PDA

View Full Version : جبران افت ارزش وسیله نقلیه بر اثر تصادف

alirezasalam
5 February 2007, 09:27 PM
چنانچه با اتومبیلی تصادف کردید و مقصر نبودید می تونید علاوه بر خسارت صافکاری و نقاشی و یا تعویض قطعات که بیمه پرداخت میکنه. خسارت افت ارزش وسیله نقلیه رو هم از مقصر حادثه طلب کنید. که معمولآ 2 3 برابر پولیست که بیمه به شما میده! تعجب کردید؟ تازه برای این کار پروسه خیلی پپیچیده یا زمان زیادی رو لازم نیست صرف کنید.
به عبارت دیگه پس از تصادف اتومبیل شما تصادفی به حساب میاد و از ارزش اون موقع فروش کم میشه . شما میتونید این افت ارزش رو از مقصر بگیرید.
1-برای این کار پس از طی مراحل بیمه آدرس مقصر رو یادداشت کنید و وقتی خسارت خودتون رو از بیمه گرفتید اونوقت خسارت افت ارزش وسیله نقله رو از مقصر طلب کنید ( که عمرآ زیر بار نمیره )
نگران نباشید با خونسردی هرچه تمامتر بهه دادگاه حقوقی که نزدیک محل زندگی مقصر است شکایت کنید ( نه دادگاهی که به شما نزدیکه. تاکید می کنم!)
2-سعی کنید افت ارزش رو بیش از 2 میلیون تومان بنویسید که کارتون به شورای حل اختلاف کشیده نشه. البته هرچه بیشتر این رقم رو بنویسید هزینه دادرسی شما هم بیشتر میشه مثلآ برای طرح دعوای سه ملیونی حدود 50 تومن برای کارشناس و 50 تومن هم هزینه دادرسی کنار بگذارید!
البته چون شما 100 % برنده دعوا هستید مبالغ هزینه کارشناسی و دادرسی نیز به شما باز پرداخت خواهد شد ( یعنی از مقصر می گیرند . جیرینگی):icon_cool

3-سعی کنید کپی کروکی و قسمتی که بیمه پر کرده و عکسی که تو اداره بیمه از ماشینتون می گیرند رو همراه داشته باشید. ( البته تهیه اینا یه کمی سخته ولی بهتره داشته باشید ):icon_ques

4- نیاز به وکیل ندارید و کل کار شما حداکثر 5 ماه هم طول نمی کشه و مطمئننم اگه یک اپسیلون عرضه داشته باشید از پس کار بر میاید!:icon_evil

5- عنوان دادخواست رو " جبران ضرر و زیان " بگذارید و در دادخواست خیلی راحت و خلاصه شرح ما وقع رو بنویسید ( اگه خواستید کامل این قسمت رو توضیح میدم )

6- دادگاه تشکیل میشه ویک کارشناس تعیین میکنه تا افت ارزش وسیله نقلیه رو تعیین میکنه

7- مطمئنآ طرف اگه عاقل باشه به نظر کارشناس اعتراض نمی کنه چون در این صورت ددگاه 3 کارشناس تعیین میکنه و چون ایندفعه او شاکی هست هزینه 3 کارشناس رو ایشون باید بده! که حدود 150 هزار تومن میشه . تازه 3 کارشناس هم هیچوقت نظر کارشناس اولیه رو خیلی تغییر نمیدن. مثلآ ممکنه کارشناس اول یک میلیون برای شما خسارت بنویسه حالا3تا کارشناس در بد تین حالت ممکنه 950 هزار تومن بنویسند وبا احتساب 150 تومنی که طرف برای کارشناس خرج کرده میشه 100 تومن هم ضرر!
پس خیالتون راحت طرف اگه عاقل باشه اعتراض نمیکنه!:icon_arro

8- میتونید ماشیبتون رو تعمیر کنید و نیازی نیست که تا دادگاه صبر کنید. و ماشین تصادفی مثل آیینه دق هر روز جلوی چشمتون باشه! چون ماشینی که یه گلگیرش رنگ شده خوب معلومه چقدر ازش افتاده دیگه. مثلآ پژو 84 یک گلگیر رنگ با پژو 84 بدون رنگ اختلاف قیمتشون معلومه!!!

9- این روش برای ماشینهای مدل سال یا یک سال قبل که بدون رنگ هستند و قیمتشون بالاست مفیده
وگرنه فکر می کنید کارشناس برای یه ماشین 6 ملیونی مدل 80 که قبلآ هم رنگ داشته چیزی بیش از 100 تومن تعیین میکنه؟ حالا فوقش 200 تومن ( که محاله ) ولی ارزش 5 6 ماه دوندگی رو نداره.
این روش برای نقل داغ کردن راننده های پر رو که خیلی به بیمه شون مینازند خوبه! اینجوری دفعه دیگه از کنار ماشین های دیگه از فاصله 2 متری رد میشه! و حواسشو جمع می کنه!
اگه 10% مردم اینکارو بکنند آمار تصادفات کلی کم میشه!:icon_surp

ادامه دارد....

config
6 February 2007, 10:52 PM
عليرضا جان مثل هميشه عالي بود اين قانون جديده يعني مصوب كي هست؟

alirezasalam
7 February 2007, 10:06 AM
config جان ممنون از لطفت . این قانون خاصی نیست که تازه اومده باشه. هرکس تحت هر عنوانی به شما یا اموال شما ضرر بزنه شما تحت عنوان جبران ضررو زیان میتونید اقامه دعوا کنید.
در حال حاضر چون قیمت ماشینهاس لوکس خیلی بالاست و تقریبآ هم قیمت خونه است! این قانون بیشتر نمود پیدا کرده. و کاربردی تر شده.
حتی شما میتونید کرایه مدت روزهایی رو که ماشینتون بر اثر تعمیرات متوقف بوده رو هم بگیرید!!

amahdavi2004
7 February 2007, 11:16 AM
برخي اطلاعات بيشتر را مي توانيد از تاپيك امضاي من بدست آوريد.

viva
7 February 2007, 12:36 PM
جالبه. برای وقتی که بیمه هم پول درست و حسابی نداده بدرد بخوره

amahdavi2004
7 February 2007, 02:50 PM
بدرد مي خورد يعني در واقع شما با دادخواست ضرر و زيان مي توانيد تمام خسارات وارده را از مقصر مطالبه كنيد حسن بيمه فقط در اين است كه بخشي از خسارت را تا سقف بيمه بدون دردسر و دادگاه مي دهد ولي اگر سقف بيمه كفاف تمام خسارت و هزينه تعميرات را نداد و يا ساير خساراتي كه بيمه اصولا نمي دهد مثل خسارت كسر قيمت خودرو (افت قيمت خودرو) و خواب (عدم انتفاع) خودرو در زمان تعمير (خصوصا براي افرادي كه با ماشين كار مي كنند) و مزد روزهايي كه شما بخاطر تصادف يا جراحت سر كار نرفته ايد و ... همگي از طريق دادخواست حقوقي قابل مطالبه هستند فقط براي محكم كاري حتما قبل از تعمير تامين دليل كنيد و براي تعميرات نيز فاكتور محكم تهيه كنيد.
كلا در هنگام تصادف يك رابطه حقوقي داين و مديون بين شما و مقصر ايجاد مي شود كه مقصر بايد تمام خسارات شما را جبران كند و طرف حساب اصلي شما خود وي است و بيمه فقط تعهد جبران بخشي از خسارات را داده است و اگر بعد از ابلاغ حكم دادگاه به اجراي احكام در مهلت تعيين شده مقصر خسارت شما را ندهد سر از زندان در مي آورد و شما مي توانيد با معرفي اموال وي (بجز مستثنيات دين) و توقيف و فروش آنها به حق خود برسيد.
اگر خداي نخواسته تصادف جرحي است مي توانيد دادخواست حقوقي را همراه شكايت بدهيد تا همزمان رسيدگي شود و زودتر به نتيجه برسيد.
مي بخشيد كه مطلب را كمي تخصصي و حقوقي نوشتم چون اصطلاحات موقع تنظيم دادخواست و پيگيري آن بدردتان مي خورد.
برخي اطلاعات بيشتر را مي توانيد از تاپيك امضاي من بدست آوريد.
ضمنا در هنگام پيگيري پرونده جانب انصاف را نگه داريد ولي دلسوزي بيخود نكنيد زيرا متاسفانه با توجه بي مبالاتي تعداد زيادي از رانندگان و ضعف برخورد قضايي با ايشان در هنگام تصادف تا نقره داغ نشوند دست از رفتار بدشان بر نمي دارند و جان و مال ديگران را بخطر مي اندازند.
مثل شخصي كه به من زده است كه دو سال پيش نيز به يك نفر موتوري زده بود و پايش را شكسته بود و بعد از تصادف به من باز هم عبرت نگرفته بود و سه مرتبه كه من در كنارش نشستم آنچنان رانندگي از وي ديدم كه از همسفر شدن با وي پشيمان شدم انگار خيال مي كرد خيابان و جاده قرق ايشان است و كس ديگري در آن نيست.
چنين افرادي بايد بخاطر جبران خسارتي كه به ديگران زده اند مجبور شوند ماشينشان را بفروشند تا نتوانند به ديگران آسيب برسانند.
توصيه مي كنم اين تاپيك با تاپيك آيا مي دانيد بعد از تصادف بايد چكار كنيد؟ (http://www.phalls.com/vbulletin/showthread.php?t=28022) ادغام شود زيرا مطالب آن تكراري است.

alirezasalam
7 February 2007, 07:26 PM
نکات کنکوری :

1-سعی کنید خود رو گرفتار تامین دلیل نکنید. یعنی تو دادخواست خود صحبتی از تامین دلیل نکنید.
تامین دلیل یعنی اینکه میرید شورای حل اختلاف کارشناس میاد ماشینو میبینه و تایید میکنه که فلان قسمتش تصادف کرده.
شما نیازی به این کار ندارید چون نظر کاردان فنی که کروکی رو تنظیم کرده نوعی تامین دلیل است!
نظر و برگه کارشناس بیمه همراه با عکسی که از ماشین شما میگیرند ( در بیمه ) نیز همان تامین دلیل است.
پس وقت خود را صرف تامین دلیل نکنید.:icon_cool

2- پس از تصادف معمولآ آدم به این فکر میکنه که فوری به بیمه برسه و مدارک رو تحویل بیمه بده. اما عجله نکنید در این بین از برگه کروکی و کارت ماشین یا گواهینامه مقصر که معمولآ توسط کاردان فنی تحویل شما میشه فتوکپی بگیرید و اگه برای رفتن به بیمه وقت داشتید (مثلآ اگه قرار گذاشتید که فردا یا پس فردای روز تصادف به بیمه برید ) 5 دقیقه وقت صرف کنید و به نزدیک ترین دادگاه برید تا کپی مدارک طرف را برابر اصل کنید!
اینطوری دیگه لازم نیست دادگاه پرونده تصادف شما رو از بیمه درخواست کنه که خودش مستلزم 2 وقت دادرسی است! یعنی در بهترین شرایط بین دو زمانی که دادگاه برای دادرسی پرونده شما تعیین میکنه 2 ماه فاصله میافته.
با این کار شما حداقل4 ماه جلو می افتید!:icon_arro

3- سعی کنید آدرس و مشخصاتی از مقصر داشته باشید . آدرس رو از کجا به دست بیارید؟
منابع تامین آدرس:
الف: در برگه کروکی یا همان سازش نامه پلیس آدرس دو طرف رو مینویسه . اما معمولآ بد خط! سعی کنید هنگامی که طرف داره آدرس رو به افسر میده به دقت گوش کنید تا بعدآ با نگاه به دستخط پلیس بتونید بفهمید اونجا چی نوشته!
ب: در بیمه نامه طرف هم آدرس نوشته شده!
ج: اگه کارت ماشین از اون قدیمی ها باشه ( پلاک دو رنگ ها) اونجا هم آدرس رو نوشته . اما دو منبع بالا کافیه! فقط باید دقت کنید چون تمام مدارک رو ظرف یک ساعت به بیمه تحویلی میدید و دیگه به جز حکم دادگاه دیگه هیچ جور پس نمیده بهتون!
اینارو گفتم که حداکثر استفاده رو ببرید از زمانی که مدارک طرف دست شماست !

4- قبلآ هم گفتم باید به دادگاه محل زندگی طرف شکایت کنید! این نکته یادتون نره! یعنی اگه طرف شما محل سکونتش جزیره قشم باشه! باید برید دادگاه حقوقی قشم شکایت کنید!
البته بعدآ میتونید هزینه هایی رو که صرف رفتن تا قشم (منظور محل زندگی مقصر حادثه است رو طلب کنبد! ) ولی معمولا کمتر تصادف جدی پیش میاد که طرف محل زندگیش خیلی دور باشه وزیاندیده هم وقتی پول افت ارزش ماشین رو گرفت دیگه بی خیاله طرف میشه!
پس سعی کنید کسانی به ماشینتون بزنند که محل سکونتشون نزدیک خونتون باشه و یا ترجیحآ بچه محل باشند!!!!!:icon_neut

5- حالا شما شکایت کردید احضاریه هم برای طرف رفت و اون رو رویت کرد! ولی در جلسه دادگاه حاضر نشد! حالا چی میشه؟
هیچی نمیشه دادگاه با حضور شما تشکیل میشه و روند دادرسی اصلآ به تاخیر نمیافته پس نگران نباشید وقتی حکم صادر شد و رفت در خونه اش! شبانه میاد دادگاه پشت در میخوابه تا صبح بشه و بره پیش قاضی!:icon_razz :icon_cool
اما صد افسوس که دیگه کاری از دستش بر نمیاد ( اگه در جلسات حاضر میشد هم به جز یکی دو جلسه وقت کشی کاری نمیتونس بکنه! )
چون یا باید حکم رو قبول کنه و یا باید تقاضای سه تا کارشناس کنه و هزینه اونها رو به حساب بریزه که باز هم در نهایت محکوم میشه!

6- یه نکته مهم که خیلی ها رو از شکایت منصرف میکنه یا وکیل مقصر در دادگاه علیه شما استفاده میکنه اینه که :
در برگه کروکی که به برگه سازش معروف است یک بند وجود دارد که شما اون رو امضا می کنید. با این مضمون که :
اینجانب فلان فلانی به عنوان زیاندیده کلیه خسارتهای ود را از مقصر دریافت نمودم و بدین وسیله اعلام می کنم که هیچ شکایتی از مقصر نخواهم داشت!!!!
در این هنگام چه باید کرد؟:icon_ques

ادامه دارد ....

amahdavi2004
8 February 2007, 11:50 AM
سعی کنید خود رو گرفتار تامین دلیل نکنید. یعنی تو دادخواست خود صحبتی از تامین دلیل نکنید.
تامین دلیل یعنی اینکه میرید شورای حل اختلاف کارشناس میاد ماشینو میبینه و تایید میکنه که فلان قسمتش تصادف کرده.
شما نیازی به این کار ندارید چون نظر کاردان فنی که کروکی رو تنظیم کرده نوعی تامین دلیل است!
نظر و برگه کارشناس بیمه همراه با عکسی که از ماشین شما میگیرند ( در بیمه ) نیز همان تامین دلیل است.
پس وقت خود را صرف تامین دلیل نکنید.

دوست عزيز
هنگام راهنمايي بايد نكاتي را بيان كنيد كه در اكثر موارد كاربرد دارد نه در يك پرونده و اصطلاحا كيس خاص (من در ذكر اين موارد از تحصيلات حقوقي خود و تجربيات دوستم كه داديار بخش تصادفات است استفاده كرده ام).
اگر خسارت وارده به خودرو واضح و منحصر به بدنه باشد و در كروكي بطور دقيق ذكر شده باشد حرف شما كاربرد دارد ولي متاسفانه وضع هميشه اينگونه نيست. بعنوان مثال در مورد من:
1 - در كروكي بعلت عدم حضور من (در بيمارستان بودم) فقط خسارات وارده به عقب خودرو ذكر شده بود در حالي كه 95% خسارات بعلت برخورد به كوه به جلوي خودرو وارد شده بود (حدود 7/1 ميليون) بنابراين كروكي فقط اصل تقصير را ثابت مي كرد نه ميزان خسارت را.
2 - چون ميزان خسارت تقريبا دو برابر مقداري بود كه بيمه پرداخت مي كرد گزارش بيمه تنها به ذكر مواردي كه تا سقف پرداختي بود اكتفا كرده بود.
3 - با توجه به اين كه بيمه در كمتر پرداختن خسارت ذينفع است بسيار كمتر از هزينه واقعي برآورد مي كند مثلا در مورد من كارشناس تامين دليل فقط خسارات بدنه (منهاي موتوري) را 3/1 ميليون و موتوري را منوط به ارائه فاكتور كرد در حالي كه بيمه يك ميليون و 70 هزار تومان كل خسارت(بدنه و موتور) را برآورد كرد و نهايتا براي من 9/1 ميليون تمام شد.
4 - بيمه معمولا خسارات موتوري را كه ممكن است از خسارت بدنه نيز بيشتر باشد و فقط هنگام تعمير معلوم مي شود چندان محاسبه نمي كند بعنوان مثال در مورد من تعويض جعبه فرمان 300 هزار و كمپرسور كولر نيز 250 هزار تومان و تعويض رينگ 100 هزار تومان خرج برداشت كه اصلا در ارزيابي بيمه ديده نشده بود در حالي كه در تامين دليل با ارائه فاكتور معتبر جزو خسارات وارد مي شود.
5 - شما در هر حال براي برآورد كسر قيمت خودرو نيازمند ارائه نظر كارشناس هستيد كه در هنگام تامين دليل كارشناس آن، كسر قيمت خودرو را محاسبه و اعلام مي كند.
6 - روند اجرايي تامين دليل از طريق شوراهاي حل اختلاف سريعتر، آسانتر و ارزانتر است و براي دادگاه نيز كاملا معتبر است و شما مي توانيد پرونده را به استناد آن در دادگاه به جريان بيندازيد.
7 - هميشه افراد شانس نمي آورند كه حكم غيابي به نفعشان صادر شود. اگر مقصر زرنگ باشد مي تواند در دادگاه حضور يافته و برخي از هزينه هاي وارده را انكار كند (خصوصا خسارات موتوري و غير بدنه) و ارتباط آنها با تصادف تنها از طريق تامين دليل ميسر بوده كه شما آن فرصت را از دست داده ايد.
8 - در اعلام ميزان خسارت عجله نكنيد تا بعدا به دردسر نيفتيد و مغبون نشويد. مثلا در مورد من اشكال جعبه فرمان و خرابي كمپرسور كولر دو هفته پس از تحويل ماشين از تعميرگاه و در هنگام آچاركشي مجدد معلوم شد و شانس آوردم كه من قبل از آن حسابهايم را با طرف تسويه نكرده بودم.

alirezasalam
8 February 2007, 12:14 PM
من نمیدونم چرا شما متوجه بحث تاپیک نمیشوید!
بحث ما افت ارزش وسیله نقلیه است که اصلآ به بیمه مربوط نمیشه! و بحث شما گرفتن خسارت از بیمه و فوت وفن های آن! این دو بحث کاملآ مجزا هستند!
شما بعد از اینکه تمام مراحل بیمه و کروکی رو گذروندید و تمام شد و پولش رو گرفتید( و حتی خساراتی را که بعد از آچار کشی متوجه شدید بیمه به شما نداده! یا داده ) می تونید برید دادگاه تقاضای افت ارزش وسیله نقلیه کنید!
در این بین کروکی و نظر کارشناس بیمه و عکسی که از اتومبیل شما در بیمه میگیرند (و شما و طرف مقابل هر دو آن را قبول کرده اید ) همان تامین دلیل است! تامین دلیل فقط در دادگاه انجام نمیشود که!:icon_mad:

amahdavi2004
8 February 2007, 02:38 PM
دوست عزيز
معمولا پست زدن براي اين است كه يا از تجربيات و اطلاعات سودمند ديگران استفاده شود يا ديگران استفاده ببرند و اگر بخواهد بحث و جدل بيمورد شود كسي سود نخواهد برد.:lover:
همانطور كه خدمت جنابعالي عرض كردم
هنگام راهنمايي بايد نكاتي را بيان كنيد كه در اكثر موارد كاربرد دارد نه در يك پرونده و اصطلاحا كيس خاص
اگر وضعيت تصادف بگونه اي باشد كه خسارت مختصري به خودرو خورده باشد و كروكي و كارشناسي بيمه نيز بدون عيب و نقص باشد حرف شما كاملا صحيح و متين است چون فقط دريافت خسارت كسر قيمت خودرو مي ماند كه با دادخواست حقوقي جداگانه و با استفاده از كروكي و مدارك بيمه ان شاء الله مي گيريد (البته باز هم براي تعيين ميزان كسر قيمت يا بقول شما افت قيمت بايد نظر كارشناس رسمي دادگستري در پرونده باشد كه شما نيز گفته ايد)
ولي مشكل اين است كه متاسفانه با توجه به هزينه بالاي تعميرات ماشينهاي جديد در اكثر موارد مبلغ ناچيزي كه بيمه متعهد است (بدتر از همه بسياري از مقصرين نيز بيمه حداقل دارند) كفاف نمي دهد و در اينجا زيانديده براي دريافت خسارت چاره اي جز ارائه دادخواست حقوقي ضرر و زيان براي دريافت بقيه خسارت ندارد كه در ضمن آن مي تواند تقاضاي خسارت كسر قيمت خودرو را هم بكند.

6- دادگاه تشکیل میشه ویک کارشناس تعیین میکنه تا افت ارزش وسیله نقلیه رو تعیین میکنه

خوب عزيز من اگر شما قبلا با تامين دليل خودتان كارشناس را سر ماشين ببريد كه جلوتريد و ارزانتر هم است.
تامين دليل فرقي با همان تعيين كارشناس از طرف دادگاه ندارد ولي همانطور كه گفتم روال اجرايي آن سريعتر، آسانتر و ارزانتر است و يك روزه انجام مي شود(حداكثر 15 تومان و ربطي به ميزان خواسته شما ندارد) و چون شما قبلا آن را انجام داده ايد جلوتر هستيد و با يك كار به دو هدف رسيده ايد: 1 - تعيين كسر قيمت خودرو(افت قيمت) 2 - تعيين خسارات وارده
و در بسياري جاهاي ديگر نيز بدرد مي خورد (مثلا اگر بخواهيد از بيمه بدنه خودتان هم استفاده كنيد)
و هزينه آن هم پس پايان دادرسي از مقصر قابل استيفا است.
بنابراين معقول است كه قبل از تعميرات كارشناس را ببريد كه اسمش تامين دليل است نه پس از تعميرات و موقع ارائه دادخواست؛ چون معلوم نيست طرف شما غيبش نزند و يا در پرداخت خسارات دبه نياورد و يا به كروكي ايراد نگيرد و شما بمانيد با هزينه هاي انجام داده اي كه نمي توانيد اثبات كنيد مربوط به تصادف است يا مشكل است.(تمام اينها مواردي است كه دوست داديارم در پرونده هاي مختلف برخورد كرده است)
به همين دليل مي گويم اگر بيمه بدنه هستيد و خسارت بالا هست ولو اين كه مقصر نيستيد حتما در مهلت 5 روزه در بيمه بدنه نيز پرونده تشكيل دهيد(ولو بعدا مثل خود من پرونده را بجريان نيندازيد) زيرا ممكن است با اعتراض مقصر به كروكي و كارشناسي مجدد جريان برعكس شود يا 50 - 50 شود (متاسفانه زياد پيش مي آيد) و يا بعلت پايين بودن تعهد بيمه شخص ثالث و بي پول بودن مقصر مجبور شويد از بيمه بدنه استفاده كنيد.
ضمنا باز هم مي گويم حرفهاي شما كاملا صحيح است:
شما بعد از اینکه تمام مراحل بیمه و کروکی رو گذروندید و تمام شد و پولش رو گرفتید( و حتی خساراتی را که بعد از آچار کشی متوجه شدید بیمه به شما نداده! یا داده ) می تونید برید دادگاه تقاضای افت ارزش وسیله نقلیه کنید!

ولي در موارد خاص
يعني براي كساني كه تمام و كمال خسارات خود را از بيمه و مقصر گرفته اند و حالا شما راهي براي دريافت افت قيمت يادشان مي دهيد كه كارايي دارد ولي اگر كسي خداي ناكرده تصادف كرد و مقصر نبود از من بپرسد مي گويم قبل از هر كاري تامين دليل كند بعد دنبال دريافت خسارات و تعمير باشد چون علاج واقعه قبل از وقوع بهتر است.(شركتهاي بيمه نيز در بيمه بدنه اي كه مقصر قابل تعقيب دارد همين كار را مي كنند تا بعدا مقصر نتواند حاشا كند؛ لابد تجربه شان از ما بيشتر است)

در این بین کروکی و نظر کارشناس بیمه و عکسی که از اتومبیل شما در بیمه میگیرند (و شما و طرف مقابل هر دو آن را قبول کرده اید ) همان تامین دلیل است! تامین دلیل فقط در دادگاه انجام نمیشود که!
به آنچه كه شما فرموده ايد ادله و مدارك و شواهد پرونده مي گويند نه تامين دليل(البته در دادرسي نه در گفتار كوچه و بازار) وقتي شما از دفتر دادگاه يا شوراي حل اختلاف درخواست بررسي موضوع مورد اختلاف كه در معرض تغيير است (مثل ماشين تصادفي را كه مي خواهيد تعمير كنيد يا خانه اي كه در معرض تخريب يا ساخت و تعمير است) مي كنيد اصطلاحا بايد بگوييد تقاضاي تامين دليل دارم تا با اعزام مسئول دفتر يا كارشناس رسمي وضعيت را مشاهده و ارزيابي و در صورت لزوم نظريه كارشناسي صادر كنند تا شما به آن استناد كنيد (مي بخشيد هفت سال در دانشگاه حقوق خصوصي نخوانده ام تا هنوز ندانم تامين دليل يعني چه:icon_excl ) و استفاده من از اين اصطلاحات براي اين است كه در هنگام پيگيري پرونده و نوشتن دادخواست كسي محتاج وكيل و عريضه نويس نشود و سوتي هم ندهد.:icon_neut
ضمنا شما ظاهرا از شوراي حل اختلاف دل خوشي نداريد البته من نيز كاملا با آن مخالف مي باشم و معمولا كاري جز اين كه به قيمت به سازش رساندن اصحاب دعوي بخشي از حق زيانديده را پايمال كنند نمي كنند(خودم بارها ديده ام) يعني مثلا در مورد همين افت قيمت دادگاه تمام آن را به زيانديده مي دهد ولي شورا بخشي را تا غائله با صلح و صفا ختم شود و مقصر هم راضي باشد!!!! بگذريم از ايرادات حقوقي و فقهي و عملي آن.
تنها توجيه كم كردن بار دادگاههاست كه دادگستري را راضي به خوردن گوشت مردار كرده است.
ولي برخي كارهاي شوراي حل اختلاف مثل همين تامين دليل و اعزام كارشناس انصافا كارگشاست و كم هزينه تر است و در بسياري حوزه هاي قضايي نيز دادگاه اين امور را خود انجام نمي دهد و به شورا ارجاع مي دهد. منتها بايد زرنگ باشيد و پس از گرفتن تامين دليل يا نظريه كارشناسي از شورا با بالا بردن خواسته خود (فعلا 2 ميليون تومان، پارسال 1 ميليون بود) پرونده دادخواست را در دادگاه تشكيل دهيد كه گرچه معطلي دارد ولي بهتر به حق خود مي رسيد.
تمام عرايض بنده نقض حرف جنابعالي نيست بلكه فقط تكمله اي بر آن است براي كساني كه هنوز ماشينشان را تعمير نكرده و تمام و كمال خسارت را از مقصر و بيمه نگرفته اند.:icon_cool

Glimpser
8 February 2007, 03:46 PM
اصولا امیدوارم که هیچ یک از دوستان نیازی به استفاده از مطالب این پست ها پیدا نکنه ولی به نظر من بهترین راه اینه که راه و روشی را در کسب درآمد و زندگی درپیش بگیریم که وقتمان خیلی بیشتر از اینکه بخواهیم در دادگاهها صرف کنیم ارزش داشته باشد تا در اینگونه موارد درتوانمان باشه که به طرف بگیم "برو اصلا حوصله دیدن ریختت رو ندارم "

ضمنا فراموش نکنید که خیلی از اوقات بهتره خسارت را یک مقدار کمتر ولی فوری و بدون دردسر بگیریم تا اینکه بخواهیم یک سال بدویم تا 10% بیشتر بگیریم

alirezasalam
8 February 2007, 05:24 PM
اصولا امیدوارم که هیچ یک از دوستان نیازی به استفاده از مطالب این پست ها پیدا نکنه ولی به نظر من بهترین راه اینه که راه و روشی را در کسب درآمد و زندگی درپیش بگیریم که وقتمان خیلی بیشتر از اینکه بخواهیم در دادگاهها صرف کنیم ارزش داشته باشد تا در اینگونه موارد درتوانمان باشه که به طرف بگیم "برو اصلا حوصله دیدن ریختت رو ندارم "

ضمنا فراموش نکنید که خیلی از اوقات بهتره خسارت را یک مقدار کمتر ولی فوری و بدون دردسر بگیریم تا اینکه بخواهیم یک سال بدویم تا 10% بیشتر بگیریم

دوست من بحث کسب در آمد نیست. چون مطمئنآ کسی که 40 میلیون ماشین سوار میشه از پس خرج تصادفش هم بر میاد! اصلآ ماشینهای گران قیمت سالی از 2 3 میلیون تا 10 12 میلیون افت قیمتشون می باشد که بحث افت قیمت بر اثر تصادف هم خیلی بیشتر از این رقم نمیشه.
مسئله مهم اینه که من و شما جهان سومی فکر نکنیم. اینطور که شما میگید به دیگران اجازه تجاوز به حقوقتان را می دهید در حالیکه اگه 10% جامعه دنبال حقشون باشند و بدونند چگونه از حقشون دفاع کنند بقیه هم در رانندگی دقت می کنند و آمار تصادفات کاهش پیدا میکنه.
بحث فرهنگ سازی و عاقلانه خرج کردنه . اینکه یکی بیاد بزنه به ماشین کسی و طرف کوتاه میاد چون می تونه خودش خرج ماشین رو بده نشان از شکاف طبقاتی و بیمار بودن اقتصاد جامعه است وگرنه هر انسان عاقلی هر چقر هم پولدار باشه پولی رو که با زحمت و از راه قانونی به دست آورده باشه بیهوده خرج نمی کنه!

استنباط و دلیل شما درست مثل این میمونه که یه نفر بیاد بزنه تو گوش شما و پرده گوش شما پاره بشه و شما بگید مهم نیست . ! پول که دارم میرم دکتر درمانش می کنم!

و اما جناب احمدی عزیز که ظاهرآ دل پری از اون تصادف قبلی خودشون دارند و از اینکه ما یک تاپیک تو مایه های تصادف و بحث های حقوقی زدیم زیاد خوششون نیومده!:icon_cool

یک بار دیگر هم گفتم بحث ما اصلآ به بیمه چه بدنه و چه شخص ثالث مربوط نمیشه!
اصلآ شما بحث ماشین رو از ذهنت بیرون کن فکر کن یه نفر با سنگ زده شیشه خونه شما رو شکسته و باید بیاد خسارت شما رو جبران کنه. ربطی به بیمه بدنه ماشین شما نداره!
اگه شما نمی تونید و نتونستید از بیمه خسارت کامل خودتون رو بگیرید دلیل نمیشه برید دنبال یک منبع درآمد دیگه مثل افت ارزش!. بحث بیمه جای خود و بحث افت ارزش جای خود. این دو مقوله کاملآ از هم جدا میباشند!

خیلی جالبه شما به نظر کاردان فنی می گید شواهد پرونده! در حالی که قاضی با استناد به نظر کارشناس بیمه در حکمی نوشته " با توجه به اینکه تامین دلیل توسط کارشناس بیمه و کاردان فنی انجام شده است ........ " دیگه از این واضح تر چگونه میشه توضیح داد . بهتره کمی عملی تر با دادگاهها کار کنید و در جریان امور قرار بگیرید تا راهنمایی اشتباه نفرمایید! مطمئنم قاضی هم تمام درسهایی رو که شما طی 7 سال خوندید خونده! اما نمیدونم چرا نظرش با شما فرق داره!

ببین دوست من نظر کاردان فنی که کروکی میکشه و کارشناس بیمه از الزامات و شرایط پرداخت بیمه است. پس شما این دو مورد رو در پروند دارید و نیازی به شورای حل اختلاف ندارید! چه اصراری دارید که کار خودتون رو مشکلتر کنید!؟؟؟؟

به قول کارشناس کانون می گفت ماشینی که مثلآ یه درش با یک گلگیر صدمه دیده افت ارزشش به اندازه 3% قیمت صفر همان ماشین است! حالا چه یه وجب گلگیر رنگ شده و چه کل گلگیر مچاله شده باشه!
در مورد پرونده یکی از آشنایان حتی کارشناس گفت نیازی به دیدن ماشین نیست و ماشین رو هم ندید!!!!! یعنی دلیل از نظر کاشناس و دادگاه تامین شده حالا شما اصرار کنید که به جای دادگاه به حل اختلاف بروید! مگر شما ذی نفعید؟
پس نتیجه اینکه به تامین دلیل نیازی نیست! اگر هم نیاز باشد دلیل تصادف شما توسط دو کارشناس بیمه و کاردان فنی تامین شده است!

تامین دلیل توسط چند منبع انجام میشه. در بدترین شرایط کارشناس توسط دادگاه یا حل اختلا ف جهت تامین دلیل انتخاب میشه!

در ضمن کارشناس تامین دلیل با کارشناس تعیین خسارت متفاوت است.
کارشناس تامین دلیل حل اختلاف فقط ادعای شما رو مبنی بر خسارت دیدن قسمتهایی از ماشین تایید میکنه! نه اینکه آیا این خسارتها به دلیل تصادف اتفاق افتاده یا نه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
بهتر و معقولانه تر نیست خسارتهای وارده و مقدار و شدت اونها توسط کارشناسی که بالای سر تصادف حاضر میشه تعیین بشه؟!!! تا اینکه شما پس از گذشت چند ساعت کارشناس حل اختلاف رو ببرید بالای سر ماشین !!! مطمئنآ مقصر میتونه زیر بار نظر کارشناسی حل اختلاف نره! میتونه بگه قسمتی از خسارتها ( مثلآ صدمه دیدن کمپرسور کولر در مورد ماشین شما )طی جابجایی از محل تصادف تا پار کینگ برای ماشین اتفاق افتاده!!!:icon_razz

و اینکه چقدر خسارت مادی به ماشین شما وارد شده توسط کارشناس کانون وکلا که او نیز معمولآ از کارشناسان بازنشسته تصادفات نیروی انتظانی است مشخص میشه!
چرا اصرار دارید 2 کارشناس رو
ببرید که هم هزینه و هم وقت شما گرفته بشه! می دونید که (البته بعضی از ) کارشناس ها و وکلا حرف مفت زیاد می زنند! اما مفت حرف نمی زنند!! :icon_evil

ضمن احترامی که برای شما قائلم باید این مطلب رو عرض کنم چیزی که شمادر کتاب هاتون خوندید با چیزی که در عمل پیاده میشه قدری فرق داره. آدم وقتی عملآ در جریان امور حقوقی قرار میگیره متوجه میشه هیچ دو پرونده ای مثل هم نیست و شما نباید تمام پرونده ها رو با مشل تصادف خودون مقایسه کنید. چون هر پرونده ریزه کاریهای خاص خودش رو داره!

در ضمن خیلی بهتره مثل کشورهای پیشرفته هر کس یک وکیل داشته باشه و امور رو تخصصی کنیم تا اینکه با یک تفکر کوچه بازاری بخواهیم باآموزش کلمات حقوقی ( که نیازی هم بر اصرار استفاده از آنها نیست ) سعی کنیم هر کس رو وکیل خودش بکنیم و همگان رو از داشتن وکیل بی نیاز کنیم!
( این جمله به این معنا نیست که مردم از امور حقوقی بی اطلاع باشند )

در جای دیگه گفتید اگه بخواهید از بیمه بدنه استفاده کنید.... دوست من وقتی از بیمه شخص ثالث طرف مقابل استفاده می کنید دیگه نمی تونید از بیمه بدنه خودتون استفاده کنید!:icon_idea و بحث کلآ متفوت میشه!

طرف نمیتونه کروکی رو قبول نکنه چون کروکی یعنی سازش نامه! و مقصر زیر اون رو امضا می کنه. به جز یکی دو مورد خاص و نادر که اثبات اون خیلی سخته طرف نمیتونه زیر حرف و امضای خودش بزنه.:icon_surp هرچند میشه به کروکی اعتراض کرد.

بنده هم ضمن تایید بخش عمده سخنان جنابعالی عرض می کنم باید راه کوتاهتر رو پیمود . البته به جز وکلا که دوست دارند پرونده رو پیچیده تر کنند و راه دشوار تر رو انتخاب می کنند! که البته آن هم به دلیل منافع شخصی است!:icon_neut

جناب احمدی عزیز ضمن احترام به نظرات جنابعالی عرض کنم که هر دو حرفامون رو زدیم و فکر نکنم ادامه دادن این بحث به جز مغالطه سودی داشته باشه و دوستان دیگه هم سودی نمیبرند. خوشحال میشم اگه پاسخی دارید در نامه خصوصی بفرمایید تا روند بحث هم منحرف نشه! و بحث رو به صورت خصوصی ادامه بدیم چون جنبه عمومی نداره! مطمئنآ چکیده بحث اگر مفید بود با هماهنگی جنابعالی در سایت قرار خواهد گرفت:icon_cool

parti3000
8 February 2007, 10:05 PM
تاپیک بسیار خوبی هست ولی یادتون نره که این دادخواست حقوقی هست ودر نهایت اگر طرف پولتون رو نداد منجر به صدور اجراییه میشه که اون موقع تازه اول دردسره !!
چون شما باید مال و منال از طرف معرفی کنید تا دادگاه اونا رو ظبط و مصادره کنه و در حراج بفروشه و حراج تایید بشه و پول به حساب دادگاه واریز بشه و .......
وتازه اگر طرف مال ومنالی داشته باشه و میدونید که خونه و اسباب زندگی و حتی ماشین طرف ( اگه 1 دونه داشته باشه) رو نمیتونید ظبط کنید چون از نظر قانون ملزومات زندگیه !!!
و باید برید بگردید و ببینید مال و اموال اضافی ازش پیدا کنید واگر نداشته باشه هم که میدونید چی میشه ؟
قال رسول الله (ص) : المفلس فی امان الله !!!!!!
به همین سادگی
من اینو تجربه کردم وچون دادخواست کیفری نمیشه طرف پولتون رو نمیده و به همین سادگی شما رو هم از کار و زندگی میندازه
البته حرف دوستان درسته و ادم باید حق خودشو بگیره ولی توصیه من اینه که در ابتدا ببنید طرف چیزی داره که بتونید ازش بگیرید یا نه

Glimpser
8 February 2007, 10:17 PM
دوست عزیز من نگفتم که شما داری اشتباه میگی و یا اینکار وسیله ای است برای کسب درآمد من خودم یک بار ناچار شدم تمام مراحلی رو که میگی طی کنم تازه طرف زده و فرار کرده بود من داشتم نکته دیگری را میگفتم " یادت باشه هر روزی که توی دادگاه تلف میکنی و هر دقیقه ای که صرف فکر کردن به پرونده ای که توی دادگاه داری میکنی داره بهت خسارت وارد میشه بهتره که این مطلب را فراموش نکنی و در نظر داشته باشی که ممکنه این خسارتی که من بهت یاد آوری کردم از خسارتی که میتونی بگیری ( که البته حق خودته ) بیشتر باشه در این وقت است که باید تصمیم بگیری که کدام راه را انتخاب کنی . ضمنا یادت باشه بعضی وقت ها ممکنه طرف واقعا پول نداشته باشه حالا توی این شرایط باز هم حاضری ادامه بدی ؟
به نظر من همه اینها بستگی به شرایط طرفین داره و فقط مطلب را گفتم تا دوستان بدونند راه دیگری هم وجود داره وگرنه همه دوست دارند حق خود را کمال و تمام بگیرند البته اگر ناچار نباشند بیشتر از اصل قضیه از وقت و اعصاب و پول خود مایه نگذارند

amahdavi2004
8 February 2007, 11:37 PM
دوست عزيز
ابتدا مي خواستم اين مطلب را بطور خصوصي براي شما PM كنم ولي از آنجا كه قصد مغالطه ندارم و انعكاس اين مطالب را در تاپيك براي ديگران مفيد مي دانم آن را بصورت پست مطرح كردم زيرا مغالطه و جدل بيهوده ناشي از بي اطلاعي از يك علم يا بي تجربگي و يا خداي نكرده لجاجت است كه ان شاء الله كسي در آن اسير نيست ولي لطفا بطور دقيق پستها را ولو طولاني باشند بخوانيد تا پاسختان نيز در خور باشد:
1 – اصل مطرح كردن موضوع توسط شما كه ديگر اعضا از جمله من از آن بهره برديم جاي بسي تقدير و سپاس است.
2 – بايد تلاش كنيم در هنگام خواندن پستها دقت كنيم تا دچار سوء تفاهم نشويم و ضمنا در هنگام پاسخگويي كمي بر مدار ملاطفت باشيم نه تند و گزنده.
كسي كه در جواب شما پست مي زند براي شما و مطلبتان اهميت قائل شده است او را با پاسختان پشيمان نكنيد كمي به لحن پاسخ اخيرتان به دو تا از اعضا دقت كنيد:

دوست من بحث کسب در آمد نیست. چون مطمئنآ کسی که 40 میلیون ماشین سوار میشه از پسخرج تصادفش هم بر میاد! اصلآ ماشینهای گران قیمت سالی از 2 3 میلیون تا 10 12میلیون افت قیمتشون می باشد که بحث افت قیمت بر اثر تصادف هم خیلی بیشتر از این رقم نمیشه.
مسئله مهم اینه که من و شما جهان سومی فکر نکنیم. اینطور که شما میگید بهدیگران اجازه تجاوز به حقوقتان را می دهید در حالیکه اگه 10% جامعه دنبال حقشونباشند و بدونند چگونه از حقشون دفاع کنند بقیه هم در رانندگی دقت می کنند و آمارتصادفات کاهش پیدا میکنه.
بحث فرهنگ سازی و عاقلانه خرج کردنه . اینکه یکی بیادبزنه به ماشین کسی و طرف کوتاه میاد چون می تونه خودش خرج ماشین رو بده نشان ازشکاف طبقاتی و بیمار بودن اقتصاد جامعه است وگرنه هر انسان عاقلی هر چقر هم پولدارباشه پولی رو که با زحمت و از راه قانونی به دست آورده باشه بیهوده خرج نمیکنه!
استنباط و دلیل شما درست مثل این میمونه که یه نفر بیاد بزنه تو گوششما و پرده گوش شما پاره بشه و شما بگید مهم نیست . ! پول که دارم میرم دکتر درمانشمی کنم!

و اما جناب احمدی عزیز که ظاهرآ دل پری از اونتصادف قبلی خودشون دارند و از اینکه ما یک تاپیک تو مایه های تصادف و بحث های حقوقیزدیم زیاد خوششون نیومده!

3 – همانطور كه گفتم مطالب من بطور كلي است و بالتبع ناقض مورد خاص جنابعالي و پرونده شما نيست و اگر كمي دقيقتر مطالب را مي خوانديد متوجه مي شديد.
4 – من نمي دانم در كجاي من كسب درآمد از طريق افت قيمت بود كه شما اينگونه نوشتيد:

اگه شما نمی تونید و نتونستید از بیمه خسارت کامل خودتون رو بگیرید دلیل نمیشه بریددنبال یک منبع درآمد دیگه مثل افت ارزش!. بحث بیمه جای خود و بحث افت ارزش جای خود. این دو مقوله کاملآ از هم جدا میباشند!

كمي در پاسخهايتان دقت كنيد. مگر خود شما از طريق دريافت افت قيمت بدنبال درآمد بوديد؟ يا مي خواستيد بخشي از حقتان را استيفا كنيد و ضمنا مقصر را كمي گوشمالي دهيد.
5 – شما فرموديد:

بهتره کمی عملی تر با دادگاهها کار کنید و در جریان امور قرار بگیرید تا راهنماییاشتباه نفرمایید! مطمئنم قاضی هم تمام درسهایی رو که شما طی 7 سال خوندید خونده! اما نمیدونم چرا نظرش با شما فرق داره!

اولا از كجا دانستيد كه من تجربه عملي ندارم بر فرض كه تحصيلاتم بيفايده باشد. اگر با دقت مطالعه مي فرموديد نوشته بودم علاوه بر تجربه عملي خودم از توصيه هاي دوستم كه چند سال داديار تصادفات است و روزي 20 پرونده زير دستش مي رود استفاده كرده ام.
آيا اگر شما كه electrotechnic engineeringهستيد بر فرض هم هيچ تجربه عملي در رشته تحصيلي خود نداشته باشيد آيا درست است يك نفر مثل من كه هيچ نوع تحصيل در رشته شما ندارد بصرف يك تجربه چنين بگويد؟
حالا من نمي دانم شما چند تا پرونده حقوقي تصادفات را بسرانجام رسانده ايد ولي اگر مدتي با دادگستري سر و كار داشته باشيد متوجه مي شويد كه نوشته هاي يك قاضي دادگاه بدوي آن هم در پرونده هاي تصادف تا چه حد واجد جنبه علمي است.
قصد تنقيص اين قشر شريف را كه بسياري از رفقا و همدوره ايهايم در ميان ايشان هستند (از معاون دادستان گرفته تا قاضي و داديار و بازپرس) را ندارم ولي بد نيست بدانيد برخي از قضات فاقد هرگونه تحصيلات دانشگاهي حقوقي هستند و با ديپلم يا ليسانس الكترونيك و صرفا با يك دوره كارآموزي فشرده يك ساله در اين مسند نشسته اند و در دوراني كه دادگاههاي تخصصي و دادسرا منحل شده و بجايشان دادگاههاي عام ايجاد شد بسياري مسئول دفترهاي ديپلمه دادگاه بخاطر كمبود قاضي ابلاغ قضايي گرفتند و متاسفانه هر آنچه از قضاوت بلدند تجربي است (مثل دندانپزشكان تجربي)
تعريف اصطلاح تامين دليل در كتابهاي حقوقي و قانون آئين دادرسي بدست مي آيد نه در حكم دادنامه يك قاضي دادگاه بدوي؛ اگر كار قاضيهاي بدوي بي نقص بود اين همه درصد احكام پرونده هايي كه توسط دادگاه بالاتر نقض و مجددا رسيدگي مي شوند بالا نبود.
4 – شما فرموده ايد:

تامین دلیل توسط چند منبع انجام میشه. در بدترین شرایط کارشناس توسط دادگاه یا حلاختلا ف جهت تامین دلیل انتخاب میشه!
در ضمن کارشناس تامین دلیل با کارشناستعیین خسارت متفاوت است.
کارشناس تامین دلیل حل اختلاف فقط ادعای شما رو مبنیبر خسارت دیدن قسمتهایی از ماشین تایید میکنه! نه اینکه آیا این خسارتها به دلیلتصادف اتفاق افتاده یا نه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
بهتر و معقولانه ترنیست خسارتهای وارده و مقدار و شدت اونها توسط کارشناسی که بالای سر تصادف حاضرمیشه تعیین بشه؟!!! تا اینکه شما پس از گذشت چند ساعت کارشناس حل اختلاف رو ببریدبالای سر ماشین !!! مطمئنآ مقصر میتونه زیر بار نظر کارشناسی حل اختلاف نره!میتونه بگه قسمتی از خسارتها ( مثلآ صدمه دیدن کمپرسور کولر در مورد ماشین شما )طیجابجایی از محل تصادف تا پار کینگ برای ماشین اتفاق افتاده!!!
و اینکه چقدر خسارت مادی به ماشین شما وارد شده توسط کارشناس کانونوکلا که او نیز معمولآ از کارشناسان بازنشسته تصادفات نیروی انتظانی است مشخصمیشه!
چرا اصرار دارید 2 کارشناس رو
ببرید که هم هزینه و هم وقت شما گرفتهبشه!

متاسفانه مطالب شما ناشي از عدم تجربه و اطلاع است زيرا اولا در تامين دليل در موارد تخصصي كارشناس رسمي دادگستري مي آيد كه در تصادفات مثلا سرهنگ بازنشسته نيروي انتظامي است و فرقي نمي كند كه درخواست تامين دليل از دفتر دادگاه باشد يا شوراي حل اختلاف (شوراي حل اختلاف دخالتي در پرونده ندارد بلكه دفتر دادگاه براي اينكه بيكار نباشند اين حماليها را به ايشان ارجاع مي كنند) ثانيا
میتونه بگه قسمتی از خسارتها ( مثلآ صدمه دیدن کمپرسور کولر در مورد ماشین شما )طیجابجایی از محل تصادف تا پار کینگ برای ماشین اتفاق افتاده!!!بي معناست چون جناب مقصر ادعا زياد مي كند كي به حرف او توجه مي كند اگر اينجور بود كه سنگ روي سنگ بند نبود. اتفاقا در موردي كه من برخورد داشتم كاردان فني كه كروكي را كشيده بود كوچكترين اشاره اي به آسيبهاي جلوي خودرو و موتور نكرده بود (چون من بيمارستان بودم و احتمالا مقصر اعمال نفوذ كرده بود) و كارشناس بيمه نيز كه (هم شخص ثالث و هم بدنه) چيزي درباره خسارات موتور ننوشته بودند (چون بضرر بيمه بود) ولي كارشناس تامين دليل كه دو هفته بعد (نه چند ساعت بعد) پس از سه نوبت بكسل خودرو (از محل تصادف تا پاركينگ- از پاركينگ تا بيمه – از بيمه تا تعميرگاه) ماشين را معاينه كرد هم تمام نقاط آسيب ديده را دقيقا معين كرد و ميزان خسارت و هزينه تعميرات را تخمينا مشخص كرد و هم مقدار كسر قيمت (افت قيمت) را دقيقا نوشت و بعلاوه پس از ارائه فاكتورهاي تعمير و لوازم مصرفي آن را به نظريه كارشناسي اوليه افزود. كارشناس رسمي سرهنگ بازنشسته نيروي انتظامي است، سبزي فروش سر محله نيست كه اگر بنويسد خسارات ناشي از تصادف فلان است و فلان هزينه است و كسر قيمت فلان ميزان مي شود مقصر بتواند بگويد میتونه بگه قسمتی از خسارتها ( مثلآ صدمه دیدن کمپرسور کولر در مورد ماشین شما )طیجابجایی از محل تصادف تا پار کینگ برای ماشین اتفاق افتاده!!!
و اگر مقصر خلاف نظر كارشناس ادعا كند بايد آن را ثابت كند كه با درخواست كارشناسي مجدد است كه نتيجه و هزينه اش را خود شما بهتر مي دانيد.
ضمنا نظر كارشناس بر نظر كاردان مقدم و معتبرتر است (از اسمشان پيداست) و شما مي توانيد حتي اگر به نظريه كارداني كه كروكي را كشيده و يا حتي كارشناس بيمه اعتراض داشته باشيد از نظر كارشناس رسمي به نفعتان استفاده كنيد.(اگر با بيمه اختلاف پيدا كرديد با دادخواست حقوقي خسارت بيشتر بگيريد البته اگر ارزش داشته باشد.)
بنابراين اگر بر فرض كارشناسي كه براي تامين دليل آمد يكي از موارد بالا را ننوشت بايد از او بخواهيد كه بنويسد و موضوع را مبهم نگذارد.
باز هم مي گويم مثل اين كه شما فرض كرده ايد كه كارشناسي كه براي تامين دليل مي آيد سبزي فروش محله است و يا مامور شوراي حل اختلاف است؛ خير! ايشان معمولا يك سرهنگ بارنشسته نيروي انتظامي عضو كانون كارشناسان رسمي دادگستري(نه كانون وكلا!) است و شما مبلغ 15 هزار تومان را بحساب كانون كارشناسان رسمي دادگستري مي ريزيد.
مثلا در مورد من پرونده چون جرحي بود اصلا نه در صلاحيت دادگاه محل اقامتگاه خوانده (مقصر) بود و نه شوراي حل اختلاف و چون كيفري محسوب مي شد در دادگاهي كه تصادف در حوزه قضايي آن رخ داده بود تشكيل شده بود ولي هنگامي كه من از دفتر دادگاه تقاضاي اعزام كارشناس براي تامين دليل كردم من را براي تامين دليل به شوراي حل اختلاف ارجاع دادند (خودشان را راحت كردند در واقع شوراي حل اختلاف پادوي ايشان بود) ولي من پس از گرفتن نظريه كارشناسي آن را بضميمه دادخواست حقوقي به همان دادگاه تسليم كردم.
5 – شما نوشته ايد:

طرف نمیتونه کروکی رو قبول نکنه چون کروکی یعنی سازش نامه! و مقصر زیر اون روامضا می کنه. به جز یکی دو مورد خاص و نادر که اثبات اون خیلی سخته طرف نمیتونه زیرحرف و امضای خودش بزنه.هرچند میشه به کروکی اعتراضکرد.

باز هم از مورد خاص نتيجه كلي گرفتيد. كروكي سازش نامه نيست بلكه نظريه كاردان فني است كه مقصر مي تواند با پررويي آن را امضا نكند (مثل امضاهاي شروط ضمن عقد نكاح كه جناب داماد اگر پررو باشد مي تواند امضا نكند و اختيار طلاق را دست خانم ندهد منتها چون در آنجا قصد بر هم زدن عقد را ندارد جرئت نمي كند ولي در تصادف چنين اجباري نيست) و اگر امضا كند تنها براي اثبات حضورش در هنگام تنظيم كروكي است نه تاييد محتويات آن. كما اينكه در كروكي من هيچ اثري از امضاي مقصر و خودم وجود ندارد. تنها پس از بازداشت مقصر و توقيف ماشينش براي خلاصي در كلانتري در برگه بازجويي (نه در برگه كروكي كه در پاسگاه راهنمايي و رانندگي بود) اقرار به تقصير كرد آنهم اشاره اي به تاييد محتويات و جزئيات كروكي نداشت.
6 – شما فرموده ايد:

در جای دیگه گفتید اگه بخواهید از بیمه بدنه استفاده کنید....دوست من وقتی ازبیمه شخص ثالث طرف مقابل استفاده می کنید دیگه نمی تونید از بیمه بدنه خودتوناستفاده کنید!و بحث کلآ متفوت میشه!

اگر خسارات وارده بيش از بيمه شخص ثالث بود مي توان فقط از بيمه شخص ثالث استفاده كرد و مازاد را با دادخواست حقوقي از مقصر گرفت و يا كلا از بيمه بدنه استفاده كرد و شركت بيمه را وكيل خود در دريافت خسارت از مقصر كرد (در اين حالت شركت بيمه از شما تامين دليل را مي خواهد) و مبلغي را هم كه فرانشيز بيمه كم مي كند باز هم با دادخواست حقوقي از مقصر گرفت (اگر ارزش داشت)
اين كه گفتم اگر بخواهید از بیمه بدنه استفاده کنید يا مورد دوم است يا در مواردي است كه شما از يك نظر مقصريد مثلا به پشت يك ماشين ديگر زده ايد يا انتساب بخشي از خسارات را به مقصر نتوانيد اثبات كنيد و مي خواهيد از بيمه بدنه بگيريد.
7 – اين كه گفته ايد:

بنده هم ضمن تاییدبخش عمده سخنان جنابعالی عرض می کنم باید راه کوتاهتر رو پیمود . البته به جز وکلاکه دوست دارند پرونده رو پیچیده تر کنند و راه دشوار تر رو انتخاب می کنند! کهالبته آن هم به دلیل منافع شخصی است!

با فراز بالاتر كه گفته ايد تناقض دارد:

در ضمن خیلی بهتره مثل کشورهای پیشرفته هر کس یک وکیل داشته باشه و امور رو تخصصیکنیم تا اینکه با یک تفکر کوچه بازاری بخواهیم باآموزش کلمات حقوقی ( که نیازی همبر اصرار استفاده از آنها نیست ) سعی کنیم هر کس رو وکیل خودش بکنیم وهمگان رواز داشتن وکیل بی نیاز کنیم
!
(این جمله به این معنا نیست که مردم از امورحقوقی بی اطلاع باشند)

بالاخره وكيل خوب است يا بد ؟ و همچنين آموزش مسائل حقوقي به مردم درست است يا خير؟
من خودم وكيل نيستم ولي بسياري از اساتيدم و خصوصا معتبرترين آنها وكيل بودند و هستند. بلي برخي وكلا از راه پيچيده كردن كار و استخوان لاي زخم گذاشتن كسب درآمد مي كنند مثل برخي مكانيكها و پزشكان و ساير متخصصين ولي دادن حكم كلي كه وكلا بدليل منافع شخصي پرونده را پيچيده مي كنند شايد ناشي از غره شدن به خود بخاطر پيروزي در يك پرونده ساده آن هم با كمك و مشاوره ديگران و جهل به علم حقوق است.
اگر وكيلي برخي جوانب را رعايت مي كند براي محافظت از منافع موكل است مثلا اگر وكيل تامين دليل را در مورد مقتضي انجام ندهد و در دادرسي حقي از موكل فوت شود يا حكم پرونده كارش به نقض بكشد و موكل ضرر كند موكل مي تواند از وي شكايت كند و تشخيص ضرورت نيز با وكيل است مثل تشخيص تجويز دارو و آزمايش و راديولوژي توسط پزشك يا نصب فيوز و مقاومت در يك مدار براي جلوگيري از سوختن آن توسط يك مهندس الكترونيك كه من عوام چيزي از آن نمي دانم و ممكن است فكر كنم براي بالا بردن مخارج و دستمزد يا مهم نشان دادن شغلشان است.
با آموزش كلمات حقوقي و روال دادرسي كسي وكيل نمي شود وكالت نيازمند تحصيلات و كارآموزي و استعداد است ولي دانستن آنها با توجه به كاربردي كه در زندگي اشخاص دارند مثل آموزش اصول بهداشتي و ياد گرفتن معناي اصطلاحاتي مثل كپسول و آمپول و قرص و شربت و واكسن و ام آي آر است كه كسي را پزشك نمي كند ولي لازم است.
خوب شما كار پسنديده اي كرده ايد و تجربه خود را در يك پرونده حقوقي نوشته ايد اشكال آن چيست كه ديگران بدانند اصطلاح صحيح مورد استفاده در پرونده و روال دادرسي چيست خصوصا كه قصد استفاده از وكيل را ندارند؟
مثلا در همين پرونده اگر شما اشتباهي به دادگاه محل اقامتگاه خود و يا محل تصادف مي رفتيد بيهوده بود چون پرونده حقوقي بود نه كيفري. و يا اگر بجاي دادخواست مي گفتيد من از وي شكايت دارم شما را به دادسرا ارجاع مي دادند و پس از مدتي علافي و رد شكايت دوباره از شعبه حقوقي سر در مي آورديد. باور كنيد من خودم بارها چنين مواردي را ديده ام كه يك اصطلاح اشتباه چقدر دردسر ساز بوده است.
8 – فكر مي كنم معني جبران ضرر و زيان را مي دانم و اگر شما پست 6 را خوانده بوديد من نوشته بودم :

كلا در هنگام تصادف يك رابطه حقوقي داين و مديون بين شما و مقصر ايجاد مي شود كه مقصر بايد تمام خسارات شما را جبران كند و طرف حساب اصلي شما خود وي است

و اين كه اگر كسي به هر شكل به شما خسارت زد (مثلا با سنگ شيشه خانه شما را شكست) شما مي توانيد آن را در قالب مطالبه ضرر و زيان وارده بطور حقوقي دنبال كنيد كشف جديدي نيست كه شما نوشته ايد:

یک بار دیگر هم گفتم بحث ما اصلآ به بیمه چه بدنه و چه شخص ثالث مربوطنمیشه!
اصلآ شما بحث ماشین رو از ذهنت بیرون کن فکر کن یه نفر با سنگ زده شیشهخونه شما رو شکسته و باید بیاد خسارت شما رو جبران کنه. ربطی به بیمه بدنه ماشینشما نداره!

ولي خوب بحث شما مربوط به ماشين است نه شيشه خانه؛ و اين كه توانسته ايد كه حتي پس از دريافت خسارات با دادخواست جداگانه افت قيمت را هم بگيريد و تجربه خود را در اختيار ديگران قرار دهيد كار خوب و اطلاع رساني مفيدي است.
و اين كه من در لابلاي آن مباحث بيمه و .... را مطرح كردم براي اين بود كه موضوع جامع تر شود و پرونده هاي ديگر را شامل شود و نقضي بر فرمايشات و تجربه موفق شما نيست.
9 - لطفا در پاسختان دقت فرماييد:

و اما جناب احمدی عزیز که ظاهرآ دل پری از اونتصادف قبلی خودشون دارند و از اینکه ما یک تاپیک تو مایه های تصادف و بحث های حقوقیزدیم زیاد خوششون نیومده!

اتفاقا من از اين كه مطالب حقوقي و تجربيات افراد در اين زمينه در تالار زياد شود خرسند و خوشحالم زيرا باعث انتفاع همگي مي شود و چه بهتر در همه زمينه ها باشد نه فقط تصادف خودرو.
ضمنا تاپيك نيز دكان دو نبش كسي نيست كه اگر كس ديگري هم تاپيك جديدي زد باعث دلخوري شود كه نكند كاسبي اولي كساد شود پس من از شما دلخور نيستم و شما هم نبايد از ابراز نظر ديگران در تاپيك شخصيتان! دلخور شويد ولو اين كه مثل من از روي بي سوادي يا بي تجربگي حرفي زده باشند.:icon_excl
ضمنا اسم من احمدي نيست لطفا بيشتر دقت كنيد.

PAYAM
9 February 2007, 02:27 AM
هر دوي شما عزيزان در دو تاپيك مجزا موارد مهمي رو اطلاع‌رساني كردين كه به شخصه براي خود من هم جالب بود و هم جديد. پس با اين‌كه مي‌دانم پست‌هاي اخيرتان هم فقط مباحثه دوستانه است ولي لطف كنيد بر سر بنده منت بذاريد و شيريني پست‌ها و تاپيك‌هاي ارزش‌مندتان رو با كمي مدارا همچنان باقي نگه‌داريد.

alirezasalam
9 February 2007, 03:03 AM
جناب مهدوی عزیز

ظاهرآ دلتون طاقت نیاورد خصوصی پاسخ بدید :icon_surp .در پاسخ به درخواست دوستان از پاسخ مورد به مورد پرهیز می کنم و فقط 2 نکته رو ذکر می کنم :

1 : لطف کنید بالای برگه کروکی رو نگاه کنید دقیقآ نوشته سازش نامه!

2 : در موارد جرحی دادخواست کیفری ارائه می کنند نه حقوقی در حالیکه شما فرمودید :
"اگر خداي نخواسته تصادف جرحي است مي توانيد دادخواست حقوقي را ......."
هرچند بعدآ اصلاح کردید و گفتین شکایت کیفری!

البته من و سایر دوستان مطمئنیم بیشتر اشتباهات بی منظور و از سر عجله در تایپ بوده ( مانند کانون وکلا به جای کارشناسان که خود بنده اشتباهآ گفتم )
جناب مهدوی عزیز با توجه به اینکه در اکثر موارد اتفاق نظر وجود داره و جهت رعایت قوانین سایت و احترام به دوست قدیمی جناب پیام خان بهتره بقیه بحثها رو به صورت خصوصی دنبال کنیم تا بنده نیز بیشتر بتونم از تجربیات جنابعالی استفاده کنم.

...... ادامه بحث شیرین خودمون :
خوب برگه کروکی یا همان سازش رو هم شما امضا می کنید و هم مقصر!!
در اونجا نوشته بنده به عنوان مقصر کلیه خسارتهای خود را دریافت نمودم و هیچ شکایتی نخواهم داشت!
و شما اون رو امضا می کنید!
در اینصورت چگونه است که می توان به راحتی شکایت کرد ؟ مگر در سازش نامه امضا و تعهد نداده اید که شکایت نکنید و تایید نکرده اید تمام خسارت خود را دریاف نموده اید؟
یک نکته ظریف در این بین هست که با توجه به تخصص جناب مهدوی عزیز پاسخ رو به ایشون واگذار می کنم.

amahdavi2004
10 February 2007, 12:18 PM
آسايش دو گيتي تفسير اين دو حرف است
با دوستان مروت با دشمنان مدارا

ما كوچيك همه هستيم و براي همه لنگ مي اندازيم . :icon_excl شما لطفا مبحث تاپيك خود را ادامه دهيد تا همه استفاده كنيم

یک نکته ظریف در این بین هست که با توجه به تخصص جناب مهدوی عزیز پاسخ رو به ایشون واگذار می کنم.

فكر مي كنم همه منظور شما را فهميدند. خداحافظ :icon_cool

Foad
10 February 2007, 01:14 PM
دوستان چرا زمینه کدورت رو برای هم فراهم می کنید؟از دو دوست عزیزم آقای مهدوی و علیرضا خواهش می کنم به این کدورتها خاتمه بدین چون همه داریم از صحبتهای شما دو عزیز استفاده می کنیم

arrsmid
16 February 2007, 08:45 AM
دوستان عزیز پس چی شد جواب این نکته ظریف ((مگر در سازش نامه امضا و تعهد نداده اید که شکایت نکنید و تایید نکرده اید تمام خسارت خود را دریاف نموده اید؟))

siamak3
17 February 2007, 02:36 AM
چی شد جواب این نکته ظریف ؟

alirezasalam
20 February 2007, 12:15 AM
ببینید دوستان در حقیقت چیزی که در برگه کروکی مطرح میشه از دید بیمه رضایت مقصر است .(هرچند رضایت مقصر از بیمه در گرو رضایت زیاندیده از مقصر است ) ( piliz read again )
یعنی برای بیمه رضایت مقصر که طرف قرار داد با بیمه است مهمه!
چون شرکت بیمه می خواد خیالش راحت بشه که به تعهدش نسبت به مقصر عمل کرده. چرا مقصر؟
چون بیمه تعهد داده در صورت تصادف از مقصر حمایت کنه.

از طرفی شرکت بیمه مسئول جبران خسارت طرف مقصر (یعنی زیاندیده )از لحاظ فیزیکی (صافکاری و نقاشی ) اون هم تا سقف قرار داده که معمولآ یک میلیون و یا 2 میلیون تومان برای سواری است!
و تعهدی نسبت به تامین افت ارزش وسیله نقلیه یا سایر خسارتهای دیگری که به زیاندیده وارد میشه نداره. و همچین بیمه ای که افت ارزش رو بده لا اقل من یکی که تو ایران ندیدم.

پس خیالتون راحت باشه به راحتی و بدون هیچ مشکل حقوقی می تونید حق خودتون رو مطالبه کنید و مطمئن باشید شما اولین نفر نیستید و خیلی ها در این راه تونستند ( قسمتی از )خسارتشون رو دریافت کنند.

چرا قسمتی از خسارت؟
چون در تصادف خیلی هزینه های جانبی هست که اصلآ مد نظر قرار نمیگیره و یا نمیشه اونا رو اثبات کرد یا لا اقل به دردسرش نمیارزه.
تازه اینها همه به جز خسارت معنوی و روحی روانی است که به شما و خانوادتون وارد میشه.
اصلآ همین که آدم تصادف میکنه و به معطل شدن تا رسیدن افسر و.............الی آخر که فکر میکنه اونقدر تشریفات تصادف زیاده و آدم رو خسته می کنه که گاهی ممکنه طرف بی خیال موضوع بشه چه برسه بشکایت از بیمه و دادگاه و افت ارزشو!!!!!!!!!!!!!

به هر حال اگه به پاسخ کارشناسانه تر نیاز هست باید از جناب مهدوی عزیز کمک بگیریم.

siamak3
20 February 2007, 12:27 AM
آقای alirezasalam هنوز به اون نکته ظریف پاسخ ندادید لطفا مطلب رو از اونجا ادامه بدید . ممنون .

alirezasalam
22 February 2007, 06:07 PM
سیامک جان در پست 22 پاسخ دادم.

امير حيدري
25 November 2007, 09:33 AM
قسمت عقب سمند عوض بشه چقدر از قيمت ماشين ميفته؟
البته صافكار و نقاش خيلي تميز كار كردند.

alirezasalam
25 November 2007, 07:36 PM
برای این کار دادگاه کارشناس تعیین می کنه.
درصدی از قیمت روز ماشین رو بهتون میدن. در ضمن ماشین باید مدل سال یا یک سال قدیمی تر باشه .
اصلآ هم مهم نیست خوب درست شده باشه یا نه.
مثلآ هلالی دور چرخ روی گلگیر ماشین من در مساحتی به وسعت یک وجب (یا کمی بیشتر ) قر شد. کارشناس ماشین رو یک گلگیر رنگ تعیین کرد و یک میلیون تومان نوشت. و می گفت اگه کل گلگیر هم قر شده بود همین بود!

البته این به جز سیصد تومنی بود که بیمه طرف بابت تعمیر قسمت آسیب دیده داد!

alirezasalam
30 December 2007, 10:40 PM
مراحل انجام کار جهت شکایت به منظور اخذ افت ارزش خودرو بر اثر تصادف :
البته در پرونده ای که برای خودم پیش اومد

1- مراجعه به دادگاه حقوقی محل سکونت کسی که ازش شکایت داشتم.
2- تنظیم شکایت نامه با عنوان "جبران ضرر و زیان "
3- دادگاه کارشناس تعیین کرد و مبلغ 50 هزار تومان به عنوان هزینه واریز نمودم سپس کارشناس یک میلیون تومان خسارت افت ارزش وسیله نقلیه تعیین کرد.
4 - با اعتراض ایشون به حکم . دادگاه کارشناسهای دیگری رو تعیین کرد . 3 کارشناس اما ایشون از پرداخت هزینه 3 کارشناس که حدود 150 تومن میشد سر باز زد. این رویه فقط موجب طولانی شدن زماندادرسی شد.

نکته: هر کس در حکمنهایی داگاه محکوم بشه تمام هزینه های کارشناسی رو که طرف مقابل پرداخت کرده باید پس بده.

5- چون ایشون هزینه کارشناس رو پرداخت نکرد دادگاه طبق نظر کارشناس قبلی طرف رو به پرداخت مبلغ یک میلیون تومان محکوم کرد.

6- طرف به حکم دادگاه بدوی اعتراض کرد. جالبه در یک کاغذ A4 اینطور نوشت : اینجانب اعتراض دارم!
همین یک جمله 2 ماه کار مارو عقب انداخت!

7- خلاصه حکم به دادگاه تجدید نظر رفت تایید شد و به دادگاه بدوی (همونجایی که روز اول مراجعه کرده بودم ) بازگشت. این حکم قطعی و لازم الاجرا است.

8- تقاضای ابلاغ حکم به طرف رو دادم . اینکار انجام شد اما باز هم زیر بار نمیرفت.

9- اینبار تقاضای ارجا حکم به اجرای احکام داده شد .در اجرای احکام هم طفره رفت. به من گفتند اگر مالی از ایشون سراغ دارید معرفی کنید تا فوری حراج کنیم و به عنوان راهنمایی گفتند چون رقم یک میلیون بیشتر نیست از موبایل طرف شروع کنید چون ظرف یک روز ................

10- طرف من متاسفانه همچنان بر این موضوع پافشاری میکرد که بیمه می بایست این پول رو پرداخت کنه. در حالیکه این موضوع اصلآ به بیمه ربطی نداره. خلاصه با ایشون خیلی محترمانه گفتند اگر پرداخت نکنی ماشینت رو حراج می کنیم!
حالا بماند تریلر ایشون100 میلیون قیمت داشت و روزی 400 هزار تومن درآمد فقط از این یک ماشین داشت.

11- خلاصه طرف دید این تو بمیری از اون تو بیمیری ها نیست و پول رو بعد از 1.5 سال به حساب دادسرا ریخت و ما اون رو گرفتیم.

نا گفته نماند در کلیه مراحل پرونده من این پیشنهاد رو به ایشون دادم که من از نصف حقم گذشتم و به 500 تومن اون هم به صورت ماهی 50 تومن راضی بودم . فقط و فقط به این دلیل که این آقا ادب بشه . چون در پرونده بیمه ایشون چندینتصادف وحشتناک جرحی وجود داشت و این بیشترین انگیزه من برای پیگیری این مسئله بود. چون فکر میکرد با این ماشین بزرگ به هر کی بخواد میتونه بزنه و بیمه هم خسارت رو جبران میکنه!!!!!!!!! وبه تصادفاتش هم مباهات میکرد و همیشه حتی در داخل اداره بیمه از تصادفاتش با ماشین های سواری به عنوان بهترین خاطراتش یاد میکرد.

طرف اینقدر حرفه ای بود که هریک از ماشنهاش رو طوری بیمه کرده بود که 4 میلیون خسارت میداد !!!!
و به همبن دلیل به هرکس که می خواست میزد.

یادمون باشه اینکار رو نه برای پول بلکه برای جلوگیری از تفکرات نادرست چنین افرادی انجام بدیم . و یادمون باشه هرگز این رویه رو در مقابل یه سری آدم کم بضاعت در پیش نگیریم که عین ناجوانمردی است .

هرکس توضیح بیشتری نیاز داره یا سوال خاصی داره خوشحال میشم تا حد توانم راهنمایی کنم.

مطالب این قسم از تالار از جایی کپی نشده و لااقل من در هیچ کجای نت به چنین مطلبی بر نخوردم. لذاحق استفاده انحصاری آن با PHALLS می باشد و استفاده از این نوشته ها در سایر سایتها و جهت ارتقا حقوق شهروندی با ذکر منبع بلامانع است.

Empress
30 December 2007, 11:26 PM
میشه یه متن فرضی برای دادخواست اینجا بذارید برای کسانی مثل من که خیلی با نامه های اداری آشنا نیستند؟؟

من هم کاملا موافقم که برای بالا بردن فرهنگ در رانندگی (به خصوص راننده های تریلی که واقعا تصادف ها براشون یه خاطره شیرینه و نه یه موضوع ناراحت کننده) دوستان لطف کنند و با توجه به تمام مواردی که گفته شده و تاکید شده (در نظر گرفتن بضاعت مالی و ... ) زحمت رفت و آمد در دادگاه رو بکشن تا یکم وضعیت رانندگی این قشر درست بشه.

amahdavi2004
31 December 2007, 11:48 AM
يك سر به تاپيك امضاي من بزنيد هر چه لازم داريد پيدا مي كنيد؛ مي توانيد برگه دادخواست آماده را دانلود كنيد و با متن آماده پرينت كنيد. فقط حواستان باشد مشخصات مربوط به خودتان را بنويسيد.

Raminium2001
31 December 2007, 01:21 PM
دوستان من یک خواهشی دارم.
لطفا وقتی تصادف میکنید، حتی وقتی که مقصر نیستید، بدونید ضرر کردین و بجز در مواقع خاص (راننده خاطی بیش از حد بیشعور باشه و در ضمن قدرت مالی کافی داشته باشه) از شکایت به منظور جبران ضرر و زیان خود داری کنید و به همون پولی که از بیمه می گیرید اکتفا کنید. به هر حال کسی که باهاش تصادف کردیم یه هم وطنمونه و ممکنه روزی خودمون اون طرف میز قرار بگیریم.

X_Man
2 January 2008, 05:17 PM
در شرایط عادی حاظر نیستم این کار رو بکنم چون اشتباه برای هر کسی پیش میاد, اما برای بعضی ها یه اشتباه ساده نیست.

اما بعضی وقت ها....

مثلا یک بار با یک راننده کامیون معتاد تصادف کردم که یه طرف ماشین رو برد (گفت که ماشین رو اصلا ندیده و به من زده، پدرم بهش گفتن ماشین فدای سرت, اگه آدم اونجا بود چی؟ اون خیلی عادی گفت مرگ و زندگی دست خداست.... همین جا دعوا شد و....)
یک بار دیگه با یک وانت نیسان شهرداری تصادف کردم که اون هم رانندش معتاد بود و مطمئن هستم تا وقتی کروکی تموم شد هم اصلا نمی فهمید که چه خبره....
اگه اون موقع ها بلد بودم حتما این کار رو میکردم.

eastern
31 January 2008, 06:16 PM
5- چون ایشون هزینه کارشناس رو پرداخت نکرد دادگاه طبق نظر کارشناس قبلی طرف رو به پرداخت مبلغ یک میلیون تومان محکوم کرد.

10- طرف من متاسفانه همچنان بر این موضوع پافشاری میکرد که بیمه می بایست این پول رو پرداخت کنه. در حالیکه این موضوع اصلآ به بیمه ربطی نداره. خلاصه با ایشون خیلی محترمانه گفتند اگر پرداخت نکنی ماشینت رو حراج می کنیم!
حالا بماند تریلر ایشون100 میلیون قیمت داشت و روزی 400 هزار تومن درآمد فقط از این یک ماشین داشت.

واقعا عالی توضیح دادید. من که اتومبیلم اونقدر نمی ارزه که بخوام شکایت کنم ! ولی از این همه دقت و آگاهی در ریزه کاری های حقوقی لذت بردم و استفاده کردم.

ولی ببینم شما با تریلر تصادف کردید؟! به نظرم باید کل مبلغ دریافتی رو صدقه بدید !

minime
14 April 2008, 06:12 PM
خوندن تاپيك برام جالب بود. راستش دنبال مطلب ديگه‌اي بودم و شانسي چشمم بعد از اين همه مدت بهش خورد.

در مورد احقاق حق از كسي كه به ناحق به شما آسيب رسونده و سابقه رانندگي خطرناك هم داره، من هم به شما كاملاً حق مي‌دهم.

اما مشكل اينجاست كه بايد اول ديد كه اين قوانين راهنمايي و رانندگي فعلي ايران، آيا هميشه حق رو به حقدار مي‌ده؟؟ يا بعضي مواقع درست كه كسي طبق قانون كسي طرف حق شناخته مي‌شه، آيا واقعاً و كاملاً حق با اون هست و يا درصدي و يا حتي شايد برعكس مقصر واقعي اون بوده.

شنيدم كه مثلاً قبل از انقلاب كه شروع ساخت اتوبانهاي تهران بود و رواج سرعت بيشتر ماشينها، قانوني بود كه در جاهاي خاصي از اتوبانها كه مشخص شده بود اگر عابر بدست ماشين كشته مي‌شد، خونش پاي خودش بود و راننده بي‌تقصير. اما در زمان حال اگه طرف حتي بطور عمد و براي سركيسه كردن و يا گرفتن ديه بپره جلوي ماشين شما، شما رو مقصر مي‌دونن. با اينكه خودتون هم مي‌دونيد كه خداييش حق با شما بوده، اما قانون اينبار خودش بي‌قانون شده.
شب عيد 87 توي بلوار كريمخان تهران كه دولت عمدي ميله‌هاي بلند زده وسط بلوار كه كسي رد نشه، چند تا از اين جوونكهاي ديوونه به زور داشتن از روي اين ميله‌ها مي‌پريدن كه خيابون رو رد كنن. اون هم از جايي كه خيابون منحني هست و شما بيشتر از چند متر از كل خيابون رو نمي‌تونيد ببينيد. يكيشيون به آهن گير كرد و خورد وسط خيابون جلوي ماشين من. سرعتم زير 50 بود و به خير گذشت. اما اگه تلف مي‌شد، قانون حق رو به اون مي‌داد و نه به من.

يا اين قضيه حق تقدم توي ميدوون كه طبق قانون ايران كسي كه وارد ميدوون مي‌شه به كسي كه توي اون در حال حركت هست، حق تقدم داره. البته شنيدم كه جديداً عاقل شدن و مثل ملل متمدن ديگه فهميدن حق تقدم با راننده توي ميدون هست و نه اوني كه وارد مي‌شه (‌هم ميدوون زودتر خلوت‌ مي‌شه و هم راننده توي ميدوون شعاع ديد كمتري داره). البته الان توي سايت پليس رو نگاه كردم و ديدم كه اصلاً در اين مورد حرفي نزده و سكوت كرده. يعني بطور قانوني و رسمي معلوم نيست كه كدوم ماشين زمان تصادف توي ميدوون حق داره (نه بيرون و يا زمان ورود به ميدوون منظورم نيست).
به ماده‌هاي 121 تا 127 نگاه كنيد و خودتون ببينيد:

http://www.police.ir/Rules/Rules06-1.htm

مثلاً همين ماده 126 خودش مشكل داره و غيرمنطقي هست. توي خارج متمدن اگه شما زمان چراغ سبز براي ماشينها و قرمز براي خودتون از روي خطكشي رد بشيد و تلف بشيد، خونتون پاي خودتون هست. اما توي ايران طبق اين قانون ناقص، اشاره‌اي به چراغ قرمز و سبز و غيره نشده. براي همين هم هست كه توي چهارراهاي شلوغ، مردم زمان چراغ سبز لاي ماشينها وول مي‌خورن و تازه هي به ماشينهاي عبوري هم غرولند مي‌كنن.

يا مورد ديگه حق تقدم براي ماشيني عبوري از چهارراه يك خيابان اصلي با جدول وسط هست. يعني شما اگه از چراغ قرمز كه حق تقدم كمتري داره به قصد عبور از چهارراه حركت ‌كنيد تا رسيدن به جدول وسط شما حق تقدم كمتري داريد و به محض رسيدن به خط دوم و عبور از جدول وسط، ماشينهاي خيابان اصلي كه چراغ زرد هم دارن بايستي مراقبتر باشن و شما حق تقدم داريد.
اما توي ايران شما حتي اگه يك سانت از ماشينتون هم توي خيابون مونده باشه و يا راننده خيابون اصلي با سرعت دو برابر سرعت قانوني به شما بزنه، مست باشه، ماشين دزدي باشه و غيره و غيره، باز هم شما مقصريد. اين بلا سر خودم اومده و ديدم كه پليس چي گفت. مي‌گه سرعت و غيره توي شهر چك نمي‌شه و فقط اين قانون بطور كوركورانه اجرا مي‌شه.
فكر مي‌كنيد سر چهارراهها چرا بعضي راننده‌ها تحت هيچ شرايطي سرعت رو كم نمي‌كنن و دقت هم نمي‌كنن؟؟؟؟؟ چون خيالشون راحته كه طبق اين قانون هميشه هميشه هميشه حق با اونهاست، حتي اگه ناحق ناحق ناحق هم باشن.

اين چند تا مثال نشون مي‌ده كه واقعاً تا قوانين عادلانه و درست نباشه نمي‌شه هر كسي كه طبق قانون شما رو به دادگاه كشوند و صاحب حق شناخته شده، رو از طرف قوانين انساني و عادلانه صاحب حق واقعي دونست.
كم نديدم موتوريهايي كه با سواستفاده از قانون، دوستان يا آشنايان خودم رو به قصد سركيسه كردن، به قانون تهديد كرده باشن. يه عده موفق و يه عده هم ناكام. راننده سواستفاده‌چي هم كه يه بار گير خودم افتاده بود.
اين قانون ناجور باعث مي‌شه صاحب حقهاي واقعي مثل دوستاني كه توي اين تاپيك نوشتن با سواستفاده‌چي‌هاي واقعي كنار هم گذاشته بشن و تشخيص حق از ناحق خيلي سخت باشه.

Mahdi_Moghaddami
26 February 2009, 04:37 PM
در تاريخ 1387/11/24 در کمربندي جنوبي شهر زنجان شب هنگام در حال رانندگي بودم که ناگهان با صحنه تصادف سه دستگاه خودرو روبرو شدم که در اثر برخورد به يکدگر متوقف بودند و ماشين پليس و افسر گشت هم در آنجا حضور داشتند و به دليل شدت تصادف عده اي هم دور آنها جمع شده بودند که باعث شده بود نيمي از مسير مسدود شود، بنابراين سرعت خود را کم کردم تا خداي ناکرده برخوردي با خودروهاي تصادف کرده که منحرف شده بودند و در زواياي مختلف قرار گرفته بودند و يا افرادي که تجمع کرده بودند نداشته باشم. در همين حين متاسفانه يک دستگاه خودروي سواري پژو 405 به دليل عدم توجه کافي به جلو و سرعت زياد از پشت با خودروي سواري اينجانب ( پژو 206 صندوق دار تيپ V8 مدل 1387) به شدت برخورد کرد و خودروي اينجانب پس از انحراف و طي مسافت تقريبي 20 الي 30 متر در حاليکه در بيم واميد آن بودم که آيا به سلامت موفق به متوقف کردن خودرو خواهم شد ياخير بالاخره از حرکت ايستاد! در ابتدا بر اثر اين تصادف و پرت شدن خودرو واقعا شوکه شده بودم اما به خواست پروردگار هيچ نوع آسيب جسمي به من وارد نشد و خودرو پس از انحراف با هيچ مانع، شخص يا خودروي ديگري برخورد نکرد. پس از پياده شدن از خودرو متاسفانه شاهد آن بودم که خسارتهاي سنگيني به خودرو از ناحيه صندوق عقب، سپر و گلگير راست و تمامي متعلقات آنها وار شده است... خودروي پژو 405 که مقصر حادثه بود نيز خسارتهاي سنگيني ديده بود. با توجه به اينکه افسر گشت در آنجا حضور داشت و مشغول بررسي صحنه تصادف قبلي بود شاهد تصادف ما بود و خودروي پژو 405 را مقصر اعلام کرد.... در اين لحظه خاص از زندگي خودم خواسته يا ناخواسته وارد سيکل يک پرونده حقوقي شدم! من راه خودم را ميرفتم و با احتياط کامل .... اما بي احتياطي شخص ديگري باعث شد خسارتهاي مالي سنگيني به اينجانب وارد شود....
پس از تصادف افسر کروکي را آماده کرد و از من و مقصر خواست تا آن را امضا کنيم. در اينجا بود که اندک اطلاعات عمومي بنده به داد من رسيد و بنده که ميدانستم چون خسارت وارد شده به خودرو سنگين است و حتي بيمه شخص ثالث مقصر حادثه نيز قادر به جبران آن نخواهد بود از امضاي کروکي سازشي خودداري کردم و ضمن اعتراض و سنگين دانستن خسارت وارده به خودروي خود شکايت خود را از طرف مقابل به افسر مربوطه اعلا م کردم. افسر مربوطه در برابر اين کار بنده اظهار کردند که در اينصورت هر دو خودرو بايد به پارکينگ بروند و هر دو طرف با رسيد تحويل خودرو به پارکينگ به اينجا مراجعه کنند. در اينجا مقصر حادثه اعتراض کرد و گفت که حاضر به بکسل کردن خودرو به پارکينگ نيست چون بيمه دارد و بيمه خسارت را جبران خواهد کرد... از همينجا دردسرها شروع شد. اينجانب بلافاصله اقدام به تحويل خودروي خود به پارکينگ کردم اما مقصر حادثه خودرو را به پارکينگ تحويل نداد پس از چندين روز کش و قوس با مقصر بالاخره ايشان خودرو را به پارکينگ تحويل دادند و با رسيد تحويل خودرو به پارينگ بار ديگر به افسر مربوطه مراجعه کرديم. ايشان پس از تحويل مدارک مقصر از من خواستند تا از مدارک کپي بگيرم و به مقصر بازگردانم و گزارش و کروکي تصادف را نيز به من تحويل دادند و گفتند که براي شکايت بايد به دادسرا مراجعه کني. پس از مراجعه به دادسرا و شرح ما وقع فرمي را به بنده دادند و گفتند بايد به شوراي حل اختلاف مراجعه کني. بلافاصله به شوراي حل اختلاف مراجعه کردم که در آنجا تقاضاي تامين دليل خود را تسليم داديار شعبه مربوطه کردم. داديار مربوطه از من خواست تا هزينه کارشناس را واريز کنم و پس از واريز مبلغ 300,000 ريال ايشان کارشناس رسمي دادگستري را به من معرفي کردند و پاکت در بسته اي را به من دادند تا به کارشناس بدهم. با کارشناس رسمي دادگستري تماس گرفتم و ايشان گفتند که ماشين را ازپارکينگ بيرون بيار و به تعميرگاه ببر تا من براي ديدن بيايم. اين هماهنگي من با ايشان به دليل آن بود که بنده از بهم خوردن شرايط و ادعاهاي بعدي مقصر واهمه داشتم. با دوندگيهاي فراوان ماشين را از پارکينگ بيرون آوردم و کارشناس رسمي دادگستري براي ديدن ماشين آمدند و گفتند که به دليل شدت خسارت بايد قطعات آسيب ديده از خودرو جدا شوند تا دقيقا مشخص شود چه قطعاتي عوض خواهند شد و چه آسيبهاي ديگري به خودرو وارد شده است و از تعمير کار خواستند تا کار را شروع کند و گفتند که دوباره با ايشان تماس بگيرم. تا اين مرحله از کار را با سرعت پيش رفته بودم اما از اينجا بود که ديگر کارها خوب پيش نرفت... قطعات اين خودرو در بازار بسيار کم ياب هستند... نمايندگي مجاز ايران خودرو نيز گفت که قطعات را ندارد و اگر خودرو را به نمايندگي مجاز بدهم کار تعمير آن بيش از 2 ماه طول خواهد کشيد. دربه در به دنبال قطعات خودرو بودم که در بازار سياه قيمت قطعات را 1.5 برابر و حتي 2 برابر قيمت شرکتي عنوان ميکردند... به هر حال بنده با هزاران دردسر و با پرداخت هزينه بيشتر بيشتر قطعات را تهيه کردم تا کار تعمير شروع شود و البته فاکتور معتبر براي همه آنها دارم هر چند که قيمتها بالاتر از قيمت شرکتي آنهاست. در اين فاصله بيمه را نيز در جريان امور قرار دادم و چون بيمه ثالث مقصر و بيمه بدنه خودروي اينجانب هر دو بيمه ايران هستند براي هر دو پرونده مشترکي را تشکيل دادم. در تشکيل پرونده در بيمه از اينجانب به دليل غير سازشي بودن کروکي، برگه بازجويي خواستند که من آنرا نداشتم. به افسر مربوطه مراجعه کردم که گفتند تهيه برگه بازجويي وظيفه ما نيست بنابراين موضوع را به داديار پرونده انعکاس دادم که گفتند اين را بايد کلانتري انجام بدهد. به کلانتري مراجعه کردم که گفتند بايد به دادسرا بروي و برعليه مقصر شکايت کني تا به کلانتري ارجاع بدهند... بعد ما مقصر را ميخواهيم و برگه بازجويي را تنظيم ميکنيم و شما را به شوراي حل اختلاف ارجاع ميدهيم! بنده گفتم که قبلا به شوراي حل اختلاف مراجعه کرده ام و الان ما در آنجا پرونده داريم که گفتند به ما مربوط نيست و روال کار ما اينطور است. به هر حال تا اين لحظه اينجانب موفق به گرفتن اين برگه بازجويي که از مدارک مورد درخواست بيمه است نشده ام! تنها لطفي که بيمه ايران انجام داده است اين است که پرونده را تشکيل داده است و از من خواسته اند که اين برگه بازجويي را بعدا براي آنها ببرم و کارشناسان آنها هم آمدند و خودرو را ديدند....
طولاني شدن پروسه تامين قطعات باعث شده است که کش و قوس هاي زيادي بين اينجانب و مقصر حادثه (که مالک خودرو نبوده) و نيز مالک خودرويي که مقصر راکب آن بوده است بوجود آيد. ايشان دايما با من در تماس بودند و از من ميخواستند که رضايت دهم تا خودروي خود را از پارکينگ بيرون بياورند که بنده قبول نکردم... اظهار ميکردند که خودرو در پارکينگ آسيب ميبيند! بدون اينکه لحظه اي فکر کنند که چه زياني به من وارد آمده است... در حال حاضر کارشناس رسمي دادگستري هنوز نظر خود را اعلام نکرده است چون کار تعمير خودرو خوب پيش نرفته است. چندين روز است که تماس مالک خودروي مقصر با من قطع شده است و من گمان ميکنم که اتفاقاتي در پشت پرده رخ داده يا در حال رخ دادن است و حدس ميزنم که آنها با هر ترفندي موفق شده اند که خودروي خود را از پارينگ بيرون بياورند! تا جاييکه من ميدانم آنها بدون رضايت من نميتوانند خودروي خود را آزاد کنند مگر اينکه داديار چنين دستوري داده باشد. شايد آنها با پيدا کردن شعبه و داديار مربوطه او را راضي به آزادي خودروي خود کرده باشند....حتي اگر ايشان موفق به انجام اينکار شده باشند اينجانب هر چند يک برگ برنده را از دست ميدهم اما از راهي که در پيش گرفته ام منصرف نخواهم شد. قصد من اين است که با تامين دليل کليه خسارات و افت قيمت خودروي خود را از مالک خودروي مقصر مطالبه کنم. دشواري قضيه درکند و مشکل بودن روند تعميرات خودرو است و بدتر از همه ناياب و گران بودن قطعات لازم است. تمامي مراحل ذکر شده را بدون استفاده از وکيل و با راهنماييهاي ارزشمندي که در اين اتاق گفتگو توسط دوستان خصوصا جناب آقاي amahdavi2004 (http://phalls.com/vbulletin/member.php?u=27886)عزيز ارايه شده بود پي گيري کرده ام. در مراحل اوليه کارهايم خوب پيش رفتند اما اکنون در مرحله اي قرار دارم که به راهنمايي دوستان با تجربه نياز دارم. خصوصا که احساس ميکنم مقصر با بيرون کشيدن خودروي خود در حال دور زدن من است! پس از تامين دليل چه کارهاي ديگري بايد انجام بدهم؟ من قصد داشتم درخواست توقيف خودروي مقصر را تحت عنوان " تامين خواسته " به همراه دادخواست حقوقي " مطالبه ضرر و زيان " داشته باشم که متاسفانه به دليل طولاني شدن پروسه تامين دليل احساس ميکنم فرصت از دست ميرود و مقصر خودروي خود را آزاد ميکند. به نظر شما از وکيل استفاده کنم يا اينکه باقي راه را نيز ميتوان با حوصله پيمود و همانند آقاي amahdavi2004 (http://phalls.com/vbulletin/member.php?u=27886)عزيز سرانجام حق خود را به دست قانون از مقصر گفت؟

احسان خان
26 February 2009, 08:27 PM
واقعاً باريكلا به آگاهي و سرعت عمل شما كه همون موقع ماشين مقصر رو پاركينگ انداختين.

حتي اگر ماشين رو بيرون ببرند يك كار غير قانوني صورت گرفته و جرم ميباشد.

بيمه شخص ثالث طرف مبلغ احتمالاً 1 ميليون تومن و شايد 2 ميليون تومن (طبق قراردادش با بيمه) رو به شما پرداخت ميكنند و مابقي رو بايد از جيب بپردازند.

حالا اگر به هر دليل نتوانند مابقي خسارت رو پرداخت كنند شما ميتوانيد بيمه خودتان را وكيل كنيد و تنها با فرانشيز 5 درصد مابقي خسارت را به شما پرداخت ميكنند و از آن لحظه به بعد، شما كاري به باقي قضايا نخواهيد داشت و طرف حساب بيمه، شخص مقصر ميشود.

ولي افت قيمت ماشين را بيمه نميدهد كه بايد از مقصر حادثه دريافت كرد.

وکیل الرعایا
11 February 2010, 03:29 PM
سلام من مطلبتون رو خوندم خوب بود آفرین به این پشتکارتون

gilase_tanha2020
11 November 2010, 03:03 PM
با سلام
من حدود 6 روز پیش تصادفی سنگینی داشتم که در اثر برخورد در عقب سمت راست یه پژو پارس به گلگیر جلوی سمت راست ماشینم اتفاق افتاد.ماشین من 206 SD V8 بود.در اصل طرف از سمت راست من بین ماشین من و ماشین یکی دیگه لایی کشید و ماشین من منحرف و به یه عابر خوردم که بنده خدا فوت کرد و با سرعت 90تا به بلوکه های سیمانی برخورد کردم.خوشبختانه من کاملا سالم موندم.ولی ماشین از ناحیه 2تا گلگیر جلو و کاپوت دچار خسارت سنگینی شد.کروکی راهنمایی رانندگی طرف مقصر دونسته و با قید ضمانت آزاد شد.البته طرف کاملا متمدن نشون میده و از اول میگف هرچی خسارتت باشه می دم.ماشینای جفتمون تو پارکینگ.البته هنوز دادگاه تشکیل نشده ولی 95% طرف مقصره.راستی این جرم یعنی قتل غیرعمد زندانشو میشه خرید ؟ ؟ ؟
تا این لحظه ما هیچ شکایتی انجام ندادیم واسه جبران خسارت و از بیمه طرف چیزی دریافت نکردیم
میخواستم ببینم مهلت خاصی واسه شکایت کردن وجود نداره که مثلا بگن تموم شده؟؟؟
افت قیمت ماشین من چقدر میشه؟؟؟ کیسه هوا راننده کار کرد.(میدونم که باید بالا 2 تومن بنویسم که به حل اختلاف نره پرونده ماشین بدون رنگ بود)
از اونجایی که شاسی حتما لطمه دیده در صورت تعمیر فرمون نمیکشه ؟ ؟ ؟
:icon_eek:

badform
5 March 2011, 07:14 AM
تاپیک بسیار خوبی هست ولی یادتون نره که این دادخواست حقوقی هست ودر نهایت اگر طرف پولتون رو نداد منجر به صدور اجراییه میشه که اون موقع تازه اول دردسره !!
چون شما باید مال و منال از طرف معرفی کنید تا دادگاه اونا رو ظبط و مصادره کنه و در حراج بفروشه و حراج تایید بشه و پول به حساب دادگاه واریز بشه و .......
وتازه اگر طرف مال ومنالی داشته باشه و میدونید که خونه و اسباب زندگی و حتی ماشین طرف ( اگه 1 دونه داشته باشه) رو نمیتونید ظبط کنید چون از نظر قانون ملزومات زندگیه !!!
و باید برید بگردید و ببینید مال و اموال اضافی ازش پیدا کنید واگر نداشته باشه هم که میدونید چی میشه ؟
قال رسول الله (ص) : المفلس فی امان الله !!!!!!
به همین سادگی
من اینو تجربه کردم وچون دادخواست کیفری نمیشه طرف پولتون رو نمیده و به همین سادگی شما رو هم از کار و زندگی میندازه
البته حرف دوستان درسته و ادم باید حق خودشو بگیره ولی توصیه من اینه که در ابتدا ببنید طرف چیزی داره که بتونید ازش بگیرید یا نه

مي شه منبع اين قوانين را بفرماييد و اينکه در کدام پرونده ها شاکي بايد دنبال سرمايه هاي متهم باشه؟!!!

gilase_tanha2020
5 March 2011, 08:10 AM
دوستان اگه ثابت شد که مقصر چیزی نداره چی میشه ؟ طرف میره زندان ؟البته پدر و برادر مقصر دارای ثروت زیاد هستن. الان مقصر حادثه ی من باید 4 تومن بهم بده ، یعنی می پره ؟

amahdavi2004
5 March 2011, 10:19 AM
شما گوش به زنگ باش و وقتي حكم شما قطعي شد (بعد از تجديد نظر) سريع برو اجراي حكم و تقاضاي اجراي حكم كن؛ اگر طرف نداد سريع به علت استنكاف از اجراي حكم برايش جلب بگير؛ اگر پدر و برادرش داشته باشند با يك شب خوابيدن در بازداشگاه پول فراهم مي شود و اگر پوست كلفت باشند و پول را ندهند بايد داخل زندان تقاضاي حكم اعسار كند و تا رسيدگي و اثبات در دادگاه در زندان مي ماند (شما اگر به حكم اعسار در دادگاه بدوي اعتراض كني تا صدور حكم دادگاه تجديد نظر باز در زندان مي ماند.)
در هر حال خسارت شما نمي پرد چون فرضاً حكم اعسار بگيرد تقسيط مي شود و متاسفانه چند سال طول مي كشد پول را بدهد ولي باز هم در مراحل پرداخت اقساط اگر تاخير كرد مي تواني دوباره حكم جلب را بگيري.

masoud283
7 January 2012, 12:16 PM
اساتید محترم سلام.
یه چند وقت پیش با یه سمند مدل 83 تصادف کردمکه مقصرم بودم.خدارو شکر بیمه خسارت ماشینشو داد.حالا طرف رفته وتسه افت قیمت ماشینش شکایت کرده . کارشناسه هم 700 تومن براش زده.حالا میخوام ببینم با توجه به اینکه ماشینش مدل 83 هست اگه اعتراض کنم به جایی میرسه حرفم یا نه؟منظورم اینکه استثنا هم وجود داره یا نه تو این مورد؟ممنون میشم راهنمایی کنید

amahdavi2004
7 January 2012, 01:44 PM
رقم 700 هزار تومان برای یک سمند مدل 83 به نظر زیاد است مگر این که داغون شده باشد؛ شما به نظریه کارشناس اعتراض کنید و تقاضای کارشناسی مجدد کنید.

gilase_tanha2020
7 January 2012, 04:33 PM
در شهر ما فقط ماشین های بالای 86 افت قیمت تعلق میگیره . ماشین من که 206 بود ، مدل 86 . سه تیکه جلو رنگ شد و یه شاسی هم تعویض کردم ، کارشناس 600 تومن افت قیمت زد . واستون زیاد زده . احتمالاً با هم آشنا بودن

راستی جناب مهدوی من هنوز درگیر تصادف سال پیشم هستم . هیئت 9 نفره هم تشکیل شد ، از مشهد اومدن . الان حکمشون رو گرفتم که طرف دوباره مقصر شده :icon_ques

دقیقاً 14 ماه پیش تصادف کردم

masoud283
7 January 2012, 06:24 PM
ممنون از اینکه راهنماییم کردین:icon_cool
فقط یه سوال دیگه. من شنیده بودم فقط تا 5 سال افت قیمت تعلق میگیره . میخوام ببینم صحت داره یا ربطی نداره .یستگی به خسارت ماشن داره؟ ممنون

gilase_tanha2020
8 January 2012, 11:21 AM
اینکه چند سال باشه رو نمیدونم دقیقاً ، ولی زمانی که من تصادف کردم( سال 89 ) اگه باعث چپ کردن ماشین مدل 85 باشی یه ریال هم نباید افت قیمت بدی . ماشین مدل 83 که جای خود داره و اصلاً ربطی به خسارت نداره ( البته شاید شهر با شهر فرق میکنه ) . بعدشم طرف ماشینش مگه چی شده که 700 تومن افت قیمت زده ؟ شما همونطور که جناب مهدوی گفتن می تونی اعتراض کنی و هیئت 3 نفره دوباره قیمت گذاری میکنن . در کل فقط باید آشنا داشته باشی وگرنه فایده نداره ( مخصوصاً در شورای حل اختلاف ، آخه از اونجا با کارشناسا هماهنگ میشه واسه بازدید )

ehsan1371
28 October 2014, 03:05 AM
با سلام و سپاس دوستان
من چند روز پغŒش با غŒک 206 مدل 87 تصادف داشتم متاسفانه بنا به دلاغŒلغŒ حالا من مقصر شدم و متاسفانه راننده 206 هم خغŒلغŒ بغŒ انصافه، به هرحال من هم کروکغŒ رو پذغŒرفتم از طرفغŒ خسارت ماشغŒن طرف از سقف بغŒمه من بالاتر هست از طرف دغŒگه هم طرف ادعا مغŒکنه که که باغŒد غŒکغŒ دو مغŒلغŒون هم افت ارزش ماشغŒن بدغŒ، اولاً من مغŒخواستم بدونم با چه سازوکارغŒ مغŒشه فهمغŒد که دقغŒقاً چه رقمغŒ باغŒد بهش بابت مازاد بغŒمه پرداخت کنم؟؟ و همغŒن طورچگونه مابقغŒ پول خسارت رو داد به طرف که طرف ادعا نکنه که ندادغŒ؟؟؟ ماشغŒن طرف کارشناسغŒ شده و بهش گفتن که در نماغŒندگغŒ مجاز تعمغŒر کنه و فاکتور رسمغŒ بغŒاره البته همه مدارک ماشغŒن خودم هم پغŒش خودم هست ، در رابطه با افت ارزش هم من شنغŒده بودم تا غŒکغŒ دوسال قبل افت ارزش مغŒخوره ولغŒ اغŒن آقا مغŒگه باغŒد بدغŒ وگرنه شکاغŒت مغŒکنم ممنون مغŒشم راهنماغŒغŒ کنغŒد

gilase_tanha2020
3 November 2014, 12:57 AM
سلام دوست عزغŒز
تا جاغŒغŒ که من مغŒدونم طرف باغŒد بره شوراغŒ حل اختلاف درخواست تامغŒن دلغŒل بده و کارشناس مغŒاد غŒه افت قغŒمت رو تعغŒغŒن مغŒکنه که اگه سال ساخت ماشغŒن طرف بغŒشتر از 4-5 سال باشه و اصلا بگو ماشغŒن خشک بوده افت قغŒمتغŒ نداره و اگه من ماشغŒن مثلاً واسه 2 سال پغŒش باشه کارشناس ها با فرمولغŒ که دارن غŒه افت مشخص مغŒکنن که شاغŒد 30% افت قغŒمت اصلغŒ ماشغŒن در بازار آزاد باشه ، واسه همغŒن به طرف بگغŒن بره تامغŒن دلغŒل بده تا کارشناس افت رو مشخص کنه و از اون طرغŒق پرداخت کنغŒن تا طرف نتونه بزنه زغŒرش . مغŒشه گفت واسه شما دردسر خاصغŒ نداره و طرفتون باغŒد دوندگغŒ کنه . به نظر من اصلا به ماشغŒن سال 87 افت قغŒمت تعلق نمغŒگغŒره

enginer03
3 November 2014, 08:14 PM
اقا ماشغŒن من مدل 82هست وتا حالا هغŒچ ضربه وتصادفغŒ نداشته طورغŒ که 11سال تخفغŒف بغŒمه داره خغŒلغŒ روش حساسم ومغŒترسم کسغŒ بهش بماله حالا غŒعنغŒ اگر زبونم لال کسغŒ پرش بهش بگغŒره من نمغŒتونم افت قغŒمت ازش بگغŒرم؟؟؟