PDA

View Full Version : زوزه گیربکسهای جدید 206

reza1050
27 July 2006, 05:01 PM
با سلام
ظاهرا گیربکسهایی که از اواخر 84 به بعد روی 206 نصب میشه ایرانیه و از قطعات ایرانی داره استفاده میشه من ماشین خودم تیپ 3 حدود 20 روز پیش تحویل گرفتم تا 1000 کیلومتر اول خوب بود ولی بعد از اون وقتی شیشه ها بالا باشه و پخش خاموش توی دور موتور بین 2000 تا 3500 زوزه خفیفی داره :icon_cry: بعد از این دور قطع میشه نکته مهم اینجاست که ایران خودرو هم این موضوع رو تایید میکنه و بیش از 10 مورد من خودم در مورد ماشینهای دیگه دیدم و از صاحباشون شنیدم که میگن ظاهرا قرار نیست صداش از این بیشتر بشه می خوام نظر اساتید و با تجربه ها رو در این مورد بدونم و ایا راه حلی داره یا نه و کسی از بچه های اینجا هست که با این مشکل روبرو شده باشه در ضمن برای تعویض روغن گیربکس از چه مارکی به چه غلظتی استفاده می کنید اصلا تعویض روغن توصیه میشه یا خیر اخر داستان باید چکار کنم

arash p mbz bmw
29 July 2006, 01:18 AM
دوست خوبم تعویض واسکازین فقط در نرم شدن دنده کمک میکنه و دنده خیلی نرم جا میره
در مورد صدا
فقط دوست خوبم دنده در جا رفتن خوبه یا نه؟؟

arman1356
29 July 2006, 06:24 PM
سلام
به جمع 206 دارای بیچاره خوش آمدی!
اگه ماشینت تو دنده های سبک مخصوصا" 5 صدای زوزه داشت باید یه فکری بکنی :icon_eek:

dr_mehry
29 July 2006, 07:19 PM
به جمع 206 دارهای بیچاره خوش آمدی .منم یه دونه 84 دارم .صدای گیربکس شاید جزیی ترین ایراد اون باشه .البته اگه خاموش شدنهای پیاپی و صدای کمکهای اونو کنار بگذاریم.خدا بابای پراید بیامرزه . حداقل لوازمش ارزونه و فراوون.

NavidG7
6 September 2010, 10:37 PM
سلام.
من یه تیپ 3 مدل 85 دارم که حدوداَ از 14000 کیلومتر صدایی رو که میگین داره و به مرور بیشتر هم شده. وقتی ماشین گارانتی داشت به تعمیرگاه سر یادگار مراجعه کردم و با پافشاری تونستم قانعشون کنم که گیربکس اصطلاحاَ می خونه. بعد از اینکه پذیرفتن لطف کردن گفتن ما تعمیر می کنیم به شرط اینکه تعهد بدی اگه بد تر شد اعتراضی نداشته باشی... من هم منصرف شدم. بعدها به یه مکانیک دیگه نشون دادم گفت که چیز مهمی نیست و هنگام تعویض دیسک و صفحه میشه گیر بکس رو باز کرد و دنده های آسیب دیده رو تعویض کرد.
این قضیه طول کشید تا هفته پیش که برای سرویس انژکتور پیش یه مکانیک دیگه رفته بودم. اون می گفت وسایلی که تو بازار هست ایرانی هستن و این گیر بکس های ایرانی هم حساب و کتاب ندارن ممکنه باز بشن دیگه مثل قبل نشن...واسه همینه که ایرنخودرو تعهد می گیره قبل از تعمیرش. اون گفت الان توی شوش گیربکس استوک رو حدود 300 هزار می فروشن. راستش تعجب کردم آخه حدود 2 سال پیش چیزی نزدیک به 800-900 شنیده بودم. می گفت یه مدت بدون گارانتی می فروختن اما وقتی دیدن کسی حاضر نیست بخره یاد گرفتن که با گارانتی 6 ماهه بفروشن... گفت اگه بهشون فشار بیاری قبول می کنن که در صورت معیوب بودن گیربکس هزینه تعویض رو هم متقبل می شن. برام جالب بود... خصوصاَ اینکه می گفت اگه گیربکس خودت سالم باشه ممکنه 50 -60 تومان سر بگیرن و گیربکس رو بر دارن...
الان قصد ندارم اما فکر میکنم اگه قرار به نگه داشتن ماشین باشه به جای تعمیر گیربکس تعویضش کنم.

mehdialishiri
7 September 2010, 01:11 PM
سلام دوستان
ماشين من هم فقط بيشتر توي دنده4 بصورت سر گاز صدا ميده در ضمن واسكازين رو عوض كردم اولش بهتر بود اما حالا نه خلاصه به نظرم هيچ كارش نكنيد بدتر خواهد شد.

amahdavi2004
7 September 2010, 01:26 PM
البته من هنوز به زوزه مبتلا نشده ام (شايد هم متوجه نمي شوم) ولي متاسفانه عيب گيربكس هاي ايراني 405 و سمند و پارس در گيربكس 206 هم وجود دارد: هنگام خلاصي صداي پِر پِر مي دهد كه با فشردن پدال كلاچ قطع مي شود.

EBI.EBI
7 September 2010, 01:55 PM
پسر عموی من هم سه ماهی میشه تحویل گرفتم و گیربکس اون هم صدا میده

در ضمن برد عوضش کرد بدتر شد

کلا مشکل از ایران خودروهه

NavidG7
7 September 2010, 06:40 PM
برد عوضش کرد بدتر شد

کلا مشکل از ایران خودروهه[/quote]

موافقم مشكل از ايران خودروست كه قطعه نا مرغوب رو روي ماشين مي بنده... اما براي جلوگيري از سوء تفاهم بايد بگم منظور من از تعوض تعويض با يك گيربكس استوك يا همون كاركرده فرانسوي بود نه با يه گيربكس ايراني ديگه... در ضمن همون طور كه بقيه دوستان اشاره كردند تعويض واسكازين در حفظ چرخ دنده ها و عملكرد بهتر دنده ها هنگام تعويض دنده كمك مي كنه اما در بر طرف كردن صدا نقشي نداره و تنها راه اصولي باز كردن گيربكس و تعويض دنده معيوب با يك دنده نو ست. گفتم راه اصولي چون يادمه قديم تر تو همين تهران وقتي مي خواستن ماشين معيوب رو بفروشن و ايرادش رو نگن تو گيربكسش خاك اره مريختند كه براي مدتي صداي زوزه رو مي گرفت... البته من خواهش مي كنم كسي ديگه اين كار رو حتي امتحان هم نكنه... سواي اين كه عملي دور از جوانمرديست عقلاني هم نيست كه داخل گيربكس كه به خاطر حركت دنده ها روي هم بشدت گرم ميشه ماده سوختني مثل خاك اره و خرده چوب بريزيم.
راستي يادم اومد تو لندن روغن گيربكسي هست كه اگه اشتباه نكنم قرمز رنگ بود . مكانيك مي گفت به طور موقت صداي زوزه زو به حد چشمگيري كاهش مي ده. برام جالب بود كه اونجا هم خلاف مي كنن. البته مكانيك مي گفت براي گرفتن معاينه فني مردم اين كار رو ميكنن چون بعضي وقت ها هزينه تعمير ماشين از قيمت خود ماشين بالاتر مي ره.

mehdi_f
8 September 2010, 09:48 AM
گیربکس ماشین منم توی دنده 3 یه کم زوزه داشت واسکازین گیربکس رو عوض کردم خیلی بهتر شده باید خیلی دقت کنی تا صدا رو بشنوی.واسکازین مارک لیکومولی ریختم که برچسب ضمانت و هولوگرام داشت.در ضمن دنده ها در حالت سرد خیلی عالی جا میرن.اگه لازم هست تا عکسم بزارم.

mortezagipsy
8 September 2010, 08:50 PM
اگه اخیرا" سمند, 405, پارس یا ... سوار شده باشید بی خیال صدای زوزه ی خفیف 206 تو سرعت 70 می شید و خدا رو شکر می کنید ...! :icon_arro

اصغر
26 October 2010, 04:25 PM
سلام

من نمی دونم این صدای که شما می گویید چه شکلی است ولی ماشین من هم مدتی است در موقع شتاب گیری در دنده های سبک (4و 5) صدایی شبیه قر قر می ده . صدایی مثل صدایی که وقتی دنده مرده می روید ( اگر با دنده ی سبک سعی کنید راه بیفتید یا بعد از ترمز کردن دنده را سنگین نکنید ) همه ی ماشینا و به خصوص امریکایی های 8 سیلندر می دهند.

آیا مشکلش همین گیرباکسه؟ ربطی به دیفرانسیل نداره؟

reza_118
27 October 2010, 12:38 AM
سلام

من نمي دونم اين صداي که شما مي گوييد چه شکلي است ولي ماشين من هم مدتي است در موقع شتاب گيري در دنده هاي سبک (4و 5) صدايي شبيه قر قر مي ده . صدايي مثل صدايي که وقتي دنده مرده مي رويد ( اگر با دنده ي سبک سعي کنيد راه بيفتيد يا بعد از ترمز کردن دنده را سنگين نکنيد ) همه ي ماشينا و به خصوص امريکايي هاي 8 سيلندر مي دهند.

آيا مشکلش همين گيرباکسه؟ ربطي به ديفرانسيل نداره؟

اون صداي قر قر که منظور شما هست مربوط به اکتان پايين بنزين هست با زدن بنزين سوپر اين مشکل حل ميشود

اصغر
27 October 2010, 12:54 AM
اون صداي قر قر که منظور شما هست مربوط به اکتان پايين بنزين هست با زدن بنزين سوپر اين مشکل حل ميشود

ولله تو 2 سالي كه اين ماشينو دارم فقط يك بار مجبور شدم بنزين معمولي بزنم و هميشه سوپر زده ام.

google.yahoo
30 October 2010, 08:38 PM
ماشین در حال حرکت صدایی شبیه سایده شدن یک قطفه فلزی میده .ایراد هم باید از گیربکس بشه چون وقتی کلاچ می گیرم صدا قطع میشه .این صدا در همه دنده ها وجود داره .واسکازین هم تازه تعویض شده (esso)دلیل این صدا چی می تونه باشه .؟(تیپ 2مدل 81)

amahdavi2004
30 October 2010, 08:42 PM
اين صدا ضرري ندارد و تمام گيربكساي ايراني (انواع پژو، سمند و حتي تندر 90) اين صدا را مي دهند و بيخودي گيربكس را نده دست تعميركار؛ از كرامات نيرو محركه قزوين است.

amingzj
1 November 2010, 12:38 AM
اين صدا ضرري ندارد و تمام گيربكساي ايراني (انواع پژو، سمند و حتي تندر 90) اين صدا را مي دهند و بيخودي گيربكس را نده دست تعميركار؛ از كرامات نيرو محركه قزوين است.
شما توجه نکردی ماشین ایشون مدل 81 هستش !!

google.yahoo
1 November 2010, 08:54 PM
من از این ژل های زادو گرفتم برای گیربکس .آیا میشه اونو از طریق محل چرخ دنده سرعت سنج بر روی گیربکس داخل گیربکس ریخت یا باید حتما از راه پیچ فول واسکازین بریزم؟