PDA

View Full Version : آيا روغنهاي زوزه گير گيربكس مفيد هستند ؟

arrsmid
1 March 2006, 09:43 AM
با سلام خدمت دوستان
آيا كسي راجع به موادي كه براي كاهش صداي(زوزه) گيربكس در بازار هست اطلاعي داره؟
آيا مفيد هستند و ضرري براي گيربكس نداره؟
مارك معروف و شناخته شدهاي از اين مواد را ميشناسيد؟
متشكرم

arrsmid
3 March 2006, 12:23 PM
از دوستان کسی مایل نیست به این پرسشها پاسخ بده؟

jacobnazarade
3 March 2006, 05:36 PM
با سلام خدمت دوست عزیز من هم چین چیزی نشنیدم ولی بعضی ها برای ماشین هایی مثل پیکان برای اینکه
هزینه تعمیر گیربکس و دیفرنسیال نکنند اگر اشتباه نکنم واسکازین 250 بود داخل اون ریخته و ماشین رو می اندازند
به یه بنده خدایی دیگه من خودم دیدم این واسکازین بقدری سفت بود که در تابستان روی گاز گذاشت تا اب شود و سپس داخل دیف ریختن به نظر من اطلا کار د رستی نیست

ATOS
3 March 2006, 09:01 PM
تا نشنيدم:icon_razz
اما اگه بود و خوب كار ميكرد حتما ايران خودرو براي سري پژو اين روغن رو استفاده ميكرد:icon_razz

jacobnazarade
4 March 2006, 10:06 AM
با سلام دوست من خوب مسلم هست که خوب نیست این کار رو اکثرا کسانی که می خواهند ماشین رو بفروشند و بندازند به خریدار بد بخت که اون بره خرج ماشین کنند البته جسارت نباشه ولی به نظر من ادم برای ماشین خ ودش استفاده نکنه بهتر هست ادم اگه می خواهد از ماشین استفاده کنند باید خرجش کنند

arrsmid
4 March 2006, 08:42 PM
ممنون از راهنمايي ولي مشكل اينجاست كه پرايدم را كمتر از يكسال است كه تحويل گرفتم وقتي به نمايندگي راجع به زوزه گيربكسش گفتم پاسخ دادند كه طبيعي است و تعميركار خودم هم گفت كه فعلا حيف است كه به ان دست بزنيم و پيشنهاد كرد كه واسكازين غليظ تر اسنفاده كنم(85-140 ) وقتي براي تهيه ان به بازار رفتم به موادي برخوردم كه فروشنده ادعا ميكرد براي كاهش صداي زوزه گيربكس هست به همين جهت هست كه ميپرسم ايا اين مواد مفيد هستند يا مضر اگر راهنمايي كنيد ممنون ميشوم

MKHSH
9 March 2009, 11:50 AM
از يكي از دوستان رشته مكانيك در خصوص زوزه گيربكس سوال كردم. جواب:

هر چقدر چرخ دنده هاي داخل گيربكس كيپ و بهم نزديكتر باشند زوزه كمتر در عوض حرارت گيربكس زيادتر ميشود لذا براي كاهش حرارت گيربكس و افزايش عمر چرخ دنده هاي داخل گيربكس و كاهش فشار داخل گيربكس كمي فاصله درگيري چرخ دنده ها رو زيادتر ميكنند تا چرخ دنده ها روانتر كار كنند در عوض صداي زوزه گيربكس زيادتر مي گردد.
پس يا عمر پايين گيربكس را با صداي كم قبول كنيد يا عمر زياد آنرا با صداي زوزه تحمل كنيد.
البته يك راه حل هم اينكه در فصول گرمتر مثل تابستان از واسكازين غليظتر مثل بهران 80-90 سهند استفاده كنيد.