PDA

View Full Version : از Over Drive چه میدانید؟؟؟

PoYo
11 October 2006, 04:19 PM
سلام

من دیروز سوار یه شورلت شدم که مثل عروسک بود و به گفته دارنده اش 1 برگ

سند بود

گفت که بی رنگه و ....

وقتی که تو بزرگراه داشتیم میرفتیم تو 140 تا بود یعنی دیگه سرعت بالایی داشتیم

وقتی که پاش رو گاز بود یه دفعه گازو بیشتر فشار داد و ماشین مثل اینکه در جا

حرکت کنی و شتاب داشته باشه شد و تو اون سرعت بازم شتاب داشت!!!

من که از راننده پرسیدم این چی بود حرف از Over Drive زد

کسی هست که بیشتر درباره این سیستم بهتر توضیح بده

ممنون میشم

sinad2
11 October 2006, 04:31 PM
سلام دوست عزیز.نه اون Over Drive نیست در ماشین های اتوماتیک جهت معکوس دادن دنده از تخته گاز استفاده میشه یعنی اگر بخوان معکوس بدن پارو تاته به گاز میچسبونن و ماشین یه معکوس میده ، شورلت Over Drive نداره.میتونم بگم پدرم 16 ساله کاپریس سواره.انواع و اقسامش رو که بگید.اگر نوع و مدلش رو بگید من دقیقا" میگم چی بوده.ولی مطمئن باشید که Over Drive نداره.

mori_kntu
11 October 2006, 08:29 PM
احيانا اولدزموبيل نبوده؟

romeo_1593
11 October 2006, 08:39 PM
over drive در لحظه فعاليت براي لحظه كوتاهي حجم سوخت رو زياد ميكنه كه باعث شتاب ثانويه زيادوووآلودگي زياد و مصرف سوخت بالا و صدمه جدي به ماشين ميشه...از اون براي يك لحظه استفاده ميشه نه هميشه

PoYo
13 October 2006, 01:26 AM
ممنون از جوابای خوبتون

راستش مدل ماشین یادم نبود فقط متوجه شورلت بودنش شدم!!

در هر حال ممنون دوستای خوب و همیشگی من

موفق باشید

ارش بني كريمي
16 October 2006, 01:41 PM
اقا كمري xli هم فكر كنم كه اور درايو داره!

driver2002
18 October 2006, 07:14 PM
بلیزر هم اورو دریاو داره. انتهای پدالش هم یک سوئیچ هستش . بنز های 280 مدل قدیم هم داشتند که به سیم گاز وصل بود با فشار دادن بیش از حد دریچه کاربراتور از 70 درجه که در تمام مدل ها هستش به 90 یا در بعضی مدل ها دریچه دوم (در بنز) باز میشه. اگر دقت کنید صدای فشار هوای ورودی و صدای کپ کردن کارباتور را میشنوید.

amir8ipe
19 October 2006, 12:08 AM
دوست من یک bmw z4 آورد که overdrive داشت . در ضمن یک دکمه را میزد که اجازه میداد دنده را در رد زون عوض کند!

z_qz54
27 October 2006, 03:47 PM
. در ضمن یک دکمه را میزد که اجازه میداد دنده را در رد زون عوض کند!

ببخشید من متوجه نشدم !؟

amir8ipe
27 October 2006, 04:24 PM
می بخشید منظورم Red Zone یا نقطه خطر دور موتور است ( از 6 به بالا)

PAYAM
27 October 2006, 07:38 PM
206 تيپ 5 اوتوماتيك (يا به قول بازاري‌ها تيپ 6!) هم داراي انتخاب حالت‌هاي باراني و اسپرت است كه در اين مورد آخر دنده را در روي دور موتور 6 عوض مي‌كند.
OverDrive هم كه دوستان توضيح دادند و براي ماشين‌هاي دنده اتوماتيك است و در خيلي از مدل‌هاي دنده اتوماتيك دهه نود (مثل سوناتا و النتراي اوتوماتيك) به‌صورت دكمه قرار داشت و در دنده اوتوماتيك‌هاي استپ‌ترونيك (نسل جديد AutoGearها) معمولا اين قابليت را ديگر قرار نمي‌دهند.

raminkomaie
12 October 2008, 12:47 AM
دوست عزیز خودروهای آمریکایی قدیمی که از گیربکس اتوماتیک بهره می برند در حالت عادی تا سه دنده عوض می کنند ولی به لحاظ اینکه محدودیت سرعت بوجود می آید(مثلا ماکسیمم 140 کیلوتر در دنده سه) این خودروها به حالت خاصی به نام over drive مجهزند که در صورت روشن کردن این حالت به خودرو اجازه می دهد که با سبک کردن دنده به سرعتهای بالاتر مثلا 240 کیلومتر برسد(در واقع همون دنده 4).زمانیکه این خودرو در حالت over drive در حرکت باشد،با گذاشتن over drive در حالت off،خودرو به ناگهان دنده را معکوس کرده که باعث بوجود آمدن شتابی قابل توجه میشود.این حالت over drive در اکثر خودروهای دنده اتوماتیک دیده میشود.

shei2nak
12 October 2008, 01:56 AM
با سلام.
اور درايو همون دنده 5 است يا به نوعي دنده اي كه در ان حالت دور شفت خروجي از دور ميل لنگ (شفت كلاچ) بيشتر است. كه در دنده اتومات ها از مجموعه دنده خورشيدي استفاده ميشود. و معمولا با يك كليد فعال ميشود به اين صورت كه اگر يكي از چرخ دنده ها ثابت ميشود تا تبديل دور انجام شود. طرز كارش كمي پيچيده است اما اگر خواستين براتون كاملا تشريح ميكنم.
و به نظرم دليل داشتن شتاب در سرعت 140 تا وجود موتور هيولاشه... نا چيز ديگه اي.
در ضمن اينكه دوستان فرمودند نميدونم با گاز دادن يهو دريچه گاز ال مي شود و بل ميشود اشتباه است. فقط با گاز دادن آني پمپ شتاب كاربرات فعال ميشود و اندازه يك كورس بنزين اضافه بر سازمان تزريق ميشود كه باعث ميشود ماشين خفه نكوند (به دليل كم شدن ناگهاني خلا).