PDA

View Full Version : واردات مگان در هاله ای از ابهام

arash p mbz bmw
27 October 2006, 10:01 PM
سلام دوستان خوبم
خواستم با ایجاد این تاپیک با همدگیه بیایم و یه تحلیل روی این ماجرای مگان داشته باشیم
با همدیگه دلایل اینکه نزاشتن تا حالا وارد بشه رو بگیم
خودرویی که 2سال بهترین بود توی اروپا
ماشینی که در عین ارزونی ولی دارای طراجی زیبا و سیستمی پیچیده است
البته این ماشین با توجه به اروپایی ها پیچیده هست
اما حالا به عجب مکافاتی برخورده
حالا بزارید من تحقیقاتی رو که درباره رد واردات این ماشین کردم رو بگم
این خودرو توسط ترکیه تولید میشه
دقیقا مثل 206یا 405که بوسیله ی ایرانخودرو تولید میشه و ایرانخودرو کم و بیش داره 206 اونم از نوع صندوق دار رو صادر میکنه
در وقع ترکیه به حدی تونست رضایت رنو رو جلب کنه که بتونه به راحتی تمام استاندارد صادر کردن مگان یعنی رگ غیرت رنو رو بگیره
اما ایرانخودرو هنوز نتونسته حتی به صادرات 206 طارحی اروپایی ها برسه
بگذریم
این ماشین واقعا کارش تموم بود و همه از پیش فروش و حتی تحویل این خودرو حرف میزدن
اما این به قولی ارامش قبل از طوفان بود
چند وقت قبل از واردات مگان ایرانخودرو به همراه اقایون مقام بالا تصمیم به صادر کردن سمند به ترکیه یا کشورهای دیگر گرفتن
متاسفانه ترکیه از تولید سمند سر باز زد
البته ترک ها هم میدونن که هیچی ندارن توی صنعت اتومبیل برای همین ازسمند ما لجشون گرفته بود و حسابی ناراحت و عصبانی بودن
ترکیه اجازه ی صادرات و حتی تولید در خاک خودش رو نداد
اونجا بود که این عقده توی گلوی مسئولین ایرانخودرو و وزیر محترم جمع شد
در واقع میگن گذر پوست به دباغ خونه میرسه
درست چند ماه بعد بود که این فکر پیش اومد که مگان میتونه محصولی قوی در ایران باشه و حتما مورد قبول ایرانیان قرار خواهد گرفت
اونموقع طرف ترک حدود 100یا بیشترمگان به ایران بیاره و از دست وزارت صنایع در بره
اما وقتی اقایون دیدن که این خودرو خطری برای تولیدات است و ممکن است مردم سوار خودرویی خوب و مدرن بشن اومدن و همه چیز رو خراب کردن
اونا کاملا جلوی واردات این ماشینو گرفتن و حتی بارها وزیر در شبکه ی خبر اعلام داشت که واردات مگان به داخل ایران ممنوع مشباشد
و تا هم اکنون نیز اجازه ی ورود این ماشین صادر نشده
جالب اینجاس که بهانه فقط و فقط بر سر خدمات پس از فروش میباشد
والا چه میتوان گفت خدای مهربان داند و بس
فقط و فقط امیدوارم کمی هم به دنبال اسایش ملت باشن
خدا نگهدار

Foad
27 October 2006, 10:18 PM
آرش جان اول که ممنون از توضیحات کاملت
بنظر من این مشکلی نیست که حل نشه بیشتر قضیه لجو لجبازی شده . مثل اینکه قراره یک سفر سیاسی در حد وزیر صنایع یا امور خارجه انجام بشه و طی اون این مشکل حل بشه که حالا بنا به دلایلی هی این سفر داره عقب میفته .
روی خط تولید این ماشین تا حالا خیلی خرج شده و به این سادگی نمیشه جلوی تولیدش رو گرفت.
یه فورس دیگه که روی این قضیه هست بحث ال 90 یا همون تندر جدیده.این دوتا پروژه عین دو تا برادرن یعنی به هم وابستن و بین این دو ماشین مشترکات زیاده.بطور مثال موتور مگان 1.6 با لوگان یکیه و قرار شده که در آینده با هم در کشور تولید بشن.
حالا با توجه به هزینه فوق العاده ای که خودرو سازی و قطعه سازی کشور روی لوگان کرده خیلی بعید بنظر میرسه که ایران خودشو دوباره با رنو سرشاخ کنه
من اینطور بنظرم میاد که تولید مگان نهایتا تا آخر امسال آغاز بشه

arash p mbz bmw
29 October 2006, 06:06 PM
ممنونم فواد جان از نظر زیبات
البته فواد جان
ایران خودشو با ترکیه سرشاخ کرد نه با رنو

Artemis
29 October 2006, 07:32 PM
خیلی ببخشید ، پس این مگان هایی که تو خیابون میبینیم تولید خودٍ فرانسست یا ترکیه ؟

Foad
29 October 2006, 08:07 PM
مال ترکیس