PDA

View Full Version : بهترین اتوبوس بین شهری در ایران ؟؟؟؟؟

Farbod.E
3 August 2006, 10:48 PM
شاید برای هر کدام از شهروندان این تالار حداقل یک بار این اتفاق افتاده باشه که با یک اتوبوس بین شهری مسافرتی داشته باشند ( قابل توجه دانشجویان معظم شهرستان !!!!) بعد از کلی جستجو در تالار و پیدا نکردن تاپیک مشابه اقدام به ایجاد این تاپیک کردم ! شاید این تاپیک بتونه به عنوان یک تاپیک جامع برای بررسی انواع اتوبوسهای موجود در شبکه راهای کشور باشه ! اگر موافقید بحثهای زیر را در این تاپیک دنبال کنیم :
1) بررسی اتوبوسهای موجود و انتخاب بهترینها
2) تبادل نظر در مورد امکانات و تجهیزات موجود بر روی اتوبوسها
3) تبادل اطلاعات در مورد آخرین فن آوری های موجود در ساخت اتوبوسها در دنیا
خوشحال میشم که با کمک اساتید کارشناس و بقیه دوستان اطلاعات مفیدی از این تاپیک بدست آوریم ....:icon_cool

Farbod.E
3 August 2006, 11:00 PM
اتوبوس ولوو B7R

مشخصات فنی :

شاسي : VOLVO B7R .

اتاق : مدل N 3000 با شيشه هاي چسبي دو جداره.

موتور: D7A شش سيلندر، چهار زمانه ديزل با قدرت 285 اسب بخار ( 210 كيلووات ) در rmp 2200، حداكثر گشتاور n.m 1200 در rmp 1400، حجم مفيد موتور 7 ليتر، حداكثر دور rmp 2500، مجهز به سيستمهاي توربوشارژ ، اينتركولر، ترمز اگزوز، پيش كرمكن هواي ورودی هنگام استارت زدن وميزان آلايندگي مطابق با استاندارد EURO II .

جعبه دنده: ZF S6- 90 تمام سنگرونيزه، شش دنده جلو، مجهز به ريتاردربرقي ( ترمز گيربكس ).

سيستم ترمز: كاركرد كاملاً با هواي فشرده ، دو مدار مجزا جهت محورهاي جلو و عقب با قابليت نصب سيستم ضد قفل ABS .

سيستم فرمان : هيدروليك و با قابليت تنظيم غربيلك فرمان در دو راستا ( تلسكوپي و زاويه اي ).

سيستم برق : 24 ولت شامل دو باطري 12 ولت با ظرفيت 220 آمپر ساعت و دو آلترناتور با ظرفيت آمپر 160= 80×2 .

سيستم تعليق: دو عدد كيسه هواي فشرده در محور جلو و چهار عدد كيسه هواي فشرده در محور عقب ، همراه چهار عدد كمك فنر تلسكوپي و داراي ميله تعادل در هر محور.
اندازه لاستيك : 20×12 ، اندازه رينگ : 20×5/8 .

مخزن سوخت : 400ليتري با قابليت سوختگيري از هر دو سمت اتوبوس .

ظرفيت سرنشين : 1+1+38 .

وزن مجاز محور جلو: 6500 كيلوگرم . وزن مجاز محور عقب: 11500 كيلوگرم.

وزن مجاز كل سرنشين و بار: 18000 كيلوگرم.

ابعاد : طول 12 متر، عرض 5/2 متر، ارتفاع 68/3 متر.

فاصله دو محور: 30/6 متر.

مشخصات رفاهی :

· مونيتور و ودوربين دنده عقب
· زنگ هشدار دهنده عقب
· مكانيزم هشداردهنده هنگام باز شدن درب جعبه ها
· آينه بغل برقي
· بوق بادي ( 2 عدد )
· پروژكتور مه شكن ( 2 عدد )
· چكش اضطراري داخل اتوبوس (4 عدد )
· آنتن مخصوص تلويزيون و راديو
· بخاري راننده و بخاريهاي داخل سالن با قابليت پخش دما بصورت يكنواخت در كل اطاق اتوبوس
· جعبه كمكهاي اوليه
· بلندگوي دستي

كولر
· آبسردكن و يخدان
· كابين بهداشتي توالت و دستشوئي
· قهوه جوش
· تابلوي مسير ديجيتالي و معمولي
· تلويزيون ( 2عدد )
· ويدئو
· راديو پخش
· ميكروفون و آمپلي فاير
· پرده آفتابگير برقي
· ساعت ديجيتالي همراه دو دماسنج بيرون و داخل اتوبوس

http://www.runiran.com/Persian/Gallery/Inside/B7R_SUPER_SALOON9.jpg

http://www.runiran.com/Persian/images/about/3.jpg

PAYAM
4 August 2006, 04:40 AM
به نظر من فعلا بهترين اتوبوس بين‌شهري همين اسكانيا ها هستند كه اكثرشون هم نارنجي‌ند!

shahram2006_m
4 August 2006, 04:57 AM
به نظر من اتوبوس هاي MAN هم از امكانات رفاهي خوبي برخوردارند.

kiantom
4 August 2006, 11:04 AM
با سلام

به نظر من يكي از بهترين اتوبوس هاي توليدي ايران در حال حاضر VOLVO B12 TX هستش كه از نظر قدرت، سرعت، طراحي و همچنين امكانات و ... بسيار خوبه اين هم از مشخصات فني اين مدل:

اتوبوس توریستی B12 B (TX) دو محوره طرح های دک (HIGH DECK)

شاسی:VOLVO B12B

اتاق: R9700 با شیشه های چسبی دو جداره

موتور:DH12D . 6 سیلندر . چهار زمانه دیزل با قدرت 420 اسب بخار (309 کیلو وات) در 1800 دوردر دقیقه . حداکثر گشتاور 2000 نیوتن متر در 1200 دور در دقیقه . حجم مفید موتور 12 لیتر . مجهز به سیستم های توربو شارژ و اینتر کولر. میزان آلایندگی مطابق با استاندارد EURO III . مجهز به ترمز موتور EPG ( اگزوز – پرشر – گاورنر).

جعبه دنده: .VOLVO G8 – EGS-VR هشت دنده جلو تمام سنکرونیزه. مجهز به سیستم تعویض دنده الکترو پنوماتیک و ترمز تکمیلی ( ریتاردر هیدرولیکی) .

سیستم ترمز: کارکرد کاملا با هوای فشرده . دو مدار مجزا جهت محورهای عقب و جلو دارای سیستم ترمز الکترونیکی EBS و ضد قفل ABS و ضد لغزش A.S.R دارای دیسک ترمز در چرخهای جلو و عقب با لنت ترمز استاندارد سازگار با محیط زیست

سیستم فرمان: هیدرولیک با قابلیت تنظیم غربیلک فرمان در کلیه جهات (اونیورسال) با قفل پنوماتیک.

سیستم برق: 24 ولت (مولتی پلکس در شاسی) شامل دو باطری 12 ولت با ظرفیت 225 X 2آمپر ساعت و دو آلترناتور با ظرفیت 110 x 2 آمپر

سیستم تعلیق: دو عدد کیسه هوای فشرده در محور جلو و چهار عدد کیسه هوای فشرده در محور عقب . سیستم تنظیم ارتفاع ECFهمراه 8 عدد کمک فنر تلسکوپی و دارای میله تعادل در محور های جلو و عقب با سیستم تعلیق مستقل در محور جلو IFS) ).
اندازه لاستیک 1+6 عدد تیوبلس : 5/22 R 80/315 .

مخزن سوخت: 600 لیتر روی اکسل جلو با قابلیت سوخت گیری از هر دو سمت اتوبوس

ظرفیت سرنشین: 1+1+42

وزن مجاز محور جلو: 7500 کیلو گرم

وزن مجاز محور عقب: 12000 کیلو گرم

وزن مجاز کل سرنشین و بار: 19000 کیلو گرم

فاصله محور چرخ جلو از محور چرخ عقب: 6300 میلیمتر

ابعاد: طول 12500 . عرض 2500 و ارتفاع 3800 میلیمتر

پيروز باشيد.:icon_cool

:lover:

Farbod.E
4 August 2006, 03:19 PM
من چند بار از رانندگان اتوبوسها در مورد بهترین اتوبوس سئوال کردک که اکثر آنها میگفتند MAN بهترین اتوبوسه ! ولی به نظر من از نظر زیبایی و جذبه هیچ کدوم به پای VOLVO B12 B TX نمیرسه ! در مورد اسکانیا هم که فکر نمیکنم به این سادگی ازش گذشت ! دوستان اگر مشخصات فنی اسکانیا و یا MAN رو دارند خوشحال میشیم اگر به اطلاع ما هم برسونن!!

RoSo
4 August 2006, 04:19 PM
منم ممنون میشم در مورد اسکانیا و رنو توضیح بدید.
البته رنو خیلی کمه ولی فکر میکنم بعد از اسکانیا حرفهایی برا گفتن داشته باشه.:icon_surp

z_qz54
4 August 2006, 04:40 PM
خدا نکنه که یک روزی VOLVO B12 TX چپ کنه. فاجعه میشه اتاق 8 میشه. تمام صندلی ها میچسبند به هم. من 2 بار چپ کردن اتوبوس مشابهش از نظر اتاق رو دیدم. مرگ آوره.

رنو هم یه مدل زده که طرح کشیده داره ، خیلی زیباست و آدمو یاد 40 سال اینده میندازه.

Farbod.E
4 August 2006, 08:16 PM
با نظر شما موافقم کلا اتوبوسهای جدید به خاطر ارتفاع خیلی زیاد بیشتر در معرض خطر هستند ! اما با توجه به سیستم تعلیق الکترونیکی چپ کردن این اتوبوسها چندان هم ساده نیست !

شهرام_ایرانی
4 August 2006, 11:47 PM
بچه ها دیروز یکی از دوستام زنگ زد و گفت که تو اتوبوس بوده دیده اتوبوسه دنده اتوماتیکه
میشه یک عکس و مشخصات این اتوبوس رو بگید:icon_cool

Farbod.E
6 August 2006, 03:13 AM
دوست عزیز معمولا اتوبوسهای بین شهری ( بر عکس اتوبوسهای شهری ) فاقد گیربکس اتوماتیک هستند . علت هم کاملا واضح است در جاده ها با توجه به شیبهای زیاد و سنگین بودن اتوبوس ترمزها کارایی چندانی ندارند و بدون وجود ریتارد و دنده معکوس کنترل یک ماشین سنین عملا غیر ممکنه !
دوست شما احتمالا سوار یک اتوبوس با سیستم EGS(Electronic Gear System شده که تقریبا شبیه گیربکس اتوماتیکه ! با این تفاوت که راننده میتونه با دنده ها به راحتی کار کنه و اتوبوس رو کنترل کنه این سیستم بر روی تمامی اتوبوسهای جدید اعم از ولوو - اسکانیا و MAN نصب شده به عنوان مثال اتوبوس B12 ولوو دارای 6 دنده EGS و یک دنده Gear Up هست که در مجموع میشه 7 دنده ! یاد اتوبوسهای قدیمی ایران پیما و 302 به خیر که برای هر دنده عوض کردنش جون راننده در میومد ! الان با اشاره انگشت کوچک میشه دنده رو عوض کرد !

Farbod.E
7 August 2006, 01:13 AM
دوستان عزیز آیا کسی در مورد اتوبوسهای DAFF که جدیدا وارد ناوگان بین شهری شده اطلاعاتی داره ؟ گویا در ایرن تولید میشه !

آيدين
7 August 2006, 01:47 PM
ن چون سه چهار سالي بخاطر اينكه دانشجو بودن سوار اتوبوس اون هم به مقدار زياد شدم. به نظرم بدترين ماشين اسكانيا هست چون راحتي و جاي پاي مناسبي نداره هرچه قدر به طرف عقب اتوبوس بريد جاي پا كمتر مي شه
بهترين اتوبوس مان هست هم راحت و هم پرشتاب بعد از اون ولوو تي اكس - بعد بي 12 - بعد بي 7 جديد - بعد بي 7 آر .

دو بار هم سوار داف شدم اونها هم خوب هستند و فكر كنم در حد مان باشه

Farbod.E
14 August 2006, 10:22 PM
آیدین جان من هم با نظر شما کاملا موافقم ولی فکر میکنم راحتی ولوو کمی بهتر از مان باشه ! البته در یکه تاز بودن مان هیچ کس تردیدی نداره ! در مورد داف هم من که تا حالا سعادت سوار شدن رو نداشتم ولی همینطور که شما میگین اتوبوس فوق العاده ایه !
از حق نگزریم اتوبوسهای 302 از همه راحت تر بودن اما حیف که عمرشون به این دنیا نبود !!!!!!!

295
30 August 2006, 09:37 PM
البته c457 رو فراموش کردید که من قابلیت ها و امکانات اونو براتون توضیح می دم:
این اتوبوس توسط شرکت ایران خودرو تولید میشه.روی هم رفته ماشین خوبیه ولی ایراداتی هم داره.
خوبیها:
1-کشش عالی ماشین در سینه کش ها و سربالاییهای شدید.بیشتر سربالایی ها رو بدون اینکه راننده معکوس بده میاد بالا.
2-کولر عالی.انصافا ماشین تو سربالاییها با کولر روشن اصلا کم نمیاره.
3-ریتاردر قوی.
4-فرمان مناسب.
بدیها:
1-یکسال مصرف بودن!!!یعنی اگه 457 داشته باشی یکسال که کار کرد باید بندازیش دور و یه نوع بخری.
2-سروصدای شدید اتاق حتی در کوچکترین دست اندازها.
3-زود به زود خراب شدن.
4-نداشتن تیپ مناسب جلوی ماشین.جلوش انصافا زشته.
اطلاعاتم همین قدر بیشتر نبود

Farbod.E
31 August 2006, 02:22 AM
دوست عزیز به نکته بسیار خوبی اشاره کردید ! واقعا داشت C457 یادمون میرفت ! اگر جسارت نباشه باید خدمتتون عرض کنم که 457 ماشین بدیه ولی خوبیهایی هم داره !!!!!!!
در مورد کشش هم که باید به خدمتتون عرض کنم که اگر روی تانک هم موتور 2624 بزارن کشش عالی پیدا میکنه !
کولر اتوبوسها هم دارای یک موتور جداگانه است و ربطی به کشش ماشین نداره !
457 فاقد استانداردهای اروپا موسوم به EuroII و EuroIII هست ! و قادر به روج از مرزهای کشور نیست !
در مورد بدیهایی هم که نوشتید کاملا با شما موافقم ! به جز یک مورد اونهم خزاب شدن زود به زود !
در مجموع از اطلاعات خوبی که دادید ممنون

alijoon2006
1 September 2006, 01:26 AM
الان از نظر قدرت
1-volvo B12
2- scania 12
3-daf
منبع:مجله ماشين
كه از نظر زيبايي داف خيلي قشنگ تره مخصوصا شب
ولي volvo b12 صندليهاش تعريف نداره volvo B7 از اون راحتتره(منبع:داييم راننده man )
قيمته داف 200 ميليون كه اصفهان ميزنه كه تو آذربايجان شرقي يدونس تبريز-تهران كار ميكنه(منبع:رانندش كه ازفاميلاس)
اطلاعات ديگه اگه خواستيد پيدا ميكنم ميدم

alijoon2006
1 September 2006, 01:40 AM
ولي man توش خيلي قشنگه مخصوصا آمپراش و كليه امكاناتش كه دمه دسته رانندس

Mohsen1001
1 September 2006, 02:40 AM
من با VOLVO B12B و MAN خيلي حال ميکنم اخر هر اتوبوس هستن.

Farbod.E
4 September 2006, 02:36 PM
در مورد MAN با شما کاملا موافقم ! فکر کنم که بهتره یک نظرسنجی هم به این تاپیک اضافه بشه !

PoYo
4 September 2006, 02:50 PM
VOLVO مدل TX با استاندارد اروپایی EURO III

به نظرم که خیلی راحته و در سفر به مسافر احساس خستگی زیاد نمیده

Farbod.E
5 September 2006, 10:42 AM
Digital Age عزیز در مورد بالا بودن استانداردش باهات موافقم ولی در مورد راحتی ! چندان موافق نیستم !!!

PoYo
5 September 2006, 12:50 PM
درسته

اما من که چندین سفر باهاش داشتم خیلی راحت بوده به نظرم

در کل میشه گفت که کار VOLVO بد نیست!

alijoon2006
5 September 2006, 04:10 PM
از نظر قيافه داف از همه قشنگتره بعدش tx و بعد man

Farbod.E
13 September 2006, 01:33 PM
از دوستان عزیز آیا کسی مشخصات فنی داف رو داره برامون بزاره ؟

pooryab
28 September 2006, 01:35 AM
تعجب می کنم که چرا اینقدر کم به مان رای داده شده!!!!

Ali disky
28 September 2006, 05:19 AM
از لحاظ قدرت موتور 457 از بقیه قویتر هستش.در ضمن کولرش هم با موتور کار میکنه و موتور جداگانه نداره.بعد اینکه به نظر من مهمترین چیز در یک اتوبوس راحتی صندلیهای اون هستش که در اتوبوس های ولوو چیزی به نام راحتی در صندلی وجود نداره.اگر طرح ساده تر 457 رو کنار بگذاریم به نظر من این اتوبوس از بقیه اتوبوسها بهتره.در ضمن اونهایی که میگن این اتوبوس خراب میشه باید عرض کنم که کمپانی بنز گفته که بعد از یک میلیون کیلومتر اتوبوس رو برای بازدید یاتاقان به گارانتی ببرید.همیشه خصوصیت بارز اتوبوسهای بنز سگ جون بودن موتورهای اونها هستش.نمیدونم چرا بعضی از دوستان اطلاعات غلط میدن.

pooryab
28 September 2006, 01:56 PM
از لحاظ قدرت موتور 457 از بقیه قویتر هستش.در ضمن کولرش هم با موتور کار میکنه و موتور جداگانه نداره.بعد اینکه به نظر من مهمترین چیز در یک اتوبوس راحتی صندلیهای اون هستش که در اتوبوس های ولوو چیزی به نام راحتی در صندلی وجود نداره.اگر طرح ساده تر 457 رو کنار بگذاریم به نظر من این اتوبوس از بقیه اتوبوسها بهتره.در ضمن اونهایی که میگن این اتوبوس خراب میشه باید عرض کنم که کمپانی بنز گفته که بعد از یک میلیون کیلومتر اتوبوس رو برای بازدید یاتاقان به گارانتی ببرید.همیشه خصوصیت بارز اتوبوسهای بنز سگ جون بودن موتورهای اونها هستش.نمیدونم چرا بعضی از دوستان اطلاعات غلط میدن.

من عموم یه 457 داره از لحاظ موتور که حرف نداره ، تو گرمای عسلویه کولرش که عالی بود و در برابر اتوبوس های دیگه بهتر جواب می داد ، ولی میشه گفت یکی از مشکلات اساسی این اتوبوس صدای موتورش و لرزش بیش از حدش هست.:icon_mad:

XELTEK
28 September 2006, 02:39 PM
مان خیلی عالیه
کشش عالی
سرعت بالا
سر صدای کم
راحتی مسافر
اما رنو
اشغالترین نوع اتوبوس
ناراحتی مسافر
انتقال تمام دست اندازها به مسافر
کشش پایین
کولر بی خود
موتور ضعیف
اصطحلاک فوق العاده بالا
عدو فرمانپذیری از راننده !!

PoYo
29 September 2006, 06:43 PM
فقط VOLVO B12 TX

Foad
15 October 2006, 01:41 PM
در تابستان امسال شش مدل خودرو سنگين از نظر كيفيت و آلايندگي در وضعيت غير قابل قبول قرار داشتند.

به گزارش خبرنگار صنعت خودرو ايسنا، بر اساس بررسي‌هاي انجام شده در تابستان امسال، كاميون ماز و كاميونت 4.5 ارس خودرو از نظر كيفيت و كاميونت آذرخش، كاميون بنز سبك ال پي، كاميون سبك wh به همراه اتوبوس مان سپهر از نظر آلايندگي در وضعيت غير قابل قبول قرار داشتند.

در همين مدت اتوبوس B7 ولوو با امتياز منفي 58 واتوبوس اسكانيا C12 با امتياز منفي 58.8 و كاميون‌هاي بنز آتگو و ولوو FM9 با امتياز منفي 25 و 25.1 در رده با كيفيت‌ترين‌ خودروهاي سنگين بودند.

براساس بررسي‌هاي شركت بازرسي كيفيت و استاندرد ايران، در بخش كاميون به ترتيب بنز اتگو، ولوو FM9، ولوو FH12، رنو ميدلام ، ولوو NH12 و ايسوزو به ترتيب با 25، 25.1، 25.4، 26 و 38 امتياز منفي در حد كيفيت خيلي خوب قرار داشتند.

اين در حاليست كه اين كاميون‌ها ساخت داخل پاييني دارند؛ به طوري كه كاميون بنز آتگو با 16 درصد و ولوو FH12 با 37 درصد ساخت داخل در اين مدت توليد شده‌اند. كاميون بنز اكسور و رنو بادسان نيز در كيفيت خوب قرار دارد. البته اين آمار نشان‌دهنده كاهش كيفيت كاميون بنز آكسور است.

در حد استاندارد قابل قبول نيز به ترتيب هيوندايي مايتي، كاميون بنز LP و بنز WH به ترتيب با 78، 111 و122 امتياز منفي قرار دارند. اين در حالي است كه كاميون آذرخش در حداقل قابل قبول و كاميون M4.5 ساخت آميكو و ماز با 272و 292 امتياز منفي در حد غير قابل قبول قرار دارد.

در بخش اتوبوس نيز به ترتيب اتوبوس ولوو B7 ،اسكانيا C12 با 58 و 58.8امتياز منفي در حد استانداردهاي خيلي خوب قرار دارند. اتوبوس بنز OMG در حد خوب و اتوبوس بنز OM457، مگاترنس، ميدي باس سپهر وميني بوس كروز با 128 ، 130،128.8 و 138 امتياز منفي در حد قابل قبول هستند.

بر خلاف كاميون‌ها، اتوبوس‌هاي توليدي در ايران كه با كيفيت به شمار مي‌روند، درصد ساخت داخل مناسبي دارند. به گونه‌اي كه اتوبوس ولوو B7 كه با كيفيت‌ترين اتوبوس به‌شمار مي‌رود، 60 درصد ساخت داخل است. همچنين با كيفيت‌ترين اتوبوس‌هاي ساخت داخل از دو كارخانه بخش خصوصي است.

007pooya
16 October 2006, 03:23 PM
من چون زياد سوار اتوبوس ميشم ،و به عنوان يك مسافر چيزي كه برام اهميت داره راحتي ،و امكانات رفاهي مسافر هست

كه بنظرم راحت ترين اتوبوسي كه سوار شدم مان بوده البته مدلهاي هيچ كدومو دقت نكردم ،بعد از اون هم اسكانيا

ولوو و بنزهاي فعلي هم در يك حد هستن و به نظرم براي مسافرتهاي طولاني ناراحتن

بهترين خواب رو من تو مان داشتم:icon_cool

mmoeimifar
24 October 2006, 04:44 AM
فقط اسکانیا از هر لحاظ من مقایسه کردم بهتر بوده اما از لحاظ موتور مان فکر کنم قوی تر باشه

Foad
25 October 2006, 02:58 AM
منم مان رو ترجیح میدم البته از لحاظ راحتی سرنشین
فنیشو خبر ندارم

Farbod.E
25 October 2006, 03:01 AM
دوستان گرامی لطف کنید که نظرات خود را با دلایل مستحکم تری بیان کنید . پیشنهاد میکنم تا سعی در فنی تر شدن بحث داشته باشیم

Foad
25 October 2006, 03:04 AM
دوستان گرامی لطف کنید که نظرات خود را با دلایل مستحکم تری بیان کنید . پیشنهاد میکنم تا سعی در فنی تر شدن بحث داشته باشیم

بنظر من مقصود این تاپیک مقایسه اتوبوسها از لحاظ امکانات و راحتی سرنشین بوده که این به تجربه شخصی برمیگرده نه بحث فنی البته اینو شما باید بگین که درستش کردین .
فکر نمیکنم از دوستان کسی قصد خرید اتوبوس داشته باشه که نیاز به بحث فنی باشه

Farbod.E
25 October 2006, 03:17 AM
دوست عزیزم . در اولین پست هم اشاره کردم که هدف از ایجاد تاپیک جمع آوری یکسری اطلاعات فنی و کامل به همراه انتخاب کردن بهترین اتوبوس است ! . حالا که ما میخواهیم نظر دهیم چه بهتر که نظرات هم حاوی نکات فنی باشد .
شما اگر راجع به یک کشتی یا یک هواپیما اطلاعات فنی میدهید یا میگیرید این دلیل بر این نیست که شما میخواهید آن را بخرید !
فراموش نکنید که متعالی ترین و عالی ترین هدف در تاپیکها وجود بار علمی است و بس !!!!!

موفق باشید

m.gh
30 November 2006, 02:13 PM
به نظرم تو همه اتوبوسهایی که سوار شدم همه مثل همن جز man که واقعا یه چیز دیگس چون
1)بسیار نرم
2)شیشه ها بدون لرزش(بسیار مناسب برای خواب)
3)داخلی زیبا
4)صدای زیاد(البته شاید اینی که من سوار شدم اینجوری بود )