PDA

View Full Version : بيماریها و درمان ماهيان آکواريومی Ailments and Remedies

صفحه ها : [1] 2 3 4 5 6 7 8

only red
18 November 2005, 02:17 AM
با سلام
دوستان عزيز مي توانيد مطالب و سوالات خود را در مورد بيماريهاي ماهيان آكواريومي در اين تالار بيان كنيد
================================================== =========

بيماری های ماهيان آکواريومی
خوشبختانه مقدار و انواع بيماريهائيکه ماهيهای آکواريومی را تهديد می نمايند، بمراتب از عوامل بيماريزای موجود در طبيعت کمتر است. علت اصلی آن دور بودن آکواريوم از منابع بيماريزا، و بخصوص نامساعد بودن شرائط داخلی آن برای رشد و نمو و نشو نمای عوامل بيماريزا در مقايسه با محيط طبيعی می باشد. بنابراين اگر کنترل محيط داخل آکواريوم بروش صحيح انجام گيرد، ماهيهای داخل آن ممکن است هرگز بيمار نگردند.

نحوه شناسائی ماهيهای بيمار
بطور کلی رفتار و وضع ظاهری ماهی بيمار از ماهيهای سالم متمايز است، بنابراين در اکثر مواقع به آسانی می توان ماهی و یا ماهیهای بيمار را شناسائی نمود. عوامل ظاهری عمده ای که در تشخيص و شناسائی ماهی بيمار مؤثر هستند عبارتند از:
1. بیحال شدن ماهی
2. فرار نکردن در اثر تحریک یا ترساندن
3. شنای غیر طبیعی
4. جدا شدن از سایر ماهیها و کناره گیری کردن آنها
5. مالیدن بدن به دیواره ها یا کف
6. ماندن در سطح آب
7. باز نگهداشتن دهان
8. سریع شدن تنفس و افزایش تعداد آن در دقیقه
9. پریدن از آب
10. کمرنگ شدن سطح بدن
11. خونریزی زیر جلدی
12. سخت شدن یا پاره شدن باله ها
13. جمع کردن دم
14. تا خوردن باله ها
15. ظهور لکه های سفید یا قرمز بروی بدن
16. پیدا شدن لکه های ابر مانند بر روی بدن
17. امساک یا غیر طبیعی بودن تغذیه
هر ماهی بيمار ممکن است يک يا چند عامل از عوامل فوق الذکر را نشان دهد. در هر صورت بلافاصله پس از ظهور علائم بيماری بايستی در اسرع وقت نسبت به شناسائی و کنترل عامل بيماريزا اقدام نمود، در غير اينصورت ممکن است ماهيها در وضعی قرار گيرند که کنترل يا مداوای آنها امکان پذير نباشد.:icon_cool

crazy lover
6 January 2006, 08:33 AM
من ماهي هام جديدا دائم خودشونو به كف ميكشند و به سنگها ميمالن ودماي آبم 29 هست و نمك هم به اندازه كافي ريختم. حالا چي كنم اين انگل پوستيشون خوب بشه؟

SSHIIVA
6 January 2006, 09:44 AM
من ماهي هام جديدا دائم خودشونو به كف ميكشند و به سنگها ميمالن ودماي آبم 29 هست و نمك هم به اندازه كافي ريختم. حالا چي كنم اين انگل پوستيشون خوب بشه؟

ماهیهای شما دچار بیماری خارشک شدن . یک نوع انگل تاژکدار پوستی . برای درمان درمای آب رو به 30 درجه میرسونین . یک چهارم آب آکواریوم رو خالی میکنین . و آب تازه ولرم که یک شب مونده رو توی آکواریوم میریزین . محلول متیل بلو رو به میزان لیتر آکواریوم میریزین . داروی ضد انگل هم توی آب میریزین که زرد رنگ هست . یک عدد قرص آنتی بیوتیک تتراسایکلین هم توی اب خالی میکنید . روزانه 25% از آب آکواریوم رو تخلیه میکنید و با آب تازه جایگزین میکنین . معمولن بعد از 3 روز این بیماری از بین میره در دمای 30 درجه .
ماهی هایی هم که این بیماری رو دارن میتونین حمام نمک بدین . یک لیتر آب + یک قاشق غذا خوری نمک . ماهی رو به مدت یک دقیقه در این آب قرار بدین . روزاننه 5 دفعه به مدت 3 روز . محلول تازه تهیه بشه .

SSHIIVA
10 January 2006, 12:11 AM
سلام دوستان ميشه كمي هم در مورد پرورش وتكثير گورامي و اسكار بيشتر صحبت كنيد با تشكر در ضمن من چند تا ذلقك دارم يكيشون كم رنگ شد و مرد يكي ديگشون هم داره كم رنگ ميشه خواهش ميكنم بكوييد راهي هست با تشگر

برای درمان دلقک از کپسول تتراسایکلین باید استفاده کنی و دمای آب رو هم به 32 برسونی . نیمی از آب آکواریوم رو باید بریزیدور و آب تازه پر کنی و بعد 2 تا کپسول تتراسایکلین رو توی یه لیوان اب حل کنی و به آب اضافه کنی . تا 3 روز هر روز نیمی از آب رو با آب تازه عوض میکنی و هر بار یک کپسول تو آب میریزی . بعد از بهبودی از زغال اکتیو برای خارج کردن دارو استفاده میکنی .

maryamakbari1
11 January 2006, 03:23 PM
با سلام بعضي از ماهي هاي من خودشون را به كف اكواريوم ميمالند معالجه اين امر هم بايد از نمك و دماي بالا استفاده كرد؟

Nima1989
11 January 2006, 05:18 PM
با سلام بعضي از ماهي هاي من خودشون را به كف اكواريوم ميمالند معالجه اين امر هم بايد از نمك و دماي بالا استفاده كرد؟

بله

البته یه درمان دیگه هم برای انگل هست
برای کسایی که تجربه کافی دارن و ماهیشون ارزش این کارو داره
یه محلول غلیظ آب نمک درست می کنید
ماهی رو با تور میگیرید و روی یونولیت قرار میدید
پنبه رو به آب نمک غلیظ آغشته می کنید
روی بدن ماهی میکشید
بجای نمک از بتادین هم میشه استفاده کرد اما بتادین به خاطر اینکه ید داره برای ماهی خیلی سمیه و باید با احتیاط و درست اینکارو انجام داد

maryamakbari1
11 January 2006, 10:30 PM
سلام من يك اكواريوم داشتم توش 8 تا دلقك بود 4 تا بلك گوست يك ذفعه ابش قرمز ميشد بعد يه چيزي مثل سفيده تخم مذغ توش راه مي رفت من يك اكواريوم ديگه كه مقداري نمك داخلش بود و دماش 30 بود راه انداختم اونا را انداختم توش اولش خوب بودن 1 ساعت بعد كه رفتم سراغشون همه مرده بودن ميشه كلا در اين مورد هر كس هر چي ميدونه در اين مورد به من بگه با تشكر

Anoush
12 January 2006, 09:15 AM
برای درمان با نمک رفرانس های زیادی به زبان انگلیسی هست و فقط کافیه "Salt dip" یا "Salt Bath Aquiarium" را در اینترنت جستجو کنید.

من شخصن با میزان 1 گرم نمک معمولی در 1 لیتر آب برای 24 ساعت نتیجه خوب گرفتم.
ولی همیشه بهترین نتیجه برایم استفاده از داروهای خاص همون بیماری بوده که از بازار خریدم.

درمورد نمک اگر در اکواریم گیاه دارید یا هر گونه بیمهره مثل حلزون دارید ماهی را برای درمان به اکواریوم قرنطینه منتقل کنید.

Anoush
12 January 2006, 09:42 AM

آکوایوم شما جدیده؟ چه مدت هست اونو دارید؟

بهترین و اولین درمان: تعو یض 10% تا 20% اب اکوایوم هرروز

شستن شن کف با Gravel Cleaner

arasto_discus
14 January 2006, 09:12 AM
من يك بار اين سوال را مطرح گردم اميدوارم يكي راهنمايي بكنه من يك اكواريوم داشتم كه توش بلك گوست و دلقك داشتم ولي چند ذوز پيش شاهد منظره عجيبي بودم يك توده سفيد رنگ به شكل الياف در اكواريوم حركت مي كرد من سعي كردم ماهي ها را جدا كنم ولي حتي با استفاده از محلول نمك همگي مردن ميشه در اين مورد هر كسي چيزي ميدونه به من بگه با تشكر
با سلام
توده های سفید رنگی که به شکل الیاف ورشته ای هستند احتمالا قسمتی از پوست ماهی بوده است که به دلیل جراحت و زخم دچار عفونت قارچی شده است.
زیرا در صورتی که ماهی ها دچار زخم بر روی بدن خود شوند ( زخم های شدید ) بلافاصله عفونت قارچی بر روی بدن ماهی شروع شده واین قارچها به سرعت باور نکردنی پوست ماهی در نواحی زخم شده را به الیاف های سفید رنگی تبدیل میکنند که از بدن ماهی جدا میشود و عفونت سریعا پیشرفت میکند.
بهترین راه برای در مان زخم ها در حداقل زمان ممکن ( در صورت عفونت قارچی و زخمهای شدید) استفاده از داروی آکریفلاوین می باشد البته دارویی نیز با عنوان tetra medicine که انحصارا مخصوص عفونت هاست وجود دارد (این دارو ماده گابریکول همراه خود دارد ) . توجه کنید که در هنگام استفاده از داروی تترا هوادهی باید 3 تا 4 برابر انجام شود و در مخزن از فیلتر همراه با ابر بدون زغال اکتیو استفاده کردد.
حداکثر تحمل ماهی ها در این دارو نهایتا 18 ساعت می باشد ( به دلیل وجودگابریکول )و بعد از مدت تحمل ماهی به دلیل کمبود اکسیژن دچار خفگی خواهد شد.
در مورد زخمهای کوچک(وبدون عفونت ) نیز میتوان در مخزن قرنطینه از موادی نظیر سنگ نمک . متیلن بلو استفاده نمود.
روش دیگر خارج کردن ماهی از آب و خشک کردن سطح زخم شده و استفاده از پمادهای نیستاتین و یا پماد کامبیزونیوم ( یک نوع پماد چشمی ) می باشد. مالیدن پماد بر روی زخم باید در 2 نوبت در روز تا بهبودی ادامه یابد.

peymanbahrami
14 January 2006, 10:03 PM
بله

البته یه درمان دیگه هم برای انگل هست
برای کسایی که تجربه کافی دارن و ماهیشون ارزش این کارو داره
یه محلول غلیظ آب نمک درست می کنید
ماهی رو با تور میگیرید و روی یونولیت قرار میدید
پنبه رو به آب نمک غلیظ آغشته می کنید
روی بدن ماهی میکشید
بجای نمک از بتادین هم میشه استفاده کرد اما بتادین به خاطر اینکه ید داره برای ماهی خیلی سمیه و باید با احتیاط و درست اینکارو انجام داد

یه راه خیلی خوب سادهتر اینکه یه مقدار آب رو لبشور کنید و ماهی رو تا وقتی که بی حال بشه درونش قرار بدید خیلی راه خوبی استادای دانشگاه پیشنهاد میکنن:icon_cool

arasto_discus
14 January 2006, 10:26 PM
با سلام
در موردمبارزه با انگل ها می توان از حمام نمک برای انگل های زیر استفاده کرد:
تریکودینا. قارچ ها .کوستیا.کیلودونلا و زالوها
البته در مورد زالوها بهترین راه استفاده از پنبه آغشته به الکل و کشیدن بر روی پوست ماهی می باشد

jacobnazarade
23 January 2006, 02:16 AM
با سلام خدمت دوستان من تازه این فروم رو پیدا کردم و نزدیک سه ساعت هست مطالب رو دارم می خونم چند تا سوال داشتم
یک سه تا دیسکس دارم دو تا شون خوب غدا می خورن یکیشون که نارنجی هست اصلا تا حالا نیدم غذا بخوره همیشه یک گوشه ساکت و اروم هست بدون هیچ حرکتی حدود یک ماه هست دارم
دو گاهی اون دوتا ابی ها رنگشون تیره و یکی شون هم دقت کردم مدفوعش حالت سفید دارد
و درباره هرمونهای رشد اگر راهنمایی بفرمایید ممنون می شوم با تشکر

arasto_discus
23 January 2006, 12:50 PM
با سلام خدمت دوستان من تازه این فروم رو پیدا کردم و نزدیک سه ساعت هست مطالب رو دارم می خونم چند تا سوال داشتم
یک سه تا دیسکس دارم دو تا شون خوب غدا می خورن یکیشون که نارنجی هست اصلا تا حالا نیدم غذا بخوره همیشه یک گوشه ساکت و اروم هست بدون هیچ حرکتی حدود یک ماه هست دارم
با سلام
به احتمل زیاد مژکداران شکمی بیش از حد معمول در دیسکاس های شما وجود دارند.
بهتر هر 3 تا را قرنطینه کرده و از قرص مترونیدازول برای درمان به مدت 3 روز استفاده کنید.
نحوه درمان هم در وبلاگ خودم در قسمت Hexamita شرح داده ام

kima
23 January 2006, 03:33 PM

احتمالا اون 2 تای دیگه اون یکی رو به جمع خودشون راه نمیدن
برای جلوگیری از تلف شدن ماهیتون اون رو پیش چند تا دیسکس هم اندازه خودش بندازید

maryamakbari1
23 January 2006, 07:14 PM
شب به خير سوال من در مورد اسكاره در مورد منفذهايي است كه روي سر ماهي به وجود ميايد دليل و نحوه درمان ان را مي خواهم با تشكر

arasto_discus
23 January 2006, 10:26 PM
شب به خير سوال من در مورد اسكاره در مورد منفذهايي است كه روي سر ماهي به وجود ميايد دليل و نحوه درمان ان را مي خواهم با تشكر

این بیماری که به نام Hole in Head مشهور است در سیکلیدهای بزرگ مانند دیسکاس ها و آنجل ها و در اسکار به کرات دیده میشود. عامل این بیماری هنوز به طور کامل مشخص نشده است. بنده این بیماری را در اسکار ها دقیقا در روی کله و در دیسکاس ها در ابتدای باله بالایی بسیار دیده ام - ( متاسفانه در بعضی از مواقع بنده موفق به درمان نشده ام و 2 تا از دیسکاس های خودم را از جمله همون نارنجی که عکسش رو گذاشته بودم چند روز پیش از دست دادم )
نظریه های مختلفی در مورد این بیماری وجود دارد از جمله کیفیت پایین آب و کمبود ویتامین دی و سی .
از دیگر نظریه ها وجود تاژکدار هگزامیتا به صورت جهش یافته است که میتواند چنین زخمهایی را به وجود بیاورد.
درمان قطعی هنوز برای این بیماری وجود ندارد. اما موارد زیر را میتوان انجام داد:
1- انتقال ماهی بیمار به قرنطینه با آب کاملا پاکیزه و پی هاش کاملا خنثی بدون هیچ وسیله اضافی
2- تعویض یک سوم از آب هر روز تا درمان کامل
3- حمام مترونیدازول به مدت 3 روز و هفته ای یک بار
4- افزودن نمک به آب برای جلوگیری از پیشرفت زخم
5- افزودن ویتامین های دی و سی به آب با رعایت مقدار
6- افزودن متیلن بلو
این بیماری در دیسکاس ها به سرعت پیشرفت میکند (؟؟؟ ) یه چیزی شبیه به جزام هستش چون ذره ذره تمام بدن ماهی رو میخوره و پیشرفت میکنه.
به دلیل اینکه ممکن است زخم ایجاد شده پیشرفت کند حتما باید از آن جلوگیری کرد بهترین پیشنهاد بنده استفاده از یو وی استرلیزر در مخزن قرنطینه همراه با نمک است. تا جلوی رشد باکتری ها و... بر روی زخم گرفته شود.
در مواردی که زخم پیشرفت کرد می توان از داروهایی نظیر گریزوفولوین و کلرامفنیکل و تترا مدیکا نیز استفاده نمود.

با این حال اگر کسی در مورد درمان این بیماری اطلاعات کاملتری داره بنده نیز ممنون میشم که در اختیار بذاره. اما اکثرا در اینترنت و در تمام تاپیکهای در مانی به هگزامیتا و کمبود ویتامین و کیفیت آب اشاره شده است. در مورد اسکار ها اکثرا با مترونیدازول درمان میشود.

kima
24 January 2006, 12:52 AM

منفذ ؟
من اسکار زیاد داشتم و دارم اما ندیدم همچین چیزی رو تا حالا
البته شاید پیش اومده اما توجه منو به خودش جلب نکرده

Anoush
24 January 2006, 12:23 PM
منفذ ؟
من اسکار زیاد داشتم و دارم اما ندیدم همچین چیزی رو تا حالا
البته شاید پیش اومده اما توجه منو به خودش جلب نکرده

1715

منافذ طبیعی روی سر ماهی اسکار

1716

مرحله اولیه بیماری

1717

مرحله پیشرفته

گفته های دوستمون ارسطو راجع به این بیماری مفید و کامل است. فقط این مطلب را در مورد استرلیزاتور ماورا بنفش uv sterilizator اضافه کنم که استفاده از این دستگاه همزمان با مصرف دارو درست نیست و باعث تغییر در دارو یا ازبین رفتن اثر دارو میگردد. اضافه بر این مصرف توام دارو با کربن اکتیو و یا زیولیت نیز باعث بی اثر یا کم اثر شدن دارو میگردند.

نکته بعدی در مورد تجویز تمام انتی بیوتیک ها در آکواریوم دوستان سعی کنند سه فاکتور مهم انرا ذکر کنند

یکم

میزان ان در یک لیتر اب اکوریوم

در مورد مترونیدازول (قرصهای 250 میلی گرمی) در اب میزان مصرف 6 میلی گرم در لیتر اب اکواریوم است

دوم:

فاصله هر بار مصرف که از طریق نیمه عمر دارو محاسبه میشود.

فاصله هربار مصرف 24 ساعت است

اساتیدتوصیه میکنند قبل از هر دوز مصرفی 80% اب اکواریوم با اب بدون کلر تعویض شود

سوم:

طول در مان است

که در این مورد 3 تا پنج روز و قابل تکرار برای 3 روز دیگر است.

موفق باشید

jacobnazarade
24 January 2006, 01:53 PM
مرحوم شد بند خدا خیلی دلم سوخت براش از توی تنگی که انتخاب کرده بودم بین 50 60 از همه سر تر بود رنگ خیلی عالی بود در ضمن و قتی دقت کردم بین دو چشمش هم خیلی رفته بود تو ولی دوتای دیگی هنوز صحیح سالم و مشغول اشمال بازی برای گرفتن غذا
قلقش که دستم بیاد بقیه اکواریم ها رو جمع می کنم فقط دیسکاس رو می زارم الان هم پرت دارم هم پنگوسی ممنون از دوستان به خاطر راهنمایی های ارزندشون

maryamakbari1
24 January 2006, 07:46 PM
با سلام چگونه مي توان بدون استفاده از وسايل گرانقيمت مانند فيلتر هاي خارجي يا يو وي از بيمار شدن ماهيان جلوگيري كرد با تشكر فراوان

Anoush
25 January 2006, 12:31 PM
با سلام چگونه مي توان بدون استفاده از وسايل گرانقيمت مانند فيلتر هاي خارجي يا يو وي از بيمار شدن ماهيان جلوگيري كرد با تشكر فراوان
1. وسایل گرانقيمت مانند فيلتر هاي خارجي يا يو وي از بیمار شدن ماهی جلوگیری نمیکند.2. به اختصار عرض میکنم که رعایت شرایط نکهداری اکواریوم و ماهی باعث پیشگیری از بیماری ها میشود و مستقل از داشتن وسایل گرانقیمت است.

jacobnazarade
25 January 2006, 03:18 PM
با سلام خدمت دوستان یک سوال در مورد بیماری قارچ داشتم من تعدادی پرت دارم گاهی
بر روی دم با باله زیر لکه های سیاهی ظاهر می شود وبعد از مدتی هم ناپدید می شود می خواستم ببینم ایا قارچ هست البته هرچی هم استفاده از داروی ضد قارچ می کنم زیاد فاید ه ای
ندارد گاهی ظاهر می شود و خود به خود ناپدید می شود
و سوال دیگر هم در مورد داروهای یک در یک است ایا کسی از دوستان ا ستفاده کرده است نظرشان در مورد این داروها چیست با تشکر

در مورد دم خوره یا پوسیدگی باله های گلدفیش می خواستم چرا اگثر گلد فیشها یی که دارم دچار این درد می شوند د ضمن درمان با جنتامایسین ایا بدرد می خورد کاربرد دارد یا نه با تشکر در ضمن امپول یا قطره ان

Al3l3@S@li
7 February 2006, 09:25 PM
با سلام خدمت دوستان
در مورد دم خوره یا پوسیدگی باله های گلدفیش می خواستم چرا اگثر گلد فیشها یی که دارم دچار این درد می شوند د ضمن درمان با جنتامایسین ایا بدرد می خورد کاربرد دارد یا نه با تشکر در ضمن امپول یا قطره ان
به نظر من پوسيدگي و پارگي باله هاي گلد فيش ها ميتونه بيشتر نشانه ي بيماري ها،حمله ي ماهي هاي ديگر،شرايط نامساعد آب ويا مسا ئلي از اين قبيل باشه
گاهي با يك سيفون كردن ساده ي آب مشكل حل مي شه. زيرا گلد فيش ها زياد آب رو كثيف مي كنند
مسئله ي دم خوره بيشتر در مورد گوپي ها مطرح ميشه (كه داراي داروي خواصي هم هستند)
به عنوان مثال من يه كله شيري داشتم كه به خاطر قرنطينه نكردن ماهي تازه وارد بيماري سفيدك گرفت و به همين دليل باله هاي دمي اون كاملا پاره شده بود ولي پس از درمان سفيدك باله هاش هم خوب شد
البته بازم ميگم كه پارگي وپوسيدگي باله ها در همه ي ماهي ها مانند تب يك نشانه از بروز مشكل و بيماريه و بايد تمام موارد رو چك كرد تا به علت اصلي رسيد
اگر در نوشته هاي من ايراداتي هست دوستان لطف كنن تصحيح كنن
موفق باشيد

jacobnazarade
8 February 2006, 02:24 AM
نمی دونم ولی خیلی مراقب بودم ببینم ماهی دیگه می زند اب رو هم سیفون می کنم هفته ای ولی گاهی
یک شب خوب ولی صبح که بلند می شوم می بینم بیشتر باله دمی باله بالایی و وزیری یک دفعه نصف بیشترش رفته فقط استخوان ها ماننده وبافت بینی از بین رفته
امروز از ساعت دو تا الان که ساعت 2 و 21 هست مشغول تعویض اب شستن ضدعفونی دیگه استخوانهام خورد شد نزدیک بود سه تا اکواریم رو باهم بزنم بکشنم برای شام هم اول سوپ لاکپشت درست کنم برای غذا هم خوراک پنکوسی پرت فیش سیلور دالر گلدفیش توی ماهی تابه درست کنم برای دسر هم دیسکاس پروده بخورم
یک نفری اکواریم یک و نیم متری رو برداشتم شستم وشن و ..... تا اخر تعطیلات هم باید از د رد کمر و کتف ملاق بزنم دقیقا مثل تابوت خودم بود نمی دونم اون موقع که گرفتم سر گرم بود دو نفری اوردمش بالا طبقه چهار م تازه فهمیدم چه خبر اول یک اکواریم بعدش دو تا حالا هم که دیگه تکمیل شد باز هم منون دوست عزیز ار راهنمایی شما

RoSo
9 February 2006, 12:03 PM
من یه مشکل دارم که همیشه اکثر ماهی های کوچکم اینطور شدن و مردن و نمیدونم دلیلش چیه.
ماهی به شدت لاغر میشه و دم جمع میکنه و همینطور باله ها.به طرز وحشتناکی لاغر میشن و یه چیزی مثل قوز پشتش در میاد و نمیتونه خوب شنا کنه و بعد از چند وقت میمیرن. میتونه مال سوء تغذیه باشه؟

kima
9 February 2006, 06:53 PM
خب شازده ماهی هات چیه
ماهی های کوچولو که نمیشه نشونی

RoSo
10 February 2006, 02:11 AM
گوپی , مولی , دم شمشیری , پلاتی......
تجربه اینارو داشتم.برا همین میگم ماهی های کوچک.

mehdi1979
11 February 2006, 05:47 PM
سلام.
برای درمان بیماری ÷وسیدگی باله اگه خیلی شدید شده بهتره از تتراسیکلین 250 استفاده کنی. من خودم آنجلایی داشتم که همین بیماری را گرفتن و با این روش کاملا خوب شدن.
نکته:1) یک کپسول را باز کن و در آب آکواریوم بریز کمی آب قرمز میشه و بعد از چند روز رنگش بهتر میشه.
2) ممکنه کپسول اول جلوی رشد بیماری را بگیره برای درمان کامل بعد از چند روز یک کپسول دیگه هم میتونی استفاده کنی. البته بستگی به شدت آلودگی داره.
3) سعی کن این کپسول را در آکواریوم بدون گیاه طبیعی استفاده کنی.
4) بعد از بهبود کامل آب آکواریوم را عوض کن.
5) این کپسول را در همه داروخانه ها میتونی پیدا کنی.
6) دمای آب را تا جایی که اجازه داری با ببر. البته گلفیش دمای بالا نمیخواد.
7) اکثر ماهی ها به دم ماهی گلفیش حمله میکنند . اگه تنها نگه داشته بشه بهتره.
موفق باشی.:icon_cool

maryamakbari1
11 February 2006, 09:04 PM
با سلام من ماهي هاي يك اكواريومم باله هاشون مشكل پيدا كرده حالت خوردگي پيدا كرده راه درمان انرا به من بگوييد با تشكر

jacobnazarade
11 February 2006, 10:51 PM
با سلام خدمت دوستان این اس رو برای دوستان رو می کنم برن حال کنن مورد امتحان شده و عالی یه ندا هم دادم ببینم کسی از دوستان کار کرده بهترین درمان برای عفونت و دم خوره استفاده از امپول و قطره جنتامایسین هست مجزه می کنند من برای هر 100 لیتر یک امپول 80 میلی می ریزم توی اب واقعا معجزه هست یک شبه ماهی رو از این رو به اون رو می کنه منتها قبلا از اینکه برزید توی اکواریم اب رو سیفون بکنید
دما ه م بالا من ماهی رو با این شیو ه هم درمان می کنم استفاده از حمام نمک و جنتامایسین
گلدفیش من شده بود جیگر زلیخا یک شبه برگشت منتظر نظرات دوستان هستم بالاغیرتا برای همه دست رو رو نکنین

mehdi1979
13 February 2006, 08:25 PM
در مورد پوسیدگی باله اگه خیلی شدیده میتونی از تتراسایکلین 250 استفاده کنی. یکیش کافیه. البته کمی آب را قرمز میکنه ولی نتیجه اش فوق العاده است. (مواظب باش اکواریوم بدون گیاه طبیعی باشه).
این را هم بدون که بیماری پوسیدگی باله یک بیماری ثانویس و همونطور که دوستمون در بالا گفت ممکنه در اثر حمله ماهی های دیگه باشه. ماهیها اکثرا دم گلدفیشا را خیلی دوست دارن!!!!

Blaze
20 February 2006, 07:13 PM
سلام
ماهی هام مثل گوپی یا کوریدوراس هی خودشونو به کف میمالن و یا با کوزه خودشونو میخارونن ، چه کار کنم ؟

Anoush
21 February 2006, 10:48 AM
سلام
ماهی هام مثل گوپی یا کوریدوراس هی خودشونو به کف میمالن و یا با کوزه خودشونو میخارونن ، چه کار کنم ؟

یکی از نشانه های اولیه بیماری "ایک" مورد بالا میباشد.

بالا بردن دما
اضافه کردن نمک نیم گرم در لیتر (البته برای کوریدوراس استفاده از نمک توصیه نمیشود).

اضافه کردن داروی ضد ایک (برای کوریدوراس نصف میزان مصرف)

تنظیم کیفیت غذایی و اب اکواریوم بطور اخص.

امیدوارم مشکل راحل کند.

موفق باشید.

Blaze
21 February 2006, 05:15 PM
عملا الان کل آکواریوم دچار این مشکل شده و مولی ها هم بعضی وقتا یکهو خودشونو به سنگا میزنن
به نظر شما درمان در خود آکواریوم اصلی انجام بشه ؟

اول فکر کردم یه نوع انگل هستش ، برای همین 4/1 آب رو تعویض کردم و داروی ضد انگل زدم با یه کپسول تترا سایکلین دما روی 30 هست .رفتارشون بهتر شده ولی کاملا خوب نشده ،ایک هم یه نوع انگله ؟

mehdi1979
21 February 2006, 08:02 PM
عامل این بیماری نوعی تاژکدار تک سلولیه. یعنی همون انگل.
البته این بیماری ایک نیس ولی روشهایی که دوستمون هم گفته بسیار موثره. دمای آب را تا 31 درجه بالا ببر.
یکی از بهترین داروها حمام آکری فلاوین یگ گرم در 100 لیتر آب بمدت 2 تا 3 روزه. البته برای آکواریوم بدون گیاه.
موفق باشی.:icon_cool

Blaze
2 March 2006, 02:09 AM
سلام
در صورتیکه ماهی حرکت عقب به جلو و بر عکس غیر طبیعی داشته باشه
راه درمان اون چیه ؟
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
در ضمن گوپی نر من یه حرکات بسیار عجیبی میکنه ، یکهو کل بدنوشو به شدت میلرزونو ، یه حالتی انگار میوخاد یه کم تا بشه ، خلاصه عجیبه ، نمیدونم برای جلب توجه ماهی های ماده هستش یا بیماره .

با تشکر

Blaze
2 March 2006, 10:58 PM
کمک فوری
ماهیام یه حالتی کم رنگ شدن ، حالتی که وقتی یه ماهی مرده رو از آب در میارین به اون حالت کمرنگ شدن .:icon_cry:

ماهی های گورامی نقره ای زیبام ، که یکیشون حالت back on پیدا کرده بود الان مرد :icon_cry: ، باقی شان بهمراه مولی کمرنگ شدن ، روی سطح آب هی جمع میشن آروم و بیحرکت ، علی رغم اکسیژن دهی و نور کافی ، کم رنگ شدن کت فیش اسپورتم هم همینطور کمرنگ شده ، نمیدونم چی شده

25 % آب آکواریوم رو عوض کردم ، یکی از گورامی ها رو هم حمام نمک مناسب دادم که به حال احتضار رسید و سریع درش آوردم و برش گردوندم به آکواریوم بزرگ .

لطفا اگر اطلاعاتی دارین راهنمایی کنید . مرسی

Al3l3@S@li
3 March 2006, 08:39 AM
گورامي هم مگه ميميره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Blaze
3 March 2006, 02:43 PM
مال من بیچاره مرد !!!!! هم اکنون باقی هم بسیار کمرنگ رو به موت شدن ، کاری هم نیمدونم که بکنم براشون .

Anoush
4 March 2006, 09:09 AM
مال من بیچاره مرد !!!!! هم اکنون باقی هم بسیار کمرنگ رو به موت شدن ، کاری هم نیمدونم که بکنم براشون .

لطف کن فاکتور های اب رو اندازه بگیر و بگو. نیترات نیتریت امونیا. اگر سختی سنج هم داری تست سختی هم بکن.
اب مورد مصرفت کلرین هم که نداشت؟ نه؟

Blaze
5 March 2006, 12:43 AM
لطف کن فاکتور های اب رو اندازه بگیر و بگو. نیترات نیتریت امونیا. اگر سختی سنج هم داری تست سختی هم بکن.
اب مورد مصرفت کلرین هم که نداشت؟ نه؟

راستش من سختی سنج هرجا رفتم نداشت ، فقط ناصر خسرو مونده که وقت نکردم برم و چون ماهی هام از نوع ساده مثل گوپی، مولی،دم شمشیری، شارک ،گورامی دارف و گورامی نقره ای ، کوریدوراس ، کت فیش بودن و خیلی خاص نبودن گذاشتم سر فرصت برم
اما میدونم که گورامی ها به سختی آب حساسن ، آبم مشکلی نداره چون از لحاظ تعوبضش 25 % هفتگی عوض میکنم و میذارم آب 24 تا 48 ساعت بمونه . غذا خیلی دقت میکنم و خلاصه سعی میکنم خوب باشه اضافه نریزم .
یه نکته عجیبی هست والا . غذا همه چی از بهترین نوعش که تترا باشه ، دل ، اسفناج ، آرتمیا خلاصه میرسم
اما دیدم مولی نرم هی روی سطح آب بد مدل می ایسته و یه حال نامناسبی داره از اکسیر تقویتی که تقریبا همون مولتی ویتامین هست به میزان 2 لیتر یه قطره استفاده کردم . احتمال میدم شاید این باشه . چیز دیگه به ذهنم نمیرسه .
فاکتور های آب هم در مورد نحوه اندازه گیری و کیت های مربوطه اطلاع کافی ندارم ، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید .
رنگ باقی خوب شد اما کت فیش یه جوریه و گورامی های نقره ای که افتضاح در حال موت هستن .

Al3l3@S@li
5 March 2006, 08:47 AM
در بعضيموارد ممكنه همه ي عوامل آب درست باشه ولي مشكل از نوعي بيماري باشه.
البته عاقلانه اينه كه طبق گفته ي انوش جان اول عوامل اوليه مثل آب و اينجور چيزا رو چك كني ولي بعضي مواقع ماهي ها نوعي بيماري داخلي ميگيرن كه اصلا بدون ازمايشات خاص قابل تشخيص نيستن كه دراين موارد ديگه كاري از دست كسي ساخته نيست:( :( :( :(

Anoush
5 March 2006, 11:21 AM
فاکتور های آب هم در مورد نحوه اندازه گیری و کیت های مربوطه اطلاع کافی ندارم ، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید .

شرکت تترا یک کیت ساده داره که امونیا و نیتریت رو اندازه گیری میکنه کمی از اب اکواریومت رو با معرف های شیمیایی داخل کیت مخلوط میکنی و بعد از مدت زمان ذکرشده در بروشور ان رنگ محلول رو با نمونه رنگ شاهد ان که ضمیمه هست مقایسه میکنی. بسیار راحت نشون میده که ایا این فاکتور ها در حد نرمال هست یا نه.

من عمومن این نشونه هارو در اکواریوم هایی که سیکل ازت رو طی نکردن دیدم، ولی اگر اکواریوم سیکل را کامل کرده و با ثبات است شاید بقول دوستمون بیماری خاصی باشه.

سیفون کردن مرتب اب زیانی نداره!

اگر از اب لوله کشی استفاده میکنی اب سختی نیست ولی اگر عادت دارید که به ازای اب تبخیر شده از سطح اکواریوم، اب اضافه کنید و یا دکور های مرجانی دارید تست سختی اب مفید است.

به اب 24 ساعت مونده اطمینان نکن حتمن به اب داروی ضد کلر بزن حتی اگر نصف میزان توصیه شده و بگذار برای 24 ساعت بماند. من با اطمینان از اب 24 ساعت مونده تعداد زیادی ماهی از دست داده ام ولی با اضافه کردن داروی ضد کلر دیگر کابوسم تکرار نشد.
موفق باشید

Blaze
5 March 2006, 07:52 PM
سلام
امروز 50 % آب رو تعویض کردم ، از داروی ضد کلر خوشم نمیومد و ترجیح میدادم که همه کارام به غیر از موارد ضروری بدون دارو باشه . آب رو برای 48 تا 72 ساعت نگهداری کنم و بعد برای تعویض استفاده کنم، اما با توجه به تجربه شما سعی میکنم از این دارو استفاده کنم.

سوال - سختی آب لوله کشی تهران ( عمدتا شمال شهر ) معمولن تو چه میزانی هست ؟

Al3l3@S@li
6 March 2006, 12:11 AM
عزيز جان مگه چه ماهي هايي نگه ميداري كه اينقدر به سختي آب توجه داري؟
(البته به غير از ديسكاس كه تا حالا نداشتم) من ماهي هام تا حالا با آب لوله كشي مشكلي نداشتن واصولا هم اغلب ماهي ها (حداقل با آب تهران) مشكلي ندارن.
بنظرم بازم عوامل اصلي رو چك كن ايشالاه مشكلت حل ميشه.

Blaze
6 March 2006, 12:38 AM
ماهیها رو تو پست بالاتر نوشتم ، یه چیز عجیب بگم ، دیدم گورامی که مریض بود یه تکه دل رو به حال بسیار سیاه بدی دفع کرد و حالش بهتر شده از اون موقع !!!!!!!!
یه گورامی هم که مرد . یه مدت بدنشو همین جوری چک کردم یه تکه از بدنش( شکمش ) یه حالت کبود تیره به همون رنگ بود که وقتی با این مدفوع جدید مقایسه کردم احساس کردم شاید مشکلشون تو دفع دل هست .میخواستم بدنشو بشکافم ببینم ولی منصرف شدم !
در مورد سختی آب خیلی دوست دارم اطلاعات داشته باشم ، فکر میکنم از عواملیه که کمتر کسی توجه میکنه و در عین حال برای پرورش و تکثیر بسیار مهمه .
راستی این عکسه ماهی سورومته؟ در موردش ، اندازه فعلیش و کلن همه چیش میشه اطلاعات بیشتری بدی ، خیلی خوشم اومده از این ماهی .

Al3l3@S@li
6 March 2006, 09:25 AM
ماهیها رو تو پست بالاتر نوشتم ، یه چیز عجیب بگم ، دیدم گورامی که مریض بود یه تکه دل رو به حال بسیار سیاه بدی دفع کرد و حالش بهتر شده از اون موقع !!!!!!!!
یه گورامی هم که مرد . یه مدت بدنشو همین جوری چک کردم یه تکه از بدنش( شکمش ) یه حالت کبود تیره به همون رنگ بود که وقتی با این مدفوع جدید مقایسه کردم احساس کردم شاید مشکلشون تو دفع دل هست .میخواستم بدنشو بشکافم ببینم ولی منصرف شدم !
در مورد سختی آب خیلی دوست دارم اطلاعات داشته باشم ، فکر میکنم از عواملیه که کمتر کسی توجه میکنه و در عین حال برای پرورش و تکثیر بسیار مهمه .
راستی این عکسه ماهی سورومته؟ در موردش ، اندازه فعلیش و کلن همه چیش میشه اطلاعات بیشتری بدی ، خیلی خوشم اومده از این ماهی .
خدا بيامرزدش.......:icon_redf :icon_redf
وقتي به اندازه ي 3سانتي بود خريدمش دو سه ماه بعد چون ميخواستيم خونمونو عوض كنيم بايه بنده خدا:icon_bigg :icon_bigg اين ماهي رو فرستادم شهرستان (براي خواهرم) اين يارو(با اينكه گفته بودم رسيدي ،سريعا بده به خواهرم) رفته بود خونشون خوابيده بود!!!!! ماهي بيچاره هم خفه شده بود.
"البته بگم كه من تا حالا خودم با ماشين خيلي ماهي بردم و آوردم و همشون زنده موندن"

Anoush
8 March 2006, 11:08 AM
عزيز جان مگه چه ماهي هايي نگه ميداري كه اينقدر به سختي آب توجه داري؟
(البته به غير از ديسكاس كه تا حالا نداشتم) من ماهي هام تا حالا با آب لوله كشي مشكلي نداشتن واصولا هم اغلب ماهي ها (حداقل با آب تهران) مشكلي ندارن.
بنظرم بازم عوامل اصلي رو چك كن ايشالاه مشكلت حل ميشه.

ماهی دیسکس هم با اب لوله کشی مشکلی نداره، به کی قسم بخورم تا باورم کنید؟

Blaze
8 March 2006, 11:34 PM
ماشالا! یه کم مهربون تر خب !

Anoush
9 March 2006, 10:11 AM
ماشالا! یه کم مهربون تر خب !

دوست عزیز اگر لحن من باعث شده که شما ناراحت بشی من رسمن ازتون پوزش میخوام.

ولی یه گله کوچیک هم دارم و اون اینه که من اینهمه وقت میذارم که شما ها از اکواریومتون لذت ببرید و باری به خاطرتون نباشه این دلیلش مهربونی من نیست؟ پس چرا من رو به نامهربونی متهم میکنید؟

من نه صرفه اقتصادی تو این کار دارم و نه این کار شهرتی برای من کسب میکنه. شاید فقط و فقط انتظارم یه تشکر کوچولو باشه، همین!!

در پناه بزرگترین

Blaze
10 March 2006, 01:41 AM
دوست عزیز اگر لحن من باعث شده که شما ناراحت بشی من رسمن ازتون پوزش میخوام.

ولی یه گله کوچیک هم دارم و اون اینه که من اینهمه وقت میذارم که شما ها از اکواریومتون لذت ببرید و باری به خاطرتون نباشه این دلیلش مهربونی من نیست؟ پس چرا من رو به نامهربونی متهم میکنید؟

من نه صرفه اقتصادی تو این کار دارم و نه این کار شهرتی برای من کسب میکنه. شاید فقط و فقط انتظارم یه تشکر کوچولو باشه، همین!!

در پناه بزرگترین

با سلام
بنده شخصا از اطلاعاتی که شما ارسال میکنید نهایت استفاده رو بردم و امیدوارم همچنان این روند ادامه داشته باشه و خدا شاهده هر وقت نگاه به آکواریومم میکنم اگرچه ساده هستش اما شخصا تو دلم از شخص خود شما تشکر میکنم و برای اونی که قصد ساختنوشو انشاا.. تو چند ماه آینده دارم بارها با استفاده از اطلاعات شما به نتیجه های بسیار خوبی رسیدم.
همیشه برای هر کسی که صحبت میکنم اگر از گفته های شما استفاده کنم، اضافه میکنم که از کجا بدست آوردم که اگر روزی روزگاری خبرش به خودتون هم برسه باعث مسرت خاطرتون میشه .

تنها قصد حرفم این بود که اگر مهربانی بیشتری همراه این انتقال سخاوتمندانه اطلاعات بشه ، تصویر کاملتری از شخصیت صمیمی شما بدست میاد.

اگر باعث تکدر خاطر شدم یا ناسپاسی کردم ، عذر منو بپذیرید.

ای دوست ، به هر سخن کسی یار کشد ؟!

وآنگاه چه یار ؟ یار غمخوار کشد ؟!

ما را گویی : " چه داری از دوست نشان ؟ "

ما را از دوست بی نشانیست نشان

شور آوردم ، که بر نتابد گردون

شوری که به خواب در نبیند مجنون

آن شور کمینه است از سینه دوست

تا سینه پاک دوست چون باشد ، چون

مولانا جلال الدین رومی

alireza_shd
11 March 2006, 10:08 AM
دوستان کمک . امروز متوجه شدم یکی از لجن خورهام مرده و لجن خور دیگه هم که تو یه آکواریوم دیگه هست بی حاله چه کار کنم ؟؟؟ کمک کنید لطفاً .
در ضمن این اواخر یک دارف از دست دادم که یه حالت عجیبی داشت سرش سنگین شده بود و رفته بود ته آب یه گلدفیش هم دارم که همین حالت رو داره ولی نه خوب میشه و نه می میره (گلیدفیش از داف جدا هست)
ممکن هست از غذا باشه من فقط دو نوع غذا دارم

Anoush
11 March 2006, 10:35 AM
دوستان کمک . امروز متوجه شدم یکی از لجن خورهام مرده و لجن خور دیگه هم که تو یه آکواریوم دیگه هست بی حاله چه کار کنم ؟؟؟ کمک کنید لطفاً .
در ضمن این اواخر یک دارف از دست دادم که یه حالت عجیبی داشت سرش سنگین شده بود و رفته بود ته آب یه گلدفیش هم دارم که همین حالت رو داره ولی نه خوب میشه و نه می میره (گلیدفیش از داف جدا هست)
ممکن هست از غذا باشه من فقط دو نوع غذا دارم

غذا رو که همیشه استفاده میکردید و مشکلی نبوده نه؟غذاتون هم که حتمن مانده و بو گرفته نبوده، پس باید دلیل رو در اب و یا دارو یی که این اواخر استفاده کردید و یا ماهی جدید وارد شده جستجو کرد.

هیچ تغییری این اواخر ندادید؟

alireza_shd
12 March 2006, 08:56 AM
هیچ تغییری ندادم النته من تازه کار هستم و حدود 40-50 روز هست که آکواریوم رو راه انداختم. به نظرم می رسه بیماری در آکواریوم من زیاد هست و دردسر زیادی داره.
آکواریوم نوردهی مستقل نداره ممکن هست از این باشه
یا ممکن هست از سیفون کردن باشه؟ البته من فیلتر کف هم ندارم اما فیلتر بیولوژیک و ذغال اکتیو دارم(خیلی کوچک و ساده)
دیشب از تترا سایکلین استفاده کردم تو آکواریوم اصلی

Anoush
12 March 2006, 09:25 AM
هیچ تغییری ندادم النته من تازه کار هستم و حدود 40-50 روز هست که آکواریوم رو راه انداختم. به نظرم می رسه بیماری در آکواریوم من زیاد هست و دردسر زیادی داره.
آکواریوم نوردهی مستقل نداره ممکن هست از این باشه
یا ممکن هست از سیفون کردن باشه؟ البته من فیلتر کف هم ندارم اما فیلتر بیولوژیک و ذغال اکتیو دارم(خیلی کوچک و ساده)
دیشب از تترا سایکلین استفاده کردم تو آکواریوم اصلی

امیدوارم با تتراسایکلین جواب بگیرید. خواهش میکنم مبحث سیکل ازت در اکواریوم و نکات تجربی در راه اندازی را یک بار دیگر مرور کنید. بیفایده نیست.

در پناه مهربانترین

hamed3751
13 March 2006, 08:54 AM
سلام به همه دوستان
از همگی کمال تشکر دارم،،،در این مدت خیلی از اطلاعات شما استفاده کردم،،،از نیما عزیز حم به دلیل کمک ویژه ای که داشتند متشکرم..دوستان من یه اکواریوم کوچک دارم که در مقابل اکواریوم شما تنگ ماهی به حساب میاد.مدتی است در دم چند تا از ماهی ها رگه های خونی میبینم ،به خصوص گلد فیش ها.اگر مثل همیشه من رو از اطلاعات خوبتون بهره مند کنید ممنون میشم.پیشاپیش از همه تشکر میکنم

Anoush
13 March 2006, 11:03 AM
دوستان مدتی است در دم چند تا از ماهی ها رگه های خونی میبینم ،به خصوص گلد فیش ها.اگر مثل همیشه من رو از اطلاعات خوبتون بهره مند کنید ممنون میشم.پیشاپیش از همه تشکر میکنم

پیدا شدن رگه خونی در باله های گلد فیش مخصوصن دم میتونه دلایل زیادی داشته باشه.

گلد فیش من دوبار دچاراین مشکل شد که بار اول دلیلش بلعیدن یک شن بزگ از کف اکواریوم بود که به حالت مرگ افتاده بود و وقتی شن رو با پنس خارج کردم چند روز طول کشید تا رکه های خونی دمش محو شد.
بار دوم هم یک کوریدوراس تو حلق مبارکش گیر کرده بود که موفق شدم بزحمت کوریدوراس را خارج کنم (کوریدوراس هم زنده ماند!!)

مورد بالا رو براتون گفتم که بدونید وقتی این حالت پیش میاد که ماهی شدیدن در استرس باشه. یکی از دلایل شایع این استرس،آمونیا و نیتریت اب در اکواریوم سیکل نشده است. (نمیدونم مبحث سیکل ازت رو خوندید یا نه؟ اکواریومتون سیکل ازت رو طی کرده یا نه؟)

موارد دیگه مثل عفونتها و انگل ها میتونن باشند.

در تمام موارد بالا اولین و راحت ترین کار سیفون کردن مرتب اب هست و برای گلد فیش اضافه کردن نمک در اب میتونه در تمام حالات بالا بهتون کمک کنه. من یک گرم نمک در هر لیتر اب رو پیشنهاد میکنم. در بعضی مقالات تا 9 گرم هم نوشته اند که من انرا امتحان نکرده ام و طبعن پیشنهاد هم نمیکنم.

موفق باشید.

hi4u
14 March 2006, 11:38 PM
با سلام

سوال من در مورد ماهی های مولی و نئون میباشد بیماری ماهی مولی ابتدا اب اوردگی شکم و سپس سفیدک و نئون سفیدک و بچه ماهی های مولی که تقریبا دو هفته هستند و چند عدد از انها نمیدانم به کدام دلیل مرده اند:icon_ques

Blaze
15 March 2006, 12:06 AM
با سلام

سوال من در مورد ماهی های مولی و نئون میباشد بیماری ماهی مولی ابتدا اب اوردگی شکم و سپس سفیدک و نئون سفیدک و بچه ماهی های مولی که تقریبا دو هفته هستند و چند عدد از انها نمیدانم به کدام دلیل مرده اند:icon_ques

سلام
آب آوردگی که استسقا هم میگن در صورت پیشرفت در بیماری به مدت یکهفته هر روز در دو نوبت همراه غذای ماهیها به ازای هر 100 گرم غذا یک کپسول 50 میلی گرم کلر آمفنیکل را مخلوط کنید و به ماهیها بخورانید.در طول درمان تمام نکات بهداشتی را رعایت کنید.

برای درمان سفیدک
اول داروی ضد سفیدک را تهیه و طبق دستورالعمل استفاده نمایید.
دوم درجه حرارت را به 30 درجه برسانید
سوم چون ماهیها در این حالت بی اشتها میشوند بهتر است از غذای زنده برای تغذیه استفاده کنید.
چهارم به ازای هر 30 لیتر یک قاشق غذا خوری نمک اضافه کنید.
طول درمان معمولن یک هفته میباشد. پس از جدا شدن این انگل بهتره کل وسایل و شنها رو ضد عفونی کنید تا دوباره بیماری بر نگردد ، کاری که من نکردم و هنوز مشکلاتی دارم .

در مورد مردن ماهیها اگر آکواریوم تازه تهیه کرده اید بهتره مبحث سیکل ازت رو بخونید .

موفق باشید .

mahy baz
15 March 2006, 01:20 AM
اقايون ديسكس من يه چشمش داره سفيد ميشه به نظر شما چه كار كنم؟؟؟؟؟؟؟:icon_cry:

Anoush
15 March 2006, 09:43 AM
اقايون ديسكس من يه چشمش داره سفيد ميشه به نظر شما چه كار كنم؟؟؟؟؟؟؟:icon_cry:

با سلام به دوست تازه واردمون باید بگم که:

اسمی که برا خودتون انتخاب کردید نشون میده که بی تجربه نیستید و گرنه کلی ازتون سوال میکردم و حوالتون میکردم به خوندن مباحث سیکل ازت و نکات تجربی در نگهداری اکواریوم.

حالا که بقول معروف اینکاره هستید دو سوال دارم.

کیفیت اب پائین نیست؟ چند وقت یکبار ابو سیفون میکنید؟

نسبت تعداد ماهی به حجم اب زیاد نیست؟

این که شد سه تا سوال!!

در ضمن تو این فروم خانم هم هست، زیاد مردونش نکنیم.

شاد باشی

Anoush
15 March 2006, 11:19 AM
سلام
متشکرم از راهنمایی بسیار خوبتون،،،اکواریوم من دو ماهی هست که تعویض کلی اب نداشته ،،،،فکر کنم سیکل را طی کرده باشه،،،اگر امکانش هست طریقه صحیح سیفون کردن اب و اینکه چند مدت یک بار اون رو تکرار کنم رو برام بگید،،،،اگر در جایی اورده شده پیوست اون کافیه،،باز هم از شما و دوستان تشکر دارم

یاعلی

با سلام،
چون سوال شما حالت کلی داره و به بیماری مربوط نیست و من مدیر نیستم که بتونم پستتون رو منتقل کنم.
جوابتون رو تو قسمت تاپیک جامع میدم

mahy baz
16 March 2006, 05:55 PM
ph اب نرمال هست و هر يه هفته اب رو با اب رزين شده عوض ميكنم
ميخواستم ببينم دارويي وجود داره كه درمان كنه و خيلي سر حال هستند ديسكس هام
يه سوال هم در مورد گياهان داشتم كه در تايپيك گياهان اكواريومي هست اگه ميشه پاسخ بديد

Anoush
18 March 2006, 11:16 AM
ph اب نرمال هست و هر يه هفته اب رو با اب رزين شده عوض ميكنم
ميخواستم ببينم دارويي وجود داره كه درمان كنه و خيلي سر حال هستند ديسكس هام
يه سوال هم در مورد گياهان داشتم كه در تايپيك گياهان اكواريومي هست اگه ميشه پاسخ بديد

با سلام،

دوست عزیزم جواب مرا ندادید ولی بهر حال اگر میخواهید این مشکل با دارو حل شود داروی ضد باکتری Tetra تترا (فعلن در بازار موجود نیست) برای درمان کدورت چشم ایده ال است. شرکت Sera هم داروی خوبی برای این کار دارد اگر خواستید میگردم و اسمش را پیدا میکنم.(این دارو فعلن موجود هست)

ولی من پیشنهاد میکنم کیفیت اب را بالا ببرید کدورت چشم خود بخود برطرف میشود دارو هم ندادید مشکلی پیش نمیاید.

در ضمن منظور من از کیفیت اب، پ هاش و سبک بودن اب نیست. من حتا با سبک کردن اب شهری تهران با رزین تا حدودی مخالف هم هستم. مگر اینکه خیلی بقول خودتان ماهی باز (حرفه ای) باشید.

mahy baz
18 March 2006, 02:09 PM
خوب موضوع جالب اينجاست كه من بچه مشهد هستم و فكر كنم سبك كردن اب واجب است چون اب مشهد سختي بالايي دارد
در ضمن من داخل اكواريوم گياه دارم و اب هم در حال حاضر شفاف شده و چشم ديسكسم بهتر شده
ولي يكي از ديسكسهاي ديگرم كه تازه خريدم حالش خوبه و گوشه گير نيست ولي يه چنتا ال سياه ريز رو بدنش زده
ميخواستم ببينم طبيعي هست يا نه

Al3l3@S@li
18 March 2006, 08:24 PM
سلام
اين سرماري من چند روزه كف آكواريوم ميشينه.2-3 روز پيش ديدم روي سرش كمي باد كرده.وحالا (انگار كه جوش سر سفيد زده باشه:icon_twis )كمي سفيد شده،فكر كنم قارچ باشه...:icon_ques
به نظر دوستان چكار كنم درست تره؟؟؟

bbkyawho
21 March 2006, 03:21 PM
سلام
سال نو مبارک
من تازه کار هستم
حدود 3 روزه که یک اکواریوم گرفتم
ماهی هایی که دارم :
گوپی - مولی - زبرا- دم شمشیری- تترا کالر - شارک دم قرمز -فایتر نر وماده - 1 عدد لاک پشت کوچک
ولی مشکلاتی در این 3 روز داشتم
یک - یکی از کوپی های من باردار بود و گفتن باید در زایشگاه بندازی و قرص زایمان بدی من هم همین کار را کردم ولی دو الی سه ساعت بعد مرد -که علتش را نمی دانم
دو - گوپی و مولی های من دیوانه شده اند و دور خود می چرخند و خود را به دیواره های می زنند و این در هنگامی است که دمای اب 26-28درجه است ولی وقتی درجه اب به 32 مرسد چنین مشکلی وجود ندارد -
سه - غذا های که میدم شامل پولکی - و کرم فشرده است ولی نمی دانم باید به چه مقدار داد و چند دفعه در روز داد
چهار - من حدود 1 هفته مسافرت هستم ایا قرص های مسافرتی جواب گوی نیاز ماهی ها است
پنج -یک فایتر نر و ماده دارم - ماده فایتر بی حال شده و کمرنگ - و فایتر نرزیر دهان و اطراف ابشش باد کرده ولی سرحال است
شش- لاک پشت برای ما هی ها مشکلی ایجاد نمی کند
ممنون میشم که کسانی که استاد اکواریو هستن جاب سوالات منو بدن که خدایی نکرده دچار تلفات نشم
علاوه بر این ماهی ایی که گفتم دارم دیگه چه ماهی هایی می توانم نگه داری کنم

Blaze
21 March 2006, 07:11 PM
سلام دوست عزیز
سال نو شما هم مبارک ،
در مورد گوپی که اصلن نیازی به قرص زایمان نیست ، خودشون بعد چند روز زایمان میکنند ،یه پرورشگاه تهیه کن ، بچه گوپی ها رو موقع زایمان بگیر بنداز اون تو یک ماهی باشن تا بزرگ بشن ، زیاد سخت نگیر چون گوپی کارش زایمانه :icon_cool ، ماهی زنده زا هم که داری بعد چند هفته آکواریومت پر از بچه ماهی میشه فقط بچه ها رو جدا کن که خورده نشن .
مرگ گوپی بیشتر به نظر من بخاطر اینه که تازه آکواریوم راه اندازی کردی و احتمالان میزان قرص براش خیلی زیاد بوده که سریع تلف شده .
تا رسیدن به شرایط مطلوب و به قول استادمون جناب انوش شرایط با ثبات بوجود بیاد یک ماهی طول میکشه و تو این دوره احتمال تلفات بسیار بالاست ، توصیه میکنم تاپیک سیکل ازت رو مطالعه کنی .
دما رو کم و زیاد نکن ، بهتره چون تازه گرفتی یه هفته روی 30 تنظیم کنی و به ازای هر 30 لیتر یک قاشق غذاخوری نمک ( ترجیحا سنگ نمک ) اضافه کن
بعد یک هفته رو 25 تا 28 ثابت نگه دار ، غذا هم جوری بده که زیاد نیاد و ته نشین نشه ، در عرض 1 تا 3 دقیقه تموم بشه . غذا دادن معمولن 1 تا 3 وعده در روز هستش.
آب رو هم هفته 25 % با آب 24 مانده شده و داروی کلر زده شده تعویض کن.
لاک پشت رو نمیدونم چرا با ماهی ها یکجا نگهداری میکنی ، من که اصلن توصیه نمیکنم ، مشکل زا میشه ، در ضمن بیماری مشترک پوستی با انسان داره و توصیه میکنم همیشه با دستکش لاکپشتو بگیری .
توصیه ایمنی آخر :
جهت کامل شدن سیکل ازت و تلفات بیخودی نداشتن تا یک ماه دیگه ماهی نگیر .
در ضمن حتما ماهی رو با توجه به حجم آب آکواریومت تهیه کن ، زیاد تر بودن ماهی نسبت به حجم آب لازم برای ماهی = ؟
بیماری و در نهایت تلفات

موفق باشید .

Al3l3@S@li
21 March 2006, 07:33 PM
سلام خدمت دوست عزيز
اول از همه حتما موارد گفته شده درباره ي سيكل ازت و موارد تجربي در راه اندازي آكواريوم رو مطالعه بفرماييد.
بعد هم بايد اطلاعات بيشتري بدين تا راهنمايي ها دقيق تر باشه،ولي اين موارد شايد كمكتون كنه:
-اون لاكپشته كه داري احتمالا ماهي هاي كوچولوتو ميزنه ويا خواهد زد و شايد هم بخوره!!!
-اون گوپي و مولي هايي كه ديوونه شدن احتمالا سفيدك داشتن و با بالا بردن دما حالشون بهتر شده ولي فكر نكنم خوب خوب شده باشن.
در صورت مشاهده ي سفيدك بايد اونا رو با داروي سفيدك (كه دستور العملشون رو روي جعبشون نوشته)درمان كني ويا از آب نمك استفاده كني.
-فايتر نر احتمالاماده رو ميزنه و يك موضوع ديگه اينكه اون حالت آبشش هاش بخاطر گارد گرفتن در مقابل ماده مي باشد(كه ماده رو به جفت گيري دعوت ميكنه)
-الان يه بحثي در مورد تغذيه در" تاپيك جامع پرسش و پاسخ"مطرحه لطفا اونو دنبال كنين...
موفق باشيد

bbkyawho
22 March 2006, 12:39 AM
سلام
ممنون از رهنمایی هاتون
ولی برای گوپی ها و مولی ها چه کنم که مپل دیوانه ها خودشان را به این طرف و آن طرف می زنند
نمک هم در اب ریختم

Discus
24 March 2006, 03:26 PM
با سلام .
من 5 تا دیسکس دارم که بیشتر مواقع پشت بخاری و تصفیه قایم میشوند. آیا مشکلی دارند
در مورد غذا شما چه غذایی را توصیه می کنید ؟
می خواستم اطلاعاتی درباره نحوه تکثیر ماهی دیسکوس و نحوه بلوغ آنها بدست آورم.

bbkyawho
25 March 2006, 11:50 AM
سلام به تمام دوستان عزیز
ممنون از تمام دوستانی که در پست های قبل در قسمت بیماری ها کمک کردن
الان وضعیت ماهی هام خوبه (بزنم به تخته ) ولی یکسری سوال داشتم
یک - مولی های من خودشون رو به هم میمالن (شبیه ماهی های اقا ارمان
دو - ایا میشه داروی ضد انگل و ضد دم خوره را با هم استفاده کرد
سه - وقتی از دارو استفاده کردم اب رنگی شده ایا رنگ اب تغییر می کنه
چهار - نظرتون راجع به قرص مسافرتی چیه ایا جواب گوی نیاز ماهی ها است
پنج - وقتی از داروی ضد انگل استفاده کردم سیاهی که در دل گوپی ماده بوده ناپدید و خیلی کمرنگ شده علت چیست
شش- بخاری اتوماتیک خراب بود و مجبور بودم شب از بخاری دستی استفاده کنم ----وای وای وای یادم رفته بود خاموش کنم وقتی 4 صبح بیدار شدم دیدم دما 37درجه هست ولی خوشبختانه ماهی ها سر حال و خوب بودن
درجه حرارت بالا چه ضررهایی دارد
هفت - مدت زمانی که طول میکشد تا داروی ضد انگل اثر کند چند روز است
ممنون از تمام دوستان عزیز

bbkyawho
25 March 2006, 11:49 PM
سلام
من امروز یک سیلور شارک و یک پنگوسی گرفتم و حدود 3 ساعت قرنطینه بودن و بعد به مخزن منتقل کردم ولی 1 ساعت نشد که سیلور شارک مرد
شما علت این مسله را می دونید

Blaze
25 March 2006, 11:53 PM
دو - ایا میشه داروی ضد انگل و ضد دم خوره را با هم استفاده کرد
سه - وقتی از دارو استفاده کردم اب رنگی شده ایا رنگ اب تغییر می کنه
پنج - وقتی از داروی ضد انگل استفاده کردم سیاهی که در دل گوپی ماده بوده ناپدید و خیلی کمرنگ شده علت چیست
هفت - مدت زمانی که طول میکشد تا داروی ضد انگل اثر کند چند روز است

سلام دوست عزیز
در جواب سوالهات باید بگم هیچ وقت از دو دارو همزمان استفاده نکن ، بجز ضد کلر
در موقع استفادا از دارو رنگ آب مسلمن بخاطر دارو تغییر میکنه و بعد از چند روز این تغییر کمرنگ میشه و بتدریج بصورت اولیه در میاد ، سیفون آب به موقع ( برای بیماری انگل روزی 25 % حجم آب ) فراموش نشه.
سیاهی دل گوپی هم دوستان گفتند که احتمالا زاییده ، معمولآ بچه ها اگر مواظب نباشه بسرعت خورده میشن ، اما زیاد نگران نباش چون در هر زایمان 4 تا 6 تا از اون بچه زرنگا میرن لای شنها مخفی میشن ، موقع غذا دادن وقتی پمپها خاموشن ، دقت کنی میبینیشون و جداشون کن.
مدت زمان درمان ضد انگل بین 7 تا 10 روزه بسته به شدت بیماری .

من امروز یک سیلور شارک و یک پنگوسی گرفتم و حدود 3 ساعت قرنطینه بودن و بعد به مخزن منتقل کردم ولی 1 ساعت نشد که سیلور شارک مرد

مدت زمان قرنطینه ماهی برای بروز بیماری یا مشکل احتمالی بین 3 تا 7 روز پیشنهاد شده نه 3 ساعت ، من 3 روز رو پیشنهاد میکنم .
در ضمن امیدوارم مسایل مربوط به منتقل کردن ماهی به مخزن رو رعایت کرده باشید.
ماهی داخل کیسه روی سطح مخزن بگذارید بین 30 تا 45 دقیقه تا آب کیسه و مخزن همدما بشن . سپس مقداری از اب مخزن رو وارد کیسه کنید تا از لحاظ سختی و ph آب ، ماهی عادت کنه . بعد از 15 دقیقه ماهی رو وارد مخزن کنید .
علت مرگ ناگهانی سیلور رو همین تغییرات سریع ph , dh فکر میکنم باشه .
در ضمن این ماهی رو حداقل 2 تا بگیر . چون جوری که دوستان گفتن اگر تک باشه ، تنهایی باعث مرگش میشه ، اگر اشتباه میکنم دوستان تصحیح بفرمایند .

نورزتان سرشار از شادی .

bbkyawho
26 March 2006, 12:03 AM
سلام دوست عزیز blaze
اخه موقع زایمان گوپی نبوده
در ضمن الان باز سیاه رنگ شده
ایا داروی ضد انگل را 6-10 روز استفاده کنم
در مورد مردن سیلور شارک چی؟
طرقه و مت زمان قرنطینه کردن به چه شکل است
نحوه سیفون کردن را توضیح دهید
-------------------
پنگوسی هم باید یکی باشه
اگه یکی باشه میمیره

Blaze
26 March 2006, 12:15 AM
سلام دوست عزیز blaze
اخه موقع زایمان گوپی نبوده
در ضمن الان باز سیاه رنگ شده
ایا داروی ضد انگل را 6-10 روز استفاده کنم
در مورد مردن سیلور شارک چی؟
طرقه و مت زمان قرنطینه کردن به چه شکل است
نحوه سیفون کردن را توضیح دهید

اول از همه بابت پست پی در پی معذرت از مدیران !

زمانی که گوپی قادر به تویلید مثل میشه 60 تا 90 روز بعد از بدنیا امدن میباشد ، شکم ماهی ماده بزرگ شده ، نزدیک مخرج ماهی سیاه رنگ میشود ، اگر دقت کنید موقع بدنیا امدن ماهی کاملا میتونید ماهی رو ببیینید که چطور داره بدنیا میاد و ماهی های قاتل بالغ چه جوری میخورنش .

طریقه درمان انگل رو در تاپیک بیماریها کاملا توضیح دادم ، یه نگاهی بندازید.
برای نحوه سیفون کردن و اهیمت اون هم یه تاپیک دیدم امروز باز شده ، اونجا کاملا توضیح داده شده .

قرنطینه برای نگهداری ماهی بیمار در طول دوره درمان و یا نگهداری ماهی تازه خریداری شده قبل از معرفی به مخزن اصلی جهت رعایت اصول بهداشتی مخزن میباشد .کافیه فقط یه اکوازیوم مجزای کوچک برای اینکار تهیه کنید که اگر واقعا قصد نگهداری اکواریوم بصورت اصولی رو دارید حتما پیشنهاد میشه ،

موفق باشید

Anoush
28 March 2006, 10:42 AM
با سلام .
من 5 تا دیسکس دارم که بیشتر مواقع پشت بخاری و تصفیه قایم میشوند. آیا مشکلی دارند
در مورد غذا شما چه غذایی را توصیه می کنید ؟

لطف کنید بیشتر اطلاعات بدهید مانند:

شرایط اکواریوم و تاریخ راه اندازی

زمان خرید ماهی ها

ماهی های دیگر موجود در اکواریوم و .... هرچه که بتواند روشنگر شرایط شما برای یاری دادن بهتر توسط دوستان باشد

دیسکس تا موقعی که قایم میشود مطمئن باشید که مشکل دارد.

شایع ترین مشکل، استرس شدید حیوان میباشد که بدلایل متفاوت ایجاد میشود.

اگر دیسکس هایتان از استرس جان بدر بردند میتوانید غذا دهی را به میزان کم و بصورت ازمایشی شروع کنید.

ترجیح دیسکس ها معمولن غذایی است که در مغازه فروشنده به انها داده شده ولی با صبر و حوصله میتوان عادت غذایی جدید هم برایشان ایجاد کرد.

فروشنده ها بیشتر از غذا های خشک ساخت شرکت تترا استفاده میکنند. ولی دیسکس مانند اکثر ماهی ها رژیم غذایی متنوع میخواهد که شامل غذای زنده،منجمد و خشک است.

برای شروع، کرم خونی انتخاب خوبی بنظر میرسد.

hamed3751
31 March 2006, 09:12 AM
سلام به همه دوستان و اساتید
اگر ممکنه در مورد بیماریهای ایک ،سفید و پوسیدگی باله توضیح بدید.اصلا با هم تفاوتی دارند یا خیر و راه در مان هر کدام .

پیشاپیش از راهنمایی اساتید محترم متشکرم

Sx3D
31 March 2006, 01:58 PM
بيماري با تغيير در شكل بدن و يا تغيير در رفتار ماهي حاصل مي گردد. بيماري، كيفيت ماهي را پائين آورده و در پاره اي از مواقع مشكل ساز مي شود. عفونت هاي ناشي از وجود باكتري، قارچ و پروتوزوئرها سبب مرگ و مير در مقياس بالا مي گردد. در بسياري مواقع محيط آب مسئول ايجاد بيماري در ماهي است اما گاهي هم غذا موجب ايجاد بيماري مي گردد. پس بمنظور جلوگيري از ايجاد بيماري در ماهي، محيط زيست ماهي و سلامتي ماهي ها مي بايست بطور مرتب مورد ارزيابي قرار گيرد مثلا اگر ماهي به سطح آب آمده و دهان و سرپوش آبششي را به دفعات زياد باز و بسته كند و يا اگر نسبت به محرك خارجي عكس العمل زيادي نشان ندهد و يا به كف آب رفته و در آنجا كم تحرك باقي بماند و ... اينها همه مي تواند دليل بر وجود بيماري در ماهي باشد و يا تغييراتي كه در ظاهر بدن ايجاد مي گردد كه مي بايست در اين زمينه اطلاعاتي داشته باشيم تا بتوانيم عامل ايجاد بيماري و روش درماني آن را تشخيص دهيم.
در زير بصورت خلاصه برخي از بيماري هاي مختلف را همراه با علائم و روش درماني آن عنوان مي كنيم:
بيماري هاي ناشي از عوامل زنده و انگلي

ـ بيماري هاي ويروسي و باكتريائي:
1) پوسيدگي دم و باله: پيدايش خطوط سفيد در حاشيه باله و شكنندگي شعاع باله ها و خونريزي پوست كه با بيرون زدگي يك يا دو طرف چشم همراه است . بمنظور درمان اين بيماري از افزايش كيفيت آب و غوطه وري بمدت 1 دقيقه در 500 قسمت در میلیون محلول سولفات مساستفاده میگردد.

2) آبله پوستي: پيدايش زخم يا آبله سرباز در بدن همراه با برآمدگي فلس ها مي باشد و براي درمان از غوطه وري بمدت 1 دقيقه در غلظت 1 در 2000 از محلول سولفات مس در طول 3 تا 4 روز استفاده مي گردد.

3) استسقاء عفوني(تجمع مايعات در بدن يا آب آوردگي شكم): با تجمع مايعات در محوطه شكمي ، بيرون زدگي فلس ها و خونريزي هاي كوچك زير جلدي در باله ها همراه بوده و بمنظور درمان اين بيماري از غوطه وري به مدت 2 دقيقه در 5 قسمت در یک ملیون محلول پر منگنات پتاسیم استفاده میگردد.

4) بيماري چشمي: قرنيه چشمي پر خون شده و بعد مات مي گردد و كره چشمي تخريب مي شود. راه درمان اين بيماري استفاده از حمام 8 تا 10 ميلي گرم در ليتر از محلول كلروميستين در مدت 1 ساعت در طول 2 تا 3 روز مي باشد.

ـ بيماري هاي قارچي:
1) بيماري كپك آبي: عفونت قارچي معمولا توام با عفونت ثانويه در اثر انگل ها، باكتريها و صدمات مكانيكي و يا تغييرات ناگهاني درجه حرارت آب حاصل مي گردد. اين بيماري كه كپك آبي يا ساپروليگنيازيس نام دارد بعد از زخم هاي پوستي حاصل شده و همراه با رشته هاي پنبه اي شكل سفيدرنگي نمودار مي گردد. بمنظور درمان آن از غوطه وري بمدت 3 ثانيه در غلظت 1 در 10000 از محلول مالاشيت گرين استفاده مي شود. لازم به ذكر است به علت اثرات سرطانزائي اين ماده مصرف آن در ماهيان پرورشي توصيه نمي شود ولي در ماهيان زينتي مصرف آن بلا مانع است. همچنين مي توان براي درمان از محلول نمك معمولي 3 درصد بمدت 5 تا 10 دقيقه و يا محلول پرمنگنات پتاسيم با غلظت 1 در 1000 استفاده كرد

ـ بيماري حاصله از تك ياخته ايها ( پروتوزوئرها )
1) ايكتيوفتيروس مولتي فيليس: سبب ايجاد بيماري لكه سفيد مي شود كه همراه با سيست هاي سفيد كوچكي به قطر 1 ميليمتر روي پوست، آبشش ها و باله ها مي باشد و خارش و تنفس سريع و بي اشتهائي در ماهي نمودار شده كه براي درمان آنها از حمام 5 روزه محلول متيلن بلو در غلظت 2 ميلي گرم در ليتر و يا از محلول فرمالين بصورت غوطه وري در غلظت 1 در 15000 بمدت 1 ساعت در طول 7 تا 10 روز استفاده مي شود.

2) اسپورزوا: ايجاد بيماري كوكسيدوز دانه اي را مي كند كه همراه با بروز لكه هاي شيري رنگ كوچكي در حد 1 تا 2 ميلي متر در پوشش روده مي باشد و براي درمان از تزريق داخل صفاقي با 1 ميلي ليتر از محلول 1 در صد از تركيبات آرسنيكي استفاده مي شود.

3) كاستيا: سبب بروز بيماري كاستيازيس مي شود كه پوشش آبي رنگي روي پوست بصورت لكه هاي نا منظم پديدار شده و راه درماني آن حمام 3 درصدي نمك معمولي و يا محلول 1 در 2500 از فرمالين در مدت 10 دقيقه مي باشد.

4) كورك انگلي: جوش هاي بزرگي با اندازه هاي متفاوت(به اندازه يك مهره كوچك تا اندازه تخم مرغ) بر روي بخش هائي از بدن را حاصل مي كند و راه درماني آن حمام 3 درصدي از نمك معمولي و يا محلول 1 در 2500 از فرمالين بمدت 10 دقيقه مي باشد.

5) ميكسوسوما سربراليس: ايجاد بيماري چرخش را مي كند كه با انحناي دمي و تغيير محوطه دهان و ايجاد لكه هاي سياه در دم ماهي همراه است و راه درماني ندارد و مي بايست به منظور ضدعفوني استخر از آهك زنده به ميزان 2 تن در هكتار استفاده شده و همه ماهيان مبتلا نابود گردند.

ـ انگل هاي كرمي شكل(ترماتودها)
1) ژيروداكتيلوس: انگلي كه سبب شناي غيرطبيعي و كمرنگي پوست و ريزش فلس و بلند شدن پوست مي گردد. براي درمان از غوطه وري در محلول 5 درصدي از نمك معمولي و يا محلول 1 در 5000 از فرمالين بمدت 5 دقيقه استفاده مي شود.

2) داكتيلوژيروس: انگلي كه سبب شناي غير طبيعي با برآمدگي هاي غير طبيعي در آبشش ها و خونريزي آبشش مي شود و راه درماني آن مشابه ژيروداكتيلوس غوطه وري در محلول 5 درصدي از نمك معمولي و يا محلول 1 در 5000 از فرمالين بمدت 5 دقيقه مي باشد.

3) ديپلوستوموم: سبب بيماري كوري انگلي مي شود و به شكل برآمدگي هاي كوچك سياهي در حد 1 تا 5 ميليمتر در پوست و بروز تيرگي چشم نمودار مي گردد. درمان با غوطه وري در محلول 3 در 100000 از اسيد پيكريك در مدت 1 ساعت و يا استفاده از دي ان بوتيل اكسيد قلع به ميزان 250 ميلي گرم يه ازاي هر كيلوگرم ماهي مي باشد.

ـ كرم هاي نواري پهن( سستودها)
1) ليگولا: اين انگل سبب كمي تحرك ماهي و متورم شدن قسمت هايي از كانال غذائي يا مسدوديت كامل توسط سيست هاي سستودي مي گردد و راه درماني غوطه وري در محلول 3 در 100000 از اسيد پيكريك در مدت 1 ساعت و يا استفاده از دي ان بوتيل اكسيد قلع به ميزان 250 ميلي گرم يه ازاي هر كيلوگرم ماهي مي باشد.

ـ كرم هاي نخي(نماتودها)
1) فيلومترا: اين انگل سبب كمي تحرك ماهي و متورم شدن قسمت هايي از كانال غذائي يا مسدوديت كامل توسط اين كرم هاي گرد مي گردد و راه درماني غوطه وري در محلول 3 در 100000 از اسيد پيكريك در مدت 1 ساعت و يا استفاده از دي ان بوتيل اكسيد قلع به ميزان 250 ميلي گرم يه ازاي هر كيلوگرم ماهي مي باشد.

2) كامالانوس: با كمي تحرك و تحليل شكم و پريدگي رنگ و انحنا در قسمت قدامي ستون مهره ها همراه است و راه درماني غوطه وري در محلول 3 در 100000 از اسيد پيكريك در مدت 1 ساعت و يا استفاده از دي ان بوتيل اكسيد قلع به ميزان 250 ميلي گرم يه ازاي هر كيلوگرم ماهي مي باشد .

ـ آكانتوسفال(كرم سر خاردار)
كه سبب كمي تحرك ماهي شده و در انتهاي خلفي روده جايگزين شده و چشم ها هم بيرون زده مي شود. و راه درماني غوطه وري در محلول 3 در 100000 از اسيد پيكريك در مدت 1 ساعت و يا استفاده از دي ان بوتيل اكسيد قلع به ميزان 250 ميلي گرم يه ازاي هر كيلوگرم ماهي مي باشد.

ـ هيرودينا (زالوي انگلي)
بدليل تغذيه اين انگل از خون ميزبان، ماهي ميزبان دچار تحرك غير عادي مي شود. بمنظور درمان از غوطه وري در حمام 1 در 1000 از محلول اسيد استيك استفاده مي شود.

ـ سخت پوستان انگلي(كپه پودها)
1) آرگولوس: جانوري خرچنگ مانند است كه سبب ريزش فلس ها و ايجاد لكه هاي قرمز و آسيب به آبشش ها مي شود و راه درماني آن درمان نيم تا يك ساعته با محلول 500 ميلي گرم در ليتر از فرمالين و برداشتن مكانيكي اين انگل ها توسط انبركها و بعد قرار دادن ماهي ها در محلول پرمنگنات پتاسيم درمدت 2 تا 3 دقيقه مي باشد همچنين براي درمان اين انگل از حمام 1 در 1000 اسيد استيك در مدت 5 دقيقه و يا محلول 1 درصدي از نمك معمولي در مدت 1 ساعت استفاده مي شود و بمنظور استريل كردن استخر از ليندن به ميزان 8 ميلي ليتر به ازاي هر 1000 ليتر آب استفاده مي شود.

2) كرم قلابدار لرنه آ: در عضلات ماهي فرو رفته و از پوست ماهي آويزان مي گردد و در ماهي هاي كوچك از پوست و عضلات رد شده و وارد اندام هاي داخلي مثل كبد مي گردد. درمان مشابه آرگولوس مي باشد.
بيماري هاي ناشي از عوامل محيطي
1) خفگي: در اثر كمبود اكسيژني حاصل شده(زير 6 ميلي گرم در ليتر) و ماهي به سطح آب آمده و تنفس سريع دارد و راه حل مناسب، افزايش ميزان هوادهي و كاهش تراكم ماهي و كاهش درجه حرارت و در آكواريوم ها رعايت فاصله مناسب از منابع حرارتي مي باشد.

2) بيماري تغذيه اي: اين بيماري كه بدليل نبود غذا و يا جيره غذائي نامتعادل ايجاد مي شود كه با فرورفتگي شكم و بي اشتهائي و ساييدگي باله ها و رشد ضعيف و سستي و بي حالي همراه است. راه حل مناسب استفاده از جيره متعادل و كافي و استفاده از غذاي زنده در تغذيه و افزودن مولتي ويتامين و مواد كمكي به جيره غذائي مي باشد.

3) اسيدي شدن آب: در اثر كاهش پي اچ به زير 6.5 حاصل مي گردد. ماهي داراي شناي غير طبيعي است بطوري كه در مسيري كوتاه شنا كرده و سپس متوقف مي شود و نيز ماهي به سطح آب آمده و هوا را مي بلعد و موكوس زياد در آبشش ترشح مي شود و نقاط سفيد و خاكستري در سر پديدار شده و سستي و بي حالي و تنفس سريع و خونريزي هاي نقطه اي زير جلدي حاصل مي گردد. راه حل مناسب كنترل ميزان پي اچ و بالا بردن آن از طريق افزودن محلول آهك به آب ميباشد.

4) قليايي شدن آب: در اثر افزايش پي اچ به بالاتر از 8.4 حاصل مي گردد كه با خوردگي باله ها و تغيير رنگ قهوه اي در آبشش ها و نداشتن تعادل و بروز نقاط سفيد خاكستري در اطراف سر و موكوس زياد پوستي و نيز خونريزي نقطه اي زير جلدي همراه است و راه حل مناسب تعويض قسمتي از آب مي باشد و اگر پي اچ آب ‌مصرفي بالاست از آب ذخيره استفاده گردد.

5) ضربه: در اثر استرس حمل و نقل و دستكاري ماهي و برخورد ماهي با اشيا و ... حاصل گرديده كه با بي اشتهايي و از بين رفتن شعاع باله ها و تيرگي كامل باله ها و تيرگي قرنيه و جراحت روي بدن و خونريزي چشمي و سستي و بي حالي و ريزش فلس ها و ماندن در كف آب همراه است و درمان به نوع ضربه بستگي دارد اما مي بايست معرفي ماهي جديد به مكان جديد، شب هنگام و هنگام حضور سايه باشد و كاهش ميزان تراكم ماهي در يك آكواريوم يا مخزن هم يك اصل مهم است.

6) مسموميت آمونياكي: بدليل وجود لاشه هاي تجمع يافته در كف استخر و اختلال در كاركرد صافي هاي زيستي و غذادهي بيش از حد، اين نوع مسموميت ايجاد مي شود كه با شناي غير طبيعي ماهي و تنفس در سطح آب و خوردگي باله و پرش ماهي و سستي و بي حالي و باز بودن دهان و سرپوش آبششي در ماهي و ترشح موكوس زياد پوستي حاصل مي شود. رفع اين مسموميت با كاهش ميزان پي اچ و تعويض آب و استفاده از زئوليت در سيستم مدار بسته و آكواريوم ها براي اصلاح وضعيت آمونياكي توصيه مي گردد.

7) مسموميت با دي اكسيد كربن: در پي اچ كمتر از 6.5 و اكسيژن كمتر از 6 و دي اكسيد كربن بيشتر از 60 ميلي گرم در ليتر اين مسموميت حاصل مي گردد. بي اشتهائي و به پهلو افتادن ماهي و سستي و بي حالي و كندي تنفس در ماهيان ديده مي شود و براي جلوگيري از اين مسموميت مي توان در قليائيت پايين آب از مواد بافري استفاده كرد.

8) مسموميت با كلر: در ميزان كلر بيشتر از5/0 ميلي گرم در ليتر حاصل مي شود كه ماهي براي تنفس به سطح آب آمده و با كمرنگي ماهي و نداشتن تعادل و رنگ پريدگي آبشش ها و تنفس آهسته و گود افتادگي چشم ها همراه است و مي بايست از تعديل كردن آب و مواد خنثي كننده كلر(تيوسولفات سديم) استفاده گردد.

پس به منظور جلوگيري از بروز بيماري هاي متنوع در ماهيان مي بايست آب و غذاي عاري از عوامل عفوني را فراهم ساخته و در همه زمينه ها بهداشت را رعايت كرده و اصول درست در جابجايي ماهيان را رعايت كرده و ماهيان را مورد بررسي هاي منظم قرار داده و از ايجاد استرس در ماهيان جلوگيري كرده تا بتوان از ايجاد اين نوع از بيماري هاي عنوان شده و يا هر نوع از بيماري ديگر پيشگيري كنيم.

ali_1367
5 April 2006, 06:40 PM
سلام..................میخواستم دلیل اصلی سفیدک زدن و راه درمان انو بدونم.....................................ممنون

Al3l3@S@li
5 April 2006, 08:06 PM
سلام..................میخواستم دلیل اصلی سفیدک زدن و راه درمان انو بدونم.....................................ممنون
اگر پست هاي قبلي رو بخونين اشاره شده،ولي بازم:
اگه ماهي شما از ماهي ديگه اي اين بيماري رو نگيره،كاهش سريع دما ميتونه باعث بيماري ايك بشه.
شما ميتوانيد باافزايش دما واستفاده از داروي ضد سفيدك ماهي ها رو درمان كنيد.
:icon_cool :icon_cool :icon_cool

Discus
6 April 2006, 07:34 PM
با سلام خدمت تمام دوستان

من امروز 2 تا دیسکس تازه خریدم که مشکلی ندارند . ولی دیسکس های قبلی ام آنها را می زنند .

یکی از دیسکس هام از بعد از ظهر تا حالا روی آب هست و شکمش باد کرده و گهگاهی می آید پایین اما دوباره میره روی آب و کج می شه . از یه نفر پرسیدم گفت آب آوردگی شکم است و هیچ درمانی ندارد .:icon_cry: :icon_cry:

نظر شما چیست . اگر ممکن است هرچه زودتر جواب را بدهید :icon_sad:

maryamakbari1
7 April 2006, 04:01 PM
با سلام خدمت همه اساتید محترم

من یکی از دیسکس هام از بعد از ظهر تا حالا روی آب هست و شکمش باد کرده و گهگاهی می آید پایین اما دوباره میره روی آب و کج می شه . از یه نفر پرسیدم گفت آب آوردگی شکم است و هیچ درمانی ندارد .:icon_cry: :icon_cry:

نظر شما چیست . اگر ممکن است هرچه زودتر جواب را بدهید :icon_sad: با سلام اكر ماهي شما رتگ تيره پيدا كرده به پهلو شده و شكمش ورم كرده احتمالا هگزومتيا داره به شما توصيه ميكنم اول ان را از همه جدا كنيد داخل يك تانك قرنطينه با دماي 32 و هوادهي بسار مناسب دور اكواريوم را با يك چيز بپوشانيد يا يك جاي دنج بگذاريد بعد از داروخانه مترونيندازول بگيريد ان را پودر كنيد داخل اكواريوم بريزيد تا سه روز هر روز نصف اب را با اب هم دما عوض كنيد و يك قرص ديگه بريزيد و همينطور تا سه روز همراه دماي بالا اكسيژن خوب و ارامش براي ماهي اب تازه البته توصيه ميكنم به اين وبلاگ سر بزنيد بسيار مفيد خواهد بود http://discuss.***********/8410.aspx

alirezasaberi
8 April 2006, 02:22 AM
دوستاني كه تازه آكواريوم راه انداختين و مرگ و مير دارين خودتونو اذيت نكنين خيالتون رو راحت كنم اكثر مشكلاتتون مال سيكل ازته.دما رو رو 30 ببرين نمك اضافه كنين. تا يه ماه بشينين و دعا كنين و تلفات احتمالي رو تماشا كنين.به اين زودي ها هم ماهي نخرين
كاري كه من كردم مطمئن باشين چاره اي نداره.
بعد اين 30 روز اگه مشكلي پيش اومد از دوستان باتجربه فروم سوال كنين.
ماهي هم يكدفعه نخرين، دونه دونه ،خدا بزرگه

Discus
11 April 2006, 10:01 PM
با سلام خدمت اساتید محترم

دیسکس های من دچار دم خوردگی شدند . اگر لطف کنید و مرا راهنمایی فرمائید متشکرم می شم .:icon_cry:

Unknown97
12 April 2006, 01:11 AM
شرمنده كه به صورت پا برهنه ميام وسط بحثتون

ولي طرق درماني كه دوست عزيزمون Sx3D نوشتند بعضي هاشون جواب نميده.

من بيشتر رو جيرو داكتيلوس Gyrodactylus و داكتلو جيروس Dactylogyrus هم تاكيد دارم كه با اون دوز فرمالين درمان نميشن.

اين دو تا بيماري كرم هاي انگلي قلاب دار هست كه با ماهي هاي وارداتي هم وارد ايران شده و بسيار خطرناك هستند و دير بجنبيد ترتيب ماهي هاتون رو ميدن مخصوصا داكتلو جيروس كه انگل آبششي هست. ( جيرو داكتيلوس هم انگل پوستي هست )

تنها راه درمان فرمالين با دوز 1 در 2000 به مدت 30 ثانيه به مدت سه روز پشت سر هم هست كه خود من هم اينجوري جواب گرفتم و حتي با دوز 1 در 4000 به مدت 20 دقيقه در دوبار و سه روز فاصله بينشون هم جواب نگرفتم.

وقتي خواستيد ماهي رو بيندازيد تو فرمالين حتما بهشون Full اكسيژن بديد چون اساسي هوا كم مي آورند.

يكي از تابلو ترين علامت هاشون اينه كه ماهي يه هو قاطي مي كنه و يه مسيرير رو طي مي كنه و به اينور و اونور مي خوره و در مراحل پيشرفته ديگه آبششاشون رو تا ته باز مي كنن و خيلي بد نفس مي كشن و آخرش هم با دهان باز مي ميرند.

Anoush
12 April 2006, 10:37 AM
با سلام خدمت اساتید محترم

دیسکس های من دچار دم خوردگی شدند . اگر لطف کنید و مرا راهنمایی فرمائید متشکرم می شم .:icon_cry:

دوست عزیز بیشتر توضیح بدهید.

همه ماهی ها یا تعدادی؟ چند ماهی دارید در چه حجم اب؟ تازه خریداری شده یا نه؟ عمر اکواریومتان؟ هر چند وقت یکبار اب را سیفون میکنید؟ دم خوره تا چه مرحله از باله ها را خورده است؟ و ..... هر چه بیشتر تا دوستان بتونن درست راهنمایی کنند.

به هر صورت:
دم خوره در دیسکس بسیار سخت درمان میشه
قرنطینه و کیفیت بالای اب و رفع استرس کمک های اولیه هستند.

انتی بیوتیک های زیادی پیشنهاد میشوند ولی من خودم از دارو های تجاری این بیماری استفاده میکنم مثل
Bactopur به قیمت حدود 7000 تومان برای مصرف در 800 لیتر اب

Omnipur به قیمت 9000 تومان برای مصرف در 1000 لیتر اب

ساخت شرکت Sera

این دارو ها کمی گران هستند ولی اگر خواستید، پیام خصوصی بگذارید ادرس فروشنده را بشما خواهم داد

اطمینان دارم دوستان دیگر به محض دیدن پست شما راه های ارزانتر و ساده تری پیشنهاد میکنند.

Discus
12 April 2006, 11:35 AM
با سلام خدمت شما دست عزیز

متشکرم از جوابتان

نه تمام دیسکس ها یست . فقط 2 تا دیسکس و یکی ار ماهی هایی که ان را زدند . قسمتی کمی از پایین دم آنها خورده شده است . مشکلی هم ندارند و غذا هم می خورند . 6 تا دیسکس هست در حجم 260 لیتر اب . نه فقط یکی از دیسکس ها را تازه خریدم که هان بود که کتک خورده است . هفته ایی یکبار آب را سیفون ی کنم . شاید یک ماه از تعویض کامل آب می گذرد . در مورد دارو هم من در کرمان هستم . و اگر درمان قطعی است شکلی نیست . شما آدرس به من بدید من سعی می کنم تهییه نماییم .

alirezasaberi
12 April 2006, 02:00 PM
سلام دوستان يه سوال

اگه مجبور باشيم در مواردي درمان رو تو آكواريوم اصلي انجام بديم و نياز به مصرف آنتي بيوتيك باشه. شما كدوم آنتي بيوتيك رو در نظر ميگيرين كه نه به گياهان آسيب برسونه نه مزاحم سيكل ازت بشه .(بيماري رو مثلا دم خوره در نظر بگيرين)
ممنون ميشم

Anoush
12 April 2006, 02:31 PM
با سلام خدمت شما دست عزیز

متشکرم از جوابتان

نه تمام دیسکس ها یست . فقط 2 تا دیسکس و یکی ار ماهی هایی که ان را زدند . قسمتی کمی از پایین دم آنها خورده شده است . مشکلی هم ندارند و غذا هم می خورند . 6 تا دیسکس هست در حجم 260 لیتر اب . نه فقط یکی از دیسکس ها را تازه خریدم که هان بود که کتک خورده است . هفته ایی یکبار آب را سیفون ی کنم . شاید یک ماه از تعویض کامل آب می گذرد . در مورد دارو هم من در کرمان هستم . و اگر درمان قطعی است شکلی نیست . شما آدرس به من بدید من سعی می کنم تهییه نماییم .

با سلام

مثل اینکه امروز دوستان کمتر به فروم سر زده اند، من انتظار داشتم سوال شما با موجی از پیشنهاد رو برو بشه.
مخصوصن جناب ارسطو که کلی دارو برای این کار میشناسه.

اول میخوام سرت قر بزنم که چرا ماهی جدید رو قرنطینه نکردی اگر قیمت دیسکس تو کرمون مفت هم باشه چطور دلت میاد که برای یه ماهی جدید همه ماهی هات که براشون زحمت کشیدی و دوسشون داری مریض شن؟

قرقر منو بذار به حساب سنم، ببخش!

ببین عزیز چون شما داری ماهی هارو میبینی و من نمیبینم خودت بهتر میتونی تشخیص بدی که مسئله جدی هست یا نه!
اگر دم خوره در حدی هست که بیشتر ماهی های فروشگاه ها دارن و دلیلش کیفیت بد ابشون هست و جزئی هست من پیشنهاد میکنم یک گرم در لیتر نمک (ترجیحن نمک سنگ) به اکواریوم اضافه کن و هر روز اب اکواریوم رو 25 درصد سیفون کن از دارو هم استفاده نکن.

ولی اگر حس میکنی موضوع جدیه (بک توضیح هم بدمو اون اینه که اگر دمخوره در حد باله باشه ترمیم میشه ولی اگر رسید به بدن ماهی دیگه جاش خوب نمیشه ها!!) ماهی های مشکل دار رو جدا کن و استفاده از دارو رو شروع کن منتها تا اخر وقت امروز صبر کن شاید دوستان پیشنهاد بهتری بدن.

یک نکته: هیچ درمانی برای هیچ کدام از موجودات زنده قطعی نیست!

موفق باشی

B@B@K
12 April 2006, 02:58 PM
discus جان بطور خلاصه قرنطينه ماهيان مورد نظر استفاده از كپسول تتراسايكلين بردن دما تا 32 درجه وندادن غذا در دو روز اول بعد از 3 روز 25% ابرا سيفون كن و دوباره دارو بزن موفق باشيد

Unknown97
13 April 2006, 12:20 AM
شما نگران سيكل ازتت نباش چون بايد هم آب عوض شه هم آكواريومتون ضد عفوني شه و هم وسايلش البته اگه بخوايد بيماري ريشه كن شه.

براي درمانشون هم از نمك و آب با غلظت 20 گرم در 1 ليتر و به مدت 30 دقيقه و 10 روز پشت سر هم استفاده كنيد.

براي ايكتيوفتيروس مولتي فيليس يا همون ايك هم از روش بالا استفاده كنيد جواب ميده. از فرمالين براي هر بيماري استفاده نكنيد.

ضمنا بعضي از دوستان راجع به سيفون كردن آب و پر كردن آب كه همراه كلر هست مطالبي نوشته بودند.

بايد خدمتتون عرض كنم 3/1 آب آكواريوم رو هر دوهفته يك بار سيفون كنيد و آبي كه مي ريزيد هم دما باشه و ضد كلر نزنيد بذاريد كلرش بمونه.

آب هاي قديمي تا حدودي كلر آب رو از بين مي برند و باقي كلر ها باعث پيشگيري برخي از بيماري ها مي شود و ماهي هايتان هم هيچ چيشون نميشه.

البته اين قضيه را از 5/1 آب كلر دار شروع كنيد و به 3/1 برسونيد.

payam64
14 April 2006, 11:59 PM
2تا ديسكس خريدم ديسكس قديميها با اينكه همسايز بودن خيلي ميزدنشون تا اينكه بعد از 4روز يكيشون ول كردن اما اون يكي سياه شد و گوشه گير الان قرنطينش كردم ماهيران هم گفت نيتروفرانتوئين هم تو ابش بريزم ايا كار ديگهاي هم بايد بكنم؟چند روز طول ميكشه تا به حالت نرمال برگرده؟احتمال دار بميره؟؟؟؟؟؟؟:icon_cry: :icon_cry: :icon_cry:

Anoush
15 April 2006, 03:37 PM
2تا ديسكس خريدم ديسكس قديميها با اينكه همسايز بودن خيلي ميزدنشون تا اينكه بعد از 4روز يكيشون ول كردن اما اون يكي سياه شد و گوشه گير الان قرنطينش كردم ماهيران هم گفت نيتروفرانتوئين هم تو ابش بريزم ايا كار ديگهاي هم بايد بكنم؟چند روز طول ميكشه تا به حالت نرمال برگرده؟احتمال دار بميره؟؟؟؟؟؟؟:icon_cry: :icon_cry: :icon_cry:

با سلام،

دوست عزیز وقتی شما امکان قرنطینه کردن دارید، چرا همون اول که ماهی هارو خریدید این کارو نکردید؟ اگر این کارو کرده بودید الان ایکون :icon_cry: جلوی نوشته شما نبود!

من نیترو فورانتوئین تا بحال مصرف نکردم خوشحال میشم شما برای من بگید که چطور مصرف کرده اید(البته لطف کنید دقیق بگید).

اگر انتخاب این انتی بیوتیک درست باشه، فکر میکنم حدود 10 الی 15 روز باید به ان زمان بدهید تا نشانه بیماری رفع بشه.

بله احتمال زیاد داره بمیره. شرمنده که نمیتونم زیاد بهتون امید بدم

میشه بگید از کدام ماهیران خریدید و چند روز پیش؟ شما چهارمین مورد هستید که من میشنوم با این ماهی ها مشکل دارید.

به امید تندرستی شما

payam64
15 April 2006, 09:40 PM
از ماهيران تجريش الان سياه هستش ولي سر حاله ماهيران گفت خوب شده فقط بايد بهش زمان بدي تا به حالت اول برگرده نيترهفرانتوئين را بايد تو يك ليوان حل كنيد بعدا به اكواريوم بريزيد اين كارو كردم معجزه كرد الان كاملا سرحاله سرحاله اولش فكر نميكردم زنده بمونه:icon_excl :icon_arro
:icon_arro

Discus
15 April 2006, 11:16 PM
با سلام خدمت دوستان

یک دیسکس هست که بسیار مشکل دارد ( البته برای خودم نیست ) .توی اکواریوم به بقل افتاده و برای خودش این ور و اون ور می شه . می خواستم ببینم اگر راهی است که درمانش کرد برم ورش دارم . یک دیسکس تقریبا بزرگ بصورت تنها و شرایط آب هم نمی دانم . :icon_razz

Blaze
19 April 2006, 05:56 PM
سلام :icon_cry: :icon_cry:

دو تا بچه اسکار ریزه گرفتم ، 2 روز قرنطینه کردم ،یکیشون الان 4 روزه نگاهش می کنم هیچی نمیخوره نه تکه های ریز دل .نه کرم خونی فشرده ، نه حتی ماهی ریز زنده مثل مولی، میره لای گیاهان یا کف اکواریوم میشینه رو سنگا :icon_cry: ، یه سر به مدت خیلی خیلی کم مثلا 10 15 ثانیه ، دمشو دیدم میلرزوند مثل آدمی که سردشه میلزره ،
اما اون یکی آخر زبله ، هر کاری بگی میکنه حتی4 5 سانت یه دفه از اواریوم پرید بالا که یه پشه رو بخوره .

دمای آب 26 بود ، به 29 رسوندم تا 30 ، نمک اضافه کردم به میزان هر 40 لیتر یک قاشق غذاخوری ،
اکواریوم قبلا کار میکرده ، ابش تازه سیفون شده الان اسکار 5 روزه توی اکواریومه.
همنشیناش 6 تا سورم مقداری از خودش بزرگتر و 2 تا لجن خوار 8 سانتی هستن .

چی کارش کنم ؟
ببرم عوضش کنم ؟ قهر کرده ؟ میخواد بمیره ؟
:icon_cry:

Al3l3@S@li
19 April 2006, 08:31 PM
اين سرماري من اوايل خيلي پر جنب و جوش بود.الان چند وقته اغلب يا كف آكواريوم ميشينه و يا روي فيلتر (كنج آكواريوم).بعضي مواقع ديوانه وار شكم خودشو محكم به روي سنگ ها ي كف ميماله وهم چيز رو به هم ميريزه.(بنظر خودم مشكل داخلي داره)با اين اوصاف خيلي سريع و شكمو هستش.
الان بهش دل ميدم ولي قبلا كرم فشرده وزماني هم كه غذاي زنده گير مياوردم بهش غذاي زنده ميدادم.
دوستان يه راهنمايي كنن كه آيا راهي براي درمان هست يا نه؟(منظورم از درمان اينه كه اصلا بيماري مشخصي هست تا درمان مشخصي داشته باشه؟يا نه:icon_redf )
پيشاپيش از راهنمايي هاتون سپاس گذارم:icon_cool :icon_cool :icon_cool

Unknown97
20 April 2006, 12:53 AM
سلام :icon_cry: :icon_cry:

دو تا بچه اسکار ریزه گرفتم ، 2 روز قرنطینه کردم ،یکیشون الان 4 روزه نگاهش می کنم هیچی نمیخوره نه تکه های ریز دل .نه کرم خونی فشرده ، نه حتی ماهی ریز زنده مثل مولی، میره لای گیاهان یا کف اکواریوم میشینه رو سنگا :icon_cry: ، یه سر به مدت خیلی خیلی کم مثلا 10 15 ثانیه ، دمشو دیدم میلرزوند مثل آدمی که سردشه میلزره ،
اما اون یکی آخر زبله ، هر کاری بگی میکنه حتی4 5 سانت یه دفه از اواریوم پرید بالا که یه پشه رو بخوره .

دمای آب 26 بود ، به 29 رسوندم تا 30 ، نمک اضافه کردم به میزان هر 40 لیتر یک قاشق غذاخوری ،
اکواریوم قبلا کار میکرده ، ابش تازه سیفون شده الان اسکار 5 روزه توی اکواریومه.
همنشیناش 6 تا سورم مقداری از خودش بزرگتر و 2 تا لجن خوار 8 سانتی هستن .

چی کارش کنم ؟
ببرم عوضش کنم ؟ قهر کرده ؟ میخواد بمیره ؟
:icon_cry:

آبشش هايش در چه وضعي هست؟ زياد نفس نفس مي زنه؟

مدفوع داشته؟ اگه داشته چه رنگيه؟

اگه هر حالت خاصي ديدي ازش حتما بنويس؟

Blaze
20 April 2006, 01:20 AM
آبشش هايش در چه وضعي هست؟ زياد نفس نفس مي زنه؟

مدفوع داشته؟ اگه داشته چه رنگيه؟

اگه هر حالت خاصي ديدي ازش حتما بنويس؟

اتفاقا دقت کردم ، اول فکر کردم که زیاد باز میشن اما وقتی با اون یکی اسکار مقایسه کردم و ماهیهای سالم دیگه ، طبیعی بود . مدفوع داشته ، سفید رنگ که اصلا نکته جالبی برام نبود ، ولی حرکتهایی توش دیدم که شب وقتی چراغو میزنم یه کم تحرک پیدا میکنه ، میره یه کم میچرخه ، وقت استراحت تا صبح هم وسط اکواریوم تقریبا میایسته ، روی شن نیمره لم بده بشینه اما روزا که جاش اونجاست اکثرا ،

به شدت حالمو گرفته با این کارش ، اگر میشد بهش میفهموندم که اگر قهره ، کارش افتحاضه .

Unknown97
20 April 2006, 04:39 AM
مدفوع سفيد رنگ يعني انگل روده اي. من با پرمنگنات بيشتر انگل ها و اين نوع انگل رو جواب گرفتم.

اگر مي خواي دوزش رو بهت بگم.

Blaze
20 April 2006, 04:19 PM
اگر دوز و طریقه مصرف رو لطف کنید ممنون میشم ، در ضمن بفرمایید از کجا پر منگنات تهیه کنم ؟ داروخانه ؟

Unknown97
20 April 2006, 09:45 PM
اگر دوز و طریقه مصرف رو لطف کنید ممنون میشم ، در ضمن بفرمایید از کجا پر منگنات تهیه کنم ؟ داروخانه ؟

خب شما 6 گرم پرمنگنات رو با 700 سي سي آب ولرم كاملا مخلوط مي كنيد و به ازاي هر 50 ليتر آب آكواريوم 10 سي سي از اين محلول رو توش مي ريزيد. شما بايد 10 ساعت ماهي خودتون رو تو اين محلول در آكواريوم نگهداريد. و هر موقع آب آكواريومتون رنگش از صورتي داشت به قهواي مي رفت اگر كمتر از يك ساعت از شروع حمام بود به ازاي هر 50 ليتر 10 سي سي و اگر اين اتفاق بعد از يك ساعت از شروع حمام بود 5 سي سي به ازاي هر 50 ليتر از محلول را به آب اضافه مي نمائيد.

اگر آب شما خيلي كدر شده بود 50 درصدش رو سيفون كنيد و بعد از ريختن آب تميز نصف مقداري را كه از محلول تا به حال به آكواريوم ريختيد را به آب بيافزائيد.

احتمالا مدفوعش به صورت سفت و زياد بيرون مياد و به بدنش هم چسبيده كه شما كاري نداشته باشيد تا از بدن ماهي جدا بشه.

حدود 2 روز اين كار را براي ماهي مورد دارتون انجام بديد خوب ميشه و بعد از 10 ساعت اول ماهي را به يك آكواريوم تميز انتقال دهيد و آكواريومي كه توش پرمنگنات ريختيد رو بشوريد و پرش كنيد براي حمام روز دوم.

اگر اين كار به مدت حدود 4 روز انجام بشه مي تونم بگم به غير از معدودي از انگل ها مثل ايك و داكتيلو جيروس و جيرو داكتيلوس و سخت پوستان انگلي، باقي كه كم هم نيستند از بين مي روند.

فقط يادتان باشه توي يك آكواريوم خيلي كوچك اين كار را انجام دهيد تا هم كنترل رنگ پرمنگنات تو دستتون باشه و هم اين كه شست وشويش براي حمام روز بعد راحت تر باشه.

و موقع حمام دادن حتما حواستون به ماهي باشه.

اگر موقع حمام كردن سوالي براتون پيش اومد بنويسيد.

پرمنگنات رو هم مي تونيد از عطاري يا اگر اون ها هم نداشتند از ناصر خسرو كوچه خدابنده لو تهيه كنيد.

Al3l3@S@li
21 April 2006, 12:24 PM
اين سرماري من اوايل خيلي پر جنب و جوش بود.الان چند وقته اغلب يا كف آكواريوم ميشينه و يا روي فيلتر (كنج آكواريوم).بعضي مواقع ديوانه وار شكم خودشو محكم به روي سنگ ها ي كف ميماله وهم چيز رو به هم ميريزه.(بنظر خودم مشكل داخلي داره)با اين اوصاف خيلي سريع و شكمو هستش.
الان بهش دل ميدم ولي قبلا كرم فشرده وزماني هم كه غذاي زنده گير مياوردم بهش غذاي زنده ميدادم.
دوستان يه راهنمايي كنن كه آيا راهي براي درمان هست يا نه؟(منظورم از درمان اينه كه اصلا بيماري مشخصي هست تا درمان مشخصي داشته باشه؟يا نه:icon_redf )
پيشاپيش از راهنمايي هاتون سپاس گذارم:icon_cool :icon_cool :icon_cool
خبري نشد؟؟؟
يعني هموني كه من فكر ميكردم:درد بي درمون...

Unknown97
21 April 2006, 02:06 PM
اگر گوشتخوار هست دو روز هيچي بهش نده و روز سوم قاطي دل گوسفندي كه بهش ميدي يك كوچولو آويشن بزن و بهش بده. آويشن بيماري هاي روده اي را تا حدودي از بين مي بره و به ماهي هاي سالم هم حتما بديد تا دچار نشن.

به ماهي هاي سالم هفته اي يك بار و يك روز قبلش هم بهش هيچي ندهيد.

Blaze
22 April 2006, 12:29 AM
سلام
جناب unkown با تشکر از راهنماییتون بابت اسکار ، قبل از درمان به خود ماهی فروشی مراجعه کردم و گله کردم ، یارو ماهیو عوض کرد و قضیه درمان مثلا از سر ما گذشت ولی از اونجایی که من خیلی خوش شانسم این یکی که گرفتم اندازه یک بند انگشت کمی بزرگتر هست ،

این جدیده هم تا الان 2 روزه غذا نخورده ، تحرکش بیشتره ، اما میره ته ته لای گیاها قایم میشه انگار که مرده ولی وقتی به گیاه میزنم تکون میخوره میره ، تنفس و وضعیت آبشش عادی ، بدون ایراد در ظاهر ، مدفوع ازش ندیدم ، لاغر تشریف دارن گذاشتم به حساب کودکیش !

50 % آب را با اب 48 ساعت مونده تعویض کردم ،متیلن بلو هم به اندازه استفاده کردم . انواع غذا هم امتحان کردم .
دما 29 تا 30 درجه .

مهمتر :
دوسش دارم و نگرانشم !

صحیح تر :
اعصابمو هم خورد کرده !

Nima1989
22 April 2006, 12:44 AM
........که مرده ولی وقتی به گیاه میزنم تکون میخوره میره .......
مهمترین مسئله:
ماهی اینجوری اذیت میشه
اینکار رو نکنید:icon_surp

Blaze
22 April 2006, 01:02 AM
مهمترین مسئله:
ماهی اینجوری اذیت میشه
اینکار رو نکنید:icon_surp

والا فکر کردم مرده ! در ضمن اصلا توی اکواریوم نمیدیدمش ،چند دقیقه هر چی گشتم نبود انگار که غیب شده بود ( این اتفاق بیش از چهار بار افتاده ) ، از اونجایی که اون اوایل کار وقتی ماهیها میمردن لای گیاهان جسد مرحومشون پیدا میشد ، میخواستم ببینم چیزی هست یا نه ، اونقدر رفته بود زیر که دیده نمیشد ، که با تکون دادن عرض سلام کرد و چپی نگاه کرد و رفت !

Nima1989
22 April 2006, 01:06 AM
تشکر از توجهتون
متاسفانه در مورد بیماری این ماهی نمی تونم کمکی زیادی بکنم
یه نکته دیگه: ماهی رو بعد از خرید وقتی که قرنطینه میکنید تا زمانی که غذا خور نشده به آکواریوم اصلی انتقال ندید

پیشنهاد من اینه که اسکار رو دوباره به آکواریوم قرنطینه انتقال بدید
آیا زخم و جراحت یا خوردگی باله ها روی ماهی اسکار دیده میشه یا نه؟ ناشی از تهاجم ماهی های دیگه

Blaze
22 April 2006, 01:20 AM
چه نکته جالبی ، تا حالا دقت نکرده بودم ، البته همیشه بعد 48 ساعت قرنطینه بدون مشکل ماهیو منتقل میکردم و تا حالا مساله ای نداشتم .

جراحت که نداره ولی از همه ریز تره ،

اولش فکر کردم بابت ترس هست که میره قایم میشه ، ولی آخه خیلی بد جایی میره ، احساس کاملا نافرم تلف شدن رو برای آدم تداعی میکنه ، در ضمن به دقت نگاهش کردم ، کسی دنبالش نمیکنه و تا حالا کتک نخورده چون اصلن طرف غذا نرفته !
غذا رو یکم بیشتر ریختم که ماهیا آروم باشن ، همه بتونن بخورن و سرشون گرم باشه نترسه ، ولی بازم نرفت ، وقتی غذا میریزم بقیه ماهیه مثل جت میان ، حتی بالای سطح آب میگیرم بعضیا میپرن که بگیرن ، اما اون بنده خدا میره کف یا گوشه یا لای گیاه مخفی میشه :icon_cry:

اکواریوم قرنطینم پر از بچه ماهی مولی گوپی هستش که برای غذای بقیه پرورش دادم ، الان خالی نیست :icon_mad:
بندازم توش ؟ میترسم این دفعه از خوشی یه ضرب بره بهشت ! :icon_lol:

Unknown97
22 April 2006, 01:55 AM
آقا اصلا خودت رو ناراحت نكن همه ما رفتني هستيم.

1. من اسكارهاي كه تو گله هاي 200 - 300 تاييم كه هستند و چششون خورده ميشه توسط خودشون مي اندازم جلوي موليدينم تا يه حالي بكنن و يه دعايي به جون ما. منم اول مثل شما دلم مي سوخت بعد يك بار سالنم مريضي گرفت و نتونستم درمانشون كنم گل ميخك زياد ريختم تو آكواريوم هام تا همگي بيهوش شن و برن پيش خالقشون.

راجع به قرنطينه خودتون رو خسته نكنيد. قرنطينه زير 2 الي 3 ماه فايده نداره. مي خوايد يه ماهي بهتون بدم كه هم ظاهرش سالم هست هم خوب غذا مي خوره و هم خوب حركت داره ولي ظرف يك ماه هم خودش افقي ميشه هم ماهي هاي ديگتون رو افقي مي كنه.

من تو خونمون 6 تا فقط آكواريوم دارم كه 3 - 4 تا ماهي مريض رو مي خرم بعد مي برمشون دامپزشكي ببينه چشونه ( با يكيشون آشنا شدم پول ازم نمي گيره ) كه همونجا ميره پيش خدا. مي مونه 2 - 3 تا ديگه كه حداقل يكيشون تو درمان مي ميره و 1 - 2 هم درمان ميشن. البته طي درمان به خاطر امتحان دوزهاي مختلف مي ميرن.
به همين جهت هر كي خواست بهش ماهي بدم كه بيماري ميكروبي داره ولي سالمه سالم به نظر مياد!

بنابراين نتيجه مي گيريم كه ماهي بايد حداقل حداقل 2 ماه قرنطينه بشه. در ضمن مواقعي هست كه مي بينيد يك ماهي مثلا اسكار مي خريد مي اندازينش توي يك آكواريومي كه 4 مدل ماهي توش داريد و يك اسكار هم به غير از اين داريد. ماه بعد مي بينيد دو تا اسكارها به هر دليلي مرحوم شدن. به نظرتون چه اتفاقي افتاده؟

هر كي بگه كارش در حد رديفه ... منتظرم. 5 تا پست با user هاي متفاوت بزنيد نظرتون رو بگيد بعد من ميام و ميگم.

Blaze
22 April 2006, 02:11 AM
در مورد قرنطینه ، نظر کلی من با شما یکی هستش چون بیماری میکروبی یا انگلی اگر حاد نباشه ، خودشو تو مدت کم نشون نمیده ، اما برای مشاهده با دقت و زیر نظر گرفتن بعضی حالات مثلا بروز نشانه های ایک یا مالیدن به کف یا بعضی بیماری های دیگه که ممکنه زمان خرید متوجه نشیم ، مناسبه .
البته از حق نگذریم من که 3 ماه تقریبا اکواریوم دارم به این مسایل توجه میکنم ماهیو قشنگ معاینه میکنم بعد میگیرم اگر ببینم یه ماهی خودشو به کف میمالونه یا ماهی مرده یا گوشه گیر زیاد توی اکواریوم هست که شاداب به نظر نمیرسند از خرید از اون مخزن منصرف میشم . در نتیجه خیلی قرنطینه 48 ساعتی کاری انجام نمیده مگر تایید همین موارد جزیی .

دل 2 ماه قرنطینه رو ندارم ! زود میخوام بندازم پیش بقیه :icon_surp
دامپزشکی کجا میبردین که ماهی هم معاینه میکرد ؟چقدر ویزیت میگیرن ؟

برا اون سوال هم تجربه خاصی ندارم ولی شاید اسکار ها قهر میکنند و نیاز به محیطی دارن که بیشتر همنوعان خودشون باشند یا حداقل به صورت گروهی با گونه های دیگه نگهداری بشند !
:icon_razz

Unknown97
22 April 2006, 10:42 AM
دانشكده دامپزشكي - ميدان انقلاب - اول خيابان آزادي - نبش قريب - ويزيتش هم از 5000 به بالاهست ولي همونطور كه گفتم پول نميدم.

اشتباه هست. من گفتم مثلا اسكار. شما يك ماهي كه قهر نمي كنه را حساب كن.

Blaze
22 April 2006, 04:39 PM
امروز وقتی خواستم غذا بدم هر چی نگاه کردم و گشتم اسکار کوچیکمو ندیدم ، اون یکی اومد سلام کرد غذاشو گرفت رفت اما ایشون نبودند . خلاصه هر چی گشتم شاید 3 - 4 دقیقه شد همه گیاها رو ، توی کوزه ، پشت سنگ و فیلتر ،لای شن ها ، خلاصه نبود که نبود !
نمیشه که ماهیو به این اندازه درسته قورت داده باشند چون بقیه خیلی بزرگ نیستند . چند دقیقه بعد دیدم یه جسم کوچک سفید تکون خورد !
دیدم به به پوستش کاملا کنده شده ، دمهاشو خوردن چشماش هم هر دو کامل تخلیه شده ، یعنی اسکلت با یه ذره پوست روش ! تا حالا این مدلش رو به این سرعت ندیده بودم ، دیشب آخر شب دیدمش قایم شده بود و خوابیدم !
روحش شاد !

jacobnazarade
22 April 2006, 06:00 PM
با سلام دوست من برای من سر بک مور و دیسکاس همچین اتفاقی افتاد تنها چیزی هم که م توجه شدم خوره شده برای دیسکاس فقط چند ردیف استخوانش بود نمی دونم چه جوری می شه ماهی مهاجم هم نداشتم شب بند خدا بود کنار صافی صبح نبود بعد از دوسه روز استخوانها پیدا شد

alirezasaberi
23 April 2006, 12:32 AM
سلام دوستان
امروز هنگام شستن فيلتر دو نوع موجود عجيب توي اون پيدا كردم . نوع اول كرم هاي نماتد شكلي بودن شبيه توبيفكس كه خيلي وول ميخوردن. نوع دوم هم موجودات خيلي ريز سفيد رنگي كه با سرعت زياد و بصورت منقطع حركت ميكردن از طرفي اكثر ماهي ها هنگام مدفوع كردن، مدفوع ازشون جدا نميشه وبصورت نوار درازي متصل ميمونه. چون ميكروسكوپ ندارم نميتونم از اين بيشتر براتون توضيح بدم
فقط ميخواستم بدونم آيا مشكلم خيلي حاده و راه حلي داره ويا ...
ممنون ميشم

Blaze
23 April 2006, 01:25 AM
سلام
من تا حالا همچین چیزی نشنیده بودم . ماهی تازه وارد داشتی تو یک ماه اخیر ؟ یا اینکه از غذای گوشتی خاصی مثل دل استفاده کردی و سیفون آب انجام ندادی ؟ غذاهای مصرفیت رو بگو .

اسم توبیفکس اومد ، نسبت بهش احساس خوبی ندارم یه جوریه ! :icon_eek: کرم خونی منجمد ماهیران خیلی خیلی بهتره و همه مدل ماهیها عاشقشن .:icon_cool

راه حل دقیق من نمیدونم اما پیشنهاد میکنم اول که کرمها رو خارج کنی تا جایی که میتونی ،به سرعت آب را تا 60 تا 70 % سیفون کنی و فعلا از نمک و متیلن بلو میتونی استفاده کنی تا دوستان نظر کامل بدن

در ضمن چون همه ماهیات اینجوری شدن درمان توی مخزن اصلی میتونه باشه اما اگر بتونی ماهیا رو به قرنطینه ببری و اونجا با آب سالم و تمیز درمان کنی بهتره در عین حال تمام وسایلتو خوب بشوری ، ضد عفونی کنی و شنها را ترجیحا بجوشونی یا حداقل پش از شستن در آب نمک گرم غلیظ 24 تا 48 ساعت نگهداری تا بیماری ریشه کن بشه .

امیدوارم مشکلت به زودی بدون تلفات حل بشه .

Unknown97
23 April 2006, 05:08 AM
امروز وقتی خواستم غذا بدم هر چی نگاه کردم و گشتم اسکار کوچیکمو ندیدم ، اون یکی اومد سلام کرد غذاشو گرفت رفت اما ایشون نبودند . خلاصه هر چی گشتم شاید 3 - 4 دقیقه شد همه گیاها رو ، توی کوزه ، پشت سنگ و فیلتر ،لای شن ها ، خلاصه نبود که نبود !
نمیشه که ماهیو به این اندازه درسته قورت داده باشند چون بقیه خیلی بزرگ نیستند . چند دقیقه بعد دیدم یه جسم کوچک سفید تکون خورد !
دیدم به به پوستش کاملا کنده شده ، دمهاشو خوردن چشماش هم هر دو کامل تخلیه شده ، یعنی اسکلت با یه ذره پوست روش ! تا حالا این مدلش رو به این سرعت ندیده بودم ، دیشب آخر شب دیدمش قایم شده بود و خوابیدم !
روحش شاد !

خودش رو ناراحت نكن. از اين اتفاقات ميفته. حالا خوبه اسكارت مريض بوده و مرده نه مثل بعضي اوقات من كه يه هو صبح مي بينم لوله هواي يك آكواريومم جدا شده و 200 - 300 تا اسكار يا سورم چپه شدن.

آكواريوم داشتن يا تكثير كردن اين نمكش هست.

Anoush
23 April 2006, 09:51 AM
سلام دوستان
امروز هنگام شستن فيلتر دو نوع موجود عجيب توي اون پيدا كردم . نوع اول كرم هاي نماتد شكلي بودن شبيه توبيفكس كه خيلي وول ميخوردن. نوع دوم هم موجودات خيلي ريز سفيد رنگي كه با سرعت زياد و بصورت منقطع حركت ميكردن از طرفي اكثر ماهي ها هنگام مدفوع كردن، مدفوع ازشون جدا نميشه وبصورت نوار درازي متصل ميمونه. چون ميكروسكوپ ندارم نميتونم از اين بيشتر براتون توضيح بدم
فقط ميخواستم بدونم آيا مشكلم خيلي حاده و راه حلي داره ويا ...
ممنون ميشم

سلام علیرضا جان،

دلیل بوجود اومدن کرم های ریزی که میگی من فکر کنم زیاد از حد غذا دادن به ماهی ها هست. ایا بجز خودت کس دیگری تو خونه به ماهی ها غذا میده؟ مرتب اب رو سیفون کن و غذا دادن رو کم کن، کرم ها ناپدید میشن.

مدفوع نواری شکل بلند هم اگر سفید و لزج نیست بازهم ممکنه بدلیل زیاد غذا دادن باشه، غذا رو متناسب کن و نتیجش رو بگو.

موفق باشی

alirezasaberi
23 April 2006, 10:00 AM
با سپاس از blaze و anoush بايد بگم غذاهاي متنوعي به ماهي ها ميدم. بطور متناوب از دل،پولكي،توبيفكس،كرم خوني،لوفاك و انرژي استفاده ميكنم . براي مدتي دماي آب رو بالا برده بودم اشتهاشون زياد شده بود غذازياد ميدادم. از راهنماييتون ممنونم .
راستي ماهي هام هم خيلي سرحال هستن و هيچ مشكل رفتاري هم ندارن.
ولي فكر قرنطينه و ضدعفوني كل آكواريوم و جوشوندن ماسه ها رو از سرتون در بيارين كه تازه يك ماهي هست استراحت كردم . ولي سيفون رو مرتب انجام ميدم.:icon_surp
بازم از راهنماييتون ممنونم

Anoush
23 April 2006, 11:33 AM
با سلام دوست من برای من سر بک مور و دیسکاس همچین اتفاقی افتاد تنها چیزی هم که م توجه شدم خوره شده برای دیسکاس فقط چند ردیف استخوانش بود نمی دونم چه جوری می شه ماهی مهاجم هم نداشتم شب بند خدا بود کنار صافی صبح نبود بعد از دوسه روز استخوانها پیدا شد

سلام یعقوب جان ، کم پیدا شدی؟!

ببینم این همون دیسکس نبود که شما با پرت نگهش میداشتی؟

بیشتر به PHALLS سر بزن همه استفاده میکنن. بعضی ها هم مثل من از نبودنت دلتنگ میشن!

در پناه خدا

Discus
24 April 2006, 09:47 AM
با سلام خدمت همه دوستان

من می خواستم اطلاعات کاملی درباره بیماری های خاص دیسکس بدست بیاورم . :icon_razz

jacobnazarade
24 April 2006, 11:17 AM
با سلام انوش جان شما لطف دارید من هم همین طور از کم دیدن دوستان گلی مثل شما
یکم انوش جان درگیر کارهای پایان نامه هستم
این همون بد بختی بود که بهت گفتم اعتصاب غذا کرده بود همیشه گوشه گیر بود
نه بابا اونی که با پرتها بزرگ شده غذا رو از د هن پرت ها هم می گیره اپاچی شده برای خودش دیگه جرات نمی کنم توی اون تانکم از دست این دیسکاس ماهی تازه وارد کنم از دست پرت ها در برن از دست این یکی خلاص نمی شه

Anoush
24 April 2006, 11:39 AM
با سلام خدمت همه دوستان

من می خواستم اطلاعات کاملی درباره بیماری های خاص دیسکس بدست بیاورم . :icon_razz

با سلام ،

کتاب هایی رو که در این مورد چاپ شده مطالعه کنید.

بعنوان مثال:

"راهنمای پرورش، تکثیر و نگهداری ماهی دیسکوس" نوشته جک وات لی مترجم : حمید صفری

Discus
24 April 2006, 03:31 PM
با سلام
من به این کتابها دسترسی ندارم . می خواستم اگر مقاله ایی یا منبعی می شناسید معرفی کنید.

Unknown97
26 April 2006, 12:23 AM
با اجازه

من 3 صفحه اول رو خوندم و شرمنده كه وقت خوندن باقي صفحات را نداشتم ولي تو چند صفحه اول ديدم راجع به ايك و ضد ايك صحبت مي كنند به همين خاطر گفتم يه توضيحات كوچكي بدهم.

همونطور كه دوستمون گفتن ضد ايك نزنيد و اگر مطمئن شديد كه ماهيتون ايك گرفته به جاي ضد ايك ماهيتون را در داخل حمام آب نمك با دوز 20 گرم در ليتر به مدت 30 دقيقه نگهداريد و اگر تا قبل از 30 دقيقه ماهي بي تابي كرد درش بياريد و بيندازيدش تو آكواريومش تا 24 ساعت بعد. حداقل اين كار رو 10 روز متوالي انجام بديد تا خوب بشن. اگر تو آب آكواريومي كه كت فيش يا دو سه تا از ماهي هايي كه به نمك حساس هستند نداريد نمك با دوز 2 گرم در ليتر بريزيد. ماهيهاتون هم هيچيشون نميشه مطمئن باشيد. نمك كه بريزيد ديگه ايك و انگل هاي ديگه معمولا به سراغ ماهي هاتون نميآد. دماي تانك ديسكس هاي مولد من روي 26 - 25 هست و موقع تخم ريزي مي كشمش رو 29 - 28 و 3 گرم در ليتر هم نمك تو آكواريوم مي ريزم و تا الان هيچ گونه بيماري نداشتند. هميشه تو اين درجه هم خوب غذا مي خورند و هم خوب حركت مي كنند.

اون مرمر سبز هم كه دوستمون فرمودند مالاشيت گرين هست كه بسيار خطرناك هست و سعي كنيد اصلا ازش استفاده نكنيد.

ضد استرس ها هم باز اونجور كه دوستمون فرمودند عصاره گل ميخك هست كه ازش براي بيهوش كردن ماهي ( براي كشيدن وزن و ... ) استفاده ميشه و اگر بيش از حد هم استفاده بشه ماهي هاتون رو مي كشه.

براي كم كردن استرس ماهي از همين نمك 2 گرم در ليتر استفاده كنيد و محيط را هم تاريك كنيد.

Al3l3@S@li
26 April 2006, 11:08 AM
در مورد درمان ايك بعضي دارو ها(منظورم مارك) روشون نوشته دماي آب رو به 30 درجه برسونين.ولي بعضي دارو ها نوشته كه دما رو سه درجه بالا ببرين.
من ميخواستم بدونم كه آيا دماي موثر براي دارو 30 درجه هستش ويا افزايش دما در درمان ماهي ها اثري داره.

alirezasaberi
26 April 2006, 12:08 PM
در مورد درمان ايك بعضي دارو ها(منظورم مارك) روشون نوشته دماي آب رو به 30 درجه برسونين.ولي بعضي دارو ها نوشته كه دما رو سه درجه بالا ببرين.
من ميخواستم بدونم كه آيا دماي موثر براي دارو 30 درجه هستش ويا افزايش دما در درمان ماهي ها اثري داره.
تا اونجا كه من ميدونم ربطي به دارو نداره و افزايش سه هم يك چيز نسبيه. معمولا ايك با اضافه كردن نمك و بالابردن دما هم خوب ميشه ولي اثر دارو سريعتره.
براي مقابله با ايك توصيه شده كه دما رو تا اونجا كه ماهي تحمل داره بالا برين كه براي هر ماهي فرق ميكنه . مثلا ديسكس تا 35 درجه هم تحمل ميكنه.
اميدوارم مشكلت برطرف بشه . بد درديه اين ايك

m.al
26 April 2006, 05:02 PM
با سلام خدمت اساتيد و دوستان ...
من يه سري اسكار دارم كه يكيشون به علت شرايط نا مناسب اب دچار يه جور بيماري چشمي شده . يه هاله سفيد رنگ روي دوتا چشمشو گرفته البته هنوز به كل چشم صدمه نخورده ( اين مريضي يه چيزي شبيه قارچ پوستي ميمونه )
البته با تعويض كل اب مخزن و استفاده از داروي متيلن بلو هم مشكل رفع نشد ...
ممنون ميشم تا وقتي چشم ماهييه از دنيا كوتاه نشده راهنماييم كنين ... :icon_cry:

RoSo
26 April 2006, 05:23 PM
من يه سري اسكار دارم كه يكيشون به علت شرايط نا مناسب اب دچار يه جور بيماري چشمي شده . يه هاله سفيد رنگ روي دوتا چشمشو گرفته البته هنوز به كل چشم صدمه نخورده ( اين مريضي يه چيزي شبيه قارچ پوستي ميمونه )
منم یه کالرفیش دارم که یکی از چشماش اینطوری شده و الان 5-4 ماهی میشه که اینطوریه و مشکلی نداره و واگیر هم نداشته تا الان. متاسفانه ظاهراً درمانی هم نداره.:icon_mad:

Discus
26 April 2006, 09:03 PM
با سلام خدمت همه دوستان

اولا متشکرم از آقای باران بخاطر راهنمایی های خوبشان:icon_sad:

بعد یک سئوال داشتم . یکی از دیسکس هاس من هیچ مشکل ظاهری ندارد . فقط باله های بالا و پایین خود را جمع کرد .
همراه بقییه دیسکس ها می گردد.

ببخشید که یک پست اضافه زدم
یک مورد اورژانسی پیش اومد . :icon_cry: :icon_cry: :icon_cry:

یکی از بهترین دیسکسهای من که یک دوره بیماری را گذرانده بود . وقتی امروز صبح بیدار شدم دیدم بصورت افقی کف آکواریوم است و هیچ تکونی نمی خورد . تا دیشب که مشکلی نداشت و غذا هم خورد . من مشکل ظاهری جز کدر شدن چشم هاش ندیدم . چه مشکلی باعث بروز این مشکل شده است و برای ماهای دیگه من کاری باید انجام بدم یا نه ؟

jacobnazarade
26 April 2006, 09:23 PM
با سلام خدمت دوستان من یه زمانی خدا رحمتشون کنه هم گلد فیش ها هم یه اشلمبو(گربه افریقایی) هم اسکار در زمانهای م تفاوت به این مرض دچار شدند و یا مرحوم شده اند یا اون چشمشون از کاسه در اومد نا بود شد
البته خوشبختانه یک سال و نیمی هست که هیچ نوع مرضی خدا رو شکر نیفتاده تو اکواریم

Unknown97
26 April 2006, 09:58 PM
احيانا ضربه نخورده به چشم ماهيتون. من بعضي مواقع به خاطر ازدياد بيش از حد بچه اسكارهام در آكواريوم اين حالت براشون پيش مياد كه به خاطر ضربه هست و چند روز بعد خوب مي شوند. اين هاله به خاطر محافظت چشم به وجود مياد.

Blaze
27 April 2006, 12:03 AM
با سلام
من به این کتابها دسترسی ندارم . می خواستم اگر مقاله ایی یا منبعی می شناسید معرفی کنید.

به این سایت مراجعه کن .

h t t p : / / d i s c u s s . b l o g f a . c o m

arasto_discus
27 April 2006, 12:59 PM
با سلام خدمت همه دوستان

اولا متشکرم از آقای باران بخاطر راهنمایی های خوبشان:icon_sad:

بعد یک سئوال داشتم . یکی از دیسکس هاس من هیچ مشکل ظاهری ندارد . فقط باله های بالا و پایین خود را جمع کرد .
همراه بقییه دیسکس ها می گردد.

ببخشید که یک پست اضافه زدم
یک مورد اورژانسی پیش اومد . :icon_cry: :icon_cry: :icon_cry:

یکی از بهترین دیسکسهای من که یک دوره بیماری را گذرانده بود . وقتی امروز صبح بیدار شدم دیدم بصورت افقی کف آکواریوم است و هیچ تکونی نمی خورد . تا دیشب که مشکلی نداشت و غذا هم خورد . من مشکل ظاهری جز کدر شدن چشم هاش ندیدم . چه مشکلی باعث بروز این مشکل شده است و برای ماهای دیگه من کاری باید انجام بدم یا نه ؟
با سلام
در مورد سوال اول:
تا کردن باله ها توسط دیسکاس دو عامل متفاوت دارد : 1- حمله انگل ها به پوست 2- وجود توکسین در آب
در مورد سوال دوم:
به احتمال زیاد در آب تانک شما توکسین وجود دارد. و یا دمای آب پایین بوده و ماهی شما دجار مشکل کیسه هوا گردیده است
ماهی های مریض را به آواریوم قرنطینه منتقل کنید سعی کنید که از آب تازه برای آکواریوم قرنطینه استفاده کنید . و ماهی را درست آب به آب کنید.
در مورد تانک اصلی فورا مشخصات آب راچک کنید. آیا اخیرا دارویی خاص به تانک اصلی اضافه کرده اید؟( به جز نمک و متیلن بلو )
یک سوم از آب تانک اصلی را به آرامی و طوری که به یکباره دمای آکواریوم به هم نخورد تعویض نمایید.
دمای آی قرنطینه را به آرامی 2 تا 3 درجه بالا برده و به 32 برسانید . معمولا حرارت درمانی برای درمان اشکالات کیسه هوا جواب می دهد.
اما به هر حال قبل از هر کاری بهتر است مشخصات شیمیایی آب و دمای آن و ... را اندازه گرفته و اگر اشکالی در آن دیده شد سریعا اقدام کنید.
به احتمال زیاد مشکلات پیش آمده برای شما ناشی از کیفیت بد آب و مشکل حرارت است.

موفق باشید

Discus
27 April 2006, 06:18 PM
با سلام

آیا بیماری های انگل را می توان با حمام نمک درمان کرد؟:icon_twis

در مورد مرگ اون ماهی آیا می شود درمان را در آکواریوم اصلی انجام داد و علائم این بیماری چه هست تا من بتوانم ماهی های مریض را تشخیص دهیم ؟:icon_razz

m.al
27 April 2006, 09:02 PM
با سلام خدمت دوستان من یه زمانی خدا رحمتشون کنه هم گلد فیش ها هم یه اشلمبو(گربه افریقایی) هم اسکار در زمانهای م تفاوت به این مرض دچار شدند و یا مرحوم شده اند یا اون چشمشون از کاسه در اومد نا بود شد
البته خوشبختانه یک سال و نیمی هست که هیچ نوع مرضی خدا رو شکر نیفتاده تو اکواریم

نه اسكارايه من ديگه دوران طفوليتو پشته سر گزاشتن در ثاني تو مخزن هم جاي كافي براي مانور دارن البته اينم بگم كه فقط يه هاله رو چشمشه و هنوز به خود چشم صدمه نخورده !!!!!!!!
يعني هيچ دارويي مرحمي پمادي معجوني وجود نداره ؟؟؟؟؟؟ :icon_redf

arasto_discus
27 April 2006, 09:32 PM
با سلام

در مورد مرگ اون ماهی آیا می شود درمان را در آکواریوم اصلی انجام داد و علائم این بیماری چه هست تا من بتوانم ماهی های مریض را تشخیص دهیم ؟:icon_razz
با سلام
در مورد علائم بیماریها بنده به ذکر مهمترین اونها می پردازم. برای تشخیص بیماریها نیز در صورتی که تجربه کافی ندارید میتوانید از چارت های تشخیص بیماری که بنده در وبلاگ به صورت بخش بخش قرار می دهم استفاده کنید.

علائم بارز بیماری در ماهی های دیسکاس:
1- ماهی ها تیره شده اند
2- ماهی ها باله های خود را جمع میکنند
3- ماهی به سرعت نفس میکشد
4- ماهی بر روی کف آب و یا بالای آب غوطه ور است
5- ماهی با سر رو به پایین شنا میکند
6- آبشش ها رنگ عادی ندارند و بنفش یا قرمر رنگ هستند
7- لکه هایی ( ریز یا درشت - سفید و .. ) بر روی بدن ماهی دیده می شود
8- پوست ماهی زخم شده است
9- چشمهای ماهی رنگ عادی ندارند - کدر یا از حدقه بیرون زده شده اند
10- ماهی غذا نمی خورد
11- ماهی عکس العمل فراری نشان نمی دهد
12- باله ها و دم دچار مشکل شده اند
13- بر روی بدن ماهی لکه های پنبه ای شکل وجود دارد
14- بدن ماهی ورم کرده است
15 شکم ماهی ورم کرده است
16- ماهی ها گیج می خورند و میلرزند
17- مدفوع ماهی ها شفاف رنگ است
18- ماهی ها با بی قراری در آب شنا می کنند و خود را به دیواره و اشیا آکواریوم می مالند
19-ماهی برای تنفس مرتبا به سطح آب می اید
20-بدن ماهی طوری لاغر شده است که فرم استخوانها از روی پوست مشخص است
21- تغییر حالت و رنگ قسمتی از پولک های بدن ماهی
22- ......

کلا هرگونه تغییری که ماهی را غیر عادی نشان می دهد می تواند شروع بیماری باشد . اولین و مهمترین مرحله جدا کردن ماهی بیمار از سایر ماهی هاست . البته در مواردی که تمامی ماهی ها دچار مشکل شده اند می توان درمان را در تانک اصلی انجام داد. ولی به دلیل حجم بالای آب معمولا حجم داروهای مصرفی بسیار بالا می رود ( به خصوص در مورد داروهای گران قیمت ) . بنابراین توصیه میشود که درمان در یک تانک کوچک انجام شود.
دومین مرحله تشخیص صحیح بیماری و چگونگی درمان میباشد. در بسیاری از موارد تشخیص به صورت چشمی انجام می شود. اما در بعضی از موارد نیز کالبد شکافی ماهی های تلف شده و حتی چند تایی از ماهی های بیمار و آزمایش و مشاهده اندام های مختلف با میکروسکوپ تشخیص بیماری را ساده میکند.
سومین مرحله نیز درمان ماهی ها با دارو و روشهای یگر مثل حرارت درمانیست.
اما در مواردی نیز متاسفانه مجبور به تلف کردن تمامی ماهی های یک تانک با شیوه انسان دوستانه خواهیم بود از جمله این موارد می توان به سل ماهی اشاره کرد.
موفق باشید

با سلام

:icon_razz
برای درمان انگل با توجه به نوع انگل - تشخیص نوع بیماری - از داروهی متععدی استفاده می شود.
مهم تشخیص نوع انگل است

arasto_discus
27 April 2006, 09:45 PM

با سلام
ایجاد هاله سفید رنگ بر روی چشم ماهی ها یدون صدمه زدن به چشمها در مرحله اول بیماری ناشی از عفونت باکتری یایی ست. درمان این بیماری با متیلن بلو و آکریفلاوین - با دوز معین و نه دوز معمولی درمانی - قابل انجام است.
پس از قرنطینه ماهی بیمار می توانید از دوز های زیر و از هر کدام از داروهای زیر برای درمان استفاده کنید- (البته آکریفلاوین پیشنهاد می شود -

متیلن بلو :
3 میلی لیتر در هر لیتر آب - درمان به مدت 5 روز

آکریفلاوین:

3 میلی لیتر در هر لیتر آب - درمان به مدت برای 4 روز

پس از مدت اتمام درمان تشخیص بهبود ماهی با مشاهده چشمی - برای اطمینان همراه با آزمایش مدفوع - صورت میگیرد
در صورتی که علائم رفع نشد به مدت 24 ساعت با فیلتر تمیز دارو را فیلتر کرده و مجددا درمان را شروع میکنیم.

Blaze
27 April 2006, 11:46 PM
سلام دوستان

علی رغم تمام مراقبت ها و قرنطینه کردن ماهیها سیچلایدم ( سورم و اسکار ) متوجه دانه های بسیار ریز مثل شکر روی دم و تک و توک روی بدن یکی از سورم ها شدم .
اول فکر کردم حباب هواست ولی بعد یک روز که دقت کردم دیدم که ثابت هستند و روی نقاط مشخصی هستند .

1 . از داروی ضد ایک استفاده کردم ،
2 . دما روی 30 هستش ،

البته به علت کیفیت نامناسب بخاری ها ، از قبل هم روی 30 بود و پایین تر نمیومد مگر اینکه قطعش میکردم که نوسان دما پیدا میکرد که ترجیح دادم همیشه 30 باشه تا دچار نوسان باشه .

3 . به ازای هر 30 لیتر یک قاشق غذاخوری نمک استفاده کردم .

چون تمام ماهیا دچار این مشکل بودن درمان توی مخزن اصلی انجام دادم ،از زمان درمان تا الان :

یکی از سورم های خاکستری ، رنگ باله هاش و دمش یه حالت دو درنگ ( قسمت انهایی بسیار کمرنگ شده ، مثل پوسیدگی )، باله هاشو رو جمع کرده ، معلومه حالش مساعد نیست .

دوستان موردی یا کمکی به نظرشون میرسه ، ممنون میشم راهنمایی کنند .

arasto_discus
28 April 2006, 12:35 AM
سلام دوستان

علی رغم تمام مراقبت ها و قرنطینه کردن ماهیها سیچلایدم ( سورم و اسکار ) متوجه دانه های بسیار ریز مثل شکر روی دم و تک و توک روی بدن یکی از سورم ها شدم .
اول فکر کردم حباب هواست ولی بعد یک روز که دقت کردم دیدم که ثابت هستند و روی نقاط مشخصی هستند .

1 . از داروی ضد ایک استفاده کردم ،
2 . دما روی 30 هستش ،

البته به علت کیفیت نامناسب بخاری ها ، از قبل هم روی 30 بود و پایین تر نمیومد مگر اینکه قطعش میکردم که نوسان دما پیدا میکرد که ترجیح دادم همیشه 30 باشه تا دچار نوسان باشه .

3 . به ازای هر 30 لیتر یک قاشق غذاخوری نمک استفاده کردم .

چون تمام ماهیا دچار این مشکل بودن درمان توی مخزن اصلی انجام دادم ،از زمان درمان تا الان :

یکی از سورم های خاکستری ، رنگ باله هاش و دمش یه حالت دو درنگ ( قسمت انهایی بسیار کمرنگ شده ، مثل پوسیدگی )، باله هاشو رو جمع کرده ، معلومه حالش مساعد نیست .

دوستان موردی یا کمکی به نظرشون میرسه ، ممنون میشم راهنمایی کنند .

با سلام
آیا شما مطمئننید که ماهی شما دچار ایک شده است؟ در صورتی که مطمئن هستید سریع ترین روش درمان همان اگزالات مرمر سبز است که استفاده کرده اید .
6 میلی لیتر از محلول برای هر 100 لیتر - دوره درمان 12 روز
در روزهای سوم . ششم و نهن مجددا 3میلی لیتر به ازای هر 100 لیتر اضافه می شود.
در مورد پوسیدگی باله ها در صورتی که از ایک مطمئننید احتمالا پی هاش آب شما نامتعادل شده است. با تعویض مقداری از آب تعادل را برقرار کنید.

اما:
ممکن است که نقاط دیده شده ایک نباشند بلکه این نقاط کیست هایی هستند که در صورت مشاهده با میکروسکوپ و ترکاندن آنها متوجه حضور هاگ هایی در این کیست ها شوید. در این صورت درمان کاملا متفاوت است.

موفق باشید

Blaze
28 April 2006, 01:13 AM
دوست گرامی جناب ارسطو ضمن تشکر ،

متاسفانه تنها راه تشخیصی ممکن ، مشاهده چشمی معمولی هستش .از اطمینان صحبت کردین ،
نقاط بصورت بسیار ریز بصورت پراکنده ، حداکثر 4 تا 5 عدد روی دم انتهایی و باله زیری سورم ها ، و روی بدن یکی 3 مورد دیده شده ،
سفید رنگ ، مثل دانه های بسیار ریز شکر یا نمک ، رنگ سفید ( بیرنگ یا بلوری نیست ).

در ضمن ، توی مخزن سورم ماهیران تجریش دقیقا همچین مواردی روی بدن و دم همه سورم ها مشاهده کردم وقتی با مسئولش موضوع رو مطرح کردم همین دارو رو تایید کرد . ( بهش زیاد مطمئن نیستم سرسری جواب میده ).

با در نظر گرفتن موارد فوق ، ایک بنظرم رسید .

نقطه ایک بزرگتر میشه ؟ این نقاط ثابت هستند .

موردی که شما فرمودی ( کیست ) اطلاع خاصی نسبت بهش ندارم ،برای آشنایی لصفا در مورد نحوه درمان راهنمایی کنید .

روی بسته بندی داروی ضد سفیدک نوشته بود : یک قطره بازای دو لیتر و درمان تا 3 روز ولی برخی کتاب ها تا 7 روز عنوان کرده بودند .
طبق دستور روی بسته بندی دارو ریختم ، حجم مخزن 116 لیتر ، نیازی به تغییر دوز هستش ؟

Unknown97
28 April 2006, 01:39 AM
حالا هي گوش نكنيد. با نمك درمان كنيد بهتره به خاطره خودتون ميگم وگرنه به حال من فرقي نمي كنه كه ماهيهاتون به هر دليلي تلف بشن يا نه. ميگن اگه نمك منفعتي نداشته باشه ضرري هم نداره. براي درمان انگل بعد از نمك به نظر من فرمالين هست. ( البته اين نظر هم بر مي گرده به نظر دكتر موسوي معاون دانشكده دامپزشكي كه همه دكترها و دانشجوهاي اونجا اين دكتر را در رابطه با ماهيان زينتي قبول دارند. )

اوني هم كه نوشتند 3 روز يا هفت روز يا هر چند روز بستگي به دوزي كه استفاده كردند داره.

Blaze
28 April 2006, 01:47 AM
با نمک خالی درمان نشد ، چون از بدو ورود ماهی جدید ، نمک هم اضافه کردم برای پیشگیری از بروز مشکلات احتمالی .

تا حلا از فرمالین استفاده نکردم ، جهت اطلاع ، به صورت کپسول هستش ؟ براحتی قابل تهیه هست ؟ میزان دوز مورد نظر برای درمان این بیماری چقدر هستش ؟

با تشکر

Unknown97
28 April 2006, 03:23 AM
چقدر نمك ريختي؟

اگر ماهي هاي حساس به نمك نداري مثل كت فيش و بلك گوست و ...

2 الي 3 گرم نمك درليتر بريز براي هميشه تو آكواريومت و براي درمان بيماري هاي انگلي هم يه تشت يا يك آكواريوم كوچك بردار و بعد از اينكه كلرش رو پروندي 3 درجه گرمتر از آبي كه ماهي مريض توشه بكن و به ازاي هر ليتر آب 20 گرم نمك بريز به مدت 30 دقيقه و اگر ماهي تا 2 - 3 بار اومد بالا با دست بكنش تو آب ولي بعد از 2 - 3 بار از حمام درش بيار و بيندازش تو آكواريوم و اين كار رو 10 روز پشت سر هم انجام بده اونوقت بگو نمك نميشه.

هم به صورت قرص هست و هم به صورت مايع. قرصش براي ضد عفوني محيط هست . فرمالين مايع براي كار ما به درد مي خوره. مي توني از تقريبا وسط خيابان ناصر خسرو سمت شرق خيابان كوچه خدابنده لو تهيه اش كني. خواستي بگيري بگو فرمالين Merc ميخوام كه چيزي حدود ليتري 10 الي 15 تومان بسته به ميزان خلوصش هست ولي اگه نمي خواي انقدر هزينه كني فرمالين ايراني آزمايشگاهي بگير كه ليتري 4000 تومان هست و اولين مغازه اين كوچه بهت نيم ليتري هم ميده.

دوزش هم بسته به بيماريت فرق مي كنه از 1 در 2000 تا 1 در 4000 رو من براي بيماري هاي مختلف با تايم هاي متفاوت از 30 ثانيه تا 15 دقيقه به كار بردم. شما اول نمك رو امتحان كن. در ضمن فرمالين ماده سمي و خطرناكي هست و هنگامي كه مي خواي استفاده كني حتما از دستكش و ماسك استفاده كن.

arasto_discus
28 April 2006, 08:56 AM
دوست گرامی جناب ارسطو ضمن تشکر ،

متاسفانه تنها راه تشخیصی ممکن ، مشاهده چشمی معمولی هستش .از اطمینان صحبت کردین ،
نقاط بصورت بسیار ریز بصورت پراکنده ، حداکثر 4 تا 5 عدد روی دم انتهایی و باله زیری سورم ها ، و روی بدن یکی 3 مورد دیده شده ،
سفید رنگ ، مثل دانه های بسیار ریز شکر یا نمک ، رنگ سفید ( بیرنگ یا بلوری نیست ).

در ضمن ، توی مخزن سورم ماهیران تجریش دقیقا همچین مواردی روی بدن و دم همه سورم ها مشاهده کردم وقتی با مسئولش موضوع رو مطرح کردم همین دارو رو تایید کرد . ( بهش زیاد مطمئن نیستم سرسری جواب میده ).

با در نظر گرفتن موارد فوق ، ایک بنظرم رسید .

نقطه ایک بزرگتر میشه ؟ این نقاط ثابت هستند .

موردی که شما فرمودی ( کیست ) اطلاع خاصی نسبت بهش ندارم ،برای آشنایی لصفا در مورد نحوه درمان راهنمایی کنید .

روی بسته بندی داروی ضد سفیدک نوشته بود : یک قطره بازای دو لیتر و درمان تا 3 روز ولی برخی کتاب ها تا 7 روز عنوان کرده بودند .
طبق دستور روی بسته بندی دارو ریختم ، حجم مخزن 116 لیتر ، نیازی به تغییر دوز هستش ؟

با سلام
میزان مصرف برای درمان قطعی همان 6 میلی ایتر در 100لیتر است . البته بنده نمی دانم که از چه مارک دارویی استفاده نمودید. در هر صورت به توصیه روی برچسب محصول توجه کنید.
اما باور بفرمایید هیچ وقت به داروی ضد ایک ایرانی - به خصوص ضد ایک - اعتماد نکنید. بنده چندین بار با این دارو - از نوع ایرانیش - مشکل پیدا کرده ام. هر چند ممکننه بعضی از دوستان بگن که مالاشیت گرین همون مالاشیت گرینه . ایرانی و خارجی نداره. اما باور بفرمایید که به نظر بنده اون موادی که داخل بسته های دارویی به عنوان ضد قارچ و ضد سفیدک ریخته میشه داروی اصلی نیست- نمی دونم چیه -
اما در مورد درمان ایک یک روش دیگه هم وجود داره. بدون اینکه عوارض جانبی دیگه ای روی ماهی ها داشته باشه.
این روش همون حرارت درمانی ست . البته در مورد هر بیماری یه قلق مخصوص داره. در مورد بیماری ایک دما رو به 33 درجه برسونید - هر یک ساعت یا دو ساعت 1 درجه بالا ببرید - درمان را 10 روز ادامه دهید. با دوز ضد عفونی کننده نمک به آب اضافه کنید. دقت کنید که افزایش دما متابولیسم بدن ماهی ها رو به شدت مختل می کنه.و مقاومت بدن ماهی ها رو پایین می آره. بنابراین در طول درمان به تغذیه ماهی ها توجه کنید.
در مورد کیست :
کیست ها بر روی باله و دم دیده می شند. راه تشخیص همون میکروسکوپ هستش - به این صورت که اگر این کیست ها ترکیده بشه داخل اونها هاگ وجود داره . معمولا اندازه کیست ها 1 میلی متر و بیشتر است.

موفق باشید

farshad86
28 April 2006, 10:32 AM
امروز یکی از سورم هام دمش سفید و ریش ریش شده! یکی از نرها میزدش یکم قبل. الان بدنش خشک و بی جون شده. دمش رو تکون نمیده! چشماش هم سفید شده. انداختمش توی یه اکواریم قرنتینه. بیماریش چیه؟! چه دارویی استفاده کنم؟

Blaze
28 April 2006, 03:09 PM
با سلام و تشکر فراوان از دوستان بابت لطفشون ،

با نظر جناب ارسطو در مورد کیفیت داروی ضد سفیدک کاملا موافقم ، دفعه قبل هم که داروی ضد انگل استفاده کردم ، ماهیا به شدت بیحال شدند و مریض تر شدند عوض بهبودی !:icon_bigg
فقط متیلن بلو بوده که مشکل تا حالا نخوردم ، حتی ویتامین هم اضافه کردم با غذا مشکل برخوردم .
توصیه میکنم از این داروهای ایرانی قارچ و انگل پرهیز کنید . بی کیفیت بنظر میرسند .

برای همین آبی کنار گذاشتم که کلرش بره داروی ضد کلر هم زدم ، همون ترجیح میدم بازم از نمک و حرارت درمانی استفاده کنم چون خطرش کمتره ، سورم خاکستریم به شدت حالش بده ، داره هلاک میشه بنده خدا !و اگر این راه جواب نداد طبق فرمایش و کمک دوست ناشناسمون جناب unknown برم سراغ داروهای دیگه .

متاسفانه 2 تا کت فیش دارم که نمیشه نمک زیاد استفاده کنم باید از همون تشت کمک بگیرم .

انشاا.. تلفات ندم چون این دارو همه ماهی هارو به گند کشیده ! :icon_bigg

arasto_discus
28 April 2006, 04:04 PM
با سلام و تشکر فراوان از دوستان بابت لطفشون ،

با نظر جناب ارسطو در مورد کیفیت داروی ضد سفیدک کاملا موافقم ، دفعه قبل هم که داروی ضد انگل استفاده کردم ، ماهیا به شدت بیحال شدند و مریض تر شدند عوض بهبودی !:icon_bigg
فقط متیلن بلو بوده که مشکل تا حالا نخوردم ، حتی ویتامین هم اضافه کردم با غذا مشکل برخوردم .
توصیه میکنم از این داروهای ایرانی قارچ و انگل پرهیز کنید . بی کیفیت بنظر میرسند .

برای همین آبی کنار گذاشتم که کلرش بره داروی ضد کلر هم زدم ، همون ترجیح میدم بازم از نمک و حرارت درمانی استفاده کنم چون خطرش کمتره ، سورم خاکستریم به شدت حالش بده ، داره هلاک میشه بنده خدا !و اگر این راه جواب نداد طبق فرمایش و کمک دوست ناشناسمون جناب unknown برم سراغ داروهای دیگه .

متاسفانه 2 تا کت فیش دارم که نمیشه نمک زیاد استفاده کنم باید از همون تشت کمک بگیرم .

انشاا.. تلفات ندم چون این دارو همه ماهی هارو به گند کشیده ! :icon_bigg

با سلام
یه نکته جالب در مورد این داروهای کارخونه ای بگم. کافیه که در مورد یه مارک خاص از هر کدوم از داروها یه قطره خالی کنید. میبینید که همه آبی رنگ هستند ( رنگ متیلن بلو !!!!!!!! ) در صورتی که باید رنگ اونها مثلا قرمر و یا سبز فسفری و یا سبز پررنگ باشه.
به هر حال در مورد اون ماهی تون به نظر من بهتره که سریعا قرنطینه کنید . البته سعی کنید از آب تازه استفاده کنید. و ماهی رو به آرامی آب به آب کنید. دما رو به 32 برسونید - به آرامی - و از کلرامفنیکول با دوز معمولی استفاده کنید. البته
معمولا این دارو به صورت خالص گران قیمت هست. می تونید از دارویی تحت عنوان Tetra Medica که در بازار موجوده و دارای قاب قهوه ای با برچسب زرد است استفاده کنید.(حدود 5000 تومان ) این دارو مخلوصی از متیلن بلو اصل - کلرامفنیکول و... که خاصیت ضد عفونی کننده قوی را دارند دارا می باشد. انشاالله که مشکل حل میشه.
دوز استفاده نیز بر روی برچسب دارو نوشته شده و همچنین دارای یک پیمانه برای اندازه گیری میزان دارو می باشد.
موفق باشید Blaze عزیز

Mehraz
28 April 2006, 06:01 PM
من اولين باره كه فروم رو اينجا ديدم خيلي خوبه كه وقت ميذاريد و تازه وارد هارو كمك ميكنين. اولش خواستم تشكر كنم!
اما بعدش من يك مشكل جديد دارم.توي آكواريوم تازه كارم وقتي اولين بار راه انداختم چند تا نئون توي آب انداختم.بعد از 3 روز يكيشون همش از پايين تا بالاي آكواريوم شنا ميكرد و باز ميومد پايين.فرداش ديدم دم نداره و مرده.بعدش گرفتاري ها شروع شد! هر روز يك ماهي خيلي بي حال و ناموزون شنا ميكرد و ميمرد و يك كپك هايي توي آب روي گياها يا اضافه هاي غذا بوجود اومد.ماهيران تجريش گفت تتراسيكلين بريزم اما هيچ فايده اي نداشت و همه مردن! حالا دوباره ضدعفوني كردم و راه انداختم و دوتا كوريدوراس و يك دلقك ماهي گرفتم. اما امروز باز ميبينم اين دلقك ماهي همش توي آب بالا پايين ميره.البته محكم شنا ميكنه نه شل و ول اما آروم و قرار نداره!
ميترسم مشكل اولي دوباره پيش بياد. دوستان ميتونن راهنمايي كنن؟
---------------------
آكواريوم 120 ليتري عرض 80
دما 28 تا 30
فيلتر مكانيكي داخلي و فيلتر زير شني

Unknown97
28 April 2006, 06:30 PM
اينكه دارو ها مشكل داشته باشند كه يك امر طبيعيه.

شما خودتون رو بذاريد جاي اونها. اگر هر ماهي مريضي بخواد بهمين سادگي درمان بشه كه هم كسي ديگه ماهي وارد نمي كنه و تكثير كنندگان هم تا حدودي كم مي شوند و ... و حتي خود اون كساني كه دارو ها را توليد مي كنند هم ديگه نمي تونن دارويي بفروشند چون همه شما ها يه سري ماهي مريض مي خريد درمان مي كنيد و ديگه ماهي ها نمي ميرند و وقتي سالم بشن خيلي كم ميشه كه مريض شن چون اكثر مريضي ها به خاطر ضعيف بودن ماهي هست و اگر يك ماهي مريض باشه بنابرابن ضعيف هم هست و وقتي ضعيف باشه تمام بيماري ها بهش حمله مي كنند و ازطرف ديگر شما به خاطر اينكه ماهي هاتون نمي ميرن ديگه ماهي نمي خريد. اين ها رو يك تجزيه و تحليل بكنيد خودتون درك مي كنيد.

داروهاي خالص هم به قول دوستمون گران هستند. من چون از اين كار درآمد دارم گرمي 16000 تومان آكري فلاوي درست وحسابي رو حاضرم پول بدم يا مثلا متيلن بلوي خالص يا مالاشيت گرين خالص و ... ولي دوستاني كه تفريحي آكواريوم دارن ميگن اگه ماهي بميره به صرفه تره بنابراين ماهي مي ميره.

بهترين راه براي درمان بيماري هاي انگلي كه هم جواب بگيريد و هم ارزان باشه نمك هست بعد از نمك راه حل اساسي فرمالين هست كه اون هم مقداري گران هست ولي خيلي سريع جواب ميده. بهترين مارك فرمالين مرك آلمان هست.

براي درمان بيماري هاي ميكروبي و قارچي چون از آنتي بيوتيك ها و داروهايي استفاده ميشه كه براي تمام حيوان ها هم استفاده ميشه درصدي كه ماهي تون بر اثر داروي خراب تلف بشه كمتره.

bbkyawho
28 April 2006, 07:39 PM
من اولين باره كه فروم رو اينجا ديدم خيلي خوبه كه وقت ميذاريد و تازه وارد هارو كمك ميكنين. اولش خواستم تشكر كنم!
اما بعدش من يك مشكل جديد دارم.توي آكواريوم تازه كارم وقتي اولين بار راه انداختم چند تا نئون توي آب انداختم.بعد از 3 روز يكيشون همش از پايين تا بالاي آكواريوم شنا ميكرد و باز ميومد پايين.فرداش ديدم دم نداره و مرده.بعدش گرفتاري ها شروع شد! هر روز يك ماهي خيلي بي حال و ناموزون شنا ميكرد و ميمرد و يك كپك هايي توي آب روي گياها يا اضافه هاي غذا بوجود اومد.ماهيران تجريش گفت تتراسيكلين بريزم اما هيچ فايده اي نداشت و همه مردن! حالا دوباره ضدعفوني كردم و راه انداختم و دوتا كوريدوراس و يك دلقك ماهي گرفتم. اما امروز باز ميبينم اين دلقك ماهي همش توي آب بالا پايين ميره.البته محكم شنا ميكنه نه شل و ول اما آروم و قرار نداره!
---------------------
دما 28 تا 30
دوست عزیز حتما تاپیک سیکل ازت رو بخون
زیاد ناراحت نباش این ها طبیعیه
چون اول کاری زیاد ماهی گرونقیمت نریز
بی جهت تترا ساکلین اضافه نکن
به قول دوستم جناب unknown ماهی فروش ها ... هستن سعی نکن به اطلاعات ماهی فروش ها تکیه کنی
یه سری به تاپیک گیاهان ابزی بزن و با انواع اونها اشنا شو
منظورت از اینکه ضد عفونی کردی و راه انداختی یعنی چی ( چطوری ضد عفونی کردی )

arasto_discus
28 April 2006, 08:36 PM
---------------------
دما 28 تا 30

با سلام
من نمی دونم که این ماهی فروش ها چرا فقط اسم تتراسایکلین رو یاد گرفتن!!!!!!!!!
شما باید ابتدا بذاری سیکل ازت در آکواریومت طی بشه. اگر هم عجله داری تترا یه محصول برای این کار داره .
البته در مورد دلقک ها فکر نکنم مشکلی داشته باشند .چون حرکات دلقک ها اکثرا سریع هستش
موفق باشید

Mehraz
28 April 2006, 09:08 PM
دوست عزیز حتما تاپیک سیکل ازت رو بخون
زیاد ناراحت نباش این ها طبیعیه
چون اول کاری زیاد ماهی گرونقیمت نریز
بی جهت تترا ساکلین اضافه نکن
به قول دوستم جناب unknown ماهی فروش ها ... هستن سعی نکن به اطلاعات ماهی فروش ها تکیه کنی
یه سری به تاپیک گیاهان ابزی بزن و با انواع اونها اشنا شو
منظورت از اینکه ضد عفونی کردی و راه انداختی یعنی چی ( چطوری ضد عفونی کردی )
ممنون از دوستان خوبم!
من كل وسايل رو توي محلول نمك گذاشتم 12 ساعتي بمونه تا حدي هم نمك ريختم كه ديگه حل نشد. آكواريوم هم با نمك سابيدم و گذاشتم بمونه يك 2 ساعتي.
در مورد سيكل ازت مطالعه كردم و فكر كنم من هم دارم همين سيكل رو طي ميكنم اما اينكه عفونت اينقدر بخواد زود وارد آكواريوم بشه اونم اينقدر زود واسه من كه تازه كارم خيلي ضدحاله!
در مورد گياهان هم كمي مطالعه داشتم و خوندم جون الان داره سيكل ازت طي ميشه بهتره از گياه استفاده نشه چون روند سيكل رو بهم ميكنه و آمونياك رو خودش مصرف مي كنه.

Mehraz
28 April 2006, 09:15 PM
با سلام
من نمی دونم که این ماهی فروش ها چرا فقط اسم تتراسایکلین رو یاد گرفتن!!!!!!!!!
شما باید ابتدا بذاری سیکل ازت در آکواریومت طی بشه. اگر هم عجله داری تترا یه محصول برای این کار داره .
البته در مورد دلقک ها فکر نکنم مشکلی داشته باشند .چون حرکات دلقک ها اکثرا سریع هستش
موفق باشید
هدف من هم طي شدن اون سيكل بود اما وقتي ديدم هيكل كل آكواريوم رو قارچ برداشته مجبور شدم با طناب ماهيزان برم تو چاه و نتيجه اي هم نگيرم!
در مورد دلقك ماهي روي دمش يكسري نقاط كمرنگ و دونه دونه ميبينم.دفت كردم روي بدنش نيست يا اگر هم باشه قابل ديدن نيست. فكر ميكردم سفيدك باشه اما دماي آكواريوم حدود 29 و تعجب ميكنم.احتمال قارچ رو هم ميدم اما نميدونم براي پيشگيري يا درمانش چه ميشه كرد.شايد هم طبيعي باشه اما رنگ دمش به نظر يكدست نمياد همين باعث ميشه حس كنم نقطه هاي كمرنگي روي دمش ميبينم.
خوشحال ميشم دوستان راهنمايي كنند.

bbkyawho
28 April 2006, 10:00 PM
هدف من هم طي شدن اون سيكل بود اما وقتي ديدم هيكل كل آكواريوم رو قارچ برداشته مجبور شدم با طناب ماهيزان برم تو چاه و نتيجه اي هم نگيرم!
در مورد دلقك ماهي روي دمش يكسري نقاط كمرنگ و دونه دونه ميبينم.دفت كردم روي بدنش نيست يا اگر هم باشه قابل ديدن نيست. فكر ميكردم سفيدك باشه اما دماي آكواريوم حدود 29 و تعجب ميكنم.احتمال قارچ رو هم ميدم اما نميدونم براي پيشگيري يا درمانش چه ميشه كرد.شايد هم طبيعي باشه اما رنگ دمش به نظر يكدست نمياد همين باعث ميشه حس كنم نقطه هاي كمرنگي روي دمش ميبينم.
بد نیست یک مخزن به عنوان قرنطینه تهیه کنی .
دما رو 32 درجه کن
داروی ضد قارچ تهیه کن البته اگه دست ساز باشه بهتره
هر ماهی که احتمال بیماری داره بنداز قرنطینه و مداوا رو اونجا انجام بده
بهتره که وسایل تزینی اکواریومت رو عوض کنی چون ممکنه الوده باشه
لوله(شیلنگ )که برای هوادهی تو اکواریومه رو هم عوض کن

arasto_discus
28 April 2006, 11:04 PM
به نظر من از آکریفلاوین یا تترا مدیکا با دوز ضد عفونی که بر روی جلد دارو نوشته شده استفاده کنید.
و اما یک سوال مهم از شما دارم؟
آیا سنگ کف آکواریوم شما سنگ ساحلی ست؟
اگر جواب بله است مطلب زیر را بخوانید:

متاسفانه نکته ای که اکثرا رعایت نمیشه و شاید باعث ورود مهمان های ناخوانده ای به آکواریوم شما بشه همین سنگ های ساحلیست. سنگ های ساحلی اکثرا دارای انگل و ... هستند . جدیدا نیز همانطور که اطلاع دارید به دلیل خاک برداری بی رویه از ساحل های شمال این قضیه ممنوع اعلام شده و اگر دقت کنید در سنگ های ساحلی جدیدی که فروشگاههای ماهی به صورت کیلویی عرضه می کنند سنگ هایی با دانه بندی تیز گوشه و سنگ شکسته وجود داره.
این سنگ ها اکثرا سنگ های رودخانه ای و اکثرا آلوده هستند که با سنگ ساحلی قاطی می کنند.
سعی کنید که قبل از استفاده از سنگ های ساحلی حتما اونها رو بجوشونید.تا احتمال هرگونه انگل از بین بره.

موفق باشید

Mehraz
28 April 2006, 11:13 PM
به نظر من از آکریفلاوین یا تترا مدیکا با دوز ضد عفونی که بر روی جلد دارو نوشته شده استفاده کنید.
و اما یک سوال مهم از شما دارم؟
آیا سنگ کف آکواریوم شما سنگ ساحلی ست؟
اگر جواب بله است مطلب زیر را بخوانید:

متاسفانه نکته ای که اکثرا رعایت نمیشه و شاید باعث ورود مهمان های ناخوانده ای به آکواریوم شما بشه همین سنگ های ساحلیست. سنگ های ساحلی اکثرا دارای انگل و ... هستند . جدیدا نیز همانطور که اطلاع دارید به دلیل خاک برداری بی رویه از ساحل های شمال این قضیه ممنوع اعلام شده و اگر دقت کنید در سنگ های ساحلی جدیدی که فروشگاههای ماهی به صورت کیلویی عرضه می کنند سنگ هایی با دانه بندی تیز گوشه و سنگ شکسته وجود داره.
این سنگ ها اکثرا سنگ های رودخانه ای و اکثرا آلوده هستند که با سنگ ساحلی قاطی می کنند.
سعی کنید که قبل از استفاده از سنگ های ساحلی حتما اونها رو بجوشونید.تا احتمال هرگونه انگل از بین بره.

موفق باشید
سنگ ها متاسفانه سنگ ساحلي هستند اما من اونها رو 1 ساعتي جوشوندم كه مشكلي نباشه.
در مورد ماهي اين مشخصاتي كه گفتم مال ماهي است كه امروز گرفتم و فكر ميكنم اگر مشكلي بوده با خودش آورده. قبل از اينكه ماهي اضافه كنم از tetra Aqua Safe استفاده كردم و الان اين دارويي كه ميگيد رو توي آكواريوم اصلي بريزم؟ حمام نمك براي اون ماهي بيمار جواب نميده؟
ممنون كه راهنمايي كرديد

arasto_discus
28 April 2006, 11:18 PM
با سلام
Blaze عزیز بالاخره با کلی مصیبت یه عکس از یک کیست بر روی دم ماهی برات پیدا کردم . امیدوارم که عکس واضح باشه

http://arasto.persiangig.com/discuss/kist.jpg

arasto_discus
28 April 2006, 11:23 PM
سنگ ها متاسفانه سنگ ساحلي هستند اما من اونها رو 1 ساعتي جوشوندم كه مشكلي نباشه.
در مورد ماهي اين مشخصاتي كه گفتم مال ماهي است كه امروز گرفتم و فكر ميكنم اگر مشكلي بوده با خودش آورده. قبل از اينكه ماهي اضافه كنم از tetra Aqua Safe استفاده كردم و الان اين دارويي كه ميگيد رو توي آكواريوم اصلي بريزم؟ حمام نمك براي اون ماهي بيمار جواب نميده؟
ممنون كه راهنمايي كرديد
با سلام

تترا آکوا سیف ماده ای که به خاطر ژله ای بودن یک لایه نازک بر روی بدن ماهی تشکیل میده . اما ماده ای نیست که بتونه از انگل ها پیش گیری کنه.
سعی کنید ماهی بیمار را در یک مخزن کوچک با یک سنگ هوا و بخاری بیاندازید . از آب خود آکواریوم برای مخزن قرنطینه استفاده کنید. و بعد از 1 ساعت یک سوم آب قرنطینه را با آب تازه جایگزین کنید.

حمام نمک ممکنه که جواب بده. اما به نظر بنده اگر از تترا مدیکا و یا متیلن بلو اصل استفاده کنید بهتره. به خصوص تترا مدیکا که خصوصیت ضد عفونی و ضد انگل قوی داره

در ضمن احتمال اینکه انگل ها از گیاهان شما نیز به آکواریوم منتقل شده باشه بسیار زیاده . گیاهان زنده رو نیز از ای خارج کنید و در یک سطل قرار دهید. و به مدت 10 دقیقه در محلول زاج سفید و آب قرار دهید. بعد از 10 دقیقه کاملا اونها رو با آب بشویید و مجددا در آکواریوم قرار بدید. اما در صورتی که می خواهید به تانک اصلی دارو اضافه کنید سعی کنید که فعلا گیاهان رو جدا گانه در جایی نگاه دارید تا درمان ماهی ها به اتمام برسه

Blaze
29 April 2006, 12:13 AM
با سلام
یه نکته جالب در مورد این داروهای کارخونه ای بگم. کافیه که در مورد یه مارک خاص از هر کدوم از داروها یه قطره خالی کنید. میبینید که همه آبی رنگ هستند ( رنگ متیلن بلو !!!!!!!! ) در صورتی که باید رنگ اونها مثلا قرمر و یا سبز فسفری و یا سبز پررنگ باشه.

سلام
آقا من دقیقا سر همین موضوع تعجب کردم از هر کی پرسیدم میگفت همینه اشتباه میکنی !!! مثلا یه مدل ضد انگل باید نارنجی قرمز باشه ، ماله اینجا همه آبیه !!! دقیقا مثل میتلن بلو ، با این تفاوت انگار این ماده ها یه کم ناخالصی دارند !!
یا مثلا باید رنگ سبز باشند همه آبی تیره !!
تو هر مقاله ای خوندم ، داروهای اینجا همه یک شکل هستند اما باید فرق کنند !!!

واقعا خوشحالم یکی پیدا شد( اونم یک فرد کار کشته و با تجربه ) دقیقا مثل من به این موضوع دقت کرده و نتیجه مشترک گرفتیم .

در ضمن بابت توجه شما راجع به عکس کیست خیلی ممنونم.

شما هم موفق باشید .

B@B@K
29 April 2006, 09:46 AM
سلام ارسطو جان يكي از ديسكسهايم ديشب سالم بود ولي امروز صبح ديدم در 3ناحيه در روي بدنش لكه هاي سفيد رنگ زده و رفته گوشه آكواريوم كز كرده اكواريوم قرنطينه آماده است چه دارويي استفاده كنم؟

arasto_discus
29 April 2006, 10:12 AM
سلام ارسطو جان يكي از ديسكسهايم ديشب سالم بود ولي امروز صبح ديدم در 3ناحيه در روي بدنش لكه هاي سفيد رنگ زده و رفته گوشه آكواريوم كز كرده اكواريوم قرنطينه آماده است چه دارويي استفاده كنم؟
با سلام

اگر این لکه ها تقریبا بزرگ و سفید رنگ - شفاف مانند این که یک تکه از پوست خشک شده است مانند عکس زیر -
هستند-احتمال زیاد مشکل همینه است که گفتم ]- در مخزن قرنطینه
از کپسول آموکسی سیلین 500 به ازای هر 50 لیتر استفاده کنید -
مدت درمان 3 روز

یا از آکریفلاوین - 3 میلی لیتر برای 4 روز
یا از نمک
یا از متیلن بلو اصل

به عکس زیر توجه کنید:
http://arasto.persiangig.com/bimary.jpg

arasto_discus
29 April 2006, 10:18 AM
با سلام
به هر حال در مورد اون ماهی تون به نظر من بهتره که سریعا قرنطینه کنید . البته سعی کنید از آب تازه استفاده کنید. و ماهی رو به آرامی آب به آب کنید. دما رو به 32 برسونید - به آرامی - و از کلرامفنیکول با دوز معمولی استفاده کنید. البته
معمولا این دارو به صورت خالص گران قیمت هست. می تونید از دارویی تحت عنوان Tetra Medica که در بازار موجوده و دارای قاب قهوه ای با برچسب زرد است استفاده کنید.(حدود 5000 تومان ) این دارو مخلوصی از متیلن بلو اصل - کلرامفنیکول و... که خاصیت ضد عفونی کننده قوی را دارند دارا می باشد. انشاالله که مشکل حل میشه.
دوز استفاده نیز بر روی برچسب دارو نوشته شده و همچنین دارای یک پیمانه برای اندازه گیری میزان دارو می باشد.
موفق باشید Blaze عزیز

با سلام
دوستان عزیز متاسفانه بنده بون قصد قبلی نام آکریفلاوین را در این پست کلرامفنیکول نوشته ام-
این چند روزه سر و کاره بعضی از ماهیهای من با کلرامفنیکول افتاده و اعصابم رو خورد کرده-
امیدوارو که به بزرگی خودتان ببخشید

B@B@K
29 April 2006, 10:20 AM
ارسطو جان مرسي تتراسايكلين چطور من الان آموكسي ندارم ميزان دما چي و آكريفلاوين پودر شو دارم

mehrdadonline
29 April 2006, 11:14 AM
از دیروز دیدم که یکی از اسکارام روی بدنش یه سری لکه های سفید زده و باله پاینش ریش ریش شده همونطور که تو عکس میبینید. با توجه به اینکه من تازه کارم نتونستم تشخیص بدم که ایک هست یا نه؟
عکس ماهیو اینجا گذاشتم

http://mehrdadonline.persiangig.com/image/DSC03914bb.jpg

ممنون میشم دوستان راهنمایی کنن.

arasto_discus
29 April 2006, 01:07 PM
:icon_neut ارسطو جان جواب من چي شد؟
با سلام
ببخشید که نتونستم جواب شما رو بدم. بنده متاسفانه برای کاری بیرون رفتم.
سریع ترین روش در مورد خاص شما استفاده از کپسول آوکسی سیلین هست. از داروخانه ها تهیه کنید.- معمولا تو همه خونه ها هم همه یه چند بسته ای دارند-
در مورد آکریفلاوین هم به صورت 1 گرم در یک لیتر حل کنید و از محلول گفته شده مقداری را که گفتم اضافه کنید-
در مورد دما در مخزن قرنطینه نیز به آرامی دما را به 32 برسانید.
تتراسایکلین به درمان بیماری ماهی شما کمکی نمی کند

arasto_discus
29 April 2006, 01:55 PM
با سلام
متاسفانه در چند روز گذشته عقونت کوستیا در مورد ماهی های جدیدی که در بازار به فروش می رسند شدت پیدا کرده است.در بسیاری از موارد هم همچنان که برای یکی از دوستان خود بنده پیش آمده بود پیشنهاد استفاده از کپسول تتراسایکلین!!!!!!!!!!!!!! از جانب یک ماهی فروش داده شده بود.
اگر ماهی شما شکل و شمایلی مانند عکس زیر پیدا کرد به عفونت شدید کوستیا دچار شده است. برای درمان از یکی از مواد زیر و در مخزن قرنطینه استفاده کنید:

علائم بیماری:
رنگ پوست در بعضی نقاط کدر و دارای لکه های خونی- ممکن است همراه با عفونت باکتریایی بر وی دم و باله ها باشد

درمان
دما 32 درجه و :
1- آکریفلاوین
5 میلی لیتر در به ازای هر لیتر به مدت 4 روز
2- نمک طعم
3- سولفات مس
به دلیل اینکه درمان با این روش مقداری به تجریبه نیاز دارد از گفتن آن فعلا پرهیز میکنم. در صورتی که علاقه مند بودید در پیت بعدی روش درمان با سولفات مس را به طور کامل توضیح می دهم.

http://arasto.persiangig.com/costia.jpg

arasto_discus
29 April 2006, 08:13 PM
از دیروز دیدم که یکی از اسکارام روی بدنش یه سری لکه های سفید زده و باله پاینش ریش ریش شده همونطور که تو عکس میبینید. با توجه به اینکه من تازه کارم نتونستم تشخیص بدم که ایک هست یا نه؟
عکس ماهیو اینجا گذاشتم

با سلام
البته عکس واضح نیست. اما اگر در آکواریوم ماهیهای دیگری دارید به نظر می رسه که توسط ماهیهای دیگه زخمی شده.
ماهی رو قرنطینه کنید و از آکریفلاوین به میزان 6 میلی لیتر در هر لیتر به مدت 4 روز استفاده نمایید.
در صورتی که آکریفلاوین در دسترس ندارید از متیلن بلو اصل برای جلوگیری از رشد قارچها و باکتریها استفاده نمایید. ولی با توضیحات کم شما بهتره که از اکریفلاوین و یا داروی تترا مدیکا استفاده نمایید
اگر توضیح بیشتری می دادید بهتر می تونستم کمک کنم

Pedro
29 April 2006, 08:39 PM
امروز تن ماهی پرتم کمی بی رنگ شده ،باله هاش کمی خوردگی پیدا کرده و بصورت عمودی و روبه پائین در آب می ایسته قبلن راههای درمان مختلفی در موردش ذکر شده است آگر اساتید راه قطعی برای درمان این بیماری ارائه کنند ممنون میشم.

arasto_discus
29 April 2006, 10:12 PM
امروز تن ماهی پرتم کمی بی رنگ شده ،باله هاش کمی خوردگی پیدا کرده و بصورت عمودی و روبه پائین در آب می ایسته قبلن راههای درمان مختلفی در موردش ذکر شده است آگر اساتید راه قطعی برای درمان این بیماری ارائه کنند ممنون میشم.
با سلام
کلا در مورد خوردگی باله ها اولین نکته ای که باید توجه کرد کیفیت و پی هاش آب می باشد. ضمنا رنگ پریدگی نیز یکی از نشانه های تغییرا شیمیایی آب است.
در مورد اینکه ماهی با سر رو به پایین شنا می کنه نیز دو عامل مختلف وجود داره:
1- دمای آب پایین است و کیسه هوای ماهی دچار مشکل شده است
2- وجود توکسین در آب ( بر هم خوردن کیفیت آب )

با توجه به نشانه هایی که گفتید و اگر دما به حد کافی بالاست و تغییر محسوسی نداشته است و هیچ نوع لکه ای بر روی بدن ماهی دیده نمی شود و ماهی در رفتار خود دچار تغییراتی مانند هیجان و بر هم زدن باله ها نیست بنده احتمال بر هم خوردن کیفیت آب را میدهم.
آب را به طور متوالی با آب تازه جایگزین کنید به طوری که دما بر هم نخورد.
موفق باشید

Mehraz
29 April 2006, 10:20 PM
با سلام

تترا آکوا سیف ماده ای که به خاطر ژله ای بودن یک لایه نازک بر روی بدن ماهی تشکیل میده . اما ماده ای نیست که بتونه از انگل ها پیش گیری کنه.
سعی کنید ماهی بیمار را در یک مخزن کوچک با یک سنگ هوا و بخاری بیاندازید . از آب خود آکواریوم برای مخزن قرنطینه استفاده کنید. و بعد از 1 ساعت یک سوم آب قرنطینه را با آب تازه جایگزین کنید.

حمام نمک ممکنه که جواب بده. اما به نظر بنده اگر از تترا مدیکا و یا متیلن بلو اصل استفاده کنید بهتره. به خصوص تترا مدیکا که خصوصیت ضد عفونی و ضد انگل قوی داره

در ضمن احتمال اینکه انگل ها از گیاهان شما نیز به آکواریوم منتقل شده باشه بسیار زیاده . گیاهان زنده رو نیز از ای خارج کنید و در یک سطل قرار دهید. و به مدت 10 دقیقه در محلول زاج سفید و آب قرار دهید. بعد از 10 دقیقه کاملا اونها رو با آب بشویید و مجددا در آکواریوم قرار بدید. اما در صورتی که می خواهید به تانک اصلی دارو اضافه کنید سعی کنید که فعلا گیاهان رو جدا گانه در جایی نگاه دارید تا درمان ماهی ها به اتمام برسه
lممنون از راهنماييت
من گياه طبيعي ندارم.ام دوبار توي حمام نمك گذاشتم بيشتز از 10 دقيقه دوام نياورد. منم گذتشتمش اما امروز به نظر بهتره

Unknown97
29 April 2006, 10:51 PM
عکس ماهیو اینجا گذاشتم

سلام. دم همتون گرم همه ديگر زدن تو كار تجويز دارو و دامپزشكي.

آقا من 2 - 3 سال پيش كه به قولي تازه كار بودم دو تا اسكار نر رو مي خواستم مثلا با هم زوركي جفت كنم.

سرتون رو درد نيارم دو تا اسكارام ديگه تو بدنشون خون لخته شده بود انقدر همديگر رو زده بودند.

با 2 الي 3 بار حمام نمك 30 دقيقه اي كه تو صفحه قبل يا قبليش نوشتم درستشون كردم نه احتياجي به آكرو فلاوي بود و نه احتياجي به متيلن بلو و هيچ بيماري هم نگرفتند و 10 - 12 روز بعدش هم هيچ كدومشون

رو بدنشون اثري از آثار دعوا ديده نمي شد. خود نمك هم باعث ضد عفوني ميشه و هم به التيام زخم ها كمك مي كنه. ( هر چيز كه بگندد نمكش مي زنند )

Blaze
29 April 2006, 11:14 PM
سلام دوستان

جناب ارسوط انصافا ترکوندی با این همه محبت و لطف که سر حوصله به همه جواب میدی من به نمایندگی از طرف همه دوستان تشکر میکنم و خسته نباشید میگم .

اون ماهی سورم خاکستری من که سالم بود طی درمان با داروی ضد ایک بله هاش فنا شد رو که حتما بخاطر دارید ، این عکسشه ، ببخشید در مورد کیفیت

http://img.majidonline.com/pic/34705/3.jpg

طی دو روز از سلامت کامل که دارو اضافه کردم ، دم انتهایی فنا شد ، باله های کناریش هم به شدت ریش ریش شد و یه بالشو کامل چسبونده بود به تنش ، اینقدر بالش نازک و کمرنگ شده بود که گفتم میسوزه ، از بین میره .

بعد تعویض آّب و اضافه کردن نمک و افزایش دما به 33 درجه ، تازه به حرکت افتاده ، غذا هم که مدتی بود نمیخورد ، یک ذره کرم خونی منجمد و چند تا گرانول خورد ، باله هشو کامل باز کرده و عکس العمل فرار هم نشون میده .
اون نقاط ریز هم اکثرن دیگه نیستن و کم و بیش تک و توک روی باله چند تا باقی مونده .
نمک و افزایش دما بنظرم خیلی موثر بود .

برا باله هاش کاری نمیشه کرد که زودتر خوب بشه ؟ ماهی خیلی ضعیف شده بنده خدا .

در ضمن تترا مدیکا رو ماهیران تجریش گفت که مدتهاست که وارد نمیشه !

farshad86
29 April 2006, 11:33 PM
کسی نبود جواب منو بده؟! سورمم بدنش زخمه و قرمز شده نصف بدنش. تعادلش رو هم از دست داده سر و ته کف آکواریم افتاده.احتمالا از کتک خورده از یه نر کوچیکتر.چیکارش کنم؟!

Blaze
29 April 2006, 11:54 PM
کسی نبود جواب منو بده؟! سورمم بدنش زخمه و قرمز شده نصف بدنش. تعادلش رو هم از دست داده سر و ته کف آکواریم افتاده.احتمالا از کتک خورده از یه نر کوچیکتر.چیکارش کنم؟!

دوست عزیز ، فعلن از نمک ( یک قاشق دز 30 لیتر ) . متیلن بلو ( یک قطره برای دو لیتر ) در مخزن قرنطینه استفاده کن تا باقی دوستان کمک های لازمه را پیشنهاد بدن .

arasto_discus
30 April 2006, 12:10 AM
سلام دوستان

جناب ارسوط انصافا ترکوندی با این همه محبت و لطف که سر حوصله به همه جواب میدی من به نمایندگی از طرف همه دوستان تشکر میکنم و خسته نباشید میگم .

اون ماهی سورم خاکستری من که سالم بود طی درمان با داروی ضد ایک بله هاش فنا شد رو که حتما بخاطر دارید ، این عکسشه ، ببخشید در مورد کیفیت
طی دو روز از سلامت کامل که دارو اضافه کردم ، دم انتهایی فنا شد ، باله های کناریش هم به شدت ریش ریش شد و یه بالشو کامل چسبونده بود به تنش ، اینقدر بالش نازک و کمرنگ شده بود که گفتم میسوزه ، از بین میره .
بعد تعویض آّب و اضافه کردن نمک و افزایش دما به 33 درجه ، تازه به حرکت افتاده ، غذا هم که مدتی بود نمیخورد ، یک ذره کرم خونی منجمد و چند تا گرانول خورد ، باله هشو کامل باز کرده و عکس العمل فرار هم نشون میده .
اون نقاط ریز هم اکثرن دیگه نیستن و کم و بیش تک و توک روی باله چند تا باقی مونده .
نمک و افزایش دما بنظرم خیلی موثر بود .

برا باله هاش کاری نمیشه کرد که زودتر خوب بشه ؟ ماهی خیلی ضعیف شده بنده خدا .

در ضمن تترا مدیکا رو ماهیران تجریش گفت که مدتهاست که وارد نمیشه !

با سلام خدمت Blaze عزیز
خوب به سلامتی.
حرارت درمانی به نظر بنده یکی از بهترین روشها . ارزونترین و خیلی موثره. البته خوب در خیلی از موارد مجبور میشیم که از دارو هم استفاده کنیم.
در پاسخ یکی از دوستهای خوبم هم که بنه را تجویز کننده دارو و دامپزشک معرفی کردده باید عرض کنم که بنده نه دامپزشکم و نه تجویز کننده دارو - رشته تحصیلی بنده ژئوتکنیک می باشد - داروهایی نیز که بنده گاه و بی گاه خدمت دوستان معرفی میکنم صرفا جهت کمک سریعتر به دوستان هست و تمامی این موارد رو تجربه کرده ام.

و اما در مورد ماهی نگران نباشید. بگذارید تا مدت درمان کامل طی بشه- معمولا 3 روز -
پوسیدگی باله ها هم با همان نمک قابل درمان است اما در صورتی که تشخیص می دهید باله ها و دم بسیار آشفته شده اند و یا به نوعی فاسد شده اند می توانید از داروی زیر نیز در مخزن قرنطینه استفاده کنید:
این دارو معمولا و در اکثر موارد برای درمان پوسیدگی و آشفتگی و فساد باله ها به کار میرود.

نیتروفیورانتوین
Nitrofurantion

به صورت کپسول هایی که در هر کپسول 100 میلی گرم ماده فعال وجود دارد.

در طی درمان به هیچ عنوان از زغال اکتیو استفاده نشود
محتویات هر کپسول برای 30 تا 40 لیتر آب مخزن قرنطینه
می توانید میزان محاسبه شده را- بر اساس حجم آکواریوم قرنطینه- در یک لیوان آب گرم حل کرده و درون مخزن بریزید.
مدت درمان 15 روز می باشد.و پس از این مدت مقدار زیادی از آب مخزن قرنطینه را متناوبا تعویض و با زغال اکتیو تازه تصفیه کنید.

غذا درمانی:
300 میلی گرم از محتویات کپسول را با 200 گرم غذا مخلوط و به مدت 9 روز و در دو وعده صبح و عصر به ماهی بخورانید

موفق باشید

arasto_discus
30 April 2006, 12:15 AM
خیلی جالبه از وقتی که ماهیران نمایندگی محصولات تترا رو رسما گرفته یه دفعه خیلی از محصولات وارد نمیشه و بعد از مدتی می بینید که بازار از اون محصول پر شده اما قیمتش حداقل 2 برابر شده. حالا شما پیدا کنید پرتقال فروش رو !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

در مورد تترا مدیکا هم بنده در شهرستان سراغ دارم اگر احتیاج دارید برایم پیغام بفرستید تا برایتان تهیه کنم

با تشکر

arasto_discus
30 April 2006, 12:18 AM
با سلام

ماهی را قرنطینه کنید و از نمک یا متیلن بلو و یا آکریفلاوین برای جلوگیری از رشد باکتری و قاچها تا درمان کامل زخمها استفاده نمایید

bbkyawho
30 April 2006, 12:39 PM
بنظر من اول از نمک استفاده کن همان طوری که دیگر دوستان گفتن و 100%جواب میده ولی باید یه کم حوصله کنی

B@B@K
30 April 2006, 12:39 PM
ارسطو جان جواب pmمنو ندادي(مارا قابل ندونستي)من الان از ديروز آموكسي مصرف كردم 3 روز كافيه؟البته هنوز لكه ها برطرف كامل نشده

arasto_discus
30 April 2006, 01:33 PM
ارسطو جان جواب pmمنو ندادي(مارا قابل ندونستي)من الان از ديروز آموكسي مصرف كردم 3 روز كافيه؟البته هنوز لكه ها برطرف كامل نشده

با سلام
من واقعا از شما معذرت میخوام . ولی باور بفرمایید تا الان هیچ پیغامی از جانب این برنامه مبنی بر پیغام خصوصی جدید برای بنده ارسال نشده است و من همین الان که نوشته شما را خواندم به سراغ پیغام ها رفتهام.
در مورد ماهی هاتون بله 3 یا 4روز کفایت میکنه. اما آیا روند رو به بهبود دارند یا نه؟؟ منظورم اینه که آیا لکه ها کوچکتر شده است؟
یک چیز دیگه هم بگم که شاید خیلی ها مخالف این موضوع باشند اما اگر دستگاه یو وی در دسترس دارید در قرنطینه قرار دهید و آن را روشن کنید تا نتیجه رو ببینید.

در مورد تتراسایکلین:
مورد مصرف: ورم شکمی و ویبریوها
دامنه فعالیت:
کوکوس ها و باکتریهای گرم مثبت . کوکوس های گرم منفی . باکتری ها . آکتینو میستها . و باکتریهای پیچ دار

در مورد ماهی شما اگر با عکسی که برایتان فرستادم تطابق دارد ماهی شما مبتلا به مژکدار تک یاخته ای کیلو دونلا شده است.
روش های درمان در این مورد :
آکریفلاوین: 3 میلی لیتر در هر لیتر برای 4 روز
نمک طعام: 1 گرم در هر 12.5 لیتر آب برای 5 روز
اگزالات مرمر سبز( مالاشیت گرین ) -----> این یکی رو اصلا توصیه نمی کنم
متیلن بلو: روش درمان مشخص است
آموکسی سیلین

اگر ماهی روند بهبودی ندارد آب را به مدت 24 ساعت کاملا تصفیه و قسمتی از آن را تعویص و با یکی از مواد بالا بجز آموکسی درمان کنید. اما معمولا با آموکسی جواب می دهد

Pedro
30 April 2006, 08:14 PM
متاسفانه به علت نداشتن آکواریوم دیگر در همان آکواریوم اصلی شروع به درمان کردم.
نصف آب رو عوض کردم . دمارو تا 30 درجه بالا بردم و به آب متیل بلو اضافه کردم
فعلن که حال پرتم خوب نیست امیدوارم خوب شه چون این دو تا پرتم خیلی دوست دارم هر چند چندان امیدوار نیستم:icon_redf

Discus
30 April 2006, 10:59 PM
با سلام خدمت همه دوستان

ارسطو جان چند تا سئوال داشتم :
1) در مورد عفونت کوستیا راه درمان با سولفات مس را نگفتید.
2) دادشم برای کاری رفته ساختمان پلاسکو و فردا بعد از ظهر هم برمی گردد . آیا ماهی های آنجا خوب هستند؟
3) آیا من می توانم دیسکس را با آرونا نگه دارم ؟

arasto_discus
1 May 2006, 12:24 AM
با سلام خدمت همه دوستان

ارسطو جان چند تا سئوال داشتم :
1) در مورد عفونت کوستیا راه درمان با سولفات مس را نگفتید.
2) دادشم برای کاری رفته ساختمان پلاسکو و فردا بعد از ظهر هم برمی گردد . آیا ماهی های آنجا خوب هستند؟
3) آیا من می توانم دیسکس را با آرونا نگه دارم ؟
با سلام
دیسکاس را با آروانا نگهداری نمی کنند. معمولی آروانا - چه معمولی و چه کوتوله- تا آنجایی که دیدم با ماهیانی همچون ردتیل- نایف و... نگاه داری میکنند.
در مورد خرید ماهی از فروشگاههای مختلف باید به این نکته توجه کرد که ماهی از هر لحاظ سالم باشد و دارای قیمت مناسب. حال فرقی نمی کند که از چه فروشگاهی خریداری کنید.

در مورد درمان با سولفات مس:
برای عفونت های کوستیا - جلبک - قارچ و عفونت های ترکیبی

یک گرم سولفات مس را 0.25 گرم اسید سیتریک را به یک لیتر آب مقطر بیافزایید
میزان مصرف: 12.5 میلی لیتر از محلول برای هر 10 لیتر آب آکواریوم قرنطینه برای 10 روز
روش مصرف:
براساس حجم آب آکواریوم قرنطینه مقدار دقیق محلول مصرفی را جدا سازید.محلول محاسبه را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید. قسمت اول را در روز اول به تانک قرنطینه اضافه نمایید. نیم دیگر را به 3 قسمت مساوی تقسیم و در روزهای
سوم - پنجم و هفتم به تانک قرنطینه بیافزایید.
نکته:
از معرف های شیمیایی باید برای تشخیص میزان مس موجود در تانک هر روز کمک بگیرید - نپرسید که اسم معرف چیه چون حقیقتا خودم هم اسمش رو نمی دونم و یکی از دوستان شیمیست چند سال پیش این ماده رو برای تعیین میزان مس به بنده داد-
در طول درمان میزان مس نباید از کمتر از 12% و یا بیشتر از 18% میلیگرم در لیتر باشد. در صورت نیاز به تانک قرنطینه مس اضافه کنید( یک میلی گرم از محلول ساخته شده معادل یک میلی گرم سولفات مس ).
حیوانات کوچک در مقابل این درمان تحمل ندارند و باید تا قبل از کاهش غلطت مس به زیر 3% میلیگرم در لیتر از تانک قرنطینه خارج و به تانکی با آب تازه منتقل شوند .
نکته:در طول درمان آب با استفاده از کتان و فیلتر تمیز باید تصفیه شود
نکته:آب شیرین قبل از درمان باید حداقل تا درجه 10 سخت شود
نکته:گیاهان تحمل این دارو را ندارند و شدیدا آسیب می بینند
این نوع درمان را میتوان برای تمام ماهی های مبتلا به قارچ و جلبک با استفاده از یک حمام 10 تا 20 دقیقه ای و با دوز یک گرم سولفات مس در 10 لیتر آب درمان کرد.

نکته مهم: این روش درمان در مورد ماهی های دیسکاس با توجه به سختی مورد نیاز پیشنهاد نمی شود- مگر در مواردی که ماهی از قبل تجربه تحمل در سختی بالای آب را داشته است.

از دوستانی که در زمینه مواد شیمیایی فعال هستند در صورتی که معرف خوبی برای تشخیص میزان مس میدانند ممنون می شوم که ذکر کنند ( البته با ذکر نام دقیق و ترجیحا فرمول شیمیایی )

با تشکر

mythus1974
1 May 2006, 09:27 AM
سلام بر همگی
میشه لطفاً یکی از دوستان حمام نمک را برای دیسکوس متوسط به صورت کامل توضیح بدید
آیا با دست گرفتن ماهی برای جانور ایجاد مشکل میکند یا خیر ؟

alirezasaberi
1 May 2006, 09:59 AM
سلام دوستان. من احساس ميكنم بعضي از ماهيام دچار انگل روده اي شدن.اشتهاشون كم شده و گوشه گير شدن. گلاب بروتون مدفوعشون تا كيلومترها پشت سرشون ادامه داره و كنده نميشه. چند تا منبع رو مطالعه كردم مطالعه مدفوع رو با ميكروسكوپ پيشنهاد كرده بودن كه بي خيالش شدم . ولي احساس كردم داروي كونكورات ميتونه مشكل رو برطرف كنه. متاسفانه اونم گيرم نيومد.
كسي پيشنهادي نسخه اي چيزي داره كمكم كنه. ممنون ميشم

Unknown97
1 May 2006, 11:47 AM
پرمنگنات حلش مي كنه تو همين تاپيك هم نوشتم چجوري

Anoush
1 May 2006, 12:18 PM
سلام دوستان. من احساس ميكنم بعضي از ماهيام دچار انگل روده اي شدن.اشتهاشون كم شده و گوشه گير شدن. گلاب بروتون مدفوعشون تا كيلومترها پشت سرشون ادامه داره و كنده نميشه. چند تا منبع رو مطالعه كردم مطالعه مدفوع رو با ميكروسكوپ پيشنهاد كرده بودن كه بي خيالش شدم . ولي احساس كردم داروي كونكورات ميتونه مشكل رو برطرف كنه. متاسفانه اونم گيرم نيومد.
كسي پيشنهادي نسخه اي چيزي داره كمكم كنه. ممنون ميشم

با سلام،

اگر مطمئن از انگل رودهای هگزا میتا باشید درمان ان با مترونیدازول به میزان 5 تا 7 میلیگرم در لیتر اب اکواریوم و هر 24 ساعت 25 درصد از اب رو عوض کرده و دوز دوم رو اضافه میکنید (در مورد این دوز دوم عده ی عقیده دارند که مترونیدازول باید به نسبت ابی که اضافه میکنید اضافه شود و دیگران میگویند یک دوز کامل کل اب اکواریوم که من با این موافق ترم) این عمل سه تا 10 روز میتواند ادامه یابد.

alirezasaberi
1 May 2006, 09:35 PM
پرمنگنات حلش مي كنه تو همين تاپيك هم نوشتم چجوري
اگه با من بودين متشكرم

Discus
1 May 2006, 10:37 PM
با سلام

ماهی های دیسکس من همچین بی حال هستند . هیچ مشکلی ندارند یا من ندیدم . ولی دو تا از اونها بیشتر مواقع پشت سنگ هستند و فقط زمان تاریکی بیرون می یان.

Blaze
1 May 2006, 10:55 PM
سلام دوستان

نمیدونم آکوآریوم من نفرین شده چی شده اخه !!

ضمن حرارت درمانی با 33 درجه برای ایک ، غذا رو روزی 2 تا 3 بار حسابی میریزم که مشکلی پیش نیاد ، امروز 9 صبح غذا کامل دادم ، کار پیش اومد تا شب نشد بیام خونه ، 9 شب که اومدم دیدم تنها اسکارم - که موقع خرید 2 سانتی بود و الان 7 سانت شده بود و حسابی سر حال بود - نیست ، برخلاف همیشه که موقع غذا دادن از سر و کول همه بالا میرفت که زودتر بخوره ، دیدم لای گیاهاست :icon_cry:
خوب که نگاه کردم دیدم نفس میکشه ولی پوست بدنش 90 % کنده شده ، باله هاش خورده شدن و به پهلو کف آب خوابیده بود تا بمیره ! اما از بس جون سخت و سر حال بود نمرده بود ، بیرونش آوردم توی محلول غلیظ متیلن بلو و نمک گذاشتم ، به پهلو روی آبه ولی نمرده . فکر کنم کار لجن خوار هاست ، 2 تا 9 سانتی دارم همش همو میزن ، با کل ماهیا هم رفتار بسیار خشنی دارند ، حتی باله های سورم رو یه دفعه دیدم میخواستن بخورند که نشد !

کلام اخر ؟ صبر کنم بمیره ؟ راهی ؟ کاری ؟

arasto_discus
2 May 2006, 12:59 AM
سلام دوستان

نمیدونم آکوآریوم من نفرین شده چی شده اخه !!

ضمن حرارت درمانی با 33 درجه برای ایک ، غذا رو روزی 2 تا 3 بار حسابی میریزم که مشکلی پیش نیاد ، امروز 9 صبح غذا کامل دادم ، کار پیش اومد تا شب نشد بیام خونه ، 9 شب که اومدم دیدم تنها اسکارم - که موقع خرید 2 سانتی بود و الان 7 سانت شده بود و حسابی سر حال بود - نیست ، برخلاف همیشه که موقع غذا دادن از سر و کول همه بالا میرفت که زودتر بخوره ، دیدم لای گیاهاست :icon_cry:
خوب که نگاه کردم دیدم نفس میکشه ولی پوست بدنش 90 % کنده شده ، باله هاش خورده شدن و به پهلو کف آب خوابیده بود تا بمیره ! اما از بس جون سخت و سر حال بود نمرده بود ، بیرونش آوردم توی محلول غلیظ متیلن بلو و نمک گذاشتم ، به پهلو روی آبه ولی نمرده . فکر کنم کار لجن خوار هاست ، 2 تا 9 سانتی دارم همش همو میزن ، با کل ماهیا هم رفتار بسیار خشنی دارند ، حتی باله های سورم رو یه دفعه دیدم میخواستن بخورند که نشد !

کلام اخر ؟ صبر کنم بمیره ؟ راهی ؟ کاری ؟

با سلام
اگر کپسول کلرامفنیکول داری محتویاتش رو تو مخزن قرنطینه خالی کن. معمولا در مورد زخمهای کاری به خصوص در مورد ماهی اسکار جواب می ده.( البته اگر ماهی زیاد ضعیف نباش و بتونه تحمل کنه )

Blaze
2 May 2006, 04:26 PM
با سلام
اگر کپسول کلرامفنیکول داری محتویاتش رو تو مخزن قرنطینه خالی کن. معمولا در مورد زخمهای کاری به خصوص در مورد ماهی اسکار جواب می ده.( البته اگر ماهی زیاد ضعیف نباش و بتونه تحمل کنه )

دیشب که این اتفاق افتاد ، صبح توی قرنطینه مرده بود :icon_cry: _ شرایظ آب با مخزن اصلی یکی بود _ یه بچه مولی هم براش انداخته بودم که اگر سر حال اومد هر وقت خواست میل کنه که انگار عمر مولی بدنیا بود و ایشون به آخرت .

یه مساله جالب بگم
ماهی بنده خدا روی آب بپهلو شده بود ، با دستم آروم کمی نوازشش کردم و یکم حالت معمولی نگهش داشتم ، حداقل نیم ساعت درست تلاش کرد که خوب بایسته توی آب و بنظرم همش بابت توجهی بود که بهش کردم.

میخوام بازم اسکار بگیرم میترسم .:icon_conf
نمیدونم اگر توصیه خاصی هست ممنون میشم .

با لجن خوارهای وحشیم چه کنم ؟ همه رو میزنن !:icon_bigg هیچکسی حریفشون نیمشه حتی اسکار کوچولوی خدا بیامرزم . سورم 8 سانتی و بزرگتر دارم ، اینا دنبال اون میکنن !

arasto_discus
2 May 2006, 08:54 PM
دیشب که این اتفاق افتاد ، صبح توی قرنطینه مرده بود :icon_cry: _ شرایظ آب با مخزن اصلی یکی بود _ یه بچه مولی هم براش انداخته بودم که اگر سر حال اومد هر وقت خواست میل کنه که انگار عمر مولی بدنیا بود و ایشون به آخرت .

یه مساله جالب بگم
ماهی بنده خدا روی آب بپهلو شده بود ، با دستم آروم کمی نوازشش کردم و یکم حالت معمولی نگهش داشتم ، حداقل نیم ساعت درست تلاش کرد که خوب بایسته توی آب و بنظرم همش بابت توجهی بود که بهش کردم.

میخوام بازم اسکار بگیرم میترسم .:icon_conf
نمیدونم اگر توصیه خاصی هست ممنون میشم .

با لجن خوارهای وحشیم چه کنم ؟ همه رو میزنن !:icon_bigg هیچکسی حریفشون نیمشه حتی اسکار کوچولوی خدا بیامرزم . سورم 8 سانتی و بزرگتر دارم ، اینا دنبال اون میکنن !

با سلام
باور کن این لجن خوارهای من هم منو دیوونه کردن . اگر دقت کرده باشی بعضی هاشون وقتی که لامپ رو خاموش می کنی به بدن دیسکاس ها می چسبند و ول هم نمی کنند!!!
اما در مورد اسکار جدید فقط یه توصیه می تونم بهت بکنم - هرچند که از اسکار سر در نمی ارم اما در مورد این مورد خاص زیاد شنیدم و دیدم- وقتی که اسکار جدید گرفتی حتما تو قرنطینه از مترونیدازول برای پیشگیری از بیماری مثل Hole in Head استفاده کن.
با تشکر

Nima1989
2 May 2006, 09:39 PM
وقتی که اسکار جدید گرفتی حتما تو قرنطینه از مترونیدازول برای پیشگیری از بیماری مثل Hole in Head استفاده کن.
با تشکر

فکر کنم این بیماری ناشی از شرایط بد آب و کمبود ویتامین باشه

alirezasaberi
3 May 2006, 12:35 AM
دوستان براي كم كردن تحرك ماهي هنگام جابجايي طولاني مدت چه داروي بيهوشي رو پيشنهاد ميكنين. لطفا تو بازار وجود داشته باشه چون تو كتابا چيزاي زيادي هست.
قربانتون

Unknown97
3 May 2006, 01:22 AM
دوستان براي كم كردن تحرك ماهي هنگام جابجايي طولاني مدت چه داروي بيهوشي رو پيشنهاد ميكنين. لطفا تو بازار وجود داشته باشه چون تو كتابا چيزاي زيادي هست.
قربانتون

برو از عطاري گل ميخك بگير. ولي بايد خيلي كم بريزي چون اگر زياد بريزي ممكن هست ماهيت بره تو كما و پر :icon_sad:

Blaze
3 May 2006, 01:48 AM
برو از عطاري گل ميخك بگير. ولي بايد خيلي كم بريزي چون اگر زياد بريزي ممكن هست ماهيت بره تو كما و پر :icon_sad:

خیلی کم مثلا چقدر ؟ بر حسی آب یا اندازه ماهی اون خیلی کم ارزیابی میشه ؟

گل میخک پودر شده دیگه ؟

arasto_discus
3 May 2006, 08:07 AM
با سلام
می تونید از داروی ضد استرس محصول شرکت اکسیر استفاده کنید. اسانس میخکو یا فونیگس
استاپ همان داروی ضد استرس می باشد.

B@B@K
3 May 2006, 08:20 AM
با سلام خدمت ارسطوی عزیز من الان پیشرفت بهبودی خوبی در دیسکسهایم که 3تا شونو قرنطینه کردم نمیبینم الان داخل اکریفلاوین هستند باز هم بمونند یا نه؟

bbkyawho
3 May 2006, 08:22 AM
عزیز:arasto_discus
بنظر من اگه جای مترونیدازول از انتی بیوتیک های دیگه استفاده بشه بهتره مثل تترا سایکلین و یا آموکسی سیلین
چون انتی بیوتیک های دیگه عوارض کمتری دارن
مترونیدازول مقداری با محیط اسیدی برای اثر کردن مشکل داره
البته اگه محیط اسیدی نباشه هیچ مشکلی وجود نداره
مترونیدازول در محیط اسیدی باعث مشکلات گوارشی میشه ولی در مورد ابزیان مطمین نیستم
ولی 100%در Ph کم اثر خیلی کم میکنه

Anoush
3 May 2006, 10:11 AM
عزیز:arasto_discus
بنظر من اگه جای مترونیدازول از انتی بیوتیک های دیگه استفاده بشه بهتره مثل تترا سایکلین و یا آموکسی سیلین
چون انتی بیوتیک های دیگه عوارض کمتری دارن
مترونیدازول مقداری با محیط اسیدی برای اثر کردن مشکل داره
البته اگه محیط اسیدی نباشه هیچ مشکلی وجود نداره
مترونیدازول در محیط اسیدی باعث مشکلات گوارشی میشه ولی در مورد ابزیان مطمین نیستم
ولی 100%در Ph کم اثر خیلی کم میکنه

با سلام و اجازه از دوست عزیز و پرتلاشم ارسطو

در پزشکی برای یک سری از باکتری ها و میکروبها دارو هایی بعنوانChoice یا انتخابی معرفی میشن که اولین درمان در صورت تشخیص درست ان ها هستند.

مترونیدازول داروی انتخابیChoice برای هگزامیتا است که هم بر باکتری ها و هم بر فلاژلا ها (عامل بیماری هگزامیتا) اثر میکنه وتتراسایکلین نمیتواند جایگزین مناسبی برای ان باشد.

موفق باشید

maryamakbari1
3 May 2006, 11:12 AM
با عرض سلام خدمت تمامي شما دوستانلطفا راهنمايي بفرماييد من تعداد 15 تا سورروم سبز 2 بندي گرفتم تعدادي از انها در قسمت اتصال باله به بدن يك خط قرمز دارن و همينطور بر روي خط استخوان اصلي تعدادي هم يك نقطه سفيد ريز كنار ابشش دارن البته هم غذا خوب ميخورن هم نحرك خوبي دارن البته اينها را در موقع خريد نداشتن دو روز بعد از خريدن بوجود امد من الان انها را در اكر فلاوين نگه داشتم حالا شما بگوييد ايا اينها نشانه بيماريست و اگر هست لطفا ممنون ميشم در اسرع وقت من را ياري بفرماييد با امتنان و تشكر .

arasto_discus
3 May 2006, 11:47 AM
با سلام و اجازه از دوست عزیز و پرتلاشم ارسطو

در پزشکی برای یک سری از باکتری ها و میکروبها دارو هایی بعنوانChoice یا انتخابی معرفی میشن که اولین درمان در صورت تشخیص درست ان ها هستند.

مترونیدازول داروی انتخابیChoice برای هگزامیتا است که هم بر باکتری ها و هم بر فلاژلا ها (عامل بیماری هگزامیتا) اثر میکنه وتتراسایکلین نمیتواند جایگزین مناسبی برای ان باشد.

موفق باشید
با سلام
ضمن تشکر از انوش عزیز

خدمت اون دوست عزیزمون عرض کنم که شما این نکته رو فراموش کردید که در مورد ماهی مانند دیسکاس پی هاش باید بین 6.5 تا 7 باشه - تقریبا خنثی .
در مورد تترا سایکلین هم باور بفرمایید این دارو ر مورد ماهی - به قول انوش - داروی انتخابی ورم شکمی است .

arasto_discus
3 May 2006, 11:56 AM
با سلام خدمت ارسطوی عزیز من الان پیشرفت بهبودی خوبی در دیسکسهایم که 3تا شونو قرنطینه کردم نمیبینم الان داخل اکریفلاوین هستند باز هم بمونند یا نه؟
با سلام
منظور شما همون لکه های سفید بزرگه؟ هنوز برطرف نشده؟
شما از آموکسی سیلین استفاده کردی یا نه؟ چون یادمه تو اون تاپیک گفتی که از آموکسی استفاده کردی.
اگر الان داخل آکریفلاوین هستند باید همانطور که گفتم 4 یا 5 روز بمونند . اما اگر هیچ پیشرفتی حاصل نشده با بنده تماس بگیرید.( شماره تلفن در پی ام گذاشتم )

bbkyawho
3 May 2006, 12:04 PM
ارسطو جان من این مطلب رو برای اسکار ها که شما در بالا ذکر کردید گفتم
و منظورم از اینکه باید Ph اسیدی نباشه اینه که دوستان در موقع درمان دقت کنن که اب اسیدی نباشه.

اگه لطف کنید انواع انتی بیوتیک ها که برای هر بیماری استفاده میشه ویا مشابه ان و دوز مصرفی برای هر ماهی و یا بر حسب مقدار اب ذکر کنی ممنون میشم
بنظر شما بهتر در مان با انتی بیوتیک با کپسول باشه ویا اینکه شربت ؟ من ترجیحا از شربت استفاده میکنم ولی اگه شربت نبود از کپسول.

موفق و پیروز باشید

B@B@K
3 May 2006, 03:31 PM
ارسطو جان عکسها

alirezasaberi
3 May 2006, 06:37 PM
کدام عبارت صحیح است.
1) برای پیشگیری از بیماریها هر هفته پس از سیفون آب آکواریوم را با متیلن بلو یا ... ضد عفونی کنید.
2) به آب آکواریوم هیچ ماده شیمیایی اضافه نکنید

arasto_discus
3 May 2006, 10:06 PM
کدام عبارت صحیح است.
1) برای پیشگیری از بیماریها هر هفته پس از سیفون آب آکواریوم را با متیلن بلو یا ... ضد عفونی کنید.
2) به آب آکواریوم هیچ ماده شیمیایی اضافه نکنید
با سلام
البته ممکن است به عنوان مثال بنده هر دو روز در میان اب اکواریوم را سیفون کنم ایا لازم است متیلن بلو اضافه کنم؟؟
اما یک نکته رو فراموش نکنیم که برای پیشگیری از عفونت استقاده از متیلن بلو هر چند وقت یکبار - مثلا هفته ای یک بار - کاملا مفید است

Blaze
3 May 2006, 11:13 PM
سلام ارسطو جان

من اسکار جدید خریدم ، اولا قهر کردن به پهلو کف آب خوابیدن منو بر بر نگاه میکنند ، ثانیا برای قرنطینه کردن شربت مترونیدازول گرفتم ، (در ضمن کپسول کلرامفنیکل 250 میل هم دارم )

1.برای قرنطینه از متیلن بلو و مترونیدازول همزمان استفاده کنم ؟

2.دوز مصرفی مترونیدازول برای هر لیتر چقدر هست ؟ دما روی چند باشه ؟

3.با استفاده از این دارو 3 روز قرنطینه کافیه انشااله دیگه ؟

4.آکوآریوم قرنطینه من فیلتر شنی و برقی نداره فقط بخاری و اکسیژن داره ، لزومی داره براش فیلتر شنی بزارم ؟

maryamakbari1
4 May 2006, 07:00 AM
با سلام خدمت شما سوال قبلي من بي پاسخ ماند در مورد سوروم ها اما مثل اين است كه اين حالت در حال پيشرفت است چون اين رگه هاي خوني دم ماهي ها را هم گرفته يعنب باله ها بدن و دم ماهي ها پر از رگه هاي خوني شده طفا پاسخ بدهيد.با تشكر.

B@B@K
4 May 2006, 09:08 AM
با سلام خدمت ارسطو عزیز آقا دیسکس مورد نظر هنوز حال وروز خوبی نداره وبوی اون دنیا رو میده !!!!!!!!!!!!! وتنفسش بالاست به هر حال هرچی خدا بخواهد

Unknown97
4 May 2006, 10:29 AM

البته در تكميل حرف هاي خودم بگم كه اين كار ماهي رو 2 - 3 دقيقه بيهوش مي كنه و اگر بخواي ماهي بيش از اين بيهوش باشه بايد ديگه از آب درش بياري:icon_sad:
براي كم تحركيش بذارش تو يك جاي كاملا تاريك
--------------------------------------------
آقا فقط كلرآمفينكل بريز به مدت 1 هفته. هر 1 كپسول 250 براي حدود 120 ليتر آب كافيه.

--------------------------------------
سورم شما اگر اون رگه هاي خوني ماهي را خوشگل كرده و هيچ علامتي از مريضي نداره مشكلي نيست چون براي همه موقعي كه سنشون ميره بالا و بالغ ميشن همينطوري ميشه.

البته رگه خوني كه نميشه گفت ولي نارنجي پر رنگ و خوشگل ميشه ولي اگه رو قسمت بالاي بدنش خون به صورت رگه در آمده ماهي رو با نمك حمام بده. 20 گرم در ليتر به مدت 30 دقيقه. بعد از اين حمام كم كم اين خون ها از بين ميرن.

Discus
4 May 2006, 11:13 AM
با سلام خدمت ارسطو جان و بقیه دوستان :icon_wink

من یکی از دیسکس هام مدت 3 -4 روز که باله های بالا و پایینش حالت خوردگی پیدا کردند . آیا با آمپول جنتامایسین مشکلم حل می شود یا آز داروی دیگری استفاده کنم.

arasto_discus
4 May 2006, 12:20 PM
با سلام خدمت ارسطو جان و بقیه دوستان :icon_wink

من یکی از دیسکس هام مدت 3 -4 روز که باله های بالا و پایینش حالت خوردگی پیدا کردند . آیا با آمپول جنتامایسین مشکلم حل می شود یا آز داروی دیگری استفاده کنم.
با سلام
برای پوسیدگی و فساد باله سریعترین روش استفاده از کپسول نیتروفیورانتوین است.
هر کپسول حاوی 100 میلی گرم ماده فعال است.
روش مصرف:
در داخل مخزن قرنطینه - محتویات هر کپسول به ازای 30 تا 40 لیتر از آ مخزن قرنطینه- مدت درمان 15 روز - بدون ذغال اکتیو
و فیلتر

غذادرمانی:
300 میلیگرم محتویات کپسول با 200 گرم غذا مخلوط و در دو نوبت صبح و عصر به ماهی خورانده شود- مدت درمان 9 روز

arasto_discus
4 May 2006, 12:29 PM
سلام ارسطو جان

من اسکار جدید خریدم ، اولا قهر کردن به پهلو کف آب خوابیدن منو بر بر نگاه میکنند ، ثانیا برای قرنطینه کردن شربت مترونیدازول گرفتم ، (در ضمن کپسول کلرامفنیکل 250 میل هم دارم )

1.برای قرنطینه از متیلن بلو و مترونیدازول همزمان استفاده کنم ؟

2.دوز مصرفی مترونیدازول برای هر لیتر چقدر هست ؟ دما روی چند باشه ؟

3.با استفاده از این دارو 3 روز قرنطینه کافیه انشااله دیگه ؟

4.آکوآریوم قرنطینه من فیلتر شنی و برقی نداره فقط بخاری و اکسیژن داره ، لزومی داره براش فیلتر شنی بزارم ؟
با سلام
در مورد قرنطینه فیلتر احتیاج نیست
سعی کنید هیچ وقت از 2 دارو همزمان استفاده نکنید- مگر در موارد خاص -
در مورد اسکارها دقیقا اطلاعی ندارم که چه میزان دمایی را تحمل میکنند . خود شما از هر دمایی که برای نگاهداری اسکارهایتان استفاده میکنید از همان دما نیز برای قرنطینه استفاده کنید.
در مورد قرنطینه اولیه ماهی با مترونیدازول این فقط یک پیشنهاد از جانب بنده بود - البته خودم همیشه این کار رو برای دیسکاسهام انجام می دم .
از مترونیدازول شربت استفاده نکردم و همیشه از قرص استفاده میکنم . دوز مصرفی هم هر قرص 250 میلی گرم برای 50 لیتر آب به مدت 3 روز.
به نظر بنده ایتدا ماهی ها را با متیلن بلو قرنطینه و بعد از 3 روز آب را کاملا تصفیه و قسمتی از آن را تعویض نمایید - به مدت 24 ساعت - و مجددا به مدت 3 روز از مترونیدازول استفاده کنید.

موفق باشید

Discus
4 May 2006, 09:10 PM
با سلام

آقا ارسطو , الان یکی دیگه از دیسکس هام مرد . از وقتی به آکواریوم اصلی آوردمش(1 هفته) به نظر استرس داشت . همش پشت سنگ بود و باله هاش جمع می کرد. الان که مرده بود هیچ مشکل ظاهری نداشت و رنگش تغییری نکرده بود . آیا مشکل با اون قبلی ربط داره . من از اون روز 2 بار آب رو سیفون کردم . در ضمن برای جمع کردن آشغالهای کف آب آیا دستگاهی میشناسید . اگه ممکن راهنمایی کنید که آیا من می توانم بسازم .

arasto_discus
4 May 2006, 09:22 PM
با سلام

آقا ارسطو , الان یکی دیگه از دیسکس هام مرد . از وقتی به آکواریوم اصلی آوردمش(1 هفته) به نظر استرس داشت . همش پشت سنگ بود و باله هاش جمع می کرد. الان که مرده بود هیچ مشکل ضاعری نداشت و رنگش تغییری نکرده بود . آیا مشکل با اون قبلی ربط داره . من از اون روز 2 بار آب رو سیفون کردم . در ضمن برای جمع کردن آشغالهای کف آب آیا دستگاهی میشناسید . اگه ممکن راهنمایی کنید که آیا من می توانم بسازم .
با سلام
دوست عزیز همانطور که انوش فرمودند جمع کردن باله ها توسط دیسکاس نشانه ای از شروع یک بیماری و یا استرس ناشی از کیفیت بد آب می باشد.
شما حتما با استفاده از کیت نیترات و نیتریت مقدار نیترات آب خود را اندازه بگبربد. پی هاش هم فراموش نشود.

babakgeramian
4 May 2006, 11:16 PM
از راهنمايي شما متشكرم.يكي از 4تا مرد يكي كه از همه كوچكتر كاملا سرحال شده وغذا ميخوره يكي سرحال ولي هنوز غذا نميخوره.وبدتر از همه سومي است كه بدنش زخم شده و داره ميميره باله ودمش هم پوسيدگي داره.2.5 قرص نيتروفورانتوئين توي 210 ليتر آب ريختم 4-5 سانت آب تازه عوض كردم.كار ديگري لازم هست؟سپاس

arasto_discus
4 May 2006, 11:40 PM
از راهنمايي شما متشكرم.يكي از 4تا مرد يكي كه از همه كوچكتر كاملا سرحال شده وغذا ميخوره يكي سرحال ولي هنوز غذا نميخوره.وبدتر از همه سومي است كه بدنش زخم شده و داره ميميره باله ودمش هم پوسيدگي داره.2.5 قرص نيتروفورانتوئين توي 210 ليتر آب ريختم 4-5 سانت آب تازه عوض كردم.كار ديگري لازم هست؟سپاس
با سلام
در مورد ماهی که زخم شده بهتره که حساب اون رو از بقیه جدا کنید و ابتدا به فکر زخم ها باشید تا پوسیدگی باله.
بهتره در یک مخزن جدا گانه و از داروهایی مانند آکریفلاوین یا متیلن بلو اصل و یا کلرامفنیکل برای درمان زخم استفاده کنید.

DJ Ali2005
5 May 2006, 03:52 AM
سلام
یه پرت دارم یه هفته هست سفیدک داره دمارو از27به30رسوندم ولی خوب نشده چرا؟از دیروز تگزاسیم هم سفیدک گرفته آیا واگیرداره؟

Nima1989
5 May 2006, 02:22 PM
بيماري‌هايي كه بر چشمان ماهي‌هاي آكواريومي اثر دارند بسيار شايعند. امراض چشمي ممكن است سبب پديدار شدن تيرگي در چشم، بيرون زدگي [exophthalmic]، خونريزي [hemorrhagic] و كوچكي چشم [microphthalmic] شود. علت‌هاي بيماري‌هاي چشم عموماً در ماهيان شامل جراحت، عفونت، تشكيل حباب هوا (كاژي يا انحراف)، انگل‌ها و سرطان [neoplasia] مي‌شود.

چشم ماهي اورگان بسيار جالبي است و شباهت زيادي به چشم انسان‌ها و ساير پستانداران دارد. اكثر ماهيان استخواني [teleosts] كه در آب‌هاي كم‌عمق با نوري كه قدرت نفوذ بالا دارد هستند داراي چشماني كاملاً درشتند و اين يك اورگان مهم و برجسته به‌شمار مي‌آيد. ماهيان داراي چشماني متفاوت با پستاندارانند. ابتدا اينكه ماهيان داراي پلك نيستند اگرچه كه برخي گونه‌ها بافت‌هاي تخصص يافته‌اي دارند كه ممكن است مانند پلك عمل كنند. ثانياً عدسي چشم ماهي الاستيسيته بسيار كمي دارد و مانند عدسي چشم ما انسان‌ها قدرت انعطاف ندارد و بنابراين نمي‌تواند نور را بر روي شبكيه متمركز كند. (يكي از دلايل اينكه افراد بالاي 40 سال براي خواندن نياز به عينك پيدا مي‌كنند اين است كه عدسي چشم انسان با گذشت زمان قدرت الاستيسيته خود را كم‌كم از دست مي‌دهد و شباهت به عدسي چشم ماهي پيدا مي‌كند). سازگاري ماهي‌ها با اين عدسي‌هاي سخت به اين ترتيب است كه از عضلات خاصي براي حركت عدسي به سمت داخل و خارج استفاده مي‌كنند كه به آنها اين امكان را مي‌دهد نور را بر روي شبكيه متمركز كند.

بيماري‌هاي چشمي در ماهيان captive شايع است و آن به‌دليل آناتومي چشم و فاكتورهاي محيطي است. چشم‌هاي بزرگ بدون پلك‌هاي محافظت كننده آسيب‌پذير مي‌باشند. هنگامي‌كه يك چشم آسيب مي‌بيند آسيب‌هاي ثانويه مانند ويروس، باكتري‌ها قارچ‌ها و انگل‌ها مي‌توانند در چشم تكثير پيدا كرده و باعث بدتر شدن و ضعف آن مي‌شوند.

در زير ليستي از مشكلات معمول چشمي و چگونگي درمان يا پيشگيري از آنها آورده شده است:

خراش قرنيه:

قرنيه بسيار شفاف است و به‌طور محافظت كننده‌اي چشم را پوشانده است. در انسان‌ها نيز ساختار مشابهي وجود دارد. هنگامي‌كه اين غشاي نازك دچار خراش ـ زخم يا بريدگي مي‌شود يك اولسر ايجاد شده است. در برخي موقعيت‌ها اين وضعيت مي‌تواند بدتر شود. در موارد شديد حتي خود چشم مي‌تواند دچار خراش و بريدگي شود. دامپزشك مي‌تواند اين مشكل را تشخيص دهد و با استفاده از رنگ‌آميزي خاص قرنيه اين مشكل را آشكار كند. اگر قرنيه رنگ را به‌خود بگيرد احتمالاً زخمي وجود دارد. در اغلب موارد با دادن آنتي‌بيوتيك به‌طور مستقيم به چشم است و در برخي موارد ممكن است بهبود خودبه‌خودي صورت گيرد.

اِدِم قرنيه:

هنگامي كه قرنيه دچار التهاب شود مايع زيادي تجمع پيدا مي‌كند (اِدِم) و باعث مي‌شود ديد ماهي حالت ابري و تيره پيدا كند. در برخي موارد عفونت باكتريايي مي‌تواند باعث اين مشكل شود. دامپزشك مي‌تواند اين وضعيت را تشخيص دهد و به فكر اختلالات جدي چشم باشد. با آنتي‌بيوتيك مناسب و اقدامات محافظتي ماهي دچار به اين بيماري زود تشخيص داده و درمان مي‌شود.

آب مرواريد:

آب مرواريد به عدسي گفته مي‌شود كه تيره و غيرشفاف شده و نور را از خود عبور نمي‌دهد گرچه كه بسيار نادر مي‌باشد اما مي‌تواند در ماهي‌ها اتفاق بيفتد. علل آن مي‌تواند سوء تغذيه، ضربه و عوامل وراثتي باشد. تهيه و تدارك يك رژيم غذايي مناسب كه تازه هم باشد (غذاهاي تجاري كه كمتر از 6 ماه مانده باشد) مي‌تواند به جلوگيري از آب مرواريد كمك كند.

بيرون زدگي چشم:

كه به‌عنوان بيماري (Pop-eye) هم شناخته مي‌شود. اين وضعيت بيشر شباهت به يك سندروم دارد تا يك بيماري خاص. اين وضعيت مي‌تواند يك طرفه يا دوطرفه باشد. علل آن شامل عفونت سيستميك، چشم ضعيف، اشباع بيش از حد (بيماري حباب‌هاي گاز) و ضربه باشد. دامپزشك مي‌تواند با طرح‌هاي درماني و تشخيص به بيمار كمك كند. متأسفانه اگر چشم به‌شدت تحت تأثير قرار گرفته باشد ممكن است ماهي دچار ضعف يا نقص بيماري دائمي يا حتي كوري چشم شود.

از دست رفتگي حفره‌ چشم:

در برخي موارد كره چشم به‌شدت تخريب شده و ممكن است از حفره چشم بيرون بيفتد يا توسط بدن ماهي جذب شود. ماهي‌ها قدرت قابل توجهي براي ترميم دارند، از آنجايي كه هيچ بيماري وجود ندارد كه مشكل ايجاد نكند آنها مي‌توانند به دفعات متعدد از اين بيماري رهايي پيدا كرده و دوباره عود كند.

هنگامي‌كه چشم ماهي از دست مي‌رود بافت اِسكار حفره‌ چشم را به‌سرعت پُر مي‌كند و درطي چند هفته حفره چشم كاملاً با بافت جديد پُر مي‌شود.

بهترين راه براي جلوگيري از مشكلات چشمي در ماهيان اين است كه هرچه مي‌توانيد درمورد زندگي طبيعي و شرايط زندگي مناسب براي حيواناتتان اطلاعات كسب كنيد. اين اطلاعات شامل دانستن درمورد وضعيت تغذيه، شرايط آكواريوم يا استخر ماهي مي‌باشد. اگر به مشكلات چشم در ماهيتان برخورد كرديد با دامپزشك متخصص ماهيتان تماس بگيريد و هرچه سريع‌تر مراجعه كنيد تا مشكل تشخيص داده شود و به‌طور مؤثري حل شود

جواد اسماعیلی

Discus
7 May 2006, 03:32 AM
با سلام خدمت ارسطو جان

من یکی از دیسکس هام روی بدنش یک لکه سفید هست بصورت نقطه های ریز . برای درمان چه راهی را پیشنهاد می کنید .

Anoush
7 May 2006, 06:41 AM
سلام
یه پرت دارم یه هفته هست سفیدک داره دمارو از27به30رسوندم ولی خوب نشده چرا؟از دیروز تگزاسیم هم سفیدک گرفته آیا واگیرداره؟

با سلام،

در جواب چرای شما باید بگویم بر خلاف تصور شما بالا بردن دما عامل بیماری سفیدک (ICH)را نمیکشد. پس برای همین سفیدک ماهی شما خوب نشده است.

عامل این بیماری که یک پروتوزوا میباشد قسمتی از عمر خود را بر سطح بدن ماهی میگذراند و بعد ازطی قسمتی از چرخه حیاتی خود و رسیدن به بلوغ ازبدن ماهی جدا شده و به کف اکواریوم میفتد در انجا در داخل کپسول خود تکثیر میکند و کپسول را شکافته وصد ها انگل جوان که بصورت ازاد شنا میکنند به ماهی های دیگر حمله برده تا به بدن انها چسبیده و با تغذیه از بدن انها به بلوغ برسند و چرخه حیاتی خود را تکمیل کنند.

وقتی شما دما را اضافه میکنید انگل را نمیکشید بلکه سیکل حیاتی انرا تسریع میکنید و باعث میشوید انگلها زودتر بالغ شده و از بدن ماهی جدا شوند.

درست در همین دوره از زندگی این انگل است که داروی ضد انگل بر ان اثر میکند نه موقعی که به ماهی چسبیده است.

بنابراین اضافه کردن دما بدون دارو هیچ کمکی نمیکند بلکه سیکل تولید مثل این انگل را تسریع میکند.

شما باید همزمان با بالا بردن دما، از داروی مناسب این بیماری استفاده کنید.

موفق باشید.

arasto_discus
7 May 2006, 07:00 AM
با سلام خدمت ارسطو جان

من یکی از دیسکس هام روی بدنش یک لکه سفید هست بصورت نقطه های ریز . برای درمان چه راهی را پیشنهاد می کنید .
با سلام
آیا لکه های سفید بزگ است ؟- 2 تا 3 میلیمتر- و یا اندازه دانه های شکر و یا ریز تر است.
در مورد لکه های بزرگ سفید و شفاف احتمال کیلودونلا و خراشیدگی پوست ماهی می رود که می توانید با قرنطینه در دمای 32 و در محلول آکریفلاوین و یا متیلن بلو در مان کنید.
در مورد لکه های سفید ریز احتمال ایک می رود که با بالاتر بردن دمای آب و یا استفاده از اکریفلاوین از بین می رود [/quote]
در تکمیل موضوع بالا:
اگر از ایک مطمئنید سریع ترین روش استفاده از اگزالات مرمر سبز است.اما با روشهای دیگری نظیر انتقال همراه با بالابردن دما - بدون دارو و یا همراه با اکریفلاوین یا متیلن بلو - نیز می توانید ایک را از بین ببرید. ام این روش بسیار وقت گیر و مستلزم داشتن حداقل 4 تا 5 تانک قرنطینه است.

alikhojasteh
7 May 2006, 11:04 AM
سلام
آنجلاي من الان 3تاشون چند روزه اصلا لب به غذا نزدن
ته باله هاشون و شاخكهاي پايينشون هم انگار پرز گرفته باشه يا مثلا انگار كثيفه
تحركشون هم خيلي كم شده
تقريبا همش يجا ايستادن
چيكار كنم؟

Blaze
7 May 2006, 06:43 PM
وقتی شما دما را اضافه میکنید انگل را نمیکشید بلکه سیکل حیاتی انرا تسریع میکنید و باعث میشوید انگلها زودتر بالغ شده و از بدن ماهی جدا شوند.

درست در همین دوره از زندگی این انگل است که داروی ضد انگل بر ان اثر میکند نه موقعی که به ماهی چسبیده است.

اضافه کردن دما بدون دارو هیچ کمکی نمیکند بلکه سیکل تولید مثل این انگل را تسریع میکند.

شما باید همزمان با بالا بردن دما، از داروی مناسب این بیماری استفاده کنید.
با سلام

افزودن نمک با غلظت مناسب و حمام نمک در موارد پیشرفته بیماری داروی مناسبتری به جای داروی ضد انگل بنظر میاد .

چون کیفیت داروهای موجود در بازار اصلا مناسب نیست و بیشتر در راستای تلف کردن ماهی کمک میکنند تا درمان .

Discus
8 May 2006, 12:32 AM
با سلام خدمت ارسطو جان

اون دیسکسم رنگش تیره شده و یک گوشه از آکواریوم هست . باله هاش جمع نکرده . آیا هگزونیتا هست یا نه ؟

در مورد اون بیماری قبلی یک لکه هست که از لکه های ریزی تشکیل شده و فقط یک جای بدنش زده است .

elsi
8 May 2006, 04:11 AM
خير
روش های مختلفی برای جلوگيری از انتشار آن وجود دارد که بهترين آن استفاده از نمک بدون يد ( سنگ نمك ) است
1 قاشق چايخوری به ازای هر 4 ليتر آب

Unknown97
8 May 2006, 01:52 PM
من كه در همه موارد به عنوان اولين كار حمام نمك 20 گرم در ليتر به مدت 30 دقيقه رو پيشنهاد مي كنم به مدت 3 روز.

خيلي موارد اينجوري رو جواب داده.

pouyan_hg
8 May 2006, 04:37 PM
:icon_cry: راستش من دو تا سيلور دالر دارم.باله هاشون خورده شده.نمي دونم دم خوره زدن يا اينكه بقيه ماهيا مي زنن.داروي دم خوره هم زدم.اما فايده نداره.آخه فقط دالرا اينطوري نشدن.يه فلاور هم دارم.اونم ته باله هاش يه خورده خورده شده

arasto_discus
8 May 2006, 04:48 PM
با سلام خدمت ارسطو جان

اون دیسکسم رنگش تیره شده و یک گوشه از آکواریوم هست . باله هاش جمع نکرده . آیا هگزونیتا هست یا نه ؟

در مورد اون بیماری قبلی یک لکه هست که از لکه های ریزی تشکیل شده و فقط یک جای بدنش زده است .
با سلام
در مورد دیسکاسی که سیاه رنگ و گوشه گیر شده احتمال هگزومیتا از همه بیشتره.
در مورد لکه سفید رنگ نمی تونم اظهار نظر کنم اما این نکته رو به یاد داشته باشید که لکه های پوستی یا بیماری و یا نشانه شروع بیماری اند. بنابراین با قرنطینه کردن ماهی و استفاده از موادی مانند اکریفلاوین و یا متیلن بلو اصل ماهی را درمان کنید

Blaze
8 May 2006, 05:20 PM
:icon_cry: راستش من دو تا سيلور دالر دارم.باله هاشون خورده شده.نمي دونم دم خوره زدن يا اينكه بقيه ماهيا مي زنن.داروي دم خوره هم زدم.اما فايده نداره.آخه فقط دالرا اينطوري نشدن.يه فلاور هم دارم.اونم ته باله هاش يه خورده خورده شده

سلام
بعنوان اولین کار 30 تا 50 % آب آکوآریوم رو با آب کلر گرفته شده تعویض کن و نمک اضافه کن ( بسته به ماهیات توی این تاپیک غلظت های مختلفی پیشنهاد شده ) .

B@B@K
8 May 2006, 05:22 PM
سلام به ارسطو بيماريهاي مشترك بين ديسكس وساير ماهيها چيست ؟وغير مشترك؟

Unknown97
8 May 2006, 05:36 PM
اگر فكر مي كني دم خوره دارن به ازاي هر ليتر 2 گرم نمك در آكواريومت بريز البته ماهي حساس به نمك اگر نداري مثل كت فيش و 10 روز پشت سرهم روزي نيم ساعت حمام نمك 20 گرم در ليتر رو انجام بده. 100 درصد خوب مي شن

ارش بهرامي
9 May 2006, 03:32 PM
سلام

براي بچه ماهي هاي گوپي من مشكلي بوجود امده

حالت ظاهري انها به اينصورت است كه تعادل خودشان را نميتوانند حفظ كنند و بصورت عمودي در مي ايند و بعد از يك روز تلف ميشوند
من بچه گوپي ها را به همراه بچه پلاتي ها در يك جا نگهداري ميكردم ابتدا فكر ميكردم تلافات انها از همزبستي با بچه پلاتي ها مي باشد اما با جدا كردن انها باز هم باعث تلفات گرديد

نكته اي كه ديروز متوجه ان شده ام اين است كه پشه اي را ديدم كه بر روي سطح اب اكواريوم نگهداريبچه ها قرار گرفته بود ايا امكان دارد لارو پشه بر روي بدن بچه ماهي ها قرار گيرد و باعث ضعيف شدن بچه ماهي ها و سپس مرگ انها شود

alirezasaberi
9 May 2006, 06:08 PM
دوستان من تو آكواريومم ماهي ها همگي سرحال هستن امروز صبح هم اوضاع روبه راه بود ولي بعد از ظهر يكي از گوارامي هاي سه خالم كه دوماه بود حامله بود و به هيچ كلكي تخم نكرده بود مرده بود.دو روز قبل هم يك گوارامي قرمزم به اين وضع ناگهاني مرد. شما چي فكر ميكنين
ممنون ميشم

maryamakbari1
10 May 2006, 08:32 AM
سلام خدمت شما در مورد سوروم هاي من انها دارن يكي يكي ميميرن بايد بگوييم انها يك حالت عجيب دارن مرتب در جاعقب و جلو ميرن ان يكي هم كه مرد حركات تيز به طرف جلو داشت لطفا راهنمايي بفرماييد با تشكر فراوان.

ارش بهرامي
10 May 2006, 09:52 AM
سلام خدمت شما در مورد سوروم هاي من انها دارن يكي يكي ميميرن بايد بگوييم انها يك حالت عجيب دارن مرتب در جاعقب و جلو ميرن ان يكي هم كه مرد حركات تيز به طرف جلو داشت لطفا راهنمايي بفرماييد با تشكر فراوان.

سلام

اين مورد در مورد ماهي گورامي من پيش امد

ابتدا ان را از ماهي هاي ديگر جدا نمودم و در يك محل تاريك قرار دادم بعد از چند روز در يك شب ماهي را در تور قرار داده و زماني كه چراغها را خاموش كردم اقدام به انتقال به اكواريوم اصلي كردم ديگر چنين حركتي انجام نداد

Anoush
10 May 2006, 11:21 AM
با سلام به همه دوستان،

من یک بار هم این مطلب را به یکی از دوستان پیشنهاد کرده بودم ولی دوستان دیگر زیاد توجه نکردند.

عزیزان، خواهش میکنم برای گرفتن جواب درست از اعضا شرایط اکواریوم خود را دقیق بنویسید تا پیشنهاد دهنده تیری در تاریکی رها نکند و مهمتر اینکه شما نتیجه بگیرید نه اینکه خانه شما بشود داروخانه دامپزشکی ولی باز هم ماهی هایتان یکی یکی بمیرند.

دادن اطلاعات کامل گاهی خود شما را به جواب میرساند و نیاز شما دیگر میشود مشاوره در مورد نظرتان نه اصول درمان.

بعنوان مثال اگر من بنویسم "عباس جان دیسکس های من امروز حالشان خوب نیست بگو چه کنم؟"

نتیجه چیست؟

اول اینکه هیچکس حق جواب دادن بخود نمیدهد بجز عباس چون فکر میکنند که حتمن عباس شرایط اکواریوم مرا کاملن میداند. و من فقط نظر او برایم مهم است. ایا اینطور است؟ اگر اینطور بود که من نامه خصوصی به عباس میزدم پس ؟

دوم به فرض اینکه عباس هم شرایط مرا بداند و جواب هم بدهد من شانس دانستن نظر های متفاوت دیگران را از خودم گرفته ام. (عباس، انوش و .... دانای مطلق نیستند حتمن اشتباه هم میکنند)

سوم حال اگر سوال همگانی مطرح شود میشود:

"دوستان، دیسکس های من امروز حالشان خوب نیست بگوئید چه کنم؟"

کلاهتان را قاضی کنید در جواب سوال بالا چه باید گفت؟

من میگویم الهی خوب شوند.:icon_razz

در پناه دانای یکتا.

Unknown97
11 May 2006, 04:03 PM
سلام به ارسطو بيماريهاي مشترك بين ديسكس وساير ماهيها چيست ؟وغير مشترك؟

از ارسطو پرسيدي ولي بذار من جوابت رو بدم!

تقريبا تمامي بيماري ها مشترك هست ولي هر بيماري خود به چند گونه خاص تقسيم مي شود.

حالا هر گونه خاص از هر بيماري ممكن است در ميزبان (ماهي) هاي خاصي رشد كنند كه مي شود بيماري مخصوص فلان ماهي و ممكن است مهمان (بيماري) بر روي ميزبان هاي متفاوت هم رشد كند كه مي شود بيماري مشترك.

از اين قبيل بيماري چيزي كه در حال حاضر در ذهنم هست داكتيلوجيروس يا همان انگل آبششي قلاب دار هست كه گونه Elegance آن بر روي ميزبان هاي متفاوت رشد مي كند.

در ادمه صحبت هايم هم بگم ممكن هست مثلا يك ماهي ديسكس بخريد كه بيماري با ميزباني اسكار رو داشته باشه. در اين صورت خودش و هر گونه ديگه كه كنارش باشه هيچ چيزشون نميشه ولي به محض اينكه يك اسكار بغلش بندازي بيماري به اسكار منتقل و شروع به فعاليت مي كند. البته اين ها هم باز بر مي گرده به قدرت بيماري و همچنين قدرت ماهي كه ميتونه تو گرفتن يا نگرفتن بيماري خيلي موثر باشه.

arasto_discus
11 May 2006, 04:28 PM
از ارسطو پرسيدي ولي بذار من جوابت رو بدم!

تقريبا تمامي بيماري ها مشترك هست ولي هر بيماري خود به چند گونه خاص تقسيم مي شود.

حالا هر گونه خاص از هر بيماري ممكن است در ميزبان (ماهي) هاي خاصي رشد كنند كه مي شود بيماري مخصوص فلان ماهي و ممكن است مهمان (بيماري) بر روي ميزبان هاي متفاوت هم رشد كند كه مي شود بيماري مشترك.

از اين قبيل بيماري چيزي كه در حال حاضر در ذهنم هست داكتيلوجيروس يا همان انگل آبششي قلاب دار هست كه گونه Elegance آن بر روي ميزبان هاي متفاوت رشد مي كند.
با سلام
من نمی دونم چرا سرعت این سایت اینقدر پایین اومده!!!؟؟؟؟
در مورد سوال شما :
همانطور که دوست عزیز گفتند تقریبا تمام بیماری ها می تواند مشترک باشد. اما یک سری از بیماری ها وجود دارند که فقط در گونه های خاص تاثیر می گذارند(ماهی را بیمار می کنند ) .
اما نکته ای که نباید فراموش شود این است که تاثیر یک بیماری شاید علائم مختلفی بر روی گونه های مختلف داشته باشد . حال اگر مورد خاصی مد نظرتان است - اگر دوباره سرعت این سایت پایین نیاد - مطرح بفرمایید بنده تا آنجا که اطلاع داشته باشم کمک می کنم.

Blaze
12 May 2006, 01:54 AM

با سلام

فقط میدونم که اسم بیماری back - on هستش ، در مخزن من همه مواردی که این بیماری رو گرفتن تلف شدن:icon_redfالبته همه موارد ماهیها کوچک بودند .

هر حرکتی شبیه این حالت میبینم قلبم میریزه که الان میخواد بمیره .

دوستان کمکی از دستشون برمیاد دریغ نفرمایند.

alirezasaberi
12 May 2006, 09:36 AM
اولين احتمال كه ميدم وجود توكسين تو آبه، به طور متوالي كمي از آب رو سيفون كن.
اگه ماهي هات گهگاه هيجان زده ميشن اونوقت به فكر تريكودينا باشي و يا انگل هاي ديگه پوستي . خدا بهتون رحم كنه

Unknown97
12 May 2006, 03:02 PM
احتمالا انگل دارند و 70 درصد هم ميگم كه انگل آبششي هست. به اين دليل كه انگل ها از آنجايي كه از بدن ماهي تغذيه مي كنند به اصطلاح موقع تغذيه اشون كه مي رسه يه حالت سوزش براي ماهي ايجاد ميشه و حركات ناگهاني مي كنه و در مراحل خيلي پيشرفته بيماري به خاطر سوزش به خاطر اين حركات به موانع داخل آكواريوم هم مي خورند چون در لحظه سوزش چششون جايي رو نمي بينه و حركت مي كنند.

Nima1989
12 May 2006, 05:36 PM
احتمالا انگل دارند و 70 درصد هم ميگم كه انگل آبششي هست. به اين دليل كه انگل ها از آنجايي كه از بدن ماهي تغذيه مي كنند به اصطلاح موقع تغذيه اشون كه مي رسه يه حالت سوزش براي ماهي ايجاد ميشه و حركات ناگهاني مي كنه و در مراحل خيلي پيشرفته بيماري به خاطر سوزش به خاطر اين حركات به موانع داخل آكواريوم هم مي خورند چون در لحظه سوزش چششون جايي رو نمي بينه و حركت مي كنند.

دوست عزیز ، ماهی حسی به نام درد یا سوزش ندارد
شما اگه ماهی رو با چاقو تکه تکه کنید دردش نمیگیره و همچنین سوزش

Unknown97
12 May 2006, 06:39 PM
مطمئني؟

راستي من نوشته بالا رو يك مقدار بخوام روشن تر كنم اين هست كه به خاطر اون سوزشي كه براشون ايجاد ميشه جايي رو براي چند لحظه نمي بينند.

maryamakbari1
13 May 2006, 11:20 AM
مطمئني؟

راستي من نوشته بالا رو يك مقدار بخوام روشن تر كنم اين هست كه به خاطر اون سوزشي كه براشون ايجاد ميشه جايي رو براي چند لحظه نمي بينند. با سلام و سپاس فراوان پس اين لطف را هم بفرماييد راه معالجه از ان را هم بفرماييد من متاسفانه نه فرمالين پيدا كردم نه كلرامفنيكل قبلا از راهنماييتون متشكرم.