PDA

View Full Version : نحوه استفاده از گيربكس اتوماتيك

shahrokh_al
10 June 2006, 12:09 PM
از دوستاني كه تجربه رانندگي با اتوماتيك رو دارند و اطلاعات دارند خواهش ميكنم در مورد نحوه صحيح رانندگي با اين گيربكس و نگهداري از اون رو توضيح بدند. ممنون:icon_excl

sina1808
10 June 2006, 02:37 PM
من تا حالا پشت دنده اتومات ننشستم

1- ميخواستم ببينم چطوري ميشه باهاش تيك آف كرد ؟
2-در زماني كه ترمز ميگيريم و ماشين توقف كامل ميكنه بايد چيكار كرد ؟ توي همون دنده حركت بايد بمونه يا بايد خلاص بشه ؟
3- ظاهرا وقتي توي دنده حركت ميذاريم بدون گاز ماشين شروع به حركت ميكنه ! اگه در اين حالت روي ترمز فشار بديم و ماشين رو از حركت ماشين جلوگيري كنيم به ماشين فشار نمياد و مشكلي پيش نمياد ؟

ممنون ميشم يكي جواب سوالاتم رو بده !

شازده كوچولو
10 June 2006, 03:24 PM
1. تيك آف نميشه كرد!! تيك آف تو گيربكس معمولي پدر دنده رو در مياره...خوشبختانه تو گيربكس اوتوماتيك نميشه همچين كاري كرد.. اگه هم بشه من تا حالا نديدم..شايد شد!
2.نه.دنده رو ميذاريد تو P و ماشين رو خاموش ميكنيد.ماشين هم حركت نميكنه.
3. نه مشكلي پيش نمياد.اصلا اوتومات براي همينه كه هي دنده رو جا به جا نكني ديگه.

shahrokh_al
10 June 2006, 03:58 PM
1. تيك آف نميشه كرد!! تيك آف تو گيربكس معمولي پدر دنده رو در مياره...خوشبختانه تو گيربكس اوتوماتيك نميشه همچين كاري كرد.. اگه هم بشه من تا حالا نديدم..شايد شد!
2.نه.دنده رو ميذاريد تو P و ماشين رو خاموش ميكنيد.ماشين هم حركت نميكنه.
3. نه مشكلي پيش نمياد.اصلا اوتومات براي همينه كه هي دنده رو جا به جا نكني ديگه.

دوست عزيز در مورد معكوس دادن توي سر بالايي اطلاعي داريد كه براي گيربكس ضرر داره يا نه؟
يه سوال ديگه ! دكمه over drive كه كنار دنده هست وظيفش چيه؟

sina1808
10 June 2006, 05:29 PM
اخه يه ماكسيما ( دنده اتومات ) ديدم تيك آف كرده بود نزديك بود آسفالت كنده بشه ! يه لحظه فكر كردم هواپيما فرود مياد !
يعني اگه يهو گاز زياد به ماشين بديم تيك آف نميشه ؟ مگه ميشه نشه ؟!

توي ماشين هاي تيپ ترونيك اگه بخوايم دنده رو دستي عوض كنيم بايد گاز رو كم كرد يا ميشه با همون گاز دنده رو زياد كرد ؟

حميد روحبخش
10 June 2006, 06:30 PM
سلام
من يك بليزر اتوماتيك دارم.
در مورد تيك آف بايد بگم كه به قدرت ماشين بستگي داره. ماشينهاي آمريكايي كه اين كارا را راحت انجام مي دهند كافي است وقتي دنده را به حالت درايو قرار داديد پدال گاز را تا انتها فشار دهيد. اگر دفت كرده باشيد اكثر ماشينهاي توي فيلمهاي آمريكايي هم تيك آف مي كنند و تقريبا همشون هم اتوماتيك هستن. در مورد بقيه مسائل رانندگي با ماشينهاي اتوماتيك خيلي راحت تر از آن چيزي كه فكر مي كنيد هست. يعني اصلا لازم نيست نگران تعويض دنده يا معكوس كشيدن باشيد. در حال رانندگي اگر نياز به معكوس كشيدن باشد فقط كافي است پدال گاز را بيشتر فشار دهيد . گيربكسهاي اتوماتيك مخصوصا توي ترافيك حال اساسي به راننده مي دهد كه فقط بايد امتحان كرد. پشت ترافيك هم اصلا لازم نيست هي دنده را خلاص كنيد. اگر دقت كرده باشيد اتوبوسهاي واحد هم اكثرا داراي گيربكس اتوماتيك هستند و رانندگان آنها پشت چراغ قرمز ماشين را خلاص نمي كنند بلكه فقط پدال ترمز را فشار مي دهند.

molla sadra
10 June 2006, 10:04 PM
سلام به همگی.
ترمزو نگه می داری،گازو میدی تا ته،ترمزو ول می کنی.شد تیک آف.
خداحافظ همگی.

amir_6384
10 June 2006, 10:56 PM
با سلام:
من همیشه یه سئوال در مورد ماشینای دنده اتوماتیک برام مطرح بوده حالا کسی میتونه به این سوال من جواب بده که:
در ماشینای با تعویض دستی دنده اگر ترمز را بگیرید و کلاچ را رها کنید ماشین خاموش میشه علتشم اینه که نیروی مقاومی که روی موتور هست از نیروی موتور بیشتره و در نتیجه موتور نمیتونه به دوران خودش ادامه بده و احتراق جدید انجام بده و خاموش میشه.
حالا توی ماشینای دنده اتوماتیک وقتی که در حالت D هستیم در حقیقت به نوعی کلاچ درگیره حالا اگر ترمز رو هم بگیریم چرا ماشین خاموش نمیشه . نظر خود من اینه که در اینحالت در داخل گیربکس اتوماتیک روغن شروع میکنه به گرم شدن و اگر مدت زیادی در اینحات باشم (مثلا 15-20 دقیقه) احتمالا میتونه آسیب رسان باشه.
حالا کسی از دوستان تجربه ای و یا اطلاعاتی در این مورد داره؟
باتشکر

ashkan408
11 June 2006, 01:56 AM
دیگه اینو نگی جایی :icon_roll

changeez
11 June 2006, 02:08 AM
وقتی ترمز میکنی لازم نیست خلاص کنی. ولی بهتره بیشتر از 10 یا 15 ثانیه نشه.و بعد از اون باید دنده رو رو N بگذاری در مورد معکوس هم باید بگم اگر کم آوری باید پا رو تا ته فشار بدی اونوقت موتور نفس میکشه و برات راه میره هزار تا . ولی مصرف سوخت تو اون لحظه وحشتناک زیاد میشه.

راستی اگر میخواین ظاهر گیربکس اتوماتیک رو هم ببینید (آخه گیربکسش یه ساختار منظومه ای داره و زمین تا آسمون با سیستم دستی فرق داره) به سایت HowStuffworks برید و سرچ کنید Automatic gearbox و کلی عکس و فلش و مطلب در مورد دنده اتوماتیک ها ببینید.

فقط ماشین آمریکایی:icon_cool

ali_zzr
11 June 2006, 02:22 AM
مهمترين نکته ايي که بايد توي رانندگي با ماشين هاي اتوماتيک رعايت کرد اين است که فقط از يک پا براي رانندگي استفاده کنيد وگرنه احتمال تصادف تقريبا صد در صده مخصوصا کساني که مدت زيادي رو با غير اتوماتيک کار کردن.
در مورد معکوس هم فکر کنم بيشتر ماشين هاي اتومات هوشمند باشند مثلا سربالايي خود به خود معکوس ميدن ولي با فشار زياد گاز هم فکر کنم اين کار رو بکنه البته تو اتوماتهايي که من نشستم اينجوري بود : ماکسيما و BMW 730 i .

shahrokh_al
11 June 2006, 10:21 AM
در مورد معکوس هم فکر کنم بيشتر ماشين هاي اتومات هوشمند باشند مثلا سربالايي خود به خود معکوس ميدن ولي با فشار زياد گاز هم فکر کنم اين کار رو بکنه البته تو اتوماتهايي که من نشستم اينجوري بود : ماکسيما و BMW 730 i .[/quote]

با فشار اوردن روي گاز و معكوس كشيدن گيربكس مسلما فشار زيادي در ضمان شتاب گيري به ماشين وارد ميشه! اين مسئله باعث فشار روي جلوبندي و يا موتور نميشه؟
يه سوال تو چند پست قبلا پرسيده بودم و در مورد دكمه over drive بود. ميشه دوستان يه توضيح بديد:icon_cool

molla sadra
11 June 2006, 11:27 AM
دیگه اینو نگی جایی :icon_roll
امتحان کنید...جواب میده.
البته نه تیک آفِ تیک آف،فقط یه هرزگردی کوچیک اول حرکت.:icon_excl

sina1808
11 June 2006, 11:37 AM
1- اگه تيپ ترونيك باشه نميشه بصورت دستي معكوس كرد ؟
2- اگه با 120 تا سرعت بريم روي ترمز و سرعت بياد روي 70-80 خودش معكوس نميده مگه ؟

shahrokh_al
11 June 2006, 04:20 PM
1- اگه تيپ ترونيك باشه نميشه بصورت دستي معكوس كرد ؟
2- اگه با 120 تا سرعت بريم روي ترمز و سرعت بياد روي 70-80 خودش معكوس نميده مگه ؟

ببخشيد من فني زياد وارد نيستم. تيپ ترونيك چه سيستميه؟:icon_razz

sina1808
11 June 2006, 06:21 PM
همين دنده اتومات هايي كه ميشه بصورت دستي هم دنده رو عوض كرد ( با + و - )

aghdam
12 June 2006, 10:16 AM
اگه منظور از معکوس حالت فرار باشه یعنی تو چند صدم ثانیه سرعت رو افزایش بده (معمولا تو سبقت گرفتن از ماشین جلویی بدرد می خوره ) باشه تا اونجایی که من می دونم یه دگمه فرار تو این جدیدی ها گذاشتن

axel
13 June 2006, 12:29 PM
سلام به همگی.
خداحافظ همگی.
ماشین های گیربکس اتوماتیک یا مثل 206 تیپ 6 سیستم ضد تیک اف دارند که هر کاری بکنید تیک اف نمی کنند و یا این که مثل کمری و ماکسیما این سیستم روی اتومبیل نصب نیست و مثل ادم تیک اف می کنند و احتیاج به این کار ها نیست.:icon_eek:
در 206 اگر ترمز رو بگیرید و گاز رو فشار بدهید دور موتور شروع به بالا رفتنن می کنه ولی به محض اینکه ترمز رو رها کنید دور موتور سریع به جای اولش بر میگرده و به ارامی شروع به بالا رفتن می کنه.منظور از سیستم ضد تیک اف هم اینه که ماشین با بالا ترین دور موتوری که ماشین تیک اف نمیکنه شروع به حرکت می کنه.این دور موتور برای اسفالت تنظیم شده و 206 روی سنگ تیک اف میکنه.
این رو هم بگم که فشار دادن هم زمان ترمز و گاز فشار خیلی زیادی به گیربکس میاره و در دفترچه هم تاکید کرده که این کار را حتما نکنید.
در مورد دنده عوض کردن هم گیربکس های اوتوماتیک جدید این کار رو متناسب با نحوه رانندگی شما,وضعیت جاده و وزن خودرو (مثلا اگر ماشین یا چیز دیگه رو یدک میکشید برنامه تنظیم دنده متفاوت خواهد بود) انجام میدهند. مثلا در 206 دنده از 3500 تا 6500 دور در دقیقه عوض میشه.در مورد دنده معکوس کشیدن هم اگر پدال گاز رو تا آخر فشار بدهید اگر شرایط دور موتور جوری باشه که امکان معکوس کشیدن باشه این کارو میکنه و اگر هم نه دنده ماشین رو تا 6500 دور در دقیقه عوض نمی کنه.
کار های دیگه:اگر در هنگام رانندگی ناگهان پاتون رو از روی پدال گاز بردارید برای ایمنی بالاتر برای چند ثانیه دنده رو در همین وضعیت نگه می داره و دنده رو عوض نمیکنه. در هنگامی که موتور ماشین سرد هست دنده رو جوری عوض میکنه که دمای موتور در سریع تر زمان ممکن به وضعیت مطلوب برسه.

shahrokh_al
13 June 2006, 12:34 PM
يكي اين دگمه over drive رو به من بگه چيه؟!:icon_razz :icon_eek:

aghdam
13 June 2006, 04:51 PM
ماشین های گیربکس اتوماتیک یا مثل 206 تیپ 6 سیستم ضد تیک اف دارند که هر کاری بکنید تیک اف نمی کنند و یا این که مثل کمری و ماکسیما این سیستم روی اتومبیل نصب نیست و مثل ادم تیک اف می کنند و احتیاج به این کار ها نیست.:icon_eek:
در 206 اگر ترمز رو بگیرید و گاز رو فشار بدهید دور موتور شروع به بالا رفتنن می کنه ولی به محض اینکه ترمز رو رها کنید دور موتور سریع به جای اولش بر میگرده و به ارامی شروع به بالا رفتن می کنه.منظور از سیستم ضد تیک اف هم اینه که ماشین با بالا ترین دور موتوری که ماشین تیک اف نمیکنه شروع به حرکت می کنه.این دور موتور برای اسفالت تنظیم شده و 206 روی سنگ تیک اف میکنه.
این رو هم بگم که فشار دادن هم زمان ترمز و گاز فشار خیلی زیادی به گیربکس میاره و در دفترچه هم تاکید کرده که این کار را حتما نکنید.
در مورد دنده عوض کردن هم گیربکس های اوتوماتیک جدید این کار رو متناسب با نحوه رانندگی شما,وضعیت جاده و وزن خودرو (مثلا اگر ماشین یا چیز دیگه رو یدک میکشید برنامه تنظیم دنده متفاوت خواهد بود) انجام میدهند. مثلا در 206 دنده از 3500 تا 6500 دور در دقیقه عوض میشه.در مورد دنده معکوس کشیدن هم اگر پدال گاز رو تا آخر فشار بدهید اگر شرایط دور موتور جوری باشه که امکان معکوس کشیدن باشه این کارو میکنه و اگر هم نه دنده ماشین رو تا 6500 دور در دقیقه عوض نمی کنه.
کار های دیگه:اگر در هنگام رانندگی ناگهان پاتون رو از روی پدال گاز بردارید برای ایمنی بالاتر برای چند ثانیه دنده رو در همین وضعیت نگه می داره و دنده رو عوض نمیکنه. در هنگامی که موتور ماشین سرد هست دنده رو جوری عوض میکنه که دمای موتور در سریع تر زمان ممکن به وضعیت مطلوب برسه.

آقا بابت اطلاعات خوبی که به ما دادین ممنونم
من می خوام یه 206 اتوماتیک بگیرم
بعضی ها می گن خیلی خوبه
بعضی ها میگن نه نه نه! اصلا این کار رو انجام ندی ها
هر دو گروه هم دلایل خودشونو میارن و شاید بعضی هاش هم قابل قبول باشه
من احساس کردم که خودتون 206 اتوماتیک دارین
برا همین می خواستم من و سایر دوستان رو هم راهنمایی بکنین

z_qz54
13 June 2006, 09:21 PM
فقط باید قیافه دیسک و صفحه کمری دنده اتومات رو ببینید ، حالتون از اینهمه بست و پیچ و ات و اسغال به هم میخوره.

من یه 206 اتومات سوار شدم ، رو دور 4500 هرچی معکوس دادم نگرفت !!!!!

چند باری هم با الدز موبیل تیک آف کردم. ولی بعدش متوجه شدم که چیزی از گرباکس نمونده طوری که ماشین رو بابام فروخت.

axel
14 June 2006, 01:56 AM
آقا بابت اطلاعات خوبی که به ما دادین ممنونم
من می خوام یه 206 اتوماتیک بگیرم
بعضی ها می گن خیلی خوبه
بعضی ها میگن نه نه نه! اصلا این کار رو انجام ندی ها
هر دو گروه هم دلایل خودشونو میارن و شاید بعضی هاش هم قابل قبول باشه
من احساس کردم که خودتون 206 اتوماتیک دارین
برا همین می خواستم من و سایر دوستان رو هم راهنمایی بکنین
دوست من برای جلوگیری از پراکنده شدن مطالب جواب شما را در تاپیک 206 اتوماتیک دادم.

http://www.phalls.com/vbulletin/showthread.php?t=13007
به خاطر تاخیر عذر خواهی می کنم.

باتلاق
10 September 2006, 08:15 PM
با سلام:
من همیشه یه سئوال در مورد ماشینای دنده اتوماتیک برام مطرح بوده حالا کسی میتونه به این سوال من جواب بده که:
در ماشینای با تعویض دستی دنده اگر ترمز را بگیرید و کلاچ را رها کنید ماشین خاموش میشه علتشم اینه که نیروی مقاومی که روی موتور هست از نیروی موتور بیشتره و در نتیجه موتور نمیتونه به دوران خودش ادامه بده و احتراق جدید انجام بده و خاموش میشه.
حالا توی ماشینای دنده اتوماتیک وقتی که در حالت D هستیم در حقیقت به نوعی کلاچ درگیره حالا اگر ترمز رو هم بگیریم چرا ماشین خاموش نمیشه . نظر خود من اینه که در اینحالت در داخل گیربکس اتوماتیک روغن شروع میکنه به گرم شدن و اگر مدت زیادی در اینحات باشم (مثلا 15-20 دقیقه) احتمالا میتونه آسیب رسان باشه.
باتشکر

سلام

گيربكس هاي اتوماتيك انواع مختلفي دارند. در بعضي از آنها (كه در ايران هم روي آن بسيار كار شده) سيستم تعويض دنده مشابه گيربكس هاي معمولي است با اين تفاوت كه دنده ها توسط سيستم هاي هيدروليك پنوماتيك و يا حتي توسط الكتر موتور ها جا بجا مي شوند.

در انواعي كه ما بيشتر در خودرو ها ديده ايم مثل تمامي اتومبيل هاي آمريكايي 3 دنده و بالا تر، (البته جديد تر ها تنوع بيشتري پيدا كرده و به دليل وارد نشدن آنها اطلاعت من كامل نيست در موردشان) در واقع تعويض دنده كاملا متفاوت از گيربكس هاي معمولي انجام مي شود. "سيستم سياره اي" كه يكي از دوستان اشاره كرده بودند كاملا درست است و توضيح بدون تصوير آن امكان پذير نيست!!! و من اينجا فقط به سوال شما در حد اطلاعات اندكم جواب مي دهم.

اينكه چرا گيربكس هاي اتوماتيك در حالت ايست خودرو خاموش نمي شوند مربوط مي شود به سيستم خاص هيدروليكي آنها كه در واقع كلاچ اوليه براي گيربكس محسوب مي شود. در اين گيربكس ها در واقع شفت خروجي موتور و شفت ورودي گيربكس ها هرگز كوپل نمي شوند (يعني يكپارچه با هم) در واقع بر خلاف گيربكس هاي ساده كه با رها شدن كلاچ شفت موتور و گيربكس هم سرعت و هم دور مي شوند در سيستم هاي اتو ماتيك به گونه اي ديگر عمل مي شود.
اين كلاچ اوليه كه در مورد آن بحث شد در واقع نوعي "توربو ماشين" است با ساختاري ساده و البته محاسبات بسيار پيچيده كه مطمئن هستم كار هر كار خانه اي نيست. بگذريم ... اين عضو سيستم انتقال قدرت اتوماتيك موسوم به "تارك كانورتور" (torque converter) يا مبدل گشتاور پيچشي است. اين آقاي مبدل گشتاور پيچشي گرد از سه قسمت اصلي تشكيل شده كه عبارتند از پوسته، پمپ، توربين، و دو نيز شفت دارند! يكي شفت ورودي و ديگري شفت خروجي. همچنين در بين پوسته روغن هيدروليك قرار دارد شفت ورودي به موتور متصل است و هم سرعت با آن مي گردد و شفت خروجي به ورودي گيربكس.
شفت ورودي اين قطعه در داخل به مجموعه پره هاي خاص متصل است كه همان پمپ مي باشد و نيروي موتور را به سيال مياني كه همان روغن هيدروليك است مي دهد و آن را با سرعت به گردش در مي آورد. از سوي ديگر مجموعه توربين نيروي سيال (روغن هيدروليك) در حال گردش در مجموعه پوسته را گرفته و به شفت خروجي منتقل مي كند. پس متوجه شده ايم كه بين ورودي و خروجي اتصال سخت وجود ندارد و مايع مياني (روغن هيروليك) نيرو را منتقل مي كند. كم كم پاسخ سوال معلوم مي شود! زماني كه دور موتور پايين است (در حالت ايست خودرو) نيروي منتقل شده به سيال به اندازه اي نيست كه شفت خروجي را به گردش در آورد و يا آنقدر مقدار نيرو كم است كه اگر پدال ترمز را رها كنيد خودرو اندكي با سرعت بسيار كم به جلو مي رود. پس چرا خودرو در حالت ترمز خاموش نمي شود؟ چون شفت متصل به موتور به جايي اتصال سخت ندارد و با سرعت كم داخل پوسته تارك كانورتور مي گردد و روغن را به گردش در مي آورد... چطور بود بچه ها؟! اميدوارم متوجه شده باشيد و مفيد بوده باشد. اگر سوالي بود مطرح كنيد اگر بلد بودم توضيح مي دم.

راستي درمورد گيربكس هاي اتومات بد نيست بدونيم كه:

1. تارك كانورتور گشتاور را افزايش مي دهد.
2. تارك كانورتور از وارد شدن ظربه به موتور و مجموعه گيربكس جلوگيري مي كند.
3. بر خلاف تصور معمول در ايران عمر گيربكس هاي اتومات بسيار بيشتر از گيربكس هاي معمولي است بيشتر از آنچه تصور كنيد (به طور معمول در طول عمر يك خودروي اتومات شايد يك بار هم نياز به تعمرات پيش نيايد براي همين است كه گارانتي گيربكس هاي اتومات در ايران هم چيزي حدود 5 سال است! پس فكر نكنيد ايران خودرو خيلي شما رو دوست داره يا هنر مي كنه گيربكس هاي اتومات رو ضمانت طولاني مي كنه).
4. در كيلومتر هاي مشخص شده توسط كارخانه سازنده بايد روعن هيدروليك تعويض شود.
5. چيزي به اسم صفحه كلاچ، دنده برنجي، شفت دنده يك و... در گيربكس اتومات وجود ندارد.
6. جزييات بسيار زيادي گفته نشده، مثل عملكرد سيتم تعويض دنده، سيتم تنظيم دنده، سنسور هاي تعويض، كلاچ هاي داخلي، كلاچ داخلي چند صفحه اي، عملكرد سيتم منظومه اي، نسبت دنده و ... .
7. توضيحش بدون شكل ممكن نيست پس ولش كن.
8. من پول ندارم ماشين اتومات بخرم.
9. بهترين آرزو ها را براي دوستاني كه مطلب من رو خوندن دارم.
10. تشكر از انكه وقتتون رو براي خوندن مطالب من گذاشتيد.
11. خدانگهدار

آریو
11 September 2006, 01:24 AM
خيلي آموزنده بوداگه ممكنه ادرس سايتي كه اين اطلاعات روتوش هست باعكس ياكتابي اگه هست اسمش روبنويس برام
متشكرم

changeez
11 September 2006, 02:04 AM
خيلي آموزنده بوداگه ممكنه ادرس سايتي كه اين اطلاعات روتوش هست باعكس ياكتابي اگه هست اسمش روبنويس برام
متشكرم
این سایتی که میگم رو یه سری بزن اصلا سایتش در مورد اینه که چیزهای اطراف ما چطور کار میکنن. قسمتهای مختلف و جالبی داره. یکی از 10 سایت برتره همیشه. از طرز کار مایکروویو و ترمز ای بی اس و پرینتر و میکروبها و ویروس ها و مسائل اقتصادی داره تا ..........................
گاهی وقتها تو مجله ها و روزنامه ها که مطالب علمی میخونی زیرش رو نگاه کن منبعشون این سایته.

تو قسمت جستجوش عبارت "Automatic Gearbox" رو وارد کن ،پیداش میکنی با کلی عکس و انیمیشن فلش و لینک به سایتهای مرتبط دیگه. خیلی سایت با حالیه.

www.HowStuffWorks.com (http://www.HowStuffWorks.com)

باتلاق
11 September 2006, 02:32 PM
متشكرم

من يه جزوه كامل از سيستم هاي انتقال قدرت اتوماتيك داشيم كه مطالب خوب و عكس هاي شماتيك خوبي داشت متاسفانه دست خودم نيست الان اگر به دستم رسيد براتون اسكن مي كنم در تالار قرار مي دهم. (امان از آمام هاي بد قول و دودره باز)

saeed_ooo
12 September 2006, 02:29 AM
در مورد overdrive اگه همون دکمه sport تو 206 ها باشه,کارش اینه که حساسیت تعویض دنده را به پدال گاز افزایش میده,یعنی در زمان کمتر و مقدار فشار کمتر به پدال گاز دنده معکوس داده و سرعت میگیره.(در دوره موتوره بالاتر نیز تعویض میکنه,البته بستگی به مقدار فشردگی پدال گاز,شیب جاده و وزن ماشین داره).

در مورد معکوس دادن هم در هر لحظه که با tronic معکوس بدی اگه دور موتور به محدوده قرمز نره,معکوس میده ولی در مورده 2 به 1 حساس تره چون فشار زیادی وارد میشه ولی در حالت اتوماتیک با فشار گاز به راحتی با کمی مکس و بالا بردن دور موتور, معکوس 2 به 1 میده و با آخرین شتاب بقیه را جا میزاره!!

نکته دیگه هم اینکه اکثر سوال هایی که براتون پیش میاد به خاطر اینه که قکر میکنین در گیریبکس اتوماتیک هم مثل دستی از چرخ دنده استفاده میشه البته با توضیحاتی که باتلاق داد فکر کنم براتون روشن شده باشه.سیستم اتوماتیک بسیار پیچیدست.من خودم با دیدن اون همه سیمی که بهش متصل بود مبهوت شدم.

در مورد 206 هم بگم که روغن گیریبکس اون بر خلاف بعضی از اتومات های دیگه احتباجی به تعویض نداره.اصلا محلی برای دسترسی به اون تعبیه نشده.

sinad2
12 September 2006, 03:38 PM
دوستان سلام این هم یه نقشه از گیربکس اتوماتیک البته یکم کیفیتش کمه ولی میتونه کمکتون کنه

http://i7.tinypic.com/34o1rgl.jpg

Mr.Sina
29 November 2006, 06:00 PM
اقا این L تو گیربکس prado چیه!؟ من که گزاشتم روی L هیچ فرقی نکرد...

sinad2
30 November 2006, 09:45 AM
اقا این L تو گیربکس prado چیه!؟ من که گزاشتم روی L هیچ فرقی نکرد...
سلام.
در گيربكس هاي اتوماتيك ، براي زمانيكه شما ميخواهيد دندتون از يك با دو بيشتر نره ، مثلا" براي سرازيري ها يا جاده هاي خيس و گل ، از L1 و L2 استفاد ميكنن.
يهني در اولي بيشتر از دنده 1 نميره و در دومي بيشتر از دنده 2.

Mr.Sina
1 December 2006, 11:23 AM
سلام.
در گيربكس هاي اتوماتيك ، براي زمانيكه شما ميخواهيد دندتون از يك با دو بيشتر نره ، مثلا" براي سرازيري ها يا جاده هاي خيس و گل ، از L1 و L2 استفاد ميكنن.
يهني در اولي بيشتر از دنده 1 نميره و در دومي بيشتر از دنده 2.
خوب پس 2 و 3 و4 که روش هست معنیش چیه؟
من فکر می کردم مثلا اون 2 که نوشته اگه بزاریم روی اون حالت دیگه از 2 بالاتر نمی ره ......

shahrokh_al
3 December 2006, 10:38 PM
یه سوال:

من شنیده بودم که ماشینهای اتوماتیک وقتی توی d هستند دیگه عقب نمیرند. ولی من هم سوناتا و هم کمری رو تست کردم عقب میره و هیمنطور توی دنده عقب اگر شیب باشه جلو میره. اینجوری که خیلی خطرناکه چون کلاچی وحود نداره که با نیم کلاچ مانع این مسئله بشیم!

z_qz54
3 December 2006, 11:11 PM
یه سوال:

من شنیده بودم که ماشینهای اتوماتیک وقتی توی d هستند دیگه عقب نمیرند. ولی من هم سوناتا و هم کمری رو تست کردم عقب میره و هیمنطور توی دنده عقب اگر شیب باشه جلو میره. اینجوری که خیلی خطرناکه چون کلاچی وحود نداره که با نیم کلاچ مانع این مسئله بشیم!

خوب وقتی عقب میره گاز بدی خیلی کم ، وایمیسته ، الدز موبیل هم همینطور بود

shahrokh_al
4 December 2006, 03:25 AM
خوب وقتی عقب میره گاز بدی خیلی کم ، وایمیسته ، الدز موبیل هم همینطور بود

درسته. منتها بعضی مواقع ادم حواسش نیست و از این گذشته در سراشیبی و بخصوص مواقعی که فاصله کمه و باز بخصوص در دنده عقب من امتحان کردم تو همون فاصله کم تعویض پا از پدال ترمز به گاز ماشین خیلی حرکت میکنه!

El Padrino.
4 December 2006, 08:23 AM
نه دوستان در اتوماتیک کلاچ وجود داره زمانی که دارید می رید اگه پاتون رو از روی گاز بردارید دور موتور می ره روی 1000 و ماشین به حرکتش ادامه می ده پس کلاچی در اتوماتیک هست ولی در دنده معمولی اگه پاتون رو از روی گاز بردارید و کلاچ رو نگیرید دور موتور پایین نمی یاد و سرعت کم می شه
شما که در سر بالایی می خواهید بالا بروید و ماشین پایین می ره چون کلاچ رو می گیره باید یک پاتون رو روی ترمز بگذارید و دنده رو روی D بگذارید و با پای دیگرتون گاز بدید و ترمز رو ول کنید
نوع دیگر گیربکس اتوماتیک هست که هوشمند نام دارد مثل لندکروز که اگه توی سر بالایی دنده روی D باشه بدون ترمز گرفتن و استفاده از ترمز دستی ماشین می ایسته

z_qz54
4 December 2006, 05:48 PM
بله وجود داره و اون موقع هم که روی D هست و داره به عقب میره ، مثلا توی الدزموبیل 3 چهرام کلاچ گرفته شده.

aghdam
4 December 2006, 06:43 PM
خوب پس 2 و 3 و4 که روش هست معنیش چیه؟
من فکر می کردم مثلا اون 2 که نوشته اگه بزاریم روی اون حالت دیگه از 2 بالاتر نمی ره ......

تا اونجایی که من اطلاعات دارم L1 و L2 به ترتین برای زمان بارانب و برفی (لغزنده) طراحی شده و نحوه عوض کردن دنده ها رو طوری انجام می ده که کمترین احتمال لیز خوردن رو داشته باشه و زمان ترمز کردن هم کمتر لیز می خوره
البته حرف دوستمون هم صحیح هست که اجاز نمی ده سرعت زیاد بالا بره

El Padrino.
4 December 2006, 07:51 PM
دوستان من اگر وقت کنم کپی از دفترچه آوانته قسمت استفاده از گیربکس اتواتیک رو می زارم
بله مثلا حالت 3 برای یدک کشی و پیچ ها و گر دنه هاست و برای اعمال ترمز در سراشیبی ها و حالت 2 هم همین طور ولی اگه زیاد گاز بدی برای جلوگیری از افزایش نا گهانی دور موتور دنده بعدی انتخاب می شود ولی کم کم با معکوس زدان سرعت خودرو رو کم می کنه و L رو اگر انتخاب کنی در هر سرعتی هستی همون دنده رو نگه می داره ولی زمانی که سرعت کم شد تا حد دنده 1 خودش اتواتیک معکوس می زنه و دیگه بالا تر نمی ره

حالا که شهر ما یخ بندون شدیده ماشین رو بزنم بیرون ببینم با 2 و L چه تغییری حس می شه

Mr.Sina
5 December 2006, 12:13 AM
ولی ماشین من رو D که هست اگه تو شیب باشه می ایسته و عقب نمی ره!
روی R هم که باشه به همین صورت می ایسته.....

shahrokh_al
5 December 2006, 09:48 PM

ماشینتون چیه؟

Glimpser
5 December 2006, 10:09 PM
با تجربه من برای شتاب سریع گرفتن دوتا راه هست
1- پدال را تا انتها ناگهان فشار بدید
2- برای یک لحظه پارا از روی پدال برداشته و مجددا با فشار بیشتری روی آن فشار بیاورید
البته تجربه بروی اتومبیل بیوک و پونتیاک
دگمه اوردرایو قاعدتا باید باعث شود که تعویض دنده اتومات در دورهای بالاتری انجام شود
توجه داشته باشید که همونجور که دوستان گفتند تکنولوژِ ساخت و امکانات در گیربوکس های اتومات متنوع و در نتیجه نحوه کار با اونها کمی با یکدیگر متفاوته

Mr.Sina
6 December 2006, 07:39 PM
ماشینتون چیه؟
PRADO VX
البته مال بابامه..... خودم زانتیا دارم!

Mr.Sina
6 December 2006, 07:45 PM
با تجربه من برای شتاب سریع گرفتن دوتا راه هست
1- پدال را تا انتها ناگهان فشار بدید
2- برای یک لحظه پارا از روی پدال برداشته و مجددا با فشار بیشتری روی آن فشار بیاورید
البته تجربه بروی اتومبیل بیوک و پونتیاک
دگمه اوردرایو قاعدتا باید باعث شود که تعویض دنده اتومات در دورهای بالاتری انجام شود
توجه داشته باشید که همونجور که دوستان گفتند تکنولوژِ ساخت و امکانات در گیربوکس های اتومات متنوع و در نتیجه نحوه کار با اونها کمی با یکدیگر متفاوته
کاملا درسته....
امروزه overdrive در ماشین های اتوماتیک بستگی به میزان فشار پا بر روی پدال گاز داره....
مورد 2 شما روش خیلی خوبی هست.....

Sayeye Khorshid
23 April 2007, 04:22 PM
با سلام خدمت حضار
یه مختصر توضیحی در مورد دنده های اتوماتیک می خواستم
آیا دنده اتوماتیکها گیربکسی دارن که با افزایش سرعت دنده ها رو اتوماتیک عوض میکنه یا فقط یه دندست ؟

z_qz54
23 April 2007, 08:56 PM
با سلام خدمت حضار
یه مختصر توضیحی در مورد دنده های اتوماتیک می خواستم
آیا دنده اتوماتیکها گیربکسی دارن که با افزایش سرعت دنده ها رو اتوماتیک عوض میکنه یا فقط یه دندست ؟
بله،بستگی به فاکتورهایی که به مقاومت مسیر که به وزن - سرعت و موقعیت خودرو وابسته است دنده عوض میشود و یک دنده نیست.
اصول کاری آن به سادگی این است:
گیرباکس های اتومات خیلی ساده اند و فقط پیچیده به نظر میآیند و از یک مبدل هیدرولیکی و ست دنده خورشیدی که دارای ضریب دنده های مختلف میباشند و یک سیستم کنترل هیدرولیکی که آن هم نسبت به فاکتورهایی که از چند نقطه بدست می آورد دنده را تویض میکند که به طور مثال:
کنترل دیرجه گاز-سیستک کنترل دنده دستی-هیدرولیک کنترلر-کنترل گاورنر میشه نام برد.
اگر سوالی هست ؛ کاملا درخدمتم:icon_surp

web
25 April 2007, 02:41 AM
دوستان چند نكته در مورد استفاده از اين خودروها عرض مي كنم كه در ظاهر ساده به نظر ميان اما اگر رعايت بشن واقعا در افزايش طول عمر گيربكس و دفع خطر احتمالي مفيدن :

1 - هميشه بعد از خاموش كردن، دنده رو در وضعيت P قرار بدين.

2 - هيچگاه (تاكيد مي كنم هيچگاه) هنگام رانندگي در سراشيبي با N (خلاص) ماشينو ول نكنين. اين كار براي تمام اتومبيل ها خطرناكه و براي يك ماشين دنده اتومات به مراتب خطرناك تره. چون ترمز در بيشتر موارد از كار ميفته و اصطلاحا ترمز ماشين چوب ميكنه. دوستان من ديدم اسپرو چوب كرده و رفته تو جدول و خسارت زيادي خورده. پس اين قضيه رو خيلي جدي بگيرين.

3 - اگر دفعات اول رانندگي با ماشين دنده اتوماتيك هست، پاي چپ رو به كل بكشين عقب و اصلا حتي نزديك پدال ها هم نيارين. چون شما عادت به رانندگي با گيربكس معمولي رو دارين و در هنگام كاهش سرعت ناگهاني يا رسيدن به ميدان و ... ، پاي چپتون غيرارادي حركت ميكنه و به هواي سابق كه كلاچ رو براي معكوس ميگرفته با شدت روي ترمز فشار مياره و ماشين ترمز ميخ ميزنه و ممكنه پشت سري خداي ناكرده بهتون بزنه. (اگر فاصله پا زياد باشه بعد از طي مقداي از مسافت پا تا ترمز، به خودتون مياين و از انجام اين كار جلوگيري ميكنين.)

4 - براي افزايش طول عمر گيربكس سعي كنين هميشه بعد از روشن كردن ماشين اول پدال ترمزو نگه دارين بعد دسته دنده رو در D قرار بدين تا دنده ها به يكباره با هم درگير نشن. كلا اگر به اين كار عادت كنين بهتره چون خيلي وقتا ممكنه فكرتون مشغول باشه و ماشينو رو D بذارين و ماشين راه بيفته و حواستون نباشه.

5 - زماني كه ميخواين به ماشين نفس بدين و معكوس بكشين، به پدال گاز ضربه نزنين و خيلي نرم و پيوسته تا هرجا خواستين فشارش بدين. چون ضربه زدن به پدال ممكنه به گيربكس شوك وارد كنه.

6 - قبل از خريد يك ماشين دنده اتوماتيك قبلش بيشترين قدرت ماشين در دور موتور معينو از اينترنت يا يك منبع ديگه دربيارين و بعد باهاش يك دور بزنين و در اين بين يكبار پدالو تا ته فشار بدين ببينين اگر ماشين دنده رو در دور موتوري خيلي كمتر از دور موتور ماكسيمم قدرت عوض كرد (بيش از 1000rpm اختلاف داشت و زير اون اشكال نداره) پيشنهاد مي كنم به فكر يك ماشين ديگه باشين!

نگران نباش سينا جان. در شيب اين كاملا طبيعيه و گيربكس ماشين هيچ مشكلي نداره.

Mr.Sina
25 April 2007, 02:23 PM
دوست خوبم جناب web یک سوال داشتم:
همونطور که می دونید پرادو تیپ ترونیک نداره و ترتیب دنده هاش به این صورته:
L.2.3.4.D.N.R.P
من خودم همیشه که می خوام با ماشین معکوس بدم یا زیادی بگازم از L که دنده 1 هست شروع می کنم وبه ترتیب دنده ها رو زیاد و کم می کنم و تقریبا گیربکس مثل تیپ ترونیک عمل می کنه....
می خواستم ببینم این کار برای گیربکس مشکلی ایجاد می کنه یا نه....
این هم عکس ترتیب دنده ها
http://tinypic.com/view.php?pic=4523l0o

web
25 April 2007, 02:40 PM
البته سينا جان بهتره شما اين كارو كمتر انجام بدي چون در دراز مدت ممكنه به گيربكس آسيب وارد كنه. وقتي گيربكسي تيپ ترونيك داره يعني مجموعه تعويض دستي دنده ميشه يكي از برنامه هاي ECU. پس شما وقتي از حالت D روي تيپ ترونيك قرار ميدي، تنها همون بار اول يك برنامه جاي خودشو به يك برنامه ديگه ميده و در طول تعويض دستي اين حالت ثابت ميمونه.
اما در گيربكسي كه 1 2 3 داره، هركدوم از اين حالت ها چون براي يك شرايط مخصوص تعبيه شدن داراي برنامه مخصوص به خودشون در ECU هستن و به همين دليل وقتي شما ميخواي بعنوان تعويض دستي از اونا استفاده كني شما مدام در حال تغيير برنامه هاي ECU هستين و اين بهش فشار مياره.

El Padrino.
25 April 2007, 02:43 PM
سیناخان نه اشکالی نداره
در ضمن توضیحات جناب وب منم چند تا تذکر بدم :
1- هنگام استارت زدن گیربکس را در وضعیت p قرار دهید و هیچ گاه روی N استارت نزنید مگر زمانی که خودرو در حال حرکت خاموش شود
2-تا توقف کامل خودرو گیربکس را در وضعیت P ندهید
3-هر گاه که می خواید دنده را از Dبه Rیا از Rبه Dتغییر دهید 3 ثانیه خودرو را خلاص کنید و سپس وضعیت را تغییر دهید
4- قبل از خاموش کردن خودرو گیربکس را در و ضعیت p قرار دهید
5-در توقف ها طولا نی گیربکس را در وضعیت P قرار دهید
6- هیچ گاه قبل از کشیدن ترمز دستی گیربکس را در وضعیت Pنگذارید پس از کشیدن ترمز دستی گیبکس را در وضعیت p قرار دهید

Mr.Sina
25 April 2007, 03:45 PM
باتشکر از توضیحات جناب web و حسن عزیز
من هم زیاد این کار رو انجام نمی دم ... به غیر از بعضی وقتا که خیلی هوس گازیدن کنم که اونم کم پیش میاد....
راستی حسن عزیز
در مورد توضیحی که در سطر 6 فرمودید راستشو بخواید من شک دارم به این صورت باشه...
چون خیلیا هستن که اصلا از ترمز دستی استفاده نمی کنن و فقط ماشین رو در حالت P قرار می دن...
و دلیلی هم نداره که حتما ترمز دستی رو بکشیم بعدش ماشینو روی P قرار بدیم....

nojex
25 April 2007, 05:42 PM
فکر کنم گرفتن ترمز برای ورود به park کافی باشه .

Mr.Sina
25 April 2007, 08:02 PM
فکر کنم گرفتن ترمز برای ورود به park کافی باشه .
دقیقا همینطوره!!
من هم اکثرا از ترمز دستی استفاده نمی کنم و موقعی که ماشینو در وضعیت P قرار می دم اروم ترمز می کنم که دنده به اهستگی در گیر بشه....

z_qz54
26 April 2007, 12:25 AM
تاحالا از D روی P بردید توی حرکت؟ من یک بار اشتباه کردم با الدزمبیل،وقتی بوق زد تازه فهمیدم چی شده.
جالبه که عمل نکرد و کلاچ گرفته شد.
مشکل تغییر وضعیت دنده در حرکت فکر کنم فقط مختص گیرباکس های هیدرولیکی باشه نه هیدرو الکترونیکی.
الان همه گیرباکس های اتوماتیک سوپاپ تعدیل خلا رو دارند و کارش میزان کردن گشتاور گیرباکس با دنده است که اگر شما اهرم را رد کنید از حالتی که در آن هست،تقسیم فشار انجام نگرفته که بخواهد بسته شود یا به مدلاتور فرمانی داده شود.البته در گیرباکس های خیلی قدیمی بود که مدلاتور هم تقسیم فشار رو بر عهده داشت.

El Padrino.
26 April 2007, 09:41 AM
دوستان والا من توی دفترچه راهنمای آوانته خوندم گفت اول ترمز دستی رو بکشید بعد در وضعیتPقرار دهید و در جایی دیگر اخطار داده بود که هرگز تا مانی که ترمز دستی رو نکشیدید گیربکس را در وضعیت Pقرار ندهید

El Padrino.
26 April 2007, 09:43 AM
بله منم اولی که ماشین رو گرفته بودم این کار رو کردم خلی علجه داشتم توی سرعت گیربکس را روی P گذاشتم ماشین در جا قفل کرد حتی 1 متر لاستیک های جلو روی زمین کشیده شدند

ali206-5
15 May 2008, 05:01 PM
در دفترچه سوناتا نوشته که زمانی که میخواهید حالت دنده را از P به R یا از N به D و یا از D به N تغییر دهید ، برای ایمنی بیشتر پدال ترمز را فشار دهید .

حالا فرض کنید پشت چراغ قرمز هستید و ماشین کامل ایستاده و وضعیت بر روی N میباشد ، حالا چراغ سبز شده و میخواهید حرکت کنید ، باز هم ضروریه که پا را روی پدال ترمز فشار بدید و بعد حالت D را انتخاب کنید ؟

و حالا در نظر بگیرید که ماشین یه جا پارک هست و میخواهید از P به R بروید ، آیا باز هم ضزوریه که پا را روی پدال ترمز فشار بدید و بعد حالت R را انتخاب کنید ؟

حالا فرض کنید ماشین با سرعت کم در حال حرکت است ( مثلا توی سرازیری ) و دنده را از D به N تغییر میدهیم ، آیا این هم مشکلی داره ؟

اگر بدون اینکه پدال ترمز را فشار دهیم این کارها را انجام بدهیم چه ضرری داره؟
مرسی

karash501
15 May 2008, 05:55 PM
در دفترچه سوناتا نوشته که زمانی که میخواهید حالت دنده را از P به R یا از N به D و یا از D به N تغییر دهید ، برای ایمنی بیشتر پدال ترمز را فشار دهید .

حالا فرض کنید پشت چراغ قرمز هستید و ماشین کامل ایستاده و وضعیت بر روی N میباشد ، حالا چراغ سبز شده و میخواهید حرکت کنید ، باز هم ضروریه که پا را روی پدال ترمز فشار بدید و بعد حالت D را انتخاب کنید ؟

و حالا در نظر بگیرید که ماشین یه جا پارک هست و میخواهید از P به R بروید ، آیا باز هم ضزوریه که پا را روی پدال ترمز فشار بدید و بعد حالت R را انتخاب کنید ؟

حالا فرض کنید ماشین با سرعت کم در حال حرکت است ( مثلا توی سرازیری ) و دنده را از D به N تغییر میدهیم ، آیا این هم مشکلی داره ؟

مرسی
مگه دنده سوناتا بدون ترمز از p به r جا ميره؟؟!!اينكه گفته از D ميخواي بذاري n ترمز بگيرم منظورش اين بوده ماشين كه خلاص شد در نره وگرنه لزومي نداره تو حركت هم هيچوقت از d به N نذاريد چون اگه دوباره بخوايد بذاريد رو d ممكنه دنده خوب جا نره و ماشين بپره واسه گيربكس هم ضرر داره وقتي دور موتور بالاست بذاريد رو d

nojex
15 May 2008, 07:20 PM
در دفترچه سوناتا نوشته که زماني که ميخواهيد حالت دنده را از P به R يا از N به D و يا از D به N تغيير دهيد ، براي ايمني بيشتر پدال ترمز را فشار دهيد .

حالا فرض کنيد پشت چراغ قرمز هستيد و ماشين کامل ايستاده و وضعيت بر روي N ميباشد ، حالا چراغ سبز شده و ميخواهيد حرکت کنيد ، باز هم ضروريه که پا را روي پدال ترمز فشار بديد و بعد حالت D را انتخاب کنيد ؟

و حالا در نظر بگيريد که ماشين يه جا پارک هست و ميخواهيد از P به R برويد ، آيا باز هم ضزوريه که پا را روي پدال ترمز فشار بديد و بعد حالت R را انتخاب کنيد ؟

حالا فرض کنيد ماشين با سرعت کم در حال حرکت است ( مثلا توي سرازيري ) و دنده را از D به N تغيير ميدهيم ، آيا اين هم مشکلي داره ؟

اگر بدون اينکه پدال ترمز را فشار دهيم اين کارها را انجام بدهيم چه ضرري داره؟
مرسي

در موردD-N اين کار براي اينه که ماشين ناگهاني حرکت نکنه و تو حالت سپر به سپر به ماشين جلو برخورد نکنه بنابر اين بهتره که هميشه قبل از تعويض موقعيت دنده ترمز گرفت اما اگه دقت کرده باشين يک سري از موقعيت ها اصلا در ماشينتون بدون ترمز درگير نميشن و روي تصوير شيفتر هم يک سري موقعيت ها با فلش مشخص شده که بدون نياز به ترمز درگير ميشن و يک سري با هاشور که حتما بايد ترمز رو بگيريد . مثلا برعکس اين حالت يعني تعويض D بهN هم نيازي به ترمز نداره اما به هيچ وجه نبايد ماشين اتوماتيک رو در حرکت خلاص کرد دليل اول اينه که باز هم موتور کار ميکنه و چون توربين خروجي حرکت ميکنه اما وروي با سرعت کمتري مي چرخه فشار خيلي زيادي به هيدروليک گيربکس وارد ميشه و وقتي دنده رو جا ميزنيد هم فشار زيادي به شفت ها وارد ميشن چون دور بالا تر از دنده 1 ( شروع ) هست . اين کار بعد از مدتي باعث روغن ريزي گيربکس و کلي مشکل ديگه ميشه . اصلا نبايد در حالت حرکت خلاص باشه .  
تمام دنده هايي که از حالت p شروع ميشه يا به اون ختم ميشه هم بايد با ترمز باشه و بدون ترمز تعويض اصلا انجام نميشه و گيربکس خلاص ميشه . در حالت p ماشين هايي که هوشمند هستند که گفتم خلاص ميشن اما در ماشين هاي قديمي تر به علت قرار گرفتن پين پارک در توربين خروجي گيربکس اسيب جدي ميبينه و ممکنه پره ها خرد بشه .

karash501
15 May 2008, 08:53 PM
چون R قبل از P قرار گرفته تا از اون نگذرين به P نميرسين كه البته اگه تو حركت رو R هم بره پدر گيربكس درمياد فكر كنم بعضي ماشينا واسه از N به R رفتن هم احتياج به فشار دادن يه دكمه رو دسته دنده دارن
درباره عوض كردن دنده تو حالت دستي واسه گيربكساي تيپ ترونيك نكته ي خاصي وجود نداره؟

ali206-5
15 May 2008, 10:50 PM
آخرش در زمان تعویض N به D زمانی که ماشین کاملا متوقف هست ، فشردن پدال ترمز الزامی هست یا نه ؟
اگر پدال ترمز را فشار ندیم ضرری داره ؟(حالا فرض کنيد پشت چراغ قرمز هستيد و ماشين کامل ايستاده و وضعيت بر روي N ميباشد ، حالا چراغ سبز شده و ميخواهيد حرکت کنيد ، باز هم ضروريه که پا را روي پدال ترمز فشار بديد و بعد حالت D را انتخاب کنيد ؟)

Glimpser
15 May 2008, 11:16 PM
چرا در حالت تیپ ترونیک به سوناتا در یک لحظه نمیشه بیشتر از 2 دنده معکوس داد ؟ ایا راهی داره ؟؟
دفترچه راهنمای سوناتا را از کجا میشه گیر اورد ؟

ali206-5
16 May 2008, 12:29 AM
توی دفترچه راهنما این ها را در این مورد نوشته .
البته با گوشی موبایل عکس گرفتم و برای کم حجم شدن ، کیفیت را خیلی پایین آوردم اما میشه خوند .

http://persianhit.com/others/s11.gif

http://persianhit.com/others/s12.gif

nojex
16 May 2008, 12:39 AM
آخرش در زمان تعويض N به D زماني که ماشين کاملا متوقف هست ، فشردن پدال ترمز الزامي هست يا نه ؟
اگر پدال ترمز را فشار نديم ضرري داره ؟(حالا فرض کنيد پشت چراغ قرمز هستيد و ماشين کامل ايستاده و وضعيت بر روي N ميباشد ، حالا چراغ سبز شده و ميخواهيد حرکت کنيد ، باز هم ضروريه که پا را روي پدال ترمز فشار بديد و بعد حالت D را انتخاب کنيد ؟)

بهتره که اين کار رو نکنيد اما چون ماشين حرکت نداره و دور نگرفته خيلي مسئله ساز نيست . اما من توصيه مي کنم از ترمز استفاده کنيد

El Padrino.
16 May 2008, 11:26 AM

مرسی

برای p به وضعیب های دیگه ضرورت داره چون اگه گیربکس در حالت p باشه و خودرو یک کم تکون بخوره و جا به جا بشه زمانی که اهروم رو جا به جا می کنید ماشین تکون می خوره و برای گیربکس خیلی ضرر داره برای همین باید ترمز رو بگیرید تا ماشین تکون نخوره

ali206-5
23 May 2008, 03:08 PM
طبق دفترچه سوناتا :

http://persianhit.com/others/auto1.gif

اما در جای دیگری گفته ، همیشه پدال ترمز را فشار بدهید ، هنگامیکه از P یا N به R یا D انتقال میدهید .
البته میشه اینجور برداشت کرد که اگر ماشین کامل ایستاده باشه ، میشه بدون فشردن پدال ترمز ، مثلا از N به D حرکت کرد .
درسته ؟

karash501
23 May 2008, 03:33 PM
از p به d كه اصلا بدون ترمز امكانپذير نيست يعني دسته دنده از جاش تكون نميخوره ولي از n به d به نظر من ترمز هيچ لزومي نداره چون وقتي دنده رو رو d ميذاريد كه حتما ميخوايد شروع به حركت كنيد

castilla_ht
23 May 2008, 05:48 PM
دوسته عزیز تو سوناتا بر عکس ماکزیما اجازه می ده بدون ترمز از هر دنده ای به دنده دیگه بری حتی از پارکینگ
حالا مسله مزایا و معایبشه

karash501
23 May 2008, 07:01 PM
حتي تو ماشيناي اتوات قديمي هم فكر كنم براي درومدن از پارك احتياج به ترمز بود به نظر من از p به r گذاشتن بدون ترمز خطرناكه مخصوصا اول صبح كه ماشين گاز ميخوره فكر كنم تو دفترچه جنتو ديدم واسه از n به r رفتن احتياج به فشار دادن يه دكمه رو دسته دنده بود اينم چيز خوبيه واسه اينكه اشتباها تو حركت ماشينو به r يا p نبريم

castilla_ht
23 May 2008, 07:29 PM
اره تو دفترچه سونوتا هم نوشته ولی قفلشو نذاشته یعنی چه ماشین روشن یا خاموش یا در حال حرکت بدون ترمز یا ضامنی همه دنده ها تعویض میشن
ولی تو ماکسیما مثلا اگه دنده رو پارکینگ نبود حتی سویچم رو نمیتونستی از جاش خارج کنی

karash501
23 May 2008, 07:55 PM
مزدا3 هم مينطوره سوييچ فقط رو p درمياد...رو همه حالت ها استارت هم ميخوره؟

El Padrino.
23 May 2008, 08:34 PM
حتي تو ماشيناي اتوات قديمي هم فكر كنم براي درومدن از پارك احتياج به ترمز بود به نظر من از p به r گذاشتن بدون ترمز خطرناكه مخصوصا اول صبح كه ماشين گاز ميخوره فكر كنم تو دفترچه جنتو ديدم واسه از n به r رفتن احتياج به فشار دادن يه دكمه رو دسته دنده بود اينم چيز خوبيه واسه اينكه اشتباها تو حركت ماشينو به r يا p نبريم
خودرو های جدید و امروزی برای تغییر حالت های خاص باید حتما ترمزشون رو بگیرید
آوانته نیازی به ترمز گرفتن نداره ولی باید ضامن رو بگیرید
از P به R ضامن باید گرفته بشه و همین طور از R به P
از R به N بدون ضامن جا به جا میشه ولی از N به R باید ضامن رو بگیرید
از N به D و از D به N بدون ضامن
از 3 به D و از D به 3 بدون صامن از 3 به 2 با ضامن و از 2 به 3 بدون ضامن
از L به 2 بدون ضامن و از 2 به L با ضامن
استارت هم فقط روی N و P میخوره که توی دفترچش نوشته روی N استارت زدن رو توصیه نمی کنیم حتما روی P باشه

ali206-5
23 May 2008, 08:48 PM
خب پس چرا سوناتا این سیستم های ایمنی را نداره ؟
معایب و مزایای خاصی داره ؟ :122:

احمدLX
23 May 2008, 10:10 PM
اول صبح که دور موتور بالا هست دنده رو عوض نکنید صبر کنید تا دور موتور عادی بشه بعد از حالت p خارج بشید
البته خودم همیشه تو تمام حالات از ترمز استفاده میکنم و در حالت n هم ماشین رو زیاد روشن میکنم حالا نمیدونم چرا تو دفترچه آوانته نوشته از حالت n موقع استارت استفاده نکنید

http://www.phalls.com/images_phalls/misc/progress.gif

castilla_ht
23 May 2008, 10:24 PM
مزدا3 هم مينطوره سوييچ فقط رو p درمياد...رو همه حالت ها استارت هم ميخوره؟

فقط تو n,p استارت می خوره

El Padrino.
24 May 2008, 12:08 PM
بفرمایید :
http://img37.picoodle.com/img/img37/4/5/24/f_1m_d69d21d.jpg

nojex
24 May 2008, 05:02 PM
اره تو دفترچه سونوتا هم نوشته ولی قفلشو نذاشته یعنی چه ماشین روشن یا خاموش یا در حال حرکت بدون ترمز یا ضامنی همه دنده ها تعویض میشن
ولی تو ماکسیما مثلا اگه دنده رو پارکینگ نبود حتی سویچم رو نمیتونستی از جاش خارج کنی

در حالتی که بدون ترمز دنده رو عوض کنید از خلاص به قبل رو
( R , P ) درگیر نمی کنه . در دفترچه سوناتا هم نوشته که اگه بدون ترمز تغییر داده بشه دنده درگیر نمیشه

ali206-5
24 May 2008, 05:15 PM
در مورد D به N و غیره چی نوشته ؟

karash501
24 May 2008, 07:07 PM
فقط تو حركت رو n نذار وقتيم كه ماشين وايساده ميذاريد رو n درست مثل خلاص كردن دنده معمولي فقط بايد حواستون به شيب باشه كه ماشين عقب جلو نره

castilla_ht
24 May 2008, 10:03 PM
در حالتی که بدون ترمز دنده رو عوض کنید از خلاص به قبل رو
( R , P ) درگیر نمی کنه . در دفترچه سوناتا هم نوشته که اگه بدون ترمز تغییر داده بشه دنده درگیر نمیشه
دوسته عزیز چطور درگیر نمی کنه
ماشین من 2007 هست و درگیرم می کنه !

ali206-5
24 May 2008, 10:08 PM
فقط تو حركت رو n نذار وقتيم كه ماشين وايساده ميذاريد رو n درست مثل خلاص كردن دنده معمولي فقط بايد حواستون به شيب باشه كه ماشين عقب جلو نره

توی دفترچه مزدا3 در مورد تعویض دنده ها و مخصوصا N به D چی نوشته ؟
میشه یک اسکن از این صفحه از دفترچه بزارید ؟

nojex
25 May 2008, 03:45 AM
دوسته عزیز چطور درگیر نمی کنه
ماشین من 2007 هست و درگیرم می کنه !

بنده هم روز سوم یا چهارم که ماشین رو تحویل گرفته بودیم اُشتباها این کار رو کردم یعنی از d بردم توی r به جای n و ماشین فقط خلاص شد . بعدا دیدم توی دفترچش دقیقا اشاره کرده که در صورت این کار اتوماتیک خلاص میشه گیربکس
یعنی می فرمایید شما این کار رو انجام دادید و گیربکس هم عکس العمل نشون داده !؟ در این صورت باید حتما گیربکستون رو عوض کنید چون تغییر دنده به این شکل کاملا گیربکس رو داغون می کنه .

ali206-5
25 May 2008, 12:23 PM
بنده هم روز سوم یا چهارم که ماشین رو تحویل گرفته بودیم اُشتباها این کار رو کردم یعنی از d بردم توی r به جای n و ماشین فقط خلاص شد . بعدا دیدم توی دفترچش دقیقا اشاره کرده که در صورت این کار اتوماتیک خلاص میشه گیربکس
یعنی می فرمایید شما این کار رو انجام دادید و گیربکس هم عکس العمل نشون داده !؟ در این صورت باید حتما گیربکستون رو عوض کنید چون تغییر دنده به این شکل کاملا گیربکس رو داغون می کنه .

کجای دفترچه نوشته که اگر اشتباهی از D به R حرکت بدیم ، اتوماتیک آزاد میشه ؟
اگر میشه شماره صفحه لطفا .

nojex
25 May 2008, 01:47 PM
کجای دفترچه نوشته که اگر اشتباهی از D به R حرکت بدیم ، اتوماتیک آزاد میشه ؟
اگر میشه شماره صفحه لطفا .

صفحه 11-13 بخش دو قسمتی که در گوشه سمت راست بالای صفحه عکس شیفتر رو قرار داده و با فلش های سفید و هاشور خورده مشخص شده . قسمت نوت های صفحه 13 باید باشه . البته به نظر آزاد نمیشه تا حالت n عمل می کنه ولی بعد فرمان نمی گیره .

castilla_ht
25 May 2008, 07:54 PM
دوسته عزیز من تو سانتافه پدرم تو سرعت خیلی کم هم امتحان کردم درگیرم شد
ماشین رو ول کردم اروم اروم بره جلو بعد بدون ترمز گذاشتم عقب یه مکثی کرد و شروع به دنده عقب رفتن کرد !
2 تاش یعنی خرابه ؟

El Padrino.
25 May 2008, 08:22 PM
والا گیربکس آوانته با سوناتا فرق داره ولی اگه توی سرعت مثلا 60 تا دنده رو جا بزنید جا میره ولی خلاصه اگه گاز بدید یک دنده مناسب رو درگیر می کنه

GUESS
25 May 2008, 09:25 PM
دوستان گفتن كه رو دنده ي تيپ ترونيك حين رانندگي ميشه از اتومات به معمولي تبديل كرد و بالعكس
يه سوالي كه واسه من پيش اومده اينه كه ما داريم با يه سرعت بالايي ميريم
الان كه از اتومات به معمولي ميندازيم بايد رو كدوم دنده بندازيم؟

اصلا اگه ميشه يه آموزش كلي يكي لطف كنه و بذاره

ممنون :lover:

nojex
25 May 2008, 09:45 PM
دوسته عزیز من تو سانتافه پدرم تو سرعت خیلی کم هم امتحان کردم درگیرم شد
ماشین رو ول کردم اروم اروم بره جلو بعد بدون ترمز گذاشتم عقب یه مکثی کرد و شروع به دنده عقب رفتن کرد !
2 تاش یعنی خرابه ؟

شما که اول فرمودی سوناتا و بنده هم تجربه خودم رو خدمتتون عرض کردم بنده هم سرعت چندانی نداشتم اما ارام نبود شاید 30-40 کیلومتر نه بیشتر . حالا سانتا فی رو دقیق نمی دونم اما طی چند روز آینده سعی می کنم یک توضیح مفصل و با جزییات در مورد گیربکس های هیوندای خدممتون بدم .

castilla_ht
25 May 2008, 11:07 PM
دوسته عزیز تجربه اول با سونوتا خودم بود
بعد شما فرمودین گیربکس ماشین من خرابه من هم با سانتافه تست کردم و نتیجه مشابه بود

ali206-5
26 May 2008, 01:14 AM
دوستان گفتن كه رو دنده ي تيپ ترونيك حين رانندگي ميشه از اتومات به معمولي تبديل كرد و بالعكس
يه سوالي كه واسه من پيش اومده اينه كه ما داريم با يه سرعت بالايي ميريم
الان كه از اتومات به معمولي ميندازيم بايد رو كدوم دنده بندازيم؟

اصلا اگه ميشه يه آموزش كلي يكي لطف كنه و بذاره

ممنون :lover:

وقتی از حالت اتوماتیک به دستی بری ، با همون دنده ای که داشته میرفته ادامه میده .
مثلا اگر با 3 میرفته و شما به حالت تیپ ترونیک انتقال بدید ، دنده 3 را نشون میده ولی از اون موقع تعویض با شماست .

pooriai00
21 June 2008, 12:56 PM
با سلام،
دوستان من یسری اطلاعات دارم که فکر کنم بدردتون بخوره :icon_cool
اولا این گیریبکس تیپترونیک رو پروشه اختراع کرد ، با این هدف که لذت رانندگی با دنده اتوماتیک افزایش پیدا کنه و در مواقعی که ترجیح میدین ماشینتون راحتیه یه ماشین اتوماتیک رو داشته باشه!
مشکل اصلی این گیریبکس این بود که سیستم مکانیکی که بتونه تعویض دنده دستی رو هم ممکن کنه فوق العاده پیچیده و ناکار آمد بود پس یه مرکز کنترل ( کامپیوتر ) رو مسئول فرمان دادن به گیریبکس کردن و دسته دنده وسیله ارتباط شما با این مرکزه نه بیشتر ! یعنی چند تا دکمه هم همون کارو میتونه انجام بده ! به کمک این مرکز شما وقتی در حالت دستی با دنده 4 حرکت می کنید ، ناگهان توقف میکنید و دوباره حرکت میکنید دنده به 1 بر میگرده یا مثلا نمیتونید وارد محدوده قرمز دور موتور بشین ...
همینطور نمیتونید از دنده D به R تعویض دنده کنید ( میتونیدد بکنید ولی کیه که حرف شما رو گوش بده:icon_mrgr !) اما برنامه ریزیه این سیستم برای ماشین های مختلف متفاوته و اینکه با چه سرعتی این کارو بکنید تا گیریبکس خلاص شه به ماشینتون برمیگرده اما هیچ آسیبی به گیریبکس نخواهد رسید، در ضمن امتحان کردن این سیستم مثل کوبیدن ماشین به دیوار بتونی برای تست کردن ایربگ ماشینه !! که زیاد منطقی نیست :icon_twis
اوناییکه دوست دارن take off بزنن هم به راحتی با هر ماشینه اتوماتیکی میتونن این کارو بکنن کافیه سیستم پایداری رو خاموش کنید ( اگه ماشینتون داره ) ماشین رو در حالت خلاص قرار بدین دور موتور را ببرین بالا حالا بدون اینکه گاز رو رها کنید دنده رو در حالت درایو قرار بدین و بعد از چندین بار لذت بردن از کف کردن عابرین پیاده خودتون ماشین رو ببرین تعممیر گاه و بهای لذتی رو که بردین پرداخت کنید .
موفق باشید

pouya_yz
21 June 2008, 09:53 PM
مشکل اصلی این گیریبکس این بود که سیستم مکانیکی که بتونه تعویض دنده دستی رو هم ممکن کنه فوق العاده پیچیده و ناکار آمد بود پس یه مرکز کنترل ( کامپیوتر ) رو مسئول فرمان دادن به گیریبکس کردن و دسته دنده وسیله ارتباط شما با این مرکزه نه بیشتر ! یعنی چند تا دکمه هم همون کارو میتونه انجام بده !

خیلی ممنون دوست عزیز از اطلاعاتتون . من متوجه شدم که در گیربکس تیپ ترونیک دسته دنده در حالت M فقط ارتباط الکترونیکی داره و ارتباطش مکانیکی نیست .

حالا سوال من اینه : آیا در حالت تعویض اتوماتیک معمولی P-R-N-D هم در ماشینهای جدید (مثل 206) این تعویض الکترونیکیه یا همچون ماشینهای قدیمی تر مکانیکیه ؟! یا بعبارت دیگه در حالت اتومات معمولی دسته دنده عملکرد مکانیکی داره یا الکترونیکی ؟

pooriai00
21 June 2008, 10:54 PM
اصولا گیریبکس یکی از قسمت های دقیقه که طراحی و ساختش رعایت خیلی از نکات رو میطلبه ، در مورد ماشین هایی مثل 206 ، هیوندایی و... دسته دنده در حالت اتوماتیک تویه یه مدار مکانیکی هم قرار میگیره اما باز هم توسط کامپیوتر کنترل میشه اما در ماشین های خاصی مدار مکانیکی کاملا حذف شده !خیلی ها آینده ماشین رو همین ترکیب کامپیوتر و مکانیسم های مکانیکی میدونن! خارج کردن فرمون از سیکل مکانیکی و کنترل توسط کامپیوتر هم تو راهه !( هنوز مشکلاتی داره که چند مدل ساخته شده توسط جنرال موتورز تعریفی از آب در نیامدن !)
اینم اضافه میکنم گیربکس های حرفهای که واقعا دقیق و خارق العاده هستن و در موتورهای مسابقه ای ، ماشین های فرمول یک ، ماشین های سوپر اسپرت شهری مثل Alfa Romeo Selespeed یا مازاراتی جدید و.... استفاده میشن از نوع Sequential هستن این گیریبکس نیازی به کلاچ نداره ( فقط در حالت ایستادن از کلاچ استفاده میشه !) و سیستم کارش به طور ساده، هم دور کردن چرخ دنده ها و درگیر کردنشونه بدون از حرکت نگه داشتن اونهاست ! تصور کنید چه شتابی حاصل میشه البته اگه به صدای این خودروها یا موتورها رو گوش کنید میبینید که در هنگام تعویض دنده چقدر سرعت دارن :icon_twis
DSG , SMG هم هستن که ترکیب این گیریبکس های حرفه ای با تیپترونیک هستن و برای کاربری شهری استفاده میشن !
راستی هدف از طراحی این گیریبکس های حرفها تمرکز بیشتر موتور سواران بود که نیازی به گرفتن کلاچ نداشته باشن ولی آخرش به اینجا ختم شده که تعویض دنده فقط با چند میلی ثانیه ناقابل صورت میگره !

parsa s
16 August 2008, 06:08 PM
سوپاپهای هیدرولیکی(hydraulic valves)

وظیفه ی سوپاپها در گیربکس اتوماتیک درگیر کردن و یا خلاص کردن کلاچها و باندها می باشد. سوپاپها در محفظه ای به نام جعبه ساعت قرار دارند.
سوپاپها با توجه به وظایفشان به دو دسته تقسیم میشوند.
·سوپاپهای تعیین کننده ی مسیر جریان و فشار، که خط سیر روغن را مشخص میکند. این سوپاپها یک مسیر را قطع و یا وصل میکنند . بدون اینکه فشار مدار را کم و زیاد کند این سوپاپها معمولا بنام سوپاپهای تعویض نامیده میشوند.
·سوپاپهای تنظیم کننده که جریان و فشار را کنترل میکنند.این سوپاپها فشار روغن را هنگامی که از ان عبور میکند تغییر میدهند .

تنگنا:(orifice)
تنگنا وسیله ای ساده برای کنترل نمودن جریان و فشار است. میتوان گفت مانعی برای جریان روغن میباشد.وقتی که جریان ارسالی پمپ به یک تنگنا میرسد ،فضای کافی برای عبور ندارد و در نتیجه باعث عمل تاخیر فشار میشود.بنابراین اختلاف فشاری قبل و بعد از تنگنا به وجود می اید و این اختلاف فشار تا زمانی که مسیر جریان بعد از تنگنا مسدود شود(کلاچ و یا باند درگیر شود) وجود دارد.
با استفاده از تگنا درگیری کلاچ و یا باند با ملایمت و کیفیت بهتر صورت میگیرد و از درگیری خشن ان جلوگیری میکند.
http://falkom.persiangig.com/1.jpg
سوپاپهای یکطرفه: (check valves)
این سوپاپها اجازه ی عبور جریان در یک جهت را به جریان هیدرولیک میدهد و در دو نوع ساچمه ای و صفحه ای موجود است.

سوپاپهای اطمینان (relief valves)
سوپاپ اطمینان یک سوپاپ یکطرفه فنردار میباشد که در برخی موارد قابل تنظیم می باشد.این سوپاپ به طور فرعی در مسیر پمپ قرار دارد و هنگامی که فشار سیستم از حد معینی بالاتر رفت مدار خروجی را به مخزن متصل میکندو باعث میشود که فشار مدار از یک مقدار تعیین شده بالا نرود البته باید گفت که این سوپاپ برای تعدیل فشار مناسب نیست چرا که به طور لحظه ای کار میکند.
سوپاپ اطمینان در کلاچ هیدروستاتیک(torque converter)باعث میشود که همیشه روغن تحت فشار کمی قرار گیرد و همچنین در هنگام خاموشی از تخلیه روغن جلوگیری میکند.

سوپاپ های ماسوره ای و یا قرقره ای : (spool valves)
وقتی که تعداد مسیرها زیاد باشد و یا اینکه به واکنش بیش از یک فشار احتیاج داشته باشیم از سوپاپ قرقره ای استفاده میشود.در انواعی که سوپاپ توسط توسط فنر و فشار روغن عمل میکند با افزایش فشار و یا چند برابر کردن سطح عکس العملی ،فشار میتواند بر نیروی فنر غلبه کند و مسیرهایی را باز کند و یا ببندد.سوپاپ همیشه در جهت نیروی بزرگتر خواهد بود.با توجه به شرایط میتوان سطح های عکس العملی مختلفی را در یک سوپاپ ماسوره ای طراحی کرد.
سوپاپ تعدیل: regulator valve))
سوپاپ تعدیل برای کنترل فشار به کار رفته است و مانند یک سوپاپ اطمینان عمل میکند تفاوت انها در این است که سوپاپ اطمینان ،فشار را در یک حد معین کنترل میکند که به نیروی فنر و سطح عکس العملی ساچمه و یا صفحه بستگی دارد. در حالی که در سوپاپ تعدیل همزمان چندین کانال مانند فشار کمکی فشار تنظیم شده را کاهش و یا افزایش خواهد داد. هستند و فشار مورد نظر بنا به شرایط زیاد تر هم میشود.
یکی دیگر ازتفاوتها این است که سوپاپ اطمینان به طور فرعی در مسیر پمپ قرار دارد در حالی که سوپاپ تعدیل به طور اصلی در مسیر پمپ قرار دارد.
سوپاپ تعدیل نسبت به سوپاپ اطمینان ، مطمئن تر و دارای کارایی بهتری میباشد.
http://falkom.persiangig.com/2.jpg

در شکل بالایی فشار روغن خروجی کمتر از فشار نیروی فنر و فشارکمکی است در نتیجه همه ی روغن به مدار ارسال می شود.

در شکل پایین مشاهده میکنید با زیاد شدن فشار ورودی، فشار خروجی افزایش یافته و بر فشار فنر و فشار کمکی غلبه میکند و مقداری از روغن به مخزن برمیگردد تا اینکه فشار کم شده و سوپاپ به حالت اولیه خود برمیگردد.
سوپاپ تعویض: (relay valves)
سوپاپ تعویض یک نوع دیگر کاربرد سوپاپ های ماسوره ای است که دارای دو وضعیت باز و بسته میباشد.با بازشدن و یا بسته شدن همزمان چندین مسیر از طریق شیارهای قرقره ی ماسوره ای میتوانند باز یا بسته شوند.سوپاپ کنترل دستی یک نمونه از کاربرد این سوپاپ است که با تغییر مکان ان خط فشار به مدارات مختلف ارسال میشود.

اصول اساسی طرز کار جعبه دنده های اتوماتیک یا به طور هیدرولیک و یا مکانیکی میباشد و عملکرد انها مشابه هم هستند ،فقط دارای اختلا فاتی در ساختار و عملکرد اجزا دارند.پیش نیاز این مبحث اشنایی با هیدرولیک ،انواع سیستم ها (تعدیل ،اکومولاتور،مودولاتور،کمک ی و ...) و قوانین ان می باشد.اگر مطالبی در این زمینه خوانده باشید با مطالعه روی این تصاویر میتوانید خود را محک بزنید. امیدوارم بتونم مطالب بهتر و ساده تری در این زمینه در اختیار شما قرار بدم.

http://falkom.persiangig.com/3.jpg

این یک نقشه از سیستم هیدرولیک یک جعبه دنده سه دنده می باشد امیدوارم مفید باشه اجزا خوب مشخص شده اند فکر میکنید گیربکس این جعبه دنده ساده است یا مرکب؟؟؟

چرا گیربکس اتوماتیک

: چرا گیربکس اتوماتیک

از مزیت های گیربکس اتوماتیک این است که دنده ها را بطور خودکار تعویض می کند و وظایف راننده را کاهش می دهد، در نتیجه او مجبور نخواهد بود در تعویض دنده ها مهارت خاص رانندگی را داشته باشد.در این نوع سیستم های انتقال قدرت ، متناسب با مقاومت مسیر حرکت ،که به وزن،سرعت و موقعیت خودرو بستگی دارد ، در مواقع لزوم تعویض دنده ها بطور خودکار صورت می گیرد.در جعبه دنده های معمولی سرعت بیش از حد و یا ناهماهنگی بین سرعت چرخهابه ویژه اگر راننده غیر ماهر باشد، به استهلاک سریع قطعات خواهد انجامید ، در صورتیکه در جعبه دنده های اتوماتیک راننده تنها به اهرم تغییر وضعیت دنده ها و پدال گاز برای سرعت گیری نیاز دارد. گیربکس های اتوماتیک به مجموعه ای به نام مبدل گشتاور مجهز می باشند.مجموعه نامبرده با روغن کار می کندو دوام کافی دارد . با انتقال حرکت آرام از موتور، از وارد شدن ضربات ناگهانی به اجزای مسیر انتقال قدرت جلوگیری میکند و در نتیجه تعمیرات را کاهش میدهد.

البته اکثرا این نوع گیربکس ها را برای بزرگراهها می پسندند و برای داخل شهر سیستم دستی محبوب تر است.

در مورد سوال یکی از دوستان باید مطلبی را بگم و ان این هست که شتاب گیری دنده دستی به وضوح از دنده اتوماتیک بیشتره و این دلیلی هم هست که در مسابقات اتوموبیل رانی از دنده ای استفاده می کنند و این مساله در مورد ترافیک های شهری هم مطرح هست .

ولی اتوماتیک هم مزیت های خودشو داره مانند مصرف سوخت کمتر و همچنین برای افرادی که مهارت کمی در رانندگی دارند خیلی موثره .

پمپهای هیدرولیک

پمپ های هیدرولیکی : (hydraulic pump) دستگاهی است که برای اعمال نیرو به روغن به کار میرود. از جمله پمپ های هیددرولیکی متداول میتوان به پمپ های دنده ای و پمپ های پره ای اشاره کرد.

عملکرد پمپ های دوار پره ای:(rotary pumps)
پمپ های دوار دارای دو عضو داخلی و خارجی دایره ای هستند که هم مرکز نیستند.در نقطه ای فاصله ای بین انها وجود ندارد و در نقطه ی دیگر فاصله ی بین انها ماکزیمم میشود .http://falkom.persiangig.com/4.jpg
تمام پمپ ها از یک قاعده ی کلی پیروی میکنند.بدین ترتیب که بر اثر گردش پمپ محفظه ی ورودی انبساط مییابد و کمبود فشار باعث میگرددکه روغن وارد پمپ گردد.روغن با گذراندن یک دور منقبض شده و از پمپ خارج میشود. البته در پمپ های پره ای که عضو خارجی ان بیضی و پمپ دارای دو ورودی و دو خروجی است ، عمل پمپ کردن در یک نیم دور انجام میشود.
http://falkom.persiangig.com/5.jpg

عملکرد پمپ های دوار دنده داخلی(internal gear pump)
پمپ های دنده داخلی دارای دو عضو داخلی و خارجی دایره ای هستند که هم مرکز نیستند.در نقطه ای فاصله ای بین انها وجود ندارد و در نقطه ی دیگر فاصله ی بین انها ماکزیمم میشود ومقسم هلالی شکل فاصله ی بین انها را پر میکند. بر اثر گردش پمپ محفظه ی ورودی انبساط مییابد و کمبود فشار باعث میگرددکه روغن وارد پمپ گردد.روغن با گذراندن یک دور منقبض شده و از پمپ خارج میشود.

parsa s
16 August 2008, 06:09 PM
پمپ پره ای دوو

در این نوع پمپ روتور داخلی مستقیما به فلایویل متصل است.پره ها به وسیله واشر
و نیروی گریز از مرکز پمپ روغن را انجام می دهند

در این نوع پمپ روتور خارجی حالتی دارد که کار سوپاپ کنترل فشار را انجام می دهد

در فشار زیاد نیروی روغن بر نیروی فنر غلبه کرده و فشار از یک حد معین بالاتر نمی رود.

شکل زیر پمپی شبیه پمپ دوو را نشان میدهد.

http://falkom.persiangig.com/7.gif

باند ها و سرو ها و کلاچ ها

باند ها و سرو ها و کلاچ ها
باندها و سروها :

به وسیله ی باند(Band)میتوان عضوی را ثابت کرد. باند می تواند مستقیما رینگی را ثابت و از طریق طبلک(Drum ) خورشیدی یا ققسه را ثابت کند.یک انتهای باند توسط برجستگی (تکیه گاه (anchorبه بدنه ی جعبه دنده ثابت شده و انتهای دیگر به وسیله ی اهرم به سرو(servo) متصل است.
http://falkom.persiangig.com/8.gif

عملکرد باندها:
سرو شامل یک پیستون و فنر می باشد. در حالت درگیری روغن از طریق جعبه ساعت( سیستم هیدرولیک) به پیستون فشار وارد کرده و در نتیجه باند درگیر میشود . در حالت خلاصی فشار پشت پیستون کاهش یافته و نیروی فنر ان را به حالت اول باز میگرداند . در بعضی موارد نیروی فشار کمی و یا نیروی فشار خلاص کننده به کمک فنر می اید.

کلاچ:
کلاچها ی چند صفحه ای که برای قفل کردن دو جز به یکدیگر مورد استفاده قرار میگیرد.همانطور که در شکل ملاحظه میکنید صفحه کلاچها و دیسک کلاچها در دراخل طبلک (درام) قرار دارند.در داخل طبلک یک پیستون و فنر تعبیه شده که و ظیفه ان درگیر کردن کلاچ ها و دیسک ها است. قدرت فنر و فشار لازم روغن برای درگیرنمودن معمولا برای دنده های پایین تر ،بیشتر است.
عملکرد کلاچ:
اگر دیسک ها مستقیما به بدنه وصل شوند کلاچ ها میتوانند یک عضو را ثابت کنند که در این صورت به این نوع کلاچ ، کلاچ ثابت کننده (fix clutch) گویندو ان را با fc نشان میدهند.
اگر دیسک ها در داخل یک طبلک قرار داشتند به طوری که با درگیر نمودن کلاچ عضوی ثابت نشود بلکه انتقال قدرت و یا درگیر شدن دو عضو را سبب شود ، به این نوع کلاچ ، کلاچ روتوری (rotor clutch)گویند و ان را با Rc نشان میدهند.

http://falkom.persiangig.com/9.gif

پیاده کردن پیستون ترمزی:
) با به کار بردن کمپرسور پیستون را از درام خارج میکنیم .
) دو عدد واشر داخلی و خارجی را از پیستون جدامیکنیم
در هنگام بستن کلاچها و دیسکها را شسته و اورینگها را تعویض
میکنیم و اورینگهای نو را یک ساعتی قبل از نصب در روغن مخصوص
خود میگذاریم تا خیس بخورد

اینم یک شکل خوب برای شناسایی
http://falkom.persiangig.com/10.gif

اجزای یک گیربکس اتوماتیک

http://falkom.persiangig.com/11.jpg
http://falkom.persiangig.com/12.gif

دستگاه دنده خورشیدی:
یک مجموعه خورشیدی و یا سیاره ای مطابق شکل شامل یک دنده خورشیدی یا دنده مرکزی (زرد) که با دنده های هرز گرد سیاره ای یا پنیونها که روی محور نگهدارنده ان به طور یکپارچه روی قفسه یا حامل سیاره ای(سبز) قرار گرفته و قفسه هم در داخل دنده داخلی یا رینگی(ابی) احاطه شده است. تنش های محرک روی دندانه های زیادی وارد میشود و بنابراین بار متعادل میگردد درنتیجه این طرح دوام زیادتری پیدا میکند . دنده های خورشیدی نسبت به دنده های استاندارد میتوانند مقامتر باشندوگشتاورهای زیاد را انتقال نمایند.
عضوهای مجموعه خورشیدی (رینگی ،خورشیدی ،قفسه )در گیربکسهای اتوماتیک به وسیله ی کلاچ ها و باندهایی ثابت و یا محرک میشوند. در حالت کلی میتوان پنج حالت مختلف را در مجموعه مورد بررسی قرار داد.البته باید دانست که مجموعه نمیتواند پنج حالت را در گیربکس داشته باشد.در گیربکس ها برای ایجاد نسبت دنده ی مناسب از دو و یا سه مجموعه استفاده میکنند.
برای بررسی حالت ها باید به چند نکته توجه کرد
تعداد دنده های خورشیدی < تعداد دنده های رینگی < تعداد دنده های قفسه
اثبات این مساله باشد برای بعد
منظور از محرک ،عضوی است که گشتاور ورودی به ان وارد میشود و نیرو را به عضو متحرک منتقل میکند.
نسبت دنده برابر است با تعداد دنده های متحرک تقسیم بر تعداد دنده های محرک http://falkom.persiangig.com/13.gif

حالت های مختلف موجود در دستگاه :

1.قانون خلاص : هیچ عضوی درگیر نمی باشد.

2.قانون مستقیم که کافی است دو عضو با هم یکپارچه شوند.

3. دنده عقب : در این حالت قفسه ثابت می شود و دو حالت خواهیم داشت که حالت مطلوب ان این است که خورشیدی محرک باشد و رینگی متحرک باشد. چون در این حالت افزایش گشتاور خواهیم داشت .حالت دوم افزایش نسبت دنده خواهیم داشت که برای دنده عقب مناسب نیست.

4. قانون دنده سنگین : که دو حالت دارد
( قفسه متحرک – رینگی محرک – خورشیدی ثابت )
( قفسه متحرک– رینگی ثابت – خورشیدی محرک )بیشترین افزایش گشتاور

5. قانون اور درایو:
(قفسه محرک – رینگی ثابت – خورشیدی متحرک )بیشترین افزایش نسبت دنده
( قفسه محرک – رینگی متحرک – خورشیدی ثابت )
بررسی انتقال قدرت در مجموعه خورشیدی
برای بررسی حالت ها باید ادراک خوبی داشت تا جهت دور اجزا را مجسم کرد. اگر ماکت این مجموعه را داشته باشید درک ان اسان تر خواهد بود .
برای هر دنده باید جهت دور خورشندی ،رینگی ، قفسه و پنیون ها را باید درنظر گرفت.
جهت چرخش رینگی و پنیون همواره موافق یکدیگرند به علت دنده داخلی بودن رینگی و جهت چرخش خورشیدی و پنیون مخالف یکدیگرند همانند دو چرخ دنده ی خارجی
بررسی یکی از حالت ها (قانون دنده سنگین )خورشیدی محرک - قفسه متحرک - رینگی ثابت
همانطور که مشاهده میکنید قدرت (دور) از خورشیدی که موافق عقربه های ساعت میچرخد به قفسه منتقل میشود ،چون رینگی ثابت است در نتیجه
پنیون ها مخالف میچرخند. جهت چرخش قفسه (خروجی ) در جهت موhttp://falkom.persiangig.com/14.gifافق خواهد بود چون راه گریزی ندارد.

Foad
16 August 2008, 07:34 PM
دوست گرامی parsa s
ضمن تشکر از شما لطفا اگر مطلبی را از جایی نقل قول کردید حتما منبع رو هم ذکر کنید

parsa s
19 August 2008, 10:38 AM
از اینکه فراموش کردم منبع رو بزارم عذر می خوام

از Foad هم بخاطر یادآوری تشکر می کنم

و این هم منبع : http://www.iran-eng.com/showthread.php?t=24386

kianoosh641
7 September 2008, 09:31 PM
دوستان سلام. دکمه آور درایو در واقع همون دنده 5 در گیرباکسهای معمولی است.یعنی زمانی که شما در جاده با سرعت یکنواخت و زیاد حرکت میکنید برای پایین اوردن دور موتور که باعث میشه بهش فشار نیاد و مصرف سوخت کمتر بشه از دنده 5 یا آور درایو استفاده میکنید. لازم به ذکر است که اینجانب با ماشین دنده آتوماتیک بزرگ شدم سوال داشتید به kia641@hotmail.comایمیل بزنید

kianoosh641
7 September 2008, 09:33 PM
دوستان سلام. دکمه آور درایو در واقع همون دنده 5 در گیرباکسهای معمولی است.یعنی زمانی که شما در جاده با سرعت یکنواخت و زیاد حرکت میکنید برای پایین اوردن دور موتور که باعث میشه بهش فشار نیاد و مصرف سوخت کمتر بشه از دنده 5 یا آور درایو استفاده میکنید. لازم به ذکر است که اینجانب با ماشین دنده آتوماتیک بزرگ شدم سوال داشتید به kia641@hotmail.comایمیل بزنید

parsa s
26 October 2008, 02:26 PM
دوستان آیا در خودروهای اتومات دسته دنده عملکرد مکانیکی داره یا الکترونیکی ؟
اگه عملکرد الکنرونیکی داشته باشه پس براحتی روی همه ماشینای تیپ ترونیک میشه paddle shifter یا همون تعویض دنده از پدالهای پشت فرمان نصب کرد ! درسته ؟!!

آپارتمان
7 September 2009, 03:39 PM
گبربکس اتومات یاریس از نظر قدرت و عقب رفتن در سربالایی ها به چه صورت هست؟
در این گیربکس از P به D یا R و از d به R یا از R به D نیاز به ترمز یا خلاص کردن هست؟
http://www.Free-Picture-Host.com/images/tn_7BB7R51252321483.jpg

DySpraxia
7 September 2009, 04:21 PM
وقتی روی P باشه تا ترمز را فشار ندهید دنده آزاد نمیشه ..

azma
15 November 2009, 12:32 PM
در ترافيك آيا بايد دنده را بر روي n گذاشت يا خير اگر روي d براي مدت زيادي باشد چه مي شود؟

parsa s
15 November 2009, 01:09 PM
فك نمي كنم ضرر خاصي براي گيربكس داشته باشه و به نظر من تعويض مداوم و پي در پي دنده در موقعيت هاي n و d در ترافيك به مراتب استهلاك بيشتري براي گيربكس بهمراه داره ولي بهر حال به دفترچه راهنماي خودرو مراجعه كنين .... احتمالا توضيحاتي داده ....

amingzj
15 November 2009, 07:48 PM
باید روی D بمونه و با ترمز ماشین رو کنترل کرد

azma
23 November 2009, 03:34 PM
باید روی D بمونه و با ترمز ماشین رو کنترل کرد
باعث فشار به گيربكس و موتور در ترافيك در توقفهاي طولاني و پشت سر هم نمي شود؟

amingzj
23 November 2009, 06:10 PM
بستگی داره منظور از ترافیک و توقف های طولانی چی باشه
اگر مثلا توقف طولانی پشت چراغ قرمز باشه با مدت بیش از 90 ثانیه بهتر هست که ماشین خلاص بشه
ولی اگر مثلا قرار هست توی ترافیک همت پشت هم توقف های کوتاه داشته باشید و حرکت کنید باید روی همان D بماند
در ضمن از P فقط دو بار در هر بار سفر استفاده میکنید یک بار هنگامی که ماشین رو روشن میکنید و میخواید حرکت کنید یک بار هم هنکامی که پارک میکنید و میخواهید اتومبیل رو خاموش و ترک کنید.
تمام مواردی که در بالا گفتم از روش پرس و جو به دست امده و هیچ یک پشتوانه علمی ندارد
باتشکر

parsa s
23 November 2009, 11:57 PM
به نظر من هم نميتونه ضرري براي گيربكس و يا موتور داشته باشه ولي مصرف سوخت در اين حالت كمي بالاتر ميره كه قابل صرفنظره
طبق اطلاعات بنده فشاري كه به گيربكس در اين حالت وارد ميشه بسيار كمتر از فشاري است كه با فشار دادن ناگهاني گاز و شتاب گرفتن به گيربكس وارد ميشه !!!!
اگه بخواين مي تونم بيشتر توضيح بدم

azma
24 November 2009, 12:57 PM
بستگی داره منظور از ترافیک و توقف های طولانی چی باشه
اگر مثلا توقف طولانی پشت چراغ قرمز باشه با مدت بیش از 90 ثانیه بهتر هست که ماشین خلاص بشه
ولی اگر مثلا قرار هست توی ترافیک همت پشت هم توقف های کوتاه داشته باشید و حرکت کنید باید روی همان D بماند
در ضمن از P فقط دو بار در هر بار سفر استفاده میکنید یک بار هنگامی که ماشین رو روشن میکنید و میخواید حرکت کنید یک بار هم هنکامی که پارک میکنید و میخواهید اتومبیل رو خاموش و ترک کنید.
تمام مواردی که در بالا گفتم از روش پرس و جو به دست امده و هیچ یک پشتوانه علمی ندارد
باتشکر
منظور م انتقال به حالت n از d است و بالعكس در ترافيك با تشكر از پاسح همه دوستان منتظر اطلاعات بيشتر هستم

8cylinder
29 November 2009, 11:31 PM
منم تو این موضوع موندم.تو دفترچه 206 نوشته خلاص بشه.یکی از دوستام 323 اتومات داره میگه پرسیدم گفتن نکنی بهتره.خودمم امریکایی داشتم بعضی وقتا پشت چراغ قرمز خلاص میکردم.هیچ مشکلیم پیدا نکرد.البته ماشینای الان سوسولن.

faraz.h
26 February 2010, 11:44 PM
با سلام:
باتشکر

خواستم جواب بدم جواب آقای باتلاق (http://ww.phalls.com/member.php?u=38398) و دیدم و یسبار استفاده کردم .کامل بود
با اجازه 2 خط اضافه میکنم :
تو youtube سرچ کن torque converter (http://www.google.com/search?hl=en&client=firefox-a&hs=LVl&rls=org.mozilla:en-US:official&ei=Ex2IS6WPM9aJ_gbxy-3pBg&sa=X&oi=spellfullpage&resnum=0&ct=result&cd=2&ved=0CAYQvwUoAQ&&q=torque+converter&spell=1) 1 فیلم آموزشی خوب داره الان ندارم اگه نه لینک میدادم .
2 تا پنکه روبرو هم بزار 1کیو روشن کن اون 1کی شروع میکنه به چرخش .این میتونه تو درک بهتر موضوع کمکت کنه

goudarzi
20 April 2010, 09:15 PM
گریبکسهای اتوماتیک نیز به نوعی دارای کلاچ می باشند و در داخل خود گریبکس قرار دارد و قرار دادن گریبکس در حالت D و توقف طولانی به مجموعه کیت کلاچ گریبکس اتوماتیک آسیب جدی وارد می کند. متاسفانه چون داتش فنی گریبکسهای اتوماتیک در داخل کشور ما هنوز بسیار پایین و در خودروهای تولید داخل نیز این نوع گریبکسها بصورت پک کامل وارد می شوند اطلاعات در مورد این نوع گریبکس پایین و بیشتر اظهار نظرها حتی توسط نمایندگیهای خودروسازان داخلی و وارد کنندگان آنها و تعمیر گاهها شخصی و بدون پایه علمی می باشد. در دفترچه اکثر خودروها (چه مونتاژ داخل چه وارداتی) توصیه شده در توقف طولانی گریبکس در حالت خلاص قرار گیرد.
من هم قبلا یک خودرو اتوماتیک را برای مدت 9 سال داشتم و 200 هزار کارکرد داشت و همواره در توقفهای بالاتر از 30 تا 40 ثانیه آن را به حالت خلاص می بردم و تا آخرین لحظات نیز کوچکترین مشکلی برای موتور و گریبکس آن بوجود نیامد.

X_Man
11 August 2010, 03:57 PM
در این تاپیک (http://www.phalls.com/showthread.php?t=59528) mohammadrezaef (http://www.phalls.com/member.php?find=lastposter&t=59528) نوشته بودند که:

... گیرکبس اتومات نگهداری و مراقبتهای خاص خودش رو میخواد که هنوز تو ایران جا نیفتاده و خیلی از مردم استفاده درست از گیربکس اتوماتیک رو بلد نیستند. این قضیه باعث میشه که عمر نمونه اتومات به شدت کاهش پیدا کنه!!...

می خواستم در مورد استفاده صحیح از ماشین اتوماتیک توضیح بدید، چطور باید استفاده کرد که دیرتر خراب بشه؟ چه کارهایی بهش لطمه میزنه؟

mads_7454
11 August 2010, 04:17 PM
در این تاپیک (http://www.phalls.com/showthread.php?t=59528) mohammadrezaef (http://www.phalls.com/member.php?find=lastposter&t=59528) نوشته بودند که:

می خواستم در مورد استفاده صحیح از ماشین اتوماتیک توضیح بدید، چطور باید استفاده کرد که دیرتر خراب بشه؟ چه کارهایی بهش لطمه میزنه؟

دوست عزیز تمام چیزهایی که مد نظر شماست از گیربکس اتوماتیک و چه بسا بیشتر از اون توی همین تاپیک هست اگر از اول مطالعه بفرمایید . اگر سوالی باقی ماند میتونم راهنماییتون کنم .:icon_surp

Sayeye Khorshid
23 August 2010, 04:09 AM
سلام
دوستان تو ترونینگ اگه از حالت دستی خیلی استفاده کنی گیربکس خراب میشه؟یعنی جوری که فقط از دستی استفاده کنی!
ممنون

mortezagipsy
23 August 2010, 05:08 AM
نه, واسه چی ؟
گذاشتن که استفاده کنی دیگه !

Sayeye Khorshid
23 August 2010, 07:55 AM
آخه یکی از آشناها میگفت(206)نمیدونم از بس خیلی تو حرکت میداده دستی یا خیلی از دستی استفاده میکرده تو شهر،گیربکسش خراب شد400 تومن آب خورد براش!
حالا واقعا به این خاطر بوده 400 تومن هزینه کرده؟

goudarzi
23 August 2010, 08:22 AM
عوامل مختلفي مي تواند باعث خرابي گريبكس شود و در مورد فوق يكي از مهمترين عوامل نحوه رانندگي دوست شما و تعويض به موقع دنده ها در حالت دستي است وگرنه صرف استفاده از حالت دستي اگر دنده هاي گريبكس به موقع تعويض شود هيچ آسيبي به گريبكس تيپ ترونيك وارد نمي آورد.

XELTEK
23 August 2010, 06:02 PM
حتي اگه در حالت دستي هم دنده عوض نكنيد يربكس خودش وقتي لازم باشه دنده ميده

نگراني خاصي نيست

goudarzi
23 August 2010, 09:58 PM
حتي اگه در حالت دستي هم دنده عوض نكنيد يربكس خودش وقتي لازم باشه دنده ميده

نگراني خاصي نيست
نه دوست عزیز فقط دنده معکوس رو به شما میده وگرنه در حالت تیپ ترونیک هر قدر هم که شما گاز بدهید گریبکس بدون دستور شما دنده بالاتر را نمی دهد.:icon_surp

Sayeye Khorshid
25 August 2010, 07:26 AM
نه دوست عزیز فقط دنده معکوس رو به شما میده وگرنه در حالت تیپ ترونیک هر قدر هم که شما گاز بدهید گریبکس بدون دستور شما دنده بالاتر را نمی دهد.:icon_surp

البته دنده 1 رو نمیزاره به دور موتور 6000 برسه و نزدیک اون که شد خودش میده 2:icon_cool

goudarzi
25 August 2010, 07:55 AM
البته دنده 1 رو نمیزاره به دور موتور 6000 برسه و نزدیک اون که شد خودش میده 2:icon_cool
خوب اگه كسي دائم بخواهد به اين صورت رانندگي كنه حقشه كه گريبكس بپوكه:icon_arro و مسلما گريبكس تيپ ترونيك براي اين نوع رانندگي طراحي نشده است!

siavash45
12 June 2011, 03:28 PM
با سلام خدمت اساتید
من 207 اتومات خریدم و بیست روزه دیگه اماده میشه .. ولی راسش با خوندون این صفحات می ترسم وقتی آماده شد برم بیارمش . تا حالا پشت ماشین اتومات نشستم .... اگه میشه خلاصه و مختصر چون اولین بارمه وقتی سویچ رو گرفتم و پشت فرمون نشستم بگید به ترتیب چه کارایی کنم تا ماشینو صحیح و سالم به خونه برسونم .
بسیار ممنون

swastika
12 June 2011, 09:00 PM
با سلام خدمت اساتید
من 207 اتومات خریدم و بیست روزه دیگه اماده میشه ...

گیربکس اتوماتیک این حالت ها رو داره:
P(پارک): برای توقّف کامل و قفل شدن چرخ ها.
R: دنده عقب
N: خلاص
D: حالت اصلی حرکت که گیربکس بسته به سرعت و دور موتور و میزان فشردن پدال گاز، تصمیم می گیره از چه دنده ای استفاده کنه.
Tiptronic: اگر در شرایط خاصّی لازم بود دنده رو سنگین تر یا سبک تر از اونچه گیربکس تشخیص داده بکنید، از این حالت استفاده می کنید.
3/2/1: برای ماشین هایی که Tiptronic ندارن، می تونین بازهء حرکت گیربکس رو روی 1 یا 2 یا 3 دنده محدود کنید. طریقهء عملکردش مثل همون تیپترونیکه.
Snow/Winter: برای رانندگی در برف و برای اجتناب از بکسواد چرخ ها، با دنده 2 شروع به حرکت می کنه.
Power: برای رانندگی تهاجمی.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

روش استفاده از گیربکس اتوماتیک هم بسـّــیار آسونه و لازم نیست نگران باشین.

اوّل به وضعیت دنده نگاه می کنین. اصولاً باید رو P باشه ولی اگر روی N هم بود مسأله ای نیست. اگر روی هر حالت دیگه ای غیر از این 2 باشه، ماشین استارت نمی خوره.

اگر روی P بود:
-استارت می زنید
-پاتون رو روی ترمز فشار میدین
-دنده رو از P خارج می کنین و پلّه پلّه روی R یا D قرار میدین (ماشین به نشانهء قرار گرفتن در دنده، تکون مختصری می خوره؛ قبل از این تکون، گاز ندین که گیربکس ضربه نخوره). ترمز دستی رو پایین می کشین و با رها کردن پدال ترمز، ماشین با سرعت خیلی کمی روی زمین می خزه. می تونین تا رسیدن به مقصد گیربکس رو روی حالت D نگه دارین (مگر وقتی که نیاز به استفاده از تیپترونیک احساس شه).

----------------------------------------------------------------------------------------------------

بین تغییر جهت حرکت (یعنی از D به R و برعکس)، حتما" توقّف کامل داشته باشین.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

هنگام رسیدن به مقصد، بعد از توقّف کامل ترمز دستی رو می کشید و ترمز پدالی رو رها می کنید، دوباره پدال ترمز رو فشار میدین و وضعیت گیربکس رو به P می برین. این بازی با ترمز به این علّته که توقّف ماشین کاملاً به دوش ترمز بیوفته، نه گیربکس.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

برای توقّف های کوتاه لازم نیست از D به N تغییر وضعیت بدین، ولی برای توقّف های طولانی تر (مثلاً حدود 2 دقیقه)، بهتره ابن کار انجام بشه.

ماشین جدیدتون پیشاپیش مبارک.

siavash45
13 June 2011, 08:38 AM
بسیار سپاسگذارم که به این خوبی و کاملی جواب دادید و خیالمو راحت کردید . دفترچه این ماشین رو نمیشه از جایی دانلود کرد ؟

XELTEK
13 June 2011, 10:17 AM
ضمنا از قبل با پای چپ کنار بیایین که هیچ دخالتی تو کار انندگی نکنه

XELTEK
13 June 2011, 10:19 AM
نه دوست عزيز فقط دنده معکوس رو به شما ميده وگرنه در حالت تيپ ترونيک هر قدر هم که شما گاز بدهيد گريبکس بدون دستور شما دنده بالاتر را نمي دهد.:icon_surp

من با لندکروزر سابق و موهاوي تست کردم بدون دخالت من دنده رو خودش ميده

siavash45
14 June 2011, 10:41 AM
ضمنا از قبل با پای چپ کنار بیایین که هیچ دخالتی تو کار انندگی نکنه
ببخشید یه سوال دیگه
یعنی بعد از راه افتادن فقط کافیه با پای راست گاز و ترمز با توجه به شرایظ گرفت و رانندگی کرد؟ مثلا قبل از دست انداز ترمز کرد ماشین که سرعتش کم شد و دوباره گاز داد و رفت ؟ یا پشت پراغ قرمز یک دقیقه توقف کامل و دوباره راه افتاد بدون اینکه به دنده کاری داشته باشم ؟
ببخشید سوالام ابتدای هستند خوب یه جورایی دلشوره دارم .
ممنون

amingzj
15 June 2011, 08:49 PM
ببخشید یه سوال دیگه
یعنی بعد از راه افتادن فقط کافیه با پای راست گاز و ترمز با توجه به شرایظ گرفت و رانندگی کرد؟ مثلا قبل از دست انداز ترمز کرد ماشین که سرعتش کم شد و دوباره گاز داد و رفت ؟ یا پشت پراغ قرمز یک دقیقه توقف کامل و دوباره راه افتاد بدون اینکه به دنده کاری داشته باشم ؟
ممنون
تمام مواردی که فرمودید درست هست
اما بنده شدیدا بهتون پیشنهاد میکنم برای تحویل ماشین و انتقالش تا منزل با فردی که تجربه رانندگی با ماشین اتومات رو داشته باشه تشریف ببرید و اجازه بدهید تا منزل اون شخص خودرو رو بیاره !!!!

Sayeye Khorshid
16 June 2011, 10:36 AM
ببخشید یه سوال دیگه
ممنون

سلام
دوست عزیز مبارک باشه.
بله دقیقا فقط از پای راست استفاده میکنید و پای چپ کلا و همیشه بیکاره(در207)
برا سوال دومتون هم بله.شما برای ایستادن باید پاتون روی ترمز باشه چون اگه پاتون رو از رو ترمز بردارید ماشین تو وضعیت حرکت باشد راه میافته(تقریبا مثل حالت نیمکلاچ ماشین دنده دستی) اگهR باشه که عقب،اگه هم D باشه که جلو.
برا چراغ قرمز هم اگه حوصلتون نیست پاتون رو رو ترمز نگهدارید میتونید روی N بزارید بعد پاتونو رو ترمز بردارید.البته من این توضیحاتو میدم بهتون که تا خونه برسین.آخر شب 1 جای خلوت یک نیم ساعت رانندگی که کردیدو چنتا توقف و دنده عقب رفتید کاملا همه چیز دستتون میاد.
(فقط تو توقفای کوچیک مثل پشت چراغ قرمز نمیخاد روی P بزارید.کلا از P فقط قبل از خاموش کردن ماشین و بعد از کشیدن ترمز دستی استفاده کنین،تاکید شدید میکنم حتما حتما بعداز توقف کامل کامل خودرو ماشین رو تو حالت P بزارید وگرنه گیربکستون رو خورد میکنید حتی اگه 1 کیلومتر سرعت دارید!)

siavash45
16 June 2011, 03:29 PM
ببخشید ترتیب کارها رو بعد از توقف کامل برای پارک هم اگه بگید ممنون میشم . چه موقع ماشینو خاموش کنم بعد از کشیدن ترمز دستی و حالت P ؟

Sayeye Khorshid
17 June 2011, 12:42 AM
آره دیگه،البته دوستان قبلا هم گفتند اما شاید پیدا کردنش تو این 10 صفحه سخت باشه من دوباره میگم.
ببینید حالت P هم یکی از 6 دنده ای هست که 207 اتومات داره.البته اشتباه نشه من 1 مسئله مکانیکی رو میگم نه فنی.گیربکس 207 5 دندست که 4تاش جلوئه یکیشم عقبه.این ششمی یک چرخ دنده ی ثابت هست که به محور حرکتی وصل میشه و همین ثباتش از حرکت دیفرانسیل جلوگیری میکنه که درنتیجش چرخا قفل میشن و دیگه تکون نمیخورن.(p همون حالتیه که شما ماشینتون تو سربالایی پارک هست شما علاوه بر ترمز دستی ماشین رو تو دنده2 میزارین که با موتور جلوی حرکت احتمالی چرخا تو شیب رو بگیرین!)حالا اگه شما به زور این چرخ ها رو حتی به اندازه 1 سانتیمتر بخاین تکون بدین محور حرکتی این چرخش رو میخاد به گیربکس منتقل کنه و همین دنده ثابت که همون P هست مقاومت و جلوگیری میکنه.و البته تحت فشار قرار میگیره و ممکنه گیربکس آسیب ببینه در شرایطی که فشار زیاد باشه.
از طرفی چون سامانه اتوماتیک این جعبه دنده برقی هست موقعی که دارین باش کار میکنین و از طریق دسته دنده (سلکتور)اقدام به تعویض وضعیت میکنین 2 تا شیر برقی وضعیت شما رو عوض میکنه که اگر شما ماشین رو خاموش کنین و برق ماشین قطع بشه وقتی وضعیت رو مثلا از N میخاین ببرین به P کار برق رو دارین با دست و به زور انجام میدین که به مرور تاثیر منفی خودش رو میزاره و اولین چیزایی که آسیب میبینه همون شیر برقیاش هست.
مسئله بعدی اینه که بعد از توقف زمانی که پاتون رو ترمز هست چون ماشین درحال حرکت بوده حالت کوپ داره یعنی کمی عقب ماشین پایینه که اگر خلاص کنین بعد پاتون رو از رو ترمز بردارین این مشهوده که ماشین پشتش میاد بالا.همین بالا اومدن درصدی از درجه چرخ جلو رو میچرخونه (البته چرخشش نسبت به وضعیت استاتیک خودرو هست نه زمین!)که اگر تو حالت p باشه طبق چیزایی که بالا گفتم کمی تحت فشار میزاره گیربکس رو و این موضوع تو این خودرو خودش رو در اولین حرکت بعد از اون توقف و تو حالت پارک قرار گرفتن خودش رو نشون میده و بلافاصله بعد از تعویض وضعیت که آوردن روی R هست یه صدای تق ازش بلند میشه!(البته نشنیدم تا حالا از این صدای تقه به خرابی رسیده باشه اما خیلیا همین صدا هم آزارشون میده)
پس بهترین حالت اینه که شما بعد از توقف کامل دسته دنده رو در حالت N قرار بدین پاتون رو از روی ترمز بردارین ترمز دستی رو بکشین بعد تو حالت P قرار بدین بعد ماشین رو خاموش کنین.البته این بهترین راه هست اما همیشه شرایط براش مسائد نیست که عملی بشه و یا الزامی روش باشه.اگه تو سراشیبی بودین مثلا خوب لازمه اول دستی رو بکشین بعد پاتون رو از رو ترمز بردارین!اما در هرصورت بعد از کشیدن ترمز دستی تو حالت P قرارش بدین.
اگرم زمانی روی N بود و ماشین رو خاموش کردین برای بردن ماشین به حالت P حداقل سوییچ رو کامل باز کنین که برق کل ماشین وصل بشه و وقتی میخاین ببرین به P گیربکس خودش با برق این کارو انجام بده!
در ضمن ماشین وقتی درحال حرکت هست از D به N ندید،درواقع خلاص نکنین.چون با این کار سیستم خنک کننده جعبه دنده (گیربکس) فعالیتش کم میشه (گردش مایع) در حالی که گیربکس درونش چرخش وجود داره و گرما درحال تولید هست!اما خنک کنندگی کاهش پیدا کرده و این عمل اسطکاک رو به طور چشمگیر افزایش میده!

siavash45
18 June 2011, 07:51 AM
وقتی با توجیه علمی باشه مطلب خیلی راحتتر جا میافته . از همه دوستان ممنونم .

siavash45
20 June 2011, 05:15 PM
سلام
اگه توی حالت P با ترمز ذستی کشیده , گاز بدهیم مشکلی داره ؟ مثل کاری که با دنده معمولی برای گرم کردن ماشین انجام میدهند .
ممنون

FL66
20 June 2011, 08:49 PM
سلام
اگه توی حالت P با ترمز ذستی کشیده , گاز بدهیم مشکلی داره ؟ مثل کاری که با دنده معمولی برای گرم کردن ماشین انجام میدهند .
ممنون

با اجازه از محضر استادان گرامی :icon_evil
نه دوست عزیز مشکلی نداره ، حتی در حالت N هم میشه گاز داد ، ولی گرم کردن خودرو به این صورت صحیح نیست ، بهتره بجای گاز دادن پس از چند لحظه آروم با خودرو حرکت کنید تا در حال حرکت موتور خودرو گرم بشه ، گرم کردن خودرو در حالت سکون و گاز دادن علاوه بر بالا رفتن مصرف سوخت باعث افزایش استهلاک موتور هم میشه :icon_cool

siavash45
22 June 2011, 08:49 AM
سلام
امروز می خوام برم ماشینو بیارم ..... خدا به خیر برسونه
یه سوال دیگه ......... اگه موقعی که ماشین روشنه و ترمز دستی کشیده است با دنده بازی کنی و حالت های مختلف رو بزنی ایرادی داره >؟ داشتن ترمز در این مواقع که تاکید میشه برای موقعی است که ترمز دستیو پائین می کشی تا ماشین بدون اختیار ما حرکت نکنه ؟ دنده هایی که به P ختم میشن و تاکید شده به داشتن ترمز این دنده ها رو بدیم به خاطر حرکت ناگهانی ماشینه یا اگه این کارو کنیم گیربکس خراب میشه . یعنی اگه محوطه بازی باشیم می تونیم بدون داشتن ترمز از حالت p به D بریم . حتی با ترمز دستی پائین در حالت N میشه به p بدون ترمز رفت ( در محوطه باز منظورمه )
ممنون

pedram.panahbehag
22 June 2011, 06:47 PM
با سلام به کلیه دوستان کسی میدونه چجوری و از چه سایتی میشه مقالات بروز رشته مکانیم جاندات رو پیدا کرد؟ اگه کسی میدونه لطفا میل بزنه به این آدرس:
edram.panahbehagh@gmail.com
با تشکر فراوان

farshad_ata
26 June 2011, 07:52 AM
یه سوال شاید خیلی مرتبط نباشه. ماکسیما اگر خوب نگهداری بشه تا چند تا میشه رو اتوماتش حساب کرد و خرج کلی رو دستمون نزاره؟

persia
10 July 2011, 11:16 PM
سلام

آیا از نظر فنی فشار به گیربکس در سه شرایط زیر یکسان هست یا متفاوت؟ بعبارت دیگر آیا از دید گیربکس اتوماتیک، این سه وضعیت کاملا یکسان هستند یا متفاوتند؟

- دنده در وضعیت D قرار دارد و پا روی ترمز و خودرو متوقف است

- دنده در وضعیت D و پا روی ترمز نیست و ترمز دستی بالاست و خودرو متوقف است

- دنده در وضعیت D و پا روی ترمز نیست و ترمز دستی پایین است، اما مانع یا سربالایی مقابل خودرو قرار دارد و خودرو متوقف است

بعبارت دیگر اگر در پشت چراغ قرمز دنده در وضعیت D قرار داشته باشد، آیا تفاوتی دارد که پا روی ترمز باشد یا دستی بالا باشد؟

اگر به مدت طولانی در هر یک از وضعیت های بالا قرار بگیریم آیا گیربکس آسیب می بیند؟

با تشکر

FL66
10 July 2011, 11:33 PM
سلام دوست عزیز

در هر 3 حالتی که فرمودین مانعی بر سر راه خودرو وجود داره که باعث عدم حرکت خودرو در این وضعیت دنده میشه
به هر حال عدم حرکت خودرو در هر شرایطی در وضعیت D بیش از چند لحظه به گیربکس صدمه وارد میکنه

برای جلو گیری از این مشکل بهتره این موارد رعایت بشه :
در مسیر صاف و در توقفهای بیش از چند لحظه (مثلاً چراغ قرمز یا ترافیک) بهتره گیربکسو در حالت N قرار بدید و ترمز بگیرید یا ترمز دستی رو فعال کنید
در توقفهای طولانی هم همچون پارک کردن ، پس از توقف کامل ابتداگیربکسو رو در وضعیت N قرار داده و پس از فعال کردن ترمز دستی گیربکسو در حالت P قرار دهید
در خیابانهای شیب دار هم برای شروع حرکت بهتره کمی گاز دهید تا به گیربکس فشاری وارد نشود
در خیابانهای با شیب خیلی تند هم جهت حرکت بهتره پس از آزاد کردن ترمز دستی و گرفتن ترمز پایی (با پای چپ) کمی گاز دهید و کم کم ترمزو رها کنید
برای توقف در این شرایط هم بهتره پس از توقف کامل گیربکسو در وضعیت N قرار داده و ترمز دستیو فعال کنید و پاتونو از روی پدال ترمز بردارید تا وزن خودرو بر روی ترمز دستی بیفتد بعد دوباره ترمزو گرفته و گیربکسو در وضعیت P قرار دهید

موفق باشید

amir91
10 July 2011, 11:41 PM
سلام

آیا از نظر فنی فشار به گیربکس در سه شرایط زیر یکسان هست یا متفاوت؟ بعبارت دیگر آیا از دید گیربکس اتوماتیک، این سه وضعیت کاملا یکسان هستند یا متفاوتند؟

- دنده در وضعیت D قرار دارد و پا روی ترمز و خودرو متوقف است

- دنده در وضعیت D و پا روی ترمز نیست و ترمز دستی بالاست و خودرو متوقف است

- دنده در وضعیت D و پا روی ترمز نیست و ترمز دستی پایین است، اما مانع یا سربالایی مقابل خودرو قرار دارد و خودرو متوقف است

بعبارت دیگر اگر در پشت چراغ قرمز دنده در وضعیت D قرار داشته باشد، آیا تفاوتی دارد که پا روی ترمز باشد یا دستی بالا باشد؟

اگر به مدت طولانی در هر یک از وضعیت های بالا قرار بگیریم آیا گیربکس آسیب می بیند؟

با تشکر

حالت دوم که اصلا توصیه نمیشه چون یه جور خود درگیری است.
در کل جواب سوالتو نمیدونم
ولی جواب این حالت رو میدونم که اگه پشت چراغ میخوای بیشتر از 10-15 ثانیه بمونی بذار روی N و ترمز دستی رو بکش بالا و پاتو از رو ترمز بردار

siavash45
12 July 2011, 07:26 PM
با سلام
در پست 123 اینجوری نوشته :
هنگام رسیدن به مقصد، بعد از توقّف کامل ترمز دستی رو می کشید و ترمز پدالی رو رها می کنید، دوباره پدال ترمز رو فشار میدین و وضعیت گیربکس رو به P می برین. این بازی با ترمز به این علّته که توقّف ماشین کاملاً به دوش ترمز بیوفته، نه گیربکس.
و در پست 139 :
در توقفهای طولانی هم همچون پارک کردن ، پس از توقف کامل ابتداگیربکسو رو در وضعیت N قرار داده و پس از فعال کردن ترمز دستی گیربکسو در حالت P قرار دهید

کدام یکی بهتره ؟ توقف کامل برای پارک که کردیم بهتره اول حالت N گذاشته بشه با بعد از گرفتن ترمز مستقیم به حالت P بریم ؟

FL66
13 July 2011, 01:40 PM
با سلام
در پست 123 اینجوری نوشته :
و در پست 139 :

کدام یکی بهتره ؟ توقف کامل برای پارک که کردیم بهتره اول حالت N گذاشته بشه با بعد از گرفتن ترمز مستقیم به حالت P بریم ؟

سلام

دوست عزیز بهترینو درستترین حالتش اینه که بعد از توقف کامل وضعیت دنده رو به حالت N تغییر بدید و پس از فعال کردن ترمز دستی پاتونو از روی پدال ترمز بردارید تا فشار بر روی ترمز دستی بیفته ، بعد دوباره وضعیت دنده رو به حالت P تغییر بدید :icon_cool
البته در خیابانهای مسطح (که خودرو در حالت خلاص حرکت نمیکنه) بدلیل عدم حرکت خودرو میتونید بعد از توقف دنده رو مستقیم به حالت P تعویض کنید و بعد از فعال کردن ترمز دستی پاتونو از روی پدال ترمز بردارید:icon_cool
موفق باشید

Sayeye Khorshid
14 July 2011, 02:32 PM
سلام
اول یه سوال از دوست خوبم FL66
طبق فرمایش:

در خیابانهای شیب دار هم برای شروع حرکت بهتره کمی گاز دهید تا به گیربکس فشاری وارد نشود
میشه لطفا منظورتون رو واضح بفرمایید؟
اگه منظورتون اینه که کمی گاز بدید بعد بندازین دنده D که کاملا اشتباس و بیشترین تخریبگری جعبه دنده خودکار همین شرایطه.اگه غیر از اینه که کلا متوجه منظورتون نشدم.

در خیابانهای مسطح (که خودرو در حالت خلاص حرکت نمیکنه) بدلیل عدم حرکت خودرو میتونید بعد از توقف دنده رو مستقیم به حالت P تعویض کنید و بعد از فعال کردن ترمز دستی پاتونو از روی پدال ترمز برداری
در این مورد هم باید عرض کنم که باز هم باید اول بدید N بعد ترمز رو رها کنید بعد دستی رو بکشید بعد بدید P چون همونطور که بالاتر هم گفتم وقتی ماشین بعد از توقفه و پاتون هنوز روی ترمزه ماشین کمی کپ هست و وقتی ترمز رو رها میکنین پشت ماشین میاد بالا که همین باعث میشه چرخای جلو نسبت به ماشین کمی بچرخه که این چرخش هم مستقیم به جعبه دنده میرسه و روی P فشاریو وارد میکنه که گفتم توی گیربکس 206 با اولین تعویض وضعیت از P به R یک صدای تق میده! که البته رو ماشینای بهتر این صدا وجود نداره.

در خیابانهای با شیب خیلی تند هم جهت حرکت بهتره پس از آزاد کردن ترمز دستی و گرفتن ترمز پایی (با پای چپ) کمی گاز دهید و کم کم ترمزو رها کنی
البته استفاده از پای چپ تو رانندگی یکی از پرمخاطره ترین کاراست که مگر تو شرایط خاص توصیه نمیشه.بهتره بجای این کار از ترمز دستی استفاده بشه.به این شکل که ترمز دستی رو بالا نگهدارید و ماشین که در وضعیت D هست رو گاز بدید (بدون اینکه پاتون رو ترمز باشه) زمانی که حس کردید ماشین میخاد حرکت کنه و ترمز دستی مانعشه ( وقتی ماشین عقبش اومد پایین تو این وضعه) آروم آروم ترمز رو پایین بیارین و گاز رو بیشتر کنید.

پس از توقف کامل گیربکسو در وضعیت N قرار داده و ترمز دستیو فعال کنید و پاتونو از روی پدال ترمز بردارید تا وزن خودرو بر روی ترمز دستی بیفتد بعد دوباره ترمزو گرفته و گیربکسو در وضعیت P قرار دهید
البته تو این شرایط هم الزامی نیست پاتون رو دوباره روی ترمز بزارید و بعد بدید P چون وزن ماشین کاملا روی ترمز دستی افتاده و دیگه حرکت و چرخشی تو چرخا نیست که بخواد به گیربکس نیرویی حتی کوچک وارد بشه:icon_cool
در جواب امیر91 هم:
دوست عزیز هر سه وضعیت یکی هستن همونجور که FL66 گفت.فقط این رو اضافه کنم که تو این وضعیت مصرفتون نسبت به حالت N طبعاً بیشتره!

FL66
14 July 2011, 07:48 PM
سلام دوست عزیز

میشه لطفا منظورتون رو واضح بفرمایید؟
اگه منظورتون اینه که کمی گاز بدید بعد بندازین دنده D که کاملا اشتباس و بیشترین تخریبگری جعبه دنده خودکار همین شرایطه.اگه غیر از اینه که کلا متوجه منظورتون نشدم.

نه عزیز من همچین منظوری نداشتم ، اینجوری که گیربکس میاد پایین :icon_arro:icon_surp
منظورم اینه که در هنگام حرکت در مسیر سر بالایی که خودرو در حالت D حرکت نمیکنه کمی گاز بدیم و نذاریم تا به گیربکس فشار بیاد :icon_cool

در این مورد هم باید عرض کنم که باز هم باید اول بدید N بعد ترمز رو رها کنید بعد دستی رو بکشید بعد بدید P چون همونطور که بالاتر هم گفتم وقتی ماشین بعد از توقفه و پاتون هنوز روی ترمزه ماشین کمی کپ هست و وقتی ترمز رو رها میکنین پشت ماشین میاد بالا که همین باعث میشه چرخای جلو نسبت به ماشین کمی بچرخه که این چرخش هم مستقیم به جعبه دنده میرسه و روی P فشاریو وارد میکنه که گفتم توی گیربکس 206 با اولین تعویض وضعیت از P به R یک صدای تق میده! که البته رو ماشینای بهتر این صدا وجود نداره.

البته منظورم از انجام این روش برای پارک کردن بود که در حالت پارک هم معمولاً ماشینو به عقب و جلو حرکت میدیم که دیگه تکونی نداره (در مسیر مسطح بدون شیب)
ولی حرف شما هم درسته و در این حالت احتمال صدمه دیدن گیربکس کاهش پیدا میکنه :icon_cool

البته استفاده از پای چپ تو رانندگی یکی از پرمخاطره ترین کاراست که مگر تو شرایط خاص توصیه نمیشه.بهتره بجای این کار از ترمز دستی استفاده بشه.به این شکل که ترمز دستی رو بالا نگهدارید و ماشین که در وضعیت D هست رو گاز بدید (بدون اینکه پاتون رو ترمز باشه) زمانی که حس کردید ماشین میخاد حرکت کنه و ترمز دستی مانعشه ( وقتی ماشین عقبش اومد پایین تو این وضعه) آروم آروم ترمز رو پایین بیارین و گاز رو بیشتر کنید.

استفاده از پای چپ در این شرایط بنظر من مشکلی نداره ، نمیخوایم که تیک آف کنیم ، هم زمان با گرفتن پدال ترمز با پای چپ آروم گاز میدیم و بعد از کمی تکان خودرو جهت حرکت پای چپمونو از روی ترمز به آرومی بر میداریم ، خیلیها از این روش استفاده میکنند :icon_surp

البته تو این شرایط هم الزامی نیست پاتون رو دوباره روی ترمز بزارید و بعد بدید P چون وزن ماشین کاملا روی ترمز دستی افتاده و دیگه حرکت و چرخشی تو چرخا نیست که بخواد به گیربکس نیرویی حتی کوچک وارد بشه:icon_cool
در جواب امیر91 هم:
دوست عزیز هر سه وضعیت یکی هستن همونجور که FL66 گفت.فقط این رو اضافه کنم که تو این وضعیت مصرفتون نسبت به حالت N طبعاً بیشتره!

منظورم از این روش برای توقف در خیابانهای شیبدار بود که اگه پس از فعال کردن ترمز دستی پامونو از روی ترمز برداریم خودرو کمی تکون میخوره ، که با این روش فشار کامل بر روی گیربکس خواهد افتاد ، نکنه شما منظورتون اینه که بدون گرفتن ترمز و با فعال کردن ترمز دستی دنده رو به P تعویض کنیم ..!!؟؟:icon_twis

Sayeye Khorshid
15 July 2011, 02:06 AM
خدمت دوست گلم FL66 سلام
برا استفاده از پای چپ برا گرفتن ترمز توی رانندگی سالم کلی بحثه.توی رانندگی استاندارد این کار اشکال به حساب میاد،برا همین عرض کردم.خیلیا این کارو میکنن که توجیه خوبی نیست!:icon_arro
برای مورد آخر هم بله منظورم همینه! عیب خاصی میبینین توش؟

FL66
15 July 2011, 02:52 AM
خدمت دوست گلم FL66 سلام
برا استفاده از پای چپ برا گرفتن ترمز توی رانندگی سالم کلی بحثه.توی رانندگی استاندارد این کار اشکال به حساب میاد،برا همین عرض کردم.خیلیا این کارو میکنن که توجیه خوبی نیست!:icon_arro
برای مورد آخر هم بله منظورم همینه! عیب خاصی میبینین توش؟

سلام دوست عزیزم
ما کوچیک شماییم ، جسارت کردیم :icon_surp
ولی خوب شما بگین ، شاید من اشتباه میکنم :icon_ques
تا اونجا که من اطلاع دارم دلیل بزرگ بودن پدال ترمز در خودروهای اتوماتیک اینه که کسانی که زیاد با این نوع گیربکس کار میکنند ، به مرور میتونند از پای چپشون هم برای این عمل استفاده کنند و براشون کاملاً عادی میشه و بعضی مواقع هم خیلی بهشون کمک میکنه :icon_evil
معمولاً ترمز گرفتن با پای چپ خطرناکه ، چون پای چپ به این وضعیت عادت نداره و نسبت به پای راست قویتره (همونطور که گرفتن کلاچ با پای راست سخته) و بیش از حد ترمز میکنیم :icon_eek:
ولی من در مزدا این موردو امتحان کردم ، بنظرم حساسیت پدالش کمتر از 206 دنده ای خودمه و ترمز گرفتن با پای چپ هم مشکلی نداره :icon_cool
ولی معمولاً با پای راست هر دو عملو میشه انجام داد (گازو ترمز) ، پای چپ هم استراحت کنه ، تلافیه فشار کلاچ در گیربکس دستی :icon_arro:icon_surp
در این شرایط که خدمتتون عرض کردم استفاده از پای چپ هم مشکلی نداره :icon_ques

در مورد تعویض دنده بدون فشار دادن پدال ترمز هم بنظرم درست نیست ، چون تعویض دنده با گرفتن ترمز پایی انجام میشه ، در واقع من فکر کنم پدال ترمز با صفحه کلاچ خودرو بنوعی در ارتباطه ، وگرنه چه دلیلی داره که برای روشن کردن خودرو حتماً باید پدال ترمزو فشار دهیم..!؟ :icon_ques

موفق باشی دوست خوبم

Sayeye Khorshid
15 July 2011, 04:37 PM
خواهش می کنم،اختیار دارید.نفرمایید.:icon_neutدقیقا منظور منم فرمایش شما بود.
برای مورد تعویض دنده هم:
1-مگه برای روشن کردن خودرو باید پدال ترمزو گرفت؟:icon_twisمزدا اینجوره؟
2-تا اونجایی که تجربه من (نه تحقیقات علمی) به نتیجه رسیده ترمز به یه قفل زیر سلکتور در قسمت P وصله که با فشار دادنش اون قفل باز میشه و دسته دنده رو میشه تکون داد.راجع به کلاچش و این ارتباط اطلاعات بیشتری دارین؟

FL66
15 July 2011, 05:01 PM
خواهش می کنم،اختیار دارید.نفرمایید.:icon_neutدقیقا منظور منم فرمایش شما بود.
برای مورد تعویض دنده هم:
1-مگه برای روشن کردن خودرو باید پدال ترمزو گرفت؟:icon_twisمزدا اینجوره؟
2-تا اونجایی که تجربه من (نه تحقیقات علمی) به نتیجه رسیده ترمز به یه قفل زیر سلکتور در قسمت P وصله که با فشار دادنش اون قفل باز میشه و دسته دنده رو میشه تکون داد.راجع به کلاچش و این ارتباط اطلاعات بیشتری دارین؟

سلام دوست عزیزم

بله مزدای جدید تا پدال ترمزو نگیریم استارتر عمل نمیکنه ، مزدای قدیمو نمیدونم ولی فکر کنم اونم اینجوری باشه :icon_ques
در ضمن در مزدا فقط در حالت P سوییچ به حالت OFF میره و میشه دربهارو قفل کرد ، در حالت N نمیشه :icon_surp
حالا دقت نکردم خودروهای دیگه هم اینجوریه یا نه ، امتحان نکردم ولی تا اونجاییکه من شنیدم درستش اینه که برای استارت حتماً پدال ترمزو هم فشار بدیم :icon_ques
در رابطه با ارتباط کلاچ با پدال ترمز هم فقط احتمال میدم یه ارتباطی با هم داشته باشند ، اطلاعات دقیقی در این مورد ندارم :icon_surp
موفق باشی

Ace
11 August 2011, 12:24 PM
تا اين ١٢صفحه رو خوندم كلا ٢ساعت طول كشيد ولي خوب جالب بود.تو گوگل زدم نحوه استفاده از دنده اتوماتيك اولين لينك تالار خودمون بود!
فكر كنم دنده اتوماتيك رو گذاشتن واسه راحتي ولي من كه اين ١٢صفحه رو خوندم ديدم سختره و خدا رو شكر٢٠٦ تيپ٥خريدم تا تيپ٦(مزاح بود؛)
رعايت يكسري اصول سخته و تا جا بيفته، تعويض چندتا گيربكس شده تجربه شخصي،من عادت به تند دنده عوض كردن دارم منظورم بين دنده هاي جلو و يك دنده عقب هست،اگر قرار باشه اينقدر نياز به مراقبت داشته باشه(كامل توقف بعد دوباره فشار رو ترمز دستي در حالتd و...) اون سوار من هست تا من سوار اون،خودم خيلي تو شك بودم كه تيپ٥ بگيرم يا ٦ به اين نتيجه رسيدم كه ٥ بهتره از خيلي لحاظ.ميخوام ماشينو بدم دست داداش بايد اين ١٢ صفحه رو چاپ كنم بدم دستش وقتي خواست بره بيرون(تازه بايد همش بشنوم اه اه اينم شد ماشين!!!!)،تعميركار و nدليل ديگه،كلا مزاح در واقعيت بود و تجربه خودم

minerva
11 October 2011, 03:52 AM
سلام دوست عزیزم
، در واقع من فکر کنم پدال ترمز با صفحه کلاچ خودرو بنوعی در ارتباطه ، وگرنه چه دلیلی داره که برای روشن کردن خودرو حتماً باید پدال ترمزو فشار دهیم..!؟ :icon_ques

موفق باشی دوست خوبم

البته این دلییل نمیشه فرمان جان.چون تو مگان دنده معمولی هم اگه ترمز نگیری،روشن نمیشه!

FL66
11 October 2011, 02:49 PM
البته اين دلييل نميشه فرمان جان.چون تو مگان دنده معمولي هم اگه ترمز نگيري،روشن نميشه!

فرمان..!!! :icon_twis
بله درسته همه خودروها به اين شکل نيستند و در هيونداي بدون گرفتن پدال ترمز ماشين روشن ميشه

mahdi13
11 October 2011, 04:32 PM
تو مگان معمولی تا کلاچ رو نگیری ماشین روشن نمیشه(اگه درست یادم باشه)

minerva
11 October 2011, 06:48 PM
تو مگان معمولی تا کلاچ رو نگیری ماشین روشن نمیشه(اگه درست یادم باشه)

اشتباه یادته عزیزم. من مگان 1600 دنده ای داشتم.اگه پات رو ترمز نباشه مینویسه :Depress brake pedal البته مسلما اگه تو دنده باشه باید کلاچ رو هم بگیری!!!!!!

ضمن عذر خواهی از گوجه سوار عزیزم،فرنام جان به خاطر اشتباه تایپی!

Sayeye Khorshid
12 October 2011, 03:40 PM
سلام
من 1 مشکل دارم که نمیدونم فقط مربوط به ماشین من میشه یا کلا همه اتوماتیک سوارها با این مسئله مواجهن! لطفا راهنمایی بفرمایید و اگه تجربه ای دارید بیان کنید.
من وقتی با ماشین تیک میکشم ماشین طبعا دنده1 رو خیلی زود پر میکنه و سریع میندازه دنده2 بعد تو دنده یهو شکه میشه چون دیگه زورش نمیرسه و انگار محکم ضربه میخوره! بقیه گیربکس اتوماتها هم همینن؟یا برا اونا فکری شده از این بابت؟

FL66
12 October 2011, 03:50 PM
سلام عباس جان
من که همچين تجربه اي نداشتم ، ولي اين مورد يه کم عجيبه..!!!
بنظرت اين مشکل مربوط به همون موضوع کپ 206 نيست..!؟
راستي ياد يه مطلبي افتادم
يکي از دوستانم که i30 داره ، راجب تستهامون باهاش صحبن کردمو گفتم که نميشه با ماشين اتومات درست لانچ کردو با ماشين منوال تو استارت رقابت کرد
گفتش که نه ميشه ، من ميتونم..!!!
گفتم چجوري..!؟
گفت کاري نداره که ، دنده رو ميزارم رو N ، دور موتورو بالا ميبرم ، يه دفعه ميرم تو D ماشين ميکنه..!!!!!؟؟؟ :icon_twis:icon_twis:icon_twis:icon_twis:icon_twis
گفتم اينجوري که گيربکست مياد پايين :icon_roll:icon_roll:icon_roll

Sayeye Khorshid
12 October 2011, 04:21 PM
سلام به روی ماهت فرنام جان
نه از کپ نیست.چون کپ کردن فقط تو لحظات اولیه فشردن گاز رخ میده در ثانی وقتی تو این شرایطم دور موتور بالاست و درحال بالا رفتن هم هست و اصلا زیر 1500 هم نیست!چه رسد به کمتر!
واقعا ماشین دستی لانچش به مراتب بهتر از اتوماته!توش شکی نیست.این دوستتم دقیقا بدترین شرایط کارکرد با اتومات رو بیان کرده!تازه اونم با هیوندای! AL4 رو البته فکر کنم ضربه به گیربکس رو اینجور میخوره اما تا دور موتور زیر1500 هم نیاد حرکت نکنه!