PDA

View Full Version : سیستم صوتی اتومبیل : BIG 3

hamidjan
28 February 2006, 05:07 PM
سلام دوستان
امروز میخواهم به موضوعی بسیار مهم بپردازم که میشه گفت بسیاری از افراد سیستم باز (حتی نصابهای به قول معروف حرفه ای ) هم به اون دقت نمیکنند .
BIG 3 به طور خلاصه :
1- تقویت (آپگرید) کابل منفی باطری به بدنه
2- " " " منفی بدنه به شاسی (موتور)
3- " " " مثبت باطری به دینام
حالا این کار چه مزایایی برای سیستم صوتی و اتوموبیل به همراه دارد:
1- کاهش افت ولتاژ
2- پایداری بیشتر ولتاژ و عبور راحترجریان از کابلها
3- آمدن فشار کمتر به دینام
زمانی که ما تو سیستممون از سیم فوی (قطور تر) استفاده میکنیم چون مقاومت سیمهارو پایین میاوریم لذا باعث میشه تا افت ولتاژ به پایینترین حد ممکن برسه.
بنابر این توصیه اکید من به دوستانی که رو ماشینهاشون سیستم دارن اینه که حتما BIG 3 انجام بدن و نتیجش رو ببینن.
اینم لینکی از BIG 3 برای دوستانی که به زبان انگلیسی تسلط کافی دارن جهت بهره برداری بهتر
http://forum.sounddomain.com/ubb/ultimatebb.php?ubb=get_topic;f=5;t=007801
مخلصتون حمید

paymanonline
28 February 2006, 05:18 PM
سلام دوستان
امروز میخواهم به موضوعی بسیار مهم بپردازم که میشه گفت بسیاری از افراد سیستم باز (حتی نصابهای به قول معروف حرفه ای ) هم به اون دقت نمیکنند .
BIG 3 به طور خلاصه :
1- کاهش افت ولتاژ
زمانی که ما تو سیستممون از سیم فوی (قطور تر) استفاده میکنیم چون مقاومت سیمهارو بالا میبریم لذا باعث میشه تا افت ولتاژ به پایینترین حد ممکن برسه.
بنابر این توصیه اکید من به دوستانی که رو ماشینهاشون سیستم دارن اینه که حتما BIG 3 انجام بدن و نتیجش رو ببینن.
اینم لینکی از BIG 3 برای دوستانی که به زبان انگلیسی تسلط کافی دارن جهت بهره برداری بهتر
مخلصتون حمید
حمید جان مرسی تو خوبی؟
به نظر منم خیلی ایده خوبی هست ولی نه برای سیمی که از دینام میاد چون مطمئننا سیم دینام برای اون دینام مناسب انتخاب شده البته امیدوارم
ولی من یه ایده دیگه دارم که فکر میکنم خیلی مناسی تر هست ولی نمیدونم چقدر عملیه و اونم اینه
نظرتون راجع به گذاشتن یه دینام دیگه و یه باطری مجزا برای سیستم چیه؟
البته مطمئننا ماشینایی مثل پراید نمیشه این کارو کرد ولی ماشینهایی که 1800 سی سی به بالا هستن فکر میکنم عملی باشه

nadersport
28 February 2006, 05:21 PM
سلام دوستان
BIG 3 به طور خلاصه :
1- کاهش افت ولتاژ
زمانی که ما تو سیستممون از سیم فوی (قطور تر) استفاده میکنیم چون مقاومت سیمهارو بالا میبریم لذا باعث میشه تا افت ولتاژ به پایینترین حد ممکن برسه.
مخلصتون حمید
حميد جان كاملن درست ميگه اين موضوعي بود كه كسي بهش اهميت نميداد در عين حاليكه بسيار مهم و كاربردي هستش.
انجام بديد ضرر نميكنين.
نتيجشم بيايد بگيد اينجا:icon_cool

nadersport
28 February 2006, 05:27 PM
حمید جان مرسی تو خوبی؟
به نظر منم خیلی ایده خوبی هست ولی نه برای سیمی که از دینام میاد چون مطمئننا سیم دینام برای اون دینام مناسب انتخاب شده البته امیدوارم
ولی من یه ایده دیگه دارم که فکر میکنم خیلی مناسی تر هست ولی نمیدونم چقدر عملیه و اونم اینه
نظرتون راجع به گذاشتن یه دینام دیگه و یه باطری مجزا برای سیستم چیه؟
البته مطمئننا ماشینایی مثل پراید نمیشه این کارو کرد ولی ماشینهایی که 1800 سی سی به بالا هستن فکر میکنم عملی باشه
پيمان جان اينكه ميگيد شما فكر نكنم عملي باشه و استاندارد.
باطري رو كجا ميخاييد جا بدين ؟؟؟
مهمتر از همه دينامو كجا ميزارين؟؟؟؟
وقتي كه با اتصال ساده چند تا سيم كار حل ميشه ديگه نيازي به باطريه اضافي و دينام نيست.

paymanonline
28 February 2006, 05:31 PM
اخه مسئله اینه که مگه دینام چقر کشش داره و اگه دقت کنی کسائی که سیستم دارن باطری و دینامشون خیلی زود به زود خراب میشه
بعدم دینام رو میشه کنار همین دینام فعلی با همین فولی و با تسمه بزرگتر بست و باطری هم توی صندوق جا داد
اینم بگم که من شنیدم بعضی از ماشینها دو تا دینام دارن (ماشینهای خارجی) ولی من خودم تا حالا ندیدم

hamidjan
28 February 2006, 05:49 PM
حمید جان مرسی تو خوبی؟
فکر کنم شما درست مطلب رو مطالعه نکردی . به نظر شما اگر کابلی که میگید مثلا 5 گیج باشه و ما بیایم یه کابل 0 گیج به اون اضافه کنیم (ردرکنار همون کابل) چه اتفاقی می افته؟

paymanonline
28 February 2006, 05:52 PM

من با این قسمت مخالفم وقتی سیمها قطور بشن مقاومت بالا میره و افت پتانسیل بیشتر میشه نه کمتر
ولی جریان دهی راحت تر میشه که از این نظر راهکار خوبی هست
در ضمن من مخالف تقویت کابل دینام نیستم ولی حرف من اینه که یه دینام مگه چقدر توان تولید انرژی داره گه ما بخوایم مسیرش رو بازتر کنیم

hamidjan
28 February 2006, 05:55 PM
نکته مهم:
دوستان دقت فرمایید به کابلهای خود ماشین دست نزنید .فقط کابل قویتر به اون اضافه کنید.

hamidjan
28 February 2006, 06:06 PM
در ضمن من مخالف تقویت کابل دینام نیستم ولی حرف من اینه که یه دینام مگه چقدر توان تولید انرژی داره گه ما بخوایم مسیرش رو بازتر کنیم
به طور مثال دینام یه مرسدس CLK حدود 160 آمپر برق تولید میکنه؟
من سیستمی رو میشناسم (برخی از دوستان همین فروم منظور منو متوجه میشن) که رو 405 یه دینام 90 آمپر داره با باطری 100A و درحال حاضر هم هم BIG 3 کرده و در خال جمع کردن یک سیستم هیولا هستش.
به هر حال من سعی میکنم اینجا هرچی که از اساتیدم یاد گرفتم رو در اختیار دوستام قرار بدم .هرکی مایله میتونه استفاده کنه .
یا حق

paymanonline
28 February 2006, 06:57 PM
به طور مثال دینام یه مرسدس CLK حدود 160 آمپر برق تولید میکنه؟
من سیستمی رو میشناسم (برخی از دوستان همین فروم منظور منو متوجه میشن) که رو 405 یه دینام 90 آمپر داره با باطری 100A و درحال حاضر هم هم BIG 3 کرده و در خال جمع کردن یک سیستم هیولا هستش.
یا حق
دینام فابریک 405 چند امپر هست؟
مال پراید چی؟
فکر میکنی تعویض دینام چه قدر هزینه داره؟
و اینکه دینامی که میگی 90 امپر هستش مال چه ماشینیه و ایا به راحتی با 405 مچ شده یا خوروندن بهش؟

hamidjan
4 March 2006, 02:57 PM
سلام
دینام 405 فکر کنم 70 آمپر .پراید 45 تا 50 آمپر.
برای پراید 60 آمپر حدود 60 تومن
نمیدونم مال چه ماشینیه ولی راحت خرونده و مشگلی هم نداره.:icon_cool

iph3w
4 March 2006, 05:47 PM
من با این قسمت مخالفم وقتی سیمها قطور بشن مقاومت بالا میره و افت پتانسیل بیشتر میشه نه کمتر
ولی جریان دهی راحت تر میشه که از این نظر راهکار خوبی هست

ها ها ها ها...

ببخشيد مي خندم ولي يه سوال کوچولو، مقاومت يه شلنگ کولر در برابر عبور آب بيشتره يا مقاومت يه لوله بزرگ؟ بابا هرچي سيم کوچکتر شه مقاومتش بيشتره. اينم فرمولش، CM = (25 x I x L) / V که CM رو ميشه به عدد Gauge با جداول مربوطه تبديل کرد. خيلي ممنون. نصب 2 تا دينام کار بيمزه ايه ولي مي شه يه دينام قوي تر نصب کرد. بعلاوه نصب 2 تا باتري کاره خوبيه و خيلي ها مي کنند و براي اتصال اين باتري به دينام و بقيه سيستم ماشين از مدار تانک يا Tank circuit استفاده ميشه. روي اينترنت سرچ کنيد.

از اطلاعاتتون در مورد BIG3 ممنون

paymanonline
4 March 2006, 10:47 PM
ها ها ها ها...

ببخشيد مي خندم ولي يه سوال کوچولو، مقاومت يه شلنگ کولر در برابر عبور آب بيشتره يا مقاومت يه لوله بزرگ؟ بابا هرچي سيم کوچکتر شه مقاومتش بيشتره. اينم فرمولش، CM = (25 x I x L) / V که CM رو ميشه به عدد Gauge با جداول مربوطه تبديل کرد.

خیلی ببخشید که عبور آب جریان دهیه نه مقاومت!:icon_twis
شما بهتره به فرمولتون با دقت بیشتری نگاه کنید.:icon_evil

nadersport
5 March 2006, 03:03 AM
ها ها ها ها...

ببخشيد مي خندم ولي يه سوال کوچولو، مقاومت يه شلنگ کولر در برابر عبور آب بيشتره يا مقاومت يه لوله بزرگ؟ بابا هرچي سيم کوچکتر شه مقاومتش بيشتره. اينم فرمولش، CM = (25 x I x L) / V که CM رو ميشه به عدد Gauge با جداول مربوطه تبديل کرد. خيلي ممنون. نصب 2 تا دينام کار بيمزه ايه ولي مي شه يه دينام قوي تر نصب کرد. بعلاوه نصب 2 تا باتري کاره خوبيه و خيلي ها مي کنند و براي اتصال اين باتري به دينام و بقيه سيستم ماشين از مدار تانک يا Tank circuit استفاده ميشه. روي اينترنت سرچ کنيد.

از اطلاعاتتون در مورد BIG3 ممنون
آقا ايشالا هميشه خندون باشي اما...
ما كار با كوچيكي بزرگي سيم نداريم ما با كلفتي نازكيش كار داريم.
هر چي شماره گيج سيم پايينتر بياد(كلفت تر ميشه)مقاومت بيشتر ميشه.اينجور كه شما ميگيد بايد مثلن واسه درست كردن يه فيوز ضعيف (10a) كابل به قول خودتون بزرگتر(كلفت تر) استفاده كرد و واسه يه فيوز قوي مثلن(200a) سيم كوچكتر(نازكتر) استفاده كرد.
سيم كلفتتر و با گيج پايينتر راحتتر جريان رو عبور ميده تو همون مثالي كه شما زدي اون شيلنگ كولر راحتتر و بيشتر(در زمان معين) آب رو رد ميكنه يه اون لوله بزرگه؟؟؟؟!!!!!

paymanonline
6 March 2006, 04:29 PM
متاسفانه مثل اینکه دوستمون هنوز فرق مقاومت و ولتاژ و جریان رو از هم نمیدونن

p_fox_p
6 March 2006, 10:41 PM
مقاومت هر هادی بستگی به سه چیز داره: 1-سطح مقطع هادی 2-طول هادی 3-جنس هادی

iph3w
6 March 2006, 11:07 PM
سلام،

شايدم شما درست ميگيد و من فرق ولتاژ، مقاومت و جريان رو نمي دونم ولي يه نگاهي به اين بندازيد:

از بالا جدول اوله:

http://www.sci-journal.org/index.php?template_type=report&id=&htm=reports/vol1no1/v1n1k42.htm&link=reports/home.php&c_check=1

هرچه قطر سيم بزرگتر ميشه، مقاومتش بيشتر ميشه و مقدار جريان بيشتري ازش عبور مي کنه (مثلا در سيم با قطر 0.71 ميليمتر با ولتاز 0.2، 0.29 آمپ جريان عبور مي کنه و مقومت 0.69 است ولي هرچه سيم نازکتر ميشه مقاومت بيشتر و مقدار جريان عبوري کمتر مي شه)

نادر جان، همونطوري که شما مي گين در فيوز ضعيف مثل 10 آمپر از سيم نازک استفاده مي شه چون مقدار آمپري که مي تونه عبور بده کمتره و لذا زودتر مي تونه بسوزه و در مقابل اگر از سيم کلفت استفاده مي شه براي اينه که جريان بيشتري از خودش عبور ميده و مقاومت کمتري داره که فيوز قوي تري ميشه. V=IR و V/I=R که رابطه معکوسي بين R و I وجود داره. وقتي R کمتر ميشه(توي سيم کلفت) جريان عبوري بيشتر ميشه، پس دقيقا هموني که پيام جان گفت.

يک مثال ديگه هم براي ساده شدن مفهوم مقاومت مي زنم: توي يک کوچه باريک (سيم باريک) راحت تر ميشه ماشين رو حرکت داد يا توي يک اتوبان 5 لاينه(سيم کلفت)؟ مقاومت همون چيزيه که حرکت دادن ماشين رو توي کوچه باريک سخت مي کنه.

iph3w
6 March 2006, 11:18 PM
راستي اين هم تعريفي از لغت مقاومت: مقاومت يعني بازداري يا جلوگيري از انجام کاري يا ... که در فيزيک با اصطکاک نيز در بعضي موارد شناخته مي شود.

پيام، توي اولين پاسخت به من يه سوال، خوب عبور آب جريان هست درست ولي جريان آب در يک لوله بزرگ(مي تونه) بيشتر از يک لوله کوچيک باشه. حالا اگه آب هم فشار رو از لوله بزرگ و کوچيک خارج کنيم در لوله کوچيک با فشار بيشتري خارج مي شه چون سطح مقطع لوله کمه ولي دبي جريان کمتره چون بازم سطح معطع لوله کمتره، دبي جريان=مقدار حجم آب(يا هرچيزي) تقسيم بر زمان.

نادر جان، منظورم از کوچيکي از لحاظ قطر بود نه طول. بايد مي گفتم نازکي. بعلاوه شما درست مي گين. از کابل با گيج پايين تر استفاده مي شه که کلفت تره و اين کلفتي براي پايين بردن مقاومت و بالا بردن جريان عبوري و لذا کم کردن حرارتي است که ممکن است بر اثر شد جريان ايجاد شود. همين حرارته که فيوز رو ميسوزونه!
اگه غلط ميگم بگين بدونم جاهل نميرم.

paymanonline
7 March 2006, 01:13 PM
iph3w جان(ببخشید اسمت رو نمیدونم)
اگه توی پست های من دقت کنی من همون اول گفتم که وقتی قطر سیم بزرگتر میشه مقاومت بیشتر میشه و افت ولتاژش هم بیشتر میشه ولی نه اون قدر که سخت افزار ما رو تحت تاثیر قرار بده و در عوض جریان راحت تر ازش عبور میکنه و این هست که مد نظر ما هست یعنی جریان دهی نه افت ولتاژ (در سیم های نازک درسته که جریان کمتری عبور میکنه ولی این دلیل بر زیاد بودن مقاومت ائن نیست )و من موافق big 3 هستم پس دیگه فکر کنم بحث کردن دربارش بی فایده هست

راستی مثال کوچه باریک مثال درستی برای این بحث ما نیست اون میشه پهنای باند.
ببخشید اگرم گفتم شما فرق مقاومت و جریان و.. نمیدونید

iph3w
7 March 2006, 07:40 PM
سلام.

نه من فهميدم مشکل چيه، با BIG3 هم مشکلي ندارم و خودم هم همين کار رو بعد از اينکه شما گفتيد انجام دادم چون کار منطقي بود. البته قبلا 2 تاشون رو انجام داده بودم ولي تا حالا سيم باتري به دينام رو عوض نکرده بودم که بالاخره انحام شد. ديشب تو خواب فهميدم مشکل چيه. منظور من از مقاومت، مقاومت الکتريکي و منظور شما مقاومت به معتي استقامت و توان سيمه. چون مقاومت الکتريکي يعني تمايل نداشتن نه استقامت.

همين که شما هم ميگين که در سيم هاي کلفت افت ولتاز پايينه به خاطر اينه که مقاومت الکتريکي کمه(ولي استقامت سيم زياده) و افت ولتاژ وجود نداره که به خاطر رسانايي بودن زياد سيمه.

در هر صورت BIG3 خيلي مهمه و مسلما همونطور که شما گفتيد بايد با سيم کلفت مثل گيج 1 کابل ها عوض شن تا مشکلي پيش نياد.

راستي اگه اسم منو مي خواي بدوني اينو سر و ته بخون IPH3W

paymanonline
8 March 2006, 09:54 AM
من که اسم شما رو متوجه نشدم ببخشید من IQ پایینه
ببین مقاومت یه سیم کافت از یه سیم نازک بیشتره در نتیجه افت ولتلژ بیشتره روی سیم کلفت ولی بازم انقدر کمه که ازش صرف نظر میشه همون کاری که ما توی تحلیل یه مدار میکنیم یعنی از مقاومت سیمها صرف نظر میکنیم چون اون قدر افت ولتاژ زیاد نیست که روی مدار تاثیر گذار باشه(البته توی مدارهای حساس باید محاسبه بشه)

iph3w
8 March 2006, 12:06 PM
سلام

يه نگاهي به اين نمودار بنداز:
http://www.sci-journal.org/index.php?template_type=report&id=&htm=reports/vol1no1/v1n1g3.htm&link=reports/home.php

هرچي سيم کلفت تر ميشه مقاومتش کمتر ميشه. منظورم از مقاومت Resistanceه که باعث ايجاد گرما ميشه. مثلا در بخاري برقي از سيم خيلي نازک استفاده مي شه به نام المنت Element که به علت نازگي مقاومت الکتريکي زيادي داره و گرما توليد مي کنه. مقدار جرياني که از يه سيم نازک رد ميشه کمتر از يه سيم کلفته. هرچه مقاومت الکتريکي کمتر باشه افت ولتاژ هم کمتره.

بازم ميگم منظورم از مقاومت، مقاومت الکتريکيه و دوام و پايداري و استحکام سيم نيست. اينم معناي انگليسي مقاومت: quality of a conductor which resists an electrical current (Electricity.

کس ديگه اي الکترونيک، فيزيک بلد نيست که شرکت کنه؟ اکثر اوقات عرض کردن سيم نازک با کلفت بهتره ولي قيمت سيم کلفت بيشتره.

راستي اينو سر و ته بخون ----> IPH3W چي ميشه؟ MEHdI

paymanonline
8 March 2006, 05:21 PM
والا چی بگم یعنی تا حالا هر چی گفتن اشتباه بوده؟
المنت قضیش فرق میکنه!
ببین یه سیم داریم مقاومتش n هست 10 رشته از این سیم رو در کنار هم میگذاریم مقاومت کم میشه؟کاری به جریان و ولتاژ هم نداریم.