PDA

View Full Version : غذاي مخصوص ماهي ها Aquarium Fish Food ا

صفحه ها : [1] 2 3 4 5

Nima1989
26 November 2005, 01:24 AM
راجع به غذاهایی که به ماهیهاتون میدید توضیح بدید لطفن
من آنجل دارم+ دلقک + بلگ گوست + سوارتیل و ...
قبلن تترامین میدادم بهشون خیلی خوب بود
الان تترا پریما گرفتم که متاسفانه خوب نمی خورن
کرم خونی خشک و منجمد هم بهشون میدم

Pedro
26 November 2005, 11:48 AM
جهت تفكيك مطالب مربوط به ماهيان و در نتيجه رسيدن به مطلوب مورد نظر اين تاپيك ايجاد مي گردد.
از اين پس هر گونه سوالي در زمينه تغذيه ماهي و يا تجربيات خودتون رو ميتونيد در اين تاپيك مطرح كنيد.با سپاس

من پارت و سورون و آنجل مونو و سيچلايد بلکگوست .....
من فعلن سه نوع غذا ميدم
دل (چون زياد گرفته بودم منتظرم تموم شه تا برم کرم خوني بگيرم)
تترا
ساچمه اي
فعلن که ماهيهام خوب غذا ميخورند همش تا يکي رد ميشه ميان بالا :icon_mrgr از همه با حال تر سريع اومدن پارته
بلک گوستهايي گرفته بودم همش از توي سوراخ سنگ بيرون نمي آمدن و يکيش هم دو روز پيش مرد :icon_cry: چون همش يه گوشه و تو تاريکي هستن يا غذا بهشون اصلن نميرسه يا علاقه اي نشون نميدن
تنها فکري که به ذهنم رسيد اين بودکه چراغ خاموش کنم ساچمه اي بريزم تو اکواريوم:icon_razz خوشبختانه اين کار جواب داد وبلک گوست مياد لايه سنگها رو هم ميگرده:icon_cool
بلک گوست شما هم همينجورين:icon_lol:
راستي نظرتون در مورد پولکي چيه ؟؟؟؟ يکي ميگه خيلي خوبه و يکي ميگه زياد خاصيت نداره!!!!!

RoSo
27 November 2005, 12:50 AM
در مورد غذا هم من 3 نوع غذا میدم.پولکی + کرم خشک + لوفاک
هر نوع رو هم همه ماهی ها به خوبی میخورن ولی کرم رو بیشتر دوست دارن و سرش دعوا میشه.بلک گوست من تازگی فهمیده که اگه نجنبه سرش کلاه میره الان دیگه حتی وقتی هم که چراغ روشن باشه غذا که میریزم میاد یه تیکه بزرگ غذا رو میگیره میبره تو کوزه میخوره.
ولی یه مشکل دارم و اونم دلقک هستش که اصلاً غذا نمیخوره نمیدونم چرا.!!!

kima
27 November 2005, 09:45 AM
من فعلن سه نوع غذا ميدم
تترا
ساچمه اي
فعلن که ماهيهام خوب غذا ميخورند همش تا يکي رد ميشه ميان بالا :icon_mrgr از همه با حال تر سريع اومدن پارته
بلک گوستهايي گرفته بودم همش از توي سوراخ سنگ بيرون نمي آمدن و يکيش هم دو روز پيش مرد :icon_cry: چون همش يه گوشه و تو تاريکي هستن يا غذا بهشون اصلن نميرسه يا علاقه اي نشون نميدن
تنها فکري که به ذهنم رسيد اين بودکه چراغ خاموش کنم ساچمه اي بريزم تو اکواريوم:icon_razz خوشبختانه اين کار جواب داد وبلک گوست مياد لايه سنگها رو هم ميگرده:icon_cool
راستي نظرتون در مورد پولکي چيه ؟؟؟؟ يکي ميگه خيلي خوبه و يکي ميگه زياد خاصيت نداره!!!!!

می بخشید اما این ساچمه ای چیه ؟
لوفاک منظورتونه ؟

من به ماهی هام این غذا ها رو میدم
1- دل
2- میگو
3- مغر آرتیمیا
4- 2 مدل لوفاک
5- پولکی مدل
6- کرم فشرده
7- کرم خونی
8- یه چیز دیگه که اسمش را نمیدونم و رنگ رنگی هست
9- یک غذا واسه خوشرنگ شدن ماهی ها

البته به اسکار تا حالا سیب و لبو و نخود و لوبیا و آلبالو خوشکه و آدامس اکالیپتوسی و ملخ و جوجه کباب هم دادم

Pedro
27 November 2005, 12:12 PM
لوفاک منظورتونه ؟

من به طرف گفتم لوفاکه گفت نه خاصيتش بيشتر از اونه ساچمه ايه:icon_razz

1- دل
2- میگو
3- مغر آرتیمیا
4- 2 مدل لوفاک
5- پولکی مدل
6- کرم فشرده
7- کرم خونی

اينارو چيجوري به ماهيها ميدين؟
چند وعده در روز؟

البته به اسکار تا حالا سیب و لبو و نخود و لوبیا و آلبالو خوشکه و آدامس اکالیپتوسی و ملخ و جوجه کباب هم دادم
چه اسکار باحالي :icon_arro بيرون هم بردي دورش بدي

Pedro
27 November 2005, 12:18 PM
ولی یه مشکل دارم و اونم دلقک هستش که اصلاً غذا نمیخوره نمیدونم چرا.!!!

اون قضيه نور امتحان کن يعني خاموش کن مياد بيرون بعد غذا بده ... اميدوارم جواب بده چون دلقکهاي منم همينجوري بودن

کسي اگه بلک گوست داره از غذا خوردنش بگه

Nima1989
27 November 2005, 04:43 PM
اون قضيه نور امتحان کن يعني خاموش کن مياد بيرون بعد غذا بده ... اميدوارم جواب بده چون دلقکهاي منم همينجوري بودن

کسي اگه بلک گوست داره از غذا خوردنش بگه
بلک گوست قبلی من هر وقت غذا می ریختم میومد و غذا می خورد
اما این جدیده غذا رو باید بریزم بالای سرش(همیشه میره بغل تصفیه )

RoSo
28 November 2005, 05:47 PM
بلک گوست قبلی من هر وقت غذا می ریختم میومد و غذا می خورد
اما این جدیده غذا رو باید بریزم بالای سرش(همیشه میره بغل تصفیه )
مال منم همینطوریه.تا موقعی که تصفیه خاموش باشه میره تو کوزه و یه دونه از این تنه درختا ولی وقتی روشن باشه میره پشتش و بیرون نمیاد. غذا خوردنش هم عشقیه.معمولاً نمیاد بیرون ولی وقتی خیلی گرسنه بشه میاد بیرون یه تیکه غذا بر میداره میره اون پشت مشتا میخوره. چراغ رو هم که خاموش میکنم شبا میاد بیرون و کف رو نوک میزنه.
ولی کم کم داره یاد میگیره که وقتی چراغ روشنه بیاد و غذا بخوره.

راستی در مورد وعده های غذایی و برنامه غذایی فکر میکنم باید خیلی بیشتر از اینا بحث بشه.:icon_cool

mehdi223
29 November 2005, 01:52 PM
با سلام....
با توجه به اینکه در آکواریوم ماهیهای کوچکی مثل انجل گوپی شارک کت فیش دارم و ماهیها دیگر از خوردن غذاهای معمولی خسته شده اندشما چه چیزهای برای تغذیه پیشنهاد می دهید

Nima1989
29 November 2005, 10:57 PM
با سلام....
با توجه به اینکه در آکواریوم ماهیهای کوچکی مثل انجل گوپی شارک کت فیش دارم و ماهیها دیگر از خوردن غذاهای معمولی خسته شده اندشما چه چیزهای برای تغذیه پیشنهاد می دهید
کرم خونی منجمد

crazy lover
30 November 2005, 11:34 PM
لوفاک منظورتونه ؟

من به ماهی هام این غذا ها رو میدم
1- دل
2- میگو
3- مغر آرتیمیا
4- 2 مدل لوفاک
5- پولکی مدل
6- کرم فشرده
7- کرم خونی

راجع به انواع غذا ها و مارك و مدلشون بيشتر اطلاعات بدين .مثلا پولكي چه مدل و ماركش خوبه و يا غذاي خوشرنگ كننده چي خوبه و يا انوع قرص ها

mehdi223
1 December 2005, 12:07 AM
سلام دوستان
این غذاهایی که گفتید مثل کرم خونی را از کجا می توانم تهیه کنم
آیا میشه به ماهیها سبزیجاتی مثل کاهو داد

Pedro
1 December 2005, 12:25 AM
کرم خوني بصورت بسته بندي در بازار موجوده
از مارکهاي معروف توليد کنندگان ايراني ماهيران هست
از مارکهاي خوب براي تغيير رنگ ماهيها که علاوه بر اون خواص خوب ديگه اي هم داره تترا هست که عاليه

Al3l3@S@li
9 January 2006, 11:32 PM
آقا اين دل كه ميگن به ماهي بدين يعني چطوري؟
من تا حالا گوشت خوار نگه نميداشتم.
دل رو براي چند وقت نگه ميدارين؟ كم كم ميخرين يا زياد ميگيرين؟ تو فريزر نگه ميدارين؟
من به اون آذرخشه كه قبلا گفتم ميخوام غذا بدم. چيا بدم؟
اگه جواب بدين ممنون ميشم

SSHIIVA
10 January 2006, 12:06 AM
تشریف ببرین قصابی محل و یه عدد دل گوسفند بخرین . اگه قصابی ندارین برین جگرکی و بگین 3 تا سیخ دل خام بهتون بده .
حالا میری سبزی فروشی و 200 گرم اسفناج میخری . بعد میاری خونه و برگهای مغز و جوونه هاش رو جدا میکنی و ساقه هاش رو هم میکنی میریزی دور و فقط برگهای ترد و تازه رو نگه میداری .
حالا میری 4 راه استانبول یا یکی از این مغازه های فروش مواد پروتئینی و 2 تا دونه میگوی خوراکی درشت میخری ! میاری خونه و پاکشون میکنی .

حالا :
چرخ گوشت رو آماده میکنی و دل و میگو رو میریزی توش و 3 دفعه پشت سر هم چرخ میکنی . اسفناج ها رو میریزی توی یه قابلمه و خیلی کم توش آب میریزی و میذاری 5 دقیقه نیم پز بشه ! آبکش میکنی و به مخلوط اضافه میکنی و یکبار هم با مخلوط دل و میگو چرخ میکنی . حالا نایلون فریزری رو پهن میکنی روی میز و این مخلوط رو روی اون میریزی . و بعد نایلون رو از وسط تا میکنی و با دستت نازکش میکنی مثل لواشک و بعد میذاری فریزر . تا 6 ماه میتونی نگه داری .
این غذا رو همه ماهی ها خیلی دوست دارن بهتره از داروخونه قطره مولتی ویتامین بخری مخصوص بچه ها و هر بار یک قطره رو هر وعده غذایی بچکون و به ماهی ها بده . خیلی سریع بزرگ میشن و فوقالعاده سالم میمونن . در ضمن در طول روز یکبار به مقدار خیلی کم کرم توبیفکس هم به پلیپتروس ها باید بدی . یا همون کرم فشرده ! خیلی کم ! نصف یک حبه !

هر بار یه تیکه بکن و به ماهی هات بده منم پلیپتروس دارم اونم از نوع پلنگی و هم سنگالی . انتخاب خوبی داشتی . این ماهی تا 47 درجه بالای صفر و 10 درجه زیر صفر تحمل داره . هم شش داره و هم آبشش . سر آکواریوم رو هرگز نبند چون خفه میشه و از هوا تنفس میکنه دائم . بینایی خیای ضعیفی داره و حس بویایی خیلی قوی . هر هفته 2 دفعه باید 25% آب آکواریوم رو عوض کنی چون ادرارشون ازت میسازه و آب رو فاسد میکنه ! اینو خیلی دقت کن !!!!!! این ماهی ها اگه جفت باشن دعواشون میشه مگه اینکه جا بزرگ باشه چون شدیدن قلمرو طلب هستن !

تذکر !!!
حتمن از زغال اکتیو استفاده کن تا بوی آب رو بگیره وقتی گوشت میدی !
اگه دل میخری همه چربی هاشو بدون استثنا باید بگیری و یک ذره هم نباید باقی بمونه وگرنه باعث مرگ ماهی میشه !

Nima1989
10 January 2006, 11:47 AM
نقل قول از خانم شیوا
چرخ گوشت رو آماده میکنی و دل و میگو رو میریزی توش و 3 دفعه پشت سر هم چرخ میکنی . اسفناج ها رو میریزی توی یه قابلمه و خیلی کم توش آب میریزی و میذاری 5 دقیقه نیم پز بشه ! آبکش میکنی و به مخلوط اضافه میکنی و یکبار هم با مخلوط دل و میگو چرخ میکنی

4 بار چرخ کنیم؟ http://asefsoft.com/qsimages/105.gif
اینتوری که هیچ چیز از دل نمیمونه
یکبار چرخ کنید

Anoush
10 January 2006, 12:12 PM
نقل قول از خانم شیوا

4 بار چرخ کنیم؟ http://asefsoft.com/qsimages/105.gif
اینتوری که هیچ چیز از دل نمیمونه
یکبار چرخ کنید

بنظر من نیما درست میگه. زیاد چرخ کردن دل آب رو خیلی آلوده میکنه وجمع کردن غذای نخورده ماهی ها تقریبن غیر ممکن خواهد بود. ماندن دل در آب مساوی است با آلودگی + بوی بد و در نتیجه مرگ ماهی هاتون.

من دل گوسفند و حتا دل مرغ هم به ماهیهام دادم. ولی بجز دل گوساله "Beef Heart" دل حیوان دیگری توصیه نمیشه.

برای گرفتن فرمول بهتر Beef Heart recipe را در اینترنت Search کنید نکات بسیار آموزندهای را فرا میگیرید.

در سایتهای اشخاص حرفه ای دلایل انتخاب دل گوساله ذکر شده.

پیروز باشید.

SSHIIVA
10 January 2006, 03:57 PM
من 15 ساله آکواریوم دارم و تو این مدت هم همین روش رو انجام دادم و نه آب آلوده شده نه دل از بین رفته . این روش منه هر کی دوست داره انجام بده دوست نداره هم انجام نده مگه کسی رو مجبور کردم ؟ فرمول اصلی 60% دل + 30% میگو + 10% اسفناج هست . میشه بهش آرتمیای زنده یا مغز میگو هم اضافه کرد . افراد حرفه ای تو این سایت خیلی زیادن کاش یه سایتی چیزی هم درست میکردن تا بقیه دوستان از نظراتشون مستقیض میشدن :)

kima
10 January 2006, 04:43 PM
بنظر من نیما درست میگه. زیاد چرخ کردن دل آب رو خیلی آلوده میکنه وجمع کردن غذای نخورده ماهی ها تقریبن غیر ممکن خواهد بود. ماندن دل در آب مساوی است با آلودگی + بوی بد و در نتیجه مرگ ماهی هاتون.

من دل گوسفند و حتا دل مرغ هم به ماهیهام دادم. ولی بجز دل گوساله "Beef Heart" دل حیوان دیگری توصیه نمیشه.

برای گرفتن فرمول بهتر Beef Heart recipe را در اینترنت Search کنید نکات بسیار آموزندهای را فرا میگیرید.

در سایتهای اشخاص حرفه ای دلایل انتخاب دل گوساله ذکر شده.

پیروز باشید.

این رو شخصا تایید می کنم و تجربه هم کردم بارها
مخلفات مرغ داخل آب بو میگیره و آب رو کقیف می کنه اما فلب گاو یک حالت بخصوصی به خودش میگیره و آب هم بو نمیگیره
فقط اگر خیلبی استفاده کنید آکواریومتون کرم میزنه که یک چیز عادی هست
من شخصا چون از فرمول خودم جواب گرفتم همون رو استفاده می کنم و کاری هم به توصیه و غیره و ذالک ندارم
فلب گاو رو که ترجیحا کوچک باشه یعنی گوساله میگیرم و پس از گرفتن چربی اون رو یکبار به صورت مختص و نه خیلی زیادر چرخ می کنم که به قولی آب نندازه و خون ازش خارج نشه و فقط نرم بشه و قابل خوردن و کندن واسه ماهی ها باشه
بعد هم میگو رو که ماهی ها خیلی دوست دارن بهش اضافه می کنم و اگر دوست داشته باشم هم مقداری هورمون رشد بهش اضافخه می کنم که مدتی هست دوست ندارم و نمی کنم
داخل پلاستیک های سر بسته میزارم که هوا هم نخوره و میزارمش داخل فریزر و سر فرصت استفاده می کنم

Al3l3@S@li
15 January 2006, 06:58 PM
من توي يه سايت فارسي خوندم كه اين كرم فشرده(توبيفكس) و همچنين كرم خوني منجمد ممكن است داراي انگلها وموارد بيماريزاي متعددي باشه كه باعث بيماري و مرگ ماهي ها بشه.
آيا اين حرف علميه؟؟؟
"البته من جديدا يه بسته كرم خوني منجمد(مال ماهيران) خريدم كه روش نوشته استريليزه شده توسط اوزون"

arasto_discus
16 January 2006, 12:01 AM
من توي يه سايت فارسي خوندم كه اين كرم فشرده(توبيفكس) و همچنين كرم خوني منجمد ممكن است داراي انگلها وموارد بيماريزاي متعددي باشه كه باعث بيماري و مرگ ماهي ها بشه.
آيا اين حرف علميه؟؟؟
"البته من جديدا يه بسته كرم خوني منجمد(مال ماهيران) خريدم كه روش نوشته استريليزه شده توسط اوزون"
با سلام
البته کرمهای فشرده اکثرا باعث انگلهایی مانند تولید حلزون در آکواریوم میشوند. بهترین راه درمان و از بین بردن این نوع انگلهای حلزونی استفاده از چندین ماهی رزی بارب در داخل آکواریوم (تعداد بستگی به حجم آکواریوم دارد ) می باشد.
اما در مورد کرم های خونی ماهیران که با همکاری یک شرکت چینی هستش کاملا مخالفم زیرا بعد از مدتی متاسفانه در زیر ماسه های خود با انبوهی از کرم های زنده مواجه خواهید شد .

RoSo
16 January 2006, 12:03 AM
بعد از مدتی متاسفانه در زیر ماسه های خود با انبوهی از کرم های زنده مواجه خواهید شد .
:icon_twis مطمئنید مال این غذاهاست؟

kima
16 January 2006, 12:11 AM
کرم از غدا من تا حالا ندیدم
البته بعید هم نیست
اما هر چی دیدم و سرم اومده از قلب بوده

arasto_discus
16 January 2006, 08:33 AM
:icon_twis مطمئنید مال این غذاهاست؟
با سلام
بله مطمئنم که مربوط به همین غذاست که گفتید زیرا 2 بار با این مشکل روبرو شده ام. به نظر میرسه که در داخل خونی که کرمها منجمد شده انواع و اقسام تخم ها و هاگ های فعال وجود داره

در مورد کرم خونی نیز بنده همون بسته های (فکر کنم 25 تایی ) ماهیران که با یک شرکت چینی هستش رو عرض میکنم. که هر کدومش یک بسته یک سانتیمتر در یک سانتیمتر هستش. بعد از استفاده 2 بسته با این مشکل مواجه شدم. این نوع کرم خونی که بنده منظورم هست دقیقا در خون منجمد شده و به راحتی بعد از باز شدن یخ اون میبینید که کرمها جدا میشند. اما در مورد یک سری دیگه از کرمهای خونی که به صورت خشک هست شخصا تجربه استفاده ندارم

Al3l3@S@li
16 January 2006, 09:03 AM
پس اينطور كه به نظر مياد اين كرم ها رو اصلا نبايد تو فريزر يخچال نگه داري كرد.
من فكر ميكردم كاملا استريليزه هستن واونا ور تو يه نايلون داخل فريزر خونمون گذاشته بودم.
يعني اينقدر هركي به هركيه كه يه شركت داخلي از اين كارا بكنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Anoush
16 January 2006, 12:04 PM
با سلام
بله مطمئنم که مربوط به همین غذاست که گفتید زیرا 2 بار با این مشکل روبرو شده ام. به نظر میرسه که در داخل خونی که کرمها منجمد شده انواع و اقسام تخم ها و هاگ های فعال وجود داره

کرمها در داخل خون منجمد نشده اند اسمشان کرم خونی یا Blood Worm است.آگر هم انگلی داشته باشند مربوط به شرایط پرورش و احیانن بسته بندی انهاست.

من یک سال است که استفاده میکنم و تا کنون مشکل شما را نداشته ام.

Anoush
17 January 2006, 11:06 AM
[quote=Anoush]
در مورد کرم خونی نیز بنده همون بسته های (فکر کنم 25 تایی ) ماهیران که با یک شرکت چینی هستش رو عرض میکنم. که هر کدومش یک بسته یک سانتیمتر در یک سانتیمتر هستش. بعد از استفاده 2 بسته با این مشکل مواجه شدم. این نوع کرم خونی که بنده منظورم هست دقیقا در خون منجمد شده و به راحتی بعد از باز شدن یخ اون میبینید که کرمها جدا میشند. اما در مورد یک سری دیگه از کرمهای خونی که به صورت خشک هست شخصا تجربه استفاده ندارم.

من هردو محصول رو استفاده میکنم.

ممکنه بپرسم این خونی که شما میگویید که کرمها در ان منجمد شده اند از کجا امده؟
گوسفند کشته اند؟ از انتقال خون خریده اند؟ماهی سر بریده اند؟خون پرندگانی است که انفلوانزای مرغی داشته اند؟

دوست عزیز هردوی ما قصدمان انتقال دانسته های منطقی است وگرنه کل کل کردن من وشما جز ملال دیگر دوستان حاصلی برای هیچکس ندارد.

با آرزوی دیر زیوی

jacobnazarade
2 February 2006, 11:46 PM
خدمت دوستان راستش م ن برای ماهی های خودم
دل مرغ
دل گاو
گاهی شاید ای همچین میگو اگر دیدم
مرغ پخته اب پز شده بودن روغن
گاهی گوشت چرخ کرده
لوفاک
غذاهای ماهیران البته فعلا تترا ندارم
گاهی یه پر کاهو داخل اب
هر دو سه روز هم نصف در مولتی ویتامین بطور مستقیم داخل اب هیچ وقت با غذا قاطی نکنید و داخل فریز قرار دهید چون یخ می زند و خواص اون از بین می رود
البته از دوستان کسی هم در مورد هورمونهای رشد چیزی می دانند ممنون می شوم بفرماییند

Pedro
3 February 2006, 12:58 AM
از غذاهاي ماهيران فعلن كرم خوني و غذاي انري زا و ميگو ميدم كه بنظرم زياد با ميگو حال نمي كنن.
لوفاك و تترا هم ميدم.
يه مدت دل هم ميدادم كه فكر نمي كنم از هيچي مثل اين خوششون بياد.
البته يه مدت دل مرغ ميدادم ولي چون توي آب خيلي پخش ميشد زياد خوشم نيامد و به جاي چرخ كردن ريزشون مي كردم تا پخش نشه ولي واقعن رشد شون رو زياد مي كنه.
و تترا هم واقعن رنگ ماهيها رو زيبا مي كنه و ويتامين هم بهشون ميرسونه.

jacobnazarade
3 February 2006, 01:28 AM
کاوشگر جان این اخری و م ن نفهمیدم چی چی بید اسمش داهم است در این مورد ممنون می شوم توضیح دهید من پنگوسی هام خیلی با مرغ پخته جو جه کباب شسته شده خیلی حال می کنن با بقیه غذا ها حال بکنن بخورن حال نکنن نخورن ولی یه سری داداشم امتحان کرد دیدم جوجه رو به چشمهای نابیناشون هم می کشن خوش خوراک هستن البته پنگوسی های معمولی این باله بلند ها ماشالله مثل جارو برقی هر چی باشه می کشن تو ضرف یک ماه از سه چهر سانت شده دوازده تا 15 سانت

Pedro
3 February 2006, 01:57 AM
بخاطر پايين بودن سرعت تازه تونستم تصحيح كنم.
واي از اين پنگوسيها كه فكر كنم توي تاپيك جامع خونده باشيد چه درد سرهايي كه نكشيدم.
پنگوسيهاتون چقدرين مگه؟جوجه كباب شسته چه صيغه اي ؟!!!!!

jacobnazarade
3 February 2006, 02:41 AM
اره کاوشگر جان پدر ادم رو در می اورند من چهار تا معمولی رو یکسال و نیم پیش گرفتم از همین فسقلی های سه چهار سانتی ولی هر موقع که تعویض اب می کردم یکی یکی می پریدن از اب بیرون با از ترس سکته می کردن اصلا به محض وارد شدن تور توی اب خودشون ا ز ا ن طرف اکواریم می پریدن بیرون
الان فقط دوتا شون به این حد رسیدنن حدود 35 تا 40 سانت شدن ولی این پنگوسی شکاری ها باله بلند ها خیلی بهتر رشد می کنن کمتر هم می ترسن و عصبی می شوند و فوق العاده سریع رشد می کنن جوجه کبابی رو که میل می فرمایید رو اول با اب بشورید که چربی و ادویه اونها برود بعد تکه تکه کنید برزید در اب خوب می خورند

Al3l3@S@li
3 February 2006, 12:09 PM
خوب امروز براتون ميخوام از بد بختي خودم درباره ي غذا دادن به ماهي هام بگم:icon_eek:
البته اين نتيجه ي خريدن ماهي بدون فكر كردن درمورد نحوه ي نگه داري اونا كناره هم وصرفا علاقه به داشتن اين ماهي هاست.خوب بگذريم
.اول در تانك رو برمي دارم تا كاهو هاي ريز ريز شده وساقه ي كاهوهاي خورده شده و نشده رو با توري جمع كنم
حالا كرم فشرده هارو ريز ريز ميكنم تا به پوليپتروسم بدم بايد غذا رو دونه دونه توي دهن پولي كوچولو بذارم. در اين موقع اين اسكات احمق وپررو و آن سر ماري دهن گنده منتظر فرصت هستن تا غذا رو از دهن پولي بگيرن
سر ماري زود ميترسه و با تكون دادن دست جلوي شيشه فرار ميكنه(البته بازم برميگرده) ولي وااااي از دست اسكات هرچي ميزنم توسرش اصلا نميترسه و چنتا از تيكه هاي كرمو ميخوره ومن بالاخره موفق به غذا دادن به پولي كوچولو ميشم.
حالا نوبت سر ماري هست كه بهش غذا بدم.(به اينم فعلا كرم فشرده ميدم ولي قبلا مولي كوچك ميدادم) چون خيلي چشماش قويه وتند حركت ميكنه تقريبا ميتونه زود تر از اسكات غذا رو بخوره
من يه سورم هم دارم كه الان بايد بزرگتر از اين مي بود ولي يه مدت قهر كرد و خوب غذا نميخورد
حالا از روي اجبار يه شيشه گذاشتم تا سورمم رو جدا كنم. وشروع كردم بهش كرم خوني ميدم تا درست بشه
و دست اخر هم نوبت اسكات همه چيز خوار مذكور مي رسه كه براش كاهو ميريزم

حالا جديدا يه مشكل ديگه پيدا كردم واونم خوردن كاهوهاي ريز شده توسط لجن خوار هاست كه ديگه كف وسنگ ها رو تميز نميكنن
________
اگه حوصله كردين و اين پست رو خوندين منو كمك كنين

alireza_shd
8 March 2006, 10:35 AM
من دیروز تو یه مغازه دستگاه غذا ده اتوماتیک دیدم روش فارسی نوشته بود. چون خیلی عجله داشتم نتونستم سئوال کنم. قیمتش 10هزارتومان بود می خواستم ببینم کسی استفاده کرده. برای زمانی که مسافرت هستم می خواستم استفاده کنم.

Anoush
8 March 2006, 10:56 AM
من دیروز تو یه مغازه دستگاه غذا ده اتوماتیک دیدم روش فارسی نوشته بود. چون خیلی عجله داشتم نتونستم سئوال کنم. قیمتش 10هزارتومان بود می خواستم ببینم کسی استفاده کرده. برای زمانی که مسافرت هستم می خواستم استفاده کنم.

سلام

این دستگاه رو من دارم و ازش استفاده هم کردم. باید چند روز قبل از مسافرت نصبش کنید تا ببینید میزان غذا دهی ان مورد نظر شما هست یا نه. بعد از تنظیم اون میتونید برید مسافرت.

مشکل این دستگاه اینه که باید یک قسمت از در اکواریوم رو باز بگذارید تا این دستگاه بتونه غذا رو از بالا بریزه داخل اکواریوم. اگر تو مدت مسافرت ماهی هاتون از این منفذ پریدن بیرون من یکی که خسارت نمیدم!

تجربه شخصی من میگه که بهترین کار اینه که یکی رو پیدا کنید که بیاد و به ماهیهاتون غذا بده. اگر خودش اکواریوم داشته باشه که چه بهتر، وگرنه چون اشخاص عادی بیشتر عشق غذا دادن دارن بهتره یک پیمانه تهیه کنیدوبه اون شخص بگید که هر بار فقط به میزان همان پیمانه غذا بدهد. حتی اگر دید که غذا کم امد و به همه ماهی ها نرسید هرگز بیشتر غذاندهد.

در این صورت میتونید امیدوار باشید که وقتی برگشتید با صحنه دلخراشی مواجه نشید.

اگر بگید که چند روز میخواهید برید سفر شاید بتونم بیشتر کمک کنم

به امید سفر خوش

alireza_shd
10 March 2006, 09:42 AM
انوش جان از راهنمایی در مورد غذا ریز اتوماتیک ممنون. سفر من معمولاً یک هفته هست و کسی هم نیست غذا بده (می ترسم بعضی وقتا فراموش کنه غذا بده!) البته آکواریوم من چون 6 ضلعی هست درش خوب بسته نمی شه و همیشه کناره ها باز هست که با چند تکه نایلون می پوشانم. تعداد ماهی ها هم کم هست (3تا گلدفیش 1 دارف 2تا کت فیش! بعد از عید زیاد می شن)

Anoush
11 March 2006, 11:24 AM
انوش جان از راهنمایی در مورد غذا ریز اتوماتیک ممنون. سفر من معمولاً یک هفته هست و کسی هم نیست غذا بده (می ترسم بعضی وقتا فراموش کنه غذا بده!) البته آکواریوم من چون 6 ضلعی هست درش خوب بسته نمی شه و همیشه کناره ها باز هست که با چند تکه نایلون می پوشانم. تعداد ماهی ها هم کم هست (3تا گلدفیش 1 دارف 2تا کت فیش! بعد از عید زیاد می شن)

اگر مدت سفرتون سه روز بود میگفتم هیچ کاری نکنید چون هیچکدام از ماهیهاتون تو سه روز بی غذایی قاعدتن نباید تلف بشن. ولی برای یکهفته باید فکر غذا کرد.

این غذا ده اتوماتیک مشکلتون رو حل میکنه ولی بهتره جایی قرارش بدین که بالای سنگ هوا نباشه (ممکنه رطوبت بگیره و غذای داخل مخزنش کلوخه بشه و نریزه)

طوری تنظیمش کنید که کمتر از حدی که شما غذا میدید، غذا بده.

اگر فواصل سیفون کردن اب اکواریومتون کمتر از یک هفته هست حتمن روزی که میخواهید برید مسافرت، داخل اب از Aqua Balance شرکت تترا طبق بروشورش مصرف کنید سازنده میگه تا 15 روز هم اگه ابو سیفون نکنید نیترات رو نمیذاره به حد سمی بالا بره.
من مصرف کردم و بعد از 10 روز که امدم دیدم هیچکدام از دیسکس های لوس من نمردند. البته دیسکس از نظر مقاومت در بی غذایی و گرسنگی کشیدن بی همتاست ولی نیترات اب و سیفون نکردن مرتب اب سریع به عمرش خاتمه میده.

تو اکواریوم اگر گیاه دارید یک تایمر برای سیستم نور دهی خود تهیه کنید.

ساخت چین انالوگ = حدود 8 هزارتومان

*ساخت آلمان انالوگ = حدود 10 هزارتومان

ساخت آلمان دیجیتال = حدود 14 تا 18 هزارتومان

*من هم نوع دیجیتال و هم انالوگ را دارم ولی این نوع را بدلیل سهولت استفاده پیشنهاد میکنم.

قیمت ها از بازار لاله زار پرسیده شده.

یک نوی غذا هم هست که دیر دراب حل میشه و در مدت زمان طولانی ماهی ها میتونن از اون استفاده کنن. من تولید چین انرا مصرف کردم و راضی نبودم. از دوستان اگر کسی Tetra Holiday رو مصرف کرده (تولید شرکت تترا) لطف کنه و نتیجه کارش رو بگه.

امید که سفرتون بیخطر باشه

hamed3751
16 March 2006, 09:04 AM
سلام
عرض تشکر دارم از کلیه دوستان بخصوص انوش عزیز که به طور کامل و با صبر زیاد من را راهنمایی کردند.دوستان من در اکواریوم انجل،دالر و گلد فیش دارم،به اونها لوفاک و توبیفکس و یک غذایی ساچمه شکل و رنگی میدم(فروشنده گفت مخصوص گلد فیش هست)در روز سه نوبت.به نظر اساتید عزیز این غذا کافیست یا خیر.اگر لازم هست بفرمایید تا جدول تجزیه مواد غذایی را هم بنویسم.

یک خواهش هم از کیما عزیز داشتم و میخواستم بدونم از کدام فروشگاه خرید میکنند(کدوم فروشگاه را برای خرید توصیه میکنند)
باتشکر از همگی
یا علی

Al3l3@S@li
16 March 2006, 03:40 PM
سلام
عرض تشکر دارم از کلیه دوستان بخصوص انوش عزیز که به طور کامل و با صبر زیاد من را راهنمایی کردند.دوستان من در اکواریوم انجل،دالر و گلد فیش دارم،به اونها لوفاک و توبیفکس و یک غذایی ساچمه شکل و رنگی میدم(فروشنده گفت مخصوص گلد فیش هست)در روز سه نوبت.به نظر اساتید عزیز این غذا کافیست یا خیر.اگر لازم هست بفرمایید تا جدول تجزیه مواد غذایی را هم بنویسم.

یک خواهش هم از کیما عزیز داشتم و میخواستم بدونم از کدام فروشگاه خرید میکنند(کدوم فروشگاه را برای خرید توصیه میکنند)
باتشکر از همگی
یا علی
روزي سه بار:icon_twis :icon_twis :icon_twis
آقا حامد اونوقت با اين وضع چند روز يكبار آب تانكت رو سيفون ميكني؟؟؟
به نظر من كه به ماهي ها نبايد روزي يكبار بيشتر غذا داد.
البته "در زمان قبل از جفت گيري و تخم ريزي" ويا "غذا دادن به لارو هاي تازه به دنيا آمده" اين موضوع فرق ميكنه.وگرنه به نظر من همون يك بار در روز كافيه.
درمورد اون غذا هاي مخصوص گلدفيش،منم از اونا به كله شيري خودم ميدادم،بنظرم بد نبود.ولي يك اصل كلي در نگهداري ماهي ها اينه كه اونها هم مثل بقيه موجودات به تنوع غذايي نياز دارن تا تمام موادمورد نياز بدنشون فراهم بشه.پس هر چند وقت يكبار غذا هاي ديگه اي هم به ماهي هات بده(مثلا همون لوفاك يا كاهو و...)

maryamakbari1
16 March 2006, 06:42 PM
روزي سه بار:icon_twis :icon_twis :icon_twis
آقا حامد اونوقت با اين وضع چند روز يكبار آب تانكت رو سيفون ميكني؟؟؟
به نظر من كه به ماهي ها نبايد روزي يكبار بيشتر غذا داد.
البته "در زمان قبل از جفت گيري و تخم ريزي" ويا "غذا دادن به لارو هاي تازه به دنيا آمده" اين موضوع فرق ميكنه.وگرنه به نظر من همون يك بار در روز كافيه.
درمورد اون غذا هاي مخصوص گلدفيش،منم از اونا به كله شيري خودم ميدادم،بنظرم بد نبود.ولي يك اصل كلي در نگهداري ماهي ها اينه كه اونها هم مثل بقيه موجودات به تنوع غذايي نياز دارن تا تمام موادمورد نياز بدنشون فراهم بشه.پس هر چند وقت يكبار غذا هاي ديگه اي هم به ماهي هات بده(مثلا همون لوفاك يا كاهو و...)
دوستان كسي اسم اين ماهي هاي مدادي شكلي كه تو بازار بهشون نيدل ميگن رو ميدونه.يه نفر به من گفت اين ماهي ها رو نميشه مدت زيادي نگه داشت.(البته دليلشو نگفت،"شايد خالي بسته":icon_mrgr )...كسي هست كه توي تانكش مدت زيادي تونسته باشه نگه داره؟؟؟؟
از راهنمايي هاتون پيشاپيش تشكر ميكنم:icon_cool با سلام مي خواستم بدونم ايا روزي 1 بار غذا دادن به ماهي براي كدام طرف اين معادله بهتر است براي ما كه مي خواهيم اب اكواريوممون ديرتر كثيف بشه يا ديرتر زحمت سيفون كردن ان به گردنمان بيافته فكر ميكنم توي اين معادلات كمي هم خودمون را جاي اين ماهي ها بگذاريم ايا ماهي كه در دماي 25 نگهداري ميشه به همان مقدار و دفعات غذا احتياج داره كه يك ماهي در دماي 30 به طور حتم من از ماهي چيز زيادي نمي دونم ولي ميدونم كه يك بار غذا دادن فقط به نفع ماست البته حتما دوستان علمشون از من بيشتره و بيشتر ميدونن پس اگر در مورد اين مطلب به اجماع رسيديد طبق تجربه كه يك ماهي بطور نرمال در دماي نرمال به چه مقدار و چند دفعه غذا دهي نياز دارد مرا نيز از راهنماييتون بي بهره نگذاريد با سپاس و درود

Nima1989
16 March 2006, 07:12 PM
همونطور که گفتید ماهی یه موجود خونسرده و با بالا رفتن دمای محیط دمای بدن ماهی هم تغییر میکنه و به دنبال اون سرعت سوخت و ساز افزایش پیدا میکنه و هرچقدر که دما بالاتر باشه ماهی به غذای بیشتری نیاز داره

من خودم روزی 2 وعده غذای سبک به ماهی میدم

Al3l3@S@li
16 March 2006, 09:13 PM
خب اينجا يك مسئله هست و اونم اينه كه اكثر ماهي ها با غذا دادن زياد رشدشون سريعتر نميشه و فقط باعث چاق تر شدن اونا ميشه (يعني دريافت كالري اضافي) و اين به دليل اونه كه ماهي هاي داخل آكواريوم نسبت به ماهي هايي كه در طبيعت زندگى ميكنن كمتر تحرك دارن "چون زحمت غذاشون رو شما ميكشين"و از طرفي اصولا ماهي ها ساختار بدنشون كارايي زيادي در تبديل مواد غذايي به بافت بدن داره و با مقدار نسبتا كمتي غذا نسبت به بقيه جانوران رشد بيشتري دارن.
يك موضوع ديگه اينه كه با دادن غذاي زياد آب تانك زود خراب ميشه واين موضوع خراب شدن آب فقط جنبه ي تزييني آكواريوم رو خراب نميكنه،بلكه از اون مهمتر باعث بيماري ماهي ها ميشه
به هرحال
من كه با اين دوز غذا هيچ مشكلي نداشتم و ندارم.ولي بازم اين نظر منه و شما با اشخاص ديگه مشورت كنين تا به بهترين نتيجه برسين
يه موضوع ديگه هم كه بنظرم بي ربط نباشه اينه كه همونطور كه انوش جان گفتن: آكواريوم داري براي لذت بردن وآرامشه نه براي عذاب كشيدن...
موفق باشيد:icon_cool :icon_cool :icon_cool :icon_evil

maryamakbari1
16 March 2006, 09:54 PM
خب اينجا يك مسئله هست و اونم اينه كه اكثر ماهي ها با غذا دادن زياد رشدشون سريعتر نميشه و فقط باعث چاق تر شدن اونا ميشه (يعني دريافت كالري اضافي) و اين به دليل اونه كه ماهي هاي داخل آكواريوم نسبت به ماهي هايي كه در طبيعت زندگى ميكنن كمتر تحرك دارن "چون زحمت غذاشون رو شما ميكشين"و از طرفي اصولا ماهي ها ساختار بدنشون كارايي زيادي در تبديل مواد غذايي به بافت بدن داره و با مقدار نسبتا كمتي غذا نسبت به بقيه جانوران رشد بيشتري دارن.
يك موضوع ديگه اينه كه با دادن غذاي زياد آب تانك زود خراب ميشه واين موضوع خراب شدن آب فقط جنبه ي تزييني آكواريوم رو خراب نميكنه،بلكه از اون مهمتر باعث بيماري ماهي ها ميشه
به هرحال
من كه با اين دوز غذا هيچ مشكلي نداشتم و ندارم.ولي بازم اين نظر منه و شما با اشخاص ديگه مشورت كنين تا به بهترين نتيجه برسين
يه موضوع ديگه هم كه بنظرم بي ربط نباشه اينه كه همونطور كه انوش جان گفتن: آكواريوم داري براي لذت بردن وآرامشه نه براي عذاب كشيدن...
موفق باشيد:icon_cool :icon_cool :icon_cool :icon_evil بله من هم با غداي زيادي مخالفم ولي نه انقدر كه خللي در رشد ماهي ايجاد كنه كم بودن غذا هم ايجاد سوء تغذيه ميكنه ميتونم مقدار غذايي را در دفعات متعدد به انها بدهم نه اين كه مقدار ان را زياد كنيم حرف اصلي من اينه كه همانطور كه ما از نشستن جلوي اكواريوم و نگاه كردن به ان لذت ميبريم بدونيم كه اين موجودات زنده هستند و اسير دست ما انها را به خانه هامون مياريم و از حضورشون لذت ميبريم چه بهتر كاري كنيم كه انها هم از خضور در كنار ما لذت ببرن و از طرفي ممكن است اين كمبود باعث بشه كه انها به همنوعانشون صدمه بزنن

Anoush
18 March 2006, 11:58 AM
با درود

من میخواستم یه نکته کوچک رو یاداوری کنم و اون اینه که دفعات زیاد غذا دادن به معنی الودگی اب نیست.

با رعایت میزان غذا دهی(قبلن صحبت شده) شما میتوانید به دفعات به ماهی های خود غذا بدهید.

نکته دیگر اینکه دادن چند وعده غذای مناسب از دادن یک وعده غذای زیاد بهتر است.

بیشتر توصیه میکنند که دو تا سه بار غذا دادن به ماهی در روز کافیست ولی اگر از غذای شما در اکواریوم چیزی نخورده باقی نماند تا 9 بار هم غذا بدهید مشکلی پیش نمی اید. ولی اگر فقط یک بار غذا بدهید و مقداری غذا مصرف نشده باقی بماند مطمئن باشید که مشکلات در راهند!

با تبریک نوروز جمشیدی و ارزوی روزهایی سرشار از شادی در سالی که در پیش دارید

sarberah
18 March 2006, 08:07 PM
با درود

من میخواستم یه نکته کوچک رو یاداوری کنم و اون اینه که دفعات زیاد غذا دادن به معنی الودگی اب نیست.

با رعایت میزان غذا دهی(قبلن صحبت شده) شما میتوانید به دفعات به ماهی های خود غذا بدهید.

نکته دیگر اینکه دادن چند وعده غذای مناسب از دادن یک وعده غذای زیاد بهتر است.

بیشتر توصیه میکنند که دو تا سه بار غذا دادن به ماهی در روز کافیست ولی اگر از غذای شما در اکواریوم چیزی نخورده باقی نماند تا 9 بار هم غذا بدهید مشکلی پیش نمی اید. ولی اگر فقط یک بار غذا بدهید و مقداری غذا مصرف نشده باقی بماند مطمئن باشید که مشکلات در راهند!

با تبریک نوروز جمشیدی و ارزوی روزهایی سرشار از شادی در سالی که در پیش دارید

انوش جان جسارته.شما استاد مايي ولي حجب و حياي ماهي رو هم بايد در نظر گرفت:icon_razz .
شما به ديسكس هاي خودت نگاه نكن.ماهي مثل اسكار 9 بار كه هيچ اگه روزي 19 بار هم بهش غذا بدي همشو مي خوره يه ذره هم باقي نمي ذاره.ولي خب معلومه كه اينجوري مريض ميشه.

Al3l3@S@li
20 March 2006, 01:35 PM
سلام سلام
يه چيزي ميگم شايد باور نكنيد...
من اولين بار كه به نگهداري ماهي در آكواريوم نظرم جلب شد،به دليل اين بود كه فهميدم ماهي ها رو ميشه با يك وعده غذا در روز تغذيه و نگهداري كرد...ولي وقتي بيشتر آشنا شدم،دلايل زيادي منو به اين راه كشوند(اژ جمله دوشتاي ناباب)
-----اين آخريش شوخي بوداااااا-----------
:icon_excl راستي عيد همممممممممممممه مبارك...:icon_cool :icon_cool :icon_cool

alirezasaberi
1 April 2006, 01:28 PM
سلام دوستان
همه ما با طرز تهيه غذاي منجمد از دل گاو آشنا هستيم و با كمي تفاوت اونو درست ميكنيم و مصرف ميكنيم.
نميدونم تا بحال به تهيه يك غذاي خشك مقوي فكر كردين يا نه ولي مدتي فكر من به اين موضوع مشغوله.
به هرحال خيلي وقتا غذاي خشك لازمه مثل وقتي كه از تايمر غذا استفاده ميكنيم
براي شروع فكر ميكنم اگه دل چرخ كرده و امثال اونو تو يه چيزي مثل آرد سويا يا آرد جو و سبوس و يا يه چيزي مثل اينا بغلطونيم و بعد تو آفتاب خشك كنيم . شايد استفاده از ژلاتين هم لازم باشه
مواد رو ميشه عوض كرد مهم روش كاره اگه دوست دارين بحث كنيم
قربون همتون

RoSo
1 April 2006, 04:46 PM
آرد به ماهی بدید تا دچار ورم معده بشه و بعد از چند روز بمیره.
عزیز من مگه ماهی چقدر جا داره که شما میخواید این چیزا رو به خوردش بدید؟

alirezasaberi
1 April 2006, 11:52 PM
آرد به ماهی بدید تا دچار ورم معده بشه و بعد از چند روز بمیره.
عزیز من مگه ماهی چقدر جا داره که شما میخواید این چیزا رو به خوردش بدید؟

درسته اگر آرد خالص گندم بدين ماهي دچار مشكل ميشه اما نه ورم معده بلكه چسبندگي مقعد ميگيره و شكمش باد ميكنه.
ولي آرد سويا يه چيز ديگس. همينطور سبوس كه بخاطر فيبر زيادش لازم هم هست.بجاي دل گاو هم ميتونيد از سنگدون مرغ استفاده كنيد كه خواص متفاوتي داره و جاي دل گاو رو نميگيره

alirezasaberi
4 April 2006, 02:11 AM
آقا متشكر پست قبلي رو خيلي تحويل گرفتين.حالا در مورد مصرف هويج چه اطلاعاتي دارين.
تا اونجا كه من ميدونم بخاطر دارا بودن كاروتن رو رنگ ماه ها خيلي تاثير داره.طرز مصرفشم اينه كه ده دقيقه بپزين بعد مثل اسفناج چرخ كنيد و تو ساندويچ دل قاطي كنين.
مخالفين و موافقين بسم ا...

MetMet
4 April 2006, 03:01 AM
دوستان سلام
اينكه هيچ ماهي اي تكه هاي لذيذ دل رو ناديده نميگيره صحيح.
اما اگه دلتون تموم شد و غذاي ديگهاي هم براي ماهياتون نداشتين و ديدين اون بيچاره ها از روي ناچاري دارن آب ميخورن!!!!!!!!:icon_lol:
ميتونين به مقداري كه فقط از گرسنگي نميرن بهشون گوشت چرخ كرده بدين!!!! البته ممكنه بعضي از ماهيها مثل اسكارهاي من از اون خوششون نياد ولي بعضي ديگه مثل red tail يا چاقو ماهي(knife) از اون خوششون بياد من چند تا دلقك مسخره هم دارم اونا هم از گوشت چرخ كرده خوششون مياد ولي مواظب باشيد چون چربي اين غذا زياده و هم ماهيارو مريض ميكنه و هم آب خراب ميشه.

Anoush
4 April 2006, 11:36 AM
ولي آرد سويا يه چيز ديگس. همينطور سبوس كه بخاطر فيبر زيادش لازم هم هست.بجاي دل گاو هم ميتونيد از سنگدون مرغ استفاده كنيد كه خواص متفاوتي داره و جاي دل گاو رو نميگيره

آقا متشكر پست قبلي رو خيلي تحويل گرفتين.حالا در مورد مصرف هويج چه اطلاعاتي دارين.
تا اونجا كه من ميدونم بخاطر دارا بودن كاروتن رو رنگ ماه ها خيلي تاثير داره.طرز مصرفشم اينه كه ده دقيقه بپزين بعد مثل اسفناج چرخ كنيد و تو ساندويچ دل قاطي كنين.

با سلام

من شخصن خوشحالم که شما اینجا مطالب جدیدی عنوان میکنید ولی انتظار شما رو از تحویل گرفتن نمی فهمم.

اگر شما در موردی تجربه جدیدی دارید مطرح کنید تا همه استفاده کنند و اگر سوالی دارید بفرمائید تا در حد سواد و تجربه دوستان به ان پاسخ داده شود ولی اگر مثلن من بگویم به غذای ماهی هایم قرص ضد بارداری اضافه میکنم، فکر میکنید دوستان چگونه باید مرا تحویل بگیرند؟

اگر کسی این تجربه را کرده و به نتیجه رسیده یا نرسیده باشد خوب اعلام میکند اگر هم بعد از تحلیل نوشته من به این نتیجه برسد که این کار منطقی نیست قاعدتن باید بگوید که کار من منطقی نیست (که این کار معمولن بدلیل ترس از ناراحت شدن نویسنده متاسفانه انجام نمیشود) ولی اگر برایش جدید باشد باید چه کار کند؟

در ضمن در مورد هویج من هم خوانده ام که کاروتن ان در رنگ ماهی تاثیر دارد ولی استفاده نکرده ام اگر شما تجربه خاصی دارید نتیجه تجربه خود را در اتاق بگذارید تا همه سود ببرند.

پیروز باشید

bbkyawho
4 April 2006, 04:24 PM
مخالفين و موافقين بسم ا...

مصرف زیاد هویج اگر به صورت خام ویا اینکه خشک کرده و به ماهی داده شود دارای عوارضی همچون :ایجاد ناراحتی های پوستی - ناراحتی های چشمی و از همه مهمتر ناتوانی در تولید مثل میشود
و علت اینکه هویج باید دوره فرایند پخته شدن را طی کند برای از بین رفتن بازدارنده ترپسین می باشد درضمن در صورت پخته شدن مقداری از بتا کاروتن از بین می رود
همانطور که می دانید بتا کاروتن به ویتامین آ تبدیل می شود که به ازای هر 1 مولکول بتا کاروتن 2-3 مولکول ویتامین آ بدست می اید
درسته که بتا کاروتن به عنوان رنگریزه باعث ایجاد رنگ در ماهی میشود ولی باید توجه کرد که همین بتا کاروتن که بعد به ویتامین آ تبدیل شود و اگر به مقدار زیاد باشد باعث ایجاد ناراحتی های بالا را میکند

Al3l3@S@li
19 April 2006, 04:28 PM
والا من از اين غذاي مخلوط "دل-ميگو-اسفناج"اصلا خوشم نمياد.من خودم دل رو بصورت تكه هاي بسيار كوچيك خرد كرده و به ماهي هام ميدم.اينو ميدونم كه ارزش غذايي معجون بالا بيشتره ولي آبو خيلي كثيف ميكنه.
از طرفي چند روز پيش توي خبرها شنيدم كه جديدا به اين نتيجه رسيدن كه نگهداري اسفناج در يخچال باعث ازبين رفتن قسمت زيادي از مواد مقوي اون ميشه.
از دوستان خواهش ميكنم اگه غذايي خانگي درست كردن كه ارزش تغذيه اي بالاتري داره و مهمتر اينكهطوري درست شده كه آب رو كثيف نميكنه،تجربه ي خودشونو بگن:icon_cool :icon_cool :icon_cool
راستي اين قطره هاي ويتامين كه توي غذا ميريزن واقعا تاثير داره؟يعني كار علمي هستش؟؟؟(جذب غذا ميشن؟)

DJ Ali2005
20 April 2006, 08:04 AM
سلام به همه دوستان:
1.میخواستم ببینم آیا وقتی ماهیها غذا میخورن شکمشون بزرگ میشه؟
2.میشه به سیچلاید ماهی خوراکی داد

MetMet
20 April 2006, 11:07 PM
با سلام:
دوست عزيز اگه مولتي ويتامين يا شربت ب كمپلكس رو موقع غذا دادن روي غذاها بچكوني و به ماهي ها بدي چون سريع غذاها رو ميبلعند قطعا مولتي ها به بدن ماهي هاتون وارد ميشه از نظر تاثير گذاري نيز من براي خوش رنگي و سرحال بودن ماهي هام استفاده ميكنم و راضيم:icon_surp
دوست خوبم Dj Ali2005 منظور شما از سيچلايد كدومشونه سيچلايد ها خانواده ي بزرگي هستند كه خوب بعضي هاشونم نام مشخصي ندارند ولي بيشتر اونها شكارچي و گوشت خوارند و اونايي كه بزرگ و بالغ هستند ميتونن ماهي خوراك يا به قول دوستان ماهي جوبي رو شكار كنند ولي مواظب باشيد چون اغلب اين ماهي ها حامل انگلهاي مختلف و بعضآ خطرناك براي ماهي هاتون هستند.:icon_roll
پيروز باشيد:icon_cool

alirezasaberi
21 April 2006, 01:10 AM
من تو خيلي از سايت هاي خارجي در مورد مصرف غذاهاي غله اي كودك مثل سرلاك به عنوان غذاي ماهي ها مخصوصن گلدفيش ها مطلب ديدم. كسي تجربه اي داره

DJ Ali2005
21 April 2006, 05:01 PM
با سلام:

دوست خوبم Dj Ali2005 منظور شما از سيچلايد كدومشونه سيچلايد ها خانواده ي بزرگي هستند كه خوب بعضي هاشونم نام مشخصي ندارند ولي بيشتر اونها شكارچي و گوشت خوارند و اونايي كه بزرگ و بالغ هستند ميتونن ماهي خوراك يا به قول دوستان ماهي جوبي رو شكار كنند ولي مواظب باشيد چون اغلب اين ماهي ها حامل انگلهاي مختلف و بعضآ خطرناك براي ماهي هاتون هستند.:icon_roll

سلام

منظورم از ماهی خوراکی قزل آلا یا دیگر ماهیهائی بودکه میخوریم (بصورت چرخ کرده).
سیچلایدهای من:گورخری-ماکرو( Electric yellow)- تگزاس(texas cichlide)- زندانی(اسم لاتینشو نمیدونم).
درضمن آیا وقتی ماهیها غذا میخورن شکمشون بزرگ میشه؟

MetMet
22 April 2006, 01:18 PM
سلام

منظورم از ماهی خوراکی قزل آلا یا دیگر ماهیهائی بودکه میخوریم (بصورت چرخ کرده).
سیچلایدهای من:گورخری-ماکرو( Electric yellow)- تگزاس(texas cichlide)- زندانی(اسم لاتینشو نمیدونم).
درضمن آیا وقتی ماهیها غذا میخورن شکمشون بزرگ میشه؟

با سلام:
كلآ ماهي ها تو دريا غير از گياه و ذرات زنده ي كوچك از گوشت ماهي هاي بزرگ و كوچك ديگه هم استفاده ميكنن تو آكواريوم و با توجه به اندازه ي ماهي ها از ماهي هاي كوچك زنده و يا از گوشت بعضي ماهي ها كه نرم و مقوي باشه استفاده ميكنن من تو تاپيك غذا خوندم كه بعضي دوستان از كيلكا استفاده كردن ولي قزل آلا يا بقيه ماهي ها رو لا اقل من تجربه نكردم ولي فكر نميكنم كه مشكلي داشته باشه چون چربي گوشت ماهي در كمترين حد ممكنه و يا حاويه چربي هاي مفيده فكر كنم ديگر دوستان نظرات خوبي در اين مورد داشته باشن.
اما اون چيزي كه گوشت خوارهاي اكواريوم و دوست داشتني ميكنه شكار ماهي هاي زنده ي كوچيك يا همون ماهي جوبي هست وگرنه شما اگه بقيه دوستان با گوشت قزل الا يا........ موافق باشند ميتونيد گوشتشونو به همراه معجون دل به ماهي هاتون بديد.

DJ Ali2005
5 May 2006, 05:14 AM
سلام
ماهیهای من بعضی وقتها که غذا میخورن حباب از دهانشون بیرون میدن :icon_twis
آیا مشکلی دارن؟

Al3l3@S@li
5 May 2006, 08:38 AM
سلام
ماهیهای من بعضی وقتها که غذا میخورن حباب از دهانشون بیرون میدن :icon_twis
آیا مشکلی دارن؟
نخير
اون حباب هايي كه ميگين مال هواي ميان ذرات غذا هستش.ويا زماني كه ماهي غذا رو از روي آب ميقاپه...
البته من يكبار در گورامي هام ديدم كه از مخرجشون حباب خارج شد:icon_arro

alirezasaberi
13 May 2006, 10:22 AM
دوستان غذاهايي كه تاثير خوبي رو ماهي ها دارن فقط از مواد معمولي كه ما استفاده ميكنيم تشكيل نميشن . درواقع نميتوان غذايي كامل تر از اين معجون دلي كه همه ما استفاده ميكنيم درست كرد. براي بهبود عملكرد غذاها از مكمل هاي غذايي مخصوصا مكمل هاي شامل اسيد آمينه استفاده ميكنن.
من خودم يه پودر تقويتي كه براي طيور استفاده ميشه تهيه كردم و چون دوز صحيح استفاده از اونو نميدونم با احتياط كامل به مقدار كم مصرف ميكنم.
هر گرم اين پودر شامل:
vitamin A 10000 I.U
Vitamin D3 2000 I.U
Vitamin E 2 mg
Vitamin B1 4.48 mg
Vitamin B2 80-SD0.75 mg
Vitamin B6 0.6 mg
Vitamin C 20 mg
Nicotinamide 6 mg
Ca.D-Pantonothenate 2 mg
Vitamin K 0.4 mg
L-Cysteine 6 mg
L-Lysine 25 mg
Excipients q.s
دستور روش اينه كه يك گرم در يك ليتر حل بشه و براي طيور استفاده بشه
با وجود اينكه مصرف خيلي كمي دارم ولي رنگ و اندازه ماهي هام خيلي تغيير كرده و هنوز هم علائن ويتامينوز ندارن. با توجه به جدول بالا اگه كسي ميتونه نحوه مصرف دقيق اونو پيشنهاد كنه ممنون ميشم

masoud1990
13 May 2006, 11:45 AM
میشه اسه این مواد رو بگید و قیمت

alirezasaberi
13 May 2006, 04:40 PM
میشه اسه این مواد رو بگید و قیمت
اسمش مولتي ويتامين+ اسيد آمينه
قيمت بسته 100 گرميش 700 تومان
كافيه به يه داروخانه دامپزشكي سربزني انواع مختلفشونو دارن

maryamakbari1
15 May 2006, 02:58 PM
با سلام خدمت شما دوستان من يك تركيب غذايي مناسب پيدا كردم ولي متاسفانه هركاري ميكنم حتي ژلاتين به مقدار زياد باز توي اب پخش ميشه اگر راه حلي براي اين موضوع داريد لطفا بيان بفرماييد با امتنان و تشكر فراوان.

sarberah
15 May 2006, 07:40 PM
با سلام خدمت شما دوستان من يك تركيب غذايي مناسب پيدا كردم ولي متاسفانه هركاري ميكنم حتي ژلاتين به مقدار زياد باز توي اب پخش ميشه اگر راه حلي براي اين موضوع داريد لطفا بيان بفرماييد با امتنان و تشكر فراوان.

اگر همونجوري يخزده بندازي توي آب كه ماهي ها هم فوري مي خورنش چه مشكلي پيش مي آد؟من كه با اين روش مشكلي نداشتم.

maryamakbari1
15 May 2006, 08:53 PM
اگر همونجوري يخزده بندازي توي آب كه ماهي ها هم فوري مي خورنش چه مشكلي پيش مي آد؟من كه با اين روش مشكلي نداشتم. با درود به شما بله من هم تا الان با اين مسئله مشكلي نداشتم ولي مواد كه به اين فرمول اضافه شده به گمانم مشكل ايجاد كرده .

sarberah
15 May 2006, 11:19 PM
با درود به شما بله من هم تا الان با اين مسئله مشكلي نداشتم ولي مواد كه به اين فرمول اضافه شده به گمانم مشكل ايجاد كرده .

سلام از ماست.ارادتمندم
خب اگر ممكنه بفرماييد فرمولتون چيه كه با كمك بقيه دوستان بتونيم بفهميم چجوري مي شه اين مشكلو حل كرد.

julius_sezar
15 May 2006, 11:49 PM
با سلام منم تازه عضو شدم تو اين گروه بسيار خوب ماهي و آكواريوم كه اي كاش اينو زود تر پيدا ميكردم
در مورد غذا دهي به ماهي ها خامد عزيز بايد غذا رو دو خد اكثر سه مرتبه به ماهياي تو داد ... اونم بايد با حوصله كم كم بريزي و نگا كني تا همشونو يا حد اقل اكثريتشو بخورن بعد اگه ديدي بازم ميل دارن بهشون غذا بدي
و در مورد حرف دوست خوبم عباس علي بايد بگم كه در روز يك بار غذا دادن به ماهي باعث ميشه كه ماهي ها كم اشتها بشن البته اين كار در مورد زياد دادن غذا هم صدق ميكنه اصولا دو وعده غذاي كامل به ماهي ها يك وعده صبح وقتي تقريبا خودمون صبحانه مي خوريم و يك وعده حدود ساعت 5 و 6 بعد از ظهر خوبه غذاي صبح بهتره غذاهاي طبيعي مثل دل و ماهي زنده و كرم خوني باشه غذاي بعد از ظهر هم غذاهاي خشك كه تو آكواريوم فروشي ها موجوده....

alirezasaberi
16 May 2006, 01:47 AM
با درود به شما بله من هم تا الان با اين مسئله مشكلي نداشتم ولي مواد كه به اين فرمول اضافه شده به گمانم مشكل ايجاد كرده .
ببينم اين ماده جديد سبوس نيست؟

maryamakbari1
16 May 2006, 12:02 PM
با درودي دوباره خدمت شما فرمول جالبيه من مينويسم اگه دوست داشتيد مقاديرش را براتون مينويسم= كيلكا/جگرمرغ/جگر گوسفند/دل گاو/روناس/فلفل دلمه اي/سير/كلم بروكلي/جوانه جو/ميگو/باديان رومي/اسفناج/جعفري/قرص سنترم/اسپيرولنا/تترا رابي/تترا مين پرو/ژلاتين/ كوجه فرنگي/ هويج/ اين غذا مورد علاقه شديد ديسكس هاست چون ديسكس هاي متين من تا اين غذا را براشون ميريزم يك چيزي مثل گودزيلا ميشوند و خوب من 150 تا ماهي دارم و بايد غذا را براشون تهيه كنم باز هم از راهنمايي هاي بي دريغ شما كمال سپاس را دارم با ارزوث موفقيت.

B@B@K
16 May 2006, 12:40 PM
با سلام لطفا طرز تهيه را بنويسيد تا امتحان كنيم ونتيجه اش را ببينيم

alirezasaberi
16 May 2006, 02:09 PM
با درودي دوباره خدمت شما فرمول جالبيه من مينويسم اگه دوست داشتيد مقاديرش را براتون مينويسم= كيلكا/جگرمرغ/جگر گوسفند/دل گاو/روناس/فلفل دلمه اي/سير/كلم بروكلي/جوانه جو/ميگو/باديان رومي/اسفناج/جعفري/قرص سنترم/اسپيرولنا/تترا رابي/تترا مين پرو/ژلاتين/ كوجه فرنگي/ هويج/ اين غذا مورد علاقه شديد ديسكس هاست چون ديسكس هاي متين من تا اين غذا را براشون ميريزم يك چيزي مثل گودزيلا ميشوند و خوب من 150 تا ماهي دارم و بايد غذا را براشون تهيه كنم باز هم از راهنمايي هاي بي دريغ شما كمال سپاس را دارم با ارزوث موفقيت.
تبريك ميگم. فرمول جالبيه هرچند با اون جگر مرغ مخالفم چون خيلي آب رو كثيف ميكنه.
با اين وجود درمورد مشكلتون فكر ميكنم مشكل بخاطر آب زياد اين مواد باشه كه باعث ميشه چسبندگيش كم بشه. همون گوجه فرنگي براي شل كردن كل مواد كافيه جدا اط اينكه تمام سبزي جات بعد از آب پز شدن آب مياندازن.
براي رفع مشكل و كم كردن آب ، اضافه كردن آرد سويا رو پيشنهادميكنم. شايد هم بتونين بعضي موادتون رو تو آفتاب خشك كنين
فقط من موندم اون باديان رومي و روناس چطوري به ذهنتون رسيده :icon_evil

Al3l3@S@li
16 May 2006, 04:18 PM
خانم اكبري به شما تبريك ميگم.واقعا عاليه.ميشه بگين اين فرمولو چطور پيدا كردين؟
اگه زحمتي نباشه علت انتخاب تك تك مواد مخلوط شده رو بگين ممنون ميشم.چون بنظر مياد با دقت نظر خاصي اين مواد انتخاب شدن.يه سوال ديگه كه داشتم اينه كه چند وعده از اين غذا در روز بهشون ميدين؟بعدشم من بعضي از اين مواد رو نميشناسم.مثلا اين باديان رومي؟يا قرص سنترم؟اگه ميشه راهنمايي كنين:icon_ques
در اخر هم با تشكر از شما كه اين فرمولتون رو براي ما نوشتين،ميخواستم بدونم چند روزه كه به ماهي هاتون از اين غذا ميدين و آيا ماهي هاتون زنده موندن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟اگه زنده موندن اسم ماهي ها و محلي كه ازش اين ماهي ها رو خريدين بگين تا من هم از همونجا بخرم.چون خيلي ماهي هاي سگ جوني بايد باشن....:icon_mrgr

julius_sezar
16 May 2006, 06:06 PM
aسلام خانم اكبري واسه منم بعضي چيزا خيلي عجيب و تازه هستن شايدم علتش اين باشه كه ما خانم نيستيم ولي در هر صورت يكي دوتا از اصطلاحات نا مفهومه مثل : باديان رومي - قرص سنترم - روناس در مورد اونا بيشتر توضيح بدين اينا ميوه هستن ؟؟؟؟ غذاي ماهين ؟؟؟ گياهن ؟؟؟؟ خلاصه چي هستن برا ما هم بگين اگه زحمتي نباشه .
ممنون ميشم اگه كمي توضيح بدين!

MetMet
16 May 2006, 06:18 PM
با سلام:
منظورتون از روناس همون چیزیه که خانم های قدیم برای رنگ کردن موهاشون ازش استفاده میکردن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:icon_wink
یه ماده ایه شبیه حنا(حنا دختری در مزرعه رو نمیگم هااااااااااااااااااااااااااا!!!!):icon_arro
قرص سنترم برای درمان استفاده میشه؟؟؟؟؟؟ درمان چی؟؟:icon_redf

alirezasaberi
17 May 2006, 02:28 AM
با سلام:
منظورتون از روناس همون چیزیه که خانم های قدیم برای رنگ کردن موهاشون ازش استفاده میکردن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:icon_wink
یه ماده ایه شبیه حنا(حنا دختری در مزرعه رو نمیگم هااااااااااااااااااااااااااا!!!!):icon_arro
قرص سنترم برای درمان استفاده میشه؟؟؟؟؟؟ درمان چی؟؟:icon_redf

اين يه مطلب درباره روناس
http://www.hejamat.com/modules.php?name=Sections&op=viewarticle&artid=66

فكر كنم به خاطر اشتها آور بودن استفاده ميكنه

قرص سنترم هم اسم مولتي ويتامين آمريكاييه

Al3l3@S@li
17 May 2006, 09:24 AM
:icon_arroمن خودم تا حالا قرص مولتي ويتامين خارجي نخوردم،حالا بيام به ماهي هام بدم:icon_twis

Discus
18 May 2006, 06:19 AM
با سلام خدمت همه دوستان

من یک سئوال داشتم . می خواستم بدونم قرص LD برای ماهی ها خوب هست یا نه؟ فکر کنم یک نوع قرص هرمونی است .

Al3l3@S@li
18 May 2006, 08:52 AM
من كه با هر نوع هورمون مخالفم:icon_mad: :icon_mad: :icon_mad:

Anoush
18 May 2006, 11:11 AM
با سلام خدمت همه دوستان

من یک سئوال داشتم . می خواستم بدونم قرص LD برای ماهی ها خوب هست یا نه؟ فکر کنم یک نوع قرص هرمونی است .
با سلام،دوست من قرصی بنام LD ند اریم.LD نوعی از قرص های جلوگیری از بارداری است (Contraceptive) که در دو مدل Low Dose و High Dose یا همان ال دی و اچ دی عرضه میشود.یا دمه یکی از دوستان داشت انها رو روی ماهی هایش ازمایش میکرد. ولی مدتهاست که خبری از ایشان ندارم.شما میتوانید این کار را شروع کنید و نتایج انرا به همه بگوئید.در پناه دادار اگاه

Discus
18 May 2006, 03:27 PM
با سلام

یعنی اگه من استفاده کنم . ضرری متوجه ماهی ها نیست ؟ اگر نیست من این کار را شروع کنم و نتیجه آن را حتما در این تایپیک می گذارم .

Anoush
18 May 2006, 03:31 PM
با سلام

یعنی اگه من استفاده کنم . ضرری متوجه ماهی ها نیست ؟ اگر نیست من این کار را شروع کنم و نتیجه آن را حتما در این تایپیک می گذارم .
برای شروع یک کار تحقیقاتی، شخص محقق عمومن ریسک تحقیقش را خودش قبول میکند و از دیگران ضمانتی نمیخواهد.

MetMet
18 May 2006, 08:34 PM
با سلام:
شما در مورد قرص های LD چی شنیده و یا تحقیق کرده اید؟یعنی مثلا در چه موردی بدرد ماهی میتونه بخوره یا نخوره؟

Discus
18 May 2006, 09:18 PM
با سلام :
من شنیدم که برای رشد ماهی ها مناسب است . :icon_razz

sina69
20 May 2006, 07:20 AM
دوستان من دیروز یه آذرخش 20 سانتی و یه نایف حدودا 10 سانتی گرفتم. دیشب ماهی خوراک براشون ریختم الان نیست.(خوردنشون) صبح که براشون دل ریختم هیچ کدوم نیومدن بخورن. باید چی جوری بهشون غذا بدم؟
همین مشکل رو با دو تا پنگوسی باله بلند کوچیک 5 سانتی دارم.

sarberah
20 May 2006, 08:19 AM
دوستان من دیروز یه آذرخش 20 سانتی و یه نایف حدودا 10 سانتی گرفتم. دیشب ماهی خوراک براشون ریختم الان نیست.(خوردنشون) صبح که براشون دل ریختم هیچ کدوم نیومدن بخورن. باید چی جوری بهشون غذا بدم؟

عادت دادن ماهي به غذاي زنده مساوي است با دردسر.
ماهي عادت مي كنه و غذاي ديگه نمي خوره.چند روز كه غذاي زنده بهشون ندي مي فهمن كه ديگه ازش خبري نيست و غذاهاي ديگه رو هم مي خورن.

Al3l3@S@li
20 May 2006, 09:35 AM
پوليپتروس چون بينايي ضعيفي داره بايد بور غذا رو بشنوه تا بخورتش.من فكر كنم اون ماهي ها رو فقط نايف خورده باشه.من براي غذا دادن به پوليپتروس خودم،دل رو ميريزم ته تانك و اون بعد از چند ثانيه با بو كشيدن اونو پيدا ميكنه و ميخوره.

alirezasaberi
21 May 2006, 02:25 AM
مدتي از خانم كبيري خبري نيست. بحث دستور غذاييشون هم نيمه كاره موند. شما نگران نشديد:icon_eek:

Al3l3@S@li
21 May 2006, 08:59 AM
مدتي از خانم كبيري خبري نيست. بحث دستور غذاييشون هم نيمه كاره موند. شما نگران نشديد:icon_eek:
احتمالا يا فرمول غذاييشون رو بردن در اداره ي ثبت اختراعات،يا ماهي هاشون اونجوري كه من فكر ميكردم سگ جون نبودن و دارن به ديار باقي:icon_lol: ميرن...:icon_mrgr :icon_mrgr :icon_mrgr

alirezasaberi
21 May 2006, 01:33 PM
احتمالا يا فرمول غذاييشون رو بردن در اداره ي ثبت اختراعات،يا ماهي هاشون اونجوري كه من فكر ميكردم سگ جون نبودن و دارن به ديار باقي:icon_lol: ميرن...:icon_mrgr :icon_mrgr :icon_mrgr

نميدونم . ولي اينو ميدونم ايشون از قديمي هاي اين فروم هستن . مطمئنا از لحن شوخي شما ناراحت نميشن

masoud1990
22 May 2006, 01:00 AM
برای درست کردن ارتیما میشه تو محیطه خونه؟

Anoush
22 May 2006, 11:05 AM
برای درست کردن ارتیما میشه تو محیطه خونه؟

در مرحله باز شدن تخم و به اصطلاح لارو رو میشه توخونه انجام داد و من انجام داده ام ولی بالغش رو فکر نمیکنم بشه تو خونه انجام داد.

maryamakbari1
22 May 2006, 05:51 PM
با سلام خدمت شما اولا اكبري نه كبيري ثانيا من جند تا از ديسكس هام رشدشون كم بود با اين غذا رشدشون خيلي بهتر شده تازه يادم رفته بود من زرده تخم مرغ و مخمر هم بعلاوه يك مورد ديگه هم داخل غذا ريخته بودم.

ehsan2422
22 May 2006, 05:56 PM
من امروز يه چيزي گرفتم مثل سمنو (جالبه تو 30 درجه سرماي فريزر يخ نميكنه)
اونجايي كه كرفتم ميگفت غذاي دريايي و خيلي مقوي. به ماهي هاي خودش كه ميداد خوب ميخوردند
ولي ماهي هاي من استقبال نكردن.كسي اين غذا رو ديده و بدر ميخوره ؟

Nima1989
23 May 2006, 01:23 AM
من امروز يه چيزي گرفتم مثل سمنو (جالبه تو 30 درجه سرماي فريزر يخ نميكنه)
اونجايي كه كرفتم ميگفت غذاي دريايي و خيلي مقوي. به ماهي هاي خودش كه ميداد خوب ميخوردند
ولي ماهي هاي من استقبال نكردن.كسي اين غذا رو ديده و بدر ميخوره ؟
احیانن میگوی نمکی نیست؟در این صورت به نظر غذای خوبی نیست ، حتی فایتر هم این غذا رو نخورد
از پلاسکو خریدید؟

ehsan2422
23 May 2006, 12:07 PM
وقتي تو آب ميريزم مثل ذرات داخل دريا پخش ميشه و شكل پشه ميده.
من از كرمانشاه اينو گرفتم.يارو ميگفت اسمش غذاي دريايي.

Discus
24 May 2006, 03:43 PM
با سلام

یک سئوال داشتم : ( ممکن تکراری باشد )

می خواستم بدونم آرمیتا را چگونه می شه تولید کرد یا از کجا تهییه کرد .

masoud1990
24 May 2006, 04:47 PM
با سلام

والا من که خودم امتحانی گزاشتم تویه یه سطل رنگ(از این 3لیتری ها)بعد یه دونه سنگ هوا گزاشتم توش یه قاشق مربا خوری هم تخم ارتیما ریختم(داخل این جای پنیسیلین ها بود 400تومن)بعد دو روز درومد البته همه ی این دو روز نور بالا سرش بود ضمنا ابت هم باید شور شور باشه العان هم خیلی کوچیکن که بدم اسکارام یکم بزرگتر بشن میدم بخورن

Al3l3@S@li
24 May 2006, 04:57 PM
با سلام

يه مطالبي اينجا (http://abzidan.persianblog.com/1384_10_abzidan_archive.html)نوشته كه شايد بدردتون بخوره.البته در تهران بزرگ شده شون رو هم توي بسته بندي هاي كوچك ميفروشن(حدود 600-700 تومن)

Unknown97
24 May 2006, 05:44 PM
حواستون باشه موقعي كه مي خريد طرف از يخچال يا فريزر در بياره. چون بعد از يك يا دو هفته فاسد مي شوند و ديگه در نميان. ته بطري نوشابه ات رو ببر. درش رو هم محكم كن و به صورت برعكس بينداز تو آكواريومت كه دمايش رو 28 باشه. اگر 1 ليتر يا 1.2 ليتر توش آب بريزي 2 تا قاشق غذاخوري پر توش نمك بريز. يك شيلنگ هوا هم بدون سنگ هوا بينداز توش به طوري كه تمام تخم ها توش هم بخورن. بسته به ساعتي كه آرتميا هات دارن در ميان. من 24 ساعتش رو دارم ولي با دماي 30 هم ميشه 18 ساعته اش كرد ولي بعد از 1 الي 2 ساعت تو اين دما ميميرن و نصفه و نيمه هم در ميان.

mehdi1979
24 May 2006, 08:42 PM
با سلام
شاید دانستن این نکات در مورد ارزش غذایی آرتمیا اورمیانا خالی از لطف نباشه.
ارتمیا اورمیانا یکی از هفت گونه شناخته شده آرتمیای دو جنسی در جهان است. ارزش غذایی ان در حد مطلوب و دارای بیش از 52 در صد پروتئین و 4 در صد چربی و ترکیب و میزان اسیدهای آمینه و اسیدهای چرب آن در حدی است که نیاز های آبزان آب شیرین را به طور کامل برآورده میسازد. از آن میتوان مستقیما یا پس از خشک کردن و یا منجمد کردن به عنوان یک خوراک پروتئینی مغذی برای پرورش انواع ماهیان میگوها و خرچنگهای آب شیرین استفاده نمود.و یا پس از عنی سازی برای پرورش ماهیان و میگوهای آب شور بکار برد.
در ابتدا از این موجود به عنوان غذای ماهیان آکواریومی استفاده میشد ولی بعدا با پی بردن به اهمیت آن در تغذیه لاروی تازه تفریخ یافته انواع آبزیان کاربرد آن در این زمینه به طور جدی مورد توجه قرار گرفت به طوری که امروزه در صنعت آبزی پروری خصوصا پرورش میگو به صورت اجتناب ناپذیری با آرتمیا پیوند خورده است. و آرتمیا علاوه بر اینکه یک منبع غذایی با ارزش است دارای خصوصیات و ویژگیهای فراوانی است که هم برای پرورش دهنده و هم برای آبزیان بی نهایت مهم است.
از نظر بیولوژیکی آرتمیا عاری از بیماری است. برای آبزیان قابل قبول است. براحتی توسط آبزیان دیده میشود و به سهولت شکار میشود. غذای لذیذ و مطلوبی است. قابل هضم بوده و مغذی است. از نظر مزایای آن برای پرورش دهنده نیز میتوان گفت به سهولت قابل دسترسی است و قابلیت نگهداری برای مدت طولانی را دارا است روند کشت آن آسان بوده و به راحتی سیستهای ضد عفونی میشوند و مهمتر از اینها از آرتمیا میتوان به عنوان حامل انواع مواد غذایی ویتامینها آنتی بیوتیکها و واکسن ها برای تغذیه آبزیان استفاده نمود.

آنالیزهای انجام شده بر روی ماده خشک آرتمیا(پیش از آنکه به روش انجماد خشک گردد) و بدنبال آن انجام آنالیزهای دیگر نشان داد که قابلیت تبدیل غذایی بالایی دارد(بیش از 40%) و ماده خشک آن 6 برابر حالت طبیعی پروتئین دارد.
از همه جالبتر اینکه آرتمیا را می توان به عنوان یک منبع پروتئینی برای انسان نیز بکار برد. زیرا که نسبت اسیدهای آمینه اصلی در آرتمیا بکل اسیدهای آمینه بالاتر از مقادیری است که پزشکان علوم تغذیه برای انسان توصیه کرده اند. از آرتمیا میتوان به عنوان خوراک دام و طیور نیز استفاده کرد. بیومس آرتمیا به کمک صنایع جانبی به خوراک قابل قبول دام و طیور تبدیل میگردد. :icon_surp
منبع: سایت آفتاب
موفق باشید:icon_cool

Discus
24 May 2006, 09:10 PM
با سلام خدمت همه دوستان

1) من در اینجا به آرتمیا دسترسی ندارم . به هیچ عنوان
2) من برای ماهی های گلد فیش از قرص LD استفاده کرم . الان مدت 3 روز است . تا حالا مشکلی پیدا نکردم .
3) برای رنگ ماهی دیسکس چه غذای طبیعی را پیشنهاد می کنید . همراه با روش استفاده ؟

MetMet
24 May 2006, 11:13 PM
با سلام خدمت شما اولا اكبري نه كبيري ثانيا من جند تا از ديسكس هام رشدشون كم بود با اين غذا رشدشون خيلي بهتر شده تازه يادم رفته بود من زرده تخم مرغ و مخمر هم بعلاوه يك مورد ديگه هم داخل غذا ريخته بودم.

با سلام:
شما اسمتونو نوشتید مریم اکبری بعد میفرمایید کبیری؟!!!!!!!!!!!:icon_lol:
تو صفحه ی قبل دوستان در مورد بعضی از مواد غذای ساخت شما سوال کرده بودند اگر امکان داره به اون سوال ها جواب بدین(لطفآ):icon_surp
اینکه فرموده بودید غذا تو آب حل میشه شاید بخاطر زرده تخم مرغ باشه!!!!:icon_twis
زرده تخم مرغ + مخمر + یک مورد دیگه!!!!!!!!!!!!!!!!!(20 سوالیه؟:icon_lol: )مورد آخر چی میتونه باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:icon_twis

MetMet
24 May 2006, 11:26 PM
با سلام خدمت همه دوستان

1) من در اینجا به آرتمیا دسترسی ندارم . به هیچ عنوان
2) من برای ماهی های گلد فیش از قرص LD استفاده کرم . الان مدت 3 روز است . تا حالا مشکلی پیدا نکردم .
3) برای رنگ ماهی دیسکس چه غذای طبیعی را پیشنهاد می کنید . همراه با روش استفاده ؟

با سلام:
به نظر من زیاد تو نخ آرتمیا نباش فروشگاه های آکواریوم هر 2 نوع اونو (تخم باز نشده به رنگ قهوه ای و تقریبآ گرون) و (تخم باز و خشک شده به رنگ نارنجی رو تو کیسه های پلاستیکی و تقریبآ ارزون) میفروشن. که مورد دوم بنظرم کلآ تعطیله چون باعث فساد آب میشه(آرتمیا ی بدنیا اومده ی مرده) مورد اول هم زیاد بزرگ نمیشه و تو همون ساعات اولیه تولد نصف بیشترشون میمیرن آرتمیا نیاز به آب کاملآ شور داره و تو آب آکواریوم شیرین زیاد دوام نیاره!زود میمیره و آب و به گند میکشه بیشتر بدرد لارو های تازه بدنیا اومده میخوره.
آرتمیای بزرگ شده از جمله موجوداتیه که تو دریاچه ی ارومیه به وفور یافت میشه و جنبه ی تجارتی داره (بصورت خشک شده)

قرص های LD تاثیری رو گلدفیش ها داشته?????

Discus
25 May 2006, 12:21 PM
با سلام

من تا امروز ( 3 روز ) ماهی هام مشکلی پیدا نکردند .
تغییرات به این زودی معلوم نمی شه !!!

vahidk20
27 May 2006, 05:22 AM
من به ماهیها دل مرغ میدادم به علت تجمعه غذا در کف آکواریوم پرز های سفید رنگی که نمیدونم انگل بودن یا قارچ تو
آکواریوم ظاهر شد وباعث مرگ همه ماهیها شد :icon_redf میخواستم بدونم در صورت استفاده از غذاهای گوشتی برای جلوگیری از فساد آب و مشکلاتی از این قبیل چیکار باید کرد آیا لازمه که بعد از هر بار غذا دادن آب رو سیفون کرد

Romans
27 May 2006, 09:52 AM
من به ماهیها دل مرغ میدادم به علت تجمعه غذا در کف آکواریوم پرز های سفید رنگی که نمیدونم انگل بودن یا قارچ تو
آکواریوم ظاهر شد وباعث مرگ همه ماهیها شد :icon_redf میخواستم بدونم در صورت استفاده از غذاهای گوشتی برای جلوگیری از فساد آب و مشکلاتی از این قبیل چیکار باید کرد آیا لازمه که بعد از هر بار غذا دادن آب رو سیفون کرد
دوست عزیز برای تمیز کردن دل مرغ یا گوسفند باید حتمن تمام چربی های زائد انرا جدا کنید و بعد انرا چرخ کنید .در موقع غذا دادن هم به نسبت تعداد ماهیها غذا بدهید و هیچگاه مقدار زیادی غذا را یکجا وارد اب نکنید چون اکثر ماهیها به غذاهای معلق در اب علاقه دارند و کمتر به غذاهای انباشته شده کف اکواریوم توجه میکنند . توصیه میکنم برای تمیز ماندن کف اکواریوم از کت فیش یا پوزه خرگوشی استفاده نمایید.اگر این کار ها را انجام دهید و از فیلتر داخلی مناسب استفاده کنید و اب را هر هفته سیفون کنید به احتمال زیاد مشکل شما حل میشود. موفق باشید.

masoud1990
27 May 2006, 10:29 PM
درود بر قذیم کاران و تازه کاران
یک سوال داشتم
ایا میشه از گوشت خود گاو استفاده کرد؟

vahidk20
28 May 2006, 02:30 AM
پنکوسی لجن خوار چه نوع غذایی میخوره ونحوه غذا دادن بهش چطوریه چون اون غذاهای رو سطح آب رو نمیخوره
وغذاهایی رو که تو کف آکواریوم هستن پیدا نمیکنه من دوتا پنکوسی حدود یه هفتس گرفتم ولی غذا نمیخورن میترسم
آخرش از گرسنگی تلف بشن

Romans
28 May 2006, 10:27 AM
درود بر قذیم کاران و تازه کاران
یک سوال داشتم
ایا میشه از گوشت خود گاو استفاده کرد؟
سلامدر جواب شما باید بگویم خیر چون گوشت گاو خیلی سنگین و دیر هزم میباشد و اگر دقت کنید حتی در غذاها و خورشهای بعداز کلی جوشیدن و پختن باز هم بین ان خام میمونه و دلیل استفاده از دل بافت نرم و ماهیچه ای ان میباشد که بعداز چرخ شدن خیلی نرم میشود و که برای ماهیها قابل هزم تر است .البته از نظر پروتئین هم خیلی از گوشت غنی تره.موفق باشید.

arasto_discus
28 May 2006, 10:58 AM

با سلام
دوست عزیز ماندن باقی مانده غذا در کف آکواریوم ( در دراز مدت ) منجر به تولید کرم هایی ریز و سفید رنگ با نام Planaria
می شود.
http://www.waterwereld.nu/images/platworm5.jpg

این کرم ها معمولا خطری از لحاظ فیزیکی برای ماهی ایجاد نمی کنند و حتی در بسیاری از موافع به غذای مورد علاقه تعدادی از ماهی ها تبدیل میشوند. اما دقت کنید که یکی دیگر از شرایط تولد این کرم ها بالارفتن نیترات آب است که از همان باقی مانده غذا ها و فضولات نتیجه میشود. بنابراین ماهی های شما نه در اثر تاثیر مستقیم کرم ها بلکه در اثر بالارفتن نیترات آب به میزان زیاد تلف شده اند.
برای از بین بردن این کرم ها مجبور به سیفون آب و شستشوی همزمان شن های کف به مدت چند هفته و به صورت مداوم می باشید. با توجه به اینکه این کرم ها بر روی سطح شیشه حرکت می کنند استفاده از تعدادی کت فیش کوچک نیز بسیار مفید است.
با سیفون منظم آب این کرم ها از بین می روند.
موفق باشید

sina69
29 May 2006, 10:57 AM
پنکوسی لجن خوار چه نوع غذایی میخوره ونحوه غذا دادن بهش چطوریه چون اون غذاهای رو سطح آب رو نمیخوره
وغذاهایی رو که تو کف آکواریوم هستن پیدا نمیکنه من دوتا پنکوسی حدود یه هفتس گرفتم ولی غذا نمیخورن میترسم
آخرش از گرسنگی تلف بشن

خیالت راحت باشه. از گشنگی نمی میرن.من هم همین مشکل رو با پنگوسی هام داشتم. اما بالاخره خودشون یاد گرفتن که باید بیان و غذا بخورن.

payamix
29 May 2006, 11:01 PM
آخرش از گرسنگی تلف بشن

لوفاک درشت بریزید ، از کف آکواریوم میخورند.

B@B@K
30 May 2006, 01:20 AM
ارزش غذايي آرتميا در تكثير و پرورش ماهي و ميگو

مهزاد اكبرپور

دانشجوي دامپزشكي ـ عضو باشگاه پژوهشگران جوان

چكيده :
با گسترش صنعت آبزي پروري و اهميت تكنولوژي در دنيا ، بخصوص در ايران و توسعه روز افزون پرورش انواع ميگو و ماهي در كشور و با توجه به اينكه آرتميا يكي از فاكتور هاي مهم در امر پرورش و تغذيه ميگو است ، از طرفي از نظر اقتصادي ارزش آرتميا و قيمت آن در بازار هاي جهاني رو به افزايش است ميتوان با بهره برداري اصولي و علمي از اين موجود آبزي چه بصورت پرورش مصنوعي و يا استفاده از منابع طبيعي درياچه اروميه در آذربايجان غربي ، علاوه بر تأمين احتياجات داخلي ، با صادرات مقادير مازاد اين محصول بصورت قابل توجهي براي كشور ارز آوري كرد .
در اين ميان درياچه اروميه با حدود 5000 كيلو متر مربع مساحت ، علاوه بر غني بودن از نظر املاح و مواد معدني زيستگاه گونه اي از آرتيما بنام آرتميا اورميانا مي باشد . آرتميا اورميانا يكي از هفت گونه ارتمياي شناخته شده در جهان است و در حالت طبيعي 52% پروتئين و 4% چربي دارد . كه مي توان ميزان چربي آن را در پرورش مصنوعي و غذا دهي دستي به ميزان 14 % افزايش داد .مي توان از آن پس از انجام اعمال غني سازي به عنوان حامل در انتقال انواع مواد غذايي ، ويتامين ها و انتي بيوتيك ها در تغذيه انواع آبزيان استفاده كرد .
در كشورهايي كه بازار آرتمياي جهان در اختيار آنهاست به ازاي هر 100 هكتار زمين براي پرورش آرتميا در مزارع پرورش حداقل 50 نفر كار گر ساده ، 10 نفر كارگر آموزش ديده بكار برده شوند . با توجه به سود آوري كلان ، ارز آوري كمك به رشد و اقتصاد بدون اتكاء به نفت . حل معضل بيكاري اهميت مطالعات انجام شده در اين زمينه را گوشزد مي نمايد .
در اين مقام ارزش غذايي آرتمياي درياچه اروميه با استناد به يافته هاي نگارنده و محققّين مركز تحقيقات آرتميا و جانوران آبزي درياچه اروميه ، مورد بحث و بررسي قرار خواهد گرفت .

مقدمه
آرتميا يكي از انواع مهم و نسبتاً گسترده سخت پوستان است كه از آبهاي لب شور تا آبهاي شور كه ميزان املاح آنها ممكن است تا چند برابر آب دريا باشد زندگي ميكند . اسم علمي اين سخت پوست به زبان لاتين با توجه به شكل ظاهري آن آرتميا ( به معني گوشواره آبي ) مي باشد . قديمي ترين نوشته ها در بارة اين آبزي به سال 1755 ميلادي بر مي گردد . كه توسط Schlosser و Bass Beking تهيه شده بود . در اين گزارش آمده است كه برخي از قبايل آفريقايي از آن به عنوان غذا استفاده مي كرده اند و حتي سرخپوستان و ليبيايي ها از آن به عنوان خوراك انسان استفاده كرده اند. اين محققان آبزي مذكور را براي اولين بار در آبهاي شور منطقه Lymington انگلستان شناسايي و نامگذاري علمي آن در سال 1758 توسط دانشمند سوئدي لينه به نام Artemia Salina انجام گرفت . آرتمياي درياچه اروميه براي اولين بار در سال 1899 توسط شخصي بنام Gunther شناسائي شد و در سال 1976 توسط : Clark و bowen تحت گونة جداگانه اي بنام Artemia Urmiana نام گذاري شد .
از آنجائيكه ارزش غذايي و كار برد آرتميا در تغذيه آبزيان در سال 1933 ، به وسيله Alvin seale در امريكا و در سال 1939 توسط Rollebson در نروژ بيان شد . با روشن شدن ارزش غذايي و كار بردي آرتميا در تغذيه ماهيان پرورشي ، براي اولين بار آكواريوم عمومي سانفرانسيسكو موفق به جمع آوري و خشك كردن تخم مقاوم آن كه اصطلاحاً سيست ناميده مي شود گرديد. و از نيمه دوم قرن 19 به بعد مطالعات و تحقيقات وسيعي در رابطه با مورفولوژي ، اكولوژي ، هيستولوژي ، ژنتيك ، بيوشيمي ،توكسيكولوژي و بيولوژي مولكولي و بسياري از موضوعات ديگر آغاز گرديده و سال به سال گسترش بيشتري يافته است ، در حال حاضر تحقيقات و پژوهش در مورد موضوعات مختلف آرتميا توسط مركز رفرنس جهاني آرتميا در دانشگاه ژنت بلژيك ، مركز آرتمياي يونان و مركز رفرنس كالفرنيا و مركز رفرنس آرتمياي دانشگاه اروميه در حال انجام مي باشد . مطالعات اوليه بر روي درياچه اروميه توسط دكتر احمدي و دكتر آذري تاكامي در سال 1366 آغاز گشت و هم اكنون دكتر آق و دكتر نوري ، و كارشناسان متخصص در مركز رفرنس درياچه اروميه بررسي هاي تخصصي دراين خصوص را هدايت مي كنند .
ارزش غذايي آرتميا اورميانا
آرتميا اورميانا يكي از هفت گونه شناخته شده آرتمياي دو جنسي در جهان است . ارزش غذايي آن در حد مطلوب است و داراي بيش از 52 در صد پروتئين و 4 درصد چربي است و تركيب و ميزان اسيدهاي آمينه و اسيد هاي چرب آن در حدي است كه نياز هاي آبزيان آبهاي شيرين را به طور كامل بر آورده مي سازد . از آن مي توان مستقيماً يا پس از منجمدكردن و يا خشك كردن به عنوان يك خوراك پروتئيني مغذي براي پرورش انواع ماهيان ، ميگو ها و خرچنگهاي آب شيرين استفاده نمود و يا مي توان پس ازغني سازي براي پرورش ماهيان و ميگو هاي آب شور بكار برد . تراكم آرتميا در درياچه اروميه در وضع بسيار خوبي است و سالانه براحتي مي توان صد ها هزار كيلو آرتميا و تخم مقاوم آنرا بدون اينكه به اكوسيستم لطمه اي بخورد از درياچه اروميه صيد نمود . تخم هاي مقاوم آرتميا را مي توان پس از صيد خالص سازي ، خشك و بسته بندي كرد و جهت مصارف آتي و يا فروش آماده نمود . تخم آرتميارا در هر زمان كه لازم باشد در طي 24 ساعت مي توان به لارو تبديل نمود و به عنوان غذايي زنده در اختيار لارو ماهي و ميگو قرار داد .
مقادير پروتئين و چربي آرتمياي درياچه اروميه در مراحل مختلف رشد به درصد :

آرتمياي بالغ
متا ناپليوس
ناپليوس اينستار 1
سيسيت فاقد كپسول
30/52
72/53
74/55
22/56
پروتئين
28/14
62/15
18/16
80/16
چربي

ميزان پروتئين به روش كجدال وچربي به روش سوكسله اندازه گيري شده است . (حسيني1377 ، اكبرپور 1380)
در ابتدا از اين موجود به عنوان غذاي ماهيان اكواريومي استفاده مي شد ولي بعداً با پي بردن به اهميت آن در تغذيه لارو تازه تفريخ يافته انواع آبزيان ، كار برد آن در اين زمينه به طور جدي مورد توجه قرار گرفت به طوريكه امروزه در صنعت آبزي پروري خصوصاً پرورش ميگو به صورت اجتناب ناپذيري با آرتميا پيوند خورده است و آرتميا علاوه بر اينكه يك منبع غذايي با ارزش است داراي خصوصيات و ويژگي هاي فراواني است كه هم براي پرورش دهنده و هم براي آبزيان بي نهايت مهم است .
از نظر بيولوژيك آرتميا عاري از بيماري است ، براي آبزيان قابل قبول است ، براحتي توسط آبزيان ديده مي شود و به سهولت شكار مي شود ، غذايي لذيذ و مطبوع است ، قابل هضم بوده و مغذي است . از نظر مزاياي آن براي پرورش دهنده نيز مي توان گفت ، به سهولت قابل دسترس است و قابليت نگهداري براي مدت طولاني را دارا است ، روند كشت آن بسيار آسان بوده و براحتي سيست ها ضد عفوني مي شوند و مهمتر از اينها از آرتميا مي توان به عنوان حامل انواع مواد غذايي ، ويتامين ها ، آنتي بيوتيك ها و واكسن ها براي تغذيه آبزيان استفاده نمود . (Sorgeloos, 1987)
آناليز هاي انجام شده بر روي ماده خشك آرتميا ( پيش از آنكه به روش انجماد خشك گردد ) و بدنبال آن انجام آماليز هاي ديگر نشان داد كه قابليت تبديل غذايي بالايي دارد ( بيش از 40% ) و ماده خشك آن 6 برابر حالت طبيعي پروتئين دارد . (Ronsivalli . 1987)
آرتميا را مي توان به عنوان يك منبع پروتئيني براي انسان نيز بكار برد . زيرا كه نسبت اسيد هاي امينه اصلي در آرتميا بكل اسيد هاي آمينه بالاتر از مقاديري است كه پزشكان علوم تغذيه براي انسان توصيه كرده اند . از آرتميا مي توان به عنوان خوراك دام و طيور نيز استفاده كرد . بيومس آرتميا به كمك صنايع جانبي به خوراك قابل قبول دام و طيور تبديل مي گردد .
با توجه به نرخ افزايش سالانه جمعيت جهان و ضرورت تأمين پروتئين خوراكي براي آنها ، بهره برداري از منابع طبيعي آبزيان نيز به شكل بي رويه اي افزايش يافته تا حدي كه در سال 1993 ميلادي سهم صيد از دريا ها و اقيانوس ها به 72 ميليون تن رسيد و البته در كنار آن سهم ابزي پروري نيز تا 18 ميليون تن افزايش يافت ولي با رشد جمعيت در سالهاي آتي و كم شدن ذخاير طبيعي آبزيان پيش بيني
مي شود كه تا سال 2010 ميلادي سهم صيد از دريا ها و اقيانوس ها حد اكثر به60 ولي سهم پرورش آبزيان به 30ميليون تن افزايش يابد تكثير و پرورش آبزيان ارتباط تنگاتنگي با تأمين خوراك مناسب و مغذي براي خود آبزيان در طي رشد و بخصوص در اوايل دورة لاروي آنها دارد . كشت و توليد آرتميا از غذا هاي زنده ديگر بسيار راحت تر است و با صرف هزينه و نيروي كار كمتري مي تواند انجام گيرد .
آمار صيد و پرورش ابزيان

1972
1993
2000
2010
صيد آبزيان
53 ميليون تن
72 ميليون تن
60 ميليون تن
60 ميليون تن
پرورش آبزيان
5 ميليون تن
18 ميليون تن
20 ميليون تن
31 ميليون تن

اهميت اقتصادي آرتميا
عرضه سيست آرتميا در بازارهاي جهاني از سال 1950 از دو منبع آن در آمريكا و يك منبع در كانادا آغاز شد . با گسترش تحقيقات پيرامون آرتميا و افزايش استفاده هاي متنوع از آن در ابزي پروري مشكل كمبود سيست آرتميا نمايان گشت .
اهميت آرتميا در صنعت آبزي پروري و مشكلات ناشي از كمبود سيست آن در كنفرانس هاي prouasoli (1969) FAO در سالهاي 1976 ، 1972 و كنفرانسAsean در سالهاي 1977 و 1976 مطرح گشته و به ضرورت استفاده وسيع ان در آبزي پروري در كنفرانس ها جهان ابزيان در سالهاي اخير اشاره شده است .
امروزه توليدات تجاري سيست آرتميا از آرژانتين ، برزيل ،كلمبيا ، چين ، تايلندوارد بازار شده است . اما عرضه سيست هاي نا نرغوب باعث آشكار شدن اختلافات ارزش غذايي گونه ها و سويه هاي مختلف آرتميا گشت . لذا مبناي قيمت سيست آرتميا بر مرغوبيت سيتها از نظر ارزش غذايي خصوصاً از نظر اسيد هاي چرب ، غير اشباع آلي ، اندازه و ميزان تفريخ آنها بستگي دارد. بر طبق آمار در سال 1992 مصرف سالانة سيست آرتميا حدود 2000 تن بر آورد شد كه سالانه حدود 15 تا 20 در صد بر نياز جهاني آن افزوده مي شود ( نوري ، 1375) .
امروزه آمريكا ، برزيل و چين بزرگترين توليد كنندگان سيست و بيوماس آرتميا در جهان مي باشند و آمريكا به تنهايي 70% بازار جهاني آرتميا را دراختيار دارد و سالانه ميليون ها دلار از اين تجارت سود مي برد . جالب اينكه كشورهاي نظير تايلند و ويتنام بدون دارا بودن زيستگاه طبيعي آرتميا و فقط با پرورش مصنوعي آن سالانه هزاران تن بيوماس و سيست آرتميا توليد مي كنند . ايران با بر خور داري از بزرگترين زيستگاه آرتميا يعني درياچه اروميه با وسعت 6000كيلو متر مربع مي تواند با استفاده از هكتار ها زمين غير زراعي حاشيه درياچه اروميه جهت فعاليتهاي توليدي ـ اقتصادي بسيار سود آور و ايجاد اشتغال براي هزاران نفر استفاده نمود. با توجه به تجربيات بدست آمده در نقاط مختلف جهان به طور متوسط به ازاي هر 100 هكتار زمين براي پرورش آرتميا حد اقل 50 نفر كارگر ساده ، 10 نفر كارگر آموزش ديده ، 6 نفر كارشناس و يك نفر متخصص مي توانند در مزارع پرورش آرتميا مشغول به كار شوند (اسكندري ، 1380).
سرمايه گذاري ثابت به ازاي هر 100 هكتار زمين در حدود دو مليارد و پانصد هزار ريال بر آورد مي شود در حاليكه سالانه مي تواند حدود پانزده هزار كيلو سيست خشك و حد اقل 100 تن بيوماس آرتميا توليد كند . با توجه به اينكه ارزش سيست آرتميا در بازار هاي جهاني با توجه به كيفيت آن حدود 120 تا 200 دلار مي باشد . بنابراين فقط ارزش سيست توليدي در يك سال با احتساب پائين ترين قيمت در همان سال اول حدوداً يك ميليون و هشتصد هزار دلار معادل پانزده ميليارد و چهارصد ميليون ريال يعني 3 برابر كل سرمايه گذاري ثابت و غير ثابت مي باشد ( اسكندري ، 1380) . يعني سود آوري اين سرمايه گذاري از همان ابتدا در حدود 10 ميليون ريال به ازاي هر صد هكتار زمين در سال بر آورد مي شود و بي ترديد ميزان سود آوري از سال دوم توليد كمتر از 12 ميليارد ريال نخواهد بود (نوري و آق 1379).
اشكال متفاوت آرتميا براي استفاده در پرورش آبزيان
دليل اصلي استفاده از آرتميا اسيد هاي چرب n-3 آن مي باشد كه در تغذيه انواع آبزيان بسيار موثر است . داراي مزاياي ديگري نيز مي باشد كه در ادامه به آنها اشاره مي شود .
سيست هاي پوسته زدايي شده : كوريون يا پوسته سخت روي جنين آرتميا غير فعال آرتميا را مي توان با مواد شيميايي در طي پرورش پوسته زدايي يا جدا نمود. جنين ها در طي اين عمل ضد عفوني مي شوند، بنابراين هر نوع باكتري روي غلاف سيست موجود باشد از بين مي رود ، از خرده شدن پوسته توسط آبزي جلوگيري مي شود ، اندازة آنها نسبت به ناپلي كوچك بوده و پر ارزش تر است در ضمن زمان تفريخ آنها نيز كوتاهتر مي شود . اين نوع آرتميا بيشتر در پرورش مرحلة پست لاروي ميگوي Penaecid استفاده مي شود .
ناپليوس تازه تفريخ يافته : ناپليوس هاي مرحله اول و دوم لاروي آرتميا احتمالاً بيش از مراحل ديگر آرتميا در پرورش آبزيان مورد استفاده قرارمي گيرند . ارزش غذايي آنها به وجود اسيد هاي چرب غير اشباع خصوصاً EPA مربوط مي باشد . از مزاياي آن مي توان به اندازه كوچك ، دارا بودن مواد ذخيره فراوان ، قابل رويت بودن ، دارا بودن اسيد هاي آمينه و دارا بودن مقادير زيادي آنزيم هاي پروتئولتيك اشاره كرد . از اين ناپليوس ها مي توان در پرورش و تغذيه لاروي كليه ماهيان پرورشي وكليه ده پايان بجز لارو گونه هاي Penaeus استفاده كرد.
متاناپليوس : بدليل كمبود مواد غذايي ذخيره اي تا چندين سال قبل ، از اهميت كمتري بر خور دار بودند ولي در سالهاي اخير با معرفي تكنيك هاي غني سازي آرتميا امروزه در سر تا سر جهان مورد استفاده قرار مي گيرند . مهمترين عاملي كه استفاده از آنها را محدود مي كند . اندازة بزرگ آنهاست كه تغذيه توسط لارو آبزيان را مشكل مي سازد .
آرتميا هاي جوان و بالغ : از مزاياي آن افزايش ميزان پروتئين و كاهش ميزان چربي آنهاست كه در پرورش ميگو براي رشد و بلوغ جنسي سريعتر و در پرورش ماهيان آكواريومي استفاده مي شود .
آرتميا هاي خشك و منجمد تحت سرماي شديد : بيوس آرتميا را مي توان به اين طريق نگهداري كرد بدون اينكه تغييري در تركيب غذايي شلن بوجود آيد . امروزه مصرف آن در پرورش لارو سخت پوستان و ماهيان مورد توجه قرار گرفته است (حسيني ، 1377) .
پيشنهادات
مقدار پروتئين آرتمياهاي بالغ درياچه اروميه كه در آزمايشگاه كشت يافته اند ( 3/52% ) با مقدار پروتئين ارتميا هاي بالغ اخذ شده از خود درياچه اروميه ( 2/52 % ) اختلاف نا چيزي دارد.درعوض ميزان چربي آنها به ترتيب 28/14 % و 93/4 % مي باشد كه اختلاف قابل ملاحظه اي دارد . اين اختلاف بدليل تغذيه دستي در آزمايشگاه با موادي مثل سبوس برنج است .
با توجه به اهميت اسيد هاي چرب ضروري 20:5 , 18: 4, 18:3 كه همگي اسيد هاي n-3 مي باشند ، در تغذيه ابزيان و مطالعه مقادير اسيد هاي چرب در گونه هاي مختلف اين نتيجه بدست آمده كه مقادير اسيدهاي چرب از گونه اي به گونه اي ديگر و حتي در داخل يك گونه در طول يك سال فرق مي كند . در مراحل مختلف رشد آرتمياي درياچه اروميه ، بيشترين ميزان اسيد هاي چرب 20:5 (n-3) را درمرحله متا ناپليوس بخود اختصاص مي دهد .
در كل با توجه به بالا بودن ميزان اسيد هاي چرب 18 كربنه گروه n-3 در آرتمياي درياچه اروميه ، اين گونه جزو گونه هاي مناسب براي تغذيه آبزيان آب شيرين محسوب مي شود .
از آغاز تحقيقات علمي بر روي آرتمياي درياچه اروميه زمان زيادي نمي گذرد در نتيجه اطلاعات كاملي از اين گونه بخصوص در دسترس نمي باشد اين اطلاعات حاصل نمي شود مگر با انجام تحقيقات مكرر و مستمر درمراكز تحقيقاتي تخصصي . يكي از زمينه هاي تحقيقاتي بسيار اساسي در اين ارتباط مطالعه ارزش غذايي آرتميا است كه مي بايستي بطور مستمر و متناوب انجام گيرد .
از سويي با توجه به اهميت اقتصادي آرتميا و نقش آن در پرورش آبزيان و با توجه به اينكه كشت و پرورش انبوه آرتميا در كشور هاي مختلف نظير چين ، تايلند و ويتنام نتايج موفقيت اميزي را بهمراه داشته است انجام طرح هايي جهت اجراي چنين پروژه هايي در ايران بخصوص در اطراف درياچه اروميه ضروري است . كشت و پرورش آرتميا بصورت انبوه مي تواند با توجه به قيمت جهاني آن ( 90 تا 120 دلار در هر كيلو ) مي تواند در زمينه صادرات ميزان زيادي ارز آوري نيز بهمراه داشته باشد .
تقدير و تشكر
بدينوسيله از زحمات جناب آقاي دكتر آق كه زحمت ويرايش اين مقاله و همچنين زحمت راهنمائي اينجانب را در طي انجام طرح تعيين ميزان پروتئين و چربي آرتميا اورميانا (1380 ) كشيدند و همچنين جناب آقاي فضلي كه منايع جديد را در اين زمينه در اختيار اين جانب قرار دادند تقدير و تشكر مينمايم .

فهرست منايع
آق ، نوري . نقش آرتميا در شكوفائي اقتصادي استان اذربايجان غربي ، طرح تحقيقاتي سازمان مديريت و برنامه ريزي استان آذربايجان غربي ، 1380 .
اسكندري ، آرمين . بررسي كاريولوژي آرتميا اورميانا ، پايان نامه دورة دكتراي دامپزشكي ، 1380 .
اكبر پور ، مهزاد . تعيين ميزان پروتئين و چربي آرتميا اورميانا ، طرح تحقيقاتي دانشجويي مركز تحقيقات آرتميا درياچه اروميه ، 1380 .
حسيني ، سيد حسين . بررسي ارزش غذايي آرتمياي درياچه اروميه با تأكيد بر تركيب اسيد هاي چرب آن در مراحل مختلف رشد ، پايان نامه دورة دكتراي دامپزشكي ، 1377.

5- Bengston,Sorgeloos . Use of artemia as a food source of aquaculture. Artemia Biology, CRC Press Inc, Fflorida, 1991 .
6- Dhont, Sorgeloo s.Preperation and use of artemia as food for shrimp and prown larvae. Crustacean Aquacult uer, CRC press Inc, Florida, 1993.
7- Legar, sorgeloos. The nutrition value of artemia. 1987.
8- Legar, sorgeloos. The use and nutrition value of artemia as a food source. 1986.

پارس بيولوژی به هيچ گروه ياسازماني وابسته نيست

استفاده از مطالب اخبار و عکسهای اين سايت با ذكر منبع مجاز استinfo@parsbiology.com

hamed3751
30 May 2006, 09:05 AM
با سلام خدمت دوستان و اساتید
دوستان اگر امکان داره بفرمایید چطور ارتمیا های هچ شده رو از تخم ها و پوسته ها جدا کنم.

باتشکر

Romans
30 May 2006, 10:25 AM
با سلام خدمت دوستان و اساتید
دوستان اگر امکان داره بفرمایید چطور ارتمیا های هچ شده رو از تخم ها و پوسته ها جدا کنم.

باتشکر
دوست عزیز لوله هوا را از درون ظرف خارج کنید و با یک پارچه روی ظرف را بپوشانید چون در تاریکی بهتر در بالای ظرف جمع میشوند و بعداز چند دقیقه پارچه را بردارید و با یک شلنگ هوا ارتمیاها را مکیده و انرا از صافی بگذرانید تا اب نمک ان جدا شود و بعد انرا داخل اب وارد کنید .بهتره در این مرحله پمپ هوا خاموش باشد چون جریان اب سریع انها را پخش میکند. موفق باشید.

Al3l3@S@li
30 May 2006, 10:43 AM
والا تا اونجا كه من يادم مياد،نوزاد آرتميا به سمت نور جذب ميشه.
من خودم موقع نياز اول ليوان رو نزديك نور چراغ ميزارم و بعد از جمع شدن اونا به سمت نور با سرنگ از توي ليوان اونا رو جمع ميكنم.

khoram22
30 May 2006, 11:55 AM
من دوستی توی خرم آباد لرستان دارم که آرتمیا ی تازه هچ شده رو لیتری 400 تومان می فروشه کیفیت کارشم بسیار بالاست نمی دونم چه کار می کنه که آرتمیاش اصلا پوسته نداره وغلظت بالایی هم داره هر وقت میاذ تهران ماهیاشو بفروشه برای من 2 .3 لیتری میاره

Abolfazl2006_p
30 May 2006, 01:03 PM
سلام
من 2 عدد پنکوسی و 2 اسکار و 2 پیرانا همگی در اندازه کوچک در یک اکواریوم دارم
لطفا راهنمایی کنید که به پنکوسی ها چه غذایی بدهم؟و پیرانا ها هم تمایلی به دل گاو نشون نمی دند و نمی دونم چی بهشون بدم؟ :icon_arro
اسکار ها هم غذا را می بلعند ولی اونا از دهان خارج می کنند!!!

masoud1990
30 May 2006, 01:16 PM
برا اسمار ها غذا کوچیکتر بهشون بده

Al3l3@S@li
30 May 2006, 03:10 PM
پيرانا دل نميخوره؟؟؟:icon_twis چه لوس...
دوست عزيز نگران نباش،چند روز گرسنگي بكشه سر عقل مياد.
اگه دل ها رو خرد ميكنيد و به ماهي ها ميدين،از اين به بعد چرخ كنيد،به احتمال زياد خواهند خورد.

siavash2006
30 May 2006, 03:36 PM
اگر ÷نکوسی شما دل نمی خوره شاید از نوع گیاه خواره:icon_surp
میدونید که پنکوسی ها دو نوعند:icon_arro

Abolfazl2006_p
30 May 2006, 03:41 PM
بله گیاهخواره
حالا چی بهش بدم؟؟:icon_arro

siavash2006
30 May 2006, 03:53 PM
البه ماهی های گیاه خوار هم دل گاو چرخ شده و اسفناج رو میخورند ولی از اونجایی که بقیه ماهی ها هم اون رو نمیخورن شاید اون رو خوب چرخ نکردی یا شاید فاسد شده:icon_eek:
البته اگه ماهی ها غذای خشک وآماده رو هم نمیخورند به دنبال بیماری باش:icon_cry:

sina69
31 May 2006, 06:41 PM
دوستان یه سئوال:
به کت فیش چی میدین میخوره؟
من واسه کت فیشم لوفاک درشت میریزم میره پایین و میخوره. اما فکر میکنم رشدش خیلی کمه. تو یه سال حدود 10 سانت بیشتر رشد نکرده.(دو بندی بود که خریدم الان حدود 12-13 سانته) غذای خاصی هست که به دردش بخوره؟

masoud1990
31 May 2006, 11:05 PM
به نظر من که رشد خوبی داشته

Discus
31 May 2006, 11:32 PM
با سلام

به نظر من کت فیش رو تحویلش نگیرید بهتر است . من یکی داشتم که آنقدر ماهی ها رو اذیت کرده که آخر نزدیک بود توسط ردتیل خورده بشه .
در ضمن کت فیش همه چیز می خورد .

hellboy11sep
1 June 2006, 01:47 AM
بهترین غذا برای پنگوسی ، لوفاک است . تا به غذا خوردن در محیط جدید عادت کند.

برای پنگوسی های گیاه خوار به علت بینایی ظعیف و حس بویایی قوی ، باید از غذاهایی استفاده شود که بو دارند و ماهی از وجود آنها مطلع می شود.

ولی لوفاک خیلی سریع فاسد می شود و باقیمانده آن را باید از کف آکواریوم جمع کرد.

اگر ماهی های شما کوریدوراس مشکل ندارند ، این ماهی در واقعا برای جمع آوری غذاهای کف آکواریوم ،معجزه می کند.

http://www.aquariumtropicana.co.uk/Images/Fish%20Pictures/albino%20catfish.JPG

MetMet
2 June 2006, 08:46 PM
دوستان یه سئوال:
به کت فیش چی میدین میخوره؟
من واسه کت فیشم لوفاک درشت میریزم میره پایین و میخوره. اما فکر میکنم رشدش خیلی کمه. تو یه سال حدود 10 سانت بیشتر رشد نکرده.(دو بندی بود که خریدم الان حدود 12-13 سانته) غذای خاصی هست که به دردش بخوره؟

با سلام:
تترا یه قرص هایی برای ماهی های کف خوار داره که تقریبآ هر بستش120 تا قرص داره برای هر ماهی 1 قرص بندازید.بوش که تو آب پیچید خود ماهی میاد و پیداش میکنه و خوبم میخوره!:icon_excl (قرص ها خیلی مقوی اند)
معمولآ ماهی های دیگه اصلآ طرفش نمیرن:icon_mrgr
ولی من اسکار دیدم که این قرص ها رو از دل هم بیشتر دوست داشته:icon_mrgr

RoSo
2 June 2006, 08:49 PM
دوستان من در یک تاپیک خوندم که جناب کاوشگر گفته بودن برای غذا دادن به دلقک باید غذا رو ریخت کف !!!
حالا مشکل اینه که چطور اینکار رو انجام بدیم؟ من این مشکل رو با دلقک و بلک گوست دارم. موقع غذا دادن این 2 تا نمیان به سطح آب.ماهیهای دیگه هم نمیذارن که غذا به کف تانک برسه. حالا باز بلک گوست وقتی خیلی گرسنه باشه به کف نوک میزنه ولی تاحالا ندیدم دلقک کف رو نوک بزنه. چیکار کنم؟ البته هر 2 خیلی درشت هستن و فکر نمیکنم کمبود غذا داشته باشن ولی میخوام بدونم چطوری بهتر به دلقک غذا بدم.
ممنون

MetMet
2 June 2006, 09:32 PM
با سلام:
دلقک های من بیومر رو خیلی دوست دارن!:icon_wink زودم میره کف آب/مقدار زیادش آب و یه رنگ خاصی میکنه/گلد فیش هام این غذا رو دوست دارن.
میتونید وقتی مقداری غذای مورد نظرتونو یه ور آکواریوم میریزین و ماهی ها مشغول غذا خوردن هستند از طرف دیگه ی تانک مقداری غذا برای دلقک ها و بلک گوست بریزین تا بره پایین.:icon_surp

RoSo
2 June 2006, 09:43 PM
میتونید وقتی مقداری غذای مورد نظرتونو یه ور آکواریوم میریزین و ماهی ها مشغول غذا خوردن هستند از طرف دیگه ی تانک مقداری غذا برای دلقک ها و بلک گوست بریزین تا بره پایین.:icon_surp
مشکل اینجاست که دلقک اصلاً دنبال غذا نمیگرده و فقط برا خودش ورجه وورجه میکنه. بلک گوست هم از لونه اش بیرون نمیاد هرکار میکنم.مگر اینکه خیلی گرسنه باشه و چراغ هم خاموش باشه.

Blaze
2 June 2006, 10:11 PM
دوستان من در یک تاپیک خوندم که جناب کاوشگر گفته بودن برای غذا دادن به دلقک باید غذا رو ریخت کف !!!
حالا مشکل اینه که چطور اینکار رو انجام بدیم؟ من این مشکل رو با دلقک و بلک گوست دارم. موقع غذا دادن این 2 تا نمیان به سطح آب.ماهیهای دیگه هم نمیذارن که غذا به کف تانک برسه. حالا باز بلک گوست وقتی خیلی گرسنه باشه به کف نوک میزنه ولی تاحالا ندیدم دلقک کف رو نوک بزنه. چیکار کنم؟ البته هر 2 خیلی درشت هستن و فکر نمیکنم کمبود غذا داشته باشن ولی میخوام بدونم چطوری بهتر به دلقک غذا بدم.
ممنون

سلام دوست عزیز

شما برای غذا دادن به دلقک میتونید از کرم خونی منجمد ماهیران استفاده کنید ، با چنان

سرعتی میان که متعجب میشی ،بهترین راه اینه که غذا ماهیهای دیگه رو یه گوشه بریزی بزاری سیر بشن ، و بعد از اون

از کرم خونی استفاده کنی اما بازم اگر ماهیت گوشه گیره و ماهیای دیگه غذا رو درو کردن، براش

قرص های tabimin tetra بگیر ، کلا همه ماهیها میخورنش چون دارای موادی مغذی با کیفیت مناسبی هستش ،

اما بیشتر برای دلقک ، کوریدوراس و کت فیش ها تهیه شده . بلک گوستت

هم از همون میخوره ، برای تغذیه بلک گوست ، موقعی که لامپ رو خاموش میکنی یه کم غذایی مثل لوفاک

یا یکی از همین قرصا بریز ، کلن شب کارن همه جا رو سر میزنن و خورده غذا میل میفرمایند .

اما اگر یه کم صبر هم داشته باشی ، میتونی عین بلک گوست جناب انوش با دست خودت بهش غذا بدی ، از غذاهایی

که روی سطح آّب می ایستند یا مخلوط دل چرخ شده در تکه های کوچک .

موفق باشید .

RoSo
2 June 2006, 10:27 PM
سلام دوست عزیز
شما برای غذا دادن به دلقک میتونید از کرم خونی منجمد ماهیران استفاده کنید ، با چنان
سرعتی میان که متعجب میشی ،بهترین راه اینه که غذا ماهیهای دیگه رو یه گوشه بریزی بزاری سیر بشن ، و بعد از اون از کرم خونی استفاده کنی اما بازم اگر ماهیت گوشه گیره و ماهیای دیگه غذا رو درو کردن، براش
قرص های tabimin tetra بگیر ، کلا همه ماهیها میخورنش چون دارای موادی مغذی با کیفیت مناسبی هستش ،
اما بیشتر برای دلقک ، کوریدوراس و کت فیش ها تهیه شده . بلک گوستت
هم از همون میخوره ، برای تغذیه بلک گوست ، موقعی که لامپ رو خاموش میکنی یه کم غذایی مثل لوفاک
یا یکی از همین قرصا بریز ، کلن شب کارن همه جا رو سر میزنن و خورده غذا میل میفرمایند .
اما اگر یه کم صبر هم داشته باشی ، میتونی عین بلک گوست جناب انوش با دست خودت بهش غذا بدی ، از غذاهایی که روی سطح آّب می ایستند یا مخلوط دل چرخ شده در تکه های کوچک .
موفق باشید .
بلک گوست معمولاً کرم فشرده میخوره و میاد رو آب و یک تکه بزرگ رو میبره و میخوره.میونه خوبی با دل و کرم خونی اینا ندارم چون آب رو کثیف میکنن.این قرص ها که شما میگید اگر از همون تتراها باشن که برای رنگ ماهی مفید هستن که اینا فقط ویتامین دارن و ارزش غذایی ندارن.
در مورد غذا دادن با دست به بلک گوست هم من هرکار کردم نشده. باید دستم رو کامل ببرم توی تانک یا در سطح آب نگه دارم میاد؟

Blaze
3 June 2006, 02:31 AM
اگر از دل به مقدار کم کم و کاملا یخ زده استفاده کنید آلودگی بسیار کم میشه ولی خب بازم سلیقه ای هست.

حالا جالب اینجاست ، از توبیفکس من بیزارم ، چون همه ماهیام اول میخورن بد تف میکنند آبو به گند محض میکشن !! بعضی وقتا گرسنه نگهشون میدارم از این غذا بعنوان تنوع غذایی میدم که تف نکنن ولی بازم تف میکنند حسابی که آبو خراب کردند کرمهای شناورو میخورند .

اما در مورد کرم خونی منجمد ،
معتقدم که برای رشد ماهی بسیار مناسبه ، اگر به میزان کافی استفاده بشه اصلا آلوده نمیکنه و یک باید هستش تا ماهی شاداب باشه . خودتون قضاوت کنید:

وقتی از این غذا استفاده میکنید چه تحرکی تو ماهیها برای تصاحب لقمه های لذیذ کرم خونی میبنید ؟

شما خودتون حاضرید برای همیشه از همبرگر لذیذ آبدار بگذرید چون fat داره ؟

حرف دوستمون یادمون نره ، اگر براشون شرایط سوییس فراهم نمیشه ، حداقل تو حالت معتدل باشه افغانستان نشه.

والاه من از همین قرصا برای بچه ماهی هم استفاده کردم و نتیجه قابل توجهی گرفتم . حاوی ویتامین هستند ولی اینکه ارزش غذایی ندارن رو مخالفم چون بچه ماهیهای من رشد خوبی دارند ، البته اگر منظورتون اینه که به عنوان غذای مکمل استفاده بشه ، موافقم چون از وقتی دل به غذاشون اضافه کردم سرعت رشد 3 تا 4 برابر شد .

این قرصها ، جهت مصرف غذایی هستند نه صرفا رنگ ، برای بهتر شدن رنگ محصولی به نام tetra rubby موجوده که من خودم استفاده کردم ، ولی تغییر ندیدم .
برای بهبود رنگ از میگوهای خشک شده کوچک ماهیران استفاده میکنم و سورم ها و زندانی به شدت حال میکنند ولی اسکار تف تف میکنه !

در مورد غذا دادن با دست که ، ماهیا که حسابی گرسنه باشند وقتی بالای سطح آب هم بگیری میپرن ، ولی من انگشتمو تا یک بند به داخل میبرم ، اونا هم غذا رو میخورن هم انگشت منو !
ولی چون کوچیکن مشکلی نیست .

در مورد غذا دادن با دست بهتره باقی دوستان از جمله دوست بزرگوارمون انوش هم نظر بدن .

شادکام باشید .

Nima1989
3 June 2006, 12:46 PM
چند روز پیش به بلک گوستم با دست غذا دادم ، جالب بود

Anoush
3 June 2006, 12:52 PM
در مورد غذا دادن با دست به بلک گوست هم من هرکار کردم نشده. باید دستم رو کامل ببرم توی تانک یا در سطح آب نگه دارم میاد؟

با سلام،

من برای غذا دادن دستم رو کامل داخل اب میکنم غذا رو بین دو انگشت شست و وسطی میگیرم و مدتی نگه میدارم اگر هیچکدام از ماهی ها سراغ غذا نیامدند، با انگشت سبابه به دو انگشت دیگه ضربه میزنم. غذا کم کم داخل اب پخش میشه و ماهی ها با احتیاط نزدیک میشن و از غذای پخش شده میخورند. غذا که تمام شد دستم را خارج میکنم و فردا همین کار را تکرار میکنم. اگر هر کدام از ماهی ها بسراغ غذا امدند دستم را نگه میدارم تا غذا تمام شود و دیگر این کار را تکرار نمیکنم تا فردا.

2785

روزی میرسد که حتا لوچ دلقک هم از دستتان غذا میخورد (البته با احتیاط) البته هنوز تنوپومای ctenopoma من ترجیح میدهد زیر دستم رژه برود تا اگر تکه ای افتاد فورن انرا ببلعد.

سلامت باشید

RoSo
3 June 2006, 01:03 PM
انوش جان ممنون از راهنماییتون. یه سوال دیگه............
بلک گوست دندان نداره؟ یعنی گاز نمیگیره؟؟؟ دلقک رو من دندوناش رو دیدم و به نظر خیلی هم تیز میاد و اگر اشتباهاً دست رو بجای غذا بگیره بیچاره میکنه آدم رو. حالا بلک گوست گاز میگیره یا نه؟ بلک گوست من دقیقاً هم اندازهء مال شماست.

Nima1989
3 June 2006, 01:07 PM
چند مدت غذا رو میریختم بالای سرش و دستم رو هم داخل اب نزدیک غذا میزاشتم
کم کم غذا رو با دست داخل اب گذاشتم از دستم غذا رو گرفت

Romans
3 June 2006, 01:21 PM
سلام
من هم یک بلک گوست 20 سانتی داشتم که به خاطر وجود کت فیشهای حریص غذا گیرش نمیومد و من هر شب بعدا خاموش کردن چراغ اکواریوم مقداری دل را در کوشه اکواریوم خیلی ارام وارد اب میکردم و این ماهی باهوش به سرعت و دور از دید کت فیشها می امد و غذا را از دست من میگرفت و هیچ مشکلی هم از بابت دندان و گاز گرفتن ماهی برایم پیش نیامده بود.در مورد غذا دادن با دست من مشکل دارم چون دستهام پر مو هست و اگر دستم را داخل اب بکنم حیوونی ماهیها فکر میکنند رتیل افتاده تو اب :icon_arro

Anoush
3 June 2006, 01:54 PM
یه سوال دیگه............بلک گوست دندان نداره؟ یعنی گاز نمیگیره؟؟؟ دلقک رو من دندوناش رو دیدم و به نظر خیلی هم تیز میاد و اگر اشتباهاً دست رو بجای غذا بگیره بیچاره میکنه آدم رو. حالا بلک گوست گاز میگیره یا نه؟ بلک گوست من دقیقاً هم اندازهء مال شماست.

بلک گوست دندون نداره گاز هم نمیگیره ولی دهان بزرگی داره که غذا رو کامل می بلعه. دلقک من گاهی اشتباهی به انگشتم نوک میزنه ولی ازیتم نمیکنه. گاهی که دستم رو تا ارنج داخل اب میکنم تا فرضن جای چیزی رو تغییر بدم نوک زدن دیسکس ها به ساعدم گاهی بی اختیار دستمو می پرونه به بیرون و احساس سوزش ایجاد میکنه.

masoud1990
3 June 2006, 03:52 PM
من یه غذا دست کردم از ترکیب دل گاو + لوفاک + غذای ماهیران به نام انرژی زا + گوت چرخکرده گاو اینا همه رو باهم چرخ کردم بعد ریختم تو مخلوط کن حالا وقتی ماهی ها می خورنش مخصوصا اسکار ها وقتی میخورن از اب شششون خورده غذا بیرون میاد ولی این غذا ههه بوی مدفوع میده

Discus
4 June 2006, 08:01 PM
با سلام

دوستان آیا می شه با دست به پنگوسی باله بلند غذا داد ؟:icon_razz :icon_lol:
من برای خوش رنگ شدن این ماهی چه غذایی بدم ؟ هر نوع پیشنهاد پذیرفته می شود .

Al3l3@S@li
5 June 2006, 10:07 AM
پنگوسي هم مگه خوشرنگ ميشه؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!

Discus
5 June 2006, 12:26 PM
پنگوسي هم مگه خوشرنگ ميشه؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!

پنگوسی مگه دل نداره .:icon_cry: :icon_lol:
اما در کل پنگوسی هم هم می تونه خوشرنگ و خوشکل باشه و هم زشت

sina69
5 June 2006, 07:09 PM
من یه مشکلی برای غذل دادن به ماهیام دارم.
1.فقط دل میخورن و هیچ غذای دیگه ای نمیخورن! لوفاک، بیومار، غذای رنگ، هر چی میریزم میره کف و لب نمیزنن.
2. فقط روزی یه بار غذا میخورن. صبح که بهشون غذا میدم دیگه غذا نمیخورن. حتی دل هم بدم میره کف.
چی کار کنم؟؟؟

راستی غذایی رو هم که دوست خوبم MetMet عزیز برای کت فیش فرموده بودن گرفتم.البته مارک تترا نبود، ویتاکرافت گرفتم.
یه چیز جالب دیگه اینکه دو روزه با دست به ماهیام غذا میدم. حتی سیلور دالر که همیشه فرار میکنه و خیلی ترسوئه خیلی راحت (البته با احتیاط) میاد و غذا رو میخوره.

Blaze
5 June 2006, 08:40 PM
شما غذا رو کم کن ، حتی تا بیش از 3 بار هم میخورند ، چون کاملا توی یک وعده سیر میشن این مساله پیش اومده .
خودم تجربه داستان شما رو داشتم .

در مورد اینکه فقط دل میخورن ، بهتره که ، هم هزینت کم میشه هم دل بسیار مقویه ، کرم خونی منجمد رو امتحان کن ، آرتمیا درشت خشک شده ماهیران هم اکثرا میخورن ولی اون دو تا بهتره .

اگکر حتما میخوای یک غذای مخصوص رو بدی ، با دل کمیشو قاطی کن ، یواش یواش عادتشون بده ، و میزانشو هر چند روز یک بار بسته به خوراک ماهیات افزایش بده .

موفق باشید .

masoud1990
5 June 2006, 09:34 PM
من یه غذا دست کردم از ترکیب دل گاو + لوفاک + غذای ماهیران به نام انرژی زا + گوت چرخکرده گاو اینا همه رو باهم چرخ کردم بعد ریختم تو مخلوط کن حالا وقتی ماهی ها می خورنش مخصوصا اسکار ها وقتی میخورن از اب شششون خورده غذا بیرون میاد ولی این غذا ههه بوی مدفوع میده
این خورده ها چیه از ابشوششون میزنه در بعهد من لوفاک رو زیاد ریختم این غذا برای ماهی مورد ایجاد نمیکنه؟

julius_sezar
5 June 2006, 09:48 PM
با سلام

دوستان آیا می شه با دست به پنگوسی باله بلند غذا داد ؟:icon_razz :icon_lol:
من برای خوش رنگ شدن این ماهی چه غذایی بدم ؟ هر نوع پیشنهاد پذیرفته می شود .
سلام
دوست خوبم ديسكاس فكر نكنم اين كار عملي باشه اگر هم باشه خيلي زحمت مي خواد تا عادت كنه چون پنكوس ديدش مشكل داره يا به قوله دوستان ضعيفه !! نمي تونه همچون ساير ماهي ها مثل سورم .اسكار .آروانا و ... شما و غذاتونو خوب ببينه و هم اينكه ماهي هاي ميشه گفت ترسويي هستند نمي تونن از دست شما غذا رو بگيرن !!!
من كه همين دو دليل و مي دونستم !!

sina69
6 June 2006, 12:09 AM
شما غذا رو کم کن ، حتی تا بیش از 3 بار هم میخورند ، چون کاملا توی یک وعده سیر میشن این مساله پیش اومده .
خودم تجربه داستان شما رو داشتم .

در مورد اینکه فقط دل میخورن ، بهتره که ، هم هزینت کم میشه هم دل بسیار مقویه ، کرم خونی منجمد رو امتحان کن ، آرتمیا درشت خشک شده ماهیران هم اکثرا میخورن ولی اون دو تا بهتره .

اگکر حتما میخوای یک غذای مخصوص رو بدی ، با دل کمیشو قاطی کن ، یواش یواش عادتشون بده ، و میزانشو هر چند روز یک بار بسته به خوراک ماهیات افزایش بده .

موفق باشید .

مرسی دوست عزیز. اصرار من برای چند نوع غذا دادن فقط این بود که دوستان گفته بودن که ماهی ها رو به یک نوع غذا عادت ندید.حالا چه اشکالی پیش میاد اگه یه بار غذا بخورن و کاملا سیر بشن به جای اینکه چند بار غذا بخورن و سیر نشن؟
فرمایش شما رو هم حتما برای غذای رنگ ماهی انجام میدم چون پرت زردم حسابی رنگ و روش رفته!
در ضمن مغازه دار آکواریوم ماهی طلایی میگفت به ماهیات لوفاک نده اما دلیلش رو نمیگفت. راست گفته؟؟؟؟

این خورده ها چیه از ابشوششون میزنه در بعهد من لوفاک رو زیاد ریختم این غذا برای ماهی مورد ایجاد نمیکنه؟

من اگه جای شما بودم این غذا رو به ماهیام نمی دادم.

Blaze
6 June 2006, 01:12 AM
مرسی دوست عزیز. اصرار من برای چند نوع غذا دادن فقط این بود که دوستان گفته بودن که ماهی ها رو به یک نوع غذا عادت ندید.حالا چه اشکالی پیش میاد اگه یه بار غذا بخورن و کاملا سیر بشن به جای اینکه چند بار غذا بخورن و سیر نشن؟
فرمایش شما رو هم حتما برای غذای رنگ ماهی انجام میدم چون پرت زردم حسابی رنگ و روش رفته!
در ضمن مغازه دار آکواریوم ماهی طلایی میگفت به ماهیات لوفاک نده اما دلیلش رو نمیگفت. راست گفته؟؟؟؟

شما اگر اون یک وعده غذای کامل رو توی چند وعده تقسیم کنید ، توی رشد ماهی تاثیر بهتری داره ، خودم تجربه کردم .
در ضمن شما خودت در نظر بگیر اگر سه وعده غذاتو همیشه توی یک وعده بخوری چه حالی بهت دست میده ؟

اصرار شما مبنی بر تنوع غذایی بسیار پسندیده هستش ، فقط توی انتخاب غذا ، میتونی نوعی غذا رو به ماهی تحمیل کنی ، یا یک غذای جایگزین اتنخاب کنی ، چیزی که زیاده غذا هست . اگر رشد سریع ماهی براتون مهمه دل + میگو و کرم خونی منجمد بشدت توصیه میشه .

لوفاک رو من هیچ وقت نگرفتم چون کف آکوآریوم میشینه و معمولا ماهیها سراغش نمرن بجز اونهایی که کف خوارن ، بشدت در آلودگی آب نقش داره .

موفق باشید .

Anoush
6 June 2006, 05:02 PM

وقتی غذا زیاد پودر شده باشه و ماهی تکه ای بزرگ رو ببلعه عمومن ذرات ریز غذا از ابشش اون خارج میشه.

بوی نامطبوع غذای دست ساز شما فکر کنم فقط بخاطر لوفاک هست. از اسمش هم پیداست که ********!
یکی از بدبو ترین غذا های ماهیست که من یک بار هم مصرف نکردم.

masoud1990
6 June 2006, 05:38 PM
اما خیلی حالبه العان حتی کت فیش و وریدورس ها هم برای خوردن این روی اب میان:icon_twis اما اسکار ها که اجازه خوردن به اینا نمیدن:icon_mrgr ضمنا تقریبا 40 درصد گوشت ریختم(30دل+30گاو) 40 درصد لوفاک 10 درصد کرم خونی خشک شده 10 درصد غذاییی با نام انرژی محصول ماهیران شما هم امتحان کنید ماهی های من که سرو دس میشکونن:icon_arro :icon_cool من این دفعه لوفاک رو بزرکتر میریزم پس

sina69
7 June 2006, 01:41 AM
دوستان من تو یه وبلاگ خوندم که نوشته بود به مخلوط دل و اسفناج و میگو، کمی ژلاتین و آرد سبوس(فکر کنم) اضافه کنید. احیانا آرد و ژلاتین ماهیا رو اذیت نمیکنه؟

ghalandaran
7 June 2006, 09:03 AM
دوستان من تو یه وبلاگ خوندم که نوشته بود به مخلوط دل و اسفناج و میگو، کمی ژلاتین و آرد سبوس(فکر کنم) اضافه کنید. احیانا آرد و ژلاتین ماهیا رو اذیت نمیکنه؟

با سلام و احترام

من هم اين مطلب را خواندم و اين كار را كردم ماهي ها همانطور كه قبلا مخلوط دل و اسفناج را مي خوردن اين را هم خوردن البته من يك هفته بيشتر بهشون اين غذا را ندادم چون تو هيچ كتابي اين فرمول را نديده بودم در هر صورت فكر نميكنم مشكلي داشته باشه تا نظر دوستان چي باشه

Romans
7 June 2006, 12:42 PM
سلام
در مورد دل چرخ شده بهتره که به صورت خالص و در صورت تمایل به همراه اسفناج و در یک وعده به ماهیها داده شود و از اضافه کردن مواد غذایی دیگر به این غذا تا حد امکان خوداری نمایید و از این غذا به عنوان وعده اصلی بین ساعت 9 صبح تا 12 ظهر و یک وعده هم از گرانولهای متنوع تترا و کرم خونی به عنوان وعده دوم و بین ساعت 5 تا 7 بعداز ظهر استفاده کنید و از مصرف غذاهای متفرقه و ترکیبی غیر استاندارد و ازمایش نشده بپرهیزید.البته این برنامه برای ماهیهای متوسط و بزرگ و با توجه به تعداد و نوع انها قابل تغییر و تنوع میباشد ( دیسکس - انجل و انواع دیگر سیکلیده ها ). ماهیهای کوچک و زنده زاها را میتوان با غذای پولکی تترا و گرانول مخصوص انها و میگوی خشک شده تغذیه کرد و هفته ای دو روز هم از دل چرخ شده خیلی ریز که به رشد و شادابی انها کمک میکند.موفق باشید.

ghalandaran
7 June 2006, 06:03 PM

با سلام و احترام

آدرس اون وبلاگ اينه www.persian-aqua.blogspot.com
به نظر موجه و علمي مي آد

ارادتمند قلندران

sina69
8 June 2006, 11:43 AM
دوستان من هنوز با غذا دادن به پلی پتروس و نایفم مشکل دارم.:icon_cry: :icon_redf
نایفم که رسما شده کف خوار و میاد از ماسه های کف غذا پیدا میکنه(البته اگه پیدا کنه!!!):icon_redf
پلی پتروسم هم که داره از گشنگی میمیره.
دل که میریزم به ته آکواریوم نمیرسه که اینا بیان بخورن، خودشونم نمیان بالا که غذا بخورن.
تو یه مطلب خوندم که پلی خیلی دوست داره از دست غذا بگیره من هم برا اینکه گشنه نمونه سعی در اینکار داشتم اما فایده نداشت.دستم رو تا دو سانتی اش هم می برم ، نمیترسه اما غذا هم نمیخوره تا ماهیای دیگه میان و از دستم میگیرن و نوش جان میکنن.
تو رو خدا بگید چی کار کنم؟؟
از این قرصای مخصوص ماهیای کف خوار هم گرفتم اما سیلور دالرام امون نمیدن به کف برسه تا کت فیشم بخورتشون. دیروز هم دیدم که پلی ام از گشنگی یه دونه از این قرصا رو درسته خورد!!!
دیگه موندم چی کارشون کنم.
بیومار هم بخوام بریزم بره کف تا کت فیشم بخوره، شنیدم که نباید سیلور دالر بیومار بخوره ممکنه ورم روده بگیره! اما اینا که نمیفهمن و مثل چی میخورن.
فقط
HELP

Al3l3@S@li
8 June 2006, 03:24 PM
خب شما اگه خيلي نگراني ميتوني با روش هاي فيزيكي(كتك كاري)به پوليپتروست غذا بدي.به اين صورت كه غذا رو بنداز توآب و با تور ماهي گيري غذا رو تا كف آكواريوم اسكورت كن تا ماهي هاي ديگه نخورن.انقدر غذا رو توي تور دستي نگهدار تا ماهي موردنظرت بيادطرفش و بخورتش.

sina69
8 June 2006, 05:38 PM
مرسی اما روش بهتری رو میخوام.
با پلی میشه این کار رو کرد (هر چند میخوام عادتش بدم بیاد خودش غذا رو مثل بقیه از دستم بگیره) اما با نایف نمیشه این کار رو کرد چون میترسه و در میره.
باز هم سپاس از پاسخگوییتون

Blaze
9 June 2006, 03:01 AM
خب شما اگه خيلي نگراني ميتوني با روش هاي فيزيكي(كتك كاري)به پوليپتروست غذا بدي.به اين صورت كه غذا رو بنداز توآب و با تور ماهي گيري غذا رو تا كف آكواريوم اسكورت كن تا ماهي هاي ديگه نخورن.انقدر غذا رو توي تور دستي نگهدار تا ماهي موردنظرت بيادطرفش و بخورتش.

روش هاي فيزيكي(كتك كاري) :icon_sad: :icon_razz

آقا این اسکورت غذا باعث نمیشه بقیه ماهیها سکته بزنن در جا ؟
میرم دست ببرم سمت مخزن ، ماهیها چنان میخوان فرار کنند که خدا میدونه وای به اینکه اینجوری تور توی آب نگهداریم !

حالا جدا از شوخی ، میخورن واقعا ؟ تجربه این ماهیو نداشتم ، ولی باقی ماهیها رو دیدم که اگر سالم باشند و گرسنه ، حالت وحشی برای غذا خوردن پیدا میکنند ، حتی گوپی !!

Blaze
10 June 2006, 01:01 AM
سلام دوستان

برای تغییر رنگ و بهبود آن ، بجز tetra rubby , میگو

کسی هورمون میدونه کجا میفروشند ؟ به چه قیمتی ؟

مثل همونهایی که برای بهبود رنگ دیسکس استفاده میکنند .

با تشکر

sina69
10 June 2006, 10:09 AM

آقا مرسی. برای پلی پتروسم از همین روش استفاده کردم و قلق ماهی نایفم رو هم خودم پیدا کردم. الان دیگه همشون خیلی راحت غذا میخورن.

B@B@K
13 June 2006, 02:21 AM
سلام فرقtetra bits وtetra prima در چيست؟

salim
14 June 2006, 09:01 PM
سلام
من يك پنكوس ويك اسكارويك دراگون دارم كه غذا نميخورند

لطفا مرا راهنمايي كنيد
متشكرم

masoud1990
14 June 2006, 11:04 PM
چند وقته انداختیشون تو اب

sina69
15 June 2006, 10:04 AM
سلام
من يك پنكوس ويك اسكارويك دراگون دارم كه غذا نميخورند
لطفا مرا راهنمايي كنيد
متشكرم

به تانک که عادت کنن خودشون میان غذا میخورن. جای نگرانی نیست.

sina69
15 June 2006, 10:09 AM
دوستان من تا حالا از غذاهای تترا استفاده نکردم. اگه امکانش هست دوستان یه لیست از اسم غذاها و فواید هر غذا(بیشتر به چه منظور استفاده میشه) رو قرار بدن. البته اگه قیمت رو بگذارید بسیار بسیار سپاسگذار میشم.
با سپاس

ghalandaran
15 June 2006, 01:15 PM
دوستان من تا حالا از غذاهای تترا استفاده نکردم. اگه امکانش هست دوستان یه لیست از اسم غذاها و فواید هر غذا(بیشتر به چه منظور استفاده میشه) رو قرار بدن. البته اگه قیمت رو بگذارید بسیار بسیار سپاسگذار میشم.
با سپاس

با سلام و احترام

دوست گرامي تنوع محصولات تترا بسيار زياد است كه با توجه به نوع ماهي كه نگهداري مي كنيد و يا مكمل هاي غذايي كه مي خواهيد استفاده كنيد محصول خود را انتخاب مي كنيد

لطفا به آدرس ذيل بريد و اطلاعات كلي را كسب كنيد بعد از انتخاب نوع كالا مي شه در مورد اون بحث كرد و نتيجه مطلوب را گرفت .

http://www.aquariumproducts.com.au/category54_1.htm

البته اين تمام محصولات اين شركت نيست

ارادتمند قلندران

masoud1990
15 June 2006, 04:20 PM
خوب در مورد تترا سیچیلاید ها و نوع های مختلفش میشه بحث کنید

vahidk20
16 June 2006, 02:33 AM
با سلام

من امروز یه ماهی دراگون خریدم ولی نمیدونم چه غذایی بهش بدم در صورت امکان لطف کنید در مورد نوع غذا و اصول
کلی نگهداری این ماهی توضیح بدین .این ماهی همش با یه زاویه 30 40 درجه نسبت به سطح اب شنا میکنه
آیا این حالت برای دراگون طبیعیه؟و ردتیل دراگون با دراگون معمولی چه فرقی داره؟

salim
16 June 2006, 06:33 AM
سلام
حدود دو هفته است كه انداختمشون توي اب

sina69
16 June 2006, 11:53 AM
با سلام و احترام

دوست گرامي تنوع محصولات تترا بسيار زياد است كه با توجه به نوع ماهي كه نگهداري مي كنيد و يا مكمل هاي غذايي كه مي خواهيد استفاده كنيد محصول خود را انتخاب مي كنيد

لطفا به آدرس ذيل بريد و اطلاعات كلي را كسب كنيد بعد از انتخاب نوع كالا مي شه در مورد اون بحث كرد و نتيجه مطلوب را گرفت .

http://www.aquariumproducts.com.au/category54_1.htm

البته اين تمام محصولات اين شركت نيست

ارادتمند قلندران

مرسی قلندران عزیز از لینکی که قرار دادید اما از اونجایی که من از زبان انگلیسی هیچ چی نمیدونم!!! نفهمیدم که کدوم غذا به چه دردی میخوره.اگه لطف کنید فقط بگید که کدوما بیشتر به درد میخوره و میشه به ماهیا داد.در واقع کدوما مکمل غذاییند و کدوما غذا؟ یه چیز دیگه که متوجه شدم اینکه دو نوع غذای رنگ ماهی داشت. فرق خاصی با هم دارن یا نه/
ماهیام رو هم مینویسم شاید لازم باشه:
پنگوسی باله بلند
سورم
پرت
پلی پتروس
نایف
آروانا
سیلور دالر
اسکار

ghalandaran
17 June 2006, 01:02 PM
دوست گرامي سينا

با سلام و احترام

من در حال حاضر در دو گونه ماهي با شما مشترك هستم . سيلور دالر و سورم تا حالا از سه محصول شركت تترا استفاده كردم

1 - تترا پريما ، 2 - تترا مين پرو 3 - تترا تبي مين
هر سه نوع بالا غذاي كامل هستند يا اصطلاحا complete food

شماره 1 و 2 را سيلور دالر و سورم بسيار با علاقه مي خورند و هر دو محصول در ميزان پروتئين برابرند 46در صد و هر دو داراي ويتامين A , D3,E هستند . شماره 3 هم مخصوص ماهي هاي كفزي هست كه مانند قرص مي مونه .
من به ماهيهام 2 وعده در روز غذا مي دم كه يك وعده اون از غذاهاي تترا است و خوب هم ميخورند و لي ماهيهاي من مثل گونه هاي شما نيستند و من در مورد اونها تجربه اي ندارم

در مورد ماهي هايي كه شما نگهداري مي كنيد با فروشگاه مركزي ماهيران تماس گرفتم و نوع ماهي هاي شمارا عنوان كردم فروشنده محصول تترا دورومين را پيشنهاد داد ( با فرض اين كه نخواهد جنس موجود خود را تبليغ كرده باشه )

عكس بسته اون در لينك زير موجوده

http://www.tetra-fish.co.uk/productimages/large/247_lrg.gif

در توضيحات اين كالا در سايت تترا آمده كه اين محصول مخصوص ماهي هاي بزرك است مثل سيچلايد ها و باربهاي بزرگ و اينكه با آب نرم مي شود و سريع الهضم مي باشد و وقتي در آب قرار ميگيره با اين كه نرم ميشه از هم جدا نميشه و اين به آلوده نشدن آب كمك مي كنه .
در دستور مصرف اون نوشته 2 تا 3 بار در روز و به ميزاني كه در مدت زمان كمي تمام غذا مصرف بشه

اين را هم بگم كه در اينترنت محصول ديگري را ديدم به اسم تترا آروانا كه از اسمش پيداست كه مخصوص ماهي آروانا است .

اميدوارم كه تونسته باشم كمك كرده باشم در هر صورت اگر محصولي را انتخاب كردي مي شه جزييات اون را از سايتهاي مرتبط بدست آورد كه روي من حساب كن چون براي خودم هم خوبه

ارادتمند قلندران

reza_p
17 June 2006, 01:13 PM
سلام به شما دوستان عزیز

میخواستم اگه امکان داره کمی در مورد ارزش غذائی آرتمیا - کرم فشرده و کرم خونی توضیخ بدید . آیا اینها در رنگ و رشد ماهی تائیر داره یا نه . دیسکس های من به هیچ وجه سراغ دل نمیرند .

ghalandaran
17 June 2006, 01:24 PM
خوب در مورد تترا سیچیلاید ها و نوع های مختلفش میشه بحث کنید

دوست گرامي

يه محصول است به نام Tetra Cichlid Flakes

http://img.shopping.com/cctool/PrdImg/images/pr/177X150/00/01/c3/0d/a6/29560230.JPG

اين طوري كه در سايت نوشته مخصوص سيچلايد هاي نابالغ چه آمريكايي و افريقايي و از سايز متوسط تا بزرگ و گفته كه هضم اون بسيار راحته

يه محصول ديگه هم هست به نام Tetra JumboMin Cichlid sticks

http://www.petco.com/Assets/product_images/4/4679816508B.jpg
كه نوشته شده مخصوص ماهي هاي گوشتخوار بزرگه كه تشكيل شده از درصد زيادي از مواد زنده خشك شده مانند ميگو كه مربوط به رژيم غذايي ماهي هايي مانند پيرانا اسكار سيچلايد هاي بزرگ است و نوشته كه باعث بهتر شدن رنگ ماهي نيز مي شو د

البته اين موضوع را در نظر داشته باش كه اين ها ترجمه تحت الفظي اين توليدات است و هيچ توليد كننده اي نميگه كه محصولم بده ولي در هر صورت دروغ هم نمي تونه بگه lover:

اميدوارم كه تونسته باشم كمكي كرده باشم

ارادتمند قلندران

ghalandaran
17 June 2006, 01:38 PM
سلام به شما دوستان عزیز

میخواستم اگه امکان داره کمی در مورد ارزش غذائی آرتمیا - کرم فشرده و کرم خونی توضیخ بدید . آیا اینها در رنگ و رشد ماهی تائیر داره یا نه . دیسکس های من به هیچ وجه سراغ دل نمیرند .

با سلام و احترام

در مورد كرم خوني اگر منظورتون كرم قرمز منجمد ماهيران است جزييات بدين قراره

پروتئين 8 تا 10 در صد
چربي 0.45 در صد
فيبر 0.58 در صد
آب 90 در صد

اين محصول در رشد قطعا موثره و اين كه چه ميزان نمي دونم تا نظر دوستان چي باشه در آناليز مواد اون حرفي از ويتامين و مكمل هاي ديگه زده نشده لذا نبايد غذاي كاملي باشه و از لحاظ اقتصادي مصرف دائمي اون مقرون به صرفه نيست مخصوصا اگر ماهي ها بزرگ باشه و ميزان مصرف بالا .

در مورد آرتميا و كرم فشرده منتظر نظر دوستان هستيم

ارادتمند قلندران

sina69
17 June 2006, 05:08 PM
دوست گرامي سينا

من در حال حاضر در دو گونه ماهي با شما مشترك هستم . سيلور دالر و سورم تا حالا از سه محصول شركت تترا استفاده كردم

1 - تترا پريما ، 2 - تترا مين پرو 3 - تترا تبي مين هر سه نوع ...........

اميدوارم كه تونسته باشم كمك كرده باشم در هر صورت اگر محصولي را انتخاب كردي مي شه جزييات اون را از سايتهاي مرتبط بدست آورد كه روي من حساب كن چون براي خودم هم خوبه.ارادتمند قلندران
قلندران عزیز بسیار بسیار سپاسگذارم.
حتما چند روز دیگه(سر برج!!!) میرم برا غذا گرفتن که حتما از راهنمایی هایی که فرمودید استفاده میکنم و خبر هم میدم که چی خریدم.
از این قرصای مخصوص ماهیای کف خوار من هم گرفتم البته مارک ویتاکرافت که به جای کت فیشم، سیلور دالرهام فقط میخورن و اصلا نمیزارن برسه به کف!!! من هم مثل سابق از لوفاک و بیومار برا تغذیه کت فیشم استفاده میکنم.
باز هم سپاسگذارم

sina69
19 June 2006, 06:01 PM
دوستان من تو مطالعات متوجه شدم که آروانا غذای خودش رو با پرش از سطح آب بدست میاره. در حال حاضر برای غذا دادن به آروانام از همین روش استفاده میکنم.یعنی دل رو بیرون آب آویزون میکنم و خودش میپره میگیره. اما مسئله ای که سئوال منه اینه که گفته شده بود غذای این ماهی پرندگان کوچک و حشرات است من هم تصمیم گرفتم که یک وعده غذایی بهش گنجشک بدم. البته فعلا که تقریبا کوچیکه به صورت تکه شده و بعدا انشاءالله به صورت درسته. و به همراه استخوانهای خود گنجشک. دوست داشتم نظرات شما صاحب نظران رو هم بدونم آیا استخوانهای گنجشکها اذیتش نمیکنه؟البته با توجه به نوع غذاش در طبیعت نباید اینجوری باشه اما خواستم اول مطمئن بشم.
پیشاپیش از پاسخگوییتان متشکرم.

Al3l3@S@li
19 June 2006, 08:44 PM
دوستان من تو مطالعات متوجه شدم که آروانا غذای خودش رو با پرش از سطح آب بدست میاره. در حال حاضر برای غذا دادن به آروانام از همین روش استفاده میکنم.یعنی دل رو بیرون آب آویزون میکنم و خودش میپره میگیره. اما مسئله ای که سئوال منه اینه که گفته شده بود غذای این ماهی پرندگان کوچک و حشرات است من هم تصمیم گرفتم که یک وعده غذایی بهش گنجشک بدم. البته فعلا که تقریبا کوچیکه به صورت تکه شده و بعدا انشاءالله به صورت درسته. و به همراه استخوانهای خود گنجشک. دوست داشتم نظرات شما صاحب نظران رو هم بدونم آیا استخوانهای گنجشکها اذیتش نمیکنه؟البته با توجه به نوع غذاش در طبیعت نباید اینجوری باشه اما خواستم اول مطمئن بشم.
پیشاپیش از پاسخگوییتان متشکرم.
:icon_twis :icon_twis :icon_twis
ببخشيد ميشه بدونم آرواناي شما چقدري هستش كه شما ميخواين بهش گنجشك!!! بدين؟
فكر كنم اون مطلبي كه خوندين مال آرواناهاي 50-60 سانتي هستش.

sina69
20 June 2006, 01:44 AM
فکر کنم نوشته بودم که به صورت تکه تکه شده.
25 سانته.

ghalandaran
20 June 2006, 10:58 PM
با سلام و احترام

وقتي كرم هاي خوني توليدي شركت ماهيران را در آكواريوم مي اندازم ميشه گفت اگه ماهي طرفش نره بين 1 تا 2 دقيقه روي آب باقي ميمونه و تدريجا از هم جدا ميشه و اگر هم ماهي طرفش بره باز با دو سه تا ضربه از هم متلاشي نميشه ( البته با فرض اينكه ماهيها اونقدر بزرگ نباشند كه با يه حمله همشو نوش جون كنند ) . اما وقتي دل را كه خودم درست كردم تو آكواريوم مي اندازم خيلي سريع ته نشين ميشه و زود هم متلاشي ميشه !

فكر كنم دليل شناور بودن كرم هاي خوني ماهيران ميزان آبي است كه درون هر قطعه به صورت منجمد وجود داره يا بهتر بگم يخ محتوي هر قرص باعث دوام بيشتر اون ميشه اگه اين حرف درست باشه نميشه دل را با همين شيوه فريز كرد ؟؟؟ يعني وقتي داريم وعده هاي دل را جدا ميكنيم اون را با مقداري آب مخلوط كنيم و بعد مثلا بذاريم توي يه قالبي تا يخ بزنه فكر كنم بشه ؟؟؟!!!
تا نظر شما چي باشه ؟

ارادتمند قلندران

alirezasaberi
21 June 2006, 02:15 AM
با سلام و احترام

وقتي كرم هاي خوني توليدي شركت ماهيران را در آكواريوم مي اندازم ميشه گفت اگه ماهي طرفش نره بين 1 تا 2 دقيقه روي آب باقي ميمونه و تدريجا از هم جدا ميشه و اگر هم ماهي طرفش بره باز با دو سه تا ضربه از هم متلاشي نميشه ( البته با فرض اينكه ماهيها اونقدر بزرگ نباشند كه با يه حمله همشو نوش جون كنند ) . اما وقتي دل را كه خودم درست كردم تو آكواريوم مي اندازم خيلي سريع ته نشين ميشه و زود هم متلاشي ميشه !

فكر كنم دليل شناور بودن كرم هاي خوني ماهيران ميزان آبي است كه درون هر قطعه به صورت منجمد وجود داره يا بهتر بگم يخ محتوي هر قرص باعث دوام بيشتر اون ميشه اگه اين حرف درست باشه نميشه دل را با همين شيوه فريز كرد ؟؟؟ يعني وقتي داريم وعده هاي دل را جدا ميكنيم اون را با مقداري آب مخلوط كنيم و بعد مثلا بذاريم توي يه قالبي تا يخ بزنه فكر كنم بشه ؟؟؟!!!
تا نظر شما چي باشه ؟

ارادتمند قلندران

من تجربه كردم
به نظر من بدترين كار اضافه كردن آبه چون باعث از هم پاشيدن مخلوط ميشه. من براي كم كردن جرم حجمي مخلوط روش هاي زير رو پيشنهاد ميكنم:

ميزان سبزيجات رو كمي بيشتر كنيد
تا اونجا كه ميتونين مقدار آب مخلوط رو نسبت به بقيه مواد كم كنيد مثلا با افزودن سبوس و آرد سويا
وقتي اونا رو تو فريز قرار ميدين پلاستيك يك طرفشو جدا كنيد. با اينكار مخلوط كم كم خشك ميشه و بخش قابل ملاحظه اي از آبشو از دست ميده و سبك ميشه
بعد از فريز شدن اونو از فريزر خارجكنيد و جلوي باد گرم پنكه يا زير نور آفتاب قرار بدين تا يك طرفش كمي خشك بشه.من از اين روش آخري ( باد گرم پنكه) براي تهيه غذاي كاملا خشك استفاده كردم و بعد تو آسياب خردشون كردم.نتيجه تقريبا مثل لوفاك ميشه با دو تفاوت:

اول از اينكه تركيبش دست خودمه و ميدونم توش چي ريختم
اگه اندازه هاشون بزرگ نباشه تا مدتها روي سطح آب باقي ميمونه كه مزيت بزرگي نسبت به لوفاكهبا اين وجود اگه بازم خواستين آبش رو زياد كنيد حتما ژلاتينش رو هم زياد كنيد

راستي يكي از دوستان درباره ژلاتين و سبوس پرسيده بود
سبوس جداي از مواد مغذي مثل ويتامين هاي گروه B كه داره بخاطر فيبر زيادش مفيده.
ژلاتين هم اگر باور نكنيم كه پروتئين زيادي داره ،ضرر هم نداره و تقريبا ميشه گفت براي چسبوندن مواد از واجبات اين مخلوطه (اگه شفافيت آب رو دوست دارين بدون ژلاتين دل هم نريزين)

موفق باشين

alirezasaberi
21 June 2006, 02:21 AM
دوستان عزیز اگه ماهیای دیسکستان به هر دلیلی بخاطر نخوردن غذا ضعیف شدن بعد از شروع به غذا خوردن برای اشتهای بهتر و تقویت میکروارگانیسمهای مفید و ضروری دستگاه گوارشیشون میتونید از کمی مخمر ابجو با شرط حفظ کیفیت شرایط اب استفاده کنید((کتاب اقای لی))
اين مخمر رو چجوري بايد استفاده كرد؟ تو آب بريزيم يا تو غذا؟

pouyan
21 June 2006, 08:34 AM
متشكر از مطالبتون
چيزي كه توي نوشتتون نظر منو جلب كرد عبارت «غذاي هرموني» بود. ميشه بيشتر توضيح بدين.(تو تاپيك غذا:icon_evil )

غذاي هرموني به ماهیهای پرتم برای رنگشون میدم که کتفیش سخنگوم!!!((doradid)) هم میخوره در ضمن خطهای راه راه سفیدش با خوردن این غذا به رنگ زرد کمرنگ درمیاد که شمایلش به نظر من زیباتر میشه

pouyan
21 June 2006, 08:57 AM
اين مخمر رو چجوري بايد استفاده كرد؟ تو آب بريزيم يا تو غذا؟

دستور درست کردن این مخمر((yeast ))رو در روی باکسهای این مخمر نوشته شده است بعد از درست کردنش به اندازه 1 قاشق چایخوری به ازای هر 100 لیتر اب استفاده نمایید که در هنگام تشکیل سیکل و باکتریهای مفید دستگاه گوارشی ماهیان کمک شایانی میکند
بازم تاکید میکنم در استفاده از این مخمر خیلی مواظب PH و شرایط اب باشید که با کیتهای موجود این عمل را انجام دهید
موفق باشیدpouyan

Discus
21 June 2006, 07:31 PM
با سلام خدمت همه دوستان

من به یک غذای خشک مقوی که روی آب بمونه برای ماهی سوسمار احتیاج دارم . ترجیحا دست ساز باشه .
هر نوع پیشنهادی به شدت پذیرفته می شود .

alirezasaberi
22 June 2006, 02:46 AM
با سلام خدمت همه دوستان

من به یک غذای خشک مقوی که روی آب بمونه برای ماهی سوسمار احتیاج دارم . ترجیحا دست ساز باشه .
هر نوع پیشنهادی به شدت پذیرفته می شود .
قربانت! دو تا پست قبل تر نوشتم كه:icon_evil
(پست 184)

alirezasaberi
22 June 2006, 02:48 AM
غذاي هرموني به ماهیهای پرتم برای رنگشون میدم که کتفیش سخنگوم!!!((doradid)) هم میخوره در ضمن خطهای راه راه سفیدش با خوردن این غذا به رنگ زرد کمرنگ درمیاد که شمایلش به نظر من زیباتر میشه
اگه ممكنه درمورد خود غذاش توضيح بدين اسمش چيه؟ چه ماركيه؟
ممنون

alirezasaberi
22 June 2006, 02:53 AM
دستور درست کردن این مخمر((yeast ))رو در روی باکسهای این مخمر نوشته شده است بعد از درست کردنش به اندازه 1 قاشق چایخوری به ازای هر 100 لیتر اب استفاده نمایید که در هنگام تشکیل سیکل و باکتریهای مفید دستگاه گوارشی ماهیان کمک شایانی میکند
بازم تاکید میکنم در استفاده از این مخمر خیلی مواظب PH و شرایط اب باشید که با کیتهای موجود این عمل را انجام دهید
موفق باشیدpouyan
ممنونم ولي من روي باكس ها تاحالا چيزي نديدم. خانمم وقتي كيك درست ميكنه يك كمشو تو كمي آب گرم و شكر حل ميكنه نيم ساعتي ميزاره تا كف كنه.آيا منم همينجوري استفاده كنم؟

vanhelsing
22 June 2006, 12:53 PM
سلام دوستان
میبخشید این ژلاتین رو از کجا باید تهیه کنیم و به چه صورتی باید با دل چرخ شده ترکیب کنیم

alirezasaberi
23 June 2006, 01:15 AM
سلام دوستان
میبخشید این ژلاتین رو از کجا باید تهیه کنیم و به چه صورتی باید با دل چرخ شده ترکیب کنیم

عطاري ها يا لوازم شيريني پزي دارن.
براي يك دل گوساله 2 تا 3 قاشقشو تو يك استكان آب داغ حل ميكني و به مخلوط اضافه ميكني. فقط دقت كنيد كه خوب حل بشه. ميتونيد از كمي حرارت اضافي هم استفاده كنيد

Discus
25 June 2006, 11:40 AM
با سلام

من گفتم تجربه خودم در مورد قرص LD بنویسم .
من مدت نزدیک 1 ماه از این قرص استفاده کردم برای گلدفیش . مشکلی پیدا نکردند. به نظر خودم یکمی روشون تاثیر داشت .
حالا اگر از دوستان کسی استفاده کرده بگه .

Anoush
25 June 2006, 12:18 PM
با سلام

من گفتم تجربه خودم در مورد قرص LD بنویسم .
من مدت نزدیک 1 ماه از این قرص استفاده کردم برای گلدفیش . مشکلی پیدا نکردند. به نظر خودم یکمی روشون تاثیر داشت .
حالا اگر از دوستان کسی استفاده کرده بگه .

اگر لطف کنی و توضیح بدی که چگونه و به چه میزان استفاده کردی و تاثیرش چی بوده ممنون میشم.
(از طرف قاطبه اهالی ماهی بازهای کنجکاو)

Discus
25 June 2006, 01:47 PM
اگر لطف کنی و توضیح بدی که چگونه و به چه میزان استفاده کردی و تاثیرش چی بوده ممنون میشم.
(از طرف قاطبه اهالی ماهی بازهای کنجکاو)

دوست عزیز
با سلام

من همراه هر وعده غذایی یک دانه قرض را نرم می کردم و در آب ماهی ها می ریختم یا به غذا قاطی می کردم و به ماهی ها می دادم .

والا درباره تاثیرش ماهی هام رشد خوبی داشتند .

Al3l3@S@li
25 June 2006, 01:53 PM
ميشه دليل اينكارتون رو بگين.منظورم اينه كه چه چيزي باعث شد اينكارو آزمايش كنيد.يعني ماده ي خاصي توي اين قرصها هست يا...؟

Discus
25 June 2006, 02:49 PM
ميشه دليل اينكارتون رو بگين.منظورم اينه كه چه چيزي باعث شد اينكارو آزمايش كنيد.يعني ماده ي خاصي توي اين قرصها هست يا...؟

دوست خوبم سلام

من از کسی شنیدم که این قرصها برای رشد ماهی خوب است .
خواستم این کار رو امتحان کنم تا ببینم درست است یا نه ؟
در هر صورت اگر هم حسنی نداشت, ضرری هم برای ماهی نداشت . و به نظر من رشدتون کمی بهتر شد .

Kelod
25 June 2006, 06:46 PM
سلام دوستان
به نظر شما به گلدفیش های (گشنه) که دارم چیبدم که سیر بشن الان کرم فشرده میدم با اینکه دوتا هستن ولی تقریبا" روزی 14 قطعه از این کرم ها رو بشون میدم مثل چی هم میخورن.
میخواستم ببینم میشه به هشون دل گوساله داد یانه یا یه چیز شکم پر کن که اینقدر نخورن
ممنون میشم راهنماییم کنید

Al3l3@S@li
25 June 2006, 07:32 PM
سلام
خوش آمديد
دوست عزيز لازم نيست كه شما اينقدر غذا بدين كه ماهي ها از دهنشون بندازن بيرون.(از طرفي هم بايدمتذكر بشم كه اصولا گلد فيشها خيلي شكمو هستن و درنتيجه آبو زياد كثيف ميكنن.)
موفق باشيد

Kelod
26 June 2006, 03:52 PM
از راهنمایی شما ممنونم ولی خوب غذای بهتری پیدا نمیشه که من به این ماهی ها بدم و از یک نواختی غدا اونا رو خارج کنم
یک سوال دیگه هم داشتم؟
من پنکوسی هم دارم الان فکر کنم که 3 یا 4 ماه بهشون گوشت گوساله می دم خوبم می خورن ، بزرگم شدن ولی می خوام بدونم غذای دیگه ای پیدا میشه به این ماهی ها هم بدم تا از یک نواختی در بیان و یا اصلا" ضرری برای ماهی ها داره یا نه که بهشون این همه دارم دل میدم؟

Al3l3@S@li
26 June 2006, 04:02 PM
بنظر من غذا هاي ماهيران(قوطي ها فلزي) رو امتحان كنيد.ارزون تر از انواع خارجي هستن.همونطور كه قبلا هم گفتم من قديما كه گلد فيش داشتم بهش اغلب از اون غذا هاي رنگي مخصوص گلدفيش ميدادم.
ولي در مورد پنگوسي تجربه اي ندارم.
بقيه دوستان بهتر و كامل تر راهنماييتون ميكنن.

Anoush
26 June 2006, 04:58 PM
سلام دوستان
به نظر شما به گلدفیش های (گشنه) که دارم چیبدم که سیر بشن الان کرم فشرده میدم با اینکه دوتا هستن ولی تقریبا" روزی 14 قطعه از این کرم ها رو بشون میدم مثل چی هم میخورن.
میخواستم ببینم میشه به هشون دل گوساله داد یانه یا یه چیز شکم پر کن که اینقدر نخورن
ممنون میشم راهنماییم کنید

دل گوساله رو براحتی میخورند و برای غذای گلد فیش اینقدر هزینه نکنید ماهی های کم توقع ولی پر خوری هستند. به دل که عادت کنند از دستتان هم انرا میگیرند براحتی عادت میکنند چون جلو شکمشان را نمیتوانند بگیرند.

Angel guy
30 July 2006, 07:07 AM
لطفا یک رزیم غذائی خوب برای اسکار و سورم و پنگوس بدهید ممنونم

Al3l3@S@li
30 July 2006, 12:37 PM
سلام
والا من یه سوروم داشتم که به اون اینجوری غذا میدادم:
دل گوسفند چرخ شده 1 روز درمیان(من روزی یک وعده به ماهی هام غذا میدم.ولی بهتره شما روزی دوبار بدین)
یک بار در هفته (با کاوش در باغچه ی خونمون) کرم خاکی بهش میدادم.
با آرتمیای خشک شده شرکت ماهیران هم در بقیه روز ها ازش ÷ذیرایی میکردم.
باید اضافه کنم که هر چند وقت یکبار هم به دل چرخ شده قطره ی مولتی ویتامین اضافه میکنم.
این برنامه ی غذایی اصلی سوروم من بودش.ولی گاهی چیز های دیگه هم بهش میدادم.

masoud1990
31 July 2006, 11:20 PM
من به اسکر هام چی بدم که رنگشون بهتر شه تغریبات همه نژاد ها رو بجز مسی رنگ دارم بعدش اینکه برای رشد بهتر چی بدم

pouyan
1 August 2006, 09:18 AM
من به اسکر هام چی بدم که رنگشون بهتر شه تغریبات همه نژاد ها رو بجز مسی رنگ دارم بعدش اینکه برای رشد بهتر چی بدم

از بین اسکار ها بعضی از گونه های نژادی مانند همین مسی ها و نوعی از زرد مخملی رو باید بهشون غذای مخصوص تقویت رنگدانه داد در غیر اینصوذت رنگشون به سیاهی یا سبز سیه میره که از زیبایی آنها میکاهد

پیشنهاد من: غذای تترای مخصوص اسکارها وسیکلیدها و غذای مخصوص فلاور هورن ها از نوعی که در ایران هست و یا غذاهایی که دارای ویتامین های A,D3,E ,B12, و پلی فسفات و کاروتیئن ها که طیفی از ویتامین های B که طیفی از ویتامین های ذ را شامل میشوند و در تقویت رنگدانه های زرد-نارنجی-قرمز و اشتهای ماهیان تاثیر بسزایی دارد و L-ASCORBYL و پروتئین کافی و اسید آمینه هایی که شامل عناصر ازت-هیدروژن-گوگرد-فسفرو.. باشد زیرا اسید آمینه ها تاثیر بسیار مهمی در جذب دیگر مواد و ویتامین ها دارد و تاثیر بسزایی در رنگ اسکارها دارنند در ضمن نور فلئورسنت هم برای رنگ اسکارها بسیار مهم میباشد که کاملا درست میباشد و بر روی محرکهای شیمیایی ماهیان تاثیر میگذارد و آنها را َشاداب و جذاب میکند برای رشدشونم به پروتئین های حیوانی که ضریب جذب بالایی داشته باشه مثل قلب گوسفند-گوشت گوساله-گوشت اگر تونستی 1 غذای ترکیبی با 55% پروتیین مانند دل گوسفند-5% هویج پخته 20 % اسفناج-20% میگوی دریایی نه پرورشی درست کن که هم رشد خوبی به این دله ها میده و هم رنگشون را خوب میکنه گوسفند را بدلیل چربی بالا در بافتش استفاده نکنید زیرا که چربی ها هم آب شما رو از شرایط تعادل خارج کرده و هم عمر ماهیان را بسیار میکاهنند

به آرزوی رقص مرفیده ها در موج آبی........:icon_cool

فرشيد فرجي
3 August 2006, 03:00 PM
سلام دوستان
اين نايف من با اين كه يك ماهه گرفتمش ولي فقط دل مي خوره مي خواستم ببينم ردتيل نايف و اسكار اگر هر روز مقداري دل بخورند مشكلي پيش نمي آيد
متشكرم

masoud1990
3 August 2006, 05:23 PM
سلام من کرم خاکی رو چطور بدم به ماهی ها اسکار 10 و 15 سانتی دارم

B@B@K
3 August 2006, 06:38 PM
سلام ابتدا با آب فراوان آنهارا بشور و بعد آنهارا با تيغ قطعه قطعه كن و به ماهيها بده

Pedro
3 August 2006, 08:22 PM
سلام دوستان
اين نايف من با اين كه يك ماهه گرفتمش ولي فقط دل مي خوره مي خواستم ببينم ردتيل نايف و اسكار اگر هر روز مقداري دل بخورند مشكلي پيش نمي آيد
متشكرم
نه عزیزم خیلی دلشون بخاد فقط اینکه اگر تنوع در غذاشون ایجاد کنی بد نیست . می تونی با دل هم یک سری چیزها مخلوط کنی که فکر می کنم قبلن در موردش زیاد صحبت شده باشه.

pouyan
3 August 2006, 09:11 PM
سلام من کرم خاکی رو چطور بدم به ماهی ها اسکار 10 و 15 سانتی دارم

من اون موقعی که از این کارها میکردم سعی میکردم کرم ها رو توی الکل 30% اتانول برای ضد عفونی کامل کرم ها و گاهی هم از پرمنگنا ت که اصلنا توصیه نمیکنم استفاده میکردم 1 نکته که ممکن برات اتفاق بیوفته توی اسکارها 1سری به کرم خاکی حساسند و تورم معده میگیرند من زیاد این مورد رو امتحان کردم که باید کم کم بهشون بدی تا ببینی اثر بدی روشون نداشته باشه و تا وقتی این پلت ها و غذا های دیگه هست چرا از این غذا ها بهشون بدی گرچه من زیاد از اینکارا کردم:icon_razz

:icon_cool

Al3l3@S@li
4 August 2006, 12:22 AM
من اون موقعی که از این کارها میکردم سعی میکردم کرم ها رو توی الکل 30% اتانول برای ضد عفونی کامل کرم ها و گاهی هم از پرمنگنا ت که اصلنا توصیه نمیکنم استفاده میکردم 1 نکته که ممکن برات اتفاق بیوفته توی اسکارها 1سری به کرم خاکی حساسند و تورم معده میگیرند من زیاد این مورد رو امتحان کردم که باید کم کم بهشون بدی تا ببینی اثر بدی روشون نداشته باشه و تا وقتی این پلت ها و غذا های دیگه هست چرا از این غذا ها بهشون بدی گرچه من زیاد از اینکارا کردم:icon_razz

فکر کنم شما کمی سخت میگیره ها...(الکل و ÷رمنگنات نمیخواد)
من با آب میشستم و بهشون میدادم.ومشکلی نداشتم.

jacobnazarade
4 August 2006, 12:43 AM
با سلام خدمت دوستان
برای ماهی های اسکار و نایف و اروانا و پنگوسی اگر از ماهی های زنده یا ماهی های جوبی یا کیلکا هم استفاده کنید بد نیست ولی کلیکا اب رو یکم کثیف می کنه ولی امان از ماهی های جوبی تاثیر بسیار زیادی در رشد دارند ولی بدی ان هم انگل هست من دو سال پیش یکی از اکواریم هام رو این انگلها نابود کرده اند
در مورد پنگوسی مرغ اب پز هم خیلی خوب می خورند مخصوصا قسمت سینه که چربی ندارد
من زرده تخم مرغ اب پز سفت هم همراه میگو و دل چرخ می کنم و گاهی هم قطعاتی از ماهی
یکی از دوستهام حتی به ماهی ه ای پرت و دیسکاس و و غیره اش هم ماهی جوبی می داد عجب رشدی می کرد ولی من دلم نمی امد حتی به دیسکاس هاش نگاه کنم به خاطر جریان انگل ولی واقعا شاید سه برابر ماهی های من
رشد داشت.

pouyan
4 August 2006, 07:05 AM
با سلام خدمت دوستان
برای ماهی های اسکار و نایف و اروانا و پنگوسی اگر از ماهی های زنده یا ماهی های جوبی یا کیلکا هم استفاده کنید بد نیست ولی کلیکا اب رو یکم کثیف می کنه ولی امان از ماهی های جوبی تاثیر بسیار زیادی در رشد دارند ولی بدی ان هم انگل هست من دو سال پیش یکی از اکواریم هام رو این انگلها نابود کرده اند
در مورد پنگوسی مرغ اب پز هم خیلی خوب می خورند مخصوصا قسمت سینه که چربی ندارد
من زرده تخم مرغ اب پز سفت هم همراه میگو و دل چرخ می کنم و گاهی هم قطعاتی از ماهی
یکی از دوستهام حتی به ماهی ه ای پرت و دیسکاس و و غیره اش هم ماهی جوبی می داد عجب رشدی می کرد ولی من دلم نمی امد حتی به دیسکاس هاش نگاه کنم به خاطر جریان انگل ولی واقعا شاید سه برابر ماهی های من
رشد داشت.

:icon_excl
اگر ماهی های جوبی را بتونی بمدت 3 روز تحت داروهای ضد انگل انگل زدایی کنی و بعد هم از اگر خواستی از غذاهای غنی شده با ویتامین ها -هیدرات های کربن و اسید آمینه ها یا بسته های غذایی رایج و اونم حداقل 1 هفته به مقدار مناسب تغذیه کنی و بعد به ماهیاتون بدی علاوه بر این که خیالتون از وجود انگل ها وبیماری های مختلف راحت میشه و ماهی های شما رشد خوبی میگیرنند رنگشونم عالی میشه

در مورد پنگوسی مرغ اب پز هم خیلی خوب می خورند که منم با شما هم عقیدم بعضی پنگوسی های معمولی کرم خاکیم میخورنند که در صورت تغذیه با این رژیم غذایی رشدشون به 2 برابر مقدار معمول میرسه من در مورد پنگوسی های سفید وسیاه امتحان کردم که نوع سفیدش بهتر از این کرم ها تغذیه میکنه و رشد بیشتری میگیره

آزاد چون دالان های عقاب بر فراز کوه بر زنجیر نشسته.......:icon_cool

alirezasaberi
4 August 2006, 11:52 AM
در مورد كرم خاكي يك نكته به خاطرم اومد كه شايد شما هم بدونين ولي تكرار ميكنم
قبل از مصرف كرم خاكي بايد محتويات شكم اونا رو از خاك خالي كرد.براي مدتي اونا رو تو يك ظرف پلاستيكي تميز نگه دارين تا شكمشون تخليه بشه بعد مصرف كنين

pouyan
4 August 2006, 04:23 PM
در مورد كرم خاكي يك نكته به خاطرم اومد كه شايد شما هم بدونين ولي تكرار ميكنم
قبل از مصرف كرم خاكي بايد محتويات شكم اونا رو از خاك خالي كرد.براي مدتي اونا رو تو يك ظرف پلاستيكي تميز نگه دارين تا شكمشون تخليه بشه بعد مصرف كنين

سلام و ممنون از تذکرتون
من الکل اتانول 90% رو پيشنهاد میکنم چون ظرف مدت کوتاهی هم محتويات شكم کرمها رو خالی میکنه و هم ضد عفونی کامل انجام میده:icon_cool

Mehrdad88862
24 August 2006, 06:57 PM
سلام . من اين تاپيك رو خوندم و واسم سوال ايجاد شد.
من اگه امروز غذا بدم ,فردا نصف ديروز رو هم نميخورن(در حقيقت من الان هر 2 روز ,3 روز غذا ميدم)
ميخواستم بدونم شما تا چه حدي سيرشون ميكنيد كه 2 :icon_twis بار در روز غذا ميدين.
ماهيام:اسكار پنگوسي ردتيل اروانا .
مرسي

sina69
24 August 2006, 07:21 PM
من اگه امروز غذا بدم ,فردا نصف ديروز رو هم نميخورن(در حقيقت من الان هر 2 روز ,3 روز غذا ميدم)
ميخواستم بدونم شما تا چه حدي سيرشون ميكنيد كه 2 :icon_twis بار در روز غذا ميدين.
مرسي

من هم همین مشکل رو داشتم.
ببین دوست عزیز ماهی تا هر وقت که بهش غذا بدی میخوره:icon_arro
سعی کن زیاد سیرشون نکنی. خودت بعد از چند وقت قلقش دستت میاد که چقدر بهشون غذا بدی.فکر نمیکنم بشه فرمول خاص و یا مقدار خاصی رو بهتون پیشنهاد کرد. خودتون با تجربه بهترین نتیجه رو خواهید گرفت.:icon_cool

ghalandaran
24 August 2006, 07:42 PM
مرسي

با سلام و احترام

معمولا مقدار غذا دهي را به زمان خوردن ماهيان شما نسبت مي دهند مثلا مي گويند كه به مقداري غذا بدهيد كه در عرض 10 دقيقه خورده بشه با شرط توزيع درست ( يعني اينكه تمام ماهيات در معرض غذايي كه ميريزي باشن )

ارادتمند قلندران

رضا مشائي
25 August 2006, 11:41 PM
من بچه شمالم به ماهيام 80% ماهي زنده رودخونه اي ميدم و ما باقي رو دل+اسفناج و از اين غذاه هاي هورموني برا رنگشون بهشون ميدم.اين غذا ها برا ماهياي من به نظر شما كافيه؟ من در مورد ويتامين B اطلاعات كاملي ميخواهم اگه به من بدين ممنوون ميشم(رشد ماهياي من رو ميشه به چشم ديد):icon_surp

رضا مشائي
26 August 2006, 12:46 AM
من بچه شمالم به ماهيام 80% ماهي زنده رودخونه اي ميدم و ما باقي رو دل+اسفناج و از اين غذاه هاي هورموني برا رنگشون بهشون ميدم.اين غذا ها برا ماهياي من به نظر شما كافيه؟ من در مورد ويتامين B اطلاعات كاملي ميخواهم اگه به من بدين ممنوون ميشم(رشد ماهياي من رو ميشه به چشم ديد):icon_surp

mehdies
6 September 2006, 10:05 PM
سلام دوستان
من میخواستم بدونم که به ماهیهای گوشت خوار میشه کرم خاکی داد ؟ شنیدم بعضیها این کار رو میکنن . آیا اصلآ کرم خاکی ارزش غذایی خوبی داره ؟و چگونه اونا رو ضد عفونی کنم که بیماری به داخل آکواریوم نبرن ؟
ممنون میشم از اساتید اگه راهنمایی کنن .

persian lord
6 September 2006, 10:44 PM
ارزش غذايي كرم خاكي( البته زنده كرم خاكي هاي مرده احتمالا بر اثر آفت كش مردن ) خيلي بيشتر از دل گوسفند و مي شه با آب نمك اون رو ضد عفوني كرد ولي باز هم نمي شود مطمئن شد كه ديگه هيچ انگلي ندارن ...

ارزش

Mehraz
7 September 2006, 01:46 AM
ميشه اونها رو توي خانه هم پرورش داد اما كرمهاي بيرون بخاطر اثر آفت كش ها خيلي قابل اطمينان نيستند.

yaser_sh58
7 September 2006, 01:55 AM
لطفا بگيد ميشه از دل مرغ هم براي تغذيه ماهي ها استفاده كرد؟

Mehraz
7 September 2006, 02:12 AM
از دل مرغ هم شنيدم كه استفاده ميشه اما بهترين دل بعد از دل يك آدم شجاع! دل گاوه.

yaser_sh58
7 September 2006, 02:22 AM
يه سوال ديگه. من ماهي هام پرت.پنگوسي.فلاور.ردتيل و لجن خوار هستن لطفا بگيد از كدوم يكي از اين محصولات شركت تترا استفاده كنم بهتره؟ http://www.aquariumproducts.com.au/category54_1.htm

persian lord
7 September 2006, 04:48 AM
من به جاي غذاهاي تترا غذا هاي ماهيران رو پيشنهاد مي دم (energy mahiran) جون يك بسته كوچك غذاي تترا نزديك 6000 تومان قيمت داره...

pouyan
7 September 2006, 08:37 AM
يه سوال ديگه. من ماهي هام پرت.پنگوسي.فلاور.ردتيل و لجن خوار هستن لطفا بگيد از كدوم يكي از اين محصولات شركت تترا استفاده كنم بهتره؟ http://www.aquariumproducts.com.au/category54_1.htm

از تترا سیچلاید یا تترا دورامی((به تاریخ مصرفشون حتما توجه کن)) برای پرت.پنگوسي استفاده کن برای لجنخورتم غذای معمولی ته نشینی بدی خوبه_ردتیلتم که همون گوشت بستشه ولی باید با غذای زنده خوب یا گوشتی همراه با غذاهای غنی شده با مواد معدنی و ویتامین ها و کمی فیبر ها نیز تغذیه بشود فراموش نکن((مواد معدنی و ویتامین هاو... لازمه))گر چه ردتیل 1 غولیه که شاخ و دم نداره:icon_arro

با اینکه غذای تترا نسبت به غذای مثلا انرژی ماهیران کمی گرونتره فکر میکنی برای چی اینجور هست؟ خوب پول کیفیت خیلی بالاترش و تاثیر چشمگیرش و استاندار بالاتر رو میخوره شرکت ماهیران هم از این جور غذا ها به بازار بده کی بدش میاد بخره!

khalvatneshin
10 September 2006, 05:14 PM
[quote=khalvatneshin;266251]سلام به همه دوستان عزیز تر از جان
من شنیدم روناس رنگ ماهی رو تقویت می کنه؟از کجا باید خرید و چقدر باید مصرف کرد؟

khalvatneshin
11 September 2006, 11:53 AM
هرگز ماهی خود را کاملا سیر نکنید.ماهی باید گرسنگی را حس کند تا در شرایط اضطراری دوام بیاورد.ماهی را هر جور عادت دهید خو می گیرد.ماهی بازه خوب باید مقدار غذا دادن دستش بیاد وگرنه.... اگر ماهی کم بخوره بهتر تا غذا تو مخزن بمونه.یادتون نره.

maryamakbari1
12 September 2006, 10:19 PM
با سلام وقتي مقداري گوشت يا تخم مرغ را براي مدتي در محيط آزاد قرار ميدهيم بعد از مدتي كرم هاي تپلي سفيدي توي ان ديده ميشود سوال من اين است ايا تغذيه ماهي با اين كرم ها بلا مانع ميباشد با تشكر.

چمران
20 September 2006, 03:00 PM
سلام
کسی میدونه غذای خوب برای سیچلایدهامث سیچلایدهای رنگی واوراتوس چیه ؟
ازکمکتون ممنون میشم

pouyan
20 September 2006, 03:37 PM
با سلام وقتي مقداري گوشت يا تخم مرغ را براي مدتي در محيط آزاد قرار ميدهيم بعد از مدتي كرم هاي تپلي سفيدي توي ان ديده ميشود سوال من اين است ايا تغذيه ماهي با اين كرم ها بلا مانع ميباشد با تشكر.

اول باید نوع مگسی که تخمگذاری میکنه و این لاروها ازشون بوجود میاد رو بگی بعد عکسشم بزاری بهت کمک میکنم..

ولی میتونی لاروارو شستشو بدی تا ضایعات و مواد ضاید از تنش جدا بشی و به ماهی از جنس زبرای گوشتخوار بدی ببینی چی میشه:icon_surp

pouyan
20 September 2006, 03:38 PM
سلام
کسی میدونه غذای خوب برای سیچلایدهامث سیچلایدهای رنگی واوراتوس چیه ؟
ازکمکتون ممنون میشم

اوراتوس زیاد به غذا نوع مادش حساس نیست و رنگش با غذای معمولیم خوب میمونه ولی اوراتوس نر و سیکلیدهای رنگی رو با تترا سیکلید یا تترا سیچلاید تغذیه کن و چون به جلبک اسپيرولینا احتیاج دارند باید دنبال غذا یا قرص بگردی که این ترکیبو داشته باشه که اخیرا من دیدم یکی از غذاهای انرژی ماهیران این ترکیبو داره و تترا پيریما نیز فراموش نشه اینجوری سیکلیدهات بزرگ شدند محشر میشند من گاهی بهشون تترا فینم میدنم که رنگشون رو تقویت میکنه

مولی
20 September 2006, 04:32 PM
سلام اگر مایل هستید برای ماهیتان غذا بگیرید! از این پولک حای رنگی نگیرید!! چون من از این پولک حا گرفتم و با این غذا هایی که الان به ماهیام میدم خیلی فرق میکنه و این غذای پ.لکی رشد ماهی را کم و آن را به این نوع غذا معتاد میشود و این غذای که من میدهم اگر میخاهید اسم آنهارا میگم تا شما خریداری فرمایید

منتظر جواب شما هستم :icon_cool :icon_wink :icon_surp

بابابرقي
21 September 2006, 04:12 PM
غذاي خوب براي گلد فيش مرواريدي و بلگ كب و آنجل چيه ؟؟؟

pouyan
21 September 2006, 04:39 PM
غذاي خوب براي گلد فيش مرواريدي و بلگ كب و آنجل چيه ؟؟؟

:icon_mad:
غذاهای خوب هم برای بر طرف کردن نیاز غذایی و سلامت گلد فيش مرواريدي و بلگ كب و آنجل تترا فین_تتراپيریما _تترا پرو+ کرم خونی-بچه ماهیان ریز و... هست

برای شکم پر کن خالیشونم اگه خواستی از غذاهای ماهیران استفاده کن((نوع دونه ای که روی آب میایستد))

برای رشد بهترشونم میتونی قلب کم چربی و یا میگو ریز شده و چرخ شدهکه بهتره استفاده کنی:icon_cool

Blaze
22 September 2006, 01:01 AM
سلام

میخواستم به ماهیهای گوشتخوارم ماهی کیلکا بدم . چون هم از دل بسیار ارزون تره و هم گفته میشه که بسیار مقوی و باب طبع ماهیان گوشتخواره .

ماهیهای مخزن :
6 عدد سورم وروجک 9 تا 13 سانتی
2 عدد اسکار 13 سانتی
1 عدد زندانی ریزه 7 سانتی
1 عدد کت فیش 14 سانتی

آیا استفاده از کیلکا توصیه میشه ؟
در صورت مثبت بودن جواب ، آیا کیلکا رو به تکه های ریز تقسیم کنم و یا اینکه چرخ باید بشه ؟ ( چرخ کردنش فاجعه اس ! همه دستگاه رو کثیف میکنه و خلاصه ...)

pouyan
22 September 2006, 07:26 AM
سلام

میخواستم به ماهیهای گوشتخوارم ماهی کیلکا بدم . چون هم از دل بسیار ارزون تره و هم گفته میشه که بسیار مقوی و باب طبع ماهیان گوشتخواره .

ماهیهای مخزن :
6 عدد سورم وروجک 9 تا 13 سانتی
2 عدد اسکار 13 سانتی
1 عدد زندانی ریزه 7 سانتی
1 عدد کت فیش 14 سانتی

آیا استفاده از کیلکا توصیه میشه ؟
در صورت مثبت بودن جواب ، آیا کیلکا رو به تکه های ریز تقسیم کنم و یا اینکه چرخ باید بشه ؟ ( چرخ کردنش فاجعه اس ! همه دستگاه رو کثیف میکنه و خلاصه ...)

سلام

من کاملا با دادن کیلکا به ماهیان آکواریومی به عنوان غذا مخالفم
دوست خوب برای این مخالفتم علتهای زیادی رو میتونم براتون بگم که اگر شما 1 کم فکر کنید میبینید چه فاجعه ای برای آکواریومتون درست میکنه
1.اولا کیلکا دارای چربی نسبتا بالاست و حتی در صورت نماندن ضایعات از ماهی کیلکا این چربی بر اثر تماس با آب و متابولیسم ماهیان اکسید شده و کیفیت و PH آب سریع افت میکند

2.باعث کاهش دوره عمر ماهیان شما میگردد

3.بدبو شدن آب و تانک و تزئینات آن که گاهی با فیلتراسیون زغال و مدیاهای مختلف فیلتر نیز از بین نمیرود

4.رشد و یورش هر چه بیشتر باکتری های مضر و انگل های بیماری زا

گاهی در مناطق ماهی گیری استفاده از ماهی کیلکا به عنوان طعمه ممنوعه میدونید چرا؟1 علتش اینه که کیفیت آب واکوسیستم طبیعی ماهی رو بر هم میزنه
و 1001 عامل دیگه
دوست من من تمام موارد بالارو امتحان کردم و به این نتیجه رسیدم

سبز زرد آبی ...تویی ای جوانه

Talebi Zadeh
26 September 2006, 04:39 PM
جهت تفكيك مطالب مربوط به ماهيان و در نتيجه رسيدن به مطلوب مورد نظر اين تاپيك ايجاد مي گردد.
از اين پس هر گونه سوالي در زمينه تغذيه ماهي و يا تجربيات خودتون رو ميتونيد در اين تاپيك مطرح كنيد.با سپاس

من فعلن سه نوع غذا ميدم
تترا
ساچمه اي

پولکی غذای خیلی خوبیه ومعمولا بیشتر ماهی ها این غذا رو میخورن ولی یه مشکل بزرگ داره.پولکی خیلی زود رنگ آب رو زرد می کنه و آکواریوم رو از ریخت می ندازه . من قبلا دو تا آنجل یه فایتر و یه ماهی طلایی داشتم که به اونا پولکی می دادم که سر پولکی ها با هم دعوا می کردند ولی وقتی فهمیدم پولکی آب رو زرد می کنه دیگه بهشون ندادم ولی بعدش فهمیدم که اگه یه قاشق نمک تو آب بریزی زردی آب از بین می ره ولی به آبشش ماهی ها صدمه میزنه.

sina69
26 September 2006, 09:28 PM
جدیدترین موردی که من متوجه شدم و البته مربوط به حدودا دو ماه پیشه.اما این ماهی فروشه که رفیقمون شده دیروز بهم گفت:
مغز میگو نخرید

میگفت تخم آرتمیا رو برداشتن با وایتکس و... شستن، پوسته روش رفته و قرمزیش مونده، اون وقت اونو درست کردن و جای مغز میگو فروختن!!!
گفتم بد نباشه بهتون بگم در جریان امور باشید.

sina69
5 October 2006, 11:47 PM
دوستان یه سئوال در مورد غذای زنده:
تاکید زیادی روی دادن غذای زنده به ماهیها میشه.مطمئن ترین غذای زنده هم آرتمیاست. اما یه مسئله خیلی مهم اینجاست که آرتمیاهایی که توی خونه تولید مکنیم از نظر اندازه بینهایت کوچکند.و مطمئنا به عنوان غذا نمیتونه ماهیها رو سیر کنه.پس هدف اصلی از دادن اینگونه غذاهای زنده به ماهیها چیه؟
یه سئوال دیگه هم تو تاپیک آرتمیا زدم ممنون میشم اون رو هم پاسخ بدید.

Blaze
6 October 2006, 01:07 AM
در مورد آرتمیا ، اونایی که ما هچ میکنیم بدرد لارو ها توی چند روز اول زندگانی میخوره ،

اونایی که یکم بزرگ شدن بدرد ماهیهای کوچک، شاید به بزرگتر هم داده بشه ، این دیگه سلیقه هستش.

masoud1990
6 October 2006, 04:16 AM
این چاقو ماهی چی میخوره چرا ماله من هیچی نمیخوره

sina69
6 October 2006, 09:27 AM
این چاقو ماهی چی میخوره چرا ماله من هیچی نمیخوره

چند وقته خریدیش؟
مال من یه ماه چیزی نخورد! دیگه رفته بود از زور گشنگی کف خوار شده بود:icon_twis
اگه جای قایم شدنش دم دسته از بالای سرش غذاشو بنداز تو آب تا از جلوش رد بشه بعد از چند وقت خجالتش میریزه.من همین کارو کردم و تا وقتی داشتمش فقط از دستم غذا میخورد. بعد از چند روز هم دیگه برای خوردن غذا از پناهگاهش میومد بیرون.

sina69
6 October 2006, 09:45 AM
دوستان در مورد تغذیه پوزه خرگوشی راهنماییم کنید.
حدودا یک ماهه که یه پوزه خرگوشی دارم اما مطمئنم که سیر نمیشه و گشنه است.
از این قرصایی که مال کف خوارهاست میندازم تو تانک یکیش رو که کتم میره سراغش، هر چی دیگه هم بندازم آنجلام امون نمیدن و میرن سراغش این حیوونم ترسوئه و فقط از فاصله 7-8 سانتی ضایعات رو میخوره. آنجلام هم سیری ندارن که بگیم اول اونا رو سیر کنیم بعد به اینا غذا بدیم. از غذاهایی مثل بیومار و لوفاک هم خوشم نمیاد.
ممنون میشم راهنمای بفرمایید

pouyan
6 October 2006, 10:28 AM
دوستان در مورد تغذیه پوزه خرگوشی راهنماییم کنید.
حدودا یک ماهه که یه پوزه خرگوشی دارم اما مطمئنم که سیر نمیشه و گشنه است.
از این قرصایی که مال کف خوارهاست میندازم تو تانک یکیش رو که کتم میره سراغش، هر چی دیگه هم بندازم آنجلام امون نمیدن و میرن سراغش این حیوونم ترسوئه و فقط از فاصله 7-8 سانتی ضایعات رو میخوره. آنجلام هم سیری ندارن که بگیم اول اونا رو سیر کنیم بعد به اینا غذا بدیم. از غذاهایی مثل بیومار و لوفاک هم خوشم نمیاد.
ممنون میشم راهنمای بفرمایید

:icon_mad:

پوزه خرگوشی یکی از ماهیهای آروم و مظلومه که تو غذا خوردن اگر شرایط خوب براش مهیا نشه ممکنه از دست بره

توصیه من اینه پوزه خرگوشی رو از انجلات جدا کنی چون علاوه بر اینکه انجلای شیکمو نمیذارن به ماهی خرگوشیت غذا برسه بعد از 1 مدت ممکنه هوس کنه که باله های ماهی خرگوشیتو بزنند که منجر به گوشه گیری و در نهایت مرگ پوزه خرگوشیت میشه

برای غذا بهترین غذا وقتی پوزه خرگوشی کوچیکه کرم خونی منجمد و گاهی خشکه که اونو با لذت میخوره

ghalandaran
6 October 2006, 10:29 AM
با سلام و احترام

من به پوزه خرگوشي تترا پريما مي دم و خوب هم مي خوره اين غذا هم در روي آب باقي مي مونه و هم ته نشين مي شه ممكنه كه وقتي ماهي ها دارن از سطح و ميان آب غذا مي خورن پوزه خرگوشي مجالي براي خوردن پيدا كنه .
ماهي پوزه خرگوشي من خوب غذا مي خوره رشدشم خوبه اما مي تونم بگم كه تمام وقت در حال گشتن براي خوردن غذا ست لذا نبايد به حساب گشنگيش گذاشت .

ارادتمند قلندران