PDA

View Full Version : نظر سنجي راجع به تيونينگ پرايد

niceevil
24 November 2004, 12:21 AM
سلام دوستان
2 تا سؤال داشتم
1--واسه تقويت و بهتر شدن پرايد چه کاری ميشه کرد که به ماشين فشار نياد
چون اکثر روش های تيونينگ عمر ماشين رو کم ميکنه و فقط به درد چند تا مسابقه ميخوره چه کاری ميشه کرد
که ماشين بهتر از قبل باشه اما آسيبی نبينه؟؟؟

2--اين هدرز دقيقاً کارش چيه و اگه ميشه يه عکس بزاريد
8)

Top RPM
24 November 2004, 03:42 PM
سلام

اول درباره اينكه ماشين تقويت شده رو فقط مي شه يكي دوبار استفاده كرد بايد بگم كه هزاران نفر دارن روزانه از ماشينهاي تقويت شده استفاده مي كنند(در سطح شهر) و مشكل زيادي هم ندارند. شما يه سري كار ها رو مي تونيد روي روي ماشينتون كنيد.

اول هدرز: كاپوت رو بزنيد بالا. 4 تا لوله از داخل سيلندر ها خارج شده(اگزوز) و بعد اون 4 تا به هم متصل شده اند. مي دونيد كه هر چقدر دود راحت تر از موتور خارج شه؛ قدرت موتور بهتر مي شه. حالا شما اون 4 تا لوله رو با يه نوع ديگه كه صيقلي تره و دود رو راحت تر مي ده بيرون عوض مي كنيد. به اون مي گن هدرز. در حدود 30 تا 50 هزار تومان قيمت داره

فيلتر اسپرت: فيلتر هوايي كه به دليل جنس و اندازه كاركرد بهتري نسبت به مدل هاي معمولي داره و تنفس موتور رو راحت تر مي كنه.

توقويت ignation(سيستم جرقه زني) با تعويض شمع و واير و دلكو و نصب آمپلي فاير(بهترين نوي MSD است) قدرت موتور رو مي تونيد خيلي ببريد بالا.

تعويض سيستم اگزوز: اگر سيستم اگزوز رو با نوع بهتر عوض كنيد(و يا حتي منبع هاي اگزوز رو برداريد) و همچنين با عايق بندي حرارتي اگزوز مي تونيد قدرت رو زياد كنيد.

در ضمن موارد بالا و چند مورد ديگه باعث افزايش طول عمر موتور؛ كاهش مصرف سوخت و افزايش قدرت مي شوند و هيچ گونه ضرري ندارند

در بدنه ماشين و همچنين سيستم تعليق(فنر بندي) هم جاي كار زيادي وجود داره.

مي تونيد موتور ماشينتون رو هم عوض كنيد. الان موتور ها B5 & B6 & BPو موتور هاي فورد به وفور در بازار يافت مي شوند. اين موتور ها بسيار قوي اند و البته كمي پرخرجند(در صورتي كه بهشون فشار باريد) با چيزي در حدود 500 هزار تومان مي تونيد يه موتور B6 كه 1600 سي سي حجم داره بخريد و كل زانتيا رو بخوابونيد. البته بايد كمي هم روي گيربكس و ... كار كنيد. مكانيكهاي زيادي هستن كه اين كار رو كنن. در ضمن بايد شاسي رو هم تقويت كنيد. چون شاسي پرايد ضعيفه و تو سرعت جواب نمي ده و 140 تا 150 به بالا مي لرزه. با توجه به اينكه تعويض موتور باعث مي شه كه به راحتي به سرعت هاي بالا دست پيدا كنيد پس تقويت شاسي مهمه. در ضمن به فكر ترمز ها و ايمني ماشينتون هم باشيد

موتور استاندارد پرايد كه با كدB3 شناسايي مي شه فقط 63 اسب بخار قدرت داره اما با تعويض موتور مي توانيد به قدرت هايي بالاتر از 180 هم دست پيدا كنيد.

اگر سوالي داشتيد خوشحال مي شم كه كمكتون كنم.

http://www.carx1.com/article/visitors/riazi/nasim/riazi02.jpg
http://www.carx1.com/TUNING/carx1_team/03.jpg
http://www.carx1.com/Gallery/Pride/01/z21.jpg

در ضمن موتور هاي فوق در دو نوع 8 سوپاپ و 16 سوپاپ ساخته شده اند كه عكس اين موتور رو مي بينيد

niceevil
25 November 2004, 12:36 AM
سلام
خيلی ممنون خيلی خوب توضيح داده بودين
راجع به هدرز چند تا سايت خارجی هم ديدم دقيقاً متوجه شدم
اون رو عوض ميکنم (اگه مارک خاصی خوبه ممنون ميشم بگيد)

فيلتر چقدر تأثير داره؟؟؟ و قيمت رو هم اگه ميشه بگيد

چند مدل استرس بار هم ديدم کار اصلی استرس بار چيه و در حالات عادی هم تأثير ميزاره يا فقط در رايس لازمه

راجع به سيستم برقی و امپليفاير اگه ميشه راجع به نوع و تأثيری که داره هم اگه ميشه توضيح بدين (ماشين انژکتوريه
)

سيستم ترمز هم من به فکر ای بی اس بودم اما اونتوری که شما تو سايت نوشتين بايد حتماً ای بی اس خوب باش
و به قول بچه ها از اين 100،000 تومانيها نباشه نميدنم واسه پرايد هم ای بی اس خوب هست يا نه

سيستم اگزوز رو ميشه عوض کرد اما صدا زياد نشه؟؟؟ نميخام ماشين تابلو باشه

شرمنده زياد سوال کردم من زياد تو اين کارا نبودم اما به تيونينگ علاقه دارم ديگه هرچی به ذهنم رسيد رو پرسيدم

کلاً حدود قيمت هر مدل که تو ايران پيدا ميشه رو هم اگه بگيد ممنون ميشم

Top RPM
26 November 2004, 02:35 PM
سلام. مي بخشيد كه يك كم دير شد.

درباره هدرز بگم كه :

هدرز قيمت بالايي داره. مخصوصا اگر خارجي بگيريد. خوشبختانه الان يه شركت داخلي هدرز رو با قيمت خيلي خوب داره مي ده. در حدود 120 هزار تومان. اما اگر بخواهيد خارجي بگيريد بايد بالاي 220 هزار تومان پوي بديد. پس ايراني بهترينه. اگر پي ام بديد مارك رو بهتون مي گم. اين رو هم بگم كه اين هدرز از كيفيت خيلي خوبي برخورداره و حتي روي چند تا ماشين مسلبقه هم نصب شده.

فيلتر هواي اسپرت در حدود 5 در صد تاثير داره. قيمتش كمي بالاست اما ارزش داره. مثلا از يه فيلتر هواي K&Nمي تونيد بيش تر از 90 هزار كيلومتر استفاده كنيد. يه oilمخصوص داره كه فيلتر رو با اون مي شوريد و فيلتر مي شه مثل روز اول.(oilبا فيلتر يك جا فروخته مي شه.) به طور كلي به اندازه ي پولي كه مي دهيد ارزش داره. مصرف سوهت رو پايين مي ياره و قدرت رو بالا مي بره

براي خوش صدا شدن ماشين (با توجه به اينكه گفته بوديد نمي خواهيد ماشين صداش بلند باشه و تابلو سه) بايد بگم كه فيلتر هوا ي اسپرت بذاريد كافيه. فيلتر هوا ماشين رو خيلي خوش صدا مي كنه. مخصوصا اگر با هدرز قرار بگيره. براي خوشگل كردن صداد فيلتر هوا كافيه. اگر يه موقعي صداي خفن مي خواستيد بايد هاروارد بگيريد كه يك كم گرونه. نزديك 5 هزار تومان. اما خوش صدا است(صداش خيلي بلنده) و قدرت موتور رو يك كمي بالا مي بره.

درباره استرس بار:
اول بگم استرس بار چيه. اون عكس بالايي(تو ارسال قبلي من) رو ببينيد. تو كاپوت دو تا ميله ي به هم چسبيده از سر اين چرخ اومده و به اون يكي چرخ رسيده. اون استرس باره(اكثرا يه ميله دارن)
استرس بار براي بهبود هندلينگ(فرمان پذيري) و افزايش ديناميك رانندگي تاثير داره. كارش اينه كه مانع از كج شدن زيا ماشين(bodu roll)در دور ها مي شه. وقتي ماشين كمتر كج بشه چسبندگي اون به راه بيشتر مي شه و مي تونيد بهتر دور بزنيد. اگر اهل مانورهاي خيلي تند و سريع نيستيد اصلا لازم نيست. بين 30 تا 40 هزار تومان قيمت داره.

درباره MSDبايد بگم كه با توجه به قيمت بالا استفاده اون براي ماشين استاندارد مقرون به صرفه نيست. چون هزينه خريد اون و وارد كردن اون به ايران در حدود 350 هزار تومان خرج خواهد داشت. اگر مي خواهيد اينهمه پول خرج كنيد بهتره يك كم پول بذاريد روش و موتور عوض كنيد.

از اين ABSهاي تو ايران استفاده نكنيد. مگر اينكه از حون خودتون سير شديد. ترمز پرايد خيلي خوبه. اگر مي خواهيد ترمزها رو تقويت كنيد. علاوه بر اون سعي كنيد كه چرخهاي جلو موقع ترمز گيري به هيچ وجه قفل نكنن.(تو يه تاپيك ديگه دربارش توشتم)

niceevil
26 November 2004, 05:31 PM
خيلی ممنون واقعاً شرمنده کرديد
:wink: :|
با اين وضعيت فعلاً اول قسمت جرقه زنی رو عوض ميکنم
فقط کدوم مارک خوبه
مارک بوش رو گفته بودن خوبه
کويل 18
واير و سر شمع 15
شمع 3 پلاتين هم 15 تومان
به من گفتن
اينها با اين قيمت خوبه؟؟ اگه مارک ديگه ای هست که خوب باشه بگيد
دلکو نميدنم چه مارکی خوبه و چنده

فيلتر اسپورت هم حدود قيمت رو بگيد اگه ميشه
لاستيک که قبلاً بحث شده سايز 175 ميگيرم

هدرز رو هم يکی دوماه ديگه ميرم دنبالش يکم دستم باز تر باشه چون فعلاً هم زمستان هست خيلی لازم نميشه

ترمز ماشين من هم کلا ضعيفه لنت ها رو هم عوض کردم دلپی زدم فرقی زيادی نکرد
اگه بخوام تقويتش کنم چيزی هست که بشه عوض کرد و تأثيری داشته باشه؟؟؟
اگه آره چه مارکی خوبه

محمد رضا محمدي
4 May 2005, 10:31 AM
niceeevil,
براي اسپرت شهري ....
در مورد موتور : ميتونيد از فيلتر هواي اسپرت .... هدرز ... واير شمع اسپرت ... مگنت قوي تر ...
تيونينگ بدنه هم كه سليقه اي هستش ... ولي بازم به نظر من لاستيك 185 فدرال ... كمك هاي آمريكايي دلفي ... با اين كار هم ارتفاع ماشينو كم ميكنه و جنس كمك و لاستيك ها خودروي شما رو نرم و هندلينگ شما رو بهتر ميكنه ...

matiz
4 May 2005, 03:56 PM
اينكه با حدود 500 -600 تومان ميشه موتور رو باB6 ‌‌‌عوض كرد :
1- آيا تو كارت ماشين هم اين تغييرات اعمال ميشه( شماره موتور و حجم)
2 - اين قيمت با احتساب قيمت خود موتور قبلي ماشين است يا بدون اون؟

niceevil
6 May 2005, 10:47 AM
اينكه با حدود 500 -600 تومان ميشه موتور رو باB6 ‌‌‌عوض كرد :
1- آيا تو كارت ماشين هم اين تغييرات اعمال ميشه( شماره موتور و حجم)
2 - اين قيمت با احتساب قيمت خود موتور قبلي ماشين است يا بدون اون؟

تو کارت ماشين ثبت نميشه چون اين موتور ها کارت سبز ندارند اگه بخوای قانونی باشه بايد موتور با کارت بخری
که چون گمرک ميخوره حدود 2 تومان ميشه

اين قيمت بدون موتور ماشينه موتور خودت رو نگاه ميداری واسه خودت

با حدود 1 تومان ميشه موتور و گيربکس انداخت + وبر

تقويت پرايد هم چون قيمت مناسب خوبه
يه موتور واسه 405 بخوای عوض کنی ميشه 7 تومان
:x

payamix
6 May 2005, 11:09 AM
به نطر من هيچي پرايد نميشه. من 206 و405 هم روندم ولي تو لايي كشيدن و هندلينگ خداييش پرايد بهتر عمل مي كنه . تسلط راننده رو جاده در پرايد عالي هست

شما در سرعت بيش از 100 كيلومتر در ساعت در اتومبيل پرايد (استاندارد) ثبات ماشين رو رفته رفته از دست ميدين و سرعت بالاي 130 روي اتومبيل هيچ تسلطي نداريد.

booleck
7 May 2005, 04:56 PM
alireza_shd,

شما به حرف من توجه نکردی !
تصور کن داری با 130 تا ميری يه دفعه يه خر!! يا هرچی مياد وسط جاده!!
اونوقته که ميفهمی مانور يعنی چی بالاخره هر طور کشده بايد اينو رد کنی !!!
من اين مسئله برام اتفاق افتاده و به راحتی با 206 ردش کردم ولی با پرايد فقط بايد زد رو ترمز :x مانور تعطيل!!!!
:x

arash p mbz bmw
7 May 2005, 10:14 PM
alireza_shd, دوست عزیز حرف شما به هیچ عنوان قبول نیست چون شما اگر 206رو کمی بخوابونی و رینگ ولاستیک پهن بندازی در صورتی چپ میکنه که دیگه خیلی بهش فشار بیاری
بعدم عزیز تو سرعت 130با سیلو لایی بکشی پشت ماشین انگار میخواد کنده بشه تازه سیلو یک سدانه چه برسه به 206هاچ بگ
در ضمن پراید برای سال چنده اروپاست و تکنولوژی چند سال پیشو داره؟؟؟!!!!!که شما اینطور طرفداری میفرمائین؟؟؟؟؟

alireza_shd
8 May 2005, 07:28 AM
arash p mbz bmw, پرايد در دهه 80 توسط فورد امريكا به عنوان ماشين كورسي معرفي شد
در حال حاظر به نسبت پولي كه ميدي پرايد بيشترين كارايي رو داره.
من خودم bmw دارم و هيچ تعصبي رو ماشين هاي توليد داخل ندارم. اين چيزي هست كه خودم تجربه كردم‌ (داخل شهر نه تو جاده) تو سرعت زير 100 كيلومتر پرايد از ماشين هاي ديگر با حال تر عمل ميكنه. اين نظر من هست و ممكن ديكران نظر ديگه اي داشته باشند.

niceevil
7 June 2005, 08:54 AM
چند مدل لاستيک 185 هست
اگه مارک فدرال بگيری گير نميکنه من داشتم چند بار هم عقب پره پر بود اما اصلاً گير نميکرد
بقيه مارک ها هم شانسيه يا گير ميکنه يا نميکنه (از بس ماشين رو دقيق ميسازن)
اما فدرال ها يکم قالب کوچيک هستن

niceevil
27 June 2005, 10:32 PM
هدرز چقدر تأثير گذاشت؟؟ منم چند روز ديگه ميخوام دوباره پرايد بگيرم ميخوام ببينم اگه هدرزو اينا خوب باشه ديگه موتور عوض نکنم
اگه ميتونی الان دور موتور و سرعت رو تو دنده های مختلف بنويس ببينم چقدر فرق کرده

شمع 4 پلاتينه ديگه تأثيری نداره يعنی با 3 پلاتين فرقی نداره مگه اينکه مارک خوب بگيری
يه مدل هست به اسم پلتينيوم فکر کنم مارکه بوش باشه مگه از اون بگيری
البته تا سيستم جرقه زنی تقويت نشه خيلی فرقی نداره ( که تقويت انژکتوريش تو ايران سخته)
اگه منبع اسپورت هم نداری اون رو هم عوض کنی با هدرز خوب جواب ميده
خواستی ارزون بشه يه منبع رنجرووری هم ميشه گرفت يجا ديدم 17،000 زده بود

فيلتر هوا هم در کل واسه اين ماشين نميارزه چون
k&N
بهترين مدلش 10% به اسب بخار اضافه ميکنه و به نظر من آدم پول اين رو بده هميشه بنزيين سوپر بزنه بهتر
:icon_cool

پژمان22
27 June 2005, 11:54 PM
بچه ها یه چیزی می گم زود جبهه نگیرید.
من چند ماه پیش اون موقع که پراید داشتیم با یه پراید تیونینگ شده که حداقل از نظر ظاهری همه جوره اسپرت شده بود و فکر می کنم از لحاظ فنی هم بالاخره یارو یه کارایی کرده بوده کل انداختم و تونستم بگیرمش.(ماشین من کاملا استاندارد بود ولی زیاد بهش می رسیدم خیلی سر حال بود)
البته مطمئن نیستم که از لحاظ موتور اینا هم ماشین طرف تقویت شده بود یا نه ، در ضمن طرف رانندگیش هم خوب بود و خوب گاز می داد و یه جای خلوت بعد از سرعت گیر جفتمون گاز دادیم ، تفاوتمون کم بود اما تو سرعت 120 من به اندازه یه ماشین ازش جلو افتادم.
حالا هدفم از طرح این موضوع این بود که بگم تیونینگ شاید تو ظاهر ماشین خیلی تاثیر داشته باشه اما تیونینگ غیر اصولی که در ایران انجام میشه الزاما به معنای کسب شتاب بالاتر نیست.

niceevil
28 June 2005, 09:04 AM
تيونينگی که ميبينی اينجا ميکنن ميخوان با کمترين خرج باشه
مشخص هم هست که ضرر نداشته باشه فايده نداره

طرف ميره يه رينگ 50 کيلويی ميندازه انتظار داره شتاب ماشين هم 6 برابر بشه...............

Ramtin329
20 February 2006, 08:56 PM
دوستان من یک آگهی در مورد هدرز در مجله ماشین اسفند ماه دیدم .. امروز تلفن زدم ببینم چطوریه طرف گفت با نصب حدود 250 هزاد تومن میشه یعنی هدرز 220 هزار تومن نصبش هم 30 هزار تومن .... بعد طرف گفت اگر هدرز نصب کنی و کاتالیست را هم برداری شتاب و قدرت ماشینت اندازه یک 206 تیپ 2 میشه.... حالا میخوام بدونم راست گفت یا خالی بسته؟ یعنی هدرز این اندازه تاثیر داره ؟؟؟ لطفا اگر کسی هدرز روی پرایدش نصب کرده بگه چقدر در شتاب و دور موتور تاثیر گذاشته