PDA

View Full Version : دنده مرده یعنی چی؟

shahrokh_al
6 January 2007, 12:09 PM
سلام:

دوستان میشه در مورد دنده مرده توضیح بدید

rezasmile
6 January 2007, 06:02 PM
دنده مرده یعنی اینکه دنده رو در شرایطی که قرار داری (سربالایی-سراپایینی-راه صاف)زودتر از رسیدن به دور موتور درخواستی آن دنده یا زود تر از حد معقول به دنده سبکتر تغییر بدی و در کل ماشین بدون جون می شه و شتاب شما بسیار گرفته می شود.یکی از نشانه های بارز این موضوع اینه که (در شرایطی که موتور فیلر نداشته باشد)وقتی دنده رو عوض می کنی به وضوح صدای سوپاپ ها شنیده شود.

ali1359
8 January 2007, 11:13 AM
اگه مدت زیادی به این صورت رانندگی بشه ماشین به اصطلاح تنبل میشه ودیگه خوب گاز نمیخوره

shahrokh_al
19 January 2007, 12:37 PM
اگه مدت زیادی به این صورت رانندگی بشه ماشین به اصطلاح تنبل میشه ودیگه خوب گاز نمیخوره

این مسئله میتونه باعث پاره شدن تسمه تایم بشه؟

arash p mbz bmw
19 January 2007, 03:46 PM
بنده در مورد تسمه تایم نشنیدم
اما به دلیل اینکه به موتور ضربه وارد میشود برای شتابگیری مجدد به دسته موتورها فشار وارد میشود

shahrokh_al
19 January 2007, 11:30 PM
بنده در مورد تسمه تایم نشنیدم
اما به دلیل اینکه به موتور ضربه وارد میشود برای شتابگیری مجدد به دسته موتورها فشار وارد میشود

آخه من یه پرشیا داشتم تسمه تایمش رو هم حدودا 15000 کیلومتر بود که عوض کرده بودم.رفتم باهاش اصفهان خیلی خوب بود. فرداش به اندازه 3 کیلومتر که رفتم یه دفعه ماشین خاموش کرد. امداد خودرو که اومد گفته تسمه تایم بریده و گفت یا دنده مرده باهاش رانندگی شده یا جنس تسمه خوب نبوده. میخواستم بدونم کدوم درست تره؟

Glimpser
20 January 2007, 01:14 AM
ببین دوست عزیز هر موتوری در محدوده خاصی از دور موتور بهترین تورگ کشش و مصرف رو داره معمولا بین 3000 تا 4000 هست بسته به دفتر راهنما حالا شما اگر به هر دلیلی دور موتور را از این مقدار پایین تر بیاری چون کشش و توان موتور از حد لازم کمتر است موتور توان لازم برای عکس العمل نشان دادن را نداشته حتی ممکنه پس زده و خاموش شود برای همین بهش میگن دنده مرده چون حرکت در این دنده و با این سرعت باعث میشه دور کمتر از مقدار پیشبینی شده در طراحی باشه ماشین توان و کشش کافی نداشته باشه
درباره اسیب زدن هم چون موتور برای حرکت با دور های بالاتری طراحی شده پس کارکرد با این دور باعث کاهش عمر مفید و اصطحلاک بالاتر آن میشود اما اینطور نیست که تا این کارو کردی ماشین خراب بشه ولی اگر عادت به این نوع رانندگی داری موتور ماشین زودتر به خرج می افته .

ممکنه حرکت با دنده مرده فشار بیشتری به تسمه تایم بیاره ولی قطعا اون تسمه ایراد داشته که پاره شده وگرنه نباید اشکالی پیش بیاد .

paymanonline
21 January 2007, 06:28 PM
به نظر دنده مورده دنده ای هست که وقتی شما گاز میدید میبینید که ماشین اصلا شتاب نمیگیره یا حتی دور موتور پایین میاد.

البته به مرور با رانندگی دستتون میاد که چه وقتی ماشین شتاب گیریش بد هست و احتیاج به تعویض دنده داره. چون دنده مرده به سنگینی ماشین یا شیب جاده هم ربط داره