابراین افزایش حداکثری ولتاژ در خطوط انتقال به کاهش تلفات و درنتیجه افزایش بهره وری خطوط انتقال میانجامد.
بنا به دلایل گفته شده در بالا, پستهای تغییر ولتاژ در سراسر شبکههای الکتریکی وجود دارند. این پستها ولتاژ را در نزدیکی مولدها افزایش داده و سپس با نزدیک شدن به مناطق مسکونی و یا مصرف کنندهها برای ایمنی مصرف کننده دوباره ولتاژ را در چند مرحله کاهش میدهند.

اجزا

مهندسی قدرت معمولاً به سه زیر شاخه اصلی تقسیم میشود:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/67/Mohave_Generating_Station_1.jpg/200px-Mohave_Generating_Station_1.jpg (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1:Mohave_Generating_S tation_1.jpg)
http://fa.wikipedia.org/skins-1.5/common/images/magnify-clip.png (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1:Mohave_Generating_S tation_1.jpg)
نیروگاه زغال سنگی در نوادا

تولید

تولید انرژی الکتریکی در واقع تبدیل شکل دیگری از انرژی به انرژی الکتریکی است. منابع این انرژی میتوانند سوختهای فسیلی مانند ذغال سنگ, نفت یا گاز طبیعی, انرژی هستهای, هیدروالکتریک, انرژی باد, انرژی خورشیدی, انرژی زمین گرمایی و ... باشند که با وجود راههای متفاوت برای تامین این انرژی, جستجو برای یافتن منابع جدید و قابل استفاده انرژی ادامه دارد.

انتقال

شاخه انتقال شامل جابجایی توان در طول مسیرهای معمولاطولانی میشود. این مسیر طولانی, فاصله محل تولید تا نزدیکی محل مصرف است. انتقال معمولاً طوری صورت میپذیرد که ولتاژ در طول خطوط انتقال از ولتاژ محل مصرف کننده یا تولید کننده بیشتر باشد. شاخه انتقال همچنین شامل اتصال شبکههای برقرسانی مختلف با سیستمهای متفاوت, بین چند شرکت تولیدکننده برق, چند استان یا ایالت و یا چند کشور میشود.

توزیع

توزیع انرژی الکتریکی در واقع دریافت برق از شبکه انتقال و رساندن آن به مصرف کنندههاست. تبدیل ولتاژ وارد شده به سیستم توزیع به ولتاژ مورد نیاز مصرف کنندهها نیز در حوزه توزیع برق قرار میگیرد.

RF51
10 December 2007, 03:00 PM
سلام
به نظر من الان از نظر بازار کار برای قدرت بهتر است با توجه به اینکه می توانند در نظام مهندسی ساختمان پروانه طراحی و نظارت بگیرن که برای پایه یک اش یعنی سالی 8-10 میلیون فقط برگه شهرداری ولی به بقیه در صورت مرتبط شناخته شدن فقط نظارت میدن که میشه 2-3 میلیون. در ضمن قدرتی ها برای کارهای مهندسی مشاوره و طرح پست های انتقال و تابلو های توزیع برق که در تمام کارخانجات و صنایع یک نیاز اولیه است نیز از بازار کار خیلی خوبی برخوردارند.
بعدش هم میره بسمت مهندسین کترل و ابزار دقیق که باز هم برای تامین نیاز های کنترلی صنایع و کارخانجات بورس خوبی دارند . مهندسی پزشکی هم با توجه به اینکه ( متاسفانه ) کار عملی فقط در حد سرویس و نگهداری و بازاریابی برای دستگاه های پزشکی برایشان متصور است در رتبه بعدی قرار می گیرند .
و اما الکترونیک که بقول دوستمون اچار فرانسه برق است و مهندسین الکترونیک بر حسب علاقه و اموزش های اضافی شخصی که می بینند میتوانند در تمام این زمینه ها کار کنند و در بسیاری جاها حتی بازدهی بالاتری داشته باشند. نکته دیگه هم اینه که الکترونیکی ها فرصت بیشتری برای ارائه خلاقیت ها و طراحی محصولات جدید و ایجاد بازار های جدید دارند که باز رابطه مستقیم با دانش و قدرت خلاقیت و انگیزه درونی و پشتکار افراد داره.

OBEYD
19 December 2007, 02:43 PM
گرایش کنترل.تقریبا میشه گفت مخلوطی از الکترونیک و برقه.در بعضی گرایشات باید مکانیک ومخصوصا برنامه نویسی با کامپیوتر را خوب بلد باشد.:icon_surp

saleh_hp
9 February 2008, 12:49 AM
با سلامدرخصوص خارج ایران الکترونیک ومخابرات حرف اول رو می زنناما در داخل قدرت به خاطرنیروگاهای زیاد بازاربهتری داره

iros_lk
2 September 2008, 06:37 PM
سلام.من سال چهارم علم وصنعتم و از اونجا که علمای این دانشگاه فقط دنبال پول هستند :icon_evilبا یه بررسی به این نتیجه میشه رسید که برای کار دلتی گرایش قدرت خوبه و برای کار شخصی و شرکتی گرایش کنترل:icon_mrgr!باقیه گرایش ها هم برای مسافرکشی پیشنهاد میشه:icon_wink

blackworm
6 September 2008, 11:24 AM
من نظرم اول کنترل هست ولی نه واسه ایران چون این گرایش هنوز تو ایران جا نیوفتاده و مهندسین کنترل ما فقط تایید و امضا می کنن و اصولا اکثر پک های کنترلی در ایران وارداتی هست و فقط مونتاژ می شود (مثال عسلویه) ولی در دنیا به نظرم کنترل بهترین بازار رو داره با توجه به سیستمهای امروزی . بعد که میشه در ایران تعمیم دار مخابرات و بعد هم گرایش خودم قدرت .

elmeiran
22 September 2008, 04:27 PM
دوستان در کنکور امسال گرایش مخابرات قبول شدم با رتبه 2290. میگن سخت ترین رشته است .راسته. ثانیا شرایط تغییر رشته به الکترونیک یا قدرت چطوریه. درضمن اگر دروس این گرایش را می دانشید ممنون می شوم.

EhsanZ
26 September 2008, 04:26 AM
در بين گرايش هاي برق به نظر من مخابرات سختره! درسهايي مثل آنتن و مايكرو نسبتا سخترين ها هستن چون ادامه الكترو مغناطيسن. البته نگران نباشيد با كمي تلاش همين درسها ميتونه بهترين درسهاي دوره تحصيلتون بشه.
كسيكه برق رو انتخاب مي كنه بايد پاي لرزشم باشه:icon_cool

n279r
26 September 2008, 12:28 PM
پس الکترونیک چیکاره است آقای دکتر علی اکبر جلالی رو می شناسید ؟ ایشون هم الکترونیک خوندن
توی آمریکا درآمد یه مهندس برق با تحصیلات فوق چطوریه یعنی چطوری استخدام می کنن و وضعیت کار .....
هر کی می دونه یه کم اطلاعات بده

Farbod.E
29 September 2008, 12:12 AM
دوست گرامی به طور کلی تمامی گرایشهای مهندسی برق دارای بازار کار خوبی در ایران هستند . برق یکی از سخت ترین رشته های دانشگاهی است . لذا تقاضا برای جذب متخصص در این رشته به مراتب بیشتر از عرض آن است . بعضی از رشته های دانشگاهی در مقاطعی به اشباع میرسند . مهندسی صنایع و تا حدی عمران از همین رشته ها هستند !
گرایشات الکترونیک و مخابرات با توجه به محدود بودن حوزه کاری و فعالیت صنایع مرتبط با آن ، از بازار کار ضعیف تری نسبت به قدرت و کنترل برخوردار است ! که خب در مجموع باز هم نسبت به رشته های دیگر مهندسی وضعیت بهتری دارند !

به عقیده بنده رده بندی ذیل را برای بازار کار گرایشات برق میتوان در نظر گرفت :

1) قدرت
2) کنترل
3) الکترونیک
4) مخابرات

مهندسی پزشکی که توسط دوستمان در نظرسنجی قید شده از دید بنده به هیچ عنوان در گرایش مهندسی برق قرار نمیگیرد و آخرین نکته آنکه بنده در هیچ دانشگاهی در هیچ کجای دنیا گرایش مخابرات را در مقطع لیسانس ندیده ام . دوستان اگر اطلاعی دارند خوشحال میشوم تا به بنده نیز اطلاع دهند !

elmeiran
29 September 2008, 11:58 PM
ممنون آقای فربد.
یعنی اینکه گرایش مخابرات غیر قانونی است. یا اینکه در کارشناسی ارشد به بالا وجود دارد.
در ضمن نگفتید که چطور میشه تغییر رشته به الکترونیک یا قدرت داد.
قانون ها از سال 69 به بعد عوض نشده. لطفا اگر می دانید کمکم کنید. چون تو رشته مهندسی برق - مخابرات بناب پذیرفته شده ام. و نیمسال دوم هستم.

arash banikarim
30 September 2008, 02:03 PM
دوستان در کنکور امسال گرایش مخابرات قبول شدم با رتبه 2290. میگن سخت ترین رشته است .راسته. ثانیا شرایط تغییر رشته به الکترونیک یا قدرت چطوریه. درضمن اگر دروس این گرایش را می دانشید ممنون می شوم.

ضمن تبريك ميخواستم بدونم چه شهري قبول شدين؟:icon_evil

elmeiran
4 October 2008, 05:38 PM
خواهش می کنم. لطف دارید.
دانشکده فنی مهندسی بناب واقع در آذربایجان شرقی. این دانشکده قبلا جزئی از دانشگاه تبریز بود ولی از پارسال مستقل شد.

دوستان مطلع شدم که گرایش مخابرات خیلی به الکترونیک نزدیکه. در ضمن میشه یه جورای تو وزارت نیرو با مخابرات استخدام شد.؟

behdad-G
5 October 2008, 02:50 AM
سلام دوست عزیز .

من دو سال پیش مهندسی برق قدرت رو از دانشگاه آزاد واحد شهرستان ساوه گرفتم اما
به دلیل دیگه ای به شغل دیگه ای علاقه مند شدم و الان مشغول تحصیل رشته حقوق قضائی هستم .

ذکر این نکته به نظرم جالب اومد که اون موقعی که دنبال کار مناسب بودم درصد آگهی های دعوت به کار برای
یک مهندس قدرت به تنهایی از کل گرایشهای دیگه بیشتر بود !

مشخصه که تمامی نیروگاه ها و مراکز تاسیسات سنگین به طور قطع و یقین باید از قدرتی ها استفاده کنند اما نیاز اونها به مخابراتی یا الکترونیکی ها حتمی نیست و شاید شما تو خیلی از نیروگاهها و یا کارخانه های تولیدی حتی یک نفر الکترونیکی هم احتیاجی نداشته باشی .

برای مثال یک کارخانه تولید بستنی در جاده گرمسار ( و تمام کارخانجات دیگر در هر منطقه ای ) برای تامین سیستم stand by برق خودش حتما به یک مهندس قدرت نیاز داره ولی آیا به یک الکترونیکی یا مخابراتی یا ÷زشکی احتیاجی هست ؟

تنها راهی که یک الکترونیکی میتونه خیلی خوب پول در بیاره واردات قطعات هست با شناخت بهتری که نسبت به گرایشهای دیگه داره .

parsmobile
5 October 2008, 09:01 PM
آره کاملا درسته به نظر من اگه بخواهید به عنوان یک پیمانکار با پروژه های بزرگ دست وپنجه نرم کنید هیچی جای برق و کنترل رو نمیگیره اما متاسفانه برای الکترونیکیها تا این حد کار نیست شاید فقط مقاطع بالای این رشته بازار کار خوبی داشته باشه. اما اگه بخواهید جذب ادارات دولتی بشید فکر میکنم حرف اول رو مخابرات بزنه ...

elmeiran
6 October 2008, 04:18 PM
خوب من تو نیمه دوم سال 87 پذیرفته شدم. و گرایش الکترونیک دانشگاه ما نیمه اوله.
اگه من تغییر گرایش بدم چطور میشه؟ یعنی یک سال عقب می افتم.
یا اول بیام انتقالی به ارومیه بگیرم بعد تغییر گرایش بدم. اینطور میشه؟

n279r
8 October 2008, 03:13 PM
یا اول بیام انتقالی به ارومیه بگیرم بعد تغییر گرایش بدم. اینطور میشه؟

خب چرا می خوای تغییر گرایش بدی اولا توی انتخاب واحدهات توی ترم های بعد دچار مشکل می شی چون از بهمن شروع کردی ثانیا انتقالی گرفتن خیلی دردسر داره در ضمن از امسال انتقالی ممنوع شده و برای دانشگاهها در صورت اقدام به انتقالی گرفتن و دادن جرم و خلاف قانون محسوب می شه..........

Mazhar
14 October 2008, 07:48 AM
با اين وضعي كه مملكت ما داره پيش ميره هيچ گرايشي بدرد نمي خوره چون شما اصلا از فرداي خودتم خبر نداري.
به نظر من يابايد رفت خارج درس خوند يا اين جا كارهاي ........... انجام داد.

iros_lk
23 October 2008, 08:40 PM
جدیش اینه که تو اینجا مکارهای پیمان کاری خوب توش پوله.پشت کار+علم+ زبون+رشوه دادن همین فقط! پارتی هم نمی خواد!:icon_mrgr حالا هی بگید کار و پول نیست:icon_evil!من خودم مهندس برق - قدرتم پیمانکاریه جدول خیابون هم انجام می دم! داشگام هم علم و صنعت ه!:icon_evil

farzad-sani
28 October 2008, 01:52 PM
من بعد بررسی هایی که انجام دادم به این نتیجه رسیدم که قدرت از همه بهتره ...................(البته فعلن )

HOO121
5 December 2008, 12:40 PM
من خودم الان كارمند شركت گاز هستم و رشته برق قدرت 90 درصد رشته برق در اينجا گرايش قدرت هستند و همچنين اكثر استخدام اين شركت نيز در رشته برق گرايش قدرت مي باشد. اين فقط نظر شخصيم بود

masoud.hm
16 December 2008, 04:44 PM
سلام.به نظر من گرایش کنترل ویا یک گرایش در فوق لیسانس به نام ابزار دقیق بهترین گرایشها از نظر بازار کار است.بویژه در صنعت نفت و گاز وپتروشیمی.

chormang
24 May 2009, 12:54 AM
والا متاسفانه این بحث ها همیشه بین مهندسین داغه داغه ولی به نظره من هر گرایش شان خودشو داره و شما با ارزشی که برای اون تعیین میکنید میتونید جایگاهشو تعیین کنید...ولی خب بی طرافانه اگه قضاوت کنیم(خودمم قدرت خوندم ولی اگه قالیبافی هم خونده بدم همینو میگفتم) باتوجه به نیاز روزه کشور مباحث قدرتی و کنترلی دارای بازار داغ و بازی هستند.....الکترونیک هم در بحث میکروکنترلر ها بدیش نیست...و مخابرات هم در مقامه آخر دست و پا میزنه......

hovakh
4 January 2011, 01:04 PM
به نظر من حرف اول رو علاقه ميزنه. يه نجا كه كارشو دوست داره تو كارش موفق تر از يه مهندس هست كه كارشو دوست نداره. درآمدش هم بيشتره.
واسه كساني كه برق ميخونن و به هيچ گرايشي علاقه ندارن همون الكترونيك بهتره. من شخصا كنترل رو از همه بيشتر دوست دارم و ئيدونم كه كلي كار ميشه باهاش كرد.

F@RSH@D rezayi
4 January 2011, 06:22 PM
علاقه - زمان - محیط - دانش - قدرت خلاقیت همه موثرند . من به شخصه در حال حاضر مهندسی قدرت رو بیشتر توصیه می کنم . چون با توجه به بالا رفتن قیمت انرِژی نیاز صنعت به تعویض دستگاههای کارخانه ای و تولیدی با سیستم های کم مصرف وجود داره . که نیاز شدیدی به علم و تخصص در این زمینه هست .
اشتغال زایی های جدیدی رو هم به لطف دولت کریمه با توجه به همین طرح جاری پیش بینی می کنم به مطمئنا این رشته آینده ی خوبی رو خواهد داشت .

Validator
5 January 2011, 01:19 PM
دانش آموخته علاقمند و توانا، بالاخره راهی برای فعالیت در این بازار را خواهد یافت و استعداد خود را نشان می دهد. اما بحث، آماده بودن زمینه هاست...
با توجه به نیازهای امروز کشور به تخصص قدرت (چه در مباحث انتقال و توزیع انرژی الکتریکی در سطح کشور چه در واحدهای صنعتی یا حتی بخش های کوچک تر) این گرایش جزو پرکارترین (یا به عبارت بهتر: پرپتانسیل ترین) گرایش های رشته برق در بخش های دولتی و خصوصی است.
گرایش الکترونیک هم زمینه های کاری وسیعی در هر دو بخش دارد اما در رده بعدی است.
گرایش کنترل و ابزار دقیق در واحدهای صنعتی بزرگ، زمینه خوبی از فعالیت دارد اما به دلیل بافت سنتی رشته ها در کشور ما، متاسفانه در بسیاری موارد این کار توسط رشته الکترونیک، انجام می شود ضمن این که تعداد دانش آموختگان (و البته پذیرش دانشجو) هم نسبت به الکترونیک، کمتر است.
امکان فعالیت در گرایش مخابرات در مقایسه با گرایش های دیگر، بیشتر در حوزه دولتی (یا شبه دولتی) قرار می گیرد که در کل، فکر می کنم محدودتر می شود.
متاسفانه رشته مهندسی پزشکی، هنوز مقبولیت لازم برای فعالیت را (در حد توانمندی های خود) نیافته است... اغلب دانش آموختگان آن ناچارا یا مشغول بازاریابی فروش تجهیزات پزشکی یا تعمیر (و تعویض قطعات) این دستگاه ها می باشند که تنها قسمتی از توانمندی های آنهاست...

arash99ir
24 August 2011, 01:51 PM
سلام دوستان من مهندسی برق - الکترونیک دارم . ولی شغلم جای مهندسی برق قدرت دارم کار می کنم .
همانطور که دوستان در بالا گفتند بیشتر به خود شخص ارتباط دارد که چقدر کار بلد است ولی وقتی جایی برای کار میروی اول مدک تحصیلی ملاک است نه اینکه بگن شما بیایین کار کنید ببینیم چقدر بلد هستین . به نظر من بازار کار برق قدرت در ایران خیلی بیشتر است . بایستی واقعیت را قبول کنیم که به هیچ وجه کشور پیشرفته ای نیستیم .ممکن است یه مهندس الکترونیک یا کنترل یا مخابرات در یک کشور ÷یشرفته بازار خوبی داشته باشد ولی اینجا نه . مهندسی پزشکی رشته بسیار خوبی است برای کسی که در مجموعه تجهیزات پزشکی دستی بر آتش داشته باشد . البته الان دیگر کی دنبال تعمیر تجهیزات پزشکی نیست و صرف در این است که آن وسیله اسقاط شود و یدونه نو خریداری شود تا یه عده از کنارش نون بخورند و لفت و لیس کنند و پورسانت بگیرند .