PDA

View Full Version : بازدید از خطهای تولید ایرانخودرو توسط phalls

arash p mbz bmw
17 March 2006, 04:00 PM
سلام به دوستان خوب و طرفداران phallsi

بعد از کلی پارتی بازی تونستم یه سری به خطوط تولید ایراخودرو بزنم

گرچه اطاق رنگ و پرس و..... موند ولی قسمتهای اصلی رو دیدم و سوالات اصلی رو پرسیدم

اینم یه سری از دیدههای من که امیدوارم مفید باشه

تقریبا ساعت نزدیک 1بود که من دم در شماره ی 10 بودم و منطزر تا اینکه تونستم مجوز ورود رو بگیرم

وقتی داخل شدم واقعا مونده بودم که وارد یه شهر جدید شدم یا وارد یه شرکت.....

شهری که حتی پلیسهاشم فرق میکرد......

ادماش لباساشون فرق میکرد.....حتی درهاشم فرق میکرد باورتون نمیشه من به یه جا رسیدم که درهاش کد میخواست تا باز شه انگار به انبار تسلیحات ایالات متحده ی امریکا رسیدی!!!!!

ولی وقتی وارد شدم واقعا فهمیدم که واقعا وارد انبار بمبهای اتم شدم

اونجا ادمهایی بودن که از لحاظ اطلاعات و تحصیلات توی مغز هرکودومشون بمبهای اتم فراوونی بود!!!

من با یکی از اونها به سالن تولید و مونتاژ رفتم

در ابتدا تمام سوالات شماها مبنی بر گرونی خودرو و حتی گلایه های بچه ها توی تاپیک مرکز مشتری گریزی رو گفتم

اونا کامل به حرفام گوش دادن و یه سری از حرفامو کاملا پذیرفتن یه سری رو هم رد کردن و متقاعدم کردن و واقعا ذهنیت من تعغیر کردچون حرف منطقی میزدن

در مورد اریان خیلی چیزا ازشون پرسیدم

حتی در مورد باک اریان پرسیدم که زیادی نزدیک به در عقبه

اونها میگفتن :

به این خاطر اینطوری شده چون چاره ای نبوده و اگر دست برده میشده ممکن بوده ماشین تعغیرات اساسی پیدا کنه

در واقع اونا میگفتن اریان طرحی هست که از 3سال پیش گروهای مجرب طراحی روش کار کردن و حتی پژو هم اونو تایید کرده

جالب بدونید کمپانی پژو پارس رو هنوز که هنوزه قبول نداره و بی هویت میدونه ولی در مورد اریان نظرش کاملا برعکسه و به اون جواب مثبت داده

در مورد قیمت ازشون پرسیدم تا این سوالو کردم قبول کردن و یه خاطره از قیما گذاری سمند تعریف کردند

میگفتن که بعد از تولید اولین سمند مدیر عامل اومد و ماشین رو تماشا کرد

میگفت به ما گفته بودن که قیمت سمند و طراحیش باید برای خودرویی بین 405 و اردی باشه

ولی وقتی مدیر عامل دید گفت باید قیمت این ماشین بین 405و پارس باشه

که تا سال پیش و قبل از اومدن اقای منطقی قیمت این خودرو 1تومن گرونتر از 405 بود

چیز جالب دیگه این بود که واقعا اگر بگم از تعجب میمونید

من فکر میکردم که خط تولید هر ماشین جداست

مثلا یه خط برای پارس هست و یه خط برای سمند

ولی اصلا اینطوری نبود

بلکه شانسی اطاقها وارد خط میشدن و اون کارگر بیچاره باید سری پیچها و داشبورد رو اماده میکرد

این وضع به حدی منو توی تعجب برده بود که وقتی اقایون متوجه شدن به من یه خاطره ای رو گفتن

اونا میگفتن یه روز چینیها برای بازدید به شرکت اومده بودن

اونا وقتی این وضع رو دیدن خیلی تعجب کردن و گفتن چجوری کارگرای شما اینقدر سرعت عمل دارن که میتونن در هر دقیقه دو نوع خودروی متفاوت رو جمع کنن.

از چیزهای دیگه ای که جالب بود این بود که فقط 206اونم تیپ 5و6دارای دقت فراوان در مونتاژ داشتن و و حتی موتورشون هم در کارتن بود و مستقیم از فرانسه اومده بود

یه گلگی که اون مهندسا داشتن این بود که پژو کلاه بزرگی سر ایرانخودرو گذاشته و در عقد قرارداد ذکر کرده که باید پژو 206 حتی برای صادرات به ایراخودرو داده بشه که الان فرانسوی ها اجازه ی صادرات رو نمیدن

برای همین هم ایراخودرو دیگه هیچ دستگاهی رو از فرانسه تهیه نمیکنه و همه رو از المان میگیره

بعد یه سوالی ازش پرسیدم اونم در مورد رنگها بود

در واقع پرسیدک که ایرانخودرو توی تنوع رنگ خیلی پیشرفته شده ایا کاری کرده؟!!

ایشون به من گفتن که ایرانخودرو حدودا میلیونها دلار خرج کرده و در واقع اطاقهای رنگ ب ام و رو به ایران اورده

ایشون به جرات میگفتن که کیفیت رنگ ما در حال حاضر با ب ام و المان برابری داره.

ایشون همچنین میگفتن که مونتاژ206 برابری میکنه با مونتاژ 206 در فرانسه یعنی انقدر دقت مونتاژ بالاست

واقعا کیفیت دستگاهای تولیدی و روباتها بالا بود

همگی روز بودن واقعا روز بودن

بعدشس به قسمت تست خودروها رفتیم

اونجا واقعا هولناک بود

من که جیگرم اتیش گرفت نمیدونید چجوری با اون زبون بسته های تازه متولد شده رفتار میکردن

یه قسمتی که جالب توجه بود قسمت سنگ فرشی بود

اقایون میگفتن که فرانسه یکی از گزینه های تولید 206 قسمت سنگ فرش تست اتومبیلها بود

دیگه حدودا ساعت 3بود که دوباره به دفتر برگشتیم و اونجا چند تا سوال از یه مهندس خیلی کار بلد کردم که اون سوال تفاوتهای پارس و405بود و دلیل بیش از حد قیمت

در واقع ایشون میگفتن که پارس در ایرو دینامیک و فاصله ی محورها و تعغیراتی به ظاهر جزئی داره که واقعا از 405 برتره

اون درصد هندلینگ رو توی خودروهای تولیدی به سه ماشین از خوب به بد رسوند یعنی:

1-سمند

2-پارس

3-405

از سوالات مهم دیگه ای که کردم این بود که چرا گاز 206 با کمی تاخیر هست

اون با پیکان به من مثال زد

اون میگفت توی پیکان یه سیمه و اون سیم کشیده میشه و ماشین گاز میخوره

ولی توی 206 یه مثال زیبا برام زد

ایشون میگفتن که گاز 206 مثل زیاد و کم کردن صدای ضبط هست و در واقع کاملا الکترونیکیه و همین چیزاس که 206 رو روز کرده

از چیزای با حال دیگه قسمت گذاشتن شیشه بر روی اتومبیلها بود که 2 عدد دستگاه حدودا 2.5میلیارد خرج روی دست ایرانخودرو گذاشته بود

این دستگاه اتومبیل رو تشخیص داده و شیشه ی مخوص رو برداشته چسب میزند و مختصات رو میگیره و بر روی ماشین نصب میکنه

در واقع جدیدترین دستگاهی که ایرانخودرو از المان خریده بود همون بودش

من که دیگه کفم بریده بود گیر دادم به روغن که ایرانخودرو روغن اشغالی میریزه

ایشون منو به قسمت مورد نظر بردن

در واقع قسمت مایعات که اونم با ربات بود و اصلا با دست انسان کاری نداشت

اون ربات تمام روغنها و حتی اب رادیاتور رو میریخت

بعد منو به قسمت انبار روغنها بردند و من دیدم همه با مارک فرانوی ها تایید شده و بیشتر توتال بود چندتایی هم کاسپین

تقریبا دیگه هیچ انرژی توی بدنم نبود و هر چی میرفتم تمومی نداشت

دیگه خودم روم کم شده بود و گفتم اقا غلط کردم این شرکت شما خیلی عظیمتر از اون چیزیه که من فکرشو میکردم

در نتیجه اونا ایرادات رو میپذیرفتن

من حتی سایپا رو با ایرانخودرو مقایسه کردم و گفتم رقیب جاده ی شما سایپاست

میدونید مهندسا چیکار کردن و چی گفتن؟؟

خندیدن و گفتن سایپا هیچی از خودش نداره و فقط مونتاژ میکنه

ما بازم 405وپارس و سمند رو داریم اونا که هیچی ندارن

در ضمن حدودا در روز چندتایی اریان هم وارد خط میشدذ

امیدوارم این بازدید مورد قبول بوده باشه

تا بعد.......

persian_gulf
17 March 2006, 04:09 PM
آقا آرش باز مثل همیشه کارت عالی بود
و واقعا حرف نداشت
اون قسمتی که امنیتش زیاد است چی بوده توش؟ سر در نیاوردی؟؟؟

fizzi
17 March 2006, 04:24 PM
عالي بود آرش جان ....واقعن زحمت كشيدي.:icon_excl :icon_evil :icon_cool

یه گلگی که اون مهندسا داشتن این بود که پژو کلاه بزرگی سر ایرانخودرو گذاشته و در عقد قرارداد ذکر کرده که باید پژو 206 حتی برای صادرات به ایراخودرو داده بشه که الان فرانسوی ها اجازه ی صادرات رو نمیدن

فرانسويها از زمان ناپلئون ( ماجراي تحويل ندادن سلاحها به ايران كه باعث شكست سپاه عباس ميرزا در مقابل روسيه شد) تا امروز به طور مرتب به مملكت ما خيانت كرده اند...

jacobnazarade
17 March 2006, 06:57 PM
ولی این با بازدیدی که ما رفتیم از زمین تا اسمون فرق می کرد ما از طرف شرکت کالا وابسته به شرکت نفت
رفته بودیم
خط تولید اتاق رو بازدید کردید ان تریلر هایی که اتاق ها رو جابجا می کنند ؟؟؟؟؟؟؟؟ بر خورد با ستون های سالن
بقیش رو نمی گم ؟

parsboy
17 March 2006, 10:38 PM
من فیلم سالن مونتاژ شرکت میتسوبیشی ژاپن رو دیدم و همین دستگاهی رو که میگید شیشه رو بر میداشت میذاشت روی لنسر - من در این فکر بودم که چقدر دقیق و جالب این کار رو میکرد و چجوری شیشه ها آّب بندی میشدن؟- یه چیز جالب دیگه هم این بود که صندلی های ماشین رو خود روبات بر میداشت و با دقت میگذاشت توی ماشین و خودش به کف ماشین پیچ میکرد - خلاصه خط تولیدش خیلی مکانیزه بود - درب ماشین رو هم روبات به ماشین وصل میکرد ولی درب آماده آماده و کامل بود و نکته خیلی جالبش این بود که کارگر زیادی توی خط نبود - تعداد افراد واقعا انگشت شمار بود و فکر کنم که اونایی هم که بودن واسه خاطر کارایی بودن که دیگه روبات نمیتونست انجامش بده !

alisam44
18 March 2006, 10:07 AM
كاش اين بازديد را همه مي توانستند انجام دهند و از نزديك با خط و تجهيزات آشنا شوند.بعد پي مي بردند كه چقدر ايران خودرو دارد خرج كيفيت و ... مي كند.همچنين جديدترين دستگاههاي روز را خريداري مي كند.اگر سالن ما مي آمدي كه از تعجب خشك مي شدي،سالن بدنه سازي 5 معروف به شهر رباتها

m16586
18 March 2006, 10:52 AM
كاش اين بازديد را همه مي توانستند انجام دهند و از نزديك با خط و تجهيزات آشنا شوند.بعد پي مي بردند كه چقدر ايران خودرو دارد خرج كيفيت و ... مي كند.همچنين جديدترين دستگاههاي روز را خريداري مي كند.اگر سالن ما مي آمدي كه از تعجب خشك مي شدي،سالن بدنه سازي 5 معروف به شهر رباتها

به عقیده من مشکل خودرو سازی ما به دلیل عدم رعایت کنترل کیفیت در قطعات تولیدی توسط سایر قطعه سازان است و شرکت های خودرو سازی سخت نمی گیرند در حالی که در 206 به علت سخت گیری زیاد طرف خارجی تمامی قطعات ساخت داخل هم از کیفیت خوب و قابل قبولی برخوردار است مقایسه کنید لاستیک دور در های 206 رو با 405 (ما هر دو اونها رو داریم مدل 84)

alighasser
18 March 2006, 11:06 AM
دستت درد نکنه ، خیلی جالب بود ... (وصف العیش ، نصف العیش ...) :icon_surp

ولی راست میگن : شنیدن کی بود مانند دیدن ... :icon_arro

پیروز باشید ... :icon_cool

Nomad
18 March 2006, 03:05 PM
آرش جان خیلی ممنون :icon_cool
اگه میتونی یه سری هم به سایپا بزن . . .

اینجانب
18 March 2006, 08:07 PM
سلام به دوستان خوب و طرفداران phallsi

بعد از کلی پارتی بازی تونستم یه سری به خطوط تولید ایراخودرو بزنم

دوست عزیز از اینکه لطف کردین و مشاهداتتان را برای ما نوشتید خیلی متشکرم.

با اجازتون چند مطلب میخواستم بنویسم که البته بیشتر نقد کارهای ایران خودرو یا نقد مطالبی هست که بشما گفته اند:
۱- در مورد قیمت سمند و ۴۰۵ و ... میخواستم بگم آیا قیمت گزاری در سیستم ایران خودرو اینقدر بیحساب و کتاب و دیمیه که مثلا رئیس بیاد ماشین رو ببینه و بعد روش قیمت بزاره؟ تازه تقریبا تمام شرکت های خودرو سازی داخلی مدعی هستند که قیمت بر اساس عرضه و تقاضی تعیین میشود و بر همین اساس قیمت روز و بعد قیمت نهایی و مابالتفاوتی که خریدار باید پرداخت بکه تعیین میشه. پس یا در اون مورد دروغ میگویند یا در این مورد (یا هردو!).
۲- اینکه توی یک خط تولید چند ماشین مونتاژ میشه بنظر من یک نقص آشکار هست و احتمالا به علت عدم امکان برنامه ریزی میان مدت یا طولانی مدت برای تولید هر یک از ماشینها هست. مثلا چون نمیدانند که ظرف ۶ ماه آینده چقدر میتوانند قطعات یک ماشین را تهیه کنند و در صورتی که قطعات بموقع تامین نشه خط متوقف میشه اینکار را میکنند. نتیجه این عمل هم اشکالات فراوان در مونتاژ ماشینها میشه که شاهد آن هستیم.
۳- در مورد گله از فرانسویها و ورود ماشین آلات آلمانی، شاید علت افت کیفیت اخیر ۲۰۶ هم همین باشه!
۴- در مورد ادعای بالا بودن کیفیت رنگ، مثل بقیه ادعاها، اتفاقا کیفیت رنگ یکی از نقاط ضعف ماشینهای ایراخودرو هست (رنگ پریدگی ها و غیره در ماشینهای صفر). یک زمانی یکی از همین آقایان پشت رادیو (با صدای خودش) میگفت ما با هر ماشینی که میدیم یک قوطی رنگش را هم میدهیم! کسی تا حالا قوطی رنگ گرفته؟!
۵- یکی دو هفته قبل برای کاری ماشین را بردم نمایندگی مرکزی شرق. در اونجا اطاق انتظاری وجود دارد که مشرف به سالن تعمیرات هست. واقعا خنده دار (گریه دار!) بود. اول که رفتم (ساعت حدود ۱۰ صبح) دیدم سالن از بشر خالیه و فقط ماشینها روی جک یا با در باز هستند! حدسم درست بود، همه رفته بودن زنگ تفریح! بعد از حدود ۲۰ دقیقه زنگ خورد دو بچه ها ، ببخشید مکانیسینها، سلانه سلانه اومدن سر کارشون. با خودم گفتم آلان این سالون پر از فعالیت میشه و ماشینه که بیاد تو و درست بشه از طرف دیگه بره بیرون. ولی از این خبرها نبود. در آن واحد کلا روی حدود یک چهارم ماشینها کار انجام میشد و بقیه در واقع اونجا پارک بودن. در کاپوت یک ماشین را بالا میزدن، میرفتن بعد از ۱۰ دقیقه میومدن گیج روغنش را نگاه میکردن، میرفتن بعد از ۱۰ دقیقه میومدن یک کار دیگه میکردن ... خلاصه اوج بهره وری و مدیریت نمایان بود! بهمین علت و بعلت کارایی بالا شیفت شب هم در این مرکز دائر شده بود!
۶- بنظر من برنامه ای که برای شما ترتیب داده اند و مطالبی که گفته اند بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته، راستی شما بچه عنوان مراجعه کرده بودید و چطور بشما اجازه بازدید دادند؟

arash p mbz bmw
18 March 2006, 08:28 PM
در واقع بیشترین پولی که ایرانخودرو برای تجهیزاتش داده برای همین رنگ بوده که جدیدا هم نصب شده
بنده هم بوسیله ی یه عدد پارتی اونم به عشق بر و بچه های این سایت و خودم رفتم برای بازدید
به امید خدا اگر بتونم یه بار هم برای بازدید رنگ و پرس میرم

arian_206
18 March 2006, 11:43 PM
آقا من خودم بعضی از 206 نقرهای (بدون رنگ یعنی صفر)رو دیدم که سایه پاشش رنگ اکلیلیش (متالیک) با کمی دقت مشهوده
مخصوصا روی کاپوت و گلگیر های جلو وقتی در تابش نور خورشید هستند و ماشین کاملا تمیز هست با مقداری تغییر زاویه دید میشه حس کرد در بعضی از این جدیدا که اینطور بوده قدیمیاش و نمیدونم (پل چوبی-پیچ شمیران) پر نمایشگاه ماشینه 90% شون هم صفرکیلومتر میارن که گاهی اوقات از اونورا پیاده میرم دقت میکنم میبینم

jacobnazarade
19 March 2006, 01:03 AM
با سلام خدمت دوستان
من هم با دوست عزیز اینجانب موافق هستم در ضمن چرا در سالن مونتاژ اتاق که دیدم حرفی زده نمی شود
ایا تا به حال دعوا ی مشتری ها رو با نمایندگی ها ندید که ماشین صفر تصادفی بود چرا چی طوری من خودم به شخصه دیدم در جایی که لیدر داشت صحبت می کرد که ما اتاق های 206 اگر مشکل داشته باشه از خط خارج می کنیم جلوی خود گروه یکی از این تریلر ها که ماشن ها رو به صروت عمودی اتاق هاچیده شده بود به طرز بسیار ماهرانه یکی از اتاق ها 206 رو به ستون زد و نو کرد بعد دیگه لیدر هیچی نگفت دو سه تا ادم ربوت نما هم با یه چیزی شبه رنده و منتها خیلی بزرگ بر روی این ترلیرها مشغول بر طرف کردن ایرادات جزی اتاق ها می شوند ؟؟؟؟ خدا خیرشون دهد
یا چرا ماشین من در سرویس اولیه به خاطر گیربکس زیبا به دون اینکه بگم از بس کیفت داشت تعویض کردنداز تهران نمایندگی خیابان دماوند ایستگاه داریوش تحویل گرفتم در مشهد برای سرویس اولیه رفتم ماشین 1000تا کار کرده بود یا 6800 به کی بگم ماشین صفر رفت تعمییر اساسی احتمالا رینگ وپیستون رو ماشین دست چند بود بعد از اون قسم خوردم دیگه ماشین ایرانی نخرم حیف پول با این س ی اس ت های یک بام چند هوا
من تشکر می کنم از دوستان به خاطر اطلاعات ولی چرا ما همیشه یا سفید سفید می بینیم یا سیاه سیاه
چرا از هر دوقسمت صحبت نمی کنیم یا همین جی ال ای چرا تو سرویس اولیه اولین کاری که می کنند با چسب پر کردن فاصله گلگیرو و صندوق برای ا ینکه اب داخل نشود و..... این هم خود روی ارزان سازی شده
در هر صورت ببخشید با تشکر

Yonjeh
19 March 2006, 03:08 AM
دوستان من مهندس صنايع هستم. يكي از انواع خطهاي توليد خط توليد ميكس هست. يعني چند محصول مختلف اما با پلتفرم مشابه در يك خط توليد مي شوند. از مزاياي خط توليد ميكس انعطاف در توليد مي باشد. ايران‌خودرو هم از اين نوع خط توليد استفاده مي‌كند و اين نشانه نقص نيست.

اینجانب
19 March 2006, 08:02 AM
يكي از انواع خطهاي توليد خط توليد ميكس هست. يعني چند محصول مختلف اما با پلتفرم مشابه در يك خط توليد مي شوند. از مزاياي خط توليد ميكس انعطاف در توليد مي باشد.
خوب دوست عزیز من هم همینو میگم: وقتی قطعه یک ماشین نبود خط نخوابه!
حالا دوست عزیز آیا خط تولید میکس معایبی هم داره؟

arash p mbz bmw
19 March 2006, 09:10 PM
مطمئنا اگر خط تولید میکس خوب بود تمام شرکتهای دنیا ازش استفاده میکردن

fizzi
19 March 2006, 09:26 PM
تويوتا و كلن ژاپنيها همين روش رو دارن و بهترين روش توليد هست بشرطي كه اولن از روباتهاي انعطاف پذير استفاده بشه نه از روباتهاي تك كاره و دومن بطور توام با سيستم توليد jit استفاده بشه .. در سيستم just in time چيزي به نام ذخيره يا انبار قطعه نيست و چرخه هاي توليد كارخانجات با هم هماهنگ هستند هر قطعه در لحظه درست از كارخانه مبدا حركت كرده و در سر دقيقه مقرر به خط توليد (كارخانه تويوتا) رسيده و همانجا مونتاژ ميشود...با اين روش ميشود چند ماشين رو همزمان در يك خط با سرعت بيشتري نسبت به روش سنتي يعني توليد فقط يك نوع ماشين در خط توليد كرد..
البته مزيت اصلي كه تويوتا از اين سيستم ميبرد اين است كه ديگر به انبار پارك ماشينهاي توليد شده احتاجي ندارد چون دقيقن هر ماشيني كه از خط توليد خارج ميشود سريعن به نمايندگي ها ميرود و آماده فروش ...يعني سيستم توليد از همان ابتدا براساس تقاضا عمل ميكند...

بزاريد مثال بزنم : فرض كنيد كارخانه A تويوتا از jit و كارخانه B از سيستم سنتي استفاده ميكند.

فرض كنيم هر يك از اين 2 كارخانه ميخاهد 20 عدد كانورتيبل mr-2 و 30 عدد كمري و 50 عدد كورولا توليد كنند...

كارخانه B به اين صورت توليد ميكند: اول 20 تا MR-2 بعد 30تا كمريو در آخر 50 تا كورولا ....
در اين روش احتياج به انبار حداقل براي مدت كوتاه هست ..
كارخانه A به اين صورت توليد ميكند: 2 تا MR-2 بعد 3تا كمري بعد 5 تا كورولا ...2 تا MR-2 بعد 3 تاكمري....
در اين روش كمپاني با نمايندگي در ارتباط بوده و كمبود يا سفارش يك ماشين خاص از طريق نمايندگي لحظه به لحظه به كارخانه گزارش و كارخانه بر اساس ميزان تقاضا توليد يك نوع را كم يا زياد ميكند و به انبار هم نيازي نيست چون ماشينها از تنور! (خط توليد) خارج شده مستقيمن به نمايندگي و به دست فروشنده ميرسد...

Bahrammt
20 March 2006, 12:41 PM
من شنيدم كه تويوتا خط مونتاژ داخل كشتي هم داره:icon_cool

arash p mbz bmw
20 March 2006, 03:59 PM
تويوتا و كلن ژاپنيها همين روش رو دارن و بهترين روش توليد هست بشرطي كه اولن از روباتهاي انعطاف پذير استفاده بشه نه از روباتهاي تك كاره و دومن بطور توام با سيستم توليد jit استفاده بشه .. در سيستم just in time چيزي به نام ذخيره يا انبار قطعه نيست و چرخه هاي توليد كارخانجات با هم هماهنگ هستند هر قطعه در لحظه درست از كارخانه مبدا حركت كرده و در سر دقيقه مقرر به خط توليد (كارخانه تويوتا) رسيده و همانجا مونتاژ ميشود...با اين روش ميشود چند ماشين رو همزمان در يك خط با سرعت بيشتري نسبت به روش سنتي يعني توليد فقط يك نوع ماشين در خط توليد كرد..
البته مزيت اصلي كه تويوتا از اين سيستم ميبرد اين است كه ديگر به انبار پارك ماشينهاي توليد شده احتاجي ندارد چون دقيقن هر ماشيني كه از خط توليد خارج ميشود سريعن به نمايندگي ها ميرود و آماده فروش ...يعني سيستم توليد از همان ابتدا براساس تقاضا عمل ميكند...

بزاريد مثال بزنم : فرض كنيد كارخانه A تويوتا از jit و كارخانه B از سيستم سنتي استفاده ميكند.

فرض كنيم هر يك از اين 2 كارخانه ميخاهد 20 عدد كانورتيبل mr-2 و 30 عدد كمري و 50 عدد كورولا توليد كنند...

كارخانه B به اين صورت توليد ميكند: اول 20 تا MR-2 بعد 30تا كمريو در آخر 50 تا كورولا ....
در اين روش احتياج به انبار حداقل براي مدت كوتاه هست ..
كارخانه A به اين صورت توليد ميكند: 2 تا MR-2 بعد 3تا كمري بعد 5 تا كورولا ...2 تا MR-2 بعد 3 تاكمري....
در اين روش كمپاني با نمايندگي در ارتباط بوده و كمبود يا سفارش يك ماشين خاص از طريق نمايندگي لحظه به لحظه به كارخانه گزارش و كارخانه بر اساس ميزان تقاضا توليد يك نوع را كم يا زياد ميكند و به انبار هم نيازي نيست چون ماشينها از تنور! (خط توليد) خارج شده مستقيمن به نمايندگي و به دست فروشنده ميرسد...
fizziجان
مثل همیشه کامل و دقیق بود
واقعا دستت درد نکنه
اگر جا داشت من رو هر کودوم از پستات عزیز 2بار سپاس رو میزدم ولی حیف که جا نداره:icon_excl:icon_cool

Srfazel
27 March 2006, 03:13 PM
دست بر قضا منم مهندس صنايع هستم! يادم اومد كه با استاد روش توليد رفته بوديم ايران خودرو بازديد، ديديم يه سري پيكان كه از خط اومده بيرون چرخ نداره آجر گذاشتن زيرش!!!! استاده پرسيد اينا چرا اينطورين، آخرش كشف كرديم حضرات براي اينكه خطشون نخوابه به چرخ احتياج داشتن و چون چرخ نداشتن چرخ ماشينهايي كه از خط مي‌اومده بيرون باز مي‌كردن و دوباره مي‌بردن تو خط توليد!! به اين مي‌گن تفكر ايراني بعد نگين چرا پيشرفت نمي‌كنيم ها!!!:icon_eek: