PDA

View Full Version : بيماریها و درمان ماهيان آکواريومی Ailments and Remedies

صفحه ها : 1 2 3 4 5 6 [7] 8

Romans
4 January 2008, 02:51 PM
بعد از بهببود کامل ماهی بیمار ، آیا می توان آن را به تانک اصلی بازگرداند ؟
لطفا طریقه بازگشت را بفرمایید ؟ و آیا بعد از بازگشت به تانک بیماری باز نمی گردد ؟
تانک اصلی رو چند وقت یک بار سیفن باید کرد و به چه مقدار ؟

سلام
ایدین عزیز اگر گفتگوهای مهم را خوب مرور کنید جواب خیلی از سوالات را خواهید گرفت.
وقتی ماهی بیمار در قرنطینه مورد مداوا قرار گرفت و علائم بهبودی در ان نمایان شد( رنگ طبیعی -اشتهای خوب - باز بودن باله ها - حالت شنای طبیعی - رنگ مدفوع تیره - عکس العمل نشان دادن به حرکت دست شما و ... ) میتوانید انرا به تانک اصلی برگردونید.
معمولن طول درمان ماهی با توجه به نوع و شدت بیماری متغییر است ولی به طور متوسط بین 10 تا 15 روز باید در قرنطینه تحت مراقبت باشد حتی اگر از سلامت ان اطمینان داشته باشید.
برای بازگرداندن ماهی به تانک اصلی باید از روش اب به اب کردن استفاده کنید یعنی یک سطل را نصف از اب تانک اصلی و نصف از اب تانک قرنطینه پر کنید و ماهی را به ان منتقل کنید.بعداز 10 دقیقه یک سوم انرا خالی کنید و از اب تانک اصلی به ان اضافه کنید و بعداز 10 دقیقه مجدد اینکار را انجام دهید.توجه داشته باشید اب تانک قرنطینه و تانک اصلی باید حتمن هم دما باشد.
بعد از این مرحله ماهی را با یک تور تمیز از سطل خارج و به ارامی در تانک اصلی رها کنید.
محیط اکواریوم به خاطر محدود بودن همیشه مستعد بیماری است و هیچ تضمینی از این بابت وجود ندارد.
برای سیفون هم با توجه به حجم اکواریوم بهتره به صورت هفتگی و به میزان 25 تا 35 درصد انجام شود.موفق باشید.

Romans
4 January 2008, 02:57 PM
سلام.به نظر شما این ماهی هم ورم کرده.خیلی خوب غذا می خوره و خیلی هم سر حاله.و هیچ علائمی از بیماری نداره
http://www.picturepush.com/public/344403

سلام
در عکس زیاد مشخص نیست .اگر از روبرو عکس میگرفتین بهتر مشخص بود.ولی به نظر میاد شکم ان از حالت عادی متورم تر باشد.

aidinameri
4 January 2008, 03:13 PM
محسنی عزیز ، متاسفانه من یه مقدار در رابطه با انجمن ها و تالار ها تاره کار و نا بلدم .
اگر سوالاتم باعث ناراحتی شما و دوستان میشه ، همین جا از همگی عذرخواهی می کنم .
در مورد مطالب گذشته هم باید بگم که واقعا مطالعه ی همه ی اونها کاره طاقت فرسا و دشواریه .
من همه سعی ام رو می کنم که جواب سوالاتم رو از نوشته های قبل بگیرم ...

با تشکر فراوان از شما و دیگر دوستان .

pedram_x2005
5 January 2008, 01:07 AM
سلام
اگه ممكنه اساتيد بفرمايند در كل باتوجه به اينكه جنرال تونيك مربوط به باكتري و فانجي استاپ مربوط به قارچ هست،كدوميكي طيف بيشتري از بيماريهارو دربر ميگيره ودوستان كدوم رو توصيه ميكنن؟(ماهيهاي من ديسكس و آنجل هستند)

persiandiscus
5 January 2008, 03:17 AM
با سلام خدمت دوستان
دیسکسای بنده در قسمت شاخکای پایینی و بالهای پایین یک حالت لرزش بسیار سریع دارن ولی به هیج عنوان اثار بیماری را ندارن وکاملا سالمن این تقریبا برای تمامی دیسکسام صادقه و یه 5 ماهی هست که اینجوری شدن...
دلیل این عمل برای جی هست!؟ بیماریی هست!؟ درمان اگه لزومی داره ؟
مرسی

Romans
5 January 2008, 09:17 AM
سلام
اگه ممكنه اساتيد بفرمايند در كل باتوجه به اينكه جنرال تونيك مربوط به باكتري و فانجي استاپ مربوط به قارچ هست،كدوميكي طيف بيشتري از بيماريهارو دربر ميگيره ودوستان كدوم رو توصيه ميكنن؟(ماهيهاي من ديسكس و آنجل هستند)

سلام
دوست عزیز جنرال تونیک برای بیماریها و عفونتهای پوستی استفاده میشود ولی برای درمان بیمارهای داخلی هم موثر است.کلن جنرال تونیک از تاثیر بیشتری برخوردار است.

با سلام خدمت دوستان
دیسکسای بنده در قسمت شاخکای پایینی و بالهای پایین یک حالت لرزش بسیار سریع دارن ولی به هیج عنوان اثار بیماری را ندارن وکاملا سالمن این تقریبا برای تمامی دیسکسام صادقه و یه 5 ماهی هست که اینجوری شدن...
دلیل این عمل برای جی هست!؟ بیماریی هست!؟ درمان اگه لزومی داره ؟
مرسی

اینکار دلایل مختلفی دارد ولی نشانه بیماری نیست و جای نگرانی هم ندارد.

JBF
5 January 2008, 07:45 PM
با سلام خدمت اساتيد
من يه ديسكس مارلبرو دارم كه جديداً به غذا خيلي حساس شده به خاطر همين نسبت به گذشته كمتر غذا ميخوره و يه مقداري شكمش به طرف داخل انحناء پيدا كرده . مدفوعش رو فقط يكبار ديدم تقريباً سفيد مانند بود . (ولي فقط يكبار تونستم ببينم.) سوالم اينه كه ميشه توي غذاي دلي كه به ديسكسهام ميدم مترونيدازول بريزم يا نه حتماً بايد قرنطينه بشه؟
-البته تجربي فهميدم كه ديسكس با ذائقه قوي خودش خيلي بد دل آغشته به دارو رو ميخوره ولي مهم اينه كه ميخوره.
تانك 400 ليتري با 12 تا ديسكس و 3 تا كوريدوراس. غذا اين اواخر بيشتر دل ميدم چون تترا ديسكسم تموم شد و ديگه گير نياوردم كرم خوني خيلي كم ميدم .
ممنون از همه دوستان
يا علي !!!!!!!!!!

persiandiscus
6 January 2008, 01:29 AM
محسنی عزیز جنتا از دلایلشو میتونی بگی برام!؟
مرسی

peymansh
8 January 2008, 12:50 PM
دوستان یه مشکل جدی دارم
دیسکس 3 اینچی red tigerکه تازه خریدم بعد از دو روز که کاملا سر حال بود و فوق العاده با محیط یکی شده بود
روی بدنش پوست پوست های سفیدی مشاهده میشه که البته باید توی یه زاویه ی خاصی ببینی این ها رو و مشهود نیست
این رو هم بگم که از روز اولی که وارد شد از طرف یه دیسکس بزرگم(4.5اینچی) مورد حجوم قرار می گرفت زمان غذا خوردن

حالا آیا این بیماری قارچی هست یا آثار خشونت همون 4.5 اینچیس؟

و اگر قارچیه راه حلش چیه ؟
الان جداش کردم و از این دارو های ضد قارچ شرکت اکسیر زدم آیا فایده ای داره
از متیلن بلو هم توی آب اصلی استفاده کردم

آب سیکل شده و دما 31/32 هستش و تانک هم 300 لیتری

powerlifter
9 January 2008, 02:07 AM
سلام .
من یه کت فیش ( لجن خوار اسپرت Spotte cat Fish ) دارم که تقریبا 1 ماهی میشه تو آکواریومم گذاشتمش . با اسکار + موزامبیک نگهش داشتم .
قبراق ترین و سرحال ترین کت فیشی بود که تا حالا داشتم . ( بزنم به تخته ! ) حتی تو روز هم فعال بود و از همون روز اول از دستم غذا میگرفت و شیشه پاک میکرد ! :icon_surp
فیلترم چند وقتیه خرابه و من فقط آب رو هر چند وقت 3/1 به 3/1 عوض میکنم .
تا اینکه الان 1 هفته ست متوجه شدم حیوون دوست داشتنی من آرام و تنبل شده و یه گوشه میخوابه و از عهده کل کل با رافائل کوچولوی من هم بر نمیاد . یعنی اصلا حالشو نداره !
دیدم 1 نقطه سفید رنگ روی پشتش نزدیک سرشه . اول فکر کردم سفیدکه اما خوب دمای آبم حدود 30 درجه ست .
مغازه ای که ازش خرید میکنم گفت قارچه و یه قطره ( اکسیر ) بنفش رنگ داد که دستورش این بود :
به مدت 3 روز 15 قطره ( 2 قطره به ازای هر لیتر ) بریز و فردا همون ساعت 3/1 آب رو عوض کن و دوباره تو آب تازه 15 قطره بچکون و ... گفت تا 3 روز خوب میشه اما دیدم یه کم سرحال شده اما هنوز لکه هه تغییری نکرده .
غذا خوردنش خوبه . دل که میریزم عالیجنابان اسکار نمیزارن چیزی به ته برسه . ولی خب برای آرتیمیا که عشق موزامبیک ها هست میاد بالا و امون میده . یه کم هم لوفاک میخوره اما تف میکنه بیرون !
بگذریم ... ! بعد از 3 روز دوباره رفتم پیش طرف و گفتم خوب نشد . گفت شاید سفیدک باشه . اما خوب شنیده بودم سفیدک نقطه ای نیست و مثل یه پوشش ماهی رو در بر میگیره . حالا یه قطره دیگه ضد سفیدک داده که گفته اینم همون کار رو بکنم .
فیلترم هم تازه یکی نو گرفتم . نمیدونم بزارم سیکل درمانی تموم شه بعد فیلتر رو بزار یا ...
موزامبیک ها هم در حال زایمان هستن و قوز بالا قوز شدن . بد جور گیر کردم . تورو خدا راهنماییم کنین . اینکه میبینم دوست داشتنی ترین ماهی آکواریومم ( البته بعد اسکار هام !:icon_cool ) بی حاله و مریضه زجرم میده ...
ممنون از وقتی که میزارین . :icon_wink

Romans
9 January 2008, 09:24 AM
سلام .
من یه کت فیش ( لجن خوار اسپرت Spotte cat Fish ) دارم که تقریبا 1 ماهی میشه تو آکواریومم گذاشتمش . با اسکار + موزامبیک نگهش داشتم .
قبراق ترین و سرحال ترین کت فیشی بود که تا حالا داشتم ...

سلام
دوست عزیز ابتدا قبل از هرکاری فیلتر اکواریوم را فعال کنید .اشاره کردین فیلتر چند وقتیه خرابه!! خوب یعنی چند روز؟ ایا در این مدت فیلتر دیگری در اکواریوم داشتین؟
برای شروع 30 تا 40 درصد ابرا سیفون کنید و از نمک به مقدار یک گرم درلیتر به همراه متیلن بلو استفاده کنید.
پست شماره 1 این تاپیک را حتمن ببینید.موفق باشید.

sae
9 January 2008, 10:38 AM
سلام
من 6 روز پیش توی یک آکواریوم 100 لیتری 3 تا اسکار 2-3 سانتی با یه نایف 5 سانتی انداختم. اسکارا 2 تاشون بیحالند و خوب توی آکواریوم نمیچرند و بیشتر روی کف (ماسه ها) میخوابند. این رو بگم که آکواریوم تازه ساخته شده و اسکارها توی 2روز اول کاملا سرحال بودند. من فکر می کنم ماده شیمیایی چسب آکواریوم باید با 3-4 بار آبکشی شسته میشد تا وارد آب آکواریوم نشه. نظر شما چیه؟ به نظرتون میتونه عامل بیماری این باشه؟

Blaze
10 January 2008, 03:30 PM
سلام
من 6 روز پیش توی یک آکواریوم 100 لیتری 3 تا اسکار 2-3 سانتی با یه نایف 5 سانتی انداختم. اسکارا 2 تاشون بیحالند و خوب توی آکواریوم نمیچرند و بیشتر روی کف (ماسه ها) میخوابند. این رو بگم که آکواریوم تازه ساخته شده و اسکارها توی 2روز اول کاملا سرحال بودند. من فکر می کنم ماده شیمیایی چسب آکواریوم باید با 3-4 بار آبکشی شسته میشد تا وارد آب آکواریوم نشه. نظر شما چیه؟ به نظرتون میتونه عامل بیماری این باشه؟

دوست عزیز

شستن خوب تانک ، شنها ، کیفیت مناسب آب ، طی شدن سیکل ازت از مهمترین مسائلی هست که باید بهش توجه کنید .

برای درک بهتر عرایض بنده تاپیک های با گفتگوی مهم و مربوط به نکات بالا رو مطالعه کنید تا مطلب و چگونگی رفع مشکل دستگیرتون بشه .

ala2007
11 January 2008, 03:20 AM
البته ميدانيد كه من ساكن لبنان هستم وداشتن فرمالين به اين سادگي نيست,و اينجا محصولات تترا فراوان است,اكر من دواي تتراي ضد انگل را گرفتم,ايا بايد درتانگ اصلي مصرف كنم يا در تانگ قرنطينه؟ايا اين بيماري واگير است يا نه؟متشكر,

سلام,اين ماهي انجل كه بيخوراك بود ومن مدت 5 روزي ميشه كه انرا درمخزن قرنطينه نگه داشتم امروز مرد.البته هيچ عوارض خارجي نداشت.سوال من اينكه 3 ماهي ديگر تا الان سالم و خوش خوراك هستند.ايا دوايي براي پيشگيري اين نوع بيماري هست؟و چه نوع؟ ا گر دواى تترا باشد اسمش را برام بنويسيد و البته فرمالين بيدا نكردم.متشكر

Blaze
11 January 2008, 04:42 AM
سلام,اين ماهي انجل كه بيخوراك بود ومن مدت 5 روزي ميشه كه انرا درمخزن قرنطينه نگه داشتم امروز مرد.البته هيچ عوارض خارجي نداشت.سوال من اينكه 3 ماهي ديگر تا الان سالم و خوش خوراك هستند.ايا دوايي براي پيشگيري اين نوع بيماري هست؟و چه نوع؟ ا گر دواى تترا باشد اسمش را برام بنويسيد و البته فرمالين بيدا نكردم.متشكر

من پیشنهاد میدم اگر 3 تا ماهی دیگه شما خوب غذا میخورند و مشکل ظاهری ندارند دست بکاری نزنید .

اگر احیانا تغییر نامناسبی در کیفیت آب متوجه شدید اون موقع از محصولات تترا مربوط به اب مثل آکوا سیف و.. استفاده کنید .

kelvin
11 January 2008, 11:23 AM
من تعدادی ماهی گوپی دارم که دچاره دم خوره شدن ایا درمون داره ؟

Al3l3@S@li
11 January 2008, 12:55 PM
من تعدادی ماهی گوپی دارم که دچاره دم خوره شدن ایا درمون داره ؟

پست اول اين تاپيك رو بخونين

powerlifter
11 January 2008, 07:53 PM
سلام و خسته نباشید .
این پستم در ادامه پست قبلی ست با این فرق که الان حس میکنم مشکل گسترده تر شده !
تنها چیزی که به نظرم اومد این بود که سریع با شماها در میون بزارم که کمکم کنین .
اما نکاتی که با توجه به پست اول تاپیک واسه درک مشکل لازمه :
1- آکواریوم رو تقریبا یکی 2 ماهی هست که دوباره راه انداختم ( قبل سربازیم داشتم ولی کلا جمع کرده بودم ) - سیکل ازت رو طی نکرده یا در واقع باید بگم طی کرد اما من به همش زدم . ( یه بار فیلتر خراب شد و من مجبور بودم ماسه هام رو بشورم و آکواریوم رو با مواد شوینده بشورم ! - یه بار تخم گذاری ماهیم بود و یه شیشه گذاشتم و 2 تیکه کردم آکواریوم رو که اونم مزید بر علت شد که آب کثیف و کثیف تر شه )
گمون میکنم سیکل رو طی نکرده . چون آکواریوم کوچیکه که به عنوان زایشگاه یا گاهی قرنطینه استفاده میکنم این سیکل رو طبیعی طی کرده و الان آبی زلال و ماهی هایی سرحال داره و ( توش موقتا گیاهخوار نگه میدارم ! )
2- اگه طبق فرمول طول * عرض * ارتفاع / 1000 حساب کنیم حجم آب من میشه حدود 60 لیتر .
( طول این آکواریومم 80 سانت . عرض 25 سانت و ارتفاع 30 سانت )
3- الان 2 جفت موزامبیک + 1 جفت اسکار + 1 کت فیش Spotted ( اسپرت ) یا لجن خوار دارم .
4- درباره سیفون کردن هام باید بگم چون یه مدت بدون فیلتر بودم آب رو هر چند وقت 1/3 کم میکردم و آب هم دمای جدید میدادم . اما گاهی تو فواصل 1 یا 2 ماهه کل آکواریوم رو میشستم و ماهی ها رو وارد آکواریوم با آب و دکوراسیون جدید و تمیز میکردم ! ( الان که فکر می کنم میبنم خیلی ظلم کردم به بنده خداها ! )
5- با توجه به پیدا شدن یه لکه سفید روی پشت لجن خوارم که قبلا هم گفتم از داروی ضد قارچ استفاده کردم ( اشتباهه بزرگی که کردم این بود که تو آکواریوم اصلی استفاده کردم .) بعد 3 روز هم از ضد قارچ . و به خاطر همین دما رو روی 30 درجه قرار دادم.
6- پایه غذای موزامبیک ها که ارتیمیا شده ( لوفاک و دل نمیخورن ) و اسکارها هم غیر دل دیگه طلبه هیچ چیزی نیستن !
7- فیلترم از این فیلتر های چینیه ( آلمانی نیست تو شهر ما ) از نوع اینترنال فیلتر Api 400F
شراطی ماهی بیمار :
قبل از اینکه شرایط ماهی بیمارم رو بگم یه چند تا چیز رو عرض کنم :
1- الان لجن خوار من ( اندازه متوسط ) هنوز اون لکه سفید رو پشت سرش داره ولی یه کم سرحال تر شده و پرخور تر . قبلا کسل شده بود.
http://lahijweb.persiangig.com/document/Fish/Laj.jpg
بقیه ماهی ها چند وقتیه که انگار دچار ناراحتی پوستی شدن . چون علایمشو دارن: خودشونو مکررا به شنهای کف یا مرجان ها میمالن و انگار دارن میخارونن . ( 100% از کثیفی آب بوده ) . البته الان فیلتر رو کار گذاشتم و آب زلالیش رو به دست آورده .
سوال مهمم اینه : قصد دارم آب و دکور و ... رو عوض کنم . آیا میتونم ماهی ها روخارج کنم و دکور بچینم و شن های قعلی رو با ماسه طلایی که مد نظرمه عوض کنم و آب تازه بریزم و ماهی ها رو منتقل کنم ؟ پیشنهادتون چیه ...
چون یه آکواریوم هم اندازه همین رو هم ساختم و آوردم و داره مراحل خشک شدن چسب هاش و آبگیریش رو طی میکنه . ( نخندین ! ولی با مطالعه مبحث سیکل ازت هنوزم هم 100% شیر فهم نشدم باید چیکار کنم باهاش که 100 خیالم از بابت اکوسیستم ماهی هام راحت باشه !
اگه ماهی نداشتم خیالی نبود اما الان ماهی دارم و نمیتونم بزارم هر 2تاشون 1 تا 2 هفته بمونن تا سیکل طی شه . گیجیده شدم !
- سوال بعد اینه که : 2 تا اسکارهام انتهای دمشون از همه طرف رو به سفیدی خیلی کم داره میزنه . یکی دیگه از دوستان هم همین مشکل رو داشت که تو تاپیک مطرح کرده بود اما مشکل اون تغییر رنگش بود . اسکارهای من ظاهرا از نوع تایگر هستن : ( البته این عکس اولاشونه که خریده بودم ! الان بزرگترن و مشکلی رو که میخوام بگم ندارن )
http://lahijweb.persiangig.com/document/Fish/OScars.JPG
انتهای دمشون یه حالت کم رنگی و سفیدی میبینم .ضمنا سرحال و پرخوراک هستن اما خوب همون مشکل خارش باهاشونه .
http://lahijweb.persiangig.com/document/Fish/Oscar.JPG
2- متاسفانه قرنطینه نداشتم . تازه تهیه کردم .
3- معمولا چون از جایی که ماهی هام رو تهیه میکنم مطمئنم ( البته احتیاط همیشه شرط عقله ! حق با شماست! ) 10 دقیقه هم دما میکنم و بعد ماهی رو میفرستم تو آکواریوم اصلی .
4- موزامبیک ها که مشکل خاصی ندارند . همون رنگ خودشون رو دارن یکیشون پند تا پولک کنده شده داره که اونم مال دعواش با اسکارامه . لجن خوارم هم همینطور . عادیه و فقط همون برآمدگی سفید رو پشتشه. فقط اسکارها رو همون طوری که گفتم یه خورده اطراف باله های دمشون سفید شده .
http://lahijweb.persiangig.com/document/Fish/Moza.jpg
5- علائم درونیشونم عادی . مثل قبل مدفوعشون رنگ طبیعی خودشون داره و بسته به غذاشون تغییر میکنه.
6- قبلا خیلی تند تند تنفس میکردند اما با گذاشتن فیلتر و زلال شدن آب الان دیگه عادی و طبیعی آبشش هاشون حرکت میکنه و سریع نیست.
7- سرحال و شیطون ! ( اصلا عمده مشکل من از آب بود و تنبلی من برای عوض کردن فیلتر ) الان دنبال هم میکنن و شناشون حالت مشکوکی نداره . ( ضربه ای و هیجانی نیست مگر زمانی که دارن میخارونن خودشونو و میمالونن به مرجان ها )
8- وضعیت غذاشون منو کلافه کرده ! البته اون چه که لازمه بدونین : غذاخوردنشون یه کم کمتر شده . چون دارم ترک عادتشون میدم . آخه 1 ماده موزامبیک حامله هم دارم توشون و امروز فردا جداشون میکنم ( نر و مادهه رو ) / ولی خب دل و آرتیمیا و لوفاک به نوبتمیدم بهشون . پایه غذاشون آرتیمیا . کمی لوفاک و 2 بار در هفته دل .
عکس ها رو هم حتی الامکان میزارم ... شرمنده پرحرفی کردم . از این محبتتون واقعا ممنونم و کمک بزرگی در حقم میکنین .

از همه ممنون .

arashmax
12 January 2008, 05:20 PM
کمرنگ بودن انهای باله اسکار ها مشکلی نداره طبیعی هست

h_abdi
15 January 2008, 02:25 PM
با سلام
یک دیسکس حدود یک هفته است که گرفتم و در قرنطینه است وقتی خریدمش سالم بود
آب رو 25% هر روز سیفون میکنم از وقتی آوردمش خونه بعد یک روز سیاه شده اما بالهاش رو جمع نکرده و شنا هم می کنه و معمولآ مخفی میشه یک دوره شستشو با پرمنگنات جواب نداد یک دوره مترانیدازول هم جواب نداد غذا هم نمی خوره می خواستم ببینم دوستان اگه راهنمایی دارن ما رو بی نصیب نزارن با تشکر

Romans
15 January 2008, 02:56 PM
با سلام
یک دیسکس حدود یک هفته است که گرفتم و در قرنطینه است وقتی خریدمش سالم بود
آب رو 25% هر روز سیفون میکنم از وقتی آوردمش خونه بعد یک روز سیاه شده اما بالهاش رو جمع نکرده و شنا هم می کنه و معمولآ مخفی میشه یک دوره شستشو با پرمنگنات جواب نداد یک دوره مترانیدازول هم جواب نداد غذا هم نمی خوره می خواستم ببینم دوستان اگه راهنمایی دارن ما رو بی نصیب نزارن با تشکر

سلام
دوست عزیز تغییر رنگ و سیاه شدن دیسکس ( که بیشتر در مورد رنگ ابی و لئوپارد اتفاق می افتد ) به تنهایی دلیل بیماری نیست و بیشتر در اثر استرس بوجود می اید.سایز تانک قرنطینه شما را نمیدانم ولی سیفون 25 درصد در روز لازم نیست و این خودش میتونه عامل استرس باشه.
دمای اب را بین 30 تا 31 تنظیم کنید و محلول نمک و متیلن بلو یا اکواسیف به اب اضافه کنید. اگر نشانه های هگزامیتا وجود دارد از مترونیدازول در 2 دوره 3 روزه استفاده کنید ولی اگر مشکلی از این بابت وجود ندارد از هیچ دارویی استفاده نکنید.
کمتر به ان نزدیک شوید و عوامل استرس زا را تا حد امکان از ان دور کنید.موفق باشید.

JBF
16 January 2008, 10:42 AM
يك سوال داشتم شايد به خاطر اينكه بحث راه اندازي مجدد تانك در موردش صادق باشه مطرح ميكنم :
اگر از يك گله ديسكس در يك تانك ، تعدادي از اونها مشكوك به هگزاميتا بودن حتماً بايد (طبق گفته blaze عزيزمون ) كل وسايل تانك رو تخليه كرده شنها رو شست و دوباره آبگيري كرد و سيكل ازت و.... يا اينكه با درمان ماهيهاي بيمار با مترونيدازول ميشه ماجرا رو ختم به خير كرد؟
عجب سوالي بود نه ؟:icon_eek: يك نفر ازمن پرسيد موندم توش چه جوابي بدم؟ با توجه به اينكه سيكل طي شده ماهيها فقط ديسكس هستن غذا هم دل و سراديسكس ميخورن. ph روي 7
ممنون

bebrahimpour
16 January 2008, 03:19 PM
باسلام
تعدادی از ماهیهای من گاهی مدفوع سفید رنگ دارند و از آنها آویزان است و گاهی همان ماهی مدفوع طبیعی دارد.
آیا این ماهیها هگزامیتا دارند یا نه.
لازم به ذکره این موضوع بیشتر در زنده زاهای من دیده میشه.
آکواریم سیکلو طی کرده
200 لیتر
سیفون مرتب
دمای آب 29
تمام ماهیها سرحالند
ماهیها: مولی - دم شمشیری - سیلور شارک - شارک دم قرمز - پلاتی - زبرا دانیو - آنجل - دلقک

powerlifter
16 January 2008, 11:43 PM
سلام .
تعجب میکنم . بعد از این همه مدت کسی راهنمایی واسه سوالای من نداره؟
:icon_wink

Blaze
17 January 2008, 12:21 AM
يك سوال داشتم شايد به خاطر اينكه بحث راه اندازي مجدد تانك در موردش صادق باشه مطرح ميكنم :
اگر از يك گله ديسكس در يك تانك ، تعدادي از اونها مشكوك به هگزاميتا بودن حتماً بايد (طبق گفته blaze عزيزمون ) كل وسايل تانك رو تخليه كرده شنها رو شست و دوباره آبگيري كرد و سيكل ازت و.... يا اينكه با درمان ماهيهاي بيمار با مترونيدازول ميشه ماجرا رو ختم به خير كرد؟
عجب سوالي بود نه ؟:icon_eek: يك نفر ازمن پرسيد موندم توش چه جوابي بدم؟ با توجه به اينكه سيكل طي شده ماهيها فقط ديسكس هستن غذا هم دل و سراديسكس ميخورن. ph روي 7
ممنون

سلام

وا... بنده خاطرم نیست برای این بیماری همچین مطلبی عرض کرده باشم ، بهر حال بنده در همچین موردی درمان با مترونیدازول را در تانک قرنطینه پیش میگیرم و توصیه میکنم .

JBF
17 January 2008, 10:13 AM
سلام

وا... بنده خاطرم نیست ....
جسارت نباشه قربان اينهم آدرس فرمايشتون
گفتگوي شماره 31 اگر اشتباه نكنم :icon_neuthttp://www.phallz.com/vbulletin/showthread.php?t=29447&page=3

Blaze
17 January 2008, 03:15 PM
جسارت نباشه قربان اينهم آدرس فرمايشتون
گفتگوي شماره 31 اگر اشتباه نكنم :icon_neuthttp://www.phallz.com/vbulletin/showthread.php?t=29447&page=3

جواد جان سلام ،

پست بنده در تکمیل پست جناب محسنی بوده و در مورد درمان بیماری هگزامیتا نبوده ، بلکه دوستمون دچار یه سری از مشکلات بودند که هگزامیتا هم جزو اونها بود ،

تانک را تازه استارت زده بودند و سیکل هم با توجه به بحث های اون زمان مثل اینکه طی نشده بود ،

برای رفع مشکلات شستشوی تانک و شن و ... را پیشنهاد دادم و اگر دقت میکردید برای درمان بیماری بعد دستورالعمل پست آقای محسنی ضمن تاکید بر اجرای دستور ، در مورد زمان تاثیر داروی مترونیدازول تذکر دادم .

شما دو پست قبلی جناب محسنی را هم مطالعه بفرمایید مطلب دستگیرتون میشه .

در هر صورت برای درمان بیماری هگزامیتا ، داروی مترونیدازول بصورت قرص پیشنهاد میشه ، البته شرکت تترا هم دارویی داده بود که متاسفانه در بازار یا خیلی کمه یا موجود نیست .

aydin606
18 January 2008, 02:16 AM
سلام دوستان
من تا جائي كه تونستم تاپيك رو خوندم. يكي از گوپي هاي نر خيلي زيباي سنگاپوري من دم خوره گرفته و داره پيش روي مي كنه. جدا كردم و تو تانك قرنطينه با متيلن بلو و محلول نمك ( نه خيلي غليظ )‌ با اكسيژن مناسب قرار دادم. البته چند روز پيش گورامي ماده و امروز يكي از گوپي هاي ماده من كه 2 روز بود زايمان كرده بودو خيلي سالم بود هر دو بدون علائم يكدفعه مردن. گورامي ماده وقتي مرده بود تقريبا زير شكمش باد كرده بود و مويرگهاي خوني روي بدن مخصوصا زير شكمش داشت. گوپي ماده هم انگار شب به دمش حمله شده بود چون دمش سالم بود ولي صبح ريش ريش شذه بود حالا شايد بعد از مردن ماهي ها نوكش زدن ولي كمي پايين تر از آبششهاش از داخل قرمز شده بود مثل عفونت داخلي. ( بعد از مردن ) آيا احتمال اين هست كه من بازم تلفات داشته باشم و داخل تانكم بيماري باشه؟ لطفا راهنمايي كنيد تا تلفات بيشتر ندم. متشكرم. پائين مشخصات تانكم رو مي نويسم.

مشخصات گوپي با بيماري دم خوره
1- تاریخ راه اندازی آکواریوم -سیکل ازت طی شده یا خیر؟ 2 ماه - طي شده
2- حجم آب آکواریوم 120 ليتري
3- تعداد ماهیها و نوع آنها رزي بارب 2 ، دارف 2 ، پلاتي 2 ، گوپي 4 ، سيلور شارك 2 ، لجنخوار 1 ،
4- تاریخ آخرین سیفون 5 روز پيش 25 cm
5- دمای اب 29
سختی - pH - نیتریت و نیترات آب آکواریوم (در صورت داشتن کیت های مخصوص اندازه گیری) ندارم شرمنده
6- غذای مصرفی لوفاك ( كم ) - پولكي - آرتميا خشك شده - بيومار -
7- نوع قیلتر زير شني و آبي

حالات و شرایط ماهی بیمار :

1- اندازه ماهی متوسط ( 2-3 cm )
2- تاریخ ورود به قرنطینه (اگر قرنطینه ندارید ذکر کنید) 1 روز
3- تاریخ ورود به آکواریوم 2 هفته
4- علائم ظاهری ( رنگ پوست - رنگ آبششها - رنگ چشم - فرم باله ها - کبودی یا زخمهای سطحی و دیگر علائم قابل رویت روی بدن ماهی ) دم خوره
5- علائم درونی ( رنگ مدفوع - تورم ناحیه شکم - فرو رفتگی ناحیه شکم ) نرمال
6- سرعت تنفس ماهی و حرکت هم زمان آبششها معمولي
7- وضعیت و حالت شنای ماهی معمولي
8- وضعیت تغذیه ماهی خوب

aydin606
18 January 2008, 01:42 PM
سلام دوستان.
امروز صبح دوباره دو تا از گوپي هاي نر و ماده سنگاپوريه من مرده بودند. عكس شون رو براتون مي ذارم البته شرمنده كيفيتشون پايينه. هر دو تاشون ديروز خيلي سرحال بودن. نم دونم چرا اينطوري ميشه و نمي دونم مشكل چيه چون همه چي نرماله !!! من احساس مي كنم كه شب يكي از ماهي ها به اينا حمله مي كنه؟ چون دمشون ريش ريش شده بود مخصوصا ماهي نر كه دم زيبايي داشت و از ته خورده شده بود و چشم ماهي نر هم يكيش نبود!! امكانش هست كه لجنخوار اينكارو بكنه؟ ( 1 عدد حدود 15 cm هست ). به سيلور شاركها هم ميشه شك كرد؟ ( 2 تا حدود 7-8 cm ) ابعاد آكواريوم من 85*35*50 . اگه ميشه كمك كنيد تا بقيه ماهيها تلف نشن؟ مشخصات آكواريوم و ماهيهايي كه قبلا مردن رو واستون تو پست قبل نوشتم.

متشكرم

Blaze
18 January 2008, 05:06 PM
سلام دوستان.
امروز صبح دوباره دو تا از گوپي هاي نر و ماده سنگاپوريه من مرده بودند. عكس شون رو براتون مي ذارم البته شرمنده كيفيتشون پايينه. هر دو تاشون ديروز خيلي سرحال بودن. نم دونم چرا اينطوري ميشه و نمي دونم مشكل چيه چون همه چي نرماله !!! من احساس مي كنم كه شب يكي از ماهي ها به اينا حمله مي كنه؟ چون دمشون ريش ريش شده بود مخصوصا ماهي نر كه دم زيبايي داشت و از ته خورده شده بود و چشم ماهي نر هم يكيش نبود!! امكانش هست كه لجنخوار اينكارو بكنه؟ ( 1 عدد حدود 15 cm هست ). به سيلور شاركها هم ميشه شك كرد؟ ( 2 تا حدود 7-8 cm ) ابعاد آكواريوم من 85*35*50 . اگه ميشه كمك كنيد تا بقيه ماهيها تلف نشن؟ مشخصات آكواريوم و ماهيهايي كه قبلا مردن رو واستون تو پست قبل نوشتم.

متشكرم

سلام

نحوه ایراد در دم ها بنظرم ناشی از کتک خوردن ماهی از یک ماهی دیگه و گاز گرفته شدنه ، من دارف با گوپی داشتم مشکلی هم نبوده ولی باز هم احتمال به دارف میدم ، سیلور شارک تا بحال نداشتم ، بهترین راه برای شما اینه که چند ساعتی وقت بزاری بدون اینکه جلوی تانک بری از دور مواظب ماهی ها باشی ببینی کدوم دنبال اون یکی میکنه ، براحتی ماهی مهاجم را پیدا میکنی ،
راه دیگه اینه که الباقی گوپی ها رو جدا کنی که بنظرم راه اول خیلی بهتره .
خورده شدن چشم هم ، وقتی ماهی میمیره باقی ماهی ها بهش حمله میکنند ، و به احتمال زیاد کار لجنخوار هست .
لجنخوار رو هم جزو ماهی های مهاجم در نظر بگیر چون خیلی از ماهی های بزرگ سالم بنده رو هم اینقدر زده تا کشته که کمی ازش تغذیه کنه .

در ضمن سیفون هم فراموش نکن .

Blaze
18 January 2008, 05:35 PM
سلام و خسته نباشید .
این پستم در ادامه پست قبلی ست با این فرق که الان حس میکنم مشکل گسترده تر شده !
تنها چیزی که به نظرم اومد این بود که سریع با شماها در میون بزارم که کمکم کنین .
........................
شرمنده پرحرفی کردم .....

سلام .
تعجب میکنم . بعد از این همه مدت کسی راهنمایی واسه سوالای من نداره؟

سلام دوست عزیز ،

علت اینکه پست شما بدون پاسخ مونده اینه که سوالات زیاد متنوع با حجم بالا در یک پست ارسال کردید و هرکسی بخواد پاسخ بده از این هم آشفتگی سر درگم میشه .

بشما توصیه میکنم سوالات را بصورت انفرادی با حجم مطالب متناسب ، کوتاه و مکفی مطرح کنید تا بشه بسرعت اظهار نظر کرد .

نکاتی باید مورد توجه قرار بدید :

1. تانکی که آب ان بصورت مناسب و هفتگی سیفون بشه ، طی مدت حدود 30 روز سیکل را طی میکنه .

2. آب تانک اصلی که دارو واردش کردید را تا سقف 60 % الی 70 % با آب همدما سیفون کنید تا دارو خارج بشه . ماهی بیمار را به تانک قرنطینه ببرید و از دارو هرگز در تانک اصلی استفاده نکنید .

3. علت اینکه ماهی های بد غذا شده اند میتونه روش غذا دادن شما هم باشه ، میتونید کمی به ماهی هاتون گرسنگی بدید تا بغذای دلخواه شما پاسخ بدند .

اسکار ها وقتی کمی بزرگ میشند معمولا اینطوری میشند ، اسکار من هم رغبت زیادی به مخلوط دل داره و از گرانول اصلا استقبال نمیکنه ، اما مشکل خودشه چون من یکروز در میان گرانول بهش میدم ، نخواست گرسنگی بکشه !

4. با سیفون کردن آب ، کیفیت آب شما بصورت مناسب برقرار میشه فلذا مشکل مالیدن بدن ماهی ها به سطوح رفع میشه .

5. برای تعویض تانک ، یا شنها ، ماهی ها رو در یک تانک دیگه ترجیحا جدا کنید ، شنهای جدید رو خوب شسته وارد کنید ، تانک جدید را به نسبت 80 % آب تازه ، 20 % آب قدیمی پر کنید ، این نسبت مخصوص شماست چون در آب تانک شما دارو و .. موجوده و همچین چنگی بدل نمیزنه که بخاطر رعایت سیکل ازش بیشتر استفاده کنید .

حتی بنده در مورد شما ، ممکنه قید سیکل رو بزنم و کل تانک را با آب جدید پر کنم تا کیفیت آبم بهتر باشه ، برای طی شدن سیکل هم ، مقدار سیفون را افزایش میدم تا از آب بی کیفیت سابق استفاده نکنم .

6. مشکل سفیدی انتهای دم ، بخاطر رشد اسکار هاتونه ، چون اسکارها زمان خرید با غذای رنگی تغذیه شده اند وقتی بزرگ میشوند و یا زمانی طی میشه این رنگ دیگه کم اثر میشه و بمرور از بین میره ، شما از غذای رنگی یا همون مخلوط دل را که استفاده کنید بسته به نژاد ماهی انتهای ماهی رنگ میگیره بعد از مدتی ، البته بعضی اوقات همینطور میمونه و فقط با غذای رنگی رنگ میگیره .

powerlifter
18 January 2008, 06:05 PM
سلام دوست عزیز ،

علت اینکه پست شما بدون پاسخ مونده اینه که سوالات زیاد متنوع با حجم بالا در یک پست ارسال کردید و هرکسی بخواد پاسخ بده از این هم آشفتگی سر درگم میشه .

بشما توصیه میکنم سوالات را بصورت انفرادی با حجم مطالب متناسب ، کوتاه و مکفی مطرح کنید تا بشه بسرعت اظهار نظر کرد .

5. بنده در مورد شما ، ممکنه قید سیکل رو بزنم و کل تانک را با آب جدید پر کنم تا کیفیت آبم بهتر باشه ، برای طی شدن سیکل هم ، مقدار سیفون را افزایش میدم تا از آب بی کیفیت سابق استفاده نکنم .

6. مشکل سفیدی انتهای دم ، بخاطر رشد اسکار هاتونه ، چون اسکارها زمان خرید با غذای رنگی تغذیه شده اند وقتی بزرگ میشوند و یا زمانی طی میشه این رنگ دیگه کم اثر میشه و بمرور از بین میره ، شما از غذای رنگی یا همون مخلوط دل را که استفاده کنید بسته به نژاد ماهی انتهای ماهی رنگ میگیره بعد از مدتی ، البته بعضی اوقات همینطور میمونه و فقط با غذای رنگی رنگ میگیره .

سلام .
دوست عزیز ممنون از اینکه تصمیم به راهنمایی گرفتی !
راستش از فرمایش شما برآشفته شدم ! قبلا سوالم رو تکت تک عرض کردم و دوستی بهم گوشزد کردم پست اول رو مطالعه کنم و طبق اون مطرح کنم . تو پست من سوال هایی متعدد هست ولی همشون شماره بندی شده و طبق درخواست های پست اول تاپیک یا همون اطلاعات اولیه هست . فکر نکنم باعث سردرگمی بشه ! بلکه کمکم میکنه !
به هر حال . ممنون از تذکرت .طبق فرمایشت همون رویه قبلی رو پی میگیرم ( سوال های کوچک و کوتاه ! ) ...
5- کاملا موافقم و من الان 4 5 روزه که سیکل جدید رو شروع کردم با آب جدید . و فقط سعی کردم با اضافه کردن یه مقدار شن + فیلتر + بخاری استفاده شده در تانک قبلی روند رو سرعت ببخشم .
6- منظورت از غذای رنگی ... ؟ ( یعنی غذاهایی که رنگ و لعاب دارن!؟)من همونطور که گفتم پودر آرتیمیا + دل خام رو پایه غذای اسکارها و موزامبیک ها قرار دادم. موزامبیک ها استقبال و اسکارها همچنان اکراه میکنن ! البته الان بعد 3 4 روز گرسنگی همشون به سمت ( لوفاک : دانه های ریز فشرده شده که بوی نا خوشایندی هم میده ؟! ) هجوم میارن . اما بازم اسکارها تف میکنن ! نمیدونن اینا چجوری خودشونو زنده نگه میدارن !
البته الان در فکر درست کردن اون مخلوط دل و اسفناج و ... هستم که بشه تو یخچال نگهداریش کرد و لاقل هفته ای 3 بار تو رژیم غذایی بچه ها قرارش داد !
میشه بهم بگی برای رنگ عوض کردن و خوشگلتر شدن اسکارهام از چه غذا یا ماده خاصی میتونم استفاده کنم ؟ عکس اسکارهام رو که دیدی ... میشه بگی اسم این گونه چیه ؟ + اسم علمیش ... ممنونم عزیز .
الان که شما لطف کردی و جواب سوالم رو دادی اکثر مشکلاتم حل شده و همین چندتا مونده بود که دوستای خوبی مثل شما دارین کمک میکنین . واقعا هیچ چیز مثل تجربه کردن فاز نمیده ! 100 البته تجربه دیگران ارجح تره ! متشکرم دوست خوبم .

ala2007
18 January 2008, 10:09 PM
سلام.اگر ممكن است لطفا شماره تايپيك مخصوص بيماري ايك را نوشته و عوارض انرا شرح داده,خيلي ممنونم

Blaze
18 January 2008, 11:57 PM
سلام .
دوست عزیز ممنون از اینکه تصمیم به راهنمایی گرفتی !
راستش از فرمایش شما برآشفته شدم ! قبلا سوالم رو تکت تک عرض کردم و دوستی بهم گوشزد کردم پست اول رو مطالعه کنم و طبق اون مطرح کنم . تو پست من سوال هایی متعدد هست ولی همشون شماره بندی شده و طبق درخواست های پست اول تاپیک یا همون اطلاعات اولیه هست . فکر نکنم باعث سردرگمی بشه ! بلکه کمکم میکنه !
....................[]

دوست عزیز ، صحبت دیگران و بنده را فراموش کن ، از تجربه ای که تابحال بدست آوردی بهره بگیر و جوری مطالب رو عنوان کن که بهترین و سریعترین پاسخ رو بگیری .

1. بخاری تاثیری در سیکل ازت نداره ! حداقل بنظر بنده محل مناسبی برای زندگی باکتری ها نیست !

2.مبحث غذاهای رنگی در تاپیک غذا بصورت کامل بررسی شده ، لطفا مطالعه بفرمایید . بصورت اخص منظورم غذاهای شرکت تترا هست .
در ضمن بوی ناخوش طبیعیه !!!

3.اسکارهای شما اونی که سفید هست به نام آلبینو اسکار معروفه ، اون یکی هم تایگر اسکار

نام علمی : Oscar - Astronotus ocellatus که در کنارش Albino یا Tiger افزوده میشه .

سوالات اخیر شما مربوط به تاپیک بیماری نیست ، اون موردی که عرض کردم بصورت انفرادی ، یک قسمتی از منظورم اینه که سوالات با توجه به عنوانش در تاپیک خودش بحث بشه تا یکپارچگی مطالب حفظ بشه و بهتر بشه اظهار نظر کرد . یک مدتی که بگذره نحوه تفکیک مطالب کاملا دستگیرتون میشه .

Blaze
19 January 2008, 12:19 AM
سلام.اگر ممكن است لطفا شماره تايپيك مخصوص بيماري ايك را نوشته و عوارض انرا شرح داده,خيلي ممنونم

میخواستم به شما بگم سرچ کنید ، وقتی خودم سرچ کردم دیدم در مورد ایک همه جا صحبت شده و هیچ جا هم کامل نیست ، احتمالا توی یکسری جابجایی هم گم شده و یا ...

وقتی ماهی شما خودشو به سطوح و یا وسائل میماله از نشانه های بروز بیماری ایک میتونه باشه ، بیماری ایک رو شما وقتی میتونی با چشم ببینی که روی بدن ماهی دانه هایی سفید مثل شکر بوجود میاد بسته به شدت میتونه در عرض چند روز کل بدن ماهی رو بپوشونه .

عوارضش که خیلی ماهی اذیت میشه ، و خود شما هم از دیدن اینکه ماهیا هی به اینور اونر خودشونو میمالونن ناراحت میشی ، در مورد های خیلی حاد که بنده گزارشی ندیدم حتی باعث مرگ هم میشه ، البته خیلی احتمالش کمه .

راه حل :

1. افزایش دما تا سقف 32 درجه و افزودن 2 گرم نمک در لیتر به آب

پس انتقال ماهی به قرنطینه :

2. استفاده از داروی تترا کنترا اسپات

3. مالاشیت گرین اصل که بهیچ عنوان توصیه نمیکنم ، بسیار خطرناک و سرطان زاست .

4. در موارد پیشرفته هم میشه از حمام نمک 20 گرم در لیتر به مدت نیم ساعت برای 3 روز در ساعات معین استفاده کرد .

بهترین راه پیشگیری :

حفظ کیفیت آب ، سیفون مناسب هفتگی ، عدم وجود اختلاف دمای شدید در تانک مخصوصا زمان تعویض آب

نکته :

عامل این بیماری میشه گفت همیشه توی تانک میمونه ، وقتی شرایط ناگوار بشه خودشو نشون میده ، برای عدم برخورد با این مساله همون راه های پیشگیری میبایستی پس از درمان رعایت بشه .

موفق باشی آقای غفوری .

aydin606
19 January 2008, 01:06 AM
سلام

نحوه ایراد در دم ها بنظرم ناشی از کتک خوردن ماهی از یک ماهی دیگه و گاز گرفته شدنه ، من دارف با گوپی داشتم مشکلی هم نبوده ولی باز هم احتمال به دارف میدم ، سیلور شارک تا بحال نداشتم ، بهترین راه برای شما اینه که چند ساعتی وقت بزاری بدون اینکه جلوی تانک بری از دور مواظب ماهی ها باشی ببینی کدوم دنبال اون یکی میکنه ، براحتی ماهی مهاجم را پیدا میکنی ،
راه دیگه اینه که الباقی گوپی ها رو جدا کنی که بنظرم راه اول خیلی بهتره .
خورده شدن چشم هم ، وقتی ماهی میمیره باقی ماهی ها بهش حمله میکنند ، و به احتمال زیاد کار لجنخوار هست .
لجنخوار رو هم جزو ماهی های مهاجم در نظر بگیر چون خیلی از ماهی های بزرگ سالم بنده رو هم اینقدر زده تا کشته که کمی ازش تغذیه کنه .

در ضمن سیفون هم فراموش نکن .

سلام
بسيار ممنون از راهنمائيتون. يه سئوال ديگه هم داشتم. ماهيهاي گوپي من خودشون رو بعضي وقتها به اشياء داخل تانك مي مالند. البته نه زياد و خشن، بيشتر شكل بازي داره!! آيا اينكار عاديه؟ . ولي ماهي هاي ديگه اينكارو نمي كنند. ماهيهاي تانك من 2 جفت گوپي ، 1 جفت پلاتي ، 1 جفت سيلور شارك ، 1 جفت گورامي دارف ، 1 عدد لجن خوار. البته تو تانك ديگه هم حدود 100 تائي بچه گوپي سنگاپوري دارم كه 3 هفته اي هستند.
در رابطه با راهنمائيتون ، وجود لجنخوار خيلي ضروريه براي تانك و اگه ضروريه من از چه نژادي استفاده كنم ( با توجه به سازگاريه ماهيهام ) لجنخوار من اسمش رو نمي دونم ولي بدنش پلنگي قهوه اي و سياه هست و كمي بزرگه. گورامي دارف نر من هم حدود 3-4 سانتي ميشه كه بعضي وقتها خيلي كم هجوم مي بره به طرف ماهيام ولي دنبالشون نمي كنه. نمي دونم چرا گوپي هاي من مي ميرند ( بدون دليل ) البته همه اين گوپي هايي كه مردند ( 3تا ) حدود 3 هفته پيش از يكجاگرفته بودم و 5 روزي تو قرنطينه بودن و خيلي سرحال بودن. اگه امكانش باشه در مورد دم خوره و نحوه درمانش بهم اطلاعاتي بديد هرچي گشتم تو تاپيك نتونستم پيدا كنم.

بسيار بسيار ممنون.

powerlifter
19 January 2008, 01:57 AM
سلام
بسيار ممنون از راهنمائيتون. يه سئوال ديگه هم داشتم. ماهيهاي گوپي من خودشون رو بعضي وقتها به اشياء داخل تانك مي مالند. البته نه زياد و خشن، بيشتر شكل بازي داره!! آيا اينكار عاديه؟ . ولي ماهي هاي ديگه اينكارو نمي كنند. ماهيهاي تانك من 2 جفت گوپي ، 1 جفت پلاتي ، 1 جفت سيلور شارك ، 1 جفت گورامي دارف ، 1 عدد لجن خوار. البته تو تانك ديگه هم حدود 100 تائي بچه گوپي سنگاپوري دارم كه 3 هفته اي هستند.
در رابطه با راهنمائيتون ، وجود لجنخوار خيلي ضروريه براي تانك و اگه ضروريه من از چه نژادي استفاده كنم ( با توجه به سازگاريه ماهيهام ) لجنخوار من اسمش رو نمي دونم ولي بدنش پلنگي قهوه اي و سياه هست و كمي بزرگه. گورامي دارف نر من هم حدود 3-4 سانتي ميشه كه بعضي وقتها خيلي كم هجوم مي بره به طرف ماهيام ولي دنبالشون نمي كنه. نمي دونم چرا گوپي هاي من مي ميرند ( بدون دليل ) البته همه اين گوپي هايي كه مردند ( 3تا ) حدود 3 هفته پيش از يكجاگرفته بودم و 5 روزي تو قرنطينه بودن و خيلي سرحال بودن. اگه امكانش باشه در مورد دم خوره و نحوه درمانش بهم اطلاعاتي بديد هرچي گشتم تو تاپيك نتونستم پيدا كنم.

بسيار بسيار ممنون.

اول از دوست خوبم BlaZe عزیز به خاطر جوابشون ممنونم. حتما سعی میکنم از تجربیات شما و دوستان استفاده کنم . :icon_cool

در پاسخ به سوال شما دوست خوبم جسارتا عرض میکنم :
یکی از نشانه های مبتلا شدن ماهی به آیک - انگل های روی پوستی و ... همین مالیدن بدن به شن و سنگ ها و... هست که به دلیل مرغوب نبودن آب و یا انتقال از طریق ماهی تازه وارد ممکنه رخ بده .
یه حالت دیگه هم که قبلا منو به شک مینداخت درباره گوپی هام بود ( درست مثل مورد شما ) .
گوپی های من موقع زایمان خودشونو هی به سنگ و شن میمالوندن . یه کم که دقیق شدم دیدم برای فشار اوردن به محل خروج بچه ها و تسریع در کار زایمان ( همونطور که میدونی نر با ضربه هایی که به شکم ماده میزنه باعث سریع تر شدن زایمان میشه ) این کار رو میکنه و خبری از ضعف و حرکات سریع و نشونه های رو پوستی نیست ... ( حالا این دید منه . شاید دوستان نظر دیگه ای داشته باشن )
در صورتی که مورد اول باشه میتونی از اگزلات ( سبز ) یا محلول های ضد انگل استفاده کنی . ( البته تو تانک اصلی نه ! ) .
البته این مورد و خیلی مورد های مشابه رو میشه با سیفون مرتب آب و فیلتراسیون صحیح از بین برد . پس بیشتر فکر بالا بردن کیفیت آب باش .
درباره لجن خوار فکر کنم لجن خوارت Spotted ( معروف به اسپرت ) باشه . اگر خال های روی بدنش به صورت منظم و خوشگله پس درسته خودشه !
همین نوع برای آکواریومت مناسبه . ( درست مثل خیلی از آکواریوم های دیگه ) یه ماهی بی ازار ! ( البته در اکثر موارد ! گاهی رم میکنه ! ) و کاری به کار کسی نداره . تا مادامی که شیکمش سیر باشه !
عذر میخوام اگه یه جاهایی رو نتونستم دقیق راهنمایی کنم . حتما دوستان با تجربه تر کمکت میکنن .
موفق باشی :icon_wink

Blaze
19 January 2008, 07:03 AM
سلام
....... ماهيهاي گوپي من خودشون رو بعضي وقتها به اشياء داخل تانك مي مالند. البته نه زياد و خشن، بيشتر شكل بازي داره!! آيا اينكار عاديه؟ . ولي ماهي هاي ديگه اينكارو نمي كنند.............
در رابطه با راهنمائيتون ، وجود لجنخوار ................

دوست عزیز ،

برای پیشگیری از بیماری ، انگل های پوستی و در نهایت ایک ، توصیه میکنم دما را روی 30 درجه فیکس کنید ، دو گرم نمک در لیتر هم به تانکتون اضافه کنید .

معمولا وقتی انگل پوستی یا ایک بسراغ ماهی ها میاد ، گوپی و دلقک اولین ماهی هایی هستند که این عوارض رو نشون میدند .

اگر مشکل شما وجود انگل باشه با رعایت نکته فوق مساله براحتی برطرف میشه ، اگر هم مورد دیگه ای باشه ، افزودن نمک و دما نه تنها مشکلی ایجاد نمیکنه بلکه به نوعی بسیار مفید هم هست .

اگزالات سبز یا مالاشیت گرین رو فراموش کنید کار شما و ماهی های شما نیست ، داروی ضد انگل هم برای این کار شما هزینه اضافیه چون تنها داروهای خارجی جوابگو هستند .

لجن خوار هم اگر اسپرت هست که بگذارید باشه ( عکسش توی تاپیک لجنخوار هست ) ، اگر نوع دیگه ای هست که ...

peymansh
19 January 2008, 04:31 PM
دیسکوس 5 اینچی رد اند وایتم

مدفوعش کاملا سفید هستش

اما اصلا چسبناک نیست و خیلی هم قطوره

فکر نمی کنم هگزامیتا باشه شما چطور؟ اگه نیست چیه پس ؟ راه درمانش چیه ؟

sae
20 January 2008, 10:50 AM
سلام
3 روز پیش یکی از سوروم های زرد من که نر بود و تازه خوش رنگ و رو شده بود مرد:icon_cry:
تا بحال اینقدر از مردن یه ماهی ناراحت نشده بودم. قضیه به این صورت بود که شب قبل از مردن سوروم خیلی عادی بود و غذای خشک (تترا سیچلاید-تترا veg+ غذای رنگی چینی) و دل رو به مقداری (البته کمتر از همیشه) خورد. صبح که از خواب بیدار شدم دیدم یه چشمش باد کرده و اطرافش هم متورمه و انگار چرک و عفونت زیرش جمع شده بود و حتی دیدش رو هم کور کرده بود. 2 قاشق نمک به آب اضافه کردم و از بقیه جداش کردم. ظرف 2 ساعت جون داد و مرد. حالا ضمن ابراز تالم از این ضایعه از شما میخواستم بپرسم بیماریش چی بوده و به چه دلیلی رخ داده و آیا ممکنه 2تا سوروم و یه گرین ترورم رو بیمار بکنه؟ آیا آب آک آلوده است؟

peymansh
20 January 2008, 01:24 PM
دیسکوس 5 اینچی رد اند وایتم

مدفوعش کاملا سفید هستش

اما اصلا چسبناک نیست و خیلی هم قطوره

فکر نمی کنم هگزامیتا باشه شما چطور؟ اگه نیست چیه پس ؟ راه درمانش چیه ؟

آقایون مدیر تو تاپیک دیسکوس من داشتم به جوابم میرسیدم
باید این رو پاک میکردین به جای اون یکی

می دونم که شما وظیفه هاتون رو بهتر از من بلدید پس دقت کنید

ممنون

Romans
20 January 2008, 02:21 PM
آقایون مدیر تو تاپیک دیسکوس من داشتم به جوابم میرسیدم
باید این رو پاک میکردین به جای اون یکی

می دونم که شما وظیفه هاتون رو بهتر از من بلدید پس دقت کنید

ممنون

سلام
عزیز من تاپیک دیسکس جای مطرح کردن موارد و سوالات مربوط به بیماریها نیست.شما اگر میخواهید به جوابتون برسید باید سوالتون را در جای مناسب مطرح کنید.
شما اگر بیشتر دقت کنید ما هم در انجام وظایف کوتاهی نخواهیم کرد.موفق باشید.

fish man
20 January 2008, 06:36 PM
استفاده از تتراسایکلین یا استرپتو مایسین برای جلوگیری از قارچ زدن تخم ها ایرادی نداره .

Unknown97
21 January 2008, 02:25 AM
عزيز من فقط از متيلن بلو استفاده كن. شما بايد مشكل كارتون رو جاي ديگر جستجو كنيد.

sae
21 January 2008, 05:44 PM
عزیزان کسی نیست جواب ما روبده؟

Unknown97
21 January 2008, 06:30 PM
سلام
3 روز پیش یکی از سوروم های زرد من که نر بود و تازه خوش رنگ و رو شده بود مرد:icon_cry:
تا بحال اینقدر از مردن یه ماهی ناراحت نشده بودم. قضیه به این صورت بود که شب قبل از مردن سوروم خیلی عادی بود و غذای خشک (تترا سیچلاید-تترا veg+ غذای رنگی چینی) و دل رو به مقداری (البته کمتر از همیشه) خورد. صبح که از خواب بیدار شدم دیدم یه چشمش باد کرده و اطرافش هم متورمه و انگار چرک و عفونت زیرش جمع شده بود و حتی دیدش رو هم کور کرده بود. 2 قاشق نمک به آب اضافه کردم و از بقیه جداش کردم. ظرف 2 ساعت جون داد و مرد. حالا ضمن ابراز تالم از این ضایعه از شما میخواستم بپرسم بیماریش چی بوده و به چه دلیلی رخ داده و آیا ممکنه 2تا سوروم و یه گرین ترورم رو بیمار بکنه؟ آیا آب آک آلوده است؟

معمولا اين اتفاقهاي يك شبه ناشي از درگيري و ضربه خوردن هست. احتمالا ماهي هاي ديگر به اين ماهي حمله كردند و چشم به دليل ظرافت سريعا بعد از ضربه ...

aydin606
22 January 2008, 12:15 AM
سلام
من يك مشكل جدي دارم و تقريبا همه تاپيك دنبال جاب گشتم ولي نتونستم يك جواب دقيق پيدا كنم. گوپي هاي نر سنگاپوري من كه واقعا زيبا هستند و خودم چند تاشون رو بزرگ كردم دم خوره گرفتن و سريع داره پيش ميره و نمي تونم جلوشون رو بگيرم !! لطفا بهم كمك كنيد كه چكار كنم؟ :icon_eek:

B@B@K
22 January 2008, 01:14 AM
سلام
من يك مشكل جدي دارم و تقريبا همه تاپيك دنبال جاب گشتم ولي نتونستم يك جواب دقيق پيدا كنم. گوپي هاي نر سنگاپوري من كه واقعا زيبا هستند و خودم چند تاشون رو بزرگ كردم دم خوره گرفتن و سريع داره پيش ميره و نمي تونم جلوشون رو بگيرم !! لطفا بهم كمك كنيد كه چكار كنم؟ :icon_eek:

سلام شما ميتوانيد از دارويsera baktopurاستفاده نماييد همچنين از general tonic tetra

persiandiscus
22 January 2008, 01:27 AM
سلام دوستان
دیروز از اکواریوم مرجان دیسکس گرفتم ولی اصلا ظاهر بیماری نداشت الان که تو قرنطینه هست تعادلشو از دست داده البته نه زیاد اما هیج علامتی از بیماری نیست به هر حال general tonic ریختم اما از اونجایی که شنیدم از فروشنده که شما دوستانم ازش دیسکس گرفتین میخوام ببینم این مشکلو ندارین!؟

B@B@K
22 January 2008, 01:38 AM
سلام دوستان
دیروز از اکواریوم مرجان دیسکس گرفتم ولی اصلا ظاهر بیماری نداشت الان که تو قرنطینه هست تعادلشو از دست داده البته نه زیاد اما هیج علامتی از بیماری نیست به هر حال general tonic ریختم اما از اونجایی که شنیدم از فروشنده که شما دوستانم ازش دیسکس گرفتین میخوام ببینم این مشکلو ندارین!؟

ببينيد اون ديسكسها تازه وارد تانك شده بودند و داراي استرس شديدي بودند به هر حال شما كار درستي انجام دادي كه general tonic ريختي

Unknown97
22 January 2008, 02:19 AM
سلام

به غير از گوپي ديگه چه ماهي در آكواريوم داريد؟

aydin606
23 January 2008, 01:12 AM
به غير از گوپي ديگه چه ماهي در آكواريوم داريد؟

سلام

1 جفت سيلور شارك ( 5cm)
1 جفت پلاتي
1 جفت رزي بارب
1دونه لجنخوار پلنگي
1 جفت گورامي دارف ( نر 3 سانتي ميشه )

هفته پيش دو تا از سنگاپوري ها نر و ماده بدون دليل با اينكه خيلي سرحال بودن مردند. ( كف آب بودن و شب اتفاق افتاده ) هر دوشون با اينكه قبلا دمهاشون سالم بود با دم هاي خيلي ريش ريش شده مرده بودند. فكر نمي كنم كار لجنخوار باشه چون پولكهاشون سالم بود. بغير از داروهاي تترا مبيشه با متيلن بلو يا نمك تو قرنطينه دم خوره رو درمان كرد؟ البته من تو تانك 3 جور گياه طبيعي هم دارم.

متشكرم.

powerlifter
23 January 2008, 11:34 AM
سلام .
یکی از اسکارهام پشت سرش یه شکاف باریک و کوچیک به وجود اومده . قبلا خیلی ناچیز بود اما خب ظاهرا الان مشهود تر شده . یه چیزی شبیه زخم چاقو یا ... که کهنه و قدیمی باشه میمونه ! که تا حالا تو ماهی هام ندیده بودم . زیادم بهش توجه نکردم چون شرایط ماهی اصلا تغییر نکرده و هنوزم پر جنب و جوش و خوشخوراکه !
دوستان میتونین راهنماییم کنین ؟
ممنونم :icon_wink

Unknown97
23 January 2008, 04:16 PM
سلام

1 جفت سيلور شارك ( 5cm)
1 جفت پلاتي
1 جفت رزي بارب
1دونه لجنخوار پلنگي
1 جفت گورامي دارف ( نر 3 سانتي ميشه )

هفته پيش دو تا از سنگاپوري ها نر و ماده بدون دليل با اينكه خيلي سرحال بودن مردند. ( كف آب بودن و شب اتفاق افتاده ) هر دوشون با اينكه قبلا دمهاشون سالم بود با دم هاي خيلي ريش ريش شده مرده بودند. فكر نمي كنم كار لجنخوار باشه چون پولكهاشون سالم بود. بغير از داروهاي تترا مبيشه با متيلن بلو يا نمك تو قرنطينه دم خوره رو درمان كرد؟ البته من تو تانك 3 جور گياه طبيعي هم دارم.

متشكرم.

قربان من نظرم همان كتك كاري هست چون شما ميگيد ماهي دمش ريش ريش شده و ظرف يك شب اتفاق افتاده تا نظر دوستان ديگر چه باشد.

JBF
23 January 2008, 05:34 PM
دوستان يكي از ديسكسهاي من طبق گفته اساتيد هگزوميتا گرفته بود - انحناء شكم به طرف داخل ،گوشه گيري، مدفوع تقريباً شل و با رنگ روشن كه نازك هم بود و ...... كه نميخوام زياد حال دوستان رو بد كنم از ادامه خودداري ميكنم- طبق دستور دوست خوبم عليرضاي عزيز blaze خان رفتم توي كار مترونيدازول ، بعد از دو روز يك مدفوع گلوله اي شكل و متورم از اين ماهي خارج شد . البته اين مورد در مدفوعهاي بعدي ديده نشد و از اون به بعد ديگه مدفوعش معمولي شد .
عكسهاش رو در زير ميذارم هر كسي هر توضيحي داره بگه ممنون ميشم .:icon_excl
http://irapic.com/uploads/1201176210.jpghttp://irapic.com/uploads/1201173819.jpg

Anoush
23 January 2008, 05:41 PM
سلام .
یکی از اسکارهام پشت سرش یه شکاف باریک و کوچیک به وجود اومده . قبلا خیلی ناچیز بود اما خب ظاهرا الان مشهود تر شده . یه چیزی شبیه زخم چاقو یا ... که کهنه و قدیمی باشه میمونه ! که تا حالا تو ماهی هام ندیده بودم . زیادم بهش توجه نکردم چون شرایط ماهی اصلا تغییر نکرده و هنوزم پر جنب و جوش و خوشخوراکه !

میتونید عکس ازش بگذارید؟

Hole in The Head رو حتما میدونید چیه، مورد شما همین نیست؟

Blaze
23 January 2008, 06:22 PM
سلام .

اسکار معمولا بدن نرم و نازکی داره !

احتمالا در اثر برخورد با اشیاء نوک تیز و شنهای تیز که توی تانک شما هم کم نیستند پیش اومده ،

بار اخر هم نیست و چند وقت یکبار این حالتو میبینی ، تنها کاری که باید بکنی اینه که غذاشو بدی ، کیفیت آب رو هم در حد مناسب نگهداری که زخم زود خوب بشه . خیلی نگران هم بودی میتونی بمیزان 2 گرم نمک در لیتر ، نمک اضافه کنی به کل آب .

طبق تجربه بنده زخم اسکار زود بوجود میاد زود هم بهبود پیدا میکنه .

take it easy !

powerlifter
24 January 2008, 03:16 PM
میتونید عکس ازش بگذارید؟

Hole in The Head رو حتما میدونید چیه، مورد شما همین نیست؟

نه . حفره سر نیست انوش جان .

اسکار معمولا بدن نرم و نازکی داره !
احتمالا در اثر برخورد با اشیاء نوک تیز و شنهای تیز که توی تانک شما هم کم نیستند پیش اومده ،
بار اخر هم نیست و چند وقت یکبار این حالتو میبینی ، تنها کاری که باید بکنی اینه که غذاشو بدی ، کیفیت آب رو هم در حد مناسب نگهداری که زخم زود خوب بشه . خیلی نگران هم بودی میتونی بمیزان 2 گرم نمک در لیتر ، نمک اضافه کنی به کل آب .
طبق تجربه بنده زخم اسکار زود بوجود میاد زود هم بهبود پیدا میکنه .
take it easy !

درسته . احتمال این بیشتره . ولی چون تا حالا کسی !!! تو تانک هایی که دارم اینجوری نشده بود یه کم نگرانش شدم !
همون روز یه مقدار نمک ( مقدار نرمال ) به اب اضافه کردم . امروز که با دقت بهش نگاه کردم دیدم رو به بهبودیه ...
دوسش دارم خوب ! ولی Ok ! حتما !

*aka*
25 January 2008, 01:48 AM
سلام ،
یکی از دیسکس های من ( حدودا 3" )خیلی سالم و سرحال بود و وحشیانه غذا می خورد !
یهو ، دیگه لب نزد ، الان 1 هفتس قرنتیه کردم و یه دوره مترو تست کردم محض اطمینان ، ولی چون غذا نخورده مدفوعش رو اصلا ندیدم ، رنگش هم کاملا بازه ، فقط یه نکته که شک دارم ، یکم تورم روی شکمش اگه اشتباه نکنم
دست بالا میگیرم میاد بالا ولی حتی کرم خونی که ماهه در هر شرایطی باید بخوره ، هم نمیخوره
به دیسکس ها هم فقط دل و تترا میدم ، و الحمدلله بقیه بسیار خوبن
عکسش رو اگه بشه میزارم
ممنونم

*aka*
25 January 2008, 02:06 AM
وقتی سالم بوده
http://i32.tinypic.com/2642f10.jpg

الان که خرابه

http://i28.tinypic.com/ao12dz.jpg

http://i32.tinypic.com/546a92.jpg

شرمنده یه جورایی بود که نمیشد ازش خوب عکس گرفت

persiandiscus
26 January 2008, 01:01 AM
با سلام و با تشکر از زحمات شما عزیزان که واقعا منو کمک کرده...
دوستان یک دیسکس گرفتم و بعد از قرنطینه در داروی جنرال تونیک این ماهی تعادل درستی در اب نداره و هی به شیشه اکواریوم برخورد میکنه امروز غذا خورد بالهاشم بازه و به حرکت دستم عکس العمل نشون میده ولی اصلا در اب تعادل نداره!!!!؟؟؟
مدت4 روز توی جنرال تونیک بوده و دیروز نیمی از ابو تعویض کردم
تا حالا این مشکلو نداشتم دلیل عدم تعادل جی می تونه باشه به هیج عنوان علامت بیماری نشون نمیده!!فقط عدم تعادل داره

labster
27 January 2008, 01:26 PM
با سلام.امروز صبح متوجه شدم که تعدادی از فلس های گرین ترورم ریخته .فکر نمی کنم با ماهی دیگه ای در گیر شده باشد .در ضمن جایی از بدنش هم سرخی یا نشانه ای از زخم دیده نمیشه .باید چکار کنم که زودتر خوب بشه.

Blaze
27 January 2008, 02:57 PM
با سلام.امروز صبح متوجه شدم که تعدادی از فلس های گرین ترورم ریخته .فکر نمی کنم با ماهی دیگه ای در گیر شده باشد .در ضمن جایی از بدنش هم سرخی یا نشانه ای از زخم دیده نمیشه .باید چکار کنم که زودتر خوب بشه.

بهترین و بی هزینه ترین راه اینه که صبر کنی و کیفیت آب را خوب حفظ کنی چون این موارد حداکثر در 14 روز ترمیم میشه ،

اگر هم خیلی نگرانی و دارم تترا جنرال تونیک داری ، بزارش تو قرنطینه و ...

ولی الان خیلی لزومی نداره مگر اینکه بعد مدتی اثری از بهبودی مشاهده نکردی .

morteza_mzh
27 January 2008, 09:21 PM
با سلام خدمت دوستان
سوروم من چند وقتیه که چشمش به صورت خیلی بدی برجسته شده ، جوری که انگار میخواد از هدقه دربیاد(قبلا هم همچین اتفاقی برام افتاده بود که مرد). در مورد درمانش فقط یه چیزایی شنیدم که میشه از آموکسی سیلین استفاده کرد. ولی در مورد مقدار و نحوش هرچی گشتم چیز بدرد بخوری ندیدم.
اگر کسی در این مورد چیزی میدونه ممنون میشم هرچه سرعتر جوابمو بده

Blaze
28 January 2008, 12:40 AM
با سلام خدمت دوستان
سوروم من چند وقتیه که چشمش به صورت خیلی بدی برجسته شده ، جوری که انگار میخواد از هدقه دربیاد(قبلا هم همچین اتفاقی برام افتاده بود که مرد). در مورد درمانش فقط یه چیزایی شنیدم که میشه از آموکسی سیلین استفاده کرد. ولی در مورد مقدار و نحوش هرچی گشتم چیز بدرد بخوری ندیدم.
اگر کسی در این مورد چیزی میدونه ممنون میشم هرچه سرعتر جوابمو بده

دوست عزیز ، برای این مساله شما باید ماهی را وارد قرنطینه کنید ، سنگ هوا با شعله مناسب قرار بدید .

کپسول آموکسی سیلین را به میزان نصف در 12 لیتر آب باز کنید ، 12 ساعت بعد همان دوز را تکرار کنید .

هر 24 ساعت 80 % آب را سیفون کنید با آب تازه بدون کلر هم دما جایگزین کنید و اینبار یک کپسول کامل استفاده کنید .

مدت زمان مصرف و تجویز دارو را 3 روز قرار بدید . توی فاصله 24 ساعت دوم یک گزارش از رفتار ماهی هم بدید .

البته برای این مورد هم داروهای دیگه هم تجویز میشه که بهتره دوستان صاحب تجربه نظر بدند .

morteza_mzh
28 January 2008, 01:52 PM
دوست عزیز ، برای این مساله شما باید ماهی را وارد قرنطینه کنید ، سنگ هوا با شعله مناسب قرار بدید .

کپسول آموکسی سیلین را به میزان نصف در 12 لیتر آب باز کنید ، 12 ساعت بعد همان دوز را تکرار کنید .

هر 24 ساعت 80 % آب را سیفون کنید با آب تازه بدون کلر هم دما جایگزین کنید و اینبار یک کپسول کامل استفاده کنید .

مدت زمان مصرف و تجویز دارو را 3 روز قرار بدید . توی فاصله 24 ساعت دوم یک گزارش از رفتار ماهی هم بدید .

البته برای این مورد هم داروهای دیگه هم تجویز میشه که بهتره دوستان صاحب تجربه نظر بدند .

از جوابت ممنونم ، ولی نگفتی آموکسی 500 یا 250 . به غیر از اون ، تا اونجایی که میدونم آموکسی تو آب حل نمیشه ، اگرم با آب گرم حلش کنم احتمالا خاصیت داروییشو از دست میده.

morteza_mzh
28 January 2008, 03:47 PM
البته ، من خواستم تجویز شما را با آموکسی 500 انجام بدم ، ولی تا مقدماتشو آماده کردم و خواستم ماهی رو بذارم تو قرنطینه ، هنوز نذاشته بودم دیدم بعد از یه حرکت سریع که ماهی کرد ، دیگه مرد. فقط از ساعت 1:25 تا همین الان که اومدم اینجا الاف آکواریوم بودم که آخر سر هم این طوری شد.
ولی اگه در مورد درمانش (با توجه به پست بالا) چیز دیگه ای میدونی ، بی زحمت بگو ، چون هنوز یه سوروم دیگه دارم که احتمالا اون هم یکم دیگه دچار همچین حالتی میشه(چون این دومیش بود که مرد). هرچند اون هم خیلی وقته که یه چشمم ماته(نه برجسته) ولی هنوز طوریش نشده.

powerlifter
28 January 2008, 04:42 PM
سلام .
مدتی بود دیگه آثار انگل پوستی تو تانک گوشتخوارهام دیده نمیشد اما دیروز دیدم باز یکی از اسکارها و یکی دو تا از موزامبیک هام خودشونو میمالن به شن های کف تانک و سنگ ها و ...
شرایط تانک من نرمال و کییفیت آب در حد خوبه و فیلتراسیون منظم و سیفون مرتب دارم . غذا دهیم هم به صورت منظم 2 بار در روز و به اندازه ایه که میخورن و زیاد نمیاد!
دمای آبم هم 29-30 درجه .
1 هفته پیش یه تیکه ( تقریبا اندازه 3 حبه قند ) نمک توی آب خود تانک حل کردم و اضافه کردم . ( تانکم 80 لیتریه )
راه حل بهتری داریم ؟ دارویی ... ؟ البته باید بگم وقتی فیلتر روشنه و در حال کار کردنه خبری از این حرکات ماهی ها نیست و اکثرا در حالت ساکن رخ میده .
ممنون میشم راهنمایی کنین :icon_wink

Blaze
28 January 2008, 05:04 PM
سلام .
مدتی بود دیگه آثار انگل پوستی تو تانک گوشتخوارهام دیده نمیشد اما دیروز دیدم باز یکی از اسکارها و یکی دو تا از موزامبیک هام خودشونو میمالن به شن های کف تانک و سنگ ها و ...
شرایط تانک من نرمال و کییفیت آب در حد خوبه و قیلتراسیون منظم و سیفون مرتب دارم . غذا دهیم هم به صورت منظم 2 بار در روز و به اندازه ایه که میخورن و زیاد نمیاد!
دمای آبم هم 29-30 درجه .
1 هفته پیش یه تیکه ( تقریبا اندازه 3 حبه قند ) نمک توی آب خود تانک حل کردم و اضافه کردم . ( تانکم 80 لیتریه )
راه حل بهتری داریم ؟ دارویی ... ؟ البته باید بگم وقتی قیلتر روشنه و در حال کار کردنه خبری از این حرکات ماهی ها نیست و اکثرا در حالت ساکن رخ میده .
ممنون میشم راهنمایی کنین :icon_wink

سیفون 3 روز در هفته 50 % ، اسکار یک ماهی هست که آلودگی زیادی به آب تحمیل میکنه ، میتونید کاری های آقای Bluray را مطالعه کنید و ببینید که برای نگهداری یک جفت اسکار دست به چه اقداماتی زده ،

البته اینم بگم که همه اینکارو نمیکنن و بسته به حجم تانک ممکنه میزان حجم و زمان سیفون را تغییر بدهند . برای مثال بنده برای اسکار هر 3 هفته 80 % سیفون میکنم .

تنظیم نمک 2 گرم در لیتر ، نه تعدادی حبه قند !

تنظیم دما تا 30 درجه

Blaze
28 January 2008, 05:12 PM
البته ، من خواستم تجویز شما را با آموکسی 500 انجام بدم ، ولی تا مقدماتشو آماده کردم و خواستم ماهی رو بذارم تو قرنطینه ، هنوز نذاشته بودم دیدم بعد از یه حرکت سریع که ماهی کرد ، دیگه مرد. فقط از ساعت 1:25 تا همین الان که اومدم اینجا الاف آکواریوم بودم که آخر سر هم این طوری شد.
ولی اگه در مورد درمانش (با توجه به پست بالا) چیز دیگه ای میدونی ، بی زحمت بگو ، چون هنوز یه سوروم دیگه دارم که احتمالا اون هم یکم دیگه دچار همچین حالتی میشه(چون این دومیش بود که مرد). هرچند اون هم خیلی وقته که یه چشمم ماته(نه برجسته) ولی هنوز طوریش نشده.

ببینید دوست عزیز اینکه ماهی شما بسرعت میمیره احتمالا دچار عفونت داخلی با شدت بسیار بالا بوده و خیلی از مسائل دیگه رو میشه برشمرد .

منظور بنده همون آموکسی سیلین 500 بود ، وقتی هم با آب حل بشه که نمیشه و بصورت ذرات معلق میشه بعد از مدتی بنا بعلل مختلف آب و دارو کیفیت خود را از دست میدهند برای همین سیفون با تنظیم دوز برای شما پیشنهاد دادم .

در حال حاضر هم برای پیشگیری و هم بهبود چشم ماهیتون ، توصیه میکنم آب تانک فعلی را تا سقف 50 % با آب تازه بدون کلر همدما تعویض کنید .

نسخه دائم و همیشگی 2 گرم نمک در لیتر را رعایت کنید .

در عین حال برای بهبودی کامل چشم ماهی بصورت مفصل توی این تاپیک بحث شده که چه دارویی و چگونه استفاده بشه ولی بهر حال کیفیت مناسب آب 100 % لازمش هست . مطالعه بفرمایید .

در ضمن برای ادیت پست ، شما فقط 15 دقیقه فرصت دارید .

powerlifter
29 January 2008, 08:25 AM
سیفون 3 روز در هفته 50 % ، اسکار یک ماهی هست که آلودگی زیادی به آب تحمیل میکنه ، میتونید کاری های آقای Bluray را مطالعه کنید و ببینید که برای نگهداری یک جفت اسکار دست به چه اقداماتی زده ،

البته اینم بگم که همه اینکارو نمیکنن و بسته به حجم تانک ممکنه میزان حجم و زمان سیفون را تغییر بدهند . برای مثال بنده برای اسکار هر 3 هفته 80 % سیفون میکنم .

تنظیم نمک 2 گرم در لیتر ، نه تعدادی حبه قند !

تنظیم دما تا 30 درجه
WooW !
دوست من باید بگم بنده مدت کمی نیست که اسکار نگه میدارم و این 2 تا جوجو اسکار بازمانده های 2 تا اسکار قبلیم هستن که متاسفانه به خاطر کمبود جا ( نفرین بر فقر ! ) هدیه شون کردم !
بابا چرا تلقین میکنین به خودتون ؟! این اسکار بیچاره کجا آلودگی به آب تحمیل میکنه !؟ همه چیز بستگی به غذا دادن و نحوه غذا دادن داره ! نهایتا با یکی 2 بار زیر ظر گرفتن عادات غذایی اسکارها میشه جوری غذا رو براشون سرو کرد که خبری از پس دادن و ضایعات نباشه ! ...
بنده هر 2 هفته 1 بار سیفون 30% دارم و آب زلال و با کیفیتی هم میبینم . البته فکر کنم دیگه زمان استفاده از زغال اکتیو رسیده . تا حالا استفاده نکردم . نظر شما چیه ؟! :icon_evil
مستحضر هستم دوست عزیز ! نمک ریختم نه حبه قند ! ! ! و همون اندازه تعدادی سنگ نمک به ابعاد حبه قند بیشتر از حجم تانک من هم شاید باشه ! امکان گرم به گرم وزن کردن نمک رو ندارم !
ممنون از توجه شما !

payam payami
29 January 2008, 09:49 AM
سلام دوستان
من تو تانكم(240) تعدادي ماهي گياه خوار دارم سيفون آب هر هفته 20% مقدار نيتريت صفر مقدار نيترات 25 سختي حدود 8 درجه آلماني نظافت شنها هر هفته با سيفون آب و نظافت فيلتر هر ده هفته.
متاسفانه تنها مورد مرگ و مير من در مورد لجنخوار ها است تا بحال 3 عدد مرده اند يكي دو روزي يك گوشه ميچسبند و بدون هيچ علامت ظاهري ميميرند .
لطفا راهنمائي بفرمائيد؟

Mr.Hossein
29 January 2008, 05:25 PM
سلام دوستان

الان 2 روزه تگزاس ماده روي سرش يه شكاف لوزي شكل پيدا شده(حدود 1 سانت ) - رنگ بدنش هم كلا تيره شده ! غذا كمي ميخوره (از قبل كمتر) - راحت شنا ميكنه - تنفسش هم به نظرم مشكلي نداره - حدود 8-9 سانت هم اندازشه (نسبت به نر خيلي كوچيكتره - اون حدود 16 سانته ! تا حالا جائي به اين بزرگي نديدم)

هنوز قرنطينش نكردم. به نظر شما مشكلش چيه؟

آكواريومم 400 ليتره و 10 روز يكبار 40% سيفون ميشه- ماهيام بزرگن و 2 اسكار (حدود 22 سانتي) - 2 تگزاس - 2 سوروم - 1 پرت - 1 نايف - 2 دلقك - 1 لجن خوار - 1 شارك سياه

دماي آب : 28
غذا : تترا سيچلايد - لوفاك - كرم فشرده - red parot
ph , نيتريت و نيترات نرماله ولي سختي كمي بالاست

اينم عكسش البته خيلي واضح نيست
راهنمائيم كنين دوستان

powerlifter
29 January 2008, 05:59 PM
سلام دوستان

الان 2 روزه تگزاس ماده روي سرش يه شكاف لوزي شكل پيدا شده(حدود 1 سانت ) - رنگ بدنش هم كلا تيره شده ! غذا كمي ميخوره (از قبل كمتر) - راحت شنا ميكنه - تنفسش هم به نظرم مشكلي نداره - حدود 8-9 سانت هم اندازشه (نسبت به نر خيلي كوچيكتره - اون حدود 16 سانته ! تا حالا جائي به اين بزرگي نديدم)

هنوز قرنطينش نكردم. به نظر شما مشكلش چيه؟

آكواريومم 400 ليتره و 10 روز يكبار 40% سيفون ميشه- ماهيام بزرگن و 2 اسكار (حدود 22 سانتي) - 2 تگزاس - 2 سوروم - 1 پرت - 1 نايف - 2 دلقك - 1 لجن خوار - 1 شارك سياه

دماي آب : 28
غذا : تترا سيچلايد - لوفاك - كرم فشرده - red parot
ph , نيتريت و نيترات نرماله ولي سختي كمي بالاست

اينم عكسش البته خيلي واضح نيست
راهنمائيم كنين دوستان
سلام
راستش این مشکل واسه کت فیش منم پیش اومده بود . البته همونطور که گفتی عکست زیاد واضح نیست اما عین همین لکه سفید روی سر کت فیش من هم بود و رنگش هم تغییراتی داشت و یه کم تنبل و خسته نشون میداد . مشکل من بدون دارو و با حرارت درمانی + بالا بردن کیفیت آب حل شد . قرنطینه + بالا بردن دما تا 29-30 درجه . البته داروی ضد قارچ اکسیر هم میتونه مفید باشه . به صورت قطره تو بازار هست . سیفون کردن و بالا بردن کیفیت آب هم فراموش نشه ! :icon_cool
دوستان با تجربه تر حتما راهنمایی های کامل تری واست دارند . به امید سلامتش !
سبز باشی ...

Mr.Hossein
30 January 2008, 12:23 PM
سلام

حال تگزاسم كمي بهتره - حدود 10% آب رو سيفون كردم و كمي هم نمك.
اشتهاش باز شده و راحتتر هم شنا ميكنه

ممنون از راهنمائي دوستان

pedram_x2005
1 February 2008, 05:26 AM
کممممممممممممممممممممک...:icon_eek:
دوستان امشب دیسکس ماده خوشگلم از آب پرید بیرون....بعد با یه فجاعتی برش گردوندم تو آب(هنوزم دستام میلرزه).
خلاصه سمت راستش یه کم خراش برداشته ولی کلیه حرکاتش طبیعیه اما اونقدر محکم خورد زمین که احتمالا الان فکر میکنه اسکاره:icon_sad:
خلاصه فعلا به آب جنرال تونیک اضافه کردم لطفا بگید دیگه باید چه کار کنم واسه پیشگیری از مشکلات احتمالی.(از رو فرش همینجور فرت انداختمش تو تانک اصلی)

soli_aqua
1 February 2008, 07:06 PM
(به غیر از یکی)شده بودند و تکان نمی خوردند..بر اساس بیماری هگزومینا را تشخیص دادم و شروع به درمان کردم ولی اول همان ماهی سالم مرد:icon_cry: و دو دیسکس بیمار مانندند و الآن کمی بهتر شنا میکنند و با هم دعوا میکنند...
کیفیت آب: نرمال
پی هاش:خنثی
دما:32
چندین چوب مخصوص آکواریوم هم در آب قرار دادم .....از اساتید محترم میخواهم که نکات لازم را متذکر شوند! واقع" ممنون میشم

powerlifter
1 February 2008, 07:06 PM
سلام .
این مشکل ایک یا انگل پوستی ماهی های من دیگه داره به سوهان روح تبدیل میشه . موزامبیک های تانک 60 لیتری ( 80*25*30 ) من چند وقتی ( حدود یکی 2 هفته ) هست که خودشونو اینور و انور میمالن و نشون از انگل پوستی دارن . با توجه به چیزهایی که از تجربیات دوستان و سوالات مشابه قبلی و پاسخ عزیزان دستگیرم شد : 2 گرم نمک به ازای هر لیتر ( 30 گرم ) در آب تانک حل کردم ( آب خیلی غلیظ شد ! ) و دمای آب رو هم روی 30 درجه تنظیم کردم . و 3 روز هم پشت سر هم آب رو به میزان 70% سیفون میکردم . اما هنوز هم مشکل به همون شدت ادامه داره . دوستان بهم پیشنهاد کردن از داروهای ضد انگل استفاده نکنم. ( با توجه به اینکه تانک قرنطینه م هنوز آماده نشده و قرنطینه فعلی هم خیلی کوچیکه ( به نسبت موزامبیک ها ) ترجیح دادم دارو رو تو تانک اصلی استفاده نکنم . ) .
خواهش میکنم راهنماییم کنین که دوز نمک رو باید بیشتر کرد یا دما رو ؟ و اینکه شاید روند سیفون کردن آب رو باید بیشتر یا به گونه ای دیگه دنبال میکردم ؟
ممنونم از توجهتون .
سبز باشید ...

peymansh
1 February 2008, 11:43 PM
به یه مشکل جدی برخورد کردم
دیکس RED &WITHE پنج اینچیم هگزا گرفته بود با مترانیدازول درمان شد و دیگه اثری از مریضی نداره

حالا مشکل اینه که الان یک هفته از درمان گذشته و اصلا غذا نمی خوره
البته همراه بقیه دیسکس ها میاد طرف غذا اما نگاه میکنه و میره !

این رو هم بگم که قبل از درمان خیلی خوب غذا می خورد

من همه چی میدم بهشون -دل-تترا دیسکس-کرم خونی-آرتمیا منجمد-تترا مین فلک

دمای آب هم 31/32 هستش

چی کار کنم دوستان داره کم کم لاغر می شه نگرانشم:icon_redf:icon_redf:icon_redf

blackghost
2 February 2008, 01:11 AM
دیکس RED &WITHE پنج اینچیم هگزا گرفته بود با مترانیدازول درمان شد و دیگه اثری از مریضی نداره

دمای آب هم 31/32 هستش

مشکلی نیست دوست عزیز باید به دیسکسی که از قرنطینه به تانک اصلی بر می گرده زمان بدید تا به شرایط جدید عادت کنه ممکنه چند روزی طول بکشه تا به استرس غلبه کنه و به محیط جدید عادت کنه
مطمئن باشید
غذا خواهد خورد :icon_cool

B@B@K
2 February 2008, 01:44 AM

دمای آب هم 31/32 هستش

سلام اميدوارم واقعا با مترونيدازول درمان شده باشه چون گاهي اوقات بعضي ماهيها علائم هگزاميتا نشون ميدن ولي با مترونيدازول درمان نميشوند و دارويش گابروكول هست كه ظاهرا توي ايران پيدا نميشه

peymansh
2 February 2008, 02:10 PM
ممنون ازجواباتون بچه ها

اما من توی تانک 300 لیتری اصلی دارو زدم چون چند تا دیگه از دیسکس ها هم گرفته بودن

سیکل ازت رو هم مراقبشم همه چی نرمال هستش

یعنی طبیعیه ؟

Romans
2 February 2008, 02:34 PM
سیکل ازت رو هم مراقبشم همه چی نرمال هستش

سلام
دوست عزیز شما وقتی در تانک اصلی از دارو استفاده کنید هیچ کنترل و مراقبتی بر روی سیکل ازت نخواهید داشت.

aydin606
2 February 2008, 10:47 PM
سلام

يكي از رزي بارب هاي من كه ماده هم هست با مشخصات زير بيمار شده. از دوستان اگه بهم كمك كنيد خيلي ممنون ميشم.

1- تاریخ راه اندازی آکواریوم -سیکل ازت طی شده یا خیر؟ طي شده
2- حجم آب آکواریوم 150 ليتر
3- تعداد ماهیها و نوع آنها گوپي – سيلور شارك – رزي بارب – پلاتي – فنس سوردتيل
4- تاریخ آخرین سیفون يك هفته پيش
5- دمای اب 29 درجه
سختی - pH - نیتریت و نیترات آب آکواریوم (در صورت داشتن کیت های مخصوص اندازه گیری) ندارم.
6- غذای مصرفی بيومار – پولكي – كرم منجمد ( هفته اي 2 وعده ) – كرم فشرده ماهيران – مقدار كم لوفاك – قرص آرتميا
7- نوع قیلتر فيلتر كف – فيلتر داخلي ( 1500 l/h )

حالات و شرایط ماهی بیمار : ماهي ماده زري بارب

1- اندازه ماهی 2 اينچ
2- تاریخ ورود به قرنطینه (اگر قرنطینه ندارید ذکر کنید) فعلا وارد نكردم
3- تاریخ ورود به آکواریوم 3 ماه پيش
4- علائم ظاهری ( رنگ پوست - رنگ آبششها - رنگ چشم - فرم باله ها - کبودی یا زخمهای سطحی و دیگر علائم قابل رویت روی بدن ماهی ) رنگ پوست طبيعي - رنگ آبشش كمي قرمز شده – رنگ چشم نرمال – فرم باله ها طبيعي و هيچ كبودي در بدن مشاهده نميشه.
5- علائم درونی ( رنگ مدفوع - تورم ناحیه شکم - فرو رفتگی ناحیه شکم )رنگ مدفوع سفيد و خيلي نازك و كم هست و شكمش باد كرده. خودم فكر مي كنم كه يا نمي تونه مدفوع رو دفع كنه يا نمي تونه زايمان كنه. البته فكر كنم موقعي كه تازه گرفته بودم يكبار زايمان كرده بود چون لاروهاي خيلي ريز تو تانك ديده بودم.
6- سرعت تنفس ماهی و حرکت هم زمان آبششها سرعت تنفس زياد هست و آبشش ها همزمان كار مي كنند.
7- وضعیت و حالت شنای ماهی بيشتر در روي سطح آب و كمي در ميانه هاي آب هست. بصورت متعادل شنا ميكنه ولي كمي كند شده ، حتي دستم رو نزديك كردم و بهش زدم ولي فرار نكرد.
8- وضعیت تغذیه ماهي به غذا تمايل زيادي نشون نميده ولي تازه به اين حالت دچار شده.

متشكرم

peymansh
3 February 2008, 03:29 AM
سلام
دوست عزیز شما وقتی در تانک اصلی از دارو استفاده کنید هیچ کنترل و مراقبتی بر روی سیکل ازت نخواهید داشت.

دوست عزیز با تترا باکتوزیم سریعا بعد از حذف دارو طی کردم سیکل رو

Romans
3 February 2008, 10:00 AM
دوست عزیز با تترا باکتوزیم سریعا بعد از حذف دارو طی کردم سیکل رو

سلام
پس اینکار شما مراقبت از سیکل ازت نیست چون در اثر دارو سیکل شما اسیب دیده و با استفاده از باکتوزیوم قصد دارید انرا ترمیم کنید.موفق باشید.

Romans
3 February 2008, 10:26 AM
سلام

يكي از رزي بارب هاي من كه ماده هم هست با مشخصات زير بيمار شده. از دوستان اگه بهم كمك كنيد...

سلام
با توجه به نشانه هایی که ذکر کردین به احتمال زیاد فاکتورهای شیمیایی اب ( نیتریت و نیترات ) در حد مجاز نیست.

اگر به کیت مخصوص دسترسی دارید ابرا تست کنید و نتیجه را اعلام کنید و در غیر اینصورت اب اکواریوم را به مقدار 30 تا 40 درصد سیفون کنید .

شما اشاره کردین که سیکل طی شده ولی نگفتین بعد از چند روز ماهی را به تانک فوق منتقل کردین و ظاهرن انرا قرنطینه هم نکردین.

قرمز شدن آبششها و سرعت تنفس و همچنین حرکت ماهی در سطح اب و کند شدن ان همه نشانه افزایش نیتریت یا نیترات اب میباشد.

از طرفی با توجه به رنگ و شکل مدفوع ماهی و تورم شکم احنمال بیماری گوارشی هم وجود دارد.

شما ابتدا ابرا با مقداری که در بالا اشاره کردم سیفون کنید و به مقدار نیم گرم در لیتر نمک به اب اضافه کنید و تغییرات را اعلام نمایید.موفق باشید.

peymansh
3 February 2008, 03:12 PM
سلام
پس اینکار شما مراقبت از سیکل ازت نیست چون در اثر دارو سیکل شما اسیب دیده و با استفاده از باکتوزیوم قصد دارید انرا ترمیم کنید.موفق باشید.

این جوری هم میشه تعبیر کرد:icon_excl

حالا اگه بقیه دوستان با تجربه پیشنهادی دارن
ممنون میشم بگن

aydin606
4 February 2008, 01:35 AM
سلام
با توجه به نشانه هایی که ذکر کردین به احتمال زیاد فاکتورهای شیمیایی اب ( نیتریت و نیترات ) در حد مجاز نیست.

اگر به کیت مخصوص دسترسی دارید ابرا تست کنید و نتیجه را اعلام کنید و در غیر اینصورت اب اکواریوم را به مقدار 30 تا 40 درصد سیفون کنید .

شما اشاره کردین که سیکل طی شده ولی نگفتین بعد از چند روز ماهی را به تانک فوق منتقل کردین و ظاهرن انرا قرنطینه هم نکردین.

قرمز شدن آبششها و سرعت تنفس و همچنین حرکت ماهی در سطح اب و کند شدن ان همه نشانه افزایش نیتریت یا نیترات اب میباشد.

از طرفی با توجه به رنگ و شکل مدفوع ماهی و تورم شکم احنمال بیماری گوارشی هم وجود دارد.

شما ابتدا ابرا با مقداری که در بالا اشاره کردم سیفون کنید و به مقدار نیم گرم در لیتر نمک به اب اضافه کنید و تغییرات را اعلام نمایید.موفق باشید.

سلام

من از كيتهاي sera و tetra ندارم و تو شهر ما از اين كيتها نميارن. ( فقط از كيتهاي سحر دارو هست حالا نمي دونم كه نيترات و نيتريت هم تست مي كنه يا نه ؟ ) از فروشگاه هاي لوازم پزشكي اگه محصولي مي شناسيد بفرمائيد تا تهيه كنم. در مورد سيكل هم من سعي مي كنم كه همه چي رو رعايت كنم. قبل از اينكه ماهي رو بندازم تو تانك اصلي يك هفته تو قرنطينه بود و الان مدت 3ماهي هست كه دارمش و خيلي هم سرحال بود. به نظرتون نيتريت باعث اذيت شدن بقيه ماهي ها نمي شه ؟ چون بقيه اونها سر حال هستن. در ضمن من هر 10 روز 20 درصد آب رو سيفون مي كنم و آب 48 ساعت مونده به تانك اصلي اضافه ميكنم. ( البته از ضدكلر سحردارو هم استفاده مي كنم).
تا اونجايي كه ميدونم بيماري گوارشي واگيردار هست من چطوري مي تونم از بيمار شدن بقيه ماهيها پيشگيري كنم. ( تو تانك اصلي البته ) من با اينكه گياه دارم هميشه بعد از سيفون كردن مقداري نمك رو تو آب جديد حل مي كنم و به تانك اصلي اضافه مي كنم و فكر مي كنم گياهام هم به اين موضوع عادت كردن و خراب نمي شن.
يك سئوال ديگه هم داشتم. من متيلن بلو خوب از چه ماركي مي تونم تهيه كنم كه جواب بده. تو تاپيكها خوندم كه ايرانيش اثر نداره اصلاً. من يه چينيش رو دارم كه نمي دونم كه چطر چيزيه!!!

از راهنماهيهاي به موقع شما متشكرم.

Romans
4 February 2008, 09:09 AM
سلام

من از كيتهاي sera و tetra ندارم و تو شهر ما از اين كيتها نميارن. ( فقط از كيتهاي سحر دارو هست حالا نمي دونم كه نيترات و نيتريت هم تست مي كنه يا نه ؟ ) از فروشگاه هاي لوازم پزشكي اگه محصولي مي شناسيد بفرمائيد تا تهيه كنم. در مورد سيكل هم من سعي مي كنم كه همه چي رو رعايت كنم. قبل از اينكه ماهي رو بندازم تو تانك اصلي يك هفته تو قرنطينه بود و الان مدت 3ماهي هست كه دارمش و خيلي هم سرحال بود. به نظرتون نيتريت باعث اذيت شدن بقيه ماهي ها نمي شه ؟ چون بقيه اونها سر حال هستن. در ضمن من هر 10 روز 20 درصد آب رو سيفون مي كنم و آب 48 ساعت مونده به تانك اصلي اضافه ميكنم. ( البته از ضدكلر سحردارو هم استفاده مي كنم).
تا اونجايي كه ميدونم بيماري گوارشي واگيردار هست من چطوري مي تونم از بيمار شدن بقيه ماهيها پيشگيري كنم. ( تو تانك اصلي البته ) من با اينكه گياه دارم هميشه بعد از سيفون كردن مقداري نمك رو تو آب جديد حل مي كنم و به تانك اصلي اضافه مي كنم و فكر مي كنم گياهام هم به اين موضوع عادت كردن و خراب نمي شن.
يك سئوال ديگه هم داشتم. من متيلن بلو خوب از چه ماركي مي تونم تهيه كنم كه جواب بده. تو تاپيكها خوندم كه ايرانيش اثر نداره اصلاً. من يه چينيش رو دارم كه نمي دونم كه چطر چيزيه!!!

از راهنماهيهاي به موقع شما متشكرم.

سلام
متاسفانه من تا بحال از کیتهای سحر دارو استفاده نکردم.
در مورد قرنطینه کردن ماهی هم در پست قبلی اشاره کرده بودین فعلن وارد نکردم !!!

نیتریت و نیترات هر دو برای ماهی کشنده است ولی اگر در اب اکواریوم شما نیتریت وجود داشته باشد نشان دهنده این است که هنوز سیکل شما کامل نشده ولی نیترات بعد از طی شدن سیکل ازت پیوسته وجود دارد و در حال نوسان است که با کنترل و سیفون مرتب انرا تنظیم میکنیم.

شما اگر کیت مناسب برای اینکار ندارید با سیفون مرتب و هفتگی میتوانید این مشکل را رفع کنید.

برای درمان بیماری گوارشی باید ماهی را به قرنطینه منتقل کنید.

در مورد متیلن بلو مرک المان بهترین مارک موجود میباشد.موفق باشید.

pedram_x2005
6 February 2008, 03:24 AM
دوستان اگه ممكنه در مورد درمان انگل پوستي در تانك اصلي راهنمايي بفرمايند.
سيكل كامل
ph وسختي مناسب
150ليتر
6ديسكس* 2آنجل*15نئون*6كرودرايس
دما29
گياه 3كريپتون*10گندمي
فيلتر اينترنال300/h

B@B@K
6 February 2008, 09:59 AM
دوستان اگه ممكنه در مورد درمان انگل پوستي در تانك اصلي راهنمايي بفرمايند.
سيكل كامل
ph وسختي مناسب
150ليتر
6ديسكس* 2آنجل*15نئون*6كرودرايس
دما29
گياه 3كريپتون*10گندمي
فيلتر اينترنال300/h

با سلام به شما آيا شما نوع انگل يا اون بيماري را تشخيص داده ايد يا نه؟ علائم را بفرماييد تا بتوانيم كمك
كنيم با كمك دوستان:icon_surp
درمان در تانك اصلي زياد جالب نيست در دسر زيادي داره و هزاران مشكل

pedram_x2005
8 February 2008, 03:53 AM
با سلام به شما آيا شما نوع انگل يا اون بيماري را تشخيص داده ايد يا نه؟ علائم را بفرماييد تا بتوانيم كمك
كنيم با كمك دوستان:icon_surp
درمان در تانك اصلي زياد جالب نيست در دسر زيادي داره و هزاران مشكل

عرض كنم خدمت شما كه ماهي ها دوسه روزيه كه خودشون رو به درو ديوار ميمالن فكر نكنم خيلي جدي باشه اينطور نيست؟

B@B@K
8 February 2008, 11:59 PM
عرض كنم خدمت شما كه ماهي ها دوسه روزيه كه خودشون رو به درو ديوار ميمالن فكر نكنم خيلي جدي باشه اينطور نيست؟

اتفاقا نشانه خوبي نيست!

persiandiscus
9 February 2008, 01:52 AM
من این بیماری ich رو برای دیسکسام با نمک حل کردم البته اگه گیاه نداشته باشی

B@B@K
9 February 2008, 02:39 AM

اگر ماهي شما به مخملك دچار شده است عاملش يا كوستيا ويا كينودلا ميباشد در اين بيماري ماهي خود را به اشياء ميمالد وبسيار ضعيف ميشه وتنفسش بالا ميره واگر از بغل به ماهي نگاه كني نقاطي به رنگ سفيد بصورت هاله اي كمرنگ ميبيني درمان با افزايش حرارت و حمام اكريفلاوين ميباشد اگر ايك بود ك:icon_surpه دوستمون توضيح داده اند

peymansh
11 February 2008, 10:49 PM
آقایون دیسکسی که با مترانیدازول
هگزامیتاش خوب نشه
باید با چی درمان بشه ؟

B@B@K
11 February 2008, 11:14 PM
آقایون دیسکسی که با مترانیدازول
هگزامیتاش خوب نشه
باید با چی درمان بشه ؟

سلام چند تا دارو براي درمان هگزاميتا هست:
1-مترونيدازول
2-فلاژيلول محصول شركت sera
3-hexa -exشركت tetra
4--گابروكول
متاسفانه مورد 2و4در ايران فعلا نيست! وهگزا اكس در بازار تاريخ گذشته است!
يه دارو براي هگزاميتا جديدا در مغازه پلانگتون پلاسكو ديدم كه قيمتش 18000تومن بود:icon_surp

peymansh
12 February 2008, 03:05 PM
ممنون بابک جان از راهنماییت

قیمت هگزا اکس چنده تو تهران ؟

Romans
12 February 2008, 04:01 PM
قیمت هگزا اکس چنده تو تهران ؟

9500 تومان. البته این قیمت برای سال گذشته بود که هنوز این دارو تاریخ مصرف داشت.

FISH_FISH
14 February 2008, 01:23 AM
سلام دوستان عزیزم
دیسکس های من چند هفته عوض شدن و اون شادابی قبلی رو ندارن.
ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید

تنفسشون در حالت عادی هم بالاتر رفته در حالی که قبلا اصلا این طور نبود که نسبت به قبل باید گفت به شدت بالاتر رفته

قشنگ ترین و بهترینشون هم بعضی مواقع به شدت سیاه می شه و خودشو ول می کنه به صورتی که سرش به سمت بالا قرار می گیره و موقعی که طرفش می ری خودشو درست می کنه و رنگش هم بر می گرده.

در بعضی مواقع هم هر کدومشون می شه که چند بار پشت سر هم خودشونو به کریپتون بمالند به شدت ولی زیاد اتفاق نمی افته

غدا هم همشون می خورن ولی اشتهای قبلی رو ندارن و مدفوعشون هم مشکلی نداره!

ممنون و تشکر

B@B@K
14 February 2008, 01:32 AM
سلام دوستان عزیزم
دیسکس های من چند هفته عوض شدن و اون شادابی قبلی رو ندارن.
ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید

تنفسشون در حالت عادی هم بالاتر رفته در حالی که قبلا اصلا این طور نبود که نسبت به قبل باید گفت به شدت بالاتر رفته

قشنگ ترین و بهترینشون هم بعضی مواقع به شدت سیاه می شه و خودشو ول می کنه به صورتی که سرش به سمت بالا قرار می گیره و موقعی که طرفش می ری خودشو درست می کنه و رنگش هم بر می گرده.

در بعضی مواقع هم هر کدومشون می شه که چند بار پشت سر هم خودشونو به کریپتون بمالند به شدت ولی زیاد اتفاق نمی افته

غدا هم همشون می خورن ولی اشتهای قبلی رو ندارن و مدفوعشون هم مشکلی نداره!

ممنون و تشکر

سلام به احتمال زياد شرايط آب تانك شما مطلوب نيست لطفا يه بار no2وno3را چك كنيد ضرر نداره

FISH_FISH
14 February 2008, 02:25 AM
سلام بابک عزیز:icon_excl
متاسفانه اینجا از این تستر ها ندارن و فکر نکنم بشه گیر اورد.
به نظرتان کل 100لیتر ابو یک دفعه عوض کنم مشکلی ندارد؟
پس با این حساب سیک ازت ما تعطیله.
ممنون و تشکر

Romans
14 February 2008, 08:59 AM
به نظرتان کل 100لیتر ابو یک دفعه عوض کنم مشکلی ندارد؟
پس با این حساب سیک ازت ما تعطیله.
ممنون و تشکر

سلام
احتیاجی به تعویض کل اب نیست و با همان سیفون مرتب مشکل حل میشود.

در این مواقع که دیسکس دچار استرس بیش از حد میشود بهترین کار ارام کردن محیط اطراف تانک و کمتر نزدیک شدن به انها میباشد.
اضافه کردن اکواسیف یا اکواتن در کاهش استرس انها بسیار موثر است.موفق باشید.

fish man
14 February 2008, 10:57 AM
اگه مشکل از سیکل نباشه
میتونه چنذ تا علت داشته باشه
مثل تغیر سریع Ph یا کبود اکسیژن که شما میگید وجود نداره
ولی من احتمال میدم مشکل شما به خاطر بیماری باشه مثل Jch-Oodinium -فلوک ها و....
به نظر میتونی این کار رو بکنی اینه که اول مقدار اکسیژن تانک رو ببر بالا مثلا با یک سنگ هوا
بعد یه مقدار از متیلن آبی استفاده کن تاظرفیت اکسیژن اب تانکت بره بالا و ماهی کمی ارامش بگیره(البته متیلن آبی اصل)بعد از چند ساعت تمام ماهی هات رو حمام1/0 گرم پرمنگنات پتاسیم در 10 لیتر بکن،ماهی های 3 سانتی من تا 10 دقیقه توی این حمام مشکلی نداشتند شما هم هر وقت ماهی هات در حمام شروع به کج شدن کردند اون ها رو باید برداری و به تانک دیگری با همون مشخصات تانک خودت وارد کنی حتما از مقداری متیلن ابی و اکسیژن بالا استفاده کن و تا 12 ساعت دما رو بالا تر از 30 نبر بعد از این مدت میتونی دما رو تا36 هم بالا ببری ولی طی 24 ساعت(درضمن هر گونه استرسی رو که فکر میکنی ممکنه به ماهی ها وارد بشه از بین ببر)بعد از 3 روز که از حمام اول گذشت دو باره این حمام رو تکرار کن و ماهی هات رو دوباره به مخزنی جدید با همون ویژگی های مخزن قبل وارد کن منتها اگر دیدی
ماهی ها قبل حمام دوم هنوز تنفس تندی دارن دما رو طی 2-3 ساعت به 34 برسون این شرایط در حمام ومخزن دوم هم برقرار باشه.اگه این کار هارو به دقت انجام بدی و از انتقال هر گونه بیماری جدید جلوگیری کنی معمولا بعد دو بار در مان میشه ولی اگه نشه می تونی تا چند باردیگه هم این کار رو انجام بدی ولی با همون شرایطی که گفتم.
مخزن اصلی رو اگه کامل ضدعفونی بکنی عالیه(شن و تزئینات جوشانده و تمام سطوح خشک بعد روشون الکل ایزو پرو پانول اسپری کن البته هر چیزی رو که فکر میکنی بلید ضد عفونی بشه هم ضد غونی کن و بعد دوباره راه بنداز....)
میتونی تغذیه رو از روز 10 روز بعد هم شروع کنی ولی اگر قبل از این هم اشتها داشتند بده ولی مراقب شرایط اب باش به خصوص که دما هم بالا هست،در مخازن جدید هم شرایط فیزیکی و شیمییایی رو به بهترین نحو و در کمترین حالت استرس ایجاد کن.
دما رو دست نزن تا موقعی که مطمئن بشی بیماری 100% بهبود یافته.
نگران نباش اگه بیماری باشه با این تفاسیر درمان میشه.
یه اگه تانک اصلی Phطبیعی(و به تبع سختی مورد نیاز )را داشته باشه و البته ماهی های سالم وکمی احتیاط
خاب بیماری ها رو میبینی.
من با این شیوه ی در مان نتیجه گرفتم.

منابع:
کتاب دکتر هربرت اکسلرود
(دیسکوس علی کرمی)
تجربیه های خودم.
:icon_arro

FISH_FISH
14 February 2008, 01:29 PM
با سلام و تشکر از دوستان عزیز:icon_excl
امروز به طور اتفاقی متوجه شدم حال اونی که از همه بدتره یک طرف بدنش یه تکه سفیدی وجود داره.البته از نزدیک که دقیق ببینم چیزی وجود ندارد ولی از بعضی زوایا که نگاه می کنی یک تکه سفیدی هست.که به گفته بابک جان در بالا باید مخملک باشه.
یعنی با این که سعی کردم زود به زود اب عوض کنم شرایط اب تانک بد بوده!:icon_mad:
بعد این اکریفلاوین در داروخانه ها پیدا می شود و یا مخصوص ماهی است ؟
ببخشید یک سوال دیگر:icon_neut
اگر همشون رو ببرم تانک قرنطینه و یک مدت رو با مقداری نمک سر کنن خوب هست؟
خیلی تشکر

Boyo Prince
15 February 2008, 03:47 AM
سلام دوستان.
ببخشید که جسارت کردم و ادای پیشکسوتارو در آوردم :icon_eek:
چه کنم، چاره ای نداشتم!:icon_razz آخه واقعا کمبودش احساس میشه!
اگه اساتید پیشکسوت افتخار بدن و این تالارو یاری کنن، واقعا ممنون می شم.
با یه سوال بیاری خدا شروع می کنم.
" چند روزی چند تا از ماهیام یه نوع بیماری خاصی گرفتن که تو درمانشون موندم!!:icon_cry:
علائم بیماری:
ته باله ها( محل اتصال به بدن) قرمز رنگ شده! انگار که خونی شده باشه!
راهنمایی:
1- سیکل ازت بطور کامل طی شده
2- آب کیفیت مناسبی داره
3- تنوع غذایی رعایت شده
4- 2 هفتس خریدمشون
5- متاسفانه 4 روز بیشتر واسه قرنطینه طاقت نیاوردم!:icon_eek:
6- سه تا از ماهیام اینطوری شدن!
سوال:
1- راه درمان چیه؟
2- آیا این بیماری واگیر داره؟
3- میشه توی تانک اصلی بدون مزاحمت واسه باکتریهای مفید درمانش کرد؟
4- بیماری کشندس؟
پیشاپیش سپاسگذارم

Blaze
15 February 2008, 04:54 PM
بهتره نوع ماهی هاتون رو هم عنوان کنید .

Boyo Prince
15 February 2008, 05:21 PM
با سپاس از توجه شما Blaze عزیز
فیل ماهی- Black gost- گورامی- آنجل پوست چرمی- کت فیش
البته فقط آنجل ها و گورامی هام دچار این مشکل شدن

AceX
16 February 2008, 12:37 AM
با سپاس از توجه شما Blaze عزیز
فیل ماهی- Black gost- گورامی- آنجل پوست چرمی- کت فیش
البته فقط آنجل ها و گورامی هام دچار این مشکل شدن
يکي از آنجل هاي من هم همين مشکل را دارد.
دوستان راه نمايي کنند.
از همون موقع که گرفتم فهميدم اين طوريه (موقع گرفتن دقت نکرده بودم) البته، ماهي فعال هست، يعني موقع غذا دادن، ميخوره، تو تنگ براي خودش چرخ ميزنه و ... اما خوب به نظر اين قرمزي عادي نمياد.
عکسش رو هم اينجا گذاشتم:
http://www.phalls.com/showpost.php?p=476972&postcount=5

Romans
16 February 2008, 10:36 AM
سلام دوستان.
" چند روزی چند تا از ماهیام یه نوع بیماری خاصی گرفتن که تو درمانشون موندم!!:icon_cry:
علائم بیماری:
ته باله ها( محل اتصال به بدن) قرمز رنگ شده! انگار که خونی شده باشه!
راهنمایی:
1- سیکل ازت بطور کامل طی شده
2- آب کیفیت مناسبی داره
3- تنوع غذایی رعایت شده
4- 2 هفتس خریدمشون
5- متاسفانه 4 روز بیشتر واسه قرنطینه طاقت نیاوردم!:icon_eek:
6- سه تا از ماهیام اینطوری شدن!
سوال:
1- راه درمان چیه؟
2- آیا این بیماری واگیر داره؟
3- میشه توی تانک اصلی بدون مزاحمت واسه باکتریهای مفید درمانش کرد؟
4- بیماری کشندس؟
پیشاپیش سپاسگذارم

سلام
نیتریت و نیترات اب را چک کنید.
هر هفته 30 تا 40 درصد ابرا سیفون کنید.
این بیماری واگیر دار نیست و با کنترل فاکتورهای اب و سیفون مرتب از بین میرود و احتیاج به درمان خاصی ندارد ولی اگر به موقع وارد عمل نشوید ماهیهای شما دچار مشکل جدی خواهند شد.
درمان هر نوع بیماری فقط در تانک قرنطینه.

يکي از آنجل هاي من هم همين مشکل را دارد.
دوستان راه نمايي کنند.
از همون موقع که گرفتم فهميدم اين طوريه (موقع گرفتن دقت نکرده بودم) البته، ماهي فعال هست، يعني موقع غذا دادن، ميخوره، تو تنگ براي خودش چرخ ميزنه و ... اما خوب به نظر اين قرمزي عادي نمياد.
عکسش رو هم اينجا گذاشتم:
http://www.phalls.com/showpost.php?p=476972&postcount=5

مبحث سیکل ازت را با دقت مرور کنید.

B@B@K
16 February 2008, 11:29 AM
با سلام و تشکر از دوستان عزیز:icon_excl
امروز به طور اتفاقی متوجه شدم حال اونی که از همه بدتره یک طرف بدنش یه تکه سفیدی وجود داره.البته از نزدیک که دقیق ببینم چیزی وجود ندارد ولی از بعضی زوایا که نگاه می کنی یک تکه سفیدی هست.که به گفته بابک جان در بالا باید مخملک باشه.
یعنی با این که سعی کردم زود به زود اب عوض کنم شرایط اب تانک بد بوده!:icon_mad:
بعد این اکریفلاوین در داروخانه ها پیدا می شود و یا مخصوص ماهی است ؟
ببخشید یک سوال دیگر:icon_neut
اگر همشون رو ببرم تانک قرنطینه و یک مدت رو با مقداری نمک سر کنن خوب هست؟
خیلی تشکر
سلام اكريفلاوين در ناصر خسرو اونجاييكه لوازم آزمايشگاهي دارند ميتونيد تهيه كنيد
اگر بيماري ماهي شما كينودلا هست كه 99%هست
بايد از costapurشركت سرا همراه با ectopur استفاده بشه بهتره يعني ectopur اثربخشي دارو را بيشتر ميكنه همراه با توليد اكسيژن (سازنده اش قيد كرده) يا كنترا ايك شركت تترا ولي من خودم يكبار با دوز بالاي متيلن بلو و اكريفلاوين البته بصورت مجزا اين بيماري را درمان كرده ام لازم بذكر است كه هم costapurوهم كنترا ايك داراي مالاشيت گرين و فرمالدئيد هستند پس دقيقا به مقدار گفته شده بر رو روي بروشور استفاده نمائيد:icon_surp

pedram_x2005
18 February 2008, 12:47 AM
دوستان اگه امكان داره بفرمايند آيا پس از قرنطينه كردن كل ماهيهاي تانك ميشه مطمئن شد كه در تانك بدون ماهي (تانك اصلي)ديگه اثري از بيماري انگلي وجود نداره؟
شايد اينطوري بهتر باشه كه بگم،آيا بيماري انگلي فقط روي بدن ماهي جريان داره يا ميتونه پس از انتقال ماهي به تانك اصلي دوباره به بدن ماهي انتقال پيدا كنه؟واگر اينطور هست از كجا ميشه مطمئن شد كه تانك اصلي از انگل پاك شده؟
شب خوش.

Unknown97
18 February 2008, 01:50 AM
انگل داريم تا انگل. شايد ايك اينجوري بشه ولي انگل هاي ديگر فكر نكنم مخصوصا انگل هاي تخم گذار مثل داكتيلوجيروس و جيرو داكتيلوس (و يا كيست باكتريايي) كه حتي آكواريومتون خشك هم بشه وقتي دوباره خيس بشه و ضدعفوني نكنيدش دوباره انگل ها از تخم در ميآيند.

payam payami
18 February 2008, 11:11 PM
سلام
من اين سوال را براي بار دوم ميپرسم
مشخصات اكواريوم:
240 ليتري با دو فيلتر زير شني كه هركدام يك پاور هد دارند
فيلتر اينتر نال چند قسمتي شامل اسفنج پشم شيشه و سراميك و بايو بال و زايولات
حرارت آب 28 درجه
سيفون هر 14 روز به همراه گراولينگ 30 در صد آب
اخرين سيفون 10 روز پيش
كيفيت آب امروز تست گرفته شده شامل:
No3 25
No2 0
Gh 7d
Kh 3 d
Ph 6.8
ماهي ها گياه خوار شامل 2*بلك گوست 10 سانتي+2*پنگونسي سفيد 10 سانتي+ 2* دلقك 7 سانتي+2* بلك ويدو6 سانتي+9* زبرا رنگي+2* سيلور دالر 7 سانتي+2* انجل 7 سانتي+يك عدد پوزه خرگوشي 3* كوراديروس 4 سانتي + 2* مولي +2* گوپي +دو لجن خوار
از وقتي اين اكواريوم راه افتاده تا بحال 5 عدد لجن خوار تلفات داده ام بعضي فقط يك ساعت زنده مانده اند و بعضي يك ماه در يك هفته گذشته دو گوپي و يك لجن خوار و يك عدد سيلجاد رزي تلف شده اند هيچ علامت خواسي نداشته اند فقط كم تحرك ميشوند و بعد ميميرند؟
غذا : كرم خوني + دافني +بايو مار+ پولكي+ و چند غذاي تترا+ دل و ميگو البته پخته شده همراه اسفناج
ممكن است راه نمائي كنيد مشكل من كجاست راستي بعد از تعويض آب ويتامين هم اضافه ميكنم

peymansh
20 February 2008, 04:22 AM
دوستان یه مورد فوری دارم چند تا از دیسکسام مدفوعشون سفید شده اما بین اون نشانه هایی از غذا هم میشه پیدا کرد

با فرض اینکه هگزامیتا هستش درمان کردم (مترانیدازول)
اما خوب نشده

یکی می گفت هگزا نیست و داروش تو ایران نیست
به نظرشما چی کار کنم
اگه داروی تترا هگزا اکس جواب می ده می تونم بخرم

چی کار کنم واقعا اعصابم رو بهم ریخته

Romans
20 February 2008, 09:19 AM
دوستان یه مورد فوری دارم چند تا از دیسکسام مدفوعشون سفید شده اما بین اون نشانه هایی از غذا هم میشه پیدا کرد

با فرض اینکه هگزامیتا هستش درمان کردم (مترانیدازول)
اما خوب نشده

یکی می گفت هگزا نیست و داروش تو ایران نیست
به نظرشما چی کار کنم
اگه داروی تترا هگزا اکس جواب می ده می تونم بخرم

چی کار کنم واقعا اعصابم رو بهم ریخته

سلام
رنگ مدفوع ماهی بسته به نوع تغذیه تغییر میکند و سفید شدن ان همیشه دلیل وجود بیماری گوارشی نیست.
اگر این مورد همراه با بی اشتهایی و تغییر رنگ و گوشه گیری ماهی باشد میتوان گفت احتمال هگزامیتا وجود دارد.
استفاده از hexa-ex و ترکیب ان با مترونیدازول هم موثر خواهد بود.موفق باشید.

peymansh
20 February 2008, 04:02 PM
ممنون جناب محسنی
بی اشتهایی که هست -و این رو هم بگم که اول یکی از ماهی هام اینجوری بود ولی الان 2/3 تا دیگه هم گرفتن

وهر وقت از مترانیدازول استفاده کردم به مقدار کمی مدفوعشون بهتر شده
آیا هگزاست ؟ از هگزا اکس بخرم ؟

Romans
20 February 2008, 04:11 PM
ممنون جناب محسنی
بی اشتهایی که هست -و این رو هم بگم که اول یکی از ماهی هام اینجوری بود ولی الان 2/3 تا دیگه هم گرفتن

وهر وقت از مترانیدازول استفاده کردم به مقدار کمی مدفوعشون بهتر شده
آیا هگزاست ؟ از هگزا اکس بخرم ؟

سلام
قرصهای hexa-ex موجود در بازار تاریخ گذشته است مگر اینکه سری جدید انرا وارد کرده باشند ولی با این حال باز هم تاثیر خود را دارند .به همین خاطر اگر از این دارو استفاده کردین دوز انرا دو برابر کنید یعنی 2 قرص برای 50 لیتر.
یا میتوانید یک قرص hexa و یک قرص مترونیدازول را با هم برای 50 لیتر اب استفاده کنید.
فقط فراموش نکنید این درمان را حتمن در تانک قرنطینه انجام دهید.موفق باشید.

dj_metal_666
22 February 2008, 06:32 PM
سلام
دوستان عزیز من امروز روی باله های جفت سورم هایم را نگاه کردم نقطه های سفید رنگی هست روی اسکار های سفیدم نیز از این نقاط روی دمهایشان هست خیلی کم (2 یا 3 تا) ایا این موضوع مهم است ؟ درمانش پطور هست؟
1 . سیکل اب تمام نشده بود انداختم!(الان البته تمام شده چون 1 ماه است)
2 . 3 قاشق غذا خوری نمک اضافه کرده بودم
3 . تانک 140 لیتر است
4 . هر 2 یا 3 روز اب را سیفون می کنم و اب بدون کلر اضافه می کنم.
5 . دمای اب بین 28 و 29 است.
6 . کل ماهی هایم 17 عدد است 2 سورم 3 شارک 4 اسکار 2 کت فیش 5 تایگر 1 نایف (اندازه اسکارها با بالهایشان 6 یا 7 سانت و سورمها 5 تا 6 سانت)

دوستان لطفا زود تر راهنمایی بفرمایند چون احساس می کنم که دانه های سفید روی سورم بیشتر داره میشه در ضمن اصلاح کنم روی اسکارها دانه سفید نیست روی تایگرهاست البته روی 2 تا از انها! و بنده قرنتینه ندارم!متشکرم

blacksword
23 February 2008, 10:35 AM
سلام به همه دوستان
من مدتی هست که اکواریوم گرفتم و یه سری اطلاعات مختصر از چندتا سایت یاد گرفتم ولی خوب کامل نیست آکواریوم من حدود 130 لیتر حجم داره و در ابتدا هم چون نمیدونستم سیکل ازت رو طی نکرده و حدود 2 هفته میگذره(ابته 1 ماه گرفتم ولی به دلیل اینکه نمیدونستم آب رو عوض کردم و خیلی بد شد!!!!) فقط 48 ساعت پس از راه اندازی اکواریوم ماهی بهش اضافه کردم دمای اکواریوم حدود 29 هست امروز متوجه شدم تایگرام یه سری دونه سفید خیلی کوچیک رو بدنشونه البته فکر کنم قبلا هم بود اول فکر کردم سفیدک ولی ماهی اصلا خودشو به درو دیوار یا کف نمیمالونه تنها حالت غیر عادی انگار کدر شده و عمودی شنا میکنه یعنی کله سمت پایین و دم هوا لطفا یه راهنمایی کنین در ضمن بعضی از داروهایی که میگین نمیدونم کجا دارن اینم یه راهنمایی کنین در ضمن فردا تانک قرنطینم حاضر میشه لازم که واسه اونم وسایل جدید بگیرم؟ کلا یه کمکی کنین

Romans
23 February 2008, 11:11 AM
سلام به همه دوستان
من مدتی هست که اکواریوم گرفتم و یه سری اطلاعات مختصر از چندتا سایت یاد گرفتم ولی خوب کامل نیست آکواریوم من حدود 130 لیتر حجم داره و در ابتدا هم چون نمیدونستم سیکل ازت رو طی نکرده و حدود 2 هفته میگذره(ابته 1 ماه گرفتم ولی به دلیل اینکه نمیدونستم آب رو عوض کردم و خیلی بد شد!!!!) فقط 48 ساعت پس از راه اندازی اکواریوم ماهی بهش اضافه کردم دمای اکواریوم حدود 29 هست امروز متوجه شدم تایگرام یه سری دونه سفید خیلی کوچیک رو بدنشونه البته فکر کنم قبلا هم بود اول فکر کردم سفیدک ولی ماهی اصلا خودشو به درو دیوار یا کف نمیمالونه تنها حالت غیر عادی انگار کدر شده و عمودی شنا میکنه یعنی کله سمت پایین و دم هوا لطفا یه راهنمایی کنین در ضمن بعضی از داروهایی که میگین نمیدونم کجا دارن اینم یه راهنمایی کنین در ضمن فردا تانک قرنطینم حاضر میشه لازم که واسه اونم وسایل جدید بگیرم؟ کلا یه کمکی کنین

سلام
خوش امدین دوست عزیز
این ماهی شما به احتمال زیاد دچار مسمومیت شده.
به مقدار نیم تا یک گرم نمک به ازای هر لیتر اب اضافه کنید و هر روز 10 درصد ابرا سیفون کنید.

blacksword
23 February 2008, 12:58 PM
خیلی ممنون از کمکتون البته قبلا این کارو کرده بودم یعنی هفته پیش نمک اضافه کردم ولی فراموش کردم ذکر کنم در ضمن یه ماهی زردم دارم اسمشو نمیدونم ولی همونایی که بزرگ میشن 7 رنگ میشن کمی گوشه گیر شده نشانه مریضی خاصی درش ندیدم ولی حدس میزنم از کامل نشدن سیکل ازت یا سنگین شدن آب امروز آب رو نا 1/4 عوض کردم لطفا اینم یه راهنمایی کنین

Romans
23 February 2008, 01:56 PM
خیلی ممنون از کمکتون البته قبلا این کارو کرده بودم یعنی هفته پیش نمک اضافه کردم ولی فراموش کردم ذکر کنم در ضمن یه ماهی زردم دارم اسمشو نمیدونم ولی همونایی که بزرگ میشن 7 رنگ میشن کمی گوشه گیر شده نشانه مریضی خاصی درش ندیدم ولی حدس میزنم از کامل نشدن سیکل ازت یا سنگین شدن آب امروز آب رو نا 1/4 عوض کردم لطفا اینم یه راهنمایی کنین

به همان روش که عرض کردم عمل کنید مشکل برطرف میشود.
فقط باید بین 7 تا 10 روز این روش را ادامه دهید.موفق باشید.

blacksword
24 February 2008, 02:42 PM
سلام محسنی جان ممنون از کمکتون یکی از ماهیای تایگرم که خیلی کوچیکه دم خوره گرفت گذاشتمش تو یه آکواریوم قرنطینه که 7 لیتر حجم داشت بعد توش داروی تتراسیکلین ریختم امروز که بهش سر زدم دیدم آبشش هاش حرکت میکنه ولی باله و دمش انگار خشک شده و با جریان آب حرکت میکرد البته از آب خود آکواریوم استفاده کردم دیشبم یه هو بخاری آکواریوم شکست و دماش پایین اومد به نظر شما به خاطر دز بالای دارو بود یا دمای آب بالاخره یه تجربست مرسی

Al3l3@S@li
25 February 2008, 12:54 AM
هفت ليتر ،تانك قرنطينه؟؟؟
اگه اينطور بوده كه شما ماهي رو به انفرادي بردين نه قرنطينه.تازه بخاري هم كه اونطور...
حداقل حجم حدود 30 ليتري بايد باشه.

dj_metal_666
26 February 2008, 01:44 AM
غرض از مزاحمت
من یک جفت ماهی اسمش رو دقیقا نمی دونم سیچلاید راه راه است باید اسمش زندانی باشه !(از اسکارام کوچیکترند حدودا یکیش 5 سانت و دیگری کوچیک تر که حتی اسکار ها هم ازش می ترسند!) حالا اصل مطلب سفیدک ماهی هام خوب شده اما باله هاشون اسکارام ترک ترک شده یعنی از هم باز شده(باله های عقب) امشب هم که اومدم خونه یکی از اسکار سفیدام عمرش رو داده بود به ماهی های شما! که وقتی برق را روشن کردم سیچلایده داشت می خورد جسدش رو!!!
اسکار سفید دیگرم خیلی بیحاله و باله هایش همان طور است و بدنش نمی دونم چطور بگم مثل اینکه از زیر صورتی میزند. بعضی جاهاشم مثل رگه رگه های صورتی!
اب را هم هر 2 یا 3 روز 25% را سیفون میکنم.نمک هم که زدم قبلا دیگه!دمای اب هم 28 تا 29 درجه.
به نظر شما مشکل چیست چون کلا اسکارام بیحالند؟ممکنه سیچلایده کشته باشه اون رو ؟
ببخشید اینقدر طولانی شد عکسشم الان می گذارم
متشکرم

http://tinypic.info/files/fws1vcfffczbnogc8z0s_thumb.jpg (http://tinypic.info/viewer.php?file=fws1vcfffczbnogc8z0s.jpg)

اینم کل ماهی هایم البته نایف و شارک کرم و سیلور و سیاه و دو گربه ماهی دیده نیست!

http://tinypic.info/files/8sunysax6zrsompz5eom_thumb.jpg (http://tinypic.info/viewer.php?file=8sunysax6zrsompz5eom.jpg)

mehdimirbagheri
28 February 2008, 04:07 PM
سلام
من یک پنکوسی باله بلند خریدم حدودا 9 سانت وقتی خریدم چشاش سالم بود ولی فکر کنم یا ماهی زده به چشمش یا به درو دیوار زده و چشمش سفید رنگ و متورم شده میخواستم بدونم احتمال خوب شدن این ماهی هست لطفا راهنمایی کنید

mehdimirbagheri
29 February 2008, 08:37 PM
غرض از مزاحمت
من یک جفت ماهی اسمش رو دقیقا نمی دونم سیچلاید راه راه است باید اسمش زندانی باشه !(از اسکارام کوچیکترند حدودا یکیش 5 سانت و دیگری کوچیک تر که حتی اسکار ها هم ازش می ترسند!) حالا اصل مطلب سفیدک ماهی هام خوب شده اما باله هاشون اسکارام ترک ترک شده یعنی از هم باز شده(باله های عقب) امشب هم که اومدم خونه یکی از اسکار سفیدام عمرش رو داده بود به ماهی های شما! که وقتی برق را روشن کردم سیچلایده داشت می خورد جسدش رو!!!
اسکار سفید دیگرم خیلی بیحاله و باله هایش همان طور است و بدنش نمی دونم چطور بگم مثل اینکه از زیر صورتی میزند. بعضی جاهاشم مثل رگه رگه های صورتی!
اب را هم هر 2 یا 3 روز 25% را سیفون میکنم.نمک هم که زدم قبلا دیگه!دمای اب هم 28 تا 29 درجه.
به نظر شما مشکل چیست چون کلا اسکارام بیحالند؟ممکنه سیچلایده کشته باشه اون رو ؟
ببخشید اینقدر طولانی شد عکسشم الان می گذارم
متشکرم

http://tinypic.info/files/fws1vcfffczbnogc8z0s_thumb.jpg (http://tinypic.info/viewer.php?file=fws1vcfffczbnogc8z0s.jpg)

اینم کل ماهی هایم البته نایف و شارک کرم و سیلور و سیاه و دو گربه ماهی دیده نیست!

http://tinypic.info/files/8sunysax6zrsompz5eom_thumb.jpg (http://tinypic.info/viewer.php?file=8sunysax6zrsompz5eom.jpg)

چون باله های اسکارت تاز هم باز شدن نشانه کتک خوردنشه اگه خورده بشن بیماریه در ضمن سیچلاید زندانی رو وقتی با اسکار میندازی اسکاره باید ازش خیلی بزرکتر باشه تجربه هم به من ثابت کرده زندانی اسکار قرمز مسی و آلبینو را زیاد می زنه ولی سلطنتی رو کاری نداره. تعویض آبتم زود به زود انجام میدی هر 2 هفته یا ماهی یک بار فکر کنم کافیه بکاتر صیفون زود به زودت امکان داره اسکارات چون شرایط آبشون تند تند عوض میشه قهر کنن و کف آکواریوم بشینند و رنگشونم کمرنگتر بشه

mehdimirbagheri
29 February 2008, 08:43 PM
سلام
من یک پنکوسی باله بلند خریدم حدودا 9 سانت وقتی خریدم چشاش سالم بود ولی فکر کنم یا ماهی زده به چشمش یا به درو دیوار زده و چشمش سفید رنگ و متورم شده میخواستم بدونم احتمال خوب شدن این ماهی هست لطفا راهنمایی کنید
جواب سوالمو فهمیدم ولی مینویسم شاید به درد کسی بخوره.
وقتی پنکوسی آب به آب میشه امکان دهره این مشکل براش پیش بیاد در این موارد چشمش سفید رنگ میشه و متورم میشه و اگه زود به دادش نرسی چشماش میترکن و دیگه خوب نمیشه.
درمانش به این صورته که قسمتی از آب آکواریوم را سیفون میکنیم و سپس داروی ضد عفونی به صورت غلیظ میزنیم بعد از چند روز خوب میشه.

bbkyawho
2 March 2008, 12:03 AM
سلام به تمام دوستان
من 1 ماکرو نارنجی دارم که کم لاغر شده و حالت خمیدگی به خود گرفته و وقتی غذا می خوره و غذا در دهان داره به شدت مثل فرفره به دور خود می چرخد .
ممنون از دوستانی که راهنمایی کنند و علت بیماری و درمان رو بیان کنند .

aydin606
3 March 2008, 12:01 PM
سلام دوستان

نمي دونم چرا پستهام پاك شدند. !! يكي از ديسكسهاي قرمز يكي از دوستانم كه از نوع Royal Red هست مشكل پيدا كرده و در روي پوستش در ابتدا لكه هاي قرمز رنگي مثل جوش در اومد ولي امروز مي گفت الان لكه ها سياه شدند. تقريبا 3 اينچي هست و سرحال و سالمه و غذا هم مي خوره. در يك گروه 5 تائي نگهداري مي شه. تانكش 1 متري و تمام تجهيزات هم نرمال كار مي كنند. DH آب حدود 6 و PH هم بين 6 تا 7 هست ، فقط آب تانكش رو بخاطر جابجائي ناچاراً عوض كرده بود ولي با رعايت سيكل تانك مجددا ماهي هارو به آب انداخت كه بعد از اون اين مشكل ايجاد شده؟ چون همه ديسكسهاش رو با هم نگه مي داره فكر نكم مشكل از جابجائي كردن باشه چون ماهيهاي ديگش سالمند و خوب شنا مي كنند. لطفا راهنمائي كنيد تا مشكل بيشتري پيش نياد؟

متشكرم

aydin606
3 March 2008, 02:34 PM
سلام

براي ضدعفوني كردن تانك قرنطينه از متيلن بلو استفاده مي كنم. تازگي متوجه شدم كه رنگ ايرانيها پايداريشون بيشتر شده و با ذغال هم از بين نميره و زياد مورد اطمينان نيست. مي خوام خودم از فروشگاه هاي مواد شيميايي تهيه كنم. چطوري و با چه دزي و چه ماركي رو پيشنهاد مي كنيد تا تهيه كنم؟ البته فروشنده مارك مرك آلمان رو پيشنهاد داد ولي آيا از تمام اونها ميشه در آكواريوم استفاده كرد يا باهم تفاوت مي كنند؟ اميدوارم كه پستم رو در جاي اشتباهي مطرح نكرده باشم.

متشكرم

Romans
3 March 2008, 03:05 PM
سلام

براي ضدعفوني كردن تانك قرنطينه از متيلن بلو استفاده مي كنم. تازگي متوجه شدم كه رنگ ايرانيها پايداريشون بيشتر شده و با ذغال هم از بين نميره و زياد مورد اطمينان نيست. مي خوام خودم از فروشگاه هاي مواد شيميايي تهيه كنم. چطوري و با چه دزي و چه ماركي رو پيشنهاد مي كنيد تا تهيه كنم؟ البته فروشنده مارك مرك آلمان رو پيشنهاد داد ولي آيا از تمام اونها ميشه در آكواريوم استفاده كرد يا باهم تفاوت مي كنند؟ اميدوارم كه پستم رو در جاي اشتباهي مطرح نكرده باشم.

متشكرم

سلام
بهترین مارک متیلن بلو مرک المان میباشد که به راحتی میتوانید از ان در اکواریوم استفاده کنید.
طرز تهیه ان هم :یک گرم از پودر را در یک لیتر اب مقطر حل کنید و به ازای هر لیتر اب اکواریوم یک قطره از محلول فوق اضافه کنید.موفق باشید.

persiandiscus
5 March 2008, 03:19 PM
با سلام دوستان
دیروز یک دیسکس خیلی بزرگ گرفتم اما مریض!!! جون ارزون گرفتم شاید تونستم خوبش کنم...
مشکلی که داره ابشوشاش خیلی سریع باز و بسته میشه یعنی تنفسش زیاده...
بعد زیر ابشش هاش دو طرفش یه پره نازک سفید هست!!
فعلا تو قرنطینه با جنرال تونیک داره سر میکنه کرم منجمدم خوب داره میخوره رنگشم خوبه بالهاشم بازه ولی یه کمکی دم خورم داره...
حالا شما جه دارویی رو برای این ناراحتی ابششی پیشنهاد میکنین؟
با تشکر

B@B@K
5 March 2008, 03:22 PM
با سلام دوستان
دیروز یک دیسکس خیلی بزرگ گرفتم اما مریض!!! جون ارزون گرفتم شاید تونستم خوبش کنم...
مشکلی که داره ابشوشاش خیلی سریع باز و بسته میشه یعنی تنفسش زیاده...
بعد زیر ابشش هاش دو طرفش یه پره نازک سفید هست!!
فعلا تو قرنطینه با جنرال تونیک داره سر میکنه کرم منجمدم خوب داره میخوره رنگشم خوبه بالهاشم بازه ولی یه کمکی دم خورم داره...
حالا شما جه دارویی رو برای این ناراحتی ابششی پیشنهاد میکنین؟
با تشکر
سلام از كپسول كلرامفنيكل استفاده كن .
راستي از كجا خريديد؟

JBF
5 March 2008, 03:25 PM
بنظر من استفاده از جنرال تونيك كار خوبيه ولي از دادن كرم خوني منجمد به خورد اين حيوون زبون بسته خودداري كن چون اينقدر مريضي داره كه ديگه احتياجي به هگزاميتا نداره .:icon_arro پس لطفاً رژيم غذائيش رو اصلاح كن تا دوره درمان رو سريعتر و راحت تر طي كني.
با آرزوي موفقيت

rezadiscus
5 March 2008, 05:00 PM
سلام آقا حجم تانک ما 70 هست سیکل شده تاریخ آخرین سیفون حدود 2 هفته پیش بوده
ماهیایی که نگه میدارم سورم پرت دالر هست سورم بزگم کج میشه؟
مشکلش چیه؟درمانش چیه؟
تشکر وعید مبارک.

majidmbm
5 March 2008, 07:06 PM
باسلام خدمت جناب اقای مخسنی عزیز:
چند روزی هست که داخل تانک من یک سری موجودات ریز در حال حرکتن اندازه اونها خیلی کوچیکه و به سختی میشه اونارو دیداگر لطف کنید راهنمایی کنید وبگید اونا چی هستن وآیا ضرری دارن یا نه خیلی کمک کردین. ضمنا مشخصات تانک من اینه:
تانک 200 لیتری نوع و تعداد ماهیها ، 2 پنکوسی باله بلند 2 اسکار 1 لجنخوار و 1 پنکوسی گیاه خوار این موجوداتی هم که خدمتتون ارض کردم کرمی شکل نیستن تقریبا مثل پشه هستن.
با تشکر از شما

persiandiscus
5 March 2008, 09:01 PM
سلام از كپسول كلرامفنيكل استفاده كن .
راستي از كجا خريديد؟
مرسی
یک کپسول برای 50 لیتر؟ با جنرال تونیک مشکلی ایجاد نمی کنه؟
دیسکسم از فروشگاه بالایی پرشین 100 متر بالاترش گرفتم(شریعتی) واقعا غولییه انشا.. خوب شه...
مرجانم سر زدم دیسکسای خوبی داشت اما خیلی دوره... اتفاقا شما رو هم میشناخت :icon_cool

payam payami
6 March 2008, 10:13 AM
سلام دوستان
من دوستي دارم كه يك اكواريوم 200 ليتري داره ماهي هاش 2 پنگونسي باله لند 25 سانتي دو عدد سر ماري 20 سانتي دو عدد بلك گوست 25 سانتي دو عدد پرت و يك عدد كله صوصماري و بلاخره 1 عدد گرين تيرور و دو لجن خوار بزرگ
ايشان خيلي به سيفون آب اعتقاد نداره و هر از گاهي آب را تا ميزان 80 يا 100 در صد عوض ميكنه پس از كلي مشاجره متقاعد شده كه فيلتر را هم زمان تميز نكند و اب را هم كلي عوض نكند .
الان ماهي گرين تيرورش قسمتي از فلس اش كنده شده البته مهاجم ترين ماهيش هم همينه بعيد ميدانيم كسي زده باشش
ممكنه كمك كنيد كه اين علامت چه بيماري ميباشد و راه درمان چيه؟

Romans
6 March 2008, 10:29 AM
چند روزی هست که داخل تانک من یک سری موجودات ریز در حال حرکتن اندازه اونها خیلی کوچیکه و به سختی میشه اونارو دیداگر لطف کنید راهنمایی کنید وبگید اونا چی هستن وآیا ضرری دارن یا نه خیلی کمک کردین. ضمنا مشخصات تانک من اینه:
تانک 200 لیتری نوع و تعداد ماهیها ، 2 پنکوسی باله بلند 2 اسکار 1 لجنخوار و 1 پنکوسی گیاه خوار این موجوداتی هم که خدمتتون ارض کردم کرمی شکل نیستن تقریبا مثل پشه هستن.
با تشکر از شما

سلام
منظور شما از اینکه شبیه پشه هستند چیست؟ یعنی در اب شناور هستند و حرکت میکنند؟
شرایط اب و اکواریوم و نوع تغذیه و فیلترینگ انرا توضیح دهید.
اگر امکان داره یک عکس هم از این موجودات ارسال کنید.

Romans
6 March 2008, 10:44 AM
مرسی
یک کپسول برای 50 لیتر؟ با جنرال تونیک مشکلی ایجاد نمی کنه؟
دیسکسم از فروشگاه بالایی پرشین 100 متر بالاترش گرفتم(شریعتی) واقعا غولییه انشا.. خوب شه...
مرجانم سر زدم دیسکسای خوبی داشت اما خیلی دوره... اتفاقا شما رو هم میشناخت :icon_cool

سلام
شما برای هر 50 لیتر از یک کپسول 250 استفاده کنید و استفاده همزمان با جنرال تونیک مشکلی ایجاد نمیکند.
فقط توجه داشته باشید بعد از 3 روز 40 تا 50 درصد ابرا سیفون کنید و در صورت نیاز دوز دارو را تکرار کنید .

AceX
6 March 2008, 01:46 PM
سلام
يکي از black widow هاي من سمت راست بدنش يک سري نقطه(لک) هاي سياه و سمت راست لبش هم يک خط سياه ظاهر شده.
در اين سايت هم مشابه اين بيماري گزارش شده:
http://www.fbas.co.uk/ASK3.html

و نوشته که درمان خاصي براش موجود نيست.
خواستم بدونم دوستان چيزي ميدونن؟؟
اين هم عکسي نه چندان واضخ:
http://i26.tinypic.com/ams6xw.jpg

n@vid
8 March 2008, 01:55 PM
با سلام خدمت دوستان
من 9 روز پيش 8 عدد ديسكس لئوپارد به همراه چند تا گلدن خريدم. ديسكس هاي لئوپارد بعد از 3 روز به قول معروف سياه كردند.دو دوره درمان مترونيدازول و تتراسايكلين به همراه سيفون منظم براي حفظ كيفيت آب در حد مناسب انجام دادم.بعد از گذشت 9 روز لئوپاردها براي غذا بالا مي آيند و تغذيه مي كنند(البته كمي ضعيف شده اند) ولي همچنان سياه هستند.ديسكس هاي گلدن كه همراه لئوپاردها نگهداري ميشن كاملا سرحال و بدون استرس بوده به خوبي غذا مي خورند. در مورد لئوپاردها واقعاً گيج شدم و نميدونم چه كار بكنم چون سياه بودنشون بيش از حد معمول طول كشيده.لطفا راهنمايي بفرماييد.

blacksword
8 March 2008, 02:27 PM
سلام به همه میبخشید الان از دیروز تا حالا ماهی شارکم بیحال یک گوشه میمونه و حرکت نمیکنه و روی دمشم نشانه های رنگ پریدگی به صورت نا منظم مشاهده میشه به نظر شما چش شده؟؟؟

dj_metal_666
9 March 2008, 12:47 AM
سلام دوستان عزیز
من یک سوال داشتم!
ایا هم مانند نمک که مقداری در تانک همیشه باید باشد! ایا باید متیلن بلو هم در تانک باشد؟چون من در بعضی جاها خوانده بودم! اگر باید باشد چه مقدار ؟و ایا مثل بعضی از دارو های شیمیایی سمی نیست؟

Romans
9 March 2008, 10:11 AM
سلام دوستان عزیز
من یک سوال داشتم!
ایا هم مانند نمک که مقداری در تانک همیشه باید باشد! ایا باید متیلن بلو هم در تانک باشد؟چون من در بعضی جاها خوانده بودم! اگر باید باشد چه مقدار ؟و ایا مثل بعضی از دارو های شیمیایی سمی نیست؟

سلام
اضافه کردن نمک به اب همیشگی و الزامی نیست و فقط در شرایط خاص باید از ان استفاده کرد.
متیلن بلو هم جهت ضدعفونی استفاده میشود و اگر با دوز مناسب مصرف شود هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد.موفق باشید.

capitan2406
10 March 2008, 05:20 PM
با سلام من به دلیل وجود بیماری سفیدک در تانک اصلی از داروی ضد سفیدک استفاده کردم فقط یه مشکل هست اونم اینه مقداری از سنگای روشنه تانکم آبی شدن واسه تمیزکردنشون چیکار کنم ؟

persiandiscus
11 March 2008, 02:46 AM
با سلام من به دلیل وجود بیماری سفیدک در تانک اصلی از داروی ضد سفیدک استفاده کردم فقط یه مشکل هست اونم اینه مقداری از سنگای روشنه تانکم آبی شدن واسه تمیزکردنشون چیکار کنم ؟
سلام
این کارو باید تو تانک قرنطینه انجام میدادی اما بعد مدتی اگر بتونی تحمل کنی رنگ ابی کم کم میره...
میتونی بیرونم بیاریشونو با وایتکس تمیز کنی و بعدم افتاب و استفاده ولی این کارو توصیه نمی کنم

persiandiscus
11 March 2008, 02:53 AM
با سلام
دوستان این دیسکسی که گرفته بودم رو به بهبوده اما مشکلش توی خوردن غذاست یعنی انگار جشماش خوب نمی بینه و خیلی سخت غذا رو شکار میکنه ...(انرزی زیادی برای خوردن غذا صرف میکنه هی نوک میزنه تا غذا رو بخوره)
جشماشم به هیج عنوان سفید یا تار هم نیست!!
مشکل از جی میتونه باشه!؟
با تشکر

Romans
11 March 2008, 09:12 AM
با سلام
دوستان این دیسکسی که گرفته بودم رو به بهبوده اما مشکلش توی خوردن غذاست یعنی انگار جشماش خوب نمی بینه و خیلی سخت غذا رو شکار میکنه ...(انرزی زیادی برای خوردن غذا صرف میکنه هی نوک میزنه تا غذا رو بخوره)
جشماشم به هیج عنوان سفید یا تار هم نیست!!
مشکل از جی میتونه باشه!؟
با تشکر

سلام
معمولن ماهی بعد از یک دوره درمان و پس از ان ضعیف میشود و به همین خاطر برای خوردن غذا کمی با مشکل روبروی میشود که با گذشت زمان و تقویت ان این مورد برطرف خواهد شد.

capitan2406
11 March 2008, 03:18 PM
با سلام : من سه روز پیش متوجه شدم که ماهی هام سفیدک گرفتن از سه روزه پیش درمان رو شروع کردم یعنی به ازای 40 لیتر آب آکواریوم یک قاشق چایخوری نمک اضافه کردم و دما رو روی 32 نگه داشتم و داروی ضد سفیدک هم اضافه کردم ولی امروز متوجه شدم که بیماری روی سوروم ها به طرز شدیدی پیشرفت کرده به طوریکه دم و باله ها کاملا سفیدک گذاشته خواهشا تا تلفات ندادم راهنمایی بفرمائید ؟

Unknown97
11 March 2008, 04:14 PM
داروي ضد سفيدكي در بازار موچوده متيلن بلو هست. شما از همون نمك خالي استفاده مي كرديد بهتر بود. به ازاي هر ليتر آب 0.6 گرم نمك و 2 روز بعد دوباره همين دوز كه ميشه 1.2 گرم در ليتر و دوباره 2 روز بعد 0.8 ديگر. بگذاريد ماهيتون البته كت و ماهي هاي حساس به نمك رو بايد برداريد حدود 10 روز در اين دوز با همان دماي 32 درجه بمانند. بعد از 10 روز دوز نمك رو با سيفون روزانه 20 درصد كم كنيد ولي دما رو پائين نياريد. اگر آكريفلاوين دم دست داريد مي تونيد به جاي نمك و متيلن بلو از اون استفاده كنيد.

saeed71
11 March 2008, 04:52 PM
با سلام.
يه سوال؟
بيماري بيرون زدگي چشم درمان داره؟
من يه دم شمشيري مبتلا به اين بيماري دارم.فعلا از بقيه ي ماهي ها جداش كردم.

Romans
11 March 2008, 05:01 PM
با سلام.
يه سوال؟
بيماري بيرون زدگي چشم درمان داره؟
من يه دم شمشيري مبتلا به اين بيماري دارم.فعلا از بقيه ي ماهي ها جداش كردم.

سلام
اگر تشخیص و درمان این بیماری به موقع باشد امکان بهبودی هست ولی در مراحل پیشرفته در اکثر مواقع ماهی چشم خود را از دست میدهد.

capitan2406
11 March 2008, 05:10 PM
داروي ضد سفيدكي در بازار موچوده متيلن بلو هست. شما از همون نمك خالي استفاده مي كرديد بهتر بود. به ازاي هر ليتر آب 0.6 گرم نمك و 2 روز بعد دوباره همين دوز كه ميشه 1.2 گرم در ليتر و دوباره 2 روز بعد 0.8 ديگر. بگذاريد ماهيتون البته كت و ماهي هاي حساس به نمك رو بايد برداريد حدود 10 روز در اين دوز با همان دماي 32 درجه بمانند. بعد از 10 روز دوز نمك رو با سيفون روزانه 20 درصد كم كنيد ولي دما رو پائين نياريد. اگر آكريفلاوين دم دست داريد مي تونيد به جاي نمك و متيلن بلو از اون استفاده كنيد.

ممنون از راهنمایتون . در ضمن میتونم از داروهای ضد سفیدک سرا یا تترا استفاده کنم البته تو تانکه اصلی ؟ برا سیکل ضرر نداره ؟ آکری فلاوین رو آز کجا میتونم تهیه کنم ؟

mehdimirbagheri
11 March 2008, 11:30 PM
سلام من هم فلاورم و هم گلد تری ماکوم که هردو بزرگن لب بالاشون جولو اومده و تکون نمی خوره آیا مریضیه یا بر اثر دوا فکشون در رفته لطفا راهنماییم کنید

Unknown97
12 March 2008, 01:45 AM
به احتمال زياد بر اثر دعوا اينجوري شدند.

من با سرا و تترا كار نكردم و بايد باقي دوستان جواب شما را بدهند. آكري فلاوين رو هم بايد از لوازم آزمايشگاهي ها بپرسي. تو ناصر خسرو كه فقط يك مغازه داره كه اونم هندي هست ولي من براي يك سري از ماهي هاي وارداتي كه خريده بودم امتحان كردم خيلي خوب بعضي از انگل هاي پوستي و آبششي را از بين ميبره.

dj_metal_666
12 March 2008, 06:10 PM
سلام
روی سر یکی از اسکارهام(مشکی) که خیلی هم داره رشد میکنه و غذا هم خیلی خوب میخوره مثل پوسته پوسته شدن یا مثل پولک سفید شده! این مشکل از چی هست؟ دمای اب هم 29 تا 30 درجه . نمک هم یک ماه پیش به مقدار لازم اضافه کردم. در ضمن غذا که میخورند کف اب به حالت کج قرار میگیرند و بعد از مدتی باز خوب میشوند!
B@B@K
12 March 2008, 07:57 PM
سلام
روی سر یکی از اسکارهام(مشکی) که خیلی هم داره رشد میکنه و غذا هم خیلی خوب میخوره مثل پوسته پوسته شدن یا مثل پولک سفید شده! این مشکل از چی هست؟ دمای اب هم 29 تا 30 درجه . نمک هم یک ماه پیش به مقدار لازم اضافه کردم. در ضمن غذا که میخورند کف اب به حالت کج قرار میگیرند و بعد از مدتی باز خوب میشوند!
سلام احتمال 99%ماهي شما به بيماريhole-in-headمبتلا شده
درمان :مترونيدازول و تغذيه عالي +ويتامين

goodbay-jojo
13 March 2008, 02:21 AM
سلام احتمال 99%ماهي شما به بيماريhole-in-headمبتلا شده
درمان :مترونيدازول و تغذيه آلي +ويتامين
سلام
آقا بابک ، اسم این بیماری نشون میده که باعث ایجاد حفر روی سر میشه . آیا پوسته شدن پولک روی سر هم ناشی از بیماری سوراخ سر هست ؟ چون من تصور دیگری از این بیماری داشتم ممنون میشم پاسخ بدین .
موفق باشید .

dj_metal_666
13 March 2008, 02:40 AM
سلام
با توجه به راهنمایی شما که باز هم تشکر می کنم.
اما چه نوع مگر باید تغذیه کرد؟ من انواع غذا را می دهم(لوفاک - بیومار - کرم خونی خشک و منجمد - ردپروت - کلیکا - پولکی - کاهو - دل گاو و اسفناج ) دیگر کافی نیست؟ راستی از صبح کمی متیلن بلو مرک اضافه کردم که احساس میکنم داره بهتر میشه یا حد اقل پیشرفت نکرده. به نظر شما در غذا دادنم ایراد است ؟ دارو که استفاده کرد مفید است؟(در ضمن یک سری غذاها را یکی از اساتید سایت گفتند که بنده دارم کم کم قطع میکنم نظر شما دوستان چیست؟)

B@B@K
13 March 2008, 02:31 PM
سلام
آقا بابک ، اسم این بیماری نشون میده که باعث ایجاد حفر روی سر میشه . آیا پوسته شدن پولک روی سر هم ناشی از بیماری سوراخ سر هست ؟ چون من تصور دیگری از این بیماری داشتم ممنون میشم پاسخ بدین .
موفق باشید .
سلام من نظرم را گفتم حالا تصميم با خود شماست شما هم نظرتان را بگوييد تا منهم استفاده كنم

B@B@K
13 March 2008, 02:43 PM
سلام
با توجه به راهنمایی شما که باز هم تشکر می کنم.
اما چه نوع مگر باید تغذیه کرد؟ من انواع غذا را می دهم(لوفاک - بیومار - کرم خونی خشک و منجمد - ردپروت - کلیکا - پولکی - کاهو - دل گاو و اسفناج ) دیگر کافی نیست؟ راستی از صبح کمی متیلن بلو مرک اضافه کردم که احساس میکنم داره بهتر میشه یا حد اقل پیشرفت نکرده. به نظر شما در غذا دادنم ایراد است ؟ دارو که استفاده کرد مفید است؟(در ضمن یک سری غذاها را یکی از اساتید سایت گفتند که بنده دارم کم کم قطع میکنم نظر شما دوستان چیست؟)

منظور من عكس بالايي هست آيا بيماري شما همينه؟هم ديسكس و هم اسكار به اين بيماري مبتلا ميشوند

http://i26.tinypic.com/kdo3du.jpg

http://i26.tinypic.com/kdo3du.jpg
عكس اول :حفره ها تبديل به اين لكه هاي در حال پوسيدن ميشوند عكس از بروشور sera

goodbay-jojo
13 March 2008, 03:10 PM
سلام من نظرم را گفتم حالا تصميم با خود شماست شما هم نظرتان را بگوييد تا منهم استفاده كنم
سلام
یا من درست سئوالم رو مطرح نکردم یا اینکه شما متوجه منظورم من نشدی . چون تصور من از بیماری سوراخ سر ، فقط ایجاد حفره روی سر است ، با توجه به اینکه شما رو باتجربه و پیش کسوت میدونم ، سئوال کردم که آیا این بیماری باعث پوسیدگی در پولک یا روی سر ماهی هم میشه یا نه ؟ ممنون از توجهتون .
موفق باشید.

B@B@K
13 March 2008, 08:24 PM
سلام
یا من درست سئوالم رو مطرح نکردم یا اینکه شما متوجه منظورم من نشدی . چون تصور من از بیماری سوراخ سر ، فقط ایجاد حفره روی سر است ، با توجه به اینکه شما رو باتجربه و پیش کسوت میدونم ، سئوال کردم که آیا این بیماری باعث پوسیدگی در پولک یا روی سر ماهی هم میشه یا نه ؟ ممنون از توجهتون .
موفق باشید.

سلام سن كه ميره بالا باعث ميشه منظور شما دوستان را متوجه نشوم:icon_arro من اين بيماري را روي پيشاني اون ديده ام ولي روي پولك را نميدونم ولي شايد مشكل اين دوستمون درگيري بين ماهي يا برخورد با اشياء باشه بهر حال اين بيماري سر و پيشاني را در گير ميكنه:icon_exclيعني بعد از مدتي انگار كه پيشوني حالت پوسيدگي پيدا ميكنه و توي كتابها نوشته اكثرا از تغذيه بد و شرايط بد نگهداري بوجود مياد ولي علاوه بر مترونيدازول sera محصولsera baktopur directياsera bakto tabsرا پيشنهاد كرده يا hexa-ex tetra

0072000
14 March 2008, 09:55 AM
سلام
من حدود یک ماهی میشه اکواریوم گرفتم ویه تازه کارم اطلاعات زیادی از سایت شما یاد گرفتم سایت خیلی خوبیه
چند تا سوال هم دارم اگه راهنمایی بفرمایید ممنونم
من 16تا ماهی گلد فیش توی یه تانک 50لیتری دارم
روی بدن یکی دوتا شون لکه های سفید زده علتش رو از فروشنده ماهی سوال کردم به من گفت اونا قارچند و باید اونا رو بکنی البته این لکه ها در بدنشون یاعث نمیشه که خودشونو به جایی بمالند و غذا خوردن و رفتارشون هم عادی
دوتا از ماهی هام هم چند روز پیش بی حال شدند و غذا نمی خوردند علامتی هم روی بدنشون نبود و بعد از چند روز مردند فروشنده ماهی گفت به علت دادن غذای زیاد به ماهی هاست
با تشکر

arashmax
14 March 2008, 04:59 PM
سلام
من حدود یک ماهی میشه اکواریوم گرفتم ویه تازه کارم اطلاعات زیادی از سایت شما یاد گرفتم سایت خیلی خوبیه
چند تا سوال هم دارم اگه راهنمایی بفرمایید ممنونم
من 16تا ماهی گلد فیش توی یه تانک 50لیتری دارم
روی بدن یکی دوتا شون لکه های سفید زده علتش رو از فروشنده ماهی سوال کردم به من گفت اونا قارچند و باید اونا رو بکنی البته این لکه ها در بدنشون یاعث نمیشه که خودشونو به جایی بمالند و غذا خوردن و رفتارشون هم عادی
دوتا از ماهی هام هم چند روز پیش بی حال شدند و غذا نمی خوردند علامتی هم روی بدنشون نبود و بعد از چند روز مردند فروشنده ماهی گفت به علت دادن غذای زیاد به ماهی هاست
با تشکر

با سلام
از داروی ضد قارچ و نمک ( یک گرم در لیتر ) استفاده کن
دما هم روی 29
ایشالا خوب میشن
ولی حواستو جمع کن بخاطر اینکه 16 تا ماهی برای 50 لیتر زیاد هست ممکنه کشکی پیش بیاد

0072000
15 March 2008, 04:47 PM
سلام
میشه بگین باید چند تا ماهی برای 50لیتر اب مناسب است
یه سوال دیگم داشتم یکی از گلد فیشام دیروز بعداظهر خوب بود طرفای غروب که به اونا سر زدم دیدم که از قسمت کمرش دولا شده و به پهلو وسط اکواریوم بی حال شناوره اول فکر کردم مرده ولی وقتی دقت کردم دیدم که هنوز نمرده
وقتی برای ماهیها غذا ریختم دیدم که داره غذا میخوره اما بعد یک ربعی دوباره همونطور شد ولی صبح دوباره حالش خوب شده بود
میشه لطفا بگید علتش چی بوده
درضمن نگفتین علت مردن اون دوتا ماهی براثر غذا خوردن زیاد بوده
و اون لکه های سفید رو میشه با دست از روی بدن ماهی کند یا نه
ببخشید سرتونو درد اوردم
با تشکر

Anoush
15 March 2008, 07:34 PM
سلام
میشه بگین باید چند تا ماهی برای 50لیتر اب مناسب است
یه سوال دیگم داشتم یکی از گلد فیشام دیروز بعداظهر خوب بود طرفای غروب که به اونا سر زدم دیدم که از قسمت کمرش دولا شده و به پهلو وسط اکواریوم بی حال شناوره اول فکر کردم مرده ولی وقتی دقت کردم دیدم که هنوز نمرده
وقتی برای ماهیها غذا ریختم دیدم که داره غذا میخوره اما بعد یک ربعی دوباره همونطور شد ولی صبح دوباره حالش خوب شده بود
میشه لطفا بگید علتش چی بوده
درضمن نگفتین علت مردن اون دوتا ماهی براثر غذا خوردن زیاد بوده
و اون لکه های سفید رو میشه با دست از روی بدن ماهی کند یا نه
ببخشید سرتونو درد اوردم
با تشکر

گفتگو هایی رو که مهم علامت گذاری شدند بخونید جوابتون رو میگیرید

aquarium
17 March 2008, 12:35 AM
سلام بر دوستان.
مشکل من سر حلزونه یه بار چند ماه پیش آکواریومم بالای هزاران حلزون افتاد تا جایی که کل آکواریوم را خالی و تزیینات قبلی دور انداختم که نکنه تخم حلزون هنوز مونده باشه و دوباره تزیینات جدید گرفتم . تا اینکه بعد از دوماه باز داره حلزون تولید میشه آیا دارویی یا ماهی بخصوصی هست که این حلزونهای مزاحم رو نابود کنه ؟ آکواریوم من 120*40*50 هست 240 لیتر و دو تا اسکات یکی اسکار و دو لجن خوار دارم . خوشحال میشم کمکم کنید و یه پیشنهاد به من بدید ؟ با تشکر

dj_metal_666
17 March 2008, 01:46 AM
سلام
لطفا کمک کنید!!!
طبق برسی هایی که کردم در این سایت و سایتهای دیگر سه داروی sera ektopur و sera baktopur و sera costapur بیشتر بیماری ها را در بر میگیرد ودرمان میکند! لطفا قیمت انها و نظرا بدهیدکه درست است؟ ! و مصرف اینها در تانک اصلی ایراد ندارد و سیکل را بهم نمی زند؟ (چون بنده قرنتینه ندارم)
مشکل اصلی من که خیلی نگرانم مدتی است که دو اسکار بنده که خیلی دوست دارمشون انتهای باله های انها از هم جدا میشود و باز خوب میشود و تازگی باله های جای ابشوش انها نصفیش از بین رفته و حالت سفید است جای از بین رفته!!! و من از خیلی مدت پیش دمای اب را روی 30 اورده ام و نمک هم اضافه کرده ام و مقداری هم متیلن بلو المانی اضافه کرده ام اما بهبودی که نبوده الان امروز یکیشان بد تر شده!
لطفا کمک کنید .

Anoush
17 March 2008, 03:28 PM
سلام
لطفا کمک کنید!!!
طبق برسی هایی که کردم در این سایت و سایتهای دیگر سه داروی sera ektopur و sera baktopur و sera costapur بیشتر بیماری ها را در بر میگیرد ودرمان میکند! لطفا قیمت انها و نظرا بدهیدکه درست است؟ ! و مصرف اینها در تانک اصلی ایراد ندارد و سیکل را بهم نمی زند؟ (چون بنده قرنتینه ندارم)
مشکل اصلی من که خیلی نگرانم مدتی است که دو اسکار بنده که خیلی دوست دارمشون انتهای باله های انها از هم جدا میشود و باز خوب میشود و تازگی باله های جای ابشوش انها نصفیش از بین رفته و حالت سفید است جای از بین رفته!!! و من از خیلی مدت پیش دمای اب را روی 30 اورده ام و نمک هم اضافه کرده ام و مقداری هم متیلن بلو المانی اضافه کرده ام اما بهبودی که نبوده الان امروز یکیشان بد تر شده!
لطفا کمک کنید .

با سلام

طبق معمول بدون اینکه پست اول این تاپیک رو خونده باشید صحبت از بیماری و دارو ها کردید که نمیشه درست راهنماییتون کرد.

در هر صورت خاصیت داروها و لیست بیماری های قابل درمان انها رو از هر بقالی میشه پرسید ولی چیزی رو که بدون دانستن اون نمیشه کمک کرد فاکتور های اب اکواریوم شماست.

لطف کنید میزان امونیاک نیتریت ونیترات همچنین پی اچ اب اکواریومتون رو اندازه بگیرید و ببینید که نرمال هست یا خیرو پست اول این تاپیک روهم مطالعه کنید و تا جائیکه میشه اطلاعات بدید.

بعد از دیدن نتایج فکر کنم خودتون هم بسادگی بفهمید ایراد کار کجاست. بیخود از دارو استفاده نکنید.

dj_metal_666
17 March 2008, 04:04 PM
سلام
سیکل تانکم طی شده الان حدود 2 ماه است تانک راه اندازی شده اما از روز دهم ماهی اضافه شد اما من تند به تند سیفون میکردم و نمک هم اضافه کردم! دما هم 30 است. من به غیر از اسکار 2 پرت و 2 سورم و 4 تایگر و 2 کت فیش و 1 سیلور شارک و 1 تایگر دم قرمز و نایف و 2 زندانی دارم . اخرین سیفون 3 روز پیش بود و اسکار هایم 6 یا 7 سانتی هستند و از لحاظ ظاهری به جز این مشکلی که گفتم مشکلی ندارند فقط یکی یا دو جا از پولکهایشان حالت ریختگی دارد.غذا خوب می خورند و شادابند. و کاری که همه ماهی هایم انجام می دهند هر چند وقت مثلا در 3 ساعت یک بار دهان خود را خیلی باز می کنند و به جلو مثل خمیازه کشیدن.
تشکر از راهنمایی های شما
(در ضمن بنده مطالعه کردم کل تاپیکها را. و این سوال را دوباره مطرح کردم چون به جواب درستی دست نیافتم! )(این دارو ها را هم به غیر از برای استفاده در صورت لزوم برای این بیماری جهت اگاهی می خواستم)

ABA198013
17 March 2008, 04:20 PM
سلام
سیکل تانکم طی شده الان حدود 2 ماه است تانک راه اندازی شده اما از روز دهم ماهی اضافه شد اما من تند به تند سیفون میکردم و نمک هم اضافه کردم! دما هم 30 است. من به غیر از اسکار 2 پرت و 2 سورم و 4 تایگر و 2 کت فیش و 1 سیلور شارک و 1 تایگر دم قرمز و نایف و 2 زندانی دارم . اخرین سیفون 3 روز پیش بود و اسکار هایم 6 یا 7 سانتی هستند و از لحاظ ظاهری به جز این مشکلی که گفتم مشکلی ندارند فقط یکی یا دو جا از پولکهایشان حالت ریختگی دارد.غذا خوب می خورند و شادابند. و کاری که همه ماهی هایم انجام می دهند هر چند وقت مثلا در 3 ساعت یک بار دهان خود را خیلی باز می کنند و به جلو مثل خمیازه کشیدن.
تشکر از راهنمایی های شما

این مواردی که شما بیان فرمودید دال بر مشکلی نیست . ریختگی پولک و ... هم به خاطر ضربه خوردن از ماهی های دیگه و یا برخورد با یک سری موانع کاملا طبیعی هست.
اسکار هم معمولا این کاری که شما می فرمایید رو ( باز کردن دهان هر از گاهی) انجام میده و این مورد هم طبیعیه.

اما در مورد پست قبلیتون و پاره شدن باله ها :
1- آیا تور تو آب کردین یا نه؟ ( ماهی تازه انتقال داده شده یا نه)زمانش رو بگید.

2- چه مدت این اتفاق رخ داده و آیا رو به وخامت یا بهبود؟

اگر اینطور که بوش میاد رو به بهبود هستند فقط کمی زمان.

dj_metal_666
17 March 2008, 04:26 PM
1 . نه تور داخل اب نکردم و حدودا 1.5 است داخل اب هستند و فقط این دو اسکار و البته یکی از اسکار هایم بالهایش طوری نشد اما انتهای بال در قسمت طرح مثل چشم یک لکه سفیدی مثل دو تا بلور نمک بهم چسبیده بود که الان خیلی کوچیک و کم شده.اما اسکار دیگر همچنان باله بغل ابشوش ان یکیش همان طور هست و دیروز باله دیگرش هم اینطور شده ولی خیلی کم.
2 . در یکی انها به نظرم بدتر داره میشه
(دارو هایی که نام بردم برای مواقع اضطراری کدام بهتر است خریداری شود مثل بسته بودن مغازه ها در عید و....)

ABA198013
17 March 2008, 04:31 PM
سلام بر دوستان.
مشکل من سر حلزونه یه بار چند ماه پیش آکواریومم بالای هزاران حلزون افتاد تا جایی که کل آکواریوم را خالی و تزیینات قبلی دور انداختم که نکنه تخم حلزون هنوز مونده باشه و دوباره تزیینات جدید گرفتم . تا اینکه بعد از دوماه باز داره حلزون تولید میشه آیا دارویی یا ماهی بخصوصی هست که این حلزونهای مزاحم رو نابود کنه ؟ آکواریوم من 120*40*50 هست 240 لیتر و دو تا اسکات یکی اسکار و دو لجن خوار دارم . خوشحال میشم کمکم کنید و یه پیشنهاد به من بدید ؟ با تشکر

شما به سایت قسمت حلزون و بی مهرگان مراجعه کن جواب می گیری

1 . نه تور داخل اب نکردم و حدودا 1.5 است داخل اب هستند و فقط این دو اسکار و البته یکی از اسکار هایم بالهایش طوری نشد اما انتهای بال در قسمت طرح مثل چشم یک لکه سفیدی مثل دو تا بلور نمک بهم چسبیده بود که الان خیلی کوچیک و کم شده.اما اسکار دیگر همچنان باله بغل ابشوش ان یکیش همان طور هست و دیروز باله دیگرش هم اینطور شده ولی خیلی کم.
2 . در یکی انها به نظرم بدتر داره میشه

روش درمان آقا بابک رو دنبال کن من هم موافقم
لو فاک رو هم از غذاهات حذف کن
کمی مولتی ویتامین بعد از دوره درمان به دل اضافه کن

mehdimirbagheri
18 March 2008, 03:28 AM
سلام
من دوتا سیچلاید گورهخری و یک فلاور دارم که رو تنش زخم ایجاد شده نمیدونم قارچه یا انگل و اینکه از متیلن بلو استفاده کنم یا مالاشید گرین لطفا راهنمایی کنید.
در ضمن تو همین تانک یک گلد تری ماکو داشتم که لب بالاش زخم شد و از بین رفت بدشم مرد

Blaze
19 March 2008, 12:20 AM
سلام
من دوتا سیچلاید گورهخری و یک فلاور دارم که رو تنش زخم ایجاد شده نمیدونم قارچه یا انگل و اینکه از متیلن بلو استفاده کنم یا مالاشید گرین لطفا راهنمایی کنید.
در ضمن تو همین تانک یک گلد تری ماکو داشتم که لب بالاش زخم شد و از بین رفت بدشم مرد

سلام ،

متیلن بلو بیشتر بدرد پیشگیری و ضد عفونی میخوره تا درمان ،

بنده داروی جنرال تونیک تترا که مخصوص رفع جراحات روی بدن و تا حدودی باله ها هست رو پیشنهاد میدم ،

مالاشیت گرین رو فراموش کنید ، حتی اسمشو از ذهنتو پاک کنید بدرد شما نمیخوره .

dj_metal_666
19 March 2008, 12:23 AM
سلام دوستان
همان طور که دوستان گفتند لوفاک را خیلی وقته قطع کردم و برای بهبود اسکارام از fugistop شرکت تترا استفاده کردم که طبق دوز مصرفی اب هم زرد رنگ کرده ! اما امروز دیدم بیشتر ماهیانم دارند به این مشگل دچار میشوند درست از زمانی که دارو را استفاده کردم! قره مولتی ویتامین بچه هم روی غذای انها یکم ریختم و به ماهی ها دادم
به نظر شما چه کار کنم زود تر لطفا من را راهنمایی بفرمایید.
وقتی نزدیک اککواریوم میشوم اینقدر ماهی ها تکان میخورند و بالا و پایین میروند که نمیشه عکس درست حسابی بگیرم اما اگر شد حتما می گزارم.
لطفا کمک کنید.(باله ها از هم باز شده اند مثلا دو یا 3 قسمت و باله های جای اب شوش ها هم حالت پوسیده که نیمیش از بین رفته!!!
کمک کنید.
متشکرم

http://www.tinypic.info/files/oocjducxu5y3u4jkv08u_thumb.jpg (http://www.tinypic.info/viewer.php?file=oocjducxu5y3u4jkv08u.jpg)

skyer
19 March 2008, 01:56 PM
با سلام و خسته نباشید و تبریک پیشاپیش سال نو
اگه لطف کنید به مشکل من هم پاسخ بدید

آکواریوم من 1 سال هست که راه اندازی شده و 3 تا دیسکس, 2تا سیلور مونو, 2 تا دالر, 2 تا کت فیش, 1 بلک گوست و یک لوچ بیچاره!این وضعیت تا 2و3 هفته ای بود تا اینکه سیلور مونوها و دالرها رو دادم به یکی , 5تا دیسکس اضافه کردم.
از یک هفته پیش که دیسکس ها رو آوردم همه چیز طبیعی بود تا دیروز که یکی از دیسکس های جدید روی بدنش و صورتش بیشتر انگار پوسیدگی پیدا کرده و 2,3 دیگه هم یه جاهایی از باله هاش خورده شده و یه کم سفید شده اند.
دیسکس های جدید 3و4 سانتی و قدیمیا یکی کف دست و یکی هم 5و6 سانتی هست. که اونا سالمن هنوز!
اندازه تانک 130*60*30 هست.
آخرین سیفون حدود 2 هفته پیش انجام شده.
دمای آب 31 که امروز آوردم 32. سختی آب و PH رو متاسفانه نمیدونم. اما از کربن در تصفیه استفاده میکنم. و نمک هم به اندازه همیشه اضافه میکردم.
از تصفیه کفی و داخلی هم استفاده می کنم.
غذای ماهی ها هم کرم خونی ماهیران هست, همین قرص ها. + عصاره جگر (کم)
در ضمن قرنطینه ندارم اما امروز تهیه میکنم.
سایر حالت هاشون هم عادی و معمولی و حتی امروز صبح هم خوب غذا خوردن.
البته امروز مقداری هم نمک اضافه کردم.
در ضمن از 2,3 ماه پیش چند تا حلزون, از اینها که صدف مخروطی دارن کف تانک دیدم که این چند روزه به شدت زیاد شدن, که دیروز و امروز مجبور شدم 50,60 تایی رو بگیرم با دست و بیرون بیارم.
آیا واسه این لعنتی ها هم میشه کاری کرد که کشته بشن؟واقعآ کلافم کردن!

در ضمن تا حالا از هیچ دارویی استفاده نکردم و بد تر از اون که در شهری که ما هستیم امکان دسترسی به خیلی از داروهایی که شما میگین رو نداریم!!!

خواهش میکنم اگه امکان داره راهنمایی کنین چون به شدت همه نگرانیم این روز آخر سالی!
:icon_eek:
:(
ممنون از توجهتون

سال خوبی رو براتون آرزو میکنم

mehdimirbagheri
20 March 2008, 01:40 PM
سلام ،

متیلن بلو بیشتر بدرد پیشگیری و ضد عفونی میخوره تا درمان ،

بنده داروی جنرال تونیک تترا که مخصوص رفع جراحات روی بدن و تا حدودی باله ها هست رو پیشنهاد میدم ،

مالاشیت گرین رو فراموش کنید ، حتی اسمشو از ذهنتو پاک کنید بدرد شما نمیخوره .
اتفاقا من با مالاشیت گرین و آموکسی سیلین ماهی هایی رو خوب کردم که همه میگفتن امکان نداره زنده بمونه

0072000
20 March 2008, 02:40 PM
سلام
من هنگام خوندن این تاپیک متوجه شدم بعضی از دوستان گفته بودند که وقتی بخواهیم ماهی تازه ای را وارد تانک اصلی بکنیم اول باید در تانک قرنطینه نگهداری بشود
حالا میخواستم شرایط تانک قرنطینه رو بدونم و اینکه باید تا چند روز تو تانک بمونه
با تشکر

N o i a
20 March 2008, 02:53 PM
با سلام,
دلقک لوچ من دهنش قرمز شده! و میاد میشینه رو فیلتر و وقتی نگاش می کنی هیچ تکونی نمی خوره! در صورتی که قبلا تا نزدیکش می شدی سری می رفت یه جای دیگه ... :icon_mad:
نمی دونم چیکارش کنم در ضمن میلی به غذا خوردن هم نداره ... :icon_cry:
باتشکر ... :icon_cool

دمای آب 27 و با اسکار و پرت نگهش می دارم .

pedram_x2005
20 March 2008, 03:29 PM
سلام
من هنگام خوندن این تاپیک متوجه شدم بعضی از دوستان گفته بودند که وقتی بخواهیم ماهی تازه ای را وارد تانک اصلی بکنیم اول باید در تانک قرنطینه نگهداری بشود
حالا میخواستم شرایط تانک قرنطینه رو بدونم و اینکه باید تا چند روز تو تانک بمونه
با تشکر
دوست عزيز لطفا مبحث مربوط به قرنطينه (http://www.phalls.com/vbulletin/showthread.php?t=21675) رو مطالعه بفرماييد

skyer
20 March 2008, 07:29 PM
متاسفانه دیسکس من مرد!
4 تای باقی رو بردم تو قرنطینه و نمک زدم و به پیشنهاد یک فروشنده آشنا نیترو فورانتئین 100 میلی هم تو آب حل کردم.
دمای آب 32 و امروز هم غذا خوردن اما بیحالن!
در ضمن دفعه اوله که قرنطینه گذاشتم و تجربه ندارم!
به همین دلیل هم احساس میکنم به شدت ترسیدن!!!
این ها که موندن باله هاشون خورده شده و علائم اون خدا بیامرز رو ندارن!

چیکار کنم؟!
:icon_eek:

mehdimirbagheri
21 March 2008, 08:59 PM
مشکل من همچنان ادامه داره و بدن سیچلایدام زخم میشه و بعد از چند روز امیان روی آب نفس میکشن و سرانجام میمیرن از متیلن بل. استفاده کردم یک آموکسیسیلین هم تو آبشون انداختم مقداری سنگ نمک هم ریختم سه روز هم از داروی ضد قارچ استفاده کردم سه روز هم از متیلن بلو دمای آب هم به 30 - 31 رسوندم آکواریومم 100 لیتره کسی میتونه راهنماییم کنه؟
تلفاتمم سیچلاید گوره خری و 2 تا سیچلاید سفید و گلد تری ماکو بوده این مریضی از وقتی شروع شد که گلد تری ماکو لب بالاش زخم شد و کم کم پوسید و به استخوان رسید و مرد بعد از اون هر چند روز یکی از ماهییام تنشون زخم میشه و میمیرن

navid a
22 March 2008, 07:33 AM
مشکل من همچنان ادامه داره و بدن سیچلایدام زخم میشه و بعد از چند روز امیان روی آب نفس میکشن و سرانجام میمیرن از متیلن بل. استفاده کردم یک آموکسیسیلین هم تو آبشون انداختم مقداری سنگ نمک هم ریختم سه روز هم از داروی ضد قارچ استفاده کردم سه روز هم از متیلن بلو دمای آب هم به 30 - 31 رسوندم آکواریومم 100 لیتره کسی میتونه راهنماییم کنه؟
تلفاتمم سیچلاید گوره خری و 2 تا سیچلاید سفید و گلد تری ماکو بوده این مریضی از وقتی شروع شد که گلد تری ماکو لب بالاش زخم شد و کم کم پوسید و به استخوان رسید و مرد بعد از اون هر چند روز یکی از ماهییام تنشون زخم میشه و میمیرن
با سلام
دوست عزيز استفاده بيش از حد و پشت سر هم از دارو باعث ضعيفتر شدن ماهي ها ميشه نه بهبودي.
پوست ماهيات لزج شده؟ وقتي زخم پاره ميشود مايعي از اون خارج ميشه يا نه؟پوستشون كدر و متورم شده؟ ماهيات به سختي نفس ميكشن؟

undert@ker
22 March 2008, 11:04 AM
سلام دوستان
من یه سوال در مورد قرمز شدن حاشیه بدن سوروم هام دارم (و بینی شون).
غذا خوب میخورن (تترا ، کاهو ، دل و ...) ولی خودشونو به شیشه اکواریوم میکشن و باله هاشونو خیلی جمع کردن و به نظر خشک میان.
به نظرتون بیماری گرفتن یا مال دمای آبه ؟؟
الان دمای آب روی 30

ممنون

navid a
22 March 2008, 01:49 PM
سلام دوستان
من یه سوال در مورد قرمز شدن حاشیه بدن سوروم هام دارم (و بینی شون).
غذا خوب میخورن (تترا ، کاهو ، دل و ...) ولی خودشونو به شیشه اکواریوم میکشن و باله هاشونو خیلی جمع کردن و به نظر خشک میان.
به نظرتون بیماری گرفتن یا مال دمای آبه ؟؟
الان دمای آب روی 30

ممنون
لطفا بيشتر توضيح بدهيد تا دوستان بتوانند كمك كنند مثلا از كي اين اتفاق افتاده ؟قرمزي ها به صورت لكه است؟ آخرينبار كي آبو سيفون كردي؟ بين ماهيات زدو خورد هم هست يا آرومند؟دماي آب رو چرا تا 30 بردي بالا(دماي عادي آب آكواريمت همينه يا واسه مريضي بوده)؟

Unknown97
22 March 2008, 01:54 PM
تو آبشون نمك ريختي و اگر جواب مثبت هست چقدر و چه جوري ريختي؟

undert@ker
23 March 2008, 10:57 AM
از سه روز پیش اینطوری شدن،که اول سرخیش کم بود ولی هی بیشتر شد،دمای ابشم روی 30 هستش،5روز پیش آب اکواریومو عوض کردم ، باهم دعوا نمیکنن ولی 2تا تگزاسم دارم که یخورده سربه سر اینا میزارن.سورومام 4 تا هستن خیلی کوچیکن.وقتی آبشو عوض کردم از ضدعفونی کننده متیلن بلو استفاده کردم و نمکم زدم(یه کم).
ولی امروز خیلی رنگ قرمزشون کم شده ،دارن خوب میشن،این اتفاق چند بار افتاده ، میخوام بدونم ماله چیه ؟؟
ممنون

Unknown97
24 March 2008, 01:11 AM
احتمال زياد براي نمك هست البته نه خود نمك بلكه طرز ريختن. شما يا بايد از سنگ نمك استفاده كنيد يا بايد اول حلش كني تو آب وقتي ته نشين شد فقط آب را بريزي درون آكواريوم و مواد ته نشين شده كه باعث حساسيت در ماهي ميشن و لبه هاي باله شان را قرمز مي كند را نريزي. متيلن بلو هم نريز چون نمك ريختي. اولا اين متيلن بلوهاي مارك هاي ايراني فقط آب رنگ دار هست و وقتي نمك به راحتي كار متيلن بلو را در مورد كار شما انجام مي دهد ديگر ...

skyer
24 March 2008, 10:23 AM
دوستان 3 تا دیگه از دیسکس های من مردن. واقعآ کسی نیست که جواب مشکل منو بدونه؟

Romans
25 March 2008, 01:22 AM
دوستان 3 تا دیگه از دیسکس های من مردن. واقعآ کسی نیست که جواب مشکل منو بدونه؟

http://www.phalls.com/vbulletin/showpost.php?p=322323&postcount=1

saeed71
26 March 2008, 07:22 PM
سلام.یه سوال.آنجل من یه مدت بود که به شکل دیوانه وار سرشو میکوبید به شیشه.روی سرش زرد هم شده بود.بعد یه مدت هم مرد.این چه بیماری ای بوده؟
علت ریختن پولکای ماهی چیه؟

ariyapet
27 March 2008, 01:38 AM
جناب غفوری سلام،

کمی در گرفتن جواب صبور باشید.

بهترین ضد عفونی کننده برای تانک ماهی همین مایع سفید کننده ایست که در خانه مصرف میکنیم.

نام تجاری قدیمی انها هم وایتکس یا کلراکس بود که الان تمام تولید کننده ها با نام سفید کننده و نام خودشان به بازار میدهند. مثلا مایع سفید کننده بلبلی!!!

برای استفاده از این ماده تانک را پر از اب کنید و به نسبت حجم ان میزانی کافی از سفید کننده مصرف کنید خوبی این ماده این است که رنگ متیلین بلو (اگر قبلا برای درمان استفاده کرده اید) را از چسب های اکواریوم و شن کف حذف میکند.( توجه کنید وسایل را خارج کنید و فقط تانک و شن کف را با این ماده ضد عفونی کنید.)

بعد از استفاده از این ماده تانک را شستشو داده و دوباره انرا ابگیری کنید حال به میزان دوبرابر معمول از مایع ضد کلر استفاده کنید و بگذارید برای چند ساعت بماند.

اب را خالی کرده و تانک اماده است.

از شرایط جدید تانکتون چیزی نگفتید. سیکل ان بهم نخورده؟ شرایط اب خوب است؟ سیفونینگ مرتب است؟

اگر شرایط بالا موجود است بازهم ماهی ها رو بدقت تحت نظر بگیرید دیسکس قدیمی (حتی بعد از درمان بیماری) شما را میشناسد و نباید از شما بترسد مگر اینکه باز هم مشکلی وجود داشته باشه.

نور رو کم کنید و سعی کنید کیفیت اب بالا باشد اگر زخمها (ماهی ها تون زخم شدن یا مثلا باله انها پاره شده؟) برطرف نشدند بنظر من بازهم مشکلی در کار هست.

پیروز باشید

میشه مقدار کلر را درلیتر بگویید و بگید برای بار دوم که 2 برابر استفاده کردیم و آب را خالی کردیم نیاز نیست آکواریوم و شن ها را بشوییم تا بو کلر از بین برود؟؟:lover:

moha4445
28 March 2008, 04:20 AM
سلام دوستان یکی از ماهی های گرین تیلور من چند روزه بی اشتها شده و در کف اکواریوم بی حرکت میمونه و قدرت حرکت کردن نداره تعادل هم نداره دمش هم یکم خورده شده هیچ علائم دیگه دیده نشده

اندازه اکواریوم
100.30.60
ماهی های موجود در اکواریوم
دو عدد کف خوار 12 سانتی.4 عدد سورم دو عدد 10 سانتی و دو عدد 7 سانتی..دو ععد دلقک 5 سانتی.دو عدد گرین تیلور یکی 12 سانتی(همین که مریض شده)و یکی 7 سانتی .یک عدد جوئل 5 سانتی .یک عدد کماندو 9 سانتیو یک عدد بلک گاست 9 سانتی

دو تا جوئل در همین اکواریوم داشتم که اول به همین علائم دچار شدند و سپس کلا تعادلشونو از دست دادند و بعد از چند روز مردند البته من جداشون کرده بودم و از حمام نمک و متیلن بلو هم استفاده کردم
من یک ساله این آکواریوم را زدم شرایط اب هم نرماله دمای آب 29 درجه

خوهشا بگید چه بیماری هست و چطوری درمان کنم این ماهیو من وقتی کوچیک بوده خریدم الان خیلی برام سخته از دستش بدم

Al3l3@S@li
28 March 2008, 08:43 AM
دوست عزيز شرايط نرماله يعني چي؟ لطفا موارد پست اول رو بنويسيد.
درضمن اون ماهي هايي كه مردن،كي اين اتفاق براشون افتاده؟

moha4445
28 March 2008, 02:00 PM
دوست عزيز شرايط نرماله يعني چي؟ لطفا موارد پست اول رو بنويسيد.
درضمن اون ماهي هايي كه مردن،كي اين اتفاق براشون افتاده؟

دیگه هر چی میدونستم گفتم سختی اب که نمیدونم چون کیت سنجش ندارم اب هم یک هفته پیش دو سوم آب را عوض کردم اون دو ماهی هم همین چهار روز پیش مردند

pedram_x2005
1 April 2008, 02:19 AM
اگر ممكنه اساتيدي كه د مورد بيماري ابششي ديسكس تجربه دارن راههاي درمان اورژانسي و..دراختيار بزارن تا استفاده كنيم.چون بنده با اين مشكل زياد مواجه شدم ومعمولا ديسكسهاي جديد خريداري شده اين مشكل رو چه حاد وچه خفيف دارند.
شب خوش

navid a
1 April 2008, 09:47 AM
اگر ممكنه اساتيدي كه د مورد بيماري ابششي ديسكس تجربه دارن راههاي درمان اورژانسي و..دراختيار بزارن تا استفاده كنيم.چون بنده با اين مشكل زياد مواجه شدم ومعمولا ديسكسهاي جديد خريداري شده اين مشكل رو چه حاد وچه خفيف دارند.
شب خوش
با سلام
از نشانه هاي مشكل آبششن ميتوان به بالا آمدن ماهي به سطح آب يا كار نكردن يكي از آبشش ها , باز شدن بيش از حد و بيرون زدگي سر پوش , افزايش تعداد تنفس كه اين مورد با دقت زياد قابل تشخيص است چون بچه ماهي ها به طور معمولي تندتر تنفس مي كنند اين مورد در زد و خوردها و مواقع غذا خوردن هم بوجود مي آيد .بيشتر اين موارد به علت بدي شرايط آب اتفاق مي افتد كه بهترين عكس العمل سيفون مرتب آب به مقدار بيشتر از حد معمول و مكرر تا وقتي كه نشانه بهبود ديده شود است . اما براي مشكلات انگلي و قارچ ها و كرم فلوك بايد نوع آن تشخيص داده شود و با استفاده از داروي مرتبط درمان شود در اين گونه موارد اولين كاري كه بايد انجام داد قرنطينه ماهي و افزايش دما تا 2 درجه است كه نبايد از 35 بالاتر برود چون ديسكس تحمل بالاتر از آن را ندارد و باعث ضعيفتر شدنش ميشود و اضافه كردن متيلن بلو براي ضد عفوني البته اينكار درمان به حساب نمي آيد بلكه روند رشد عوامل بيماريزا را كند ميكند و تا وقت بيشتري براي تشخيص بيماري داشته باشيد.

0072000
1 April 2008, 10:23 AM
سلام
من چند وقت پیش از این ماهی فروش های کنار خیابون که ماهی قرمز میفروختند دوتا ماهی گرفتم که شبیه همون ماهی قرمزان ولی رنگشون سیاهه و چشماشونم قلنبه است
حالا که با دقت نگاشون کردم دیدم که چشم چپ هر دوتاشون از چشم راستی بزرگتره
هردوتاشون هم سرحالن غذا هم خوب میخورن بقیه ماهی ها هممشکلی ندارند
حالا ایا این بزرگی چشم نسبت به یکی چشم دیگه طبیعیه یا نه
اسم این ماهی رو هم اگه بگید چیه ممنون میشم

dj_metal_666
1 April 2008, 09:11 PM
سلام
دوستان عزیز لطفا کمک کنید!
من اسکارم از جای باله ابششی اش تا جای دمش دو تا خط تقریبا سفید رنگ است و باله های ابششی ان هنوز خوب نشده! شرایط اب هم خوب است و هر 4 روز از ته اکواریوم سیفون می کنم!
در ضن ماهی سورم هم بالای بدنش یک قرمزی مثل جوش یا خون مردگی اما قرمز روشن است !
لطفا کمک کنید!
پیشا پیش تشکر

Romans
2 April 2008, 12:46 PM
شب خوش

سلام
برای درمان بیماری ابششی میتوانید از کپسول کلرامفنیکل استفاده کنید .
ماهی بیمار را به قرنطینه منتقل کنید و به ازای هر 50 لیتر یک کپسول به اب اضافه کنید و دما را تا 33 درجه بالا ببرید.این درمان باید 4 روز ادامه پیدا کند و بعداز روز چهارم 30 تا 40 درصد ابرا سیفون کنید.در این مدت فیلتر زیر شنی و فیلتر خارجی را خاموش کنید و از یک فیلتر داخلی استفاده کنید البته بدون ذغال اکتیو.
کپسول کلرامفنیکل کمیاب است و زیاد تولید نمیشود و در صورت عدم دسترسی به ان میتوانید از جنرال تونیک تترا استفاده نمایید.

silverparnian
3 April 2008, 07:27 PM
سلام
در صورت امکان یه لینک در مورد بیماری هگزامیتا و روش درمان آن در ماهی گرین ترور به من معرفی کنید
باتشکر

navid a
3 April 2008, 08:00 PM
سلام
در صورت امکان یه لینک در مورد بیماری هگزامیتا و روش درمان آن در ماهی گرین ترور به من معرفی کنید
باتشکر
باسلام
من 1 روش درماني بلدم كه واسه ديسكسام جواب داده اميدوارم بدردت بخوره توجه داشته باش كه حتما بايد تو مخزن قرنطينه انجام بدي از قرص مترونيدازول 250 بايد استفاده كني هر 1 قرص را در 50 ليتر آب حل كن (اول تو 1 ظرف كوچيكتر خوب حلش كن بعد بريز تو آكواريم) .
ماهي رو 3روز و با دماي 30 تا 31 درجه تو اين آب بزار انشا الله خوب ميشه هوا دهي در طول درمان خيلي خيلي مهمه.
اينم بگم كه بعد از برگردوندن ماهي به آكواريم به خاطر استرس زيادي كه اين دارو بوجود مياره شايد تا 2روز غذا نخوره
موفق باشي:icon_surp

omid713
3 April 2008, 08:48 PM
باسلام

روی شنهای سفید کف اکواریوم موجودات ریز گرد مثل کک ولی کوچک تر دیده میشه العان دیدم یکی از انها روی بدن کت افریقایی راه میره ایا این موجودات مضر هستن وراهی برای از بین بردنشون هست
تانگ 120 لیتر 1کت 2سچیلاید 1فلاور 2لجن خوار
سیفون دیروز وهر10روز مداوم دما28
باتشکر

aquarium
3 April 2008, 09:00 PM
سلام دوستان من تو آکواریمم 4 تا ماهی دارم دو تا لجن خوار و 2 تا اسکات که اسکاتام بر اثر یک بیماری مردند الان میخواستم برم سراغ فلاور بگیرم آیا باید لجن خوارها رو هم بفروشم که نکنه مریضی اسکاتها رو گرفته باشند . این طوری که حالشون خوبه . ؟

moh@mm@d reza
3 April 2008, 11:39 PM
سلام دوستان من تو آکواریمم 4 تا ماهی دارم دو تا لجن خوار و 2 تا اسکات که اسکاتام بر اثر یک بیماری مردند الان میخواستم برم سراغ فلاور بگیرم آیا باید لجن خوارها رو هم بفروشم که نکنه مریضی اسکاتها رو گرفته باشند . این طوری که حالشون خوبه . ؟
سلام
دوست عزیز پیشنهاد می کنم چند روز لجن خوار ها رو زیر نظر بگیرید تا اگه نشانه های بیماری در اونا هم ظاهر شد اقدامات لازم رو انجام بدید و اگر هم که خبری نشد با خیال راحت برید سراغ فلاور.

dj_metal_666
4 April 2008, 02:08 AM
سلام خدمت همه دوستان
لطفا در صورت امکان جواب بنده را که در پست 891 (http://www.phalls.com/showpost.php?p=492850&postcount=891) زده ام بدهید!
متشکرم

pedram_x2005
4 April 2008, 03:31 AM
سلام
دوستان عزیز لطفا کمک کنید!
من اسکارم از جای باله ابششی اش تا جای دمش دو تا خط تقریبا سفید رنگ است و باله های ابششی ان هنوز خوب نشده! شرایط اب هم خوب است و هر 4 روز از ته اکواریوم سیفون می کنم!
در ضن ماهی سورم هم بالای بدنش یک قرمزی مثل جوش یا خون مردگی اما قرمز روشن است !
لطفا کمک کنید!
پیشا پیش تشکر
به نظر بنده شما به يك درمان دارويي قوي احتياج داري چون با توجه به پست هاي قبليتون ميشه فهميد كه بيماري بعد از يه مدت درمان دوباره برميگرده.شما لطف كن و در صورت امكان عكس بزار و درصورت امكان با جنرال تونيك درمان رو شروع كن و گزارش لحظه به لحظه بزار تا اساتيد كمكت كنن.
شب خوش

dj_metal_666
4 April 2008, 02:07 PM
به نظر بنده شما به يك درمان دارويي قوي احتياج داري چون با توجه به پست هاي قبليتون ميشه فهميد كه بيماري بعد از يه مدت درمان دوباره برميگرده.شما لطف كن و در صورت امكان عكس بزار و درصورت امكان با جنرال تونيك درمان رو شروع كن و گزارش لحظه به لحظه بزار تا اساتيد كمكت كنن.
شب خوش

سلام
و تشکر از راهنمایی شما . بله دقیقا هر چند وقت این مثله پیش می اید پس من همان طور که گفتید جنرال تونیک میگیرم اگر هنوز اکواریوم صدف داشته باشه و درمان را شروع می کنم و شما را هم در جریان میگزارم . غیر از صدف جای دیگه ای دارد؟

amir8612
5 April 2008, 09:32 AM
ضمن تبريك سال نو به همه دوستان واساتيد محترم، من آكواريومم رو يك ماهه كه راه اندازي كردم وتوش 6 تا ماهي گوپي و2 تا مولي و 2 تا زبرا و 2تا سواتر ويك لجنخوار و2 تا آنجل كوچك نگهداري ميكنم ( اندازه تانكم 120*60*35) يك هفته پيش يكي از گوپيها مردند ديروز يكي از سواترها وامروز هم يكي ديگه از سواترها ، البته هردوتاشون حدود 10 روزي بود كه بيجال بودند ، باله اي يكي از آنجلها هم داره ميافته ، البته تا حالا يكبار آب آكواريوم را درحدود 50 ليتر سيفون كردم وهر از گاهي هم آب تبخير شده را جبران ميكنم ،ازدوستان خواهش ميكنم راهنماييم بفرمايند .

mehdi asbaghi
5 April 2008, 12:08 PM
سلام یک هفته ای میشه که آکواریوم رو آبگیری کردم و میدونم که یه سیک کامل نرسیده اما اکثر ماهیام سفیدک گرفتن فکر میکنم آبش اسیدی شده آیا میشه کمی از ابش رو سیفون کنم و آیا سیفون کردنش باعث تاخیر در سیکل ازت نمیشه؟

دیروز دو بسته زئولیت و کمی زغال اکتیو و ریزین هم استفاده کردم که کیفیت آب رو کمی بهتر کنه آیا درسته؟؟؟

dj_metal_666
5 April 2008, 12:11 PM
ضمن تبريك سال نو به همه دوستان واساتيد محترم، من آكواريومم رو يك ماهه كه راه اندازي كردم وتوش 6 تا ماهي گوپي و2 تا مولي و 2 تا زبرا و 2تا سواتر ويك لجنخوار و2 تا آنجل كوچك نگهداري ميكنم ( اندازه تانكم 120*60*35) يك هفته پيش يكي از گوپيها مردند ديروز يكي از سواترها وامروز هم يكي ديگه از سواترها ، البته هردوتاشون حدود 10 روزي بود كه بيجال بودند ، باله اي يكي از آنجلها هم داره ميافته ، البته تا حالا يكبار آب آكواريوم را درحدود 50 ليتر سيفون كردم وهر از گاهي هم آب تبخير شده را جبران ميكنم ،ازدوستان خواهش ميكنم راهنماييم بفرمايند .
سلام
شما دوست خوبم سیکل را رعایت کردید؟ سیفون اب؟
توضیحات بیشتری بدهید تا اساتید این بخش کمکتان کنند.

Anoush
5 April 2008, 12:55 PM
سلام یک هفته ای میشه که آکواریوم رو آبگیری کردم و میدونم که یه سیک کامل نرسیده اما اکثر ماهیام سفیدک گرفتن فکر میکنم آبش اسیدی شده آیا میشه کمی از ابش رو سیفون کنم و آیا سیفون کردنش باعث تاخیر در سیکل ازت نمیشه؟

دیروز دو بسته زئولیت و کمی زغال اکتیو و ریزین هم استفاده کردم که کیفیت آب رو کمی بهتر کنه آیا درسته؟؟؟

سلام عزیز

سفیدک گرفتن ماهی ربطی به اسیدی شدن و قلیایی شدن اب نداره.

اب رو مرتب و هفتگی سیفون کنید تا سیکل ازت طی بشه. گفتگوهای مهم رو اگر خونده بودید و یا اگر تاپیک سیکل ازت رو مرور کرده بودید از زغال اکتیو استفاده نمیکردید.

زغال اکتیو رو خارج کنید. و صبور باشید تا سیکل طی بشه. درجه حرارت اب اکواریوم رو هم ذکر نکردید.

mehdi asbaghi
5 April 2008, 01:22 PM
خیلی ممنون از جوابتون انوش جان دمای اکواریوم بین 25 تا 26 درجست
آیا مناسبه؟؟

Romans
5 April 2008, 01:31 PM
خیلی ممنون از جوابتون انوش جان دمای اکواریوم بین 25 تا 26 درجست
آیا مناسبه؟؟

سلام
دمای اب را بین 2 تا 3 درجه بالا ببرید و به میزان یک گرم در لیتر نمک به اب اضافه کنید و در روز 10 درصد از اب را سیفون کنید.

Romans
5 April 2008, 01:38 PM

سلام
تمام مواردی که ذکر کردین ناشی از مسمومیت ماهیها در زمان طی شدن سیکل ازت میباشد.
اب را هر روز به میزان 10 تا 15 درصد سیفون کنید و به میزان یک گرم در لیتر نمک به اب اضافه کنید.

skyer
5 April 2008, 03:47 PM
http://www.phalls.com/vbulletin/showpost.php?p=322323&postcount=1

عذر میخوام این پست های من چرا همش پاک میشن؟
من 2 دفعه اومدم و در جواب این پست آقای mohseni عرض کردم:

:icon_mad:
http://www.phalls.com/vbulletin/showpost.php?p=488581&postcount=868

و بعد هم گفتم نوش دارو بعد از مرگ سهراب فایده ای نداره...اما خواهش کردم اگه ممکنه جواب بدید تا تجربه ای واسه همه دوستان باشه.

نمیدونم چرا این پست باید پاک بشه...؟!
در صورتی که من از صحت ارسال و تثبیت پستم مطمینم.

ممنون از زحمات همه ی دوستان

Romans
5 April 2008, 04:14 PM
عذر میخوام این پست های من چرا همش پاک میشن؟
من 2 دفعه اومدم و در جواب این پست آقای mohseni عرض کردم::icon_mad:
http://www.phalls.com/vbulletin/showpost.php?p=488581&postcount=868
و بعد هم گفتم نوش دارو بعد از مرگ سهراب فایده ای نداره...اما خواهش کردم اگه ممکنه جواب بدید تا تجربه ای واسه همه دوستان باشه.
نمیدونم چرا این پست باید پاک بشه...؟!
در صورتی که من از صحت ارسال و تثبیت پستم مطمینم.
ممنون از زحمات همه ی دوستان

سلام
بنده لینک پست اول این تاپیک را برای شما ارسال کردم تا متوجه بشین باید اطلاعات را طبق ان کامل و دقیق اعلام کنید تا بتوان راه حل درستی برای مشکل شما پیدا کرد که شما بدون توجه به این مطلب باز هم به پست قبلی خودتون اشاره میکنید.
در پست فوق هم به اطلاعات لازم و اساسی هیچ اشاره ای نشده و به علت تکرار چند باره ان حذف شده است.موفق باشید.

amir8612
6 April 2008, 09:12 AM
سلام
شما دوست خوبم سیکل را رعایت کردید؟ سیفون اب؟
توضیحات بیشتری بدهید تا اساتید این بخش کمکتان کنند.

دوست عزيز عرض كردم كه يك ماه ميشه كه آكواريوم رو راه اندازي كردم پس انشاء ا... كه سيكل طي شده ، آب را هم يكبار حدود 25 درصدش رو سيفون كردم( حدود 10 روز پيش) بطوريكه شنها رو حركت ميدادم تا فضولات لاي شنها هم خارج شوند( يك موردي كه تو تاپيك خوندم ومن نمي دونستم روشن بودن هميشگي فيلتر است كه بنده روزي 2 ساعت روشنش مي كنم) .از توجه شما متشكرم.

mehdi asbaghi
6 April 2008, 12:44 PM
سلام

علت بیماریه سفیدک چیه؟؟؟
و درمانش چقدر طول میکشه؟؟؟
ممنون که جواب میدین:icon_excl:icon_wink

Anoush
6 April 2008, 01:30 PM
سلام

علت بیماریه سفیدک چیه؟؟؟
و درمانش چقدر طول میکشه؟؟؟
ممنون که جواب میدین:icon_excl:icon_wink

عامل این بیماری یک پروتوزوآ هست بنام Ichthyophthirius multifilis

درمانش برحسب ماهی های گرفتار ، دمای اکواریوم و نحوه درمان متفاوته و از چند روز تا یک هفته وگاهی تا چهارده روز طول میکشه.

mehdi asbaghi
6 April 2008, 06:31 PM

اینی که گفتین چیه یعنی چه اشتباهی ازم سرزده که ماهی ها دچار این بیماری شدن؟؟؟

amirhesam.z
6 April 2008, 06:37 PM
سلام
من به تازگی 10 تا دیسکس کوچیک گرفتم سیکل ازت آکواریومم هم گذشته بهد از 2 روز 4 تاشون از بقیه جدا شدن و غذا نخوردن امروز بقیه هم گوشه گیر شدن ولی این 6 تا هنوز غذا میخورن فیلتر خارجی هم دارم دمای آب هم 30 هست ماهی هام تعادل ندارن و کج میشن بعضی وقتها هم حرکت تند میکنن و خودشونو به برگا میزنند رنگشونم 1 کم پریده باید چی کار کنم ؟ قرنطینه ندارم چه اندازهای بسازم بهتره؟

navid a
6 April 2008, 09:15 PM

با سلام
دوست عزيز بيماري ايك بيشتر بخاطر پايين آمدن دماو استرس ناگهاني از آب به آب نكردن صحيح هنگام ورود ماهي به مخزن بوجود مي آيد در واقع اين انگل روي پوست ماهي وجود داره وبا ضعيف شدن ماهي قدرت پيدا ميكنه.

navid a
6 April 2008, 09:27 PM
سلام
من به تازگی 10 تا دیسکس کوچیک گرفتم سیکل ازت آکواریومم هم گذشته بهد از 2 روز 4 تاشون از بقیه جدا شدن و غذا نخوردن امروز بقیه هم گوشه گیر شدن ولی این 6 تا هنوز غذا میخورن فیلتر خارجی هم دارم دمای آب هم 30 هست ماهی هام تعادل ندارن و کج میشن بعضی وقتها هم حرکت تند میکنن و خودشونو به برگا میزنند رنگشونم 1 کم پریده باید چی کار کنم ؟ قرنطینه ندارم چه اندازهای بسازم بهتره؟
با سلام
پيشنهاد مكنم آبو زود به زود سيفون كني غذا هم كمتر بدي تا آب تميز تر بمونه قدرت فيلتر رو هم چك كن چون فشار زياد آب بشدت موجب استرس تو ديسكس ها ميشه اونا فشار ملايمو مي پسندن در مورد غذا بايد بگم ديسكس دوست داره به آرامي غذاشو از كف بخوره كه حدود يك ساعت طول ميكشه فكر مكنم مشكلت بخاطر استرس باشه كه اگه آب رو تو شرايط سالم نگهداري درست ميشود
موفق باشي

blackghost
7 April 2008, 12:28 AM
سلام
گوشه گیر شدن و غذا نخوردن و جمع کردن باله ها در صورتی که برای چندین روز ادامه داشته باشه خصوصا زمانی که با مالیدن بدن روی برگ ها و اشیا اکواریم همراه بشه نشونه ی بروز احتمالی یه بیماری انگلی می تونه باشه
دلیل مالیدن بدن روی اشیا خارش بدن دیسکسه البته دلیلش همیشه بیماری نیست برای مثال بعد از بیماری پلیگ زمانی که ماهی در دوره ی نقاهت به سر می بره هم این کارو انجام می ده
ولی در کل نشونه های بیماری رو به پای استرس نذارید چون ممکنه برای درمان خیلی دیر بشه خصوصا برای دیسکس های 2 اینچی که مقاومت خیلی پایین در برابر بیماری دارند :icon_cool

Romans
7 April 2008, 08:55 AM

سلام
اشتباهی از شما سر نزده.
ایک در اکثر اکواریومها وجود دارد ولی به صورت نهفته که بر اثر عوامل محیطی و تغییرات ناگهانی خود را نشان میدهد و ریشه کن کردن ان در یک اکواریوم کاری بسیار دشوار میباشد.
کاهش دمای اب یکی از اصلی ترین عوامل بروز این بیماری میباشد.

در واقع اين انگل روي پوست ماهي وجود داره وبا ضعيف شدن ماهي قدرت پيدا ميكنه.

دوست عزیز این بیماری انگلی نیست و به صورت ثابت بر روی پوست ماهیها وجود ندارد.

mehdi asbaghi
7 April 2008, 05:51 PM
:icon_cry:دوتا لوچ دلقک و یکی از کوپی های حاملم و دو تا هم تترا امپراتور فوت شدن ماهیام حال خوشی ندارن دوتا هم روح سیاه دارم که هرکدوم 15 سانت میشه و سفیدک به اینام سرایت کرده وحال خوشی ندارن همه ماهیام سفیدک دارن میگین چکار کنم
ممکن کامل نشدن سیکل ازت باعث شده باشه
آب یکم بو میده
دست بند 10 عدد
بازداشتگاه نم کشیده
ودیگر هیچ

navid a
7 April 2008, 08:03 PM
دوست عزیز این بیماری انگلی نیست و به صورت ثابت بر روی پوست ماهیها وجود ندارد.
با سلام خدمت استاد محسني
بيماري لكه سفيد يا دانه شني يا به طور ساده تر ايك نامي است كه آكواريم داران براي اين بيماري انتخاب كرده اند . وقتي يك ماهي بشدت دچار عفونت ميشود بدن آن را لكه هاي سفيدي مانند دانه هاي شن مي پوشاند ماهي مبتلا به اين عارضه به سرعت بدن خود را به طور افقي به اشياي سخت موجود در آكواريم ميكشد وسعي ميكند كه انگل را از خود دور كند سر انجام آنها بي حوصله و خواب الود مشود سپس لكه هاي سفيد ظاهر ميشوند وقسمت زيادي از پوست شروع به متلاشي شدن ميكند در نهايت ماهي ميميرد ولي انگل هم چنان طاقت مي آورد . اين انگل ها با خوابيدن روي پوست آن را تحريك ميكنند. در نمونه هاي تهيه شده انگل معمولا كروي شكل است . انگلهاي رشد يافته ميزبان را رها ميكنند و خود به دنبال مكان امن و ساكتي براي توليد مثل شنا ميكنند .

منبع:كتاب بيماريهاي ماهي هاي آكواريمي نوشته دكتر هربرت آكسلورد .بخش 1-4-6 صفحه 103و104و105
فكر نمكنم توضيح بيشتري احتياج باشد
موفق باشيد

2156
7 April 2008, 09:04 PM
کمک کمک http://www.phalls.com/images/mysmilies/icon_cry.gifhttp://www.phalls.com/images/mysmilies/icon_cry.gifhttp://www.phalls.com/images/mysmilies/icon_cry.gif
اقا تو این 3 روز 2تا از ماده گوپی های من مردن چکار کنم

اول بی حال میرن کف اکواریوم بد به پهلو کج میشن و همون جا می مونن تازه این دومی را وقتی که از اکواریوم خارج کردم دیدم زیر شکمش دور مخرجش از طرف داخل کمی خونی شده

یــــــــکــــــی بـــه دادم بـــــرســـــــــــه
کـــــــمـــــــک کـــــــــمـــــــک کـــــــمــــــــک http://www.phalls.com/images/mysmilies/icon_redface.gifhttp://www.phalls.com/images/mysmilies/icon_redface.gifhttp://www.phalls.com/images/mysmilies/icon_cry.gifhttp://www.phalls.com/images/mysmilies/icon_cry.gifhttp://www.phalls.com/images/mysmilies/icon_cry.gif

arashmax
7 April 2008, 09:45 PM
آقای محسنی
منتظر جواب هستیم
آیا ایک انگل هست ؟؟؟؟
من که فکر میکنم انگل نیست تا حالا هم نشنیده بودم که اکگل باشه
شاید در ترجمه کتاب فوق که دوستمون فرمودند مشکلی باشه

Gandalf1
8 April 2008, 08:58 AM
سلام
من يه مولي نر سياه رنگ دارم كه بعد از آخرين سيفون آب كه انجام دادم ميره بالاي آب و تنفسش هم عيق شده به طوري كه سفيدي آبششهاش ديده ميشه و بنظر ميرسه غذا هم كمتر ميخوره ! چيكار كنم ؟؟

مشخصات :
از راه اندازي آكواريوم تقريبا 28 -30 رو گذشته
آخرين سيفون آب 2 روز پيش
ماهي ها : يك جفت گوپي نر و ماده - يك جفت زبرا - و مولي كه ذكر شده - لجن خوار
اندازه تانك ~ 50*35*35
دماي آب ~ 30
غذا پودر ماهي (بيومار اگه اشتباه نكنم) و بندرت اسفناج (آب پز له شده)

منتظر رانهمايي شما هستم

Romans
8 April 2008, 09:30 AM
با سلام خدمت استاد محسني
بيماري لكه سفيد يا دانه شني يا به طور ساده تر ايك نامي است كه آكواريم داران براي اين بيماري انتخاب كرده اند . وقتي يك ماهي بشدت دچار عفونت ميشود بدن آن را لكه هاي سفيدي مانند دانه هاي شن مي پوشاند ماهي مبتلا به اين عارضه به سرعت بدن خود را به طور افقي به اشياي سخت موجود در آكواريم ميكشد وسعي ميكند كه انگل را از خود دور كند سر انجام آنها بي حوصله و خواب الود مشود سپس لكه هاي سفيد ظاهر ميشوند وقسمت زيادي از پوست شروع به متلاشي شدن ميكند در نهايت ماهي ميميرد ولي انگل هم چنان طاقت مي آورد . اين انگل ها با خوابيدن روي پوست آن را تحريك ميكنند. در نمونه هاي تهيه شده انگل معمولا كروي شكل است . انگلهاي رشد يافته ميزبان را رها ميكنند و خود به دنبال مكان امن و ساكتي براي توليد مثل شنا ميكنند .

منبع:كتاب بيماريهاي ماهي هاي آكواريمي نوشته دكتر هربرت آكسلورد .بخش 1-4-6 صفحه 103و104و105
فكر نمكنم توضيح بيشتري احتياج باشد
موفق باشيد

سلام
شما ظاهرن علاقه زیادی به کتاب دکتر هربرت اکسلورد دارید.

عامل بیماری ایک ( پروتوزوآ ) یک تک سلولی از دسته یوکاریوتها میباشد .

یوکاریوتها شامل : گیاهان ، جانوران ، پروتیست هستند.

و خود پروتیستها به چهار دسته : جلبک ، پروتوزوآ ، قارچ ، اسلیم مولد تقسیم میشوند.

پروتوزوآ دارای زندگی آزاد میباشد و از ذرات مواد غذایی و باکتریها تغذیه میکند و گاهی برای رفع احتیاجات غذایی ، رفتارهایی شبیه به انگلها بروز میدهد ولی ماهیت کلی ان انگل نیست.

silverparnian
8 April 2008, 09:51 AM
سلام
یه اسکار ماده 25سانتی دارم که متاسفانه وقتی لوله زده بود و میخواست تخم بذاره مجبور به جابجاییش شدم الان4-5روزه لولش قرمز شده و هیچ غذایی نمیخوره لطفا دوستان و اساتید راهنمایی کنن
باتشکر

navid a
8 April 2008, 11:35 AM
سلام
شما ظاهرن علاقه زیادی به کتاب دکتر هربرت اکسلورد دارید.

عامل بیماری ایک ( پروتوزوآ ) یک تک سلولی از دسته یوکاریوتها میباشد .

یوکاریوتها شامل : گیاهان ، جانوران ، پروتیست هستند.

و خود پروتیستها به چهار دسته : جلبک ، پروتوزوآ ، قارچ ، اسلیم مولد تقسیم میشوند.

پروتوزوآ دارای زندگی آزاد میباشد و از ذرات مواد غذایی و باکتریها تغذیه میکند و گاهی برای رفع احتیاجات غذایی ، رفتارهایی شبیه به انگلها بروز میدهد ولی ماهیت کلی ان انگل نیست.
با سلام
استاد محسني عامل بيماري ايك وقتي از ميزبان اول جدا ميشود 48 ساعت وقت دارد تا ميزبان جديدي پيدا كند در غير اين صورت ميميرد پس قادر به زندگي بدون ميزبان نيست و پس كاملا انگل است البته شايد اطلاعات شما از آقاي دكتر بيشتر باشد :icon_surp. ولي انگل بودن عامل بيماري ايك در كتاب هاي ديگري از جمله كتاب زندگي ماهيان آكواريم نوشته محمد رضا شيخيان صفحه 111و
112 به صراحت عنوان شده است.
موفق باشيد

Romans
8 April 2008, 12:41 PM
عامل بيماري ايك وقتي از ميزبان اول جدا ميشود 48 ساعت وقت دارد تا ميزبان جديدي پيدا كند در غير اين صورت ميميرد پس قادر به زندگي بدون ميزبان نيست ...

سلام
اگر اینطور باشد وقتی ماهی بیمار را از تانک خارج کنیم و هیچ ماهی (میزبان )دیگر در ان تانک وجود نداشته باشد بعد از 2 تا 3 روز باید عامل بیماری از بین برود و بعد از یک هفته تا ده روز تانک فوق کاملن پاک پاک شود .
در صورتی که اگر تانک حاوی این بیماری را خالی کنید و بعد از یک ماه انرا دوباره ابگیری کنید خواهید دید که هنوز عامل این بیماری در این تانک وجود دارد و به محض اینکه شرایط محیطی لازم برای ان مهیا شود به راحتی ماهیهای شما را دوباره مبتلا خواهد کرد چون پروتوزوآ هم ساکن اب هستند و هم ساکن خاک یعنی در بیرون از اب هم به حیات خودشون ادامه میدهند.

جناب نوید هدف ایجاد این تالار تبادل تجربیات و اطلاعات خود کاربران و علاقمندان به ماهی و آکواریوم میباشد و اگر قرار به استفاده از مطالب کتابهای موجود در بازار بود خیلی راحت همه ما مثل شما یک آرشیو از تمام انها تهیه میکردیم و هر کجا که لازم بود انرا بدون یک کلمه جابجایی کپی میکردیم.

به شما پیشنهاد میکنم این کتابها را کنار بگذارید و کمی هم از تجربیات خودتون دیگران را بهرهمند کنید.
منتظر مطالب مفید شما هستیم.موفق باشید.

skyer
8 April 2008, 03:13 PM
سلام
بنده لینک پست اول این تاپیک را برای شما ارسال کردم تا متوجه بشین باید اطلاعات را طبق ان کامل و دقیق اعلام کنید تا بتوان راه حل درستی برای مشکل شما پیدا کرد که شما بدون توجه به این مطلب باز هم به پست قبلی خودتون اشاره میکنید.
در پست فوق هم به اطلاعات لازم و اساسی هیچ اشاره ای نشده و به علت تکرار چند باره ان حذف شده است.موفق باشید.

دوست خوبم شما اصلا نگاهی به پست (http://www.phalls.com/vbulletin/showpost.php?p=488581&postcount=868) من انداختید؟
من از اون 15 تا مورد به همه ی موارد اشاره کردم و هر چی که بوده دقیقآ شرح دادم!

در ضمن اکثر دوستان بدون ذکر هیچ اطلاعی از این موارد سوال خودشون رو مطرح میکنند و معمولآ هم ازشون خواسته میشه که اطلاعات بیشتری بدن!
اما شما حداقل نفرمودید از این همه عرایض بنده کدومش مشکل داره که من توضیح بیشتری بدم ... و در نهایت هم اقدام به حذف پست من میکردید بدون اینکه من حتی دلیلشو بدونم؟!

Romans
8 April 2008, 03:31 PM
دوست خوبم شما اصلا نگاهی به پست (http://www.phalls.com/vbulletin/showpost.php?p=488581&postcount=868) من انداختید؟
من از اون 15 تا مورد به همه ی موارد اشاره کردم و هر چی که بوده دقیقآ شرح دادم!

در ضمن اکثر دوستان بدون ذکر هیچ اطلاعی از این موارد سوال خودشون رو مطرح میکنند و معمولآ هم ازشون خواسته میشه که اطلاعات بیشتری بدن!
اما شما حداقل نفرمودید از این همه عرایض بنده کدومش مشکل داره که من توضیح بیشتری بدم ... و در نهایت هم اقدام به حذف پست من میکردید بدون اینکه من حتی دلیلشو بدونم؟!

سلام
مطمئن باشید که پست شما را دیدم نه یک بار بلکه چند بار :

دمای آب 31 که امروز آوردم 32. سختی آب و PH رو متاسفانه نمیدونم. اما از کربن در تصفیه استفاده میکنم. و نمک هم به اندازه همیشه اضافه میکردم.

خود شما بفرمایید اون 15 مورد را که دقیق توضیح دادید کدام است؟

skyer
8 April 2008, 04:01 PM
سلام
مطمئن باشید که پست شما را دیدم نه یک بار بلکه چند بار :

خود شما بفرمایید اون 15 مورد را که دقیق توضیح دادید کدام است؟

خواهش میکنم.

1- تاریخ راه اندازی آکواریوم -سیکل ازت طی شده یا خیر؟
آکواریوم من 1 سال هست که راه اندازی شده

2- حجم آب آکواریوم
اندازه تانک 130*60*30 هست

3- تعداد ماهیها و نوع آنها
3 تا دیسکس, 2تا سیلور مونو, 2 تا دالر, 2 تا کت فیش, 1 بلک گوست و یک لوچ بیچاره!این وضعیت تا 2و3 هفته ای بود تا اینکه سیلور مونوها و دالرها رو دادم به یکی , 5تا دیسکس اضافه کردم.

4- تاریخ آخرین سیفون

5- دمای اب سختی - pH - نیتریت و نیترات آب آکواریوم (در صورت داشتن کیت های مخصوص اندازه گیری)
که بنده ندارم مثل اکثر دوستان آماتور این فروم!

6- غذای مصرفی

7- نوع فیلتر

1- اندازه ماهی
دیسکس های جدید 3و4 سانتی

2- تاریخ ورود به قرنطینه (اگر قرنطینه ندارید ذکر کنید)

3- تاریخ ورود به آکواریوم
این وضعیت تا 2و3 هفته ای بود تا اینکه سیلور مونوها و دالرها رو دادم به یکی , 5تا دیسکس اضافه کردم.

4- علائم ظاهری ( رنگ پوست - رنگ آبششها - رنگ چشم - فرم باله ها - کبودی یا زخمهای سطحی و دیگر علائم قابل رویت روی بدن ماهی )
روی بدنش و صورتش بیشتر انگار پوسیدگی پیدا کرده و 2,3 دیگه هم یه جاهایی از باله هاش خورده شده و یه کم سفید شده اند. سایر حالت هاشون هم عادی و معمولی. یعنی مثل همیشه!
وفتی چیز بیشتری وجود نداره و همه رفتار ماهی عادی هست این رو عرض کردم!

5- علائم درونی ( رنگ مدفوع - تورم ناحیه شکم - فرو رفتگی ناحیه شکم )
سایر حالت هاشون هم عادی و معمولی همونطور که عرض کردم!

6- سرعت تنفس ماهی و حرکت هم زمان آبششها

7- وضعیت و حالت شنای ماهی

8- وضعیت تغذیه ماهی
سایر حالت هاشون هم عادی و معمولی حتی امروز صبح هم خوب غذا خوردن.

در ضمن دوست خوبم عرض کردم که:

شما حداقل نفرمودید از این همه عرایض بنده کدومش مشکل داره که من توضیح بیشتری بدم ... و در نهایت هم اقدام به حذف پست من میکردید بدون اینکه من حتی دلیلشو بدونم!

در هر صورت اصرار بنده بر این موضوع تنها به دلیل گرفتن تجربه و پاسخ این بیماری بود و هست!
که چون اولین باری هست که بیماری رو گزارش میدادم قطعا مشکلاتی هم داشته که من سعی کرده بودم حتی المقدور پیش نیاد و در واقع توفع چنین برخوردی را نداشتم.

با سپاس از توجهتون

silverparnian
8 April 2008, 05:07 PM
سلام
کسی پست925منو جواب نمیده؟

amirhesam.z
8 April 2008, 09:15 PM
با سلام
پيشنهاد مكنم آبو زود به زود سيفون كني غذا هم كمتر بدي تا آب تميز تر بمونه قدرت فيلتر رو هم چك كن چون فشار زياد آب بشدت موجب استرس تو ديسكس ها ميشه اونا فشار ملايمو مي پسندن در مورد غذا بايد بگم ديسكس دوست داره به آرامي غذاشو از كف بخوره كه حدود يك ساعت طول ميكشه فكر مكنم مشكلت بخاطر استرس باشه كه اگه آب رو تو شرايط سالم نگهداري درست ميشود
موفق باشي

سلام
فشار آب فیلترم زیاده آخه خیلی بزرگه چارش چیه ؟ در ضمن به نظر شما بیماری انگلی نیست؟

navid a
8 April 2008, 09:42 PM
سلام
فشار آب فیلترم زیاده آخه خیلی بزرگه چارش چیه ؟ در ضمن به نظر شما بیماری انگلی نیست؟
با سلام
متعصفانه فشار رو بايد كم كني چون بشدت موجب استرس مي شود از چه فيلتري استفاده ميكنيد بفرماييدتا نحوه كم كردن قدرت آن توسط دوستان براي شما توضيح داده شود . در مورد احتمال بيماري انگلي: اگه ماهي شما خود را به اشياع ميمالد حق با اون دوستي است كه احتمال بيماري انگلي را مطرح كردند اما اگه حركت ناگهاني دارند يعني با نزديك شدن شما به آكواريم سعي در فرار دارند عامل استرس مطرح ميشود و اگر در نبود شمادر نزديكي آكواريم هم حركات ناگهاني ميكنند مشكل بخاطر تفاوت phآب ميباشد كه احتمالا بين آكواريم شما و آكواريمي كه ماهي را از آنجا آورديد وجود دارد در صورت امكان ph آب را اندازه گيري و اطلاع دهيد.
موفق باشيد

0072000
9 April 2008, 04:59 PM
سلام
چرا کسی جواب سوال من را در پست شماره890 نمی دهد؟

payam payami
9 April 2008, 10:29 PM
سلام دوستان در صورت امكان كمك كنيد
من يك تانك 240 ليتري دارم كه هر دو هفته يكبار 80 ليتير آب بدون كلر را همراه با گراولينگ سيفون ميكنم
تمام فاكتورهاي آّ را هم چك ميكنم با كيت 5 تترا هميشه عداد ثابت هستند
no3=25
no2=0
gh>10
kh=3
ph=6.8
دو عدد فيلتر زير شني كه توسط دو پاور هد سيركوله ميشود و يك عدد فيلتر چند مرحله ( اسفنج + پشم شيشه+ذغال اكتيو+سراميك+ سنگ+ بايو بال)
از همه اين مطالب گذشته من تعداد30 عدد ماهي كوچك گياه خوار دارم از جمله يك عدد پوزه خرگوشي كه ارادت خاصي بهش دارم
ايشان بجز زير شكمشان رنگ پريده و سفيد شده است
آيا اين مريضي مخملك ماهي است ؟ رفتارش تغيير چنداني نكرده گاهي از روز را در ميان آب غوطه ور ميشود در باقي مواقع كف آب است .
هنوز قرنطينه نكردم فردا انجام ميدم
خواهش ميكنم كمك كنيد كه تشخيص بدم چه بيماري است و راه درمان چيست؟

v_n_h
10 April 2008, 08:41 AM
سلام منم مشکل دوستمونو دارم پنکوسیام از دیروز که غذا نمیخورن و بعضی وقتاهم جهش شدیدی میکنن
سیکلو تازه گذروندم ولی متاسفانه تا بحال سیفون نکردم جدا از آبهایی که به علت تبخیر به تانک اضافه کردم
میتونم حمام نمک رو تو تانک اصلی انجام بدم
چون راستش نمیتونم پنکوسیارو درارم:icon_neut
تانکم 500 لیتری چقدر نمک بزنم
من فقط 3 تا پنکوسی دارم

دوست عزیز این شرایط که میفرمائید شاید بخاطر کمبود اکسیژن آب اکواریوم باشه که جهش دارند بهتره کمی اکسیژن دهی رو کنترل کنید و یک چیز دیگه پنگوسی به صدا و ضربه و اینچیزا خیلی حساسه دقت کنید این مشکلو نداشته باشید.
شما به ازای هر 20 لیتر اب یک قاشق سوپخوری سرخالی نمک مینونید اضافه کنید اما توصیه میکنم اینکارو بمرور انجام بدید اگه تا حالا به اکواریوم نمک نزدید مثلا اگه لازمه 25 قاشق سوپخوری نمک بریزید اینکارو در مدت 15 روز انجام بدید گرچه پنگوسی مقاوم هست اما اینروش بهتره