PDA

View Full Version : بيماریها و درمان ماهيان آکواريومی Ailments and Remedies

صفحه ها : 1 2 3 [4] 5 6 7 8

Romans
16 December 2006, 09:56 AM
با سلام خدمت دوستان من یک مشکل دارم ترو خدا تا شب جوابمو بدید
گوپی های من بخصوص نر ها دچار حرکت غیر عادی شدن طبیعی شنا نمیکنن غبلا این مشکلو تو اکواریوم فروشی دیده بودم من ماهی چدیدی به تانک اضافه نکردم .....

سلام
در تکمیل فرمایش blaze عزیز باید خدمت شما عرض کنم این مورد در تمام گونه های زنده زا وجود دارد و ماهی نر در هنگام جفتگیری حرکات سریع و ناگهانی انجام میدهند و با اینکار قصد جلب توجه و غافلگیر کردن ماهی ماده را دارند. اگر ماهیهای شما نشانه یا علامت خاصی که به بیمار بودن انها مربوط میشود را ندارند جای هیچ نگرانی نیست .موفق باشید.

ارش بهرامي
16 December 2006, 11:03 AM
دوستان سلام

مدتي است چند تا از ماهيهاي گوپي من به حالت عمودي در اكواريوم قرار ميگيرند و بعد از مدتي ميميرند با توجه به اينكه از حمام نمك و همجنين از تترا سايكيلين براي انها در قرنطيه استفاده كرده ام ولي هنوز هيچگونه نتيجه اي حاصل نگرديده است و همچنين يكي از گورامي هاي دو خالم هم قسمتهاي از بدنش از حالت شفافيت به خالهاي تيره رنگ تبديل شده ( كه علائم جفتگيري نمي باشد )و باله هاي ماهي بصورت خميده مي باشد همچنين حركت back up نيز انجام ميدهد ( كه اين حالت را با قرار دادن داخل يك ظرف كوچك بمدت 2 روز و باز گرداندن ان در تاريكي به اكواريوم اصلي برطرف شده اما بعد از گذشت 10 روز همان حالت در ماهي تكرار ميگردد ) اگر دوستان اطلاعاتي براي درمان اينگونه بيماري دارند بيان نمايند با تشكر

Anoush
16 December 2006, 02:34 PM
جناب انوش سلام

اگر يادتان باشه شما من را چند ماه پيش كمك كرديد كه وارد انجمن بشوم.من گفتگوهاي مهم را تا آنجايي كه توانستم مطالعه كردم و پستي نداشتم. مشكل من اينجاست كه اين

علائمي كه گفتم همه با هم وجود دارند از سر ناچاري درارو استفاده مي‌كنم.درباره سيكل ازت كاملا حق با شماست.من فكر مي‌كنم ماهي دچار انگل شده حالا از چه نوعي است

اصلا نمي‌دانم من هيچ چيز روي بدن ماهي نمي‌بينم لطفا من را راهنمايي كنيد.

سلام عزیز

بله یادم میاید و خوشحالم که در جمع ما هستید.

اثر وجود انگل رو همیشه نمیشه به چشم دید و یکی از اون موارد هم انگل بیماری هگزامیتا است که باعث بوجود امدن مدفوع سفید میشه.

بنظر من شما درمان این انگل رو شروع کنید و دفعات سیفون کردن اب رو هم که تا درمان انگل هر روز هست بعد از درمان ازدو بار در هفته کمتر نکنید تا علائم حذف شوند و دست اخر مینیمم یک بار در هفته 25 تا 30 درصد اب رو سیفون کنید.

برای تسریع در سیکل ازت میتونید از Safe Start ساخت شرکت تترا استفاده کنید.

دوستان سلام

مدتي است چند تا از ماهيهاي گوپي من به حالت عمودي در اكواريوم قرار ميگيرند و بعد از مدتي ميميرند با توجه به اينكه از حمام نمك و همجنين از تترا سايكيلين براي انها در قرنطيه استفاده كرده ام ولي هنوز هيچگونه نتيجه اي حاصل نگرديده است و همچنين يكي از گورامي هاي دو خالم هم قسمتهاي از بدنش از حالت شفافيت به خالهاي تيره رنگ تبديل شده ( كه علائم جفتگيري نمي باشد )و باله هاي ماهي بصورت خميده مي باشد همچنين حركت back up نيز انجام ميدهد ( كه اين حالت را با قرار دادن داخل يك ظرف كوچك بمدت 2 روز و باز گرداندن ان در تاريكي به اكواريوم اصلي برطرف شده اما بعد از گذشت 10 روز همان حالت در ماهي تكرار ميگردد ) اگر دوستان اطلاعاتي براي درمان اينگونه بيماري دارند بيان نمايند با تشكر

از شرایط اکواریومتان بیشتر بنویسید. با این علائم (لکه های تیره و سیاه) من احتمال طی نشدن سیکل ازت میدهم.

poya100
16 December 2006, 04:15 PM
سلام
-ايا مدفوع سفيد در انجل همون هگزاميتاست يا چيز ديگه ايي؟
-ايا تنها راه جلوگيري از اين بيماري سيفون زياده اب؟ اگه جواب منفيه چه راههاي ديگه اي هست؟
-و اخر اينكه دليل بوجود امدن اين تاژكداران شكمي چيه؟
لطفا راهنمايي بفرماييد.

پاينده باشيد.

noshin
16 December 2006, 10:43 PM
:tire: با سلام و ممنون از اقای پویا_f اما اگر درست خونده باشید من گفتم حرکت عصبی داره و مدام به این سمتو ان سمت حرکت میکنه و باز ممنون از جناب balzاما من گه نگفتم دارن می رقصن و حرکت موزون دارن گفتم حرکت شدید دارن. من بیشتر از شما نسل کشی کردم اما این اولین باری بود که این مشکل برام پیش می اومد حتی تجربه پوسیدگی باله رو هم داشتم :boss:
باز هم از شما دوستان ممنون فکر کنم خودم جواب سوالمو پیدا کردم این یک نوع بیماری هست (نه دم خوردگی .نه برای جلب توجه ماده هست)
اسمشو نمی دونم .من اب تانکو عوض کردم ومقدار نمک و متیلن بلو رو کمی افزایش دادم خیلی زود تر از انچه فکرشو کنم جواب گرفتم .
خواهش میکنم ا(دارم بیچاره میشم) اگه بیماری خطر ناکی بود که حالا ... :angry:
ترو خدا باعث سوء تفاهم نباشه اگر کسی در خواست کمک سریع کرد زود تر جوا بشو بدید و اگر طرف در مورد مشکلش کم توضیح داده بیشتر توضیح ازش بخواهید اگر هم که توضیح کامل داده و احتیاج به کمک داره خوب با اطلاعات بیشتر کمکش کنید
باز هم معذرت می خواهم من از این تالار خیلی استفاده کردم و امید وارم بتونم با اطلاعاتی که میتونم کسب کنم راه حلی برای مشکلات دوستان بشم:lover: :lover: :lover::girl: :

poya100
17 December 2006, 12:38 AM
با سلام و ممنون از اقای پویا_f اما اگر درست خونده باشید من گفتم حرکت عصبی داره و مدام به این سمتو ان سمت حرکت میکنه و باز ممنون از جناب balzاما من گه نگفتم دارن می رقصن و حرکت موزون دارن گفتم حرکت شدید دارن. من بیشتر از شما نسل کشی کردم اما این اولین باری بود که این مشکل برام پیش می اومد حتی تجربه پوسیدگی باله رو هم داشتم
باز هم از شما دوستان ممنون فکر کنم خودم جواب سوالمو پیدا کردم این یک نوع بیماری هست (نه دم خوردگی .نه برای جلب توجه ماده هست)
اسمشو نمی دونم .من اب تانکو عوض کردم ومقدار نمک و متیلن بلو رو کمی افزایش دادم خیلی زود تر از انچه فکرشو کنم جواب گرفتم .
خواهش میکنم ا(دارم بیچاره میشم) اگه بیماری خطر ناکی بود که حالا ...
ترو خدا باعث سوء تفاهم نباشه اگر کسی در خواست کمک سریع کرد زود تر جوا بشو بدید و اگر طرف در مورد مشکلش کم توضیح داده بیشتر توضیح ازش بخواهید اگر هم که توضیح کامل داده و احتیاج به کمک داره خوب با اطلاعات بیشتر کمکش کنید
باز هم معذرت می خواهم من از این تالار خیلی استفاده کردم و امید وارم بتونم با اطلاعاتی که میتونم کسب کنم راه حلی برای مشکلات دوستان بشم :

با سلام
دوست گرامي من فكر ميكنم اين چيزي رو كه شما ميگيد باز هم بيماري نيست ايا شما ميدونيد سختي ابتون چنده؟ و يا ph اب؟ حتي اين موارد هم ميتونه در ايجاد استرس در ماهي كمك كنه.به نظر من يكي از دلايل بهتر شدن حال ماهيهاي شما همون حذف عامل استرس زا در ماهيها بوده كه در تعويض اب اتفاق افتاده.
موفق باشي

LordSatan
17 December 2006, 07:04 PM
سلام دوست عزیز

نگران نباش ، با خونسردی حوصله کن بهتر نتیجه میگیری.
اول یکم توضیح بده ، ببین دوست خوبمون پویا در پست بالایی چه مشخصات خوبی رو برای راهنمایی بهتر اعلام کرده ،مثلا حجم آب .............منجمد ) رو میکنه یا خیر ؟
باقی بررسی ها باشه تا زمان پاسخ شما و گذشت 24 الی 48 ساعت از شرایط مهیا شده فوق .
در پناه حضرت دوست

دوست عزیز سلام.
مشکل ماهی من حل شد .هم ورمش خوابید و هم غذا می خوره و رفتارشم عادیه...
خواستم صرفا از شما که به بچه ها کمک می کنید، تشکری خشک و خالی کرده باشم.:icon_excl

xquarky
17 December 2006, 11:14 PM
سلام می خواستم در مورد این عکس ها کمکم کنید تا بیماری را درست تشخیص دهم. سیچلاید گورخری من در کنار باله ها و آبشش اش زایده هایی به رنگ قرمز پدیدار شده....... یک اسکار کوچک ام هم چند وقت (2-3 ماه) که زخم شده و خوب نشده البته در عکس مشخص نیست و احتمالا بیماری حفره در سر دارد چند بار با مترونیدازول درمان کردم ولی به طور مداوم ادامه ندادم. http://i12.tinypic.com/2rrksp1.jpg http://i12.tinypic.com/48hln2h.jpg http://i12.tinypic.com/2h830o9.jpg

Anoush
18 December 2006, 12:23 PM
سلام می خواستم در مورد این عکس ها کمکم کنید تا بیماری را درست تشخیص دهم. سیچلاید گورخری من در کنار باله ها و آبشش اش زایده هایی به رنگ قرمز پدیدار شده....... یک اسکار کوچک ام هم چند وقت (2-3 ماه) که زخم شده و خوب نشده البته در عکس مشخص نیست و احتمالا بیماری حفره در سر دارد چند بار با مترونیدازول درمان کردم ولی به طور مداوم ادامه ندادم. http://i12.tinypic.com/2rrksp1.jpg http://i12.tinypic.com/48hln2h.jpg http://i12.tinypic.com/2h830o9.jpg

بنظر من همان بیماری حفره در سر Hole in The Head هست.

کیفیت خوب اب که همان سیفونینگ مرتب باشه+غذای پر ویتامین اولین درمانه و بعد از انجام این کارهاست که مترونیدازول که درمان دارویی هست جواب میده.

ارش بهرامي
18 December 2006, 12:57 PM
با سلام

دوستان علت اينكه ماهي گوپي تعادلش را از دست داده و بصورت عمودي در اكواريوم قرار مي گيرد چيست

همچنين يكي از گورامي هاي دو خال من لكه هاي تيره اي بر روي بدنش ظاهر شده ( تيره گي رنگ لكه ها براي اماده شدن تخم ريزي نمي باشد ) با تترا سايكيلين و حمام نمك براي درمان استفاده كرده ام اما مفيد واقع نشده است همچنين حركت back up را نيز انجام ميدهد اما زماني كه ان را در ظرف قرنطينه قرار داده و بعد از دو روز وارد تانك اصلي ( در شب ) مي نمايم مشكل حل ميشود ولي با گذشت 2 الي 4 روز مجددا حالت back up در او ظاهر ميگردد
با تشكر

Anoush
18 December 2006, 01:03 PM
با سلام

دوستان علت اينكه ماهي گوپي تعادلش را از دست داده و بصورت عمودي در اكواريوم قرار مي گيرد چيست

همچنين يكي از گورامي هاي دو خال من لكه هاي تيره اي بر روي بدنش ظاهر شده ( تيره گي رنگ لكه ها براي اماده شدن تخم ريزي نمي باشد ) با تترا سايكيلين و حمام نمك براي درمان استفاده كرده ام اما مفيد واقع نشده است همچنين حركت back up را نيز انجام ميدهد اما زماني كه ان را در ظرف قرنطينه قرار داده و بعد از دو روز وارد تانك اصلي ( در شب ) مي نمايم مشكل حل ميشود ولي با گذشت 2 الي 4 روز مجددا حالت back up در او ظاهر ميگردد
با تشكر
صفحه قبل رو خوندید؟

xquarky
18 December 2006, 01:05 PM
بنظر من همان بیماری حفره در سر Hole in The Head هست.

کیفیت خوب اب که همان سیفونینگ مرتب باشه+غذای پر ویتامین اولین درمانه و بعد از انجام این کارهاست که مترونیدازول که درمان دارویی هست جواب میده.

نظرتون راجع به سیکلید گورخری چیه؟

ارش بهرامي
18 December 2006, 02:26 PM
دوست عزيز anoush

احتمال اين حالت را در ماهي گورامي هم را ميدهم كه سيكل ازت در ان طي نشده باشد

ايا راه درماني براي اين منظور مي باشد

ايا راه درماني هم براي ماهي گوپي پيشنهاد مكنيد

با تشكر

Anoush
18 December 2006, 02:49 PM
دوست عزيز anoush

احتمال اين حالت را در ماهي گورامي هم را ميدهم كه سيكل ازت در ان طي نشده باشد

ايا راه درماني براي اين منظور مي باشد

ايا راه درماني هم براي ماهي گوپي پيشنهاد مكنيد

با تشكر

ببینید این شمائید که باید بگید سیکل ازت طی شده یانه. شماوقتی میبینی ماهیتون تو قرنطینه مشکل نداره ولی وقتی میاد تو مخزن اصلی مشکل پیدا میکنه پس دلیل اون اب مخزن اصلی هست.
اگر سیکل ازت طی نشده که نمک اضافه کنید و مرتب سیفون کنید تا بلکه ماهی سیکل را طی کند.
اگر سیکل ازت طی شده لکه های تیره و حرکت انرمال ماهی احتمالا مربوط به انگل میباشد.

نظرتون راجع به سیکلید گورخری چیه؟

احتمالا عاملش بیماری باکتریال یا ویروسی هست.

ارش بهرامي
18 December 2006, 03:30 PM
چون در جابجاي اكواريوم ( بخاطر نقاشي ) باتوجه به اينكه شن ها و فيلتر را با اب اكواريوم قبل نگهداري كرده ام احتمال بروز سيكل ازت كم مي باشد

poya100
18 December 2006, 03:59 PM
سلام
-ايا مدفوع سفيد در انجل همون هگزاميتاست يا چيز ديگه ايي؟
-ايا تنها راه جلوگيري از اين بيماري سيفون زياده اب؟ اگه جواب منفيه چه راههاي ديگه اي هست؟
-و اخر اينكه دليل بوجود امدن اين تاژكداران شكمي چيه؟
لطفا راهنمايي بفرماييد.

پاينده باشيد.

با سلام

اگه اساتيد لطف كنند وموارد بالا رو جواب بدن ممنون ميشم:icon_redf
در ضمن :
ايا اين بيماري مسري است يا نه؟؟

با سپاس مجدد:icon_excl

سلامت و پيروز باشيد:lover:

Anoush
18 December 2006, 04:02 PM
چون در جابجاي اكواريوم ( بخاطر نقاشي ) باتوجه به اينكه شن ها و فيلتر را با اب اكواريوم قبل نگهداري كرده ام احتمال بروز سيكل ازت كم مي باشد

موضوع جدید پیش امد!
بفرمائید که اکواریوم رو از خانه ای که در ان نقاشی میکنید به خانه جدید بردید یا فقط اتاق آنرا عوض کردید؟

آکواریوم در جایی هست که بوی تینر و رنگ میآید؟! و ماهی هاتون هنوز زنده هستند؟

با سلام

اگه اساتيد لطف كنند وموارد بالا رو جواب بدن ممنون ميشم:icon_redf در ضمن :ايا اين بيماري مسري است يا نه؟؟ با سپاس مجدد:icon_excl سلامت و پيروز باشيد:lover:

عزیزم بیماری شامل مجوعه ای از علامت ها هست و صرفا فقط مدفوع سفید دلیل بیماری نیست. شما اگر پست های قبلی را مرور کنید جواب تمام سوالاتون رو میگیرید. کی گفته که در مان فقط سیفون کردن ابه؟ مترونیدازول داروی انتخابی هگزامیتا هست. تاژکداران شکمی همیشه وجود دارند استرس ماهی و شرایط ناپایدار اکواریوم سبب ایجاد بیماری توسط این تاژکداران در ماهی میشه.

انگل های گوارشی ماهیان مانند هگزامیتا مسری هستند و انگل از راه مدفوع داخل اب شده میزبان خود را تغییر داده و میزبان جدید پیدا میکند.

ساران سافت
18 December 2006, 08:01 PM
با سلام
من دو سه روز پيش 2 تا پريل اسكال به آكوايومم اضافه كردم يكي هم از قبل داشتم
همون شب اول يكيش مرد اون يكي خوب بود بعد هم يهو مرد
اوني كه از قبل داشتم خيلي سلام بود خوب هم غذا مي خورد توي حركتش هم مشكلي نداشت اما امروز ظهر رفتم خونه ديدم مرده
فكر مي كنيد علت چي باشه؟:icon_eek:
در ضمن يكي از تترا پنگون هام هم مرد!:icon_eek:
فعلا مرگ و ميري نداشتم
بعد از اين دوتا 20% آب رو سيفون كردم
لطفا كمكم كنيد:icon_cry:

poya100
18 December 2006, 10:21 PM
عزیزم بیماری شامل مجوعه ای از علامت ها هست و صرفا فقط مدفوع سفید دلیل بیماری نیست. شما اگر پست های قبلی را مرور کنید جواب تمام سوالاتون رو میگیرید. کی گفته که در مان فقط سیفون کردن ابه؟ مترونیدازول داروی انتخابی هگزامیتا هست. تاژکداران شکمی همیشه وجود دارند استرس ماهی و شرایط ناپایدار اکواریوم سبب ایجاد بیماری توسط این تاژکداران در ماهی میشه.

با سلام
انوش عزيز
من سيفون اب ماهي رو يكي از راههاي جلوگيري از اين بيماري گفتم.
و دوم اينكه منظور شمااز اين شرايط ناپايدار اكواريوم به طور دقيق چيه ؟

متاسفانه انجلم مشگل دومي هم پيدا كرده و اون كدر و مات شدن سطح چشماشه.:icon_redf در ضمن هر روز اب به ميزان
25%سفون ميشه.

لطفامن رو راهنمايي بفرماييد.:icon_cry:

هميشه در پناه خالق يكتا

Blaze
19 December 2006, 01:12 AM

با سلام

ماهی شما بنظر میاد سیکلید زندانی باشه نه گورخری ، در اکثر این موارد باهم اشتباه گرفته میشوند و خود من هم تو چندین پست (احتمالا پست انگشت زخمی انوش ) همین اشتباه رو توی نام این ماهی کردم.

سیکلید گورخری (آفریقایی) : Zebra Tilapia

http://akwarystykamaly.webpark.pl/tilapiazebra.jpg

سیکلید زندانی ( آمریکایی ) : Convict Cichlid

http://www.azgardens.com/images/Cichlid-BlackConvict.gif

تصویر ماهی شما :

http://i12.tinypic.com/2rrksp1.jpg

در مورد اسکار باید عنوان کنم که بعلت دکوراسیون و سنگهای تیز احتمال داره که اینجوری زخمی شده باشند ، در مدتی که اسکار داشته بارها شده بود که زخمهای شدیدی روی سرش بهمین علل بوجود میومد و تا 2 روز خوب میشد جوری که اصلا مشخص نبود زخمی شده ، در ضمن بیماری حفره در سر دقیقا حفره در سر هست نه روی آبشش ها ،در مورد اسکار علت بنظرم دکوراسون و شنهای کف مخزن شماست و راه حل درمان کیفیت خوب آب و افزودن نمک بمیزان 2 گرم در لیتر جهت جلوگیری از عفونی شدن و تشکیل توده های قارچی در محل زخم هست .

Blaze
19 December 2006, 01:23 AM
دوستان سلام

مدتي است چند تا از ماهيهاي گوپي من به حالت عمودي در اكواريوم قرار ميگيرند.....هيچگونه نتيجه اي حاصل نگرديده است.....و باله هاي ماهي بصورت خميده مي باشد همچنين حركت back up نيز انجام ميدهد...... اگر دوستان اطلاعاتي براي درمان اينگونه بيماري دارند بيان نمايند ...

دوست عزیز

سلام

بیماری گوپی شما احتمالا بعلت تخریب سیکل ازت و بیماری داخلی که همه گیر شده پیش اومده ،

بیماری گورامی شما Back On است و هیچ درمانی نداره ، خودم 3 تا گورامی بهمین وضع از دست دادم .

پیشنهاد هایی که تا کنون داشتم و نتایج موثری ازشون در رابطه با مشکلات شما داشتم :

1.سیفون آب بمیزان 20 % یکروز درمیان

2.ثابت نگه داشتن دما در 30 درجه

3.افزودن نمک بمیزان 2 گرم دی لیتر ( هر قاشق چایخوری معادل حدود 6 گرم نمک )

4.هیجانی نشدن در اثر مرگ و میر ، معمولا ماهیهایی که ضعیف هستند تلف میشند و تعداد کمی ماهی زنده میمونند .

5.به این مخزن ماهی جدیدی تا زمان تثبیت شرایط اضافه نکنید .

موفق باشید .

:اگر درست خونده باشید من گفتم حرکت عصبی داره و مدام به این سمتو ان سمت حرکت میکنه و من گه نگفتم دارن می رقصن و حرکت موزون دارن گفتم حرکت شدید دارن.:: :

منظور بنده دقیقا رفتار عصبی و ناموزون بود ، در صورت مشاهده رفتار موزون که جای نگرانی و پست زدن نیست .

آخرین نکته ای که بنظرم میرسه اینه که شما دقت کنید توی این حرکات عصبی شنای سریع به سمت ماهیهای ماده دارند یا خیر ، در صورت پاسخ مثبت ، آرامش شما گارانتی شده در غیر اینصورت راه های کلی پیشگیری از بیماری رو پیشنهاد میدم ( دما ،سیفون و نمک که در بالا مشروح گفتم ) که در اکثر مواقع مشکلات رو حل میکنه .

Mehraz
19 December 2006, 02:29 AM
با سلام
من دو سه روز پيش 2 تا پريل اسكال به آكوايومم اضافه كردم يكي هم از قبل داشتم
همون شب اول يكيش مرد اون يكي خوب بود بعد هم يهو مرد
اوني كه از قبل داشتم خيلي سلام بود خوب هم غذا مي خورد توي حركتش هم مشكلي نداشت اما امروز ظهر رفتم خونه ديدم مرده
فكر مي كنيد علت چي باشه؟:icon_eek:
در ضمن يكي از تترا پنگون هام هم مرد!:icon_eek:
فعلا مرگ و ميري نداشتم
بعد از اين دوتا 20% آب رو سيفون كردم
لطفا كمكم كنيد:icon_cry:

دوست عزيز حتما ماهي جديد را قبل از ورود به تانك اصلي قرنطينه كنيد.احتمالا ماهي هاي جديدتان بيمار بوده اند كه علاوه بر مرگ خود ماهي سالم شما را نيز به آن ديار برده اند. بدليل وجود عامل بيماري زا در تانك اصلي آن را ضد عفوني و از انداختن ماهي جديد در آن قبل از ضدعفوني خودداري فرماييد.

Anoush
19 December 2006, 10:21 AM
با سلام من سيفون اب ماهي رو يكي از راههاي جلوگيري از اين بيماري گفتم.
و دوم اينكه منظور شمااز اين شرايط ناپايدار اكواريوم به طور دقيق چيه ؟
متاسفانه انجلم مشگل دومي هم پيدا كرده و اون كدر و مات شدن سطح چشماشه.:icon_redf در ضمن هر روز اب به ميزان 25%سفون ميشه.لطفامن رو راهنمايي بفرماييد.هميشه در پناه خالق يكتا

سلام،
اگر من منظورتون رو بد متوجه شدم عذر میخوام. ولی سیفون اب هم از این بیماری جلوگیری نمیکنه.
شرایط ناپایدار:
کم وزیاد شدن نیترات اب بدلیل سیفونینگ دیر هنگام و به مقدار زیاد
دمای متناوب اب در اثر جایگزینی اب جدید
اضافه کردن چندین ماهی در ان واحد
اضافه کردن داروهای از بین برنده سیکل ازت و بالا رفتن نیتریت و امونیا
همزمانی شستن فیلتر و شن کف اکواریوم و همینطور دیر تمیز کردن فیلتر و شن کف
ضد عفونی کردن اب و اکواریوم
و ..... هر عملی که تعادل اب رو برهم بزنه

کدر و مات شدن سطح چشم هم باز بدلیل کیفیت بد اب است و یاریختن دارو ها زیادتر از میزان مورد نظر و یا بیماری های باکتریال.

اب را یک روز در میان سیفون کنید و محلول ضد باکتری با دوز نصف میزان مورد نظر استفاده کنید (داروی پیشنهادی من General Tonic تترا هست)

مخزن قرنطینه هم که یک باید است فراموش نشود.

noshin
19 December 2006, 12:49 PM
سلام دوستان
من یه مشکل دارم ماهی های انجل من باله هاشون ریش میشه
اکواریوم من تازه راه انداختم 1*40*60 در اون 7 انجل 1 گورامی دارف 9 زبرا دانیو
مشکل از دانیو ها نیست
دمای اب 29
سختی ابو اندازه نگرفتم
دم خوردگی هم نیست مغازه دار میگفت دما رو بالا ببر اما مشکل هنوز هست
باله هاشونو انگار داری ریش ریش می کنی اما بعد از یکی دو روز خوب میشه و جای دیگهی بالشون مشکل پیدامیکنه
می دونم که از گورامی هم نیست اگر کمکم کنید ممنون می شم بیشتر باله دمی شون در معرض قرار گرفته

pourya_f
19 December 2006, 04:33 PM
سلام دوستان
من یه مشکل دارم ماهی های انجل من باله هاشون ریش میشه
اکواریوم من تازه راه انداختم 1*40*60 در اون 7 انجل 1 گورامی دارف 9 زبرا دانیو
مشکل از دانیو ها نیست
دمای اب 29
سختی ابو اندازه نگرفتم
دم خوردگی هم نیست مغازه دار میگفت دما رو بالا ببر اما مشکل هنوز هست
باله هاشونو انگار داری ریش ریش می کنی اما بعد از یکی دو روز خوب میشه و جای دیگهی بالشون مشکل پیدامیکنه
می دونم که از گورامی هم نیست اگر کمکم کنید ممنون می شم بیشتر باله دمی شون در معرض قرار گرفته

دوست عزیز احتمال داره آنجل های شما به سن بلوغ رسیده باشند با هم در حال جنگ هستن و باله های همدیگر مورد هجوم قرار میدن اگر دقت کنید معلوم می شود .

ساران سافت
19 December 2006, 07:43 PM
دوست عزيز حتما ماهي جديد را قبل از ورود به تانك اصلي قرنطينه كنيد.احتمالا ماهي هاي جديدتان بيمار بوده اند كه علاوه بر مرگ خود ماهي سالم شما را نيز به آن ديار برده اند. بدليل وجود عامل بيماري زا در تانك اصلي آن را ضد عفوني و از انداختن ماهي جديد در آن قبل از ضدعفوني خودداري فرماييد.

متاسفانه پريل اسكال قديمي و يك شارك و فايتر هم تلفات دادم
براي جلو گيري از تلفات بيشتر چكار بايد بكنم
به ازاي هر دو ليتر يك قطر از داروي زد افوني اكسير ريختم. آيا كار ديگري هم بايد انجام دهم؟
ماهي ها را چگونه زد عفوني كنم بعد وارد تانك اصلي كنم؟

pouyan
19 December 2006, 08:02 PM
..........

سلام
سعی کنید مایهاتون رو به مدت 4-7 روز در تانک قرنتینه به نگهداری کنید و تا از سالم بودن آنها اطمینان پيدا نکردید ماهیانتون رو به تانک جدید منتقل نکنید تو این مدن پيشنهاد من اینه که به ازای هر 30 لیتر آب آکواریوم از 1 قاشق سوپ خوری نمک اپسوم یا اگر پيدا نکردید همین نمک های معمولی استفاده کنید سیفون 30% از آب برای هر 4 روز فراموش نشود سعی کنید ببنید ماهیاتون در خوردن غذا از خودشون علاقه نشون میدن یا .... تو این دوره چون سیکل آبی تانک قرنتینه واصلی طی نشده باید سعی کنید شرایط آب تانک قرنتینه رو تقریبا استریل وهمراه آبی با کیفیت و با غذاهای با کیفیت به تقویت سیستم ایمنی و مقاومت مایانتون در برابر بیماری های احتمای و.. بپردازید
و اگر بیماری یا آثاری از بیماری هم در مورد ماهی در قرنتینه دیدید در همون تانک قرنتینه دارو ودوز مناسب برای درمان بیماری ماهیتون رو بکار ببرید و تو این مدت سعی کنید سیکل آب تانک اصلیتون رو بعد از ضد عفونی برای پیشرفت و رشد بهتر باکتری های مفیدو... تقویت کنید که تو تاپيک مربوطه(( سيكل ازت در آكواريوم)) مطالبه مفیدی برای راهنمائیتون وجود داره
و سعی کن توی تانک قرنتینت دمای آب و کیفیت آب تا حد امکان زیاد تغیری نداشته باشه
راستی ماهی پریل اسکیل((مرواریدی)) نسبت به شرایط آب خیلی حساسه سعی کن هر وقت سیکل آب تانکتون بطور کامل طی شد این ماهی رو به تانکت اضافه کن

:icon_cool

Mehraz
19 December 2006, 10:32 PM
متاسفانه پريل اسكال قديمي و يك شارك و فايتر هم تلفات دادم
براي جلو گيري از تلفات بيشتر چكار بايد بكنم
به ازاي هر دو ليتر يك قطر از داروي زد افوني اكسير ريختم. آيا كار ديگري هم بايد انجام دهم؟
در تكميل صحبتهاي پويان عزيز در مورد تانكت هم به نظر من يك ضدعفوني كني بد نيست.
روشهاي ضدعفوني:
1.شستن با آب تازه و نمك آلود كردن (آب نمك غليظ) كل وسايل به مدت 2 ساعت و شستن كامل بعد از آن به همراه جوشاندن شنها
2.استفاده از محلول غليظ پرمنگنات (از داروخانه) و بعد از 24 ساعت شستن كامل آن با آب شير (داراي كلر)
3.استفاده از وايتكس به مدت 24 ساعت و بعد اضافه كردن داروي ضدكلر با دوز دوبرابر براي خنثي كردن كلر و شستن كل تانك (جهت محكم كاري!)
4.استفاده از داروي ميكروب كش سبزيجات (من اين كار رو كردم و مجبور شدم كامل دوباره تميز كنم آكواريوم رو و هنوز هم بوي آن نرفته!)توصيه نميكنم!
5.از سانوسيل استفاده نكردم اگر دوستان ديگر تجربه اي داشته اند دريغ نكنند.
البته بايد براي تولد مجدد مرحوم سيكل ازتت يك ماهي صبر كني.

jacobnazarade
20 December 2006, 01:03 AM
با سلام خدمت دوستان
در مورد ضد عفونی کردن تانک همین بنده خدایی که پرورش دیسکاس زده بود به من این روش رو گفت
در تانک مقداری پرکلرین ریخته شود و بگذارید همه وسایل کار کنند بعد از دوساعت تمامی اب تخیله و با اب داغ اب کنید بگذارید کار کنند و نمک هم اضافه کنید بگذارید 24 ساعت بمانند
اکواریم و شن و تمامی وسایل ضد عفوی و انگل زدایی می شود

pouyan
20 December 2006, 02:37 AM
با سلام خدمت دوستان
در مورد ضد عفونی کردن تانک همین بنده خدایی که پرورش دیسکاس زده بود به من این روش رو گفت
در تانک مقداری پرکلرین ریخته شود و بگذارید همه وسایل کار کنند بعد از دوساعت تمامی اب تخیله و با اب داغ اب کنید بگذارید کار کنند و نمک هم اضافه کنید بگذارید 24 ساعت بمانند
اکواریم و شن و تمامی وسایل ضد عفوی و انگل زدایی می شود

با تشکر

فقط سعی کنید پاور هد و فیلتر برقی و کلا وسایلی که دارای آهنربا و سیم پيچ برای تولید نیروی محرکه و کار دستگاه هستند توی آب داغ قرار ندید چون هم از قدرتشون کم میشه و هم از عمر مفیدشون:icon_cool

mehdies
21 December 2006, 01:56 PM
سلام دوستان

چند روزه سورومم زیر پولکش به اندازه یه دوریالی قرمز و متورم شده . پولکهای روش نریخته ولی
ولی بر اثر تورم از هم فاصله گرفتن .محلش هم بالای بدن نزدیک به باله ها هستش .
علتش چی میتونه باشه و چه کاری انجام بدم ؟

amiraliof
21 December 2006, 06:32 PM
سلام دوستان
به كت فيش من يك سري چيزهاي پرز مانند چسبيده علتش چيست.در ضمن من‌در آكواريومم
يك حلزون پيداكردم من هيچ وقت در آكواريم حلزون نگهداري نكردم نمي‌دانم از كجا آمده مخروط
تقريبا آبي رنگ با بدن كاملا قرمز من ميترسم اين هم نوعي انگل باشه لطفا راهنمايي كنيد.
من از كرمهاي خوني فريزري استفاده كردم علتش مي‌تواند اين باشد

ساران سافت
22 December 2006, 03:00 PM
سلام
پيشنهاد من اینه که به ازای هر 30 لیتر آب آکواریوم از 1 قاشق سوپ خوری نمک اپسوم یا اگر پيدا نکردید همین نمک های معمولی استفاده کنید سیفون 30% از آب برای هر 4 روز فراموش نشود
مي خواستم بدانم كه اين مقدار نمك براي ماهي ها ضرر نداره؟

pouyan
22 December 2006, 07:10 PM
مي خواستم بدانم كه اين مقدار نمك براي ماهي ها ضرر نداره؟

خیر مفید هم هست---فقط این مقدار برای ماهی لجن خور معمولیتون ممکنه مشکل ایجاد کنه:icon_cool

mehdies
23 December 2006, 01:01 PM
سلام دوستان

چند روزه سورومم زیر پولکش به اندازه یه دوریالی قرمز و متورم شده . پولکهای روش نریخته ولی
ولی بر اثر تورم از هم فاصله گرفتن .محلش هم بالای بدن نزدیک به باله ها هستش .
علتش چی میتونه باشه و چه کاری انجام بدم ؟

منتظر راهنمایی دوستان هستم.

Anoush
23 December 2006, 02:02 PM
چند روزه سورومم زیر پولکش به اندازه یه دوریالی قرمز و متورم شده . پولکهای روش نریخته ولی بر اثر تورم از هم فاصله گرفتن .محلش هم بالای بدن نزدیک به باله ها هستش .علتش چی میتونه باشه و چه کاری انجام بدم ؟
منتظر راهنمایی دوستان هستم.

دوست عزیز نگفتی که این برامدگی در یک طرف است با دو طرف.

اگر عکسی از ماهیت میگذاشتی بهتر میشد راهنمایی کرد.

در هرصورت اگر برامدگی در طرفه هست و سطح برامدگی مثل میوه درخت کاج شده، چند دلیل وجود داره که یکیش عفونت باکتریال هست که در گلد فیش این بیماری بیشتر دیده میشه.
جابجایی سریع ماهی باتغییر ناگهانی دما و کیفیت بد اب اکواریوم هم سبب این بیماری میشه.

داروهای ضد باکتری و کیفیت خوب اب و اضافه کردن نمک میتونه کمک خوبی باشه ولی مرگ ومیر در ماهی در اثر این بیماری زیاد هست.

3279
3278

این عکس هارو تو اینترنت براتون پیدا کردم، ایا ماهیتون این شکلی شده (خفیف تر یا شدیدتر)؟

mehdies
23 December 2006, 03:15 PM
سلام
انوش جان ممنون
ولی ماهی من اصلآ شبیه عکسها نشده.یک طرف بدنشم اینطوری شده .
فقط به اندازه یه دایره کوچولو قرمز و متورمه .کیفیت آب رو فکر نمیکنم تغییر محسوسی کرده باشه .
چه دارویی استفاده کنم؟

pouyan
23 December 2006, 04:21 PM
سلام

تو عکسام 1 عکس اینجوری از یکی از فلاورهورنام که قبلا اینطوری شده بود پيدا کردم
این زخم در اثر برخورد به سنگها و نزاع ماهی ها با همدیگر ایجاد شده بود که با استفاده از تغذیه خوب و سیفون مرتب آب و با کمک داروهای ضد باکتری در مدت 1 هفته بطور کامل بهبود یافت

یادمه یکدفعه هم از ماهیام هم در اثر عفونت باکتریایی قسمت کوچکی از زیر فلسهاش قرمز و متورم شده بود که با تعویض 30% آب هر روز و استفاده از داروی ضد باکتری خوب شد:icon_cool

http://i16.tinypic.com/2psj6oh.jpg

Blaze
24 December 2006, 01:21 AM
سلام
انوش جان ممنون
ولی ماهی من اصلآ شبیه عکسها نشده.یک طرف بدنشم اینطوری شده .
فقط به اندازه یه دایره کوچولو قرمز و متورمه .کیفیت آب رو فکر نمیکنم تغییر محسوسی کرده باشه .
چه دارویی استفاده کنم؟

سلام

طبق تجربه شخصی من ،شاید این زخم در اثر برخورد با دکورها یا شنها و سنگهای تیز کف مخزن شما پیش اومده باشه ، از اونجایی که سورم ماهی ترسویی هست و تا کسیو میبینه انگار زهره ترک میشه سریع فرار میکنه بارها شده که دیدم سورمهام با اشیا برخورد شدیدی داشتند ،

و از اونجایی که شما متوجه نشدی در اثر عفونت قرمز و متورم شده ، بنظرم دقت بیشتری کن ببین روی محل و اطراف محل زخم توده قارچی میبینی یا خیر ، بهر حال بیماری شما با استفاده از نمک بسمت بهبودی میره و شما میتونی از حمام نمک 20 گرم در لیتر با اکسیژن خوب بمدت 30 دقیقه در روز ( طبق گفته دوستمون unknown) نتیجه بگیری ،بمدت 4 و 5 روز من اکثر اوقات با این حمام نتیجه میگیرم .

اگر بیماری بمرحله حادتری برسه ، سورم ماهی هست که بیماری رو به همنوعاش خیلی زود منتقل میکنه ، برای همین توصیه میکنم ماهی رو حتما جدا کنی و توی مخزن قرنطینه (با شرایط پایه : اکسیژن ، فیلتر ، نمک 2گرم درلیتر و دمای 30 تا 31 درجه قرار بدی ) البته تا 32 سورم های من براحتی تحمل کردند،
توی مخزن قرنطینه اگر دیدی گوشه گیر شده و خوب غذا نمی خوره با کرم خونی منجمد بهتر تغذیه میشه ، البته ناگقته نماند که اگر ماهی داری عفونت شدیدی باشه غذا شاید اصلا نخوره و یا بسختی قبول کنه ،
شما نگران نباش باهاش مدارا کن تا خوب بشه .

در عین حال اگر جواب نداد و بهبودی کامل حاصل نشد بنظر میاد بیماری قارچی یا باکتریایی باشه که بهتره با تصویر شفاف شما زخم ماهیتونو نشون بدین تا مثل من در اثر استفاده نابجا از دارو ماهی رو بدنیای دیگه نفرستید .

موفق باشید .

پسر بد
31 December 2006, 11:24 PM
شنای غیر طبیعی سریع حرکت میکنن یک دفعه وایمیستن
باز نگهداشتن دهان
پریدن از آب
کمرنگ شدن سطح بدن
ظهور لکه های سفید یا قرمز بروی بدن
ماهیهای من دچار بیماریهای بالا شدن میشه راهنمایی کنین

Blaze
1 January 2007, 01:18 AM
دوست عزیز نگفتی که این برامدگی در یک طرف است با دو طرف.
در هرصورت اگر برامدگی در طرفه هست و سطح برامدگی مثل میوه درخت کاج شده، چند دلیل وجود داره که یکیش عفونت باکتریال هست که در گلد فیش این بیماری بیشتر دیده میشه.

داروهای ضد باکتری و کیفیت خوب اب و اضافه کردن نمک میتونه کمک خوبی باشه ولی مرگ ومیر در ماهی در اثر این بیماری زیاد هست.
3279
این عکس هارو تو اینترنت براتون پیدا کردم، ایا ماهیتون این شکلی شده (خفیف تر یا شدیدتر)؟

چند روز پیش مولی نر بزرگمم حدود 12-11 سانتی میشه یکهو دیدم اینجوری شده تقریبا شدید، سریع جداش کردم توی یک ظرف ، نمک حدود 10 گرم و یک کپسول آموکسی سیلین 500 کامل به آبی حدود نیم لیتر با اکسیژن زیاد اضافه کردم ،
بعد از 3 روز کل آب رو با همون خصوصیات دارویی مجددا تعویض کردم و 2 روز دیگه هم در قرنطینه بود ،

روز چهارم ماهی مدفوع داشت و روز پنجم درمان به مخزن اصلی منتقل شد به سلامت . طی دوره درمان اصلا تغذیه نشد .

البته ماهی در روز دوم به بعد علائم بهبود رو بروز داده بود .

-------------------------------------------------

ماهی های سورم و دلقک من دچار بیماری ایک از نوع شدید شدند ، دوستان تجربه ای در مورد داروهای سرا و یا تترا در این بیماری ندارند ؟ و قیمت اون ؟

الان با داروی شرکت اکسیر درمان رو شروع کردم ، اکسیژن خوب + دما 32 + دارو . غذا که بسیار با اشتها میخورند !!! تا ظرف غذا رو تکون میدم میان روی آب .

Romans
1 January 2007, 10:01 AM
شنای غیر طبیعی سریع حرکت میکنن یک دفعه وایمیستن
باز نگهداشتن دهان
پریدن از آب
کمرنگ شدن سطح بدن
ظهور لکه های سفید یا قرمز بروی بدن
ماهیهای من دچار بیماریهای بالا شدن میشه راهنمایی کنین

سلام
دوست عزیز در صورت امکان بفرمایید ماهیهای شما چه نوعی هستند.پیشنهاد میکنم تاپیکهایی که با عنوان گفتگوی مهم علامت گذاری شده اند را مطالعه کنید.

Pedram27
3 January 2007, 01:42 PM
از چند روز پيش كرمهاي سفيد بسيار كوچك به نازكي مو به تعداد كم در بين شنهاي كف آكواريوم ديدم لطفا" راهنمايي كنيد آيا خطرناك است ؟ و چه كار بايد بكنم ؟

Al3l3@S@li
3 January 2007, 02:06 PM
سلام دوستان
من تو تانكم 2تا آنجل تقريبا بالغ و يه كله شيري و يه گوست كوچيك و يه كتفيش اسپرت دارم.و خيلي وقت بود كه اوضاع تانكم با ثبات بود و هر هفته هم حدود 20% آب تانك رو سيفون ميكردم و دماي آب هم روي 28.5 هميشه ثابت بود كه...
حدود 10 روز پيش تصميم گرفتم كه گياها و گلدون هاي توي تانكم رو كمي مرتب كنم.وقتي ميخواستم يكي از گلدونها رو خارج كنم،از دستم ليز خورد و افتاد...(چشمتون روز بد نبينه،يه گندي به آب زدم كه نگو...:icon_neut ) خلاصه وقتي از شوك خارج شدم،سريعا نصف بيشتر آب تانك رو تعويض كردم.
از حدود 5-6 روز بعد از ماجرا،متوجه شدم كه آنجل ها باله هاشون داره پاره و كوتاه ميشه.اين ماجرا تا الان ادامه داره (ولي فكر ميكنم كه داره تو اين يكي دو روز باله ها و دمشون كمي بهتر ميشه.)از طرفي 2روز پيش متوجه شدم كه متاسفانه گلدفيشم مدفوعش دراز و كشدار و سفيد شده.
درضمن 1 هفته بعد از اون ماجرا من يكبار هم20% آب رو سيفون كردم.
حالا چنتا سوال داشتم:
1- اين مشكل آنجل ها و گلدفيشم ممكنه از بلند شدن آشغال هاي كف تانكم بوجود اومده باشه؟
2-با توجه به عكس پايين ميخواستم بدونم كه آيا دم آنجلم داره بهتر ميشه يا اينكه داره دچار پوسيدگي ميشه؟(منظورم اون سفيدي ته دم هستش)
http://img.majidonline.com/thumb/59340/Picture 003.JPG (http://img.majidonline.com/pic/59340/Picture 003.JPG)
3-ممكنه كه اين بيماري ها به گوست هم منتقل بشه؟(گوست تو همين تانك بوده ولي تا الان دچار مشكلي نشده.)
4- در آخر هم راه درمان

noshin
3 January 2007, 02:21 PM
سلام دوستان من 8 تا انچل در تانک 1*40*60 انداختم همهچیز خوب هست سیکل اذت و هوادهی خوب بیشتر از یک ماهی هست که اونها رو وارد تانک کردم اما از همون اوایل متوجه شدم باله هاشون در حال تغیر هست ریش ریش میشه و خوب میشه اما باز همون اتفاق می افته دمم خوردگی نیست البته یه دارف شیطون هم توی تانک دارم که کمی اذیت میکنه میشه بگید برای شادابی باله هاشون چیکار کنم

Anoush
3 January 2007, 02:59 PM
از چند روز پيش كرمهاي سفيد بسيار كوچك به نازكي مو به تعداد كم در بين شنهاي كف آكواريوم ديدم لطفا" راهنمايي كنيد آيا خطرناك است ؟ و چه كار بايد بكنم ؟

پدرام جان اگر پستهای قبلی رو مطالعه کرده بودید جواب خودتون رو میگرفتید، در هر حال این کرمها معمولا بیخطر هستند و در اثر غذا دهی زیاد از حد بوجود میایند.

غذا دهی تون رو مناسب کنید
اب رو مرتب سیفون کنید
نمک به میزان نیم گرم در لیتر به اب اضافه کنید. (هر قاشق چایخوری تقریبا 5 گرم نمک در خود جای میدهد.)

سلام دوستان من 8 تا انچل در تانک 1*40*60 انداختم همهچیز خوب هست سیکل اذت و هوادهی خوب بیشتر از یک ماهی هست که اونها رو وارد تانک کردم اما از همون اوایل متوجه شدم باله هاشون در حال تغیر هست ریش ریش میشه و خوب میشه اما باز همون اتفاق می افته دمم خوردگی نیست البته یه دارف شیطون هم توی تانک دارم که کمی اذیت میکنه میشه بگید برای شادابی باله هاشون چیکار کنم

نوشین جان اگر مشخصات اب تانک شما بدون تغییرات ناگهانی و همراه با سیفونینگ مرتب است احتمالا دارف (من نمیدونم از دارف منظورتون چه ماهی هست در زبان انگلیسی دارف به معنی کوتوله هست و خیلی از ماهی ها نوع دارف دارن مثل گورامی) شیطون شما گاهی دم انجل هارو مورد عنایت قرار میده.

noshin
3 January 2007, 03:07 PM
مرسی از رسیدگی سریع شما منظورم همون دارف گورامی هست که مادهاش هم کم گیر میاید و من منتظر ماده اش هستم

sina69
7 January 2007, 11:49 AM
اميدوارم دکتر انوش من رو ضرب و شتم نکنه:icon_razz
اما تانک قرنطينه ام آب ميداد منم جمعش کردم و تعميرش نکردم(چون حقيقتا هيچ استفاده اي نداشت)
از وقتي جمعش کردم انگار همه مريضيها با هم وارد تانکم شدن:icon_redf
يکي از آنجلام روي سرش يه نقطه کوچيک سفيدک زده يه چيزي شبيه به قارچ.
يکي ديگه هم دم خوره گرفته.
يه آنجل کويي هم چند روز پيش بدون هيچ دليلي افتاد و مرد!
از اونجايي که فعلا قرنطينه ام تعطيله بايد چي کار کنم؟
کافيه که آبش کنم و ماهي رو بندازم توش يا بذارم اينم يه ماه سيکل طي کنه؟
الان متيلن بلو(البته داروي آماده) ريختم تو آب.

ماهي هايي که تو تانکن:
شارک کرم
شارک باله و دم قرمز
شارک دم قرمز(بعد از سالها دوباره اومد و منم گوله خريدم:icon_arro )
کت فيش نواري
کت فيش اسپرت
زبرا(باقي مانده از سيکل)
دلقک
کوريدوراس

آب هم 40-50 درصد هر 10-15 روز يک بار سيفون ميشه.
دماي آب هميشه رو 28 اما الان گذاشتم رو 30
غذا هم خوب ميخورن.
توبي فکس، کرم خوني، دل و اسفناج، تترا پريما، قرص کف خوار ويتاکرافت، يه غذاي هورموني فله
اينم شرايط تانکم بود.

paeezan27
7 January 2007, 07:30 PM
سلام يه راهنمايي لازم دارم من تعدادي انجل بچه دارم که چندتاييشون وقتي تنفس ميکنن ابشش هاشون خوب بسته نميشه مثل اينه که قسمت رويي که متحرکه کوچکتر شده و موقع تنفس کامل بسته نميشه و داخل ابشش معلوم ميشه ايا اين بيماري است ؟ايا علتي خاص داره .؟ راه درمان داره؟ ايا ميشه اين حالت را از بين برد يا براي هميشه ميمونه ؟ ايا مسري هست؟ اگه زود جواب من را بديد يه دنيا ممنون ميشم.

ساران سافت
7 January 2007, 08:42 PM
با سلام
من دوتا آنجل بزرگ دارم امروز ديدم يكيشون سرش رو كاملا آورده به بالا و حركات غير موزون انجام مي ده
و هي خودشو لاي بخاري و شيشه قرار ميده
هي مي آيد به سمت كف آكواريوم و دوباره با تلاش زياد سعي ميكنه خودشو بالا بكشه
باري نيم ساعت حمام نمك با متيلن بلو دادمش بعد برش گردوندم به آكواريوم رفت زير بوته ها قايم شد و همان جا ماند
ناگفته نماند كه موقع گرفتنش خيلي فرز از زير دستم در ميرفت
توي حمام نمك خيلي عادي بود فقط دو تا باله هاي كنار آبشش را به سرعت حركت مي داد
فكر مي كنيد علت چي باشد؟

meduza
8 January 2007, 03:04 AM
سلام اقا.من یه دسکاس دارم که از امروز یک دفعه دچار مشکل شده و رو بدنش وقتی که بهش صاف نگاه می کنی عادی هستش ولی وقتی مایل نگاه می کنی یه نقاط ریز سفیدی رو تنش هستش.شرایط آب کاملا عادی هستش.دیسکاس 3 بندی هستش و الان گوشه گیر شده و باله بالا بسته و پایینی باز هستش.غذا می خوره و کج استاده(دم پایین سر یکم بالا (20-30 درجه)).اکواریوم 500 لیتره و 3 ماهه که راه افتاده.متاسفانه قرطینم پره ولی اگه جدی هست یکی گیر میارم.دما روی 30 هستش.اگه اساتید راه نمایی کنن ممنون میشم.در ضمن ماهی تازه وارد نیست(6 ماهه که دارمش).من دما رو نیم درجه زیاد کردم و Uv رو هم روشن(1-2 ساعت).راستی یه سوال دیگه اکروفلاوین بریزم سیکل رو بهم نمی زنه؟.ممنون میشم سریع جواب بدید.مرسی(شرمنده شاید جای سوالام اینجا نباشه)

ساران سافت
8 January 2007, 06:36 AM
با سلام
از ديشب آنجلم نشسته كف و به سرعت تنفس مي كنه و براي حركت بدنش رو بايد تكان زيادي بده تا راه بيفته
لطفا راه نمايي كنيد چكارش كنم

Romans
9 January 2007, 09:29 AM
سلام اقا.من یه دسکاس دارم که از امروز یک دفعه دچار مشکل شده و رو بدنش وقتی که بهش صاف نگاه می کنی عادی هستش ولی وقتی مایل نگاه می کنی یه نقاط ریز سفیدی رو تنش هستش.شرایط آب کاملا عادی هستش.دیسکاس 3 بندی هستش و الان گوشه گیر شده و باله بالا بسته و پایینی باز هستش.غذا می خوره و کج استاده(دم پایین سر یکم بالا (20-30 درجه)).اکواریوم 500 لیتره و 3 ماهه که راه افتاده.متاسفانه قرطینم پره ولی اگه جدی هست یکی گیر میارم.دما روی 30 هستش.اگه اساتید راه نمایی کنن ممنون میشم.در ضمن ماهی تازه وارد نیست(6 ماهه که دارمش).من دما رو نیم درجه زیاد کردم و Uv رو هم روشن(1-2 ساعت).راستی یه سوال دیگه اکروفلاوین بریزم سیکل رو بهم نمی زنه؟.ممنون میشم سریع جواب بدید.مرسی(شرمنده شاید جای سوالام اینجا نباشه)

سلام
دوست عزیز به احتمال زیاد اب اکواریوم شما دچار مشکل شده .اگر امکان جداکردن این ماهی را دارید انرا در قرنطینه قرار دهید و درجه اب را تا 32 بالا ببرید .اگر ماهی شما از نظر تغذیه مشکلی ندارد و رنگ مدفوع ان هم طبیعی میباشد میتوانید از اکروفلاوین استفاده کنید ولی اینکار را در تانک اصلی انجام ندهید.مقداری از اب تانک اصلی را سیفون کنید و فاکتورهای انرا اندازه گیری کنید.

sina69
9 January 2007, 12:14 PM
آقا يکي به داد من برسه:icon_cry: :icon_cry: :icon_cry: :icon_cry:

ديروز دو تا کوريدوراسم مردن.
دلقکام هم سه تاشون بيحال شدن و الان فضله يکيشون رو ديدم که سفيده:icon_redf

امروز صبح 50 درصد آب رو سيفون کردم و دماي آب رو هم آوردم رو 28.
نمک رو هم اضافه کردم.(تقريبا يه قاشق تو 100 ليتر)

البته آب گذاشتم کنار تا دوباره فردا هم حدود 20-30 درصد آب رو سيفون کنم.

paeezan27
9 January 2007, 03:48 PM
سلام يه راهنمايي لازم دارم من تعدادي انجل بچه دارم که چندتاييشون وقتي تنفس ميکنن ابشش هاشون خوب بسته نميشه مثل اينه که قسمت رويي که متحرکه کوچکتر شده و موقع تنفس کامل بسته نميشه و داخل ابشش معلوم ميشه ايا اين بيماري است ؟ايا علتي خاص داره .؟ راه درمان داره؟ ايا ميشه اين حالت را از بين برد يا براي هميشه ميمونه ؟ ايا مسري هست؟ اگه زود جواب من را بديد يه دنيا ممنون ميشم.
سلام ثعنی کسی نیست بداند این مشکل چیست و چگونه حل میشود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Blaze
9 January 2007, 05:08 PM
سلام يه راهنمايي لازم دارم من تعدادي انجل بچه دارم که چندتاييشون وقتي تنفس ميکنن ابشش هاشون خوب بسته نميشه مثل اينه که قسمت رويي که متحرکه کوچکتر شده و موقع تنفس کامل بسته نميشه و داخل ابشش معلوم ميشه ايا اين بيماري است ؟

دوست عزیز شما سیفون آب رو منظم انجام میدی ؟ 30 % آب رو سیفون کن ، دما رو روی 28 تا 29 تنظیم کن ، اگر بحدی بزرگ هستند که کرم خونی منجمد بخورند چند روزیو با این غذا تغذیوشن کن .
بعد از سیفون آب به ازی هر لیتر یک گرم نمک اضافه کن ، فرداش باز هم به ازای هر لیتر یک گرم دیگه اضافه کن . ( کلا میشه دو گرم ، دلیل این فاصله عدم تغییر ناگهانی فاکتورهای آب و آسیب به بچه ماهی هاست ).

هر 5 روز 25 تا 30 % سیفون آب کن و نمک لازم بازای هر لیتر تعویضی دو گرم فراموش نشه .

الان فضله يکيشون رو ديدم که سفيده.....
امروز صبح 50 درصد آب رو سيفون کردم و دماي آب رو هم آوردم رو 28.
نمک رو هم اضافه کردم.(تقريبا يه قاشق تو 100 ليتر)

دما روی 30 تنظیم کن ، نمک کمه ، بازای هر لیتر دو گرم ، هر قاشق چایخوری حدود 6 گرم نمک میشه .

سیفون رو بعد از افزودن نمک هر 3 روز 30 % انجام بده .

غذا چی دادی ؟ که فضله سفیده ؟ برای تشخیص انگل درونی عجله اینجوری نکن ، خونسرد باش ، دلقک زیاد بازی در میاره ،
اگر درمان در مخزن اصلیه و ماهی بزرگ هم داری برای مدتی سعی کن تغذیه رو محدود به دل برای ماهی بزرگت و کرم خونی برای دلقک ها بکنی.

sina69
9 January 2007, 06:22 PM
دما روی 30 تنظیم �ن ، نم� �مه ، بازای هر لیتر دو گرم ، هر قاشق چایخوری حدود 6 گرم نم� میشه .

سیفون رو بعد از افزودن نم� هر 3 روز 30 % انجام بده .

غذا چی دادی ؟ �ه فضله سفیده ؟ برای تشخیص انگل درونی عجله اینجوری ن�ن ، خونسرد باش ، دلق� زیاد بازی در میاره ،
اگر درمان در مخزن اصلیه و ماهی بزرگ هم داری برای مدتی سعی �ن تغذیه رو محدود به دل برای ماهی بزرگت و �رم خونی برای دلق� ها ب�نی.

ممنون از پاسختون.

تو پست شماره 628 همه شرايط تانکم رو توضيح دادم. مشکلم اينجاس که گويا چند تا مريضي با هم افتاده تو تانکم.
کلا اشتهاي ماهيام خيلي کم شده( کليه ماهيام) و خيلي نسبت به گذشته تحرک کمتري دارن.
البته به جز زبرا ها!!!

Blaze
10 January 2007, 12:13 AM
راه حلی که گفتم ، برای همه بیماری ها مفیده ، در ضمن برای استفاده از داروی خاصی بنظرم عجله نکن عین من یکهو ماهیا میپرن ها !

بنظرم این شارکهای دم قرمز و تیره خیلی وحشی اند ، احتمال هم میدم بقیه ماهیا توسط اونا مورد حمله واقع شدند و این لکه ها و پوست کندگی و شبیه قارچها در اثر درگیری که چون شرایط بیماری هم همیشه تو همخزنها بوفور هست مریض هم احتمالا شدند ،

آخه شارک دم قرمز با آنجل ؟
مربا بده بابا !

بنظر بنده غذا همون دل و اسفناج و کرم خونی فقط بده ، توبیفکس که آبو بد خراب میکنه خیلی کم باید استفاده کنی ، غذا دست ساز فله که.....

sina69
10 January 2007, 09:41 AM
راه حلی �ه گفتم ، برای همه بیماری ها مفیده ، در ضمن برای استفاده از داروی خاصی بنظرم عجله ن�ن عین من ی�هو ماهیا میپرن ها !

بنظرم این شار�های دم قرمز و تیره خیلی وحشی اند ، احتمال هم میدم بقیه ماهیا توسط اونا مورد حمله واقع شدند و این ل�ه ها و پوست �ندگی و شبیه قارچها در اثر درگیری �ه چون شرایط بیماری هم همیشه تو همخزنها بوفور هست مریض هم احتمالا شدند ،

آخه شار� دم قرمز با آنجل ؟
مربا بده بابا !

بنظر بنده غذا همون دل و اسفناج و �رم خونی فقط بده ، توبیف�س �ه آبو بد خراب می�نه خیلی �م باید استفاده �نی ، غذا دست ساز فله �ه.....

مربا نميدم بابا :icon_razz
چون شارکام کوچيکن و تا به حال نديدم جز خودشون دنبال کس ديگه اي بکنن.
من هم به خاطر همين توبي فيکس به ماهيام نميدادم اما تو بي فکسي که الان دارم ميدم چينيه و تا به حال نديدم که يه ذره تو آب پخش بشه.حتي يه دونه آخرشم به شيشه ميچسبه تا يکي بياد بخورش! به نظر من که خيلي عاليه.
اون يکي هم دست ساز نيست اما فله خريدم يعني اسم خاصي نداشت. الان تو پلاسکو مغازه آخر برو ببين چه بازاري از همين فله فروشي راه انداخته. :icon_cool
باز هم از راهنمايي و پيگيريت ممنونم.

ساران سافت
10 January 2007, 09:53 AM
با سلام
از ديشب آنجلم نشسته كف و به سرعت تنفس مي كنه و براي حركت بدنش رو بايد تكان زيادي بده تا راه بيفته
يعني هيچ كس نيست جواب منو بده بابا آنجلم داره مي ميره طول دو بالش از 15 سانت بيشتره حيفم مي آيد كه بميره:icon_smil :icon_redf

Anoush
10 January 2007, 11:12 AM
با سلام
من دوتا آنجل بزرگ دارم امروز ديدم يكيشون سرش رو كاملا آورده به بالا و حركات غير موزون انجام مي ده
و هي خودشو لاي بخاري و شيشه قرار ميده
هي مي آيد به سمت كف آكواريوم و دوباره با تلاش زياد سعي ميكنه خودشو بالا بكشه
باري نيم ساعت حمام نمك با متيلن بلو دادمش بعد برش گردوندم به آكواريوم رفت زير بوته ها قايم شد و همان جا ماند
ناگفته نماند كه موقع گرفتنش خيلي فرز از زير دستم در ميرفت
توي حمام نمك خيلي عادي بود فقط دو تا باله هاي كنار آبشش را به سرعت حركت مي داد
فكر مي كنيد علت چي باشد؟

با سلام

يعني هيچ كس نيست جواب منو بده بابا آنجلم داره مي ميره طول دو بالش از 15 سانت بيشتره حيفم مي آيد كه بميره:icon_smil :icon_redf

شما سه تا پست زدید ولی تو هیچکدوم از شرایط اکواریومتون چیزی نگفتید برای همین هم کسی نمیتونه کمک کنه.

در هر صورت احتمال داره که ماهی شما به انگل ابششی مبتلا شده باشه که این فقط یک حدسه چون معلوم نیست که شما تانکتون سیکل ازت رو طی کرده یا نه، اگر طی کرده سیکل رو از بین بردید یا نه، ماهی جدید اضافه کردید یا نه، تغییری تو اکواریومتون دادید یا نه، ماهی تازه وارده یا نه، قرنطینه بوده یا نه و کلی سوال دیگه که تو هیچکدوم از پست های شما نوشته نشده.

شما خودتون حتی حوصله نکردید پست اولتون رو یک بار بخونید ببینید مفهوم هست یا نه!

نقل قول پست اول شما: فقط دو تا باله هاي كنار آبشش را به سرعت حركت مي داد

باله کنار ابشش یا پوشش ابشش؟

اگر باله هاشو بسرعت تکون میده که به انگل مربوط نیست. اگه ابشش اون بسرعت باز و بسته میشه اونوقت میتونه چند تا دلیل داشته باشه.

در هر صورت راهی که من بنظرم میرسه حمام نمک و اضافه کردن متیلین بلو هست.

ساران سافت
10 January 2007, 12:37 PM
ببخشيد
آكواريوم من سيكل ازت رو طي كرده و تغييري ندادم ماهي جديد هم اضافه نكردم سيكل رو هم بهم نزدم
اما احساس مي كنم كسي با دست آلوده دست توي آكواريوم گذاشته باشه
متيلن بلو اضافه كردم 30% آب تانك اصلي رو هم عوض كردم
ماهي رو جدا كردم توي قرنتينه
همه ماهي خوب هستند جفت اون آنجل هم خوبه
توي قرنتينه همش روي زمين نشسته ديشب يكوري شد دوباره حمام نمك با متيلن بلو دادمش يكم بهتر شد
باله هاي كنار آبشش به سرعت حركت ميده و تند تند نفس مي كشه

Anoush
10 January 2007, 02:22 PM
ببخشيد
اما احساس مي كنم كسي با دست آلوده دست توي آكواريوم گذاشته باشه

اگر چنین حسی دارید اب رو مرتب سیفون کنید و قسمتی از فیلتر را با زغال اکتیو پر کنید و راه بیندازید.

پی اچ اب رو میتونید اندازه بگیرید؟

ساران سافت
10 January 2007, 04:52 PM
PH آب بين 7 تا 8 بود آب رو سيفون كردم ماهيهام مشكل ندارن
ولي آنجلم كه توي قرنتينه هستش همونجوره - متيلن بلو هم دادم

Anoush
10 January 2007, 05:09 PM
PH آب بين 7 تا 8 بود آب رو سيفون كردم ماهيهام مشكل ندارن
ولي آنجلم كه توي قرنتينه هستش همونجوره - متيلن بلو هم دادم

1. میتونید از Omnipur ساخت سرا استفاده کنید
2. بجای این دارو میتونید حمام نمک رو ادامه بدید هر روز.
خروجی هوا رو هم بیشتر کنید.متیلین بلو خوبه و باعث اکسیژن رسانی بهتر هم میشه
من غلظت نمک رو اونقدر اضافه میکنم تا ببینم که ماهی داره بزحمت میفته و تو تعادلش هم مشکل ایجاد میشه اونوقت زود منتقلش میکنم به اکواریوم قرنطینه.

البته همه اینها در صورتی هست که من تشخیص درست داده باشم.
اگر حال ماهیت رو به بهبودی است اذیتش نکن.

دست اخر باز هم توصیه من اینه که در این موارد که تو تشخیص ادم گیج میزنه بهترین انتخاب فکر کنم همون Omnipur سرا باشه.

ساران سافت
10 January 2007, 07:07 PM
Omnipur را اينجا توي مشهد ندارند
باز هم ممنونم از كمكتان
چندبار در روز و به چه مدتي حمام نمك بدم

Blaze
11 January 2007, 01:17 AM
1.

من غلظت نمک رو اونقدر اضافه میکنم تا ببینم که ماهی داره بزحمت میفته و تو تعادلش هم مشکل ایجاد میشه اونوقت زود منتقلش میکنم به اکواریوم قرنطینه.

میشه بیشتر توضیح بدید ؟ افزودن نمک به مخزن اصلی ؟

اون يکي هم دست ساز نيست اما فله خريدم يعني اسم خاصي نداشت. الان تو پلاسکو مغازه آخر برو ببين چه بازاري از همين فله فروشي راه انداخته. :icon_cool .

در مورد اون غذاهای که کلی با پویان در تاپیک فلاور بحث کردیم .چینی یا کار ماهیران هستند و بنظر نمیاد مشکلی داشته باشند ،

من نمونشو دیدم و بشخصه تاییدش میکنم و برای خرید های بعدیم اگر فرصت و امکان سر زدن با اونجا رو داشته باشم میخرم .آ

Anoush
11 January 2007, 11:26 AM
میشه بیشتر توضیح بدید ؟ افزودن نمک به مخزن اصلی ؟ آ

ببینید من یک ظرف کوچک (یک بشر دو لیتری دارم) را از اب اکواریوم پر میکنم ماهی را گرفته و داخل ان میاندازم.

در یک لیوان که باز محتوی اب اکواریوم است نمک زیادی میریزم (تا انجا که میشود در ان نمک حل میکنم).

بعد بارامی اب لیوان را داخل بشر کرده و بدون ایجاد استرس زیاد اب را بهم میزنم. انقدر نمک اضافه میکنم که (بیشتر این کار رو روی دیسکس و گلد فیش انجام داده ام) ماهی بی تاب شده و تعادلش را دارد از دست میدهد.

انوقت ماهی را سریع به مخزن اصلی یا قرنطینه منتقل میکنم.

روزی یک بار این کار را انجام میدادم تا انگل از بین برود.

قبول دارم که این کار استرس زیادی به ماهی تحمیل میکند و الان بیشتر از داروهای تجاری استفاده میکنم.

Romans
11 January 2007, 12:57 PM
با سلام
دوستان و کاربران محترم اعلام نکات زیر جهت تشخیص هر چه بهتر و دقیقتر بیماریها و ارائه راهنمایی دارویی لازم است :

1- تاریخ راه اندازی آکواریوم -سیکل ازت طی شده یا خیر؟
2- حجم آب آکواریوم
3- تعداد ماهیها و نوع آنها
4- تاریخ آخرین سیفون
5- دمای اب
سختی - pH - نیتریت و نیترات آب آکواریوم (در صورت داشتن کیت های مخصوص اندازه گیری)
6- غذای مصرفی
7- نوع فیلتر

حالات و شرایط ماهی بیمار :

1- اندازه ماهی
2- تاریخ ورود به قرنطینه (اگر قرنطینه ندارید ذکر کنید)
3- تاریخ ورود به آکواریوم
4- علائم ظاهری ( رنگ پوست - رنگ آبششها - رنگ چشم - فرم باله ها - کبودی یا زخمهای سطحی و دیگر علائم قابل رویت روی بدن ماهی )
5- علائم درونی ( رنگ مدفوع - تورم ناحیه شکم - فرو رفتگی ناحیه شکم )
6- سرعت تنفس ماهی و حرکت هم زمان آبششها
7- وضعیت و حالت شنای ماهی
8- وضعیت تغذیه ماهی

قرار دادن عکسی از ماهی مورد نظر بسیار مفید خواهد بود

بدیهی است هرچه اطلاعات فوق کاملتر باشد نتیجه گیری مطلوبتر خواهد بود.

نگرفتن جواب از طرف دوستان به منزله بی تفاوتی یا بی توجهی انها نیست بلکه یا جوابی قابل قبول ندارند و یا اطلاعات داده شده از طرف شما بسیار ناقص است.

موفق باشید.

Blaze
12 January 2007, 03:43 AM
ماشاءا.. دل شیری دارین .

حمام نمک 20 گرم در لیتر رو اکثرا ماهیا تحمل نمیکنند ، میزانی که نمک در یک لیتر حل میشه فکر میکنم بیشتر از این حد حمام شما باشه ،

من چند باری که اینکارو انجام دادم ، باعث شد ظرف یک دقیقه کلی از پولکهای ماهیم بریزه ، چه سورم چه مولی و یا حتی بدن لوچ دلقک هم بشدت آسیب دید .

با مشورت با دوستان با تجربه ، به این تجربه رسیدم که از دفعه اول 20 گرم برا همه مصرف نکنم ، یا اینکه مدت زمان حمام رو از زمان کوتاه شروع کنم .

با حمام نمک موافقم ولی اون زمانی که آدم میبینه تعادل ماهی از بین رفت خیلی ناراحت میشه ، احساس میکنه ماهی داره میمیره ، بهر حال گزینه حمام نمک با غلظت تدریجی تا سقف 20 گرم در لیتر رو میپسندم .

sina69
12 January 2007, 11:21 AM
دلقکاي من مثل همه ماهيام بي حال شده بودن. حمام نمک استفاده کردم باعث شد يکي از دلقکام مرد!
اون يکي چپه داره نفس ميکشه(فيلمش نيست چون نميتونه صاف شه) اون يکي هم بيحال تر شده:icon_twis

با مشورت ماهي فروش محله آمپول "استرپتو مايسين" نيم گرم تو تانک ريختم.
کسي از اين دارو استفاده کرده؟

moh@mm@d reza
12 January 2007, 11:50 AM
دوست عزيز اكثر باكتريها و انگل ها در محلول استاندارد 09/0% غير فعال شده و از بين ميروند يعني اگر شما ماهي بيمار خود را به مدت يك هفته هر روز در اين محلول قرار دهيد .ماهي سلامت خود را دوباره بدست مي اورد.ضمنا شما هيچ وقت نبايد انتي بيوتيك را داخل تانك اصلي بريزيد چون باعث بهم خوردن سيكل ازت مي شود

Blaze
12 January 2007, 06:07 PM
دلقکاي من مثل همه ماهيام بي حال شده بودن. حمام نمک استفاده کردم باعث شد يکي از دلقکام مرد!
اون يکي چپه داره نفس ميکشه(فيلمش نيست چون نميتونه صاف شه) اون يکي هم بيحال تر شده:icon_twis

آقا سینا سلام

شما احتمالا یییهوو دلقکو وارد حمام نمک 20 گرم آماده کردی و ماهیتو زیر نظر نداشتی که اینجوری شده ،

برای این حمام طبق گفته های قبلیم بهتره ابتدا ماهی وارد آب کنیم و بتدریج نمک رو تا سقف 20 گرم افزایش بدیم . دلقک خود من تا 14 گرم دیگه بیحال شد ، من اضافه نکردم ،

در ضمن شما وقتی میبینی ماهی بیتابی میکنه سریع آب روی حمام اضافه کن که غلظت نمک بیاد پایین ماهی تلف نشه ، خلاصه کلام حمام دقت و توجه میخواد .

حالا فدای سرت ، اونی که بیحاله رو بنظرم اصلا حمام نمک نبرش ، بذار توی مخزن استراحت کنه ، سعی کن استرس بهش وارد نشه ،اگر در اثر استرس و غلظت نمک کیسه هواش دچار مشکل نشده باشه بنظرم بهتر میشه ، دلقک های خود من بعد حمام ولو بودند اما 5 دقیقه بعد با افزایش آب بهتر شدند و پوستشون هم که در اثر حمام خراب شده بود فرداش خوب شد .

در مورد داروی که گفتی نظری ندارم اما درباره استفاده پی در پی از دارو
ماهی مریضو هی دارو بدی جاشو عوض کنی آبش عوض بشه ( خواص آب تغییر ناگهانی کنه ) بلیط اون دنیا رو دادی تو دستش .
بین هر دوره مصرف دارو ماهی زمان استراحت یک روز تا دو روز احتیاج داره مگر در شرایط خاص

مارو در جریان بذار .
صبور و با حوصله باش ، موفق باشی .

sina69
12 January 2007, 06:49 PM
ممنون از پيگيريت
اما همون جوري که خودتون فرموديد و انوش عزيز هم توضيح دادن حمام کردم.يعني به تدريج غلظت رو زياد کردم و وقتي ديدم بي تاب شدن داخل تانک انداختمشون. البته اين رو هم بگم که قبل از نمک بي حال بودن اما بعد از حمام بيشتر بي حال شدن.

به اطلاع ميرسانم که دلقک دوم بنده هم جان به جان آفرين تسليم کرده و دلقک سوم داره با مرگ دست و پنجه نرم ميکند.

در مورد دارو هم باز تاکيد ميکنم که داروي پي در پي استفاده نکردم چند روز پيش متيلن بلو ريختم و دو روز بعد از سيفون کردن اين دارو رو ريختم.
خبر تاثير دارو رو بهتون ميدم.

Anoush
13 January 2007, 10:14 AM
بر طبق خوانده های من غلظت پیشنهادی حمام نمک 6 گرم در لیتر است بمدت نیم ساعت. (نه در روشی که مرتب نمک اضافه کنیم)
حمام نمک برای بارب ها، تترا ها، کت فیش ها و کوی Koi استفاده نمیشود
اگر در تانک اصلی بازهم ماهی مریض داشته باشیم، برگرداندن ماهی حمام شده به تانک اصلی باعث گرفتن سریعتر بیماری توسط ماهی حمام کرده میشه چون با حمام کردن استرس شدیدی به حیوان وارد کرده ایم.

Romans
13 January 2007, 12:05 PM
سلام
دوستان و کاربران محترم لطفن ادامه بحث درباره بیماریها و درمان ماهیهای آکواریومی را در تاپیک زیر دنبال کنید.
با تشکر

http://www.phalls.com/vbulletin/showthread.php?t=29447

moh@mm@d reza
13 January 2007, 03:06 PM
بر طبق خوانده های من غلظت پیشنهادی حمام نمک 6 گرم در لیتر است بمدت نیم ساعت. (نه در روشی که مرتب نمک اضافه کنیم) حمام نمک برای بارب ها، تترا ها، کت فیش ها و کوی Koi استفاده نمیشود اگر در تانک اصلی بازهم ماهی مریض داشته باشیم، برگرداندن ماهی حمام شده به تانک اصلی باعث گرفتن سریعتر بیماری توسط ماهی حمام کرده میشه چون با حمام کردن استرس شدیدی به حیوان وارد کرده ایم.
با سپاس
مديريت Persian Discussion Society
سلام
دوست من نظرت را درباره باربها و تتراها و كت فيش ها و كوي قبول دارم اما در مورد دوز مصرفي نمك بايد بگويم كه اغلب يو باكتري هاي موجود در
اب مقدار 6گرم را تحمل مي كنند. اگر شما اطلاع داشته باشيد براي فراوري عصاره هيپوفيز در تكثير مصنوعي از دوز 7/0%استفاده مي شود
پس چه طور ممكن است كه محلول6/0%نمك باعث از بين رفتن سلولي بشود.ضمنا محلول 9/0% نمك يك انتي باكتر استاندارد مي باشد.
نكته اخر اين كه من هم منظورم استفاده در تانك اصلي نبود.

Blaze
13 January 2007, 10:07 PM
با حمام نمک 6 گرم اصلا نتیجه ای در هیچ حالتی نگرفتم .

برای تسریع در نتیجه در صورت قوی بودن ماهی ( بزرگ بودن و خوب تغذیه شده ) بنظرم بهتره از 14-15 گرم کمتر نباشه ،

20 گرم رو افرادی توصیه کردن که در کار تکثیر انبوه هستند و این میزیان با توجه به ادپته شدن ماهی ، خللی در تخمریزی هم پیش نیاورده .

بشخصه با دوز پایین شروع میکنم و تا سقف مورد نظر بیشتر پیش نمیرم .

noshin
14 January 2007, 12:24 AM
جناب pakook من از یک استاد شنیدم غلظت 15% نمک به مدت 10 دقیقه دوبار در روز مفید است و همونطور که میدونید همه باکتری ها نسبت به نمک حساس نیستند

moh@mm@d reza
14 January 2007, 06:29 PM
جناب pakook من از یک استاد شنیدم غلظت 15% نمک به مدت 10 دقیقه دوبار در روز مفید است و همونطور که میدونید همه باکتری ها نسبت به نمک حساس نیستند
دوست عزيز درمان با غلظت بالا امكان پذير است اما صدمات زيادي به ماهي وارد مي كند ضمنا دوز پيشنهادي من(محلول 9/0%نمك)يك محلول استاندارد براي حمام نمك مي باشد و اكثر باكتري ها و انگل ها را از بين مي برد و من به وفور از ان استفاده مي كنم

moh@mm@d reza
14 January 2007, 06:38 PM
با حمام نمک 6 گرم اصلا نتیجه ای در هیچ حالتی نگرفتم .

برای تسریع در نتیجه در صورت قوی بودن ماهی ( بزرگ بودن و خوب تغذیه شده ) بنظرم بهتره از 14-15 گرم کمتر نباشه ،

20 گرم رو افرادی توصیه کردن که در کار تکثیر انبوه هستند و این میزیان با توجه به ادپته شدن ماهی ، خللی در تخمریزی هم پیش نیاورده .

بشخصه با دوز پایین شروع میکنم و تا سقف مورد نظر بیشتر پیش نمیرم .
جناب اقاي Blaze شمامي توانيد از مواد ديگري مانند فرمالين و پرمنگنات پتاسيم هم استفاده بكنيد

فرمالينابتدا فرمالين و آب را با دوز 3 در 10000 ( 3 سي سي فرمالين در 10 ليتر آب ) با هم مخلوط كنيد. محلول را با سنگ هوا به مدت 10 الي 15 دقيقه هوادهي نمائيد. سپس ماهي مورد نظر را به مدت 15 دقيقه در اين محلول حمام دهيد.
پرمنگنات پتاسيمابتدا 6 گرم پرمنگنات را با 700 سي سي آب ولرم مخلوط كنيد. سپس 50 درصد آب خود را با آب تازه جايگزين كنيد و به ازاي هر 50 ليتر آب 10 سي سي از اين محلول را اضافه نمائيد. اين حمام به مدت 10 ساعت مي باشد. با اضافه كردن محلول، رنگ آب صورتي مي شود. در صورتي كه رنگ آب تا قبل از ساعت اول حمام به رنگ قهوه اي در آمد دوباره به ازاي هر 50 ليتر آب 10 سي سي از اين محلول را به آب اضافه نمائيد ولي در صورتي كه اين اتفاق بعد از يك ساعت از شروع حمام افتاد به ازاي هر 50 ليتر آب 5 سي سي از اين محلول اضافه كنيد. اگر آب شما در طول حمام كدر شد مقداري از آب را با آب تازه جايگزين كنيد و به ازاي آب تعويض شده محلول پرمنگنات را نيز اضافه نمائيد. در صورتي بيماري رفع خواهد شد كه در طي 10 ساعت حمام، آب را صورتي رنگ نگاه داريد.

payam64
1 February 2007, 01:27 PM
دوستان سلام
یکی از اون 2تا دیسکسی که قبلا گفته بودم تا حالا(1سالی میشه که خریدمشون) هیچ رشدی نداشتن مدتیه شکمش شدیدا ورم کرده و نسبت به غذا خیلی حریص شده میترسم بترکه(البته خودم بدم نمیاد چون رشد نکردنش اعصابمو خورد کرده:icon_arro :icon_arro :icon_arro )
چکارش کنم؟؟؟؟دلیله ورم شکمش چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اینقدر باد کرده که شبیهه parrotشده :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol:

Romans
1 February 2007, 01:52 PM
دوستان سلام
یکی از اون 2تا دیسکسی که قبلا گفته بودم تا حالا(1سالی میشه که خریدمشون) هیچ رشدی نداشتن مدتیه شکمش شدیدا ورم کرده و نسبت به غذا خیلی حریص شده میترسم بترکه(البته خودم بدم نمیاد چون رشد نکردنش اعصابمو خورد کرده:icon_arro :icon_arro :icon_arro )
چکارش کنم؟؟؟؟دلیله ورم شکمش چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اینقدر باد کرده که شبیهه parrotشده :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol:

سلام
دوست عزیز چند روزی این ماهی را جدا کنید و غذای انرا کاهش دهید اگر ورم شکم ان کمتر نشد احتمال بیماری ورم معده وجود دارد.رنگ مدفوع انرا هم زیر نظر داشته باشید.
متاسفانه این ماهی شما خیلی دیر به غذا خوردن افتاده و هر چقدر هم که خوب بخوره دیگر به رشد نهایی نخواهد رسید.معمولن تکثیر کننده ها این ماهیهای به اصطلاح سوخته را جدا میکنند و به عنوان درجه 3 به بازار عرضه میکنند که شامل بازار ایران هم میشود.موفق باشید.

payam64
1 February 2007, 03:11 PM
رنگ مدفوعش طبیعیه
از اولشم غذا خوب میخورد مثل بقیه فقط رشد نمیکنه

mehdies
1 February 2007, 04:16 PM
سلام دوستان

من یه کمک فوری میخوام :icon_eek:
چند هفته پیش در مورد بیماری سورومم که قرمز شدن و تورم زیر پولکش بود سوال کردم انوش جان و
Blaze جان و دیگر دوستان راهنمایی کردن . منم چون تنبلم از بین راهنماییها سیفون آب رو انتخاب کردم
که بعد از سیفون هم سورومم خوب شد .
من یه سه روزی نبودم و وقتی هم که اومدم تا حالا (یعنی 4 روز) سمت اکواریوم نرفتم. الان که رفتم
دیدم سوروم در قسمت رویش کلیه باله ها یه حالت پاره گی مویرگ داره . زیر شکمش در کنار مخرجش
یه دمل بزرگ زده (شبیه عکسی که انوش جان قبلا گذاشته بودن ) که داخل مخرج رو هم گرفته
و یه چیز قرمز مثل گوشت از داخل دمل و بین پولکهاش زده بیرون .داخل دهانش و زیر بینی تا دهانشم
قرمز شده . کلا زیر پولکهاش رنگش طبیعی نیست .خودشم رو هم گاهآ به شیشه آکواریوم میماله .
دهانشم کاملآ نمیبنده .غذا دل میخوره و اشتهاشم خوبه . راستی از یک هفته پیش تا حالا مدفوعش
آبکی شده و قهوه ای رنگه . دمای آب 31 تا 32 .آکواریوم 500 لیتری . سفون 2 هفته پیش . تو تانک 2 تا اسکار (بزرگ) و 2 تا پنگوسی (15 تا 20 سانتی ) و 1 فلاور (متوسط)و یه کت فیش (بزرگ) هستش .
خود سوروم هم اندازه کف دست (بدون انگشتها) هستش.
منتظر راهنمایی دوستان هستم .

Blaze
2 February 2007, 01:57 AM
وا.. بنظرم ، شما اول ماهیو جدا کن ، بنظر میاد مشکل ماهی شما خیلی شدیده و عجیبه !
آخه معمولا این بیماری ها واگیر داره و همه تانک یکهو اینجوری میشه یا حداقل بقیه علایم اولیه نشون میدن در حالیکه شما فقط از این ماهی گفتید ،

بهر حال خدای نکرده اگر حاد باشه ، بنظرم جدا کن ، با حمام نمک می تونی شروع کنی ، نیم ساعت در روز ، 20 گرم در لیتر با اکسیژن زیاد دما 30 ، در ضمن اگر ماهیتو خیلی دوست داری ، یک سری به ماهیران یا پلاسکو بزن با توجه به داروهای تترا ، اونیو که مناسبه حال ماهی شما بخر ، قیمتش حدود 5 تومان و به احتمال زیاد ماهی شما سلامتیشو بدست میاره .

مدوفع سورم شما طبیعی هست ، سورم های من هم گاهی اوقات اینجوری مدفوع دارند ، دهانش که بسته نمیشه نشونه خوبی نیست ، ولی اینو بدون تا وقتی که ماهی اشتهای خوبی داره ، داره با بیماری مبارزه میکنه و استقامت اینکارو داره و به احتمال زیاد خوب میشه .

عکس بزار حتما ، چون عکس جناب انوش هم یادم نیست بلکه بشه بهتر کمک کرد .

mehdies
3 February 2007, 04:22 PM
سلام

اینم عکساشه . تو قرنطینه هستش . بقیه ماهیها سالم سالمن . البته ظاهرآ

http://img6.picsplace.to/img6/25/thumbs/IMG_1316.JPG (http://img6.picsplace.to/img.php?file=img6/25/IMG_1316.JPG)

http://img6.picsplace.to/img6/25/thumbs/IMG_1317.JPG (http://img6.picsplace.to/img.php?file=img6/25/IMG_1317.JPG)

http://img6.picsplace.to/img6/25/thumbs/IMG_1345.JPG (http://img6.picsplace.to/img.php?file=img6/25/IMG_1345.JPG)

فکر کنم بدنش عفونت کرده .بنظر شما Amoxicillin نمیخواد ؟ (باز من دکتریم گرفت :icon_razz )

غذا نمیخوره و از جاشم تکون نمیخوره .
منتظر راهنمایی بیشتر هستم .

Blaze
3 February 2007, 10:23 PM
به این میگن عکس ! ایول ا..

آبش آبی بنظر میاد . توی آبش فعلا از هیچ دارویی حتی متیلن بلو استفاده نکن تا با نظر همه دوستان به یک توافق زود برسیم ،

متیلن بلو ایرانی که هیچ وقت ندیدم اثر کنه ، زمان بیماری هم تنها کاری که میکنه ماهیو افسرده و
بیحال تر میکنه !
معمولا دارو وقتی وارد بدن انسان یا حیوان میشه بعد از اثر گذاری ،با الباقی سموم و دفعیات از بدن خارج میشه ، اما محل خروج این ماهی شدیدا مشکل داره و هر گونه استفاده نا صحیح خلاصه کارو خرابتر میکنه .

حاشیه های باله های بالایی سورم شما که رگه های قرمز داره ، عینا گاهی اوقات در سورم های خودم دیدم و با بهبود شرایط آب خیلی کم رنگ شدند و تو برخی از بین رفتن .

یادم میاد جناب UNKNOWN عین همین مورد رو ازش سوال کردن ، همون حموم معروف 20 گرم نمک رو پیشنهاد داد و البته گفت که این خطوط خیلی مهم نیستند .

اما رگه های قرمز باله های کناری منو کمی نگران کرد ، و خود بدن ماهی در قسمت مخرج .

بنظرم سورم شما به اندازه کافی بزرگ و قوی هست داشته و تغذیه شده ، فعلا هیچی بهش نده ، بر حسب تجربه من اگر قبلا بیماری بدی نگرفته باشه تا 10 روز هم بیشتر چیزی نخوره چیزیش نمیشه پس اصلا نگران نباش و آبو هم بیخود کثیف نکن . فقط برام عجیبه چرا اینقدر رنگ پریده است ، بهش چی غذا میدی ؟ نمیدونم ماله آبه ، آبی رنگ بهنظر میاد یا تغذیه ناکافی ؟ سورم طبیعی حداقل این رنگیه (http://www.phalls.com/vbulletin/showpost.php?p=317022&postcount=101).

اکسیژنی ندیدم ، اون هم حتما رعایت کن ، با شما موافقم که بیماری عفونی گرفته ، اموکسی سیلین هم بنظرم بد نیست ولی همونطور که گفتم فعلا نریز دست نگه دار ، نمک آب رو به میزان 2 گرم در لیتر هر وقت پست رو خوندی تنظیم کن تا ببینیم آیا داروی قطعی براش هست یا خیر ،

بنظرم بیماریش براحتی قابل درمان یکم فقط حوصله می خواد .
موفق باشی .

mehdies
4 February 2007, 01:24 PM
سلام

ممنون از توجه همه دوستان
Blaze جان رنگش یه یک ماهی هست که پریده . البته قبل از اون هم مثل عکسی که شما گذاشته بودید
نبود . غذا دل گاو یا مرغ و طعمه زنده میدم . درسته تو آبشم متیلن بلو ریختم البته خارجی .امروز آبشو عوض میکنم .
اگر بخوام تو همین قرنطینه به آب نمک اضافه کنم حداکثر مقدارش چقدره ؟ البته دوزی که
ماهی بتونه توش دائم بمونه .راستی صبح چند تا تیکه دل انداختم همه رو خورد .
بچم اشتهاش باز شد دوباره :icon_wink

Blaze
5 February 2007, 12:23 AM
خب خدا رو شکر ،

متیلن بلو خارجی خوبه نیمخواد عوض کنی ، ایرانیشه که بده ، مال کجاست ؟

میزان 2 گرم حدودا در لیتر ، همیشه خودم تو مخزنم دارم . توی همون مخزن 2 تا کتفیش 12 سانتی و 5 تا کوریدوراس هم دارم . این میزان مشکلی نداره .

دل مرغ کثیف میکنه آبو ، اگر سیفون مناسب داری که هیچ وگرنه نده . غذاشم خوبه ، گرانول بهش نده ، غذای خشک ، چون آب جذب میکنه ، هضم و دفعش هم دیرتر و مشکل تره .

در مورد مدفوعش بگو ، هنوز دفع داره ؟

جناب انوش و محسنی نظری ندادند ،در مورد این پیشنهاد بنده

1.حمام نمک تا سقف 20 گرم در لیتر 3 تا 5 روز ، روزی نیم ساعت .

در صورت جواب نگرفتن ، 3 روز استراحت

2.آب تازه + یک کپسول آموکسی سیلین در 50 لیتر ، هر دو روز 25 % سیفون بشه و بهمون میزان دارو افزوده بشه )

لطفا نظر بدن .

Romans
5 February 2007, 09:35 AM
سلام
خوشبختانه blaze عزیز راهنمایی کاملی ارائه کردند و من هم با استفاده از نمک موافقم البته اگر بتوانید سنگ نمک را اب کنید نتیجه بهتر خواهد بود.یادم هست یک بار گورامی من به یه همچین مشکلی برخورد یعنی قسمت مخرج و شکم ان ورم کرده بود و قرمز شده بود که از نمک و سفالکسین استفاده کردم و مشکل ان بر طرف شد.به نظر من اگر انتی بیوتیک را شروع کردین سفالکسین را هم تست کنید.موفق باشید.

mehdies
5 February 2007, 01:52 PM
سلام

ممنون از همه دوستان

ولی دیروز که رفتم دیدم هرچی خوده بود پس داده بیرون :icon_eek:
آبو همون دیروز عوض کردم .فکر کنم وقت آنتی بیوتیک باشه چون تاحالا هیچ فرقی نکرده.

خدا کنه خوب بشه چون خیلی دوسش دارم :icon_cry: :124:

mehdies
6 February 2007, 03:19 PM
سلام
Blaze جان درمان 2 رو شروع کردم فقط بجای آموکسی سیلین از سفالکسین (طبق گفته دوست عزیز Mohseni) استفاده کردم .
خوشحال میشم انوش جان نظر شما رو هم بدونم .

sina69
8 February 2007, 09:32 AM
يه تجربه بگم شايد بد نباشه

چند وقت پيش به شدت دچار مرگ و مير شديد ماهيام بدون دليل و عوارض ظاهري شدم که بالاخره با راهنمايي دوستان و بخصوص blaze عزيز تصميم به شستن شن کف گرفتم. باورتون نميشه اگه بگم:

ريشه هاي کريپتونهام که خيلي وقت پيش از بين رفته بودند به معني واقعي کلمه به لجن تبديل شده بودن!!!
حتي بوي بد لجن هم ميدادن.
خودم که اين مرگ و مير شديد رو به گردن اين قضيه انداختم. خواستم اين رو مطرح کنم تا دوستان خيلي حواسشون به گياهاشون مخصوصا ريشه ها پس از ازبين رفتن گياها باشه.

Anoush
8 February 2007, 10:15 AM
سلام
Blaze جان درمان 2 رو شروع کردم فقط بجای آموکسی سیلین از سفالکسین (طبق گفته دوست عزیز Mohseni) استفاده کردم .
خوشحال میشم انوش جان نظر شما رو هم بدونم .

نظر من هم زیاد تفاوتی نداره به هر حال شما یک انتی بیوتیک وسیع الطیف باید استفاده کنی که داری اینکارو میکنی ولی از توی انتی بیوتیک ها برای ماهی من میونه خوبی با تترا سایکلین دارم و اونو ترجیح میدم.
البته نمونه های مقاوم به این انتی بیوتیک های بالا (در ماهی های خوراکی) بیشتر از جنتامایسین گزارش شده. ولی به مرحمت مصرف بی رویه انتی بیوتیک، ما بیشتر انواع مقاوم رو داریم.

Blaze
8 February 2007, 04:44 PM
مشکلی که تترا سایکلین داره ، اینه که شدیدا آبو رنگی میکنه به رنگ نارنجی پر رنگ شاید مایل به قهوه ای کم رنگ ، در نتیجه ماهی بیشتر گوشه گیر میشه ( تجربه شخصی خودم ) در عوض آموکسی سیلین وقتی حل میشه تغییری در رنگ نمیده ، سفالکسین رو هم تا حالا استفاده نکردم و ممنون میشم اگر توضیحی در این مورد بدید .

mehdies
8 February 2007, 09:44 PM
سلام

سفالکسین هم از لحاظ رنگ مثل آموکسی سیلین هستش فقط یک مقداری آب بوی خاصی میگیره .البته زیاد نیست که تو خونه پخش بشه اگه از نزدیک بو کنید مشخص میشه . ولی از لحاظ قدرت تآثیر گذاری (درست یا غلط بودنش گردن دکتر داروخونه که ازش گرفتم) قوی تر از آموکسی سیلین هستش.:icon_surp

Romans
10 February 2007, 10:27 AM
مشکلی که تترا سایکلین داره ، اینه که شدیدا آبو رنگی میکنه به رنگ نارنجی پر رنگ شاید مایل به قهوه ای کم رنگ ، در نتیجه ماهی بیشتر گوشه گیر میشه ( تجربه شخصی خودم ) در عوض آموکسی سیلین وقتی حل میشه تغییری در رنگ نمیده ، سفالکسین رو هم تا حالا استفاده نکردم و ممنون میشم اگر توضیحی در این مورد بدید .

سلام
در مورد تترا سایکلین و تغییر رنگ اب با شما موافقم ولی در مواردی که مصرف این دارو توصیه شده این موضوع اجتناب ناپذیر است.
در مورد سفالکسین هم ابتدا محتویات کپسول را درون یک لیوان اب خوب حل کنید و داخل تانک بریزید ابتدا مدت کوتاهی ذرات ان روی اب شناور میماند و به مرور با اب مخلوط میشود.بوی خاص و زننده ای هم تولید نمیکند و تغییر رنگ محسوسی ایجاد نمیشود.
من در موارد خاصی که مجبور به استفاده از انتی بیوتیک شده ام با سفالکسین به نتیجه بهتری رسیدم.موفق باشید.

pouyan
10 February 2007, 04:47 PM
با سلام .لطفا راهنمای کنید .من مدتیه که پنکوسی نگه میدارم وتوی این مدت با بالا بردن دما تونستم از مرگ ومیرشون جلوگیری کنم حالا به یه مشکل جدید برخورد کردم که فکر کنم با دمای زیاد دیگه نشه کاری کرد.اکواریمم سایزش 70 سانته 4روز بیشتر نیست که اب عوض کردم .دماش 32 درجه است که البته چون پنکوسیهام مریض بودن دما رو بالا بردم. یه کریپتونم تو ش دارم که با 3تا انجل دیگه 2روز پیش خریدم البته اون موقع هنوز قضیه بیمار پنکوسیهام جدی نشده بود .
یکیشون که ازبقیه بزرگتره دهنش قاچ خورده مثل اینکه ادم با یه تیغ بالای دهنشو یه شکاف بزنه که البته خون نمیاد که من اون موقع این احتمال میدادم که دهنشو میکوبونه به شیشه اینجوری میشه .وروی سرش هم دونه های ریز سفید زده که مثل دونه های تاید میمونه. .الان هردو پنکوسه ی دیگه هم همین شکلی شدن البته اون بزرگه حادتره چون غذا هم نمیخوره.در ضمن من اکواریوم اضافه هم ندارم که بتونم قرنطینه ش کنم.

سلام

چه کردی دوست خوب!!!

خوب دوست عزیز ماهی شما مبتلا به بیماری ایکتیفتریوس یا همون ایک شده که 1 نوع انگل هست
با این دما((یکی از بهترین روش های درمان ایک)) سیکل رشد این بیماری کند میشه و ممکن در چند روز آینده اثری از این بیماری نبینید ولی تو این مدت میتونید از نمک 2 قاشق برای کل آکورایومتون استفاده کنید و تعویض روزانه 35% آب تا 4 روز فراموش نشه و سعی کن آبی که به تانکت اضافه میکنی تقریبا با آب تانکت هم دما باشه

Anoush
10 February 2007, 05:07 PM
سلام

با این دما((یکی از بهترین روش های درمان ایک)) سیکل رشد این بیماری کند میشه

ببخشید ولی تند میشه.

Blaze
10 February 2007, 10:16 PM
در مورد تترا سایکلین در مواردی که مصرف این دارو توصیه شده این موضوع اجتناب ناپذیر است.
.

صد در صد ، منظور بنده این بود که اگر برای بیماری چند داروی انتخابی داشته باشیم ، بر فرض مثال از همین سفالکسین استفاده بشه که تاثیراتی مثل تغییر رنگ در آب رو نداشته باشه و استرس را تا سر حد امکان کم کنیم چون بر حسب تجربه شخصی هر بار که آب مخزنم بر اثر دارویی رنگی شد ، ماهیا بشدت بیحال و گوشه گیر شدن.

البته ، بعد از کمی فکر و بررسی متوجه شدم که طیف بیشتر داروها باعث رنگی شدن آب میشه و فرار از این موضوع تقریبا غیر ممکن بنظر میاد مگر در مواقع خاصی مثل این موضوع .

pouyan
11 February 2007, 01:46 AM
ببخشید ولی تند میشه.

ببخشید منظورم رو بد رسوندم
منظورم از کند شدن همون از بین رفتن این بیماریهست به اینصورت که سیکل رشد این انگلها سریعتر میشه و همچنین دوره نهفته بیماری به ظهور خودش میرسه و رشد این انگلها بیشتر میشه ولی در پایان این سیکل تخمگذاری انگلها قطع و مدت زمان دوره زندگی این نوع انگل رو به اتمام میرسه و بیماری از بین میره:icon_cool

Blaze
12 February 2007, 12:45 AM
سلام دوستان من یه سورم دارم که نمیدونم تازیگیا یهو میره رو ویبره و 2 3 ثانیه میلرزه
غذا میخوره به نظرتون مریض شده ؟؟؟؟؟ زیره شکمش هم فکر کنم سفید شده
تانک 180*70*45 فکر کنم 550 لیتر باشه اب
هنوز سیفون نکردم حدوده 3 هفته پیش ره اندازی کردم غذا هم دل و کرم منجمد و لوفک میدم دما هم رو 28 29 هست نیترات رو هم نمیدونم چقدره
سایزش فکر کنم 8 9 سانت باشه

سورم شما هیچیش نیست خیلی هم سالمه ، اگر سورم دیگه تو مخزن داری جفت خوردن یا در حال بررسی شرایط محل برای تخم ریزی هست . در هر صورت از نشونه های بلوغشه ، خودم همچین تجربه هایی رو با چند تا سورمم داشتم و کاملا هم سالم بودند ، غمت نباشه هیچی هم عوض نکن ، اگر سورم دیگه هم داری یک سری به تاپیک سورم بزن اگر دلت خواست تخم ریزی هم بکنند توضیحات کامل بهمراه عکس هست .

در حدود دو هفته هست که ماهیهام دو سه روز در میان یکی یکی دارند تلف میشن اول شکمشون باد میکنه وبعد طرز شنا کردنشون عوض میشه و خیلی سریع نفس میکشن من 15 تا ماهی دارم که بلک گوست و دلقک و انجل و کت فیش و گلدفیش تشکیل میدن آنجلام که 3 تاش مردن و دیگه انجلی در آکواریم ندارم .
آب هم بصورت استاندارد سیفون کردن ولی باز کشته میدم حدود 5 ماهی هم هست که اکواریوم را انداختم بهشون هم کرم قرمز و تترامین میدم . خواهشن اگه میدونید این چه نو بیماری هست یه دارو به من معرفی کنید که بتونم از بیشتر تلف شدن ماهیهام جلوگیری کنم با تشکر راستی تانک من 240 لیتری هست .

ماهیاتون بیماری داخلی داشتند و الان بمرور زمان خودشون رو نشون دادند .بنظرم شما نمک به مخزنت اضافه کن ، سیفون رو حداقل هفته ای 2 بار کن برای 2 الی 3 هفته که شرایط آبت مرتبا از لحاظ فاکتورهای مهم در حد اعتدال باقی بمونه .

بیماربشو نمیشه گفت تا آزمایش دقیق انجام نشه ، ولی خب شما گزینه آموکسی سیلین یا سفالکسین هم داری که بنظرم جواب میگیری . اگر باز هم تلفات دادی ماهی ها رو ببر به مخزن قرنطینه و از داروهای گفته شده استفاده کن .

sina69
13 February 2007, 09:31 AM
با سلام من بعد از 2 ماه �ه آ�واریم رو راه اندازی �ردم
1 �ت فیش 4 تا انجل 5 گوپی 2 مرواریدی خریدم �ه همه بغیر از انجل هام و �ت فیشم بقیه game over شدن.بعد بازم خریدم �ه 2 تا دارف بود 4 تا پلاتی 1 دلق� �ه دارفام با 2 ا پلاتیام مردن بعد ی� جفت انجل پیش مولد خریدم �ه مادش اولا ا�تیو بود بعد اونم مرد.
حاللا 5 تا انجل دارم 2 تا پلاتی 1�ت فیش 1 دلق�
تورو خدا بگید من چی�ار �نم.
آبم:
29 درجه
هفته ای 1 بار تعویض
گیاهم دم گربه ای.شویدی.گندمی
نور هم بهش خوب می خوره
نمیدونم چرا انقدر تلفات می دم.دیشب دیگه داغون شدم انجل بزرگم مرد.از هیچدارویی هم تا حالا استفاده ن�ردم.
چی�ار �نم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دوست عزيز اول از همه به شما خوش آمد ميگم
اولا در خريد ماهي اين قدر عجله نکنيد.
آب شما سيکل ازت رو کامل طي کرده يا خير؟
حتما اين تاپيک رو به طور کامل بخونيد:
http://www.phalls.com/vbulletin/showthread.php?t=17377
در ثاني نيازي به تعويض آب هر هفته نداريد. فقط کافيه که آب تانکتون رو سيفون کنيد.
در آدرس زيز:
http://www.phalls.com/vbulletin/showthread.php?t=18785

سعي کن زنده زا ها رو با ماهياي ديگه نگه نداري. درصد بيماري زاييشون خيلي بالاس.
از نور طبيعي هم استفاده نکن چون رشد جلبک تو تانکتو خيلي بالا ميبره.
دماي آبت هم فکر کنم 28 باشه کفايت بکنه.
نمک توي آب هم يادت نره.(البته به تجربه شخصي نمک دم گربه اي رو از بين ميبره اما شويدي رو آنجلها از بين ميبرن:icon_razz)
لينک زير رو هم حتما بخون:
http://www.phalls.com/vbulletin/showthread.php?t=17387

Romans
14 February 2007, 02:43 PM
آقا ببخشید دوباره مزاحم میشم اولین نشونه مردن ماههیام اینکه مدفوعشون سفید و نازک میشن و فکر کنم سیکل ازم هنوز کامل نشده ولی این مدفوعشون نشونه ی بیماریه خاصی نیست؟
راسی نمک رو توی تانک اصلیم بریزم؟

سلام
دوست عزیز اتفاقن این علایم دقیقن حکایت از بیماری ماهیهای شما دارد.ماهیهایی را که این نشانه ها را دارند در قرنطینه قرار دهید و درمان با مترونیدازول را شروع کنید.ماهیهای شما مشکل گوارشی دارند.
اگر در تانک اصلی گیاه طبیعی دارین از نمک استفاده نکنید .موفق باشید.

Anoush
14 February 2007, 04:14 PM
با سلام .لطفا راهنمای کنید .من مدتیه که پنکوسی نگه میدارم وتوی این مدت با بالا بردن دما تونستم از مرگ ومیرشون جلوگیری کنم حالا به یه مشکل جدید برخورد کردم که فکر کنم با دمای زیاد دیگه نشه کاری کرد.اکواریمم سایزش 70 سانته 4روز بیشتر نیست که اب عوض کردم .دماش 32 درجه است که البته .........در ضمن من اکواریوم اضافه هم ندارم که بتونم قرنطینه ش کنم.

من دما رو بالاترم میتونم ببرم ببرم یانه.لطفا داروی خوب هم توصیه کنید که مارکش مرغوب باشه .در ضمن امروز بااینکه ........به دونه های سفید؟.با تشکر از راهنماییتون.

اقا ببخشید دوباره مزاحم میشم .3تا انجلمو از دست دادم پنکوسیهام بهتر شدن بخصوص زخم دهان اون پنکوسی بزرگه(.........حادبشه راستی بعضی وقتها هم به صورت عمودی وایمیسته وبی حال میشه.

اقا کسی به من جواب نمیده .یکی دیگه از پنگوسیهام هم مشکل داره به صورت عمودی وای میسته و دهنشو بازو بسته نمیکنه.

با سلام و خوشامد خدمت شما دوست تازه واردمون

شما در تمام پست های شما از طی شدن سیکل ازت حرفی نزدید. و نوشتید:

"من مدتیه که پنکوسی نگه میدارم وتوی این مدت با بالا بردن دما تونستم از مرگ ومیرشون جلوگیری کنم"

یعنی چی؟ یعنی پنگوسی هاتون میمردن و شما دما رو بردید بالا که نمیرن و بعد نمردند؟ برای چی میمردن؟ چرا دما رو بالا بردید؟

من هم مدتیه دیسکس نگه میدارم شما میدونید که این مدتیه یعنی چی؟ دو روزه یا پنج ساله؟

نوشتید:

"4روز بیشتر نیست که اب عوض کردم"

این یعنی که کل ابو عوض کردید یا مقداری از ابو سیفون کردید؟

شما با تمام پست هایی که زدید چون اطلاعات درست نمیدید کسی نمیتونه کمک کنه.

با خوندن پست هاتون من فکر میکنم یا سیکل ازت طی نشده یا یک کلکسیون از بیماری های اکواریومی دارید.

یا ماهی هاتون بدلیل بر هم خوردن سریع دما و ثبات در اکواریوم (که معلوم نیست اصلا شما مباحث سیفونینگ اب و سیکل ازت و کلا مباحث مهم رو در این بخش خوندید یا نه) دچار مشکلاتی از قبیل عفونت یا مشکل در کیسه هوایی هستند.

این چندمین باره که من در این بخش یاد اور میشم و از دوستان تازه وارد خواهش میشه که اگر مشکلی دارند درست توضیح بدن تا بشه نتیجه گرفت و گرنه هیچکدام به جایی نمیرسیم.

Anoush
14 February 2007, 05:41 PM
.پنگوسی دو سالی است که نگه میدارم تو این مدت فقط به خاطره پوسیدگی باله ماهیام تلف میشدن که اونم بابالا بردن دمای اب درست میشد.اب اکورایمم 5یا 6 روزی که به طور کامل عوض کردم حتی شیششو با اب شستم سنگهاروهم شستم وبعد از دوروز اقدام به خرید 3 عدد انجل کردم وهمینطور یک کریپتون که 3 انجل را دو روز پیش از دست دادم ظاهرشون نشون میداد که پوسیدگی باله دارن من هم داروی پوسیدگی باله زدم که ماهیا خوب بشن ولی حالشونبدتر شد.
بدلیل اینکه یک اکواریم بیشتر ندارم مجبورم که ماهیای مریض هم یه جا نگه دارم که فکر میکنم مشکل از همین جا شروع میشه.الان متوجه بیماری پنکوسیهام شدم چشماشون بیرون زده دهانشون رو به طور عادی باز نمیکنندو گاهی اوقات به صورت عمودی دراب بدون حرکت میمونند .زیادهم روی اب میان سرشونو به سطح اب میزننو میرن پایین.دمای اب من الان 32 درجه است که البته دماسنج ندارم ولی هیترمو روی 32 گذاشتم.دو روزه که روی 32 گذاشتم.
-----------------------------------------------------
از همه ی دوستان معذرت خواهی میکنم بخصوص جناب انوش خان عزیز که سعی بر علمی کردن بیشتر مباحث دارن.

عذر خواهی لازم نیست عزیز

اینو بدونید که وقتی ماهی های شما و دیگر دوستان مریض میشن واقعا همه دلشون میخواد که کمک کنن چون هم شما و هم ماهی هاتون برای ما عزیزن.

ولی ببینید با این توضیح کوتاهی که در بالا دادید فکر میکنم مسئله روشن شد.

شما لطف کنید مباحثی رو که عنوان مهم دارند رو مرور بفرمائید و فکر می کنم مشکل عمده شما با خوندن سيكل ازت در آكواريوم (http://www.phalls.com/vbulletin/showthread.php?t=17377)(خواهش میکنم تمام پست های این تاپیک رو بخونید) حل شه.

Romans
16 February 2007, 10:13 PM
دوست عزيز mohseni من از شما متشکرم فقط دکمه تشکر را پيدا نکردم ولي من ديگه دارم داغون ميشم همه ی ماهییام ...

سلام
دوست عزيز همانطور كه قبلن خدمت شما عرض كردم قرنطينه را اماده كنيد و ماهيهاي بيمار را به ان منتقل كنيد.براي هر 50 ليتر يك قرص 250 مترونيدازول را پودر كنيد و داخل اب بريزيد.اگر مشكل حاد بود ميتوانيد دوز را دوبرابر كنيد يعني دو عدد قرص براي 50 ليتر.دماي اب را با توجه به نوع ماهيهاتون ميتوانيد تا 30 درجه افزايش دهيد.بهداز 3 روز 30 تا 40 درصد اب را سيفون كنيد و در صورت وجود علايم اين دوز را تكرار كنيد.هر دو نوع غذاي مصرفي شما داراي ريسك بيماري گوارشي ميباشد مخصوصن ارتمياي مرده.به شما توصيه ميكنم بعداز بهبودي ماهيها اين غذا را از فهرست غذايي انها حذف كنيد.موفق باشيد.

Blaze
16 February 2007, 10:37 PM
با اجازه دوست عزیز جناب محسنی :

آقا محمد ، شما از سلامت شنهای مخزنت مطمئنی ؟ چون شرایط مخزنت و تیپ ماهی های شما تداعی کننده زمان استارت مخزن خودم هست ، ضمن اجرای فرمایش جناب محسنی ، پیشنهاد میدم کل مخزنتو خالی کنی ، شنها رو حسابی بشوری همینطور کل وسایل مخزنت .
مخزنتو با آب تازه با متیلن بلو آبگیری کن . پس از درمان ماهی ها رو توی این مخزن پذیرایی کن و تا کامل نشدن سیکل ازت ، ماهی جدید بهیچ وجه اضافه نکن .
من جای شما بودم نمک دو گرم در لیتر هم در مخزنم استفاده میکردم و گیاه ها رو جدا میکردم تا حال ماهی ها حسابی جا بیاد بعدا نمک آب رو تعدیل میکردم گیاهکاری با رعیات شرایط ضدعفونی هم میکردم .

در ضمن پیشنهاد استفاده از گیاه های مصنوعی تولید ماهیران هم رو میدم ، جلوه خوبی دارن و چون خیلی از اوقات پیش میاد که برای درمان یا یپشگیری از بیماری از نمک بخواهی استفاده کنی دیگه مشکلی نداری .تازه انجل ها که روند رو برشد رو آغاز کنند حسابی گیاه خواری میکنند ! گیاه های شما که خوراک همه ماهی هاست !

زمان استفاده از مترونیدازول حوصله بخرج بده تا زمان اثر بخشی ، آخه یک مقداری دیر عمل میکنه .

در مورد تلفات هم زیاد ناراحت نباش ، بنظرم هم سیکل مخزن طی نشده و هم شرایط آب نا مساعد بوده .
تیپ ماهی های پلاتی و مولی و مرواریدی معمولا بیماری گوارشی دارند و در اثر نامساعد بودن شرایط بسرعت از بین میرند ، اما اونهایی که خوب میشند و می مونند بتعداد زیاد بچه برات میارند و بسیار هم مقاوم میشند جوری که برا خلاص شدن از دستشون مجبور میشی بری اسکار بگیری که بخورتشون !

Anoush
19 February 2007, 09:51 AM
سلام دوستان
من یکی از دیسکس هام از وقتی گرفتمش غذا کم میخورد الان رنگش کمرنگ شده و مثل چوب یه جا وایساده سایزش از بقیه کو چیکتره به نظرتون چی کارش کنم ؟؟؟؟

جداش کنید و تو قرنطینه نگهش دارید.

سلام
من حدود 2 هفته پیش 4 عدد پوزه خرگوشی گرفتم که روز بعد متوجه شدم روی چشمشون لک شده
از gneraltonic هم استفاده کردم خوب نشد، حتی جمعیت تانک رو هم کم کردم
امروز متوجه شدم روی بدن یکیشون 3 تا لکه سفید به اندازه 1 میلیمتر زده مثل یک پولک گندیده روی بدن
اگه ممکنه راهنماییم کنید
دمای آب 31
2 روزی هم هست که سفیدک تو تانکم اومده

من General Tonic رو پیشنهاد میکنم. با نصف دوز شروع کنید ببینید تاثیر میکنه یا نه.

دمای اب چقدره؟ عکس ازشون دارید؟ شما هم پست اول این تاپیک رو یه مروری بکنید بد نیستا!

Farham
19 February 2007, 10:44 AM
من General Tonic رو پیشنهاد میکنم. با نصف دوز شروع کنید ببینید تاثیر میکنه یا نه.

دمای اب چقدره؟ عکس ازشون دارید؟ شما هم پست اول این تاپیک رو یه مروری بکنید بد نیستا!
دمای آب رو که گفته بودم 31
تو عکس واضح نمی افته شرمنده
ولی در مورد بقیه اطلاعات که نگفتم باید بگم همه شرایط عادیه و ماهیهام هم همه معمولی اند مثل گورامی پرال، بوسنده، کت فیش ساده و سفره ای، پنگوئن ماهی و لوچ
حجم اب 140 راه اندازی 5 ماه پیش
هر جمعه سیفون میکنم
ph 6.5
فیلتر اکسترنال 2213
سایز هامی بیمار هم 7 سانت
2 هفته است که گرفتمش
خوب غذا میخوره و رفتارش و مدفوعش عادیه
درضمن من تو هفته پیش generaltonic رو امتحان کردم البته برای کدری چشماشون اول با دوز کم به مدت 3 روز با فیلتر خاموش اثری نکرد اون موقع ازین لکه های روی پوست اثری نبود

Romans
19 February 2007, 11:12 AM
دمای آب رو که گفته بودم 31
تو عکس واضح نمی افته شرمنده
ولی در مورد بقیه اطلاعات که نگفتم باید بگم ...

سلام
ماهی مورد نظر را به قرنطینه منتقل کنید حجم ابرا کم کنید دما را تا 32 درجه بالا ببرید و درمان را دنبال کنید.لکه روی چشم ماهی ممکنه در اثر ضربه فیزیکی در هنگام جابجایی باشد.موفق باشید.

breeder1983
19 February 2007, 08:10 PM
سلام دوستان
ميخوام راجع به معرفي بيماري هاي معمول ديسكس و شيوه درمانشون مطالبي رو بنويسم كه اميدوارم به دردتون بخوره.در ضمن توي اينترنت منابع زيادي براي بيماري هاي ديسكس وجود داره(نوشته هاي منم بر گرفته از سايت ها و فروم هاي معتبر اينترنت هست) و در بسياري از موارد شيوه هاي درمان – داروهاي
مورد استفاده و دز آنها متفاوتند!!من فقط و فقط در باره بيماري ها و دارو هايي مينويسم كه شخصا تجربه كردم و جواب مثبت گرفتم.

دسته بندي بيماري ها

منشا بيماري ها در ماهي ديسكس 5 عامل مختلف داره

1)ويروس
2)باكتري
3)تك ياخته يا Protozoa (به نوعي در زير مجموعه باكتري ها قرار ميگيرن-فرقشون اينه كه خيلي خيلي كوچك تر از باكترين)
4)انگل
5)قارچ

ديسكس يكي از حساس ترين ماهي ها در برابر بيماري ها و در عين حال سخت جون ترين ماهي در برابر شرايط شيميايي آب – دارو هاي مختلف و دماي بالاي آب به شمار ميره كه اين يك برگ برندست در دست شما.يعني اگر به موقع متوجه بيماري بشيد و درمان مناسب رو با دز صحصح به كار بگيريد ميبينيد كه در كمتر از چند روز (در بعضي از بيماري ها كمتر از چند ساعت) علايم بهبود در ماهي ظاهر ميشه.در ضمن دستتون در استفده از دارو ها بازه و ميتونيد از طيف وسيعي از دارو ها استفاده كنيد.كمتر ماهي ميتونه دماي بالاي 35 درجرو تحمل كنه...يا دوز بالاي فرمالين

در اكثر فروشگاه هاي آكواريوم و ماهي و حتي دوستان سالن دار و وارد كننده ماهي!!! اطلاعاتي راجع به درمان بيماري ها وجود نداره
معمولا دماي اب رو ميبرن بالا و از ماده شيميايي موسوم به آكروفلاوين استفاده ميكنن!!!!ماده زرد رنگي كه معمولا به نام ضد پوسيدگي باله و دم در بازار وجود داره.و يا اگرخيلي بخوان حرفه اي كار كنن اين ماده شيميايي گرون قيمت رو از ناصر خسرو به صورت پودر ميخرن و استفاده ميكنن.
آكروفلاوين فقط و فقط به درد درمان قارچ و بعضي از انواع باكتري ها ميخوره و در مجموع خيلي كاربرد نداره ولي براي اغلب بيماري ها اعم از انگلي – باكتريايي -ويروسي - پروتوزوا و .... استفاده ميشه!!!!!

به جز آكروفلاوين از سنگ نمك – متيلن بلو و تترا سايكلين هم استفاده ميشه كه معمولا هيچ اثري نداره چون به جاش استفاده نميشه.
درمان اشتباه باعث ضعيف تر شدن و مرگ و مير ماهي ها ميشه.
متيلن بلو و آكروفلاوين كلا بيشتر خاصيت قارچ كشي دارن و معمولا براي جلو گيري از سفيد شدن تخم ها در جفت هاي مولد استفاده ميشن.

اولين اصل براي درمان تمام بيماري هاي ديسكس كم كردن استرس ماهي هست كه با رعايت كردن چند نكته ساده قابل انجامه.

1)خاموش كردن نور مستقيم(معمولا مهتابي هاي روي اكواريوم) – نور اتاق كافيه
2)جلوگيري از خاموش و روشن كردن ناگهاني چراق اتاق
3)هوا دهي قوي و خوب(بيشتر دارو ها حجم اكسيژن محلول در آب رو كم ميكنن )
4)ريختن آب هم دما در هنگام سيفون كردن آب(معمولا در هنگام درمان بايد از يك متود خاص و فاصله زماني مشخص براي سيفون استفاده كنيد)
5)هرگز ماهي بيمار رو به صورت تك يا 2 تايي نگه نداريد.حد اقل 3 ماهي . ماهي تك محكوم به مردنه!بيماري از يك طرف واسترس و ترس ناشي از تنها بودن و در نتيجه غذا نخوردن باعث از بين رفتن ماهي بيمارتون ميشه.نگه داشتن 2 عدد ماهي ديسكس هم تحت هر شرايطي اشتباهه بزرگيه.چه بيمار و چه سالم از بين 2 ديسكس هميشه يكي غالبه بر ديگري.يعني اينكه حتي در موقع بيماري هم با زدن و ايجاد استرس در ماهي ضعيف تر مانع غذا خوردن و يا هضم غذاي خورده شده ميشه.
6)ما هي هاي بيمار در تانك قرنطينه همراه با ماهي هاي استرس زا مانند دلقك ماهي – لوچ كماندو – شارك و مانند آن نگهداري نشن.يعني سيفون مرتب بهتر از نگه داشتن اين ماهي ها در تانك قرنطينه هست.ولي اگر اصرار به نگه داشتن يك كف خور خوب با ديسكس دارين كوريدوراس بهترين و سازگار ترين ماهي با ديسكسه. ماهي هايي مثل دلقك و انواع ديگر لوچ ها با حركت هاي سرگيجه آور تو محيط كوچك تانك قرنطينه باعث ايجاد استرس در ديسكس ميشن.گلد فيش هم عادت داره به همه چيز نوك بزنه.ماهي ديگه اي كه زياد پيش مياد با ديسكس نگهداري بشه پوزه خرگوشي هست.اين ماهي بر خلاف آرامش معمولي كه داره در هنگام استرس حركات ناگهاني بسيار قويي داره.احتمالا تجربشو داشتين.يه پوزه خرگوشه متوسط يا حتي كوچك در زمان استرس كل دكور تانك رو به هم ميريزه.
7)استفاده نكردن از فيلتر هاي برقي (جريان آب نبايد وجود داشته باشه)

بعد از فراهم شدن شرايط فوق بررسي علايم بيماري – مشخص كردن علت بيماري و شيوه درمان اون شروع ميشه

هر روز يك بيماري رو توضيح ميدم
پيروز باشيد.

Anoush
21 February 2007, 04:18 PM
درضمن من تو هفته پیش generaltonic رو امتحان کردم البته برای کدری چشماشون اول با دوز کم به مدت 3 روز با فیلتر خاموش اثری نکرد اون موقع ازین لکه های روی پوست اثری نبود
اول اینکه کجا نوشته در موقع درمان فیلتر رو خاموش کنید؟ خاموشی فیلتر بیشتر از چند ساعت باعث ایجاد گاز مسموم کننده و تزریق اون به اب میشه پس فیلتر رو هرگز خاموش نکنید بجز در مواردیکه دستتون داخل اب هست که احتمال برق گرفتی رو از بین ببرید.

دوم اگر جنرال تونیک رو امتحان کردید دیگر دارو استفاده نکنید و به ماهی زمان بدهید. با کیفیت خوب اب و به مرور کدورت چشم خوب میشه مگر در موارد نادر.

اگر لکه های روی پوست کم نشدند بعد دو سه روز دوز دوم دارو را شروع کنید.

Anoush
21 February 2007, 05:02 PM
دو ستان عزیز ببخشید که سه باره مزاحم میشم.....
مطالب سیکل ازت خوندم مشکل من این که اکواریوم قرنطینه ندارم که ماهیام برای مدت یک ماه اونجا نگه دارم ومجبورم اونارو تو یه اکواریوم درمون کنم.
به نظر شما برای ماهیهای من(پنگوسی) که دهانشون زخمه ویکیشون جدیدا بدنش هم زخم شده و همش روی اب شنا میکنه ایا ریختن کپسول اموکسی سیلین 500 کار خوبیه.البته اونی که بدنش زخمه هنوز اون دونه های سفید داره.
دمای اکواریوم الان 32 درجه است ایا همین دما خوبه یا پایین تر بیارمش.
در ضمن گیاه هم از اب دراوردم چون 2قاشق غذا خوری به اب نمک اضافه کردم این کارو 2 روز پیش انجام دادم.اکواریومم طولش 65 سانتی متروعرضش 30سانته.

عزیز جان الان میدونید که تا این سیکل ازت طی نشه شما مشکلات جور واجور خواهید داشت که با دارو حل نمیشه پس خودتون رو اذیت نکنید.
نمک به اب اضافه کنید بعلاوه سیفون مرتب اب و صبر کنید تا سیکل تموم شه با اضافه کردن انتی بیوتیک باز بر میگردید به روز اول سیکل ازت، تا کی میخواهید دارو بریزید؟

نمک هم به اب به ازای هر لیتر یک گرم اضافه کنید . یک قاشق غذا خوری یعنی حدود 15 گرم نمک.

Anoush
21 February 2007, 05:28 PM
با سلام
دوستان میل به غذا خوردن زیاد در ماهی ها بیماری بحساب میاد؟؟
من جدیدا شارک هام که اصلا غذا نمیخوردن به طور وحشتناکی هر چیزی بریزی میخورن گوارمی و بقیه ماهی ها هم همینطور نمیدونم باید چیکار کنم

خیر ولی سعی کنید در غذا دادن تعادل را مد نظر قرار دهید. ماهی های اکواریومی بیشتر از پرخوری مریض میشوند تا بی غذایی.

زکم خوردن کسی را تب نگیرد
ز پر خوردن مثال ..بمیرد!

Romans
22 February 2007, 10:07 PM
سلام
دوستان شما میدونید چطور میشه با کرم سفیدو بسیار ریزی که اکثرا سطح شیشه رو میپوشونن مقابله کرد ؟

سلام
شما در غذا دادن به ماهيها زياده روي نكيند ديگر شاهد اين مورد نخواهيد بود.اگر اين مورد شديد باشد و روي بدن ماهيها هم ديده شود با استفاده از دارو از بين ميرود.موفق باشيد.

Romans
24 February 2007, 10:17 AM
دوست عزیز من هفته ای 2 بار به اسکار ها و پنگوسی باله بلند هام غذا میدم ( فیلتر اب هم عالیه )
نمیدونم اینا از کجا میان
در مورد دارو بیشتر توضیح بدبد:icon_cool
سلام
شما چندوقت یکبار سیفون میکنید.از چه غذایی استفاده میکنید اگر همیشه مقداری از غذا ته نشین شود و انرا سیفون نکنید به مرور دچار این مشکل خواهید شد.موفق باشید.

Romans
24 February 2007, 10:23 AM
اگه ممکنه دارو را نام ببرید آخه منم زیاد غذا میدم:icon_ques
چیکار کنم دستم به کم نمیره کلا لارجم:icon_arro

سلام
دوست عزیز شما ابتدا سعی کنید دست خوتون را به کم عادت بدین اینطوری ماهیها هم راضی خواهند بود.برای از بین بردن این کرمهای ریز در شرایط حاد و خارج شدن از کنترل باید از انتی بیوتیک استفاده کنید.البته اینکار در تانک اصلی باعث از بین رفت سیکل ان میشود.موفق باشید.

Romans
24 February 2007, 10:26 AM
با سلام به دوستان
من یکی از آنجل هام یکی از چشم هاش یکم کدر شده(مثل یک پرده نازک سفید رنگ) چیکار میتونم براش بکنم

سلام
دوست عزیز فاکتورهای اب را چک کنید .مقداری از اب را سیفون کنید.به احتمال زیاد شرایط و کیفیت اب تانک شما مطلوب نیست.موفق باشید.

F.®.A
24 February 2007, 10:30 AM
mohseni جان من چیزی که مطمئنم کیفیت بالای آب است کیفیت آب آنقدر بالاست که گورامی من تغییر رنگ بسیار زیبایی داده
از آکواسیف و easybalance و نمک 0.02 درصداستفاده میکنم من 4 هفته هست که آکواریمی دیگر درست کردم و طی این 2 هفته اخیر (بعد از طی شدن نیمی از سیکل ازت) به طور منظم هر دو روز 30 درصد آب رو سیفون میکنم
این ماهی رو من 3 روزه گرفتم

Blaze
25 February 2007, 02:02 AM
اسكار من 4 روز پيشبه مدت دو روز تقريبا اكثرا كف آكواريوم بود و الان دو روزه نمي خوابه كف آب ولي خيلي كنده و غذا هم نمي خوره، يعني نمي تونه بخوره. ديروزم به يه زوري بهش دل دادم طوري كه بقيه نخورن / ولي غذا رو نمي تونه بخوره و پس مي ده. جداش هم كه مي كنم حسابي خودشو ميكوبه به ديواره هاي تور يا تنگ. از دو تا فروشنده پرسيدم يكي گفت ولش كن يا خوب مي شه يا مي ميره. يكي هم گفت بهش دل بده. يكي از آشنا ها گفت يه قطره آبي هست تو كل آب بريز ضد عفوني مي كنه آب رو و ممكنه اونم خوب شه. واقعا ممنون مي شم اگه كسي راهنماييم كنه چون به هيچ وجه دوس ندارم از دستش بدم

عكس ماهي (http://www.sharemation.com/ibil/OSCAr%20M.JPG?uniq=yurx7b)

دوست عزیز ، بعید میدونم سیکل مخزن شما طی شده باشه با اون همه ماهی .
آب مخزنو کمی سیفون کن ، یک مقداری هم نمک به میزان 1 تا 2 گرم در لیتر به آب اضافه کن ،

اگر دل رو به هیچ وجه نمیخورد، بنظرم احتمال عدم هضم غذا و یا کیفیت پایین غذا بوده مثلا دلی که خوب چرخ نشده ، اما وقتی یک گاز زده و تف کرده پس معلومه که گرسنه هم میشه ولی حال عمومی بنده خدا خوب نیست و بیماره .

اگر بتونی جداش کنی و تحت نظرش بگیری بهتره ، در این مورد بهتره شرایط مخرن قرنطینه رو توی تاپیک مربوطه بخونی . داروی ضد عفونی متیلن بلو هستش که بنظرم استفاده نکن ، اون مال پیشگیری هست نه درمان . بیشتر ماهی رو افسرده و گوشه گیر میکنه . غذا اگر تترا سیکلید داری ، براش بریز .

اگر ماهی شما سالم باشه تا بیش از یک هفته هم غذا نخوره هیچیش نمیشه .
یک سورم نر سبز 11 سانتی دارم ، دل نمیخورد فقط گرانول و کرم خونی میخورد . به مدت 2 تا 3 هفته فقط تو مخزن به سورم هام دل دادم و اصلا نمیخورد و تف میکرد ، بعد این همه مدت امشب خوب غذا رو خورد و سالمه .

kasra_masiha
25 February 2007, 03:16 AM
سلام
شما چندوقت یکبار سیفون میکنید.از چه غذایی استفاده میکنید اگر همیشه مقداری از غذا ته نشین شود و انرا سیفون نکنید به مرور دچار این مشکل خواهید شد.موفق باشید.
ته نشین ؟ اصلا فکرشم نکنید
در مورد سیفون هم من ماسه نریختم تو تانک ( از اب تعویض میکنم )
غذا هم گوشتی ( و کیلکا یخ زده برای پنگوسی 35 40 سانتی و اسکار 25 سانتی

واسه مخزن اصلی کاری نمیشه کرد؟

Romans
25 February 2007, 09:58 AM
ته نشین ؟ اصلا فکرشم نکنید
در مورد سیفون هم من ماسه نریختم تو تانک ( از اب تعویض میکنم )
غذا هم گوشتی ( و کیلکا یخ زده برای پنگوسی 35 40 سانتی و اسکار 25 سانتی

واسه مخزن اصلی کاری نمیشه کرد؟

سلام
دوست عزیز اشاره نکردین چند وقت یکبار سیفون میکنید.در هر صورت دلیل اصلی مشکل شما فساد مواد غذایی میباشد البته با علائمی که شما توضیح دادین.
رژیم غذایی ماهیهای خودتون را مدتی تغییر دهید.موفق باشید.

F.®.A
25 February 2007, 12:31 PM
با سلام به دوستان
من یکی از آنجل هام یکی از چشم هاش یکم کدر شده(مثل یک پرده نازک سفید رنگ) چیکار میتونم براش بکنم
ماهی رو انداختم تو General Tonic دوستان این دارو معجزه میکنه 5 دقیقه بیشتر نشد که قشا سفید رنگ روی چشم کنده شده ولی هنوز بطور کامل جدا نشده
فقط یه مشکلی دارم ماهی بعضی وقتا سیاه میشه که وقتی یخورده aquasafe میریزم یکم بهتر میشه
متاسفانه یه چیزی شبیه دم خوره هم داره بنظرتون تو همون General Tonic نگهش دارم ؟؟اگه آره چند روز نگهشون دارم ؟؟ لازمه هر روز آبشونو عوض کنم در ضمن آنجل هم آنجل مونو است
ممنون

Moh4mm4d
25 February 2007, 07:42 PM
سلام دوستان

بعد از پشت سر گذاشتن هفت خان عضویت در این سایت:icon_twis حالا میتونم سؤالاتم رو از شما دوستان عزیز بپرسم!

ما مدت 10-12 روز هست که آکواریوم گرفتیم و کل اطلاعات و تجربم مربوط میشه به همین چند روز!

گویا بیماری سفیدک دارن ماهی هام.
برای اینکه بتونید بهتر راهنماییم کنید اطلاعات تکمیلی و اتفاقاتی که این چند روز افتاده رو توضیح میدم.

* تانک 30*40*100 هست و الان حدود 110 لیتر آب داره.
یک فیلتر اینترنال 3 خونه دارم با مارک تکنیک حاوی اسفنج، ذغال اکتیو و سرامیک. و یک فیلتر زیر شنی 30 سانتی.

* بیست 20 تا ماهی دارم:

2 نایف 13 سانتی
3 اسکار 7.5 و 9 و 10 سانتی
2 پرت 4 و 5 سانتی
1 شارک دم قرمز 7 سانتی
1 پنگوسی گیاه خوار 9 سانتی
2 کتفیش 8 سانتی

9 تا ماهی دیگه هم هستن که اسمشون رو نمیدونم! فکر میکنم همشون از خانواده سیچلاید باشن ( تلفظ درستش چی هست؟ سیچلاید،سیچلید،سیکلید،سیکلاید؟! ) اندازه هاشون کوچک هست در حد 4-5 سانت. بطوریکه چند تاشون در دهان اسکارها جا میشوند در حالت کاملاً باز!
نکته: تمام اندازه ها بدون احتساب دم میباشد!

* تانک رو یکی دو روز بعد از راه اندازی پر از ماهی کردیم پس اگر اشتباه نکنم سیکل ازت طی نشده هنوز! :icon_twis سؤالات مربوط به سیکل رو در تاپیک خودش مطرح میکنم.

* تانک قرنطینه ندارم.

* ابتدا 2 پنگوسی بودند که در روزهای اولیه یکیشون بعد از ساعاتی معلق بودن فوت کرد! ( اگر اشتباه نکنم به علت حساس بودن این ماهی و استرس های ناشی از جابجایی بود )

* از این سیچلاید های ریزه میزه چند روز پیش یکیشون توسط کوچکترین اسکار در حال بلعیده شدن بود که تیم امداد ما سر رسید و قربانی رو از دهان قاتل بیرون کشید اما کار از کار گذشته بود!

* اسکار کوچیکه از روز اول لکه های سفید داشت، اون موقع من چیزی راجع به بیماری های ماهی ها نمیدونستم و فکر نمیکردم همشون بگیرن.

* اقدام محیر العقولی که از جانب ما سرزده بود این بود که چندین روز بعلت اشکال بخاری دمای آب 21 درجه مونده بود! و در نتیجه انگل های سفیدک بسرعت رشد نموده سراسر تانک را دربر گرفتند!
بحدی ماهی های بی نوا سردشون شده بود و ضعیف و مریض شده بودند که هیچکدام شنا نمیکردن و در یک گوشه مشغول غصه خوردن بودند! دونه های سفید روی تنشون زده بود و مدام خودشون رو به اشیاء داخل تانک میکشیدند.

* تازه اینجای داستان بود که من با جستجو در اینترنت فهمیدم که اینها بیماری سفیدک دارن و این دما هم براشون خیلی کم هست.
یک کتاب درباره آکواریوم گیر آوردم که توش روش درمان سفیدک رو در مراحل اولیه افزایش دما تا 30 درجه بمدت 2-3 روز بیان کرده بود، رفتم پلاسکو بخاری خریدم ( 5 شنبه یعنی 3 روز پیش ) همون روز تا شب دما رو کم کم از 21 به 30 رسوندم. جمعه ماهی ها خیلی سرحال تر شدن در اثر افزایش دما، شبش دما رو تا 32 باز هم بردم بالا، شنبه ( دیروز ) و یکشنبه ( امروز تا الان ) با همین دما سپری شد.

3 روز با دمای بالا سپری شده ولی هنوز سفیدک از بین نرفته، در کل خیلی بهتر شدن ولی هنوز هم گاهی خودشون رو به جایی میکشند. پنگوسی اصلاً بهتر نشده و دونه های سفیدش خیلی بیشتر شده و همه بدنش دون دونه الان. ولی بقیه از نظر ظاهری بهتر شدند. اسکارها دور دهنشون سفیدک مونده هنوز، اسکار متوسط و کوچک روی باله های شناشون هم سفیدک داره ( کمتر شده ولی هنوز زیاده)

* غذا تا الان فقط و فقط لوفاگ ( همین دونه قهوه ای ها هست دیگه؟ ) دادم به ماهی ها! ( نداشتم چیز دیگه، وقت شد میرم غذاهای مناسب رو تهیه میکنم )
همشون میخورن، نایف ها تا 1 هفته گوشه گیر بودن و چیزی نمیخوردن ولی الان میخورن. پنگوسی ندیدم چیزی بخوره.

* طی این چند روز 2-3 بار مقداری از آب تانک رو با آب دو روز مونده عوض کردیم ( فکر میکنم قبل از تکمیل سیکل نباید این کار رو میکردم! )
آب شفاف نیست ( رنگ خاصی نداره، مه آلود هست )

* امروز اسکار ها خیلی تهاجمی شدند ( در اثر افزایش دماست؟ ) تا حالا در کل آروم بودن ولی امروز به تمام ماهی ها حمله میکنن، حتی به طرف نایف که بزرگتر از خودشون هست هم خیز برمیدارند. مخصوصاً اسکار کوچک که امروز تمام وقت مشغول آزار دیگر ماهی ها بوده، حتی بعد از سیر شدن.

* دما رو دارم میارم پایین. روی چه دمایی فیکس کنم؟ 28 خوبه؟
یا اینکه درمان گرمایی رو ادامه بدم؟ ( تا اینجا در کل خوب جواب داده، ولی چون از 3 روز داره بیشتر میشه ضرری برای ماهی ها نداره؟ )

*** باید از دارو استفاده کنم؟ چه دارویی و چه مارکی؟ با توجه به اینکه تانک قرنطینه ندارم و تمام ماهی ها هم هنوز آثار سفیدک درشون وجود داره، باید دارو رو در تانک اصلی استفاده کنم دیگه؟ موقع استفاده از دارو ذعال اکیتو رو از تانک باید خارج کنم، بعد از چند روز برش گردونم تا دارو رو جذب کنه؟
از نمک هم استفاده کنم؟ اگر آره با توجه به حجم تانک چه مقدار لازمه؟ همین نمک عادی که در خونه هست؟

میبخشید که حرفم طولانی شد، میخواستم چیزی از قلم نیفته.
غیر از مسئله بیماری هم اگر نکته ای رو لازم میدونید بهم گوشزد کنید لطفاً دریغ نفرمایید!
هرچند بزودی سری هم به تاپیک های سیفون و فیلتر و ازت میزنم و سؤالاتم رو مطرح میکنم ( مطالبشون رو خوندم همه رو تقریباً ) اما اگر نکته حیاتی ای وجود داره ذکر کنید.

بسیار متشکرم.
محمد.

Romans
25 February 2007, 10:48 PM
سلام دوستان

بعد از پشت سر گذاشتن هفت خان عضویت در این سایت:icon_twis حالا میتونم سؤالاتم رو از شما دوستان عزیز بپرسم!

ما مدت 10-12 روز هست که آکواریوم گرفتیم و ...

سلام
خوش امدين دوست عزيز
واقعن خسته نباشيد خيلي وقت بود همچين پستي نديده بودم:icon_twis
به شما توصيه ميكنم قبل از هركاري و خريد هر نوع ماهي با دقت گفتگوهاي مهم را مرور كنيد مخصوصن تاپيك سيكل ازت را.
در طي اين مدت اگر مورد خاصي يا سوالي داشتين در تاپيكهاي مربوطه مطرح نماييد.اصلن هم نگران نباشيد دوستان در اين قسمت تا حد امكان به شما كمك خواهند كرد.موفق باشيد.

Blaze
26 February 2007, 01:05 AM
با اجازه از مدیران :

به نظرم بابت پست به این تکمیلی و تازه وارد بودن جناب Blu Ray ،
جهت تبریک به ایشون و توجه به اصول تالار ماهی ها و تشویق سایر تازه واردین ، زدن یک پست ناقابل با عمر 3 روزه رو در محلی از اشکال نمی بینم .

دوست عزیز Blu Ray ، جواب تک تک سوال های شما در تاپیک هاییبا عناوین مهم مثل بیماری و ... داده شده ،

شما فقط به چند مساله توجه کن ، خیلی ماهی برای اولیت استارت بدون سیکل گرفتی ، انتظار تلفات ، چندان دور از ذهن نیست پس خیلی ناراحت نشو .

سیفون آب رو به میزان 20 تا 25 % هر 3 روز با آب تقریبا هم دما ( حداکثر 3 درجه اختلاف با توجه به بیماری ) انجام بده خیلی از مشکلاتت مرتفع میشه باقی مسایل هم بمرور زمان جوابشو میگیری .

موفق باشید .

-----------------------------------------
ثبت اختراعات و ابداعات در فروم :
پست های 3 روزه خود معدوم کاراگاه گجت :icon_surp

Anoush
26 February 2007, 12:49 PM
با سلام
میخواستم بدونم آیا چشم ماهی در اثر بیماری قارچی ترمیم پذیر هست ؟ممکنه در اثر بیماری قارچی برای همیشه کور بشه
قدرت ترمیم در ماهی ها بسیار بالاست (نکته: هر چه جانداران از لحاظ تکاملی عقب مانده تر باشند قدرت ترمیم ان ها بالا تر خواهد بود.)و در اثر رفع عوامل بیماری زا به نحو تعجب اوری قسمتهای صدمه دیده ترمیم میشوند.

مگر در مواردی که صدمه بسیار شدید باشدو کره چشم اسیب اساسی ببیند مانند ضربه های فیزیکی در اثر حمل و نقل یاحمله ماهی های مهاجم به چشم ماهی مغلوب که عمومامنجر به از دست دادن چشم میشود.

Moh4mm4d
26 February 2007, 11:33 PM
سلام

با تشکر از دوستان بابت پاسخ ها

دوست عزیز Blu Ray ، جواب تک تک سوال های شما در تاپیک هاییبا عناوین مهم مثل بیماری و ... داده شدهالبته توی تاپیک های مهم فقط این تاپیک مربوط به بیماری هست که من تمام صفحاتش رو قبل از زدن پست مطالعه کردم ( همینطور تاپیک های ازت، فیلتراسیون، سیفونینگ و نکات تجربی رو مطالعه کردم )

الان که داشتم میگشتم دیدم تاپیک دیگه ای درمورد بیماری وجود داره که قفل شده و باقی بحث ها به اینجا منتقل شده، اون رو سر فرصت مطالعه خواهم کرد اما با توجه به کمبود وقت ( 2 روز دیگه کنکور دارم! ) خوشحال میشم که اگر پاسخی هرچند اجمالی به سوالاتم بدهید.

قضیه گجت و پست 3 روزه و ... نمیدونم چیه! و دلیل اینکه این پست ها احیاناً باید پاک بشه رو هم نمیفهمم.

بگذریم، ماهی ها باز هم بهتر شدند، اما هنوز گه گاه خودشون رو میکشند به سنگ ها و چیزهای دیگه، نایف از یکی دو روز پیش تا الان کلی خراش روی تنش افتاده و از قیافه افتاده! پنگوسی هم بهتر نشده.
چون الان دارو ندارم ( یه ضد سفیدک آبنوس دارم که فکر نمیکنم مرغوب باشه ) میخوام از حمام نمک استفاده کنم تا هم به درمان بیماری کمک بشه هم زخم هایی که از کشیدن خودشون به در و دیوار بوجود اوردن ضد عفونی بشه.

با توجه به چیزهایی که خوندم فکر میکنم چون گربه ماهی دارم نمیتونم از نمک توی تانک استفاده کنم، الان اگر بخوام یک محلول غلیظ آب نمک درست کنم و ماهی ها رو ( غیر از گربه ماهی ) داخلش حمام بدم، چه مقدار نمک باید در لیتر استفاده کنم؟ ( ترجیحاً با واحد قاشق چای خوری یا غذاخوری! چون چیزی برای وزن کردنش ندارم. سرپر یا سرخالی بودن قاشق رو هم لطفاً ذکر کنید ) و اینکه چند بار این حمام رو تکرار کنم و با چه فاصله زمانی.

متشکرم.

Blaze
27 February 2007, 01:33 AM
بنده حمام نمک با افزایش تدریجی نمک تا سقف 20 گرم در لیتر به مدت حداکثر نیم ساعت ( با توجه به قدرت ماهی ) به مدت 3 روز پیشنهاد میدم .

در صورت لزوم نسخه درمان مرحله دوم پس از دریافت نتیجه نسخه فعلی خدمت شما ارائه میشود .

Blaze
27 February 2007, 02:10 AM
من دو تا پنگوسي تاره خريدم ولي نميدونم چرا تو آكواريومم ميرن يك گوشه كز ميكنن و تكون نميخورن از نور آكواريوم نيست سك دفعه چون فكر مي كنم يكم زياده تو ماهي فروشي كه خوب بودن ضمنا روي بدنشونم يكي دوتا لكه سفيد پيدا ميشه اونا براي چيه ؟

لکه سفید پیدا میشه ، بعدا از بین میره ؟ چند روز بعد ؟ اندازه و نوع پنگوسی شما ؟

حجم مخزن ؟ تعداد ماهی ها ؟ سایزشون ؟ دمای فعلی ؟

مخزن شما سیکل رو طی کرده ؟

فعلا : 20 تا 25 % حجم آب رو برای سیفون کنار بگذارید ، تا پاسخ شما رو ببینیم و راهنمایی مقتضی توسط بنده و دوستان ارائه بشه .

Anoush
27 February 2007, 07:23 PM
دوست عزیز بابا برقی،

ابن شمایی که با خوندن تاپیک سیکل ازت باید بگی که سیکل انجام شده یا نه.
سوال کردین با این کارا سیکل درست میشه یا نه!! اگر تاپیک رو خونده بودید یا اگه درست خونده بودید این سوالو نمیکردید.

عزیزم، عمرم این سیکل اگر بدرستی و بدون دخالت شما (ربختن دارو و غیره)که انرا به تعویق بیندازه و یا بروید به روز اول حدود یک ماه طول میکشه و هر کاری که شما میکنید مثل اضافه کردن نمک یا سیفون مرتب و .... باعث میشه که ماهی در این مدت صدمه کمتری ببینه ولی این یک ماه تبدیل به یک هفته نمیشه.

باکتوزیم ساخت تترا و Safe Start هم در خیلی از موارد جواب فوری نمیدن و باز هم کلی مرگ و میر خواهید داشت.

من نمیدونم چطور شما نمیتونید تحمل کنید تا این سیکل بگذره !! از اینکه ماهی هاتون جلو چشمتون بمیرن خوشتون میاد؟

بعد میگید چرا کسی جواب نمیده، من پیرمرد زبونم مو داورد که بابا جون صبر کنید این سیکل کوفتی تموم بشه، حالا اگه گوش کردید.

حیف که دوستتون دارم ....

Blaze
28 February 2007, 12:35 AM
با سلام به دوستان بابت راهنمایی های قبلی من دو تا تانک دیگه درست کردم که تو یکیش گوشت خوار ریختم دیروز دیدم یکی از سورم های کوچیکم قسمت اتصال باله
به بدنشون و یکم بالای لبش یه جایی نزدیک دماغش یکم قرمز شده میخاستم بدونم اتفاق ناگواریه یا خوب میشه.
با تشکر

احتمالا با بقیه ماهیات درگیری داشته ، اگر در همین حد باشه و بیشتر نشه اصلا جای نگرانی نیست ، تحت نظر بگیرش ، همسایه هاش هم بگو .

Anoush
1 March 2007, 10:50 AM
آقا تورو خدا من سورمم رفت میترسم به بلای اون یکی تانکم مبتلا شن الانم همه ی ماهیام بی حال شدن چیکار کنم؟
اگه میشه سریع

آقا تورو خدا من سورمم خونریزیش زیاد شد بعد رفت میترسم به بلای اون یکی تانکم مبتلا شن همشون برن الانم همه ی ماهیام بی حال شدن چیکار کنم؟
اگه میشه سریع

اب رو مرتب سیفون کنید، یک گرم نمک در لیتر به اب اکواریوم اضافه کنید. دمای تانک رو هم حدود 28 تا 30 درجه نگهدارید. اگر به اب جنرال تونیک تترا هم اضافه کنید بهتر است. (به این میگن درمان چشم بسته!!) خونسرد باشید.
در ضمن پست اول این تاپیک رو هم بخونید هم شما رو کمک میکنه هم ما ها رو.

Romans
3 March 2007, 12:37 AM
با سلام خدمت كاربران و دوستان عزيز
بعداز تذكر چندباره انوش عزيز و بنده و ديگر دوستان متاسفانه باز هم پستهايي كه در اين تاپيك زده ميشود اكثرن حاوي اطلاعات ناقص و گنگي ميباشد كه عملن هيچ كمكي به حل مشكل دوستان نميكند.
باز هم از عزيزان خواهش ميكنم قبل از هر كاري پست شماره 1 اين تاپيك را بخوانيد و اطلاعات لازم را بدقت ارسال نماييد.
پستهايي كه حاوي اطلاعات كامل و گويا نباشند بدون ارسال هر جوابي حذف ميشوند.
با تشكر از توجه شما. موفق باشيد.

Anoush
4 March 2007, 05:06 PM
سلام
در یک تانک 80 لیتری من50 سیچلاید گورخری 3 سانتی هست
مشکلی که دارم اینه که هر از چند گاهی یکی دوتا از انها گوشه گیر
و رنگ انها کمی سیاه می شود و کم اشتها وبعد از یک روز می میرند
2 ماه که تانک راه اندازی شده
3روز در میان یک چهارم اب فیلتر میشه
دما 31. سختی 20 درجه المانی. pH 7
تغذیه ترکیبی از دل و ماهی به نثبت مساوی و هر از چند گاهی غذایی که ترکیبی از دل و
پودر مولتی ویتامین است
فیلتر اب هم از نوع جعبعهای که با هوا کار میکنه
تنفس عادی
در ضمن داخل اب 3 قاشق غذا خوری نمک هست
قبل از ورود به تانک اب سیکل شده بود
با تشکر.

فکر کنم اگر شما مجموع طول ماهی هاتون که الان 150 سانت میشه کم شه و به حدود 40 سانت برسه ماهی هاتون اینجوری نمیشن.نسبت ماهی به اب اکواریومتون الان زیاده.

Anoush
4 March 2007, 05:11 PM
من يکي از اسکارهام روي بدنش سفيدک زده. از بقيه جداش کردم و تو قرنطينه گذاشتمش و از داروي فرمالين استفاده کردم. بعد از دو روز سفيدک ها از بين رفت و به نظر خوب شده بود ولي از روز سوم دوباره سفيدک زده. من الان از حمام نمک يک گرم در ليتر استفاده مي کنم ولي هيچ بهبودي نداره و بدتر هم شده. بيماريش که ايک هست ولي نميدونم چرا خوب نمي شه . دما روي 32 هست و هر روز دو سوم از آب تانک قرنطينه رو با آب تازه جايگزين ميکنم. دوستان راهي به نظرشون ميرسه؟ اگه دوباره از فرمالين استفاده کنم جواب ميده؟
مشخصات تانک اصلي:
حجم آب 260 ليتر
تعداد ماهيان 9 عدد
آخرين سيفون 3 روز قبل
تاريخ راه اندازي 4 ماه قبل
دما 29

اگر مطمئن هستید که ایک دارند از داروی ضد ایک تترا هم میتونید استفاده کنید برای من نتیجش عالی بوده.بیشتر جاها هم برای ایک همین مالاشیت گرین رو پیشنهاد میکنن. (ترکیب اصلی داروی تترا هم همینه)
کمی هم صبور باشید مشکل حل میشه. ایک بیماری سختی نیست وقتی بشناسیدش راحت درمون میشه.نمک رو هم میتونید دو گرم در لیتر کنید.

Azimi
5 March 2007, 03:46 AM
سلام دوستان
من در مورد ديسكس رد ملون وايت هد كه حدود يك ماه و يك هفته هست كه دارم ( سايزش بزرگ هست) يك مشكل پيدا كردم و اون اينكه ناگهان 4 روزه كه گوشه گير شده و غذا نميخوره . از نظر ظاهر هيچ مشكلي نداره فقط اينكه وقتي خيلي دقت كردم ديدم يكي از آبشش هاش كمتر از اون يكي باز و بسته ميشه ( بيشتر از نظر زاويه نه تعداد در دقيقه ) به حدي كه اگر دقت نكني انگار اصلا باز و بسته نميشه . در مورد مشخصات آب با يد بگم كه :
-آب سبك با PH حدود 7
-نيتريت و آمونياك صفر mg/l
-چرخه نيتروژن طي شده
-دو فيلتر اينتر نال ايهايم و يك فيلتر بيولوژيكي و فيلتر شني مراه با پاور هد
-آب كاملا كريستالي
-دما 29.5 درجه ساني گراد
-اكسيژن دهي كامل ميزان اكسيژن در روز 7 mg/l توسط تست تترا .
-1 ماه هست كه آب رو سيفون نكردم ولي هر 5 روز 20% آب رو با آبي كه 24 ساعت مونده عوض كردم
براي كاهش نيترات هم از ايزي بالانس استفاده ميكنم .
-ميزان نيترات حدود 45 الي 50 mg/l
-آكواريوم شامل گياهان طبيعي هست و تزريق منظم CO2 در آب و استفاده از تترا بلاك واتر
-ساير ماهيان موجود در آب :
يك ديسكس بزرگ بلو رويال - اسنك كاملا سالم - دو عدد بلك گوست - سه عدد لوچ دلقك - دو آنجل كوي نژاد خالص ابلق زرد سفيد مشكي جوان - دو عدد كوريدوراس شوارتز - دو عدد پوزه خرگوشي متوسط -دو كت فيش كوچك . كه همگي از سلامتي كامل برخوردارند .
ضمنا هيچ ماهي جديدي بدون قرنتينه اضافه نكردم . و تا حالا تلفاتي هم نداشتم .
تغذيه : تترا ديسكس - تترا مين پرو - سرا ديسكس - كرم خوني خشك مرغوب هر دو روز يك بار - و هر 4 روز يك بار يك وعده كرم قر مز منجمد . و سه وعده در روز تغذيه به مقدار كافي .
لطفا دوستاني كه با اين مشكل مواجه شدند و تجربه موفقيت آميز دارند راهنمايي كنند .
اين رو هم اضافه كنم كه يكي از سرحال ترين ديسكس هايي بود كه ديده بودم ولي الان كا ملا گوشه گير شده و بلو رويالم وقتي بهش نزديك ميشه با تهديد از خودش دورش ميكنه .
ممنون از توجهتون .

M@YS@M
5 March 2007, 04:25 AM
من يکي از اسکارهام روي بدنش سفيدک زده. از بقيه جداش کردم و تو قرنطينه گذاشتمش و از داروي فرمالين استفاده کردم. بعد از دو روز سفيدک ها از بين رفت و به نظر خوب شده بود ولي از روز سوم دوباره سفيدک زده. من الان از حمام نمک يک گرم در ليتر استفاده مي کنم ولي هيچ بهبودي نداره و بدتر هم شده. بيماريش که ايک هست ولي نميدونم چرا خوب نمي شه . دما روي 32 هست و هر روز دو سوم از آب تانک قرنطينه رو با آب تازه جايگزين ميکنم. دوستان راهي به نظرشون ميرسه؟ اگه دوباره از فرمالين استفاده کنم جواب ميده؟
مشخصات تانک اصلي:
حجم آب 260 ليتر
تعداد ماهيان 9 عدد
آخرين سيفون 3 روز قبل
تاريخ راه اندازي 4 ماه قبل
دما 29

این بیماری بیشتر به خاطر ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن در اثر کمبود اکسیژن یا کاهش دما و عوامل دیگه بوجود میاد.
مي تونید در مراحل ابتدايي با استفاده از روش افزايش درجه حرارت آب تا بيش از 30درجه سانتيگراد به مقابله با اين بيماري پرداخت ولي در مرحله ای که انگل داخل پوسته نمیشه درمان کرد.
برای از بین بردن اون میتونید قبل از اینکه به شکل کیست (مقاوم) یا بعد از پاره شدن کیست که حاوی انگل ایک از داروهای اختصاصی آون استفاده کنید.

گرما: دما را به تدريج افزايش دهيد، به طوري كه اين افزايش از يك درجه سانتيگراد در ساعت فراتر نرود. ناقل بيماري با این شرایط قادر به حيات نیست و يا حداقل قدرت توليد مثل رو داره.
براي ماهي های حساس به افزايش دما، میتونید از دارو استفاده كنيد ولی برای ساير ماهي ها افزايش 2 تا 3 درجه سانتيگراد طي 2 تا 3 روز بسيار مفيد خواهد بود
توجه :بهتره در موقع افزایش دما آب تمیز و میزان اکسیژن اب زیاد باشه.
دارو:
مالاشیت گرین: ابتدا 1 گرم از دارو رو در یک لیتر حل کنید بعد 4 میلی لیتر از محلول اولیه رو در 100 لیتر آب حل کنید و ماهی ها رو به مدت 10-12 روز در محلول به دست امده حمام دهید (در ظرفی جداگانه) یا میتونید با حل کردن 13-15 میلی گرم مالاشیت گرین در 100 لیتر آب ماهی رو به مدت 3-4 روز حمام بدین.
هر سه روز یک بار نصف داروی تجویز شده رو به آب اضافه کنید.
توجه : چون مالاشیت گرین ماده ای بسیار سمی و سرطانزا هستش یهتره از اون استفاده نکنید.
اكريفلاوين : 1 گرم از اکریفلاوین رو در 1 لیتر آب حل کنید بعد در ظرفی جدا گانه به ازای هر لیتر آب 50 میلی لیتر از محلول اولیه بریزید و ماهی رو به مدت 3-5 روز حمام دهید.
سولفات كينين يا هيدروكلريدكينين: اول از همه بگم از این دارو برای ماهی های حساس و کوچک استفاده نکنید چون که باعث مرگ اونا میشه.
1 گرم از دارو رو در 100 لیتر آب حل کنیدو ماهی ها رو به مدت 3-4 روز حمام بدید، بهتره حمام در ظرفی مجزا صورت بگیره و اگر آب کدر شد محلول دیگه ای بسازید و ماهی ها رو در اون حمام بدین.
در کل چون این انگل میتونه به لایه های زیریه پوست بره ، تکرار درمان میتونه موثر باشه و همیشه دمای آب مناسب ،تغذیه مناسب ،اکسیژن محلول آب باله باشه و هنگام اضافه کردن ماهی جدید به تانک اون رو در قرنطینه قرار بدید بعد وارد تانک اصلی کنید.

Romans
5 March 2007, 09:52 AM
سلام دوستان
من در مورد ديسكس رد ملون وايت هد كه حدود يك ماه و يك هفته هست كه دارم ( سايزش بزرگ هست) يك مشكل پيدا كردم و اون اينكه ناگهان 4 روزه كه گوشه گير شده و غذا نميخوره ...

سلام
دوست عزیز به خاطر دقت شما در ارسال اطلاعات متشکرم.
اگر ماهی شما غذا میخورد دقت کنید که مدفوع ان طبیعی هست یا نه اگر رنگ ان سفید و روشن باشد احتمال ابتلا به بیماری گوارشی وجود دارد.البته عدم حرکت یکی از ابششها ممکنه نشانه فلوک ابششی هم باشد.
تانک قرنطینه را اماده کنید و درمان با مترونیدازول را شروع کنید و سعی کنید تا حد امکان به این ماهی استرس وارد نشود.دوره 3 روزه درمان را کامل کنید و نتیجه انرا اعلام کنید.موفق باشید.

Azimi
5 March 2007, 03:06 PM
تمنا میکنم .
در مورد گزارش رنگ مدفوع باید خدمتتان عرض کنم که آخرین بار کاملا طبیعی بوده . ولی همانطور که عرض کردم به هیچ وجه هیچ نوع غذایی را نمیخورد.
شاید بد نباشد که شمارو در جر یان مسئله ای قرار بدم و اون اینکه حدود دو هفته پیش به خاطر افزودن بیش از مقدار Tetra PH/KH Min آب به شدت اسیدی شد ( PH حدود 4.5 ) که با افزودن جوش شیرین مشکل حل شد ولی دیسکس بلورویال-اسنک من باله و چشمش آسیب دید . چون اسید آب مقداری از رنگ بعضی از دکور ها رو در خود حل کرده بود از ذغال اکتیو ایهایم , داخل فیلتر اینتر نالم استفاده کردم و به مدت 3 شب متوالی 20% آب رو شبانه با رعایت تمام نکات تعویض کردم . تنها ماهی که صدمه دیده بود همین بلو-اسنک بود که بعد از 5 روز شروع به غذا خوردن کرد و الان از سلامت کامل برخورداره. چون رد ملون اون موقع هیچ آسیبی ندیده بود و تا همین چند روز پیش کاملا سالم بود راجع به این مسئله در بالا صحبتی نکردم. ضمنا در بالا یادم رفت بگم که من در یکی از فیلتر های اینتر نالم مقداری رزین قرار دادم که وقتی 20% آب رو تعویض میکنم سختی آن را بگیرد.
ضمنا من قبلا شنیده بودم که فلوک آبششی کاملا واگیر داره برای ÷یشگیری چیکار کنم ؟
با سپاس از توجهتون.

Romans
5 March 2007, 03:27 PM
شاید بد نباشد که شمارو در جر یان مسئله ای قرار بدم و اون اینکه حدود دو هفته پیش به خاطر افزودن بیش از مقدار Tetra PH/KH Min آب به شدت اسیدی شد ( PH حدود 4.5 ) که با افزودن جوش شیرین مشکل حل شد ولی ....

سلام مجدد
دوست عزیز با این مطلبی که شما عنوان کردین مسئله تغییر کرد.در مورد استفاده از pH minus قبلن توضیح داده ام و اینکار خیلی حساس و خطرناک میباشد و تحت شرایط خاصی باید انجام شود.
امیدوارم حدس من درست نباشه ولی احتمال داره بافت ابشش این ماهی شما اسیب دیده باشد.
pH 4.5 برای دیسکسی که با شرایط اب تهران خو گرفته میتونه کشنده باشه.
یه پیشنهاد دوستانه به شما دارم چون میبینم که خیلی علاقمند به استفاده از انواع داروها و مواد شیمیایی مخصوص اینکار هستید و البته قابل تحسین است.
مدتی از این مواد و داروها استفاده نکنید و فقط از اب سبک و سیفون مرتب بهره ببرید و فقط فاکتورهای اب را کنترل کنید و تا شرایط ایجاب نکرده از هیچ دارو و مواد شیمیایی دیگر استفاده نکنید.به شما قول میدهم بعد از مدتی بدون استفاده از هر دارو و چیز دیگری به بهترین وجه از ماهیهای خود لذت ببرید.موفق باشید.

http://www.phalls.com/vbulletin/showthread.php?t=16342&page=12

Azimi
5 March 2007, 04:17 PM
من هم بعد از این جریان به همین حرف شما رسیدم . البته باید بگم اون روز یک اتفاق بود . ولی این ماهی تا چندین روز بعد از اون قضیه کاملا طبیعی بود . حالا به نظر شما باید مترو نیدازول رو امتحان کنم ؟

Romans
5 March 2007, 11:23 PM
من هم بعد از این جریان به همین حرف شما رسیدم . البته باید بگم اون روز یک اتفاق بود . ولی این ماهی تا چندین روز بعد از اون قضیه کاملا طبیعی بود . حالا به نظر شما باید مترو نیدازول رو امتحان کنم ؟

سلام
دوست عزيز اگر بافت ابشش ماهي شما اسيب ديده باشد امكان عفوني شدن ان وجود دارد و در اينصورت بايد از انتي بيوتيك استفاده كنيد.در وحله اول اين ماهي را به قرنطينه منتقل كنيد و براي ضدعفوني از بلومتيل يا اكروفلاوين استفاده كنيد.دماي اب را تا 32 بالا ببريد.اكسي‍ژن دهي را زياد كنيد.بعداز اين مرحله حالات ماهي را زير نظر بگيريد و اگر تغييري صورت گرفت اعلام كنيد.
اگر مشكل ماهي شما گوارشي باشد احتمال بهبودي و درمان ان خيلي بيشتر است.موفق باشيد.

Anoush
6 March 2007, 10:08 AM
با سلام
یکی از دیسکسام 2 هفته است که غذا میریزم میره طرف غذا ماهیهای دیگرم میزنه اما خودش نمی خوره باله هاش میزونه بازه بازه رنگشم عوض نشده رنگ مدفوعشم قهوه ای روشن
180 لیتر
30 درجه
ابمو 1 ماه پیش ریختم(یک هفته در اقامت بود)
5 نوع غذا
5 تا دیگه دیسکس دارم
ph آبم تنظیم
ممنون میشم بهم کمک کنین این بزرگترین دیسکسم

اگر هیچکدام از انواع غذا رو نمیخوره و قبلا با اشتها میخورده، من احتمال انگل گوارشی میدم.

ماهی رو به قرنطینه ببرید و در مان انگل رو شروع کنید

در ضمن
از جمله " ابمو 1 ماه پیش ریختم(یک هفته در اقامت بود)" منظورتون رو نفهمیدم و فرض رو بر این گرفتم که سیکل ازت اکواریوم طی شده (یعنی میزان نیتریت و امونیاک صفر هست) و ماهی شما حداقل یک ماه در قرنطینه بوده )خوب غذا میخورده و مشکلی نداشته.

اگر غیر از این باشد تشخیص من درست نیست.

Anoush
7 March 2007, 01:12 PM
آكواريوم من سيكل رو طي كرده - دما حدود 27 - هفته اي 1/3 آب را سيفون مي كنم و ظرفيت آن 150 ليتر مي باشد . 8 عدد گلدفيش + 1 عدد كت فيش دارم

يكي از بلك مورها مدت يك هفته است كه تعادل ندارد و مرتبا" به سطح آب مي آيد به نظر مي رسد نمي تواند خودش را كنترل كند و مرتبا" به سطح آب مي آيد . اما غذا خوب مي خورد .
لطفا" راهنمايي كنيد.

در پست های قبلی در مان ان بصورت مشروح هست.

خلاصه:

قرنطینه-ارتفاع کم اب-نمک-غذا ندهید

Azimi
10 March 2007, 02:30 AM
. . . حالات ماهي را زير نظر بگيريد و اگر تغييري صورت گرفت اعلام كنيد.
اگر مشكل ماهي شما گوارشي باشد احتمال بهبودي و درمان ان خيلي بيشتر است.

سلام دوستان عزيز .
بعد از اينكه ديسكس رو به تانك جديد منتقل كردم از يك داروي ساختگي كه از آلمان براي دوستم فرستاده بودن استفاده كردم بعد از 24 ساعت خوشبختانه كمي غذا خورد . خيلي خوشحال شدم چون غذا خوردنش باعث شد من رنگ مدفوع اون رو ببينم . كاملا سفيد هست .

اولا : آيا به نظر شما هگزا ميتاست ؟ ( چون من قرص هاي مخصوصش رو دارم البته چون تا حالا نمي دونستم اين قرصها براي چيه بيخود مصرف ميكردم ولي خوشبختانه هنوز يكيش برام مونده )

دوما : اگر هگزاميتا باشه بقيه ماهي هاي موجود در تانك اصلي ت چه حد در معرض خطر بودند ؟

سوما : در طي در مان به ماهي غذا بدم يا نه

meduza
10 March 2007, 02:46 AM
اگه جسارت نباشه به بقیه اساتید بنده نظرم رو میگم
در مورد سوال اول بگم که بله(این طور که شما می فرمایید).منظورتون روهم از قرص مخصوص هگزمتیا متوجه نشدم ولی من خوذم مترانیدازول رو با دوز یک قرص در 50 لیتر میدم و اگه نتیجه نداد بعد 3 روز استراحت با دوز بالاتر امتحان میکنم (1 قرص در 20 لیتر) البته اگه دیدید ماهی بی حال شده دوز رو زیاد نکنید و سعی کنید مقداری از آب رو سیفون کنید و در موارد خاص حتی ماهی رو از دارو خارج کنید(با رعایت آب به آب کردن).در مورد سوال 2هیچ درصد خاصی نمیشه گفت بستگی به ماهی هاتون داره حتی ممکنه تا 1-2 ماه هم منتقل نشه و حتی ممکنه 3-4 روزه منتقل بشه.ودر مورد سوال 3 باید بگم 100% غذا بده چون ماهی ها موقع دوا دادن ضعیف میشن واگه ماهی زیاد ضعیف بشه میمیره.بعضی ها موقع درمان تا روزی 10 بار هم غذا میدن(مقدار خیلی کم).دل بده بهشون اگه نخوردن کرم منجمد اگه هم کرم نداری دیگه هر چی داشتی بده.فقط خواهشن هر موقع دیدید حالش بده(یا ورود به تانک) حی General Tunic به خورد این بدبختا ندید اول سعی کنید عامل استرس رو خنثی کنید .قربانت پرهام

M@YS@M
10 March 2007, 03:56 AM
سلام دوستان عزيز .

بعد از اينكه ديسكس رو به تانك جديد منتقل كردم از يك داروي ساختگي كه از آلمان براي دوستم فرستاده بودن استفاده كردم بعد از 24 ساعت خوشبختانه كمي غذا خورد . خيلي خوشحال شدم چون غذا خوردنش باعث شد من رنگ مدفوع اون رو ببينم . كاملا سفيد هست .

اولا : آيا به نظر شما هگزا ميتاست ؟ ( چون من قرص هاي مخصوصش رو دارم البته چون تا حالا نمي دونستم اين قرصها براي چيه بيخود مصرف ميكردم ولي خوشبختانه هنوز يكيش برام مونده )

دوما : اگر هگزاميتا باشه بقيه ماهي هاي موجود در تانك اصلي ت چه حد در معرض خطر بودند ؟

با سلام
با اجازه از اساتيد محترم ، به نظر من :
- در مورد سوال اول بايد بگم بغير از هگزاميتا ميتونه ساير تاژكداران شكمي و روده‌اي هم باشه كه همگي تقريبا علائم يكساني دارن و در اين حالت رنگ ماهي تيره و مدفوع سفيد و ماهي كم تحرك شده و ميل كمي نسبت به غذا خوردن از خودش نشون ميده .
انگل هگزاميتا بيشتر همگيريه اون خاص ماهيان سرآبي كه بصورت همزيست با ماهيه و استفاده از داروي مترونيدازول و نيترامين و سولفات منيزيم قابل درمانه (ولي بهتره از داروهاي با دوز مشخص استفاده بشه)
ولي اگر ساير تاژكداران باشن ميتونيد از گابروكول استفاده كنيد.
توجه :‌تا جايي كه مطمئن نشدي بيماري چيه از دارو استفاده نكن ،چرا كه باعث ايجاد استرس و افزايش بيماري ميشه.
- در مورد سوال دوم، محل قرار گرفتن اين انگل ابتداي روده‌ي خلفيه و از طريق مدفوع حالت كيستيه انگل در آب آزاد ميشه و ماهي با بلعيدن كيست دچار بيماري ميشه و حالت انگلي هگزاميتا نمايان ميشه.

در كل اين انگل ميتونه به صورت كيست در لوله‌ي گوارش ماهي قرار بگيره كه در اين حالت تاژكدار رو از دست داده و به شكل كروي در مياد و وقتي كيست از طريق مدفوع خارج ميشه توسط ماهي بلعيده ميشه و حالت انگلي اون بوجود مياد.
پس در مورد همه‌گيري بايد بگم كه لازمه ماهي بيمار رو از تانك اصلي خارج كني تا انگل از طريق كيست به ماهيان ديگر منتقل نشه.
- در مورد سوال سوم بايد بگم كه حتمان لازمه به ماهي غذا داده بشه ، چرا كه در حالت بيماري ماهي به شدت ضعيف شده و در نتيجه سيستم دفاعي بدن آسيب پذيرتر ميشه و ماهي در نهايت ميميره.
پس دادن غذا به ماهي لازمه.

با احترام :icon_cool

Romans
10 March 2007, 10:05 PM
سلام دوستان عزيز .

سلام
دوست عزيز ايكاش از رنگ وحالت ابشش اين ماهي هم مطلبي عنوان ميكردين.منظور شما از داروي ساختگي چيست اگر ممكنه اسم انرا بيان كنيد.
از اينكه احتمال عفونت در ماهي شما برطرف شده خوشحالم و اگر سفيدي رنگ مدفوع ان همراه با تغيير رنگ و بي اشتهايي و گوشه گيري و لاغر شدن نسبي باشد احتمال هگزاميتا وجود دارد.
انرا با قرص hexa-ex يا مترونيدازول تحت درمان قرار دهيد.
بدن ماهي شما ميزبان اين انگل ميباشد و همراه با مدفوع از بدن ماهي بيمار خارج ميشود و از طريق اب وارد بدن ماهي ديگر ميشود و ميزبان تازه اي پيدا ميكند پس بايد انرا از ماهيهاي ديگر جدا كنيد.
چون مشكل اصلي ماهي در اين بيماري عدم توانايي بلع غذا ميباشد تا سه روز هيچ غذايي به ان ندهيد و بعداز سه روز مقدار كمي غذا(‌چند دانه گرانول يا مقدار كمي دل) براي ان بريزيد و اگر خورد كه انرا با مقدار كم ادامه دهيد ولي در غير اينصورت غذا ندهيد و دوز دارو را تكرار كنيد.يكي از نشانه هاي اصلي بهبودي ماهي در مورد هگزاميتا خورد غذا بدون مشكل و بيرون دادن ان ميباشد.موفق باشيد.

Blaze
11 March 2007, 12:52 AM
با سلام

بنده هم با قطع غذا در طی دوره درمان موافقم .

در عمل ماهی بیمار نمیتونه غذا بخوره و فقط باعث آلوده تر شدن مخزن میشه ، بهتره حداقل 2 تا 3 روز غذا قطع بشه ، در ضمن ماهی سالم اگر بیمار هم بشه بهیچ وجه طبق تجربه بنده به علت این قطع غذا آسیبی نمیبینه .

Azimi
11 March 2007, 01:47 AM
ضمن سپاس از اين همه توجه .
در مورد داروي ساختگي بايد بگم اسم اون رو نمي دونم ولي به صورت يك پودر با رنك زرد روشن قناري بود و چون من به دوستم اطمينان كامل داشتم اون رو مصرف كردم . دوست عزيز م آقاي محسني در مورد آبشش بايد بگم از نظر ظاهر بيشتر باز و بسته ميشه ولي منظور شما رو از نظر رنگ آبشش نفهميدم ؟ يعني با دست آبشش رو باز كنم و رنگش رو ببينم ؟
در مورد اون قرص بايد بگم كه همون Hexa-ex هست و امروز از اون در تانك قرنطينه استفاده كردم . چون آبشش هم كمي بهبود پيدا كرده به نظر شما احتمال اين بوده كه اين ماهي هم به فلوك آبششي هم به هگزاميتا دچار شده بوده ؟ در ضمن جهت اطلاع شما بايد بگم رنگ پوست اون تيره نشده ( چون شما از علائم هگزا ميتا تيرگي پوست رو نام برده بوديد )

با آرزوي تانكي آري از بيماري براي تك تك عاشقان ماهي و آكواريوم

Blaze
12 March 2007, 01:01 PM
با سلام

دیروز بر حسب پیش آمدی که اتفاق افتاده بود بهمراه خانم منزل نزدیک پلاسکو بودیم و خلاصه سرتون رو درد نیارم چون پرت فیش مورد علاقه ایشون هست ، یک عدد قرمز خریداری شد .

مخزن قرنطینه که طبق معمول داره وظیفه زایمان رو بدوش میکشه ، لذا وارد تانک 110 لیتری شد .

مشخصات : 2 سورم 12 تا 13 سانتی ، اسکار 13 سانتی ، 6 تا کوریدوراس و دو عدد دلقک و دو تا کت فیش ، دما 30 درجه ، 2 گرم نمک در لیتر ،

بعد چند ساعت که بمنزل بازگشتم دیدم کف کوزه ولو شده و داره نفس نفس میکشه و اشهد و ...

علت رو مشخصات آب و ناسازگاری با میزان نمک فرض کردم ، به مخزن 40 لیتری منتقل کردم .

مشخصات : یک سیکلید زندانی 8 سانتی ، 7 تا مولی بزرگ ، دما 28 الی 29 درجه ، دیدم بازهم کف مخزن ولو هست و ...

یک پرورشگاه توری از ترس حمله های سیکلید زندانی توی مخزن وصل کردم و ماهی رو به همراه یک بچه گوپی ریز جهت نشاط و احتمالا دنبال بازی ! در اون قرار دادم .

در حال حاضر 18 ساعت از ماجرا میگذره و پوست و غشای پوست پرت بنحو عجیبی انگار پوسیده و در حال از بین رفتن هست ، حالاتش دقیقا شبیه ماهی هست که پس از مرگ کت فیش پوستشو کنده ،
کف مخزن خوابیده و با همون حالت داره نفس نفس میزنه . میزان آسیب دیدگی حدود 40 %

مسایلی که بنظر خودم رسید :
1. مشکل کیسه هوا >>> چون ابتدای ورود بمخزن شنای خوبی کرد و حرکت داشت این گزینه بنظرم منتفی شد .
2.ناسازگاری با کیفیت آب و نمک اولیه

کمکک !!!

Blaze
12 March 2007, 01:27 PM
این ویرایش متن خیلی زمانش کوتاهه ، کاشکی به نیم ساعت افزایش پیدا میکرد ،

تصویر شرایط کلی مخزن 40 لیتری :

http://i19.tinypic.com/4bjdw2f.jpg

تصویر ماهی :

http://i18.tinypic.com/4hkm44z.jpg

نقاط داغون ماهی :

http://i17.tinypic.com/2mzmw46.jpg

Romans
12 March 2007, 01:30 PM
با سلام

1. مشکل کیسه هوا >>> چون ابتدای ورود بمخزن شنای خوبی کرد و حرکت داشت این گزینه بنظرم منتفی شد .
2.ناسازگاری با کیفیت آب و نمک اولیه

کمکک !!!

سلام
بلیز عزیز به نظر بنده هم کیفیت اب مناسب نبوده .این ماهی رو قبل از ورودبه تانک اصلی اب به اب کردین؟
به هر طریقی که میتونین یه قرنطینه براش فراهم کنید با اکسیژن زیاد و general tonic بدون نمک و دما هم تا 30 بالا ببرید.
حتمن مشکل کمبود تانک خالی داشتین وگرنه از شما بعیده بدون قرنطینه ماهی را وارد تانک اصلی کنید.موفق باشید.

Blaze
12 March 2007, 01:43 PM
یک نکته کوچک هم چون اینجا تمام مسایل عنوان شد ، خدمت دوستان عرض کنم ،
توی این تایم زمانی تا فاصله معمولا 15 فروردین ، فصل تولید مثل ماهی ها هستش ، تمام مخزنهای من هم گرفتار همین مساله هستند .

آقای محسنی ،طبق تجربه شما جنرال تونیک برای این ماهی که حداقل کاملا 12 ساعت بکف خوابیده اثری داره ؟ فکر میکنم قبل اینکه ماهی بکف بخوابه اثر داره ، ای اینکه جای امیدی هست ؟

با تشکر فراوان

Anoush
12 March 2007, 01:47 PM
چون پرت فیش مورد علاقه ایشون هست ، یک عدد قرمز خریداری شد .

2.ناسازگاری با کیفیت آب و نمک اولیه کمکک !!!

من فکر میکنم ماهیتون در مدت همون چند ساعت که خونه نبودید بوسیله ماهی دیگری مورد تعرض قرار گرفته وگرنه مطمئن هستم که انرا خوب اب به اب کردیدواب اکواریوم شما هرچه باشه از اب اکواریوم مغازه دار بسیار با کیفیت تر هست (البته منظورم اکواریوم شخص شماست) ولی در اکواریوم های دوستان تازه وارد ممکنه مشکل بخاطر اب باشه.

در مشکل کیسه هوا ماهی کف میخوابه ولی بدنش اثار زخم نشون نمیده.(مگر اینکه در مدتی که کف خوابیده بوده لجن خوارتون مورد مرحمت قرارش داده باشه که بعید نیست.)

من ناسازگاری با کیفیت اب رو رد میکنم. بازهم دیگران که تجربه این مورد رو دارند شاید نظرشون خلاف این باشه.

Romans
12 March 2007, 02:04 PM
.

جنرال تونیک برای این ماهی که حداقل کاملا 12 ساعت بکف خوابیده اثری داره ؟ فکر میکنم قبل اینکه ماهی بکف بخوابه اثر داره ، ای اینکه جای امیدی هست ؟

با تشکر فراوان
به نظر من تا وقتی ماهی قدرت تنفس و تحرک هر چند ناچیز را داشته باشد دارو بر ان تاثیر خواهد داشت.اکسیژن فراوان بهترین کمک به این ماهی شما میباشد.

Blaze
12 March 2007, 02:16 PM
همین الان متوجه علت شدت یافتن جراحات وارده شدم ،

بچه گوپی که قرار بود طعمه باشه ، داشت شکارچی خودشو مورد مرحمت قرار میداد ، و هی از قسمت آسیب دیده میکند و میخورد ، جداش کردم ، مخزن قرنطینه هم دارم مهیا میکنم با این شرایط واجبه .

اکسیژن آب از همون ایتدای کار در حد بسیار بالاست و مخزن 40 لیتری دارای چند ورودی هواست ، درصدد تهیه دارو هستم ، خانم منزل کار رو رها کردن و داره آماده میشه که دارو جنرال تونیک رو بگیریم ماهیشونو نجات بدن !!!!!!!

Anoush
13 March 2007, 09:42 AM
اگه ممکنه راجع به بیماریهای معمول آب شور توضیح بدید.
چون غلظت نمک زیاده نباید بیماریهای زیادی داشته باشه. نه؟؟؟

دلیل نمیشه چون غلظت نمک بالاست بیماری هم نباشه اتفاقا بیماری های زیادی هم هست.
ولی جالبه بدونید که برعکس اب شیرین که بعضی از بیماریهاش با نمک خوب میشه، بعضی بیماری های اب شور با حمام اب بی نمک خوب میشه.

فقط بشدت مواظب باشید داروی جنرال تونیک را با هیچ داروی دیگه ای بکار نبری
یه کم شدتشو کم کنید دوست عزیز!
من جنرال تونیک رو با دارو های دیگر تترا با هم استفاده کردم و مشکلی نداشتم. ولی کل دوز دارو رو روی مجموع حساب میکنم یا دیگری رو نصف دوز میریزم.

در ضمن بعضی دارو های تترا رو با سرا Sera هم مخلوط میکنم.

متاسفانه داروی جنرال تونیک ماهیران تجریش تموم شده و فردا صبح میرسه ، ماهی رو که نگاه میکردم کاملا همچنان به کف خوابیده . توی این فاصله مخزن قرنطینه رو مهیا میخوام کنم .

از کجا میشه متوجه شد که مشکا قطعا کیسه هست یا قطعا کیسه هوا هیچ مشکلی نداره ؟

توصیه دیگه ؟

عدم تعادل ماهی رو نمیشه قطعی تعیین کرد که مشکل کیسه هواست گاهی عفونت های گوارشی ماهی هم باعث فشار به کیسه هوای ماهی و عدم تعادلش میشه.

توصیه دیگه اینکه اگر نمک اپسوم داری به اب اضافه کن. اگر ماهی مشکل گوارشی داشته باشه کمکش میکنه.

M@YS@M
14 March 2007, 03:08 AM
سلام به دوستان واساتید محترم
پنگوسی باله بلند من غذا که میخوره بعد از چند ساعت میندازه بیرون
چه دل و چه خوراک
همین علت باعث بوجود امدن دوباره ی کرم های سفید رنگ شده. البته اونها به پوست ماهی نمی چسبند ولی دیدم که به زور وارد دهان پنگوسی من شدن.
البته یک بار دمای اب را بردم بالا و برای سه روز متوالی ضد انگل ریختم(حدود 2 هفته پیش قبل از تویض اب تانک خودم)
ولی با چشم خودم دیدم(به طور اتفاقی) که پنگوسی من یکی از اونها رو انداخت بیرون که نصف بدن کرم سیاه شده بود وبقیه اش سفید بود
من واقعا دیگه جونم به لبم رسیده.
لطفا یکی از اساتید توضیح مفصلی راجع به این کرم ها بدن و لطفا 1 داروی خوب ضد کرم نام ببرن که مثل پرمنگنات نباشه و کاربرد راحت تری داشته باشه
***با تشکر فراوان و عید رو پیشا پیش به همه ی شما عاشقان ماهی و اکواریوم تبریک و تهنیت عرض می کنم***
:icon_excl :icon_excl

با سلام
دوست عزيز با اين اطلاعات كمي كه نوشتي تشخيص بيماري مشكله و ميتونه گونه‌هاي مختلفي از كرم‌ها اين مشكلو به وجود بياره.

آيا توي مدفوع ماهي كرم ها و يا كيست اونها ديده ميشه؟ - آيا رنگ آبشش تغيير كرده ؟ ماهي تو كدوم منطقه‌ي آب قرار داره؟ - رنگ كرم؟ - اندازه‌ي كرم ؟ - آيا تغييراتي روي پوست انجام گرفته؟ - مخاط روي پوست افزايش يافته؟ - آيا ماهي گوشه‌گير و بي حال شده ؟ - كاهش اشتها داشته يا نه ؟ آيا حركات سريعي و ناگهاني داره ؟

خلاصه هر چيزي كه ميدوني بنويس تا بتونيم كمكت كنيم.
اكسيژن رساني بالا رو فراموش نكن.:icon_cool

Blaze
15 March 2007, 01:57 AM
یک سوالی داشتم ،

اگر روی چشم ماهی تازه خریداری شده ، کدری و کمی خوردگی باشه ، آیا میشه از هیچ دارویی استفاده نکرد و خودش خوب بشه ؟ و فقط در آب با کیفیت نگهداریش کرد ؟

البته فکر میکنم در واقع در حیات وحش همینطور باشه ولی گفتم شاید بعضی بیماری ها باید حتما درمان بشند و در صورت عدم توجه پیشرفت کنن و این موضوع هم شامل بی توجهی نشه .

M@YS@M
15 March 2007, 03:15 AM
یک سوالی داشتم ،

اگر روی چشم ماهی تازه خریداری شده ، کدری و کمی خوردگی باشه ، آیا میشه از هیچ دارویی استفاده نکرد و خودش خوب بشه ؟ و فقط در آب با کیفیت نگهداریش کرد ؟

البته فکر میکنم در واقع در حیات وحش همینطور باشه ولی گفتم شاید بعضی بیماری ها باید حتما درمان بشند و در صورت عدم توجه پیشرفت کنن و این موضوع هم شامل بی توجهی نشه .

با سلام
اگر كدري مربوط به خراشيدگي باشه :
طريقه‌ي درمان:
-استفاده از متيل بلو : در اين درمان بايد ذغال فعال رو بر داريد (اگه داريد) ،
ساخت محلول: يك گرم متيل بلو در يك ليتر آب.
50 ميلي ليتر از محلول رو در 100 ليتر آب در مخزن قرنطينه استفاده ميكنيم. اين كارو ميتونيد به مدت دو روز يا بيشتر تا بهبود ماهي ادامه بديد.

اگر كدري مربوط به انگل ديپلوستوموم باشه (آب مرواريد چشم) :
عامل بيماري : انگل ديپلوستوموم اسپاته سئوم (كرم چشمي)
چرخه‌ي زندگي:‌1-تخم 2-ميراسيديوم 3-ردي در ميزبان واسط اول (حلزون) 4-سركارياي شناگر آزاد 5-متاسركر در ميزبان واسط دوم (ماهي) 6- پرنده ميزبان نهايي
http://people.cc.jyu.fi/mirror/anhoikka/cofeevo/teams/jokela/homepage/geneticarchitechture_html_m1f6b2325.jpg

در اثر اين بيماري ماهي قدرت بينايي رو در يك يا هر دو چشم از دست ميده و قابليت سازگاريشونو با محيط از دست ميدن و يا بسيار روشن يا تيره ميشن. كم خوني و لاغري ماهي از علائمش هست و ماهي قدرت ايمني خودشو از دست ميده و بسيار آسيبپذير ميشه و در نهايت ميميره.
پيشگيري : براي پيشگيري از بيماري بايد ميزبان واسط اول (حلزون) رو از بين برد و دور كردن پرندگان.
ماهيان تلف شده بايد حذف بشن چرا كه خودشون به عنوان ميزبان دوم سبب ادامه چرخه‌ي انگل ميشن‌ ( متاسركر ميتونه تا 10 روز در چشم ماهي مرده زنده بمونه).

درمان: درمان قطعي تنها در مورد روش اول درمان به ميزان 85 تا 95% وجود داره.

1- استفاده از پرازي‌كانتل (درونسيت) :
1 ميلي‌گرم در ليتر به صورت حمام 24 ساعت
2 ميلي‌گرم در ليتر به صورت حمام 12 ساعت

2- استفاده از متيل‌بلو:
محلول: 1 گرم متيل‌بلو در يك ليتر آب
3 ميلي‌ليتر از محلول در يك ليتر آب به مدت پنج روز در مخزن جداگانه

3- استفاده از آكريفلاوين (تريپافلاوين(:
محلول: 1 گرم آكريفلاوين در يك ليتر آب
3 ميلي‌ليتر از محلول به ازاي هر ليتر آب مخزن به مدت 4 روز
توجه: آكريفلاوين موجب صدمه شديد بخ گياهان ميشه - و موجب تغيير رنگ شديد آب ميشن.
:icon_cool

سلام
دوست عزیز لطفن از ارسال مطالب بدون ذکر منبع خوداری کنید .
با تشکر محسنی

Blaze
16 March 2007, 01:40 AM
سلام عزیز
از احوال طوطی قرمز بگوئید، بهتر شده ؟ اثاری از بهبود میبینید؟ میخواستم پیشنهاد بدم روزی که برای خرید جنرال تونیک میروید بک طوطی قرمز دیگر هم بعنوان زاپاس بگیرید که ارباب دچار دیپرشن نشوند ولی مثل اینکه ماهی دیگری خریده اید که Scar Eye هم هست!

برای شما کیفیت بالای اب اکواریوم ارزومندم و ارادتمند.

سلام

حقیقتش خیلی فکر کردم که زودتر پست بزنم نتیجه رو بگم ، گفتم بررسی و نتیجه گیری تکمیل بشه ، بعدا عرض کنم .

بیمار بعد از 24 ساعت فوت شد ، علائمی که روی آبشش و پوست بدن ماهی در زمان مرگ بود بیشتر شبیه به گاز گرفتگی از ناحیه آبشش و آسیب از ناحیه کت فیش بود .
بنده خدا در کل این 24 ساعت مقاومت کرد و بنظرم اگر مشکل از آب میبود خیلی زودتر تلف میشد و این حالت آسیب نمیدید مثل ماهی هایی که اوایل برحمت خدا رفتند !

صاحب ماهی هم دیگه راضی نبود بیاد و خلاصه رفتیم ...

یکی دیگه بهمراه دارو گرفتم . یعد از وارد کردن ماهی به مخزن باز هم درون هم پرورشگاه برای 24 ساعت گذاشتمش . اسکار رو هم بجدا گذاشتم توی یک مخزن دیگه .

توی تانک دو تا سورم بالغ نر بزرگ هست و توی مدت یک سالی که بنده سورم داشتم و بصورت گله ای نگهداری کردم یا با ماهی های دیگه ، متوجه این موضوع شدم که سورم ها نسبت به همنوعان خودشون خیلی بیشتر حساسیت و عصبیت نشون میدن تا ماهی های دیگه ، حتی اسکار رو رها میکنن و دور تا دور تانک دنبال هم میکنند و باله های همو میکنن و لب های همو گاز میگیرن . این اعمال در زمان بلوغ به بعد با شدت انجام میشه .

حدسم با توجه به این تجربه اینه که چون پرت بنظر میاد از خانواده سورم باشه و قابلیت جفتگیری هم داشته باشه کار سورم هاست . چون این پرت جدید رو بشدت دنبال میکنند و بنده خدا از کوزه به نارگیل و از اون یکی به دیگری فرار میکنه . در صورتی که با ماهی های ریز تر از اون هیچ کاری نداشته و ندارند بنظر میاد اون گاز گرفتگی احتمالا در اثر ضربه های مخصوص سورم ها در دعوا ایجاد شده بود .

این ضربه ها بصورت سق زدن با صدای زیاد و مکش بسیار قدرتمند هست که اکثرا پولک های ماهی ضعیف کنده میشه و ماهی مهاجم برای زهره چشم گرفتن پولک ها رو جلو چشمش میخوره .

-------------------

ماهی آسیب دیده از ناحیه چشم ، یک پوفر هست که بهمراه پرت فیش خریداری شد . از ناحیه چشم کمی دچار مشکله ،کدر و کمی زخمی .

بسیار با مزه دل میخوره و فقط هم دل میخوره . صدای خوردنش بسیار با مزه هستش !

Romans
20 March 2007, 11:13 PM
سلام
در مورد این کرم های سفید رنگ ریزی که روی شیشه آکواریوم بوجود میاد، نوشته بودید که به دلیل اینه که غذا زیاد میدیم، و کف آب می مونه.
من آکواریومم این مشکل رو پیدا کرده، و دلیلش هم باید همون زیاد غذا دادن باشه.
حالا اگه فقط غذا دادن رو کم کنم درست میشه؟ لازم نیست کار خاصی انجام بدم و یا داروی خاصی؟ البته من ضد انگل هم تو آب ریختم.
ممنون

سلام
به اين تالار خوش امدين
مهمترين دليل اين مشكل همان جمع شدن ته مانده غذاي مصرف نشده ماهيها در ته تانك ميباشد كه با كم كردن وعده و مقدار غذاي ماهيها ميتوان اين مشكل را تا حدود زيادي حل كرد.البته سيفون از كف اكواريوم هم خيلي به شما كمك خواهد كرد.استفاده از انتي بيوتيك در مراحل پيشرفته و خارج از كنترل براي اين مورد تجويز ميشود.موفق باشيد.

Romans
25 March 2007, 01:56 PM
سلام

من یه ماهی مریض دارم که مشخصاتشو میگم:

کت فیش اسپاتد-15 سانت-دمای آب 29-سیفون دو هفته یکبار-100 لیتر آب-ماهی ها: تایگر بارب-بلک گوست.این ماهی را 9 ماهه که دارم و اکواریوم را 2 سال -الان بدنش کم رنگ شده در بعضی نقاط- غذا هم نمیخوره-شنا و تنفسش عادیه-بقیه ماهی هام خوبن- هفته پیش هم دکور اکواربوم رو عوض کردم یعنی ترسیده؟ ممنون از کمکتون

سلام
خوش امدين دوست عزيز
اصولن كت فيشها ماهيهاي مقاومي هستند و در سخت ترين شرايط هم ميتوانند دوام بياورند.خود من مدت 2 ماه يك كت فيش اسپاتد را درون يك سطل نگهداري كردم و هيچ اتفاقي براي ان نيافتاد.در عين حال در بعضي موارد هم اتفاق افتاده كه بدون هيچ علائمي و به صورت ناگهاني ميميرند.چون اين ماهي درون اكواريوم مكاني را براي مخفي شدن خودش انتخاب ميكند ممكنه با تغيير دكور دچار استرس شده باشد كه معمولن با انتخاب مخفيگاه جديد از بين ميرود.كمي غذا براي ان بريزيد به صورتي كه براي ان قابل دسترسي باشه .در مورد تغيير رنگ هم نگران نباشيد براي كت فيش طبيعيه .موفق باشيد.

Anoush
27 March 2007, 04:03 PM
سلام

امروز این ماهیه علائم جدیدی داره- مدفوعش سفیده و تنفسش سریع. توی اکواریوم جدا انداختم و ضدعفونی زدم-ممکته انگل داشته باشه؟ چی کار باید بکنم؟

اخیرا کیفیت اب اکواریوم رو به هم نزدید؟ سیفونینگ مرتب انجام میدید؟

میتونید مترونیدازول رو امتحان کنید (یک قرص در هر 50 لیتر اب) ممکنه انگل داشته باشه

همونطور که دوست خوبمون جناب محسنی گفتند کت فیش ها بسیار مقاوم هستند و بدون درمان هم در اکثر موارد خوب میشوند.
کیفیت خوب اب باعث مقاومت بیشتر ماهی شده و اغلب بیماری ها رو بهبود میده.
پس سیفونینگ مرتب اب فراموش نشه.

ye_nafar
28 March 2007, 12:43 AM
اخیرا کیفیت اب اکواریوم رو به هم نزدید؟ سیفونینگ مرتب انجام میدید؟

میتونید مترونیدازول رو امتحان کنید (یک قرص در هر 50 لیتر اب) ممکنه انگل داشته باشه

همونطور که دوست خوبمون جناب محسنی گفتند کت فیش ها بسیار مقاوم هستند و بدون درمان هم در اکثر موارد خوب میشوند.
کیفیت خوب اب باعث مقاومت بیشتر ماهی شده و اغلب بیماری ها رو بهبود میده.
پس سیفونینگ مرتب اب فراموش نشه.

بله سیفونینگ مرتب انجام میشه حداکثر 2 هفته یکبار-آب زلاله و الانم که توی قرنطینه هست. دما رو بردم بالا (31) و متیلن بلو ریختم. مرسی از کمکتون

Anoush
28 March 2007, 03:42 PM
سلام دوستان

ببخشيد يه سوالي دارم.من 4 ماه هست كه آكواريومم رو راه انداختم.يه مخزن 120 ليتري .ولي اصلا نمك اضافه نكردم به آب مخزن و تا حالا گوش شيطون كر اتفاق خاصي هم براي ماهي هام نيوفتاده.ماهي هام 2 تا اسكار(5/6 سانتي)-- 2 تا پنگوسي باله بلند(13/14 سانتي)-- 2 تا نايف(9/10 سانتي)-- يك پرت 4/5 سانتي --و يك كت پلنگي 7/8 سانتي .

آيا لازم هست كه الان به آب نمك اضافه كنم؟
چه مقدار؟
نمك چه سودي داره براي ماهي ها؟

مرسي

در باره اضافه کردن نمک به اب اکواریوم اب شیرین مقاله های ضد و نقیض بسیار هست ولی اگر شما مشکلی با ماهی ها و اب ندارید بنظر من به هیچ عنوان نمک به اب اضافه نکنید.

Al3l3@S@li
28 March 2007, 10:05 PM
سلام آکواریم من الان تفریبان 12 روزه که راه اندازی شده 2 تا ماهی پوزه خرگوشی و4 تا تایگرویک لجن خوار خریدم تا اینکه چرخه نیتروژن طی بشه.. بعد از گذشت 6 روز 2تا پوزه خرگوشی هام تقریبا سفید شدن و مردن دیروز و پریروزهم 2تاتایگرمرد والان هم یکی ازتایگرها فکر میکنم بیمارشده چون روی دمش و قسمت هایی از بدنش دونه زده (سفید رنگ) ویکی دیگه ازتایگر ها هم تفریباازهمه بزرگتر بودمشکلی نداره به نظرشما آیا این دونه های روی این تایگر زنده و مرگ اون 2تا پوزه خرگوشی و 2تایگردیگه دلیلش میتونه بیماری باشه یا طی نشدن سیکل ازت ؟ درضمن من پریروزبرای اولین بار 25% آب رو تعویض کردم (بعدازمرگ ماهیها)

مرگ ماهي هاي قبليتون ممكنه از طي نشدن سيكل ازت باشه.بنظر من براي اينكه ماهي هاي شما بتونن سيكل رو تحمل كنن بايد آب رو هر 4 روز سيفون كنين.
ولي اون تايگرتون كه دونه هاي سفيد روي بدنش هست احتمالا دچار بيماري ايك (ick) شده .اين بيماري مسري هستش و ممكنه بقيه ماهي هاتون رو هم دچار كنه،پس اگر هنوز ماهي هاي ديگه اين بيماري رو نگرفتن،ماهي مريض رو وارد قرنطينه كنين و درمان لازم رو شروع كنين.
براي درمان بارها دوستان راههاي مختلفي رو پيشنهاد كردن،ولي من به شخصه داروي contra spot شركت tetra رو استفاده ميكنم چون از اون به خوبي جواب گرفتم.شما ميتونين با مطالعه ي پست هاي پيشين كه در مورد اين بيماري بوده،درمان رو شروع كنين.

meduza
31 March 2007, 01:13 AM
اقا من یه چند مدته که یکی از اکواریومام دچار مشکل شده .چند تا از دیسکس هام اومدن روی سطح اب و فقط از سطح اب نفس می کنن و خیلی هم تند نفس می کشن.و هیچ تغییر رنگ وچیز دیگری(ظاهری) ندارند..در اولین پست این تاپیک جناب محسنی فرمودند که چه مشخصاتی رو باید بدیم.من هم طبق گفته ایشون عمل می کنم
1.این اکواریوم حدود 4-5 ماهی هست که راه افتاده(سیکل رو گزرونده)
2.حجم آب حدود 200 لیتر هستش
3. 13 نا دیسکاس 2 و3 اینچی و 2 تا تترا با 2 تا پوزه خرگوشی توشن
4.دیروز اخرین باری بود که سیفون کردم اب رو
5.دما 29 درجه هستش
6.بشون دل وتترا بیتس میدم
7. 2تا فیلتر پیک آپ Eheim توش هست و فیلتر اکسترنال نداره
8.الان 2 تا دیسکاس 2 اینچی و 1 دیسکاس 3 اینچی این مشکل رو دارن
9.این ماهی ها رو 3 ماه هست که دارم
10.هیچ علامت ظاهری غیر از نفس کشیدن سریع ندارن و سر بالا می استن(سر به سمت سطح اب)(پمپ هوا همیشه داره با شدت کار می کنه)
11. رنگ مدفوع کاملا عادی و غذا با میل می خورن و روزی 2-3 وعده غذا میدم
در ضمن یکی از پوزه خرگوشی هام هم که تو همون آب هستش اروم نفس می کشه و بینهایت ارومه و اصلا از جاش تکون نمی خوره و مدفوع و بقیه چیزاش عادی هستش.لطفا راهنمایی کنید.اگه اطلاعات کافی نیست بگید که تکمیلش کنم.ممنون.پرهام

Romans
31 March 2007, 01:48 AM
یکی ار دیسکس های من رنگش سیاه شده. من فکر کنم هگزومیتا داشته باشه. البته هم غذا می خوره و هم اینکه شنا می کنه. فقط سیاه شده.
می خوام قرنطینش کنم اما چون آکواریوم قرنطینه ندارم، می خواستم ببینم می تونم اونو تو یه سطل بندازم؟
اگه که میشه رنگ سطل چطور مهمه؟
ممنون

سلام
دوست عزيز به هيج وجه اينكارو نكنيد چون در عرض كمتر از 15 دقيقه ماهي شما داخل سطل ميميرد.فقط به فكر قرنطينه باشيد يا انرا به حال خودش رها كنيد.موفق باشيد.

Blaze
31 March 2007, 02:03 AM
یکی ار دیسکس های من رنگش سیاه شده. من فکر کنم هگزومیتا داشته باشه. البته هم غذا می خوره و هم اینکه شنا می کنه. فقط سیاه شده.
می خوام قرنطینش کنم اما چون آکواریوم قرنطینه ندارم، می خواستم ببینم می تونم اونو تو یه سطل بندازم؟
اگه که میشه رنگ سطل چطور مهمه؟
ممنون

دوست عزیز ، شنبه فکر کنم پلاسکو باز باشه ، اگر تهرانی ، یک مخزن کوچک بگیر 2500 ، یک کمکی هست که خدا میدونه ، دیسکس که خیلی حساسه ، ماهی دیگه هم باشه همش باید تحت نظر باشه ،

من تو سطل حمام نمک نیم ساعته هم دادم ماهی های دچار استرس شدند ، سطل فقط برا گوپی و مولی !!!

Romans
31 March 2007, 02:03 AM
اقا من یه چند مدته که یکی از اکواریومام دچار مشکل شده .چند تا از دیسکس هام اومدن روی سطح اب و فقط از سطح اب نفس می کنن و خیلی هم تند نفس می کشن...

سلام
پرهام عزيز ممنون از توضيحات كامل شما
اگر فيلترهاي داخلي شما جريان شديدي در اب ايجاد ميكنند بهتره انرا به صورتي مهار كنيد يا با فشار شكن يا با ايجاد يك لوله سر ريز چون جريان شديد اب باعث ميشه ديسكس بر خلاف جهت ان شنا كند و چون انر‍‍ژي زيادي مصرف ميكند تنفس ان هم شديدتر ميشود و اين حالت سر بالا بودن ان هم ميتونه به همين علت باشه كه اين شامل پوزه خرگوشي هم ميشود.
از نظر تغذيه و رنگ مدفوع هم كه مشكلي ندارند.
البته از ميزان pH و ديگر فاكتورها چيزي عنوان نكردين.اگر موردي بود مجدد عنوان كنيد.موفق باشيد.

Romans
1 April 2007, 03:14 PM
جناب محسنی با تشکر از شما برای جواب سریع شما.ولی من هر دو فیلتر رو خاموش کردم ولی بازم مشکل از بین نرفت(الان 18 ساعته).در مورد Ph راستش من دقیق نمیدونم چنده ولی یکی از این کیت های یک ماهه(یک ماه درون اب هستش و کار میکنه) دارم که کیفیتش جالب نیست که زده 5/6 ولی فکر نکنم مشکل از آب باشه من هر 2 روز 50% آب رو سیفون می کنم.

سلام
پرهام عزيز من عرض كردم به يه طريقي از ايجاد تلاطم و جريان اب ايجاد شده توسط فيلترهاتون جلوگيري كنيد ولي خاموش كردن ان به مدت طولاني سلامتي ماهيهاي شما رو به خطر مي اندازه.سيفون 50 درصد اب به فاصله دو روز ثبات اب اكواريوم شما رو دچار نقص ميكنه و به سيكل ان لطمه ميزنه .مدت زمان سيفونينگ را بيشتر كنيد و اجازه بدهيد ماهيهاي شما با شرايط اب خو بگيرند .موفق باشيد.

M@YS@M
1 April 2007, 05:37 PM
اقا من یه چند مدته که یکی از اکواریومام دچار مشکل شده .چند تا از دیسکس هام اومدن روی سطح اب و فقط از سطح اب نفس می کنن و خیلی هم تند نفس می کشن.و هیچ تغییر رنگ وچیز دیگری(ظاهری) ندارند..در اولین پست این تاپیک جناب محسنی فرمودند که چه مشخصاتی رو باید بدیم.من هم طبق گفته ایشون عمل می کنم
1.این اکواریوم حدود 4-5 ماهی هست که راه افتاده(سیکل رو گزرونده)
2.حجم آب حدود 200 لیتر هستش
3. 13 نا دیسکاس 2 و3 اینچی و 2 تا تترا با 2 تا پوزه خرگوشی توشن
4.دیروز اخرین باری بود که سیفون کردم اب رو
5.دما 29 درجه هستش
6.بشون دل وتترا بیتس میدم
7. 2تا فیلتر پیک آپ Eheim توش هست و فیلتر اکسترنال نداره
8.الان 2 تا دیسکاس 2 اینچی و 1 دیسکاس 3 اینچی این مشکل رو دارن
9.این ماهی ها رو 3 ماه هست که دارم
10.هیچ علامت ظاهری غیر از نفس کشیدن سریع ندارن و سر بالا می استن(سر به سمت سطح اب)(پمپ هوا همیشه داره با شدت کار می کنه)
11. رنگ مدفوع کاملا عادی و غذا با میل می خورن و روزی 2-3 وعده غذا میدم
در ضمن یکی از پوزه خرگوشی هام هم که تو همون آب هستش اروم نفس می کشه و بینهایت ارومه و اصلا از جاش تکون نمی خوره و مدفوع و بقیه چیزاش عادی هستش.لطفا راهنمایی کنید.اگه اطلاعات کافی نیست بگید که تکمیلش کنم.ممنون.پرهام

با عرض سلام
دوست عزيز اگه مشكل شما همانطوري كه آقاي محسني راهنمايي كردن بر طرف نشد من پيشنهاد ميكنم كه ماهيايي كه اين علائم رو دارن رو از لحاظ رنگ آبششها بررسي كني اگه به رنگ بنفش در اومده باشه احتمالا ميزان آمونياك يا نيتريت زياد شده كه در مورد آمونياك ميتوني pH رو به زير 7 كاهش بدي در مورد نيتريت هم آب مخزن رو به ميزان زيادي تعويض كني و اگه مواد زائد و مدفوع در كف آكورايوم زياده اونارو بر طرف كني
ولي اگه اين مشكل نمود و رنگ آبشش‌ها بنفش نمود اونارو بررسي كن و اگه از حالت عادي (قرمز روشن) خارج شده بود و يا رشته‌هاي آبششي به هم چسبيده بودن و يا متورم شده بودن ميتونه هم از لحاظ فيزيكي آب باشه و هم عوامل بيماري‌زا .
بهتره رنگ آبششهاي ماهياتو بگي و تا اون موقع اكسيژن‌رساني رو افزايش بدي:icon_cool

Anoush
4 April 2007, 10:07 AM
سلام
ميخواستم دوستاني كه در مورد درمان استسقاء تجربه دارن يه توضيحي در مورد داروي مصرفي و نحوه ي درمانشون بدن.
ممنون

سلام عباس جون،
همونطور که گفتم من استسقا رو برای ماهی نشنیدم (شاید بدلیل اینکه کتابای فارسی در باره ماهی رو کم خوندم) ولی اگر شکم ماهیت ورم کرده که درمانش توضیح داده شده (نمک اپسوم +قطع کردن غذا و ... اگر جواب نداد انتی بیوتیک) ولی اگر چشم هاش هم بیرون زده بدون معطلی برو سراغ انتی بیوتیک.

همانطور که خودت بهتر از من میدونی انتی بیوتیک مناسب این کار تترا سایکلین یا کلرامفنیکل هست که من تا به حال کلرامفنیکل رو امتحان نکردم. دوز اون باید تو کتاب این اقای هربرت اکسلرود نوشته شده باشه. اگر نبود دستور بدید براتون پیدا میکنم.

Romans
4 April 2007, 10:13 AM
سلام
این آنجل من بنظرتون دمخوره داره ؟ یا بیماری دیگه ای؟
اما مهمتر اینکه این آنجل الان با دیسکس هام هست. برای اونا خطرناکه؟

سلام
دوست عزیز این ماهی شما متاسفانه دچار بیماری دمخوره شدید شده .کیفیت اب اکواریوم شما مناسب نیست فاکتورهای اب را چک کنید.کدر شدن چشم ماهی شما هم به همین دلیل میباشد.
خیلی سریع این ماهی را قرنطینه کنید و درمان را شروع کنید.
بیماری دمخوره در مرحله پیشرفته زخمهای عفونی در بدن ماهی ایجاد میکند.حمام نمک برای جلوگیری از پیشرفت بیماری بسیار موثر است.اگر ماهی شما دچار زخم و عفونت شد درمان با انتی بیوتیک را شروع کنید.

در مورد نگهداری انجل و دیسکس در این تالار زیاد صحبت شده .نگهداری این دو ماهی در کنار هم به دلایل مختلف صلاح نیست و مشکلات زیادی برای دیسکسهای شما به وجود میاید.حال اینکه این ماهی شما بیمار هم باشد.موفق باشید.

Romans
4 April 2007, 05:06 PM
با سلام و تبريك سال نو من چند روز پيش يك ديسكس جديد به اكواريومم اضافه كردم و در حال حاضر به دليل زدن از سوي قديميترها رفته يك گوشه و سياه شده به محض جدا كردن محاجمين بوسيله شيشه رنگش درست ميشه و شنا ميكنه لطفاً راهنمايي كنيد كه بايد چه كار كرد.

سلام
خوش امدین دوست عزیز سال نو شما هم مبارک
شما باید قبل از هر کاری این ماهی را چند روز قرنطینه میکردین.بهترین راه اینه که این ماهی را در یک تانک دیگر قرار دهید ولی اگر اکواریوم دیگری ندارید با یک توری پلاستیکی مخصوص یا شیشه انرا از دیگر ماهیها جدا کنید.در ضمن به حالات و وضعیت ان دقت کنید و اگر مورد مشکوک به بیماری در ان مشاهده کردین اعلام کنید.موفق باشید.

Anoush
5 April 2007, 12:50 PM
ممنون ميشم اگه دوزش رو بنوسيد

با من بودید؟ نقل قول نداشت!

به هر حال، در غذا دوز کلرامفنیکل نیم گرم در صد گرم غذاست.
در اب اکواریوم 40 میلیگرم در هر لیتر برای مدت ده تا بیست ساعت.
تذکر:
اسفنج فیلتر تمیز یا جدید باشد.
اب تحت نظر باشه اگر اب بصورت کدر و شیری رنگ در امد ماهی را به تانکی با اب تازه منتقل کنید.

Romans
5 April 2007, 10:36 PM
سلام
این همون دیسکسی هست که گفته بودم. من قرنطینش کردم و دوره درمان هگزومتیا رو براش رفتم.
رنگ و روش کاملا عین اول شده بود و سرحال بود.
دیشب به تانک اصلی برگردوندمش اما امروز باز سیاه شده و رو بالهاش یه دون دون های سفید هست.
عین سفیدک. البته مطمئن نیستم سفیدک هست با نه. چی کارش کنم؟
عکس اول رنگ اصلیشه - عکس دوم الانش.

سلام
دوست عزيز متاسفانه اين ماهي شما از ابتدا حال و روز خوشي نداشته و در موقع خريد دقت نكردين.
ماهي را مجدد به قرنطينه منتقل كنيد دماي اب را تا 32 بالا ببريد و از قرص hexa-ex يا مترونيدازول به ازاي هر 50 ليتر يك قرص را استفاده كنيد.بعداز 3 روز نصف اب را سيفون كنيد و اگر حالات بيماري در اين ماهي وجود داشت اين دوز را تكرار كنيد.بعداز روز سوم مقدار كمي غذا براي ان بريزيد و اگر خورد انرا به مقدار كم ادامه دهيد.موفق باشيد.

Romans
6 April 2007, 02:07 AM
سلام
من این کار رو همونطور که گفتم انجام دادم. ماهی کاملا سرحال و در حالت طبیعی بود، غذا هم می خورد.
اما بعد از انتقال به تانک اصلی دوباره اینجوری شد.
البته الان هم خوب شنا می کنه و هم غذا می خوره.
بنظرتون همون درمان رو دوباره پیش بگیرم؟ یکی از دوستان هم گفته بود از tetra general tonic استفاده کنم. نظرتون درباره اون چیه؟

ممنون

سلام
با توجه به تغيير رنگ و ضعف اين ماهي احتمال هگزاميتا وجود دارد.البته در اثر استرس هم ممكنه ماهي تغيير رنگ بدهد ولي در مورد اين ماهي نميتواند از استرس باشد.اگر اشتباه نكنم انجل شما هم در همين اكواريوم بوده پس حتمن شرايط اب اكواريوم شما مناسب نيست.اين ماهي را به قرنطينه منتقل كنيد و يكبار ديگر دوز دارو را تكرار كنيد و با از بين رفتن علائم بيماري انرابه تانك اصلي منتقل نكنيد.دماي اب را حتمن تا 32 بالا ببريد.
در مورد اون دونه هاي سفيد احتمال ايك هم هست .دماي اب تانك اصلي شما روي چه درجه اي ميباشد؟
جنرال تونيك بيشتر براي بيماريهاي پوستي و خارجي مورد مصرف دارد و اثري در بيماريهاي گوارشي ندارد.موفق باشيد.

Romans
8 April 2007, 09:07 AM
سلام
جناب مدیر
من واقعا از دست شما ناراحتم که مرتب منو ارجاع میدید به تاپیک های دیگه
من هر چیزی که درباره گوپی خودم نوشتم حذف شده؟!
حداقل بگید مطلب منو کجا منتقل کردید؟؟

من 4 روزه 1 جفت گوپی خریدم که تا راه اندازی اکواریمم فعلا اونهارو در تنگ نگهداری می کنم.
گوپی نر من ظاهرا حالش خوبه ولی ماده کمی شکمش متورمه و در روز اول چند نوبت ریسه خونی از خودش دفع کرد

تنگ من هم یک استوانه هست به طول 20/1 و قطر 30cm.
طول گوبی ها هم 5cm هست.

سلام
خیر مقدم مجدد عرض میکنم دوست عزیز
همانطور که قبلن در تاپیک گوپی خدمت شما عرض کردم ابتدا و قبل از هر کاری تاپیکهایی را که با عنوان گفتگوی مهم مشخص شده را خوب مطالعه کنید و با اطلاعات اولیه و پایه برای داشتن اکواریوم اشنا شوید .
در این تالار برای هر موضوع تاپیک مخصوصی وجود دارد و مطالبی که به صورت پراکنده و در جای خودش مطرح نشده باشند به تاپیک مربوطه منتقل میشود و اینکار نباید باعث ناراحتی شما یا دیگران شود.
ماهیهای اکواریوم را نمیتوانید داخل تنگ یا استوانه نگهداری کنید چون اینکار احتیاج به تجهیزات خاص خودش دارد.
در ضمن به خاطر داشته باشید تمام پستهای بیمورد و بیهوده حذف میشود و اینکار صرفن برای ایجاد نظم و استفاده بهتر خود شما انجام میشود.موفق باشید.

Mehraz
12 April 2007, 05:38 PM
سلام

من در مورد کت فیشم قبلا پیغام داده بودم که مریضه و .... الان قرنطینه است و متاسفانه بعضی قستهای بدنش کاملا سفید شده. غذا نمیخوره اما تنفس و ... عادیه. ممنون میشم اگه به من کمک کنید.
اينطوري كه ميگيد احتمالا در مرحله پيشرفته بيماري هست.
نكته اول: حتما اگر غذا نمي خورد غذاهاي اضافي را خارج كنيد.
نكته دوم : وقتي بيماري شدت پيدا نيكند ممكن است عوامل مختلف بيماري زا هم به بيماري موجود اضافه شده و كار را بدتر كنند.
به نظر من استفاده از داروي متيلن بلو اصل و يا FUNGISTOP‌ ساخت تترا ميتواند موثر باشد.

Anoush
17 April 2007, 11:39 AM
سلام به همه
یکی از دیسکسای من باله هاش کدر شده و همش سعی میکنه پشت گیاها قایم بشه ولی غذا خوب میخوره
درضمن وقتی قایم میشه خودشو جمع میکنه ولی موقع غذا از همه زرنک تره
چکارش کنم ؟؟؟؟؟؟؟
از بقیه هم کوچکتره
bye

پرهام جان سلام
اگر لطف کنی اطلاعات کاملتری ارسال کنی ممنون میشم.پست اول این تاپیک رو که حتمن دیدین؟
با تشکر محسنی

با توجه به مطالب پست شما بنظر من ماهیت کتک میخوره بهتره جداش کنی وگرنه مریض میشه

يكي از 13 تا ديسكسم كه توي يه تانك 320 ليتري هستن حدود 20 تا 30 درجه نسبت به خط عمود زاويه دار مي ايسته بنظر شما مشكليه ؟ هموني كه بغل آبي بزرگه وايساده رو ميگم

بدقت تحت نظر داشته باشیدش. بیماری های متفاوتی این مورد رو ایجاد میکنند.اگر علایم دیگه دیدید درمان رو شروع کنید.

سلام
این دیسکس من چشه؟ روش لکه های دون دون سفید زده . باله هاشو کمی جمع کرده. اکثر اوقات یه گوشست. اینم عکسش:

در ضمن اون دیسکسم هم همچنان در حال تغییر دادن رنگش هست. هی سیاه میشه بعد سفید ...

با توجه به عکس فکر کنم "ایک" باشه. درمان ایک رو شروع کنید.

Romans
17 April 2007, 01:48 PM
با سلام حدود ده روز پيش يه ديسكس 3 اينچي خريدم موقع خريد هيچ مشكلي نداشت باله هاي بالا و پايينش باز بود و خوب شنا ميكرد الان داخل قرنطينه است واز همون موقع خريد داخل قرنطينه بود همش باله هاش جمع ميكنه و يه گوشه كز كرده و رنگش تيره شده بعضي مواقع غذا ميخوره هم كرم خوني و همآرتيما زنده به نظر شما مريضه ؟بايد درمان انجام بدم ؟ لطفاً كمك كنيد متشكرم

سلام
خوش امدین دوست عزیز
متاسفانه اطلاعاتی از شرایط اب اکواریوم خودتون ارائه نکردین ولی با این نشانه هایی که دادین احتمال بیماری گوارشی وجود دارد.اگر خوب غذا میخورد باید خوب هم دفع کند به رنگ مدفوع ان دقت کنید اگر سفید و روشن بود درمان انرا با مترونیدازول شروع کنید.دمای اب را تا 32 بالا ببرید و فعلن به ان غذا ندهید.
ولی اگر مدفوع ان مشکلی ندارد و غذا هم خوب میخوره فقط دما را بالا ببرید و از اکروفلاوین یا جنرال تونیک تترا استفاده کنید و اکسیژن رسانی را افزایش دهید.موفق باشید.

Romans
18 April 2007, 09:10 AM
محسنی جان سلام
3 روزه بود یکی از دیسکسای من غذا نمیخورد امشب متوجه شدم مدفوعش هم رنگش روشن شده
برای من هم همین نسخه بالا رو میپیچی اگه آره نحوه استفادشم اگه لطف کنی ممنون میشم

سلام
دوست عزیز در مورد جوابی که به ali-a دادم هم عرض کرده بودم که اطلاعات کافی از ماهی بیمار و شرایط اب اکواریوم خودشون اعلام نکردند.
به همین خاطر چون از شرایط ماهی و اکواریوم شما هم اطلاعی ندارم نمیتوانم هیچ نسخه برای ان بپیچم.
اگر ارسال اطلاعات کامل برای شما و دیگر دوستان اینقدر مشکل است پس لااقل چند مورد مهم انرا اعلام کنید.موفق باشید.

Romans
18 April 2007, 04:46 PM
سلام محسني جان آب تانك قرنطينه از آب تانك اصلي است كه چهار تا ديسكس ديگه توشه و هيچ مشكلي ندارن. من چون سيفون مرتب انجام ميدم از بابت فاكتورهاي آب خيالم راحته مدفوعش يه بار ديدم رنگش عادي بود ولي يك چيزي كه متوجه شدم اينه كه با يكي از باله هاي كناريش شنا ميكنه و بعضي مواقع يك لرزه در باله هاش ميندازه و كمي هم كج شده و كبود.

سلام
دوست عزیز اتفاقن اب تانک قرنطینه نباید از اب تانک اصلی باشه و باید قبلن اب انرا کنار گذاشته باشید و در هنگام راه اندازی قرنطینه از ان استفاده کنید.
پس در اولین اقدام اب تانک قرنطینه را به مقدار 50% سیفون کنید.اگر از نظر مدفوع مشکلی ندارد و دیگر علائم بیماری گوارشی هم در ان دیده نمیشود هگزامیتا منتفی میباشد.
در مورد فرم ابششها و رنگ انها و حرکت همزمان انها دقت کنید و نتیجه را بفرمایید.این کبودی در کدام قسمت بدن ماهی شما میباشد؟

goodbay-jojo
18 April 2007, 08:33 PM
سلام
يه فايتر نر دارم كه مرتب دچار دم خوره ميشه . براي سومين باره كه دمش داره ريش ريش ميشه . هر سه بار وقتي تو قرنطينه گذاشتمش با استفاده از داروي ضد خوره (سه روز ) و داروي ضد عفوني ( دو روز) مشكلش كاملا حل شد . اما بعد از 4 -5 روز كه به تانك خودش منتقل ميشه بازم مشكلش تكرار ميشه . دفعه آخر 6 روز تو قرنطينه بود و هيچ مشكل قابل مشاهده اي هم نبود . حتي جهت اطمينان از سلامتي آب تانك ، يك ماهي ديگه رو هم به مدت 5-6 روز كنارش انداختم و اون هيچ موردي نداشت . تانكش 20 ليتري ،دماي ثابت 29 درجه ،سيكلش رو كاملا طي كرده و هفته اي 50 % از آبش سيفون ميشه و خودش تنها توي اون تانكه .هر هفته هم مقداري نمك به آب اضافه ميكنم..
ممنون ميشم اگر دوستان راهنمايي كنن . موفق باشين

Romans
19 April 2007, 11:56 AM
سلام به همه دوستان عزیز

من امروز متوجه شدم که یکی از زیباترین ماهیهام داره با یک آبشش تنفس میکنه کسی راه حلی داره

وضعیت تانک هم نرماله و ماهی جدیدی هم اضافه نشده

دما ونیتریت ونیترات .ph , kh همش نرماله

متشکرم.

سلام
احتمالن این ماهی زیبای شما دچار فلوک ابششی شده است.در صورت امکان شرایط نرمال اب اکواریومتون را مجدد چک کنید.موفق باشید.

Blaze
21 April 2007, 02:29 AM
سلام
كمك كمك كمك كمك.بد جوري به كمك شما نياز دارم.

من يه تانكر 120 ليتري دارم كه توش 2 تا پنگوسي 2تا نايف 2تا اسكار و 1 كت پلنگي و 1 پرت داخلش هستند.امروز متوجه شدم پرتم روش لكه هاي سفيد زده.لكه ها فكر كنم نرم هست.و غذا هم نخورد .به محض اينكه متوجه شدم يك قاشق چاي خوري نمك به آب اضافه كردم.من همين يه مخزنم دارم،يعني تانكر قرنطينه و اين چيزا ندارم.چيكار كنم ماهي پرتم خوب بشه؟.اصلآ خوب ميشه؟.ماهي هاي ديگه هم ممكنه ازش بگيرن؟.چي كار كنم؟
دماي آب 29 درجه سانتيگراد.2 بار غذا دهي در روز.فيلتر اينترنال هميشه روشن.كربن اكتيو استفاده ميكنم.پمپ هم 15/16 ساعت در روز روشن.
تو رو خدا كمكم كنيد.

سلام

آقا زیاد هول ولا نگیرتت ، نگران نباش ، پرت ماهی مقاویمه ، لکه سفید رو دقت کن ببین مثل دونه شکر هست یا حالت پنبه رشته رشته یکمی پف کرده ؟

اول شما این پرسشها رو جواب بده که ببینیم اصلا مریضه یا خیر ، که اگر مریضه داروی مناسب هم معرفی کنیم که با وسایل زیر تهیه کنید .

بعدشم برای شما حتما یک تانک کوچک 2500 تومانی ریزه از پلاسکو توصیه میشه ، چون اگر مریض باشه باید به تنهایی درمانش کنی و در ضمن میزان دارو و در نتیجه بهای دارو کاهش پیدا میکنه ، نمیتونی که 120 لیترو دارو بریزی ، بعد هم بقیه که مریض نیستند ،
خلاصه کنم ،
مخزن قرنطینه بسرعتتتتتتتتتتتتتتت ! بی حرف ! بی پرسش ! جواب فقط انجام شد بگو !

در ضمن یک شعله کوچک اکسیژن ، بخاری 100 وات ماهیران ، فراموش نشه ،

نسخه اولو که اجرا کردی ، بعدا میریم سراغ پیگیری وگرنه هیچی .

موفق و سرزنده باشی کامیار جان .

Anoush
22 April 2007, 12:07 PM
با سلام میخواستم بدانم اصطلاح سیندروم آکواریوم old aquarium syndrome که در برخی منابع خارجی بدان اشاره فراوانی شده است یعنی چه؟ چکار کنیم که این سیندروم به سراغ آکواریوم ما نیاید؟ عامل آن چیست؟راه حل آن کدام است و خلاصه اطلاعات بیشتر.

سندروم اکواریوم کهنه بزبان ساده یعنی فرو خفتن شور و اشتیاق اکواریوم دار در طول زمان.

وقتی شما نسبت به اکواریومت شوق و علاقه اولیه رو از دست میدی این سندروم به سراغت میاد که چند تا از انشونه هاش:

نیترات بالای اب بدلیل:
سیفونینگ نا مرتب و دیر به دیر
پاک کردن دیر هنگام فیلتر ها
کارایی پائین فیلتر بدلیل رسوب گرفتن لوله های فیلتر خارجی و تنگ شدن مجرا

شیشه های خزه بسته بدلیل:
تنبلی در پاک کردن شیشه های اکواریوم از داخل
عدم تعویض به موقع لامپ های مهتابی و غیر مفید شدن نور
فسفات زیاد اب
نیترات بالای اب

کم شدن رشد گیاهان بدلیل:
سفت شدن شن های کف در اثر پاک نکردن شن های کف
نور نامناسب
کود کم

کیفیت پائین اب بدلیل:
خارج نکردن برگهای پوسیده
خارج نکردن بقایای غذا های مصرف نشده توسط ماهی ها
خارج نشدن و حتی ندیدن اجساد ماهی های مرده
نیترات بالا و دلایل ان که در بالا ذکر شد

سرتون رو درد نیارم تمام این موارد بالا که مثل زنجیر به هم وابسته هستند همه و همه در اثر بی علاقگی اکواریوم دار یا مشغله زیاد و .... عدم رسیدگی منظم به اکواریوم ایجاد میشه که به این پدیده :

سندروم اکواریوم کهنه میگویند.

پیروز باشید

mokhtari48
22 April 2007, 03:27 PM
تعريف سيندروم آكواريوم:
شيوع يك عامل با فراواني قابل توجه و حساسيت برانگيز بصورت همه گير را سيندروم آكواريوم ميگويند.

Romans
25 April 2007, 09:13 AM
با سلام من 2 تا آنجل داستم كه يكيشون بي حركت توي آكواريون بود بعدش مرد حالا براي چي نميدونم حالا يكي ديگشون هيچي غدا نميخوره ولي مدفوع داره و رنگ مدفوعشم سفيده سفيده رنگ خودم يكم پريده توي اين تاپيك خوندم نوشته بودند (انگل رودهای هگزا میتا باشید درمان ان با مترونیدازول) ...

سلام
دوست عزیز در همین تاپیک درباره این دارو و طریقه استفاده ان هم توضیح داده شده.
از داروخانه قرص مترونیدازول 250 بگیرید و این ماهی را به قرنطینه منتقل کنید و به ازای هر 50 لیتر یک قرص را پودر کرده و داخل اب بریزید.برای انجل دما را از 30 بالاتر نبرید.بعداز 3 روز 50% اب را سیفون کنید و اگر علائم بیماری هنوز وجود داشت این دوز را تکرار کنید.در این مدت به ماهی غذا ندهید.موفق باشید.

Romans
28 April 2007, 09:19 AM
سلام دوستان
براي عفونت كيسه شنا كه باعث عدم تعادل ماهي ميشه غير از حرارت درماني چه راهي رو پيشنهاد ميدين؟ ممنون ميشم

سلام
شما باید از انتی بیوتیک استفاده کنید.

سلام دوستان
من یک مشکلی با اکواریومم دارم ولی نمیدانم کجا مطرح کنم لطفا کمکم کنید
امروز در اکواریم موجودات ریز و سفید رنگ را مشاهده کردم. اکواریوم سیکل اذت را تازه گذرانده و فعلا یک دیسکس بیشتر ندارم و سرحال هست

سلام
چند روز از ابگیری اکواریوم شما گذشته؟ مقداری از اب را سیفون کنید و در غذا دادن افراط نکنید به صورتی که مانده غذا در کف تانک باقی نماند.از یک کت فیش مکنده کوچک هم میتوانید استفاده کنید.موفق باشید.

alirezasaberi
28 April 2007, 02:29 PM
سلام
شما باید از انتی بیوتیک استفاده کنید.

محسني جان ممنون. ميشه بگين كدوم آنتي بيوتيك رو براي اين مورد ترجيح ميدين؟

Romans
28 April 2007, 03:10 PM
محسني جان ممنون. ميشه بگين كدوم آنتي بيوتيك رو براي اين مورد ترجيح ميدين؟

سلام
متاسفانه مشخص نکردین کدام ماهی شما دچار این مشکل شده .انتی بیوتیک مناسب برای این مورد تترا سایکلین میباشد.

سلام
حدودا 2ماه از ابگیری اکواریوم گذشته.تکلیف این موجودات ریز داخل اب چی میشه ایا اینها انگل هستند؟اب اکواریم دیگه چندروزی که ذلال نیست

نگران نباشید دوست عزیز اگر بیش از حد غذا ندهید و مرتب ابرا سیفون کنید این مشکل برطرف میشود.
برای شفاف شدن اب از زغال اکتیو استفاده کنید.موفق باشید.

Pedram27
4 May 2007, 01:24 PM
به احتمال زیاد اینا انگلن ونمک بهترین انگل کشه .فهلا هم خبری از اونا نیست. غذا هم تقریبا چیزی نمیریزم. بسیار کم پولکی.سیفونم دیروز کردم.

دوست عزيز اين كرمها انگل نيستند و بهترين كار همين بوده كه انجام داديد

در هر حال این کرمها معمولا بیخطر هستند و در اثر غذا دهی زیاد از حد بوجود میایند.
غذا دهی تون رو مناسب کنید
اب رو مرتب سیفون کنید
نمک به میزان نیم گرم در لیتر به اب اضافه کنید. (هر قاشق چایخوری تقریبا 5 گرم نمک در خود جای میدهد.)

Romans
4 May 2007, 04:32 PM
به احتمال زیاد اینا انگلن ونمک بهترین انگل کشه .فهلا هم خبری از اونا نیست. غذا هم تقریبا چیزی نمیریزم. بسیار کم پولکی.سیفونم دیروز کردم.

سلام
دوست عزيز اين كرمها از باقيمانده غذاي مصرف نشده ماهيها كه در ته تانك باقي ميماند بوجود ميايد و با سيفون اب و كم كردن مقدار غذا از بين ميروند.البته استفاده از كت فيش هم موثر خواهد بود.
نمك هيچ تاثير مطلوبي براي از بين بردن اين كرمها ندارد و در شرايط حاد كه تعداد اين كرمها زياد ميشود بايد از انتي بيوتيك استفاده كنيد.موفق باشيد.

s_r_besharat
6 May 2007, 03:49 AM
سلام
پ هاش آبو نميدونم چنده ، اما دما 28.5 ثابته .

به احتمال بسیار زیاد اب شما ph بالا داره حتما اندازه گیری کن. اگه بالا بود میتونی از مقدار بسیار کم با توجه به حجم اکواریومتون از اسید کلریدریک بسیار رقیق (خیلی کم 1 قطره مثلا) استفاده کنید ولی اول حتما اونو اندازه بگیرید. اما اگه ph بالا نبود ماهیان شما دیک مریضی با عامل باکتریایی دارند که باید علایم بیشتری بگید .نگفتی چشمش کدر شده؟

Romans
6 May 2007, 11:37 AM
سلام
تعدادي بچه آنجل 1 تا 1.5 سانتي دارم كه نميدونم چرا ظرف مدت يك روز ، باله شنا ( باله هاي بغل ) شروع به از بين رفتن ميكنه . البته اصلا شباهتي به پوسيدگي و خوره نداره . انگار باله هاشون رو جمع كرده باشن .اول يه باله و تا انتهاي روز باله دوم هم از بين ميره و ماهي ميميره

سلام
دوست عزيز فاكتورهاي اب را چك كنيد به احتمال زياد كيفيت اب اكواريوم شما مناسب نيست.به خاطر اينكه حجم اب اين اكواريوم شما زياد نيست زودتر الوده ميشود پس بايد از فيلتر مناسب و سنگ هواي قويتري استفاده كنيد.روزانه 10 تا 15 درصد ابرا سيفون كنيد و مقدار غذاي ماهيها را متعادل كنيد .موفق باشيد.

Romans
6 May 2007, 11:44 AM
اگه بالا بود میتونی از مقدار بسیار کم با توجه به حجم اکواریومتون از اسید کلریدریک بسیار رقیق (خیلی کم 1 قطره مثلا) استفاده کنید ولی اول حتما اونو اندازه بگیرید.

سلام
دوست عزيز يعني شما براي پايين اوردن pH از اسيد كلريدريك استفاده ميكنيد؟ممكنه دوز انرا بفرماييد.

s_r_besharat
6 May 2007, 04:46 PM
سلام
دوست عزيز يعني شما براي پايين اوردن pH از اسيد كلريدريك استفاده ميكنيد؟ممكنه دوز انرا بفرماييد.

معمولا نه از گاز کربنیک اسفاده میکنم یا تعویض اب . اصلا کل کارو توضیح میدم :
- تعویض مقداری از آب آکواریوم.
به عنوان مثال یک سوم از آب آکواریوم را برداشته و با آبی که به مدت ۲۴ ساعت مانده و همچنین PH آن نیز چک شده است( قلیایی نیست ) جایگزین کنید. .
۲- اسیدی کردن آب
فرض می کنیم که شما مقداری اب را حجم آن یک سوم کل آب آکواریوم است و به مدت ۲۴ ساعت مانده است در اختیار دارید و PH آن را نیز چک کرده و می فهمید که بالاتر از ۷ و یا ۷ می باشد
مقدار ۵ تا ۱۰ قاشق شکر را در آب جوش مخلوط کرده و محلول به دست آمده را در یک بطری پلاستیکی بریزید ( بطری نوشابه خانواده ). حال ۲ قاشق مخمر جو را نیز به آن اضافه کرده و شیشه را از اب پر کنید به طوری که چیزی حدود یک پنجم از شیشه خالی بماند. درب بطری را محکم ببندید و هر ۱ ساعت یکبار به مدت ۵ دقیقه آنرا تکان دهید. یعد از گذشت چند ساعت در داخل بطری گاز کربنیک ایجاد می شود ( البته اگر مستقیما به گاز کربنیک خالص دسترسی دارید نیازی به این کارها نمی باشد ) . درب بطری را سوراخ کنید و یک شیلنگ مخصوص پمپ هوا را به درون درب بطری فرو کنید حال با چسب تمامی منافذ مابین درب و شیلنگ را کامل بگیرید . سر دیگر شیلنگ را به داخل آبی که آماده کرده اید فرو کنید.مشاهده میکنید که حباب های گاز کربنیک به آرامی وارد آب می شوند. هر چند دقیقه یک بار با یک وسیله آب را به هم بزنید و PH آن را چک کنید. هنگامی که PH به حدود ۶ رسید دست نگاه دارید و آب را به آرامی و در چندین نوبت با یک سوم آب آکواریوم تعویض کنید. PH آب آکواریوم شما پایین می آید. گاز کربنیک تولید شده در آب حل شده و تولید اسید کربنیک می کند که این اسید محیط آب را اسیدی میکند.

به هیچ عنوان این کا را مستقیما با آب درون آکواریوم انجام ندهید زیرا این فرآیند ممکن است سریع اتفاق بیافتد و محیط را ناگهان به اسیدی با PH بسیار پایین تغییر دهد و خطر مرگ سریع ماهی ها را به دنبال داشته باشد.
اما همونطور که گفتم اگه اسید کلریدریک بسیار ریقیق نهایتا 5 هزاروم در دسترس باشه میشه ابتدا 20 در صد ابو جدا میکنید بعد اونو اسیدی کرده چک میکنید با توجه به مقدار ph اب اصلی از اب اسیدی استفاده میکنید اگه لازم بود کامل بگم
از ذغال اکتیو هم میشه استفاده کرد ولی خیلی کارایی نداره.

s_r_besharat
7 May 2007, 01:09 AM
سلام دوستان

یکی از نایف های من روی چشم چپش یه هاله سفید رنگ ایجاد شده. ( مخصوصاً روی مرکز چشمش )
عکس خوب نتونستم بگیرم!
چطور باید درمان بشه؟ داروی درست حسابی فقط ضد قارچ تترا دارم! ( fungi stop ) آیا عامل قارچی داره؟
در ضمن این نایف فکر میکنم خیلی ضعیف باشه و بر خلاف اون یکی نایفم اصلاً رشد نکرده و غذا اصلاً خوب نمیخوره.

کدر شدن چشمها معمولا از عوامل باکتریایی ناشی میشه و گاهی هم از کمبود وتامین A .احتمالا این ماهی دارای مریضی هست پس اول قرنطینه بعد درمان دارویی .من به شخصه استربتوسین رو با دوز 50 میل برا 10 لیتر پیشنهاد میکنم.

Romans
7 May 2007, 09:46 AM
اما همونطور که گفتم اگه اسید کلریدریک بسیار ریقیق نهایتا 5 هزاروم در دسترس باشه میشه ابتدا 20 در صد ابو جدا میکنید بعد اونو اسیدی کرده چک میکنید با توجه به مقدار ph اب اصلی از اب اسیدی استفاده میکنید اگه لازم بود کامل بگم
از ذغال اکتیو هم میشه استفاده کرد ولی خیلی کارایی نداره.

سلام
دوست عزیز این توضیحات شما مربوط به ساخت راکتور CO2 میباشد که قبلن در مورد ان بحث شده و به صورت حرفه ای هم تاپیکی برای این موضوع وجود دارد.
ولی استفاده از اسید کلریدریک برای پایین اوردن pH که شما پیشنهاد دادین هیچ ارتباطی با این موضوع ندارد و کلن استفاده از انواع اسیدها برای اینکار اصلن مناسب نیست و اسیبهای جبران ناپذیری به ماهیها وارد میکند.
اگر قصد استفاده از مواد شیمیایی دارید من ph minus ساخت شرکت تترا را به شما پیشنهاد میکنم که استفاده از این محصول هم روش خاصی دارد که قبلن توضیح داده شده.موفق باشید.

Romans
7 May 2007, 11:46 AM
اما يه فايتر خيلي قشنگ هم توي اون تانك بود كه اونم از آخر شب تا صبح ، دم 4 سانتي خوشگلشو كامل از دست داده . بيچاره انگار دمش سوخته شده . تقريبا تا نزديك بدنش دمش از بين رفته . اونم توي آب سبك و داروي ضد عفوني گذاشتم و قرنتينش كردم .
حالا اگه راهي براي بهبودشون هست ، ممنونم ميشم راهنمايي بفرمايين .

سلام
دوست عزیز همانطور که قبلن هم عرض کردم کیفیت اب این تانک شما مناسب نبوده.برای جلوگیری از پیشرفت بیماری دمخوره باید از حمام نمک استفاده کنید ولی در مرحله پیشرفته که با زخم و عفونت همراه میشود باید از انتی بیوتیک استفاده کنید.این ماهی را در قرنطینه نگهدارید.موفق باشید.

Romans
7 May 2007, 03:08 PM
جناب محنسي خيلي ممنونم از راهنمايي و حسن توجهتون .
امكان داره يك آنتي بيوتيكي كه هم اثر مناسبي داشته باشه و هم در دسترس باشه رو معرفي كنين .مثلا ترجيحا بشه از داروخانه خريد . چون اينجا ماهي فروشا معمولا نه سواد دارن و نه جنس درست و حسابي.در ضمن روش مصرفش رو هم اگه لطف كنين خيلي ممنون ميشم .
موفق باشين

سلام
دوست عزیز تا زمانیکه از عفونی شدن باله های ماهی خودتون مطمئن نشدین از انتی بیوتیک استفاده نکنید چون اینکار ماهی شما را خیلی ضعیف خواهد کرد.
برای اینکار کپسول نیتروفیورانتیون 100 میل از داروخانه تهیه کنید و به ازاء هر 30 لیتر یک کپسول را در یک لیوان اب ولرم حل کنید و داخل تانک قرنطینه بریزید.هوادهی را افزایش دهید و از فیلتر اسفنجی استفاده کنید.
در مراحل اولیه استفاده از جنرال تونیک محصول تترا هم موثر خواهد بود.موفق باشید.

M@YS@M
11 May 2007, 01:50 AM
سلام دوستان

یکی از نایف های من روی چشم چپش یه هاله سفید رنگ ایجاد شده. ( مخصوصاً روی مرکز چشمش )
عکس خوب نتونستم بگیرم!
چطور باید درمان بشه؟ داروی درست حسابی فقط ضد قارچ تترا دارم! ( fungi stop ) آیا عامل قارچی داره؟
در ضمن این نایف فکر میکنم خیلی ضعیف باشه و بر خلاف اون یکی نایفم اصلاً رشد نکرده و غذا اصلاً خوب نمیخوره.

به اين گفتگو يه سر بزن
http://www.phalls.com/vbulletin/showpost.php?p=344242&postcount=150

goodbay-jojo
12 May 2007, 12:30 AM
سلام
دوست عزيز بنده دقيقا نميدونم علت بيماري ماهي شما چيه ، چون تشخيص درست نياز به اطلاعات و تخصص كافي داره . اما فقط به عنوان تجربه عرض كنم بنده دو مورد مشابه اين مشكل رو داشتم كه دوميش همين يك ماه پيش بود كه يكي ار بلك مور هام يكي از چشماش حالت سفيد زنگ گرفت . در هر دو مورد علت ، فقط آب آكواريوم بود كه با كنترل آب و سيفون 70% آب ( طي 3 روز ) مشكل حل شد.
پيشنهاد ميكنم اول اين مورد رو امتحان كنيد و بعدا به فكر باكتري و آنتي باكتري باشين .
موفق باشيد

Romans
13 May 2007, 09:03 AM
سلام به همه ی دوستان من ی2 سوال داشتم :
1-من 2تا مولی داشتم که خیلی باهم حال می کردن. بعداز چند روز مولی نر من سفیدک زد و روی سرش سفیدک در اورد. برای درمان به من توصیه کردن ازآمپی سیلین 500 استفتده کنم و درجه اب رو به 30 برسونم به علاوه حمام نمک.الان بعد از 3روز بیماری خوب شده ولی نر و ماده های من دیگه پیشهم نمیرن.در ضمن مولی نر من همش یه جا رو گرفته و انگار دیپرس شده.فقط برای غذا میاد رو اب.چه کار کنم مثل اولش بشه؟
2-من 2تا سیلور دالرهم دارم که از وقتی خریدمشون یه جا رو گرفتن و تکان نمی خورن.حتی برای غذا هم نمیان رو اب.تقریبا 3 هفته است که همین جورین و چیزی نخوردن.خیلی هم ترسواند چون با کوچکترین عملی عکس العمل های خیلی شدیدی نشون میدن.چه کار کنم ترسشون بریزه و مثل ماهیان دیگرم بشن؟
با تشکر - عضو تازه وارد

سلام
دوست عزیز برای درمان سفیدک از امپی سیلین استفاده نمیشود و حمام نمک برای ان مناسب تر است.
دمای اب را بین 26 تا 28 قرار دهید و اگر در تانک اصلی اقدام به درمان ماهی کردین 30 تا 40 درصد ابرا سیفون کنید.
سیلور دالر جزو ماهیهای حساس میباشد که حتمن باید داخل اکواریوم جایی برای مخفی شدن داشته باشد.سعی کنید به یکباره به تانک انها نزدیک نشوید و از دور انها را زیر نظر داشته باشید و در موقع غذا دادن هم طوری عمل کنید که موجب تحریک انها نشود.بعد از مدتی با شرایط اکواریوم اشنا میشوند.موفق باشید.

Romans
13 May 2007, 09:09 AM
دوستان سلام
در مواردي كه ماهياتون بي اشتها ميشن و مدفوع اونها هم سفيد و لزج ميشه .و در شرايطي كه به درمان با مترونيدازول هم جواب نميدن و به گابروكول هم دسترسي ندارين و...

سلام
دوست عزیز ابتدا باید دید علت بیماری ماهی شما چیست.علایمی که شما اشاره کردین علایم بیماری گوارشی میباشد ولی این نشانه ها در بیماریهای دیگر هم وجود دارد.
پس اول تشخیص دقیق بعد تجویز داروی مناسب.موفق باشید.

Romans
14 May 2007, 09:26 AM
من برای اولین بار 4 تا دیسکاس یک اینچ قطر خریدم که یکی از اونها رنگش بد جور قهوه ای تیره(مایل به سیاه) شده و بیشتر با یک باله سینه ای حرکت میکنه.دو تا شش هاش کار میده و دنبال غذا هم میگرده.چیکارش کنم؟
(رنگ اون دوتای دیگه هم به نظرم از وقتی خریدم کمی تیره شده ولی سرحال هستند)

سلام
دوست عزیز شما این ماهیها را قرنطینه کردین؟دمای اب را تا 30 بالا ببرید و فاکتورهای اب را چک کنید و اعلام کنید.با این اطلاعات ناقص امکان راهنمایی دقیق وجود ندارد.موفق باشید.

Romans
14 May 2007, 09:51 AM
توضيح مفصل:اكواريومى دارم به كنجايش 120 ليتر و من 1 عدد ماهى نر رد دفيل به عمر حدود 3 سال در ان انداختم و از روز اول 1 زخم كوجك روى جشم ان داشت كه عفونت و مقدار كمى جرك كرده بود و ...

اين هم عكس red devil نر مريض كه دو هفته بيش كرفتم
http://www.4shared.com/file/15164866/b53c4f15/dakar2.html?cau2=403tNull
http://www.4shared.com/file/15164907/95a3b232/dakar5.html?cau2=403tNull
http://www.4shared.com/file/15164897/45a3634c/dakar4.html?cau2=403tNull

سلام
دوست عزیز دلیل شما برای استفاده از مکروکروم و بتادین!!!! برای دمان این ماهی چی بوده؟خدا را شکر کنید که این ماهی شما هنوز زنده است.
این ماهی را به قرنطینه منتقل کنید و به ازای هر لیتر یک گرم نمک به اب اضافه کنید.از جنرال تونیک تترا هم میتوانید استفاده کنید.در صورت عفونی شدن این زخم باید از انتی بیوتیک استفاده کنید.موفق باشید.

M@YS@M
15 May 2007, 12:11 AM
به علت زخم بالاى جشم بتادين استفاده كردم و يكى از عضو اين تالار با درمان 50 كرم متيلين بلو در صد ليتر اب نصيحت كرده است :راستى ميتوانم در اين اكواريوم كه همان 1 دانة ماهي است (120 ليتر) با همان نسبت نمك اضافه كنم و نكفتيد اين قرنطينه با جه مدت است؟منتضر جواب فورى هستم .متشكر

در مورد سوال شما كه گفتيد ميتونيد در در آكواريومي كه همون ماهي است از نمك استفاده كنيد بايد بگم كه اگه در آكواريوم شما گياه باشه استفاده از نمك در دوزهاي زياد باعث آسيب ديدن به اونا ميشه ولي اگه گياهي وجود نداره هيچ مشكلي نداره ،
در مورد دوز ميزان نمك بايد بگم كه :
15-20 گرم در ليتر نمك به مدت 20-40 دقيقه براي حمام كوتاه مدت و
2 گرم نمك در هر ليتر آب براي حمام طولاني مدت استفاده ميشه كه 3-4 روز بعد ، مقدار نمك آب رو با تغويض اون ميتونيد كاهش بديد:icon_cool

Romans
15 May 2007, 09:27 AM
به علت زخم بالاى جشم بتادين استفاده كردم و يكى از عضو اين تالار با درمان 50 كرم متيلين بلو در صد ليتر اب نصيحت كرده است :راستى ميتوانم در اين اكواريوم كه همان 1 دانة ماهي است (120 ليتر) با همان نسبت نمك اضافه كنم و نكفتيد اين قرنطينه با جه مدت است؟منتضر جواب فورى هستم .متشكر

خیر دوست عزیز باید در تانک قرنطینه اینکار را انجام دهید

در مورد سوال شما كه گفتيد ميتونيد در در آكواريومي كه همون ماهي است از نمك استفاده كنيد بايد بگم كه اگه در آكواريوم شما گياه باشه استفاده از نمك در دوزهاي زياد باعث آسيب ديدن به اونا ميشه ولي اگه گياهي وجود نداره هيچ مشكلي نداره

دوست عزیز توجه داشته باشید هرگونه درمان ماهی باید در قرنطینه انجام شود .هرچه حجم اب کمتر باشد دوز کمتری دارو استفاده میشود و کنترل و تصفیه انهم راحت تر میباشد.

متشكر حدود 220 gr نمك در 125 ليتر اب اكواريوم حل كردم:راستى شما هم جين مورد مرض اين ماهى رد دفيل ما را داشتيد؟نصيحت شما جيست؟اين ماهى من از 15 روز تا الان كاملا بى اشتها است و اخرين بار انتى بيوتيك(باكتريم فورت نصف قرص)مصرف كردم و هنوز در كف اكواريم فعلا با توازن است و خيلى منزوى است.

دوست خوبم وقتی مطالب را با دقت نمیخوانید به نتیجه هم نخواهید رسید.شما با اضافه کردن این مقدار نمک به اکواریوم خودتون هیچ کمکی به این ماهی نکردین فقط اکواریوم خودتون را به اب شور تبدیل کردین.

ايا ميتوانم انتى بيوتيك را دوباره با سيفون كردن نصف اب اكواريوم تكرار كنم؟و با جه دوزى؟من دارم مئيوس ميشم جون جندتا جواب درمانى تا الان برام رسيده و تشخيصها متناقض هستند و 1 بار ديكه متشكر
غفورى

بله میتوانید.البته نه در تانک اصلی.موفق باشید.

Romans
16 May 2007, 10:19 AM
سلام اقاى محسنى:لطفا نضرتان را راجب اين دوا بكوييد:سولفا ميتو كسازول كه اسم تجارى ان باكتريم است و براى عوارض كوارشى استفاده ميشود ايا ميتوانم از اين دارو و با جه دوزى استفاده كنم؟متشكر

سلام
دوست عزیز من تا بحال از این دارو استفاده نکردم و شناختی هم از ان ندارم.شما اگر تجربه ای در مورد این دارو دارید لطفن نحوه استفاده و دوز مصرفی انرا بیان کنید .موفق باشید.

Anoush
16 May 2007, 11:52 AM
سلام اقاى محسنى:لطفا نضرتان را راجب اين دوا بكوييد:سولفا ميتو كسازول كه اسم تجارى ان باكتريم است و براى عوارض كوارشى استفاده ميشود ايا ميتوانم از اين دارو و با جه دوزى استفاده كنم؟متشكر

برای من جالبه که شما اول از یک دارو استفاده میکنید (پست های قبلی تون نشون میده که این دارو رو میشناسید) بعد دوز اون رو میپرسید؟؟!!

شما چنان گفتید من از باکتریم استفاده میکنم که من فکر کردم که یا ته این انتی بیوتیک رو در اوردید!! ویا طبق معمول بعضی دوستان تازه وارد منتظرید تا کسی جواب بدهد و بعد بگوئید که نه غلط است و تو بیسوادی و درستش چنین است و چنان!!!

به هر حال شنیدن این حرف از دوستان تازه وارد برای من عادی شده و من نظر خودم را میگویم و اصلا اصرار بر ان ندارم و ادعای دانای مطلق بودن هم ندارم.

من اسم باکتریم رو بعد سالها از شما شنیدم چون در لیست داروهای ژنریک نیست و جای خودشو به کوتریموکسازول داده.

به هر صورت این دارو مجموعه دو انتی بیوتیک هست یکی تری متوپریم و دیگری سولفا متوکسازول به نسبت 80/400 (البته یک نوع باکتریم با میزان دو برابر هم در بازار خارج از ایران هست که ممکنه وارد شده باشه) که در انسان برای عفونت های ادراری، گوارشی، ریوی و غیره بکار میره.

میشه گفت این انتی بیوتیک ممکنه که در از بین بردن فلاژلا ها در اکواریوم هم موثر باشه ولی من تا بحال مقاله ای در این خصوص نخوندم.

خود من در یک مورد عفونت گوارشی (البته به تشخیص خودم) در دو ماهی در یک تانک قرنطینه با علائم مشابه استفاده کردم که در مورد یکی از اون ها موثر بود و در مورد دیگری تاثیری نداشت.

دوزی که من مصرف کردم یک قرص کوتریموکسازول 400/80 برای هر پنجاه لیتر اب بود. با تعویض 50% اب در هر روز و اضافه کردن یک دوز جدید بعد از هر بار سیفونینگ.

دقت کنید: کوتریموکسازول رو با نیترو فورانتوئین بطور همزمان استفاده نکنید.

پیروز باشید.

seravin
16 May 2007, 08:36 PM
با سلام

در مورد کرمهای ریز داخل آب اطلاعاتی می خواستم؟

با تشکر

s_r_besharat
17 May 2007, 02:14 AM
با سلام

در مورد کرمهای ریز داخل آب اطلاعاتی می خواستم؟

با تشکر

دوست من این مشکلو منم داشتم اما حل شد .از پست 237 تا244 همین گفتگو رو بخون حل میشه اما اگه حوصله نداری اینو بخون:
http://www.phalls.com/vbulletin/showpost.php?p=365186&postcount=243

993
18 May 2007, 02:29 PM
کمک فوری لطفا
2 3 روزه که ماهی های من مثل پرت و رد فلاورم به پهلو میخوابن و تکان نمی خورن و بعضی وقتها بلند میشن خودشونو می کوبن به کف شن ها و دیروز ماهی گرفتم (سیچیلاید) سریعن این مشکل رو پیدا کرد و خودشو بر روی زمین می مالید .
آکواریوم منشدهیک قبرستون هیچ کدوم از ماهیهام تکون نمی خورن . از داروی ضد انگل استفاده کردن تاثییری نداشت الان دو روزه که از قرص مترونیدازول استفادهمی کنم تاثیری نداشته . عکس پرت را هم انداختم . لطفا کمکم کنید هیچ کدوم تکان نمی خورن . مرسی
http://i11.tinypic.com/6cskxz7.jpg

سلام
به این تالار خوش امدین دوست عزیز
لطف کنید پست اول همین تاپیک را بخوانید و تا حد امکان شرایط اکواریوم خودتون را توضیح دهید .
با این اطلاعات ناقص امکان راهنمایی دقیق وجود ندارد. با تشکر محسنی

Anoush
19 May 2007, 12:00 PM
سلام . حدود 15 روزه که اکواریم راه اندازی شده . حجم اب 100 لیتر ودیروز سیفون شده . دمای آب 30 . نوع تغذیه (دل . کرم خونی) و نوع فیلتر کفی هستش .
ماهی های پرت به پهلو میخوابن و سیچیلاید ها هم خودشونو به کف میکوبن و بعضی وقتها هم پرتها این کارو انجام میدن . لطف کنید راهنمایی کنید .

این رفتار ماهی در طی سیکل ازت طبیعی هست نیترات بالای اب ماهی رو اذیت میکنه و ماهی رفتار ماهی هایی رو نشون میده که انگل دارن ولی در اصل اینطور نیست. به هر مغازه هم مراجعه کنی فورا به شما داروی ضد انگل میدن که بیفایده است.
به اب اکواریوم نمک اضافه کن (هر لیتر نیم تا یک گرم.) اگر قرص باکتوزیم داری طبق دستور استفاده کن. به ماهی هات فعلا غذا نده.

سیفون اب به میزان 25% هر 5 روز فراموش نشه.سیفون مقادیر زیاد اب تاثیری نمیکنه.

لطف کنید یک کیت تست نیتریت NO2 بگیرید و وقتی میزان نیتریت صفر شد اقدام به خرید ماهی کنید (البته نه به تعداد زیاد)

اگر ماهی ها مردن بدلیل طی نکردن سیکل ازت است که حالا که مبحث رو خوندید میدونید به حرف فروشنده ها نباید اطمینان کرد و در اکواریوم تازه تا یک ماه نباید ماهی های با ارزشتون رو اضافه کنید.

پیروز باشی عزیز

Romans
19 May 2007, 01:21 PM
lمرسی از راهنماییاتون .
آقای انوش اون قرصی که گفتید (باکتوزیم) به چه صورت باید استفاده بشود ؟

سلام
دوست عزیز ابتدا این قرص را تهیه کنید و با توجه به حجم اب اکواریوم از روی بروشور دوز انرا مشخص کنید و بعد تعداد کپسول مورد نظر را در زیر شن یا فیلتر کف قرار دهید و روی انرا بپوشانید.موفق باشید.

Romans
19 May 2007, 01:46 PM
با سلام به دوستان

چند سوال در مورد بيماري ich

1- در صورتيكه ماهيها رو به تانك ديگري منتقل كنيم و تانك اصلي رو هم با تمام وسايل بشوريم آيا پس از برطرف شدن بيماري تانك اصلي ديگه آلوده نيست و ميتوان ماهي ها رو به اون وارد كرد ؟
شستشو با آب كافيه يا مثلا ضدعفوني كردن لازمه ؟
2- آيا همه نوع ماهي اين بيماري رو ميگيرند حتي گلد فيش هاي شب عيد - كله شيري - فايتر - گوپي و...؟
3 - احيانا اين بيماري كه براي انسان مشكلي ايجاد نميكنه ؟
متشكرم

سلام
1- برای از بین بردن ایک به طریق انتقال ماهی بیمار به یک تانک دیگر به چند تانک مجزا و اماده احتیاج داریم.اگر اکواریوم و تمام وسایل انرا بشویید و ضدعفونی کنید و ماهی بیمار را دوباره به این تانک منتقل کنید این اکواریوم مجدد الوده خواهد شد و فقط دچار زحمت بیهوده میشوید و یک اکواریوم سیکل شده را از دست داده اید.
2- بیماری ایک تقریبن در تمام ماهیها وجود دارد و از طریق ماهی بیمار به دیگر ماهیها سرایت میکند.
3 - خیر این بیماری برای انسان خطری ندارد.موفق باشید.

faridonline
19 May 2007, 02:28 PM
سلام
1- برای از بین بردن ایک به طریق انتقال ماهی بیمار به یک تانک دیگر به چند تانک مجزا و اماده احتیاج داریم.اگر اکواریوم و تمام وسایل انرا بشویید و ضدعفونی کنید و ماهی بیمار را دوباره به این تانک منتقل کنید این اکواریوم مجدد الوده خواهد شد و فقط دچار زحمت بیهوده میشوید و یک اکواریوم سیکل شده را از دست داده اید.
2- بیماری ایک تقریبن در تمام ماهیها وجود دارد و از طریق ماهی بیمار به دیگر ماهیها سرایت میکند.
3 - خیر این بیماری برای انسان خطری ندارد.موفق باشید.

با تشكر از شما مديريت محترم

من درست متوجه نشدم چرا به چند تانك نياز داريم ؟ آيا نميشه كلا به تانك ديگه اي منتقل و درمان رو شروع كرد ؟و پس از اون به تانك اصلي بر گردوند
آيا درمان فقط بايد روي ماهي اعمال بشه كه علايم داره ؟
ماهي هايي كه هنوز علايم ندارند رو چطور تشخيص بديم كه سالمند يا خير ؟
آيا نمك به ميزان يك قاشق براي 30 ليتر و دماي 32 درجه براي درمان كافيست ؟
در ضمن من تانك اصلي رو شستم و مجددا آب كردم و همه چي رو هم درش بكار انداختم ولي ضدعفوني نكردم آيا در صورت برطرف شدن بيماري و طي سيكل ميتونم از اون استفاده كنم يا اينكه دوباره خالي و ضدعفونيش كنم ؟

ببخشيد زياد شد آخه من هنوز حرفه اي نشدم
ممنون

goodbay-jojo
19 May 2007, 03:06 PM
سلام
با اجازه جناب محسني ، من گفته هاي ايشون رو تكميل تر ميكنم .
دوست عزيز ، در صورتي كه ماهي هاي شما مبتلا به ايك هستند ، در صورتي كه بيماري در مراحل ابتدايي باشه ، بهترين راه درمان ، افزايش دما به 30 تا 32 درجه و افزودن نمك ميباشد ( 3 تا 5 روز). به دو دليل . اول اينكه نياز به قرنطينه و تانك اضافي نداريد و دليل دوم كه مهمتره اينه كه بيماري رو از تانك اصلي ريشه كن ميكني و احتمال شيوع مجدد از بين ميرود . (البته اگه گياه يا ماهي حساس به نمك ندارين) . شستن تانك و وسايل يا افزودن دارو و مواد ضد عفوني به تانك اصلي ، اگه عامل بيماري رو از بين ببره سيكل آكوريوم را هم از بين خواهد برد . در ضمن در مورد اين بيماري در گفتگوهاي مرتبط با بيماري ها كامل صحبت شده . يه مرور بفرمائين .
موفق باشين

Romans
19 May 2007, 03:07 PM
با تشكر از شما مديريت محترم

من درست متوجه نشدم چرا به چند تانك نياز داريم ؟ آيا نميشه كلا به تانك ديگه اي منتقل و درمان رو شروع كرد ؟و پس از اون به تانك اصلي بر گردوند
آيا درمان فقط بايد روي ماهي اعمال بشه كه علايم داره ؟
ماهي هايي كه هنوز علايم ندارند رو چطور تشخيص بديم كه سالمند يا خير ؟
آيا نمك به ميزان يك قاشق براي 30 ليتر و دماي 32 درجه براي درمان كافيست ؟
در ضمن من تانك اصلي رو شستم و مجددا آب كردم و همه چي رو هم درش بكار انداختم ولي ضدعفوني نكردم آيا در صورت برطرف شدن بيماري و طي سيكل ميتونم از اون استفاده كنم يا اينكه دوباره خالي و ضدعفونيش كنم ؟

ببخشيد زياد شد آخه من هنوز حرفه اي نشدم
ممنون

سلام
دوست عزیز اصولن درمان ایک در یک اکواریوم آلوده به صورت صد در صد امکان پذیر نیست و اگر قصد ریشه کن کردن انرا داشته باشیم از روش چند اکواریوم استفاده میکنیم که کار بسیار دشواری است.حتی اگر در تانک قرنطینه هم اقدام به درمان کنید امکان برگشت این بیماری وجود دارد.
اگر در بین چند ماهی علایم فقط در یک ماهی بروز کند تمام ماهیهای ان اکواریوم مستعد ابتلا به ایک هستند و باید درمان شوند.
متاسفانه این بیماری در حالت نهفته و قبل از بروز علائم قابل تشخیص نیست.
افزایش دما و اضافه کردن نمک در پیشگیری و کند کردن روند بیماری موثر است ولی انر کامل از بین نمیبرد.
استفاده از داروی ضدعفونی به سیکل اکواریوم شما صدمه میزند و به جای ان بهتره از نمک با در صد پایین استفاده کنید و احتیاجی به خالی کردن و شستن مجدد نیست.موفق باشید.

Romans
19 May 2007, 03:16 PM
دوست عزيز ، در صورتي كه ماهي هاي شما مبتلا به ايك هستند ، در صورتي كه بيماري در مراحل ابتدايي باشه ، بهترين راه درمان ، افزايش دما به 30 تا 32 درجه و افزودن نمك ميباشد ( 3 تا 5 روز). به دو دليل . اول اينكه نياز به قرنطينه و تانك اضافي نداريد و دليل دوم كه مهمتره اينه كه بيماري رو از تانك اصلي ريشه كن ميكني و احتمال شيوع مجدد از بين ميرود .

سلام
دوست عزیز با این روش و در تانک اصلی امکان ریشه کن شدن ایک وجود ندارد .

Romans
20 May 2007, 11:25 AM
سلام:من داروى انتى بيوتيك را متوقف كردم و نصف اب اكواريوم را تعويض كردم.و الان وقتى كه غذا در اكواريوم انداختم ماهى غذا را خورد ولى بعد از جند ثانيه انرا بيرون انداخت.نضرتان جيست؟ايا عفونت كوارشى دارد؟لطفا راهنمائى كنيد؟(18 روز بى اشتها)متشكر
غفورى

سلام
دوست عزیز شما که خودتون در حال درمان این ماهی هستین پس چرا مرتب این سوال را تکرار میکنید؟
اگر هدف شما کمک گرفتن از دیگران است پس چرا به راهنمایی دوستان توجه نمیکنید ؟
داشتن قرنطینه برای درمان ماهی یک باید است و تازمانی که در تانک اصلی اقدام به درمان میکنید به نتیجه نخواهید رسید.

Romans
20 May 2007, 01:52 PM
جناب محسني من از امروز درمان رو با نمک و افزایش دما شروع کردم

فقط یه سوال نمک رو باید هر روز به مدت 3 تا 5 روز اضافه کنم یا فقط یه نوبت کافیه ؟

در ضمن بعد ازاين درمان براي انتقال به تانك اصلي بجز نمك از اين ضدعفوني كننده هاي آبي بايد به تانك اصلي اضافه بشه ؟ خيلي آبو كدر ميكنه

سلام
دوست عزیز برای شروع به ازای هر لیتر 2 گرم نمک به تانک قرنطینه اضافه کنید و دمای اب را تا 30 بالا ببرید و بعداز 2 روز 50 % ابرا سیفون کنید و دوباره به ازای هر لیتر اب تازه 2 گرم در لیتر نمک اضافه کنید.
از داروی ضدعفونی برای تانک اصلی استفاده نکنید چون سیکل ان را از بین میبرد و اضافه کردن 1 گرم در لیتر نمک و دمای بالا کفایت میکند.موفق باشید.

mehdi_ahmadian
20 May 2007, 11:47 PM
با عرض سلام و خسته نباشيد به همه دوستان
من دو تا دالر فیش بزرگ دارم
که حدود دو ماه است که دالر نر در قسمت آبشش هایش لکه های قرمزی دیده می شود ، انواع ضد عفونی و ... را امتحان کردم که فایده نداشت . البته من اونو جدا نکردم و سایر ماهی ها کاملاً سالم هستند . نظر شما در مورد این بیماری و راه درمان آن چیه ؟
ضمنا انواع ماهي هاي من:
گوپي(2عدد) مولي(3 عدد) بارب طلايي(3 عدد) شارك سفيد وسياه(3 عدد)
لوچ دلغك(2عدد 8 سانتيمتري) كوريدوراس(1 عدد) كت خالدار (1 عدد) كت اسپورت (1 عدد)كالر ويدو(4 عدد)ماكرو(5 عدد)پنكوسي گياه خوار(2 عدد 5سانتيمتري)بارب حلب برنزي(2 عدد 7سانتيمتري)پرت فيش (2 عددبزرگ 7سانتيمتري) پلاتي (1 عدد) سيلور شارك(2 عدد)و دالر فيش(2 عددبزرگ)
ضمنا اندازه تانك<رتفع: 50 سانتيمتر عرض:30 سانتيمتر طول:150 سانتيمتر
همچنين حدود 30 شاخه گياه شبيدي و 3 گياه مصنوعي، سيستم هوادهي و فيلتراسيون مناسب 4 عدد مرجان دماي بين 27 تا 29 درجه C
دوست دارم كه نظر شما دوستان را با ديدن عكس هاي زير جويا شوم.
http://i11.tinypic.com/525n0xs.jpg
http://i13.tinypic.com/6buqwcg.jpgبا http://i3.tinypic.com/6c2xxfb.jpgسپاس و تشكر

s_r_besharat
21 May 2007, 02:08 AM
دوست من خوش اومدی امیدوارم همگی بتونیم به هم کمک کنیم.
این رنگی که توی عکس هست به نظر مشکل خاصی نداره و طبیعی هست. دالر روی پوشش ابششی وانتهای باله ها دارای رنگ نارنجی روشن است که با توجه به وضعیت تغذیه وهمچنین بلوغ این رنگ تیره تر میشه.

Romans
23 May 2007, 12:19 PM
جناب محسني

ميخواستم بپرسم اگه Ich توي آكواريوم علائمش از بين رفت يا حداقل ما ديگه چيزي رو بدن ماهيا نديديم و تلفات هم نداشتيم ميشه به اون اكواريوم ماهي جديد اضافه كرد ؟

با تشكر

سلام
همانطور که قبلن هم عرض کردم ریشه کن کردن ایک کار بسیار دشواری است و در اکثر اکواریوم های ما هم وجود دارد ولی تا زمانیکه بروز نکند ما متوجه ان نمیشویم.
پس به همین دلیل باید این ریسک را بپذیریم تا بتوانیم ماهی جدید را به اکواریوم خودمون اضافه کنیم.موفق باشید.

faridonline
23 May 2007, 02:09 PM
سلام
همانطور که قبلن هم عرض کردم ریشه کن کردن ایک کار بسیار دشواری است و در اکثر اکواریوم های ما هم وجود دارد ولی تا زمانیکه بروز نکند ما متوجه ان نمیشویم.
پس به همین دلیل باید این ریسک را بپذیریم تا بتوانیم ماهی جدید را به اکواریوم خودمون اضافه کنیم.موفق باشید.

پس اگه درست متوجه شده باشم يعني نيازي به ضدعفوني كردنش نيست و همينطوري ازش استفاده كنم

در اينصورت چه مواقعي كل تانك و تجهيزات به ضدعفوني نياز پيدا ميكنه ؟؟چون يه جايي خوندم كه جناب انوش به يكي از دوستان پيشنهاد تخليه و ضدعفوني كردن تانك و وسايلشو داده بود ( پست # 55 )
ممنون ميشم

Anoush
23 May 2007, 03:14 PM
پس اگه درست متوجه شده باشم يعني نيازي به ضدعفوني كردنش نيست و همينطوري ازش استفاده كنم

در اينصورت چه مواقعي كل تانك و تجهيزات به ضدعفوني نياز پيدا ميكنه ؟؟چون يه جايي خوندم كه جناب انوش به يكي از دوستان پيشنهاد تخليه و ضدعفوني كردن تانك و وسايلشو داده بود ( پست # 55 )
ممنون ميشم

من؟:icon_redf

من تا بحال به کسی چنین پیشنهادی نکردم!!!

با سلام من سه هفته است آكواريم دارم و آكواريمم 25 ليتري و تعداد ماهيها 8 و درجه حرارت 28 ماهيهاي من خصوصا آنجلها به كف آكواريم مي روند و غذا نمي خورند و بعد ميميرند البته اين شامل پلاتي هم مي شود غذاي آنها همين غذاهاي آماده قهوه اي است

شما لطف کنید مبحث شور انگیز سيكل ازت در آكواريوم (http://www.phalls.com/vbulletin/showthread.php?t=17377)رو مطالعه بفرمائید.

Aqvarium
25 May 2007, 12:46 AM
با سلام خدمت همه دوستان

من تقريبا همه اين بخش سايت رو خوندم ولي در مورد بيماري دم خوره چيزي پيدا نكردم.
من يه اسكار داشتم كه دم خوره گرفت و به سفارش يك كتاب آموزشي حمام آموكسي سيلين رو شروع كردم ولي بعد از دو روز مرد.

حالا هم يكي از گيرين تيلور هام دم خوره گرفته ولي نمي دونم از چه دارويي بايد استفاده كنم ؟

آيا بايد همون حمام آموكسي سيلين رو شروع كنم ؟ بايد از چه دزي براي اين منظور استفاده كنم ؟
آيا از متيلن بلو ميشه در اين مورد هم استفاده كرد ؟
آيا داروي خاصي داره ؟ ايراني يا خارجي فرقي مي كنه ؟

لطفا مرا در اين زمينه راهنمايي كنيد.

با تشكر
آكواريوم

faridonline
27 May 2007, 01:14 AM
سلام

سلام

طبق تجویز شما و دوستان افزودن نمک دمای 30 و تعویض قسمتی از آب انجام شده

دونه های شکری روی بدن ماهی هم فکر کنم داره میریزه

حالا اگه کلا علائمیش از بین رفت تا کی دما روی 30 بمونه ؟

در ضمن راجع به این ماهی های رنگی color video و Glass اطلاعاتی میتونین بدین

با تشکر

hamidzade
27 May 2007, 01:15 PM
با عرض سلام

ماهي دارف من قسمتي از پوستش كنده شده و به رنگ قرمز در اومده اين موضوع از زماني پيش آمد كه ديسكس به تانك اضافه كردم دو ديسكس كوچك و آبي بنده رنگشون سياه شده كفه تانك قرنطينه با سر رو به پايين در يك جا بي تحرك مانده اند ولي مدفوع آنها طبيعي و ميل به غذاشون تا وقتي داخل تانك اصلي بودن مناسب بود . داخل تانك قرنطينه كه حدود 50 ليتر است يك قرص مترونيدازول اسياب كردم و ريختم و هوا هم عاليه و درجه آب هم 32 است . حالا براي دارف بايد چه كار و براي دو ديسكسم نيز چه كاري انجام دهم. لطف كنيد و راهنمايي نماييد . متشكرم:icon_ques

Romans
27 May 2007, 01:47 PM
سلام
طبق تجویز شما و دوستان افزودن نمک دمای 30 و تعویض قسمتی از آب انجام شده
دونه های شکری روی بدن ماهی هم فکر کنم داره میریزه
حالا اگه کلا علائمیش از بین رفت تا کی دما روی 30 بمونه ؟
در ضمن راجع به این ماهی های رنگی color video و Glass اطلاعاتی میتونین بدین
با تشکر

سلام
دوست عزیز بعد از ناپدید شدن علائم بیماری بهتره بین 7 تا 10 روز شرایط اب و دما را به همان صورت حفظ کنید و بعد از این مدت به تدریج و طی چند روز دما را کاهش دهید و برای کاهش مقدار نمک محلول در اب 30 تا 40 در صد ابرا سیفون کنید.موفق باشید.

Anoush
29 May 2007, 11:13 AM
با عرض سلام

ماهي دارف من قسمتي از پوستش كنده شده و به رنگ قرمز در اومده اين موضوع از زماني پيش آمد كه ديسكس به تانك اضافه كردم دو ديسكس كوچك و آبي بنده رنگشون سياه شده كفه تانك قرنطينه با سر رو به پايين در يك جا بي تحرك مانده اند ولي مدفوع آنها طبيعي و ميل به غذاشون تا وقتي داخل تانك اصلي بودن مناسب بود . داخل تانك قرنطينه كه حدود 50 ليتر است يك قرص مترونيدازول اسياب كردم و ريختم و هوا هم عاليه و درجه آب هم 32 است . حالا براي دارف بايد چه كار و براي دو ديسكسم نيز چه كاري انجام دهم. لطف كنيد و راهنمايي نماييد . متشكرم:icon_ques

برای ماهی دارف تون از جنرال تونیک تترا استفاده کنید. یا مخلوط اکریفلاوین و متیلین بلو

برای دیسکس ها هم میتونید از همین استفاده کنید. یا Omnipur ساخت شرکت سرا

خب الان يك ماه شده و ضمنا سيكل ازت چه ربطي به كشيدن ماهي ها به گياه داره.

اخه عزیزم حوصله نمیکنی بخونی بعد من بیچاره باید بگردم و برات پیدا کنم.

پست شماره 294 همین تاپیک رو بخون. در ضمن صبور باش

اینم اضافه کنم که یک ماه گذشتن دلیل طی شدن سیکل نیست هروقت میزان نیتریت صفر شد بدون که سیکل طی شده.

Anoush
31 May 2007, 10:26 AM
با سلام من تو آکواریومم 8تا دیسکس و 4تا کریدوراس دارم هفته گذشته یکی از کریدوراسام و امشب یکی دیگه از اونها مردن علت چیه؟
باید بگم سیکل ازت طی شده ماهی جدید هم اضافه نکردم غذا هم تترا دیسکس و مخلوط دل و اسفناج میدم

نفرمودید کوریدوراس هارو کی خریدید. به هر حال کوریدوراس ماهی حساسیه و زیاد بیماری میگیره بیماری های باکتریال زیاد میگیرن و به کیفیت اب حساسند. (لب هاشون گاهی سفید میشه و سیبیلهاشون حالت خوردگی پیدا میکنه). قرنطینه کردن و دارو دادن به اونها هم دردسر خودشو داره سعی کنید کیفیت اب بالا باشه.

Romans
3 June 2007, 03:40 PM
با سلام خدمت دوستان عزيز.
چشمان ديسكوش من دچار تورم شده بر روي يكي از دو چشم هم غباري خاكستري مشاهده ميشه.
آيا درماني داره؟ من بايد چيكار كنم؟
با تشكر

سلام
دوست عزیز متاسفانه هیچ اطلاعاتی از اکواریوم خودتون اعلام نکردین.
برامدگی یا بیرون زدن چشم ماهی ممکنه به خاطر مشکل گوارشی ماهی شما باشد چون ماهی در این حالت بسیار لاغر میشود چشمهای ان به صورت برامده دیده میشود.
برامدگی و بیرون زدن چشم ماهی نشانه عفونت و بیماری چشمی میباشد که باید با انتی بیوتیک( آموکسی سیلین) انرا درمان کنید.
عامل کدر شدن چشم ماهی وجود باکتری و کیفیت نامناسب اب میباشد که با سیفون اب و داروی ضد باکتری یا بلومتیل مشکل ان برطرف میشود.موفق باشید.

Anoush
3 June 2007, 03:52 PM
با سلام خدمت دوستان عزيز.
چشمان ديسكوش من دچار تورم شده بر روي يكي از دو چشم هم غباري خاكستري مشاهده ميشه.
آيا درماني داره؟ من بايد چيكار كنم؟
با تشكر

1.اولین پست این تاپیک رو مطالعه بفرمائید.

2. در مان با چشم بسته و همینطور الکی= انتی بیوتیک اضافه کنید (تتراسایکلین) و کیفیت اب رو بالا برید.

Blaze
8 June 2007, 03:02 AM
سلام
امروز يه اتفاق عجيبي برا يكي از ماهيام افتاد . دو روزه يكي از مولي هاي مولدم توي زايشگاه ( يه آكواريوم 10 ليتري) بود، امروز ظهر ديدم كف آكواريوم پر شده از يه كيسه هاي زرد با قطر 3تا4 ميليمتر ( تقريبا 50 تايي هستن ). بعد كه خوب نگاه كردم ديدم از شكم ماهي كمي خون هم مياد ( دو تا لخته به اندازه همون ليسه ها ) و شكمش تقريبا خالي شده . حالا موندم كه چرا اين اتفاق افتاده . البته چون جاش خيلي بزرگ نبود ظاهرا كمي ناراضي بود ، ولي آيا اين ميتونه دليلي براي اين موضوع باشه . در ضمن اون كيسه را ميشه بدم به اسكارا ، يا بريزم بيرون . ممنون ميشم نظرتون رو بگين .
موفق باشين

قطعا متوجه شدید که این کیسه ها همون تخمهای ماهی هستند که به لارو تبدیل نشدند . احتمالا ماهی شما دچار شرایط خاصی شده ، ذهنم هنگ کرده چی بگم ! فقط اینو میتونم بگم دچار استرسش نکن ، شاید هنوز زود بوده که تخمها داخل شمکش باز بشند و بر اثر ترس تخم هارو با لخته خون دفع کرده ، اتفاقی که یک بار برای یکی از مولی های مولد ماده من افتاد .

در ضمن به اسکار بدی مشکلی نداره ولی آخه اسکار شما چقدریه ؟ تخمها اینقدر ریزن که ...

بعدشم تا شما این پستو بخونی اگر نگهشون داشته باشی چون تخمها مرده اند احتمال داره فاسد بشن .

از خیر این آزمایش بگذر !

Romans
17 June 2007, 09:32 AM
سلام
دوستان و کاربران عزیز برای هزارمین بار خدمت شما عرض میکنم پستهایی که حاوی اطلاعات کافی به صورتی که در پست شماره 1 همین تاپیک اشاره شده نباشند حذف میشوند.
اگر قصد نتیجه گیری دارید اطلاعات را به صورت کامل ارسال کنید در غیر اینصورت گلایه و شکایتی از بابت حذف پستها نداشته باشید.موفق باشید.

yaser_sh58
17 June 2007, 12:01 PM
مشخصات آکواریوم و ماهی
یه سال هستش راه اندازی شده.حجم آبش حدود 200 لیتر هست.دو تا سورم دارم توش که هر دو ماده هستند با پارتیشن هم جا کردم چون میزنند همدیگر رو.آب آکواریوم رو معمولا هر یک یا دو هفته یه بار 25 درصدش رو عوض میکنم.دما حدود 30 درجه هستش و سورومها با دل.کاهو.هورمون و... تغذیه میشند.فیلتر هم اینترنال دارم و هم زیر شنی. توی دوتا پست حذف شده گفتم که یکی از سورومهام الان یه 10 روزی هستش رو قسمت جلوی بدنش یعنی حوالی سر آبشش و دور چشم دونه های سفید زده و برامده میشه مثل جوشهای چرکی کوچک رو بدن انسان.بعدش هم جوش از بین میره و جاش یه حالت زخم شدگی دیده میشه.من از نمک و متیلن بلو استفاده کردم اما فعلا که خوب نشده چه کنم؟دو تا لینک هم میذارم که عکس ماهیم هستش.نقطه های قهوه ای همون جوشهایی هستند که جاشون زخم شده.
http://tinypic.com/view.php?pic=5xi2io9
http://tinypic.com/view.php?pic=6cimqv8

alirezasaberi
18 June 2007, 09:26 PM
سلام دوستان
مدتيه كه بعضي از ماهيام پوشش آبششي اونها قرمز ميشه،بعد ماهي لاغر ميشه و بعد هم چشمتون روز بد نبينه.(هوالباقي)
- هر هفته يك سوم آب رو سيفون ميكنم
- ضد كلر استفاده ميكنم
- دما 28 درجه
- اكسيژن توپ
- توكسين و نيتريت و ... منتفيه
- تغذيه روزي دوبار كاملا متنوع(غذاي دست ساز در دو مدل-توبيفكس- كرم خوني- انرژي ماهيران و...)
شن هاي كف هر شش ماه تميز ميشن. آخرين بار يك ماه گذشته بود.
اگه بتونيد راهنماييم كنيد ممنون ميشم

Anoush
20 June 2007, 06:42 PM
مشخصات آکواریوم و ماهی
یه سال هستش راه اندازی شده.حجم آبش حدود 200 لیتر هست.دو تا سورم دارم توش که هر دو ماده هستند با پارتیشن هم جا کردم چون میزنند همدیگر رو.آب آکواریوم رو معمولا هر یک یا دو هفته یه بار 25 درصدش رو عوض میکنم.دما حدود 30 درجه هستش و سورومها با دل.کاهو.هورمون و... تغذیه میشند.فیلتر هم اینترنال دارم و هم زیر شنی. توی دوتا پست حذف شده گفتم که یکی از سورومهام الان یه 10 روزی هستش رو قسمت جلوی بدنش یعنی حوالی سر آبشش و دور چشم دونه های سفید زده و برامده میشه مثل جوشهای چرکی کوچک رو بدن انسان.بعدش هم جوش از بین میره و جاش یه حالت زخم شدگی دیده میشه.من از نمک و متیلن بلو استفاده کردم اما فعلا که خوب نشده چه کنم؟دو تا لینک هم میذارم که عکس ماهیم هستش.نقطه های قهوه ای همون جوشهایی هستند که جاشون زخم شده.
http://tinypic.com/view.php?pic=5xi2io9
http://tinypic.com/view.php?pic=6cimqv8

آقایون عوض حذف کردن مداوم پست های من محض رضای خدا اقلا بعد از 3 روز یه جواب به سوال من بدین.

سلام عزیز

نگفتید که بجز سوروم چه ماهی های دیگه ای دارید. در هر صورت هرچه بیشتر توضیح بدید بیشتر میشه کمک کرد و اگر سوال شما بیجواب میمونه دلیلش این نیست که کسی سهل انگاری میکنه یا حوصله نداره مهمترین دلیلش میتونه این باشه که برای ماهی شما درمانی منطقی بنظرش نمیاد.

من یه تذکر کوچک هم بدم که اینجا وبلاگ شخصی من و یا اقای محسنی نیست که انتظار جواب از یکی از ما دو نفر داشته باشید میبینید که هرروز دست کم بیست سی نفر از اعضا پست شما رو میبینند و قبول کنید که تمام کاربرا میتونن جواب بدن. من که همه چیزو نمیدونم پس در خیلی از موارد مجبورم سکوت کنم.

دوم اینکه من چه مدیر باشم و چه نباشم بعنوان یک عضو تو این جمع وظیفه خودم میدونم که کمک کنم ولی شغل اصلی من این کار نیست منهم باید اول کاری رو که شغل اصلیم محسوب میشه انجام بدم و بعد اینجا به شما کمک کنم. حالا اگر من دوروز برم سفر کاری خارج از اینجا بازهم شما انتظار جواب از من (و فقط من)دارید؟

شما فکر میکنید شخص دیگری اگر مدیر بود جواب سوالاتون رو تماما و بدرستی میگرفتید؟ اگر اینطوره اون شخص رو پیشنهاد کنید و از ادمین سایت در پیام خصوصی بخواهید که جایگزین کنند.
من دست اون شخص رو هم میبوسم.

ایا با تمام گله هایی که از این قسمت دارید خودتون کاری برای رفع مشکلش کردید؟ ایا کمک کردید؟

اگثر دوستان تا جواب سوالشون رو میگیرند حاضر نیستند به احدی کمک کنند میروند و بعد از مدتی با مشکل جدید برمیگردند. چند نفر از کاربرای اینجا مثل "بلیز" و "عباس علی" و ....و چند تا از این عزیزایی که تازه به این جمع وارد شدن جواب سوال های دیگران رو میدن؟

عزیزان اگر من مشکل دارم لطف کنید کمکم کنید تا مشکلم حل شه باور کنید با بهانه جویی هیچکدام به جایی نمیرسیم.

بگذریم، از عکسهاتون که چیزی دستگیر من نشد ولی من پیشنهاد میکنم سیفون اب رو تا اطلاع ثانوی به هر سه روز برسونید و از اکریفلاوین بعلاوه متیلین بلو برای جلوگیری از عفونت استفاده کنید.

حدس میزدم که زخم ها مثل Hole in the head باشه ولی در عکس چیزی معلوم نیست.

کیفیت اب رو بالا نگه دارید و سیفونینگتون مرتب باشه اگر بهتر شدن باز پست بدید ببینیم کار مثبت بوده یانه.

سلام دوستان
مدتيه كه بعضي از ماهيام پوشش آبششي اونها قرمز ميشه،بعد ماهي لاغر ميشه و بعد هم چشمتون روز بد نبينه.(هوالباقي)
- هر هفته يك سوم آب رو سيفون ميكنم
- ضد كلر استفاده ميكنم
- دما 28 درجه
- اكسيژن توپ
- توكسين و نيتريت و ... منتفيه
- تغذيه روزي دوبار كاملا متنوع(غذاي دست ساز در دو مدل-توبيفكس- كرم خوني- انرژي ماهيران و...)
شن هاي كف هر شش ماه تميز ميشن. آخرين بار يك ماه گذشته بود.
اگه بتونيد راهنماييم كنيد ممنون ميشم

سلام عزیز

ننوشتی ماهیات چیه هستند، کی خریدی، غذا میخورن، طبیعی شنا میکنن و ......

نخوندن این پست اول منو کشته!

توبیفیکس رو از غذا هات حذف کن. بسته به ماهی که داری حمام نمک میتونه خیلی مفید باشه توضیحش تو پست های قبل هست. حمام فرمالین رو هم خیلی ها توصیه میکنن ولی من تا بحال انجام ندادم.

پوشش ابششی که قرمز میشه بیشتر فاکتور های اب رو من مقصر میدونم که میگی همشون منتفیه
یعنی امیدوارم نیتریت اب و امونیاک صفر باشه.

از جنرال تونیک تترا استفاده کن ببین بهتر میشن یانه؟

موفق باشی

Anoush
21 June 2007, 10:38 AM
آقای انوش من بی احترامی به شما و سایر دوستان نکردم من از قدیم الایام همیشه مشکلاتم رو تو این سایت حل کردم و میکنم و هیچ وقت هم کدورتی بوجود نیومد خودم هم اگه چیزی بلد بودم سعی کردم به دوستان منتقل کنم. من همه اون چیزهایی که دوستمون خواستند رو اینجا نوشتم اما ایشون خیلی با لحن تندی جواب منو دادند.خودتون ملاحظه کنید.من اینجا از شما طلبکار نیستم و انتظار هم ندارم که تمام سوالاتم بیقید و شرط سریع جواب داده بشه اما میشه ملایم تر هم صحبت کرد اینجا تو این محیط مجازی هم بالاخره هر کسی واسه خودش شخصیتی داره.از کسایی هم که عهده دار پستی هستند توقع آرامش بیشتری میره.به هر حال من اصلا قصد شلوغ کاری یا جسارت به کسی رو نداشتم و ندارم.اما یه عکس جدید میذارم که ببینید فکر کنم واضحتر باشه.در ضمن من فقط دو تا سوروم دارم که با پارتیشن از هم جدا هستند.یکیشون (همینکه مشکل داره)هم الان تخم گذاشته البته ظاهرا هر دو ماده هستند. اینم عکسی که گفتم:
http://i19.tinypic.com/52y1ppi.jpg

سلام عزیز

من از شما ممنونم که مشکلات من و دوستان رو درک میکنید اگر هم به شما از طرف هر مدیری تندی شده من ازتون عذر میخوام. بگذارید به حساب سن بالای من و کمی پر توقعی من از شما که همه تون مثل فرزندم برام عزیزید.

ببین دوست من عکس شما منو به ایک مشکوک کرد ولی ایک عموما در اکواریوم با دمای پائین بوجود میاد و یا شوک حرارتی به ماهی هنگام سیفون کردن اب.

سایر گفته هاتون به Hole in the Head میخوره

هردو این بیماری ها در سوروم بسیار شایعه پس برای همین من پیشنهادم اینه که داروی ضد ایک تترا Contra Ick استفاده کنید و سیفون مرتب با اب هم دما (همان 30 درجه که میگید همیشه دمای اکواریومتون اینقدرهست) که در پست قبلی بهتون گفتم فراموش نشه.

پیروز باشی

Blaze
22 June 2007, 12:40 AM
ببین دوست من عکس شما منو به ایک مشکوک کرد ولی ایک عموما در اکواریوم با دمای پائین بوجود میاد و یا شوک حرارتی به ماهی هنگام سیفون کردن اب.

سایر گفته هاتون به Hole in the Head میخوره

هردو این بیماری ها در سوروم بسیار شایعه پس برای همین من پیشنهادم اینه که داروی ضد ایک تترا Contra Ick استفاده کنید و سیفون مرتب با اب هم دما (همان 30 درجه که میگید همیشه دمای اکواریومتون اینقدرهست) که در پست قبلی بهتون گفتم فراموش نشه.

سلام و با اجازه !

چند روز قبل وقتی یکی از کاربرا گفت که سورومش دچار این بیماری شده ، بنظر من هم Hole in the Head اومد ، اما چون اطلاعات کافی نبود پست زدم که اطلاعات تکمیلی ارائه بشه ،

در مورد این بیماری بحث های مختلفی شده و علت اصلی خاصی عنوان نشده اما بعنوان تسریع دهنده در شدت بیماری ، کیفیت پایین آب و فضولات ماهی ، عدم تعادل Ph در سایت ها عنوان شده ، خلاصه درماه خاصی هم اعلام نشده و بالا بردن کیفیت آب ، افزودن نمک و راه کارهای غیر قطعی دیگه برای رفع این مشکل ذکر شده .

من از بیماری خوشم نمیاد و یک جورایی مثل سرطان میبینمش ، برای همین سریع تشخیصمو در این مورد عنوان نکردم تا مطلب بیشتری بگید، مطلبی که برام جالب بود اینه که با وجود کیفیت نسبتا خوب آب تانک خودم ، بزرگترین سورم نر بنده هم دچار همین حالت شده ، البته در مراحل اولیه هستش .

حقیقتش نمیدونم مشکل از آبه یا چیزه دیگه برام خیلی جالب بود ، عکس ماهی "یاسر" رو هم دیدم ، من فکر میکنم Fungi Stop تترا بیشتر تو این زمینه کمک کنه تا داروی ایک .
+ سیفون 20 % یک روز در میان قرنطینه .

البته توی فکرم هم آنتی بیوتیک های قوی هست ولی فعلا در حال حاظر خودم این دارو رو میخوام تست کنم.

شما هم داروی ضد ایک تترا رو استفاده کنید و نتیجه اولیه رو در 3 روز آینده ان شاء ا.. با هم رو سایت قرار میدیم .

-----------------------------------------------------------------
یک مطلبی هم بعنوان کسی که یکی دو سالی اینجا نمکی خورده عنوان کنم :
دوستان عزیز و تازه وارد ، وقت ارائه مطالب خودتون به بهترین وجه اطلاعات بدید تا زودتر بجواب برسید ، صحبت های در حاشیه رو کنار بگذاریم ، چون اصل هدف ما اینجا چیز دیگه ای هست ،امیدوارم رنجش های اخیر از دل دوستان پاک شده باشه .
شاداب و سرزنده باشید .