PDA

View Full Version : اطلاعاتی در مورد کابلها ؟

(كوروش)
11 April 2006, 02:08 AM
با سلام خدمت دوستان اطلاعاتی نسبتا تخصصی در مورد انواع کابلها می خواستم که اگه دوستان منبعی یا ادرسی دارند ممنون میشم منو راهنمایی کنند (بیشتر در مورد ساخت ، استانداردها ، و کلا مکانیزم ساخت )
:icon_excl:icon_excl

Farbod.E
12 April 2006, 01:28 AM
دوست عزیز هر کدام از مباحثی که شما مطرح نمودید بطور جداگانه قابل مطرح شدن هستند . لطف کنید به طور دقیق تر منظورتان را بفرمائید تا بیشتر کمک کنیم:
*) منظور شما از استاندارد کابل نحوه کدگذاری کابله یا شماره بندی یا استاندارد ولتاژ و یا ....
*) منظور شما از ساخت کابل نحوه ساخت چه کابلی است ؟
*) منظور شما از مکانیزم مکانیزم چیست ؟

(كوروش)
14 April 2006, 11:05 PM
با تشکر از پاسخ شما
من خودم هم در زمینه برق تحصیلاتی دارم منظور من از طرح این سوال انتخاب صحیح کابل جهت آمپراژ مشخص و این طور مسائل نیست بلکه دنبال اقسام کابلها و موارد استفادشون هستم
نمی دونم منظورمو فهمیدید یا نه اصلا یک سوال به عنوان مثال کابلهای XLPE كه مثلا براي فشار قوي استفاده ميشه و ....
حالا بصورت خیلی حرفه ای تر و تخصصی

ممنون

F.®.A
15 April 2006, 07:12 AM
coaxial cable (http://www.epanorama.net/documents/wiring/coaxcable.html)
cable (http://www.bluejeanscable.com/store/shopbycable/index.htm)

(كوروش)
16 April 2006, 01:28 AM
فرشید جان ممنون ولی خوب بیشتر کابلخای قدرت مد نظر من هست
بازم از لینکهای مفیدتون تشکر می کنم

Farbod.E
16 April 2006, 01:29 AM
با تشکر از پاسخ شما
من خودم هم در زمینه برق تحصیلاتی دارم منظور من از طرح این سوال انتخاب صحیح کابل جهت آمپراژ مشخص و این طور مسائل نیست بلکه دنبال اقسام کابلها و موارد استفادشون هستم
نمی دونم منظورمو فهمیدید یا نه اصلا یک سوال به عنوان مثال کابلهای XLPE كه مثلا براي فشار قوي استفاده ميشه و ....
حالا بصورت خیلی حرفه ای تر و تخصصی

ممنون
دوست گرامی همانطور که میدانید در کاباهای فشار قوی که در حقیقت کابلهای 0.6 کیلوولت به بالا هستند عایق بندی از مهمترین ارکان است . یکی از مهمترین و پر کاربرد ترین عایقها در صنعت کابل سازی عایق PVC است . این عایق به خاطر قیمت ارزان - مقاومت عایقی بالا و مقاومت در برابر خاک و شرایط جوی از کاربرد زیادی برخوردار است . جالب اینجاست که بدونید تمامی کابلهای قدرت از غلافPVC استفاده میکنند ( غلاف روکشی است که بر روی عایق و بقیه ادوات کابل کشیده میشود)
در ولتاژهای بالا و یا جریانهای بالا PVC نمیتواند عایق مناسبی برای کابل ما باشد . لذا از عایقی به نام کراس لینک پلی اتیلن یا همان XPLE استفاده میکنند . این عایق که به رنگ سفید است دارای مقاومت عایقی فوق العاده ای میباشد به طوری که در اکثر کابلهای فشارقوی که در شبکه های انتقال نیرو استفاده میشود از این عایق استفاده میشود . عایقهای کراس لینک دارای یک مزیت دیگر هم میباشند و آن سبک بودن آنهاست که در متراژها و سطح مقطعهای بزرگ این خصوصیت کاملا به چشم میخورد .
به غیر از PVC و XPLE عایقهای دیگری نیز در کابلهای فشارقوی وجود دارند به عنوان مثال یکی از این عایقها عایق پروتودر است که پودری سفید رنگ است و در اطراف هادی قرار میگیرد . البته پروتودر در ولتاژهای زیر 0.6KV استفاده و کاربرد بیشتری دارد . عایقهای روغنی نیز یک دسته دیگر از این عایقها هستند . این عایقها که در قدیم کاربرد بسیاری داشتند به خاطر هزینه های گزاف نگهداری خیلی زود از چرخه تولید خارج شدند . در این کابلها از کاغذهای آغشته به روغن استفاده میشد این کاغذها به دور هادی پیچیده شده و باعث عایق شدن هادی ها میشدند . و اما معایب این کابلها
1) روغن موجود در این کابلها به خاطر حرارت ناشی از عبور جریان کم میشود و باید هر چند وقت یک بار از طریق سرکابل به آن روغن تزریق شود ( سرکابلهای روغنی را میتوانید در بالای خیلی از تیرهای برق مشاهده کنید)
2) این کابلها به خاطر وجود روغن بسیار سنگین هستند لذا برای کارگزاری آنها مشکلات زیادی وجود دارد
3) این کابلها از بسیار سفت هستند لذا برای شکم دادن به آنها باید شهاع شکم را بسیار بزرگ در نظر گرفت .
نکته جالب اینجاست که بیش از 70% از کابلهای 20 کیلولت و 380 ولت موجود در شبکه توزیع برق ایران از نوع روغنی است و همین قضیه باعث صرف هزینه های زیاد برای اداره برق شده است .
فکر میکنم توضیحات اجمالی را خدمت دوست عزیزم ارائه کرده باشم . اگر مایل به کسب اطلاعات در مورد ادوات دیگر کابل مانند زره و یا یکسو کننده میدان نیز هستید دستور بفرمایید تا در اسرع وقت خدمتتان عرض کنم

(كوروش)
22 April 2006, 11:50 PM
خیلی ممنون فربد جان
خیلی خوب بود ولی خوب جسارت نباشه همن طور که قبلا هم نوشته بنده هم تحصیلاتی در زمینه برق دارم (کارشناسی ) و مواردی که مد نظر بنده هست کمی می خوام حرفه ای تر و تخصصی تر باشه چطوری بگم بیشتر انواع کابلها و موارد استفاده و کمی هم در مورد نحوه ساخت
خوب ببخشید مثلا شما واسه کراس لینک توضیحاتی نوشتید که خیلی خوبه ولی خوب تخصصیتر می خوام
مثلا کابلهای هالوژن فری
کابلهای کانسانتریک
کابلهای کت فایو
و ...
بازم تشکر می کنم از وقتی که گذاشتید

Farbod.E
29 July 2006, 06:03 PM
کوروش جان منو ببخش که اصلا حواسم به این تاپیک نبود و الان تازه متوجه شدم !!!!! :icon_mrgr
در مورد سئوالات باید بگم هیچ کدام از کابلهایی که گفتی ( به جز کابلهای هالوژن فری اون هم در موارد خاص ) در سیستم قدرت کاربردی ندارند !