PDA

View Full Version : عکسبرداری از آکواریوم و ماهیان Aquarium Photography ا

pouyan
15 June 2006, 03:43 PM
این تاپیک برای دوستاران عکاسی از آکواریم و ماهیان و گرفتن عکسهای هر چه با ظرافت بیشتر و زیباتر از این مخلوقات زیبا میباشد
من نکاتی را ذکر و امیدوارم بقیه دوستدران این مبحث را با کمک همدیگر تکمیل بنماینند
نکات اولیه از این قرار است
همانطور که خوب میدانید در عکاسی باید به چند نکته مهم و اولیه از جمله موارد زیر توجه کرد
1.انتخاب نوع دوربین با توجه به سوژه و موضوع مورد نظر
2.تنظم نوردهی شامل استفاده از نور طبیعی و یا القاء نور مصنوعی و نور فلش
3.تنظیم صحیح دوربین با توجه به نوع عکس مورد نظر شامل مواردی از قبیل دقت و کیفیت -کیفیت رنگ مورد نظر-سرعت عکسبرداری- تنظیم فاصله و فاصله کانونی دوربین و کنتراست و شفافیت تصویر
4.استفاده از پایه های چند منظوره عکسبرداری
5.استفاده از فیلترها و افکتهای عکاسی
6.استفاده از ویرایشگرهای مخصوص عکسها
شما میتوانید از دوربینهای کلاسیک و یا دیجیتالی برای عکسبرداری از آکواریم و ماهیان استفاده کنید
که من به شما استفاده از دوربینهای دیجیتالی بخاطر دقت بسیار بالاتر و سهولت عکسبرداری را توصیه مینمایم
بهتر است برای عکس گرفتن از نور طبیعی و یا نور مورد استفاده برای نوردهی در داخل آکواریمتان استفاده نمایید
زیرا که شما باید از انعکاس نور از شیشه آکواریمتان جلوگیری کنید(( پيشنهاد من برای استفاده از فلش استفاده از جهات گوناگون با زوایای متغیر نسبت به شیشه آکواریمتان برای جلوگیری از انعکاس نور از شیشه میباشد))
پایه دوربینتان را در جای مناسب تنظیم و زوم مورد نظرتان را ایجاد و منتظر لحظه مناسب باشید
هنگامیکه ماهیان حرکات سریع دارند از آنها بدلیل محو شدن عکسهایتان عکس نگیرید مگر اینکه دارای دوربینهای بسیار حرفه ای باشید
در صورت ممکن برای داشتن عکسی مطلوب پمپ هوا و یا هر وسیله ای که موجب ناارام شدن اب میشود را در حین عکاسی خاموش نمایید
عکسها را در صورت مورد نیاز بودن با نرم افزارهای ویرایش عکس تصحیح نمایید
و حال از عکسهای زیبای خود لذت ببرید :icon_arro

در لینک زیر عکسهای با کیفیت عالی و زیبا_حرفه ای رو از ماهیان آب شیرین و شور و گیاهان آکواریمی و.. میتوانید مشاهده کنید:

http://www.aquariumdesigngroup.com

ghalandaran
15 June 2006, 04:43 PM
با سلام و احترام

ضمن تشكر از پيشنهاد شما من يك دوربين olampus مدل c8080 دارم ولي چون شنيدم كه نور فلاش براي ماهي ها ايجاد استرس مي كند و حتي در بعضي گونه ها تغييرات ناگهاني نور باعث مرگ ماهي مي شود ( به همين خاطر براي روشنايي آكواريوم از ديمر استفاده مي شود ) تا حالا جرات نكردم از اونها عكس بگيرم يه بار خواستم بدون فلاش عكس بگيرم ولي اين دوربين قبل از عكس گرفتن يه نور تقريبا متمركز قرمز از خودش ساطع ميكنه كه ميگن براي نور سنجي محيطه ، به همين خاطر منصرف شدم . در هر صورت اگر راه حلي موجود باشه كه بشه عكس گرفت و ضرر نداشته باشه لطفا پيشنهاد بديد تا شروع كنم

در ضمن ممنون از لينكي كه قرار داده ايد انصافا بسيار زيباست ، با اين عكسا من كه روم نميشه از آكواريوم خودم عكس بذارم :icon_razz

ارادتمند قلندران

pouyan
16 June 2006, 06:33 AM
با توجه به اینکه كه نور فلاش براي ماهي ها ايجاد استرس مي كند و حتي در بعضي گونه ها تغييرات ناگهاني نور باعث مرگ ماهي مي شود و انعکاس نور از شیشه آکواریم باعث بوجود آمدن عکس نامطلوب میشود
پیشنهاد من خاموش کردن کلیه نورهای اطراف محیط فضای تانک شما شامل لامپ ها و غیره در بعدازظهر با شبهنگام و استفاده از نوری که برای نوردهی آکواریمتان استفاده میکنید که عکسها در حد مطلوبی, خوب از کار درمی ایند
در مورد نور قرمز کیفیت شدت و پوشش فضایی برای استفاده در مقابل ماهیان حساس مهم میباشد به هرحال در صورت امکان برای موقت نور سنجی دوربین خود را از کار انداخته((در صورت پتانسیل دوربین خود برای این کار)) که برای این کار باید از شرکتهای پشتیبانی دوربینهای olampus مشورت نمایید

Anoush
18 June 2006, 01:38 PM
نکات اولیه از این قرار است
همانطور که خوب میدانید در عکاسی باید به چند نکته مهم و اولیه از جمله موارد زیر توجه کرد
1.انتخاب نوع دوربین با توجه به سوژه و موضوع مورد نظر
2........................
شما میتوانید از دوربینهای کلاسیک و یا دیجیتالی برای عکسبرداری از آکواریم و ماهیان استفاده کنید

با سلام،

من فکر میکنم برای عکاسی از اکواریوم بهتر باشه که موارد بالا رو که توسط دوستمون ذکر شده یکی یکی بررسی کنیم و دست اخر بتونیم یک ایده کلی از این کار و با توجه به شرایط مالی خودمون در این مورد بهترین انتخاب رو داشته باشیم و به بهترین نتیجه برسیم.

من دیدگاه های خودم رو در اینجا مینویسم و امیدوارم بوسیله دوستان تکمیل بشه و یا مورد ارزیابی قرار بگیره. (همینطور اگه بشه از جناب اصغر هم بخواهیم کمکمون کنه عالیه چونکه من ایشون رو بسیار صاحب نظر میدونم ولی متاسفانه مثل اینکه اهل ماهی بازی نیستند چون هرگز من توی این اتاق های ماهی و اکواریوم زیارتشون نکرده ام )

انتخاب نوع دوربین:

تعریف:ما میخواهیم از جسمی ثابت با دو لایه منکسرکننده و کم کننده نور یعنی شیشه و اب و داشتن نور کم (نور اکواریوم) از موضوعی غیر ثابت و گاهی شدیدن متحرک (ماهی) عکس بگیریم.
نتیجه کارمان را سریع ببینیم تا انقدر سعی و خطا کنیم تا بهترین نتیجه را بدست اوریم.
دوربین ما بهتر است فلاش داشته باشد
زوم معقول داشته باشیم
کنترل روی دیافراگم و سرعت داشته باشیم
چیزی را که در کادر میبینیم همان باشد که میخواهیم در عکس ما نیز باشد

با در نظر گرفتن عوامل بالا من دوربین دیجیتال را اولین انتخاب میبینم. چون نتیجه کارمان را سریع میبینیم و چند روز منتظر نمیشویم تا نتیجه معلوم شود که عمومن بعد از این چند روز من شخصن تنظیمات قبلی خود را هم فراموش کرده ام. (گاهی یادداشت میکردم ولی بعد از رسیدن عکس های چاپ شده، یادداشت را گم میکردم!)

بیشتر دوربین های دیجیتال اکنون دارای کیفیت معقول هستند و اگر عوامل دیگری مد نظر نباشند با انتخاب این دوربین ها زیاد از دوربین انالوگ عقب نخواهیم بود.

داشتن فلاش در دوربین با داشتن قابلیت نصب فلاش دو چیز مجزا هستند که من مورد دوم رو ایده ال میدونم چون فلاش روی خود دوربین عمومن باعث رفلکس شدید نور، تغییر رنگهای واقعی و گاه قرمزی چشم میشه که عکس رو از کیفیت میاندازه. عکس زیر مشکل عکاسی با فلاش روی دوربین رو نشون میده:

2905

زوم X2 لنز رو من فکر میکنم مینیمم زوم کافی برای این نوع عکاسی باشه که خوشبختانه اکثر دوربین های دیجیتال دارند.

کنترل روی دیافراگم و سرعت و دیدن دقیق تصویر در کادر دوربین های رفلکس یا SLRرو طلب میکنه ولی بازهم با داشتن دوربین های دیجیتال کامپکت بشرط داشتن امکان تنظیم دستی و حتی ISO ها متفاوت میتوان عکس های خوبی گرفت.

قابلیت خوب دیگر در دوربین های دیجیتال داشتن White Balance است که در گرفتن عکسی با رنگهای واقعی بسیار کمکمون میکنه.

ادامه دارد........

اصغر
18 June 2006, 03:20 PM
سلام

یکی از دوستان بنده رو هل دادند توی این تاپیک و فرمودند که برو اینجا صدات می کنن :icon_mrgr :icon_neut

من هر چه را که در این مورد می دونستم و می خواستم بگم دوستان ( به ویژه جناب پویا در پست اول) فرموده اند و از طرفی همون طور که انوش عزیز فرمودند من تا حالا به این قسمت سر نزده بودم. من اصولن آدم تنبلی هستم و آکوا-ریوم رو هم دوست دارم به شرطی که مال دیگری باشد .:icon_surp

در هر صورت چیزهایی که به ذهن من می رسه ( ولو اینکه سایر دوستان قبلن گفته باشند ) این هاست.

1- حتمن و حتمن برای عکاسی از آکوا ریوم از سه پایه استفاده کنید. به دو دلیل : اول اینکه متحرک بودن ماهی ها کافی است. لازم نیست دستمونم بلرزه ! دوم اینکه در این نوع عکاسی نیاز به سرعت های نسبتن پایین شاتر داریم.

2- حتی المقدور در عکاسی از پشت شیشه یا روبروی شیشه و آینه و ... از فلش استفاده نکنید ( اگر برای ماهی ها هم ضرر دارد که دیگه بدتر)

3- در صورت اجبار به استفاده از فلش موارد زیر رو رعایت کنید :

3-1- سعی کنید با کمی زاویه نسبت به شیشه ی آکوا ریوم بایستید تا میزان انعکاس نور در شیشه رو به حداقل برسونید.
3-2- در صورتی که دوربین شما مجهز به کفشک فلاش است (دوربین های دیجیتال حرفه ای تر و بیشتر دوربین های آنالوگ ) از فلاش هایی با قابلیت Tilt استفاده کنید و نور رو به سقف بتابونید و از رفلکس اون استفاده کنید.
3-3- اگر در حالت قبل بتونید از فلاش های سیم دار استفاده کنید می تونید فلاش رو توسط دست بالای سر آکوا ریوم بگیرید که در این حالت به یک دکلانشور یا ریموت کنترل یا همراهی یک دوست نیاز خواهید داشت.

4-برای عکاسی بدون فلش از یک آکواریوم در داخل منزل و یا ... (محیط indoor ) بایستی از دوربینی که قابلیت تنظیم دستی سرعت و دیافراگم رو داشته باشه و یا حالت تقدم سرعت شاتر داشته باشه استفاده کنید. در این حالت چون نور خیلی زیادی نخواهید داشت مجبورید از سرعت های پایین (شاید 8/1 ثانیه یا پایینتر) استفاده کنید. در این حالت اگر ماهی ها حرکت داشته باشند حرکت آنها نیز ثبت خواهد شد که گاهی عکس های زیبایی خلق می شه ولی همیشه مطلوب نیست.
اگر می خواهید که حرکت ماهی ها فیکس شود به سرعت های بالای 60/1 و حتا 125/1 ثانیه نیاز دارید که در اون صورت احتیاج به نور بیشتری دارید و می توانید از نور طبیعی که از پنجره می تابد و با تغییر محل یا زاویه ی آکوا ریوم ( اگر از نوع قابل حمل است) نور لازم را به دست آورید.

5- برای به حداقل رسوندن رفلکس ها در شیشه ی آکوا ریوم (اگر پیدا کردید) می تونین از فیلتر پولاریزه استفاده کنید.

6- برای حذف سایه یا عکس خودتون و دوربین در شیشه نیز منابع نوری پشت سرتون رو حذف کنید.

7- برای عکاسی از هر سوژه ای بهترین روش و بهترین معلم تکرار و ممارست است. اینقدر از زوایا و با روش های مختلف عکس بگیرید تا خودتون بهترین حالت رو کشف کنید.

ببخشید اگه کمی کلی گویی کردم. اگه سوالی بود و بلد بودم در خدمتم.

ghalandaran
19 June 2006, 07:29 PM
با سلام و احترام

من سعي كردم نكاتي را كه دوستان فرمودند رعايت كنم نتيجه كار در مورد گوارامي بنده

خيلي ممنونم از اطلاعاتي كه دادين ولي مشكل من با حركت ماهي ها حل نشد وقتي سرعت شاتر را بالا مي برم نور كم است وقتي پايين مياورم مسير حركت باقي مي ماند
در ضمن عرض كنم كه اين عكسا در شب گرفته شده و با نور خود آكواريوم و گوارامي من يك لحظه ثابت شد و من تونستم اين عكس را بگيرم در مورد شارك و يا پوزه خرگوشي نتيجه كار مات بود چون اونها دائما در حال حركتند .

اصغر
19 June 2006, 09:52 PM
با سلام و احترام

خيلي ممنونم از اطلاعاتي كه دادين ولي مشكل من با حركت ماهي ها حل نشد وقتي سرعت شاتر را بالا مي برم نور كم است وقتي پايين مياورم مسير حركت باقي مي ماند
در ضمن عرض كنم كه اين عكسا در شب گرفته شده و با نور خود آكواريوم و گوارامي من يك لحظه ثابت شد و من تونستم اين عكس را بگيرم در مورد شارك و يا پوزه خرگوشي نتيجه كار مات بود چون اونها دائما در حال حركتند .

يه چيزي رو يادم رفت بگم. اگه دوربينتون ديجيتاله و قابليت تنظيم ايزو دستي رو داره با ايزو هاي بالاتر امتحان كنيد ( مثلن 400 يا 800). در اين حالت با نور كمتر مي تونيد عكس بگيريد و در نتيجه مي تونيد سرعت شاتر رو بالاتر ببريد.:icon_cool

ضمنن تصوير سمت چپي شما حدود 1 تا 1.5 استپ Overexposure است و اين معنيش اينه كه مي تونستيد يكي دو استپ سرعت رو زياد تر كنيد ولي نكرده ايد.

ghalandaran
19 June 2006, 11:00 PM
با سلام و احترام

جناب اصغر ضمن تشكر از اينكه اطلاعاتتون را در اختيار ما مي گذاريد اگر زحمتتون نميشه لطفا به لينك زير يه نگاه كارشناسانه بفرماييد چون دوربين من از اين مدله تا من بيشتر زحمتتون بدم :icon_neut

http://www.dpreview.com/reviews/olympusc8080wz

ارادتمند قلندران

اصغر
20 June 2006, 06:33 PM
سلام

جناب قلندران دوربين شما دوربين بسيار خوبي است ( هر چند سليقه ها متفاوت است و اگر من مي خواستم در اين رنج قيمت دوربيني بخرم دوربين شما رو نمي خريدم .... ) و امكان تنظيم دستي ايزو را هم دارد؛ هرچند كه خيلي عجيب است كه در دوربيني با اين مشخصات و قيمت ايزو بالاتر از 400 وجود ندارد !

ضمنن دوربين شما مجهز به كفشك فلاش هم هست و مي تونيد روش 3-2 پست شماره ي 5 رو نيز امتحان كنيد.

به نظرم اگه اين تاپيك به بخش عكاسي منتقل بشه مخاطبان و استفاده كنندگان بيشتري داشته باشه .

ghalandaran
21 June 2006, 11:04 AM
با سلام و احترام

جناب اصغر باز هم ممنونم از اينكه با سعه صدر سوالات من مبتدي را پاسخ مي ديد .
اگر بخواهم نور محيط را افزايش بدم كه بتونم به واسطه بيشتر بودن نور سرعت شاتر را بالا ببرم منتهي نه با نور چراغ مثلا پروژكتور هايي كه در عكاسي استفاده مي شود به نظر شما چكار بايد بكنم ( چي بخرم و چه جوري استفاده كنم )

ارادتمند قلندران

اصغر
22 June 2006, 06:14 PM
سلام

دوربين هاي ديجيتال در مقايسه با دوربين هاي آنالوگ احتياج به نور خيلي كمتري براي ثبت تصاوير دارند. توصيه مي كنم قبل از اقدام به خريد پروژكتور يا وسايل گران قيمت ديگه اول به وسيله ي منابع نوري ساده تر ( چراغ مطالعه ي رو ميزي و امثالهم) عكسبرداري كنيد. اگه حدود 150 تا 200 وات نور رو بتونيد خوب روي سوژه پخش كنيد و از ايزوي مناسب استفاده كنيد فكر كنم نتايج خوبي بگيريد :icon_cool

ghalandaran
29 June 2006, 12:08 PM
با سلام و احترام

سعي كردم فرمايشات جناب اصغر را اجرا كنم و عكس در حال حركت از سيلور شارك هام بيندازم نتيجه را در زير مي بينيد

ارادتمند قلندران

اصغر
29 June 2006, 09:00 PM
سلام

از نظر فريز شدن حركت تقريبن خوب شده ولي مشكل رنگ داره و رفلكس هاي شيشه ي آكوا ريوم.

توصيه مي كنم يه كم با وايت بالانس دوربينتون بيشتر سر و كله بزنيد .

pouyan
29 July 2006, 09:30 AM
چرا صفحه دوم این تاپیک با 4-5 پست بازم خودبخودی پرکشیده ..........

Anoush
29 July 2006, 09:42 AM
چرا صفحه دوم این تاپیک با 4-5 پست بازم خودبخودی پرکشیده ..........
پویان جان با اطلاعاتی که من گرفتم در طی نقل و انتقال های اخیر تعدادی از پست ها که در اخرین بک آپ (Backup) نبوده الان موچود نیست. مطمئن باشید از روی عمد پست ها پاک نشده اند.ممنون از توجه شما

maryamakbari1
29 July 2006, 10:30 AM
يه چيزي رو يادم رفت بگم. اگه دوربينتون ديجيتاله و قابليت تنظيم ايزو دستي رو داره با ايزو هاي بالاتر امتحان كنيد ( مثلن 400 يا 800). در اين حالت با نور كمتر مي تونيد عكس بگيريد و در نتيجه مي تونيد سرعت شاتر رو بالاتر ببريد.:icon_cool

ضمنن تصوير سمت چپي شما حدود 1 تا 1.5 استپ Overexposure است و اين معنيش اينه كه مي تونستيد يكي دو استپ سرعت رو زياد تر كنيد ولي نكرده ايد. با سلام ميدانم وقتتون را ميگيرم ولي امكان داره نحوه تنظيم اين دوربين براي عكس از اكواريوم را راهنمايي بفرماييد من يكD50 نيكون دارم با لنز 28/200/ D باز هم از راهنماايهاي شما متشكرم.

hamidzade
7 August 2007, 01:20 AM
با سلام
دوستان برای کمتر شدن موج در آکواریم و کم حرکت شدن ماهی ها به مدت 10 دقیقه پمپ هوا فیلتر و غیره را خاموش کنید و بعد عکس بگیرید تفاوت را خواهید دید.
با تشکر

aquarium
29 August 2007, 02:54 PM
ما تو این تاپیک فقط در مورده دوربین دیدیم و شنیدیم پس عکساش کجاست ؟

Anoush
1 September 2007, 09:38 AM
ما تو این تاپیک فقط در مورده دوربین دیدیم و شنیدیم پس عکساش کجاست ؟

آلبوم عکس آکوآریوم و ماهی (http://www.phalls.com/vbulletin/showthread.php?t=16352)

یعنی شما تا حالااین تاپیکو ندیدی؟ راهنمایی و شیوه عکسبرداری با البوم عکس دو مطلب جداست.

amof
21 February 2008, 10:49 AM
با سلام من امتحان کردم دیدم اگه چراغ آکواریوم رو خاموش کنیم و با دوربین با فلاش عکس بگیریم چنانچه سرعت بالا باشه عکس های خوبی در میاد

m_eslam
28 June 2008, 04:07 PM
راستي دوستان توجه كنن كه بعضي دوربين ها يك نور قرمز رنگ براي تشخيص فاصله و فوكوس كردن منتشر ميكنن ، اين نور قرمز به شدت ماهي هارو عصبي ميكنه!!!

arashmax
8 October 2008, 11:42 AM
سلام

چند روز پیش یه صحبتی بود در مورد عکاسی با فلش

همونطور که میدونید بعضی از ماهی ها خیلی فرز هستن و عکس گرفتن ازشون مشکل هست

آیا عکاسی با فلش در موارد خاص مشکلی داره؟یعنس منظورم اینه که از نظر قوانین عکسبرداری مردود هست ؟

با تشکر

Anoush
9 October 2008, 10:44 AM
سلام

چند روز پیش یه صحبتی بود در مورد عکاسی با فلش

همونطور که میدونید بعضی از ماهی ها خیلی فرز هستن و عکس گرفتن ازشون مشکل هست

آیا عکاسی با فلش در موارد خاص مشکلی داره؟یعنس منظورم اینه که از نظر قوانین عکسبرداری مردود هست ؟

با تشکر

تا جایی که من میدونم کاری که درعکاسی موجب بشه شما کیفیت عکست بهتر بشه مردود نیست.

در عکاسی از اکواریوم اگر بتونید از فلاش بصورت جدا از دوربین استفاده کنید عکسهای بسیار زیبایی خواهید گرفت.

اطراف اکواریوم رو با کاغذ سیاه بپوشانید و بعد از بالا فلاش رو روشن کنید و از روبرو عکس بگیرید. امتحان کنید عکسهایی زیبایی خواهید گرفت.

IRAN PARAST
29 October 2008, 10:23 AM
سلام

ببخشید ویرایشگرهای مخصوص برای عکس گرفتن از آکفاریم چی

masoudsara
9 March 2009, 02:35 PM
عکس از نمایی متفاوت

http://www.pib.ir/uploads/t/tehranmedia/84270.jpg

masoudsara
3 November 2009, 08:28 PM
http://pib.ir/uploads/m/masoudsara/118049.jpg

masoudsara
4 November 2009, 08:13 AM
http://pib.ir/uploads/m/masoudsara/118051.jpg

masoudsara
5 November 2009, 11:13 PM
http://pib.ir/uploads/m/masoudsara/118052.jpg

masoudsara
7 November 2009, 06:49 PM
http://pib.ir/uploads/m/masoudsara/118464.jpg

F@RSH@D rezayi
19 December 2009, 07:02 PM
عکسهای زیبایی از ماهیهای ما در زادگاهشون آمازون . عکسهای خیلی جالبی هستند ....

http://www.amanotakashi.net/portfolio/amazon/underwater.html

یکی از عکسها برای مثال :

http://www.amanotakashi.net/portfolio/amazon/underwater/003.jpg

ar@sh
27 January 2010, 02:47 PM
سلام

در ارتباط با لينکي که در پست قبل جناب رضايي معرفي کرده
بايد بگم که حتما اين لينک ها را هم در آن سايت ببينيد.

خيلي خيلي زيبا هستند. عکاس در زمينه Setup عکسها بسيار ماهرانه عملکرده.
مي توانيد براي دکور تانکهاي خودتان هم ايده بگيريد.

http://www.amanotakashi.net/portfolio/nature_aquarium/index.html

http://www.amanotakashi.net/portfolio/index.html

silverparnian
20 May 2010, 04:40 PM
سلام
من یه عکس با کیفیت از ماهی آب شیرین میخوام ترجیحا دیسکس برای چاپ روی تابلو سایز بزرگ
از دوستان کسی چنین عکسهایی سراغ داره؟
با تشکر