PDA

View Full Version : بیمه خودرو سوالات پیرامون آن

sogoli
8 June 2006, 04:57 PM
متاسفانه امروز یا پرایدم یه تصادف سنگین کردم :icon_cry: که از دوستان در زمینه اسفاده از بیمه ثالث و ایران راهنمایی می خوام چون اولین بار هست که تصادف می کنم .........
بیمه تالث من دانا و بیمه بدنه ، ایران هست.... با توجه به اینکه مقصر من بودم نحوه استفاده از هر دو بیمه (ثالث و اسیا) را بیان بفرماید.
1- چون ماشین بنام دایی ام هست ، ایا به حضور ایشان در مرکز بیمه جهت دریافت خسارت نیاز هست یا خیر؟

2- جهت دریافت خسارت به کدامیک از شعبات بیمه مراجعه کنم بهتره ؟ در واقع خلوت تر و به مشتریان بهتر رسیدگی می کنند؟

3- چه مدارکی لازم هست ببرم؟

4- چه کار کنم تا حداکثر میزان خسارت را پرداخت کنند؟

5-چند بار باید به بیمه مراجعه کنم . درکل چندروز علافی داره؟
ببخشید زیاد شد:icon_neut

po2ya
8 June 2006, 04:59 PM
خسارت اگه خیلی زیاد باشه برای دریافت مبلغ خسارت باید صاحب ماشین بره پول رو بگیره در ضمن باید سند ماشین رو هم ببره!
فکر نکنم 1 رووز بیشتر باشه اگه داغی نخوان از شما!

PAYAM
8 June 2006, 05:12 PM
بيمه ثالث كه مشخصه. البته دانا رو نمي‌دونم ولي ايران نمايندگي ولي‌عصر نرسيده به تجريش خوبه و براي آسيا هم بيهقي. مي‌ري اونجا، كارشناسشون دو تا ماشين رو مي‌بينه و تعيين خسارت مي‌كنه و نهايتا هم دو سه ساعت بيشتر علافي نداره. اما براي بدنه بيشتر اذيت مي‌كنن. بايد ببري اول اونجا تا كارشناسشون ببينه، اگر هزينه سنگين باشه و پارتي‌ت هم كلفت باشه اول يه برآورد هزينه مي‌كنن و يه چيزي علي‌الحساب مي‌دن ولي اگر زياد نبود بايد ببري درست كنيو بعد داغي براشون ببري (يا فاكتور) و ماشين رو هم درست شده نشونشون بدي تا بهت پول بدن. ضمنا اگر زيز 25 سال هستي يا از گواهينامه كمتر از يك سال گذشته 20 درصد فرانشيز كم مي‌كنن....

sogoli
8 June 2006, 05:19 PM
خسارت اگه خیلی زیاد باشه برای دریافت مبلغ خسارت باید صاحب ماشین بره پول رو بگیره در ضمن باید سند ماشین رو هم ببره!
فکر نکنم 1 رووز بیشتر باشه اگه داغی نخوان از شما!

دوست عزیز فکر می کنم کل خسارت حدود 1میلیون تومن بشه ...
با توجه به اینکه دایی ام ماشینو بصورت لیزینگی خریده ، وسندنداره چی کار باید کرد؟ در کل برای دوندگی کار آیا باید دایی ام باشه یا فقط برای گرفتن چک باید بیاد؟
درضمن پرداخت پول به چه نحوه هست ؟ آخه شنیده بودم یه مقدار میدن جهت دستمزد و رنگ وصافکاری ...و بعدن با اوردن فاکتور یا داغی پول لوازمی رو که خریدم میدن.

PAYAM
8 June 2006, 06:04 PM
فكر نمي‌كنم احتياجي به سند باشه، دايي‌تان هم براي گرفتن چك لازم است! بقيه دوندگي‌ها را مي‌توانيد خودتان به دوش بكشيد.

sogoli
8 June 2006, 06:13 PM
ممنون از راهنمایتان .......:icon_surp
کسی نمی دونه کدام شعبه بیمه دانا خسارت شخص ثالث رو پرداخت می کنه؟

sajjadnegaresh
9 June 2006, 01:06 AM
امان از گرفتاري هاي بعد از تصادف

sogoli
9 June 2006, 11:23 AM
امان از گرفتاري هاي بعد از تصادف
خدایی اینو راست گفتی ......
خداکنه برای کسی پیش نیاد ....
بیمه دانا پرسیدم گفتن باید برم جاده ساوه:icon_twis برای استفاده از بیمه ثالث
همچنین برای دریافت بیمه بدنه (ایران) هم باید برم فاطمی ....البته از شعبه تجریش هم بد نمی گن
کسی از دوستان گذرش افتاده بیمه ایران... اگر تجربه ایی ، نصیحتی، موردی .... در این زمینه داره مارو هم بی نصیب نکنه
هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستیم( انجمن تصادفی های با بیمه ):icon_razz

A.R.T
16 June 2006, 12:52 PM
سلام...
به نظر شما بیمه بدنه برای اتومبیلهای نه چندان گران مثل پراید و آردی یا حتی پیکان یا PK نسبت به پولی که برای بیمه میدهیم، با درنظر گرفتن این احتمال که ممکن است در طول مدت بیمه اصلا به آن نیازی پیدا نکنیم(همینطور با توجه به اینکه حادثه هیچگاه خبر نمیکند!)، مقرون به صرفه است یا نه؟
در ضمن قیمت بیمه بدنه برای انواع مختلف اتومبیل چقدر است؟
با تشکر...

alirezasalam
16 June 2006, 12:59 PM
به نظر من براي پرايد و ار دي نيازي نيست.
بيمه بدنه براي ماشين 13 ميليون به بالا!
البته اگه پول اضافي داريد ميتونيد پيكان رو هم بيمه بدنه كنيد! و خيالتون راحت باشه!
در مورد قيمت من براي يه زانتيا 84 حدود 350 تومن دادم در ضمن 25% هم تخفيف داشتم!
براي بيمه بدنه مهمه كه شما چه چيزايي رو علاوه بر ماشين مي خواهيد بيمه كنيد و قيمت بيمه 40 با 50 تومني بالا پايين ميشه.
در ضمن اينم بدون اگه يه ماشن داري كه بيمه بدنه داره پس از فروش ماشين مثلآ اگه سه ماه از بيمه نامه ات باقيمونده ميتوني اون مدت باقيمانده رو به ماشن جديد منتقل كني! ( البته مابه التفاوتش رو بايد بدي)
يا مثلآ اگه تا 2 3 ماه ماشين نخري مي توني بيمه نامه ات رو معلق كني و بعد از اينكه ماشين خريدي به ماشين جدي منتقل كني.

در مورد تخفيفات بيمه بدنه هنگام انتقال شرايط خاصصي وجود داره كه مراقب باش سرت كلاه نره!
در ضمن به خاطر چيزاي بي ارزش مثل يا آيينه يا خط و خش نبايد ازش استفاده كني چون اولآ تخفيفت مي پره ثانيآهر دفعه 10% فرانشيز كم ميشه كه اون هم داستان و فوت و فناي خودشو داره!

موفق باشي

sogoli
16 June 2006, 02:26 PM
بستگی به رانندگی و تجربه شما دارد.... ولی به نظر من ارزششو داره ماشینتو بیمه کنی حتی پراید رو...
اگر خدای نکرده اتفاقی بیفته اون موقع هست که قدر بیمه رو می دونی....
فکر کنم بیمه پراید 160 باشه که میشه ماهی تقریبا 12هزارتومن ..... که مقدار زیادی فکر نکنم باشه..........
در هر صورت من می گم بیمه کن صدرصد

.Reza.
16 June 2006, 05:49 PM
وظيفه ((بيمه)) فروش آرامش به شماست.

شما با خريد بيمه در قدم اول براي خودتون آرامش خيال ميخريد.

هزينه اي هم كه براي اين خريد ميپردازيد متناسبه با ارزش وسيله اي كه بيمه ميكنيد. بنابراين چه يك دوچرخه بيمه كنيد و چه يك هواپيما ضرر نكرديد.

البته مزايا و اثرات مالي و رواني بيمه صحبتي است خيلي طولاني كه به اون نميپردازيم..

ممكنه شما سالها از بيمه استفاده نكنيد و فكر كنيد كه هزينه اي كه پرداخت كرديد ضرر كرده ايد. اما اينو بدونيد كه هزينه داشتن آرامش خيال شما هزينه اي بيش از اينهاست.

alirezasalam
16 June 2006, 06:36 PM
اينم بدونيد كه اگه ماشينتو ببرن يا تصادف وحشتنك بكنه. يكي دو سالي بايد بدويي تا بتوني شايد 80% از پول ماشينو اونم بعد از كلي دوندگي بتوني بگيري. به اين ميگن آرامش!
طبق آمار تعداد ماشيناي بالاي 13 ميليون كه بيمه ميشن خيلي بيشتره. دليلشم اينه شما اگه با پرايد گلگيرماشينت صدمه ببينه نهايت با 130 تومن درست ميشه! اما اگه با يه كمري بزنيو به همون مقدار صدمه ببيني شايد 600 700 تومن خرجت بشه البته به جز يكي 2 ميليوني كه از ماشينت ميفته!
پس ميارزه 400 تومن بدي كمري يا زانتيا يا يه چيزي تو اين مايه ها رو بيمه كني اما 180 تومن نميارزه براي پرايد!
حالا اين وسط يه بحثه! آيا شركت بيمه براي كمري (در اين مثال) ضرر مي كنه؟ نه! اگه گفتي چرا؟
البته خوب بيمه بدنه آرامش ميده!!!! رجوع شود به دو خط اول:icon_evil

sogoli
16 June 2006, 06:49 PM
من با رضا موافقم ....
در هر کاری با بیمه کردن موضوع فعالیت خود به نوعی آرامش روحی را برای خود می خرید.... اینکه برای رسیدن به پول ماشینی که ازشما دزیدن باید 1سال بدوی یه بحث دیگس........

Abolfazl2006_p
16 June 2006, 07:52 PM
مهم نیست ماشین چیه!!:icon_surp ه
به نظرم بیمه کن چون حق بیمه پرداختی بستگی به قیمت ماشین داره در کشور های پیشرفته مردم خیلی به بیمه اهمیت میدن و..
بیمه بدنه هم همینطور که میدونی شام فقط بدنه نیست شامل سرقت شکستن شیشه پاشیدن اسید و سیستم صوتی و رینگ لاستیک ... رنگ ماشین میشه به نظرم می ارزه چرا چون برای پراید حق بیمه شماکمتر هم میشه:icon_
cool
بیمه برای ارامشه و این هزینه برای ارامش بهای زیادی نیست
اینم بدون که پراید ماشینه ضعیفیه و با یک برخورد هر چند با سرعت کم خسارت زیادی بهش وارد میشه
البته خیلیا به خودشون خیلی مطمئن هستند و میگن رانندگی من حرف نداره ولی ایا میدونن اگه مثلا به علت نقص
فنی ماشین چپ شه (خدای نکرده )این دیگه ربطی به دست فرمون نداره

sogoli
17 June 2006, 11:49 PM
اینو یادم رفت بگم که من 2هفته پیش با پرایدم تصادف کردم و چیزی حدود 1میلیون تومن خرج رو دستم گذاشت که اگر بیمه نبودم باید خودمو می زدم به در ودیوار تا 1تومن جور کنم........پس حتما بیمه کن

z_qz54
18 June 2006, 12:23 AM
دو تا پیک بیمه بدنه و پرسش در مورد اتوموبیل با هم ادغام گردیدند و نام آنها به بیمه خودرو سوالات پیرامون آن تغییر کرد.

sogoli
18 June 2006, 06:02 PM
آیا برای یکبار استفاده از بیمه (ایران ) فرانشیز کم میشه؟؟؟
من شنیدم بودم بار اول اگر بخوای استفاده کنی 20% فرانشیز کم می کنن.....

Abolfazl2006_p
18 June 2006, 07:07 PM
آیا برای یکبار استفاده از بیمه (ایران ) فرانشیز کم میشه؟؟؟
من شنیدم بودم بار اول اگر بخوای استفاده کنی 20% فرانشیز کم می کنن.....

بله برای خسارت اول به بعد به این صورته
فرانشیزها
خسارت اول 10% مبلغ خسارت حداقل100000 ریال
خسارت دوم 20% مبلغ خسارت حداقل 200000 ریال
خسارت سوم 30% مبلغ خسارت حداقل 300000 ریال
فرانشیز برای رانندگانی که سابقه رانندگی انها در تاریخ حادثه کمتر از سه سال و یا سن انها کمتر از 25 سال باشد
(مثل من!!) 10 % بیشتر از فرانشیز های فوق الذکر است.
در صورت عدم وجود خسارت در سال اول 25% و در سال های اینده به ترتیب 35% و 45% و 60 % تخفیف جهت بیمه گذار منظور خواهد شد.
منبع :مطالب مندرج در پشت بیمه نامه ایران ماشینم
من 2 سال قبل تصادف کردم و حدود 100 تومن ماشین خسارت برداشتو از بیمه بدنه استفاده کردم (که البته حدود 70 تومن دستما گرفت) و سال بعد که خواستم دوباره ماشینا بیمه بدنه کنم 20 درصد اضافه نرخ محاسبه کردن ولی امسال به خاطر عدم خسارت 25%تخفیف گرفتم)میخوام بگم اگر خسارت ماشینتون کمه
سعی کنید از بیمه استفاده نکنید چون موقعی که میخواهید دوباره ماشینا بیمه کنید مثل من اضافه باید (تا اون موقع هم بیمه گرون شده)بدید البته این مال وقتیه که بخواید ماشینا نگه دارید یا دوباره بیمه بدنه کنید..

sogoli
18 June 2006, 07:22 PM
خوب خدارو شکر .... چون 2 هفته اس که 25 سالم شده:icon_razz :icon_sad: و 6 سال از گواهینامه ام می گذره و فقط 10% فرانشیز ازم کم میشه....:icon_surp

Abolfazl2006_p
18 June 2006, 08:04 PM
خوب خدارو شکر .... چون 2 هفته اس که 25 سالم شده:icon_razz :icon_sad: و 6 سال از گواهینامه ام می گذره و فقط 10% فرانشیز ازم کم میشه....:icon_surp

تبریک میگم
موفق باشی

sogoli
29 June 2006, 04:33 PM
بالاخره بعد از دقیقا 3 روز دوندگی تونستم با بیمه شخص ثالثم خسارت طرف رو بدم و با استفاده از بیمه بدنه خودم که 2 روز طور کشید تونستم پولم رو بگیرم البته دردسر بیمه بیمه زیاده:icon_eek: .....
1 روز باید بری ماشین رو نشون بدی و پرونده تشکیل بدی....... و با کارشناسش حسابی چونه بزنی تا دست بالا برات حساب کنه:icon_surp ..... بعدش باید بری شعبه قلهک و استعلام بیمتو بگیری 10 روز بعد هم تشریف می اری بیمه همراه با داغی ماشینت و اونارو تحویل می دی سپس با محاسبه دستمزد و لوازم میزان پرداختی رو حساب می کنن . .......

البته این تصادف درس خوبی برای من بود که تو رانندگی فقط به فکر سرعت و چراغ زدن ولایی کشیدن بودم و خیلی از جاها رو 50 ، 50 رد می کردم:icon_twis :icon_razz ......

فقط 1 چیز می تونم بگم دوستانه و مخلصانه:icon_neut ....... توروخدا تصادف نکنید و احتیاط رو شرط اول رانندگی بدونید...... چون بقدری دردسر می کشید که .......
یاعلی

امير حيدري
13 November 2007, 02:41 PM
حدود يك ماه پيش يك هيونداي ورنا از عقب به ماشين من زد و تا در عقب هر دور تا گلگير جمع شد.حتي كف اتاق هم جمع شده بود.
مجبور شدم كل قسمت عقب و عوض كنم.
مشكل از آنجا شروع شد كه بيمه ميگه بابت قسمت عقب تيك تيكه پول ميده در صورتي كه من 700 هزار تومان بيشتر از پول دريافتي از بيمه بايد پول بپردازم.هر كار هم كردم بيمه قبول نكرد.مقصر هم كه بيمه ماشينش تا 5 ميليون تومان جا داره ميگه مشكل شماست با بيمه و به من ربطي نداره.
حالا من چجوري ميتونم مابقي پولو بگيرم.
اونطور هم كه ميگن 2 ميليون افت ارزش ماشين هست.
آيا ميتونم به جايي شكايت كنم و اين مبالغ و از بيمه يا مقصر بگيرم؟

محمود86
14 November 2007, 11:24 AM
سلام
دوست عزیز من درست متوجه منظورت از اینکه میگی بیمه تیکه تیکه پول میده نشدم. درضمن بیمه ثالث ماشینی که مقصر بوده و بهت زده پنج میلیونه؟!!!
در کل اینجور مواقع بستگی به نوع بیمه و شرکت بیمه خسارت دهنده و حتی کارشناس بیمه داره ولی در هر صورت کارشناس بیمه ماشین رو میبینه و برآورد خسارت میکنه و بابت صافکاری و نقاشی و کلا دستمزد یک مبلغ رو درنظر میگیره و بابت لوازم هم بیمه ایران میگه هرچی لوازم عوض کنی اگر فاکتور مستند ارائه بشه قیمتش رو پرداخت میکنند.(البته خودشون قیمتها رو دارند و اگه فاکتور خلاف واقع حتی رسمی بیاری متوجه میشن و بیشتر از قیمت اصلی نمیدن. البته شرکتهای دیگه مثل آسیا و دانا و . . . تا اونجایی که بشه از سر و ته همینش هم میزنن.خلاصه اگه مبلغ کل خسارت براورد شده کمتر و یا برابر با سقف مورد بیمه باشه (معمولا یک میلیون تومان) که مشکلی نیست و کل خسارتت رو میتونی از شرکت بیمه بگیری . اما در مورد افت قیمت بیمه کاری برات نمیکنه و اگه بخواهی میتونی از طریق دادگستری و دادگاه پیگیری کنی که معمولا به دردسرش نمی ارزه و همه از این یکی صرف نظر میکنند.
حالا اگه مقدار خسارت بیشتر از سقف بیمه مقصر باشه، بیمه هیچ تعهدی نداره و فقط همون مبلغ مثلا یک میلیون تومان رو میده و در مورد مابقی شما میتونید یا از جیب مبارک بپردازی و یا توافقی از مقصر حادثه بگیری و یا از طریق دادگاه قضیه رو پیگیری کنی ( یا به زور و یا با التماس بگبری) اما اگر ماشین خودت بیمه بدنه داشته باشی خیلی راحتی و میتونی درخواست بکنی از بیمه خودت خسارتت رو بگیری که در این صورت یک وکالت به شرکت بیمه میدی و شرکت بیمه کل خسارت ماشینت (البته تا سقف مورد بیمه که معمولا ارزش کل ماشین هست ) رو بهت میده و بعدا خود بیمه به سراغ مقصر رفته و کل خسارتی که به شما از طریق بیمه بدنه خودت بهت داده رو بعلاوه هزینه های دیگه بصورت نقد و یا اقصات و یا حتی مصادره اموال از مقصر میگیره.
توصیه من اینه که اگر مبلغی که خودت هزینه میکنی کمه بصورت توافقی از طرفت بگیر (کلا و یا قسمتی از اونو) و نگذار کار به شکایت بکشه چون دردسرش زیاده و مجبور میشی بعد از کلی دوندگی وسطای کار از شکایتت صرف نظر کنی و خسارت رو ببخشی. اما اگر مبلغ زیاده و برات زور داره که بجز هزینه افت ماشین خسارت رو هم بدی و کلی هم بدون ماشین باشی میتونی شکایت کنی و مطمئن باش بالاخره به پولت میرسی. اگر بیمه بدنه داری حتما ازش استفاده کن چون هرچند که بیمه خودت خراب میشه وموقع تمدید دیگه تخفیفی در کار نیست اما چون این مبلغی که به تو میدن بیشتر ش رو از مقصر میگیرند روی پرداخت زیاد سخت نمیگیرند و میتونی برای جبران بقیه هزینه ها و حتی مدتی که بی ماشین بودی و افت قیمت ماشینت فاکتور بالا بیاری و مقدار زیادی از خسارتت رو جبران کنی.
من دو بار تصادف شدید داشتم و طرفم بیمه ایران بود و هرچند دو ماهی بدون ماشین بودم اما در کل وقتی ماشینو فروختم دیدم کل مبلغی که از بیمه گرفتم از هزینه افت قیمت تصادفی بودن ماشین و مبلغ که برای ماشین هزینه کردم بیشتر بود.
در آخر برای تهیه فاکتور لوازم اگر به لوازم فروشت بگی برای بیمه میخوام خودش میدونه چه چیزهایی رو با چه قیمتهایی بنویسه تا حد اقل پول خودت رو بتونی از بیمه بگیری.

امير حيدري
14 November 2007, 04:40 PM
سلام
دوست عزیز من درست متوجه منظورت از اینکه میگی بیمه تیکه تیکه پول میده نشدم. درضمن بیمه ثالث ماشینی که مقصر بوده و بهت زده پنج میلیونه؟!!!
در کل اینجور مواقع بستگی به نوع بیمه و شرکت بیمه خسارت دهنده و حتی کارشناس بیمه داره ولی در هر صورت کارشناس بیمه ماشین رو میبینه و برآورد خسارت میکنه و بابت صافکاری و نقاشی و کلا دستمزد یک مبلغ رو درنظر میگیره و بابت لوازم هم بیمه ایران میگه هرچی لوازم عوض کنی اگر فاکتور مستند ارائه بشه قیمتش رو پرداخت میکنند.(البته خودشون قیمتها رو دارند و اگه فاکتور خلاف واقع حتی رسمی بیاری متوجه میشن و بیشتر از قیمت اصلی نمیدن. البته شرکتهای دیگه مثل آسیا و دانا و . . . تا اونجایی که بشه از سر و ته همینش هم میزنن.خلاصه اگه مبلغ کل خسارت براورد شده کمتر و یا برابر با سقف مورد بیمه باشه (معمولا یک میلیون تومان) که مشکلی نیست و کل خسارتت رو میتونی از شرکت بیمه بگیری . اما در مورد افت قیمت بیمه کاری برات نمیکنه و اگه بخواهی میتونی از طریق دادگستری و دادگاه پیگیری کنی که معمولا به دردسرش نمی ارزه و همه از این یکی صرف نظر میکنند.
حالا اگه مقدار خسارت بیشتر از سقف بیمه مقصر باشه، بیمه هیچ تعهدی نداره و فقط همون مبلغ مثلا یک میلیون تومان رو میده و در مورد مابقی شما میتونید یا از جیب مبارک بپردازی و یا توافقی از مقصر حادثه بگیری و یا از طریق دادگاه قضیه رو پیگیری کنی ( یا به زور و یا با التماس بگبری) اما اگر ماشین خودت بیمه بدنه داشته باشی خیلی راحتی و میتونی درخواست بکنی از بیمه خودت خسارتت رو بگیری که در این صورت یک وکالت به شرکت بیمه میدی و شرکت بیمه کل خسارت ماشینت (البته تا سقف مورد بیمه که معمولا ارزش کل ماشین هست ) رو بهت میده و بعدا خود بیمه به سراغ مقصر رفته و کل خسارتی که به شما از طریق بیمه بدنه خودت بهت داده رو بعلاوه هزینه های دیگه بصورت نقد و یا اقصات و یا حتی مصادره اموال از مقصر میگیره.
توصیه من اینه که اگر مبلغی که خودت هزینه میکنی کمه بصورت توافقی از طرفت بگیر (کلا و یا قسمتی از اونو) و نگذار کار به شکایت بکشه چون دردسرش زیاده و مجبور میشی بعد از کلی دوندگی وسطای کار از شکایتت صرف نظر کنی و خسارت رو ببخشی. اما اگر مبلغ زیاده و برات زور داره که بجز هزینه افت ماشین خسارت رو هم بدی و کلی هم بدون ماشین باشی میتونی شکایت کنی و مطمئن باش بالاخره به پولت میرسی. اگر بیمه بدنه داری حتما ازش استفاده کن چون هرچند که بیمه خودت خراب میشه وموقع تمدید دیگه تخفیفی در کار نیست اما چون این مبلغی که به تو میدن بیشتر ش رو از مقصر میگیرند روی پرداخت زیاد سخت نمیگیرند و میتونی برای جبران بقیه هزینه ها و حتی مدتی که بی ماشین بودی و افت قیمت ماشینت فاکتور بالا بیاری و مقدار زیادی از خسارتت رو جبران کنی.
من دو بار تصادف شدید داشتم و طرفم بیمه ایران بود و هرچند دو ماهی بدون ماشین بودم اما در کل وقتی ماشینو فروختم دیدم کل مبلغی که از بیمه گرفتم از هزینه افت قیمت تصادفی بودن ماشین و مبلغ که برای ماشین هزینه کردم بیشتر بود.
در آخر برای تهیه فاکتور لوازم اگر به لوازم فروشت بگی برای بیمه میخوام خودش میدونه چه چیزهایی رو با چه قیمتهایی بنویسه تا حد اقل پول خودت رو بتونی از بیمه بگیری.

منظورم از اينكه تيكه تيكه پول ميده اينه كه بيمه بابت قسمت عقبي كه من كلا 1.400.000 تومان خريدم به من به صورت 2 تا گلگير و 2تا پالوني و در صندوق عقب و بقيه جدا جدا و با فاكتور پول ميده كه جمعا 672.000 ميشه.
بيمه مقصر آسيا هست و هزينه مالي تا 5.000.000 تومان پرداخت ميكنه.
اختلاف من با بيمه مابه التفاوت 1.400.000 كه خودم پرداخت كردم و 672.000 كه بيمه به من ميده هست.
حالا من ميتونم 728.000 كه با بيمه اختلاف دارم و از طريق شكايت بگيرم؟
البته 200.000 تومان هم خودم جدا هزينه كردم.
پول افت ارزش و خواب و چجوري ميتونم بگيرم؟

azma
14 November 2007, 04:51 PM
دوستان در هنگام تصادف خيلي موظب باشيد و خونسردي خودتان را حفظ كنيد . دو هفته پيش يك 206 زد توي در ماشين من ا‹ هم از روي خط عابر توميدان خلاف جهت آمد ، خلاصه اول كه دنده عقب گرفت كه بره با اعتراض من ايستاد بعد مي گفت در ماشينت همينجوري بود خلاصه يك افسر وظيفه آمد گفت بيا سر جاي اصلي بعد گفت نه خودت زدي .زنگ زدم به 110 كارشناس بياد يك افسر ديگه آمد گفت مدارك و طرف گفت همراهم نيست و رفت تا بياره و پدر و برادرش آنجا ماندن ، نگو فيلم بود و طرف گواهينامه يك ساله داشت كه تاريخش گذشته بود ، خلاصه پدرش به بهونه خوردن چيزي رفت با موبايل به اون گفت كه يك ساعتي نيا بعد مخ كاشناس رو كار گرفت و كارشناس گفت من نمي تونم صبر كنم ، اول گفته يود كروكي مي كشم ولي بعد گفت زير صد تومنه و رفت و به افسر وظيفه گفت مداركش را كه آورد آنها را مبادله كنند ، خلاصه بعدا يك كارشناس ديگر رو فرستاد وقتي مدارك را آورد نگاه نكردند كه اين بابا گواهينامش اعتبار نداره و به اصرار من هم براي كروكي توجه نكردن و مدارك اون را به من دادند و گفتند برو .... بقيه را انشاله شنبه تعريف مي كنم تا مايه عبرت باشد

Glimpser
14 November 2007, 05:58 PM
دوست عزیز همون جا میگفتی اگر کروکی نکشی زنگ میزنم بازرسی نیروی انتظامی طرف توی سه سوت برات کروکی رو میکشید. اگرم قبول نمیکرد زنگ میزدی 110 میگفتی یک همچین مشکلی هست طرف یا مستقیم وصلت میکرد به بازرسی یا شماره رو میداد بازرسی هم درجا یک افسر دیگه برات میفرستاد یا با بیسیم به طرف اخطار میداد که خودشو جمع کنه .
چون اون افسر موظف بوده درصورت نبودن مدارک راننده خاطی ماشین یارو را بفرسته به پارکینگ ضمنا خسارت هرچقدر باشه در صورت اعتراض یکی از طرفین افسر مربوطه باید کروکی بکشه دعا کن بخاطر دنده عقب بودن تصادف کارت به گزارش دادگاه نرسه

محمود86
15 November 2007, 10:51 AM
منظورم از اينكه تيكه تيكه پول ميده اينه كه بيمه بابت قسمت عقبي كه من كلا 1.400.000 تومان خريدم به من به صورت 2 تا گلگير و 2تا پالوني و در صندوق عقب و بقيه جدا جدا و با فاكتور پول ميده كه جمعا 672.000 ميشه.
بيمه مقصر آسيا هست و هزينه مالي تا 5.000.000 تومان پرداخت ميكنه.
اختلاف من با بيمه مابه التفاوت 1.400.000 كه خودم پرداخت كردم و 672.000 كه بيمه به من ميده هست.
حالا من ميتونم 728.000 كه با بيمه اختلاف دارم و از طريق شكايت بگيرم؟
البته 200.000 تومان هم خودم جدا هزينه كردم.
پول افت ارزش و خواب و چجوري ميتونم بگيرم؟

سلام
راستی ماشینت چیه که یک و چهارصد فقط بابت قسمت عقبش هزینه کردی؟
اگر قسمت صندوق و گلگیر عقب ماشینت رو بریدی و یک تیکه دیگه بهش وصله کردی که قضیه فرق داره و شاید از نظر کارشناس بیمه خرج اضافه کردی و لزومی نداشته و میتونستی با صافکاری خیلی از قسمتها رو احیا کنی.
اینطور که شما میگید خسارت ماشین به سقف بیمه نمیرسه و نمیشه از بیمه بدنه استفاده کرد مگر برای دریافت هزینه های متفرقه ای مثل خواب ماشین توی پارکینگ و یا هزینه جرثقیل و از این قبیل که فکر نمیکنم مبلغی بشه و ارزش خراب کردن بیمه بدنه رو نداره.
در مورد اختلاف براورد هزینه ای که با بیمه داری هم یا بیمه داره اشتباه میکنه و همه جوانب رو درنظر نمیگیره و یا اینکه شما زیادی خرج کردی و قسمتهای غیر ضروری رو عوض کردی و یا لوازم گرون خریدی.(جسارتا این مورد بیشتر اتفاق می افته)میتونی به بیمه اعتراض کنی و اگر تجدید نظر نکردند به دادگاه شکایت کنی و دلایلت رو ارائه کنی. دادگاه از بیمه هم میخواد مستنداتش رو ارائه بده و یک کارشناس هم این موارد رو بررسی میکنه (اگر داغی لوازمی که عوض کردی رو داری و از طریق اون میشه ثابت کرد که تعویض اونها ضروری بوده شاید کارشناس دادگستری قبول کنه که حق باتوست وگرنه دستت به جایی نمیرسه.
پیشنهاد میکنم با کارشناس حقوقی بیمه هم مشورتی داشته باشی چون خیلی از این شرکتهای بیمه برای اینکه از زیر پرداخت خسارت در برن قوانین رو کامل و شفاف مطرح نمیکنند تا شاید طرفشون از خیر خسارت بگذره.
اگر مبلغ خسارت برات زیاده تا آخر قضیه رو پیگیری کن ولی اگر می خواهی فقط یک سنگی بندازی شاید گرفت و به پولت رسیدی ،شاید هم نگرفت. بدون که شرکت های بیمه سرسخت تر از من و شما هستند و بالاو پایین رفتن از پله های دادگاه کار هرکسی نیست.

موفق باشید

امير حيدري
15 November 2007, 05:59 PM
ماشین که سمنده.قسمت عقب منظورم از جلوی صندلی عقب هست تا صندوق که کاملا عوض شده.
کارشناس بیمه اینکار بهترین کار هست ولی غیر قانونی هست وبیمه قبول نمیکنه.
برای خواب ماشین بیمه بدنه روزی چقدر پول میده چون ماشین 40 روزه که خوابیده.
راهی برای گرفتن خسارت از مقصر هست؟

amahdavi2004
15 November 2007, 06:17 PM
ماشین که سمنده.قسمت عقب منظورم از جلوی صندلی عقب هست تا صندوق که کاملا عوض شده.
کارشناس بیمه اینکار بهترین کار هست ولی غیر قانونی هست وبیمه قبول نمیکنه.
برای خواب ماشین بیمه بدنه روزی چقدر پول میده چون ماشین 40 روزه که خوابیده.
راهی برای گرفتن خسارت از مقصر هست؟
دوست عزيز اگر به تاپيك امضاي من مراجعه كني؛ توضيحات كاملي بدست خواهي آورد.

محمود86
17 November 2007, 10:24 AM
دوست عزیز اگر کار غیر قانونی انجام داده اید(حتی اگر به قول خودتان منطقی بوده) شرکت بیمه هزینه آن را پرداخت نمیکند.حتی با شکایت هم به جایی نخواهید رسید.
تعویض قسمتی از بدنه بصورت جزئی مثل تعویض رکاب،کلاف درها،سینی جلو و . . . در بین تعمیرکارها متداول است اما تعویض نصف اتاق چون به اصالت خودرو صدمه میزند مجاز نیست.
شاید اگر قبل از اینکه اتاق خودرو خود را نصف کنید با راهنمایی و رانندگی هماهنگ می کردید، حالا بهتر میشد بیمه را راضی کرد ولی دیگه کار از کار گذشته.
با این حال با یک کارشناس راهنمایی و رانندگی و همچنین کارشناس بیمه مشورت کنید شاید رابطه ای بشود مجوز تعویض قسمتی از اتاق را گرفت.
برای خواب ماشین هم بستگی داره که بیمه بدنه ماشینتان شامل هزینه توقف خودرو در تعمیرگاه باشد یا خیر .اگر این مورد هم در بیمه بدنه ذکر شده باشد حداکثر زمان و مبلغ آن هم قید شده . برای من یادم نیست ولی فکر کنم روزی دو هزار تومانه و حداکثر دو ماه (یعنی حداکثر 60 هزار تومان) که تقریبا هیچه و به تنهایی ارزش خراب کردن بیمه بدنه رو نداره مگر موارد دیگری هم به آن اضافه شود.

امير حيدري
17 November 2007, 11:29 AM
آيا ميتونم اين مبلغو از مقصر بگيرم؟

amahdavi2004
17 November 2007, 11:42 AM
آيا ميتونم اين مبلغو از مقصر بگيرم؟
دوست عزيز مثل اين كه خيلي حوصله خواندن مطالب ديگران را نداريد! همانطور كه در پست قبلي نوشتم اگر به تاپيك امضايم مراجعه كنيد مفصلا توضيح داده ام كه چگونه مي توانيد خسارت مازاد بر بيمه را از مقصر بگيريد. هر چند نوشتن اين تاپيك وقت زيادي از من گرفت ولي خواندن آن وقت زيادي از شما نخواهد گرفت:icon_excl

امير حيدري
17 November 2007, 02:33 PM
اتفاقا من مطالبي كه شما نوشتيو با دقت خواندم و پرينت هم گرفتم.خيلي مطلب مفيديه. منتها تو نوشته هاي شما جايي نديدم در مورد اينكه وقتي سقف بيمه تا 5 ميليون تومان هست و هزينه هم 3.5 ميليون شده ولي بيمه 2.5 ميليون ميده ،من ميتونم از مقصر بگيرم يا نه ؟سئوال من همينه.

azma
17 November 2007, 03:10 PM
دوست عزیز همون جا میگفتی اگر کروکی نکشی زنگ میزنم بازرسی نیروی انتظامی طرف توی سه سوت برات کروکی رو میکشید. اگرم قبول نمیکرد زنگ میزدی 110 میگفتی یک همچین مشکلی هست طرف یا مستقیم وصلت میکرد به بازرسی یا شماره رو میداد بازرسی هم درجا یک افسر دیگه برات میفرستاد یا با بیسیم به طرف اخطار میداد که خودشو جمع کنه .
چون اون افسر موظف بوده درصورت نبودن مدارک راننده خاطی ماشین یارو را بفرسته به پارکینگ ضمنا خسارت هرچقدر باشه در صورت اعتراض یکی از طرفین افسر مربوطه باید کروکی بکشه دعا کن بخاطر دنده عقب بودن تصادف کارت به گزارش دادگاه نرسه
دوست عزيز دنده عقب نبود آن اقا دور مي زد روي خط عابر ، مي دونيد من حول شدم و ناشي بازي درآوردم چون چهار سال بود اين ماشين را سوار بودم و تا حالا تصادف نداشت و شوكه شده بودم خلاصه فردا تازه گواهينامه آن بابا را نگاه كردم وآه از نهادم بلند شد كه گواهي نامش يك ساله است و يك ماه از اعتبارش گذشته وقتي بهش زنگ زدم و گفتم 5 دقيقه با صداي بلند مي خنديد آنجا بود كه فهميدم با چه آدمهايي سروكار داشتم و چقدر وارد بودند .خلا صه جهت عبرت اين خلاصه عرض شد كه مواظب باشيد

amahdavi2004
17 November 2007, 07:39 PM
اتفاقا من مطالبي كه شما نوشتيو با دقت خواندم و پرينت هم گرفتم.خيلي مطلب مفيديه. منتها تو نوشته هاي شما جايي نديدم در مورد اينكه وقتي سقف بيمه تا 5 ميليون تومان هست و هزينه هم 3.5 ميليون شده ولي بيمه 2.5 ميليون ميده ،من ميتونم از مقصر بگيرم يا نه ؟سئوال من همينه.
بله مي توانيد بگيريد به شرط آن كه ثابت كنيد 3.5 ميليون تومان خسارت ديده ايد نه 2.5 ميليون تومان. كلا در هنگام تصادف يك رابطه حقوقي داين(طلبكار) و مديون(بدهكار) بين شما و مقصر ايجاد مي شود كه مقصر بايد تمام خسارات شما را جبران كند و طرف حساب اصلي شما خود وي است و بيمه فقط تعهد جبران بخشي از خسارات را داده است و اگر به هر دليلي بيمه تمام يا بخشي از خسارت را نپردازد شما مي توانيد به مديون اصلي كه همان راننده مقصر مراجعه و بقيه خسارت را بگيريد.
دوست عزيز در پست 18 همان تاپيك نوشته ام:

.........اما گاهي اوقات وضعيت پيچيده مي شود مثلا مقصر بيمه ندارد و يا مبلغ خسارت بيشتر از سقفي است كه بيمه شخص ثالث متعهد شده است و يا زيانديده مي خواهد خسارت كسر قيمت خودرو را نيز بگيرد.
در اين موارد اگر مقصر با زبان خوش خسارات باقيمانده را داد كه همه به سلامت دنبال كار خود مي روند ولي اگر زير بار نرفت و مبلغي بود كه ارزش كمي دوندگي را داشت بايد از طريق حقوقي اقدام كرد.
در اين حالت شما يك دادخواست حقوقي با عنوان مطالبه ضرر و زيان تنظيم مي كنيد و در آن تمام مدارك لازم مثل كروكي و نظريه كارشناس بيمه و تصاوير خودروي تصادفي و در صورت لزوم تامين دليلي كه كرده ايد را قرار مي دهيد. در اين دادخواست شما مي توانيد هزينه تعميرات، خسارت كسر قيمت خودرو، لوازم و كالاهاي آسيب ديده در خودرو در اثر تصادف(مثلا دوربين فيلم برداري يا باري كه حمل مي كرده)، خسارت روزهايي كه نتوانسته ايد از خودرو استفاده كنيد (خصوصا اگر با آن كار مي كرديد و مثلا روزي 10 هزار تومان در آمد داشته ايد) و يا روزهايي كه علاف بيمارستان و تعميرگاه بوده ايد و كار نكرده ايد را بنويسيد.
حالا اين دادخواست را بايد به كجا تحويل دهيد؟
........ در اينجا بايد دادخواست را اگر مبلغ آن تا 2 ميليون تومان است به شوراي حل اختلاف و بيشتر از آن را به دادگاه حقوقي ببريد.
شوراي حل اختلاف سريعتر رسيدگي مي كند و هزينه ناچيزي دارد ولي رسيدگي آن بروش كدخدامنشي است و بگونه اي حكم صادر مي كند كه مقصر نيز تا حدي راضي باشد (يعني بخشي از خسارات شما را با رضايت شما!!!!؟ از مقصر نمي گيرد) من خودم شخصا سعي مي كنم سر و كارم به شوراي حل اختلاف نيفتد چون سوخت و سوز زياد دارد.
اگر مبلغ خواسته شما بيشتر بود (دست خود شماست مي توانيد خواسته را بيشتر بنويسيد و در نتيجه تمبر بيشتري باطل كنيد نهايتا در دادگاه آن مقداري را كه توانستيد ثابت كنيد مي دهند)
بايد دادخواست را به حوزه قضايي كه به محل اقامتگاه طرفتان مي خورد ببريد (در مورد شوراي حل اختلاف نيز همينطور است) نه به دادگاه محل زندگي خود و يا محل وقوع تصادف.
در نهايت پس از چند ماه كه جلسه دادرسي برگزار و حكم خود را گرفتيد اجراي احكام دادگستري طي مهلتي از محكوم عليه (مقصر) مي خواهد كه خسارات را به همراه هزينه هاي دادرسي (مثل ابطال تمبر و كارشناسي) به محكوم له (زيانديده) بپردازد. چه در اين مورد(دادخواست حقوقي) و چه در مورد شكايت كيفري كه منتهي به صدور پرداخت ديه و ارش شده و مقصر بيمه نداشته است اگر محكوم عليه در مهلت تعيين شده از عهده پرداخت بر نيايد به زندان مي افتد تا زماني كه يا مبلغ را بپردازد و يا اعسار خود را ثابت كند در زندان است. و شما نيز مي توانيد اگر اموالي مازاد بر يك زندگي متعارف مثل منزل و خودرو اضافي از وي شناسايي كنيد و براي فروش و دريافت خسارت خود به اجراي احكام معرفي كنيد.
البته از همان اول بد نيست محاسبه كنيد كه آيا تمام اين دوندگيها ارزش خسارتي كه بايد بگيريد دارد يا نه خصوصا اگر منتهي به زنداني شدن مقصر شود..........

در پست 23 و 24 هم مراحل تسليم دادخواست را هم نوشته ام؛ البته سختي كار شما ارائه دلايلي است كه ثابت كند خسارت شما 3.5 ميليون تومان بوده است و اگر شما قبل از انجام تعميرات 30 - 20 هزار تومان خرج كارشناس مي كرديد مدركي در اختيار داشتيد كه مو لاي درزش نمي رفت اما با تمام اينها هنوز دير نشده است اگر كارشناس بگيريد و مدارك تصادف مثل كروكي و تصاوير ماشين تصادفي و نظريه كارشناس بيمه و فاكتورهاي هزينه شده را نشانش دهيد شايد بخشي از خسارت را تاييد كند؛ ضمنا كارشناس مزبور حتما اگر ميزان كسر قيمت خودرو (يا همان افت قيمت) را كه در مورد شما مبلغ زيادي است در نظريه كارشناسي بنويسد مبلغ قابل توجهي خواهد شد.
به تاپيك جبران افت ارزش وسیله نقلیه بر اثر تصادف (http://www.phalls.com/vbulletin/showthread.php?t=30148)هم حتما مراجعه كنيد اطلاعات خوبي به دست خواهيد آورد. ضمنا چون سئوال شما بيشتر مربوط به دريافت خسارت از خود مقصر است و ارتباطي به بيمه ندارد بهتر است سئوالهاي خود را در همان تاپيك آيا مي دانيد بعد از تصادف بايد چكار كنيد؟ (http://www.phalls.com/vbulletin/showthread.php?t=28022) بپرسيد.:icon_cool

محمود86
18 November 2007, 08:52 AM

اگر بتونی ثابت کنی که هزینه ای که متحمل شدی ضروری بوده و کار غیر قانونی انجام ندادی میتونی به همون روشی که دوستمون توضیح دادند از مقصر بگیری. اما اگر نظر کارشناسی اینه که ضرورتی به تعویض قسمت عقب خودرو نبوده و یا انجام این کار غیر قانونیه، متاسفانه هیچ کاریش نمیشه کرد.
بنابراین دنبال مدارک و مستنداتی باش که بتونی ثابت کنی این کار ضروری و قانونی بوده.

heavaz60
29 June 2008, 01:19 AM
سلام به همه دوستان . چند تا سئوال در مورد بیمه شخص ثالث داشتم .توی برگه بیمه نامه من نوشته :
حداکثر تعهدات مالی در هر حادثه :
1- مالی 10,000,000 ریال
2- بدنی (هر نفر) 540,000,000 ریال
3-هر سرنشین (فوت و نقص عضو ) 100,000,000 ریال
3.1 - هر سرنشین ( هزینه پزشکی ) : 10,000,000 ریال

حالا من می خواهم بدونم که بند 2 و 3 چه تفاوتی با هم دارند ( بدنی و هرسرنشین )
و آیا این بیمه کامل هست یا اینکه باید با پرداخت پول بیشتر آنرا کامل کرد ؟
و برای کامل تر کردن بیمه باید به کجا مراجعه کرد . ؟ ( چون این بیمه ایران هست و مقصودم اینه که حتما باید به همون نمایندگی مراجعه کرد یا میشه از نمایندگی های دیگری هم اقدام کرد ؟ )

amahdavi2004
29 June 2008, 02:26 PM
بند 2 مربوط شخص ثالث (كسي كه خداي ناكرده شما با وي تصادف مي كنيد) و بند 3 مربوط به سرنشينان خودروي شماست كه ممكن است هنگام تصادف آسيب ببينند و اگر شما مقصر باشيد نمي توانند خسارت را از طرف مقابل بگيرند و بايد از شما بگيرند.
منظور از كامل بودن خيلي واضح نيست چون اگر منظورتان نسبت به بيمه حداقل است (8 ميليون) كامل است ولي اگر مي خواهيد در ماههاي حرام كه ديه يك سوم افزايش مي يابد نيز خيالتان راحت باشد با پرس و جو از دادگستري يا نمايندگان بيمه مي توانيد مبلغ آن را بپرسيد و نسبت به آن بيمه كنيد. البته من خودم اخيرا بيمه كردم و فكر مي كنم همين 54 ميليون است.
براي كامل تر كردن مي توانيد به هر نمايندگي و حتي شركت ديگر مراجعه و نسبت به مازاد بيمه كنيد ولي براي اين كه در هنگام نياز كمتر اسير شويد در همان بيمه ايران بيمه را افزايش دهيد.
ضمنا شما كه 54 ميليون بيمه بدني كرده ايد مالي را لااقل 2 ميليون مي كرديد تفوت چنداني نداشت ولي در وقت نياز خيلي بهتر مي شود.(اميدوارم هيچگاه لازم نشود)

heavaz60
30 June 2008, 12:06 AM
راستش من پراید رو صفر گرفتم و این بیمه ای بود که خود شرکت سایپا کرده .
8 میلیون مربوط به خسارت مالی ( بند 1 ) است ؟

amahdavi2004
1 July 2008, 01:37 PM
راستش من پراید رو صفر گرفتم و این بیمه ای بود که خود شرکت سایپا کرده .
8 میلیون مربوط به خسارت مالی ( بند 1 ) است ؟
8 میلیون مربوط به خسارت بدني ( بند 2 ) است كه ديگر شركتهاي خودروساز مجاز به آن نيستند. ولي كلك مي زنند و در عوض مدت بيمه را 3 ماهه مي كنند حواستان باشد.

azma
18 October 2008, 02:25 PM
كداكم شركت بيمه بهتر و راحتتر خسارت بدنه و ثالث را پرداخت مي كند؟: بيمه ايران كه من را پس از 10 سال كه بيمه بدنه داشتم و به خودرو هاي مختلف منتقل كرده بودم و خسارت نگرفته بودم ،ايندفعه حسابي اذيت كرد .ثالثم آسيا بود به طرف مقابل راحت 350 داد ولي بدنه من(ايران ) براي 1 ميليون دستمزد فقط 500 هزار نوشت .

mroveis
19 October 2008, 04:33 PM
سلام دوست عزیز

به نظر من بیمه پارسیان بهترین خسارت رو می‌ده. میزان خسارتش معقول هست. الته تو بدنه می‌گم یکی از دوستان بنده که تصادف کرده بود دقیقاً بر اساس فاکتور نمایندگی بهش خسارت داد.

یا حق

mazyar -3
3 November 2008, 06:43 PM
من نمايندگي بيمه آسيا دارم. به نظرم اسيا خوب خسارت مي دهد. به خصوص اگر نماينده به خوبي بيمه گذار را راهنمايي كند.
آماده پاسخگويي و ارائه خدمات به دوستان عزيز هستم
09123962193

ali_h_m
11 January 2009, 08:36 PM
من هم مبلغ 388000 دادم بیمه بدنه کردم و از کارت طلایی هم سر درنمیارم چیه

اما اگه ادم پول داشته باشه بیمه بدنه واجب هست و خیال ادم راحته

gandolf05
11 January 2009, 09:17 PM
با سلام خدمت دوستان
من میخوام بیمه بدنه ایران بکنم با قیمت 15 میلیون(خودرو لوگان هستش)
که حق بیمه شده 390 هزار تومن (قسطی)
اما از طرف دیگه سر انتخاب کارت طلایی هم موندم
نمیدونم کودوم بهتر و مناسب تر در میاد
از دوستان تقاضای راهنمایی دارم که کارت طلایی بهتر هست یا بیمه بدنه
با تشکر

باسلام خدمت شما دوست عزیز
در این تالار گفتگوی خود رو در مورد بیمه بدنه مطرح فرمایید تا هم زودتر به جواب خود برسید و هم کلوپ لوگان زیاد شلوغ نشه.

azma
12 January 2009, 11:27 AM
با سلام خدمت دوستان
من میخوام بیمه بدنه ایران بکنم با قیمت 15 میلیون(خودرو لوگان هستش)
که حق بیمه شده 390 هزار تومن (قسطی)
اما از طرف دیگه سر انتخاب کارت طلایی هم موندم
نمیدونم کودوم بهتر و مناسب تر در میاد
از دوستان تقاضای راهنمایی دارم که کارت طلایی بهتر هست یا بیمه بدنه
با تشکر

باسلام خدمت شما دوست عزیز
در این تالار گفتگوی خود رو در مورد بیمه بدنه مطرح فرمایید تا هم زودتر به جواب خود برسید و هم کلوپ لوگان زیاد شلوغ نشه.
بيمه ايران در پرداخت خسارت خيلي اذيت مي كنند و گردش كار بسيار طولاني و كندي دارند مخصوصا شعبه ممتاز شرق فقط موقع دريافت حق بيمه مشتري را مي شناسند و بعداز پرداخت حق بيمه در موقع احتياج و دريافت خسارت آن مشتري تبديل به يك كلاهبردار حرفه اي از نظر آنها مي شود ( خودم تجربه كردم ) . بيمه آسيا خيلي سريعتر كار مي كنند و خدمات بهتري دارد .

gandolf05
12 January 2009, 04:50 PM
دوستان بیمه ایران اینجا دفتر مرکزی داره و کلا شرکتش اینجا کامله
اما بیمه اسیا فقط نمایندگی داره ایا با این شرایط بازم بیمه اسیا بهتره؟در کل خدمات بیمه اسیا در مقابل بیمه ایران چجوره؟

futuredream
12 May 2009, 12:49 PM
سلام
من امروز ماشین رو بیمش رو تمدید کردم و معاینه گرفتم حالا میخوام چند روز دیگه آدرس رو عوض کنم که پلاک هم عوض میشه حالا این دوتا که روشون پلاک قبلی میخوره باطل میشن؟ چجور میشه؟!

FARZAD_1975
11 July 2009, 01:36 PM
نحوه پرداخت خسارت و خدمات دهي بيمه ملت جچوريه؟ از دوستان کسي اطلاع داره

sogoli
11 July 2009, 02:44 PM
بین بیمه اسیا پارسیان و سینا به نظر شما کدوم رو برای بیمه بدنه انتخاب کنم؟

sepehr62
11 July 2009, 02:57 PM
من خودم بيمه پارسيان كردم.
پارسال يه تصادفي داشتم كه بدون كروكي رفتم بيمه. 85% فاكتوري كه صافكار داده بود رو بهم دادن.
به نظر من از همه بهتر پارسيانه.

emitter56
20 July 2009, 06:19 PM
یک سوال.اگر راننده اتومبیل غیر از شخص بیمه گذار باشد(مثلا برادر یا همسر) آیا باز هم خسارت بیمه بدنه پرداخت می گردد؟(بیمه ایران)

farzinkhan
21 July 2009, 01:05 AM
یک سوال.اگر راننده اتومبیل غیر از شخص بیمه گذار باشد(مثلا برادر یا همسر) آیا باز هم خسارت بیمه بدنه پرداخت می گردد؟(بیمه ایران)

خسارت در هر صورت پرداخت ميشود,حتي ماشين بدون راننده(دزدي و حتي خلاص شدن ماشين در پارك و برخوردش با جايي):icon_cool

amahdavi2004
21 July 2009, 12:21 PM
استثنا دارد "فرانشيز براي رانندگاني که سابقه رانندگي آنها در تاريخ حادثه کمتر از 3 سال يا سن آنها کمتر از 25 مي‌باشد. 10% بيشتر از فرانشيزهاي حالت عادي مي‌باشد."
دانستن مطالب ذيل براي كساني كه خودروي خود را بيمه بدنه مي كنند بسيار مفيد است:

دانستني‌هاي بيمه

بیمه‌نامه بدنه اتومبيل و شرایط عمومي آن
رازقي‌وند
از آنجايي که بيمه‌نامه‌هاي اتومبيل از متداولترين بيمه‌نامه‌هاست که عموم مردم از آنها استفاده مي‌کنند، لذا در ابتدا با انواع بيمه‌هاي اتومبيل آشنا مي‌شويم:
براي هر وسيله نقليه دو نوع بيمه مي‌شود تهيه نمود : 1) بيمه ثالث يا بيمه مسووليت مدني دارندگان وسايط نقليه موتوري 2) بيمه‌بدنه بيمه ثالث طبق قانون اجباري و بيمه بدنه اختياري مي‌باشد. در زير با شرايط بيمه بدنه و سپس با شرايط بيمه ثالث آشنا مي‌شويم:
بيمه‌نامه بدنه
اين بيمه‌نامه خسارت وارد به اتومبيل بيمه شده ناشي از برخورد دو اتومبيل، برخورد اتومبيل با يک جسم ثابت يا متحرک، برخورد اشيا به اتومبيل (اتومبيل در حال حرکت يا ساکن)، واژگون شدن، سقوط، آتش سوزي، صاعقه، انفجار، سرقت کلي، خسارت حين دزدي به خودرو را جبران مي‌نمايد و همچنين هزينه‌هاي متعارفي که بيمه‌گذار براي نجات خودروي خسارت ديده و جلوگيري از توسعه خسارت و نيز انتقال موضوع بيمه خسارت ديده به نزديک‌ترين محل مناسب براي تعمير آن پرداخت مي‌گردد، حداکثر تا 20درصد کل خسارت وارده قابل جبران خواهد بود.
ضمنا بيمه‌گذار مي‌تواند با پرداخت حق بيمه اضافي، خطرات سرقت در جاي (جزئي) قطعات و لوازم، شکست شيشه، هزينه اياب و ذهاب، پاشيدن اسيد، رنگ و ساير مواد شيميايي بر روي خودرو و سيل و زلزله را نيز از طريق بيمه‌نامه بدنه تحت پوشش قرار دهد.
در صورتي‌که براي اولين بار اقدام به خريد بيمه بدنه مي‌نماييد يا از بيمه‌نامه بدنه قبلي خود خسارت دريافت نموده‌ايد يا پس از انقضاي مدت بيمه‌نامه اقدام به تمديد آن نموده‌ايد، آوردن خودروي مورد بيمه به واحدهاي صدور جهت کارشناسي بازديد اوليه ضروري مي‌باشد. بيمه‌بدنه داراي يک سري شرايط عمومي مي‌باشد که معمولا به پيوست بيمه‌نامه تقديم بيمه‌گذار مي‌گردد و داراي يک سري شرايط خصوصي مي‌باشد که معمولا در متن بيمه‌نامه و در قسمت توضيحات نوشته مي‌شود. توضيح اينکه شرايط خصوصي مقدم بر شرايط عمومي مي‌باشد.
تخفيف در حق بيمه
در صورتي‌که در مدت اعتبار بيمه‌نامه خسارتي اعلام نشود و بيمه‌گذار موجب پرداخت خسارتي از طرف بيمه‌گر نگردد، هنگام تجديد بيمه‌نامه مشروط به تحويل سالم بيمه‌نامه سال قبلي، تخفيفي در حق بيمه اعمال مي‌گردد که در حال حاضر براي سال سال اول 25، سال دوم 35، سال سوم 45 و سال چهارم درصد60 تخفيف منظور مي‌گردد. برخي از سازمان‌ها يا گروه‌ها طبق توافق با بيمه‌گران 20‌درصد تخفيف مازاد بر موارد بالا در يافت مي‌کنند.
به هنگام وقوع حادثه موارد زير را به ياد داشته باشيد:
1. به هنگام وقوع حادثه مراتب را به پليس راهنمايي رانندگي يا پليس راه از طريق شماره تلفن 110 اطلاع دهيد تا مامورين انتظامي در محل حاضر شده و نسبت به تهيه کروکي و گزارش حادثه اقدام نمايند.
2. بيمه‌گذار موظف است حداکثر ظرف مدت 5 روز از تاريخ اطلاع، وقوع مراتب را به بيمه اعلام نمايد.
3. در صورتي‌که خسارت بالاتر از 3.000.000 ريال باشد، مامورين پليس موظف به تهيه و ارائه کروکي و گزارش صحنه تصادف مي‌باشد.
4. هر بيمه‌گذاري مي‌تواند در هر سال يکبار خسارت بدون کروکي دريافت نمايد که رقم خسارت بسته به نظر کارشناس بيمه حداکثر 3.000.000 مي‌باشد.
5. پس از حضور پليس و تهيه کروکي يا در خسارت‌هاي پايين که نيازي به کروکي و گزارش پليس نمي‌باشد (براي استفاده از اين مورد فقط سالي يکبار مجاز مي‌باشد)، وسيله نقليه را به کنار جاده يا خيابان انتقال دهيد تا سد راه رانندگان ديگر نباشد.
6. براي گرفتن خسارت از محل بيمه‌نامه بدنه داشتن گواهينامه معتبر الزامي است.
7. در اين نوع بيمه امکان دارد که حادثه مقصر انساني نداشته باشد، مثلا افتادن درخت بر روي وسيله نقليه. در اين حالت نيز بايستي که گزارش مقامات انتظامي وجود داشته باشد.
8. جهت گرفتن خسارت بايستي اصل بيمه‌نامه، گواهينامه معتبر و متناسب در زمان حادثه، کارت ماشين و خودروي بيمه شده به واحد خسارت بيمه گر ارائه گردد.
9. خسارت بيمه بدنه فقط در وجه مالک وسيله نقليه قابل پرداخت است در مواقع تغيير مالکيت بايد جهت صدور الحاقيه تغيير نام به شرکت بيمه‌گر مراجعه شود.
10. در مواقعي که تهيه گزارش مقامات انتظامي امکان‌پذير نمي‌باشد بايستي با مراجعه به نزديک‌ترين شوراي حل اختلاف به محل وقوع حادثه نظر کارشناس رسمي دادگستري را اخذ و به همراه ساير مدارک به بيمه‌گر ارائه نمود.
11. در هر حادثه مبلغي از خسارت ايجاد شده بر عهده بيمه‌گذار مي‌باشد که به آن فرانشيز گفته مي‌شود. ميزان فرانشيز خسارت در حادثه اول 10% مبلغ خسارت حداقل 500.000ريال، ميزان فرانشيز حادثه در خسارت دوم 20% مبلغ خسارت حداقل 1.000.000ريال و ميزان فرانشيز حادثه در خسارت سوم 30% مبلغ خسارت حداقل 1.500.000 ريال است.
12. فرانشيز براي رانندگاني که سابقه رانندگي آنها در تاريخ حادثه کمتر از 3 سال يا سن آنها کمتر از 25 مي‌باشد. 10% بيشتر از فرانشيزهاي رديف بالا مي‌باشد.
13. فرانشيز خسارت شکست شيشه به ازاي 20% مبلغ خسارت (حداقل 50.000 ريال)
14. فرانشيز خسارت سرقت اعم از جزئي و کلي 20%مبلغ خسارت
15. فرانشيز خسارت کلي ناشي از حوادث (به جز سرقت) 10% مبلغ خسارت
16. فرانشيز خسارت ناشي از تصادفات رانندگي در صورتي‌که راننده اتومبيل بيمه شده مقصر نباشد و مقصر شناخته شده اي وجود داشته و امکان تعقيب مقصر نيز فراهم گردد، 5% و حداقل به‌ميزان 500.000 ريال
چه مواقعي خسارات بيمه بدنه قابل پرداخت نمي‌باشد:
1. راننده وسيله نقليه فاقد گواهينامه رانندگي معتبر باشند.
2. گواهينامه راننده با وسيله نقليه مورد استفاده مطابقت نداشته باشد. (مثلا راننده سواري داراي گواهينامه موتورسيکلت باشد)
3. وسيله نقليه غير از کاربري متعارف خود مورد استفاده قرار بگيرد، مثلا از خودروي سواري به‌عنوان بکسل‌کننده وسيله نقليه ديگر استفاده گردد.
مواقعي که خسارت به‌صورت کامل پرداخت نمي‌شود:
1. تغيير کاربري وسيله نقليه مثلا در بيمه‌نامه مورد استفاده وسيله نقليه شخصي ذکر شده، ولي از همان وسيله نقليه به‌عنوان کرايه يا آژانس استفاده گردد.
2. استفاده از وسيله نقليه به‌طوري‌که ريسک مورد بيمه تشديد گردد. در اين‌گونه موارد به نسبت حق بيمه پرداخت نشده از ميزان خسارت پرداختي کسر مي‌گردد و مابقي بر عهده بيمه‌گذار (راننده مقصر) مي‌باشد.
دنياي اقتصاد: يكشنبه 13 ارديبهشت 1388

اين مطلب را اضافه مي كنم كه موارد سيل، زلزله و شورش تحت پوشش بيمه نيستند؛ بنابراين اگر خواستيد بيمه كنيد بند مربوط به سيل و زلزله را بخريد تا بتوانيد با خيال راحت در پاركينگ قمرود پارك كنيد و برويد! (بند مربوط به شورش قابل خريدن نيست پس در شلوغيها مراقب باشيد) از بيمه كردن مواردي مثل سرقت در جاي وسايل مثل ضبط و زاپاس و شكستن شيشه در غير تصادف، خودداري كنيد چون در صورت وقوع چنين مواردي پس از كسر فرانشيز و ... پول زيادي دستتان را نمي گيرد و ضمناً سابقه تخفيف بيمه در تمديد سال بعد از بين مي رود و در خسارت بعدي كه ممكن است كلان باشد فرانشيزتان دو برابر مي شود؛ بهتر است آن پول را خرج خريد بند مربوط به مستثنيات (سيل و زلزله و ...) كنيد.
همچنين شما هنگام خريدن خودروي جديد مي توانيد بيمه بدنه خودرو قبلي را همراه سوابقش به خودرو بعدي منتقل كنيد.

arte
21 July 2009, 01:41 PM
استثنا دارد "فرانشيز براي رانندگاني که سابقه رانندگي آنها در تاريخ حادثه کمتر از 3 سال يا سن آنها کمتر از 25 مي‌باشد. 10% بيشتر از فرانشيزهاي حالت عادي مي‌باشد."
دانستن مطالب ذيل براي كساني كه خودروي خود را بيمه بدنه مي كنند بسيار مفيد است:
اين مطلب را اضافه مي كنم كه موارد سيل، زلزله و شورش تحت پوشش بيمه نيستند؛ بنابراين اگر خواستيد بيمه كنيد بند مربوط به سيل و زلزله را بخريد تا بتوانيد با خيال راحت در پاركينگ قمرود پارك كنيد و برويد! (بند مربوط به شورش قابل خريدن نيست پس در شلوغيها مراقب باشيد) از بيمه كردن مواردي مثل سرقت در جاي وسايل مثل ضبط و زاپاس و شكستن شيشه در غير تصادف، خودداري كنيد چون در صورت وقوع چنين مواردي پس از كسر فرانشيز و ... پول زيادي دستتان را نمي گيرد و ضمناً سابقه تخفيف بيمه در تمديد سال بعد از بين مي رود و در خسارت بعدي كه ممكن است كلان باشد فرانشيزتان دو برابر مي شود؛ بهتر است آن پول را خرج خريد بند مربوط به مستثنيات (سيل و زلزله و ...) كنيد.
همچنين شما هنگام خريدن خودروي جديد مي توانيد بيمه بدنه خودرو قبلي را همراه سوابقش به خودرو بعدي منتقل كنيد.

سلام دوست گرامی

من خودروی 206 الان 60 درصد تخفیف خورده حالا یک توسان پیش خرید کردم و نمیخواهم پژو رو هم بفروشم هر دو هم به یک نام بیمه شده است چطور میتوانم بیمه بدنه 206 رو با 60% تخفیف به توسان انتقال دهم ؟ و دوباره 206 رو بیمه بدنه کنم ؟

ممنون از شما

emitter56
24 July 2009, 09:27 PM
سلام دوست گرامی

من خودروی 206 الان 60 درصد تخفیف خورده حالا یک توسان پیش خرید کردم و نمیخواهم پژو رو هم بفروشم هر دو هم به یک نام بیمه شده است چطور میتوانم بیمه بدنه 206 رو با 60% تخفیف به توسان انتقال دهم ؟ و دوباره 206 رو بیمه بدنه کنم ؟

ممنون از شما
چند روز پیش بیمه ایران بودم گفت می توان تخفیف بیمه بدنه را از یک ماشین به ماشین جدید همان شخص انتقال داد زیرا بیمه بدنه مال شخص است نه خودرو(برعکس بیمه ثالث). گفت وقتی ماشین جدید را تحویل گرفتی بیا. قرار است خودم این کار را انجام دهم.

azma
25 July 2009, 02:58 PM
چند روز پیش بیمه ایران بودم گفت می توان تخفیف بیمه بدنه را از یک ماشین به ماشین جدید همان شخص انتقال داد زیرا بیمه بدنه مال شخص است نه خودرو(برعکس بیمه ثالث). گفت وقتی ماشین جدید را تحویل گرفتی بیا. قرار است خودم این کار را انجام دهم.

Gold eagle
14 October 2009, 04:50 PM
دوستان اگر کمکی از من بر بیاد در خدمتم

pooryab
15 October 2009, 08:41 PM
سلام دوستان
تجربه های داشتم که می خواستم بهتون بگم
من تا بحال گذرم به دوتا شرکت بیمه افتاده که هر دو بار هم به عنوان زیان دیده!!!
بار اول که بیمه ایران بود که حدود1 میلیون خرجم شد که همش رو داد یه مقدار هم بیشتر از قیمتی که کارشناس تایین کرد(5000تومان )، در کل طی چند روزی که اونجا می رفتم اکثرا راضی بودن،که تنها مشکلش شلوغی بیش از حد بود و بی ادبی بعضی از کارکنانش
بار دوم بیمه پارسیان که نصیب گرگ بیابون نشه!!! که باید یه چیزی هم دستی بدی!!!:icon_mad:
کارشناساش (همشون رو میگم) انگار از جیب خودشون قرار بود پول بدن ،
مثلا دری رو که باید عوض می شد رو گفت ببر صافکاری ، گفتم مگه این در صافکاری هم میشه:icon_twis
گفت مشکل خودته:icon_mad:
به مرگ گرفت که به تب راضی شیم،وقتی اومد براورد هزینه کنه کل هزینه رو 180 هزار تومان مشخص کرد ، که وقتی این رقم رو گفت می خواستم با ماشین از روش رد شم:icon_bigg
در کل اگر گذر تون به کسی خورد که بیمش پارسیان بود ، حتما مدارکش رو پیش خودتون نگه دارید:icon_evil

Gold eagle
19 October 2009, 05:07 PM
دقیقا پارسیان اصلا خوب پول نمیده!!!!!!

King PDA
23 October 2009, 02:07 AM
سلام به دوستان
من هفته ي پيش تصادف كردم و مقصر طرف بوده بعد از كروكي كاراي ديگه رفتيم نمايندگي تا از بيمه ثالث او براي خدم استفاده كنم كه البته بيمش هم توسعه بود بعد از كلي كلنجار رفتم با بيمه 250 تومن برام نوشت !!!!!!!!!!!!! كه با اين اوضاع بايد خودم هم 100 تومن بزارم روش !!!!!!! تا يه جاي خوب ببرمش براي رنگ و صافكاري .
حالا ميخوام بدونم كه من خودم بيمه بدنه دارم ميتونم ازش استفاده كنم ؟؟؟ مثلا برم بگم كه پارك كرده بودم تو كوچه ماشين اومده زده و رفته منم نديدم !! اينجوري ميتونم پول بگيرم در ضمن بيمه بدنه ماشينم ايران هستش .
ظاهرا 250 تومن بدون كروكي ميدن !!!
حالا سوالي كه دارم اينه كه آيا پلاك من ثبت شده طوري كه همه ي بيمه ها بهش دسترسي داشته باشن ؟ و اينطوري معلوم بشه كه من ميخوام بيمه ايران رو كه بيمه بدنه ي من هستش ميخوام بپيچونم !!؟

محمود86
24 October 2009, 10:18 AM
سلام
من فقط تجربه خودم رو می گم. دقیقترش رو می تونی از اساتید بپرسی.
اگر بیمه ثالث طرف مقابل نتونه همه خسارت شما رو جبران کنه، می تونی از بیمه بدنه خودت استفاده کنی و بیمه بدنه رو وکیل می کنی و همه کارها رو به اون می سپاری. به شرطی که قبلا رضایت نداده باشی. لازم نیست صحنه سازی کنی. همین که بری ودرخواست جبران خسارت از بیمه بدنه کنی مسئله حله. البته در مورد من بیمه ثالث طرف و بیمه بدنه خودم، بیمه ایران بود و کارم نسبتا راحت شد. هرچی بیمه ثالث پوشش نداد، زدیم جزء بیمه بدنه. روی قیمتها و مارک لوازم هم گیر ندادند.ولی دو مسئله رو در نظر داشته باش. اول اینکه سابقه بیمه بدنه رو خراب کردی و بعدا برای تمدید، دیگه تخفیفی بهت تعلق نمی گیره. دوم اینکه همه خسارت رو نمی دن و همیشه چند درصد بعنوان فرانشیز کم می کنند.

southpole
19 November 2009, 11:04 PM
سلام دوستان
امروز تو یه خیابون یکطرفه بودم و داشتم از پارک در میومدم که یه وانت شهرداری 5 متر جلوتر به صورت دوبل نگه داشت و شروع کرد به عقب اومدن منم چند تا بوق زدم به خیال اینکه وای میسته تا من در بیام. دیدم همینطوری داره میاد. تا اومدم بزنم دنده عقب که برگردم سر جای اولم دیدم زد بهم.
خلاصه سرتونو درد نیارم پیاده شدم و دیدم جلوی کاپوت فرو رفته و خم شده و کل کاپوت هم تاب برداشته و چراغ جلو شکسته و جلو پنجره خم شده . پلیس اومد و راننده وانت رو مقصد دونست و بیمشو داد به من.
حالا سوال من اینه کاپوت عوض بشه بهتره یا نه و اینکه آیا بیمه آسیا پول کاپوت رو میده؟ ( ماشین 405 هست)
و سوال دیگه اینکه برای تعمیرش نمایندگی ببرم یا جای بهتری میشناسین؟
خلاصه هر نکته به ذهنتون میرسه بیزحمت بگین.
ممنون

southpole
20 November 2009, 04:06 PM
اگه کسی چیزی میدونه لطفا کمک کنه ممنون میشم
اینم عکسشه

http://www.freeimagehosting.net/uploads/th.467e4eea6f.jpg (http://www.freeimagehosting.net/image.php?467e4eea6f.jpg)

http://www.phallz.com/%C3%98%C2%A7ttp://www.freeimagehosting.net/image.php?467e4eea6f.jpg%5D%5Bimg%5Dhttp://www.freeimagehosting.net/uploads/th.467e4eea6f.jpg

Gold eagle
20 November 2009, 04:42 PM
سلام دوستان
امروز تو یه خیابون یکطرفه بودم و داشتم از پارک در میومدم که یه وانت شهرداری 5 متر جلوتر به صورت دوبل نگه داشت و شروع کرد به عقب اومدن منم چند تا بوق زدم به خیال اینکه وای میسته تا من در بیام. دیدم همینطوری داره میاد. تا اومدم بزنم دنده عقب که برگردم سر جای اولم دیدم زد بهم.
خلاصه سرتونو درد نیارم پیاده شدم و دیدم جلوی کاپوت فرو رفته و خم شده و کل کاپوت هم تاب برداشته و چراغ جلو شکسته و جلو پنجره خم شده . پلیس اومد و راننده وانت رو مقصد دونست و بیمشو داد به من.
حالا سوال من اینه کاپوت عوض بشه بهتره یا نه و اینکه آیا بیمه آسیا پول کاپوت رو میده؟ ( ماشین 405 هست)
و سوال دیگه اینکه برای تعمیرش نمایندگی ببرم یا جای بهتری میشناسین؟
خلاصه هر نکته به ذهنتون میرسه بیزحمت بگین.
ممنون

دوسته من واقعا متاسفم
بیمه پول عوض کردن کل کاپوتو نمیده فقط هزینه صافکاری و چراغ های اسیب دیده رو میده+ کسر فرانشیزم

southpole
20 November 2009, 05:36 PM
ممنون دوست عزیز
با صافکاری مثل اولش میشه؟
کسی نظر دیگه ای نداره؟

amahdavi2004
20 November 2009, 08:10 PM
البته به شانس شما بستگي دارد من كه يك بار پول تعويض كاپوت و يك بار پول تعويض گلگير را گرفتم.
چون رنگ كاپوت جلو به خاطر اين كه در معرض گرماي موتور و آفتاب و شن ريزه است اگر كوره اي نباشد زودتر آسيب مي بيند و حتي تغيير رنگ مي دهد ضمنا براي خريدار بعدي اين شبهه پيش مي آيد كه تادف شديد از جلو داشته ايد كه مجر به تعويض كاپوت شده است.
اگر رنگ نرفته است يا قابل قلم گيري است و كاپوت قابل صافكاري بدون رنگ است بهتر است كه تعويض نكنيد. كاپوت من در يك برخورد شديد با كوه تا شد! و صافكار اول مي گفت بايد عوض شود و كارشناس بيمه هم هزينه تعويض را داد ولي صافكار بعدي گفت بدون رنگ در مي آورم اگر قبول داشتي عوض كن و انصافا خوب در آورد و من عوض نكردم. (بعدا هم سه با كاپوتم آسيب ديد كه بدون رنگ درست شد)
دم اوين صافكارهاي خوب پيدا مي شود.

southpole
20 November 2009, 09:40 PM
البته به شانس شما بستگي دارد من كه يك بار پول تعويض كاپوت و يك بار پول تعويض گلگير را گرفتم.
چون رنگ كاپوت جلو به خاطر اين كه در معرض گرماي موتور و آفتاب و شن ريزه است اگر كوره اي نباشد زودتر آسيب مي بيند و حتي تغيير رنگ مي دهد ضمنا براي خريدار بعدي اين شبهه پيش مي آيد كه تادف شديد از جلو داشته ايد كه مجر به تعويض كاپوت شده است.
اگر رنگ نرفته است يا قابل قلم گيري است و كاپوت قابل صافكاري بدون رنگ است بهتر است كه تعويض نكنيد. كاپوت من در يك برخورد شديد با كوه تا شد! و صافكار اول مي گفت بايد عوض شود و كارشناس بيمه هم هزينه تعويض را داد ولي صافكار بعدي گفت بدون رنگ در مي آورم اگر قبول داشتي عوض كن و انصافا خوب در آورد و من عوض نكردم. (بعدا هم سه با كاپوتم آسيب ديد كه بدون رنگ درست شد)
دم اوين صافكارهاي خوب پيدا مي شود.

ممنون از جوابتون.
یه سوال دیگه اینکه بیمه بدنه هم دارم. میتونم برم از اون هم خسارت بگیرم یا نه؟ اصلا به صلاح هست یا نه ؟ (با توجه به تخفیف برای دور بعد)

محمود86
21 November 2009, 12:35 PM
سلام
در مورد بیمه آسیا نمی دونم اما همچین موردی توی بیمه ایران اتفاق افتاده بود. کارشناس گفت صافکاری بشه و هزینه صافکاری رو در نظر گرفت ولی صاحب ماشین می گفت چون تمیز در نمیاد باید عوض بشه. آخرش هم کارشناس بیمه گفت عوض کن ولی داغیشو باید تحویل بدی.
به نظر من تا اونجایی که توی عکس معلومه اون قسمتی که ضربه خورده دوبل هست و به این راحتی ا نمی شه درش آورد و هرکاری کنی جاش می مونه. بهتره نشون یک صافکار ماهر بدی و تا اونجاییکه می تونه اونو بدون رنگ دربیاره و روی قسمتهایی که رنگش ریخته قلم بگیره. در نایت اگر ظاهر خوبی نداشت از این لاستیکهایی که جلو کاپوت می بندند و به عنوان پوزه بند و مگس پرون معروفه بگیر و جلوی کاپون نصب کن تا ظاهرش تو چشم نزنه. چون ضربه خیلی کمی به ماشین خورده و با تعویض کاپوت موقع فروش هرکه ببینه فکر می کنه از جلو تصادف شدید داشتی که کاپوت عوض شده.
معمولا نمایندگی ها کارشون زیاد خوب نیست و بهتره بدی یک جای مطمئن تر. در قید چند تومن کم و زیاد بودن خرجش هم نباش فقط جایی ببر که تضمینی کارو تمیز از اب دربیاره. اگر گفت من سعی خودم رو می کنم اما شاید تمیز از آب درنیاد بگو خیلی ممنون می برم جای دیگه.

southpole
21 November 2009, 01:55 PM
سلام
در مورد بیمه آسیا نمی دونم اما همچین موردی توی بیمه ایران اتفاق افتاده بود. کارشناس گفت صافکاری بشه و هزینه صافکاری رو در نظر گرفت ولی صاحب ماشین می گفت چون تمیز در نمیاد باید عوض بشه. آخرش هم کارشناس بیمه گفت عوض کن ولی داغیشو باید تحویل بدی.
به نظر من تا اونجایی که توی عکس معلومه اون قسمتی که ضربه خورده دوبل هست و به این راحتی ا نمی شه درش آورد و هرکاری کنی جاش می مونه. بهتره نشون یک صافکار ماهر بدی و تا اونجاییکه می تونه اونو بدون رنگ دربیاره و روی قسمتهایی که رنگش ریخته قلم بگیره. در نایت اگر ظاهر خوبی نداشت از این لاستیکهایی که جلو کاپوت می بندند و به عنوان پوزه بند و مگس پرون معروفه بگیر و جلوی کاپون نصب کن تا ظاهرش تو چشم نزنه. چون ضربه خیلی کمی به ماشین خورده و با تعویض کاپوت موقع فروش هرکه ببینه فکر می کنه از جلو تصادف شدید داشتی که کاپوت عوض شده.
معمولا نمایندگی ها کارشون زیاد خوب نیست و بهتره بدی یک جای مطمئن تر. در قید چند تومن کم و زیاد بودن خرجش هم نباش فقط جایی ببر که تضمینی کارو تمیز از اب دربیاره. اگر گفت من سعی خودم رو می کنم اما شاید تمیز از آب درنیاد بگو خیلی ممنون می برم جای دیگه.

ممنون دوست عزیز
امروز بردمش پیش یه صافکار به نام مظفر تو درکه میگن کارش خوبه
نگاه کرد و گفت صافکاریش ممکنه خوب در نیاد که در این صورت عوضش میکنم و میگفت طوری رنگ میزنه که مشخص نمیکنه عوض شده.
یه جای دیگه توی اوین هم نشون دادم گفت هر دو حالتو میتونه خوب در بیاره

حالا به نظر شما چیکار کنم؟ :icon_ques

amahdavi2004
21 November 2009, 08:50 PM
البته اينجا تاپيك صافكاري نيست پس لطفا در تاپيك جدا موضوع را پيگيري كن؛ ولي برخي جاها رنگ كوره اي هم مي زنند كه به نظرم ارزشش را دارد (من كه از رنگ معمولي روي گلگير خير نديدم، كاپوت جلو كه جاي خود دارد)
البته با توجه به عكسي كه گذاشته اي -با وجود دوبل بودن- بدون رنگ در مي آيد چون يك بار كاپوت من همين طور شد و صافكاري كردند و حداكثر كمي قلم گيري مي خواهد به خاطر اين يك ذره كاپوت را عوض نكن كه به دردسر بعديش اصلا نمي ارزد.
در مورد هزينه اگر كاپوت تعويض و رنگ شود سه سال پيش حدود 280 (180 قيمت كاپوت + 100 رنگ) در مي آمد.
اما آنچه مربوط به اين تاپيك مي شود:
وقتي بيمه مقصر تمام خسارت را بايد بدهد چرا از بيمه بدنه استفاده كني كه كسر فرانشيز دارد و سابقه بيمه خراب مي شود و در خسارت بعدي هم فرانشيزت دو برابر شود؟ (فرض كه بيمه بدنه قبول كند خسارت بدهد)
ضمنا از اغلاط املايي پست قبلي معذرت مي خواهم؛ امروز كه خواندمش تعجب كردم چرا اينقدر پر غلط است.

kian99
22 November 2009, 02:27 PM
سلام چند روز قبل شیشه عقب خودرو بدون ضربه خورد شد به بیمه(بیمه معلم) مراجعه کردم گفت کارشناس فردا آن را ببیند من بعلت مسافرت ضروری. از خودرو عکس گرفتم وشیشه نو خریدم .حالا که مراجعه میکنم میگن نباید قبل از بازدید شیشه را عوض میکردید چکار باید بکنم؟

amingzj
22 November 2009, 05:02 PM
اساتید محترم
کمک فوری لطفا
یه تصادفی پیش اومده چند روز پیش به علتی که خسارت زیاد نبوده با توافق طرفین صحنه رو به هم زدند و توافق کردن مقصر خسارت رو پرداخت کنه
روز بعد که خسارت دیده مراجعه میکنه خسارت و هزینه تعمیر 120هزار تومن میشه
مقصر الان میگه حالا که انقدر زیاد شده من یه برگ بیمه ام رو میدم
سوالم اینه اگر ایشون یه برگ بیمه شون رو بدهند و خسارت دیده تنها مراجعه کنه به بیمه خسارت رو بدون کروکی پرداخت میکنند ؟

baris
22 November 2009, 09:37 PM
اساتید محترم
کمک فوری لطفا
یه تصادفی پیش اومده چند روز پیش به علتی که خسارت زیاد نبوده با توافق طرفین صحنه رو به هم زدند و توافق کردن مقصر خسارت رو پرداخت کنه
سوالم اینه اگر ایشون یه برگ بیمه شون رو بدهند و خسارت دیده تنها مراجعه کنه به بیمه خسارت رو بدون کروکی پرداخت میکنند ؟
هر دو طرف همراه با ماشيناشون بايد مراجعه كنند و چك هم در وجه صاحب سند صادر ميشه.
راستي امروز تو اخبار شنيدم كه تا سقف 500 هزار تومان هم از اين به بعد بدون كروكي پرداخت ميشه

southpole
22 November 2009, 09:41 PM
اساتید محترم
کمک فوری لطفا

این مشکل برای من هم پیش اومده. افسر کروکی نداد بجاش کارت ماشین و بیمه طرف رو داد به من و گفت یک روز به همراه خودروهاتون برید بیمه (بیمه طرف آسیا بود). امروز قرار بود اون آقا بیاد که به یه بهانه ای نیومد.
من از کارشناس بیمه سوال کردم که اگه امکان داره خسارت منو بدین ، گفت بدون کروکی نمیشه و حتما باید طرف هم بیاد

godboy
2 January 2010, 07:57 PM
سلام دوستان
میخواستم یک سری اطلاعات راجع به بیمه بدنه اتومبیل داشته باشم
اول اینکه چه شرایطی داره و شامل چه مواردی میشه؟ شامل سرقت هم میشه؟ یا مثلا شکستن شیشه یا ...؟
دوم اینکه چه بیمه ای خدمات بهتر و بی دردسرتری میده؟
سوم اینکه آیا واقعا توصیه میشه که خودرو رو بیمه بدنه کنیم؟ یعنی ارزش داره؟
و بالاخره، هزینه اش چقدره برای هر خودرو؟

مرسی

salar68
2 January 2010, 08:32 PM
http://www.parsianinsurance.ir/HomePage.aspx?lang=fa-IR&site=parsianinsurance&tabid=3827&mid=0
سلام

اطلاعات کلی توی لینک بالا موجوده
بله دیگه با توجه به درخواست شما می شه شکستن شیشه بیمه وسایل غیر فابریک مثل سیستم صوتی
کلا" بیمه های خصوصی یه کم بهتر هستند بستگی داره شما چه ماشینی دارید اگر ماشین های معمولی دارید توصیه می شه یکی از بیمه های خصوصی مثل پارسیان ملت سینا کارآفرین و .. استفاده کنید ( بیشتر کارشناسون توی خسارت مهمه که چه طوری براتون بنویسه اما حداقل نحوه برخورد خصوصی ها خیلی بهتره )
اما اگر ماشین گرون قیمت دارید 70 80 به بالا حتما" بیمه ایران کنید و سراغ بقیه نروید
بالاخره اتفاق یه بار می افته از سرقت تصادف بگیر تا آتش سوزی و ... به نظر من نیازه خیلی ارزششو داره
به خصوص اگر از ماشین زیاد استفاده می کنید و دچار تصادف می شوید

بنده واسه یه ماشینی سالی 3نیم میلیون حق بیمه می دادم خیلی زود داشت اما خب به اصرار دوستان بیمه کردم
با این که خیلی کم از ماشین استفاده می کردم نهایت توی دو سال 8 هزار کیلومتر اما توی همین مدت سر کوچه ایستاده بودم تا یه ماشینا رد بشه یه مینی بوس کنترلشو از دست داد و جلو این ماشینو مالید رفت پلیس هم منو مقصر دوسنت ( خداروشکر چون اون راننده پولی نداشت بده ) ماشین حدود 17 میلیون خرجش شد خدارو شکر همشو بیمه ایران داد و ضرری نکردم

ایشاا... که هیچ وقت با بیمه هیچ کاری نداشته باشید اما به نظر شخصه من خیلی می صرفه ادم ماشینو بیمه بدنده کنه
-----------
جهت محاسبه حق بیمه ماشینون می تونید از لینک زیر استفاده کنید
http://217.218.21.2/prm_calc/Forms/Body.aspx

farzad_Sh_2020
2 January 2010, 08:40 PM
سلام . به نظر من حتماً بیمه بدنه کنید چون اتفاق یکبار میوفته و بعد پشیمون میشید . خوب بیمه بدنه خالی فکر نکنم شکست شیشه داشته باشه ولی من برای ماشین این آپشن هارو دادم بگیرن :
1- شکست شیشه در حادثه + شکست شیشه درجا
2- مواد اسیدی
3-سرقت خودرو درجا + سرقت وسائل جانبی که تک تک نرخ گذاری شده

البته مثلاً برای ضبط شما اگر پنل رو نداشته باشید بیمه فقط قیمت ضبط بدون پنل رو به شما میده .

من سالی 800 تقریباً کل بیمم میشه ولی چون اصلاً از بیمه استفاده نکردم امثال حدود 400.000 تخفیف خوردم . موفق باشید

godboy
2 January 2010, 08:58 PM
آها
ممنون از راهنمایی دوستان
من تا حالا واسه خوروهایی که داشتیم از بیمه بدنه استفاده نکردیم
الآن داریم یه ماشین جدید میگیریم، فک کنم بهتر باشه که این دفعه این کارو بکنیم
طبق اون سایتی که دوستمون معرفی کرده بودن، سالانه حدودا باید 1 تومن واسه بدنه بدیم + بقیه آپشنای به درد خور

farzad_Sh_2020
2 January 2010, 09:02 PM
آها
ممنون از راهنمایی دوستان
طبق اون سایتی که دوستمون معرفی کرده بودن، سالانه حدودا باید 1 تومن واسه بدنه بدیم + بقیه آپشنای به درد خور

معمولاً خودروهای صفر خودشون تا یک سال بیمه هستن . حتماً دقت کنید که مثل یکی از دوستان من نرید دوبار دوبار پول بیمه بدین :icon_arro

azma
3 January 2010, 03:18 PM
براي مخارج كلي مقرون به صرفه است مثل خداي نكرده تصادف با خسارت بالا ،سرقت و با توجه به قيمت ماشن براي 100 تا 150 تومان اصلا مقرون به صرفه نيست از بيمه بدنه استفاده كنيد . بحث سرقت خودرو و كلا پرداخت خسارت هم داستانها دارد

godboy
3 January 2010, 04:15 PM
براي مخارج كلي مقرون به صرفه است مثل خداي نكرده تصادف با خسارت بالا ،سرقت و با توجه به قيمت ماشن براي 100 تا 150 تومان اصلا مقرون به صرفه نيست از بيمه بدنه استفاده كنيد . بحث سرقت خودرو و كلا پرداخت خسارت هم داستانها دارد

یعنی واسه سرقت و پرداخت خسارت اذیت می کنن؟
برای یه خودرو 30 تومنی، حدود 1 تومن هزینه بیمه بدینه میشه سالیانه
به نظرم نهایتا اونقدر که هزینه بیمه رو میدی، با همون پول میشه هزینه های ماشین رو داد
فقط این بیمه به درد اتفاقای ناجور مثه داغون شدن کامل خودرو یا سرقت اون میخوره

salar68
3 January 2010, 04:24 PM
یعنی واسه سرقت و پرداخت خسارت اذیت می کنن؟
برای یه خودرو 30 تومنی، حدود 1 تومن هزینه بیمه بدینه میشه سالیانه
به نظرم نهایتا اونقدر که هزینه بیمه رو میدی، با همون پول میشه هزینه های ماشین رو داد
فقط این بیمه به درد اتفاقای ناجور مثه داغون شدن کامل خودرو یا سرقت اون میخوره

سلام
دوست عزیز شما اگر خدائی نکرده یه تصادف کوچیک کنید مثلا" گلگیر چراغ آسیب ببینه ( یه ماشین 30 تومنی حداقل 500 خرج تعمییرات می شه ) همونطور که ماشین گران هست تعمیرات و قطعاتش هم گرونه
این فقط یه مثال بود
شاید قبلش خیلی بهتون فشار بیاد اما خدائی نکرده توی حوادث خیلی به کار میاد
اگر هم تصادف نکنید انشاا... توی سال های بعدی خیلی تخفیف بهتون می خوره و تا 60 70 درصد می تونید تخفیف بگیرید
همین الان برای ابتدای کار هم به بیمه های خصوصی سر بزنید تا 15 درصد می تونید تخفیف بگیرید ( کافیه یه حساب بالای 100 هزار توی پارسیان داشته باشید از بیمه بنده تخفیف می دن)

داغون کردن که 100 البته اما واسه یه صافکاری گیلگیر با رنگ کردن کلی به درد می خوره کلن خسارت های بالای 200 300
یه حسنی که داره که بیمه بنده را می تونید انتقال بدید یعنی شما این ماشینو 3 سالدارید بیمه بنده دارید ماشین جدید که بخرید می تونید بیمه اونو روی ماشین جدید منتقل کنید ( مثلا" من سانتافه را با 400 تومن کامل بیمه کردم )

farzad_Sh_2020
3 January 2010, 04:37 PM
دوست عزیز کدوم ناجور ؟ من پارس ELX دارم . فقط و فقط کاپوتم مینی بوس دنده عقب زد به ماشین و جمع شد . بخاطر فشار سینی هم یکم ترک خورده بود و چراغ های جلو هم چون کاپوت فشار آورده بود یکم ترک داشت پایه ها و تعویض کردم . فکر میکنی چقدر شد ؟ اگر میخواستم خیلی گیر بدم که 800 فقط کاپوت رنگ فابریک بود . 400 شد کاپوت با رنگ . 70 فکر کنم شد سینی(البته به شک افتادم . منظورم همینه که فن داخلش هست و روش برچسبای گرما و .. هست ) .چراغ هم 100 تومان . حالا فکر کن اگر آشنا نبودن حداقل به این صورت تا 800 در میومد . دوستم یک تصادف ساده با پارس کرد 3 میلیون خرجش شد . دیگه ماشین 30 تومانی که جای خود داره .

توی خسارت دادن جدیداً خیلی راحت میدن به شرطی که کروکی داشته باشی و افسر شیطونی نکرده باشه .

توی سرقت هم تا 3 ماه باید صبر کنی و تو روزنامه هم یکبار آگهی بدی اگر خبری نشد فکر کنم 80% قیمت بیمه شده رو میدن . اینم دقت کن برای 20 30 هزار تومان کمتر دادن ماشین 30 تومانیت رو 25 نزنه . اینجا شما ضرر میکنی نه بیمه .

یک بنز S350 موتور زد جلو خونمون بهش . شانسی آشنا یکی از دوستام فهمیدم هست . میدونید چند خرجش میشد ؟ حداقل برآورد کرده بود کارشناس بیمه 35 تومان . یک کاپوت و گلگیر و سپر و چراغ . حالا ببین باز ارزش داره یا نه .

درضمن از کجا میدونی خدای نکرده لاستیکت مشکل پیدا نمیکنه و ماشین چپ نمیشه ؟ درسته میشه از راه قانون رفت دنبالش ولی بیمه خیلی راحت تر هست . موفق باشید

godboy
3 January 2010, 11:02 PM
خیلی ممنون از پاسخ دوستان
دارم به این نتیجه میرسم که گویا واقعا لازمه :دی
مرسی

azma
4 January 2010, 04:51 PM
دوست عزیز کدوم ناجور ؟ من پارس ELX دارم . فقط و فقط کاپوتم مینی بوس دنده عقب زد به ماشین و جمع شد . بخاطر فشار سینی هم یکم ترک خورده بود و چراغ های جلو هم چون کاپوت فشار آورده بود یکم ترک داشت پایه ها و تعویض کردم . فکر میکنی چقدر شد ؟ اگر میخواستم خیلی گیر بدم که 800 فقط کاپوت رنگ فابریک بود . 400 شد کاپوت با رنگ . 70 فکر کنم شد سینی(البته به شک افتادم . منظورم همینه که فن داخلش هست و روش برچسبای گرما و .. هست ) .چراغ هم 100 تومان . حالا فکر کن اگر آشنا نبودن حداقل به این صورت تا 800 در میومد . دوستم یک تصادف ساده با پارس کرد 3 میلیون خرجش شد . دیگه ماشین 30 تومانی که جای خود داره .

توی خسارت دادن جدیداً خیلی راحت میدن به شرطی که کروکی داشته باشی و افسر شیطونی نکرده باشه .

توی سرقت هم تا 3 ماه باید صبر کنی و تو روزنامه هم یکبار آگهی بدی اگر خبری نشد فکر کنم 80% قیمت بیمه شده رو میدن . اینم دقت کن برای 20 30 هزار تومان کمتر دادن ماشین 30 تومانیت رو 25 نزنه . اینجا شما ضرر میکنی نه بیمه .

یک بنز S350 موتور زد جلو خونمون بهش . شانسی آشنا یکی از دوستام فهمیدم هست . میدونید چند خرجش میشد ؟ حداقل برآورد کرده بود کارشناس بیمه 35 تومان . یک کاپوت و گلگیر و سپر و چراغ . حالا ببین باز ارزش داره یا نه .

درضمن از کجا میدونی خدای نکرده لاستیکت مشکل پیدا نمیکنه و ماشین چپ نمیشه ؟ درسته میشه از راه قانون رفت دنبالش ولی بیمه خیلی راحت تر هست . موفق باشید
واقعا بايد مواظب باشيد مثلا يك بار با يك خانم تصادف كرديم كه گواهينامه اش گم شده بود رفت و با افسر صحبت كرد كه صداش رو در نيار ما هم نفهميديم افسر هم گفت كروكي را كشيدم داد دست ما گفت بريد بيمه و چند روز تعطيل بود تا بعد از تعطيلات از ناراحتي تصادف اصلا كروكي را نگاه نكردم روز مراجعه به بيمه يك دفعه مامور بيمه گفت اين براي مراجعه به شوراي حل اختلاف است و افسر نامرد نگفته بود چكار كرده تا حداقل مستقيما به شورا مراجعه كنيم و كلي چند روز گرفتار شديم خود شورا هم كه ماجرا ها داشت و كلي سر مي دواندند و امروز برو فردا يبا بعد از چند ساعت انتظار مي گفتند

amahdavi2004
5 January 2010, 09:49 AM
يك سر به اين تاپيك بزنيد:
http://ww.phalls.com/vbulletin/showthread.php?t=22935&page=5

farzad_Sh_2020
5 January 2010, 10:04 AM
سلام. دوست عزیز خیلی تو عکس معلوم نیست کاپوت چقدر ضربه خورده . اگر از نماهای دیگه عکس بندازی خیلی بهتره . اگر در این حد هست فکر کنم نیاز به تعویض نباشه ولی اگر پیچید حتماً عوضش کن . البته بازم ببر صافکار و نظر چندتاشون رو بپرس . شیراز که نمایندگی افتضاح هست و هرکی برده پشیمون شده . ببر بیرون و سعی کن پیش بهترین ببری نه ارزون ترین . من برای رنگ کاپوت 250.000 تومان دادم که با 150 خود کاپوت شد 400 تومان . موفق باشید

pedramslhr
5 February 2010, 07:47 PM
سلام
میخواستم بپرسم به نظر شما در مورد شرکت های مختلف در مورد بیمه بدنه شرکتی ارجحیت داره یا همه در یک سطح هستند. منظورم این هست که موقع محاسبه خسارت و خسارت گرفتن کدوم شرکت راحت تر راه میاد.

salar68
5 February 2010, 08:07 PM
سلام
میخواستم بپرسم به نظر شما در مورد شرکت های مختلف در مورد بیمه بدنه شرکتی ارجحیت داره یا همه در یک سطح هستند. منظورم این هست که موقع محاسبه خسارت و خسارت گرفتن کدوم شرکت راحت تر راه میاد.

به نظر من اگر ماشین بالای 50 تومن دارید یا این که خیلی تصادف می کنید و مقصر شما هستید بیمه ایران کنید

اما اگر نه اینطوری نیست بیمه های خصوصی اکثرا" خوب هستند تخفیف خوب می دهند واسه هزینه هم می دهند به اندازه
اما واسه ماشین گرون و دفعه چندم اذیت می کنند

farzad3d
7 February 2010, 10:47 AM
با سلام
حدود سه هفته پیش در حالی که من روی پل پارک وی متوقف بودم و منتظر بودم تا خودرو ها توسط پلیس اجازه حرکت پیدا کنن یک خودروی پراید از پشت زد به سپر عقب ماشینم( ورنا ). بعد از اومدن پلیس و تایید مقصر بودن پراید گفت خسارت تا زیر ۵۰۰ تومن رو بیمه میده و کروکی نمیخواد. من هم قبول کردم و با هم رفتیم بیمه ملت. بیمه مبلغ خسارت رو ۱۷۰ تومن در نظر گرفت که من گفتم اینو قبول ندارم و مبلغش بیش از این میشه، بیمه گفت فاکتور بیارید بیشتر شد میدیم، خلاصه بعد از تعمیر هزینه تعمیر و تعویض سپر ۳۵۰ تومن شد، من فاکتور رو با یه نامه اعتراض دادم بیمه ، حالا بیمه میگه بیا اون ۱۷۰ تومن رو بگیر و بقیشو بعد از چند روز بهت میدیم، من فکر میکنم اگه اون ۱۷۰ تومن رو بگیرم و امضا کنم یانی با اون مبلغ موافقت کردم و دیگه هیچی بهم نمیدن ، نظر شما چیه؟

pedramslhr
9 February 2010, 12:06 PM
به نظر من اگر ماشین بالای 50 تومن دارید یا این که خیلی تصادف می کنید و مقصر شما هستید بیمه ایران کنید

اما اگر نه اینطوری نیست بیمه های خصوصی اکثرا" خوب هستند تخفیف خوب می دهند واسه هزینه هم می دهند به اندازه
اما واسه ماشین گرون و دفعه چندم اذیت می کنند
ممنون از جوابتون
بالای ۵۰ که نیست. ماشین یه ۲۰۶ هست.
ولی به هر حال بیمه ایران کردیم

Gold eagle
14 February 2010, 07:35 PM
آها
ممنون از راهنمایی دوستان
دوسته من ماشین شما چیه و چه اپشن هایی رو میخوایین

Mohammad759
14 February 2010, 08:36 PM
نمیدونم جای سوالم درست هست یا نه!!
من بیمه نامه ماشینم بنا به دلایلی دزدین!!بیمه شخص ثالث!!
نمیدونم چیکار کنم؟

میشه راهنمایی کنین؟

Gold eagle
14 February 2010, 09:08 PM
نمیدونم چیکار کنم؟

میشه راهنمایی کنین؟
سریعا موردتون رو با شرکت بیمتون مطرح کنید چون شخص ثالث خیلی مهم هستش و اگر خدایی نکرده اتفاقی بیفته ممکن ضرر مالی و جانی و معنوی زیادی رو متحمل شید حادثه خبر نمیکنه
تا جایی هم که من میدونم امکان صدور المثتی شخص ثالث محدودیت داره و در پاره ای از موارد امکان پذیرم نیست یعنی المثنی صادر نمیکنن
و احتمالا باید بیمه جدید ثالث صادر بشه
سریعا به نظر من با شرکت بیمتون تماس گرفته و پیگیر بیمتون بشید و در صورت لزوم بیمه جدید را صادر کنید که خیلی حیاتی هست شخص ثالث

Mohammad759
14 February 2010, 11:52 PM
متاسفانه من شک دارم بین بیمه پارسیان و ایران!!
از نمایندگی که ماشین خریدم میتونم پیگیری کنم؟

amahdavi2004
17 February 2010, 01:17 PM
نمیدونم چیکار کنم؟

میشه راهنمایی کنین؟
بايد به شعبه مركزي بيمه تان برويد، اگر كد بيمه تان را داشته باشيد كارتان سريع تر راه مي افتد (مي توانيد از شعبه اي كه بيمه كرده ايد بگيريد)
شماره بيمه تان را ليست سياه مي كنند و اگر سرقتي باشد بلافاصله المثني صادر مي شود و اگر مفقودي باشد بعد از دو هفته صادر مي شود (شايد در اين مدت پيدا شود)
المثني هم فقط يك پرينت A4 از پرونده كامپيوتري شما است كه مهر مي كنند.
البته تمام سوابق و تخفيفات شما از بين مي رود.
سند خودرو را همراه ببريد.
مال من پس از 3 ماه پيدا شد و در نتيجه سوابق و تخفيفاتم برگشت سر جايش.

mehdizadeh04
17 February 2010, 01:23 PM
با سلام خدمت عزیزان
یک سوال دساتم.
اونم این که با توجه به اینکه الان ماشین های مدل بالایی توی خیابونا زیاد شده به نظرتون بیمه ثالث ماشین رو روی چقدر خسارت تمدید کنیم؟
خود اون دفتر میگفت اگر شما 2 میلیون خسارت نقدی و 60 میلیون دیه کنید خوبه و مشکلی نداری.
همین الان بیمه 1.340 خسارت هستش و 54 میلیون دیه.
ممنون میشم نظراتتون رو بشونم.
در ضمن بهترین بیمه کدومه؟
میخام بدونم از پارسیان مهاجرت کنم به ایران بهتره یا خیر؟
موفق باشید

Mohammad759
17 February 2010, 01:27 PM
من ماشین رو سال اول خود کمپانی بیمه کرده!(فکر کنم ملت بود)
برم کمپانی بهم جواب میدن؟

با سلام خدمت عزیزان
یک سوال دساتم.
اونم این که با توجه به اینکه الان ماشین های مدل بالایی توی خیابونا زیاد شده به نظرتون بیمه ثالث ماشین رو روی چقدر خسارت تمدید کنیم؟
خود اون دفتر میگفت اگر شما 2 میلیون خسارت نقدی و 60 میلیون دیه کنید خوبه و مشکلی نداری.
همین الان بیمه 1.340 خسارت هستش و 54 میلیون دیه.
ممنون میشم نظراتتون رو بشونم.
در ضمن بهترین بیمه کدومه؟
میخام بدونم از پارسیان مهاجرت کنم به ایران بهتره یا خیر؟
موفق باشید

من فقط سوال دوم رو بلدم:icon_arro!
من از چند نفری که پرسیدم میگفتن سامان و کارآفرین تو شخصی ها و ایران تو دولتی ها....

reza.sh_2006
26 February 2010, 11:58 AM
سال قبل که ماشینو خریدم خودش بیمه پارسیان بود حالا اگه بخوام بیمه ایران بشه لازم نیست برم بیمه پارسیان رو فسخ کنم ؟

salar68
26 February 2010, 12:16 PM
سال قبل که ماشینو خریدم خودش بیمه پارسیان بود حالا اگه بخوام بیمه ایران بشه لازم نیست برم بیمه پارسیان رو فسخ کنم ؟

سلام نیازی به فسخ نیست
شما از هر جا بیمه داشته باشید بعد که می خواهید دوباره بیمه کنید به هر بیمه سر بزنید تفاوتی نداره
همه جا هم تخفیف های عدم خسارتو در نظر می گیریند

hooman70
6 August 2010, 03:02 PM
سلام.....مقدمه:پرایدمونو 7ساله داریم واز روز اول هم بیمه بدنه(بیمه ایران) بوده و هنوز هم هست(20 فروردین تمدیدش کردیم) حالا اگه خدا بخواد توی این هفته 206 صفرمون میاد .....پراید و بیمه اش به اسم مامانمه و 206 که میاد به اسم بابام...
206 صفر 100درصد بیمه شخص ثالث داره ولی بیمه بدنه چطور؟(شخص ثالثش چقدریه؟)
اگه بخواییم بیمه بدنه پرایدرو به 206 انتقال بدیم(به خاطر تخفیف 7سالش!)شرایطش چیه؟به صرفست؟
لطفا یه خوورده توضیح بدید...

yesyes
7 August 2010, 12:08 AM
سلام نیازی به فسخ نیست
شما از هر جا بیمه داشته باشید بعد که می خواهید دوباره بیمه کنید به هر بیمه سر بزنید تفاوتی نداره
همه جا هم تخفیف های عدم خسارتو در نظر می گیریند

دوست عزیز:
بعضی بیمه ها تخفیف عدم خسارت شرکتهای دیگه را قبول نمیکنند.
مثل ایران.

mehdizadeh04
7 August 2010, 12:39 AM
دوست عزیز:
بعضی بیمه ها تخفیف عدم خسارت شرکتهای دیگه را قبول نمیکنند.
مثل ایران.

با سلام خدمت رضای عزیز
بنده بیمه ملت و سامان و ایران و دانا رو که پرسیدم از دفتراشون گفتن که هیچ مشکلی نداره و تخفیف بیمه های دیگه رو قبول میکنند.
در موقع تمدید کوپن هاتون رو از بیمه جدا میکنن و به پرونده خودشون الصاق میکنن.
موفق باشید

yesyes
8 August 2010, 12:19 AM
با سلام خدمت رضای عزیز
بنده بیمه ملت و سامان و ایران و دانا رو که پرسیدم از دفتراشون گفتن که هیچ مشکلی نداره و تخفیف بیمه های دیگه رو قبول میکنند.
در موقع تمدید کوپن هاتون رو از بیمه جدا میکنن و به پرونده خودشون الصاق میکنن.
موفق باشید

سلام بر آقا مهدی گل:
من 2 سال پیش بیمه پارسیان داشتم میخاستم برم ایران گفت تخفیفت حساب نمیشه.
منم رفتم همون پارسیان.
امسال رفتم پاسارگاد قبول کرد.
شاید جدیدا" فرق کرده.
موفق باشید.

Ariyan_1234
27 August 2010, 11:59 PM
سلام

آقا دیروز یه نفر ماشین مارو مورد عنایت قرارداد
ضربه به سپر عقب اصابت کرده که منجر شده به موارد زیر :

شاسی و درب صندوق عقب جاخورده سپر از یک سمت کج شده و فرورفتگی داره و گلگیر عقب چند جا نیاز به صافکاری مختصر داره ( ماشین پرایده مدل 88 کاملا تمیز و بدون خط و خش بوده )

فکر میکنم حدود 100 تومنی خرج داشته باشه
حالا به نظر شما بیمه ثالث مقصر چه قدر هزینه رو جنران میکنه ؟
و بعد هم اینکه آیا میتونم دادخواست افت قیمت تنظیم کنم ؟ فکر میکنید چه قدر میتونم بابت افت قیمت بگیرم ؟

پیشاپیش از راهنماییتون ممنونم

محمود86
28 August 2010, 08:20 AM
سلام
کسی می دونه شرکتهای بیمه هزینه شارژ ایربگ فابریک ماشینو میدن یا نه؟ لطفا اگر تجربه ای دارید، نوع بیمه (ثالث یا بدنه) و همچنین شرکت بیمه رو هم مشخص کنید.

ram1352
29 August 2010, 08:08 PM
سلام
روز جمعه برادر کوچکم ریو صفرو برداشته برده و با یه موتور تصادف کردهو خسارت هم تقریبا بالاست (حدود 1 تومن).مقصر موتوریه هستش و ماشین ما هم بیمه بدنه داره ولی اون موتوریه هیچی نداره نه بیمه نه گواهینامه . وضعشون هم که خیلی خرابه خواستم بدونم حالا چون مقصر موتوریه هست بیمه بدنه به ما خسارت میده یا نه؟

محمود86
30 August 2010, 02:27 PM
سلام
روز جمعه برادر کوچکم ریو صفرو برداشته برده و با یه موتور تصادف کردهو خسارت هم تقریبا بالاست (حدود 1 تومن).مقصر موتوریه هستش و ماشین ما هم بیمه بدنه داره ولی اون موتوریه هیچی نداره نه بیمه نه گواهینامه . وضعشون هم که خیلی خرابه خواستم بدونم حالا چون مقصر موتوریه هست بیمه بدنه به ما خسارت میده یا نه؟
سلام
من نمی دونم بیمه بدنتون مال چه شرکتیه اما چند سال پیش من هم تصادف مشابهی داشتم که طرف مقصر بود و همش می گفت ندارم. من هم به بیمه بدنه (بیمه ایران) وکالت دادم و همه خصارت رو از بیمه بدنه گرفتم و بعد شرکت بیمه رفت سراغ مقصر و هزینه بیمه بعلاوه کارمزد خودشون رو از مقصر گرفتند.
البته این به شرطیه که شما به مقصر رضایت نداده باشید.

goudarzi
19 September 2010, 02:06 PM
1- دوستان كسي ميدونه ديه كامل در سال 89 چقدر محاسبه مي كنند و معمولا صدمات بدني حادثه در بيمه نامه شخص ثالث را چه مبلغي در نظر مي گيرند؟
2- اگر در حادثه اي شخصي مقصر باشد و يك نفر از سرنيشنان خودش فوت كند ديه شخص فوت كرده چگونه پرداخت مي شود. با توجه به اينكه در بيمه نامه ها پرداخت ديه سرنشين فقط براي راننده در نظر گرفته شده؟

اینجانب
19 September 2010, 05:41 PM
1- دوستان كسي ميدونه ديه كامل در سال 89 چقدر محاسبه مي كنند و معمولا صدمات بدني حادثه در بيمه نامه شخص ثالث را چه مبلغي در نظر مي گيرند؟
2- اگر در حادثه اي شخصي مقصر باشد و يك نفر از سرنيشنان خودش فوت كند ديه شخص فوت كرده چگونه پرداخت مي شود. با توجه به اينكه در بيمه نامه ها پرداخت ديه سرنشين فقط براي راننده در نظر گرفته شده؟
1- دیه کامل با احتساب افزایش در ماههای حرام، فکر کنم 60 میلیون تومان است (از این کمتر بیمه نمی کنند). اگر منظورتون از "صدمات بدنی حادثه"، برای سرنشین خود خودرو دارای بیمه شخص ثالث است، حداقل میزانش در شرکت های مختلف متفاوته، مثلا بیمه ملت که من دیروز تمدید کردم، براش صفر خواستم. ولی بیمه ایران یک حداقلی اجباری داره که بیمش هم طبعا گرونتر در میاد. با توجه به مندرجات ذیل بند 2 (!) این مبلغ فقط به راننده مقصر تعلق می گیرد.
2- تا جاییکه من متوجه شدم طبق آخرین بازنگری در قانون مربوطه مال حدود یک سال قبل، همه آسیب دیده ها غیر از راننده مقصر، شخص ثالث محسوب می شوند و به همان صورت هم دیه می گیرند.

goudarzi
20 September 2010, 07:20 AM
12- تا جاییکه من متوجه شدم طبق آخرین بازنگری در قانون مربوطه مال حدود یک سال قبل، همه آسیب دیده ها غیر از راننده مقصر، شخص ثالث محسوب می شوند و به همان صورت هم دیه می گیرند.
اين مورد رو كسي از دوستان مطمئنه؟ تا جايي كه من مي دونم بيمه در مورد سرنشينان خودرو مقصر هزينه اي پرداخت نمي كنه(البته بجز راننده و آن هم به مقدار مشخص شده در بيمه نامه).
مثلا يكي از دوستان من چند وقت پيش بيمه ملت خودشو تمديد كرد و در بيمه نامه بنا به درخواست خودش و پرداخت هزينه بيشتر در قسمت بيمه حادثه راننده مبلغ را به 60 ميليون تومان افزايش داد و در مقابل آن عبارت "براي همه سرنشينان" را نيز اضافه كرده بودند. اين نشان مي دهد كه بيمه در حالت عادي همچنان به سرنشينان خودرو مقصر تعلق نمي گيرد.

amahdavi2004
20 September 2010, 10:39 AM
طبق قانون جديد تمام سرنشين ها به جز راننده شخص ثالث محسوب مي شوند و تحت پوشش بيمه و پرداخت ديه هستند و فقط راننده سرنشين محسوب مي شود.

شكرريز
17 October 2010, 08:43 PM
قانون بیمه شخص ثالث

قانون اصلاح قانون بیمه اجباری مسؤولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث
ماده1ـ کلیه دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی و ریلی اعم از این که اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند مکلفند وسائل نقلیه مذکور را در قبال خسارت بدنی و مالی که در اثر حـوادث وسـایل نقـلیه مزبور و یا یـدک و تریلر مـتصل به آنها و یا مـحمولات آنها به اشخاص ثالث وارد می‌شود حداقل به مقدار مندرج در ماده (4) این قانون نزد یکی از شـرکتهای بیـمه که مجـوز فعالیت در این رشته را از بیمه مرکزی ایران داشته باشد، بیمه نمایند.
تبصره1ـ دارنده از نظر این قانون اعم از مالک و یا متصرف وسیله نقلیه است و هرکدام که بیمه نامه موضوع این ماده را تحصیل نماید تکلیف از دیگری ساقط می‌شود.
تبصره2ـ مسؤولیت دارنده وسیله نقلیه مانع از مسؤولیت شخصی که حادثه منسوب به فعل یا ترک فعل او است نمی‌باشد. در هر حال خسارت وارده از محل بیمه‌نامه وسیله نقلیه مسبب حادثه پرداخت می‌گردد.
تبصره3ـ منظور از خسارت بدنی، هر نوع دیه یا ارش ناشی از صدمه، شکستگی، نقص عضو، ازکارافتادگی (جزئی یا کلی ـ موقت یا دائم) یا دیه فوت شخص ثالث به سبب حوادث مشمول بیمه موضوع این قانون است. هزینه معالجه نیز چنانچه مشمول قانون دیگری نباشد، جزء تعهدات بیمه موضوع این قانون خواهدبود.
تبصره4ـ منظور از خسارت مالی، زیانهایی می‌باشد که به سبب حوادث مشمول بیمه موضوع این قانون به اموال شخص ثالث وارد شود.
تبصره5 ـ منظور از حوادث مذکور در این قانون، هرگونه سانحه‌ای از قبیل تصادم، تصادف، سقوط، واژگونی، آتش‌سوزی و یا انفجار وسایل نقلیه موضوع این ماده و نیز خسارتی است که از محمولات وسایل مزبور به اشخاص ثالث وارد شود.
تبصره6 ـ منظور از شخص ثالث، هر شخصی است که به سبب حوادث وسایل نقلیه موضوع این قانون دچار زیانهای بدنی و یا مالی شود به استثناء راننده مسبب حادثه.
ماده2ـ شرکتهای بیمه مکلفند طبق مقررات این قانون آئین‌نامه‌های مربوط به آن، با دارندگان وسایل نقلیه موضوع ماده (1) این قانون قرارداد بیمه منعقد نمایند.
ماده3ـ از تاریخ انتقال وسیله نقلیه کلیه تعهدات ناشی از قرارداد بیمه موضوع این قانون به منتقل‌الیه وسیله نقلیه منتقل می‌شود و انتقال گیرنده تا پایان مدت قرارداد بیمه، بیمه‌گذار محسوب خواهدشد.
ماده4ـ حداقل مبلغ بیمه موضوع این قانون در بخش خسارت‌بدنی معادل حداقل ریالی دیه یک مرد مسلمان در ماههای حرام و در بخش خسارت مالی معادل حداقل دو و نیم درصد (5/2%) تعهدات بدنی خواهدبود. بیمه‌گذار می‌تواند برای جبران خسارتهای بدنی و مالی بیش از حداقل مزبور، بیمه اختیاری تحصیل نماید.
تبصره1ـ در صورتی که در یک حادثه، مسؤول آن به پرداخت بیش از یک دیه به هر یک از زیان‌دیدگان محکوم شود، بیمه‌گر موظف به پرداخت تمامی دیه‌های متعلقه خواهدبود.
تبصره2ـ بیمه‌گر موظف است در ایفاء تعهدات مندرج در این قانون خسارت وارده به زیان‌دیدگان را بدون لحاظ جنسیت و مذهب تا سقف تعهدات بیمه‌نامه پرداخت نماید. مبلغ مازاد بر دیه تعیین‌شده از سوی محاکم قضائی، به‌عنوان بیمه حوادث محسوب می‌گردد.
ماده5 ـ بیمه‌گر ملزم به جبران خسارتهای وارد شده به اشخاص ثالث تا حد مذکور در بیمه‌نامه خواهدبود. در حوادث رانندگی منجر به جرح یا فوت که به استناد گزارش کارشناس تصادفات راهنمایی و رانندگی یا پلیس راه علت اصلی وقوع تصادف یکی از تخلفات رانندگی حادثه‌‌ساز باشد بیمه‌گر موظف است خسارت زیان‌دیده را بدون هیچ شرطی پرداخت نماید و پس از آن می‌تواند جهت بازیافت یک درصد (1%) از خسارتهای بدنی و دو درصد (2%) از خسارتهای مالی پرداخت شده به مسبب حادثه مراجعه نماید. در صورتی که به موجب گزارش کارشناس تصادفات راهنمایی و رانندگی یا پلیس راه علت اصلی وقوع تصادف یکی از تخلفات رانندگی حادثه‌ساز باشد گواهینامه راننده مسبب حادثه از یک تا سه ماه توقیف می‌شود و رانندگی در این مدت ممنوع و در حکم رانندگی بدون گواهینامه است.
تبصره ـ مصادیق و عناوین تخلفات رانندگی حادثه‌ساز به پیشنهاد وزیر کشور و تصویب هیأت وزیران مشخص می‌شود.
ماده6 ـ در صورت اثبات عمد راننده در ایجاد حادثه توسط مراجع قضائی و یا رانندگی در حالت مستی یا استعمال مواد مخدر یا روانگردان مؤثر در وقوع حادثه، یا در صورتی که راننده مسبب فاقد گواهینامه رانندگی باشد یا گواهینامه او متناسب با نوع وسیله نقلیه نباشد شرکت بیمه موظف است بدون اخذ تضمین، خسارت زیان‌دیده را پرداخت نموده و پس از آن می‌تواند به قائم‌مقامی زیان‌دیده از طریق مراجع قانونی برای استرداد تمام یا بخشی از وجوه پرداخت شده به شخصی که موجب خسارت شده است مراجعه نماید.
ماده7ـ موارد زیر از شمول بیمه موضوع این قانون خارج است:
1ـ خسارت وارده به وسیله نقلیه مسبب حادثه.
2ـ خسارت وارده به محمولات وسیله نقلیه مسبب حادثه.
3ـ خسارت مستقیم و یا غیرمستقیم ناشی از تشعشعات اتمی و رادیواکتیو.
4ـ خسارت ناشی از محکومیت جزائی و یا پرداخت جرائم.
ماده8 ـ تعرفه حق بیمه و نحوه تقسیط و تخفیف در حق بیمة بیمه موضوع این قانون با رعایت نوع و خصوصیات وسیله نقلیه و فهرست تخلفات حادثه‌ساز و ضریب خسارت این رشته توسط بیمه مرکزی ایران تهیه و پس از تأیید شورای عالی بیمه به تصویب هیأت وزیران خواهدرسید.
ماده9ـ پوشش‌های بیمه موضوع این قانون محدود به قلمرو جمهوری اسلامی ایران می‌باشد مگر آن‌که در بیمه‌نامه به نحو دیگری توافق شده باشد.
ماده10ـ به منظور حمایت از زیان‌دیده‌گان حوادث رانندگی، خسارتهای بدنی وارد به اشخاص ثالث که به علت فقدان یا انقضاء بیمه‌نامه، بطلان قرارداد بیمه، تعلیق تأمین بیمه‌گر، فرار کردن و یا شناخته نشدن مسؤول حادثه و یا ورشکستگی بیمه‌گر قابل پرداخت نباشد یا به طورکلی خسارتهای بدنی خارج از شرایط بیمه‌نامه (به استثناء موارد مصرح در ماده (7)) توسط صندوق مستقلی به نام صندوق تأمین خسارتهای بدنی پرداخت خواهد شد.
مدیر صندوق به پیشنهاد رئیس کل بیمه مرکزی ایران و تصویب مجمع عمومی و با حکم رئیس مجمع عمومی منصوب می‌گردد. مجمع عمومی صندوق با عضویت وزراء امور اقتصادی و دارایی، بازرگانی، کار و امور اجتماعی و دادگستری و رئیس کل بیمه مرکزی ایران حداقل یک بار در سال تشکیل می‌شود. بودجه، ترازنامه و خط مشی صندوق به تصویب مجمع خواهد رسید. متن کامل ترازنامه صندوق از طریق روزنامه رسمی و یکی از جراید کثیرالانتشار منتشر خواهد شد.
تبصره1ـ میزان تعهدات صندوق برای جبران خسارتهای بدنی معادل مبلغ مقرر در ماده (4) این قانون و تبصره ذیل آن خواهد بود.
تبصره2ـ مرکز صندوق تهران است و در صورت لزوم می‌تواند با تصویب مجمع عمومی صندوق در مراکز استانها شعبه ایجاد یا نمایندگی اعطاء نماید.
تبصره3ـ هزینه‌هایی که بیمه مرکزی ایران برای اداره صندوق متحمل می‌گردد حداکثر تا سه درصد (3%) از درآمدهای سالانه صندوق از محل منابع درآمد آن پرداخت خواهد شد.
ماده11ـ منابع مالی صندوق تأمین خسارتهای بدنی به شرح زیر است:
الف ـ پنج درصد (5%) از حق بیمه بیمه اجباری موضوع این قانون.
ب ـ مبلغی معادل حداکثر یک سال حق بیمه بیمه اجباری که از دارندگان وسایل نقلیه‌ای که از انجام بیمه موضوع این قانون خودداری نمایند وصول خواهد شد. نحوه وصول و تقسیط مبلغ مذکور و سایر ضوابط لازم این بند به پیشنهاد بیمه مرکزی ایران به تصویب مجمع عمومی صندوق خواهد رسید.
ج ـ مبالغی که صندوق پس از جبران خسارت زیان‌دیدگان بتواند از مسؤولان حادثه وصول نماید.
د ـ درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری وجوه صندوق.
هـ ـ بیست درصد (20%) از جرائم وصولی راهنمایی و رانندگی در کل کشور.
و ـ بیست درصد (20%) از کل هزینه‌های دادرسی و جزای نقدی وصولی توسط قوه قضائیه.
ز ـ جرائم موضوع ماده (28) این قانون.
ح ـ کمکهای اعطائی از سوی اشخاص مختلف.
تبصره1ـ در صورت کمبود منابع مالی صندوق، دولت موظف است در بودجه سنواتی سال بعد کسری منابع صندوق را تأمین نماید.
تبصره2ـ درآمدهای صندوق از مالیات و هرگونه عوارض معاف می‌باشد.
تبصره3ـ صندوق از پرداخت هزینه‌های دادرسی و اوراق و حق‌الاجراء معاف می‌باشد.
تبصره4ـ اسناد مربوط به مطالبات و پرداختهای خسارت صندوق تأمین خسارتهای بدنی در حکم اسناد لازم‌الاجراء است.
تبصره5 ـ عدم پرداخت حقوق قانونی صندوق تأمین خسارتهای بدنی از سوی شرکتهای بیمه در حکم دخل و تصرف غیرقانونی در وجوه عمومی می‌باشد.
تبصره 6 ـ مصرف درآمدهای صندوق در مواردی به جز موارد مصرح در این قانون ممنوع بوده و در حکم تصرف غیرقانونی در وجوه عمومی می‌باشد.
تبصره7ـ به منظور ترویج فرهنگ بیمه و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی آن دسته از دارندگان وسایل نقلیه مشمول بیمه اجباری موضوع این قانون که ظرف مدت چهار ماه از تاریخ لازم‌الاجراء شدن این قانون نسبت به خرید بیمه‌نامه اقدام نمایند از پرداخت جریمه موضوع بند « ب» این ماده معاف خواهند بود.
ماده12ـ صندوق مجاز است موجودی‌های نقدی مازاد خود را نزد بانکها سپرده‌گذاری و یا اوراق مشارکت خریداری نماید مشروط بر آن‌که سرمایه‌گذاری‌های مذکور به نحوی برنامه‌ریزی و انجام شود که همواره امکان پرداخت خسارت کامل به زیان‌دیدگان مشمول تعهدات صندوق وجود داشته باشد.
ماده13ـ چگونگی اداره صندوق به پیشنهاد بیمه مرکزی ایران و با تأیید وزیر امور اقتصادی و دارایی به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
ماده14ـ اشخاص ثالث زیان‌دیده حق دارند با ارائه مدارک لازم برای دریافت خسارت به طور مستقیم حسب مورد به شرکت بیمه مربوط و یا صندوق تأمین خسارتهای بدنی مراجعه نمایند. دستورالعمل اجرائی این ماده توسط بیمه مرکزی ایران تهیه و به پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
ماده15ـ بیمه‌گر موظف است حداکثر پانزده روز پس از دریافت مدارک لازم، خسارت متعلقه را پرداخت نماید.

ماده16ـ در حوادث رانندگی منجر به صدمات بدنی غیر از فوت، بیمه‌گر وسیله نقلیه مسبب حادثه و یا صندوق تأمین خسارتهای بدنی حسب مورد موظفند پس از دریافت گزارش کارشناس راهنمایی و رانندگی و یا پلیس راه و در صورت لزوم گزارش سایر مقامات انتظامی و پزشکی قانونی بلافاصله حداقل پنجاه درصد (50%) از دیه تقریبی را به اشخاص ثالث زیان‌دیده پرداخت‌نموده و باقی‌مانده آن را پس از معین شدن میزان قطعی دیه بپردازند.
تبصره ـ در حوادث رانندگی منجر به فوت، شرکت‌های بیمه می‌توانند در صورت توافق با راننده مسبب حادثه و ورثه متوفی، بدون نیاز به رأی مراجع قضائی، دیه و دیگر خسارت‌های بدنی وارده را پرداخت نمایند.
ماده17ـ در حوادث رانندگی منجر به خسارت مالی، پرداخت خسارت به صورت نقدی و با توافق زیان‌دیده و شرکت بیمه مربوط صورت می‌گیرد. در صورت عدم توافق طرفین در خصوص میزان خسارت قابل پرداخت، شرکت بیمه موظف است وسیله نقلیه خسارت‌دیده را در تعمیرگاه مجاز و یا تعمیرگاهی که مورد قبول زیان‌دیده باشد تعمیر نموده و هزینه‌های تعمیر را تا سقف تعهدات مالی مندرج در بیمه‌نامه مذکور پرداخت نماید.
تبصره ـ در صورتی که اختلاف از طرق مذکور حل و فصل نشود موضوع بدون رعایت تشریفات آئین دادرسی در کمیسیون حل اختلاف تخصصی مرکب از یک نفر قاضی با معرفی رئیس دادگستری محل یک نفر کارشناس بیمه با معرفی اتحادیه (سندیکای) بیمه‌گران ایران و تأیید بیمه مرکزی ایران و یک نفر کارشناس رسیدگی به تصادفات با معرفی پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و رأی این کمیسیون قطعی و ظرف بیست (20) روز قابل اعتراض در دادگاههای عمومی است. ضوابط مربوط به نحوه تشکیل این کمیسیونها توسط وزارت دادگستری و با همکاری بیمه مرکزی ایران و نیروی انتظامی تهیه و به تصویب رئیس قوه قضائیه خواهد رسید.
ماده18ـ شرکتهای بیمه مکلفند خسارت مالی ناشی از حوادث رانندگی موضوع این قانون را در مواردی که وسایل نقلیه مسبب و زیان‌دیده در زمان حادثه دارای بیمه‌نامه معتبر بوده و بین طرفین حادثه اختلافی وجود نداشته باشد، حداکثر تا سقف تعهدات مالی مندرج در ماده (4) این قانون بدون أخذ گزارش مقامات انتظامی پرداخت نمایند.
ماده19ـ حرکت وسایل نقلیه موتوری زمینی بدون داشتن بیمه‌نامه موضوع این قانون ممنوع است. کلیه دارندگان وسایل مزبور مکلفند سند حاکی از انعقاد قرارداد بیمه را هنگام رانندگی همراه داشته باشند و در صورت درخواست مأموران راهنمایی و رانندگی و یا پلیس راه ارائه نمایند. مأموران راهنمایی و رانندگی و پلیس راه موظفند وسایل نقلیه فاقد بیمه‌نامه موضوع این قانون را تا هنگام ارائه بیمه‌نامه مربوط در محل مطمئنی متوقف نموده و راننده متخلف را به پرداخت جریمه تعیین شده ملزم نمایند. آئین‌نامه مربوط به نحوه توقیف وسایل نقلیه فاقد بیمه‌نامه شخص ثالث ظرف سه ماه پس از تصویب این قانون توسط وزارت کشور با همکاری وزارتخانه‌های راه و ترابری و دادگستری و بیمه مرکزی ایران تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
تبصره1ـ بیمه مرکزی ایران و شرکت‌های بیمه موظفند ترتیبی اتخاذ نمایند که با الصاق برچسب یا استفاده از ابزارهای مناسب دیگر، امکان شناسایی وسایل نقلیه موتوری زمینی فاقد بیمه‌نامه موضوع این قانون، برای مأموران راهنمایی و رانندگی و یا پلیس راه تسهیل گردد. دارندگان وسایل نقلیه مذکور ملزم به به‌کارگیری ابزارهای فوق می‌باشند.
تبصره2ـ دادن بار یا مسافر و یا ارائه هرگونه خدمات به دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی فاقد بیمه‌نامه شخص ثالث معتبر، از سوی شرکتها و مؤسسات حمل و نقل بار و مسافر درون‌شهری و برون‌شهری ممنوع است. نظارت بر حسن اجراء این تبصره بر عهده وزارتخانه‌های کشور و راه و ترابری می‌باشد تا حسب مورد شرکتها و مؤسسات متخلف را به مراجع ذی‌صلاح معرفی و تا زمان صدور رأی از ادامه فعالیت آنها جلوگیری به عمل آورند.
تبصره3ـ ارائه هرگونه خدمات به دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی فاقد بیمه‌نامه شخص ثالث معتبر، توسط راهنمایی و رانندگی، دفاتر اسناد رسمی و سازمانها و نهادهای مرتبط با امر حمل و نقل ممنوع می‌باشد. دفاتر اسناد رسمی مکلفند هنگام تنظیم هرگونه سند در مورد وسایل نقلیه موتوری زمینی موضوع این قانون، مشخصات بیمه‌نامه شخص ثالث آنها را در اسناد تنظیمی درج نمایند.
ماده20ـ دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی که از خارج وارد ایران می‌شوند در صورتی که خارج از کشور مسؤولیت خود را نسبت به حوادث ناشی از وسایل نقلیه موضوع این قانون به موجب بیمه‌نامه‌ای که از طرف بیمه مرکزی ایران معتبر شناخته می‌شود بیمه نکرده باشند، مکلفند هنگام ورود به مرز ایران مسؤولیت خود را بیمه نمایند. همچنین دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی ایرانی که از کشور خارج می‌شوند موظفند هنگام خروج، مسؤولیت خود را در مقابل خساراتیکه بر اثر حوادث وسیله نقلیه مذکور به سرنشینان آن وارد شود تا حد دیه یک مرد مسلمان در ماههای حرام بیمه نمایند در غیر این‌صورت از تردد وسایل مزبور توسط مراجع ذی‌ربط جلوگیری به عمل خواهد آمد.
ماده21ـ محاکم قضائی موظفند در حوادث رانندگی منجر به خسارت بدنی، بیمه‌نامه شخص ثالثی را که اصالت آن از سوی شرکت بیمه ذی‌ربط کتباً مورد تأیید قرار گرفته است تا میزان مندرج در بیمه‌نامه به عنوان وثیقه قبول نمایند.
ماده22ـ محاکم قضائی مکلفند در جلسات رسیدگی به دعاوی مربوط به حوادث رانندگی، حسب مورد شرکت بیمه ذی‌ربط و یا صندوق تأمین خسارت‌های بدنی را جهت ارائه نظرات و مستندات خود دعوت نمایند و پس از ختم دادرسی یک نسخه از رأی صادره را به آنها ابلاغ کنند.
ماده23ـ ادارات راهنمایی و رانندگی و پلیس راه موظفند نسخه‌ای از گزارش مربوط به حوادث رانندگی منجر به خسارات بدنی ناشی از وسایل نقلیه موضوع این قانون را علاوه بر ذی‌نفع، حسب مورد به بیمه‌گر مربوط و یا صندوق تأمین خسارتهای بدنی ارسال نمایند.
ماده24ـ نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران موظف است ترتیبی اتخاذ نماید که امکان دسترسی به بانکهای اطلاعاتی آن نیرو در ارتباط با مواردی از قبیل مشخصات وسایل نقلیه موتوری زمینی، گواهینامه‌های صادر شده و همچنین سوابق تخلفات و تصادفات رانندگان، از طریق سیستم رایانه‌ای برای بیمه مرکزی ایران و شرکتهای بیمه‌گر فراهم گردد.
ماده25ـ شرکتهای بیمه مجاز به فعالیت در رشته بیمه موضوع این قانون موظفند با استفاده از تجهیزات و سیستم‌های رایانه‌ای مناسب، کلیه اطلاعات مورد نیاز بیمه مرکزی ایران در رابطه با بیمه‌نامه‌های صادرشده و خسارتهای مربوط به آنها را به صورت مستمر به بیمه مرکزی ایران منتقل نمایند.
ماده26ـ بیمه مرکزی ایران موظف است ترتیبی اتخاذ نماید که امکان دسترسی به اطلاعات مذکور در مواد (24) و (25) این قانون برای کلیه شرکتهای بیمه ذی‌ربط و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران فراهم گردد.
ماده27ـ شرکتهای بیمه موظفند بیست درصد (20%) از سود عملیات بیمه‌ای خود در بخش بیمه شخص ثالث وسایل نقلیه موضوع این قانون را به حسابی که از طرف بیمه مرکزی ایران تعیین می‌شود واریز نمایند. بیمه مرکزی ایران موظف است باهمکاری وزارت راه و ترابری و راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، مبالغ مذکور را در اموری که موجب کاهش حوادث رانندگی و خسارتهای ناشی از آن می‌شود هزینه نماید. نحوه تعیین سود عملیات بیمه‌ای رشته‌های مذکور به پیشنهاد بیمه مرکزی ایران پس از تأیید شورای عالی بیمه به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید. وضع هرگونه عوارض دیگر بر بیمه موضوع این قانون ممنوع می‌باشد.
ماده28ـ بیمه مرکزی ایران موظف است بر حُسن اجرا این قانون نظارت نماید و در صورت عدم اجراء مفاد آن از سوی هر یک از شرکتهای بیمه، حسب مورد متخلف را به پرداخت جریمه نقدی حداکثر تا مبلغ ده برابر حداقل تعهدات بدنی موضوع ماده (4) این قانون ملزم نموده و یا با تأیید شورای عالی بیمه پروانه فعالیت شرکت مذکور را در یک یا چند رشته بیمه برای مدت حداکثر یک سال تعلیق نماید و یا با تأیید شورای عالی بیمه و تصویب مجمع عمومی بیمه مرکزی ایران پروانه فعالیت آن شرکت را در یک یا چند رشته بیمه به طور دائم لغو کند. جریمه موضوع این ماده به حساب صندوق تأمین خسارتهای بدنی واریز خواهدشد.
تبصره ـ در کلیه موارد بیمه مرکزی ایران نظر مشورتی و تخصصی اتحادیه (سندیکای) بیمه‌گران ایران را قبل از صدور حکم اخذ خواهدنمود. چنانچه اتحادیه (سندیکا) ظرف مدت پانزده روز از تاریخ دریافت نامه بیمه مرکزی ایران کتباً نظر خود را اعلام نکند بیمه مرکزی ایران رأساً اقدام خواهدنمود.
ماده29ـ آئین‌نامه‌های اجرائی این قانون ظرف سه ماه توسط بیمه مرکزی ایران تهیه و به پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی به تصویب هیأت وزیران خواهدرسید. تا زمانی که آئین‌نامه‌های جدید به تصویب نرسیده باشد آئین‌نامه‌های قبلی که مغایر با مفاد این قانون نباشد لازم‌الاجراء است.
ماده30ـ قانون بیمه مسؤولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث (مصوب1347) و کلیه قوانین و مقررات مغایر با این قانون لغو می‌گردد. هرگونه نسخ یا اصلاح مواد این قانون باید صریحاً در قوانین بعدی قید شود.
قانون فوق مشتمل بر سی ماده و بیست و پنج تبصره در جلسه مورخ شانزدهم تیرماه یکهزار و سیصد و هشتاد و هفت کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی طبق اصل هشتاد و پنجم(85) قانون‌اساسی جمهوری‌اسلامی‌ایران تصویب گردید و پس از موافقت مجلس با اجراء آزمایشی آن به مدت پنج سال، در تاریخ 16/5/1387 به تأیید شورای نگهبان رسید.

شكرريز
17 October 2010, 08:50 PM
بیمه شخص ثالث و سرنشین - بيمه مسئوليت مدني دارندگان وسايل نقليه موتوري زميني (http://vakildadgostari.blogfa.com/post-52.aspx)

در بيمه شخص ثالث كه در حقيقت يكي از انواع بيمه هاي مسئوليت مدني مانند بيمه مسئوليت حرفه اي پزشكان و بيمه مسئوليت كارفرمايان مي باشد ، مسئوليت راننده (بيمه گذار) در مقابل اشخاص ديگر (ثالث) بيمه مي شود . در اين نوع بيمه به دليل اين كه به غير از بيمه گذار و بيمه گر مورد ديگري وارد مي شود كه نه بيمه گر است و نه بيمه گذار و اگر خسارتي به آن مورد وارد شود بايد جبران شود ، در حقيقت طرف سوم با عنوان ثالث مشخص مي شود . اصطلاح شخص ثالث تنها مربوط به افراد نمي شود و اگر به عنوان مثال اتومبيل بيمه شده با اتومبيل و يا شيء ديگر نيز برخورد كند و به آن خسارت بزند ، آن خسارت نيز از طريق بيمه شخص ثالث قابل جبران است و در واقع عنوان شخص ثالث بطور عمومي به طرف سوم (كه نه بيمه گر است و نه بيمه گذار) اين بيمه نامه اشاره دارد . باتوجه به تعاريف موجود در شرايط عمومي اين بيمه نامه ، كليه اشخاصي كه در اثر حوادث وسايل نقليه موتوري زميني دچار زيانهاي بدني و مالي مي شوند ، اعم از اينكه داخل يا خارج از وسيله نقليه مورد بيمه باشند از جهت اين بيمه نامه ثالث تلقي مي شوند ، باستثناي برخي موارد كه در قسمت بعدي شرح داده مي شود . اگر اتومبيل بيمه شده با عابر پياده ، اتومبيل ديگر و يا اشياء‌ ديگر برخورد داشته باشد ، در هر صورت خسارت آنها از طريق بيمه نامه شخص ثالث قابل پرداخت است . همچنين سرنشينان داخل اتومبيل بيمه شه (به جز راننده) نيز شخص ثالث محسوب مي شوند و خسارت آنها از طريق بيمه شخص ثالث قابل پرداخت است . بنابراين در صورت وقوع تصادف ، به غير از اتومبيل و راننده مسئول حادثه و برخي استثنائات ، تمام افراد و اشياء زيانديده (اعم از خسارتهاي وارده جاني و مالي) ثالث محسوب مي شوند و خسارتي كه توسط اتومبيل بيمه شده به آنها وارد شود از طريق بيمه نامه شخص ثالث قابل پرداخت است . ضمناً در صورت تصادف دو وسيله نقليه ، رانندگان وسيله نقليه نيز در برابر يكديگر شخص ثالث محسوب مي شوند اعم از اينكه مالك وسيله نقليه نيز در برابر يكديگر شخص ثالث محسوب مي شوند اعم از اينكه مالك وسيله نقليه باشند يا نباشند . توجه داشته باشيد كه اگر در يك حادثه رانندگي مقصر باشيد ، اتومبيل راننده زيانديده نيز ثالث تلقي مي شود و خسارتهاي وارده به آن قابل جبران است لكن به موجب ماده 2 قانون بيمه اجباري كليه اشخاصي كه سبب حوادث وسايل نقليه موضوع اين قانون دچار زيانهاي بدني يا مالي مي شوند از لحاظ اين قانون ثالث تلقي مي گردد و باستثناي اشخاص زير:

الف ) بيمه گذار ، مالك يا راننده وسيله نقليه مسئول حادثه
ب ) كاركنان بيمه گذار مسئول حادثه ، حين كار و اداي وظيفه
پ ) همسر و پدر و مادر و اولاد و اجداد تحت تكفل بيمه گذار در صورتي كه سرنشين وسيله نقليه اي باشند كه راننده يا بيمه گذار مسئول حادثه باشد .

تبصره : در صورت تصادم دو وسيله نقليه ، رانندگان وسايل مزبور نيز در برابر يكديگر ثالث محسوب مي شوند ، اعم از آنكه مالك وسيله نقليه باشند يا نباشند .
خطرات مورد تعهد شركتهاي بيمه براساس بيمه شخص ثالث :

رانندگان وسايل نقليه اي كه داراي بيمه شخص ثالث باشند ، مي توانند خسارتهاي وارد به اشخاص ثالث ناشي از تصادفات ، سقوط ، آتش سوزي يا انفجار وسيله اي كه داراي بيمه شخص ثالث است و نيز خسارتهايي كه از محمولات وسيله نقليه مذكور به اشخاص ثالث وارد مي شود جبارن نمايند . از رانندگان وسايل نقليه تقاضا مي شود كه با مطالعه دقيق اين خطرات كه معمولاً در شرايط عمومي بيمه نامه ارائه مي شوند ، از بروز مشكل بين شركت بيمه و خود در موقع تصادف ، جلوگيري كنند .
خطراتي كه در بيمه شخص ثالث خارج از تعهد شركتهاي بيمه هستند :

رانندگان وسايل نقليه بايد توجه داشته باشند كه وقتي هر نوع بيمه نامه اي اعم از بيمه آتش سوزي و يا بيمه اتومبيل دريافت مي دارند ، نبايد انتظار داشته باشند كه هر نوع خسارتي كه پيش مي آيد شركت بيمه بايد جبران كند بلكه قرارداد بيمه نيز همانند هر قرارداد ديگري دامنه خاصي داشته و شركتهاي بيمه در چهارچوب خطرات مورد تعهد خسارت پرداخت مي كنند . عدم توجه رانندگان به اين موضوع ، متاسفانه باعث بدبيني برخي از بيمه گذاران نسبت به شركتهاي بيمه مي شود . البته شركتهاي بيمه نيز حتماً بايد در چهارچوب خطرات مورد تعهد ، زيانهاي وارده به رانندگان را جبران كنند تا باعث بدبيني نشود . پس مي توان نتيجه گرفت كه اگر رانندگان باتوجه به خطرات احتمالي مورد تعهد اقدام به درخواست زيان كرده و از طرف ديگر شركتهاي بيمه نيز با توجه به خطرات مورد تعهد اقدام به پرداخت كامل خسارت وارده بكنند ، باعث خوشبيني رانندگان نسبت به شركتهاي بيمه و به طبع آن گسترش فرهنگ بيمه در جامعه خواهد شد .

خطرات خارج از تعهد شركتهاي بيمه در بيمه شخص ثالث بشرح زير مي باشد :

1- خسارت وارد به متصرفين غيرقانوني وسايل نقليه يا به رانندگان فاقد گواهينامه رانندگي

2- خسارتهاي وارد به بيمه گذار يا كالاها و اموال ، اجناس ، ساختمانها و وسايل نقليه تحت مالكيت يا تصرف بيمه گذار

3- خسارت هاي وارده به محمولات وسائل نقليه مورد بيمه

4- خسارتهاي ناشي از فورس ماژور (خطرات اجتناب ناپذير) از جمله جنگ ، سيل و زلزله

5- خسارتهاي مستقيم يا غير مستقيم ناشي از تشعشعات اتمي و راديواكتيو

6- خسارتهاي ناشي از محكوميت جزائي و پرداخت جرايم

7- خسارتهاي ناشي از حوادثي كه در خارج از كشور اتفاق مي افتد مگر اينكه توافقي بين بيمه گر و بيمه گذار در اين موضوع شده باشد .

توجه داشته باشيد خسارتهايي كه در اثر مستي راننده وسيله نقليه مورد بيمه به اشخاص ثالث وارد مي شود ، تا حدود مبلغ بيمه شده تحت شرايطي از طرف بيمه گر قابل جبران بوده و سپس از مسئول حادثه مطالبه و به نفع بيمه گر وصول خواهد شد ، ولي در هر حال خسارت وارد به رانندگاني كه حادثه در اثر مستي او ايجاد شده باشد قابل پرداخت نيست .
خسارتهايي كه رانندگان وسايل نقليه با خريد بيمه شخص ثالث مي توانند دريافت كنند:

اگر بيمه گذاران بعد از خريد بيمه شخص ثالث به شرايط عمومي آن توجه كنند ، متوجه خواهند شد كه خسارتها و زيانهاي بوجود آمده ممكن است جاني يا مالي باشد . در اين قسمت به خسارتهاي مورد تامين بدني يا جاني و مالي بشرح زير اشاره مي شود .
الف – خسارتهاي جاني يا بدني

هر نوع صدمه و زياني است كه در اثر مشمول بيمه ، منجر به جرح ، نقص عضو و از كار افتادگي دائم و يا فوت شخص شود كه در اين صورت شركت بيمه ديه مقرر شده از سوي دادگستري را به اشخاص ثالث پرداخت مي كند . هزينه هاي پزشكي افراد صدمه ديده نيز تا سقف تعهدات جاني علاوه بر ديه مشخص شده ، توسط شركت بيمه پرداخت مي شود .
ب – خسارتهای مالي

منظور از خسارتهاي مالي هر گونه زيان مستقيمي است كه در اثر حوادث مشمول بيمه به اموال و اشياي تحت مالكيت يا تصرف قانوني اشخاص ثالث وارد مي شود . معمولاً شركتهاي بيمه خسارت هاي مالي تا يك سقف معين را بدون كروكي نيروي انتظامي نيز پرداخت مي كنند . ولي براي مبالغ بالاتر از آن گزارش نيروي انتظامي لازم است . بنابراين رانندگان محترم حتماً بايد موقع اخذ بيمه شخص ثالث از شركت بيمه يا نماينده بيمه بپرسند كه تا چه ميزان از خسارت كروكي پليس لازم نيست ، تا در موقع بروز حوادث تكليفشان روشن شود .
7- ميزان تعهدات شركتهاي بيمه در قبال خسارتهاي وارده به بيمه گذاران:

هرگاه بيمه گذاري كه با مراجعه به شركت بيمه اقدام به خريد يك نوع بيمه نامه خاص مثلاً بيمه شخص ثالث مي كند ، بايد اين سؤال را از خود بپرسد كه واقعاً در صورت بروز حادثه ، شركتهاي بيمه حداكثر چقدر به زيانديده پرداخت مي كنند . ميزان تعهدات بيمه گر معمولاً در بيمه نامه موجود و به اطلاع بيمه گذار ، يعني شخصي كه اقدام به خريد بيمه نامه مي كند مي رسد ، ولي بهتر است كه در موقع مراجعه به شركت بيمه و تنظيم فرم پيشنهاد بيمه از مسئول مربوطه اطلاعات مختلف در اين زمينه را بپرسيد . در رابطه با بيمه شخص ثالث بايد توجه داشته باشيم كه ميزان تعهد بيمه گر (شركت بيمه) براي سرنشينان داخل خودرو تا سقف ظرفيت مجاز آن و براي خارج از اتومبيل بصورت نامحدود مي باشد . بنابراين توجه داشته باشيد كه اگر ظرفيت مجاز سواري شما 4 نفر است ، در موقع بروز حوادث ، شركتهاي بيمه در رابطه با سرنشينان داخل آن ، ظرفيت مجاز اتومبيل شما را مبناي پرداخت خسارت قرار مي دهند . اما در مورد افراد خارج از خودرو تعداد مطرح نيست و مثلاً اگر يك وسيله نقليه در يك حادثه باعث صدمه ديدن 20 نفر هم بشود ، خسارت و ديه آنها قابل پرداخت است . در حال حاضر حداكثر تعهد شركتهاي بيمه در بخش بيمه شخص ثالث اجباري براي جبران خسارتهاي بدني هر نفر در حادثه تا سقف 80 ميليون ريال و در مورد خسارتهاي مالي تا سقف 2 ميليون ريال است . ولي بايد توجه داشت كه اين دو مبلغ درگذشته چندبار تغيير كرده و در آينده نيز ممكن است تغيير كند . اگر رانندگان وسايل نقليه توجه كرده باشند ، در بيمه نامه شخص مازاد مالي اشاره مي شود . ولي از آنجائيكه ديه فوت و نقص عضو هر فرد مسلمان باتوجه به شرايط اقتصادي و اجتماعي توسط مراجع قضائي تعيين مي گردد و در حال حاضر ديه فوت هر نفر در ماههاي عادي حدود 000/000/260 ريال و در ماههاي حرام حدود 000/000/35 ريال مي باشد . بنابراين اگر يك راننده فقط اقدام به خريد بيمه شخص ثالث اجباري بكند ، چون در حال حاضر تعهد شركت هاي بيمه در بخش ثالث اجباي ، براي ديه و خسارتهاي جاني حداكثر تا 8 ميليون تومان در هر حادثه است ، اگر در اثر تصادف وسيله نقليه مورد بيمه يكي از عابرين پياده فوت كند ، شركت بيمه فقط 8 ميليون تومان از ديه فرد را مي دهد و بقيه آن را راننده اتومبيل مسئول حادثه خودش بايد بپردازد . رانندگان وسايل نقليه مي توانند به منظور دريافت خسارتهايي با مبلغ بيش از 8 ميليون تومان و جلوگيري از بوجود آمدن مشكلات مالي براي آنها ، در موقع خريد بيمه شخص ثالث ، علاوه بر خريد بيمه شخص ثالث اجباري ، به صورت اختياري با پرداخت حق بيمه بيشتر ، پوشش مازاد مالي و مازاد بدني (ديه) را نيز دريافت كنند تا در موقع وقوع حادثه ، خسارتهاي پرداختي را به صورت كامل دريافت با توجه به اين موضوع رانندگان وسايل نقليه بايد توجه داشته باشند كه انتخاب مناسب ميزان سرمايه مورد تعهد شركتهاي بيمه در بخش اختياري ، كه با توجه به درخواست شما در فرم پيشنهاد بيمه نامه تعيين مي شود ، از اهميت بسياري برخوردار است . صرفاً خريد بيمه شخص ثالث اجباري كافي نيست ، چرا كه حتي ممكن است در يك حادثه رانندگي ميزان خسارت وارده به اشخاص ثالث بيش از يك ديه كامل نيز باشد كه اگر در بيمه نامه اي كه خريداري شده است به اين موضوع توجه شود با مشكل مواجه خواهد شد . همانطوري كه گفته شد ميزان تعهدات بخش اجباري شخص ثالث نيز ممكن است و همچنين ميزان ديه در آينده متناسب با شرايط اجتماعي و اقتصادي تغيير كند ، و بهتر است با اطلاع از اين موضوع ، به خريد بيمه شخص ثالث اقدام گردد .
وظايف متقابل بيمه گر و بيمه گذار در قبال يكديگر :

بيمه گر وظيفه دارد در چهارچوب بيمه نامه ، ميزان سرمايه بيمه شده و تعهداتي كه پذيرفته است در صورت بروز حوادث رانندگي خسارت بيمه گذار را اعم از جاني و مالي بصورت كامل بپردازد . اگر رانندگان وسايل نقليه با اطلاعات كامل اقدام به خريد اين بيمه نامه بكنند ، در موقع بروز حوادث مشكلي بين بيمه گر و بيمه گذار پيش نمي آيد . رانندگان بايد توجه داشته باشند فقط در صورتي كه بيمه گذار (راننده وسيله نقليه) مقصر باشد و به شخص ثالث خسارت وارد شود خسارت پرداخت مي شود ولي اگر راننده مسئول حادثه مقصر نباشد شركت بيمه خسارت وارده را نمي پردازد . نكته اي كه بايد به آن توجه شود اين است كه علاوه بر مقصر حادثه كه بايد بيمه شخص ثالث داشته باشد ، زيانديده نيز بايد بيمه نامه داشته باشد تا خسارت را دريافت كند ، چون خريد بيمه شخص ثالث اجباري است و در غير اينصورت تردد وسايل نقليه غيرقانوني و غير مجاز است . ولي اگر زيانديده بيمه شخص ثالث نداشته باشد ، اين امكان وجود دارد كه پس از تهيه بيمه نامه شخص ثالث خسارت وارده را دريافت كند .

بيمه گذار نيز وظيفه دارد اولاً براساس اصل حسن نيت از اظهار مطالب كذب و غيرواقعي به بيمه گر در رابطه با مورد بيمه خودداري كند ، چرا كه اگر ثابت شود راننده يك وسيله نقليه در رابطه با انجام وظايف خود سوءنيت داشته است ، حتي اگر اظهارات وي در وقوع خسارت هيچ تاثيري نداشته باشد ، بيمه نامه باطل است . ثانياً بيمه گذار جز در مواردي كه توافق خاص و كتبي بين بيمه گر و بيمه گذار بعمل آمده باشد ، بايد حق بيمه را به محض صدور بيمه نامه بطور كامل پرداخت كند . ثالثاً در صورت بروز حادثه رانندگي بيمه گذار موظف است به محض اطلاع از وقوع حادثه جريان را بلافاصله به اطلاع بيمه گر برساند و مدارك مورد نياز را به شركت بيمه ارائه دهد . رابعاً بيمه گذار مجاز نيست بدون موافقت كتبي بيمه گر در رابطه با زيانهاي وارده و مراحل رسيدگي به پرونده در مراجع قضائي ، با اشخاص ثالث سازش و توافق كند . اميد است كه رانندگان وسايل نقليه با توجه كامل به موارد فوق بتوانند خسارتهاي خود را براساس ميزان تعهدات شركتهاي بيمه بطور كامل دريافت كنند .
وظيفه راننده در صورت انتقال مالكيت وسيله نقليه :

بر طبق قانون بيمه شخص ثالث حتي با وجود انتقال مالكيت وسيله نقليه ، تعهدات شركت بيمه پابرجا خواهد بود و خريدار مي تواند از آن استفاده كند . در واقع بر طبق قوانين فعلي وسيله نقليه بيمه شده است نه مالك آن ولي بايد توجه داشته باشيم كه خريدار موظف است در اولين فرصت ، مالكيت خود را بصورت كتبي به اطلاع شركت بيمه برساند .
شرايط پرداخت ديه توسط شركتهاي بيمه

((برطبق ماده 294 قانون مجازات اسلامي ديه مالي است كه به سبب جنايت بر نفس يا عضو به مجني عليه يا به ولي يا اولياء‌ دم داده مي شود ))

در صورتيكه بيمه گذار مسئول حادثه محكوم به پرداخت ديه گردد ، شركت بيمه ارزانترين نوع ديه را پرداخت خواهد كرد . ضمناً رانندگان وسايل نقليه بايد توجه داشته باشند اگر بيمه نامه آنها كامل بوده و در موقع خريد بيمه شخص ثالث ، پوشش مازاد جاني و مالي را نيز دريافت كرده باشند ، حتي اگر بيمه گذار محكوم به پرداخت بيش از يك ديه به يك نفر گردد ، شركت بيمه ملزم به پرداخت آن است . مثلاً اگر در يك حادثه رانندگي هر دو چشم يك نفر از بين برود ، هر كدام يك ديه كامل معادل ديه فوت را دارد و اگر دادگاه راننده وسيله نقليه اي را كه داراي بيمه شخص ثالث است به پرداخت دو ديه محكوم كند ، شركت بيمه بايد آن دو ديه كامل را پرداخت كند . ولي بايد رانندگان وسايل نقليه توجه داشته باشند كه حداكثر تعهد شركتهاي بيمه با توجه به مبلغ مندرج در متن كارت بيمه با عنوان حداكثر خسارتهاي بدني براي هر نفر در هر حادثه مي باشد و در موقع خريد بيمه شخص ثالث ، رانندگان بايد با توجه به اين موضوع پوشش كاملي در اين زمينه دريافت كنند ، تا در صورت محكوم شدن به پرداخت بيش از يك ديه ، مشكلي در اين زمينه نداشته باشند . پرداخت ديه از طريق شركتهاي بيمه براساس ارزانترين آن مشكلي براي بيمه گذاران بوجود نمي آورد ، چون انتخاب نوع ديه به عهده راننده وسيله نقليه مقصر حادثه است و نه زيانديده يا دادگاه . بنابراين بيمه گذار مي تواند ارزانترين نوع ديه را انتخاب كند . در اين زمينه لازم به ذكر است كه براساس مصوبه شوراي عالي بيمه ، از ابتداي آذر 1382 شركتهاي بيمه موظفند با دريافت يك در صد حق بيمه مجموع تعهدات پذيرفته شده در بيمه نامه شخص ثالث در صورتي كه در يك حادثه ، مسئول آن به پراخت بيش از يك ديه به هر يك از زيانديدگان محكوم شود ، ديه هاي متعلقه را بر مبناي ميزان تعهد جاني در بيمه نامه براي هر نفر يا مبلغ ريالي يك ديه كامل (هر كدام كمتر باشند) محاسبه و پرداخت نمايد و مراتب را به اطلاع بيمه مركزي ايران برسانند .

همچنين رانندگان وسايل نقليه بايد به اين موضوع توجه داشته باشند كه ميزان ديه در ماههاي حرام (رجب ، ذيقعده ، ذيحجه و محرم) به ميزان 1/3 ديه كامل يك فرد افزايش مي يابد . بنابراين رانندگان بايد در موقع اخذ بيمه نامه ، در انتخاب حداكثر سرمايه تعهدات جاني ، به اين موضوع دقت كنند . مثلاً اگر ديه كامل يك فرد 26 ميليون تومان باشد ، اگر تصادف در ماههاي حرام رخ بدهد ، مبلغ ديه 1/3 بيشتر از آن مبلغ حدود 35 ميليون تومان خواهد شد . در مكه معظمه كليه ماهها جزء‌ ماههاي حرام است .

در جدول يك ، انواع ديه كه در حقيقت مقصر حادثه اين اختيار را دارد كه ارزانترين نوع آن را انتخاب كند ، ارائه شده است .
جدول 1 : ارزش ديه كامل انسان
نوع ديه
شتر
گوسفند
طلا
نقره
لباس

ميزان
100 نفر
200 راس
1000 دينار مسكوك
10000درهم مسكوك
200 دست حله يمن

بيمه شخص ثالث سواريهاي مسافركش (تاكسيها)

رانندگان تاكسي بايد توجه داشته باشند كه چون سواريهاي مسافركش بطور دائم در حال تردد هستند و امكان تصادف و ايجاد خسارت از سوي آنها بيشتر است ، در موقع خريد بيمه نامه شخص ثالث بايد حق بيمه بيشتري بپردازند .

اضافه نرخ سواريهاي مسافركش در شرايط فعلي در جدول 2 ارائه شده است . رانندگان وسايل نقليه بايد در موقع مطالعه اين جدول توجه داشته باشند كه اين نرخها در شرايط فعلي ارائه مي شود و ممكن است متناسب با شرايط اجتماعي و اقتصادي در آينده تغيير كند . بنابراين هدف از ارائه اين اعداد در اين جدول صرفاً افزايش آگاهي شما و آشنائي با اطلاعات كلي در اين زمينه بوده و بهتر است در موقع مراجعه به شركت بيمه از مسئول مربوطه آخرين تغييرات اضافه نرخها را سئوال كنيد .

جدول 2 : ميزان اضافه نرخ سواريهاي مسافركش
نوع فعاليت سواري
تعليم رانندگي
تاكسي و آژانس
كرايه

اضافه نرخ
15%
20%
30%

تخفيف عدم خسارت در بيمه شخص ثالث:

وقتي به بيمه شخص ثالث خود توجه كنيد ، 4 عدد كوپن در آن مشاهده مي شود . اگر راننده وسيله نقليه در طي دوره اعتبار بيمه نامه خود هيچ خسارتي دريافت نكرده باشد و همه كوپونهاي آن دست نخورده باقي مانده باشند ، هنگام تمديد آن در سال بعد از تخفيف عدم خسارت بهره مند مي شود ، البته بشرطي كه به موقع پس از اتمام اعتبار بيمه نامه به شركت بيمه مراجعه كرده و اقدام به تمديد بيمه شخص ثالث خود بكند . اگر در مهلت مقرر جهت تمديد قرارداد به شركت بيمه مراجعه نكنيد نه تنها نمي توانيد از تخفيف عدم خسارت استفاده كنيد ، جريمه نداشتن بيمه شخص ثالث را نيز بايد بپردازيد . پس بهتر است در موقع خريد بيمه شخص ثالث در رابطه با حداكثر مهلتي كه جهت مراجعه به شركت بيمه و تمديد قرارداد خود در پايان اعتبار آن داريد ، سؤال كنيد . در جدول 3 صرفاً جهت افزايش اطلاعات و آگاهي شما ميزان تخفيف عدم خسارت در شرايط فعلي ارائه شده است . همانطوري كه در قسمتهاي قبلي نيز اشاره شده است ، ممكن است در آينده اين نرخها توسط مراجع ذيصلاح بيمه اي تغيير كند و بهتر است كه در موقع مراجعه به شركت بيمه آخرين تغييرات آن را سؤال كند

جدول شماره 3 : ميزان تخفيفات عدم خسارت در موقع تمديد بيمه شخص ثالث
تخفيف عدم خسارت
درصد تخفيف ثالث اجباري
درصد تخفيف ثالث مازاد

سال دوم
5
5

سال سوم
10
10

سال چهارم
15
15

سال پنجم
15
25

سال ششم
15
35

سال هفتم
15
45

سال هشتم به بعد
15
50

ميزان جريمه با توجه به تعداد خسارت هر وسيله نقليه

بر عكس مورد فوق ، اگر راننده وسيله نقليه در طي دوره اعتبار بيمه نامه خود باعث ايجاد خسارت بشود ، در شرايط فعلي بايد در هنگام تمديد آن در سال آينده ، براساس جدول 4 جريمه بپردازد . يكبار خسارت جريمه ندارد .
جدول 4 : جريمه خسارت بيمه شخص ثالث
تعداد خسارت
2 بار خسارت
3 بار خسارت
4 بار خسارت
بيش از 4 بار خسارت

افزايش حق بيمه سالانه
20%
40%
60%
100%

جريمه نداشتن بيمه شخص ثالث

چون خريد بيمه شخص ثالث توسط رانندگان وسايل نقليه اجباري است اگر هر راننده اي به هر دليلي بيمه شخص ثالث نخريده باشد و يا اگر در مهلت مقرر جهت تمديد اعتبار بيمه نامه سال قبل خود اقدام نكند ، هنگام مراجعه به شركت بيمه براي خريد بيمه شخص ثالث ، جريمه خواهد شد . جريمه نداشتن بيمه شخص ثالث براي تاخيرهاي كمتر از يك سال بصورت روز شمار محاسبه و دريافت مي شود ، اما براي بيشتر از يك سال ، حداكثر معادل 100% حق بيمه ثالث اجباري جريمه تعلق خواهد گرفت . يعني اگر بيشتر از يك سال بدون بيمه نامه شخص ثالث رانندگي كنيد ، جريمه اي حداكثر معادل يك برابر حق بيمه ثالث اجباري بايد پرداخت كنيد . نرخ جريمه كمتر از يك سال بصورت زير محاسبه مي شود .

نرخ جريمه كمتر از يك سال = تعداد روزهاي ديركرد / 365

مروري بر مهمترين شرايط بيمه نامه و وظايف بيمه گذار در رابطه با بيمه شخص ثالث:

1- مصدوم را بلافاصله به نزديكترين مركز درماني انتقال دهيد .
2- در اولين فرصت ممكن وقوع حادثه را كتبا به نزديكترين واحد بيمه اطلاع دهيد .
3- گزارش مقامهاي ذيصلاح (انتظامي – قضايي) را بلافاصله به شركت بيمه تحويل دهيد .
4- مشخصات مرجع قضائي رسيدگي كننده به پرونده و شماره پرونده را سريعا به شركت بيمه اطلاع دهيد و در طول رسيدگي قضائي مرتبا شركت بيمه را در جريان مراحل مختلف رسيدگي قرار دهيد .
5- مبلغ ديه براساس نرخ ارزانترين نوع ديه و در تاريخ قطعيت حكم محاسبه و پرداخت مي گردد و در صورت تعلل و تاخير ذينفع در تكميل پرونده و دريافت خسارت ، افزايش نرخ احتمالي ديه مشمول اين بيمه نامه نخواهد بود و تعهد بيمه گر صرفا براساس قيمت ارزانترين نوع ديه در زمان صدور حكم قطعي خواهد بود .
6- مهلت كليه افراد مرتبط با اين بيمه نامه اعم از بيمه گذار ، راننده (مقصر حادثه) ، مصدومين و وراث قانوني متوفي (ذينفع) جهت اقامه دعوي به منظور مطالبه خسارت و ديه دو سال تمام از تاريخ وقوع حادثه است و پس از گذشت مدت زمان مذكور ، هيچگونه دعوايي عليه بيمه گر قابل طرح و استماع نخواهد بود .
7- داشتن گواهينامه رانندگي متناسب با نوع وسيله نقليه الزامي است .
8- در صورت استفاده از وسيله نقليه شخصي در امر جابجايي مسافر و عدم پرداخت اضافه نرخ مربوطه ، خسارت مالي و جاني وارده به اشخاص ثالث كامل پرداخت نشده و با نسبت حق بيمه شخصي به حق بيمه سواري كرايه ، محاسبه و پرداخت مي شود .
9- در موقع تمديد بيمه نامه خود ارائه بيمه نامه قبلي الزامي است .
10-اگر در مهلت مقرره بعد از انقضاي بيمه نامه خود به شركت بيمه مراجعه نكرده و بيمه نامه خود را تمديد نكنيد ، مشمول پرداخت جريمه شده و از مزاياي تخفيف هاي عدم خسارت هم نمي توانيد استفاده كنيد . بنابراين در اولين فرصت جهت تمديد قرارداد خود اقدام كنيد .

نحوه پرداخت خسارت بيمه شخص ثالث

در رابطه با مراحل پرداخت خسارت در حالت كلي به موضوع توجه شده و احتمال دارد كه برخي از تفاوتهاي جزئي در مراحل تسويه خسارت در شركت هاي بيمه وجود داشته باشد كه مشكل خاصي را بوجود نمي آورد ، چرا كه هدف ارائه موارد كلي قضيه جهت افزايش آگاهي شما بيمه گذاران مي باشد .

مرحله اول : ارائه تقاضاي درخواست خسارت از طرف بيمه گذار به شركت بيمه و شرح حادثه اتفاق افتاده

مرحله دوم : تكميل برگ اعلام خسارت توسط بيمه گذار

همانطور كه قبلا نيز ذكر شد ، مالك وسيله نقليه حتما بايد در اولين فرصت حداكثر ظرف مدت 5 روز وقوع حادثه را به اطلاع بيمه گر خود برساند و ضمن مراجعه به شركت بيمه فرم اعلام خسارت را پر كند . در اين فرم اطلاعات مختلفي از جمله مشخصات بيمه نامه ، مشخصات راننده مورد بيمه ، مشخصات وسيله نقليه طرف حادثه ، چگونگي وقوع حادثه ، ميزان خسارتهاي جاني و مالي و ... وجود دارد ، كه بايد با كمال حسن نيت توسط بيمه گذار پر شده و در اختيار شركت بيمه قرار داده شود .

مرحله سوم : بررسي اعتبار بيمه نامه توسط شركت بيمه و اخذ استعلام از اداره ثبت استعلام شركت بيمه

در اين برگ اطلاعات مختلفي از جمله مشخصات بيمه نامه ، ميزان فرانشيزها ، اطلاعات مربوط به پرونده خسارتهاي قبلي و ... وجود دارد . در اين مرحله همچنين كپي بيمه نامه مقصر حادثه و گواهينامه او نيز درخواست مي شود تا اولا اعتبار آن مورد بررسي قرار گيرد و ثانيا امكان سوء‌استفاده بيمه گذار و دريافت خسارت از طريق يك بيمه نامه در شعبات مختلف خسارت ، مورد بررسي قرار گيرد .

مرحله چهارم : دريافت مدارك لازم جهت تسويه خسارت

مرحله پنجم : ارسال پرونده خسارت به قسمت كارشناسي خسارت

يكي از مهمترين مراحل تسويه خسارت از طرف شركتهاي بيمه ، قسمت كارشناسي خسارت مي باشد . اگر بيمه گذار به گزارش كارشناس خسارت اعتراض داشته باشد ، ممكن است حل اختلاف بين بيمه گر و بيمه گذار بصورت داوري حل شود . هزينه داوري بعهده طرفين است .

مرحله ششم : ارائه گزارش بازديد خسارت به اداره خسارت شركت بيمه

مرحله هفتم : اداره خسارت شركت بيمه براساس مستندات تهيه شده نسبت به محاسبه خسارت اقدام مي كند.

مرحله هشتم : اداره خسارت نسبت به تهيه و صدور حواله پرداخت خسارت به تعداد مورد نياز اقدام مي كند .

مرحله نهم : چك توسط اداره حسابداري صادر شده و به زيانديده تحويل داده مي شود .

برخي از مهمترين مدارك مورد نياز جهت تسويه خسارت در بيمه اتومبيل

ارائه مدارك كامل به شركتهاي بيمه در موقع بروز حادثه ، باعث تسريع در روند بررسي خسارت وپرداخت خسارت بيمه گذاران خواهد شد . بنابراين بهتر است رانندگان وسايل نقليه ضمن اطلاع كامل از مدارك لازم جهت تسويه خسارت ، در موقع بروز حوادث با مدارك كامل جهت دريافت خسارت به شركتهاي بيمه مراجعه كنند تا بتوانند در كمترين زمان ممكن خسارت قابل پرداخت خود را دريافت كنند . توجه داشته باشيد كه اين اطلاعات بصورت كلي ارائه شده است و شامل مهمترين مدارك مورد نياز براي تسويه خسارت بوده و ممكن است در يك شركت بيمه خاص ، مدارك ديگري نيز جهت تسويه خسارت لازم باشد . بنابراين توصيه می شود حتما در موقع خريد بيمه نامه مدارك لازم جهت تسويه خسارت را از مسئول مربوطه بپرسيد .

1-2) مهمترين مدارك مورد نياز جهت دريافت خسارتهاي مالي در بيمه شخص ثالث

الف ) خسارتهاي مالي كه بدون گزارش نيروي انتظامي قابل پرداخت است :

چنانچه مبلغ خسارت اتومبيل زيانديده از حد خاصي كه توسط مقامات بيمه اي تعيين مي شود بيشتر نباشد ، بدون گزارش نيروي انتظامي نيز خسارت قابل دريافت است ، بشرطي كه مدارك زير را به شركت بيمه تحويل دهيد . چون ممكن است حداكثر مبلغي از خسارت كه بدون گزارش پليس مي توان دريافت كرد تغيير كند ، حتما در موقع خريد بيمه شخص ثالث خسارتي را كه بدون كروكي پليس قابل دريافت است ، از مسئول مربوطه بپرسيد تا در موقع دريافت خسارت مشكلي نداشته باشيد .

1- تكميل فرم دريافت خسارت از طرف مقصر و زيانديده
2- گواهينامه معتبر مقصر و زيانديده
3- بيمه نامه معتبر مقصر و زيانديده
4- گواهي مربوط به بازديد اتومبيل مقصر و زيانديده بطور همزمان

ب ) مدارك لازم جهت پرداخت خسارتهايي كه نياز به گزارش كروكي نيروي انتظامي دارند

اگر تصادف شديد بوده و ميزان خسارت بيشتر از يك حد خاص باشد ، كروكي پليس نيز جهت دريافت خسارت لازم است . مهمترين مدارك مورد نياز بشرح زير است .

1- تكميل برگ درخواست خسارت
2- تصوير بيمه نامه مقصر و زيانديده
3- گزارش و كروكي مقامات نيروي انتظامي
4- تصوير گواهينامه مقصر و زيانديده

2-2) اهم مداك لازم جهت دريافت خسارتهاي جاني در بيمه شخص ثالث

1- بيمه نامه مقصر كه در تاريخ حادثه داراي اعتبار باشد

2- گزارش برابر اصل شده كارشناس تصادف يا پاسگاه انتظامي محل وقوع تصادف

3- اوراق بازجويي برابر اصل شده مقصر و كليه زيانديده گان و يا ورثه متوفي

4- گواهي برابر اصل شده پزشكي قانوني در مورد مجروحين يا گزارش معاينه جسد

5- گواهي برابر اصل شده دفن يا خلاصه فوت افراد متوفي

6- فتوكپي برابر اصل شده كليه صفحات شناسنامه افراد فوت شده

7- فتوكپي برابر اصل شده برگ انحصار وراثت

غرامت نقص عضو و هزينه هاي پزشكي فقط در وجه مصدوم با رويت اصل شناسنامه ، و در مورد افراد صغير به سرپرست يا ولي قانوني او و غرامت فوت ، در وجه اولياء دم (ورثه) با رويت اصل شناسنامه هاي آنها و به هر يك به نسبت سهم آنها طبق گواهي انحصار وراثت پرداخت مي شود

مدارک مورد نیاز جهت صدور بیمه نامه شخص ثالث اتومبیل کارکنان شهرداری :

1-اصل بیمه نامه سال قبل
2-تصویر کارت شناسائی و سند مالکیت خودرو ( ارائه کپی اوراق شناسنامه همسر و فرزند در صورتی که خودرو به نام آنان باشد الزامی است).
3-آخرین حکم کارگزینی
4-ارائه آخرین فیش حقوقی
5-ارائه معرفینامه از محل خدمت
6-صدور تقسیطی بیمه نامه شخص ثالث به صورت 25% نقد و مابقی طی سه قسط متساوی متوالی به صورت کسر از حقوق و یا ارائه چک کارمندی
7-تکمیل فرم وکالتنامه کسر از حقوق (در صورت تقاضای صدور بیمه نامه به صورت پرداخت حق بیمه از طریق کسر از حقوق برای کارکنان قراردادی خدمات اداری شهر)

http://vakildadgostari.blogfa.com/post-52.aspx

mask42163
9 November 2010, 04:25 PM
با سلام خدمت دوستان. میخواستم بپرسم بیمه خسارت چراغ ترک خورده (حدود 10 سانت) رو پرداخت میکنه؟ قیمت چراغ منم تقریبا 100 تومن هست

faseleh2
17 May 2011, 08:32 PM
سلام خسته نباشید من یک هموطن گیلانی هستم که در یک جاده ی شمال تصادف کردم به این شکل که راننده ی ریو راه مرا که با پراید رانندگی میکردم برید و راننده ی ریو از کارشناسی افسر ستوان مقصر شناخته شد(و به دلیل خسارت حدود 200/000 گفت کروکی لازم نیست)و قرار شد من و مقصر(راننده ی ریو) به بیمه ی ایران مراجعه کنیم.پس از 1 روز مراجعت مقصر ماشین خود را درست میکند و بیمه قبول نمیکند که خسارت وارده را به من که زیاندیده هستم به این علت که او ماشینش را درست کرده پرداخت نماید و درخواست کروکی کرد و من با کلی دوندگی توانستم از راهنمایی و رانندگی استان 1 پیش کروکی مبنی بر صحت تصادف بگیرم(چون خسارت حدود 200/000 به هیچ وجه کروکی نمیدهند) و حال بیمه تنها میگوید کروکی بیاور تا خسارت بدهم... مقصر هم میگوید من پولی نمیدهم از بیمه خسارت بگیر... من زیاندیده که هیچ گناهی نداشتم دستم به کجا بند است که حق خود را بگیرم؟؟؟؟؟؟؟؟ سپاسگزار میشوم اگر مرا راهنمایی کنید.

gandolf05
30 May 2011, 09:09 AM
ایا با توجه به قانون جدید دیه(90 میلیونی) که از 16 خرداد اجرا میشه باید بیمه نامه هامون رو تغییر بدیم
میشه راهنمایی کنید باید چه کنیم
با تشکر

el matador
30 May 2011, 09:34 AM
از شرکت بیمه ملت که بیمه ثالثم با اونه بهم sms دادن که "نظر به افزایش دیه،لطفا" جهت افزایش تعهدات به نمایندگی مراجعه نمایید"

amahdavi2004
30 May 2011, 10:36 AM
سلام خسته نباشید من یک هموطن گیلانی هستم که در یک جاده ی شمال تصادف کردم به این شکل که راننده ی ریو راه مرا که با پراید رانندگی میکردم برید و راننده ی ریو از کارشناسی افسر ستوان مقصر شناخته شد(و به دلیل خسارت حدود 200/000 گفت کروکی لازم نیست)و قرار شد من و مقصر(راننده ی ریو) به بیمه ی ایران مراجعه کنیم.پس از 1 روز مراجعت مقصر ماشین خود را درست میکند و بیمه قبول نمیکند که خسارت وارده را به من که زیاندیده هستم به این علت که او ماشینش را درست کرده پرداخت نماید و درخواست کروکی کرد و من با کلی دوندگی توانستم از راهنمایی و رانندگی استان 1 پیش کروکی مبنی بر صحت تصادف بگیرم(چون خسارت حدود 200/000 به هیچ وجه کروکی نمیدهند) و حال بیمه تنها میگوید کروکی بیاور تا خسارت بدهم... مقصر هم میگوید من پولی نمیدهم از بیمه خسارت بگیر... من زیاندیده که هیچ گناهی نداشتم دستم به کجا بند است که حق خود را بگیرم؟؟؟؟؟؟؟؟ سپاسگزار میشوم اگر مرا راهنمایی کنید.
اگر پیگیری از بیمه، مقصر و پلیس به جایی نرسید چاره ای ندارید که مقصر در شورای حل اختلاف شکایت و مطالبه ضرر و زیان کنید.