PDA

View Full Version : پيرانا (Piranha) ا

فرشيد فرجي
5 May 2006, 12:46 PM
با سلام
نمي دونم چرا اين سايت با اين همه مطالب كاملش در باره ي پيرانا چيزي ننو شته بود به هرحال من سعي كردم آن را جبران كنم

sarberah
5 May 2006, 01:21 PM
با سلام
نمي دونم چرا اين سايت با اين همه مطالب كاملش در باره ي پيرانا چيزي ننو شته بود به هرحال من سعي كردم آن را جبران كنم

آخه پيرانا هم آدمه كه كسي چيزي در موردش بنويسه:icon_razz
ولي از شوخي گذشته.ببين چه ماهي بديه كه يه بابايي يكيشو داشت با حدود 25 سانت طول.حتي مجاني هم كسي ازش قبول نكرد.

sae
5 May 2006, 01:38 PM
من خودم يك وقت زد به سرم تصميم گرفتم همه ماهي هامو رد كنم.3 تا بچه پيراناي نقره اي گرفتم دونه اي 1500 تومن. آوردم خونه. انداختم توي اكواريوم. روزهاي اول خيلي دلم براشون مي سوخت چون ترسو بودند و بندرت موفق مي شدم بهشون غذا بدم. اونم چه غذايي بهترين دل گاو رو بهشون مي دادم. بعد از 4-5 ماه از بس كه من بهشون دل گاو و دل مرغ و هر كوفت و زهر ماري كه بگين بهشون داده بودم خسته شده بودم:icon_cry: . لامذهبا آشغال گوشت هم مي ريختي با ولع تما مي خوردند. بيچاره لجنخوارمو بعد از گذشت 3 ماه كشتند:icon_bigg . يك كم هم كه غذاشون دير مي شد يه گاز از بدن رفيقشون مي زدند تا ته دلشونو بگيره تا من بچاره برم و غذا بريزم براشون:icon_twis . ديدم نميشه اينها اگه يك كم ديگه هم بمونن ميان بيروم و منو هم مي خورن:icon_arro . پيش خودم يه حساب سر انگشتي كردم گفتم من اينا رو 7-8 برابر سايزي كه خريده بودم بزرگشون كردم. پس حداقل 4-5 برابر قيمت خريد ازم مي خرنشون. اونوقت من مي تونم دوباره ماهي هاي خوشگل بخرم و از شر اين هيولاهاي سيري ناپذير خلاص بشم. نشون به اون نشون كه من همه اكواريوم فروشي هاي شهرمونو رفتم يك نفر هم حاضر نشد 100 تا تك تومن بابت اونا پولي به من بده. حتي يكي شون بهم پيشنها داد بندازمشون توي جوي آب گفت بنداز مطمئن باش نمي ميرن!!!!
خلاصه يكي رو گير آوردم كه راضي شد اونا رو مجاني از من بگيره و مطمئنم حداقل دونه اي 7-8 هزار تومن كمتر نفروخت.
خلاصه اينكه اين ماهي ها فقط براي اكواريوم هاي عمومي خيلي بزرگ مناسب هستن و بدرد خونه نمي خورن.

sarberah
5 May 2006, 05:39 PM
من خودم يك وقت زد به سرم تصميم گرفتم همه ماهي هامو رد كنم.3 تا بچه پيراناي نقره اي گرفتم دونه اي 1500 تومن. آوردم خونه. انداختم توي اكواريوم. روزهاي اول خيلي دلم براشون مي سوخت چون ترسو بودند و بندرت موفق مي شدم بهشون غذا بدم. اونم چه غذايي بهترين دل گاو رو بهشون مي دادم. بعد از 4-5 ماه از بس كه من بهشون دل گاو و دل مرغ و هر كوفت و زهر ماري كه بگين بهشون داده بودم خسته شده بودم:icon_cry: . لامذهبا آشغال گوشت هم مي ريختي با ولع تما مي خوردند. بيچاره لجنخوارمو بعد از گذشت 3 ماه كشتند:icon_bigg . يك كم هم كه غذاشون دير مي شد يه گاز از بدن رفيقشون مي زدند تا ته دلشونو بگيره تا من بچاره برم و غذا بريزم براشون:icon_twis . ديدم نميشه اينها اگه يك كم ديگه هم بمونن ميان بيروم و منو هم مي خورن:icon_arro . پيش خودم يه حساب سر انگشتي كردم گفتم من اينا رو 7-8 برابر سايزي كه خريده بودم بزرگشون كردم. پس حداقل 4-5 برابر قيمت خريد ازم مي خرنشون. اونوقت من مي تونم دوباره ماهي هاي خوشگل بخرم و از شر اين هيولاهاي سيري ناپذير خلاص بشم. نشون به اون نشون كه من همه اكواريوم فروشي هاي شهرمونو رفتم يك نفر هم حاضر نشد 100 تا تك تومن بابت اونا پولي به من بده. حتي يكي شون بهم پيشنها داد بندازمشون توي جوي آب گفت بنداز مطمئن باش نمي ميرن!!!!
خلاصه يكي رو گير آوردم كه راضي شد اونا رو مجاني از من بگيره و مطمئنم حداقل دونه اي 7-8 هزار تومن كمتر نفروخت.
خلاصه اينكه اين ماهي ها فقط براي اكواريوم هاي عمومي خيلي بزرگ مناسب هستن و بدرد خونه نمي خورن.

من يه زمان يه لاك پشت داشتم مثل همين پيراناي شما همه ماهيامو آش و لاش مي كرد.به هر كي هم مي گفتم مي گفت نمي خوام.آخرسر بردم انداختم توي حوض يه پارك.اگه نمرده باشه فكر كنم تا حالا نسل ماهياي اونجا رو كنده باشه:icon_razz :icon_razz :icon_razz .

HOJATSHABANI
29 September 2006, 01:55 PM
من از همگی عزیزان خواهش میکنم پیرنا رو به هیچ تالابی نندازن
فقط یک جفت از این ماهی کافیه تا کل نسل ماهی ها و جانورای اون تالاب نسلشون منقرض میشه و ...
( این متن یکی از وبلاگهای ماهی های اکواریومی )
فقط کافیه یک نفر برای شوخی این کارو بکنه
و ..............

mehdimirbagheri
17 January 2008, 01:53 PM
`من برعکس بقیه پیرانارو دوست دارم. پیرانای من بزرگ که شده رنگش تیره شده میخواستم بدمنم چرا و چیکار کنم که دوباره نفرهای بشن

fish man
17 January 2008, 04:31 PM
این جوری که بوش میاد اگه شرایط اب مناسب باشه رنگ اون درست میشه
البته نورشون هم باید درست باشه

mehdimirbagheri
7 February 2008, 10:02 PM
این جوری که بوش میاد اگه شرایط اب مناسب باشه رنگ اون درست میشه
البته نورشون هم باید درست باشه
این پیرانای من وقتی ک.چیکتر بود فلاورام میزدنش و هر روز پوستشو خطخطی میکردن شب که غذا می دادم تا صبح خوب می شد و دوباره فرداش میزدنش .
بخاطر اینکه هی پوستش ترمیم شده نیست که خیلی تیره شده چون شرایط آبم خوبه

ماهی
13 February 2008, 05:46 PM
ایا در ایران پیرانا شکم قرمز اصل هم گیر میاد.؟

dj_metal_666
20 February 2008, 07:00 PM
سلام دوستان عزیز من یک سوال داشتم!
ایا پیرانا شکم قرمز 2 یا 3 سانتی را میشه با اسکار 4 یا 5 سانتی انداخت؟از لحاظ رشد اسکار زود تر رشد میکنه یا پیرانا؟
اگر در کنار این دو سورم 5 سانتی و شارک 7 یا 8 سانتی هم بگذاریم چی ؟
متشکرم

babak_deghat
20 February 2008, 08:28 PM
پیرانای من بزرگ که شده رنگش تیره شده میخواستم بدمنم چرا و چیکار کنم که دوباره نفرهای بشن
نفرهای بشن?
نفرهای بشن یعنی چی؟اگه منظورت اینه که چی کار کنی نقره ای بشن،باید بگم پیرانا فقط بچه و نابالغشه که نقره ای میشه.این تغییر رنگی که با گذشت زمان میبینی اتفاق میفته کاملا طبیعیه

من از همگی عزیزان خواهش میکنم پیرنا رو به هیچ تالابی نندازن
فقط یک جفت از این ماهی کافیه تا کل نسل ماهی ها و جانورای اون تالاب نسلشون منقرض میشه و ...
( این متن یکی از وبلاگهای ماهی های اکواریومی )
فقط کافیه یک نفر برای شوخی این کارو بکنه
و ..............
واقعا راست گفته هر کی گفته.فکر کنم وبلاگ آبزیدان بوده باشه....
یکی پیرانا به اکوسیستم غیر خودش صدمه میزنه،یکی اژدها ماهی دماغ بیلی....نمودونم تو ایران بهش چی میگن..

dj_metal_666
20 February 2008, 09:16 PM
ایا پیرانا شکم قرمز 2 یا 3 سانتی را میشه با اسکار 4 یا 5 سانتی انداخت؟از لحاظ رشد اسکار زود تر رشد میکنه یا پیرانا؟
متشکرم

babak_deghat
20 February 2008, 10:41 PM
متشکرم
چند تا چند تا پست میزنی؟:icon_ques
میتونی از این جدول کمک بگیری
http://a1272.g.akamai.net/7/1272/1121/20060208231241/www.liveaquaria.com/images/general/g_fw_compchart.gif
فکر کنم البته تو همین سایت گفته شده....

dj_metal_666
20 February 2008, 10:50 PM
سلام
تشکر از راهنمایی شما اما مشکلی که من دارم نمی دونم هر کدام جز کدوم دسته هست!!!
در هر صورت شما زحمت کشیدید و عکس هم گذاشتید .
babak_deghat
20 February 2008, 11:15 PM
راستی!پیرانا اصلا تو این جدول به حساب نیومده!به هر حال من از رو تجارب شخصی خودم میگم که پیرانا خیلی سریع بزرگ میشه!و فقط با احتیاط پیرانا رو میتونی با اسکار و سورم نگه داری.مگه اینکه کسی بیاد نظر دیگه ای داشته باشه

mehdimirbagheri
24 June 2008, 06:27 PM
من یه بار سوالکردم که چرا پیرانام که بزرگ شده رنگ نقرهای که داشت تیره شده که دوستان گفتن طبیعیه همشون میشن ولی من تو مغازه ها پیرانا های بزرگ رو میبینم که نقره ای هستن حسابی دلیلش چیه آیا اونا غذای خاصی میدن که رنگشون تغییر نکرده؟

arashmax
24 June 2008, 09:11 PM
سلام آقای میرباقری
شرایط آب - نوع غذا و شرایط نگهداری روی رنگ ماهی تاثیر گذار هست
بفرمایید ماهی شما چه اندازه هست و چه غذاهایی بهش میدین و حجم آکواریومتون چقدر هست و چه غذا هایی به ماهیتون میدین ؟؟؟؟
در کل از پیرانا خوشتون میاد ؟

mehdimirbagheri
11 July 2008, 04:36 PM
سلام آقای میرباقری
شرایط آب - نوع غذا و شرایط نگهداری روی رنگ ماهی تاثیر گذار هست
بفرمایید ماهی شما چه اندازه هست و چه غذاهایی بهش میدین و حجم آکواریومتون چقدر هست و چه غذا هایی به ماهیتون میدین ؟؟؟؟
در کل از پیرانا خوشتون میاد ؟
سلام
من عاشق پیرانا هستم من به پیرانام ماهی کیلکا میدم و در طول روز برای بازی با پیرانام که خیلی باهام دوسته لوفاک خیلی درشت میندازم که سریع میگیره و میخوره این غذاهاشه اندازشم طولش 30 سانت شده ولی عرضشم دستکمی از طولش نداره حجم آکواریوم من 450 لیتره

arashmax
11 July 2008, 04:42 PM
ممکنه نژاد هم روی رنگ پیرانای شما موثر باشه
پبرانا های مشکی رنگشون خاکستری تیره هست
و پیرانا های شکم قرمز (پاکو شکم سرخ)رنگ بدنشون متمایل به نقره ای هست
لوفاک رو متوقف کنید و از غذا های رو آبی استفاده کنید توی پلاسکو موجود هست
نور پردازی هم موثره
موفق باشید

chakeri
31 July 2008, 02:49 AM
راستی!پیرانا اصلا تو این جدول به حساب نیومده!به هر حال من از رو تجارب شخصی خودم میگم که پیرانا خیلی سریع بزرگ میشه!و فقط با احتیاط پیرانا رو میتونی با اسکار و سورم نگه داری.مگه اینکه کسی بیاد نظر دیگه ای داشته باشه
پیرانا رو به راهتی میتونی با اسکار داشته باشی ولی چون سریع رشد منکنه باید اسکارهای بزرگی داشته باشی:icon_cool

الفبا
13 September 2008, 11:12 PM
خیلی پیراناها دیر با محیط اخط میشن و استرسی که دارن دیر از بین میره ولی خدا نکنه خودمونی شن .

من پیرانا با اسکار نگهداری کردم مشکلی نداره فقط خیلی شکمو تشریف داره و اجازه نمیده ماهی دیگه ای غذا بخوره . در ضمن نباید اندازه اش بزرگتر از بقیه باشه .

DRSaeid
30 March 2009, 04:25 PM
من ميخوام يه آكواريوم با پيرانا راه بندازم

اين ماهي حتما" بايد زياد باشن يا 2 تا هم ميشه نگهداشت ؟

در ضمن بعضيا ميگن تو ايران نيست !! ميشه گير‌آورد ؟

حداقل فضاي مورد نياز براي 2 تا پيرانا چقدره ؟

moh@mm@d reza
30 March 2009, 05:48 PM
من ميخوام يه آكواريوم با پيرانا راه بندازم

اين ماهي حتما" بايد زياد باشن يا 2 تا هم ميشه نگهداشت ؟

در ضمن بعضيا ميگن تو ايران نيست !! ميشه گير‌آورد ؟

حداقل فضاي مورد نياز براي 2 تا پيرانا چقدره ؟
دوتا هم میشه عزیزم
اون بعضی ها خلاف به عرضتون رسوندن.به وفور در مغازه ها یافت میشه
با توجه به رشد سریعش مخزن باید بزرگ باشه

naraqi110
25 April 2009, 01:13 PM
عزیزان اینی که توی ایرانه اون پیرانای معروف آدم خوار رود آمازون نیست .این ماهی پاکو نامشه وتقریبا از نژاد اونهاست .
البته همین هم که بزرگ میشه وحشی میشه ومیتونه پوست دستتون رو بکنه .به عزیزان یاد آوری کنم پیراناکه بزرگ میشه بیقرارمیشه و باید به آکواریومهای خیلی بزرگ منتقل بشه ،یا بره توی ماهیتابه (حلال گوشته و برخی کشورها اون رو بوفور مصرف میکنند )البته من که دلم نمیاد بخورمش .رشدش بینظیره وفکرنکنم هیچ ماهی ای به اندازه اش رشد کنه .اگه ماهی گوشتخوارمی اندازید پیشش باید خیلی ازش بزرگترباشه چون پیرانای من توی یک ماه به اسکار من که اندازه اش متوسطه رسید وداره ازش رد میکنه (تقریبا 5بابراسکار رشد میکنه )

naraqi110
13 March 2010, 11:33 AM
یه خبر جالب درمورد این ماهی جالب (دلم نیومد نگذارم ):
http://www.jahannews.com/images/docs/000101/n00101859-b.jpg
رسانه‌هاي دولتي ايالات متحده آمريكا اعلام كردند: يك مغازه‌ كه حيوانات خانگي مي‌فروشد، از يك ماهي 43 ساله نگهداري مي‌كند كه 9 كيلوگرم وزن دارد!

به گزارش ايسنا، «اسيتو گروبل» ـ مالك اين مغازه‌ در نيويورك آمريكا ـ در مصاحبه‌اي با رسانه‌هاي دولتي اين كشور، گفت: اين ماهي كه از نوع ماهي‌هاي بي‌دندان ـ پيرانا ـ است، هم اكنون 43 سال دارد و وزن آن نيز 9 كيلوگرم است.

من از زماني كه اين ماهي كه نامش «بات كيس» است و بسيار كوچك بود، آن را در آكواريوم مغازه‌ام نگهداري مي‌كنم. اين موضوع مربوط به سال 1967 ميلادي است.

وي خاطر نشان كرد: هم اكنون «بات كيس» 9 كيلويي پير، در يك تانكر 75 گالني زندگي مي‌كند. من چندين بار تصميم داشتم او را به زيستگاهش واقع در آب‌هاي آمريكاي لاتين منتقل كنم، اما ترس اين را دارم كه او را به مدت 43 سال درون يك آكواريوم زندگي كرده و از دست انسان‌ها تغذيه شده است، اگر او را به حيات وحش ببرم، مرگش حتمي است.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، اين ماهي 43 ساله مبتلا به آب مرواريد و التهاب آبشش است.جهان نیوز

Amir 1986
24 April 2010, 06:56 PM
درود بر دوستان عزیز

تا اونجایی که بنده اطلاع دارم ، پیرانا در ایران وجود نداره و وارداتش غیر قانونیه و جرم داره ...

حالا دوستانی که ادعا می کنند پیرانا دارند ، میشه یه عکسش ازش قرار بدن ؟

این عکس قبلی هم که پیرانا نیست ، پاکو Pacu هستش !

تفاوت عمده پیرانا با پاکو در دندون های اونه ، به عکس های زیر دقت کنید ...

دندان پاکو :
http://www.heraldtimesonline.com/stories/2008/08/01/_ul_jj_pacu0801+Z.jpg

دندان پیرانا :
http://www.rnw.nl/data/files/imagecache/list/images/lead/Piranha%20with%20teeth%20Laura%20Travels.jpg

حالا ماهی دوستان پیرانا هستش یا پاکو ...؟!
اگه پاکو رو پیرانا بنامیم ، پس باید بلک ویدو رو هم یک پیرانای کوچک بنامیم ...!!!

farhad-2007
25 April 2010, 11:07 AM
درود بر دوستان عزیز
تا اونجایی که بنده اطلاع دارم ، پیرانا در ایران وجود نداره و وارداتش غیر قانونیه و جرم داره ...
حالا دوستانی که ادعا می کنند پیرانا دارند ، میشه یه عکسش ازش قرار بدن ؟
...

با سلام
خدمت همه دوستان و امير عزيز...
بله درست ميفرمائيد واردات اون به ايران غير قانونيه...
اما بتازگي يه پك اون وارد تهران شده و بفروش ميرسه اما با قيمتهاي نجومي...
اگه در اينترنت سرچ كنيد قيمت پيرانا شكم سرخ دو اينچي 10 دلاره كه اين قيمت در تهران بين 100-200 هزار تومن متغير بود!!! كه واقعاً قيمت غير واقعي هستش...
خود من از نزديك پيراناها رو ديدم اما خوب وقتي قيمتها رو متوجه شدم سعي كردم كه فقط بيننده باشم تا خريدار...
شما بايد اين موضوع روهم در نظر بگيريد كه زماينكه اونها به رشد كافي رسيدند بايد باهاشون چيكار كرد؟
نميشه همينجوري اونو به يك مغازه ببري و بگي آقا پيرانا نمي خواي؟
چون غير قانونيه اكثر فروشندگان بخاطر پيامدهاي آن از خريد و فروش اون خودداري ميكنند...
مگر اينكه كسي واقعاً فضاي كافي براي نگهداري از اونها داشته باشه و بقول معروف صاحب اول و آخرش هم خودش باشه...

همين دوتا موضوع باعث شد كه بنده از خريد اونها صرفنظر كنم...
باتشكر farhad-2007

ulubabeknavasi
11 June 2011, 12:43 PM
سلام دوستان عزیز ..... روز زیباتون بخیر .... خواستم در مورد تاپیک زیر که نوشته پیرانا ماهی نیست که طرفدار داشته باشه باید بگم که من حاضرم یه پیرانای اصل (یعنی خوده ماهی پیرانا نه پاکو یا مشابه پیرانا) رو به قیمت توافقی (به قیمت خوب)بخرم چون من عاشق ماهی های وحشی و درنده هستم و الان هم یه تانک در ابعاد 40*80*150داریم که توش یه آروانای 45سانتی و دوتا اسکار و دوتا سوروم و یه ردتیل و دوتا پینکوسی دوتا نایف و دو لجن خوار و دوتا گرین تروره (گرین تیلور) دارم و دوتا پیرانای کوچیک که امیدوارم واقعا" پیرانا باشه و با مطالعاتی که داشتم فکر کنم پیرانا باشن اما یه تنک دیگه تهیه کردم فقط و فقط برا نگه داشتن چندتا پیرانای اصل اما هنوز هم اون پیرانایی که میخوام نتونستم پیدا کنم حتی نواب گشتم اما نتونستم پیدا کنم اگه دوستان عزیز پیرانای اصل سراغ دارن به منم یه ندایی بدن یا راهنماییم کنید که از کجا میتونم پیرانا بخرم....من عاشق ماهی پیرانا و آروانا هستم...... با تشکر از دوستان عزیز:icon_cool

Mohammad Ali 2
16 February 2012, 02:31 AM
سلام به همه دوستان، می خواستم بگم نه تنها پیرانا، بلکه هیچ ماهی آکواریومی دیگه ای رو هم تو هیچ برکه، رودخونه، دریاچه و یا هر منبع طبیعی آب نندازین. این کار واقعا میتونه یه اکوسیستم رو به خطر بندازه. این نکته رو در مورد بقیه حیوونهای خونگی و حتی گیاهان هم رعایت کنید.