PDA

View Full Version : Phalls Exclusive : بررسی علل خاموشی های گسترده در تهران

Farbod.E
23 August 2006, 04:51 PM
امروز حوالی ساعت 8:30 صبح برای چند ساعتی تهران خاموش شد !
زمین خوردن یکی از دکلهای 230 کیلوولت غرب که فیدرهای شماره 1245َA و 1255َA رو تغذیه میکرد عامل اصلی این حادثه بود متاسفانه این خطوط چون فاقد سیستم OPGW هستند نمیشود آنها رو سریع از حالت لینک خارج کرد لذا باعث نا متعادل شدن بار و نهایتا Trip پستهای اطراف میشوند ! با تلاش وصف ناپذیر برو بچه های واحد رولیاژ برق تهران این خط بعد از چند ساعت وارد مدار شد ! ( ای کاش بودین و وضعیت اونجا رو میدیدین !!!!! ) در هر صورت برای بار چندم طی چند سال اخیر شاهد خاموشیهای گسترده بودیم ! تا بحال به ضرر این خاموشیها به اقتصاد این مملکت فکر کردید؟؟؟ !!! چه میشود کرد ! ای کاش مسئولان کمی هم به فکر نوسازی این شبکه باشند تا دیگه شاهد چنین فجایعی نباشیم ! دوستان اگر در مورد این حادثه و حوادث مشابه قبل سئوال تخصصی دارند خوشحال میشم در این تاپیک مطرح کنند تا من و دیگر اساتید اون رو به چالش و بحث بکشیم ! من هم تا جایی که بلد باشم در خدمتتون هستم !:icon_excl

اصغر
23 August 2006, 06:55 PM
سلام

شايد خيلي ربطي به موضوع نداشته باشه ولي ما امروز يك تلفات ( يك دستگاه پاور كامپيوتر) در اثر دوبار قطع و وصل شدن برق داشتيم ، چند وقت پيش هم يه مانيتورمون در اثر يك اتفاق مشابه سوخت. سوال من اينه كه با توجه به تعداد زياد كامپيوتر ها و اينكه صرف نمي كنه براي همه UPS بگذاريم؛ آيا استفاده از اين محافظ هاي يخچال براي كامپيوتر هم عملي است و كمكي مي كند يا نه ؟
البته من در منزل يك ترانس 6KW فاراتل دارم كه كل برق خونه از مسير اون مي گذره و خيالم راحته ولي تو شركت براي حدود 30-35 تا كامپيوتر و ... چه مي شود كرد ؟

payamix
23 August 2006, 07:14 PM
اون محافظ ها تنها پس از وصل جریان ، به مدت 30 ثانیه (یا کمتر و بیشتر) برق رو قطع میکنند اما جلوی نوسان برق رو نمیگیرند.
من فکر میکنم اگر برای شرکت هم از همون ترانس فاراتل (تثبیت کننده جریان) بگیرید بهتر باشه.
فکر میکنم (البته دوستانی که رشته شون برق هستش صاجب نظرند) برای 30 تا کامپیوتر و احتمالن فکس و پرینتر و کولر و کپیر ، ترانس 12000 لازم باشه ، قیمتش هم باید حدود 350 تومن باشه.

اداره برق هم روی هر قبض بیشتر از 200 هزار تومن خسارت نمیده ...

secondphoenix
23 August 2006, 07:54 PM
من هم امروز یک دستگاه کامپیوتر رو فرستادم برای تعمیر :icon_eek:

F.®.A
23 August 2006, 09:58 PM
من اگه کامپیوترم محافظ نداشت کارم تموم بود
فربود جان من احساس کردم ولتاژ شدیدن رفت بالا و یه دفعه امد پایین

F.®.A
23 August 2006, 10:05 PM
اون محافظ ها تنها پس از وصل جریان ، به مدت 30 ثانیه (یا کمتر و بیشتر) برق رو قطع میکنند اما جلوی نوسان برق رو نمیگیرند.
من فکر میکنم اگر برای شرکت هم از همون ترانس فاراتل (تثبیت کننده جریان) بگیرید بهتر باشه.
فکر میکنم (البته دوستانی که رشته شون برق هستش صاجب نظرند) برای 30 تا کامپیوتر و احتمالن فکس و پرینتر و کولر و کپیر ، ترانس 12000 لازم باشه ، قیمتش هم باید حدود 350 تومن باشه.

اداره برق هم روی هر قبض بیشتر از 200 هزار تومن خسارت نمیده ...
پیام جان درسته ولی محافظ های یخچال از این جهت خوب هستند که وقتی نوسان شدید و مضر باشه کلا برق رو قطع میکه و میره تو حالت stand by و فرصت میده که دستگاه رو از شبکه جدا کنی این خدش مزیت بزرگیه چون نوسان برق است که صدمه میزنه نه قطع برق

payamix
23 August 2006, 10:41 PM
پیام جان درسته ولی محافظ های یخچال از این جهت خوب هستند که وقتی نوسان شدید و مضر باشه کلا برق رو قطع میکه و میره تو حالت stand by و فرصت میده که دستگاه رو از شبکه جدا کنی این خدش مزیت بزرگیه چون نوسان برق است که صدمه میزنه نه قطع برق

باید این کار رو بکنه ، اما نمیکنه!
حداقل دو مدل از این محافظ های ایرانی رو من دیدم که علاوه بر سوختن مدار داخلشون ، به وسلیه هم آسیب رسونده اند.
حالا نوع خارجیش چطور باشه رو من نمیدونم.

F.®.A
23 August 2006, 11:46 PM
من الان دستگاه ثبت ولتاژ برقم رو دیدم ساعت 8:32:21 ولتاژ = 299.5 , 8:32:21 ولتاژ = 145 8:32:23 ولتاژ=0

RoSo
23 August 2006, 11:56 PM
جالب اینجاست که من بانک بودم و یو پی اس های بانک در اثر نوسانات و شوک از کار افتاده بود !!!

Farbod.E
24 August 2006, 12:40 AM
دوستان در اثر پدید اومدن این فالت که شدید ترین اتصال کوتاه ممکن بود ( برخورد 3 فاز به هم و برخورد به زمین ) پستهای اطراف سریعا قطع کردند و چون این اتفاق خیلی دیر ( در حدود 1 دقیقه بعد ) به دیسپاچینگ گزارش شد فرکانس و ولتاژ شبکه ناگهان بالا رفت و باعث چنین اتفاقی شد ! دوستان شاید بهتر باشه بدونید که کنترل ولتاژ و فرکانس شبکه برق ایران به عهده سازمانی به نام دیسپاچینگ ملی که محل اون در میدان ونک ساختمان توانیره ! این مرکز به طور 24 ساعته با کنترل تولید در نیروگاه ها به تناسب مصرف ولتاژ و فرکانس شبکه رو ثابت نگه میداره ! البته هر برق منتطقه ای هم برای خودش یک دیسپاچینگ داره به عنوان مثال دیسپاچینگ برق باختر . دیسپاچینگ اصفهان . و.... که همه اینها زیر نظر دیسپاچینگ ملی کنترل میشوند ! در ضمن در مواقع اضطراری دیسپاچینگ اصفهان Standby دیسپاچینگ ملی خواهد بود ! پس علت افزایش آنی ولتاژ رو هم خدمتتون عرض کردم .

راستی پیام جان در مورد محافظ های ایرانی من هم حق رو به شما میدم ولی از لحاظ فنی فرشید جان کاملا درست میگن ! اما واقعا محافظهای ایرانی به جز تعدادی محدود بقیه اصلا خوب عمل نمیکنند .

راستی دوستان یادم رفت بگم که در اثر قطع شدن خط 230Kv و نشت جریان به روی پستها یکی از خازنهای پست 230Kv فیروزبهرام واقع در غرب تهران نیز منفجر شد ! و این علت اصلی تاخییر در برقدار کردن شبکه بود ! متاسفانه خازنهای این پست و چند پست دیگر آنقدر قدیمی و مصطحلک هستند که باید باز هم شاهد این وقایع باشیم ! دوستان برقی بهتر میدونند که اگر یک خازن 5 مگاواری بترکه چه فاجعه ای امکان داره به وجود بیاد !

F.®.A
24 August 2006, 12:53 AM
فربود جان آسیب ترانس هم داشتید؟

Farbod.E
24 August 2006, 01:55 AM
فربود جان آسیب ترانس هم داشتید؟

نه فرشید جان خدا رو شکر رله های ترانس خوب عمل کرده بودند . تنها گزارش از خرابی ترانس یک مورد بوده اونهم در پست پونک در قسمت 63 کیلوولت بوشینگ یکی از ترانسها متاسفانه شکسته شده بود که البته در این فاصله بی برقی سریعا رفع شد و پست پونک هم مطابق برنامه توسط دیسپاچینگ برقدار شد !
علت اصلی گسترش بی برقی به مناطق مختلف عملکرد ضعیف رله های دیستانس موجود در پستها بوده ! متاسفانه این رله ها نتونستند فالت پیش آمده رو سریع تشخیص داده و قسمت معیوب رو از بقیه قسمتها جدا کنند . :icon_cool

A.R.T
24 August 2006, 06:00 AM

باید این کار رو بکنه ، اما نمیکنه!
حداقل دو مدل از این محافظ های ایرانی رو من دیدم که علاوه بر سوختن مدار داخلشون ، به وسلیه هم آسیب رسونده اند.
حالا نوع خارجیش چطور باشه رو من نمیدونم.
سلام
به طور کلی محافظها 2 کار انجام میدن... یکیش تایمر و دیگری وصل جریان خروجی در یک محدوده از اختلاف پتانسیل که معمولا بین 190 تا 240 ولت میباشد که اختلاف پتانسیل کمتر از 190 و بیشتر از 240 ولت را در خروجی قطع مینمایند...
در ایران مارکهای متفرقه بسیاری هستند که طراحی مداری آنها بسیار ضعیف است که علاوه بر سوختن قطعات مدار خود محافظ به وسیله هم آسیب رسانده اند... ولی در کنار این قضیه مارکهای معتبر بیشتری وجود دارند که حتی از مشابه خارجی طراحی مداری بهتری دارند، مثل ایمن، میکا، و... :icon_excl

اینجانب
24 August 2006, 06:25 AM
سلام
در ایران مارکهای متفرقه بسیاری هستند که طراحی مداری آنها بسیار ضعیف است که علاوه بر سوختن قطعات مدار خود محافظ به وسیله هم آسیب رسانده اند... ولی در کنار این قضیه مارکهای معتبر بیشتری وجود دارند که حتی از مشابه خارجی طراحی مداری بهتری دارند، مثل ایمن، میکا، و... :icon_excl
در مورد مارک سبا (SABA) اطلاعی دارید که خوبه یا نه؟

F.®.A
24 August 2006, 08:06 AM
محافظ من طراحی دوستان خودم بوده و تو ولتاژ245 فورا قطع کرد من خودم خیلی حال کردم
نمیخوام تبلیغ کنم ولی محافظ های ساخت مشهد بهتر هستند

Farbod.E
25 August 2006, 03:01 AM
دوستان برای جلوگیری از انحراف تاپیک و نتیجه گیری مناسب اگر مایل هستید به بررسی راه حل و راه کارهای حل چنین معضلاتی بپردازیم !
به نظر من بحث رو پیرامون این مسایل پی بگیریم :
1) علل خاموشیهای گسترده در سطح کشور
2) بهترین راه برای حل آن
3) پیشنهاد طرحی مناسب
4) بررسی ضرر و زیان خاموشیهای این چنینی ؟

F.®.A
25 August 2006, 07:18 AM
ببخشید که تاپیک منحرف شده
من علت این خاموشی هارو عدم مدیریت و تجهیزات قدیمی میدونم (مثلا چند وقت پیش 20:30 رو داشتم میدیدم ساعت 8 شب یه گزارش از شرکت توانیر گرفته بود که هنوز اون گزارش یادم نمیره ساعت 8 شب که هیچ کس تو اون شرکت نبود تمام چراغ های اتاق های اون شرکت روشن بود بعد میگن موقع اوج مصرف لامپ اضافی خاموش خوب این یعنی مدیریت ضعیف و بی اعتمادی مردم و ...)
راهای زیادی وجود داره یکی از راههای اون صادر نکردن برق به عراق و کویت و افغانستان است
دیگه ضرر و زیان هاش که دیگه چیزی نمیشه گفت من تو یه مقاله خوندم دقیقه ای 20 میلیارد تومن

F.®.A
25 August 2006, 11:52 AM
عنوان تغییر کرد:icon_cool

Farbod.E
25 August 2006, 11:58 AM
من هم کاملا با شما موافقم ! بدون شک اصلی ترین علت این خاموشیها عدم مدیریت صحیح در مواقع بحرانه !!
من روز بعد از حادثه روزنامه ها رو مطالعه کردم ! جالب اینجا بود که مقامات بالا علت بی برقی رو فقط مشکل خازن پست فیروزبهرام اعلام کرده بودند ! در صورتی که در اثر زمین خوردن یکی از دکلها اولین اتصالی بوجود اومد و نهایتا خازن فیروزبهرام رو هم دچار مشکل کرد ! حالا تمام این قضایا به کنار ! آیا این شبکه گسترده مبحثی به نام حفاظت توش وجود نداره ؟ . حفاظت یکی از مهمترین موارد در طراحی شبکه های انتقال و توزیع برقه ! از نظر فنی اگر بخواهیم کمی ساده بیان کنیم در یک خط انتقال قدرت در مرحله اول این خط رو به قسمتهای مختلف تقسیم میکنند که اصطلاحا به هر قسمت یک Zone میگوییم ! حال برای قرار دادن رله ها در هر Zone به این صورت عمل میکنیم که مثلا رله موجود در Zone A باید با رله موجود در Zone B همپوشانی یا اصطلاحا Overlap داشته باشه ! تا اگر یکی از رله ها به خاطر فاصله دور از منبع اتصال کوتاه موفق به دیدن آن نشد یا اگر به هر دلیلی مکانیزم آن عمل نکرد . رله موجود در زون دیگر عمل کرده و خط را قطع کند . به طور کلی هدف اصلی از حفاظت جداسازی قسمت معیوب از قسمت سالم است به طوری که بقیه قسمتهای سیستم به کار عادی خود ادامه دهند ! معمولا در یک شبکه رله های مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند ! از رله های دیستانس گرفته تا رله های اضافه جریان - ولتاژ بالا - زمین - دیفرانسیلی و ... تمامی این رله ها اگر درست Set نشوند مسلما هیج گاه کاربردی نخواهند داشت ! شاید باورتون نشه ولی یک رله دیستانس معمولی ساخت ABB قیمتی در حدود 18 تا 20 میلیون تومن داره ! حالا حساب کنید که در تهران چند پست فوق توزیع به بالا وجود داره و عملا چه مقدار هزینه فقط برای رله ها شده !!! رله هایی که عملا نقش دکور رو بازی کردند !
خوب با توجه به مطالب بالا میشه بهتر درک کرد که سیستم حفاظتی برق تهران یک شاهکار رو انجام داده ! و تمامی رله ها به این اتصال کوتاه نه نگفتن و همگی زحمت کشیدن و فرمان قطع صادر کردن !!!!
حال بعد از این اتفاق مجبور شدیم تمام نقشه های استماتیک و دیاگرامهای حفاظتی شبکه رو دوباره بررسی کنیم !! الان 4 تا تیم به طور کامل مشغول بررسی این نقشه هستند که واقعا چرا در هنگام ایجاد یک اتصالی کل خطوط تهران بی برق شد ؟ !!! مسلما کار بسیار وقت گیری است ولی واقعا تنها راه برای جلوگییری از به وجود آمدن چنین حوادثی همین کرا است ! قول میدم که دوستان رو در جریان آخرین اقدامات انجام شده قرار بدم !
سعی میکنم در پستهای بعدی به بررسی معضلات این اتفاقات هم بپردازیم !

Artemis
25 August 2006, 07:40 PM
خوب حالا که بحث برق شد منم باید بگم که علل این خاموشی ها ایناست :
1-قدیمی بودن سیستم
2-مصرف زیاد در زمان اوج مصرف
3-کمبود نیروهای امداد برق که به خاموش موندن کمک زیادی میکنه

دوستان حدود 3 هفته پیش بود که تابلوی برق ساختمون ما منفجر شد ، باید بودید و می دیدید
کنتورها پشت سر هم منفجر میشدن تا اینکه آتش نشانی اومد و خاموشش کرد
بعد از اومدن کارشناس اداره برق علت حادثه افزایش ولتاژ بود ، همون زمان در کنار این حادثه برق ما برق نصف خیابون هم رفت
در ضمن 2 روز بعد از حادثه خونه ی ما یه دونه از این پستهای تقویت ولتاژ که تو محله ها است هم منفجر شد
حالا سوال من اینه:
چرا با قطع شدن برق یک ساختمان برق یک محله باید قطع بشه؟؟
چرا در بعضی محلات یک فاز قطع میشه ولی 2 فاز دیگه قطع نمیشه ؟ مگه نباید بین فازهای R , S و T تعادل برقرار باشه؟

ممنون میشم اگر اساتید لطف کنند و توضیح بدن

Farbod.E
25 August 2006, 08:37 PM
دوست گرامی با تشکر از مطرح کردن سئوالتون !
اول باید خدمت شما عرض کنم که ما در هیچ کجا پستی با نام پست تقویت ولتاژ نداریم ! به جز پستهای نیروگاهی که افزایش دهنده ولتاژ هستند عملا در هیچ کجا از شبکه ما افزایش ولتاژ نداریم ! و اما جواب سئوالات شما :
متاسفانه همونطور که خودتون هم فرمودید بسیاری از تجهیزات شبکه برق ما مصطحلک و قدیمی هستند . این مسئله در شبکه توزیع به مراتب بالاتر است ! شاید باورتون نشه اما من همین دیروز بازدیدی از یکی از پستهای منطقه قیطریه داشتم که تابلوهاش مال 35 سال پیشه !!!!! تازه قرار شده که دستور تعویضش صادر بشه ! این در حالیست که عمر مفید یک تابلو برق ماکزیمم 15 ساله ! و بعد از اون باید حتما نوسازی یا تعویض بشه !
اتفاقی که در ساختمان شما افتاده متاسفانه باعث بروز اتصالی شدید در شبکه شده و در نتیجه پست برق محله شما شبکه را از مدار خارج کرده ! سیستم Recloser به طور اتوماتیک مدار رو بعد از گذشت مدت زمان مشخص برقدار میکنه و اگر باز هم اتصالی وجود داشت اونوقت Recloser هم از مدار خارج میشه !
در مورد انفجار پست منطقه شما هم باید عرض کنم که در یک پست برق با توجه به وجود تجهیزات حرارت زا مثل ترانس و وجود مواد شعله ور مثل روغن و یا PVC خطر انفجار در پست بسیار بالاست ! من چون از کم و کیف حادثه با خبر نیستم و طبق گفته شما این حادثه 2 روز بعد اتفاق افتاده نمیتونم دلیل این انفجار رو خدمتتون عرض کنم ! اگر مایل هستید نام و شماره پست رو از روی پلاکش که گوشه بالا سمت راست نصب شده بخونید و به من اعلام کنید . من هم از همکارانم میپرسم و علت دقیق این حادثه رو خدمت شما عرض میکنم !
و اما جواب سئوال آخر !
بدون شک 3 فاز متعادل ایده آل ترین سیستم برای یک شبکه قدرت است ! ولی 3 فاز متعادل هیچگاه وجود نداشته و نخواهد داشت ! با توجه به اینکه مصرف کننده ها نیز متقارن نبوده و امکان دریافت انواع بارها از شبکه وجود دارد لذا معمولا 3 فاز از تقارن خارج میشوند ! البته در مطالعات پخش بار همواره سعی میشود تا سیستم به حالت متقارن نزدیکتر باشه !
درون پست و در قسمت فشار ضعیف هر فاز به طور جداگانه توسط فیوز حفاظت میشه و قطع شدن یکی از فازها هیچگاه باعث اخلال در کار 2 فاز دیگر نمیشود
امیدوارم جواب سئوالاتون رو گرفته باشید !!!

Artemis
26 August 2006, 12:21 AM
ممنون از جوابهای کاملتون!!
میخواستم بدونم این فیوزهایی که سر راه هر فاز میزارن تا چند آمپر ،شدت جریان را تحمل میکنه؟
از نظر شرکت برق هر انشعاب برق خانگی حداکثر میتونه چند آمپر شدت جریان از مدار بگیره؟

ممنون میشم اگه به این سوالات هم جواب بدید

F.®.A
26 August 2006, 07:34 AM
ممنون از جوابهای کاملتون!!
میخواستم بدونم این فیوزهایی که سر راه هر فاز میزارن تا چند آمپر ،شدت جریان را تحمل میکنه؟
از نظر شرکت برق هر انشعاب برق خانگی حداکثر میتونه چند آمپر شدت جریان از مدار بگیره؟

ممنون میشم اگه به این سوالات هم جواب بدید
من فکر کنم 25 آمپر هر خانه میتونه بگیره درسته فربود جان؟

Farbod.E
26 August 2006, 12:58 PM
أوست گرامی به طور کلی حفاظت در پستهای توزیع به دو شکل انجام میگیرد :
1) حفاظت قسمت فشار قوی :
حفاظت در این قسمت کمی پیچیده تر است ! در پستهای توزیع قسمت 20 کیلوولت رو اصطلاحا فشار قوی میگ.یند . در این قسمت حفاظت ترانسفورماتور به کمک دژنکتور یا اصطلاحا Circut Braker انجام میگیرد یک دژنکتور دارای 3 عدد فیوز فشار قویست که هر سه فاز منتهی به ترانس رو حفاظت میکند . معمولا با توجه به اینکه ولتاژ بالا و جریان پایین است حداکثر جریان حفاظتی این فیوزها 63 آمپر میباشد ! البته روی ترانسهای هوایی از برقگیر نیز استفاده میکنیم که مورد بحث ما در اینجا نیست ولی اگر توضیحاتی نیاز بود حتما خدمتتون عرض خواهم کرد !
2) حفاظت قسمت فشار ضعیف :
در این قسمت حفاظت توسط فیوزهای چاقویی انجام میپزید معمولا با توجه به فیدرهای خروجی تعداد فیوزها هم متغییر است ! مثلا اگر پستی دارای 10 فیدر خروجی باشد و به ازای هر فیدر 3 فیوز در نظر بگیریم جمعا 30 فیوز چاقویی در این پست قرار میگیرد ! با توجه به ولتاژ پایین تر و جریان بالاتر در این قسمت فیوزها تا حد 630 آمپر هم وجود دارند ! به طور کل این فیوزها به صورت کندکار عمل میکنند تا اگر جریان به طور لحظه ای از حد معین فراتر رفت سیستم از مدار خارج نشود !
توضیحات فوق مربوط به حفاظت در پست بود حالا در مورد خط تحویلی به مشترک !
ما در واحد مشترکین 4 دسته مشترک داریم :
1) خانگی
2) صنعتی
3)کشاورزی
4) تجاری
هر کدام از این دسته مشترکین دارای تعرفه های جداگانه و ماکزیمم آمپراژ تحویلی جداگانه هستند .
معمولا در دسته خانگی آمپراژ تحویلی از 10 آمپر الی 50 آمپر میباشد که در انشعابات تکفاز ماکزیمم آن 25 آمپر است ( طبق گفته دوست عزیزم فرشید جان ) اما در یک خط 3 فاز ما قابلیت تحویل 50 آمپر را نیز داریم !حفاظت خطوط مشترکین به صورت فیوزی و در داخل جعبه کنتور انجام میگیرد ! معمولا به اندازه آمپراز تحویلی فیوز در داخل جعبه نصب میشود . مثلا اگر انشعاب شما 25 آمپر باشد یک فیوز 25 آمپری برای شما نصب میبشود .
خفاظت در جعبه کنتور به کمک یک فیوز فشنگی کند کار انجام میگیرد. که البته متاسفانه مکررا دیده شده که مشترکین از فیوزهای فشنگی خودکار ( تندکار ) به جای فشنگی معمولی استفاده میکنند که کار کاملا اشتباهیست!
به طور استاندارد باید از یک جعبه فیوز نیز به طور جداگانه درون منزل استفاده نمود تا سیم کشی داخلی نیز تحت حفاظت جداگانه قرار گیرد ! در جعبه فیوزهای داخل منزل از فیوزهای مینیاتوری استفاده میشود که ماکزیمم آمپر آن باید از آمپر فیوز جعبه کنتور پایینتر باشه ! مثلا اگر فیوز کنتور 25 آمپر است فیوز مینیاتوری باید ماکزیمم 16 آمپر باشد !
اگر باز هم سئوالی برای شما ایجاد شده خوشحال میشم که جوابگو باشم
موفق باشید

jacobnazarade
28 August 2006, 10:52 PM
با سلام خدمت دوستان
فربود جان سیستم سنکرون شبکه کشوری چطوری هست ایا در نیروگاهها هست فقط یا در پست های توزیعی هم
هست چگونگی سنکرون و فرمان دادن به ان هم برام جالب هست به طور مثال نیروگاهی در یه طرف کشور و ان یکی در ان طرف کشور در ضمن ایا خطهای r s t با هم هم فاز هستند اصلاح رو دقیق نمی دونم مثلا در یه زمان همه در
نحنی بالا و پایین هست

Farbod.E
29 August 2006, 01:47 AM
دوست گرامی در مورد سئوال اول مربوط به سنکرون بودن شبکه :
اصولا عملیات سنکرون کردن فقط در نیروگاهها و پستهای انتقال انجام میشه ! به طور کلی سنکرون کردن زمانی انجام میشه که قسمتی از شبکه به هر دلیلی از مدار خارج شده باشه ! به خاطر جلوگیری از ایجاد هارمونیک در خط باید قسمت بی برق را در حالتی سنکرون یا اصطلاحا هماهنگ با بقیه شبکه وارد مدار کرد ! برای سنکرون بودن شرایطی لازم است و مهمترین آنها عبارتند از هم زاویه بودن فازها و همچنین توالی صحیح فازها . در خطوط سه فاز تک مداره سنکرون کردن چندان پیچیده نیست اما اگر خط ما چند مداره و باندل باشه اونوقت کار کمی پیچیده میشه ! برای پیدا کردن بهترین زمان سنکرون از تجهیزی به نام سنکروچک استفاده میکنند . این دستگاه در حقیقت یک میتر است که وقتی عقربه آن در وسط قرار گرفته باشد نشاندهنده سنکرون بودن شبکه است ! قدیم برای سنکرون کردن از این سیستم استفاده میشد ! و اپراتور به محض سنکرون شدن شبکه خط را برقدار میکر . اما در حال حاضر سنکرونیزه کردن شبکه به وسیله کامپیوتر انجام میشه و اپراتور با دادن فرمان وصل به خط بی برق خیال خودش رو راحت میکنه !!!
در نیروگاهها نیز سنکرون کردن به همین طریق انجام میگیره البته در مورد سنکرون کردن ژنراتور باید خدمتتون عرض کنم که این مورد از سنکرونیزه کردن کمی پیچیده تر است ! اگر علاقمند بودید دستور بدید تا در مبحث جداگانه خدمتتون توضیح بدم !
و اما سئوال دوم ! :
اصطلاحی که به کار بردید 100% درسته !! دوست گرامی به طور کلی هر فاز با فاز مجاور 120 درجه اختلاف فاز داره ! که در یک توالی فاز a-b-c به ترتیب 0و120و-120 درجه اختلاف فاز وجود داره !
اگر خیلی جامع به قضیه نگاه کنیم میتونیم بگوییم که تمامی فازهای R با هم هم فاز و یا تمام فازهای S با هم هم فاز هستند ! اما اگر کمی علمی تر به قضیه نگاه کنیم این صحبت رو میشه نقض کرد زیرا ما در خطوط بلند ( بالای 160 کیلومتر ) جا به جایی فاز هم داریم ولی این جا به جایی با حفظ توالی باید انجام بشه ! و گرنه اگر ما دو فاز متفاوت رو به هم وصل کنیم 100% اتصالی خواهیم داشت ! پس فراموش نکنید که فازهای یکسان در هر قسمت شبکه که باشند با هم هم زاویه هستند !
راستی فراموش کردم بگم که تایید سنکرون بودن سیستم فقط و فقط توسط دیسپاچینگ انجام میگیره !
( اگر در مورد دیسپاچینگ هم اطلاعات خواستید به پستهای قبلی همین تاپیک مراجعه کنید !)

موفق باشید

jacobnazarade
30 August 2006, 01:48 AM
با سلام ممنون دوست عزیز
اگر در مورد سنکرون کردن هم اطلاعاتی بدهید که عالی می شود . راستش یکی از سوالاتم همین بود که وقتی در خطوط طولانی جابجا می کنم پس باید در هر قسمت دوباره عمل سنکرون انجام شود . البته در مولد های کوچک دیدم چگونه سنکرون انجام می دهند با تغییر دور موتور مولد دیگر که می خواهد وارد مدار شود و اون صفجه دوار دیودهای نورانی قرمز که در حال چرخش هست وانقدر دور موتور مولد رو کم و زیاد می کنند تا سنکرون بر قرار شود .
راستش سر همین جریان هم نمی دونم مولد های قطار را دیده اید یا نه معمولا سه مولد دارند دوتا د حال کار و یکی رزرو 680 ولت 800 امپر اوایل تابستان با دوستم که مامور برق قطار بود از این قسمت دیدن کردم اخرای شب بود به خاطر گرمی هوا کولر ها در مدار قرار می گیرند ولی سیستم نتوانست مولد رزور را وارد مدار کنند به خاطر سنکرون نشدن مولد - مولدی که روش بار بود انقدر بدنه ای ان داغ شده بود که به سرخی می زد نزدیک بود منفجر شود مولد قطار ایا در سیستم های کشور هم همیچن مواردی پیش می اید - در ضمن در ست است اگر برق خروجی یه نیروگاه در حال کار قطع شود نیروگاه منفجر می شود . و سیستم فیوز های ولتاژ بالا مثلا در نیروگاه ها چگونه هست .در هوا فکر نکنم باشد چون به خاطر قوس شدید هم خطر ناک هست و هم کنتاکها دوباره جذب می شود
یه جایی خوندم که اینها در روغن قرار دارد درست است ببخشید که زیاد سوال کردم کنجکاوی و فضولی هست ؟؟
شرمنده

Farbod.E
30 August 2006, 10:38 AM
دوست گرامی خوشحالم از اینکه ما رو قابل دونستید . نمیدونم که جواب سئوالات قبلی شما رو به اندازه کافی دادم یا نه ؟ اما در موردسئوال اول :
دوست گرامی شما معنی جا به جایی فاز رو درست متوجه نشدید ! اگر در یک خط مثلا 400Kv در کیلومتر 180 ما یک جا به جایی داشته باشیم . این جا به جایی به این صورت انجام میپذیزد که مثلا اگر خط ما به صورت R-S-T از راست به چپ بود حال با قرار دادن یک گانتری در بین دو دکل ترتیب فازها رو جا به جا کرده و مثلا به صورت S-R-T در میاورند ! این حرکت در حقیقت جا به جایی فیزیکی در فازهاست و ماهیت آنها همچنان حفظ میشود ! علت این جا به جایی کاهش افت ولتاژ به خاطر افزایش خاصیت سلفی خط است .
در مورد سنکرون کردن مولد در نیروگاهها هم باید خدمت شما عرض کنم که همانطور که خد شما فرمودید از طریق تنظیم دور موتور این کار صورت میگیرد ! البته در نیروگاههای بزرگ سیستمی وجود دارد که به صورت هوشمند دور مولدها رو تنظیم کرده و در زمان مناسب آنها رو سنکرون میکنه ! متاسفانه از برق قطار اطلاعات کاملی ندارم اما تا جایی که میدونم ما در نیروگاه حتی در حالت Full Load هم قابلیت سنکرون داریم ! یعنی اگر مثلا در نیروگاه شهید رجایی قزوین 3 واحد با تمام ظرفیت در حال تولید باشند و واحد 4 به هر دلیلی از مدار بیرون باشد به راحتی میتوان آن را با 3 واحد دیگر سنکرون نمود ! البته سنکرون کردن یک مولد در حالی که بقیه مولذد ها در دور نامی باشند کار زمان بری خواهد بود !
در مورد انفجار در نیروگاه هم سئوال جالبی کردید !
دوست عزیز نیروگاه از پیچیده ترین سیستمهای حفاظتب بهره میبره و تحت هیچ شرایطی منفجر نمیشه ! این حرف رو زدم که از درجه حفاظت نیروگاه مطلع شوید اما حرف شما رو هم تایید میکنم !!!!!!!!!!!!
در یک مولد مداری وجود دارد که اصطلاحا به آن مدار تحریک میگویند . این مدار که معمولا از یک سیم پیچ تشکیل شده وظیفه راه اندازی ژنراتور رو به عهده داره ! مدار تحریک با ایجاد یک جریان باعث به حرکت در آمدن روتور میشود ! حال با جریانی که در مدار ایجاد میشود روتور به آرامی دور میگیرد و نهایتا به دور نامی میرسد ! مدار تحریک با مدار آرمیچر موازی است ( در مولدهای کمپوند ) اگر این شاخه قطع شود مقاومت آن از مدار خارج شده و مولد از کنترل خارج میشود ! البته جای نگرانی نیست چون همونطور که گفتم مولد دارای حفاظت میباشد ! ما برای جلوگیری از این اتفاق از رله ای به نام رله قطع تحریک استفاده میکنیم !
و اما سئوال آخر :
فیوزها در نیروگاهها از تکنولوژی پیچیده ای برخوردار هستند ! البته کاربرد اصلی فیوزها در پست های نیروگاهی است نه در نیروگاه !
به طور کلی فیوزها دارای یک محفظه خاموش کننده جرقه میباشند که این محفظه با توجه به نوع خط و ولتاژ آن میتونه متفاوت باشه ! متداولترین آنها عبارتند از : روغن - گاز SF6 - خلاء .اجازه بدید به جای کلمه فیوز از واژه بریکر استفاده کنیم تا کمی علمی تر باشه ! بریکر هم همان فیوزه ولی با قابلیت قطع و وصل زیر بار !
اگر در مورد مکانیزم بریکر هم سئوال داشتید خوشحال میشم که جوابگو باشم !

دوست گرامی این تالار محلی برای یافتن سئوالات شماست ! پس هیچگاه از سئوال کردن زیاد نگران نباشید ! من و بقیه دوستان وظیفه خودمون میدونیم که تا جایی که اطلاعات داریم اون رو در اختیار بقیه دوستان قرار دهیم ! فراموش نکنید که این موضوع در مورد شما هم صدق میکنه !!!!

موفق باشید

jacobnazarade
30 August 2006, 04:21 PM
با سلام خدمت دوستان
با تشکر از شما واقعا ممنون هستم کوتاه خلاصه و مفید هست بسیار سپاسگذارم اگر ادامه دهید ممنون می شوم
درمورد بریکر - کنتاکتور و ... تا بعد برم سراغ بقیه سوالات .

Farbod.E
31 August 2006, 11:29 AM
بریکر : (Circut Breaker ) : البته در بازار به اون دژنکتور هم میگویند !!!!! بریکر در حقیقت یک کلید قطع و وصل کننده جریانه که در ولتاژ های بالا از اون استفاده میشه ! به عنوان مثال اگر شما در منزلتون بخواهید یک چراغ رو خاموش کنید از یک کلید استفاده میکنید اما در ولتاژ های بالا این امر با یک کلید ساده اصلا میسر نیست ! در ولتاژهای بالا مثل 230 کیلوولت که فاصله کمتر از 70 سانتیمتر بین دو هادی باعث ایجاد اتصالی میشود طبیعی است که مکانیزم کلید هم باید پیچیده تر باشد !
همانطور که در پستهای قبل خدمت شما عرض کردم مهمترین خصوصیت یک بریکر عایقی است که تیغه ها در آن قرار دارند این عایقها عموما روغن و گاز و خلا هستند ! در کشور ما هم هر 3 نوع این بریکر وجود داره البته خاطر نشان میکنم که در حال حاضر درپستای جدید بیشتر از بریکر های خلا استفاده میشود !
بریکرها مهمترین نقش رو در طراحی یک شبکه و یا یک خط ایفا میکنند . ما میتونیم با جا به جا کردن وضعیت بریکرها در شبکه به انواع شینه بندی ها دسترسی داشته باشیم !
بهترین سازندگان بریکر در دنیا عبارتند از ABB و Alstom البته مارکهای دیگر هم موجود هست اما این دو از طرفداران بیشتری دارد ! در ایران نیز بریکرهایی در رده های ولتاژی 20 کیلوولت ساخته میشوند که برای مصارف توزیع مناسبند مثل ایران سوییچ - مهرآباد - راسل - تامیین و ....
فراموش نکنید که قیمت بریکر های خارجی که در پستهای انتقال استفاده میشه بسیار بالاست !
من چند تا عکس روی کامپیوترم دارم که مربوط به پست 230 Kv نیمه سیار سعید آباد در حوالی شهریاره ! عکسهایی از بریکرها براتون گذاشتم که بیشتر آشنا بشین !
.

http://i8.tinypic.com/263909h.jpg

http://www.phalls.com/vbulletin/%3Ca%20href=%22http://tinypic.com%22%3E%3Cimg%20src=%22http://i6.tinypic.com/2638uc8.jpg%22%20border=%220%22%20alt=%22Image%20a nd%20video%20hosting%20by%20TinyPic%22%3E%3C/a%3E

http://www.phalls.com/vbulletin/%3Ca%20href=%22http://tinypic.com%22%3E%3Cimg%20src=%22http://i7.tinypic.com/2638wzr.jpg%22%20border=%220%22%20alt=%22Image%20a nd%20video%20hosting%20by%20TinyPic%22%3E%3C/a%3E

http://i3.tinypic.com/26390sw.jpg

http://i5.tinypic.com/26390ye.jpg

http://www.phalls.com/vbulletin/%3Ca%20href=%22http://tinypic.com%22%3E%3Cimg%20src=%22http://i8.tinypic.com/2638xsm.jpg%22%20border=%220%22%20alt=%22Image%20a nd%20video%20hosting%20by%20TinyPic%22%3E%3C/a%3E

در مورد کنتاکتور هم بزودی .....:lover:

در ضمن اگر سئوالی هم در مورد عکسها داشتید با کمال میل در خدمت هستم !

jacobnazarade
5 September 2006, 10:06 PM
با سلام خدمت دوستان
واقعا ممنون می شوم با تشکر منتظر هستم

Farbod.E
6 September 2006, 06:07 PM
با سلام خدمت دوستان
واقعا ممنون می شوم با تشکر منتظر هستم

دوست گرامی همانطور که به شما قول دادم طبق درخواست جنابعالی مطالبی در مورد کنتاکتور خدمتتان ارائه میکنم :
بهتره اول از هر چیز تعریفی برای کنتاکتور پیدا کنیم ! من کنتاکتور رو انقلاب صنعت برق نامگذاری میکنم ! شاید تعریفی عجیب باشه اما وجود کنتاکتورها در دنیای امروزی اهمیتی کمتر از کامپیوترها ندارند !!!!!
کنتکتورها کلیدهایی هستند که قابلیت کنترل و راه اندازی تجهیزات مختلف رو به طور جداگانه و یا با هم دارند ! یکی از مهمترین شاخصه های این کلیدها کنترل آنها از راه دور است به طوری که میتوان از فواصل دور به آنها فرمان داد ! امروزه در صنعت کنتاکتورها به عضو لاینفکی تبدیل شدند و برای راه اندازی تمامی خطوط تولید و مصرف کننده های جریان بالا باید از کنتکتور ستفاده نمود .
کنتاکتورها عموما دارای 2 سری تیغه هستند که در اثر وصل شدن تیغه ها جریان از آنها عبور کرده و باعث برقدار شدن قسمت مورد نظر میشود :
1) تیغه های اصلی : این تیغه ها عموما برای قسمت مدار قدرت ( ارتباط تجهیز با شبکه ) مورد استفاده قرار میگیرند
2) تیغه های فرعی : این تیغه ها هم عموما برای دادن فرمانهای مختلف و مانور در طراحی کاربرد دارند !
یک کنتاکتور ساده از این تیغه ها به اضافه یک بوبین مغناطیسی تشکیل شده که به هنگام برقدار شدن بوبین کنتاکت ها به هم چسبیده و باعث برقراری جریان میشوند . کنتاکتورها معمولا با وسایل جانبی زیادی در یک طراحی مورد استفاده قرار میگیرند و به طور تک از آنها نمیتوان استفاده نمود این تجهیزات تنوع بسیاری دارند که همین امر باعث شده تا طراحان به راحتی بتوانند طرح مورد نظر خود را پیاده کنند . تعددادی از این وسایل عبارتند از
- میکرو سوییچ
- کلید استپ استارت
- تایمر
- بی متال
- چراغ سیگنال
-کنترل فاز
و.......
به مداراتی که به کمک این تجهیزات طراحی میشوند اصطلاحا مدار فرمان میگویند . کنتاکتورها چون وسیله ای الکتریکی مکانیکی هستند دارای عمر مفید نیز میباشند که مقدار عمر آن بر روی کنتاکتور نوشته میشود

موفق باشید

Farbod.E
23 October 2006, 10:21 PM
گزارش بررسی و تحلیل حادثه قطع برق قسمت از شبکه سراسری در تاریخ 12 فروردین سال 1382 :

این فایل برای اولین بار در اینترنت و در تالار Phalls قرار میگیرد .:icon_cool

این گزارشها فقط مختص به سازمان توانیر است و به هیچ وجه توزیع نمیشود اما ما تصمیم گرفتیم تا با قرار دادن این گزارش در این تالار اهداف زیر را دنبال کنیم :
1) درک بیشتر عزیزان از حوادث خاموشی
2) آشنا شدن با نحوه برطرف کردن عیبهای این چنینی
3) قدرت درک بیشتر از شکل و نوع شبکه سراسری برق

به دانشجویان و علاقمندان به موضوعات قدرت پیشنهاد میشود تا حتما این فایل را دانلود کنند . شایان ذکر است که فایل زیر به فرمت PowerPoint میباشد

----دانلود--- (http://www.megaupload.com/?d=08A5BR6H)

Farbod.E
24 October 2006, 11:49 PM
چکیده ای از فایل گزارشی پست قبل.....

مقدمه

گزارش حاضر به منظور بررسي و تحليل حادثه مورخ 12/1/1382 و با هدف شناسايي نقاط ضعف و ارائه راهکارهايي جهت افزايش ايمني شبکه سراسري، گردآوري و تدوين شده است.

در اين گزارش ابتدا شرح مختصري از حادثه و سپس وضعيت خطوط ارتباطي موجود ميان شبکه شمال (آذربايجان، تهران، زنجان، سمنان، گيلان و مازندران) و ساير نواحي (جنوب، غرب و مرکزي) در مقطع قبل از بروزحادثه ارائه شده است.

در بخش بعدي گزارش، بررسي و تحليل حادثه و پيامدهاي آن بيان شده و وضعيت خطوط ارتباطي موجود ميان شبکه شمال و ساير نواحي بعد از بروز حادثه تشريح شده است.

در بخش پاياني گزارش، ضمن جمع بندي و نتيجه گيري از اطلاعات و مطالب ارائه شده پيشنهادهايي به منظور پيش گيري از حوادث مشابه و بهره برداري مطمئن تر از شبکه سراسري آمده است.

ذکر اين نکته ضروري است که مطالب ارائه شده در اين گزارش، مبتني بر بازديدهاي انجام شده و اطلاعاتي است که از منابع موجود گردآوري و مورد بررسي قرار گرفته است و تلاش شده است که تحليل حادثه بر اساس مدارک و مستندات، بررسيهاي دقيق کارشناسي و محاسبا ت علمي صورت پذيرد.

شرح مراحل مختلف حادثه:

• در ساعت 21:20 روز سه شنبه مورخ 12/1/1382 در شرايطي که شبکه شمال از طريق پست اراک 1 و ساير خطوط ارتباطي حدود 2022 مگاوات تغذيه مي شد، بر اثر بروز اتصال زمين روي شاخکهاي محافظ زنجيره مقره فاز وسط تاور سوم خط 230 کيلوولت اراک 1 – اراک 2 (AR 817)، سيستم حفاظتي طرفين اين خط عمل نموده و اتصالي از سمت پست اراک 2 ايزوله مي شود، ليکن کليد 8172‌ مربوط به اين خط در پست اراک 1عليرغم عملکرد مکانيکي موفق منجر به جداشدن کامل کنتاکتهاي هر سه فاز، به علت عملکرد الکتريکي ناموفق فاز S ، جريان اتصالي و آرک حاصله قطع نمي گردد.

• جلوگيري از گسترش تبعات عملکرد الکتريکي ناموفق کليد (Circuit Breaker Failure) مستلزم وجود سيستم حفاظتي عيب کليد (C.B.F) به منظور ايزوله کردن کليد ناموفق مي باشد، اما به دليل فقدان و عدم پيش بيني سيستم حفاظتي مذکور در طرح توسعه بخش 230 کيلوولت پست اراک 1، طبيعتاً خطوط 230 کيلوولت و ترانسهاي 230/400 کيلوولت پست اراک 1 که تغذيه کننده محل اتصالي بوده اند مي بايست بطريقي قطع شوند تا محل اتصالي ايزوله گردد.

• خطوط 230 کيلوولت تغذيه کننده محل اتصالي از پستهاي مقابل با عملکرد رله هاي حفاظتي قطع شده ولي قطع ترانسهاي 230/400 کيلوولت با تأخير صورت مي گيرد. عدم هماهنگي بين سيستمهاي حفاظتي خطوط 400 کيلوولت تغذيه کننده پست اراک 1 در پستهاي مقابل با سيستم حفاظتي ترانسهاي 230/400 کيلوولت اراک 1، باعث قطع ارتباط خطوط 400 کيلوولت منتهي به پست اراک 1 گرديده و در نتيجه پست 230/400 کيلوولت اراک 1 کلاً بي بار مي شود. از آنجا که در زمان قبل از حادثه حدود 775 مگاوات از طريق پست اراک 1 و خط 230 کيلولت ساوه – پرند (EP 831) به شبکه شمال تغذيه مي شده است، با قطع کامل پست اراک 1 از شبکه، انتقال اين بار و بار پست ساوه به ميزان 125 مگاوات جمعاً 900 مگاوات به ديگر خطوط ارتباطي موجود بين شبکه شمال و ساير نواحي (خطوط 400 کيلوولت مفتح – غايتي، گلپايگان-جلال و خطوط 230 کيلوولت قم1- ري و قم 2 - اسلامشهر) منتقل مي گردد.

• به دليل اضافه بار شدن ترانسهاي 230/400 کيلوولت پست شهيد مفتح، اين ترانسها با عملکرد سيستم حفاظتي به طور خودکار قطع مي شوند. به دليل ساختار خاص اين پست، خط 400 کيلوولت مفتح - غايتي نيز قطع مي گردد. به دنبال آن خط 400 کيلوولت گلپايگان – جلال و خطوط 230 کيلوولت قم 1 – ري و قم 2 – اسلام شهر نيز بعلت اضافه بار شدن قطع مي شوند و نهايتاً شبکه شمال با کمبود حدود 1998 مگاوات مواجه مي گردد. با توجه به اين کمبود، شبکه شمال با افت ولتاژ و فرکانس شديد مواجه و عليرغم قطع حدود 8/523 مگاوات بار توسط رله هاي حذف بار فرکانسي، مناطق تحت پوشش اين شبکه بي برق مي شود.

• ضمناً بخشي از شبکه تحت پوشش مناطق برقهاي باختر، اصفهان و غرب نيز بي برق مي شوند.

وضعيت شبکه شمال و خطوط ارتباطي با ساير نواحي قبل از بروز حادثه

• در دياگرام شماره 1 وضعيت شبکه شمال و خطوط ارتباطي با ساير نواحي و همچنين نياز مصرف شبکه شمال، ميزان توليد و مقدار بار تبادل شده به شبکه شمال قبل از بروز حادثه آورده شده است.

• در اين دياگرام شبکه شمال شامل شرکتهاي برق منطقه اي آذربايجان، تهران، زنجان، سمنان، گيلان و مازندران نمايش داده شده است اما به منظور روشن شدن نحوه گسترش حادثه، پست قم 1، پست و نيروگاه سيکل ترکيبي قم خارج از حوزه برق منطقه اي تهران نشان داده شده است.

http://i13.tinypic.com/2ivy51s.jpg

• در اين دياگرام خطوط تغذيه کننده شبکه شمال شامل خطوط 400 کيلوولت:

¡ گلپايگان – جلال (LP 909) ،

¡ اراک – رودشور

¡ (AH 912/913)

¡ شهيد مفتح – غايتي (DQ 915)

¡ خطوط 230 کيلوولت قم 1 – ري (GY 827)

¡ قم 2 – اسلامشهر (MV 839)

¡ ساوه – پرند (EP 831)

نمايش داده شده است.

بررسی و تحلیل حادثه:

شروع حادثه :

حادثه با وقوع آرک مابين شاخکهاي جرقه گير دو سر زنجير مقره فاز وسط تاور شماره 3 خط 230 کيلوولت
اراک1 - اراک 2،(AR 817) که در فاصله 750 متري پست اراک 1 قرار دارد آغاز شده است. براثر بروز و استمرار آرک، حدود يک چهارم از حجم گويهاي بالايي و پاييني شاخکها ذوب و روي بشقابهاي زنجيره مقره ريخته است. بروز چنين جرقه اي مي تواند ناشي از يکي از موارد زير باشد:

§ اضافه ولتاژهاي ناشي از عوامل خارجي

§ اضافه ولتاژهاي داخلي با فرکانس زياد

§ اضافه ولتاژهاي داخلي با فرکانس شبکه

§ ساير عوامل

که در ادامه هر يک از اين عوامل به اختصار تشريح شده است.

الف . اضافه ولتاژهاي ناشي از عوامل خارجي

1. اضافه ولتاژ ناشي از برخورد مستقيم صاعقه به خط

2. اضافه ولتاژ القايي ناشي از تخليه صاعقه به زمين مجاور خط انتقال

3. اضافه ولتاژ القايي بصورت الکترواستاتيک در اثر ابرهاي باردار

4. اضافه ولتاژ القايي در اثر تغيير شرايط جوي در طول خط انتقال

5. اضافه ولتاژ القاء شده بصورت الکترواستاتيک بوسيله اثر اصطکاکي ذرات کوچک موجود در هوا مانند گرد و خاک

که با توجه به شرايط جوي مسير خط در زمان قبل از وقوع حادثه و نيز طول کم خط ، همچنين فاصله هوائي 1400 ميلي متري بين شاخکها موارد 1و 2و 4 منتفي و احتمال موارد 3 و 5 ضعيف مي باشد.

(پيوست شماره 1)

ب . اضافه ولتاژهاي داخلي با فرکانس زياد

1. قطع و وصل کليد قدرت در شبکه به منظور برداشتن و يا اضافه نمودن بار که با توجه به عدم کليد زني در شبکه مربوطه اين مورد منتفي مي باشد. (پيوست شماره 1)

ج. اضافه ولتاژهاي داخلي با فرکانس شبکه

1 . قطع ناگهاني بار در يک خط انتقال طويل

2 . پارگي يک فاز و برخورد آن با دکل يا زمين (اتصال زمين)

اين موارد نيز رخ نداده است (پيوست شماره 1)

د. ساير عوامل

1 . آلودگي زياد طبيعي يا صنعتي و ترکيبي از هر دو در حضور رطوبت ناشي از هواي شرجي، شبنم صبحگاهي و يا بارانهاي ضعيف و پراکنده

2 . کاهش فاصله هوايي بين شاخکهاي زنجيره مقره بر اثر تردد پرندگان و يا خاشاک لانه پرندگان در حوزه بين شاخکها

3 . وجود مقره شکسته به تعداد زياد در زنجيره مقره ها

4. وجود گردباد و قرار گرفتن اشياء هادي يا اشياء ديگر در حوزه بين شاخکهاي زنجيره مقره.

با توجه به بازديدهاي انجام شده موارد 1 و3 منتفي، احتمال مورد 2 ضعيف و وقوع بند 4 محتمل است (پيوست شماره 1)

عملکرد سيستمهاي حفاظتي خط اراک 1 – اراک 2 (AR 817)

با بروز اتصال زمين فاز وسط خط فوق عملکرد سيستمهاي حفاظتي در طرفين خط به شرح ذيل است:

· در پست اراک 2 با عملکرد صحيح رله ديستانس فاز به زمين زون 2، اتصالي از طريق اين پست ايزوله مي شود. (پيوست شماره 3)

· در پست اراک 1 با عملکرد صحيح رله ديستانس زون1، فرمان قطع به کليد شماره 8172 مربوط به خط مزبور صادر مي گردد.( کارت آنالوگ اسيلوگراف خط AR817‌ در پست اراک 1 بدليل آسيب ديدگي پديده اي را ثبت ننموده است)

دو فاز R و T اين کليد داراي عملکرد موفق (قطع مکانيکي و الکتريکي) بوده ليکن کليد فاز وسط عليرغم عملکرد مکانيکي موفق (جداشدن کامل کنتاکتها) نتوانسته است جريان اتصالي و جرقه حاصل از آن را قطع نمايد (عملکرد الکتريکي ناموفق داشته است)

علل عملکرد الکتريکي ناموفق کليد 8172‌ پست اراک 1

عوامل زير دليل عدم عملکرد الکتريکي موفق کليد مي باشد:

1 . بالا بودن نرخ افزايش ولتاژ بازيافتي (Rate of Rise of Recovery Voltage) R.R.R.V

وقوع عيب از نوع اتصال کوتاه تک فاز به زمين که در فاصله اي حدود يک کيلومتر از پست تغذيه مي شود موجبات ايجاد ولتاژ بازيافتي را فراهم مي نمايد که نرخ افزايش آن بسيار زياد مي باشد و احتمال صدمه ديدن کليدهايي را که با ملاحظات خاص در اين مورد طراحي و ساخته نشده باشند افزايش مي دهد.

در طراحي و ساخت کليدهاي قدرت تا قبل از سال 1980 و حتي گاه تا پايان 1990 نيز در صورت عدم درخواست مشتري اين ملاحظات رعايت نشده و معمولاً استقامت کليدهاي توليدي تا سالهاي 1985 از حدود 5/0 کيلوولت بر ميکروثانيه بيشتر نبوده است.

لازم است ذکر شود که کليد مزبور از نوع DCVF ، هوايي و سال ساخت آن 1969 مي باشد. (پيوست شماره 2)

براساس محاسبات انجام شده R.R.R.V حاصله در شرايط حادثه بالغ بر 58/3 کيلوولت بر ميکروثانيه گرديده که با اين مقدار، صدمه ديدن کليد حتمي است، زيرا عليرغم جدا شدن کامل کنتاکتها از يکديگر، کليد قادر به خاموش کردن قوس نيست و صدمه خواهد ديد. در حادثه مورد نظر نيز همين اتفاق رخ داده است. (پيوست شماره 5)

بريکرهايي از اين نوع هنوز در شبکه ايران و ساير کشورها مورد استفاده قرار دارند و به دليل هزينه زياد، تعويض و جايگزيني آنها اقتصادي نبوده و انجام نشده است.

مشکل فوق بايد در انتخاب و تهيه بريکرهاي جديد حتماً مورد توجه قرارگرفته و ملاحظات لازم براي انتخاب آن رعايت گردد.

علل عملکرد الکتريکي ناموفق کليد 8172‌ پست اراک 1 ...

2 . پائين بودن قدرت قطع کليد نسبت به قدرت اتصال کوتاه

با توجه به محاسبات انجام شده قدرت اتصال کوتاه نقطه اتصالي در شرايط حادثه برابر 8382 مگاولت آمپر مي باشد. بر طبق مشخصات کليد قدرت قطع آن 7500 مگاولت آمپر است، لذا پائين بودن قدرت قطع کليد مي تواند باعث عملکرد الکتريکي ناموفق منجر به صدمه کليد گردد.

(پيوستهاي شماره 6 و 2)

3 . کيفيت نامطلوب قطعات و عناصر موجود در محفظه قطع آرک و همچنين مکانيزم کليد

کيفيت نامطلوب قطعات و عناصر مذکور که شامل و اشرها، اورينگها،‌ فنرها وماده عايق و خاموش کننده آرک که در اين نوع کليدها هواي فشرده است مي تواند عامل عملکرد الکتريکي ناموفق و صدمه به کليد گردد.

يکي از عوامل مهم اين نقيصه نحوه سرويس و نگهداري نامطلوب است که ناشي از عدم رعايت نظامهاي نگهداري به دليل نبود نيروي انساني متخصص کافي، لوازم يدکي و ابزار کار مناسب است. ضمناً قدمت کليد نيز مي تواند تشديد کنننده اين وضعيت باشد.

علل گسترش حادثه در پست اراک 1

کنترل تبعات عملکرد الکتريکي ناموفق کليد (Circuit Breaker Failure) مستلزم وجود سيستم حفاظتي عيب کليد (C.B.F)، به منظور ايزوله نمودن کليد ناموفق مي باشد که به علت فقدان و عدم پيش بيني سيستم حفاظتي مزبور در طرح توسعه بخش 230 کيلوولت پست اراک 1، اين اتصالي ايزوله نشده و طبيعتاً کليه خطوط 230 کيلوولت و ترانسهاي 230/400 کيلوولت پست اراک 1 که تغذيه کننده محل اتصالي مي باشند، بايستي به طريقي قطع شوند.

• خطوط 230 کيلوولت تغذيه کننده محل اتصالي از پستهاي مقابل با عملکرد رله هاي حفاظتي در زون 2 و به ترتيب زماني زير قطع شده اند: (پيوست شماره 3)

1. خط قم 2 – اراک 1 (AM 816) با زمان 425 ميلي ثانيه

2. خط ايرالکو – اراک 1 (AM 823) با زمان 460 ميلي ثانيه

3. خط ايرالکو – اراک 1 (AM 822)‌با زمان 500 ميلي ثانيه

4. خط اراک 2 - اراک 1 (AR 818)‌با زمان 560 ميلي ثانيه

5. خط ساوه – اراک 1 (AE 819)‌با زمان 780 ميلي ثانيه

6. خط ازنا – اراک 1 (AU 806)‌ با زمان 880 ميلي ثانيه

7. خطوط شازند – اراک 1 (AZ 801/821) به علت عدم دسترسي به ثبات حادثه، زمان دقيق قطع آنها مشخص نگرديد ليکن اين خطوط نيز با عملکرد سيستم حفاظتي در پست شازند در زون 2 قطع گرديده اند.

• ترانسهاي 230/400 کيلوولت پست اراک 1 با تأخير قطع مي گردند و بعلت عدم هماهنگي بين سيستم هاي حفاظتي خطوط 400 کيلوولت تغذيه کننده پست اراک 1 در پستهاي مقابل و ترانسهاي 230/400 کيلوولت، خطوط ارتباطي 400 کيلوولت منتهي به پست اراک 1 نيز از پستهاي مقابل قطع مي شوند. زمان قطع خطوط 400 کيلوولت منشعب از پست اراک 1 و ترانسهاي 230/400 کيلوولت که بر اساس منحني هاي ثبات در پست اراک1 (پيوست شماره 3) استخراج شده است بشرح زير مي باشد.

1. خط رودشور - اراک 1 (AH 913) قطع در پست اراک 1 بدليل عملکرد غلط رله اتصال زمين جهت دار با زمان حدود 230 ميلي ثانيه.

2. خط گلپايگان - اراک 1 (AP 911) قطع در پست گلپايگان با عملکرد رله ديستانس در زون 2 و بازمان 560 ميلي ثانيه بدليل عدم انطباق مقادير تنظيمي با مقادير محاسبه شده (پيوست شماره 7)

3. ترانسهاي(500 MVA) T3 و T7( 200 MVA) پست اراک 1 (230/400 کيلوولت) که داراي کليد مشترک
مي باشند قطع با عملکرد رله اتصال زمين نوترال ترانس T3 با زمان 765 ميلي ثانيه به دليل غلط بودن تنظيمات اعمالي (پيوست شماره 3)

4. خط کارون – اراک 1 (AR 907)‌ قطع در پست کارون با عملکرد رله ديستانس در زون 3 و با زمان 950 ميلي ثانيه که صحيح مي باشد (پيوست شماره 7)

5. ترانسهاي(200 MVA) T5 و(200 MVA) T6 پست اراک 1 (230 / 400 کيلوولت) که داراي کليد مشترک مي باشند قطع با عملکرد رله اتصال زمين نوترال ترانس با زمان 1120 ميلي ثانيه به دليل غلط بودن تنظيمات اعمالي. (پيوست شماره 3)

بدين ترتيب محل اتصالي ايزوله مي شود.

http://i13.tinypic.com/2rfg761.jpg

گسترش حادثه به شبکه شمال

با ايزوله شدن کامل محل اتصالي و قطع خط 230 کيلوولت اراک 1 – ساوه (AE 819)‌ باري که از طريق اراک به سمت ساوه تغذيه مي شده (167 MW)‌ در اين مرحله به شبکه شمال تحميل مي گردد و نياز تبادل شبکه شمال به 2147 مگاوات افزايش مي يابد که بار تبادلي مي بايست از طريق :

· خط 400 کيلوولت مفتح – غايتي (DQ 915)

· خط 400 کيلوولت گلپايگان – جلال (LP 909)

· خط 230 کيلوولت قم 1 –ري (GY 827)

· خط 230 کيلوولت قم 2 – اسلامشهر (MV 839) صورت مي گرفت.

به دليل آنکه پست مفتح داراي 3 دستگاه ترانسفورماتور 230/400 کيلوولت با ظرفيت مجموع 600 مگاولت آمپر بوده، با توجه به دياگرام شماره 2 با ر تحميلي به آنها به 867 مگاولت آمپر افزايش يافته که حدود 50% اضافه بار شده و با عملکرد رله هاي اضافه جريان با تنظيم 20% اضافه بار، هر 3 ترانس قطع مي گردند. (پيوست شماره 7 )

با توجه به ساختار خاص اين پست خروج هر 3 ترانس منجر به قطع خط 400 کيلوولت
مفتح – غايتي(DQ 915) مي شود. (پيوست شماره 9)

خطوط 230 کيلوولت قم 1 –ري و قم 2 – اسلامشهر و خط 400 کيلوولت گلپايگان – جلال (LP 909) نيز بعلت اضافه بار شدن و با عملکرد رله هاي حفاظتي در پستهاي قم 1 ، قم 2 و گلپايگان قطع مي گردند.

· در پست گلپايگان عملکرد رله اضافه جريان جهت دار با تنظيم 1500 آمپر .

· در پست قم 1 عملکرد رله اضافه جريان با تنظيم 960 آمپر .

· در پست قم 2 عملکرد رله ديستانس در زون 1 (پيوست شماره 4)

· در دياگرام شماره 3 وضعيت شبکه شمال، خطوط ارتباطي قطع شده (خط چين) و ميزان نياز مصرف، توليد و نياز تبادل به شبکه شمال که به ميزان 1998 مگاوات نشان داده شده است.

خاموشي شبکه شمال

با قطع کليه خطوط ارتباطي شبکه شمال با ساير نواحي شبکه سراسري، اين شبکه با مصرف حدود 7064 مگاوات و توليد حدود 5066 مگاوات با کمبود حدود 1998 مگاوات مواجه مي گردد. در اين مرحله شبکه شمال با افت شديد فرکانس و ولتاژ مواجه شده و عليرغم قطع باري حدود 8/523 مگاوات با عملکرد رله هاي فرکانسي، مناطق تحت پوشش اين شبکه در خاموشي کامل فرو مي رود.

در اين مرحله يکي از عواملي که ممکن است سبب نگهداري شبکه در حالت تعادل گردد، حذف بار کافي توسط رله هاي فرکانسي مي باشد، ليکن بعلت افت شديد ولتاژ در شبکه شمال، تعدادي از رله هاي فرکانسي نتوانسته اند عمل نمايند. لازم به ذکر است که رله هاي فرکانسي منصوبه در شبکه با افت ولتاژ به ميزان زير 60% بلوکه شده و قادر به عملکرد نمي باشند.

عملکرد رله هاي فرکانسي در مناطق مختلف شبکه شمال وفق اطلاعات اوليه ديسپاچينگ ملي به شرح زير
مي باشد؛ (پيوست شماره 8)

— آذربايجان : صفر مگاوات (عدم عملکرد رله هاي فرکانسي)

— تهران : 1/395 مگاوات

— زنجان : صفر مگاوات (عدم عملکرد رله هاي فرکانسي)

— سمنان : 5/24 مگاوات

— گيلان : 2/104 مگاوات

— مازندران : صفر مگاوات (عدم عملکرد رله هاي فرکانسي)

جمع : 8/523 مگاوات

ادامه دارد ....

برای دریافت کامل گزارش میتوانید آن را در لینکی که در پست بالا داده شده دانلود نمایید...
:lover:

Farbod.E
25 November 2006, 09:26 PM
دوستان گرامي:
تصميم دارم تا به طور هفتگي در اين تاپيك گزارشهاي مختلفي كه توسط تيم كارشناسي توانير در ارتباط با خاموشيهاي گسترده تهيه شده در اختيار شما عزيزان قرار دهم ! اميدوارم گزارشات قبلي را مطالعه نموده باشيد ! با توجه به ارزشمند بودن اين گزارشات براي شما دانشجويان عزيز و اساتيد بزرگوار خوشحال ميشم اگر نظرات شما را در اين رابطه جويا شوم !

razie_electronic
24 June 2007, 09:15 AM
سلام و با عرض خسته نباشید. می خواستم بپرسم چرا بحث های به این مفیدی رو متوقف می کنید؟ اشکال کجاست؟ و اینکه فایلی که رو که برای دانلود گذاشتید از بین رفته می تونم خواهش کنم دوباره آپلودش کنید؟

payaimen
24 June 2007, 12:41 PM
اطلاعات جامعی است لطف کنید ادامه بدین
با تشکر

Farbod.E
24 June 2007, 07:15 PM
سلام و با عرض خسته نباشید. می خواستم بپرسم چرا بحث های به این مفیدی رو متوقف می کنید؟ اشکال کجاست؟ و اینکه فایلی که رو که برای دانلود گذاشتید از بین رفته می تونم خواهش کنم دوباره آپلودش کنید؟

اطلاعات جامعی است لطف کنید ادامه بدین
با تشکر

دوستان گرامی با تشکر فراوان از لطف شما :
ما این بحث را مدتی قبل آغاز کردیم و بنده تا حد امکان در تلاش بودم تا اطلاعات کاملی در راستای این قضیه به دوستان گرامی منتقل نمایم . در هر صورت خوشحالم که استقبال بی نظیری از این تاپیک شده است .
درمورد فایل آپلود شده هم باید عرض کنم متاسفانه تعداد زیادی از فایلهای آپلود شده در این انجمن بر روی Moiz.biz بوده که همکنون این سایت دیگر وجود خارجی ندارد . سعی میکنم در اسرع وقت آن را مجددا آپلود کنم .
اگر درمورد این تاپیک سئوالی هست خوشحال میشم که پاسخگو باشم :icon_cool

rezrez6630
25 June 2007, 05:14 PM
بله ترکیدن رآکتور خازنی 50 مگا وار فاجعه بزرگی هست اون هم در شبکه انتقال

البته این نمونه خازن ها که ساخت یوگوسلاوی سابق هستند مربوط میشن به سال 1988 که واقعا قدیم هستند چه میشه کرد که تمام بودجه ها صرف نیروگاه کذائی بوهشر داره میشه و اصلا نوسازی در شبکه های انتقال و توزیع ایران روند موثری رو نداره
باز خوبه که قسمت عمده ای ازشبکه ایران شبکه تارعنکبوتی هست و قسمتی هم متاسفانه شبکه حلقوی هستش این خودش باعث میشه چنین حوادثی در سیستم برق شهری کشور بوجود بیاد

razie_electronic
27 June 2007, 10:27 AM
ممنون از توجه شما. من در مورد تلفات خطوط انتقال سوال دارم :
چه عواملی در این تلفات موثرند و چه راهکارهایی برای آن پیشنهاد می شود و اینکه آیا بازدهی نیروگاهها را می توان از مقدار کنونی بالاتر برد یا خیر و چگونه؟

Farbod.E
4 July 2007, 12:05 AM
دوست بزرگوارم :

تلفات در شبکه وسیع قدرت یکی از مهمترین دغدغه های مهندسین برق است . به طور کلی تلفات عاملی است که در کلیه قسمتهای شبکه وجود دارد و به هیچ عنوان شبکه بدون تلفات در هیچ کجای دنیا وجود ندارد . لذا کلیه محاسبات طراحی اعم از طراحی خطوط انتقال - طراحی پست و یا محاسبات پخش بار با در نظر گرفتن تلفات سیستم محاسبه میگردد . ما در یک سیستم قدرت چند بخش عمده داریم :
1) تولید ---> مربوط به تولید انرژی الکتریکی که عموماً نیروگاه ها بخش اصلی آن هستند . در بعضی از کتب پستهای نیروگاهی نیز به عنوان عضوی از بخش تولید در نظر گرفته میشوند . ما در نیروگاهها بازده ای در حدود 40 تا 50 % داریم که به ندرت این عدد به 60% میرسد .وجود تلفات در سیستمهای نیروگاهی امری اجتناب ناپذیر است علت این است که ما در نیروگاه در حال تغییر نوع انرژی هستیم ( آبی به الکتریکی و یا فسیلی به الکتریکی و .... ) لذا در سیکل تبدیل انرژی تلفات به وضوح دیده خواهد شد
2) انتقال --> یکی از کلیدی تیرین و مهمترین اعضای پیکره شبکه قدرت است که شامل خطوط و پستهای انتقال است . این بخش کمترین تلفات را در شبکه دارد . ولتاژ بسیار بالا و جریان بسیار پایین علت کاهش تلفات در این بخش از سیستم است . ولی این به آن معنا نیست که ما در این بخش هیچ گونه تلفاتی نداریم . ولتاژ بالا در شبکه باعث ایجاد میدانهای قدرتمند مغناطیسی در اطراف هادی و نهایتاً بروز پدیده ای به نام کرونا میشود . کرونا اصلی ترین عامل در ایجاد تلفات خطوط انتقال است . لذا هدف اصلی طراحان خطوط انتقال به حداقل رساندن کرونا است . باندل کردن خطوط ، انتخاب هادی مناسب ، محل گذر خط و بالا بودن GMD و GMR خط از اصلی ترین عوامل کاهش کرونا است .

3)فوق توزیع --> شبکه مابین بخش توزیع و انتقال که دقیقاً مانند شبکه انتقال میماند .
4)توزیع-->
نتیجه کار شبکه در بخش توزیع نمایان میشود . تلفات توزیع بحثی بسیار پیچیده و نیازمند وقت زیادی است . سعی میکنم که در فرصتی مناسب توضیحات لازم را خدمتتان عرض کنم .

بالا بردن بازده نیروگاهها بستگی به نوع نیروگاهها دارد . نیروگاههای برق-آبی ، خورشیدی ، بادی و اتمی دارای بازده مناسبی هستند که تغییر بازدهی در آنها تاکنون صورت نگرفته است .
نیروگاههای فسیلی و گازی دارای راندمان پایینی هستند که برای رفع این مشکل این دو نیروگاه را با یکدیگر ترکیب کرده و نیروگاه سیکل ترکیبی را ایجاد کرده اند ( به تاپیک نیروگاهها مراجعه کنید )

دوست بزرگوارم امیدوارم به طور کامل پاسخگوی سئوالاتتان بوده باشم . اگر سئوالی برایتان پیش آمده مطرح کنید تا بحث را بهتر درک کنید

موفق باشید

razie_electronic
4 July 2007, 09:37 AM
مدسی از توضیح کاملتون. خوشحال میشم در مورد تلفات توزیع هم بدونم ... در مورد پیل های سوختی با توجه به بازدهی بالایی که دارند آیا میشه روزی از اونها در نیروگاهها استفاده کرد؟

Farbod.E
22 July 2007, 09:24 PM
مدسی از توضیح کاملتون. خوشحال میشم در مورد تلفات توزیع هم بدونم ... در مورد پیل های سوختی با توجه به بازدهی بالایی که دارند آیا میشه روزی از اونها در نیروگاهها استفاده کرد؟

درود بر شما :
بنده بابت تاخییر در پاسخ گویی به سئوال شما پیشاپیش عذرخواهی میکنم .
همانطور که در پست های قبلی اشاره شد ، اصلی ترین بخش تلفات در شبکه قدرت مربوط به بخش توزیع است . دلیل آن هم کاملا واضح است . به علت کاهش ولتاژ ، جریان به مقدار بسیار زیادی افزایش پیدا میکند و همانطوری که میدانید عبور جریان بالا اصلی ترین عامل ایجاد تلفات است ! تلفات در شبکه توزیع مثل شبکه های انتقال به شکل کرونا ظاهر نمیگردد بلکه این تلفات بعضا به شکل حرارت بر روی شبکه ظاهر میشود . ما برای کاهش این تلفات برنامه ریزی هایگسترده ای را انجام داده ایم . به طور معمول هزینه های هنگفتی جهت کاهش تلفات در شبکه توزیع پرداخت میشود . اما همچنان شبکه برق کشور ما از مشکل تلفات شبکه توزیع رنج میبرد .
عمده ترین روشها برای کاهش تلفات در شبکه توزیع به شرح ذیل است :
1) انتخاب مناسب هادی ( با توجه به محاسبات صحیح پخش بار )
2) انتخاب تجهیزات کلیدزنی مناسب ( با توجه به جریان عبوری و توجیه اقتصادی )
3) طراحی صحیح شبکه
4) اجرای صحیح انشعابات

دست اندرکاران توزیع در کشور ما سعی در اجرای دقیق و استاندارد موارد فوق دارند اما بعضا در بسیاری از موارد رعایت چندانی نمیشود .
برای برطرف کردن تلفات در شبکه های توزیع از روش جبرانسازی استفاده میشود . بانکهای خازنی در پستهای زمینی و شبکه های هوایی به عنوان جبران ساز مقداری از این تلفات را جبران مینمایند . به هر حال و به هر شکل بهترین راهکار برای جلوگیری از هدر رفتن این انژی ارزشمند فرهنگ سازی است . باید بدانیم که انرژی الکتریکی با چه رنج و مشقتی به دست ما میرسد باشد تا در مصرف بهینه و درست از این انرژی کوشا باشیم . !!!

در مورد سئوال دوم شما هم باید عرض کنم که بنده درست منظورتان را متوجه نشدم ! آیا منظور شما ذخیره انرژی در پیل است ؟ :icon_twis

موفق باشید

elmeiran
22 August 2007, 04:37 PM
سلام

تقريبا شدت جريان در سيم هاي فشار قوي چقدر است؟

rezrez6630
23 August 2007, 12:02 PM
جریان در کابل های فشار قوی پایین هست ولی ولتاژ بالا و جریان پایین و تثبیت شده بستگی به نزدیک بودن مرکزیت پست و توان ترانسفرماتور داره

Farbod.E
20 November 2007, 09:55 AM
البته تنها دلیل تثبیت ولتاژ مرکزیت پست نیست بلکه محاسبات پخش بار نیز در این قضیه دخیل است