PDA

View Full Version : کاهش سرعت با کولر

ende405
23 April 2006, 08:54 PM
به نظره من کولر اصلآ تاثیری در سرعت نداره و فقط روی شتاب تاثیر داره (در 405 انژکتوری ) من با دوره موتوره 3000 با دنده 5 100 تا باهاش چه با کولر روشن چه خاموش میرم فقط شتاب کم میشه و دوره موتور دیر میره بالا نظره شما چیه؟

Javid
23 April 2006, 09:27 PM
اینی که فرمودید بنظر من بستگی به ماشین هم داره که چی باشه و با چه موتورری..

abaratian
23 April 2006, 10:49 PM
دور موتور و سرعت به نسبت دنده همیشه ثابت است مثلا شما اگر در دور 3000 در دنده 5 100 تا می رین همیشه صد تاست چه سربالایی، چه سرپایینی، چه کولر چه بی کولر. تفاوت در اینه که گاهی وقتا دیر تر به این دور برسین و گاهی وقتا زود تر. یا اصلا بتونید به این دور برسین یا نه

XIII
23 April 2006, 11:47 PM
تر به دور موتور بالاتر ميرسه

فرشاد ل
24 April 2006, 12:10 PM
سرعت حداكثر و شتاب ماشين هر دو به قدرت موتور بستگي داره. در حالتي كه با سرعت حداكثر حركت ميكنيد قدرت موتور با مقاومت هوا، اصطكاك زمين و ... برابره و خنثي ميشه. حالا اگه كولر از موتور نيرو بگيره نيرويي كه براي جلو بردن ماشين صرف ميشه كمتر ميشه و هم توي شتاب و هم سرعت ماكزيمم اثر داره.

z_qz54
24 April 2006, 01:43 PM
همه همیشه به استارت کولر توجه میکنن که از ماشین زور مییگیره ولی وقتی که با تسمه درگیره ، زور آنچنانی نمیگیره.

meslehichkas
24 April 2006, 02:21 PM
دور موتور و سرعت به نسبت دنده همیشه ثابت است مثلا شما اگر در دور 3000 در دنده 5 100 تا می رین همیشه صد تاست چه سربالایی، چه سرپایینی، چه کولر چه بی کولر. تفاوت در اینه که گاهی وقتا دیر تر به این دور برسین و گاهی وقتا زود تر. یا اصلا بتونید به این دور برسین یا نه
فكر ميكنم اين طور نباشه
توي سربالايي من با 206 (دنده2) .70 تا ميرم (بدون فشار) اما تو سرپاييني دور موتور خيلي زود ميره بالا و اصلا نميشه با 2 هفتادتا رفت و موتور كات ميكنه
اگه اشتباه ميكنم تصحيح كنيد

meslehichkas
24 April 2006, 02:27 PM
اگه شك دارين توي سر بالايي يادگار امام با كولر سعي كنين شتاب بگيرين
حتما صداي تقلاي موتورو ميشنوين و احساس ميكنين كه جون نداره

shahram2006_m
24 April 2006, 09:00 PM
كولر صد در صد هم از شتاب و هم از سرعت ماشين كم ميكنه و چون قسمتي از دور موتور رو به خودش اختصاص ميده، مثلا شما ديگه تو دور موتور 5000 به 70 نميرسيد (تو 206 تيپ 2) تقريبا به 60 تا 65

XIII
25 April 2006, 09:47 AM
كولر از قدرت موتور كم ميكنه.اگه تاثيري نداشت ميزان مصرف بنزين هم نبايد تفاوت ميكرد اما با كولر مصرف ميره بالا

z_qz54
25 April 2006, 02:01 PM
بستگی به نوع ک.لر هم داره.

mortezagipsy
25 November 2008, 12:11 AM
كولر صد در صد هم از شتاب و هم از سرعت ماشين كم ميكنه و چون قسمتي از دور موتور رو به خودش اختصاص ميده، مثلا شما ديگه تو دور موتور 5000 به 70 نميرسيد (تو 206 تيپ 2) تقريبا به 60 تا 65

ببخشید ولی کاملا" در اشتباه هستید !
کمپرسور کولر قسمتی از توان موتور رو به خودش اختصاص می ده نه دور موتور رو !
و در ضمن قاعدتا" کولر ماشین نباید زیاد از توانش کم کنه ! یه کولر گازی 24000 که کل خونه رو خنک می کنه 2000 وات (کمتر از 3 اسب بخار !) توان داره که در مقابل توان یه ماشین خیلی کمه ! ولی نمی دونم چرا افت شتاب کمی محسوسه !
حدس من اینه که راندمان پایین سیستم انتقال قدرت موتور به کمپرسور باعث این موضو می شه !

shei2nak
25 November 2008, 12:59 AM
سلام. كولر روشن انگار شيب جاده زياد شده و ماشين در سر بالايي قرار گرفته. و نياز به بحث كردن نداره. مسلما شما در سر بالايي نميتونيد اون شتاب و تاپ اسپيد جاده كفي يا سراشيبي را داشته باشيد....

Pontiac
25 November 2008, 07:16 AM
سلام
دوستان همون طور که دوست عزیزم آقای abaratian (http://www.phalls.com/member.php?u=30909) به نوعی فرمودند ، این نکته که با دور موتور ثابت در هر دنده سرعتی مشخص و کاملا فیکس بدست میاد ، بدیهی هست و اصلا ارتباطی به کولر ،دینام یا..... نداره من از بعضی از دوستانه اهل فن تعجب میکنم . این نکته کاملا ریاضی هست ؛ دورموتور ثابت ضریب چرخ دنده ثابت ضریب دیفرانسیل ثابت امکان نداره حتی 5 کیلومتر هم سرعت کم و زیاد بشه ، چه سربالایی چه سرازیری اگر موتور تو دنده 3 به 3000 برسه همیشه کیلومتر شمار باید سرعت ثابتی رو نشون نده مگر اینکه کیلومتر شمار خراب باشه!!!
و شما تنها در حالتی سرعتتون کمتر میشه که موتور ماشین اونقدر ضعیف باشه(برای کاری که شما میخواهید انجام دهد) که دورش از یه حدی بالاتر نره ...
با کولر و در سر بالای ما تنها افت شتاب داریم(به علت کار اضافه ای که موتور انجام میدهد) یعنی مثلا دور موتور دیرتر به 3000 میرسد و به طبع آن سرعت ما دیرتر به 70 میرسد اما اگر دور موتور به 3000 رسید در هر حالت همان سرعت ثابت است چه سربالای چه کولر و دینام چه واتر پمپ و....تو مدار باشند چه نباشند .
در سرازیری هم زودتر به دور مورد نظر میرسیم و قضیه به همین منوال است .دوستمون در صحبتشون اشاره کردن که ماشین به کا آف میوفته این یعنی به دور مورد نظرشون میرسه و سریع اون دور رو رد میکنه و میره بالا تر تا به محدوده غیر مجاز نزدیک میشه ، معنی حرف ایشون و تجربه ایشون اصلا این نیست که تو 3000 دور سرعتش نسبت به جاده صاف افزایش داره معنی تجربته ایشون افزایش شتاب به صورت چشم گیر هست .

shei2nak
25 November 2008, 04:11 PM
سلام. حسين جون كاملا موافقم با حرفات. اما يك نكته هست كه امكان داره حدود 4/5 كيلومتر اختلاف باشه در سرعت و دور موتور ثابت. اونهم لغزش صفحه كلاج است كه تنها در شرايطي كه صفحه تموم شده باشد و يا بر اثر حرارت زياد به قول معروف شيشه كرده باشد به وجود ميايد.... (اين نكته انحرافي بود).......:D.

XELTEK
25 November 2008, 06:13 PM
مرتضی جان

اونم اونقدر که نیست خیلی نا محسوسه

این مسئله مثل اون مسئله میمونه که میگن با مثلا" سایکلون مثلا" با دنده 4 رو 3000 به 125 میرسن در حالی که قبلا" با این دنده و دور موتور مثلا" 110 تا میرفتن ! این مثلا" ها حکمت داره !

من به حرف این بنده های خدا خندم میگیره ! اینم مثل همون اون مساله است !

arash2006_7
25 November 2008, 06:48 PM
[میخواهید انجام دهد) که دورش از یه حدی بالاتر نره ...
با کولر و در سر بالای ما تنها افت شتاب داریم(به علت کار اضافه ای که موتور انجام میدهد) یعنی مثلا دور موتور دیرتر به 3000 میرسد و به طبع آن سرعت ما دیرتر به 70 میرسد اما اگر دور موتور به 3000 رسید در هر حالت همان سرعت ثابت است چه سربالای چه کولر و دینام چه واتر پمپ و....تو مدار باشند چه نباشند .

دوست عزیز شما با دنده 4 دور 3000 چه سرعتی دارید؟؟؟؟؟

azma
26 November 2008, 09:31 AM
مثلا در پرايد روشن كرئن كولر كاملا محسوس است و افت كاملا مشخص داريم در پژو و سمند اين افت كمتر است ولي باز هم احساس مي شود . در آوانته متوجه روشن بودن يا نبودن كولر نمي شويد و شايد در هنگام معموس كشيدن بسيار جزيي در هنگام سبقت و فشار بسيار زياد موتور خيلي خيلي جزيي حس شود . در سوناتا 4 سيلندر و 6 سيلندر كه جاي خود دارد اصلا هيچ فرقي ندارد كه كولر روشن باشد.

hosseinabd
26 November 2008, 03:01 PM
در مورد ریو و کمی هم لوگان به این صورته و مثل آوانته کمتر محسوسه.

shei2nak
27 November 2008, 02:40 AM
سلام. ببينيد دوستان. تقريبا تمام كمپرسور ها يك نيروي حدود 4/5 اسبي از موتور ميگيرند. پس با توجه به توان موتور پرايد 65 اسبي با اوانته 120اسبي (حدودا) بايد يك فرقي باشد.