PDA

View Full Version : هشدار های امنیتی برای سیمکارت

سود انباشته
10 December 2006, 03:12 PM
هشدار به دارندگان تلفن‌همراه
مراقب كپي اطلاعات سيم‌كارت از سوي افراد سودجو باشيد
آيا تاكنون پيش آمده است كه فردي با شما تماس بگيرد و ادعا كند كه از شماره تلفن‌همراهتان براي اين فرد پيام كوتاهي ارسال يا با وي تماس گرفته شده است؟مطمئنا جواب برخي از مشتركان تلفن‌همراه به اين سوال مثبت است و اين پاسخ نيز خبر از سودجويي‌هاي جديدي در جامعه مي‌دهد كه تحت عنوان «كپي سيم‌كارت» در حال انجام است. بنا به گزارش‌هاي مردمي، در چند سال گذشته موارد متعددي از كپي كردن سيم‌كارت تلفن‌همراه مشاهده شده است به طوري كه برخي از سودجويان با استفاده از دستگاه‌ها و روش‌هاي خاص به‌استخراج اطلاعات‌امنيتي و كليدي سيم‌كارت‌ها پرداخته و به شماره تلفن آنها دست پيدا مي‌كنند.
به اين ترتيب، اين ‌افراد سودجو مي‌توانند با استفاده از سيم‌كارت كپي شده و شماره تلفن موردنظر با ديگران تماس بگيرند بدون‌ آنكه صاحب اصلي سيم‌كارت متوجه اين تخلف شود. البته زماني اين امر مشخص مي‌شود كه هزينه قبض ماهانه مشترك تلفن‌همراه بيشتر از مقدار مورد استفاده وي باشد و مشترك‌، متوجه سوء‌استفاده فرد يا افراد ديگري از شماره سيم‌كارت خود شود. كارشناس ارشد مخابرات درباره چگونگي كپي سيم‌كارت تلفن‌همراه به ايرنا، گفت: زماني كه يك موبايل در شبكه روشن مي‌شود اتفاقات متعددي براي ورود به اين شبكه جريان مي‌يابد، از جمله اينكه چندين كد و شماره مشخص به صورت رمز به مركز ارسال مي‌شود.
«بابك نيكفال» اين رمزها را شامل شماره مشخصه سيم‌كارت و شماره سريال دستگاه تلفن‌همراه عنوان كرد و افزود: مركز شبكه ارتباطات سيار (MSC) با دريافت اين كدها، ابتدا شماره سيم‌كارت را با شماره‌هاي موجود خود مقايسه و در صورت موجود بودن اين شماره، از آن به‌عنوان دستگاه روشن ثبت‌نام مي‌كند. وي يادآور شد: قبل از صدور اجازه‌ ورود به شبكه و ثبت نام، شماره‌هاي مشخصه با ليستي به نام «ليست سياه» (Black List) مقايسه و در صورت وجود نداشتن در اين ليست، جهت ورود به شبكه مجاز مي‌شود.
به گفته وي، «ليست سياه» شامل سيم‌كارت‌ها و يا شماره سريال دستگاه‌هاي تلفن‌همراه غيرمجاز و متخلف است. نيكفال ادامه داد: از هشت سال پيش، دستگاه‌هايي وارد بازار شد كه با كپي اطلاعات سيم‌كارت و ارسال آن به شبكه، سيم‌كارت را شبيه‌سازي يا به عبارتي جعل مي‌كند. اين كارشناس گفت: اين دستگاه‌ها به دو صورت كار مي‌كنند: در روش اول سيم‌كارت در داخل دستگاه قرار مي‌گيرد و از آن كپي مي‌شود و در روش دوم دستگاه خاصي به‌صورت بي‌سيم، اطلاعات موبايل‌هاي روشن را شكار‌، رمزگشايي و در خود ذخيره مي‌كند. نيكفال تصريح كرد: در هر دو روش، صورتحساب مكالمات تلفني به نام دارنده سيم‌كارت اصلي ارسال مي‌شود. وي بيان داشت: در پليس آمريكا (FBI) بخشي‌مخصوص رديابي اين‌گونه افراد تاسيس شده‌است كه در صورت شناسايي شماره مشخصه يك سيم‌كارت در دو نقطه مختلف، با صاحب اصلي سيم‌كارت تماس گرفته مي‌شود و صاحب سيم‌كارت جعلي را رديابي و دستگير مي‌كنند. نيكفال گفت: براي جلوگيري از چنين سودجويي‌هايي توصيه مي‌شود در محل‌هاي پررفت‌‌و‌آمد از روشن يا خاموش كردن غيرضروري دستگاه تلفن‌همراه پرهيز كنيد و سيم‌كارت خود را به سادگي در اختيار افراد مشكوك قرار ندهيد.
يك كارشناس ارتباطات سيار كه خواست نامش اعلام نشود نيز با اشاره به ورود دستگاه‌هاي موسوم به «سيم‌كارتخوان» به ايران گفت: اين دستگاه‌هاي خاص كه اغلب چيني يا ژاپني است، با شناسايي و رمزگشايي اطلاعات كليدي و منحصر به فرد سيم‌كارت (KI)، آن را روي يك سيم‌كارت خام كپي مي‌كند. به گفته وي، هر نوع سيم‌كارتي در اين دستگاه‌ها قابل كپي كردن است. اين‌كارشناس تصريح كرد: اطلاعات كافي در دسترس نيست كه آيا تجهيزات و شبكه ارتباطات سيار كشور مي‌تواند به شناسايي سيم‌كارت‌هاي كپي شده بپردازد يا خير. وي با اشاره به ‌اينكه كپي كردن سيم‌كارت در كشور ما از سه سال پيش تاكنون رخ داده است، افزود: سيستمي در مركز شبكه ما وجود دارد كه به محض استفاده افراد سودجو از سيم‌كارت‌هاي كپي شده، آن را شناسايي مي‌كند. وي ادامه داد: پس از شناسايي شماره تلفن‌همراه سيم‌كارت كپي شده، ما اعتبار سيم‌كارت مشترك اصلي را قطع مي‌كنيم تا مشترك اصلي با مراجعه به شركت ارتباطات سيار، سيم‌كارت جديدي دريافت كند.

jacobnazarade
10 December 2006, 04:58 PM
با سلام خدمت دوستان
ایشون مطمئن هستند می شود تشخیص داد . یک سوال
اگر یکی از روی سیم کارت کپی زده باشد و شماره سریال گوشی رو هم با صاحب گوشی ست کرده باشد .در این موراد چه اتفاقی می افتد.

سود انباشته
17 December 2006, 02:02 PM
رييس هيات مديره‌ي شركت مخابرات ايران گفت: تاكنون مواردي از كپي سيم‌كارت تلفن همراه گزارش شده كه سريعا شناسايي و پيگيري شده است و اميدواريم با هوشياري مشتركان، معضل كپي سيم‌كارت زودتر از بين برود. البته وجود اين مورد، با مراقبت و نظارت شركت ارتباطات سيار، بسيار محدود بوده است.
وفا غفاريان در گفت‌وگو با خبرنگار ارتباطات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، درباره‌ي مباحث مطرح شده درباره‌ي كپي سيم‌كارت تلفن همراه در بازار اظهار كرد: يك‌سري از سيم‌كارت‌هاي قديمي ‌قابل كپي كردن هستند و گفته مي‌شود كه دستگاه‌هاي آن نيز در بازار وجود دارد، اما اين امر سريعا در سيستم‌هاي مخابراتي ما شناسايي مي‌شود؛ چراكه از يك سيم‌كارت در دو ناحيه استفاده مي‌شود و با توجه به مختلف بودن محل‌هاي تماس و نوع گوشي‌ها، اين امر قابل شناسايي است؛ از اين رو، هر دو سيم‌كارت مسدود مي‌شود تا وضعيت آن مشخص شود.
وي با اشاره به اين كه حداكثر 12 ساعت طول مي‌كشد تا سيم‌كارت غيرمجاز در شبكه شناسايي شود كه بلافاصله قابل پيگيري است، گفت: اين امر از طريق قضايي و حقوقي نيز قابل پيگيري است.
او با تاكيد بر اين كه سيم‌كارت‌هاي جديد تلفن همراه به هيچ وجه قابل كپي‌برداري نيستند، گفت: با توجه به اين كه در حال حاضر چند نوع سيم‌كارت در بازار موجود است، تنها برخي از سيم‌كارت‌هاي قديمي ‌قابل كپي كردن هستند.
غفاريان تصريح كرد: براي ايمني بيشتر، بهتر است، مشتركان در محافظت از سيم‌كارت خود مراقبت كنند و سيم‌كارت خود را به افراد ناشناس ندهند و همچنين از مراكز معتبر، سيم‌كارت خريداري كنند.
همچنين عباسعلي ابوالفضلي - سرپرست روابط عمومي‌ شركت ارتباطات سيار - در گفت‌وگو با خبرنگار دراين باره به ايسنا، اظهار كرد: از سيم‌كارت‌هاي جديد شركت ارتباطات سيار تا به امروز هيچ‌گونه كپي گرفته نشده است.
او افزود:‌ تنها برخي از سيم‌كارت‌هاي قديمي ‌ارتباطات سيار به دلايل مختلف در گذشته كپي شده، اما هر زمان اين امر اتفاق افتاده، رديابي و كشف شده است، از اين رو در حال حاضر و هر شش ساعت يك بار بر خطوط مشتركان نظارت مي‌شود، بنابراين اگر مكالمه‌ي همزمان در سيستم شناسايي شود، سيم‌كارت مورد نظر قطع مي‌شود و پس از آن با مراجعه‌ي مالك سيم‌كارت به مخابرات، اطلاع داده مي‌شود و به تناسب ‌آن پيگيري‌ها لازم به عمل مي‌آيد.
وي تاكيد كرد: در طول مدتي كه خطوط مشتركان به شكل دوره‌يي چك مي‌شود، تنها يك مورد كپي سيم‌كارت شناسايي شده است. :ah:
او خاطرنشان كرد: امكان دخل و تصرف در هر نرم‌افزار به شكل طبيعي وجود دارد و اما اين امر نيازمند تخصص بسيار بالايي است و از اين رو ضريب امنيتي سيم‌كارت‌هاي جديد ارتباطات سيار دو هزار برابر بيشتر از سيم‌كارت‌هاي قديمي‌ شبكه است و بر اين اساس، مشكلي براي مشتركان پيش نمي‌آيد.
وي در پايان تصريح كرد: به مشتركان توصيه مي‌كنيم مراقب سيم‌كارت و تلفن همراه خود باشند و تلفن همراه خود را به افراد ناشناس يا تعميرگاه‌هاي غير مجاز ندهند.
اين سخنان در حالي عنوان مي‌شوند كه مسوولان مخابرات و وزارت ارتباطات، ازجمله شخص وزير، در چند روز گذشته بارها اين موضوع را از اساس رد مي‌كردند و به مردم اطمينان خاطر مي‌دادند. محمد سليماني گفته بود "ما با موضوع كپي سيم‌كارت برخورد نكرده‌ايم، حتي سيستم‌هاي ما چيزي در اين رابطه نشان نمي‌دهند و شايد اين مساله يك نوع كلاهبرداري براي فروش كالايي باشد"، اما حالا با اين تاييدها به‌نظر مي‌رسد هر مشتركي علاوه بر مشكلات حقوقي و قضايي محتمل، دست‌كم در معرض 12 ساعت هزينه‌ي اضافي مكالمه‌ قرار دارد.

alisam44
10 January 2007, 10:10 AM
چشمانتان را بازنگهداريد!

در صورتيکه با تلفن همراه شما تماسي بر قرار شد و در آن شخص يا اشخاصي ادعا نمودند که از مهندسين شرکت مخابرات هستند و قصد چک کردن خط شما را دارند و از شما تقا ضا نمودند که هر عددي را شماره گيري کنيد بدون هيچ گونه شماره گيري فورا تماس را قطع کنيد چون شرکتي جعلي از اين طريق به سيم کارت شما دسترسي خواهد يافت و از طريق خط شما و با هزينه شما تماسهاي تلفتي بر قرار خواهد کرد
تمامي کاربران تلفن همراه توجه داشته باشند که در صورتيکه با شما تماسي برقرار شدو در نمايشگر گوشي شما اين پيغام ظاهر شد( XALAN ) از پاسخ دادن به ان خودداري نماييد و تماس را به سرعت قطع کنيد در صورت جواب دادن به تماس گوشي شما ويروسي خواهد شد اين ويروس اطلاعات IMEI و IMSI را از روي گوشي و سيم کارت شما پاک خواهد کرد که اين امر باعث قطع ارتباط شما با شبکه تلفن خواهد شد و شما مجبور خواهيد شد گوشي ديگري خريداري نماييد
لطفا به منظور متوقف کردن اين کار پيغام را براي ديگر دوستان نيز ارسال نماييد

eureka2005
10 January 2007, 05:11 PM
چشمانتان را بازنگهداريد!

در صورتيکه با تلفن همراه شما تماسي بر قرار شد و در آن شخص يا اشخاصي ادعا نمودند که از مهندسين شرکت مخابرات هستند و قصد چک کردن خط شما را دارند و از شما تقا ضا نمودند که هر عددي را شماره گيري کنيد بدون هيچ گونه شماره گيري فورا تماس را قطع کنيد چون شرکتي جعلي از اين طريق به سيم کارت شما دسترسي خواهد يافت و از طريق خط شما و با هزينه شما تماسهاي تلفتي بر قرار خواهد کرد
تمامي کاربران تلفن همراه توجه داشته باشند که در صورتيکه با شما تماسي برقرار شدو در نمايشگر گوشي شما اين پيغام ظاهر شد( XALAN ) از پاسخ دادن به ان خودداري نماييد و تماس را به سرعت قطع کنيد در صورت جواب دادن به تماس گوشي شما ويروسي خواهد شد اين ويروس اطلاعات IMEI و IMSI را از روي گوشي و سيم کارت شما پاک خواهد کرد که اين امر باعث قطع ارتباط شما با شبکه تلفن خواهد شد و شما مجبور خواهيد شد گوشي ديگري خريداري نماييد
لطفا به منظور متوقف کردن اين کار پيغام را براي ديگر دوستان نيز ارسال نماييد

اين قضيه پارسال هم همين موقها مطرح شده بود ميخام بدونم واسه کسي اين چنين موردي پيش اومده يا نه ؟ من که از هر کسي پرسيدم مي گفت نه يا نديده کسي زنگ بزنه و چه ميدونم کد رو گوشيش ظاهر بشه:icon_sad:

lover
10 January 2007, 06:37 PM
اين قضيه پارسال هم همين موقها مطرح شده بود ميخام بدونم واسه کسي اين چنين موردي پيش اومده يا نه ؟ من که از هر کسي پرسيدم مي گفت نه يا نديده کسي زنگ بزنه و چه ميدونم کد رو گوشيش ظاهر بشه:icon_sad:
خالی بندی هستش

eureka2005
10 January 2007, 06:49 PM
منم موافقم که خالي بندي - اصولا از نظر فني غير ممکنه - اينارو ميگن که ملتو بترسونن يا خوراک صفحه حوادث اين زردا بشه!!!

mohammad51
30 January 2007, 10:06 PM
با سلام وخسته نباشيد به تمام اساتيد من خودم 1 دوستي دارم كه 1 دستگاه خريداري كرده كهميتوني روي 1 سيم كارت چند تا خط رو كپي كرد حالا اگر خواستيد من اطلاعات بيشتري ازش بگيرم بعد به اطلاع دوستان برسونم

jacobnazarade
31 January 2007, 04:11 PM
با سلام خدمت دوستان
اولا خالی بندی نیست دوما من الان در گیر شدید دارم با مخابرات سر همین جریان
کار از سیم کارت کپی هم یکم گذشته خیلی بو دارد تر ا ز این حرفها هست . اگر توی دادگاه و قبل از اون سرم بر باد نرود پرتاب نشویم اون دنیا احتمالا مخابرات باید کاسه کوزه اش رو جمع کنند .
من که ول کن نیستم تا جایی که بتوانم برای محکوم کردن مخابرات پیش می روم
قانون هنوز نداریم برای مقابله با کپی سیم کارت البته بگم بیشتر هک شبکشون هست تا کپی سیم
ادم ظرف دو روز گوشیش رومینگ بین الملل یک کشور دیگه و 100 مورد هم زمانی تماس :icon_twis

PAYAM
31 January 2007, 06:04 PM
اين مشكل مخابرات است كه سيم‌كارت‌هايش را با اين امنيت پايين درست مي‌كند كه به‌راحتي با يك پروگرامر اسمارت‌كارد چند هزار تومني مي‌توان اطلاعات رمزنگاري نشده‌اش را دامپ كرد و روي يك اسمارت‌كارد ديگر كپي كرد و آن‌ها بايد جواب‌گو باشند كه متاسفانه نيستند....
مورد جناب jacobnazarade هم يكي ديگر از اين دسته‌گل‌هاي مخابرات است كه براي ايشان ضرري ميليوني از طريق رومينگ داشته است و البته احيانا ربطي به كپي سيم‌كارت نداشته است.

mohammad51
31 January 2007, 08:17 PM
با سلام خدمت دوستان
اولا خالی بندی نیست دوما من الان در گیر شدید دارم با مخابرات سر همین جریان
کار از سیم کارت کپی هم یکم گذشته خیلی بو دارد تر ا ز این حرفها هست . اگر توی دادگاه و قبل از اون سرم بر باد نرود پرتاب نشویم اون دنیا احتمالا مخابرات باید کاسه کوزه اش رو جمع کنند .
من که ول کن نیستم تا جایی که بتوانم برای محکوم کردن مخابرات پیش می روم
قانون هنوز نداریم برای مقابله با کپی سیم کارت البته بگم بیشتر هک شبکشون هست تا کپی سیم
ادم ظرف دو روز گوشیش رومینگ بین الملل یک کشور دیگه و 100 مورد هم زمانی تماس :icon_twis

با عرض سلام وخسته نباشيد اما شما فكر هزينه اي كه براي شما داره رو هم كرديد ؟
براي مخابرات كه مسئله اي نيست اما شما؟
البته من اين كه مخابرات براي شما مشكل ساز شده هم قبول دارم ولي بايد ديد كه اين كار مثل ضرب المثل با يك گل بهار نميشه نباشه ولي من دعا ميكنم كه شما پيروز اين ميدون باشيد يا حق:icon_cool