PDA

View Full Version : vga يا qvga كدام با كيفيت تر است؟

am!n
31 March 2007, 07:53 AM
سلام دوستان.بنظره شما qvga با كيفيت تره يا vga??
بنده مي گم qvga از لحاظ رنگ 256 هزار رنگ و vga 64 هزار رنگ.
من سريع اين موضوع با يكي از دوستان بحث كرديم كه ايشون مي گن وي جي آ كيفيتش بالاتره...
من مي گم كيو وي جي آ بالاتره..
متاسفانه من منبعي ندارم كه ثابت كنم .
دوستاني كه مي گن كي يو وي جي آ بالاتره لينك يه منبع بدن.با تشكر
در ضمن اون دوست ما اقدم جان هستن...

aghdam
31 March 2007, 08:05 AM
سلام
بنده به استناد Square (240x240), QVGA (240x320), VGA (480x640) می گم که vga باید با کیفیت تر از qvga باشه
240*320=76800 , 76800/1.2 = 65000

480*640 = 307200 , 307200/1.2 = 256000
یعنی اعدادی که امین جان اون بالا فرمودند.
حالا نظر شما چیه؟

romeo_1593
1 April 2007, 01:41 PM
کیفیت هر دو به تراکم پیکسل در هر اینچ مربع داره....ممکنه VGA بهتر باشه به علت تراکم بیشتر و یا QVGA بهتر باشه باز هم به علت تراکم بیشتر
هر چه تراکم بیشتر کیفیت بهتر
در مورد VGA , QVGA و SQUARE اینها ابعاد رو مشخص میکنند نه تراکم رو در ابهاد مساوی هرچه تراکم پیکس رنگی بالاتر بره کیفیت بهتره

A-P
1 April 2007, 06:55 PM
کیفیت هر دو به تراکم پیکسل در هر اینچ مربع داره....ممکنه VGA بهتر باشه به علت تراکم بیشتر و یا QVGA بهتر باشه باز هم به علت تراکم بیشتر
هر چه تراکم بیشتر کیفیت بهتر
در مورد VGA , QVGA و SQUARE اینها ابعاد رو مشخص میکنند نه تراکم رو در ابهاد مساوی هرچه تراکم پیکس رنگی بالاتر بره کیفیت بهتره

سلام،
باید عرض کنم که فرمایش ما درست نیست. همه این تعداد پیکسلها که توی دومین پست دوستمون گفتن در مورد یک اینچ مربع است. و VGA , QVGA , SVGA همگی اون تعداد پیکسل رو در یک اینچ مربع دارن و ربطی به مساحت کل صفحه ندارن.
در کل VGA در پاکت پی سی ها بهترین کیفیت رو داره و پاکت پی سی های کمی هم این رزولوشن رو دارن. مثل Dell Axim X51v یا توی PEها Imate Jasjar و چند مدل O2 و آیمتهای جدید که توی راه هستن. دلیل کم بودنش هم اینه که معمولا پروسس زیادی برای پردازش گرافیکی لازمه که سی پی یو های ضعیف از عهده اون بر نمیان و مثلا در Dell X51v یک شتاب دهنده مجزای گرافیکی که دارای پروسسور و رم گرافیکی 16 مگی هست روی اون قرار داده شده که از پس گرافیک بالای VGA بر بیاد.

QVGA یعنی (Quarter VGA) و به معنی اینست که از نظر تعداد پیکسل یک چهارم تعداد پیکسلهای VGA را داراست. و اکثر PPC ها از اون بهره میبرن.

بعدش یک فاکتور مهم دیگه هم تعداد رنگه که هیچ ربطی به رزولوشن نداره. طبیعتا هز چی تعداد رنگ بیشتر ، واقعی بودن تصویر هم بالاتر میره ولی ربطی به وضوح نداره.

در ضمن با کمی دقت روی یک PPC دارای VGA و یک PPC دارای QVGA به این نتیجخ میرسید و شاید تجمل پاکت QVGA دیگه براتون سخت بشه ! (در این حده !)

RoSo
1 April 2007, 07:17 PM
مطمئناً vga بهتر هستش چون خیلی از بازیهای گرافیکی سنگین رو هم که ببینید فقط مخصوص vga هستن و روی qvga اجرا نمیشن.

abaratian
1 April 2007, 07:22 PM
سلام،
باید عرض کنم که فرمایش ما درست نیست. همه این تعداد پیکسلها که توی دومین پست دوستمون گفتن در مورد یک اینچ مربع است. و VGA , QVGA , SVGA همگی اون تعداد پیکسل رو در یک اینچ مربع دارن و ربطی به مساحت کل صفحه ندارن.

خیر! در اینچ مربع نیست. فقط تعداد است و فرمایش دوستمون در بالا درسته! برای مثال نوکیا 6630 208*176 صفحه ای بزرگتر از سونی اریکسون کا 700 با 220*176 داره. در این مورد به دلیل تراکم پیکسل بیشتر کا 700 تصویرش شفاف تره.
کلا تا دوتا گوشی کنار هم دیده نشه حرفی در مورد کیفیت نمیشه زد (خودتون هم میگین کیفیت، یعنی یه چیز کیفی!! و نه کمی که بشه توی اعداد نشون داد) فقط میشه گفت یک صفحه vga چهار برابر یک صفحه qvga پیکسل داره، همین!

aghdam
1 April 2007, 07:23 PM
بعدش یک فاکتور مهم دیگه هم تعداد رنگه که هیچ ربطی به رزولوشن نداره. طبیعتا هز چی تعداد رنگ بیشتر ، واقعی بودن تصویر هم بالاتر میره ولی ربطی به وضوح نداره.

من فکر می کنم که تعداد رنگ با رزولیشن رابطه مستقیم داره حتی تو مونیتور ها هم برای تعداد رنگ های پایین رزولیشن پایینی رو هم داریم (البته بیشتر با کارت گرافیکی های قدیمی vga درک این مطلب راحتتره)

aghdam
1 April 2007, 07:27 PM
خیر! در اینچ مربع نیست. فقط تعداد است و فرمایش دوستمون در بالا درسته! برای مثال نوکیا 6630 208*176 صفحه ای بزرگتر از سونی اریکسون کا 700 با 220*176 داره. در این مورد به دلیل تراکم پیکسل بیشتر کا 700 تصویرش شفاف تره.
کلا تا دوتا گوشی کنار هم دیده نشه حرفی در مورد کیفیت نمیشه زد (خودتون هم میگین کیفیت، یعنی یه چیز کیفی!! و نه کمی که بشه توی اعداد نشون داد) فقط میشه گفت یک صفحه vga چهار برابر یک صفحه qvga پیکسل داره، همین!
خوب به همین طریق هم میشه گفت چون به جای یک پیکسل qvga 4 پیکسل در vga وجود داره پس vga می تونه 4 برابره qvga )(در سطح مقطع برابر )رنگ تولید کنه (حالا در چه ابعادی که می خواد باشه) و بالطبع vga تحمل رزولیشن بالاتری رو نسبت به qvga داره
البته اینکهه شما فرمودین کیفی هست و با عدد نمیشه نشون داد اصلا اینطور نیست:icon_cool
درسته؟

PAYAM
1 April 2007, 07:44 PM
چه در بحث دوربين‌ها و چه در بحث صفحه نمايش qvga از vga كيفيت و رزولوشن پايين‌تري دارد و اين دوست شما درست مي‌گويد! احتمالن شما QVGA رو با SVGA اشتباه گرفتيد كه در مونيتورهاي قديمي كيفيتي بالاتر از VGA ها داشت.

aghdam
1 April 2007, 08:02 PM
چه در بحث دوربين‌ها و چه در بحث صفحه نمايش qvga از vga كيفيت و رزولوشن پايين‌تري دارد و اين دوست شما درست مي‌گويد! احتمالن شما QVGA رو با SVGA اشتباه گرفتيد كه در مونيتورهاي قديمي كيفيتي بالاتر از VGA ها داشت.

شما یعنی کی؟:icon_razz

PAYAM
1 April 2007, 08:08 PM
شما یعنی کی؟:icon_razz

و اين دوست شما درست مي‌گويد!

من سريع اين موضوع با يكي از دوستان بحث كرديم كه ايشون مي گن وي جي آ كيفيتش بالاتره...
من مي گم كيو وي جي آ بالاتره..

در ضمن اون دوست ما اقدم جان هستن...

am!n
2 April 2007, 04:33 AM
عجيبه؟؟؟دوستم p990 داره و qvga و 256 هزار رنگ...خيلي با كيفيت -تعجب من اينه كه 256 هزار بالاتره يا 64؟؟
كاش فرشيد هم در اين بحث شركت مي كرد...

PAYAM
2 April 2007, 04:59 AM
فكر نمي‌كنم تعداد رنگ ربطي به QVGA يا VGA بودن داشته باشه. اما با توجه به رزولوشن كاملا واضحه كه VGA با داشتن رزولوشني چهار برابر، كيفيت بهتري از QVGA داره. همون‌طور كه كيفيت VGA از XGA پايين‌تره.

اينم يه سري لينك براي مقايسه بين اين دو از ويكي‌پديا و جاهاي ديگه:
http://en.wikipedia.org/wiki/Qvga
http://en.wikipedia.org/wiki/Video_Graphics_Array
http://en.wikipedia.org/wiki/Display_resolution
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/c/ca/Video_Standards.svg/750px-Video_Standards.svg.png
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_common_resolutions
http://www.videotechnology.com/0904/formats.html

am!n
2 April 2007, 05:37 AM
الان ديگه كاملا قانع شدم-تو اين 5 سال همش اين 2 تا را اشتباه گرفته بودم.جالب اينجا بود تا يه مدل جديد مي مد و مي ديدم كيو وي جي آست مي گفتم ديگه اين آخره كيفيته...