PDA

View Full Version : پرسش در مورد بنزین سوپر

persianking62
23 May 2006, 04:27 PM
می خواستم بدونم این بنزین های سوپر که تو ایران هست عدد اکتانش چند هست؟؟؟معمولی ها چند هست؟؟ یکی از دوستام که از امریکا امده بود میگفت بنزین های سوپرش عدد اکتانش 110 هست .مال ایران کسی اطلاع داره؟؟

ali_tl2000
23 May 2006, 07:15 PM
مال ایران باید چیزی نزدیک 95 باشه !

changeez
23 May 2006, 07:20 PM
مال ایران باید چیزی نزدیک 95 باشه !
95

sezar_a2001
23 May 2006, 11:19 PM
95 واقعی نیست
شک نکن کمتره

persianking62
23 May 2006, 11:46 PM
یعنی چنده؟؟؟؟؟؟؟ راستی بنزین های معمولی عدد اتانش چنده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

RoSo
23 May 2006, 11:57 PM
ببخشید دوستان اکتان چیه؟ و این 95 و 110 که میگید نسبتش به چیه؟ و مفهومش چیه؟

z_qz54
24 May 2006, 12:03 AM
بنزین معمولی فکر کنم تو شیمی دبیرستان نوشته بود 75-85 اما فکر کنم بنزین سوپر ایران عدد اکتانش اینقدر باشه و بنزین معمولی منفی باشه:icon_eek:

persianking62
24 May 2006, 06:53 PM
کیفیت بنزین های معمولی خیلی امده پایین.من خودم 206 تیپ 5 دارم.تا حالا سعی کردم بنزین سوپر بزنم.ولی هر از چند گاهی که معمولی میزنم.موتور بد کار میکنه.صدای سوپاپ ها رو می شنوم.ولی وقتی سوپر می زنم هم موتور بی صدا تر هست مصرف هم کمتر میشه(امتحان کردم تو مسیر مشخص).هم راحت شتاب می گیره.مال من نزدیک 6500kmراه رفته روغنشو سر 2000kmعوض کرده بودم دیروز که روغنشو نگاه کردم هنوز شفاف بود رنگش بر نگشته بود.نشون میده اگه از بنزین سوپر استفاده کنی روغن هم دیر تر کثیف میشه.وفتی ماشین با بنزین سوپر کار میکنه در کاپوت می زنم بالا دستمو می زارم رو موتور هیخ لرزشی نداره.هیچ صدای اضافی هم نمی شنوم, راحت کار می کنه.ولی وقتی بنزین معمولی می زنم دستم می زارم رو پوسته موتور موتور هم می لزره هم صدای تق تق میکنه:icon_eek: .برای زانتیا 1800 بنزین سوپر خوبه.هم شتابش خوب میشه هم صدای اضافی مثل تق تق و لرزش نداره.کلا دوستان برای مو تورهای 16 سوپاب و موتور های جدید بهتر از بنزین سوپر استفاده کنید.موفق باشید:icon_excl

XELTEK
24 May 2006, 11:19 PM
سوپر ایران اکتان واقعیش 70 هستش !!بهتر از هیچیه

salar68
24 May 2006, 11:38 PM
سوپر ایران اکتان واقعیش 70 هستش !!بهتر از هیچیه

خب دیگه ماشین منفجر می شه اینطوری

توی ایران اکتان باید بین 80 تا 90 باشه برای بنزین معمولی که معمولا" بنزین معمولی اکتانش 82-3 بیشتر نیست

در مورد سوپر هم بگم باید 95 باشه اما متاسفانه به علت حمل نقل نا مناسب و توزیع بد این عدد به 91 و 2 می رسه و بیشتر نیست ( مخلوط شدن با مواد و بنزین معمولی )

البته باید توجه کرد موتور های داخل ایران همش بهترین کارکردشان با بنزین با اکتان 95 هست

ممکنه یه ماشین با 90 بهتر باشه
اما ایران بهترین اکتان برای موتوراش 95 هست

ارام سوزی

XELTEK
27 May 2006, 11:16 AM
70 گفتم من !!! منبع منم موثقه !!!
مطمئن هستم که اکتان معمولی پایین تر از 55 هستش !!!
شما فکر میکنید چرا هوا الوده میشه ؟
المان با اون همه ماشین هواش چقدر خوبه !!

Anoush
27 May 2006, 01:45 PM
ببخشید دوستان اکتان چیه؟ و این 95 و 110 که میگید نسبتش به چیه؟ و مفهومش چیه؟

یکی از مراحل کار کرد موتورهای چهار زمانه مرحله تراکم هست.

در این مرحله مخلوط بنزین و هوا فشرده شده و با جرقه شمع احتراق صورت میگیره.

بنزین در اثر تراکم به مرحله "خود اشتعالی" میرسه و اگر این پدیده قبل از جرقه شمع صورت بگیره شما در موتور صدایی شبیه تقه میشنوید که اصطلاحن ضربه به موتور وارد میشود و سبب کوتاه کردن عمر موتور و راندمان پائین میشود.

از طرف دیگه هرچه در موتور ها ضزیب تراکم بیشتر بشه قدرت موتور یا اسب بخار اون بالاتر میره و در موتور های جدید نسبت های تراکم بسیار بالا رفته.

حالا برای جلوگیری از خود اشتعالی بنزین حلقه های هیدروکربوری هشتایی (هشت کربنی) یا همون اکتان رو بهش اضافه میکنن تا درجه خود اشتعالی بنزین بالا بره و بنزین در تراکم های بالا هم قبل از جرقه شمع مشتعل نشه.

اینجاست که عدد اکتان مفهوم پیذا میکنه و بنزین های با عدد اکتان بالاتر طبیعتن برای موتور های جدید بهترند و این موتور ها راحتتتر با ان کار میکنند.

اکتان بنزین معمولی چیزی در حدود 87 هست که کمترین درجه خود اشتعالی در انواع بنزینها رو داراست.

یکی از دلایل اضافه کردن سرب به بنزین هم بالا بردن همین اکتان بود که میشد به بنزین معمولی اضافه کرد و اکتان اونو بالا برد.

امروزه با ممنوع شدن سرب در سوخت اتوموبیل ها قیمت سوخت هم بالاتر رفته چون در مراحل پالایش باید اکتان رو بالابرد.

در پناه یزدان

z_qz54
27 May 2006, 03:52 PM
یکی از مراحل کار کرد موتورهای چهار زمانه مرحله تراکم هست.

در این مرحله مخلوط بنزین و هوا فشرده شده و با جرقه شمع احتراق صورت میگیره.

بنزین در اثر تراکم به مرحله "خود اشتعالی" میرسه و اگر این پدیده قبل از جرقه شمع صورت بگیره شما در موتور صدایی شبیه تقه میشنوید که اصطلاحن ضربه به موتور وارد میشود و سبب کوتاه کردن عمر موتور و راندمان پائین میشود.

در پناه یزدان

برای تکمیل کردن فرموده های ایشون ، منم عرض میکنم که : اگه احتراق ، زودتر از جرقه شمع صورت بگیره ، تسمه تایم ، یک دنده رد میکنه و این باعث میشه که زمانبندی سوپاپ به طور کامل به هم میخوره و ماشین از مدار خارج میشه و اگر این اتفاق یک دور دیگر بیفته ، یک دندانه دیگر رد میشه و باعث میشه که سر پیستون به سوپاپ بخوره و فاجعه در موتور رخ بده.

abaratian
27 May 2006, 06:26 PM
این فرموده های بالا یک کم اشکال داره. عدد اکتان بنزین یعنی میزان شاخه دار بودن بنزین، همین. بنزین با اکتان 95 بسیار شاخه داره و به دلیل کم شدن نسبت هیدروژن به کربن سوخت بهتر می سوزه. و به عبارتی "پس سوز" کمتری داره. در ضمن عدد اکتان 110 هم از لحاظ تئوری امکان نداره. و بیشتر از 95 هم تکنولوژی اجازه نمیده.(قیمت خیلی گرونه)
اکتان بنزین معمولی در ایران 81-82 و سوپر 91-92 است.

ehsanpy
28 May 2006, 02:13 AM
اكتان بنزين معمولي 65 و سوپر 90 هست.اكتان مكمل هاي بنزين هم 90 هست .

کرگدن
28 May 2006, 01:29 PM
دوستان برا 206 تیپ 2 چی؟
پیشنهاد می کنید سوپر بزنم؟

اگه یه موقع سوپر گیر نیومد چی؟

ممنون

XELTEK
28 May 2006, 04:52 PM
اگر جایی هستی که فکر میکنی سوبر گیرت نمیاد موقعی که باکت یک چهارمش بره بنزین معمولی بزن که اکتانش میشه حدود 70 !!!
اما سعی کن همیشه سوبر بزنی که ماشین زنده و سرحال باشه !!!

آریو
30 May 2006, 11:34 PM
عزیزان یه چیزمسخره براتون بگم
GLI بابنزین سوپرحال نمی کنه ماشین من نشتی داره بزین سوپرکه میزنم مصرفم بالاترمیره؟؟؟؟!!!!!!!!:icon_eek:

RoSo
30 May 2006, 11:38 PM
دوستان لطف میکنید در مورد مکمل بنزین توضیح بدید؟
جایی که بنزین سوپر در دسترس نیست فکر میکنید ترکیب بنزین معمولی با مکمل بنزین میتونه مثل بنزین سوپر کار کنه؟

web
31 May 2006, 01:07 AM
جایی که بنزین سوپر در دسترس نیست فکر میکنید ترکیب بنزین معمولی با مکمل بنزین میتونه مثل بنزین سوپر کار کنه؟

متيل ترسيو يک ماده آلی مصنوعی اکسيژن داره که پس از اثبات جنبه های سوء بهداشتی و زيست محيطی سرب بعنوان جايگزينش معرفی و امروزه در ايران و برخی از کشورای جهان بصورت گسترده در بنزينهای بدون سرب استفاده میشه.
توجه به اين ماده در دهه ۷۰ ميلادی آغاز و مصرفش در دهه ۸۰ و ۹۰ ميلادی در جهان افزايش يافت. در ابتدای انتخاب و استفاده از اين ماده در سوخت مزايای زيست محيطی آن مورد توجه بود که مهمترين آنها افزايش عدد اکتان بنزين٫ کاهش نشر گازهای آلاينده منتشر از اگزوز خودرو مانند منواکسيد کربن و ازن ٫ حذف سرب از بنزين به همراه تاثير بهبود نسبی کيفيت هوا ٫توليد آسان و سهولت اختلاط با بنزين هست.
البته بگذريم كه يكسري مضراتي براي بدن انسان و آبها داره ولي باتوجه به اينكه از مزاياش افزايش عدد اكتان بنزينه ميتونيم بگيم بطور موقت در شرايطي و نه هميشه ميتونه جايگزيني براي بنزين سوپر باشه.

javid-43
14 June 2006, 03:42 PM
سلام دوستان
مخلوط کردن بنزین سوپر و معمولی آیا مجاز است واگر مجاز است ؟ سوال من ممکن است خنده دار باشد ولی لطف کنید جواب بدهید . چون با این آتش گرفتن های پی درپی آدم از همه چیز وحشت می کند.

hamed198220
14 June 2006, 06:21 PM
اين مطلب رو بخونيد. جواب سوالاتتون رو ميگيريد:
ساخت واحدهاي بنزين‌سازي در پالايشگاه اصفهان تا سه سال آينده

سيدنورالدين شهنازي‌زاده، مديرعامل پالايشگاه اصفهان با بيان اين مطلب به خبرنگار شانا گفت: با توجه به مشکلات کشور براي تامين بنزين مورد نياز، آن دسته از طرح‌هاي توسعه پالايشگاه اصفهان که براي بنزين‌سازي است اولويت بيشتري دارد، ضمن اينکه به طور همزمان ساير طرح‌هاي توسعه پالايشگاه نيز دنبال مي‌شود. سيدنورالدين شهنازي‌زاده تاکيد کرد: زمان‌بندي اوليه ساخت سه واحد جديد بنزين‌سازي اين پالايشگاه، 36 ماهه بوده است اما با توجه به تاکيد مهندس نعمت زاده، سعي شده تا با پيمانکاران شرکت‌کننده در مناقصه براي کوتاه کردن زمان پروژه به 30 ماه، مذاکره و توافق شود. وي با اعلام اينکه قرار است پيشنهادهاي فني ساخت اين سه واحد تا 21 تير ماه براي انتخاب پيمانکار EPC ارائه شود، اظهار داشت: با اجراي اين پروژه ميزان بنزين تحويلي به شرکت ملي پخش، روزانه حدود 500هزار ليتر افزايش مي‌يابد. همچنين از ورود حدود 5/3ميليون ليتر بنزين سوپر از خارج که براي افزايش اکتان بنزين توليدي اين پالايشگاه استفاده مي‌شود، جلوگيري به عمل مي‌آيد. شهنازي زاده توضيح داد: هم‌اکنون اکتان بخشي از بنزين خام توليدي پالايشگاه اصفهان پايين و در حد 40 تا 50 است اما با ساخت واحد جديد ايزومريزاسيون و CCR، توان توليد بنزين با اکتان حتي بالاي 100 ايجاد خواهد شد و ديگر نيازي به مخلوط کردن بنزين وارداتي با بنزين توليد پالايشگاه ندارد. به اين ترتيب نياز به واردات 5/3ميليون ليتر بنزين در روز که به عنوان جايگزين ماده MTBE براي تنظيم اکتان بنزين استفاده مي‌شود، از بين مي‌رود و از صرف هزينه‌هاي ارزي براي واردات بنزين سوپر جلوگيري مي‌شود. وي افزود: همچنين بنزين تحويلي نيز داراي درجه آرام سوزي بالاي 90 خواهد بود.

.Reza.
16 June 2006, 10:11 AM

اگر به سفر ميريد بهتره هميشه يك "اكتان پلاس" همراه خود داشته باشيد تا تا مواقعي كه بنزين سوپر در دسترس نيست پايين بودن اكتان بنزين معمولي را جبران كنيد.

اين مساله در مورد خودرو هايي كه ضريب تراكم بالاتر از 9.5 دارن خيلي حياتيه.

سلام دوستان
مخلوط کردن بنزین سوپر و معمولی آیا مجاز است واگر مجاز است ؟ سوال من ممکن است خنده دار باشد ولی لطف کنید جواب بدهید . چون با این آتش گرفتن های پی درپی آدم از همه چیز وحشت می کند.

مخلوط شدن بنزين معمولي و سوپر هيچ تركيب خطرناكي توليد نميكنه. اين كار داره در شركت نفت انجام ميشه(( مخلوط كردن بنزين نامرغوب داخلي با بنزين سوپر وارداتي جهت جبران اكتان!))

IEHT
17 June 2006, 02:56 PM
من در حال حاضر که تیپ 5 دارم و سوپر در دسترسم نیست از اکتان بوستر stpاستفاده میکنم و هر باکی هم حدود هزار تومان گرون تر از سوپر در میاد ولی از شتاب و مصرف ماشین راضیم هرچند که میدونم با این مکمل حداکثر 4 یا 5 درجه اکتان بالا میره .این نشون میده که اکتان بنزین معمولی تو ایران حدودا بین 85 تا 87 هست. البته یکبار که سوپر ریختم به نظر ماشین کمی سرحال تر بود.

shahram2006_m
20 June 2006, 05:03 AM
دوستان برا 206 تیپ 2 چی؟
پیشنهاد می کنید سوپر بزنم؟

اگه یه موقع سوپر گیر نیومد چی؟

ممنون

مسلما سوپر بريزي بهتره ولي اگر گيرت نيومد يك يا دو باك اشكال نداره.
من خودم براي اينكه يك مدتي توي 206 تيپ 2 سوپر نريختم سنسور اكسيژن ماشين خراب شد.

سود انباشته
27 June 2006, 08:20 PM
سلام به همه دوستان
ماشین من پژو 206 تیپ دو میباشد ایا همیشه میتوانم از بنزین سوپر استفاده کنم یا اینکه استفاده دایم از بنزین سوپر برای موتور زیان دارد؟

shahram2006_m
28 June 2006, 03:15 PM
سلام به همه دوستان
ماشین من پژو 206 تیپ دو میباشد ایا همیشه میتوانم از بنزین سوپر استفاده کنم یا اینکه استفاده دایم از بنزین سوپر برای موتور زیان دارد؟

ضرر نداره هيچ تازه خيلي هم براي خوب كار كردن و عمر موتور و سوپاپ ها مفيده.

باتلاق
6 September 2006, 07:26 PM
استفاده از بنزين با اكتان هاي مختلف اصولاً بيشتر از هر چيز تابع نسبت تراكم موتور هاست و من در يكي از hand book هاي طراحي رنج مناسب اكتان مورد نياز براي موتور هاي مختلف را بر اساس نسبت تراكم موتور ها ديدم (ارقام دقيق را در پستهاي بعدي براي دوستان خواهم آورد) بر اين اساس به جز پيكان و رنو 5 بقيه خودرو هابايد از بنزين سوپر استفاده كنند!!! در ضمن اون صدايي كه يكي از دوستان گفته بودند صداي سوپاپ است، در واقع صداي سوپاپ نيست و يك فرايند سيالاتي است (چيزي شبيه به شكست ديوار صوتي يا Chocking) در داخل موتور كه دليل آن هم نسبت بالاي تغييرات فشار در داخل سيلندر به زمان است. (دلتا پي به دلتا تي). اين اتفاق باعث خردگي سوپاپ ها مي شود و از عمر موتور كم مي كند.

راستي تنها راه از بين بردن آن استفاده از بنزين سوپر است؟! جواب: خير!
يك راه ديگر هم وجود دارد و آن ريتارد كردن موتور به مقدار كم است. اين كار باعث مي شود كه جرقه كه بايد كمي قبل از رسيدن پيستون به نقطه مرگ بالا به شمع هابرسد، كمي ديرتر زده شود و نسبت تغيير فشار به زمان كاهش پيدا كند و Knock از بين برود. اما به مقدار زيادي هم از بازده حرارتي موتور مي كاهد.
راه دوم هم استفاده از دنده هاي سنگين تر و بالا بردن دور موتور است كه با افزايش تغيرات حجم در واحد زمان تغيير تغييرات فشار كمتر خواهد شد و باز هم ناك از ميان مي رود. اما همچنان در دور موتور هاي پايين به ميزان خيلي كم ناك خواهيم داشت.

در ضمن راندمان حجمي موتور و فشار هواي محيط هم اثر گذار هستند كه اگه فرصت شد در موردش مي نويسم.

اميدوارم مفيد بوده باشد

سود انباشته
7 September 2006, 02:54 PM
سلام
جناب باتلاق
ریتارد به چی میگن؟
لطفا بیشتر توضیح بدین.

باتلاق
8 September 2006, 09:33 PM
سلام
جناب باتلاق
ریتارد به چی میگن؟
لطفا بیشتر توضیح بدین.

سلام
همونطور كه ميدونين احتراق در خودرو هاي احتراق داخلي بنزيني (موتور هايي كه بر اساس سيكل اتو كار مي كنند) با جرقه صورت مي گيره. زماني كه جرقه به شمع ها فرستاده ميشه توسط سيستم هاي مكانيكي يا الكترونيكي تنظيم ميشه. احتمالاً در مورد تسمه تايمينگ در موتور ها شنيده ايد.در واقع تسمه تايمينگ يكي از اجزاي تنظيم كننده سيتم جرقه زني است. ريتارد كردن موتور به معني تغيير دادن زمان جرقه زني در موتور هست كه در واقع به ايجاد تاخير در جزقه زني گفته مي شه (نسبت به حالت استاندارد طراحي) اين كار رو ميشه به راحتي با چرخاندن دلكو در جهت موافق گردش موتور انجام داد. (واژه مقابل آن آوانس است كه به معني تسريع در جرقه زني است)

در واقع آوانس كردن موتور باعث ميشه احتراق در زماني اتفاق بيفته كه پيستون در حالت پايين آمدن است و افزايش حجم سيلندر در اين حالت از افزايش ناگهاني فشار داخل سيلندر جلوگيري مي كنه (حتما از فيزيك دبيرستان به ياد داريد كه داشتيم PV=MRT و اگر اين رابطه را طور ديگه اي بنويسيم داريم كه P=MRT/V به اين معني كه فشار تابعي است از MRT تقسيم بر V كه مشخص ميشه كه اگر V زياد بشه فشار كاهش پيدا ميكنه...) كه در حالت ريتارد موتور حجم افزايش پيدا كرده و افزايش فشار به طور ناگهاني ي كمتري خواهيم داشت.

در مورد رابطه ذكر شده :

P : فشار
V : حجم
M : جرم سيال
R : ثابت گاز ها 0.287
T : دما

خوب از توجه شما تشكر مي كنم و اميدوارم كه مفيد بوده باشه. در ضمن اگر باز اگر سوالي داشتيد با كمال ميل و در صورتي كه اطلاعات داشته باشم پاسخ خواهم داد/.

خدانگهدار:icon_excl

ebadian
12 September 2006, 10:32 PM
در ایران عدد اکتان 92 است ولی متاسفانه به دلیل قاطی کردن با بنزین معمولی که کار اکثر پمپ بنزین هاست کیفیت ان به حداقل میرسد ولی در کل در صورت استفاده از بنزین سوپر مطمئن باشید موتور خودروی خود را بیمه نموده اید
فرضا در پراید مطمئن باشید در صورت استفاده موتور این دستگاه تا 15 سال نیازی به تعمی موتور نخواهد داشت
در صورت استفاده از بنزین سوپر موتور دیگر والو نزده وعملا سوختن سوپاپ مرتفع خواهد شد
در سربالائی ها مشکل ستاب وقدرت موتور مرتفع شده ویا دیگر نیازی به استفاده از مکمکهای تمیز کننده نخواهد بودو .......
http://tamiratchi.blogfa.com (http://tamiratchi.blogfa.com)

سود انباشته
13 September 2006, 07:58 AM
من همیشه از بنزین سوپر برای 206 تیپ 2 استفاده میکنم و فقط موقعی که بنزین سوپر در پمپ بنزین تموم شده باشه از بنزین معمولی استفاده میکنم و نمیدونم که ایا استفاده دایم از بنزین سوپر ایا در بلند مدت میتونه به موتور اسیبی برسونه؟؟؟

saeed_ooo
14 September 2006, 01:38 AM
اگه به بنزین سوپر هم مکمل اضافه کنی تاثیر داره؟

ebadian
14 September 2006, 01:07 PM
دوست عزیز در خصوص رد کردن تسمه تایم به دلیل احتراق زودتر این مورد و به این دلیل محال است امکان بیافتد که دلیل و اطلاعات بیشتری دارید ممنون می شوم منتقل نمائید.

خودرو دوست
12 June 2008, 10:45 AM
دوستان عزیز
حالا که قرار است بنزین سوپر با کارت به ما ندهند و قیمت هر لیتر آن540 شده و امکان استفاده از آن برای اکثر ما که خودروهای مثل پژو ،سمند ،پراید و ... داریم مشکل می شود. ضمن اینکه از نظر فنی بنزین معمولی به موتور خودرو آسیب می زند . تکلیف ما چیست؟ لطفا راهنمائی فرمائید آیا افزودنی وجود دارد که دائما بتوانیم از آن استفاده کنیم.

farzadba
21 July 2008, 09:06 AM
این فرموده های بالا یک کم اشکال داره. عدد اکتان بنزین یعنی میزان شاخه دار بودن بنزین، همین. بنزین با اکتان 95 بسیار شاخه داره و به دلیل کم شدن نسبت هیدروژن به کربن سوخت بهتر می سوزه. و به عبارتی "پس سوز" کمتری داره. در ضمن عدد اکتان 110 هم از لحاظ تئوری امکان نداره. و بیشتر از 95 هم تکنولوژی اجازه نمیده.(قیمت خیلی گرونه)
اکتان بنزین معمولی در ایران 81-82 و سوپر 91-92 است.
دوست گرامي
با درود
بخشي از فرمايش شما در مورد شاخه دار بودن سوختهاي با اكتان بالاتر درست است. اما معني اكتان صرفا شاخه دار بودن سوخت نيست. بلكه سوختهاي با شاخه بيشتر عدد اكتان يعني "شاخص بهسوزي" بهتري دارند. در واقع محض اطلاع سايرين كه ممكن است اين تعريف را ندانند (شما كه استاد ما هستيد و مسلما مي دانيد و من جسارت دادن آموزش به شما رو نمي كنم) عدد اكتان براي هگزان كه سوخت بدي براي خودرو مي باشد به صورت صفر و براي نرمال اكتال (يا ايزو اكتان) به صورت 100 منظور مي شود. از نظر تئوري و عملي رسيدن به اعدا اكتان بالاتر از 100 هم امكان پذير است اما در ايران بيش از 95 نمي شود حتي به 90 هم نمي رسد اون هم نه به خاطر مسائل تكنولوژي بلكه به خاطر مسائل اقتصادي!! تكنولوژي فقط از اين نظر اهميت دارد كه پالايشگاه هاي ما قديمي هستند و توان توليد بنزين مرغوب رو ندارند.
با احترام

salarlover
24 August 2008, 12:54 AM
یه توصیه عالی به همه دوستان میکنم فقط بعدش به نتیجه رسیدید منو دعا کنید.

الان که بنزین سوپر پیدا نمیشه بهترین راه حل استفاده از قرصهای پاورپیل

من الان مدتی استفاده میکنم تمامی مشکلاتم مثل کمی شتاب ، ناک موتور، گرفتگی انزکتورها و مسائل خیلی زیاند دیگه حل شده. حتما امتحان کنید.

معرفی پاورپیل

پاور پیل (power pill) یک محصول سوختی با کیفیت بسیار استثنائی و پالایش بالا است که با ساختار اتمی مرکب از هیدروکربن ها ی زنجیره ای (H6+C3+) به بازار عرضه شده است. این ماده در خلا کامل و با حرارت بسیار بالا و فراتر از مراحل پالایش معمولی تولید می شود .
پاور پیل (power pill) توسط شرکت بین المللی New Image نیوزلندی و تحت لیسانس (U.S.L.I) سازمان بین المللی آزمایشگاهی آمریکا بصورت قرص های فشردهء سوختی که کاملاً در بنزین و گازئیل حل شده ، تولید می گردد. همچنین این ماده باعث بهبود سوخت رسانی و ارتقاع درجات موتورها می شود.
امتیازات ویژه پاور پیل (power pill):
· کاهش دوده اگزوز
· افزایش قدرت موتور
· بهینه سازی مصرف سوخت
· تمیزکردن انژکتور، کاربراتور و تمامی سیستم های سوخت رسانی
· ارتقاع بیشتر در اشتعال سوخت
· استارت سریع موتور
· روان کردن سوپاپ ، پیستون و رینگ ها
· کاملاً بدون ضرر
· جایگزین سرب
پاور پیل (power pill) یک ماده افزودنی نیست، بلکه بعنوان ترکیبی از هیدروکربن بهترین ترمیم کننده سیستم سوخت است.
این ماده (power pill) بعنوان یک سیستم روان کننده خطوط سوخت رسانی موتورهای بنزینی و یا گازوئیلی کربن های رسوب شده در سوپاپ و رینگ های پیستول را تمیز کرده و با این کار از اشتعال این رسوبات جلوگیری می کند.
مولکولهای پاور پیل (power pill)از یونهای متالیک و نفتی برخوردار هستند و باعث عکس العمل طبیعی سولفاتهاو نیترات ها در مقابل آب و سایر عناصر اسیدی چسبنده و رسوبی می شوند که حاصل این فعل و انفعالات اشتعال سوخت بهتر با قدرت بیشتر و دودهء کمتر است.
پاور پیل (power pill) باعث جلوگیری از خوردگی Corrosion inhabitation زنگ زدگی ناشی از سوخت و خوردگی و کاهش Formation ساختار سولفوریک، نیتریک، هیدرو کربنیک و همچنین از ساختار طبیعی اسیدهای ناپتینیک (naphthenic) جلوگیری می کند بطوری که بخاطر اضافه شدن مواد ضد زنگ و خوردگی در طی پروسهء پالایش تاثیر پذیر نمی باشد.
نتیجه: کاهش صدمات در موتور به دلیل ترکیبات اسیدی پاور پیل (power pill)

کنترل اکسیداسیون و ثبات رنگ
به مرور زمان سوخت تازگی خود را از دست داده و کهنه می شود و بدون درمان، اثر بخشی کمتری پیدا می کند. پاورپیل (power pill) شامل اکسیداسیون بازدارنده است که باعث ثبات بخشی هر چه بیشتر اکسیداسیون و رنگ می شود.
در موتورهایی که با پاور پیل (power pill) درمان نمی شوند این واکنش توسط محیط زیست یا شرایط محیطی موتور انجام می گیرد که این فعل و انفعالات ثبات رنگ را از بین می برد.
نتیجه: دوام بیشتر فیلتر ها و استارت بهتر موتور خودرو

کنترل میکروب و باکتری آب
پاور پیل (power pill) بدلیل داشتن خواصهای باکتری استتیک (bactriostatic) و امولسیون زدایی (emulsification) باعث کنترل رشد باکتری و میکروبها در مخزن بنزین می شود بدین ترتیب از رشد آن در محیط زیست جلوگیری می کند.
نتیجه: کم شدن لجن در سیستم سوخت و دوام بیشتر فیلتر های سوخت

کاهش چشمگیر دوده
دی اکسید کربن محصول نهایی اشتعال موتور است که در آنالیز دوده بررسی شده و اغلب ترکیبی از منواکسید کربن و هیدرو کربن است. منواکسید کربن حاصل اشتعال ناقص است در حالیکه هیدرو کربن ها در نتیجه سوخت مشتعل نشده می باشد. در موتور های معمولی 60 الی 65 درصد سوخت کاملاً مشتعل شده و الباقی سوخت بصورت دوده خارج می شود. پاور پیل (power pill) با ساختار مولکولی خاص خود باعث اشتعال سوخت تا 90 درصد می شود که به همین دلیل سوخت بیشتر شده ، دوده کاهش یافته و موتور راحت تر کار می کند ، همچنین دمای حاصل از سوخت رسانی کاهش می یابد.
نتیجه: کاهش قابل توجه در آلودگی هوا با افزایش اشتعال سوخت

صرفه اقتصادی در مصرف سوخت
موتور های بنزینی و گازئیلی که با پاور پیل درمان می شوند کاهش مصرف سوخت را کاملاً نشان می دهند.
با توجه به وضعیت جاده، شرایط آب و هوایی، نوع سوخت مصرفی، وضعیت و عمر موتور خودرو، پاور پیل (power pill) حداقل 10 درصد صرفه جویی مصرف سوخت را دارد که با توجه به تست های بعمل آماده این میزان صرفه جویی تا 42 درصد قابل افزایش است.
نتیجه: پس انداز بخاطر بهبود و بهینه سازی سوخت

کاهش در هزینه نگهداری و تعمیرات موتور
از خواص دیگر پاور پیل (power pill) پاک کردن و شستن انژکتور ها ست که بخاطر روان کردن سیستم های سوخت رسانی باعث کاهش استعلاک سوپاپ، پیستول، فیلتر روغن و رینگ ها می شود.
نتیجه: کاهش قابل توجه در هزینه نگهداری و تعمیرات موتور

ثبات در ذخیره سوخت
موتورهای بنزینی و گازوئیلی درمان شده توسط پاور پیل (power pill) سوخت را در دمای 65 درجه سانتیگراد نگهداشته که نتیجه آن 12 درجه تبخیر کمتر نسبت به موتورهای دیگر است .
پایداری در سوخت ترکیبی ، عاملی است که باعث افزایش دورهء مصرفی سوخت تا 50 درصد می شود که در این زمان بازدارنده های اکسیداسیون، کند و متوقف می شوند، در این حالت است که مواد چسبنده و لجن شکل می گیرد . بخاطر این عمل در موتورهایی که با پاور پیل (power pill)درمان می شوند می توان از سوختهای ارزانتر بدون هیچگونه مشکل و نگرانی استفاده کرد.
نتیجه: کاهش هدر رفتن سوخت بدلیل تبخیر کمتر، استارت راحت تر موتور، استفادهء مفید از سوخت های ارزانتر

نتایج مصرف پاور پیلpower pill
با استفاده از پاور پیل (power pill)، انواع موتورهای بنزینی و گازوئیلی به نتایج فوق العاده ذیل خواهند رسید :
1. افزایش قدرت موتور با ارتقاع و افزایش اشتعال سوخت
2. بهینه سازی بنزین و گازوئیل بدلیل اشتعال کاملتر
3. کاهش قابل توجه دودة خطرناک از طریق تمیز کردن کل سیستم سوخت رسانی
4. استارت راحت تر موتور با کنترل پایداری سوخت
5. جلوگیری از خاک کردن موتور (knocking) از طریق حذف و جلوگیری از رسوب کربن در قسمت بالای پیستون و مناطق اشتعال سوخت
6. جلوگیری و حذف ایجاد لعاب در دیواره های سیلندر( فاسد شدن موتور معمولاً بدلیل ترکیبات اسیدی روغن موتور است، همچنین لعاب در نتیجه افزایش مصرف روغن موتورایجاد می شود.)
7. افزایش مسافت طی شده و عمر موتور بدلیل افزایش بازدهی اشتعال و از بین بردن رسوب های آلوده
8. آزاد کردن رینگ ها که توسط حرارت، رسوبات و روان نبودن سیلندرها باعث چسبندگی شده است.
9. افزایش عمر انژکتور بخاطر کاهش رسوبات کربنی و کنترل رطوبت در سوخت
10. کنترل مشکلات آب که باعث تنزل در ساختار اسید سولفوریک می شود که برای رشد باکتری ها کمک های لازم محیط زیست در این راستا را حذف می کند

Raminium2001
24 August 2008, 07:16 PM
لطفا در مورد قرصها و مکملها تو تاپیک خودش بحث کنید.

natsihit
24 February 2009, 06:40 PM
کمک فوری!!!!
آقا من شنیده بودم بنزین سوپر سبز رنگ هست. حالا من یه لیتر سوپر ریختم تو یه ظرف آب معدنی دیدم رنگش زرده یکم مایل به سبزه. میخواستم بدونم همین رنگی باید باشه یا بنزین تقلبی بوده.
در ضمن دوستان توی تهران جایگاهی رو میشناسن بنزیناش چه سوپر چه معمولی خوب هست معرفی کنن لطفا!
با تشکر

hosseinabd
25 February 2009, 12:15 AM
منم میریختم توی باک سبز کمرنگ بود.یکبار هم آبی کمرنگ بود.
ولی ماشین با هردوتای اینها شتاب خوبی داشت.

رضا حکیمی
23 October 2009, 07:40 PM
با سلام.چند روز قبل از اطلس خودرو SMS در یافت کردم که ابدا" از بنزین سو÷ر بزای سورنتو استفاده نکنید.بعد از این جریان ماشین من چند بار خاموش خاموش کرد که در تعمیرگاه بمن گفتند از بنزین سو÷ره.که من بعد از ان دائم از بنزین معمولی استفاده میکنم که بسیار برای ماشین من {سورنتو}بهتر بود.

natsihit
24 October 2009, 12:41 AM
والا ما که بنزین سوپر میزنیم.
هیچ مشکلی هم نداره. شتابمونم زیاد کرده.

رضا حکیمی
10 November 2009, 10:48 PM
والا ما که بنزین سوپر میزنیم.
هیچ مشکلی هم نداره. شتابمونم زیاد کرده.

دوست گرامی با سلام .اگه ماشین شما سورنتو است با این شماره 44561234 شرکت اطلس خودرو قسمت سرویس تماس بگیرید اطلاعات مفیدی در مورد عدم استفاده از بنزین سو÷ر در یافت کنید.

Gold eagle
10 November 2009, 11:20 PM
بخاطر اینکه اکتان بنزین سوپر از معمولی پایین تر اومده و برای ماشین هایی با موتور های روز ضرر داره فلن

amir eshghefarmon
11 November 2009, 12:15 AM
والا تا جای که ما میدونم اکتان بنزین سوپر از معمولی بیشتره.یعنی سوپر حوده 95 هست و ممعولی 85.

natsihit
11 November 2009, 01:34 AM
والا تا جای که ما میدونم اکتان بنزین سوپر از معمولی بیشتره.یعنی سوپر حوده 95 هست و ممعولی 85.
درستش اینه....
تو کتابا اینطوری نوشته!!
اما ما که تو ایران فکر نکنم تانکری توش تاحالا اکتان 95 ریخته شده باشه!!

?!...sia
11 November 2009, 10:28 AM
منم بعضی وقتا صبح که ماشین رو روشن میکردم وقتی که ماشین گرم میشه و از ساسات اتومات بیرون میاد گاز که میدم دور موتور کپ میکنه و انگار میخواد خاموش بشه!
باید 2-3 تا گاز اصاصی بدم یا اینکه ماشین رو خاموش روشن کنم!
اول بردم تنظیم موتور که فرقی نکرد بعد بردم دوباره نمایندگی با گارانتی کل اتاقک گاز رو عوض کرد ولی بازم دو روز خوبه یه روز اینجوری میشه
آخر سر بردم یه تنظیم موتور که خیلی تعریفش رو میکنن تا بهش گفتم گفت بنزین معمولی بزن درست میشه!
حالا منتظرم تا این باکم کامل خالی شه بعدش معمولی بزنم ببینم چی میشه...

Real Madrid
11 November 2009, 11:11 AM
من هم همیشه از بنزین سوپر استفاده می کردم.تا این که چند وقت پیش مجبور شدم معمولی بزنم و دیدم که با این بنزین ماشین بهتر کار کی کنه و از اون ببعد فعلا 4-5 تا باکه که معمولی می زنم و راضی هم هستم.
به نظرم این بنزین های سوپر احتمالا از کشور جدیدی داره وارد میشه (من شنیدم هند) و اصلا کیفیت قبلی ها رو نداره.

mohandes_mahvash
11 November 2009, 12:27 PM
ماشین من 1000 تا کارکرده یک ماه نمیشه گرفتمش. تا حالا که جرات نکردم سوپر بزنم. ولی پدرم همیشه تو سمندش سوپر میریزه. چند ماهه به شدت بوی بدی از اگزوزش بیرون میاد. فکر کنم این مشکل بنزین سوپر خیلی هم بیراه نباشه.

Warrior--
11 November 2009, 10:35 PM
من مدت هاست که بنزین سوپر می زنم و با اینکه همه ی دوستان گفتند معمولی بزن باز هم ترسیدم چون اکتان بنزین معمولی بسیار کم تر از بنزین سوپر است!
توجه کنید که اکتان دو نوع است, یک اکتان که موقع سوختن باید اندازه گیری شود و یک اکتان هم وقتی بنزین در حال سوختن نیست.
اکتان مهم هم همانی است که وقتی در حال سوخت است باید مورد توجه قرار بگیرد.
بنزین سوپر در ایران با اکتان 95 عرضه می شود(اگر جایگاه ها دستکاری نکنند شرکت نفت 100% بنزین با اکتان 95 وارد می کند و به آن ها تحویل می دهد) ولی این 95 همان اکتان قبل از سوختن است و اکتان سوختن به حدود 92 می رسد ولی بنزین معمولی اکتانش 87 است و موقع سوختن به حدود 85 می رسد! خیلی کم است. من که اصلا جرات نمی کنم از بنزین معمولی استفاده کنم. تا به حال هم اتومبیل هیچ مشکلی نداشته است. مثل قبل مصرف بنزینم حدود 4.8 در 100 کیلومتر است(سرعت ثابت 90). 5 روز در هفته به دانشگاه می روم و اول مسیر کامپیوتر سفر را صفر می کنم و آخر مسیر آن را نگاه می کنم(کار هر روزم است) و هر روز(150 کیلومتر) میزان مصرف بنزین را بین 4.8 تا 4.9 نشان داده است که این نشان از کیفیت خوب بنزین و بدون مشکل بودن بنزین سوپر است!

البته در مورد کاهش اکتان واقعی این را بگویم که فکر نکنید فقط بنزین وارداتی ایران این کاهش اکتان را موقع سوختن دارد بلکه این یک قانون برای تمام هر نوع بنزینی در جهان است(البته شاید برای بنزین هواپیما این عدد ثابت باشد)

بدون نگرانی بنزین سوپر بزنید :icon_arro

با تشکر

amirvr14
12 November 2009, 12:08 AM
اما دوستان من ماشينم با بنزين سوپر مصرفش بيشتر شد!ضمن اينكه نمايندگي هيوندايي به گفت بنزين سوپر نزنين به ماشينتون!اگر پمپ بنزين بسوزه خارج از گارانتيه!!

Warrior--
12 November 2009, 09:35 AM
اما دوستان من ماشينم با بنزين سوپر مصرفش بيشتر شد!ضمن اينكه نمايندگي هيوندايي به گفت بنزين سوپر نزنين به ماشينتون!اگر پمپ بنزين بسوزه خارج از گارانتيه!!

آخر نمایندگی هم یک چیزی به شما گفته است که غیر ممکن است!!!
پمپ بنزین اصلا کاری به بنزین ندارد, شما آب بریزید داخل باک یا بنزین پمپ بنزین همان را پمپ می کند. این فیلتر بنزین است که جلوی آشغال ها را می گیرد تا به موتور بنزین تمیز برسد.

نگران نباشید:icon_excl

Glimpser
12 November 2009, 12:59 PM
آخر نمایندگی هم یک چیزی به شما گفته است که غیر ممکن است!!!
پمپ بنزین اصلا کاری به بنزین ندارد, شما آب بریزید داخل باک یا بنزین پمپ بنزین همان را پمپ می کند. این فیلتر بنزین است که جلوی آشغال ها را می گیرد تا به موتور بنزین تمیز برسد.

نگران نباشید:icon_excl

شما ظاهرا از جریان شکایت ایرتویا از پمپ بنزین شمشک خبر نداری
پارسال پمپ بنزین بیشتر از 20 تویوتا که گارانتی بودند بخاطر قاطی بودن آب با بنزین عرضه شده در این جایگاه سوخته بود و وقتی بررسی کرده بودند دیده بودند آخرین بار همه از این جایگاه بنزین زده بودند و کار به شکایت رسیده بود

amir eshghefarmon
12 November 2009, 03:16 PM
ولی سوپر هرچی باشه 100% از معمولی بهتره.حالا بعضی جایگاها ممکنه کیفیت نداشته باشه .این که دلیل بد بمدن سوپر نمیشه.

natsihit
12 November 2009, 06:22 PM
اصلا سوپر بد.
شما مطمئن باشید بعدا مثل اون موقه که بنزین سوپر شد 550 تومن اونوقته که دلتون میسوزه چرا همونو غنیمت نشمردیم.

MEHRDAD.S.D
30 August 2010, 05:17 PM
اکتان ماده ای با فرمول شیمیائی C8H18 میباشد که وجود ان در بنزین دلیل بر کیفیت بنزین میباشد. همون طور در گازوئیل هم وجود سپتان در گازوئیل دال بر کیفیت اونه و با عدد سپتان سنجیده میشه.در حال حاضر بنزین با اکتان 98 ایده آله. اما اطلاعی از وضعیت عدد اکتان بنزین های موجود در دسترس نیست.تقریبا اكثر خودروها از موتورهاى 4 زمانه بنزینی استفاده مى كنند . یكی از این 4 مرحله همان مرحله تراكم است. یعنی زمانی كه سیلندر پر از هوا و سوخت را توسط پیستون تحت فشار قرار داده و حجم آن كاهش مى یابد قبل از اینكه سیستم جرقه زنی اقدام جرقه زدن توسط شمع نماید. مقدار این تراكم "نسبت تراكم" خوانده مى شود. موتور ها ممكن است نسبت تراكمی بین 8 تا 10 داشته باشند.دسته بندى (رتبه بندى ) اكتان بنزین به ما مى گوید كه سوخت مورد نظر چه مقدار مى تواند متراكم شود قبل از اینكه خود به خود منفجر شود. زمانی كه مخلوط سوخت و هما قبل از جرقه زنى شمع به علت تراكم منفجر مى شود . در این حالت اصطلاحا مى گویند كه حالت "ضربه " پیش آمده و مخلوط سوخت و هوا قبل از جرقه زنی منفجر شده . كه این ضربه مى تواند صدماتی به موتور بزند ( از جمله به گژنپین , پیستون , شاتون و.. ) .بنابراین چیزی نیست كه دوست داشته باشید رخ بدهد.سوخت های با اكتان پایین (مانند بنزین معمولی با اكتان 87) مى توانند كمترین مقدار تراكم قبل از انفجار خود به خودی را داشته باشند اسم "اكتان" از حقیقت زیر ناشی مى شود : وقتی شما نفت خام را در پالایشگاه (تصفیه خانه) می شكنید. د ر حقیقت شما زنجیرهای كربنی با طول های متفاوت بدست مى آورید. این طول های زنجیری متفاوت می توانند از همدیگر جدا شوند و یا در سوخت های دیگر مخلوط شوند . برای مثال شما ممكن است نام " متان " و "پروپان" و "بوتان" را شنیده باشید. هر سه اینها از هیدرو كربن ها هستند . متان فقط یك اتم كربن دارد . پروپان نیز سه اتم زنجیری كربن دارد و بوتان 4 اتم و پنتان 5 اتم و هگزان 6 اتم و هپتان 7 اتم و سرانجام اكتان 8 اتم كربن دارد.

هپتان از نظر نسبت تراكم ضعیف است و فقط به مقدار كمی متراكم مى شود و بعد از آن نیز خود به خود منفجر مى شود . ولی اكتان از این نظر بسیار خوب است . شما می توانید آن را بسیار متراكم كنید و اتفاقی نمی افتد.بنزین با اكتان 87 بنزینی است كه 87 درصد اكتان و 13 درصد هپتان دارد. اكتان نیز در یك سطح از نسبت تراكم خود به خود منفجر می شود و فقط بایستى در موتورهایی به كار رود كه نسبت تراكم آنها از این سطح بالاتر نباشد .

در طول جنگ اول جهانی كشف شده بود كه مى توان یك ماده شیمیایی به نام تترا اتیل سرب به بنزین اضافه كرد و رتبه اكتان آن را به صورت قابل توجهی افزایش داد.و این باعث افزایش استفاده از سرب در بنزین مى شود . متاسفانه تبعات افزودن سرب به بنزین به قرار زیر است:

سرب مانعی در مقابل مبدل كاتالیست ایجاد می كند و آن را ظرف چند دقیق خراب می كند .

زمین پوشیده از لایه های نازك سرب مى شود و سرب نیز یك ماده شیمیایی بسیار سمی است كه برای انسانها خطرناك است.

زمانی كه استفاده از سرب در بنزین ممنوع شد. بنزین گرانتر شد چون پالایشگاه دیگر نمی توانست با افزودن سرب درجه اكتان آن را بالا ببرد.
مهمترین خاصیت بنزین عدد اکتان آن است که نشان دهنده میزان مقاومت بنزین در برابر افنجار زودهنگام در سیلندر موتور است که باعث ضربه زدن به موتور و آسیب های جدی به موتور می‌شود. این عدد نسبت به مخلوط 2 و 2 و 4- تری متیل پنتان ایزومر اکتان و n - هپتان اندازه گیری می‌شود. معیارهای قراردادی مختلفی برای بیان عدد اکتان وجود دارد بنابراین بسته به سیستم مورد استفاده سوخت‌های مشابه ممکن است اعداد اکتان متفاوت داشته باشند.
تعیین میزان سنجش اکتان بنزین از روش مقایسع ای است بدین صورت که بنزین را که میخواهند اکتان اون تعیین شود را درون موتوری 2زمانه میسوزانند و در کنار اون بنزین دیگری با اکتان معلوم سوزانده میشود.از روی مقایسه کوبش و صدای تولیدی اکتان بنزین مشخص میشود.
این کار در پالایشگاه ها انجام میشود و معلوم نیست که بنزینهایی که شما استفاده میکنید از کدام پالایشگاه باشد.و با توجه به تفاوت در کالیبراسیون برجهای تقطیر در پالایشگاه های کشورمان بنزین با اکتان های متفاوتی بدست می آید.بنزین سوپر آخرین محصول بالای برج است که به دست میآید و از نظر خلوص دارای کیفیت بالاتریست.اما با توجه به تحریم هائی که علیه ایران است و با توجه به اینکه کالیبراسیون برج ها در انحصار شرکت های بزرگ پتروشیمی نظیر میتسوئی ژاپن میباشد . بعد از گذشت زمان سینی های برجها از کالیبره در آمده و نیاز به کالیبره کرن دارند که از دست ما خارجه و الان محصولات داخلی خلوص خوبی ندارند.
به نقل از VOLLHARDT ORGANIC CHEMISTRY

MEHRDAD.S.D
30 August 2010, 05:21 PM
اکتان ماده ای با فرمول شیمیائی C8H18 میباشد که وجود ان در بنزین دلیل بر کیفیت بنزین میباشد. همون طور در گازوئیل هم وجود سپتان در گازوئیل دال بر کیفیت اونه و با عدد سپتان سنجیده میشه.در حال حاضر بنزین با اکتان 98 ایده آله. اما اطلاعی از وضعیت عدد اکتان بنزین های موجود در دسترس نیست.تقریبا اكثر خودروها از موتورهاى 4 زمانه بنزینی استفاده مى كنند . یكی از این 4 مرحله همان مرحله تراكم است. یعنی زمانی كه سیلندر پر از هوا و سوخت را توسط پیستون تحت فشار قرار داده و حجم آن كاهش مى یابد قبل از اینكه سیستم جرقه زنی اقدام جرقه زدن توسط شمع نماید. مقدار این تراكم "نسبت تراكم" خوانده مى شود. موتور ها ممكن است نسبت تراكمی بین 8 تا 10 داشته باشند.دسته بندى (رتبه بندى ) اكتان بنزین به ما مى گوید كه سوخت مورد نظر چه مقدار مى تواند متراكم شود قبل از اینكه خود به خود منفجر شود. زمانی كه مخلوط سوخت و هما قبل از جرقه زنى شمع به علت تراكم منفجر مى شود . در این حالت اصطلاحا مى گویند كه حالت "ضربه " پیش آمده و مخلوط سوخت و هوا قبل از جرقه زنی منفجر شده . كه این ضربه مى تواند صدماتی به موتور بزند ( از جمله به گژنپین , پیستون , شاتون و.. ) .بنابراین چیزی نیست كه دوست داشته باشید رخ بدهد.سوخت های با اكتان پایین (مانند بنزین معمولی با اكتان 87) مى توانند كمترین مقدار تراكم قبل از انفجار خود به خودی را داشته باشند اسم "اكتان" از حقیقت زیر ناشی مى شود : وقتی شما نفت خام را در پالایشگاه (تصفیه خانه) می شكنید. د ر حقیقت شما زنجیرهای كربنی با طول های متفاوت بدست مى آورید. این طول های زنجیری متفاوت می توانند از همدیگر جدا شوند و یا در سوخت های دیگر مخلوط شوند . برای مثال شما ممكن است نام " متان " و "پروپان" و "بوتان" را شنیده باشید. هر سه اینها از هیدرو كربن ها هستند . متان فقط یك اتم كربن دارد . پروپان نیز سه اتم زنجیری كربن دارد و بوتان 4 اتم و پنتان 5 اتم و هگزان 6 اتم و هپتان 7 اتم و سرانجام اكتان 8 اتم كربن دارد.

هپتان از نظر نسبت تراكم ضعیف است و فقط به مقدار كمی متراكم مى شود و بعد از آن نیز خود به خود منفجر مى شود . ولی اكتان از این نظر بسیار خوب است . شما می توانید آن را بسیار متراكم كنید و اتفاقی نمی افتد.بنزین با اكتان 87 بنزینی است كه 87 درصد اكتان و 13 درصد هپتان دارد. اكتان نیز در یك سطح از نسبت تراكم خود به خود منفجر می شود و فقط بایستى در موتورهایی به كار رود كه نسبت تراكم آنها از این سطح بالاتر نباشد .

در طول جنگ اول جهانی كشف شده بود كه مى توان یك ماده شیمیایی به نام تترا اتیل سرب به بنزین اضافه كرد و رتبه اكتان آن را به صورت قابل توجهی افزایش داد.و این باعث افزایش استفاده از سرب در بنزین مى شود . متاسفانه تبعات افزودن سرب به بنزین به قرار زیر است:

سرب مانعی در مقابل مبدل كاتالیست ایجاد می كند و آن را ظرف چند دقیق خراب می كند .

زمین پوشیده از لایه های نازك سرب مى شود و سرب نیز یك ماده شیمیایی بسیار سمی است كه برای انسانها خطرناك است.

زمانی كه استفاده از سرب در بنزین ممنوع شد. بنزین گرانتر شد چون پالایشگاه دیگر نمی توانست با افزودن سرب درجه اكتان آن را بالا ببرد.
مهمترین خاصیت بنزین عدد اکتان آن است که نشان دهنده میزان مقاومت بنزین در برابر افنجار زودهنگام در سیلندر موتور است که باعث ضربه زدن به موتور و آسیب های جدی به موتور می‌شود. این عدد نسبت به مخلوط 2 و 2 و 4- تری متیل پنتان ایزومر اکتان و n - هپتان اندازه گیری می‌شود. معیارهای قراردادی مختلفی برای بیان عدد اکتان وجود دارد بنابراین بسته به سیستم مورد استفاده سوخت‌های مشابه ممکن است اعداد اکتان متفاوت داشته باشند.
تعیین میزان سنجش اکتان بنزین از روش مقایسع ای است بدین صورت که بنزین را که میخواهند اکتان اون تعیین شود را درون موتوری 2زمانه میسوزانند و در کنار اون بنزین دیگری با اکتان معلوم سوزانده میشود.از روی مقایسه کوبش و صدای تولیدی اکتان بنزین مشخص میشود.
این کار در پالایشگاه ها انجام میشود و معلوم نیست که بنزینهایی که شما استفاده میکنید از کدام پالایشگاه باشد.و با توجه به تفاوت در کالیبراسیون برجهای تقطیر در پالایشگاه های کشورمان بنزین با اکتان های متفاوتی بدست می آید.بنزین سوپر آخرین محصول بالای برج است که به دست میآید و از نظر خلوص دارای کیفیت بالاتریست.اما با توجه به تحریم هائی که علیه ایران است و با توجه به اینکه کالیبراسیون برج ها در انحصار شرکت های بزرگ پتروشیمی نظیر میتسوئی ژاپن میباشد . بعد از گذشت زمان سینی های برجها از کالیبره در آمده و نیاز به کالیبره کرن دارند که از دست ما خارجه و الان محصولات داخلی خلوص خوبی ندارند.
به نقل از VOLLHARDT ORGANIC CHEMISTRY