PDA

View Full Version : سوال از پيشكسوتان

baran310
30 August 2006, 08:17 PM
:icon_excl سلام. من تازه ماشين دار شدم. البته از نوع آردي مدل 81! نگيد چرا آردي گرفتي ها! اوضاع جيبمون خراب بود! خدا بخواد احتمالا به زودي به پرايد تبديل ميشه! البته باز هم به خاطر اوضاع جيبمون! خوب چه كنيم كارمنديه ديگه. آقا بگذريم 2 تا سوال:
1 ) سيستم تعليق چيه؟ 2) تيونينگ يعني چي؟ البته فكر نكنين ميخوام آردي رو تيونينگ كنم چون تا اونجايي كه ميدونم با آردي نميشه از اين كارا كرد.
مرسي

arash p mbz bmw
30 August 2006, 08:45 PM
دوست عزیزم
سیستم تعلیق در واقع سیستمی هست که از اجزای بسیاری تشکیل شده چون کمک فنر و.....
وظیفه ی این ماشین اینه که دست اندازهای رو مهار کنه و وزن ماشین رو هم خنثی کنه البته توی پیچ
تیونینگ در زبان به معنی میزان سازی میباشد
یعنی شما خودروی خودتون رو اونجوری که میخواهید از نو میسازی چه از لحاظ فنی چه از لحاظ بدنه
راستی من کوچکتر از اونی بودم که بخوام اول توضیح بدم
از اقایون دیگه به خصوص علی اقا میخوام که جواب کاملتر رو بدن
با سپاس

harzaabe
31 August 2006, 04:04 AM
راستی من کوچکتر از اونی بودم که بخوام اول توضیح بدم
از اقایون دیگه به خصوص علی اقا میخوام که جواب کاملتر رو بدن
با سپاس
اين طور که شما فرموديد من جداً ديگه خجالت کشيدم بخوام جوابی بدم

shahram2006_m
31 August 2006, 11:01 AM
با تشکر از جواب کامل و عالی ارش جان

من به قسمتی از مقاله ای که در مورد سیستم تعلیق ترجمه کردم اشاره میکنم:

يک جاده هر چقدر هم صاف و مسطح باشد ، محل مناسبی برای به حرکت در آوردن يك يا چند تن فلز با سرعت بالا ،‌ نيست . پس به سيستمی نياز است که توانايی کاهش ضربات، تکانها و لرزشهای ناشی از شرايط جاده را داشته باشد .

علاوه بر اين ، يک خودرو بايد در مقابل تغيير مقدار بار وارده و تغيير نقطه ثقل، انعطاف پذير بوده و توانايی مواجهه با آنها را داشته باشد. سيستم تعليق علاوه بر دفع ضربات و جلوگيری از انحراف و چپ شدن خودرو تواناييهای ديگری نظير ؛ نگهداری ميزان تنظيم چرخها در حالت صحيح، نگهداشتن ارتفاع خودرو در ميزان ثابت ، پشتيبانی از وزن خودرو و تنظيم نحوه پخش آن ، نگهداشتن تايرها در تماس با جاده و ... را نيز داراست .
يک سيستم تعليق دارای اجزاء بسياری است، اما اصلی‌ترين اجزای آن فنر و کمک فنر می‌باشند:
فنر: قسمتی از سيستم تعليق می‌باشد که وزن خودرو را پشتيباني كرده ، ارتفاع خودرو را در حد استانداردش ثابت نگه داشته و ضربات جاده را نيز دفع می‌كند . فنرها که اغلب ميله‌ها يا حلقه‌های فولادی انعطاف‌پذيری هستند، به شاسی و اتاق خودرو اجازه می‌دهند تا بدون اخلال در حرکت خودرو، دست‌اندازها را يکی پس از ديگری پشت سر بگذارد .
كمك فنر: در صورتی که خودرويی تنها مجهز به فنر باشد، زمانی که باری اضافه روی فنرها اعمال شود يا وسيله نقليه با يک دست‌انداز روبرو شود، فنر با جمع شدن آن را جذب می‌كند، اما زمانی که يک فنر جمع می‌شود، مقداری انرژی در خود ذخيره می‌کند که برای تخليه اين انرژی، فنر باز شده و انرژی وارده را به شکلی غير قابل کنترل رها می‌سازد و از آنجائي که فيزيک يک فنر با نوسان و ارتعاش آميخته است پس از باز شدن دوباره جمع شده و سپس دوباره باز می‌شود و اين حرکت تا زمان تخليه کامل انرژی ادامه می‌يابد، البته هر بار با فرکانسی کمتر از بار قبل. اين سيکل باعث جدا شدن چرخ از سطح جاده، خارج کردن کنترل خودرو از دست راننده و از بين بردن نرمی و راحتی سواری و ايجاد حالتی مشابه قايق سواری، می‌شود. آنچه اين مشکل را حل می‌كند چيزی نيست جز کمک فنر؛ کمک فنری که در شرايط مناسب قرار داشته باشد به سيستم تعليق اجازه می‌دهد تا نوسان به وجود آمده را به يک يا دو سيکل تقليل داده، حرکت بيش از حد را تعديل كرده و وزن وارد بر چرخها را در حالت تعادل و چسبيده به جاده قرار دهد. با کنترل فنر و حرکات سيستم تعليق، اجزاء ديگر سيستم نظير Tie Rod ها نيز در وضعيت درست خود فعاليت خواهند کرد و همين امر تنظيم چرخها را نيز به صورت ثابت در حالت صحيح خود، نگه می‌دارد.
کمک فنر عموما شامل يک پيستون با سوراخهای ريز می‌باشد که در درون يک استوانه حاوی سيال هيدروليکی حرکت مي‌کند که عبور تحت فشار سيال از سوراخها، منجر به حرکت ملايم پيستون در استوانه می‌شود .