PDA

View Full Version : مهندسی نساجی

{Ho3ein}
10 June 2006, 04:25 PM
سلام خدمت دوستان
در مورد بیشتر مهندسی رشته ها تایپیک ایجاد شده بجز یه چندتایی از جمله مهندسی نساجی که اونم من ایجاد کردم.
دوستانی که با این رشته مهندسی آشنایی دارن میتونن در این تایپیک در مورد مسایل مرتبط با این رشته منهدسی به بحث و گفتگو بپردازن . البته تعداد معدودی از افراد در ایران هستند که با این صنعت که اولین صنعت در دنیا هست و انقلاب صنعتی اروپا هم با این صنعت پیچیده (پیچیده از همه نظر که شامل تکنولوژی و شیمیایی میباشد . مخصوصا ماشین آلات) شروع شد آشنایی دارند.

معرفی مختصری از این صنعت و رشتهی دانشگاهی:

صنعت نساجی قدیمی ترین صنعت تمدن بشری به شمار میرود زیرا پس از نیاز انسان به غذا ، پوشاک دومین نیاز اساسی بشر می باشد که او را از سرما و گرما مصون نگهداشته و نشان دهنده شخصیت اجتماعی وی نیز می باشد . بشر از 9000 سال پیش از پارچه استفاده می کرد.
با پیدایش نیروی بخار و آغاز انقلاب صنعتی در اروپا صنعت نساجی دچار تحول اساسی شد. ماشین های بافندگی ، ریسندگی ، رنگرزی ، چاپ و تکمیل از حالت دستی خارج شده و از انرژی مکانیکی و بعد ها انرژی الکتریکی استفاده کردند و افزایش چشمگیر در تولید پارچه حاصل شد.
در ایران نیز از اوایل قرن چهاردهم هجری شمسی تا حدود 5 الی 10 سال پیش این صنعت به صورت ماشینی و جدید رشد چشمگیری داشته و به عنوان یکی از بزرگترین صنایع کشور به شمار می رفت.

به طور کلی ، صنعت نساجی به صنایع تولید الیاف (طبیعی و مصنوعی) ، تبدیل الیاف به نخ ، تبدیل نخ به پارچه و فرآیند های تکمیلی پارچه مانند : رنگرزی و چاپ گفته میشود.

فکر کنم همین 10 خط برای یک معرفی مختصر از این صنعت کافی باشه (البته گفتنی های زیادی وجود داره که تمومی نداره)

حالا میریم سراغ این رشته که مثل رشته های فنی حرفه ای دیگه از هنرستان شروع میشه (البته یه تعداد هم که هیچی از نساجی سرشون نمیشه از رشته ی ریاضی پا میشن میان تو این رشته اونم دانشگاه صنعتی امیر کبیر با بهترین امکانات):icon_bigg :icon_bigg
دو سال تو هنرستان بعد هم کنکور (دولتی)برای دانشگاه (فوق دیپلم)، البته آموزش عالی ، که تو تهران فقط یکی هست به نام مرکز آموزش عالی انقلاب اسلامی و بعد از فوق دیپلم دوباره یه کنکور دیگه برای لیسانس و مهندسی که متاستفانه برای لیسانس و مهندسی فقط دانشگاه آزاد پذیرش داره و دانشگاه دولتی وجود نداره البته تا 5 سال پیش وجود داشت .
دروس تخصصی هنرستان شامل : رسیندگی ، کارگاه ریسندگی ، بافندگی ، کارگاه بافندگی ، رنگرزی ، آزمایشگاه رنگرزی ، علوم الیاف 1و2 ، آزمایشگاه علوم الیاف 1و2 ، چاپ و تکمیل ، گارگاه چاپ و تکمیل ، فیزیک نساجی و آزمایشگاه ، شیم آلی ، طراحی و تجزیه پارچه و در آخر تاسیسات نساجی.

دروس تخصصی در دانشگاه (فوق دیپلم) هم مشابه دروس تخصصی هنرستان هست (به جز تاسیسات نساجی) البته با زیاد شدن محاسبات و مسایل کلیشه ای هر درس و اضافه شدن دروسی مثل شیمی رنگ و کنترل مواد رنگزا (شیمی و فیزیک رنگ) و شیمی مواد نساجی و کاربرد رایانه در صنعت نساجی

دروس تخصصی در دانشگاه آزاد (لیسانس و مهندسی) بستگی به گرایش های آن دارد که شامل تکنولوژی نساجی(ماشین آلات نساجی) و شیمی (شیمی رنگ - ساخت و سنتز مواد رنگزا) و علوم الیاف
مدارک فوق لیسانس و دکترا و پرفوسورا نیز شامل آن میشود که در ایران میتوان تا مدرک دکترا را گرفت.

ادامه دارد....

PAYAM
11 June 2006, 03:39 AM
من هم چندين سالي هست كه مهندسي نساجي (تكنولوژي نساجي) مي‌خوانم و اتفاقا از رشته رياضي و بدون اين‌كه هيچي از آن سرم بشود وارد آن شده‌ام!

{Ho3ein}
12 June 2006, 10:37 AM
واقعا خوشحالم که تو انجمن یه نفر پیدا شد که از این رشته باشه.:icon_wink
پیام جان شما کجا در میخونید و چطور شد که اصلا به این رشته اومدید؟
نظرت در مورد این رشته چیه؟ و.....

Hamed
17 February 2007, 03:41 PM
من هم هستم

PAYAM
17 February 2007, 03:56 PM
همين تاپيك رو براي معرفي اين رشته كه به نظر من يكي از رشته‌هاي پولساز و بنيادي مي‌تونه باشه و متاسفانه مورد بي‌مهري قرار گرفته، ادامه بدهيد، در حد توان در خدمت هستم.

amirasap
6 May 2007, 10:54 AM
با سلام خدمت همه شما دوستان و هم رشته ای های عزیز خیلی خوشحالم که می بینم بچه های نساجی تو اینترنت انقدر فعال هستن. به همگی خسته نباشی عرض می کنم.
منم یه وبلاگ درست کردم و کلی امکانات بهش اضافه کردم تا بدرد بچه های نساجی بخوره مثل کلی دیکشنری نساجی، موتور جستجوی مقاله نساجی، موتور جستجوی کتاب مجانی نساجی، اخبار نساجی،
و ... خودتون برید ببینید.
فقط کامنت یادتون نره .
اینجا کلیک کنید . (http://textiletech.blogspot.com/)

PAYAM
10 May 2007, 01:07 PM
با سلام خدمت همه شما دوستان و هم رشته ای های عزیز خیلی خوشحالم که می بینم بچه های نساجی تو اینترنت انقدر فعال هستن. به همگی خسته نباشی عرض می کنم.
منم یه وبلاگ درست کردم و کلی امکانات بهش اضافه کردم تا بدرد بچه های نساجی بخوره مثل کلی دیکشنری نساجی، موتور جستجوی مقاله نساجی، موتور جستجوی کتاب مجانی نساجی، اخبار نساجی،
و ... خودتون برید ببینید.
فقط کامنت یادتون نره .
اینجا کلیک کنید . (http://textiletech.blogspot.com/)
هم‌رشته‌اي (و هم‌دانشگاهي!) عزيز وبلاگ بسيار خوب و پرمحتوايي دايد. (خصوصا نمونه سوالات به درد من كه خيلي مي‌خوره! :icon_arro) به‌روز بودن و تلاشي كه براي آپديت سريع داريد واقعا شايسته تقديره.

متاسفانه يكي از مشكلات نساجي كمبود محتواي ارزش‌مند به زبان فارسي روي نت است.
توي پرشين هالز ما در بخش فني مهندسي، در رشته‌هاي مهندسي برق و الكترونيك، مهندسي مكانيك، مديريت و مهندسي صنايع، و عمران معماري و شهرسازي زيرتالار تخصصي داريم كه به يمن دوستان يكي از بهترين و بزرگ‌ترين مراجع پارسي هستند. در زمينه نساجي منتهي مشكل كمبود مقاله و نفر داريم، شما مي‌تونيد مقاله‌هاتون رو در PHalls هم بزاريد تا به تدريج يك زيرتالار تخصصي براي نساجي راه‌اندازي كنيم.

samuraii40
10 May 2007, 03:02 PM
با سلام خدمت دوستان
بنده هم در رشته نساجی گرایش شیمی نساجی و علوم الیاف یزد تحصیل میکردم که تا کارشناسی بیشتر ادامه ندادم.به نظرم نبود کار برای این رشته واقعا برای دانشجویان مشگل افرین شده.به هر حال اگر کمکی هم از دست من ساخته باشه در خدمتم.

amirasap
17 May 2007, 02:19 PM
روز چهارشنبه 26/2/86 خبرگزاری ایرنا خبری را منتشر کرد که در صورت صحت این خبر نوید مژده بسیار گرانبهایی را برای صاحبان نساجی، کارگران و مخصوصا متخصصان این رشته به همراه خواهد داشت. متن خبر به این قرار است:
"هوشنگ قادریان حجم سرمایه گذاری خارجی صنعت نساجی در کشور را در سال گذشته، 10 میلیارد دلار ذکر کرد و گفت: این رقم نشان دهنده رغبت سایر کشورها برای سرمایه گذاری در ایران است. وی با بیان اینکه صنعت نساجی 4/4 درصد کل صنعت کشور را تشکیل می دهد، اظهار داشت: تهیه غذا و تولید پوشاک در یک کشور از مباحث بسیار مهمی است که دولتها برای تولید آن تلاش می کنند.مدیر کل صنعت نساجی و پوشاک وزارت صنایع و معادن همچنین از تدوین نقشه راه برای عملیاتی شدن توسعه صنعت نساجی کشور خبر داد و گفت: چشم انداز 20 ساله، برنامه های پنج ساله توسعه و سند راهبردی وزارت صنایع و معادن، رئوس برنامه های توسعه صنعتی کشور را مشخص کرده است. قادریان در ادامه افزود: در صورت جذب بازار داخلی، سرمایه گذاری های خارجی و توسعه صادرات، سهم ایران از تجارت جهانی این صنعت تا 25/5 میلیارد دلار می تواند افزایش یابد. "
اگر با یک حساب ساده بخواهیم میزان سرمایه گذاری مورد ادعای آقای قادری را برآورد کنیم چیزی حدود 10 هزار میلیارد تومان در صنعت نساجی ایران در سال گذشته سرمایه گذاری شده است و این یعنی تحول صد در صدی نساجی ایران. البته مشخص نیست این سرمایه گذاری در چه زمینه و چه بخشی و به چه صورتی انجام گرفته ولی در هر صورت با این حجم از سرمایه گذاری پیش بینی سهم 25/5 درصدی نساجی ایران از تجارت جهانی بعید نیست چراکه با همین 10 میلیارد دلار نیز ایران نتنها به قدرت منطقه بلکه جهانی در زمینه نساجی تبدیل می شود. با این حساب دیگر متخصصان نساجی نباید حرفی از مرگ نساجی و صنعت ورشکسته صحبتی به میان بیاورند و بهتر است به تقویت بنیه علمی خود جهت توانایی تولید محصولاتی با کیفیت استاندار بپردازند.
با وجود پتانسیلهای کشور در زمینه نساجی و وجود سابقه، تخصص و دانش بومی این صنعت در کشور بدون شک چنین سرمایه گذاری هایی به سمر خواهد نشست و بازدهی بسیار سریعی برای سرمایه گذاران خواهد داشت و این در صورتی محقق خواهد شد که دست اندرکاران دولت با ایجاد مشوقهای صادراتی، معافیتهای مالیاتی و اصلاح موانع قانونی بر سر راه سرمایه گذاران راه را برای شکوفایی هر چه بیشتر این صنعت هموار سازند.
با تشکر
امیرا پورمظفر

presario
15 August 2007, 12:32 AM
با سلام
می خواستم از دوستانی که درباره پارچه های بی بافت اطلاعاتی دارند به من پیغام بدن،خیلی ممنون میشم.