PDA

View Full Version : برداشتن ترموستات پراید

khabaronline
17 April 2006, 12:39 PM
سلام بر دوستان خوبم.
آقا کسی میدونه ترموستات دقیقا کجاست؟ (پراید انژکتوری) و آیا کار درستی هست که از الان که هوا گرمتر میشه ترموستات رو بردارم با نه؟

kourosh69
17 April 2006, 12:48 PM
سلام بر دوستان خوبم.
آقا کسی میدونه ترموستات دقیقا کجاست؟ (پراید انژکتوری) و آیا کار درستی هست که از الان که هوا گرمتر میشه ترموستات رو بردارم با نه؟

دوست عزیز:

ترموستات وظیفه تثبیت دما ، در محدوده تعریف شده ( بهترین شرایط کارکرد ) موتور اتومبیل شما رو بعهده داره .
حذف کردن این قطعه به معنای وارد آمدن شوک های حرارتی متفاوت تحت تاثیر شرایط دمای محیط و فشارهای وارده به موتور شما و به ویژه سرسیلندر هست .

به هیچ عنوان چنین کاری رو انجام ندین و اگر فکر می کنید با ترموستات برای شما مشکلی پیش آمده ، می تونید مطرح کنید تا اگه اطلاعات من و سایر دوستان اجازه بده شما رو راهنمایی کنیم

پیروز باشید

نيوان
17 April 2006, 04:28 PM
جناب كورش من فكر كنم كه ترموستاد نيم سال اول با دوم فرق داشته باشه...
لازم هست كه تعويض بشه حتماً

ehsan53
17 April 2006, 04:37 PM
اين كار درست نيست. اگر ترموستات مشكلي داره بهتره كه نسبت به رفع مشكل اقدام كنيد

kourosh69
17 April 2006, 05:12 PM
جناب كورش من فكر كنم كه ترموستاد نيم سال اول با دوم فرق داشته باشه...
لازم هست كه تعويض بشه حتماً

دوست گرامی :

ممکنه دلیل این مطلبی که فرمودید رو هم بگید
یعنی شما معتقدین که دمای بهینه کارکرد موتور اتومبیل شما در هر نیمسال تغییر می کنه ؟

نيوان
18 April 2006, 01:24 AM
نه منضورم اين نبود...
يادمه كه وقتي پيكان داشتم تمام بخاري و سيستم خنك كننده موتور به اين ترموستات بستگي داشت.
مثلاً ترموستات 90 درجه و يا 50 60 درجه...

h6600
18 April 2006, 09:29 AM
بهترین دما برای کارکرد موتور پراید 80 الی 85 درجه است بنابراین ترموستات 79 یا 77 می بندند باز کردنش موجب بالا رفتن مصرف سوخت می شود

khabaronline
19 April 2006, 01:39 PM
من فقط میخوام ترموستات رو باز کنم که الان که تابستونه موتور گرم نکنه همین. پراید رو هم 6 ماه پیش خریدم صفر
فکر نکنم اگه بازش کنم دما از 30 درجه بالاتر بره

kourosh69
19 April 2006, 03:05 PM
من فقط میخوام ترموستات رو باز کنم که الان که تابستونه موتور گرم نکنه همین. پراید رو هم 6 ماه پیش خریدم صفر
فکر نکنم اگه بازش کنم دما از 30 درجه بالاتر بره

دوست گرامی :

همون طوری که عرض کردم ترموستات تعبیه شده که دمای کارکرد موتور خودرو شما رو در بازه خاصی ( که کارخانه سازنده موتور ، موتور رو برای بهترین حالت و راندمان کاری بر اساس اون دما طراحی کرده ) حفط کنه و نگهداره ، حالا اگر شما ترموستات رو از سیستم خنک کننده آبی موتور حذف کنید ، در حقیقت موتور رو در برابر افت دما و همچنین افزایش ناگهانی دما ( تنش های حرارتی ) بدون محافظ کردین و این شرایط برای موتور اتومبیل شما بسیار مضر هست .
در مورد فرمایش دوستمون هم که پیشنهاد استفاده از ترموستاتهای تابستانه و زمستانه داده بودند ، فکر می کنم بدون مطالعه این کار رو انجام ندین ، مشخصات فنی موتور رو بررسی کنید و در صورتیکه مجاز بود ، از از ترموستات با بازه دمایی پایین تر استفاده کنید .

شما فرض کنید که برای ماشینی مثل پژو که به صورت نرمال از ترموستاتهایی در رنج حرارتی 87 الی 92 روی موتورهاش استفاده می کنه بیایید از ترموستات 72 درجه استفاده کنید ، فکر می کنید این دمای پایین روی راندمان موتور ، مصرف سوخت ، و روانکاری توسط روغنی که برای اون دما پیش بینی شده ، ضریب انبساط قطعات حساس فلزی داخل موتور ( مانند رینگها ، پیستون ، سرسیلندر و واشر اون ، سوپاپها و ....) تاثیری نداره ؟

حتی در مورد خودرویی مثل پیکان هم این مسئله مستثنا نیست ، ولی افسوس که ما تعمیر کار و مکانیک متخصص و کسی که به صورت علمی و عملی کار کرده باشه خیلی کم داریم .

برای گرم کردن ماشین هم توجه داشته باشید که بالا رفتن درجه آمپر آب ماشین شما دلیل بر گرم کردن اون نیست .

گرم کردن زمانی اتفاق می افته که با وجود کار کردن سیستم خنک کننده ( برای مثال فن برقی ) درجه آب دائمن بالا بره و به محدوده قرمز برسه . در این شرایط هم باید عوامل ایجاد فشار به موتور رو رفع کرد و اگر باز هم دما تثبیت نشد می شه اجزاء سیستم خنک کننده رو بررسی کرد ( نشت آب سیستم و در نتیجه کم شدن اون ، خرابی ترموستات ، خرابی فشنگی آب ، خرابی فن و یا دور پایین فن و خرابی نشانگر دما و .... )

نيوان
23 April 2006, 04:38 PM
آقا من كه كاملاً Underestand شدم:icon_cool

کامبیز عدنانی
26 April 2006, 05:16 PM
سلام دوست عزیز میتونی از ترموستات با درجه 72 استفاده کنی من عوض مردم و نتیجه داده ولی اصلا ترموستات رو بر ندار

SHAROShape
4 May 2006, 02:55 AM
من هم با کوروش موافقم. ترموستات نسبت به نیاز موتور عکس العمل نشون میده. پراید (مخصوصا انژکتوریش) رو هم نمیشه با پیکان مقایسه کرد هرچند این کار تو پیکان هم درست نیست.

pouya system
5 May 2006, 04:19 PM
تو پراید اگه ترموستاتو در بیاری , ماشین جوش میاره . البته در حاله توقف. ضمنا" جاش هم انتهای جنته آبه که جفته دلکو هست. اگه هم ماشینت زیاد داغ میکنه میتونی ترموستاتتو در بیاری و اون سوراخه کوچیکی رو که روشه با یه مته 3 میلیمتری گشادش کنی . نه بیشتر. ضمنا این پرایدا آمپر ابشون یکم خالی بنده . همیشه وقتی پراید زیاد داغ بکنه از صدای والف زدنه زیادش میشه فهمید.:icon_cool

sajjadnegaresh
22 December 2006, 04:17 PM
محل فشنگي آمپر آب رو مي تونيد بگيد دقيقا كدوم قسمته ؟

mehdi_f
26 February 2007, 07:05 PM
معايب برداشتن ترموستات :

1-افزايش اصطكاك قطعات موتور به دليل اينكه ويسكوزيته يا گرانروي روغن در دماي پايين زياد است .
2-نريسيدن روغن به تمامي قطعات مخصوصا قطعاتي كه در آخر مسير روغن كاري هستند به دليل ويسكوزيته بالاي روغن در دماي پايين.
3-كاهش قدرت و كشش موتور
4-وارد شدن شوكهاي حرارتي زياد به موتور
5-اختلال در ساسات اتوماتيك خودروهاي كاربراتوري و عملكرد ECU خودروهاي انژكتوري

baran310
27 February 2007, 11:40 PM
سلام.اگه عقربه گیج آمپر آب پراید، تو هوای معتدل و ملایم بعد از حدود 20 قیقه کارکردن ( سطح شهر ) شروع کنه به بالا رفتن و گاهی یه خورده از میانه هم بگذره، ماشین ایرادی نداره؟ اینکه میگن مهره آب رو عوض میکنن یعنی چی؟

mehrdad_zero
28 February 2007, 06:51 PM
محل فشنگي آمپر آب رو مي تونيد بگيد دقيقا كدوم قسمته ؟
جلوی موتور یه سیم نازک هست که یه قطعه پلاستیکی سرشه و به موتور وصله و وقتی بیرونش بکشی یه چیزی پشتشه که مثل فیش هدفون میمونه.اون فشنگیه.

کسی نمیدونه چرا آمپر آب من تکون نمیخوره؟دوبار تا حالا فشنگیش را عوض کردم.خیلی خیلی که داغ میشه آمپر میرسه به اولین خط سفید.من نمیدونم این سایپا روی چه حسابی به هر ....که میرسه تابلوی نمایندگیش را میده!هیچی حالیشون نیست.:icon_conf

mehdi_f
28 February 2007, 07:37 PM
سلام
در مورد بالا اومدن آمپر آب تا وسط و حتي به اندازه ضخامت يه چوب كبريت ار وسط هم بالا تر بره هيچ مشكلي نداره.چون به احتمال زياد فشنگي فن ماشين شما 91 درج هست.مهره فن هم تو درجه هاي مختلف گير مي ياد و قابل تعويض هست.

مهرداد جان به احتمال زياد شما فشنگي آمپر آب رو با فن اشتباه گرفتي.اگر مي خواي مطمئن بشي كه اني كه پيدا كردي فشنگي فن هشت اول سوئيچ ماشين رو باز كن بعد اون سيمي رو كه مي گي از فشنگي جدا كن اگه فن روشن شد خودشه اگر نه يه كم اونورتر يه فشنگي ديگه هست كه اونو امتحان كن.
در مورد آمپر آب هم اگر منظورت اينه كه ماشين خوب گرم نمي شه مشكل از ترموستات ماشين هست.
يا ترموستات ماشينت درجش پايينه يا در حالت باز بودن جام كرده كه مي توني عوضش كني.

mehrdad_zero
1 March 2007, 06:52 PM
سلام
در مورد بالا اومدن آمپر آب تا وسط و حتي به اندازه ضخامت يه چوب كبريت ار وسط هم بالا تر بره هيچ مشكلي نداره.چون به احتمال زياد فشنگي فن ماشين شما 91 درج هست.مهره فن هم تو درجه هاي مختلف گير مي ياد و قابل تعويض هست.

مهرداد جان به احتمال زياد شما فشنگي آمپر آب رو با فن اشتباه گرفتي.اگر مي خواي مطمئن بشي كه اني كه پيدا كردي فشنگي فن هشت اول سوئيچ ماشين رو باز كن بعد اون سيمي رو كه مي گي از فشنگي جدا كن اگه فن روشن شد خودشه اگر نه يه كم اونورتر يه فشنگي ديگه هست كه اونو امتحان كن.
در مورد آمپر آب هم اگر منظورت اينه كه ماشين خوب گرم نمي شه مشكل از ترموستات ماشين هست.
يا ترموستات ماشينت درجش پايينه يا در حالت باز بودن جام كرده كه مي توني عوضش كني.

این فشنگی که من میگم فشنگیه آبه که وقتی که به بدنه اتصالش میدیم آمپر آب بالا میره.
من فنم سالمه کار هم میکنه.فشنگی فن کجاشه دیگه؟
روی فشنگی ها بازشون کنم نوشته چند درجه هستند؟
و در مورد آمپر آب ماشین گرم میشه فن هم روشن میشه ولی آمپر بالا نمیره.فشنگیش را هم عوض کردم ولی فایده نداشت.یه بار موتور فن سوخت من نفهمیدم نزدیک بود موتور ماشین بسوزه.برای همین میترسم دوباره یه همچین مشکلی پیش بیاد و من نفهمم که جوش آورده.شانس نداریم که!
فن مگه بوسیله ترموستات کار نمیکنه؟:icon_ideaیه جوری بگو که من ناشی هم یاد بگیرم.اگه اینطوره پس فشنگی فن دیگه چیه؟گیج شدم.

mehdi_f
3 March 2007, 02:39 PM
سلام

فشنگي فن توي قسمت آلومنيومي كه جنت آب ورودي رادياتور بهش وصل شده (زير دلكو ) قرار داره.

اگر بازش كني روش نوشته در چه دمايي عمل مي كنه. مثلا 91 - 85 و ..
در مورد آمپر آب هم به احتمال زياد آمپر آب داخل صفحه كيلومتر خرابه و حساسيت خودشو از دست داده.
در ضمن يه كيتهايي هست كه مي توني نصب كني رو ماشين وقتي ماشين جوش بياره آلارم مي ده.
در مورد ترموستات هم اصلا ربطي به روشن شدن فن نداره فقط باعث مي شه دماي موتور ثابت باشه.

web
3 March 2007, 06:15 PM
mehdi_f عزيز ممنونم بابت اطلاعات مفيدت

دوستان ماشين پرايدتونو پيش هركسي نبريد. اين پرايد ما چندوقتيه كه خيلي زود درجه ش از وسط رد ميشه و فنش روشن ميشه. من بردم نشونش دادم گفت واشرسرسيلندر سوزونده! خيلي تعجب كردم چون ماشين 30000 تا كار كرده و فشاريم روش نيومده. بعد بردم جاي ديگه دياگ زد گفت هيچ مشكلي نداره و راجع به گرم شدنش هم گفت اين خيلي خوبه كه فن زود مياد تو مدار و دما رو مياره پايين.و كلا ماشين انژكتوري هرچي گرمتر كار كنه بهتره. (حالا نميدونم اين حرف ايشون كارشناسانه هست يا نه).
ولي اگر از روشن شدن سريع فن ماشين ناراضي هستين و به قول مهدي عزيز باوجود اينكه اگه كمي از وسط رد شه مشكلي نداره اما ميتونين از يك ترموستات سبك تر استفاده كنين.

baran310
3 March 2007, 10:13 PM
از محتوای پستهای بالا میشه نتیجه گرفت که گرم شدن معمول ماشین حتی اگه یه خورده از نیمه گیج بگذره مشکلی نیست و حتی برای کارکرد مناسب و مساعد موتور بهتره. اما آیا این وضعیت تو هوای گرم تابستون یا مناطق گرمسیر که کولر از ماشین میگیریم، مشکلی ایجاد نمیکنه؟ آیا با استفاده از کولر دمای موتور بالاتر نمیره و به حدی نمیرسه که نگران کننده باشه؟ یا به موتور آسیب بزنه؟

mehdi_f
5 March 2007, 09:18 AM
سلام

مطمئنا در صورتي كه دماي موتور از حد مجاز بالاتر بره براي موتور مضر هست. به همين خاطر اگر كسي تغيراتي توي سيستم خنك كننده از قبيل فن ، رادياتور و ... داده و نتيجه خوبي گرفته بگه تا همه استفاده كنن.

asdfgh1356135
21 May 2007, 03:57 PM
دوست عزیز:

ترموستات وظیفه تثبیت دما ، در محدوده تعریف شده ( بهترین شرایط کارکرد ) موتور اتومبیل شما رو بعهده داره .
حذف کردن این قطعه به معنای وارد آمدن شوک های حرارتی متفاوت تحت تاثیر شرایط دمای محیط و فشارهای وارده به موتور شما و به ویژه سرسیلندر هست .

به هیچ عنوان چنین کاری رو انجام ندین و اگر فکر می کنید با ترموستات برای شما مشکلی پیش آمده ، می تونید مطرح کنید تا اگه اطلاعات من و سایر دوستان اجازه بده شما رو راهنمایی کنیم

پیروز باشید

سلام کورش جان
آیا ترمستات کولر در زیر داشبورد قرار دارد؟ آیا اتوماتیک کردن کولر و یا خاموش و روشن کردن فن کولر به ترموستات آن بستگی دارد ؟
چون من پرایدم مدل 85 است اما بعد از اینکه مدتی کولر روشن شد فن کولر مدام در فاصله های متفاوت خاموش و روشن می شود . به نظر شما علت از جیست ؟ با تشکر

Pontiac
21 May 2007, 05:08 PM
سلام
عزیزان من یک پراید 85 دارم(زیمنس) 2هفته قبل که هوا کمی گرم شده بود تو شهر امپر اب روی خط 3میامد(دقیقا بین وسط و خط قرمز) و در این موقع از خنک کنندگی کولر نیز کاسته میشد.این مطلب چند روزی که هوا گرم بود مرطب رخ میداد و واقعن منو عصبی می کرد تا جایی که چندین مرطبه برای خنک کردن ماشن به ارامی با بطری روی دریچه محفظه رادیاتور اب میریختم:icon_twis و این کار باعث میشد دما کمی از وسط پایین تر بیاید:icon_sad: ,البته با خاموش کردن کولر هم تغیری ایجاد نمیشد. نه اب رادیاتور کم است و نه نشتی دارد ,فن هم ظاهرا درست کار میکند.البته در هوای معتدل و نسبتن خنک درجه امپر قدری از وسط بالا تر میرود اما با گرم شدن هوا....
از دوستان کسی میدونه من باید چه کاری انجام بدم که این مشکلم رفع شه(تعویض رادیاتور؟,تعویض فن با فن های قویتر؟ تعویض ترموستات؟,یا تعویض فشنگی ها؟)اگه میشه کارهایی که لازم هست رو یکجا بفرمایید تا از مراجعه بی مورد به تعمیرگاه خود داری کنم:icon_neut
پیشاپیش از راهنمایی شما دوستان بزرگوار سپاس گذارم:icon_wink ...

Pontiac
26 May 2007, 10:49 PM
سلام
عزیزان کسی راه حل مشکل منو نمیدونه؟:icon_ques گرما و بالا رفتن امپر ازار دهنده شده:icon_cry:

Kavan
27 May 2007, 12:15 AM
مثل اینکه همه این مشکل رو دارند و هیچ راه حل قطعی هم وجود نداره :icon_ques

mehdi_f
5 June 2007, 10:26 PM
من يه پرايد ديدم روش رادياتور ريو بسته بود.همه چيزش شبه همديگه هست فقط جنتاي ورودي و خروجيش رو بايد بخوروني روش.طرف خيلي ازش راضي بود .ميگفت اصلا گرم نميكنه.قيمتش هم حدود 60 تومن هست.البته به نظر من اگه پولي واتر پمپ رو هم با يه پولي كوچيكتر عوض كني كه سرعت چرخش آب بيشتر بشه بهتره.
درضمن من خودم مشكل گرم كردن داشتم كه بلاخره حل شد.الان كه كولر ميگيرم آمپر از وسط هم پائين تر ميياد.
مشكلات :
1- زياد بودن گاز كولر
2-سفت بودن فيلر ها (فيلر ها بايد روي 25 يا 30 تنظيم بشن)هم دود و هم سوخت

tartuffe
10 February 2009, 02:28 AM
ترموستات همیشه باید روی ماشین باشد این حرفها که ان را در تابستان بردارید کاملا بی پایه است البته ممکن این حرفها در مورد یک جیپ مدل 1950 درست باشد ولی برای پراید کاملا اشتباه است

ali39877
18 February 2009, 02:34 AM
با سلام
به نظر من كه در يك منطقه گرمسير زنگي مي كنم برداشتن ترموستات از الزامات است
من خودم تا به حال هر پرايدي كه داشتم اول كار نو نو ترموستات رو برداشتم

google.yahoo
19 February 2009, 08:37 PM
من 3 سال با پراید تو منطقه کویری(یزد) زندگی کردم .حتی در مردادماه و تیرماه که هوای یزد جهنمی میشه هیچ مشکلی با ماشین نداشتم .

alidoran
12 April 2010, 12:30 PM
سلام
من یه پراید 83 دارم.ماشینم 24 ساعته اب کم میکرد و جوش میاورد.واشر سر سیلندر و پولکی سیلندر و رادیاتور و سه تا ترموستات و 3 تا در رادیاتور و 2 تا در منبع اضافه و شلنگ اب بخاری و فشنگی تشخیص حرارت رادیاتور رو عوض کردم اما مشکل حل نشد.خودم ماشین رو یه روز کامل باهاش ور رفتم و متوجه شدم که بار اول فن درست کار میکنه(وقتی امپر به نصف میرسه) بار دوم یه خورده بالاتر و بار سوم بالاتر و همینطور تا این که توی جوش هم آمپر کار نمیکنه.
خلاصه دیگه همه متفق القول شدن که ای سی یو ایراد داره.منم تشخیص دادم به جای تعویض ای سی یو (150 تومان) بهتره که سیستم حرکت فنش رو کاربراتور کنم پس بردم جایی و درپوش ترموستات رو رادیاتوری کردم و یه فشنگ گذاشتم سر راهش و فرمانش رو از ای سی یو جدا کردم.سنسور فن رو 81 درجه گذاشتم و ترموستات رو 71 درجه گذاشتم.
حالا آمپرم دیگه حتی به یک چهارم هم نمیرسه.میخوام بدونم این دمای کارکرد (یه خورده مونده به یک چهارم) واسه ی موتور ماشینم ضرر نداشته باشه.ممنون میشم راهنمایی کنید

parsa s
12 April 2010, 01:47 PM
خوب بهترين راه اينه كه با يه پرايد استاندارد مقايسه كنيد ببينيد در شرايط خاص اون چه جوريه ماشين خودتون رو هم بر اون اساس كاليبره كنيد

mostafa_gm
12 April 2010, 02:46 PM
پرايد انژكتور تو 92 درجه فنش روشن ميشه.
ميگن دماي بهينه براي پرايدهاي انژكتوري همون وسط هست يعني ميشه حول وحوش 90-91 درجه.

secretboy66
13 April 2010, 01:40 AM
دوست من هرچی دما پایینتر بیادپاشش سوخت بیشترمیشه
بجای اینهمه کار یه ضدجوش ضد یخ بریز,اینطوری ظرفیت گرمایی آب میره بالا و زود گرما رو ازموتور جذب میکنه و زودم دفع میکنه تو رادیاتور
تو زمستون سریع خودشو به70 میرسونه یخم نمیزنه,من رو آردیم امتحان کردم(آردی خدای جوش آوردنه ها)دماش به ندرت به 95 میرسید(آردی دوراول فنش تو82 ودومش92 روشن میشد)
مدت زمان تجربمم 2سال بود!

hamidkiany
14 April 2010, 09:57 AM
با سلام به همگي من بعداز 4 سال داشتن پرايد ان‍‍ژكتوري بعد از عوض كردن ترموستات نصب شده توسط كارخانه و انداختن ترموستات كره اي اصل (ماركشو يادم نيست ) تازه فهميدم كه چقدر ماشين زود گرم ميشه و زودتر ميشه بخاري روشن كرد و دما ي موتور ثابت ميمونه امان از بعضي جنسهاي ايراني:icon_cool

secretboy66
15 April 2010, 10:58 AM
با سلام به همگي من بعداز 4 سال داشتن پرايد ان‍‍ژكتوري بعد از عوض كردن ترموستات نصب شده توسط كارخانه و انداختن ترموستات كره اي اصل (ماركشو يادم نيست ) تازه فهميدم كه چقدر ماشين زود گرم ميشه و زودتر ميشه بخاري روشن كرد و دما ي موتور ثابت ميمونه امان از بعضي جنسهاي ايراني:icon_cool

کار ترموستات اينه که سر يه دماي معين باز ميشه و آبي که دورموتور ميچرخيده و داره بيش از حد مجاز گرم ميشه رو بهش اجازه ميده که بره تو رادياتور خنک بشه
اتفاقي هم که ميفته واسش اينه که جام ميکنه و نميزاره آب بره تو رادياتور و خنک بشه

اينکه شما ميگيد موتور زودتر گرم بشه يعني ترموستات تون يا هميشه باز بوده!!!! يا دماي فعال شدن و باز شدنش پايين بوده
بنظر خودتون ايرادش کدوم بوده که بعدازتعويض درس شده؟

بخاريو تو70 درجه هم ميشه روشن کرد,و اگر امکان داره دماي ترموستاتتونم بگيد
يه سوال ترموستات پرايد فابريکش چند درجه هست؟تودفترچش گشتم نبود!!

hamidkiany
15 April 2010, 11:12 AM
سلام
ترموستات قبلي رو كه باز كردند ديدم كه كاملا بسته نبود به خاطر همين هم فكر ميكنم موتور ديرتر گرم ميشد كه در زمستان كلافه كننده بود طوري كه مجبور ميشدم جلو ي رادياتور را بپوشونم بعضي وقتها هم كه انگار اصلا عمل نميكرده دماي موتور تا خط قرمز نزديك ميشد و يك دفعه در عرض 2 دقيقه پايين ميامد ( فن كار خودشو خوب انجام ميداد) فكر ميكنم به خاطر اين بود كه ترموستات بعضي وقتها گير ميكرده و يك دفعه باز ميشده و هواي سرد راديات به موتور ميرسيد
درجه حرارت ترموستات جديد 85 درجه است و ظاهرا كره اي
عدد نرمال رو نميدونم ولي تجربه شخصي نشونم داده كه وقتي موتور گرم تر كار ميكنه مصرف بنزينم هم كمتره البته انژكتور (ساژم)

nabegheh95
21 April 2010, 12:52 PM
ديروز پرايد من جوش آورد، و تعميير كاري كه روي ماشين كار مي كرد گفت ايراد از ترموستات هست و اون رو باز كرد. چون در تابستان ماشين به ترموستات احتياج ندارد...
حالا ماشين من بدون ترموستات كار مي كنه. مسيرم هم تهران كرج هست. البته در مسير ترافيك خيلي سنگين نيستم، مگر مواقعي استثنايي. همان ترافيك معمولي اتوبان تهران كرج.
در سايت همه نوشته اند كه ترموستات حتي براي تابستان هم لازم است. پس تعمييركار ماشين چي مي گفت؟ حالا به نظر شما سريع اقدام كنم براي قرار دادن ترموستات يا سر فرصت ببرم پيش تعمييركار اصلي ماشينم كه احتمالا يكي دو هفته اي طول ميكشه.
لطفا راهنماييم كنيد.

mostafa_gm
21 April 2010, 02:52 PM
متاسفانه مكانيكهاي بي سواد كوچكترين مشكلي كه تو سيستم خنك ماننده پيش بياد اولين كاري كه ميكنن برداشتن ترموستات بيچاره است و اخذ 4-5 هزار تومن دستمزد، بدون اين كه از خراب بودن اون مطمئن باشن!
شما ترموستات رو بنداز تو يه ظرف آب و بذار گرم بشه ببين قبل از جوش اومدن باز ميكنه يا نه. اگه سالم بود بده ببندن رو ماشين اگه خراب بود عوض كن يكي ديگه با همين درجه بگير ببند ولي ماشين رو بدون ترموستات نذار. يعني اونهايي كه اين سيستم رو طراحي كرن عقلشون نمي رسيد كه بگن تابستونها ورش دارين؟!

nabegheh95
21 April 2010, 05:14 PM
متشكر از پاسختون، حتما يك ترموستات خوب مي خرم و نصب مي كنم.
سوال اصلي من اينه كه اگه چند روزي (كه من فرصت نمي كنم ماشين رو به تعمييرگاه ببرم) بدون ترموستات كار كنه، خيلي خطرناك مي شه؟
با توجه به اينكه ماشين من سالم هست، و تقريبا هر دو ماه، توسط تعمييركار خودش چك ميشه.

mostafa_gm
21 April 2010, 05:36 PM
متشكر از پاسختون، حتما يك ترموستات خوب مي خرم و نصب مي كنم.
سوال اصلي من اينه كه اگه چند روزي (كه من فرصت نمي كنم ماشين رو به تعمييرگاه ببرم) بدون ترموستات كار كنه، خيلي خطرناك مي شه؟
با توجه به اينكه ماشين من سالم هست، و تقريبا هر دو ماه، توسط تعمييركار خودش چك ميشه.
چيز خيلي حساسي نيست كه اگه يكي دو هفته نباشه مشكل درست كنه ولي تو طولاني مدت براي موتور ضرر داره.

nabegheh95
22 April 2010, 10:15 AM
چيز خيلي حساسي نيست كه اگه يكي دو هفته نباشه مشكل درست كنه ولي تو طولاني مدت براي موتور ضرر داره.

ممنون از جوابتون.

Masi Mc
22 April 2010, 01:37 PM
ترموستات لازم نیست
ترموستات فقط برای کشورهاییه که دمای هواشون زیره صفره
اینجا که بالای 40 درجس

secretboy66
22 April 2010, 02:48 PM
ترموستات لازم نيست
ترموستات فقط براي کشورهاييه که دماي هواشون زيره صفره
اينجا که بالاي 40 درجس
چرا اينجا لازم نداره؟
مگه چندروز ازسال دما40 درجست وچند ساعت درروز دما اينقده؟
دماي کارکردن نرمال موتورم بين موتوراي مختلف80 تا 95 يا100 هست
اگه دماي آب ازاين مفدار پايينتر بياد اي سيو با توجه سنسور دماي آب داخل موتورش تصميم ميگيره که هواسرده و ميزان پاشش سوخت رو بالا ميبره
اينکارم با بستن کامل استپر و تغيير ميزان مخلوط سوخت و هوا بسمت سوخت بيشتر جهت گرمتر کردن موتور و تامين ترکيب مناسب جهت احتراق کامل در هواي سرد انجام ميده
حالا نصب ترموستات مي ارزه يا افزايش صدي 1-2 ليترمصرف ماشين؟

a_rudi
5 July 2010, 06:25 PM
دوستان همونطور که ميدونيد موتور بايد در يک دمايي منطقي کار کنه نه خيلي گرم و نه خيلي سرد،‌ اگر سيستم خنک کننده ماشين دماي مايع خنک کننده (آب) رو خيلي کم ميکنه (که نمي‌کنه مگر در زمستان) بودن ترموستات واجبه. در تابستان نبودن ترموستات باعث گردش سريعتر و بيشتر آب در موتور و رادياتور مي‌شه نبودن ترموستات الان ضرري نداره، اگه فقط در شهرهاي جنوبي تردد داريد در کل سال مي‌تونيد برش داريد اما اگر در فصول سرد و مخصوصا در جاده تردد داريد بايد ماشين حتما حتما ترموستات داشته باشه.