PDA

View Full Version : سقف سبک یا سنگین؟

Ace
11 June 2006, 02:13 PM
سلام دوستان من دارم یه خونه واسه خودم درست میکنم که مرحله ی جوش دادن تیر آهن ها به هم تمام شده
حالا من موندم که سقف سبک بزنم یا سنگین خنه 120 متر هست و 9 ستون داره اینم بگم که من تو بم زندگی میکنم و قراره این خونه از زلزله در امان بمونه:icon_neut
در ضمن مزایا و معایب هر کدوم از سقف ها را بگین تا بعدا پشیمون نشم:icon_mad:
پیشاپیش از راهنمایی شما متشکرم:icon_cool

reza1357
11 June 2006, 03:27 PM
مبارکه حسین جان
چرا تیر آهن ؟ میرفتین سقف تیرچه بلوک میزدین هم محکم بود و هم اگه بعدا انشالله خواستین طبقه بالا بزنی مشکلی بوجود نمیاد البته تیراهن هم مشکل خواصی پیش نمیاد
از لحاظ مزایا و معایب هم بنظرم بستگی به آب و هوای هر استان داره که بنده از بم بی اطلاعم

انشالله پول کم نیاری و خونهه رو زود تموم کنی

موفق باشید

اصغر
11 June 2006, 03:30 PM
شما اول منظورتونو از سقف سبک و سنگین بیان کنید تا راهنمایی تون کنیم. البته ساخت منزل بدون اتکا به یک مهندس برای طراحی و نظارت بر اجرا کار درستی نیست و ممکنه به قول خودتون بعدن پشیمون بشین.:icon_razz

از نظر کلی استفاده از مصالح سبک و در نتیجه پایین آوردن وزن کلی بنا در مقاومت بیشتر اون در برابر زلزله تاثیر مستقیم داره ولی در مورد سقف، این مصالح بایستی بتونن صلبیت کافی برای انتقال نیرو های جانبی زلزله به عناصر مقاوم جانبی (بادبند ها؛ دیوارهای برشی؛ یا سیتم های متداول دیگر) رو داشته باشند. اگر بنا یک طبقه است می توان با سقف های سبک ( مثلن شیبدار) و با استفاده از عناصر کمکی (بادبند های افقی ) این عمل را انجام داد ولی در ساختمان های چند طبقه مسکونی مجبوریم از سقف های سنگین تر ( تیر چه بلوک یا کامپوزیت یا امثالهم استفاده کنیم که البته در این حالت هم می توان با استفاده از ورق های پلی استایرن به جای بلوک و مصالح سبک مانند بلوک های سیپورکس و لیکا و ... برای دیواره ها از وزن ساختمان کاست.

امیدوارم تونسته باشم به زبان ساده توضیح بدم.

Ace
11 June 2006, 06:28 PM
مبارکه حسین جان
چرا تیر آهن ؟ میرفتین سقف تیرچه بلوک میزدین هم محکم بود و هم اگه بعدا انشالله خواستین طبقه بالا بزنی مشکلی بوجود نمیاد البته تیراهن هم مشکل خواصی پیش نمیاد
از لحاظ مزایا و معایب هم بنظرم بستگی به آب و هوای هر استان داره که بنده از بم بی اطلاعم

انشالله پول کم نیاری و خونهه رو زود تموم کنی

موفق باشید

رضا جان مرسی
والا من از چند تا مهندس پرسیدم وهمه بالاتفاق گفتن تیرآهنی بزن!
از نظر آب و هوا هم بم آب و هوای گرم و خشک و بدون رطوبت داره
از نظر مالی هم خودم هم امیدوارم که بتونم جور کنم وتمامش کنم!!!
به هر حال مرسی :icon_excl

شما اول منظورتونو از سقف سبک و سنگین بیان کنید تا راهنمایی تون کنیم. البته ساخت منزل بدون اتکا به یک مهندس برای طراحی و نظارت بر اجرا کار درستی نیست و ممکنه به قول خودتون بعدن پشیمون بشین.:icon_razz

از نظر کلی استفاده از مصالح سبک و در نتیجه پایین آوردن وزن کلی بنا در مقاومت بیشتر اون در برابر زلزله تاثیر مستقیم داره ولی در مورد سقف، این مصالح بایستی بتونن صلبیت کافی برای انتقال نیرو های جانبی زلزله به عناصر مقاوم جانبی (بادبند ها؛ دیوارهای برشی؛ یا سیتم های متداول دیگر) رو داشته باشند. اگر بنا یک طبقه است می توان با سقف های سبک ( مثلن شیبدار) و با استفاده از عناصر کمکی (بادبند های افقی ) این عمل را انجام داد ولی در ساختمان های چند طبقه مسکونی مجبوریم از سقف های سنگین تر ( تیر چه بلوک یا کامپوزیت یا امثالهم استفاده کنیم که البته در این حالت هم می توان با استفاده از ورق های پلی استایرن به جای بلوک و مصالح سبک مانند بلوک های سیپورکس و لیکا و ... برای دیواره ها از وزن ساختمان کاست.

امیدوارم تونسته باشم به زبان ساده توضیح بدم.

اصغر خان استاد گرمی منظور من از سقف سنگین((به قول مهندسین اینجا))تیرچه بلوکی و سبک هم کامپوزیت هست.
همان جور که در نقل قول قبلی هم گفتم آب وهوای بم گرو وخشکه وبدون رطوبت پس شیب دار هم فایده نداره.
ساختمانی که دارم میسازم یک طبقه هستو به طور حتم نمیخوام در آینده یه طبقه ی دیگه روش درست کنم
من شنیدم عمر سقف سبک کم هسته و کمکم به مرور زمان توسط گرما تخریب میشه و امکان داره موریانه و یا موش اونو بخورند:icon_mrgr و سقف سنگین هم میگن کاره اشتباهی است و وزن ساختمان را بالا میبرد و در عصر امروز!!!خطرناک هسته:icon_redf
منم گیر کردم با این اوصاف چی کار کنم؟!

اصغر
11 June 2006, 06:41 PM
سلام

دوست من سقف كامپوزيت و تيرچه بلوك هر دو خوبن و از نظر وزن هم براي يك ساختمان يك طبقه خيلي توفيري ندارند (حدود 100 كيلوگرم بر متر مربع تيرچه بلوك سنگين تره) . وقتي اسكلت فلزي باشه سقف كامپوزيت بهتره (از نظر اجرايي و جزييات اتصال) ولي براي آب و هواي گرم تيرچه بلوك به دليل تو خالي بودن سقف و در نتيجه انتقال حرارت كمتر بهتره. ضمنن موش هم غلط مي كنه بتن رو بخوره :icon_mrgr

ضمنن نوع سقف هيچ ارتباطي به امكان يا عدم امكان توسعه ي آتي ندارد.

Ace
11 June 2006, 06:58 PM
سلام

دوست من سقف كامپوزيت و تيرچه بلوك هر دو خوبن و از نظر وزن هم براي يك ساختمان يك طبقه خيلي توفيري ندارند (حدود 100 كيلوگرم بر متر مربع تيرچه بلوك سنگين تره) . وقتي اسكلت فلزي باشه سقف كامپوزيت بهتره (از نظر اجرايي و جزييات اتصال) ولي براي آب و هواي گرم تيرچه بلوك به دليل تو خالي بودن سقف و در نتيجه انتقال حرارت كمتر بهتره. ضمنن موش هم غلط مي كنه بتن رو بخوره :icon_mrgr

ضمنن نوع سقف هيچ ارتباطي به امكان يا عدم امكان توسعه ي آتي ندارد.
مرسی استاد
ساختمان پدرم را تیرچه بلوک زدم و به خاطر صحبت بعضی دوستان مبنی بر اینکه اشتباه کردم ناراحت بودم ولی با صحبت های شما دلگرم شدم که ساختمان خودم رو هم تیرچه بلوک بزنم:icon_cool
با سپاس از شما
موفق باشید استاد گرامی

reza1357
12 June 2006, 02:19 PM
حسین جان همین کار رو بکن تا حالا که هر کس از تیرچه بلوک استفاده کرده راضی بوده و یک نکته دیگه بیشتر دوستان اوائل کار مثل شما گفتن نمیخوام در آینده یه طبقه ی دیگه بسازیم بعدها که ... نه یک طبقه بلکه دو طبقه ساختن پس چه بهتر از همین الان بفکر باشید که بعدها زبونم لال ای کاش نگین

موفق باشید

secondphoenix
12 June 2006, 02:28 PM
جديدا" سقف تيرچه بلوك رو با استفاده از بلوك هاي يونوليتي مي سازند كه هم سقف سبك تر ميشه و هم در موقع زلزله كارايي بهتري داره و موجب آسيب جاني (خداي نكرده) كمتري نسبت به بلوك سفالي يا بتوني ميشه. تنها در موقع اجرا در صورتي كه از سقف كاذب استفاده ميكنيد طبق آيين نامه تمام جوشكاري هاي مربوط به سقف كاذب الزاما" روي زمين بايد اجرا بشه تا آسيبي به بلوك هاي يونوليتي نرسه! :icon_surp
چون بلوك تنها به عنوان مصالح پر كننده كاربرد داره، مهم نيست سفالي يا بتوني و يا جديدا" يونوليتي باشه. تنها اجراي يونوليتي راحت تر و سبك تر و امن تره. فقط متأسفانه از قيمتش خبر ندارم.

اصغر
12 June 2006, 03:38 PM
حسین جان همین کار رو بکن تا حالا که هر کس از تیرچه بلوک استفاده کرده راضی بوده و یک نکته دیگه بیشتر دوستان اوائل کار مثل شما گفتن نمیخوام در آینده یه طبقه ی دیگه بسازیم بعدها که ... نه یک طبقه بلکه دو طبقه ساختن پس چه بهتر از همین الان بفکر باشید که بعدها زبونم لال ای کاش نگین

موفق باشید

رضا جان من بالا هم توضیح دادم که نوع سقف هیچ گونه ارتباطی با اینکه می خواهید بعدن طبقه ای اضافه کنید یا نه ندارد. اگر قصد اضافه کردن طبقه ای در آینده دارید باید از اول طراحی سازه (اعم از پی ها؛ ستون ها؛ تیر های اصلی؛ بادبند ها و ... ) بر مبنای بار کل طبقات انجام پذیرد.

با تشکر

reza1357
13 June 2006, 06:47 AM
اصغر جان گفتای شما کاملن صحیح بنده فرض بر این گذاشتم که طراحی سازه(اعم از پی ها؛ ستون ها؛ تیر های اصلی؛ بادبند ها و ... )انجام شده بنده باتوجه به اینکه تعریفهای که از تیرچه بلوک شنیدم نسبت به سایر سقف ها(از دوستانی که ساختمان چند واحده دارن) پشنهاد تیرچه ... دادم

با تشکر

محمد وزانی
6 December 2006, 01:13 AM
جديدا" سقف تيرچه بلوك رو با استفاده از بلوك هاي يونوليتي مي سازند كه هم سقف سبك تر ميشه و هم در موقع زلزله كارايي بهتري داره و موجب آسيب جاني (خداي نكرده) كمتري نسبت به بلوك سفالي يا بتوني ميشه. تنها در موقع اجرا در صورتي كه از سقف كاذب استفاده ميكنيد طبق آيين نامه تمام جوشكاري هاي مربوط به سقف كاذب الزاما" روي زمين بايد اجرا بشه تا آسيبي به بلوك هاي يونوليتي نرسه! :icon_surp
چون بلوك تنها به عنوان مصالح پر كننده كاربرد داره، مهم نيست سفالي يا بتوني و يا جديدا" يونوليتي باشه. تنها اجراي يونوليتي راحت تر و سبك تر و امن تره. فقط متأسفانه از قيمتش خبر ندارم.

اتفاقا منم میخوام برای خودم یه 2 طبقه بسازم حالا سر تیرچه بلوک یا تیرچه یونولیت (فوم) موندم مزایای فوم رو میدونم فقط در صورت آتش سوزی جمع میشه و از بین میره .. حالا نمیدونم سقفی که آتیش بگیره خدایی نکرده و یونولیت هاش از بین برن رو چجوری باید تعمیر کرد؟ :icon_cry:

Javid
6 December 2006, 10:18 AM
اتفاقا منم میخوام برای خودم یه 2 طبقه بسازم حالا سر تیرچه بلوک یا تیرچه یونولیت (فوم) موندم مزایای فوم رو میدونم فقط در صورت آتش سوزی جمع میشه و از بین میره .. حالا نمیدونم سقفی که آتیش بگیره خدایی نکرده و یونولیت هاش از بین برن رو چجوری باید تعمیر کرد؟ :icon_cry:
انگار جدیدا سازمان آتش نشانی از زدن سقف ها ی فوم دار جلوگیری میکنه چون در تسریع آتشسوزی نقش مهمی رو ایفا میکنه و زود هم جمع و آب میشه. من شنیدم که فقط یک نوع خاص این مواد رو در موارد محدود اجازه میدن استفاده بکنیم...
به هر حال استفاده از این مواد باعث کاهش چشمگیر بار مرده ی ساختنمان میشه و خیلی مفیده.
اما امان از اون موقع که خدای نکرده آتشسوزی رخ بده! آتش زود لایه های بیرونی گچ سقف رو میترکونه و میرسه به یونولیت ها و دیگه وا مصیبتها!!!

واسه ساختمان یک طبقه که قصد اضافه کردن طبقات هم نیست آنچنان مهم نیست از مصالح سبک وزن استفاده بشه یا نه فقط در محاسبات و مهاربندی های جانبی باید خیلی دقت بشه چون در این تاپیک منطقه ی مورد نظر بم هست.

اصغر
6 December 2006, 10:41 AM
سلام

عده ای سود جو جدیدن به جای پلی استایرن از پلاستوفوم ( همون یونولیت خودمون ) استفاده می کنن.

پلی استایرن شعله ور نمی شه و خودش گازی متصاعد می کنه که خودشو خاموش می کنه ولی همون گاز هم تنفسش خطرناکه.
البته چون بلوک ها فقط نقش پرکننده رو بازی می کنن اگه کاملن هم آب شن و بریزن تاثیری بر کاهش مقاومت ساختمان نخواهند داشت. ولی دوستان پیمانکار من جدیدن اظهار می کنند که مشکلات عدیده ی زیادی در اجرا دارند که عطایش را به لقایش بخشیده اند ! همون تیرچه بلوک معمولی یا تیرچه ی کرمیت استفاده کنید بهتره.

TUBORG
6 December 2006, 12:43 PM
به نظر من سقف تيرچه امن تره
چه موقع زلزله چه موقع اتش سوزي

Bahrammt
8 December 2006, 06:18 PM
سقف كرميت هم گزينه خوبيه . (تيرچه هاي فلزي با بلوك از هر نوع يا با قالبهاي فلزي) بسيار سريع و ارزان تموم ميشه. اگه نميخواهيد براي سقف كاذب خرج كنيد تيرچه و بلوك مناسبترينه.
بلوكهاي پلاستو فوم هم اگر خواستيد كار كنيد بايد به نحوي باشه كه روي ديوارها به هيچ وجه كار نشه كه در مواقع آتش سوزي باعث گسترش آن از يك فضا به فضاي ديگر نشود.
كلاً از نظر اجرا من كامپوزيت و كرميت رو به بقيه ترجيح ميدم.:icon_cool