PDA

View Full Version : روش اصولی تعویض دنده در 405

javid-43
7 June 2006, 05:55 PM
با سلام ،
بعدازديدن گفتگوي مربوط به تعويض دنده در 206 ، اين سوال درمورد 405 نيز برايم پيش آمده . درمورد ماشين خودم اگر براي مثال از دنده 2 به 3 در دور 2500 تا 3500 دنده عوض نمايم ، هر چقدر هم دقت كنم باز هم مختصر تكاني دارد.درحالي كه در دور پايين تر ماشين ،تعويض دنده خيلي نرم وبدون تكان است .آيا من برداشت غلطي دارم ويااينكه روش ومتد ديگري بايد اعمال كنم؟ اصولا روش چگونه است ؟

javid-43
10 June 2006, 10:32 AM
با سلام
از دوستان عزیز در مورد روش اصولی تعویض دنده در 405 راهنمایی می خواهم . اگر این موضوع در تاپیک دیگری مطرح شده ، لطفا راهنمایی فرمایید . البته خودم گشتم ولی چنین چیزی پیدا نکردم .

بهروزخان
11 June 2006, 10:26 AM
دور موتور =1000 برو دنده 2
دور موتور =2500 برو دنده 3
سرعت = 80_85 برو 4

Srfazel
12 June 2006, 11:13 PM
دور موتور =1000 برو دنده 2
دور موتور =2500 برو دنده 3
سرعت = 80_85 برو 4

دوست من، دور موتور بیشتر از 4000 باعث افزایش استهلاک موتور می شه. بهترین دور موتور برای تعویض دنده بین 3000 و 4000 هست. دورهایی که شما نوشتید درست نیست چرا که تعویض دنده و استفاده از دنده سبکتر باعث کاهش دور موتور می شود و همانطور که گفتم باید سعی بشه دور موتور بیشتر از 4000 نشه حالا توی هر دنده و سرعتی. اگر که زیر 3000 بری دنده سبکتر به موتور فشار می آد.
اگه بخواهیم دور 1000 بریم دنده 2 میشه همون دنده مرده! که فشار زیادی به موتور می آره. و اصولا دور مناسب برای تعویض دنده به خود دنده بستگی نداره (اونطور که شما گفتید)

XELTEK
13 June 2006, 12:16 AM
فکر کنم شما به قول دوست بالایی اگه رو دور موتور 4000 تا 5000 هزار تا عوض کنی بهتر میتونی از قدرت ماشینت استفاده کنی !

Srfazel
13 June 2006, 12:48 AM
فکر کنم شما به قول دوست بالایی اگه رو دور موتور 4000 تا 5000 هزار تا عوض کنی بهتر میتونی از قدرت ماشینت استفاده کنی !

من هم کاملا موافقم منتها من از نظر کاهش استهلاک موتور گفتم ولی همانطور که شما اشاره کردین بهترین دور برای تعویض دنده و استفاده بهینه از قدرت موتور 4000 تا 5000 هست اما باز هم بهتره که در دور بالای 4000 یا 4500 به صورت مداوم رانندگی نکنید که کم کم فاتحه موتور خونده می شه.

sina1808
13 June 2006, 01:06 AM
كم كم فاتحه موتور خونده ميشه ؟
مگه اسباب بازي هست كه خراب بشه ؟!
اين چه حرفيه ؟

XELTEK
13 June 2006, 02:42 AM
راست میگه !!
البته گاهی لازمه که تئ این دور موتورها راه بریم !!!

Srfazel
13 June 2006, 08:40 AM
كم كم فاتحه موتور خونده ميشه ؟
مگه اسباب بازي هست كه خراب بشه ؟!
اين چه حرفيه ؟

دوست عزيز من
از نظر اصول علمي اينطور هست و كاملا هم صحيح است . دور موتور بيشتر باعث افزايش اصطكاك اجزا، بالا رفتن دما و استهلاك موتور مي‌شه (در دراز مدت). بنده فوق‌ليسانس مهندسي مكانيك هستم و به قول معروف رو هوا حرف نزدم. خيلي ها دغدغه‌شون اينه كه دور موتورشون رو چطور ببرن توي محدوده قرمز و ... اينا ديگه سليقه‌اي هست ولي دور موتور بالا در دراز مدت (يعني اگه بخواين تقريبا هميشه اينطور رانندگي كنيد) فاتحه موتور رو مي‌خونه. حالا اگه نمي‌خواهيد قبول كنيد ديگه خودتون مي‌دونيد اين چيزي هست كه وجود داره.
موتورهاي قدرتي (مثل نسل پژو) كه دور بالايي دارند استهلاك بالاتري هم دارن، اما ماشينهاي كره‌اي (مثل پرايد، ريو، و ...) يا سيلو كم دورتر هستند و به خاطر همين هم استهلاك موتور كمتري دارند، مصرف سوختشان هم پائين‌تر هست. موتور ماشين اسباب‌بازي نيست، تا يه ذره بهش فشار بياد هم قرار نيست اتفاقي براش بيافته ولي احتياج به مراقبت داره (اگه بخواين براي چند سال خيالتون راحت باشه) اينكه ما مراقبش نيستيم و تاثيرش رو در كوتاه مدت نمي‌بينيم دليل نمي‌شه كه بگيم براي موتور ضرر نداره. كاملا هم درسته كه بعضي وقتها لازمه با دور بالا رانندگي كرد ولي لطفا دقت كنيد كه اگه هميشه بخواهيد تو دور بالا رانندگي كنيد موتور ماشينتون خيلي زود به مشكل مي‌خوره.

sina1808
13 June 2006, 05:10 PM
من قصد جسارت نداشتم
موافق اين قضيه هم هستم كه اگه دور موتور به محدوده قرمز برسه به موتور فشار مياره اما 4000-4500 كه محدوده قرمز نيست ؟ نميدونم شايد توي 405 محدوده قرمزه ؟!!!
توي 206 كه شما صداي موتور رو از 4000 به بالا ميتونيد درست حسابي بشنويد ! در ضمن هميشه كه دور موتور اون بالا بالا ها سير نميكنه .. در هر حال دنده ها دونه دونه پر ميشه و ميرسه به دنده 5 كه ميشه با دور موتور 3000 تا 3500 حدود 120 تا سرعت رفت !

آریو
14 June 2006, 12:35 AM
به نظرمن بستگی به این داره که ماشین روبرای چندسال می خواهید نگهدارید!
ولی معمولا درست رانندگی کنیدوقتی مجبورشدید دیگه کاری به قرمز و این چیزهانداشته باشید فکرخرابی هم نباشید بعدا که خراب شد به فکرتعمیرش باشید!
مسخره هست می دونم
ولی هست

farzan_b1983i
15 June 2006, 04:12 AM
به دلیل پایین امدن شدید فشار روغن در موتور های خانواده پژو در دور پایین استهلاک بیشتری در بر داره و حتی باعث روغن سوزی به علت کمبود روغنکاری و در نتیجه ضعیف شدن رینگ های پیستون میشود
بهتر است زمانی دنده را تعویض نمایید که دور موتور بعد از تعویض 1000 تا 1500 پایین بره
برا 405 بهتره رو دوره 4000 و با سرعت کافی دنده عوض بشه
برای اغاز حرکت هم دور روی 2000 باشه و بعد اغاز به حرکت کنید
تا به صورت بهینه از اسب های بخار ماشینتون استفاده ببرین

driver2002
15 June 2006, 02:40 PM
دنده 1 رو 3500
دنده 2 رو 3000
دنده 3 رو 3500
دنده 4 رو 3000

javid-43
17 June 2006, 04:16 PM
با سلام،
نکته ای که در مورد تعویض دنده به نظرم رسیده و تاکنون هیچکدام ازدوستان اشاره ای ننموده اند اینرسی ماشین است . به عنوان مثال در شروع حرکت اگر ماشین پر باشد باموقعی که یک یا دو سرنشین در آن باشند ،زمان تعویض با هم تفاوت دارد .زیرا یک جسم سنگین احتیاج به زمان ونیروی بیشتری برای کسب اینرسی دارد ودرمورد ماشین اگر فورا اقدام به تعویض دنده نماییم لختی موجود باعث فشار به موتور می گردد . عکس این موضوع در زمانی رخ میدهد که با یک سرعت بالا ودنده سبک مثلا دریک جاده صاف وبا سرعت 120 ودنده 5 برای لحظه ای پار ا از پدال گاز برداشته و قبل ازترمز دوباره مجبور به ادامه حرکت وگازدادن شویم .دراین مورد اگر اقدام به دنده معکوس نماییم براحتی متوجه فشار به موتور وتغییر صدای آن می گردیم و این به خاطر اینرسی موجود در ماشین می باشد و بهترین کار در این حالت گاز دادن نرم با همان دنده است تا سرعت کم کم به حد اولیه برسد . از دوستان تقاضا دارم در این مورد نیز نظرات خودرا بیان فرمایند.

sunshine
17 June 2006, 11:24 PM
زمان تعویض دنده بستگی به نحوه رانندگی دارد.
الف) در صورتی که میخاهید کمترین مصرف سوخت (بالاترین راندمان) را داشته باشید و کمترین فشار به موتور وارد شود باید در دور موتوری دنده را عوض کنید که گشتاور موتور حداکثر است. این عدد برای موتورهای L3 (موتور پژو و سمند) 3500 است.
ب) در صورتی که میخاهید با حداکثر شتاب حرکت کنید. باید در دور موتوری دنده را عوض کنید که ÷س از سبک کردن دنده و زمانی که کلاچ را آزاد میکنید دور موتور روی دور ماکزیمم گشتاور قرار بگیرد. چون این مطلب بستگی به ضرابی گیربکس دارد برای هر اتوموبیلی باید تجربه کنید.

F.®.A
18 June 2006, 06:53 AM
گشتاور ماكزيموم 405 انژكتوري رو چنده
چطوري ميشه فهميد؟

sunshine
18 June 2006, 07:34 AM
فرشید خان. 405 انژکتوری از موتور L3 پژو استفاده میکند. منحنی گشتاور بر حسب دور برای این نوع موتور در 3500rpm ماکزیمم دارد. برای هر موتوری میتوان به کاتالوگ یا سایت مربوط مراجعه کنید. این لینک پایین را هم نگاه کنید.
http://www.ikco.com/ikco83/persian/products/405.asp

molla sadra
20 June 2006, 11:54 AM
فکر میکنم باید تقریباً تو دور3750 عوض بشه،
چون تو این دور ماشین بدون کلاج دنده قبول میکنه.

Tired SMK
1 September 2006, 04:46 PM
یعنی بدون گرفتن کلاچ میشه دنده عوض کرد؟؟؟؟؟!!!!!

آریو
1 September 2006, 05:11 PM
ميتوني بايدتمرين كني وسريع باشي ونترسي اعتمادبه نفس داشته باشي

Tired SMK
1 September 2006, 06:56 PM
آقا یه سوالی:
من یه بار با 405 صفر اومدم بزنم دنده 1. حواسم نبود دنده تا آخر جا نرفته بود که من پامو از رو کلاچ برداشتم.
یه صدای "تق" نسبتآ بلند اومد.(که فکر کردم چیزی به ماشین خورد) بعد دیدم نه دنده خلاص شده.
از اون موقع تا حالا عذاب وجدان دارم. نکنه ماشین طوریش شده باشه؟

arash p mbz bmw
1 September 2006, 11:30 PM
آقا یه سوالی:
من یه بار با 405 صفر اومدم بزنم دنده 1. حواسم نبود دنده تا آخر جا نرفته بود که من پامو از رو کلاچ برداشتم.
یه صدای "تق" نسبتآ بلند اومد.(که فکر کردم چیزی به ماشین خورد) بعد دیدم نه دنده خلاص شده.
از اون موقع تا حالا عذاب وجدان دارم. نکنه ماشین طوریش شده باشه؟
دوست عزیزم
این چیزا که چیزی نیست
نیگران نباش
من با ماشین زبون بسته میخوام تمرین پاور کنم 1000بار دور موتور میره توی رد لاین یا دنده اب هویج میگیره
سر این چیزا ناراحت نباش:icon_excl :icon_wink