PDA

View Full Version : خورد شدن شیشه اتوموبیل

mehdi2006
19 April 2006, 04:05 PM
سلام

می خواستم بدونم چی میشه که شیشه ماشین هوا می گیره بعد هم یهو خرد میشه؟:icon_cry:

mehdi2006
19 April 2006, 05:16 PM
این اتفاق همیشگی نیست. بعضی وقتها هنگامی که ماشینو شستی وهمه شیشه ها هم بالا هست بعد از چند ساعت ممکنه این اتفاق بیافته. یا اینکه اصلا هم ماشینو نشستی ولی صبح که از خواب پا شدی میبینی یکی از شیشه های ماشینت خرد شده :icon_eek:
من عصر ماشینو شستم . شب ساعت 11 شیشه عقب ماشین پودر شد.

Ace
19 April 2006, 05:20 PM
منم شنیدم وقتی ماشین رو در هوای گرم و در معرض نور خورشید قرار دهید و شیشه ها بالا باشن احتمال شکستن شیشه ها زیاده
حالا به چه علت نمیدونم

z_qz54
19 April 2006, 05:24 PM
هوا گرم بود که پودر شد دیگه.

XELTEK
19 April 2006, 08:15 PM
منم شنیدم وقتی ماشین رو در هوای گرم و در معرض نور خورشید قرار دهید و شیشه ها بالا باشن احتمال شکستن شیشه ها زیاده
حالا به چه علت نمیدونم
ببین عزیزم !!!!
وقتی که شما ماشیو تو هوای گرم میذاری باید کی از شیشه هارو 2 میلی متر بیاری پایین که وقتی هوا منبسط میشه جای در رو داشته باشه !!!!!:icon_excl
هوا تو ماشین شما منبسط شده و شیشه عقب تریکیده !!!

jacobnazarade
19 April 2006, 08:41 PM
با سلام خدمت دوستان
دقیقا همین طور دوست بالایی فرمودند در بعضی از مواقع حتی موفع بستن شدید در و بالا رفتن فشار در اتاق
هم همین طوری می شود در مورد شستن ماشین
یه راه بهتر باز گذاشتن دریچه های ورودی هوا مثل بخاری هست کهنه برای اقا دزده وسوسه انگیزه با شه و نه دید داره
فراموش هم کردید ایرادی پیدا نمی کنه

Ace
19 April 2006, 09:58 PM
ببین عزیزم !!!!
وقتی که شما ماشیو تو هوای گرم میذاری باید کی از شیشه هارو 2 میلی متر بیاری پایین که وقتی هوا منبسط میشه جای در رو داشته باشه !!!!!:icon_excl
هوا تو ماشین شما منبسط شده و شیشه عقب تریکیده !!!
دوست عزیز بنده این مطلب رو شنیدم و شیشه ماشین من که نشکسته!!!!:icon_surp

saber2q
20 April 2006, 12:39 AM
ماشيني كه تو هواي گرم شيشي ميشكنه معلوم ميشه كه لاستيك هاي دري هاش كاملا اببنديه و خيلي خوبه :icon_arro
چون هيچ وقت اين مشكل براي پيكان و پيش نمياد

meslehichkas
21 April 2006, 02:13 AM
من تو زمان دانشجوييم يه TOYOTA Corona داشتم . كناره ماشين استاده بوديم و صحبت ميكرديم در يه لحظه شيشه عقب سمت راننده پودر شد
شرايط اون روز : شيشه هاي جلو پايين بود
هوا بهاري بود
هيچ چيزي هم با شيشه برخورد نكرد .
من هنوزم نتونستم بفهمم چرا ؟!!!!!

.Reza.
21 April 2006, 03:29 PM
سلام

شكستن شيشه بدون عامل فيزيكي خارجي دلايل زيادي داره..

1) اشكال در اتاق

اگر از نقطه نظر سازه اي اتاق خودرو دچار مشكل باشه و برايند نيرو ها به قاب شيشه ها منتقل بشن احتمال شكستن شيشه چه در حركت و چه در اثر انقباض و انبساط بدنه در اثر حرارت وجود داره.

اتوبوس هاي جديد بين شهري ايران خودرو همگي بدون دليل دچار شكستگي شيشه جلو ميشن.

ضمنا برخي از نيسان رونيز هاي سري اول هم اين اشكال رو دارن.

2) تغييرات دمايي ناگهاني. مثل روشن كردن بخاري روي شيشه يخ زده.

3)فشار هوا

4)هم فركانس شدن فركانس طبيعي شيشه با يك عامل خارجي((عمل تشديد))

البته عوامل ديگه اي هم هستن ...

z_qz54
21 April 2006, 03:59 PM
من رفتم تعمیرگاه ، دیدم که یه 405 رو از روی بالا بر آوردن پایین که شیشه عقبش شکسته بود ، پرسیدم که چرا با شیشه شکسته راه میره گفتن : همین چند لحظه پیش که بردیم بالای بالا بر شکست.
ماشین منم قبلا که یک کم از زمین بلندش کرده بودن ، درش باز نمیشد .اتاق این ماشینا ضعیفه.

kima
21 April 2006, 04:46 PM
کلا یک کلمه بین شیشه فرشها رواج داره که میگن شیشه خود کشی می کنه
دیدن شیشه های سکریت مغازه ها هم گاهی اوقات بدون هیچ دلیلی پودر میشه و میریزه زمین ؟

machine doodi
23 April 2006, 11:07 AM
ماشيني كه تو هواي گرم شيشي ميشكنه معلوم ميشه كه لاستيك هاي دري هاش كاملا اببنديه و خيلي خوبه :icon_arro
چون هيچ وقت اين مشكل براي پيكان و پيش نمياد

ولي براي پيكان من دقيقا يك همچين اتفاقي چند سال پيش افتاد و شيشه عقبش در اوج گرماي تابستان پودر شد. اونروز ماشين رو صبح كنار يك ديوار انتهاي يكي از فرعي هاي خيابان كارگر پارك كرده بودم بطوري كه آفتاب بعد از ظهر دقيقا از پهلو به ماشين ميخورد. ساعت 5 بعداز ظهر كه رفتم ماشين رو بردارم ديدم شيشه عقب پودر شده بود ولي نريخته بود.در ماشين رو وقتي باز كردم هواي خيلي داغي از ماشين بيرون زد كه نشون ميداد شيشه در اثر انبساط زياد هوا و عدم امكان خروج از ماشين پودر شده. از اون ببعد هميشه در هواي داغ تابستون 2-3 ميلي متر يكي از شيشه هارو باز ميذارم تا هواي داغ حبس نشه و بتونه خارج بشه.

saber2q
23 April 2006, 08:56 PM
ولي براي پيكان من دقيقا يك همچين اتفاقي چند سال پيش افتاد و شيشه عقبش در اوج گرماي تابستان پودر شد. اونروز ماشين رو صبح كنار يك ديوار انتهاي يكي از فرعي هاي خيابان كارگر پارك كرده بودم بطوري كه آفتاب بعد از ظهر دقيقا از پهلو به ماشين ميخورد. ساعت 5 بعداز ظهر كه رفتم ماشين رو بردارم ديدم شيشه عقب پودر شده بود ولي نريخته بود.در ماشين رو وقتي باز كردم هواي خيلي داغي از ماشين بيرون زد كه نشون ميداد شيشه در اثر انبساط زياد هوا و عدم امكان خروج از ماشين پودر شده. از اون ببعد هميشه در هواي داغ تابستون 2-3 ميلي متر يكي از شيشه هارو باز ميذارم تا هواي داغ حبس نشه و بتونه خارج بشه.
دليلش داغي آفتاب بوده كه افتاده رو شيشه نه انبساط هوا

machine doodi
24 April 2006, 08:53 AM
با سلام، كساني كه با قوانين ترموديناميك آشنايي دارند بخوبي ميدونند كه تمام گازها از جمله هوا كه خودش تركيبي از چند گاز مختلفه (اكسيژن، نيتروژن، هيدروژن و ...) در درجه حرارت هاي مختلف فشار و حجمشون تغيير ميكنه، بخصوص اگر در يك محيط بسته باشند. در چنين شرايطي هر چه دماي گاز بالاتر بره گاز هم منبسط تر ميشه و به اطرافش فشار مياره و بالعكس. در موردي هم كه نوشتم دقيقآ همين موضوع باعث خرد شدن شيشه ميشه.
در مورد داغ شدن شيشه هم بايد عرض كنم شيشه هاي اتومبيل معمولآ در كارخانه هاي سازندگان تحت عمليات تقويت حرارتي كه اصطلاحآ Heat Treatment گفته ميشه قرار ميگيرند تا در مقابل گرماي محيط مقاومت داشته باشند. اگر هم اين فرض درست بود در اون صورت بايد بقيه شيشه ها هم خرد ميشدند بخصوص شيشه هاي كناري كه بيشتر در معرض تابش خورشيد بودند. نتيجه اينكه صرف داغ شدن شيشه ها به تنهايي باعث خرد شدن شيشه نميشه.

saber2q
24 April 2006, 07:08 PM
با سلام، كساني كه با قوانين ترموديناميك آشنايي دارند بخوبي ميدونند كه تمام گازها از جمله هوا كه خودش تركيبي از چند گاز مختلفه (اكسيژن، نيتروژن، هيدروژن و ...) در درجه حرارت هاي مختلف فشار و حجمشون تغيير ميكنه، بخصوص اگر در يك محيط بسته باشند. در چنين شرايطي هر چه دماي گاز بالاتر بره گاز هم منبسط تر ميشه و به اطرافش فشار مياره و بالعكس. در موردي هم كه نوشتم دقيقآ همين موضوع باعث خرد شدن شيشه ميشه.
در مورد داغ شدن شيشه هم بايد عرض كنم شيشه هاي اتومبيل معمولآ در كارخانه هاي سازندگان تحت عمليات تقويت حرارتي كه اصطلاحآ Heat Treatment گفته ميشه قرار ميگيرند تا در مقابل گرماي محيط مقاومت داشته باشند. اگر هم اين فرض درست بود در اون صورت بايد بقيه شيشه ها هم خرد ميشدند بخصوص شيشه هاي كناري كه بيشتر در معرض تابش خورشيد بودند. نتيجه اينكه صرف داغ شدن شيشه ها به تنهايي باعث خرد شدن شيشه نميشه.

اگر محيط راحي به خروج داشته باشه اين گاز نميتنه شيشه رو بشكونه ولش ميتونه تا درجه خيلي زيادي داغ بشه و بيشتر از گرماي نور خورشيد برسه و بشكنه

zaynolabedin
28 April 2006, 10:12 AM
چون زمانی که ما از ماشین پیاده می شیم و در ماشین رو می بندیم هوا داخل ماشین هست و چون که شیشه ها هم بالا است هوای درون ماشین گرم میشه و میخواد بره بیرون اما راهی نداره و فشار داخل ماشین ایجاد میشه وبه شیشه ها فشار میاره و در نتیجه شیشه یا ترک بر میداره یا خورد میشه.

saeed616361
16 March 2010, 12:27 PM
سلام
دو سه سال پیش در فصل بهار (عید) در شمال بدلیل تغییر شدید دما شیشه عقب بسیاری از خودروها که اکثرا 405 بود شکست وشب عیدی در مغازه شیشه فروشی ها صف ایجاد شد و نونشون رو روغن زد