PDA

View Full Version : آیا قانونی مبنی بر ممنوعیت تغییر وضیعت ظاهری ماشین وجود دارد ؟

*علی*
10 March 2007, 12:48 AM
با سلام خدمت همه بزرگواران
1) دوستان سوال بنده این است آیا در قوانین انتظامی کشور قوانینی در مورد تغئیر وضعیت اتومبیل (اسپرت کردن , تیونینگ کردن ) وجود دارد ؟

2) مفاد این قانون چیست ؟

3) آیا در شهر های مختلف فرق میکند ؟

دلیل سوال من این است که اخیرا در کرمان یگان ویژه و راهنمایی ورانندگی شدیدا به اتومبیل های تیونینگ شده گیر میدهند و اقدام به توقیف وسیله نقلیه میکنند

مثلا برای خود من هم حدود یک ماه پیش ماجرایی رخ داد که یک واحد گشت موتوری سمند من رو به علت تغییر وضعیت پارکینگ برد :icon_conf ((((((( اما بابام فردا با یک تلفن ماشین رو بدون هیچ تغییری آزاد کرد ))))))) استفاده از اصل p

حالا گذشته از این حرفا
مامور گشت میگفت این قانون فقط در کرمان به این شدت اجرا میشه آیا واقعیت داره ؟

آریو
12 March 2007, 01:20 AM
شماتاچه حدتغييرشكلش داديد؟
توكتاب آيين نامه سال 80 نوشته بوداضافه كردن متن يابرچسب بروي ماشين بدون مجوزممنوع است
حالابقيش رونمي دونم توشيرازهم زماني گاهي گيرميدن گاهي ازادهست البته به كپ ها بيشترگيرميدن وسيستم

Y@TA
12 March 2007, 01:43 AM
با سلام

درمورد تغییر وضعیت یه سری حالتها در تمام کشور ممنوعه
کوتاه کردن سقف ماشین ( مثل اتوموبیل های رالی ) ، تعویض منبع اگزوز ( صدای نا هنجار ) ، نصب رینگ ( در مواردی به خاطر جلب توجه راننده مقابل جریمه میکنند ( رینگ دو تیکه داشتم چریمه شدم )) ، تغغیر رنگ رو که همه میدونند ، چسباندن برچسب ( تبلیغاتی ) ، سیستم صوتی در صورت استفاده ( آلودگی صوتی ) و...
البته تمام اینا فرمالیته حساب میشه و اگه بخوان گیر بدند به ماشین ساده هم گیر میدند

یا حق

Glimpser
12 March 2007, 12:21 PM
تا اونجایی که یادمه یک همچین چیزی هست و حتی شرکت های بیمه به استناد اون اگر گارد جلو ماشینت از اول روش نباشه و مثل پاترول ها بعدا اضافه کرده باشی میتوانند از جانبت خسارت پرداخت نکنند و باید از جیب بدی برای رینگ هم تا اونجایی که یادم میاد نباید از بدنه خودرو بیرون امده باشد البته اطلاعات مال دوران جوانیه 10 سال پیش تا حالا چه تغییری کرده نمیدونم

z_qz54
15 March 2007, 01:59 AM
دوستان عزیز ، لطفا به قانون و اشکالات آن و... کاری نداشته باشید، اگر پاسخی برای سوال ندارید ، سکوت اختیار کنید.....
پست های بیربط پاک شدند

beatr9
6 April 2007, 08:31 PM
پايين آوردن ارتفاع ماشين بطور محسوس ، هر گونه صداي ناهنجار اگزوز ، نصب انواع برچسب ها ( حتي برچسب كوچك فدراسيون اتوموبيلراني – البته بدون داشتن كارت و مجوز – يا برچسب هاي معرفي كننده سيستم هاي صوتي اتوموبيل – با اين استدلال كه سارقين را به طرف خودرو جلب مي كند - ) ، نصب پرده عقب ، دودي يا كدر كردن شيشه هاي اتوموبيل حتي با درصد كم ، بدون اخذ مجوز قبلي ( صدور مجوز در تهران فقط توسط چشم پزشك معتمد راهنمايي و رانندگي در شهرك آزمايش يا با معرفي نامه از يك چشم پزشك يا متخصص مغز و اعصاب امكانپذير است ) ، تغيير پيشرانه خودرو بدون اخذ مجوز و غيره ممنوع است و افسران راهنمايي و رانندگي يا عوامل نيروي انتظامي مجوز دارند ، خودرو را متوقف كنند . در مورد تيونينگ هم اگر بخواهند مي توانند اين كار را انجام دهند و كاملا هم قانونيست !

Tommy Angelo
6 April 2007, 11:51 PM
فکر نکنم چنین قانونی موجود باشه البته تو کشور ما اگه بخوان بهت گیر بدن یه سوته میبرن مجلس یه قانون تصویب میکنه و ظرف چند ثانیه دهنتو صاف میکنن !!

علی بابا
7 April 2007, 01:45 AM
من امروز از برنامه خوب بد زشت شنیدم که حسینی از جناب سروان همینو پرسید و ایشونم گفت بله ممنوعه اما حرفی از جریمش نزد و فقط گفت که افسر میگه باید به حالت طبیعی برگردونی!!! بعد گفت که اگه مشکلی ایجاد کنه و یا مزاحمت باشه گیر می دن. مثا صدای اگزوز و یا ...

ali14049
8 April 2007, 08:43 PM
دودي يا كدر كردن شيشه هاي اتوموبيل حتي با درصد كم ، بدون اخذ مجوز قبلي ( صدور مجوز در تهران فقط توسط چشم پزشك معتمد راهنمايي و رانندگي در شهرك آزمايش يا با معرفي نامه از يك چشم پزشك يا متخصص مغز و اعصاب امكانپذير است )

واقعاً گير ميدن يا الكيه؟ كدوم يكي از 6شيشه اطراف ماشين رو ميشه دودي كرد كه گير ندن؟:icon_twis

mr_mashmash
9 April 2007, 09:12 AM
ماده 21ـ مالك وسيله نقليه چنانچه قصد تغيير رنگ يا تعويض هر يك از قطعات اصلي وسيله نقليه شامل موتور، شاسي و اتاق را داشته باشد بايد پيشتر مجوز لازم را از واحد شماره گذاري راهنمايي و رانندگي دريافت نمايد
ماده207ـ نصب هرنوع علايم و پلاك‌هاي متفرقه و همچنين الصاق يا نصب يا نقش هرنوع آگهي، نوشته، عكس و نوشتن عبارات و ترسيم نقوش روي شيشه‌ها يا بدنه دروني يا بيروني وسايل‌نقليه به‌منظور تجارت، تبليغ، نمايش و مانند آن ممنوع است؛

در مورد گیر دادن به شیشه دودی دقیقا نمیشه گفت! هم گیر میدن هم نمیدن بستگی داره. بنده شیشه های جانبی عقب رو بیش از 1 ساله که دودی (با درصد کم) کردم تابحال مشکلی نداشتم ولی از لحاظ قانونی جای گیر داره و میتونن گیر بدن