PDA

View Full Version : طراحي شهري

Mehraz
28 April 2006, 10:20 PM
جاي اين بحث رو خالي ديدم و حس كردم ميشه در اين مورد هم حرفهايي زد و نظراتي شنيد!

jacobnazarade
1 May 2006, 01:17 AM
با سلام من هم خوشحال هستم همه برای خودشون تاپیک مجزا دارن ما هم این جا رو برای خودمون قرق می کنیم

با با معمار جماعت که اهل همه هچی هست از اکواریوم تا مقالات س ی ا سی یکی از بچه های دانشکده البته از ترم بالایی ما بود الان ت وی سایت گویا نیوز مقاله می نویسه

درگیر کار پایان نامه هستم لقمه بزرگتر از دهنم بر داشتم کلکم کنده است شما لطف دارید ممنون
با اینکه طراحی شهری جای خودش رو پیدا نکرده که صد در صد موافق هستم
البته با نظر دوم مخالفم چون دقیقا بر می گردد به نظر اول

شبکه ارتباطی که جزی از همون طراحی شهری هست
شبکه ارتباطی شهر نقش شریانهای حیاتی ان را ایفا می کند و در طرحهای توسعه شهری یکی از خطوط اصلی و تعیین کننده و مهم به شمار می رود .اهمیت شبکه ارتباطی در طراحی شهری به نحوی است که نمی توان ان را منفک از یکدیگر دانست . زیرا کلیه فعالیتهای ساکنان یک شهر اعم از فعالیتهای بازرگانی فرهنگی اداری وقت ازاد وغیره بستگی کامل به شبکه ارتباطی شهر دارد .لذا هر گونه طراحی شهری که عموما با مطالعات و طراحی معماران شروع می شود بررسی و طراحی برای دست یابی به راه ح ل منتطقی و معقول برای شبکه ارتباطی ان باید هم زمان انجام گیرد . بدیهی است چه در حال و چه در اینده طراحان شهری پیوسته با قواعد و اصولی که مدتهاست برای شبکه ارتباطی تدوین یافته سرو کار خواهند داشت و یکی از وظائف مهم طراح ان است که در چهار چوب طراحی خود از ظوابط و قواعد پیروی کند و طراحی خود رابا ان مطابقت دهد . لیکن گاهی اوقات (البته در ایران همیشه و بدون استثنا )مشاهده می شودکه طراحان با نادید گرفتن اصول و قواعد ابتدایی شبکه ارتباطی مانند رعایت اصول سلسه مراتب معابر تعیین و انتخاب
مقاطع عرضی مناسب برای معابر متناسب با حجم ترافیکی که در ان جریان خواهد د اشت طراحی صحیح تقاطع ها و رعایت فواصل مورد لزوم در نظر گرفتن فضاهای مورد نیاز جهت ترافیک ساکن و غیره در طرحهای خود با عث اشفتگی و گسیختگی در کالبد شهری شده و علاوه بر زیانهای غیر قابل جبران اقتصادی معضلات ترافیکی زیادی به وجود می اورد
به نقل از کتاب شبکه ارتباطی در طراحی شهری (فریدون قریب)
خلاصه با هم یعنی همین دیونه خونه ای که ما توش هستم در شهری که برا اساس ضوابط باشه و طارحی شده باشه شب نمی خوابند صبح بلند بشن بدون اینکه فکر کنند می گن اینجا تراکم 300 در صد اونجا 150 درصد اونجا هم 500 درصد فکر از تاسیسات زیر بنایی گرفته خط اسمان چهر شهری و غیره
فعلا بسه فکر کنم
در مورد دوم به نظر من اگر معماری در مقیاس کلان باشه شاید خیل از موارد حل بشه لااقل قیافه و شکل و شمایل اون منطقه فرق می کنه تا اینکه لقمه لقمه و هر قطعه زمین با میل و خواست یک سری کار فرما انجام بشه
منتظر نظرات شما هستم

Mehraz
4 May 2006, 12:51 AM
در مورد مماري كلان بحثي كه ميكني در مورد قيافه هاي يكسان كاملا درسته ام كل مساله شهر فقط همون نيست پس اگر ميبيني اينجا جواب ميده دليلي نيست همه جا اينطوري باشه!
طراخي شهري هنوز راه نيافتاده اما بحثي كه گفتم در مورد رد يا قبول معماري كلان ميتونم چند تا منبع بت معرفي كنم تا بخونيو ببيني. در موردش ميتونيم بحث كنيم
در مورد بحث شريانها اون فقط ذرهاي از مبحث كل شهر اما براي ساختن يك ماشين فقط داشتن يك پيچ گوشتي كفايت نميكنه
موضوع پايان نامه رو چي برداشتي؟

jacobnazarade
9 May 2006, 08:11 PM
با سلام امیدوارم خوب باشید
بله معرفی کنید ممنون می شوم ضرر که نداره کتاب خوندن
موضوع پایان نامه خانه موسیقی ( خانه موسیقی فولکلور خراسانی) هنوز مطالعاتم تمام نشده فعلا یه یک هفته ای نمایشگاه رو تا جایی که تونستم زیر رو کردم تا برای این مو ضوعات چیزی پیدا کردم

Mehraz
25 August 2006, 01:25 PM
موضوع خوبي انتخاب كردي.
فكر ميكنم با رنگ خيلي بتوني غوغا كني و همينطور طراحي صدا توي مجموعه خودت.
در مورد كتابهاي طراحي شهري مطالب زير رو ميتوني يك سري بزني:
1.كندوكاري در تعريف طراحي شهري / دكتر كوروش گلكار
2.سيماي شهر / كوين لينچ
3. معماري و راز جاودانگي / كريستوفر الكساندر

hadi_amini
7 April 2007, 08:27 PM
سلام.می خواستم بدونم از کجا می تونم یک تحقیق در مورد شهر سازی دانلود کنم. با تشکر

Farbod.E
7 April 2007, 08:45 PM
jacobnazarade (http://www.phalls.com/vbulletin/member.php?u=23112) و Mehraz (http://www.phalls.com/vbulletin/member.php?u=32369) گرامی :

از شما با این درجه بسیار بعید است که عنوان تاپیک را این چنین منحرف می کنید . اگر این تاپیک در مورد معماری شهری است ، پس بحث در مورد پایان نامه دیگر چیست ؟
از شما اساتید بزرگوار توقعات بیشتری داریم . شما عزیزان از افراد دانا و تحصیل کرده این مجموعه هستید . جسارتاً پستهایی که باعث انحراف تاپیک شده بود را پاک کردم . خواهشمندم تاپیک را از مسیر اصلی منحرف نکنید .

موفق باشید