PDA

View Full Version : بيماریها و درمان ماهيان آکواريومی Ailments and Remedies

صفحه ها : 1 [2] 3 4 5 6 7 8

Unknown97
13 May 2006, 12:54 PM
ناصر خسرو كه همتون ميريد. تو ناصر خسرو هم كوچه خدابنده لو را همه مي شناسن. اولين مغازه كه 2 يا 3 متر هم بيشتر نيست داره.

maryamakbari1
13 May 2006, 02:15 PM
با پوزش مجدد اين بدان معناست كه درمان اين بيماري با فرمالين انجام ميشود؟ اگر چنين است تانك قرنطينه من 40 ليتري است بايد با قطره چكان از ان استفاده كنم لطف ميكنيد پاسخ دهيد .

arasto_discus
13 May 2006, 05:17 PM
فرمالین ( 35 تا 45 درصد فرمالدئید )
مورد مصرف:
انگل های خارجی بر روی پوست و آبشش. در صورت وجود زخم بزرگ بر روی بدن ماهی (کوستیا ) از این دارو استفاده نکنید
دامنه فعالیت: کرم های آبشش و پوست . کیلودونلا . تریکودینا
میزان مصرف:
یک حمام کوتاه با دوز 2 تا 4 میلی لیتر در هر 10 لیتر آب برای مدت 30 دقیقه..
بسیاری از ماهی ها در مقابل فرمالین کم طاقت هستند .در مدت درمان ماهی را کاملا زیر نظر بگیرید و اگر تعادل خود را از دست داد درمان را متوقف و سریعا ماهی را به مخزنی عاری از انگل منتقل کنید.پس از درمان نیز ماهی را به مخزنی عاری از انگل انتقال دهید. در صورت وجود کرم های تخم گذار می توان درمان را در 3 روز و هر روز با دوز و زمان گفته شده انجام داد.
توجه:
فرمالین یک ماده سرطان زاست و از آنجایی که فرمالین گاز تولید می کند از استفاده این ماده در محیط های بسته جدا خودداری کنید. در موقع استفاده حتما از ماسک و دستکش استفاده نمایید.

Nima1989
13 May 2006, 05:29 PM
مطمئني؟

راستي من نوشته بالا رو يك مقدار بخوام روشن تر كنم اين هست كه به خاطر اون سوزشي كه براشون ايجاد ميشه جايي رو براي چند لحظه نمي بينند.
بله:icon_cool

Unknown97
13 May 2006, 10:40 PM
مورد مصرف:
انگل های خارجی بر روی پوست و آبشش. در صورت وجود زخم بزرگ بر روی بدن ماهی (کوستیا ) از این دارو استفاده نکنید
توجه:
فرمالین یک ماده سرطان زاست و از آنجایی که فرمالین گاز تولید می کند از استفاده این ماده در محیط های بسته جدا خودداری کنید. در موقع استفاده حتما از ماسک و دستکش استفاده نمایید.

سلام

دستت درد نكنه خيلي كار من رو راحت كردي. ( منظور توضيح خطرناك بودن ماده است و مواردي كه نبايد مصرف شود. :icon_cool )

ولي استفاده از هر دوز فرمالين بيشتر از 15 يا نهايتا20 دقيقه به افقي شدن ماهي كمك مي كنه. اينجوري خيلي ماهي كشتم.

اين دوز رو استفاده كن. هم حمام سريعي هست و احتمال 99%‌ هم خوب ميشند ولي اگر خوب نشدند بگو يك دوز ديگر رو هم بگم.

1سي سي فرمالين در 2 ليتر به مدت 30 ثانيه، نهايتا 1 دقيقه و به مدت 3 روز پشت سر هم.

شما مي تونيد ماهي رو با تور به مخزن حمام برده و بعد از زماني كه گفتم ماهي رو بياريد بيرون يعني ماهي رو از تور در نياريد:icon_surp

alirezasaberi
17 May 2006, 01:06 AM
اساتيد محترم
تيره شدن بالاي سر نشونه چيه؟

babakgeramian
17 May 2006, 01:34 AM
با سلام
احتمال هگزومیتا وجود دارد.بهتر است در مرحله اول از مترونیدازول به صورت یک حمام 3 روزه با دوز هر قرص 250 به ازای 50 لیتر آب آکواریوم قرنطینه استفاده کنید. پس از 3 روز آب را به مدت 24 تا 48 با فیلتر و زغال اکتیو تصفیه نمایید
واقعا شرايط عجيبي است ! تجربيات با نوشته ها ي كتاب ها تفاوت بسيار دارد البته بنده اينجا هستم تا از تجربه عملي دوستان بهره جوييم. ولي قبلا در كتاب بيماري ماهي هاي آكواريومي نوشته هربرت آكسلرود ص90 خط ششم دكتر شوبرت ميگويد هگزاميتا هرگز در ديسكوس يافت نميشود. البته بنده تجويز arastoo را رفتم ولي از اين اختلاف متعجبم .حال اين تفاوت فاحش را براي نجات يك انسان تصور كنيد !!! اآنجا آزمون و خطا بكارميايد؟خوشحالم پزشك نيستم.

arasto_discus
17 May 2006, 10:09 PM
واقعا شرايط عجيبي است ! تجربيات با نوشته ها ي كتاب ها تفاوت بسيار دارد البته بنده اينجا هستم تا از تجربه عملي دوستان بهره جوييم. ولي قبلا در كتاب بيماري ماهي هاي آكواريومي نوشته هربرت آكسلرود ص90 خط ششم دكتر شوبرت ميگويد هگزاميتا هرگز در ديسكوس يافت نميشود. البته بنده تجويز arastoo را رفتم ولي از اين اختلاف متعجبم .حال اين تفاوت فاحش را براي نجات يك انسان تصور كنيد !!! اآنجا آزمون و خطا بكارميايد؟خوشحالم پزشك نيستم.

با سلام
دوست عزیز ای کاش به نوشته بیشتر دقت می کردید.:
هگزامیتا به دو صورت کلی عمل میکند:
1- تاژکدار شکمی
2- بیماری Hole in Head
حرف آقای دکتر آکسلرود صحیح است تا به حال موارد بسیار کمی از بیماری سوراخ در کله یا حفره (Hole in Head ) که در صفحه 90 اشاره شده است در دیسکاس دیده شده است.( البته مشخص نیست که آیا آنها نیز واقعا این بیماریست یا نه؟) اما تاژکدار هگزامیتا از بیماریهای شایع ماهی دیسکاس است.

در مورد بیماری Hole in Head هنوز نیز بین کارشناسان اختلاف نظر وجود دارد که آیا واقعا عامل آن هگزامیتا ست یا خیر؟

در ضمن این بیماری در ماهی اسکار بسیار دیده می شود.
یک نکته دیگه:

در مورد ماهی ها و به خصوص دیسکاس هیچ چیز ثابت شده نیست.( این هم نظر شخصی بنده ).

حالا با این همه تفاسیر شما خودتون قضاوت کنید که آیا این عکس بیماری Hole in Head هست یا نه؟؟؟؟؟؟!!!!!!!

http://discuss.persiangig.com/HITH_1%20(Small).JPG

payam64
17 May 2006, 10:12 PM
اقاي ارسطو لطفا طرز استفاده از گابروكول را بنويسيد
اگه به صورت يه حمام چند ساعته بشه ازش استفاده كرد خيلي بهتره چون مخزن قرنطينم فعلا مريض داره:icon_razz

arasto_discus
17 May 2006, 10:22 PM
اقاي ارسطو لطفا طرز استفاده از گابروكول را بنويسيد
اگه به صورت يه حمام چند ساعته بشه ازش استفاده كرد خيلي بهتره چون مخزن قرنطينم فعلا مريض داره:icon_razz
حمام گابروکول فقط در مخزن قرنطینه امکان پذیر است زیرا حمام کاملا پیچیده ایست و بعد از چند ساعت باعث خفگی ماهی میشود.( جزئیات برای شما پیغام خصوصی شد )

babakgeramian
18 May 2006, 02:34 AM
دوست عزيز ارسطو: بحث بنده در مورد اظهارات دكتر آكسلرود نبود .من در مورد نظر وعقيده دكتر شوبرت صحبت كردم و اين درست بعد از نوشته بالاست كه ظاهرا شما فقط به آن توجه داشته ايد.در ثاني در متن به صراحت گفته شده (طبق گفته دكتر شوبرت هگزاميتا هرگز در ماهي ديسكوس يافت نشده)اين جمله به عدم وجود تاژكدار هگزاميتا اشاره ميكند.بديهي است خود شما ميدانيد كه هگزاميتا عامل بيماري است حال ميخواهد به كيسه صفرا و روده حمله كند يا موجب بيماري حفره گردد.تنها چيزي كه ميتواند نظر مرا عوض كند اينست كه شايد مترجم بد يا اشتباه ترجمه كرده است .در هر صورت بنده پيشنهاد شما را بكار بستم و حتي پيام شخصي هم در مورد قرنطينه فرستادم كه از شما جوابي نرسيد .بسيا ر از اهتمام و دقت نظر شما خرسندم.راستي در مورد تكثير و پرورش گوپي روي نظر شما حساب ميكنم كه آيا خوب است يا نه؟</p>

kamyar_s
19 May 2006, 11:02 AM
با سلام خدمت تمامي دوستان من يك سوال داشتم . اسكارهاي من كه حدود 6 سانت طول دارند دچار بيماري ايك شدند و من به كمك داروي ضد سفيدك و نمك و افزايش دما اونها رو تا حدي معالجه كردم و ناچارا اين كارو تو مخزن اصلي انجام دادم مي خواستم بدونم كه براي جلوگيري از بين رفتن سيكل ازت در مخزن در زمان تعويض اب بايد چكار كنم كه در ضمن اين بيماري دوباره بر نگرده ممنونننننننننننننننننن:icon_excl :icon_excl

kamyar_s
19 May 2006, 11:15 AM
با سلام خدمت تمامي دوستان . اسكارهاي 6 سانتي من دچار بيماري ايك شدند كه به كمك داروي ضد سفيدك و افزايش دما و اضافه كردن نمك تا حدي بهتر شدند و دانه هاي سفيدرنگ روي بدن اونها از بين رفت حالا ميخواستم بدونم كه حالا بايد چكار كنم كه اين بيماري دوباره بر نگرده و مخزن از اين بيماري پاك بشه همچنين ميخواستم بدونم كه براي اسكار توي اين سايز چه غذاهايي بهتره و چه دمايي ايدعالترين دماست ممنون از راهنمايي شما:icon_excl :icon_excl

Unknown97
19 May 2006, 11:49 AM
بايد خود تانك رو ضدعفوني كني و دماشون رو هم روي 27 درجه بذار. غذاي ارزون و مقوي بيومار فرانسه هست كه كيلويي 4 يا 5 هزار تومانه و براي اين سايز اسكار نيم كيلو بيومار (صفر يك) بگير كه اين سايز حدودا كيلويي 3000 تا 3500 تومان هست كه براي 2 ماهشون حداقل غذا داري.

kamyar_s
19 May 2006, 11:58 AM
با تشكر از رهنمايي شما دوست عزيز مي خواستم بدونم كه تانك رو با چه ماده اي ضد عفوني كنم كه هم مطمئن باشه هم بي ضرر و در ضمن احتياج به ضد عفوني شنهاي كف هست يا نه

Unknown97
19 May 2006, 03:31 PM
شن هاي كف رو بجوشون.

اگر اين كار رو هم نمي خواهي بكني حدود يك ليوان فرمالين بريز تو تانكت و همه وسايل هم توي تانكت باشه ولي ماهي نباشه. بذار 3 يا 4 ساعت همينطوري بمونه و بعدش آب تاكت رو كاملا خالي كن و آب كن و ماهي هات رو بريز توش.

فقط حواست باشه موقعي كه فرمالين رو مي ريزي تو آب از خودش گاز سمي توليد مي كنه كه حتما هم درب و پنجره ها باز باشه و هم ماسك و دستكش استفاده كن كه پوستت هم بهش نخوره.

اين راه تنها راهي هست كه بنظرم مي رسه تا به تزئينات آكواريومت رو نخواي بهم بزني ولي خب حواست رو هم بايد كاملا جمع كني چون ماده ي خطرناكي هست.

Blaze
19 May 2006, 05:46 PM
مورد مصرف:
دامنه فعالیت: کرم های آبشش و پوست . کیلودونلا . تریکودینا
میزان مصرف:
یک حمام کوتاه با دوز 2 تا 4 میلی لیتر در هر 10 لیتر آب برای مدت 30 دقیقه..
بسیاری از ماهی ها در مقابل فرمالین کم طاقت هستند .در مدت درمان ماهی را کاملا زیر نظر بگیرید و اگر تعادل خود را از دست داد درمان را متوقف و سریعا ماهی را به مخزنی عاری از انگل منتقل کنید.پس از درمان نیز ماهی را به مخزنی عاری از انگل انتقال دهید. در صورت وجود کرم های تخم گذار می توان درمان را در 3 روز و هر روز با دوز و زمان گفته شده انجام داد.
توجه:

سلام

اگر کل ماهیهای مخزن به این بیماری دچار شده باشند ، تک تک باید حمام شوند یا درمان در مخزن اصلی انجام شود ؟

سورمهای من یه حالت عجیبی دارند ، سرشونو مثل ویبرر تکون میدن بعضی اوقات ، یکی از بزرگترها (12 سانتی ) به حالت 45 درجه مایل میشه و هی میکوبه خودشوه به بدنه اکواریوم یا حرکات سریع به جلو و عقب داره ،باله هاشو جمع کرده الان رفته کف نشسته ، معلومه حالش خوب نیست . ولی غذا میخوره .

چند باری هم دیدم خودشو مالید به کوزه ها ، سیچلاید زندانیم هم همینطور .

نمیدونم ایک هست یا انگل

به هر حال این تکون دادن مرتب سرشون نگرانم کرده . متیلن بلو کاملا بی اثر بود ، آب مخزنو تا 80 % میخوام سیفون کنم ببینم تاثیری داره یا نه .مالاشیت گرین اصل هم دارم .

Blaze
19 May 2006, 06:38 PM
ببخشید امکان ویرایش فعال نبود .

روی بدن این ماهی سورم بزرگ ، یه حالتی شبیه خراشیدگی یا ذره های ریز وجود داره که رنگ قرمز خون داره ، مثل پوست دست که خراشیده میشه و رنگ قرمز خونی پیدا میکنه .

Pedro
19 May 2006, 07:10 PM
ماهی پرت من هنوز خوب نشده ، کارخاصی هم براش انجام ندادم : دما نمک ضد انگل ، متیل بلو
الان یکی دو هفته ای هست که همش یک گوشه وارونه می ایسته. دو تا لکه بزرگ سفید رنگ روی بدنش ایجاد شده و غذا هم نمیتونه بخوره

Unknown97
19 May 2006, 11:19 PM
ببخشید امکان ویرایش فعال نبود .

روی بدن این ماهی سورم بزرگ ، یه حالتی شبیه خراشیدگی یا ذره های ریز وجود داره که رنگ قرمز خون داره ، مثل پوست دست که خراشیده میشه و رنگ قرمز خونی پیدا میکنه .

اون حركات سورم يعني تمايل براي تخم ريزي. ببين لوله زده يا نه. اگر لوله زده باشه و با يك سورم ديگر هميشه زمين رو تميز كنن ظرف 2 يا 3 روز آينده تخم مي ريزن. اون خوني هم كه گفتي در بالاي بدنش هست چيز زياد مهمي نيست ولي مي توني با حمام 2 درصدي نمك يك مقدار خونش رو كمتر كنيد.

يك سراميك صاف يا سنگ مرمر صاف اگر داريد به ابعاد 20 در 30 بذاريد تو آكواريوم. اگر رفتن رو سراميك و شروع كردن به تميز كردن احتمال زياد تخم مي ريزن.

ماهی پرت من هنوز خوب نشده ، کارخاصی هم براش انجام ندادم : دما نمک ضد انگل ، متیل بلو
الان یکی دو هفته ای هست که همش یک گوشه وارونه می ایسته. دو تا لکه بزرگ سفید رنگ روی بدنش ایجاد شده و غذا هم نمیتونه بخوره

چقدر نمك ؟

Pedro
19 May 2006, 11:30 PM
چقدر نمك ؟

چون آکواریوم قرنطینه ندارم نتونستم مقدار نمک خیلی بالا ببرم ولی دو 3 بار توی ظرف یک لیتری کمتر از یک دهم حجم ظرف آب سنگ نمک ریختم و 2 ،3 دقیقه ای گذاشتم توش باشه کافی بود؟:icon_surp

Discus
19 May 2006, 11:51 PM
با سلام خدمت همه دوستان

دیسکس های من کمی به حال هستند و رنگشان روشن تر شده . و یکی از آنها بصورت کمی سر بالا کف آکواریوم است.

شرایط آب :
260 لیتر آب , 5 تا دیسکس , سیفون آب هر یک هفته

Blaze
20 May 2006, 12:22 AM
اون حركات سورم يعني تمايل براي تخم ريزي.

سلام

اولش قند تو دلم آب شد ولی ...

این تصویر نحوه قرار گرفتن ماهی در کنار آکواریوم

http://img.majidonline.com/pic/38213/Image007.jpg

این هم قسمت کوچکی فیلم از نحوه ابراز بیماری ! ببخشید با موبایل گرفتم ، 3gp هست اما بخوبی نشوندهده رفتار بیماری هست و فکر کنم برای خیلی از دوستان مفید باشه .

http://www.megaupload.com/?d=OU44T77Y

بقیه در بالای سطح آب این حالت تکون دادن سر رو دارن و اندازشون 6 تا 9 سانت هست . یعنی جفت نشده اند . لوله ای هم بیرون نزده بود .

با تشکر فراوان

Unknown97
20 May 2006, 12:24 AM
چون آکواریوم قرنطینه ندارم نتونستم مقدار نمک خیلی بالا ببرم ولی دو 3 بار توی ظرف یک لیتری کمتر از یک دهم حجم ظرف آب سنگ نمک ریختم و 2 ،3 دقیقه ای گذاشتم توش باشه کافی بود؟:icon_surp

تو خونتون تشت كه حتما داريد!

به ازاي هر ليتر آب 2 گرم نمك به مدت 30 دقيقه با يك سنگ هواي خوب. ( هر قاشق چايخوري سر خالي === 6 گرم نمك ) اين كار رو فعلا 3 روز پشت سر هم انجام بده و روز سوم نتيجه اش را بگو تا بگم باز ادامه بدي يا نه

اون دوز نمكي كه شما استفاده كردي هيچ اثري بر ماهي هاتون نداشته.

سلام

بقیه در بالای سطح آب این حالت تکون دادن سر رو دارن و اندازشون 6 تا 9 سانت هست . یعنی جفت نشده اند . لوله ای هم بیرون نزده بود .

با تشکر فراوان

والا ما كه چيزي نديديم ولي اون طرزي كه خودشون رو ميمالن رو زمين احتمال داره انگل پوستي گرفته باشن كه يك روز تا سه روز بستگي به ماهيتون حمام نمك 2 درصدي به مدت 30 دقيقه حلش مي كنه.

Al3l3@S@li
20 May 2006, 08:26 AM
با سلام خدمت تمامي دوستان من يك سوال داشتم . اسكارهاي من كه حدود 6 سانت طول دارند دچار بيماري ايك شدند و من به كمك داروي ضد سفيدك و نمك و افزايش دما اونها رو تا حدي معالجه كردم و ناچارا اين كارو تو مخزن اصلي انجام دادم مي خواستم بدونم كه براي جلوگيري از بين رفتن سيكل ازت در مخزن در زمان تعويض اب بايد چكار كنم كه در ضمن اين بيماري دوباره بر نگرده ممنونننننننننننننننننن:icon_excl :icon_excl
والا فكر نكنم راهي باشه.چون الان در تمام آكواريوم شما احتمال وجوداين انگل تقريبا 100%..مگه اينكه شما نخواهيد ماهي جديد وارد تانك اصليتون بكنين،كه در اينصورت با سيفون آب و استفاده از كربن اكتيو در فيلتر ميتونين دارو ها رو از تانك خارج كنين.ولي بازم اين انگل ها ميمونن.به نظر من به ريسكش نمي ارزه.(البته ريسك كه نميشه گفت،چون نهايتا دوباره ايك ميگيرن كه به اين كار ميگن دردسر)شما بايد يه قرنطينه ميداشتين...

Anoush
20 May 2006, 10:37 AM

سلام،
منظورتون رو نمیفهمم. شما دارو ریختید و حالا میخواهید اب رو کامل عوض کنید؟

اگر اینطوره، دلیلی برای این کار وجود نداره. قسمتی از اب را طبق معمول سیفون کنید و برای از بین بردن اثر دارو کربن اکتیو مصرف کنید.

ایک همیشه وجود داره و حتی اگر کل اکواریومتون رو هم بجوشونید ایک از بین نمیره. ماهی هایی که یک بار ایک گرفته اند تا مدتها به این انگل مقاوم خواهند بود. سیفون کردن مرتب اب اکواریوم و شرایط پایدار در ان مانع از بروز مجدد ایک بعد از درمان میشه.

برای جلوگیری از بروز مجدد ایک، ماهی تازه وارد را قرنطینه کنید ویا از تانکی که ماهی مبتلا به ایک دارد هیچ ماهی ظاهرن سالمی هم نخرید.

موفق باشید.

kamyar_s
20 May 2006, 11:33 AM
با سلام خدمت شما دوستان عزيز ماهي هاي اسكار من كه قبلا توضيح داده بودم دچار بيماري ايك شده اند پس از انجام دادن درمان كه با نمكو داروي ضد سفيدك و افزايش دما انجام دادم يكي دو روزي بهتر شدند اما دوباره بدون اينكه تغييري در شرايط اب بدم دوباره همون طوري شدند و تازه چند تا از اونها ميرن كناره هاي اكواريم و بصورت بي حال به بغل قرار ميگيرن و موقع حركت هم با سر حركت ميكنن و همچنين مدفوع سفيد رنگ دارند و بقيه هم دوباره دانه هاي شكري شكل داره روي پوزه و صورتشون زياد ميشه ايا ممكن ماهي هاي من به دو نوع بيماري هم زمان گرفتار شده باشند اگر كسي اميتونه كمكم كنه ممنونننننننننننننننننن

kamyar_s
20 May 2006, 11:46 AM
با تشكر فراوان از شما انوش جان ولي ماهي هاي من دوباره پس از يك روز دارن نشانه هاي ايك رو نشون ميدن به نظر شما چه كار كنم و همچنين دوره درمان كامل ايك چند روزه وايا توي اين دوره بايد هر روز دارو رو به اب اضافه كرد يا نه چون من فقط 3 روز طبق دستور روي جلد دارو اون رو داخل اكواريم ريختم و همچنين سوال بعديم اينه كه مصرف مدام از كربن اكتيو ممكنه باعث بروز چه مشكلاتي به شه و دوم اينكه طبق گفته شما هيچ راهي براي ريشه كني كامل انگل ايك از اكواريم وجود نداره با تشكر فراوان از راهنمايي هاي ارزنده شما دوست عزيز

Unknown97
20 May 2006, 03:18 PM
شما حمام نمك 2 درصد به مدت 30 دقيقه و 10 روز پشت سرهم رو بايد انجام بدي. در ضمن بايد بعد از اينكه خوب شدن تانك رو ضدعفوني كني و دو يا سه بار بعد از 10 روز هم دوباره نمكي كني تا ديگه اثري از آثار ايك تو آكواريومتون نباشه.

داروهاي ضد ايك كه بيرون هست خوب نيست. با نمك خيلي بهتر مي توني نتيجه بگيري.

Unknown97
20 May 2006, 03:28 PM
امروز سر راهم يه سر رفتم پلاسكو يك سري از بچه ها گفته بودند پلانگتون ديسكس آورده رفتم ببينم چه جورياست.

كلهم انگل آبششي دارند. نهايتا 2 الي 3 ماه تو آكواريومتون دوام بيارن.

kamyar_s
20 May 2006, 05:05 PM
با تشكر از راهنمايي شما دوست عزيز مي خواستم بدونم حمام نمك 2 درصد يعني چه مقدار نمك توي هر ليتر اب چون من هم زمان با استفاده از داروي ضد ايك به ازاي هر 50 ليتر اب اكواريم يك قاشق غذا خوري نمك اضافه كرده بودم ممنون از راهنمايي شما

Blaze
20 May 2006, 05:06 PM
شما حمام نمك 2 درصد به مدت 30 دقيقه و 10 روز پشت سرهم رو بايد انجام بدي. در ضمن بايد بعد از اينكه خوب شدن تانك رو ضدعفوني كني و دو يا سه بار بعد از 10 روز هم دوباره نمكي كني تا ديگه اثري از آثار ايك تو آكواريومتون نباشه.

داروهاي ضد ايك كه بيرون هست خوب نيست. با نمك خيلي بهتر مي توني نتيجه بگيري.

ببخشید من تجربه شما رو ندارم .

نظر شما در مورد مالاشیت گرین اصل چیه ؟

masoud1990
20 May 2006, 05:14 PM
با تشكر از راهنمايي شما دوست عزيز مي خواستم بدونم حمام نمك 2 درصد يعني چه مقدار نمك توي هر ليتر اب چون من هم زمان با استفاده از داروي ضد ايك به ازاي هر 50 ليتر اب اكواريم يك قاشق غذا خوري نمك اضافه كرده بودم ممنون از راهنمايي شما
تابلوه دیگه 1000تقسیم بر 100 میشه ده و دو ده تا هم 20 میشه 20 تا

Blaze
20 May 2006, 05:33 PM
والا ما كه چيزي نديديم ولي اون طرزي كه خودشون رو ميمالن رو زمين احتمال داره انگل پوستي گرفته باشن كه يك روز تا سه روز بستگي به ماهيتون حمام نمك 2 درصدي به مدت 30 دقيقه حلش مي كنه.

تقربا با همین دوزی که شما گفتی الان ماهیو به حمام بردم ، تا سرم رو چرخوندم ، 2 بار پربد بیرون و عجب پریدنی ! زهره من آّب شدددد !!! یکم هم بزرگه نیمشه راحت گرفتش ، با دستم نگهش داشتم توی آب حمام ، دیدم باز میخواد بپره بیرون ، شیشه روی تشت گذاشتم تا نتونه بیاد ولی یکمی باز تقلا میکرد ! بعد 15 دقیقه آروم شده .

آب مخزن اصلی 75 % سیفون شده ، دما روی 31 هست ، با ازای هر 30 لیتر ، یک قاشق غذاخوری نمک سر خالی اضافه کنم مناسبه ؟

ماهیها : 6 تا سورم زرد ( یکی همین مریضه ) 6 تا 12 سانتی ، << سرشون ویبرر میزنه !!!
2 تا سورم تیره 8 تا 10 سانتی
2 تا اسکار 6 سانتی
زندانی 12 سانتی
کت فیش 12 سانتی

پوسیدگی باله و آثار دعوا هم یکمقدار جزیی دارند .

کوزه بزرگ و سنگ مرمر 13 * 25 هم توی مخزنه محض احتیاط !

با تشکر

Unknown97
20 May 2006, 06:18 PM
دما رو روي 28 بذار.

معمولا بي تابي مي كنن ولي ديگه فردا مثل امروز بي تابي نخواهند كرد.

به ازاي هر 3 ليتر آّب يك قاشق چايخوري سر خالي سرخالي نمك كه ميشه به ازاي هر ليتر 2 گرم به صورت دائم. البته كت فيش تو اين دوز ميميره ولي ماهي هاي بالا رو كه گفتي تو 3 گرم در ليتر هم به صورت دائم هيچيشون نميشه.

با اين حمام پوسيدگي باله و اگر تو دعوا جائيشون عفونت كرده باشه خوب ميشن.

Blaze
20 May 2006, 11:30 PM
یه سوالی

این سورم که حرکاتش از روی مالش به شنها و سنگ کف ، یاد آور بیماری انگل پوستی هست ،

یه مشکلهای خاصی داره ، نمیدونم والا..

مرتب میره جلو و میاد عقب با حرکات سریع الان یک ساعتی میشه نگاش میکنم همش همینکارو میکنه، امشب دیدم روی سطح آب زیر پلها افقی شده بود ! فکر کردم مرده منو که دید در رفت رفت پایین ،

میره کف میشینه یا گوشه آکوآریوم بالا همین جروری میایسته .

باله هاش هم هی جمع میکنه .:icon_redf
غذا میخوره ولی کم .

arasto_discus
21 May 2006, 12:28 AM
سلام

اگر کل ماهیهای مخزن به این بیماری دچار شده باشند ، تک تک باید حمام شوند یا درمان در مخزن اصلی انجام شود ؟

سورمهای من یه حالت عجیبی دارند ، سرشونو مثل ویبرر تکون میدن بعضی اوقات ، یکی از بزرگترها (12 سانتی ) به حالت 45 درجه مایل میشه و هی میکوبه خودشوه به بدنه اکواریوم یا حرکات سریع به جلو و عقب داره ،باله هاشو جمع کرده الان رفته کف نشسته ، معلومه حالش خوب نیست . ولی غذا میخوره .

چند باری هم دیدم خودشو مالید به کوزه ها ، سیچلاید زندانیم هم همینطور .

نمیدونم ایک هست یا انگل

به هر حال این تکون دادن مرتب سرشون نگرانم کرده . متیلن بلو کاملا بی اثر بود ، آب مخزنو تا 80 % میخوام سیفون کنم ببینم تاثیری داره یا نه .مالاشیت گرین اصل هم دارم .
با سلام
blaze عزیز گیجی خوردن سر فقط دو عامل دارد:
اصلی: ایک
فرعی: خستگی ماهی در اثر کیفیت آب و تغذیه ثابت
به نظر بنده با احتیاط کامل مالاشیت گرین رو امتحان کن

موفق باشی

Blaze
21 May 2006, 01:21 AM
با سلام
blaze عزیز گیجی خوردن سر فقط دو عامل دارد:
اصلی: ایک
فرعی: خستگی ماهی در اثر کیفیت آب و تغذیه ثابت
به نظر بنده با احتیاط کامل مالاشیت گرین رو امتحان کن

موفق باشی

ضمن تشکر

نشونه فرعی : در مورد کیفیت آب که سیفون مرتب میشه و جوری نامناسب نبوده ،تغذیه کاملا متنوع هستش .

اصلی :

ایک قاعدتا مثل دانه های شکر ظاهری میمونه ،اینجا شکل ظاهری خونی رنگه و خراشه ، میتونه بعدا ظهور کنه ؟

حرکت سریع ماهی به جلو عقب ( در جا زدن ) ناشی از همین بیماری بنظر شماست ؟ مالاشیت گرین تاثیری روش داره ؟

ابزار دقیق سنجش ندارم ، اما فکر میکنم رنگ آب نباید هنگام استفاده از این دارو زیاد تیره بشه ، باید در حد آبی آسمانی باقی بمونه و در حین استفاده از دارو از فیلتر و زغال هم نبیاد استفاده کرد .

یه خواهش ، در صورت امکان یه تکله فیلمی که گرفتم رو ببینید

.http://www.megaupload.com/?d=OU44T77Y

arasto_discus
21 May 2006, 10:33 AM
ضمن تشکر

نشونه فرعی : در مورد کیفیت آب که سیفون مرتب میشه و جوری نامناسب نبوده ،تغذیه کاملا متنوع هستش .

اصلی :

ایک قاعدتا مثل دانه های شکر ظاهری میمونه ،اینجا شکل ظاهری خونی رنگه و خراشه ، میتونه بعدا ظهور کنه ؟

حرکت سریع ماهی به جلو عقب ( در جا زدن ) ناشی از همین بیماری بنظر شماست ؟ مالاشیت گرین تاثیری روش داره ؟

ابزار دقیق سنجش ندارم ، اما فکر میکنم رنگ آب نباید هنگام استفاده از این دارو زیاد تیره بشه ، باید در حد آبی آسمانی باقی بمونه و در حین استفاده از دارو از فیلتر و زغال هم نبیاد استفاده کرد .

یه خواهش ، در صورت امکان یه تکله فیلمی که گرفتم رو ببینید

با سلام
فیلم رو دیدم. این ماهی بیماری گیجی ندارد. شاید باور نکنی ولی خود من یه دیسکاس دارم که همین مشکل رو داره.( نه به این شدت )
اما هیچ نشانه ظاهری از انگل نداره. کیفیت آب هم بسیار عالیه. حتی از پوست نمونه گرفتم و با میکروسکوپ امتحان کردم .و به تدریج داروهای ضد انگل رو هم امتحان کردم. اما دریغ از یک نشانه بیماری!!!!
انگار که این ماهی یه نخته کم داره. فقط مواقعی که می برمش تو مخزن قرنطینه آروم میشه. در ضمن انواع و اقسام غذا ها رو هم می خوره. در کل ماهی سالمیه فقط بعضی وقتها یه دفعه قاطی می کنه. اما در مورد ماهی شما شاید اینجوری نباشه.

در مورد ایک:
منظور بنده نوع دیگری از ایک با نام ایک قارچی است !! (ایکتیو فونوس هوفری یا ایکتیو سپوریدیوم )
به این بیماری بیماری آشفتگی هم می گویند. معمولا نشانه ای وجود ندارد ( به استثنای جراحتهای پوستی کوچک و چاله هاییی که در سر سیکلید ها دیده می شود ( بیماری چاله دروغین !!)) و فقط این بیماری ماهی ها را دچار لرزش می کند
اندام هایی که دچار این بیماری میشوند عبارتند از:
کبد. طحال . قلب . کلیه و مغز .غدد جنسی . ابشش ها و سیستم عضلانی
تنها راه تشخیص استفاده از میکروسکوپ و تهیه نمونه از اندام های گفته شده در ماهی مرده است. اگر کیست هایی با ابعاد 0.04 تا 2 میلیمتر ( با بزرگنمایی 50 تا 100 قابل مشاهده است ) یافتید ماهی احتمالا به این بیماری دچار شده است.
در مورد درمان این بیماری هنوز راهی پیدا نشده است اما ممکن است در مواردی که ماهی مقاوم باشد و عامل بیماری ضعیف بتوان با استفاده از اگزالات سبز بیماری را ریشه کن کرد.

موفق باشید

Anoush
21 May 2006, 11:19 AM
با تشكر فراوان از شما انوش جان ولي ماهي هاي من دوباره پس از يك روز دارن نشانه هاي ايك رو نشون ميدن به نظر شما چه كار كنم و همچنين دوره درمان كامل ايك چند روزه وايا توي اين دوره بايد هر روز دارو رو به اب اضافه كرد يا نه چون من فقط 3 روز طبق دستور روي جلد دارو اون رو داخل اكواريم ريختم و همچنين سوال بعديم اينه كه مصرف مدام از كربن اكتيو ممكنه باعث بروز چه مشكلاتي به شه و دوم اينكه طبق گفته شما هيچ راهي براي ريشه كني كامل انگل ايك از اكواريم وجود نداره با تشكر فراوان از راهنمايي هاي ارزنده شما دوست عزيز

در صورت بازگشت بیماری دوره درمان را تکرار کنید ولی با یک استراحت یکی دو روزه و از بین بردن اثر داروی قبلی با کربن اکتیو و سیفون مرتب(هر روزه) اب.

شما هر روز با میکروبها در تماس هستید ولی بالا بردن کیفیت اب و ایجاد مقاوت جسمی در ماهی باعث میشه که بیماری به سراغ ماهی هاتون نیاد. اما با وارد کردن استرس به همین ماهی های سالم میبینید که بیماری ها هم هجوم میاورند.

بعنوان مثال از انواع استرس یادم میاید که یکی از دوستان که عکس اکواریومش رو تو البوم عکس ماهی گذاشته بود، حدود 26 عدد دیسکس تو تانک 320 لیتری داشت. من نخواستم بد به دل صاحب ان بیندازم و فقط گفتم که سری به نکته های تجربی در راه اندازی اکواریوم (http://www.phalls.com/vbulletin/showthread.php?t=17387) بزنید؟ (البته پست منهم بدلیل بی ربط بودن به تاپیک عکس ماهی فکر کنم پاک شد!)

عدم رعایت تعداد ماهی به نسبت اب اکواریوم (در نکته های تجربی در راه اندازی اکواریوم (http://www.phalls.com/vbulletin/showthread.php?t=17387) توضیح داده ام) یعنی بیماری! راه فراری هم ندارد. از شر بیماری اول که خلاص شدید بیماری دوم بسراغتان میاید و انقدر ماهی از دست میدهید تا این نسبت ماهی به اب به تعادل برسد. عدم رعایت این نسبت در مغازه های فروش ماهی بدلیل این است که ماهی زمان زیادی در اکواریوم مغازه دار نمی ماند یا فروش میروند و یا میمیرند!

منتها بعد از مدتی یک کشو از تمام دارو های جور و واجور خریده اید و کلی خودتان را آزار داده اید.

در مورد کربن اکتیو شما اولین نفری هستید که میپرسید من چرا با استفاده ان بصورت مداوم مخالفم!

کربن اکتیو اگر اصطلاحن Acid Wash نشده باشد بدلیل داشتن خاکستر در ان باعث شوک در پ هاش اب میشود.
بدلیل خنثی کردن یک سری از مواد محلول و ضروری در اب trace elements، کود های گیاهی را که در اکواریوم استفاده میکنید بی اثر میکند. این مواد (trace elements) همچنین برای زندگی ماهی ها هم لازمند.
به دلیل همین خنثی سازی، رشد گیاهان اکواریوم را به تاخیر میاندازد.
بدلیل ازاد کردن فسفات در اکواریوم رشد جلبک ها را در اکواریوم تسریع میکند.کربن های Acid Wash شده کمتر باعث بروز این پدیده میشوند.
اکثر دارو هایی را که به اب اکواریوم اضافه میکنید بی اثر میکند.
بعد از 2 تا 4 هفته عمده خاصیت ان از بین میرود و باید تعویض شود.با ارزوی بهروزی شما

Discus
21 May 2006, 02:41 PM
با سلام

من یکی از دیسکس هام رنگش گاهی تیره می شه . و باله هاش تقریبا بسته . بنظر شما من چه کار کنم . شرایط آکواریوم هم هیچ تغییری نکرده .

kamyar_s
22 May 2006, 11:47 AM
با تشکر از راهنمایی جامع شما انوش جان

Nima1989
22 May 2006, 12:37 PM
کربن اکتیو اگر اصطلاحن Acid Wash نشده باشد بدلیل داشتن خاکستر در ان باعث شوک در پ هاش اب میشود.

acid wash چیست؟

MetMet
22 May 2006, 03:26 PM
با سلام:
یه سوالی داشتم که در چه مواقعی از محلول آب نمک 2گرم در 1 لیتر آب استفاده میشه؟آیا این دوز به ماهی های حساس به نمک صدمه نمیزنه بصورت استفاده ی دائمی؟و چه موقع از حمام 20 گرم در 1 لیتر آب محلول آب-نمک استفاده میکنیم؟
اگه یه ماهیه حساس به نمک به بیماریه انگل پوستی دچار شه بجای حمام نمک از چه دارویی استفاده کنیم/با چه دوزی و چه مدت؟:icon_cool

maryamakbari1
22 May 2006, 04:41 PM
ضمن تشکر

اصلی :

یه خواهش ، در صورت امکان یه تکله فیلمی که گرفتم رو ببینید با سلام خدمت شما سوروم هاي من هم همين مشكل را دارند و يكي يكي دارن ميميرن.

Blaze
22 May 2006, 05:18 PM
2 تا از سورم های من اینجورین فعلا ، زرد بزرگ 12 سانتی ، دمش تیره شده پوسیدگی داره ، و همش یه کنج میره ، و سورم تیره 10 سانتی ، فعلا جداشون کردم تو قرنطینه هستن با نمک 2 گرم در لیتر ، تا چند روز ببینم چی میشه ، ولی جوری که معلومه این حمام هم اثری نداره چون قبلا حمام رفتن و یکروزه داخل این آب هستند و حتی بدتر دارند میشند ، تو چند روز اینده اگر پیشنهاد خاصی نداشته باشم از مالاشیت گرین میخوام استفاده کنم .

Unknown97
22 May 2006, 07:40 PM
اون حمامي كه بهتون گفتم رو چند روز انجام دادي؟

فعلا بذار تو اين حمام باشن. تا 2 يا سه روز ديگه 3 گرم در ليترشون كن و حمام نيم ساعت رو هم 30 گرم در ليتر كن.

مالاشيت گرين خطري هستش. الكي ازش استفاده نكن.

payam64
22 May 2006, 10:38 PM
اون ديسكس بزرگي كه از پلاسكو خريده بودم روز به روز حالش بد تر ميشد و سياه تر رو به موت بود هر دارويي هم كه فكر كنيد ريخته بودم مترونيدازول نيتروفرانتوئين ... اما اثر نميكرد من كه اب از سرم گذشته بود تلفن برداشتم و به هر چي اكواريوم فروشي بود زنگ زدم همه يا ميگفتن نيترو فرانتوئين يا متيلن بلو يا اينكه اظهار بي اطلاعي ميكردن و ميگفتن ابشو عوض كن:icon_ques
تا اينكه يه مغازه گفت داكسي سايكلين بريز منم با ترس و لرز ريختم چون گفتم اگه امتحان نكنم ميميره شايد اين جواب بده
:icon_twis طبق گفته مغازه دار ريختم و 3روز بعد اب عوض كردم گفته بود اگه خوب نشد يكي ديگه بريز حتما خوب ميشه خيلي به حرفش مطمئن بود منم 2باره ريختم بعد از24 ساعت سر حال سرحال شد رنگش طبيعي شده امروز هم با ولع غذا ميخوره بعد از اينكه ابشو سيفون كردم ويتامين b1وb12 ريختم براي استرسش
حالا دوستان مخصوصا اقايان ارسطو و انوش نظرشونو بدن كه تاحالا از داكسي سايكلين استفاده كرده بودن يا نه؟

arasto_discus
22 May 2006, 11:41 PM
اون ديسكس بزرگي كه از پلاسكو خريده بودم روز به روز حالش بد تر ميشد و سياه تر رو به موت بود هر دارويي هم كه فكر كنيد ريخته بودم مترونيدازول نيتروفرانتوئين ... اما اثر نميكرد من كه اب از سرم گذشته بود تلفن برداشتم و به هر چي اكواريوم فروشي بود زنگ زدم همه يا ميگفتن نيترو فرانتوئين يا متيلن بلو يا اينكه اظهار بي اطلاعي ميكردن و ميگفتن ابشو عوض كن:icon_ques
تا اينكه يه مغازه گفت داكسي سايكلين بريز منم با ترس و لرز ريختم چون گفتم اگه امتحان نكنم ميميره شايد اين جواب بده
:icon_twis طبق گفته مغازه دار ريختم و 3روز بعد اب عوض كردم گفته بود اگه خوب نشد يكي ديگه بريز حتما خوب ميشه خيلي به حرفش مطمئن بود منم 2باره ريختم بعد از24 ساعت سر حال سرحال شد رنگش طبيعي شده امروز هم با ولع غذا ميخوره بعد از اينكه ابشو سيفون كردم ويتامين b1وb12 ريختم براي استرسش
حالا دوستان مخصوصا اقايان ارسطو و انوش نظرشونو بدن كه تاحالا از داكسي سايكلين استفاده كرده بودن يا نه؟
با سلام
خوشبختانه گذر ماهی های خود بنده تا به حال به دو خانواده از سه خانواده تترا سایکلین ها نخورده است!!!
قبل از توضیح اجازه بدهید یک نکته رو توضیح بدهم:
در مورد داروی مترونیدازول همان طور که چندین بار توضیح داده شده است این دارو فقط در دیسکاس ها در مورد تاژکدار شکمی هگزومیتا - و شاید در صورت مشاهده بیماری حفره - به کار می رود. بیماری هگزومیتا بیماری نیست که یک شبه ماهی دیسکاس را در ضعیف ترین حالت از پا در ورد. این بیماری با سیاه شدن ماهی و عدم تمایل به غذا و سپس گوشه گیری ماهی شروع و در نهایت به دلیل ضعف ماهی . ماهی را از پای در می آورد. - بر اساس تجربه ماهی های بزرگتر به ندرت دچار می شوند و از خود مقاومت نشان می دهند هر چند که این تاژکدار در بدن آنها موجود است !! -
در مورد نیترو فیورانتیون نیز این دارو مشخصا در مورد پوسیدگی و فساد باله ها به کار می رود. که قبلا توضیح داده شده است.
سعی کنید قبل از درمان بیماری را خوب بشناسید و آشنایی کاملی با داروها و موارد استفاده آنها داشته باشید.
مطمئنا تا به حال موارد زیادی برای شما دوستان پیش آمده است که ماهی شما دچار یک بیماری شده و هنگامی که از یک فروشنده ماهی سوال کردید کپسول تترا سایکلین به شما معرفی شده است .!!!!!!!
(پوسیدگی باله= تتراسایکلین -- زخم = تتراسایکلین . -- کم اشتهایی = تتراسایکلین -- لکه های پوستی = تتراسایکلین!!!!!!!!!!! ) بابا آخه یکی نیست بگه برادر من اگر همه اینها با تتراسایکلین درمان میشد که دیگه این همه ماهی نمی مرد و اصلا چه احتیاجی به این همه انواع و اقسام دارو بود/؟؟

بگذریم:
خانواده تتراسایکلین ها آنتی بیوتیک هایی با دامنه وسیع هستند. تتراسایکلین ها به سه دسته کلی تقسیم می شوند:
1-اوکسی تتراسایکلین
2- کلر تتراسایکلین
3- دی متیل کلر تتراسایکلین
مشتقات مصنوعی نیز از تترا سایکلین ها با نامهای : تتراسایکلین . رولی تتراسایکلین . متاسایکلین . مینوسایکلین . دوکسی سایکلین . لیمسایکلین و .... وجود دارد.

دقت کنید که هر کدام از این سه خانواده بر روی طیف خاصی از جنداران ذره بینی عمل میکنند . اما اگر هر سه خانواده را با هم در نظر بگیریم شاید یکی از موثر ترین داروها در مقابله با جانداران ذره بینی با طیف بسیار وسیع و تقریبا کاملی می باشند.
اما شاید داروی کلرامفنیکول به تنهایی بیشترین طیف عمل را در مقابله با این جانداران ذره بینی داشته باشد.

نکته بسیار مهمی که در استفاده از تتراسایکلین ها مورد توجه قرار میگیرد( البته در مورد ماهی ها ) تاثیر بسیار فوری این داروها می باشد. به طوری که اکثرا در 24 ساعت اول علائم بهبودی ظاهر می شود.

در کل:
در مورد ماهی هایی که دچار سیاه شدگی شدید و به صورت یکباره با انواع و اقسام لکه های سفید رنگ و چسبیدگی شکم و تنفس بالا و ... ( حتما و 100 % توی بعضی از تانک های ماهی فروش ها یه چند تا دیسکاس اینطوری دیدید!! )
هستند اولیم مورد درمان را استفاده از خانواده تتراسایکلین ها بدانید ( هر چند که باز هم می گم نسبت به نوع بیماری مطمئن بشید ).
( این مورد آخر کاملا تجربی هستش نمی دونم دقیق حالت ماهی رو که گفتم متوجه شدید یا نه ؟ )

موفق باشید

Blaze
22 May 2006, 11:52 PM
اون حمامي كه بهتون گفتم رو چند روز انجام دادي؟

فعلا بذار تو اين حمام باشن. تا 2 يا سه روز ديگه 3 گرم در ليترشون كن و حمام نيم ساعت رو هم 30 گرم در ليتر كن.

مالاشيت گرين خطري هستش. الكي ازش استفاده نكن.

حمام 2 گرم رو یکمرتبه انجام دادم ، چون دیدم وضع ماهی بده ، جداشون کردم تو قرنطینه با همان دوز ، یک روز کامل توی این آب هستند .

حمام 30 گرم از فردا شروع می کنم .

Unknown97
23 May 2006, 12:00 AM
آقا جان حمام رو هي شل كن سفت كن بازي واسش در نيار. هر روز انجام بده يه چند بار ماهي اگر اومد بالا ببرش پائين ولي ديگه اگر به حدي رسيد كه اصلا نمي تونست تحمل كنه درش بيار و دوباره فرداش انجام بده.

در ضمن حمام دو گرم براي قرنطينه نيست. الان تو كل تانك هاي من چه بچه و چه بزرگ بين 2 تا 3 گرم در ليتر نمك هست.

هر موقع هم كه آب سيفون مي كنم به همون مقداري كه سيفون كردم نمك اضافه مي كنم.

Blaze
23 May 2006, 12:18 AM
طبق دستور من 2 گرم ، نیم ساعت حمام بردم ، دیدم بدنشون و حالشون خوب نیست و شما گفتی همیشه توی آب مخزنت 2 تا 3 گرم هست ، منم جداشون کردم دیگه با دوز تجویز شده شما . حمام شد دائمی :icon_cool
کاری نکردم که شل و سفت بشه دیگه !

عروس ها رو فردا هم 30 گرم میبرم انشاا.. سرحال بیان ، منم عشق کنم !

masoud1990
23 May 2006, 12:19 AM
آقا جان حمام رو هي شل كن سفت كن بازي واسش در نيار. هر روز انجام بده يه چند بار ماهي اگر اومد بالا ببرش پائين ولي ديگه اگر به حدي رسيد كه اصلا نمي تونست تحمل كنه درش بيار و دوباره فرداش انجام بده.

در ضمن حمام دو گرم براي قرنطينه نيست. الان تو كل تانك هاي من چه بچه و چه بزرگ بين 2 تا 3 گرم در ليتر نمك هست.

هر موقع هم كه آب سيفون مي كنم به همون مقداري كه سيفون كردم نمك اضافه مي كنم.

یعنی ما هم اضافه کنیم؟

masoud1990
23 May 2006, 12:21 AM
2-3 گرم در لیتر خوبه برا ماهی اسکار اذیتش نمیکنه؟

Unknown97
23 May 2006, 01:50 AM
طبق دستور من 2 گرم ، نیم ساعت حمام بردم ، دیدم بدنشون و حالشون خوب نیست و شما گفتی همیشه توی آب مخزنت 2 تا 3 گرم هست ، منم جداشون کردم دیگه با دوز تجویز شده شما . حمام شد دائمی :icon_cool
کاری نکردم که شل و سفت بشه دیگه !

عروس ها رو فردا هم 30 گرم میبرم انشاا.. سرحال بیان ، منم عشق کنم !

حمام 30 دقيقه رو هر روز سر ساعت انجام بده تا خوب بشن. بيشتر از سه روز هم شد مشكلي نيست ولي بيشتر از 10 روز هم نشه.

فقط تو مخزنت كت فيش نندازي. احتمال داره كه بميره. من يك سري تانك هايي كه نمك نمي ريزم فقط كت فيش دارم.

Anoush
23 May 2006, 11:38 AM
acid wash چیست؟

سلام،

ذغال اکتیو با در نظر گرفتن مبدا ان انواع متفاوتی داره و ذغالی با منافذ، وزن مخصوص و اصطلاحن خاکستر و فسفات متفاوت بدست میاره.

مثلن کربن اکتیوی که مبدا ان نارگیل یا پوست میوه های سخت مثل گردو باشه دارای منافذ بسیار ریز و وزن مخصوص بالا و فسفات و خاکستر کمتری هست ولی این نوع بیشتر برای فیلتراسیون گازها بکار میره و برای اکواریوم مناسب نیست.

کربن اکتیو با مبدا قطران و ذغال بدلیل داشتن منافذ بزرگ و وزن مخصوص پائین ولی فسفات و خاکستر بالا برای فیلترینگ اب مناسب هست ولی بدلیل ازاد کردن این دو ماده در اب باعث شوک در پ هاش و قلیایی کردن اب میشه.

پ هاش رو تا 10 هم میتونه بالا ببره. برای همین این کربن رو با اسید هیدرو کلریک یا سولفوریک اصطلاحن میشورن تا میزان فسفات (کامپاند های فسفات) و خاکستر اون پائین بیاد. این نوع کربن خیلی ارام و کم پ هاش رو بالا میبره و بیشتر در حدود پ هاش 7 متوقف میشه و اونهم در طی چند روز.

باید شکل اون ترجیحن کروی و با قطر های متفاوت باشه و در روی جعبه یا بروشور اون مقدار فسفات، خاکستر و وزن مخصوص اون ذکر شده باشه (خدارو شکر که کربن های اکتیو ناصر خسرو اسم هم ندارند چه برسه به بروشور!!!)

در غیر اینصورت ممکنه اصلن بدرد کار ما نخورند و یا اینکه مشکلی ایجاد کنند.

قابل توجه شما: در اکواریوم های اب شور باید به این مسئله بیشتر دقت کرد!

اگر به اسید واش شدن کربن اکتیو اعتمادی نیست میتوان انرا برای چند روز در اب بسیار سبک قرار داد (از بین رفتن فسفات و خاکستر) و بعد استفاده کرد.

موفق باشید.

Anoush
23 May 2006, 12:16 PM
اون ديسكس.............1وb12 ريختم براي استرسش

سلام،

خوشحالم از اینکه حال ماهیتون خوب شده. من تا بحال کارم به داکسی سایکلین نکشیده ولی چه خوب که شمادر این فروم با داکسی سایکلین کار کردید و نتیجه گرفته اید و همه رو از طرز کار اون، مثل میزان دقیقش مدت درمان و نتیجش باخبر کنید.

علم شما یعنی علم همگی ما. پویایی یک فروم همینه. جز این فکر نکنید.

موفق باشید.

payam64
23 May 2006, 05:20 PM
طرز استفاده از داكسي سايكلين:1كبسول در يك قرنطينه 50سانتي و حتما تو اكواريوم قرنطينه چون رنگ اب مثل چايي ميشه اگه نتيجه نداد ابو سيفون كنيد 2باره يه كبسول ديگه ديسكس من تقريبا 5روزه خوب خوب شد(داروخانه گفت داكسي سايكلين جزو داروهاي بسيار قوي بحساب مياد)
حالا كي ميتونم به اكواريوم اصلي منتقلش كنم؟
الان 2روزه هم رنگش طبيعيه هم خوب غذا ميخوره

payam64
23 May 2006, 05:26 PM
اقاي ارسطو فرمايشات شما كاملا متين اما تمام اكواريوم فروشيها مثل مصطفي و ماهيران همه رو نيتروفرانتوئين براي سياهي ديسكس اتفاق نظر دارن حتي تو ماهيران مركز يكي كه دكتر صداش ميكردن به من گفت اگه نيترو فرانتوئين جواب نده ديسكست حتما ميميره چون تنها داروش همينه مصطفي هم همينو گفت

Discus
23 May 2006, 06:15 PM
با سلام

آقای ارسطو من در مورد یک دیسکس سئوال داشتم :
رنگش کاملا سیاه شده و لکه هایی روی تنش هست که نمی شه گفت سفیده ولی قبلا یک لکه سفید روی تنش بود که با قرار دادن در آکواریوم قرنطینه و استفاده از نمک خوب شده . الان چی کار کنم . شرایط آکواریوم هم تغییری نکرده ؟

آقا ارسطو لکه ها بصورت جوش هستند . تقریبا بالای چشماش .
بنظر شما مشکل چی می توان باشه .

sina69
23 May 2006, 06:30 PM
دوستان ببخشید
عکس یکی از دالر هام رو میزارم، به نظر شما این بنده خدا دم خوره گرفته یا دمش رو زدن؟
هیچ علامت بیماری نداره و مثل همیشه شنا میکنه.
https://www.sharemation.com/vulture/IMGA0607.JPG

masoud1990
23 May 2006, 09:32 PM
من داخل اکواریوم مقدار کمی ارتیما ریختم نمیدونم ماله اونه یا نه ولی یه چیز هایی به بدن ماهی چسبیده سفید سفید دما هم روی 26-27 هست عکش هم تو پایین میزارم

masoud1990
23 May 2006, 09:38 PM
سرمنده نتونستم عکس بگیرم واضخ در نمیاد

jacobnazarade
23 May 2006, 10:01 PM
با سلام خدمت دوستان امروز یک اتفاق عجیب افتاد مننون می شوم نظر دوستان رو بدونم
در مزرعه پنگوسیم یکی از پنگوسی های معمولی بعد از غذا انقدر مثل اینکه خورده بود که شکمش باد کرده بود و یک وری رویی شنها افتاده بود تند تند ابش ها کار می کرد بعد از یک مدت گیج گیج زنان بلند شد البته الان تقریبا وضعیتش عادی هست و شکمش هم به نسبت کوچکتر شده و من تا حالا ندیده بودم پنگوسی انقدر بخورد که چپه بشه دیدم بود اعتصاب غذا بکنن و هیچی نخورن
با تشکر

Discus
23 May 2006, 11:04 PM
با سلام خدمت دوستان امروز یک اتفاق عجیب افتاد مننون می شوم نظر دوستان رو بدونم
در مزرعه پنگوسیم یکی از پنگوسی های معمولی بعد از غذا انقدر مثل اینکه خورده بود که شکمش باد کرده بود و یک وری رویی شنها افتاده بود تند تند ابش ها کار می کرد بعد از یک مدت گیج گیج زنان بلند شد البته الان تقریبا وضعیتش عادی هست و شکمش هم به نسبت کوچکتر شده و من تا حالا ندیده بودم پنگوسی انقدر بخورد که چپه بشه دیدم بود اعتصاب غذا بکنن و هیچی نخورن
با تشکر

با سلام دوست عزیز

ماهی من هم دچار این مشکل شد .(دیسکس) شکمش باد کرد و تعادل نداشت و روی آب غوطه ور بود . سئوال که کردم گفتند که مشکل دفع دارد و در موقع درست غذا ندادم . بعد از یک روز هم خوب و دیگه این مشکل را پیدا نکرد .

:lover: :lover: :lover: :lover:

masoud1990
23 May 2006, 11:05 PM
من برای سفیدک چی کار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

sina69
24 May 2006, 09:14 AM
کسی نیست جواب منو بده؟
ای ماهی رو چی کارش کنم؟ ببرمش تو قرنطینه یا سالمه؟

masoud1990
24 May 2006, 12:45 PM
ماهام رفتن یه گوشه اکواریوم نشتن رو ماسه ها البته فقط اسکار ها سفیدک گرفتن با پنکوسی البته پنکوسی کارش رو میکنه اما یکی از اسمار هام هم شکمش باد کرده

julius_sezar
24 May 2006, 01:01 PM
من برای سفیدک چی کار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
آقا مسعود فكر مي كنم يكي از بيماريها يي كه به راحتي قابل حل و دك هست . سفيدكه . البته اگه حاد نشده باشه و كلن ماهي تو از اين رو به اون رو نكنه . روش درمانشم اينه كه يكمي به بخاريت زحمت بدي و دماي آبو ببري بالا يعني تقريبا حدود 31 و 32 درجه سانتيگراد بعد بزاري چند روز ي ( كه مدتش بستگي به خوب شدن ماهي داره ) بالا بمونه يعني همون 32 يا 31 درجه حدود 2يا 3يا 4 يا حتي 5 روز اگه خوب نشد مي توني نگه داري من خيلي برام اتفاق افتاده كه ماهيام سفيدك داشته باشن و با اين راه كار همشون خوب شدن . ( يعني من هر دفعه كه پنكوس كوچيك گرفتم همشون سفيدك داشتن . اونا رو آوردم تو يه قرنطينه دو و حد اكثر سه روز تو دماي 32 نگه داشتم خوب شدن)
بازم با معذرت از اساتيد.
:lover:

masoud1990
24 May 2006, 01:52 PM
آقا مسعود فكر مي كنم يكي از بيماريها يي كه به راحتي قابل حل و دك هست . سفيدكه . البته اگه حاد نشده باشه و كلن ماهي تو از اين رو به اون رو نكنه . روش درمانشم اينه كه يكمي به بخاريت زحمت بدي و دماي آبو ببري بالا يعني تقريبا حدود 31 و 32 درجه سانتيگراد بعد بزاري چند روز ي ( كه مدتش بستگي به خوب شدن ماهي داره ) بالا بمونه يعني همون 32 يا 31 درجه حدود 2يا 3يا 4 يا حتي 5 روز اگه خوب نشد مي توني نگه داري من خيلي برام اتفاق افتاده كه ماهيام سفيدك داشته باشن و با اين راه كار همشون خوب شدن . ( يعني من هر دفعه كه پنكوس كوچيك گرفتم همشون سفيدك داشتن . اونا رو آوردم تو يه قرنطينه دو و حد اكثر سه روز تو دماي 32 نگه داشتم خوب شدن)
بازم با معذرت از اساتيد.
بعد از خوب شدنشون از دوباره بیارم پایین؟

Unknown97
24 May 2006, 04:37 PM
اگر با دماي خالي درمان كني، دمايت بياد پايين دوباره ايك مي گيرن.

masoud1990
24 May 2006, 05:05 PM
یعنی ار این دارو های ضد سفیدک بخرم؟

این داروی ضد سفیدک اکسیر ابی رنگه

arasto_discus
24 May 2006, 08:47 PM
با سلام دوست عزیز

ماهی من هم دچار این مشکل شد .(دیسکس) شکمش باد کرد و تعادل نداشت و روی آب غوطه ور بود . سئوال که کردم گفتند که مشکل دفع دارد و در موقع درست غذا ندادم . بعد از یک روز هم خوب و دیگه این مشکل را پیدا نکرد .

:lover: :lover: :lover: :lover:

با سلام
دوستانی که ماهی هاشون دچار ورم شکمی و مشکل دفع میشه در مخزن قرنطینه از کپسول تترا سایکلین استفاده کنند.
سریعا جواب می ده و به ماهی کمتر استرس وارد میشه.

Unknown97
24 May 2006, 08:49 PM
با نمك 2 درصد 10 روز و هر روز 30 دقيقه ودما رو هم رو 30 بذار

julius_sezar
24 May 2006, 09:08 PM
یعنی ار این دارو های ضد سفیدک بخرم؟

این داروی ضد سفیدک اکسیر ابی رنگه
سلام
ببين مسعود جان من خودم تا جايي كه بتونم سعي مي كنم به ماهي ها مواد شيميايي ندم . پس به نظر من همون درمان با دما بهتره چون تحت هر شرايط مواد شيميايي براي ماهي ها مضر هم هست ولي نمي گم كه نبايد ازش استفاده نشه خوب اونم يه راهشه ولي وقتي با دما قابل حل هست چرا به بيچاره ها دارو بديم . در مورد سوالتم كه گفتي بعد از ذرمانم دما رو بيارم پايين بله . بايد بياري پايين چون اون دما براي ماهيا دماي ايده الي نيست . و يكي از دوستان كه گفته بودن بعد از درمان با دما دوباره ايك ميگيرن !!! گفتم من ماهي هاي زيادي داشتم كه سفيدك داشتن و درمانشون كردم با اين روش ولي هيچ كدوم دوباره مريض نشدن !!! اگه چند روز بيشتر تو دماي بالا نگهشون دارين عوامل مريضي كاملن از بدنش دفع ميشه... و چنينمشكلي پيدا نمي كنين.. شايد دوست خوبم onknown ماهي ها رو زود از دماي بالا بيرون آورده !!
بازم با پوزش از اساتيد !!

Unknown97
24 May 2006, 10:59 PM
ببين مسعود جان من خودم تا جايي كه بتونم سعي مي كنم به ماهي ها مواد شيميايي ندم.

من هم با شما هم عقيدم ولي نمك فكر نمي كنم جزء مواد شيميايي باشه.

در ضمن دماي زياد ماهي ها را اذيت مي كنه چه يك روز چه چند روز و چه چند ساعت. بنابراين دما نبايد بالاي 30 بره. در ضمن من اسكارم رو تو دماي 32 حدودا 10 روز گذاشتم ولي موقعي كه تريجا كم كردم و به 24 - 25 رسوندم بعد از حدودا 15 تا 20 روز دوباره برگشت. ولي موقعي كه نمك 2 درصد به صورت موقت و نمك 0.2% به صورت دائم تو آكواريوم باشه به هيچ عنوان ماهي ها انگل نمي گيرند.

arasto_discus
24 May 2006, 11:38 PM
با سلام
دوستانی که می خ.اهند ایک رو درمان کنند و تانک به تعداد لازم دارند می تونند از روش انتقال برای درمان ایک و بدون دارو استفاده کنند

masoud1990
24 May 2006, 11:56 PM
با سلام
دوستانی که می خ.اهند ایک رو درمان کنند و تانک به تعداد لازم دارند می تونند از روش انتقال برای درمان ایک و بدون دارو استفاده کنند
میشه کم توضیح بدذین

Discus
25 May 2006, 10:49 AM
با سلام

به نقل از وبلاگ دوست عزیزمان ارسطو:

با این روش می توان چرخه زندگی ایکتیوفتیریوس را قطع کرد واز گسترش بیماری جلوگیری نمود. این روش مستلزم زمان و تلاش زیاد است و نیاز به دست کم ۵ مخزن قرنطینه دارد. هر ۱۲ ساعت یک بار ماهی به مخزن جدیدی با آب تازه منتقل می شود. کیست هایی که تعداد آنها کمتر شده است توده سلولهای خود را پس از انتقال ماهی به یک مخزن جدید آزاد می کنند. وقتی ماهی در طی ابن چرخه در روز ششم به مخزن اول بازگشت این توده سلول ها قبلا مرده اند. دمای همه مخازن باید ۳ درجه بیشتر از مخزن اصلی ( حداکثر ۳۲ در مورد دیسکاس ) باشد. اگر این چرخه ۳ دوره ادامه یابد می توانید مطمئن باشید که ماهی عاری از هرگونه بیماریست. در چرخه دوم ماهی هر ۲۴ ساعت یکبار و در چرخه سوم هر ۴۸ ساعت یکبار تغییر مکان می دهد.

نکته ای که باید به آن توجه کرد معایب این روش است که می توان به فشار و استرسی که به ماهی در حین انتقال به مخزن جدید وارد می شود.

منبع : http://discuss.blogfa.com/

julius_sezar
25 May 2006, 01:03 PM
من هم با شما هم عقيدم ولي نمك فكر نمي كنم جزء مواد شيميايي باشه.

در ضمن دماي زياد ماهي ها را اذيت مي كنه چه يك روز چه چند روز و چه چند ساعت. بنابراين دما نبايد بالاي 30 بره. در ضمن من اسكارم رو تو دماي 32 حدودا 10 روز گذاشتم ولي موقعي كه تريجا كم كردم و به 24 - 25 رسوندم بعد از حدودا 15 تا 20 روز دوباره برگشت. ولي موقعي كه نمك 2 درصد به صورت موقت و نمك 0.2% به صورت دائم تو آكواريوم باشه به هيچ عنوان ماهي ها انگل نمي گيرند.
سلام به همه دوستان
دوست خوبم unknown97 منم مثل شما معتقدم كه نمك ماده شيميايي نيست . دماي زياد هم هر چقدر ماهي رو اذيت كنه اذيتش از مواد شيميايي كمتره ... و فكر نمي كنم دماي 32 براي ماهي چندان غير قابل تحمل باشه اگه بالاتر بره اذيت ميشه ... در مورد اينم كه نبايد از 30 بالاتر بره اينم باز مسئله اي هست كه فكر نمي كنم روش (بايد) بزاريم درسته كه براي اكثر ماهي ها دماي بين 25 تا 30 يا بهتر بگم دماي 28 دماي خوبي ولي اگه قرار بود اينجور باشه درجه دماي بخاري ها رو هيچ وقت تا 32 نمي گذاشتن ... چون تا اين دما براي ماهي قابل تحمل هست گذاشتن.! خوب در مورد اسكار شما هم بگم كه اين مسئله اي هست كه شايد براي خيلي ها اتفاق افتاده و مي تونه دلايل زياده داشته باشه كه يكيش اينه كه ممكنه تانكي ماهيت توش سفيدك گرفته رو دماشو بالا نبردي و به اصطلاح ميكروب توي اونجا بازم موجود بوده و وقتي اونو برگردوندي توي همون تانك چون ماهي بازم براي مريضي مستعد بوده دوباره مبتلا شده و خيلي دلايل ديگه هم ميتونه داشته باشه ولي من بازم نميگم كه نميتونه نشه چون براي هر كاري استثنا هايي هم هست و ممكنه براي استثنا يك بار كاري بر خلاف روال هميشه بشه !!و در مورد نمك اضافه كردن (( هر چه بگندد نمكش مي زنند )) نمك يك ضد عفونيي كننده ي خوب هست و من حتي بعد از تعويض آب آكواريوم يعني هر بار كه تعئيض بكنم به ازاي هر 20ليتر يك قاشق قضا خوري به آبم اضافه مي كنم و مي دونم كه خيلي ها و حتي اكثريت اين كارو ميكنن چون هم باعث تضعيف عوامل بيماري زا ميشه و هم اينكه دليل دومي هم داره و اون اينه كه باعث ميشه محيط ( آّب)براي ماهيهاطبيعي تر بشه چون اونا تو آبايي كه به صورت آزاد زندگي ميكنن مثل درياچه ها و رودها موادو املاح زيادي وجود داره و ... ( نخواستم زياد بگم چون ديگه داشت طولاني مي شد حتما بگيشو خودتون مي دونين )
بازم با پوزش از اساتيد محترم
اگر در گفته هام اشكالي وجود داره حتما تصحيح كنين تا من خودم هم به اشكالاتم پي ببرمو اونا رو تصحيح كنم

فرشيد فرجي
25 May 2006, 02:21 PM
اين اسكار هاي من 3ـ4 روزه رفتن پايين و حتي براي غذا خوردن هم بالا نميان

...مي ترسم يه وقت

لطفا سريعا كمكم كنيد

Unknown97
25 May 2006, 02:40 PM
اگر كت فيش نداري 3 گرم در ليتر براي اسكارت نمك بريز و بگذار چند روز همين جوري باشه.

روش ارسطو خان روش مطمئني هست ولي به هيچ عنوان به صرفه نيست كه آدم بخواد براي همچين بيماري ساده اي اين هم تانك استفاده كنه. ( البته به نظر من )

اگر روي بخاري ها تا 40 بذارن يعني باز هم هيچ مشكلي پيش نمياد.

من باز هم با دماي بالاي 30 مخالفم. به نظر من بهترين راه براي پيشگيري همچين بيماري هايي همون نمك 2 يا 3 گرم در ليتر فقط ميتونه موثر باشه

meduza
27 May 2006, 11:00 AM
سلام . یه سوال . من یه دیسکاس ابی دارم که تازگی کمی کج می ایسته.امروز دقت کردم دیدم رو بدنش انگار نمک ریختن(پایینه بدنش). باله هاش رو هم گاهی باز می کنه ولی 90% بسته باله هاش رو .همش رنگش عوض میشه سیاه می شه یه 1 ساعت بعد دوباره رنگش عادی میشه .چه کار کنم؟.الان تو قرنتینس ولی 2 تا دیسکاس دیگه هم اون جا هستن. و تو اب قرنتینه هم دارو هست(زد انگل مارک اکسیر).
ممنون

ببخشید .یه چیزی یادم رفت تو پست قبلی بگم . گفتم اونجا کمی کج شده ولی منظورم خیلی بود و وقتی دستم رو می برم تو اب سریع صاف می ایسته.اون لکه ها هم وقتی صاف می ایسته دیده نمی شه. ممنون

arasto_discus
27 May 2006, 09:59 PM
سلام . یه سوال . من یه دیسکاس ابی دارم که تازگی کمی کج می ایسته.امروز دقت کردم دیدم رو بدنش انگار نمک ریختن(پایینه بدنش). باله هاش رو هم گاهی باز می کنه ولی 90% بسته باله هاش رو .همش رنگش عوض میشه سیاه می شه یه 1 ساعت بعد دوباره رنگش عادی میشه .چه کار کنم؟.الان تو قرنتینس ولی 2 تا دیسکاس دیگه هم اون جا هستن. و تو اب قرنتینه هم دارو هست(زد انگل مارک اکسیر).
ممنون

ببخشید .یه چیزی یادم رفت تو پست قبلی بگم . گفتم اونجا کمی کج شده ولی منظورم خیلی بود و وقتی دستم رو می برم تو اب سریع صاف می ایسته.اون لکه ها هم وقتی صاف می ایسته دیده نمی شه. ممنون
با سلام
بالاخره من یکی که نفهمیدم این داروهای شرکتی ( به جز متیلن بلو ) داخلش چی هست؟ آخه خداییش منظور از ضد انگل کدوم انگله؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دوست عزیز به احتمال زیاد ماهی شما دچار عفونت داخلی ست ( احتمالا ) . یک دوره قرنطینه برای ماهی بد نیست.
با توجه به اینکه ماهی شما در حال حاضر تحت داروست ابتدا : نیمی از آب را به آرامی تعویض کنید و نیم دیگر را با کربن اکتیو و فیلتر اسفنجی برای مدت 24 ساعت تصفیه کنید. بعد از این مدت دوباره نیم دیگری از آب را با آب تازه تعویض نمایید و فیلتر و زغال را خارج کنید.
بعد از 2 یا 3 ساعت کار درمان را آغاز کنید. دما را به آرامی و در طی چند ساعت تا 2 درجه بالا ببرید.
اولین پیشنهاد بنده استفاده از کپسول کلرامفنیکول هست.
کلا همانطور که گفتم کلرامفنیکول در درمان طیف وسیعی از عفونت های داخلی کاربرد دارد. دوز مورد استفاده نیز قبلا ذکر شده است.در صورتی که دسترسی نداشتید مطابق نظرات دوستان داکسی سایکلین رو هم می تونید امتحان کنید.
(دقت کنید که بنده در مورد بیماری ماهی شما احتمال دادم چون توضیح دقیقی ندادید )
موفق باشید

vahidk20
28 May 2006, 02:33 AM
با سلام
یکی از پنکوسی های باله بلندم سفیدک زده بود اونو تو یه آکواریوم جداگانه نگه داشتم ودمای آب رو به 31 رسوندم
و 4 روز پشت سر هم از داروی ضد سفیدک استفاده کردم ولی بیماریش نه تنها از بین نرفته بلکه شدیدتر هم شده :icon_cry: برای درمان سفیدک راه دیگه ای وجود نداره؟؟؟؟

Al3l3@S@li
28 May 2006, 07:47 AM
خوب ميشه بابا قصه نخور.همين روش رو ادامه بده،به نتيجه ميرسي...

Blaze
29 May 2006, 02:39 AM
ايكتيوفتيريوزيكي از بيماريهاي رايج ماهيان پرورشي، اكواريومي و وحشي بوده و عامل آن تك ياختة مژه دار نسبتاً درشتي به نام ايكتيوفتيريوس مولتي فيليس ميباشد. اندازه انگل بالغ حدود 1-5/0 ميليمتر بوده و به راحتي با بزرگنمايي كم ميكروسكوپ قابل مشاهده است بنابراين تشخيص بيماري ساده بوده و با تهيه يك گسترش مربوط از پوست و آبشش عملي مي باشد. اين انگل گسترش جهاني داشته و در ماهيان مختلف گزارش شده است، به اكثر درمانهاي رايجي كه بر عليه ديگر تك ياخته ها استفاده مي‌شود مقاوم بوده و به سختي از استخر يا آكواريوم آلوده ريشه كن مي گردد. اين بيماري بيشتر در فصل پائيز و زمستان اتفاق مي افتد كه دليل آن احتمالاً كم شدن فعاليت فتوسنتزي در آب (در نتيجه ايجاد كمبود اكسيژن) و كم شدن ايمني ماهي در اثر كاهش دما و عوامل ديگر مي باشد.دكتر مخير (1976) وجود اين انگل را در ماهيان ايران گزارش كرده اند.

در مرحله پيشرفته، نقطه هاي سفيد بسياري همانند خاكه برنج سراسر بدن ماهي را مي پوشانند. در اين حالت، ماهي خود را به اشياء داخل محيط آبي مي مالد و سعي دارد تا انگل را از پوستش جدا كند. مدتي بعد، شديداً تنبل و بي حال شده و رفته رفته انگل ها با چشم غيرمسلح به صورت لكه هاي سفيد تا يك ميلي متر قطر بر روي پوست ماهي قابل رؤيتند. Ichthyphthirius روش زندگي دوره اي دارد. آن براي توليد مثل، ماهي ها را ترك مي كند. پس از توليد مثل، سوراخ بزرگي در پوست ايجاد ميكند كه براي عفونت ثانوية باكتريايي يا قارچي باز است. انگل به كف مخزن رفته و يك پوشش ژله اي مانند به نام كيست در اطراف خودش ترشح مي كند. آن درون اين كيست به نوزادان بسياري تقسيم مي شود. سپس كيست مي تركد و نوزادان بيرون مي ريزند كه در حال شناي آزاد ميزبان جديدي را جستجو مي كنند. همانند Cryptocaryon، مرحله بين پوست و مرحله كيست هر دو نسبت به درمان مقاومند.

زمان لازم جهت رشد ياخته در زير پوست به دو عامل اصلي درجه حرارت و قدرت دفاعي بدن ماهي بستگي دارد. هر چه ماهي قوي و سالمتر باشد رشد ياخته به مراتب كندتر خواهد بود. در هر صورت، يك ياخته در درون جداره اي كه به دور خود مي‌سازد مي تواند طي 8 تا 24 ساعت بيش از 1000 ياخته به وجود آورد.
براي مشاهده تصوير به پيوست مراجعه فرماييد.

چرخة زندگي انگل ايك
معمولاً بدن ماهي هاي مبتلا به اين بيماري پس از بهبود تا حدود زيادي در مقابل آن مقاوم مي شود. در اين حالت، گلبولهاي سفيد خون دور ياخته ها كيست‌هايي ساخته و آنها را محسوب مي كنند. تنها زماني كه قدرت دفاعي بدن ماهي ها بنا به عللي از جمله شرايط غيربهداشتي محيط زيست، تغذيه نادرست، كمبود اكسيژن و ضعف ناشي از ساير بيماري ها تحليل رود، ياخته هاي محبوس در كيست ها مجدداً فعال شده و خود ماهي يا حتي ماهي هاي تازه به آكواريوم وارده شده را مبتلا مي سازند.

درمان

مي توان در مراحل ابتدايي با استفاده از روش افزايش درجه حرارت آب تا بيش از 30درجه سانتيگراد به مقابله با اين بيماري پرداخت ولي در مراحل پيشرفته، وقتي كه انگل در پوست ماهي و يا در مرحله كيست است قابل درمان نمي باشد. جهت از بين بردن Ichthyophthirius، پيش از شكل گيري كيست و يا پس از تركيدن آن بايد داروي اختصاصي به مخزن اضافه شود. به هنگام كاربرد دارو، گياهان و ذغال اكتيو فيلتر را از مخزن خارج كنيد.

معالجه از طريق گرما

دما را به تدريج افزايش دهيد، به طوري كه اين افزايش از يك درجه سانتيگراد در ساعت فراتر نرود. هدف ايجاد شرايطي است كه ناقل بيماري يا قادر به حيات نباشد و يا حداقل قدرت توليد مثل خويش را از دست بدهد.
براي ماهيان حساس به افزايش دما، از شيوه هاي درمان دارويي استفاده كنيد. جهت ساير ماهي ها، افزايش 2 تا 3 درجه سانتيگراد طي 2 تا 3 روز بسيار مفيد خواهد بود. اين عمل جدا از نابودي بسياري از ناقلين بيماري ها، سبب افزايش پادزهر لازم در خون شده و قدرت دفاعي بدن ماهي را افزايش مي دهد.
يكي از پيش شرط هاي لازم جهت درمان از طريق افزايش دما، تميزي آب و اكسيژن كافي محلول در آب مي باشد.

معالجه از طريق دارو

براي درمان با دارو بايد از اكريفلاوين، مالاشيت گرين و يا سولفات كينين يا هيدروكلريدكينين استفاده كرد.

الف) درمان با اكريفلاوين (تريپافلاوين Acriflavin = Trypaflavin)
اين دارو در درمان تيرگي پوست و باله ها، گنديدگي پوزه و باله ها، ضدعفوني در جراحات كوچك و به ويژه به هنگام ابتلاء به ايك كاربرد دارد. جهت درمان، ابتداء بايد از دارو محلول مادر تهيه كرد. براي اين كار يك گرم اكريفلاوين را در يك ليتر آب حل كنيد. پس از تهيه محلول، در ظرفي جداگانه به ازاء هر ليتر آب 50 ميلي ليتر از محلول مادر ريخته و ماهي را به مدت 2 تا 4 روز در آن حمام دهيد.

توجه : اين دارو آب را شديداً رنگي مي كند.

ب) درمان با مالاشيت گرين (Malachit green)
مالاشيت گرين در معالجه بيماري هاي قارچي پوست، كدر شدن و يا جوش زدن پوست كابرد دارد. جهت مداوا ابتلا يك گرم از دارو را كه به صورت بلورهاي ريزي مي‌باشد در يك ليتر آب حل كنيد. سپس 6 ميلي ليتر از اين محلول مادر را در 100 ليتر آب حل كرده و ماهي ها را به مدت 12 روز در آن حمام دهيد. در روزهاي سوم، ششم و نهم نصف مقدار داروي تجويز شده را به آب بيافزاييد. پس از 12 روز، نصف آب موجود بايد تعويض شده و آب تازه وارد مخزن آبي گردد.
در صورت انجام درمان در ظرفي جداگانه، به دليل تجزيه ديرتر دارو در آب تازه، مقدار 4 ميلي ليتر از محلول مادر در 100ليتر آب كفايت مي كند.

روش ديگر درمان با مالاشيت گرين، حل كردن 13 تا 15 ميلي گرم مالاشيت در 100 ليتر آب است كه ماهي ها به مدت 3 تا 4 روز در آن حمام داده مي شوند.

توجه : مالاشيت گرين بسيار سمي است كه به هنگام تماس با پوست يا وارد دهان شدن بايد به سرعت به پزشك مراجعه كرد.
توجه : از نگهداري مالاشيت يا محلول مادر آن در يخچال حاوي موادغذايي اجتناب ورزيد، زيرا علاوه بر سمي بودن سرطان زا مي باشد. كاربرد مالاشيت در درمان و يا ضدعفوني در مورد ماهيان پرورشي خوراكي در برخي كشورها به طور كلي ممنوع اعلام شده است و در ساير كشورها پس از كاربرد در معالجه بايد ماهي دوره اي در حدود 2 تا 6 ماه را پيش از عرضه به بازار مصرف بگذراند.

ج) درمان با سولفات كينين يا هيدروكلريدكينين
(Quinine Sulfat or Quinine Hydrochloride)
يك گرم كينين را در 100 ليتر آب حل كرده و ماهي ها را 3 روز در آن قرار دهيد. سعي كنيد معالجه در ظرفي مجزا انجام شود. اگر آب به هنگام معالجه كدر شد بايد محلول تازه اي تهيه كرده و ماهي ها را به داخل آن انتقال دهيد.
توجه : اين درمان را براي ماهي هاي بسيار كوچك و يا بسيار حساس نبايد به كار برد.
باتوجه به اين كه يكي از خصوصيات انگل نفوذ به لايه هاي زيرين بافت پوششي مي باشد لذا تكرار درمان براي حاصل شدن نتيجه مطلوب ضروري است لذا به همين دليل تجويز دارو سه بار به فاصله 48 ساعت تكرار گرديد و پس از نوبت سوم جهت برطرف كردن عوامل مساعد كننده بيماري، ماهيان به استخري با شرايط نگهداري مناسب تر انتقال داده شدند كه نهايتاً نتيجه مطلوب بدست آمده و ماهيان درمان شده از آلودگي پاك گرديدند.

در خاتمه باتوجه به سيكل زندگي انگل براي پيشگيري از وقوع اين بيماري رعايت نكات ياد شده ذيل توصيه مي شوند:
1- خشك كردن استخر و ضدعفوني آن با آهك قبل از آبگيري و انتقال ماهيان به استخر.
2- اصلاح و بهبود وضعيت نگهداري ماهيان (استفاده از آب مناسب، دماي مناسب، استخرهاي استاندارد، تغذيه صحيح ...).
3- جلوگيري از ورود ماهيان وحشي به استخر با نصب فيلترهاي مناسب.
4- نمونه گيري منظم از ماهيان و بررسي بهداشتي آنها.

http://img.majidonline.com/pic/40082/Untitled-2.gif

منابع :

1- انگل ايك در ماهي بني، دكتر رحيم پيغان، مجلة علمي شيلات، سال73.
2- بهداشت و بيماريهاي ماهيان آكواريومي، مهدي ارجيني.
3- سایت شیلات ایران ، علی کرمی

Discus
29 May 2006, 10:11 AM
با سلام خدمت همه دوستان

من یک سئوال داشتم .
می یکی از دیسکس هام که چند روز پیش مرد . در جلوی سرش سه تا جوش زده بود . اگر از دوستان کسی درباره این بیماری اطلاعاتی دارد . بیان کند .

arasto_discus
29 May 2006, 02:03 PM
با سلام
قسمت اول راهنمای دارویی برای استفاده دوستان عزیز آماده شده است و امیدوارم که مورد توجه قرار بگیرد . در استفاده دقت کنید که در ستون نشانه های بیماری فقط نشانه های عمومی آورده شده است . حال آنکه ممکن است یک بیماری در حالتی خاص نشانه ای متفاوت از خود بروز دهد. به هر حال امیدوارم مفید واقع شود .

راهنمای جامع دارویی:

1- نقاط سفید کوچک بر روی پوست و باله ها ---- ایک ----- اگزالات مرمر سبز- انتقال - حرارت درمانی

2- پوشش مایل به زرد بر روی پوست و باله ها ----- مخملک ماهی ----- اگزالات مرمر سبز

3-نقاط سفید و یا خاکستری پنبه ای ( پوست و دور دهان ) ------ بیماری قارچی ----- متیلن بلو – داروهای ضد قارچ – قرص گریسوفولوین

4- حرکات سریع در مخزن ----- انگل ----- انواع داروهای ضد انگل

5 – برآمدگی های سیاه یا قرمز در زیر پوست ----- انگل ----- انواع داروهای ضد انگل

6- کدر شدن پوست – پوسته پوسته ( شیری رنگ ) ( موضعی یا کلی ) ------------ کوستیا –کیلودونلا -------- آکریفلاوین – سولفات مس

7- پوسیدگی و فساد باله ------- بیماری فساد باله ---------- نیتروفیورانتیون

8- رگه های قرمز بر روی پوست -------- پوسیدگی – انگل -------- تتراسایکلین ها –آکریفلاوین – پنی سیلین –

9- برامدگی زرد و سیاه بر روی پوست ----- ناشی از ایک ------ مورد 8

10 – زخم های کوچک ------ ناشی از درگیری و ... ------- مورد 8

11 – لاغری همراه با زخمهای ریش ریش ---- سل ---- تمام ماهی های آکواریوم از بین برود

12- باد کردن قسمتی از بدن ( یکدفعه ) --- استسقا ء --- آنتی بیوتیک ها ( فقط در مراحل اولیه جواب می دهد )

13- باد کردن قسمتی از یدن ( با بدن نرمال ) --- ورم پوستی یا شکمی مورد 12

14- بیرون زدن و برآمدگی چشم ---- بیماری چشمی --- پنی سیلین - آموکسی سیلین

15 – کدر شدن چشمها --- عوامل باکتریایی ------ آنتی بیوتیک – ضد باکتری – افزایش ویتامین آ

hellboy11sep
29 May 2006, 03:23 PM
سلام
من تعدادی سوروم دارم که با دیسکاس هام تو یه آکورایوم هستن.
چند روز قبل یکی از دیسکاس هام بر اثر اکتومیتوس مرد.
ولی حالا ماهی هام همه بی حال شدن و باله هاشون رو هم جمع کردن و بدنشون هم رگه های قرمز رنگ پیدا کرده ( مخصوصا سوروم هام) . برای همین یه بار آب آکواریوم را عوض کردم و در این مدت ماهی ها رو به یه آکواریوم دیگه با آب تازه انداختم ولی تغییری نکردن و آب آکواریوم هم خیلی زود کثیف و کدر شد.

امروز که می خواستم ماهی ها رو به آکواریوم اصلی منتقل کنم متوجه پارگی و پوسیدگی ( نوک باله فر خورده شده) باله های سوروم ها شدم . البته چند روز قبل از اکری فلاوین استفاده کردم .

لطفا کمکم کنید

arasto_discus
29 May 2006, 11:24 PM
سلام
من تعدادی سوروم دارم که با دیسکاس هام تو یه آکورایوم هستن.
چند روز قبل یکی از دیسکاس هام بر اثر اکتومیتوس مرد.
ولی حالا ماهی هام همه بی حال شدن و باله هاشون رو هم جمع کردن و بدنشون هم رگه های قرمز رنگ پیدا کرده ( مخصوصا سوروم هام) . برای همین یه بار آب آکواریوم را عوض کردم و در این مدت ماهی ها رو به یه آکواریوم دیگه با آب تازه انداختم ولی تغییری نکردن و آب آکواریوم هم خیلی زود کثیف و کدر شد.

امروز که می خواستم ماهی ها رو به آکواریوم اصلی منتقل کنم متوجه پارگی و پوسیدگی ( نوک باله فر خورده شده) باله های سوروم ها شدم . البته چند روز قبل از اکری فلاوین استفاده کردم .

لطفا کمکم کنید
با سلام
در مورد سوروم ها از تتراسایکلین و یا کلر تترا سایکلین استفاده نمایید.

siavash2006
30 May 2006, 03:20 PM
من چطور میتونم به نوشته هام عکس اضافه کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Blaze
31 May 2006, 12:16 AM
من چطور میتونم به نوشته هام عکس اضافه کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام دوست عزیز

شما اگر از پیوست خود این سایت میتونی استفاده کنی که عالیه ، اگر مثل بنده دستت کوتاه هستش از این سایت استفاده کن http://img.majidonline.com ،
البته اگر بشه آدرس عکسو تو نوشته هات بدی که نیازی به هیچ کدوم از این کارا نیست ، از قسمت ایکن وارد نمودن عکس ، آدرس مربوطه رو وارد کن .

موفق باشید .

hellboy11sep
1 June 2006, 12:04 AM
آیا شما از این دارو هایی که برای سوروم گفتید تا حالا استفاده کردید یا دیدید که کسی استفاده کند

من از متیلن بلو استفاده کردم

arasto_discus
1 June 2006, 12:48 AM
آیا شما از این دارو هایی که برای سوروم گفتید تا حالا استفاده کردید یا دیدید که کسی استفاده کند

من از متیلن بلو استفاده کردم
دوست عزیز دارو ها مختص به یک ماهی خاص نیست. دوستان درهمین انجمن از داکسی سایکلین ایتفاده کرده اند.

Discus
1 June 2006, 08:36 AM
با سلام خدمت همه دوستان

آقا با مشکل خیلی جدی برخورد کردم . چند روز پیش یکی از دیسکس هام که در قرنطینه بود مرد. رنگش سیاه شده بود و سه تا جوش جلوی صورتش بود . با داکسی سایکلین رنگش بهتر شد . ولی روز بعد مرد .
امروز هم یکی دیگه از دیسکس هام بدون هیچ علت ظاهری مرد و کف آکوارویم بود .
شرایط آکواریوم را هم در پست های قبلی گفتم .

arasto_discus
1 June 2006, 01:44 PM
با سلام خدمت همه دوستان

آقا با مشکل خیلی جدی برخورد کردم . چند روز پیش یکی از دیسکس هام که در قرنطینه بود مرد. رنگش سیاه شده بود و سه تا جوش جلوی صورتش بود . با داکسی سایکلین رنگش بهتر شد . ولی روز بعد مرد .
امروز هم یکی دیگه از دیسکس هام بدون هیچ علت ظاهری مرد و کف آکوارویم بود .
شرایط آکواریوم را هم در پست های قبلی گفتم .
با سلام
تست نیترات آب را سریعا انجام دهید .مرگ بی علت ماهیها به خصوص دیسکاس در 90% مواقع به کیفیت بد آب و به خصوص میزان نیترات بستگی دارد.

Discus
1 June 2006, 02:01 PM
با سلام

امکان این کار را ندارم . اما می توانم ماهی را انتقال دهم به یک آکواریوم دیگه .
در مورد اون جوشها چی ؟

arasto_discus
1 June 2006, 02:37 PM
با سلام

امکان این کار را ندارم . اما می توانم ماهی را انتقال دهم به یک آکواریوم دیگه .
در مورد اون جوشها چی ؟
اب را به مقدار متوالی و هر چند ساعت یک بار عوض کنید. به طوری که در مدت 48 ساعت تقریبا آب آکواریوم کامل عوض شده باشد.

Discus
1 June 2006, 02:43 PM
آقا ارسطو

من مشکلم چیز دیگری است . من از این می ترسم که بیماری در دیسکس های من باشد . لطفا در این مورد کمی توضیح دهید و همین طور در مورد سئوال دوم .

arasto_discus
1 June 2006, 05:46 PM
آقا ارسطو

من مشکلم چیز دیگری است . من از این می ترسم که بیماری در دیسکس های من باشد . لطفا در این مورد کمی توضیح دهید و همین طور در مورد سئوال دوم .
دوست عزیز
در مورد جوشهای روی بدن بنده نظری ندارم. چون شناسایی دقیق جوشها فقط با کالبد شکافی ماهی و آزمایش میکروسکوپی امکان پذیر است. بعضی از انواع جوشها نیز که دارای رنگ مشخص هستند قابل شناسایی ست و در مورد درمان انها نیز در راهنمای دارویی توضیح داده شد.
اما در مورد بیماری:
بسیاری از عوامل بیماری زا درون آکواریوم وجود دارند. مانند قارچ ها!!! اما این قارچ ها زمانی به ماهی حمله می کنند که به عنوان مثال تکه ای از بدن ماهی زخم شود. تنها کاری که بسیاری داروها در این زمان انجام می دهند جلوگیری از تکثیر انها بر روی بدن ماهی ست. اما بسیاری از عوامل و بیماری ها نیز با ماهی های جدید و یا حتی دست آلوده انسان و غذا وارد اکواریوم می شوند.
یک نکته بسیار مهم دیگر:
شاید برای شما پیش آمده باشد که ماهی تازه ای را وارد اکواریوم می کنید اما خود ماهی تازه وارد دچار بیماری نمی شود اما سایر ماهی های قدیمی بیمار میگردند. علت چیست؟؟
بنده فکر می کنم بسیاری از ماهی ها در طی زمان نسبت به نوع خاصی از بیماریها که دچار آنها می گردند و سپس درمان میشوند مقاومت پیدا می کنند ( یه چیزی تو مایه های عملکرد واکسن !!!!! ) . البته امیدوارو که نظر بنده درست باشد.

بنده متعجبم که شما بدون تست نیترات و شناسایی دقیق مشخصات آب اقدام به نگهداری از دیسکاس می کنید.

شناسایی دقیق آب و سالم سازی آن از هر لحاظ و ثابت نگاه داشتن مشخصات آب در طی زمان شاید مهمترین بخش در نگاهداری از ماهی دیسکاس باشد. زیرا هرگونه تغییر در مشخصات شیمیایی آب می تواند موجب بروز استرس در ماهی شده که خود می تواند ماهی را در مقابل بسیاری از بیماریها ضعیف کند.

موفق باشید

siavash2006
2 June 2006, 10:33 AM
گورا می ها م دور لب وانتهای باله های طرفینیشون قرمز شده و به نظرم پوستشون تیره شده بیماری شون چیه؟.با توجه به هین که دو تاشون آماده ی تخم ریزی هستند چه کار کنم؟

Makan
2 June 2006, 01:31 PM
یکی از دیسکاس های من دمش ( پائینی ) یکم کنده شده . آیا زنده می مونه یا دوباره در می یاد ؟
با تشکر ماکان

Discus
2 June 2006, 01:58 PM
با سلام

دوست عزیز , کنده شده دم ماهی دو علت دارد :
1- ماهی های دیگه آنرا زده اند . 2 - بیماری دم خوره داره .
در مورد 1 ماهی بدون استفاده از دارو مشکلش حل میشه . در مورد 2 شما می توانید از نوشته های دوستان در بخش بیماریهای ماهی در مورد این بیماری استفاده نمایید .

Makan
3 June 2006, 10:13 AM
یکی از دیسکاسهام رفته یه گوشه تکیه داده به دیواره نشسته کف آکواریوم . آیا مریض شده ؟ لطفا کمک کنید .
با تشکر ماکان

Makan
3 June 2006, 10:15 AM
گلد فیش ( بلک مر ) من یک عدد برجستگی رو انتهای کمرش به رنگ سفید و قرمز در اومده که یک رشته سفید کوتاه از ش آویزونه . اون چیه ؟ چه جوری درمان میشه ؟
با تشکر ماکان

Discus
3 June 2006, 10:21 AM
یکی از دیسکاسهام رفته یه گوشه تکیه داده به دیواره نشسته کف آکواریوم . آیا مریض شده ؟ لطفا کمک کنید .
با تشکر ماکان

با سلام
دوست عزیز منظور شما از این که رفته گوشه یعنی چی ؟ لطفا اطلاعات بیشتر بیان کنید . مثلا ماهی را قرنطینه کرده اید ؟چند روز است که آکواریوم را راه انداخته اید؟ و تعداد ماهی ها و ...

Makan
3 June 2006, 10:25 AM
مدت راه اندازی : 1 ماه
تعداد ماهی ها : 8 تا ( 2 دیسکاس و 1 گلد فیش بلک مر و 4 تا تترا و 1 فایتر )
دما : 30
هنوز نیم ساعت نیست دیدم اینجوری شده هنوز تو آکواریوم اصلی

افتاده کف آکواریوم و شنا نمی تونه بکنه

Discus
3 June 2006, 10:32 AM
چند سئوال:
چند روز ماهی رو خریدی ؟
آیا اصلا ماهی جدید را قرنطینه کردی ؟ چند روز ؟

اگر کمتر از 24 ساعت است ممکن از استرس باشه . اگر علامتی در ماهیت هست بیان کن مثل تیرگی رنگ و ... تا دوستان مشکلت رو حل کنند.

Makan
3 June 2006, 10:40 AM
5 روزه که خریدم . اول سر حال بود
نه . قرنطینه نکردم

Discus
3 June 2006, 10:57 AM
دوست عزیز

اولین اشتباه شما قرنطینه نکردن ماهی است .
اگر تغییر در شکل ظاهری ماهی مشاهده کردید .بیان کنید
آیا رنگ ماهی شما تیره شده ؟ میلی به غذا خوردن نداره؟

Makan
3 June 2006, 11:14 AM
فکر کنم دم خوره گرفته
غذا هم نمی خوره

Discus
3 June 2006, 11:20 AM
اولا از مدیران برای پستهای پی در پی معذرت می خوام .

اگر در قسمت دم یا باله ها خوردگی وجود دارد ممکن است که دم خوره داشته باشد . شما می توناید در بخش بیماریهای ماهی توسط لیستی که دوست خوبمان ارسطو قرار داده است با توجه به علائم بیماری نوع بیماری را تشخیص دهی و درمان لازم را انجام دهید

Unknown97
3 June 2006, 11:41 AM
نمك 2 درصد به مدت نيم ساعت بدتش

B@B@K
3 June 2006, 11:51 AM
ماكان عزيز اولين اشتباهي كه كردي ماهي رو قرنطينه نكردي دوما آيا موقع خريد به ماهي دقت كردي؟سوما هيچوقت با ديسكس گلد فيش نگه ندار(تجربه شخصي)چهارم ديسكس نگه داشتن زحمت ميخواد و بايد خيلي حواست جمع باشه وبايد تجربه زيادي كسب كني اگر سوال داشتي باز هم بپرس

Makan
3 June 2006, 11:59 AM
برای درمان دم خوره از چی استفاده کنم ؟

Unknown97
3 June 2006, 01:06 PM
من همه اين ها رو با نمك 2 تا 3 درصد درمان كردم ولي بعضي ها با داروهاي شيميايي كه زحمتش كمتره حال ميكنن ولي من براي دم خوره هم ميگم نمك 2 درصد نيم ساعته به مدت 10 روز پشت سر هم.

arasto_discus
3 June 2006, 03:34 PM
با سلام
قسمت دوم راهنمای دارویی تهیه شده است. امیدوارم که مورد توجه قرار گیرد:

16- وجود لکه و سوراخ در نواحی سر و کله -------- بیماری حفره -------- افزایش ویتامین سی و داروی مترونیدازول

17- بی اشتهایی . سیاهی بدن . لاغر شدن . مدفوع سفید------- هگزامیتا --------- مترونیدازول

18- بی اشتهایی . سیاهی بدن . لاغر شدن . مدفوع سفید------- سایر تاژکداران شکمی و روده ای ---- گابروکول

19- شپش بر روی پوست ---- آرگولوس . اراگسیلوس ------- جداسازی . پنبه و الکل - ضد انگل ها ( آکریفلاوین - و .. )

20 - انگل بر روی آبشش و پوست ---- انگل ---- ضد انگل ها

21- کرم های آویزان از مقعد ------------ نماتود ------ ضد انگلها

22- کرم های قلبی شکل بر روی پوست -------- زالو - روش 19 به صورت همزمان

23 - نقاط ورم کرده سفید بر روی باله ها و پوست --- لیمفوکیست ها --- معمولا درمانی وجود ندارد

24 - مالیدن بدن به سنگ ها --- ایک - انکل پوستی و ... ---- اگزالات سبز . انواع ضد انگل ها

25 - تنفس بر سطح آب -- کمبود اکسیژن . افزایش دی اکسید کربن . توکسین .استرس --- پایین آوردن دما - افزایش هوادهی

26 - بیرون پریدن از سطح آب -- توکسین بالا . پی هاش بالا یا پایین --- تعویض مقدار زیادی از اب

27- زخم شدن باله ها . ابشش ها . پوست و.... - زخم --- پماد نیستاتین . اکریفلاوین - متیلن بلو - و......

پایان

meduza
3 June 2006, 09:17 PM
ارستو جان .شرمنده باز مزاحم شدم.اون دیسکاس که در موردش با شما صحبت کردم با ضدعفونی بهتر نشد.الان اون لکه های سفید رو بدنش زیاد شده یعنی کاملا واضح شده(تقریبا یه دایره تو خالی شدن هر کدوم) و جلوی صورتش یه چیزی تو مایه های جوش زده(3-4 تا).باله بالاش هم یه تیکه خورده شده(البته شاید ماهی های دیگه زده باشن) از ماهی های دیگه هم دور می شه و گوشه گیره.و صاف نمی ایسته(70%).رنگش عادیه.یه زره هم سیاه نشده.باله پایینش که سالمه رو هم باز میکنه .غذا هم با ولع می خوره(یعنی تا صبح که می خورده).خودش رو به وسایل هم می مالونه.اگه بقیه هم نظر بدن ممنون می شم.الان 3 ماه هست که تو اکواریوم منه.

arasto_discus
3 June 2006, 09:53 PM
ارستو جان .شرمنده باز مزاحم شدم.اون دیسکاس که در موردش با شما صحبت کردم با ضدعفونی بهتر نشد.الان اون لکه های سفید رو بدنش زیاد شده یعنی کاملا واضح شده(تقریبا یه دایره تو خالی شدن هر کدوم) و جلوی صورتش یه چیزی تو مایه های جوش زده(3-4 تا).باله بالاش هم یه تیکه خورده شده(البته شاید ماهی های دیگه زده باشن) از ماهی های دیگه هم دور می شه و گوشه گیره.و صاف نمی ایسته(70%).رنگش عادیه.یه زره هم سیاه نشده.باله پایینش که سالمه رو هم باز میکنه .غذا هم با ولع می خوره(یعنی تا صبح که می خورده).خودش رو به وسایل هم می مالونه.اگه بقیه هم نظر بدن ممنون می شم.الان 3 ماه هست که تو اکواریوم منه.
با سلام
در مورد جوشها:
آیا به صورت یک جسم خارجی بر روی پوست هستند و یا پوست ورم کرده است؟؟؟

meduza
3 June 2006, 10:26 PM
پوست انگار ورم کرده . ولی خیلی کم ورم کرده .

arasto_discus
3 June 2006, 10:56 PM
پوست انگار ورم کرده . ولی خیلی کم ورم کرده .

با سلام
می توانید در تانک اصلی از کپسول تتراسایکلین استفاده نمایید. البته کپسول آب را رنگی میکند و بر روی سطح آب ایجاد کف مینماید. ولی با توجه به اینکه ماهی شما از لحاظ غذا خوردن مشکلی ندارد و ثانیا ممکن است سایر ماهی ها نیز به این بیماری دچار شوند بهتر است درمان را در تانک اصلی انجام می دهید. برای درمان دمای آکواریوم را تا 2 درجه بالا تر ببرید( هر یک ساعت 1 درجه ) . سپس با توجه حجم آکواریوم به ازای هر 100 لیتر محتویات یک کپسول را خالی کنید. فیلتر را روشن نگاه دارید. پس از 4 روز نتیجه را اعلام کنید .( در صورتی که موثر بود هر روز مقداری از اب را تعویض کنید تا آب پاکیزه و شفاف شود )

Unknown97
4 June 2006, 06:22 AM
فک کنم انگل گرفته بخش بیماری ها رو بخونید

ميگه غذا با ولع مي خوره! انگل بگيرن معمولا بي ميل به غذا ميشن.

siavash2006
6 June 2006, 12:50 AM
بررسي بيماري سخت شدن شكم ماهي ماده :icon_wink

معمولاً ماهي ماده داراي شكم متورم و بزرگ است. ماهي احتمالاً مبتلا به چسبندگي تخمها در داخل تخمدان گرديده است و ديگر قادر نيست تخمريزي نمايد. علت اين مسئله مي تواند يا نامساعد بودن شرايط زيستي و يا نداشتن جفت باشد.
اگر غذاهاي چرب در رژيم غذايي ماهي وجود داشته و ماهي چاق شده اشت بيماري در اثر بدي تغذيه بصورت حاد در مي آيد.
:icon_eek:
چربي اضافي كه در اعضاي داخلي بدن ماهي بخصوص در كبد جمع مي شود منجر به مختل شدن متابوليسم يا سوخت و ساز بدن ماهي مي گردد.

چربي همچنان در اطراف غدد تناسلي بخصوص تخمدان ها باعث اختلال در امر تخمريزي مي شود.

تنها درمان و يا پيشگيري از بروز اين بيماري اين است كه بايد حدالامكان به ماهيها غذاهاي بدون چربي داده شود و در صورتيكه غذاي ماهيها را خودتان درست مي كنيد، بايد چربيهاي موجود در غذاها رابگيريد و در چنين وضعيتي بايد از انواع غذاهاي زنده براي ماهيها استفاده كنيد.

:icon_surp

برای درمان دم خوره از چی استفاده کنم ؟
بيماري دم خوره يا پوسيدگي باله ها

نوعي ميكروب باعث ريختن باله ها و فاسد شدن آنها مي شود و در اين بيماري باله هاي شنا و دمي ماهيها دچار تغييرات مي شوند و گاهي هم از بين مي روند.

در مرحله اوليه خط سفيد كم و بيش واضح در طول لبه هاي خارجي باله شنا ظاهر مي شود و تدريجا به سمت قاعده آن پيش مي رود و كم كم قسمتها يي از لبه خارجي باله شنا را از بين مي برد و شعاعهاي آن لخت مي شود و در آخر خود آنها كه از نوعي ميكروب تشكيل شده اند از بين مي روند. و در انتها زخمي روي بدن ماهي باقي مي گذارند كه در مرحله بعد اين محل مورد هجوم اجرام ريزبيني ديگر مانند قارچها قرار مي گيرند و تا سر حد مرگ ماهي پيش مي روند.

علت بروز ميكروب كه باعث گنديدگي باله ها مي شود، در شرايط غير بهداشتي آكواريوم و يا ضعيف بودن ماهيها سريعتر ظاهر مي شود. بنا بر اين اگر شرايط آكواريوم مرتب باشد، در مرحله اوليه خيلي سريع اين بيماري را مي توانيد ريشه كن كنيد. در غير اينصورت در مراحل بعدي براي مقابله با اين بيماري، بايد علاوه بر ايجاد يك شرايط كاملا بهداشتي و يا داشتن يك رژيم غذايي مناسب بايد از روش درمان كه ذكر مي شود استفاده كنيد.

خوشبختانه بعد از برطرف شدن بيماري باله ها شروع به رشد مي كنند و شكل ماهي به حالت اول برمي گردد.:icon_arro

طريقه پيشگيري از بروز بيماري دم خوره يا پوسيدگي باله ها

براي پيشگيري از بروز بيماري دم خوره بايد در مرحله اول از ورود ماهيها ي آلوده به آكواريوم جلوگيري بعمل آوريد. چنانچه ماهي جديدي را مي خواهيد وارد آكواريوم نمائيد به لب باله هاي او نگاه كنيد چنانچه هاله ايي سفيد رنگ روي ‌آن قرار دارد بايد قرنطينه كنيد و آنرا جداگانه معالجه كنيد و پس از آنكه به سلامت او اطمينان پيدا كرديد وارد آكواريوم نمائيد. اين بيماري واگيردار است و خيلي زود در بين ماهيها شايع خواهد شد و اگر دقت و سرعت نداشته باشيد در كمتر از سه روز تمام ماهيهاي شما به اين بيماري مبتلا مي شوند و بعد از آن تلفات شروع خواهد شد و همچنان پيشروي ادامه خواهد يافت تا اينكه هيچ ماهي زنده نخواهند ماند. هر ماهي سالم ديگري هم در اين محيط قرار دهيد به سرنوشت ماهيهاي تلف شده دچار خواهد شد و انتشار اين بيماري بيشتر از طريقه جابجايي ماهي آلوده صورت مي گيرد. چنانچه شرايط آب آكواريوم همواره با دقت بررسي شود و نكات بهداشتي و اكسيژن آب همواره مورد توجه قرار بگيرد اين بيماري خيلي دير ظاهر مي شود.

در واقع براي پيشگيري علاوه بر كنترل و رعايت زنجيره هاي مراقبتهاي ويژه بايد در هفته يكبار قسمتي از آب آكواريوم تعويض شود. و بعد از تعويض آب به ازاي هر 150 ليتر آب آكواريوم يك عدد كپسول آموكسي سيلين 500 ميلي گرم اضافه نمود و براي هر 50 ليتر آب آكواريوم يك قاشق غذا خوري نمك اضافه شود. پس از اطمينان كامل از برطرف شدن ميكروب بيماري دم خوره قسمتي از آّّب را تعويض كنيد. و همه چيز را بحالت عادي و مرتب و منظم برگردانيد.:icon_surp

طريقه درمان بيماري دم خوره يا پوسيدگي باله ها

روش اول: مي توانيد يك كپسول آموكسي سيلين500 ميلي گرمي را با 50 گرم غذا مخلوط كنيد و به مدت 9 روز در هر روز دو نوبت به ماهيها بخورانيد.

روش دوم : مي توانيد يك كپسول آموكسي سيلين 500 ميلي گرم را به ازاي هر 150 ليتر آب آكواريوم در هر 8 ساعت يكبار به آكواريوم وارد كنيد. و سه روز متوالي تكرار كنيد. بعد از اتمام و خوب شدن بيماري نصف آب آكواريوم را تعويض كنيد. بعد از آن ماهيها رو به سلامت مي روند و باله هايشان مجددا شروع به رشد مي كند. براي جلوگيري از رشد احتمالي قارچها بر روي زخمها و محلهاي عفونت بهتر است به ازاي هر 30 ليتر آب آكواريوم يك قاشق غذا خوري نمك اضافه كنيد و مقداري داروي ضد قارچ به آب آكواريوم اضافه كنيد و تمام شرايط آكواريوم را با دقت كنترل كنيد و بررسي كنيد و نكات بهداشتي و بخصوص وضعيت اكسيژن آب آكواريوم را همواره مورد توجه قرار دهيد.:icon_surp

Blaze
6 June 2006, 12:59 AM
دوست عزیز ضمن تشکر ، شایسته بود منبع رو جهت حفظ احترام و رعایت حقوق نویسنده در انتهای متن خود ذکر میکردید .

hellboy11sep
6 June 2006, 10:34 AM
سلام روی بدن ماهی های من ( سوروم هام) زخم هایی به وجود اومده فکر می کنم قارچ باشه اگه در مورد نحوه درمان اطلاعاتی دارین ، راهنمایی کنید

kamyar_s
6 June 2006, 11:08 AM
با سلام خدمت تمامی اساتید محترم روی دم یکی از اسکارهای من یه چیزی شبیه به یه جوش قرمز رنگ زده که یه هاله سفید رنگ مثل تار عنکبوت روی اون رو گرفته که تقریبا به اندازه یه دونه ماش هست و ماهی هم هیچ اثاری از بیماری و کثالت نداره و کاملا هم سر حاله خواهشا دوستان اگر اطلاعاتی دارند من رو راهنمایی کنند در ضمن از داروی ضد انگل هم استفاده کردم

arasto_discus
6 June 2006, 12:38 PM
سلام روی بدن ماهی های من ( سوروم هام) زخم هایی به وجود اومده فکر می کنم قارچ باشه اگه در مورد نحوه درمان اطلاعاتی دارین ، راهنمایی کنید
با سلام
دوست عزیز هنگامی که زخمی بر روی بدن ماهی ایجاد می شود احتمال قارچ گرفتگی زخم بالا میرود. قارچهایی که بر روی زخم ها تشکیل می شوند عموما یا به صورت گلوله هایی پنبه ای شکل بر روی زخم و یا به صورت رشته هایی سفید رنگ از لبه زخم جدا می شوند.
برای درمان می توانید از محلول های ضد قارج شرکتی ( اکسیر ) و یا قرص گریسوفولوین استفاده نمایید( در مخزن قرنطینه )

ghalandaran
6 June 2006, 01:47 PM
برای درمان دلقک از کپسول تتراسایکلین باید استفاده کنی و دمای آب رو هم به 32 برسونی . نیمی از آب آکواریوم رو باید بریزیدور و آب تازه پر کنی و بعد 2 تا کپسول تتراسایکلین رو توی یه لیوان اب حل کنی و به آب اضافه کنی . تا 3 روز هر روز نیمی از آب رو با آب تازه عوض میکنی و هر بار یک کپسول تو آب میریزی . بعد از بهبودی از زغال اکتیو برای خارج کردن دارو استفاده میکنی .

ممنون از راهنماييتون اما ننوشتيد كه براي چه حجم از آب 2 تا كپسول تتراسايكلين استفاده كنيم ؟؟؟

siavash2006
6 June 2006, 02:34 PM
دوست عزیز ضمن تشکر ، شایسته بود منبع رو جهت حفظ احترام و رعایت حقوق نویسنده در انتهای متن خود ذکر میکردید .
با عرض پوزش چون ابن مطالب را از قبل به صورت فایلwordذخیره کرده بودم وآدرس سایت را دیشب نداشتم برای این که دوستمون رو زودتر کمک کنم مبور شدم بدون منبع بنویسم:icon_neut
این هم منبع :aquaria2004.persianblog.com
سایت مفیدی است که به همه توصیه میکنم دیدن بفرمایند.:icon_surp

سیاوش جان ، سلام، خوش امدید.

دوست عزیز بیشتر دوستان تمام سایتهای فارسی رو در رابطه با ماهی و اکواریوم دیده اند ویا مطالب انرا بدقت خوانده اند.
دلیل مطرح کردن سوالشان در این فروم دانستن تجربه دیگر افراد و یا کسانی است که با همان مشکل برخورد کرده اند و تجربه ای در این کار دارند و اگر قرار باشد برای هر سوالی انها بروند و سایت دیگری را مطالعه کنند یا مطالب انها را بصورت تکراری در اینجا ببینند دیگر این مکان مفهوم وجودی خود را از دست میدهد.

با تشکر

ارادتمند شما،

انوش

m.al
6 June 2006, 08:55 PM
با سلام خدمت دوستان :icon_neut
من 2 تا اسكار بالغ دارم كه هر دوشون دچار بيماري چشمي شدن يكيشون روي قرنيه چشمش يه هاله سفيد رنگ ايجاد شده اون يكي هم جوفته چشماش ورم كرده و در هاله درومدن از سر جاشه ... :icon_cry:
البته اقايه ارسطو يك پست در مورده بيماريها و داروشون همين جا گذاشته بودن ولي توضيحي در مورده طريقه درمان و دوز دارويي ننوشته بودن ......
ممنون ميشم كمكم كنين كه زحمت 2 سالم هدر نره اسكارامم چشمشون رو به دنيا بسته نشه .... :icon_redf

Al3l3@S@li
7 June 2006, 09:26 AM
با سلام خدمت دوستان :icon_neut
من 2 تا اسكار بالغ دارم كه هر دوشون دچار بيماري چشمي شدن يكيشون روي قرنيه چشمش يه هاله سفيد رنگ ايجاد شده اون يكي هم جوفته چشماش ورم كرده و در هاله درومدن از سر جاشه ... :icon_cry:
البته اقايه ارسطو يك پست در مورده بيماريها و داروشون همين جا گذاشته بودن ولي توضيحي در مورده طريقه درمان و دوز دارويي ننوشته بودن ......
ممنون ميشم كمكم كنين كه زحمت 2 سالم هدر نره اسكارامم چشمشون رو به دنيا بسته نشه .... :icon_redf
تا اونجا كه من اطلاع دارم،متاسفانه بيماري ورم چشمي درمان نداره...اميدوارم اشتباه كرده باشم.

masoud1990
7 June 2006, 01:32 PM
ببخشید یا کت فیش هم سفیدک میگیره؟

seyedkazemi
7 June 2006, 05:21 PM
از اطلاعات بسيار مفيدتون خيلي خيلي ممنونم sshiiva
ولي ديسكوس هاي من بيماري پوستي دارن و اين باعث شده كه من صدمه زيادي بخورم.لطفا در صورت امكان من رو در مورد بيماريهاي پوستي راهنمايي بفرمائيد.

white LORD
7 June 2006, 09:57 PM
پنکوسی من یه چشش باد کرده وسفید شده شما میدونید چشه؟

Discus
7 June 2006, 10:39 PM
دوست عزیز منظور شما از اینکه سفید شده یعنی چی ؟

یعنی تمام چشمش سفید شده یا یک هاله روی چشمش است ؟

arasto_discus
7 June 2006, 11:58 PM
با سلام
ایجاد بیماری های چشمی مانند کدر شدن و ورم چشمی تماما به وسیله آموکسی سیلین رفع میشود.
از آنجا که اسکار ها گوشتخار هستند پیشنهاد می شود که از غذا درمانی برای درمان استفاده کنید:

200 گرم دل را با 100 گرم آموکسی سیلین مخلوط و برای یک دوره 10 روزه در 2 نوبت صبح و عصر به ماهی بخورانید. در صورتی که ماهی ها خوب نشدند بعد از 48 ساعت مجددا درمان را آغاز کنید.

کپسول های آموکسی سیلین موجود در داروخانه ها حاوی 250 یا 500 میلی گرم ماده فعال هستند . بنابراین با توجه به نسبت بالا محاسبه کنید که در هر وعده غذایی که به ماهی ها میدهید به چقدر دارو احتیاج دارید.

در مورد ایجاد اب مروارید و یا نوزاد کرم در چشم ماهی درمانی وجود ندارد اما با مراقبت های همیشگی می توان تا مدت زیادی ماهی را زنده نگاه داشت

masoud1990
8 June 2006, 12:21 AM
ایا کت فیش هم زمینهی ایک رو داره؟

vahidk20
8 June 2006, 02:09 AM
ایا کت فیش هم زمینهی ایک رو داره؟

لجن خوار خیلی به ندرت بیمار میشه مگه اینکه شرایط آب خیلی افتضاح باشه. من یکبار درجه آب یکی از آکواریوم هارو حدود یه هفته رو 25 گذاشتم بعد این مدت همه ماهیها از جمله لجن خوار سفیدک زده بود سه چهار روز بعد هم مرد البته فکر کنم علت مر گش جمع شدن نیترات تو آکواریوم بود

meduza
9 June 2006, 12:41 PM
ارسطو جان . بازم شرمنده.اون دیسکاس که گفتم جوش زده جوشاش خوب شد ولی یه سفیدی رو باله هاش افتاده بود که فک کردم دم خورس (باله بالاش هم خوردگی داشت) الان خیلی بزرگ شده اون سفیدیش و به بدن خودش رسیده از این ضد دم خوره (اکسیر) مجبوری ریختم ولی بی فایده بود.اگه کمکم کنید ممنون می شم.اگه زحمت بکشید و نظرتون رو بگید ممنون میشم.اگه بقیه هم زحمت بکشن و نظرشون رو بگن ممنون می شم.عکسش رو هم پیوست کردم
یه سوال دیگه.من یه UV گرفتم.در هفته چند ساعت روشن باشه که ضرر نداشته باشه(از نظر کشتن باکتری های مفید)

arasto_discus
9 June 2006, 08:07 PM
ارسطو جان . بازم شرمنده.اون دیسکاس که گفتم جوش زده جوشاش خوب شد ولی یه سفیدی رو باله هاش افتاده بود که فک کردم دم خورس (باله بالاش هم خوردگی داشت) الان خیلی بزرگ شده اون سفیدیش و به بدن خودش رسیده از این ضد دم خوره (اکسیر) مجبوری ریختم ولی بی فایده بود.اگه کمکم کنید ممنون می شم.اگه زحمت بکشید و نظرتون رو بگید ممنون میشم.اگه بقیه هم زحمت بکشن و نظرشون رو بگن ممنون می شم.عکسش رو هم پیوست کردم
یه سوال دیگه.من یه UV گرفتم.در هفته چند ساعت روشن باشه که ضرر نداشته باشه(از نظر کشتن باکتری های مفید)
با سلام
دوست عزیز آیا قسمتی از باه ها که سفید شده در بعضی از نقاط کاملا پوسیده و استخوانها معلوم است؟؟؟؟
در صورتی که این جوری شده ماهی شما احتمالا به یک نوع عفونت باکتریایی شدید دچار شده. سریعا در مخزن قرنطینه و با استفاده از کلرامفنیکول درمان را شروع کنید.

در صورتی که باله ها فقط سفید شده و از لحاظ پوستی ماهی سالم هست و نقاط سفید رنگ به صورت لکه هایی بزرگ که مثل یک تکه پوست خشک شده و یا خراشیده شده است احتمالا ماهی شما به عفونت شدید کوستیا و یا کیلودونلا دچار شده است.
ماهی را قرنطینه کرده و با متیلن بلو اصل و یا آکریفلاوین درمان را ادامه دهید

arasto_discus
9 June 2006, 08:20 PM
مجددا سلام
در مورد مورد اولی که گفتم( بعضی از تکه های استخوان معلوم شده و انگار پوست کاملا از بین رفته ) بنده در چندین مورد در مورد ماهی دیسکاس موفق بوده ام. ترکیب زیر یک ترکیب داروی اختیاریست و ممکن است در مورد ماهی شما جواب ندهد. ضمن اینکه در بسیاری از موارد بجز موارد خاص ( مثل این مورد ) ترکیب دارو ها و استفاده همزمان از دو دارو به هیچ عنوان مجاز نیست. ولی به هر حال اگر از ترکیب زیر استفاده کردید و مشاهه کردید که ماهی دچار مشکل شده است سریعا ماهی را به آب تازه منتقل کنید و بعد از 24 ساعت درمان تک دارویی را ادامه بدهید:

برای هر 40 لیتر آب آکواریوم:
100 میلی لیتر محلول اکریفلاوین تهیه شده با روش یک گرم در یک لیتر
50 میلی لیتر محلول متیلن بلو تهیه شده با روش یک گرم در یک لیتر
محتویات یک کپسول کلرامفنیکول
محتویات یک کپسول نیترو فیورانتیون

دما را 2 درجه پایین بیاورید!!!!!!( تعجب نکنید بسیری از عفونت های باکتریایی در اثر دمای زیاد رشدشان تسریع می شود ) و نهایتا از مقدار 27 درجه پایین تر نیاید. سعس کنید برای اینکه به ماهی استرس وارد نشود هر 1 ساعت 1 درجه پایین بیاورید.

توجه: اینجانب هیچ گونه مسئولیتی در قبال استفاده از ترکیب بالا نمی پذیرم و عواقب استفاده از ترکیب بالا بر عهده مصرف کننده است.
توجه 2: ممکن است ترکیب بالا در بهترین حالت بسیار علمی و در بدترین حالت کاملا غیر علمی باشد ولی در مورد ماهی های بنده از 3 مورد در 2 مورد جواب داده است.
موفق باشید

Makan
11 June 2006, 02:25 PM
سلام
گلد فیش ( بلک مر ) من مدفوع سفید شده آیا مریض شده ؟
در ضمن هیچ گونه علائو دیگری ندارد و بسیار سرحال است و فقط مشکل بالا را دارد .
اگر می توانید کمکم کنید .

arasto_discus
11 June 2006, 04:23 PM
سلام
گلد فیش ( بلک مر ) من مدفوع سفید شده آیا مریض شده ؟
در ضمن هیچ گونه علائو دیگری ندارد و بسیار سرحال است و فقط مشکل بالا را دارد .
اگر می توانید کمکم کنید .
با سلام
قرنطینه با مترونیدازول و یا گابروکول . در استفاده از مترونیدازول از غذا درمانی نیز می توانید استفاده کنید

kamyar_s
12 June 2006, 11:03 AM
--------------------------------------------------------------------------------

با سلام خدمت تمامی اساتید محترم روی دم یکی از اسکارهای من یه چیزی شبیه به یه جوش قرمز رنگ زده که یه هاله سفید رنگ مثل تار عنکبوت روی اون رو گرفته که تقریبا به اندازه یه دونه ماش هست و ماهی هم هیچ اثاری از بیماری و کثالت نداره و کاملا هم سر حاله خواهشا دوستان اگر اطلاعاتی دارند من رو راهنمایی کنند در ضمن از داروی ضد انگل هم استفاده کردم

Makan
13 June 2006, 08:12 PM
دیسکاس من نصف صورتش ( از دهان تا انتهای شش ) رنگش کبود شده .
اگه کسی می دونه چرا بگه
با تشکر ماکان

seyedkazemi
15 June 2006, 02:33 PM
با سلام به همه دوستان

لطفا من رو در مورد ناراحتي هاي پوستي بغير از ايك راهنمايي بفرمائيد . ممنون

Discus
15 June 2006, 10:21 PM
دیسکاس من نصف صورتش ( از دهان تا انتهای شش ) رنگش کبود شده .
اگه کسی می دونه چرا بگه
با تشکر ماکان

دوست عزیز

اگر می توانید اطلاعات کامل تری عنوان کنید . مثلا کبود یعنی چه ؟ یعنی رن گماهی شما تیره شده یا نه ؟

meduza
17 June 2006, 01:41 PM
ارسطو جان اگه ممکنه اطلاعاتی در مورد انگل ابششی و علایم آن بدید ممنون می شم

seyedkazemi
17 June 2006, 01:53 PM
سلام دوستان

ماهي هاي من تمام باله هاشون داره از بين مي ره..خيلي هم كم غذا هستند و همش هم به پهلو هستند..لطفا من رو راهنمايي كنيد.با تشكر

Discus
17 June 2006, 11:00 PM
با سلام

دوست عزیز به نظر می آید مشکل ظاهری نداشته یاشد . در مورد غذا خوردن هم شما کمی بیشتر صبر کن یا غذاهای مختلفی را امتحان کن .
کمی هم صبر کن تا نظر بقیه دوستان را جویا شوی .

arasto_discus
17 June 2006, 11:23 PM
سلام دوستان

ماهی های من تمام باله هاشون داره از بین می ره..خیلی هم كم غذا هستند و همش هم به پهلو هستند..لطفا من رو راهنمایی كنید.با تشكر
با سلام
به احتمال زیاد کیفیت آب شما مطلوب نیست و پی هاش آن بالا تر یا پایین تر از میزان عادیست. مقدار پی هاش را چک کنید و در صورتی که بالا یا پایین بود با تعویض آب پی هاش را نرمال کنید. در غیر این صورت از کپسول نیتروفیورانتیون برای درمان فساد باله استفاده کنید

این دیسكسی كه عكسشو گذاشتم 12 روز پیش خریدم كاملا سرحاله كسی هم كاری به كارش نداره اما لب به غذا نمیزنه حتی ارتمنیا زنده هم نخورد ممكنه هنوز به محیط عادت نكرده باشه؟چكارش كنم؟

آیا مدفوع ماهی سفید رنگ است و ماهی گوشه گیر؟؟
به پیشنهاد بنده جدا از علائم بالا ماهی را 3 روز با مترونیدازول قرنطینه نمایید.

Anoush
18 June 2006, 09:23 AM
این دیسكسی كه عكسشو گذاشتم 12 روز پیش خریدم كاملا سرحاله كسی هم كاری به كارش نداره اما لب به غذا نمیزنه حتی ارتمنیا زنده هم نخورد ممكنه هنوز به محیط عادت نكرده باشه؟چكارش كنم؟
از كرم منجمد هم كه استفاده میكنم بعضی وقتها یكی 2تا تو دهنش میكنه ولی بعد تف میكنه بیرون در ضمن سمت غذا هم میاد ولی نمیخوره تا حالا هم ندیدم مدفوع كنه راستشو بخواهید دقت نكردم

سلام،

من با ارسطو موافقم، یک دوره درمان با مترونیدازول مناسب است ماهی را جدا کنید و دوره درمان را کامل کنید.

شما را به هر چه قبول دارید قسم میدهم که ماهی هایی را که تازه میخرید قرنطینه کنید. کجا نوشته شده که دیسکسی را که هنوز غذا نمیخوره بیندازید تو اکواریوم اصلی؟

موفق باشید

vanhelsing
24 June 2006, 03:15 PM
سلام
داروی مترونیدازول به چه صورتی باید مصرف بشه یعنی قرصهایی که داروخانه ها دارند معمولن 250 هستش و برای چند لیتر اب یک قرص کافیه و برای چه مدتی .ممنون

Anoush
24 June 2006, 04:17 PM
سلام
داروی مترونیدازول به چه صورتی باید مصرف بشه یعنی قرصهایی که داروخانه ها دارند معمولن 250 هستش و برای چند لیتر اب یک قرص کافیه و برای چه مدتی .ممنون

سلام

عزیزم برای هر لیتر اب 7 میلی گرم دارو محاسبه کنید. هر بیست و چهار ساعت یک دوز مصرف کنید و قبل از هر مصرف بیست وپنج درصد اب را سیفون میکنید. طول درمان بصورت علمی 10 روز است (دوره کامل درمان). ولی عمومن بعد 3 روز انرا متوقف میکنند.

موفق باشید.

masoud1990
25 June 2006, 01:24 PM
کمک اسکاره 7-8 سانتیه من همینجوری مرد دیشب سالم بود اما می به غذا نداشت مرد:icon_cry: فقط چیزی که توجهم رو جلب کرد این بود که رو سرش ابی متمایل به سبز رنگ شده بود

payamix
25 June 2006, 01:44 PM
آقایون ، شارک های من یکی یکی بعد از اینکه یکی دو روز دهان و اطراف دهانشون قرمز رنگ میشه و در این مدت گوشه گیر شده و چیزی نمیخورند ، میمیرند.

آیا قرمز شدن دهان شارک نشانه بیماری هستش یا چیز دیگه ؟
آیا کسی از دوستان چنین مشکلی داشته ؟

سپاسگزارم
:pudency:

arasto_discus
25 June 2006, 11:15 PM
آقایون ، شارک های من یکی یکی بعد از اینکه یکی دو روز دهان و اطراف دهانشون قرمز رنگ میشه و در این مدت گوشه گیر شده و چیزی نمیخورند ، میمیرند.

سپاسگزارم

با سلام
بنده 3 مورد رو ذکر می کنم امیدوارم که مشکلتون حل بشه»

1-یکی از ماهی رو از آب خارج کنید و داخل دهان رو با ذره بین نگاه کنید آیا قسمتی برامده به رنگ قرمز وجود دارد؟ اگر چنین است ماهی شما به تیرویید مبتلا شده است . با اضافه کردن نمک ید دار به آب به صورت روزانه در مراحل اولیه بیماری مشکل حل می شود.

2- آیا دهان ماهی و اطراف ن دچار زخم و یا تورم شده است و رنگ دور دهان نیز قرمز گشته؟
ماهی شما دچار خونریزی بی خطر شده است( در اثر عوامل متعدد ) که با استفاده از آکریفلاوین و یا متیلن بلو اصل این مشکل حل می شود.

3- آیا اطراف دهان کاملا سالم و دهان نیز کاملا سالم است و فقط دور دهان قرمز رنگ شده است؟

این مورد پارسال در مورد یکی از اسکات های بنده پیش اومد. متاسفانه بنده در هیچ کتاب مرجعی نتوانستم جواب قانع کننده ای بیابم. در فروم های اینترنتی نیز هر گاه سخن از این مشکل آمده است منظور همان خونریزی داخلیست. اما به نظر بنده این مشکل ( مورد 3 ) خونریزی داخلی نیست. چون هیچ گونه آثاری از زخم. جراحت . تورم. و... که عوامل خونریزی داخلی در ماهی ها می باشند در این مورد یافت نمیشود.
به هر حال بنده یک دوره را با آکریفلاوین به شما پیشنهاد می کنم . ( شاید مشکل حل شود ) اما در مورد ماهی بنده متاسفانه جواب نداد و ... و باز هم متاسفانه از آنجا که هنگام مرگ ماهی بنده در شهرستان بودم نتوانستم ماهی را کالبد شکافی و با میکروسکوپ اندام ها و خون را آزمایش کنم تا حداقل یک جواب قانع کننده برای خودم پیدا کنم. به شما پیشنهاد می کنم که حتما یک مورد مرده را در صورتی که آشنایی با میکروسکوپ دارید کالبد شکافی کرده و اندام های مختلف و خون را مشاهده کنید و به احتمال 90% ریشه مشکل را بیابید

Blaze
26 June 2006, 01:50 AM

سپاسگزارم

دوست عزیز شارک کرم من یه مدت 10 روزی دچار این مشکل شد و من زیر نظر داشتمش و خیلی ناراحت بودم برای بهتر شدن ، آبو 60 % سیفون کردم وی بعد یه مدتی تقریبا ناپدید شد ولی کمی باقیست ، نتونستم دقیق توجیه کنم ولی نکته مهمی که بهش میتونم اشاره کنم این بود که ماهی اشتها داشت و اشتهاشو نیز از دست نداد .

Blaze
28 June 2006, 05:18 AM
دوستان کسی کمک راجع به کوریدوراس جولی نمیتونه بکنه ؟

الان بیشتر از 7 - 8 روز شده که داره از فرط چاقی ( حاملگی بنظر من ) میترکه !

چشماش داره میپره بیرون ،

با توجه به باله ماهی ، 3 تا جولی دیگه که نر بنظر میومدن رو با این ماهی توی یک مخزن جدا گذاشتم ، ماده برگشته بود به پشت و فکر کردم مرده ، اما تا منو دید برگشت و خلاصه هر روز وحشتناک تر باد میکنه !

دیدم مخزن جدا رو نمیپسنده ، برشون گردوندم به مخزن اصلی

Anoush
28 June 2006, 08:51 AM
دوستان کسی کمک راجع به کوریدوراس جولی نمیتونه بکنه ؟

الان بیشتر از 7 - 8 روز شده که داره از فرط چاقی ( حاملگی بنظر من ) میترکه !

چشماش داره میپره بیرون ،

با توجه به باله ماهی ، 3 تا جولی دیگه که نر بنظر میومدن رو با این ماهی توی یک مخزن جدا گذاشتم ، ماده برگشته بود به پشت و فکر کردم مرده ، اما تا منو دید برگشت و خلاصه هر روز وحشتناک تر باد میکنه !

دیدم مخزن جدا رو نمیپسنده ، برشون گردوندم به مخزن اصلی

پودر سولفات منیزیوم رو امتحان کن. نمیدونم تو ناصر خسرو یا داروخانه ها گیر میاد یا نه.
اسم خارجیش Epsom Salt هست. اگه گیر اوردی بگو تا بگردم دوزشو پیدا کنم.(ارسطو یا حامد اگر اینجا سر بزنن میدونن که گیر میاد یا نه)

alirezasaberi
28 June 2006, 02:08 PM
پودر سولفات منیزیوم رو امتحان کن. نمیدونم تو ناصر خسرو یا داروخانه ها گیر میاد یا نه.
اسم خارجیش Epsom Salt هست. اگه گیر اوردی بگو تا بگردم دوزشو پیدا کنم.(ارسطو یا حامد اگر اینجا سر بزنن میدونن که گیر میاد یا نه)
ميشه بيشتر توضيح بدين .( فرض كنيد گيرآوردم . آخه اگه گير بيارم ممكنه شما رو گير نيارم.دونستنش ضرر نداره)

Anoush
28 June 2006, 02:28 PM
ميشه بيشتر توضيح بدين .( فرض كنيد گيرآوردم . آخه اگه گير بيارم ممكنه شما رو گير نيارم.دونستنش ضرر نداره)

سلام،

منو گیر نیاوردی اینترنت رو که ازتون نگرفتن.
اینترنت= دنیای اطلاعات بی دریغ در خدمت شما

این پودرو قدیما بعنوان مسهل مصرف میکردن! از بابا مامانا بپرسین بگین شربت سولفات دو منیزی چیه همشون یه دریا خاطره از این شربت بدمزه دارن و کلی میخندین.

من میدانم در ناراحتی های گوارشی ماهی ها زیاد مصرف میشه که اگر اینجا راحت گیر بیاد میگردم و دستورشو براتون پیدا میکنم. اگر هم که دستور میدید همین الان دست بکار شم، بروی چشم.

موفق باشید.

پی نوشت: (Epsom Salt) بسته به شدت بیماری نیم تا یک گرم در لیتر. هم در قرنطینه و هم در تانک اصلی میتوان استفاده کرد.

meduza
6 July 2006, 04:51 PM
با سلام خدمت اساتید
من 2 تا دیسکاس 3 هفته پیش خریدم که تا وقتی تو قرنطینه بودن خیلی سر حال بودن ولی از 5-4 روز پیش که انداختمشون تو تنگ اصلی هم بی حال شدن هم سیاه.طبق فرمایش اساتید به هگزومتیا مشکوک شدم و درمان یکی از اون ها رو شروع کردم ولی اون یکی از اون جایی که به اندازه 5 تا دیسکاس غذا می خوره و گوشه گیر نیست به اون کاری نداشتم.می خواستم نظر اساتید رو بدونم که با اون چه کار کنم؟(اخه رو باله عقبش یه اندازه دهن یه دیسکاس خوردگی داره.یعنی من فک کردم که شاید یکی زده باشدش و سیاهی برای ترس باشه)
یه سوال دیگه تو طول درمان هگزمتیا ایا باید اب رو عوض کرد یا نه؟(اخه یکی از دوستان نوشته بودن که در طول این 3 روز هر روز 25% اب رو عوض کرده و یک قرص دیگه مترانیدازول بابت هر 50 لیتر اضافه کنید(هر روز))
و دمای مناسب برای دیسکاس چنده؟(یکی میگه 30-یگی میگه 32).اگه می شه به 3 سوال جواب بدید
با تشکر

Abolfazl2006_p
29 July 2006, 03:32 PM
سلام من دوتا ماهی اسکار دارم که یدونشون الان حدود 2 ماهه که داره باله هاش رنگش تیره میشه در حالی که اون یکی رنگطبیعی خودشا داره میخوام بدونم که این سیاه شدن باله ها طبیعی یا نه چرا اون یکی بالههاش تیره نشده؟

payam64
2 August 2006, 02:29 AM
دوستان اينجور كه من فهميدم مترونيدازول هيچ تاثيري در درمان مدفوع سفيد ماهي مخصوصا ديسكوس نداره بدتر باعث ضعيف شدنش ميشه من با هر روشي كه فكرشو بكنيد تو قرنطينه روي ماهي مريض امتحان كردم نه تنها خوب نشد بلكه بدتر هم شد
يه دارويي شركت سرا زده به اسم Omnipur كه ميشه گفت همه بيماريهاي ماهي هاي اب شيرينو درمان ميكنه اين دارو دوست عزيزم انوش معرفي كرد من الان 2روزه زدم (ديسكوسم مدفوعش سفيد بود و غذا نميخورد)الان رنگش برگشته و كاملا طبيعي شده قبلا رنگ پريده شده بود اگه درمان شد بهتون ميگم يكي از دوستان 3تا از ماهياشو با اين دارو خوب كرده قيمتشم9000تومنه
سر بلند باشد

babakgeramian
2 August 2006, 02:39 AM
از دوستان هر كس ميداند وجود نقطه هاي خون در زير پوست گوپي هاي من كه دارند ميميرند چيست پاسخ دهند.
ph=7 ---نيتريت صفر-- سختي6 ---فيلتر كامل حوضچه 600ليتري سپاسگزارم.

pouyan
2 August 2006, 08:33 AM
دوستان اينجور كه من فهميدم مترونيدازول هيچ تاثيري در درمان مدفوع سفيد ماهي مخصوصا ديسكوس نداره بدتر باعث ضعيف شدنش ميشه من با هر روشي كه فكرشو بكنيد تو قرنطينه روي ماهي مريض امتحان كردم نه تنها خوب نشد بلكه بدتر هم شد
يه دارويي شركت سرا زده به اسم imnipurكه ميشه گفت همه بيماريهاي ماهي هاي اب شيرينو درمان ميكنه اين دارو دوست عزيزم انوش معرفي كرد من الان 2روزه زدم (ديسكوسم مدفوعش سفيد بود و غذا نميخورد)الان رنگش برگشته و كاملا طبيعي شده قبلا رنگ پريده شده بود اگه درمان شد بهتون ميگم يكي از دوستان 3تا از ماهياشو با اين دارو خوب كرده قيمتشم9000تومنه
سر بلند باشد

:icon_excl با توجه به ترکیبایی که تو این دارو وجود داره و پیام جان برای من گفتش فکر میکنم معجون فوق العاده ای از آب در میاد :icon_surp
اما در مورد مترونیدازول شاید پیام جان شما روش درمانی را اشتباه گرفته زیرا که شاید مدفوع سفيد ماهي های شما از جمله دسکس های نازنینون از تازکداران باشه که مترونیدازول یا اسم کلی فلگیل (اسم تجاری مترونیدازول فلاژیل است) روی آنها تاثیری ندارد برای کرم ها روده گابروکول هم میتونی مصرف کنی بعضی اوقات مالاشیت گرین هم در درمان تاژکداران کمک میکنه که من قبلا باهاش برای بعضی از دیسکس ها جواب گرفتم

:icon_cool

Makan
2 August 2006, 01:09 PM
سه تا از دیسکسام hole in head گرفتن
اگه می شه کمکم کنید .

Anoush
2 August 2006, 01:46 PM
سه تا از دیسکسام hole in head گرفتن گه می شه کمکم کنید .

عکس میتونی ازشون بگیری و بفرستی؟ من بعید میدونم! مطمئنی؟

payam64
2 August 2006, 03:44 PM
پويان جان شما كه خودت بهتر ميدوني من همه روشها رو امتحان كردم(من و پويان 9 ساله با هم رفيقيم و بهترين دوست منه:icon_cool )
(1)قرنطينه به مدت 3روز با مترونيدازول از روز 4رم تعويض30%اب(طبق روش كتاب بيماريهاي ماهيان اكواريومي)
(2)قرنطينه با مترونيدازول و تعويض روزانه 40%اب و اضافه كردن دوز جديد دارو(روشي كه انوش جان استفاده ميكنه)
(3)همان روش اول ولي تصفيه و تعويض اب به مدت2 روز و دوباره دوز جديد دارو از روز 5ام
(4)استفاده همزمان مترو نيدازول و داكسي سايكلين(روش اكواريوم اطلس)
...
ولي هيچكدام فايده نداره نه تنها خوب نميشن بلكه بدتر هم ميشن(البته همه اين روشها رو روي يه ديسكوس امتحان نكردما فكرهاي بد نكنيد:icon_twis امتحان اين روشها حاصل حد اقل 4سال ماهي بازي و 1سال ديسكوس بازيه)
فعلا كه حال ماهي مريضم با omnipurخوبه سر حالم شده فعلا بهش غذا ندادم دوره درمانش 7روزست نتيجه گرفتم بهتون ميگم
بازم ممنون از راهنمايي انوش جان چون ايشون اين دارو معرفي كرد:icon_cool
سر بلند باشيد

pouyan
2 August 2006, 04:14 PM
پويان جان...................

پیام جان شما لطف دارید
فقط محض سوال از دوستان کسی از گابروکول تا حالا استفاده کرده میدونم هست و فکر کنم ناصر خسرو داشته باشه-و قیمتش هر گرم چند است؟

:icon_surp

Abbas_54
3 August 2006, 12:34 PM
دوستان گلد فيش من باله و دمش به شدت ريش ريش شده.

[QUOTE=mehdi1979]در مورد پوسیدگی باله اگه خیلی شدیده میتونی از تتراسایکلین 250 استفاده کنی. یکیش کافیه.

حتي من به مدت 4 روز متوالي هر روز 1 عدد تتراسايكلين ريختم توي آبش ولي .... ( فكر كنم فقط كمي پيشروي بيماري كم شده )
ضمنا من 6 تا پنگوسي داشتم كه طي مدت 2 هفته تمامي اونها بعد از يكي دو روز كه خودشونو به در و ديوار ميزدند و .....
مردن تو تاپيك پنگوسي عنوان كردم دوستان گفتند از ترس اما فكر كنم يه جور بيماري انگلي بود (احتمالا آبششي) چون در ساعتهاي آخر زندگيشون ميامدند روي آب سرشون رو تا آبشش ها از آب بيرون مي آوردند و دهانشون رو به شدت باز و بسته ميكردند .
حالا ميخوام بدونم آيا ممكن گلدفيش منهم همين بيماري رو گرفته باشه
چه درماني توصيه ميكنيد.

توي يكي از پستها دوستان فرمالدئيد رو توصيه نمودند از اونجائيكه من تو اتاق عمل ازش استفاده كردم (براي استريل كردن بعضي تجهيزات) بسيار سوزاننده است فكر كنم براي ماهيها بسيار خطرناك باشه .

در هر صورت دوستاني كه اطلاعات دارند لطفا من رو راهنمائي كنند كه از چه داروهايي و با چه دوزي استفاده كنم . آكواريوم قرنطينه من حدود 50 ليتر گنجايش داره .

ضمنا با توجه به گرماي هوا آيا بازهم اشتفاده از دماي بالا رو توصيه ميكنيد؟

باتشكر

maryamakbari1
3 August 2006, 02:53 PM
با سلام اگر مطمين هستيد پوسيدگي است از امپول جنتامايسين يا نيترو فورانتيون مصرف كنيد فرمالين 3 سي سي در 10 ليتر به مدت 20 ذقيقه براي سه روز اما با روزي يك امپول جنتا مايسين تا 3 روز خوب ميشن.

Abbas_54
4 August 2006, 11:01 AM
من الان دو روزه كه از جنتامايسين استفاده ميكنم اما امروز ديدم وضعيت دمش بدتر شد و بخشي از دمش قرمز شده براي همين مجددا يك كپسول تتراسيكلين ريختم تو آكواريوم.

Mehraz
4 August 2006, 11:17 AM
من الان دو روزه كه از جنتامايسين استفاده ميكنم اما امروز ديدم وضعيت دمش بدتر شد و بخشي از دمش قرمز شده براي همين مجددا يك كپسول تتراسيكلين ريختم تو آكواريوم.
با سلام همانطور كه دوستان با تجربه توضيح دادند بهتره كه از چند دارو حتي الامكان (مگر وقتي كه علت بيماري تشخيص داده نشه كه اون هم اما اگر زياد داره) با هم استفاده نشه و اگر هم ميخواهيد نوع دارو رو عوض كنيد حداقل 48 ساعت صبر كنيد و اثر دارويي قبلي هم از بين رفته باشه.اينكه دوتا دارو رو باهم استفاده كنيد جز مقاوم تر شدن عامل بيماري در بيشتر موارد تاثير ديگه اي احتمالا نداره.
ذكر نكرديد كه آب رو كاملا عوض كرديد يا توي همون آب داروي جديد اضافه كردين.اميدوارم كه آب تعويض شده باشه.
اميدوارم حال ماهي بهتر شده باشه اما چنانكه بيماري خيلي پيشرفت كرده شايد بهتر باشه بجاي ريختن دارو توي تانك از حمام كوتاه مدت همون دارو با دوز بالاتر و زمان كوتاه استفاده كنيد.در اين مورد دوستان با تجربه تر بهتر ميتونن كمك كنند.

Abbas_54
4 August 2006, 02:41 PM
من قبل از استفاده از جنتامايسين ماهيم رو به يه آكولريوم ديگه انتقال دادم و درمان با جنتامايسين رو اونجا شروع كردم ولي نتيجه عكس داشت ، تتراسيكلين اقلا رشد بيماري رو كند تر كرده بود براي همين ترجيحا دوباره از اون استفاده كردم.

maryamakbari1
4 August 2006, 03:26 PM
من قبل از استفاده از جنتامايسين ماهيم رو به يه آكولريوم ديگه انتقال دادم و درمان با جنتامايسين رو اونجا شروع كردم ولي نتيجه عكس داشت ، تتراسيكلين اقلا رشد بيماري رو كند تر كرده بود براي همين ترجيحا دوباره از اون استفاده كردم. شما بايد روزي يك عدد جنتا مايسين 80 را داخل تانك قرنطينه بريزيد و براي روز بعد 25 % اب را عوض كرده بعد امپول دوم را بريزيد تا 3 روز تازه اگر ميخواهيد دارو را عوض كنيد بايد 2 تا 3 روز بعد اين كار را انجام دهيد و نيترو فورانتيون مناسب تر است ان هم به همان روش جنتا مايسين روزي 1 عدد مصرف كنيد حتما بايد با زغال اكتيو فيلتر كنيد تا دارو از تانك خارج شود بعد داروي بعدي را استفاده كنيد اگر واقعا جنتا مايسين و نيترو فورانتيون اثر نكند احتمالا مشكل ديگري هست و يا ممكن است از اب باشد چون من بيماري پثشرفته را با اين داروها معالجه كردم با اين حال صلاح ملك خويش خسروان دانند.

Abbas_54
5 August 2006, 08:35 PM
ضمن تشكر از محبتهاي دوستان عزيز در مورد جنتامايسين طبق نوشته هاي دوستان در همين تاپيك دوز 1 آمپول در 100 ليتر رو توصيه كرده بودند ، كه با توجه به گنجايش آكواريوم من (50 ليتر) من از نصف آمپول در هر روز استفاده كردم وليكن نتيجه مثبتي حاصل نشد . از اونجائيكه وضعيت ماهي من بسيار وخيم بود و حتي دو روز انتظار براي شروع داروي جديد ممكن بود باعث مرگ ماهي بشه و همچنين از آنجاييكه جنتامايسين با تتراسيكلين تداخل دارويي نداره ، من از ديروز درمان با تتراسيكلين رو شروع كردم و امروز در ادامه در مان احساس ميكنم پيشروي بيماري اگر متوقف نشده باشه ، اقلا بسيار كند شده ، فرموده بوديد فيلتراسيون را با زغال اكتيو انجام بدم ، طبق توصيه دوستان در همين تاپيك در اكثر موارد در طول درمان توصيه به خارج كردن زغال اكتيو شده ......
در نهايت از حوصله‌اي و صبر شما و ساير دوستان نهايت سپاسگزاري را دارم و منتظر راهنمائيهاي شما هستم.

arasto_discus
5 August 2006, 11:38 PM
ضمن تشكر از محبتهاي دوستان عزيز در مورد جنتامايسين طبق نوشته هاي دوستان در همين تاپيك دوز 1 آمپول در 100 ليتر رو توصيه كرده بودند ، كه با توجه به گنجايش آكواريوم من (50 ليتر) من از نصف آمپول در هر روز استفاده كردم وليكن نتيجه مثبتي حاصل نشد . از اونجائيكه وضعيت ماهي من بسيار وخيم بود و حتي دو روز انتظار براي شروع داروي جديد ممكن بود باعث مرگ ماهي بشه و همچنين از آنجاييكه جنتامايسين با تتراسيكلين تداخل دارويي نداره ، من از ديروز درمان با تتراسيكلين رو شروع كردم و امروز در ادامه در مان احساس ميكنم پيشروي بيماري اگر متوقف نشده باشه ، اقلا بسيار كند شده ، فرموده بوديد فيلتراسيون را با زغال اكتيو انجام بدم ، طبق توصيه دوستان در همين تاپيك در اكثر موارد در طول درمان توصيه به خارج كردن زغال اكتيو شده ......
در نهايت از حوصله‌اي و صبر شما و ساير دوستان نهايت سپاسگزاري را دارم و منتظر راهنمائيهاي شما هستم.

با سلام
دوست عزیز بهترین و موثرین ترین دارو در جلوگیری از پیشرفت و درمان فساد باله کپسول نیتروفیورانتیون می باشد که دوز مورد استفاده از آن در همین انجمن موجود است. و اما در مورد استفاده از زغال اکتیو منظور دوستان این است که بعد از طی یک سیکل درمان برای تصفیه آب از دارو باید حداقل 25 % آب را تعویض و بقیه را با فیلتر کتانی و زغال تصفیه نمود( 24 تا 48 ساعت) و سپس یا دوباره یک سیکل درمان دیگر را شروع کرد و یا در صورت سلامت ماهی آن را به تانک اصلی بازگرداندهر چند که در بعضی از موارد نیز استفاده همزمان از زغال و دارو توصیه می شود ( اما نه در مورد بیماری ماهی شما )
موفق باشید

ghalandaran
6 August 2006, 10:22 AM
با سلام و احترام

ماهي هاي من به بيماري پوسيدگي باله مبتلا شدند من از داروي ضد پوسيدگي هايي كه در بازار است استفاده كردم به مدت 4 روز ميشه گفت كه اين بيماري مرتفع شد ولي حالا مشكلي كه دارم اينه كه نمي تونم رنگ سبز آب را شفاف كنم مي تونم بگم كه تقريبا تمام آب اكواريوم را عوض كردم و از زغال اكتيو هم استفاده كردم ولي آب هنوز رنگ سبز فسفري داره

لطفا راهنمايي بفرماييد

با احترام
قلندران

Anoush
6 August 2006, 10:27 AM
با سلام و احترام

ماهي هاي من به بيماري پوسيدگي باله مبتلا شدند من از داروي ضد پوسيدگي هايي كه در بازار است استفاده كردم به مدت 4 روز ميشه گفت كه اين بيماري مرتفع شد ولي حالا مشكلي كه دارم اينه كه نمي تونم رنگ سبز آب را شفاف كنم مي تونم بگم كه تقريبا تمام آب اكواريوم را عوض كردم و از زغال اكتيو هم استفاده كردم ولي آب هنوز رنگ سبز فسفري داره لطفا راهنمايي بفرماييد

رنگ اب بمرور کم تر میشه و مثل اولش خواهد شد بعد از درمان مخصوصن تو تانک اصلی (که فکر میکنم شما هم در تانک اصلی در مان کرده اید! نوید جان یادت باشه دعوات کنم) از تعویض اب به میزان خیلی زیاد پرهیز کنید.

موفق باشید.

Abbas_54
6 August 2006, 07:59 PM
دوست عزيز جناب آقاي arasto_discus
من به توصيه يكي از دوستانم (كه مهندس شيلات ميباشد) و بخاطر مرگ ناگهاني 6 پنگوسي كه قبلا گفته بودم آكواريومم را خشك كردم و تمامي اجزا اكواريومم را به مدت 24 ساعت داخل اب نمك قرار دادم و سپس 3 روز در مقابل نور خورشيد قرار دادم و درمان با تتراسيكلين و متعاقبا جنتامايسين و مجددا تتراسيكلين را در آكواريوم قرنطينه بر روي تمامي ماهيها انجام دادم ، امروز كه روز سوم درمان با تتراسيكلين ميباشد هر 6 ماهي من ( 3 گلدفيش ، 1 بلك گوست ، 2 لجن خوار) از نظر فعاليت و شادابي طبيعي بنظر ميرسند و پيشروي بيماري در ماهي بيمار من متوقف شده است ، با اين توضيحات و بنظر شما آيا ادامه درمان لازم ميباشد ، ضمنا من فردا قصد دارم آكواريومم رو مجددا آب كنم ، چه توصيه اي براي سپري شدن سريعتر سيكل ازت داريد ، چون احساس ميكنم 50 ليتر براي ماهيهاي من فضاي كوچكي ميباشد .
باتشكر

arasto_discus
6 August 2006, 10:48 PM
دوست عزيز جناب آقاي arasto_discus
من به توصيه يكي از دوستانم (كه مهندس شيلات ميباشد) و بخاطر مرگ ناگهاني 6 پنگوسي كه قبلا گفته بودم آكواريومم را خشك كردم و تمامي اجزا اكواريومم را به مدت 24 ساعت داخل اب نمك قرار دادم و سپس 3 روز در مقابل نور خورشيد قرار دادم و درمان با تتراسيكلين و متعاقبا جنتامايسين و مجددا تتراسيكلين را در آكواريوم قرنطينه بر روي تمامي ماهيها انجام دادم ، امروز كه روز سوم درمان با تتراسيكلين ميباشد هر 6 ماهي من ( 3 گلدفيش ، 1 بلك گوست ، 2 لجن خوار) از نظر فعاليت و شادابي طبيعي بنظر ميرسند و پيشروي بيماري در ماهي بيمار من متوقف شده است ، با اين توضيحات و بنظر شما آيا ادامه درمان لازم ميباشد ، ضمنا من فردا قصد دارم آكواريومم رو مجددا آب كنم ، چه توصيه اي براي سپري شدن سريعتر سيكل ازت داريد ، چون احساس ميكنم 50 ليتر براي ماهيهاي من فضاي كوچكي ميباشد .
باتشكر

با سلام
اگر مشکل شما رفع شده است از داروی دیگری استفاده نکنید. در مورد سیکل ازت به تاپیکی که در همین مورد موجود می باشد مراجعه بفرمایید.

با تشکر

B@B@K
7 August 2006, 05:50 PM
سلام خدمت اساتيد محترم آيا راهي براي بهبودي گلدفيشي كه كيسه هواييش مشكل دارد وجود دارد؟

Discus
7 August 2006, 11:46 PM
با سلام

ببخشید دوستان من یک مشکل حاد پیدا کردم .
تا حالا خودم همچین مشکلی نداشتم . از دوستان هر کی هر چی درباره این بیماری می دونه بگه :

یکی از گلدفیش هام یک طرح بدنش تقریبا نزدیک آبشش روی بدنش یک سوراخ شده و انگار گوشتش خورده شده . مانند جزام !!!!!!!!!!!!!
به نظر در حال پیشرفت هم هست .

pouyan
8 August 2006, 09:18 AM
با سلام

ببخشید دوستان من یک مشکل حاد پیدا کردم .
تا حالا خودم همچین مشکلی نداشتم . از دوستان هر کی هر چی درباره این بیماری می دونه بگه :

یکی از گلدفیش هام یک طرح بدنش تقریبا نزدیک آبشش روی بدنش یک سوراخ شده و انگار گوشتش خورده شده . مانند جزام !!!!!!!!!!!!!
به نظر در حال پیشرفت هم هست .

سلام
با این شرایط که ذکر کردید من 2 احتمال در مورد این حالت ذکر میکنم1.حمله و گسترش نوعی باکتری 2.بیماری کشنده سل

اولا سعی کن دستت به آب آکواریوم به هیچ طریقی تماس پيدا نکنه و ماهی رو تو آکواریوم مراقبت های ویژه یا همان قرنتینه انتقال بده
و در مورد حمله و گسترش باکتریایی میتونی از آنتی بیوتیک ها برای درمان استفاده کنی که اگر ماهی شما خوب نشد من احتمال سل گرفتنشو میدم که بزودی از بین میره
اگر مرد و بیماریش از سل بود تانک اصلی را کاملا استریلیزه و ضد عفونی کن بعدا بگو کارش به کجا رسید...

:icon_cool

Abbas_54
8 August 2006, 02:35 PM
با سلام حضور تمامي دوستان
در تاپيك بيماري در مورد درمان بيماريها مطالب بسياري نوشته شده ، اما سئوال من اينه كه چكار كنيم تا ماهيها بيمار نشن.

maryamakbari1
8 August 2006, 03:35 PM
با سلام وتبريك 1- هرگونه ماهي را قرنطينه كنيم2-سيفون مرتب اب و فيلتراسيون عالي3- تغذيه مناسب4-اگر به ماهي نه به عنوان يك تفريح بلكه به عنوان يكي از اعضا ء خانواده نگاه كنيم چطور وقتي سگ در منزل داريم سعي ميكنيم به بهترين وجه از ان نگه داري كنيم مرتب به دامپزشكي ببريم بياييم حداقل با ماهي هم مثل سگ رفتار كنيم در اخر مطالعه در مورد ماهي عادات و سيكل زندگي انها به ما كمك ميكنه ما بايد اب را در شرايط متسب نگه داريم ماهي از خودش مواظبت ميكنه.

Mehraz
14 August 2006, 09:07 PM
با سلام
دوستمون توضيحات خوبي دادند.خواستم براي تكميل موارد دوتا مورد رو هم اضافه كنم:
مهم ترين دليل مريضي ماهي اونطور كه من خوندم (زياد تجربه نكردم!) از استرسه كه باعث ضعيف شدن ماهي و سريعتر بيمار شدن اون ميشه.اين رو ميشه با شرايط محل قرارگيري آكواريوم و نوع ماهي هايي كه با هم نگهداري شده و شرايط يكسان آب مورد نياز همه ماهي هايي كه باهم در يك آكوآريوم نگهداري ميشوند و موارد كوچيك ديگه رعايت كرد.
يك مورد ديگه هم كه ميتونه مهم باشه ضدعفوني كردن هست.
شامل وسايل آكواريوم و دست! هنگام نظافت و غذا دادن (اگر با دست به ماهي ها غذا ميديد) و تغيير دكور آكوآريوم و ...

payam64
15 August 2006, 12:29 AM
دوستان من هر موقع به ماهيام ارتمنيا ميدادم مريض ميشدن تازه دليلشو فهميدم گفتم بگم تا كسي اشتباه منو تكرار نكنه ارتمنيا 4 روز پس از بسته بندي و 2ساعت بعد از باز شدن تاريخ مصرفش تموم ميشه و در مدتي كه داخل كيسه هست بايد تو يخچال نگهداري بشه وگر نه باعث بيماري مخصوصا تو ديسكوس ميشه
در ضمن omnipurشركت seraبهترين دارو براي تمام بيمارياست مخصوصا ديسكوس

B@B@K
15 August 2006, 12:32 AM
سلام دوست عزيز من با شما در مورد آرتميا موافق نيستم زيرا من تا 15 روز در يخچال نگهداري كردم و حتي چند روز توي سطل با سنگ هوا و قرص پلانگتون آنها را نگهداري كردم و به ديسكسهام دادم و مريض هم نشدند

payam64
15 August 2006, 12:39 AM
من كه دادم مريض شدن يكي از دوستان(فكر كنم جناب انوش)هم همين مشكلو با ارتميا داشت
در ضمن اين مطلبو يكي از اشنايان كه مهندس شيلاته بهم گفت

B@B@K
15 August 2006, 12:43 AM
سلام شما آرتميا رو از كدوم شركت تهيه كردي؟

payam64
15 August 2006, 12:45 AM
از پلاسكو(مغازه عليزاده)

B@B@K
15 August 2006, 12:49 AM
سلام مجدد منظورم مغازه نبود منظورم آرتميا مال كدام شركت بود

payam64
15 August 2006, 12:51 AM
اسم نداشت ميگفت خودمون بسته بندي مي كنيم
اگه دقت كنيدمقداري از ارتمياها پس از چند روز مخصوصا تو دماي اتاق ميميرن و ته اب ميرن و سريعا فاسد ميشن(چون خيلي كوچيكه سريع فاسد ميشه) و همين باعث نوليد بيماري ميشه.بعد از تموم شدن تاريخ مصرف يواش يواش ميميرن يكي زودتر يكي ديرتر و يكي از دلايل هگزاميتا خوردن غذاي موندست كه يه بيماريه شايع ديسكوسه

B@B@K
15 August 2006, 01:01 AM
پس ديدي اشكال از خودته و آرتمياي بي نام و نشان خريدي سعي كن شركتيشو بخري

vahidk20
15 August 2006, 01:24 AM
من اوایل که آکواریوم رو راه انداخته بودم ماهیها به انواع واقسام بیماریها مبتلا میشدند ولی با رعایت یکسری از نکات
دو سه ماهی است که کلا از بیماری خبری نیست که مهمترین آنهابه شرح زیر است

1- هرگز ماهیهای رو که بیمار به نظر میرسند یا ماهیهای مرده و مریض تو تانکشون هست نخرید
2-ماهیهای جدید رو حداقل یک هفته قرنطینه کنید حتی اگه سالم به نظر برسن چون خیلی از بیماریها از جمله ایک دو سه روز بعد از انتقال به تانک جدید ظاهر میشن
3- هرگز داروهای کارخانه ای مثل داروی ایک وغیره استفاده نکنید چون کلا داروهای بیخاصیتی هستن وغیر از آبی کردن آب کار دیگه ای انجام نمیدن
4-حداقل هفته ای یکبار یک سوم آب آکواریوم رو سیفون کنید این کار نقش مهمی در شادابی و حفظ سلامت ماهیها داره
چون هیچ عاملی به اندازه افزایش نیتراتها باعث مرگ ومیر ماهیها نمیشه
5-هر بار بعد از سیفون کردن آب یا تعویض کلی آب به ازای هر 20 لیتر آب یک قاشق غذاخوری نمک به آب اضافه کنید با این روش دیگه لازم نیست از داروی ضدعفونی کننده استفاده کنید
6-درجه حرارت آب رو همواره در 30 درجه سانتیگراد ثابت نگهدارید و هفته یک بار درجه حرارت رو به 34 بروسیند در درجه حرارت بالای 30 کلیه عوامل بیماریزا از بین میرن
7-هر روز یکبار غذا دادن به ماهیها کافی است تغذیه بیش از اندازه باعث بیماریهای گوارشی در ماهیها میشود.هفته ای یکبار از غذا دادن به ماهیها پرهیز کنید ودر برنامه غذایی ماهیهاحتما از کاهو و اسفناج هم استفاده کنید

Al3l3@S@li
15 August 2006, 02:11 AM
والا من با بعضي از موارد بالا موافق نيستم.
مثلا مورد سوم،شما اگر از داروهاي شركت تترا و يا سرا استفاده كنين،احتمالا نظرتون عوض خواهد شد.
در مورد مطلب آخريتون ميخواستم بدونم كه چرا هفته اي يكبار بايد ماهي ها روزه بگيرن؟بنظر من گرسنگي خودش باعث ضعف و بيماري ماهي ها ميشه.(البته من خودم روزي يك وعده بيشتر به ماهي هام غذا نميدم)

pouyan
15 August 2006, 10:43 AM
7-.................هفته ای یکبار از غذا دادن به ماهیها پرهیز کنید .....

سلام دوست عزیز

اینکار رو بشتر برای ماهیان درشت جثه و قوی از نظر فزیکی و جسمانی انجام میدند

مثلا برای ردتیل کتفیش اونم بزرگش که اندامهای گوارشیش تنبلی نگیره اینکارو من قیلا انجا میدادم:icon_surp

sina69
15 August 2006, 08:51 PM
دوستان من هنوز قضیه قرنطینه برام حل نشده:icon_razz :icon_arro

من تا به حال هیچکدوم از ماهیام رو قرنطینه نکردم و مشکلی هم برام پیش نیومده.اصلا تانک قرنطینه ندارم.
خوب سئوال اصلی من که تا به حال این کارو نکردم اینه که خوب اگه حیوون رو قرنطینه کردیم از کجا باید بفهمیم که بیماره و نباید که به تانک اصلی منتقل بشه؟؟؟
اگه بیماری پنهان مثل انگل و... داشت باید چی کار کرد؟؟؟

vahidk20
15 August 2006, 09:42 PM
والا من با بعضي از موارد بالا موافق نيستم.
مثلا مورد سوم،شما اگر از داروهاي شركت تترا و يا سرا استفاده كنين،احتمالا نظرتون عوض خواهد شد.
در مورد مطلب آخريتون ميخواستم بدونم كه چرا هفته اي يكبار بايد ماهي ها روزه بگيرن؟

دوست عزیز منظور منم از داروها انوای ایرانی اون بود و انواع خارجی مثل تترا خیلی مفید وموثر هستند در مورد عدم تغذیه ماهیها منظورم ماهی های بزرگ ودرشت جثه بود برای این دسته ازماهیها اگه حتی هفته ای فقط سه وعده غذا بدهید کافیست مسلما ماهیهای کوچک هر روز باید تغذیه شوند

siavash2006
16 August 2006, 03:14 PM
با سلام
من بيشتر ماهي هام خودشون رو به اشياء داخل آكواريوم ميمالندوبعضي از گورامي هام باله بالايي شون سياه شده ويكي از گورامي ها هم كه اينجوري نيست همش كف آب ويكجا مي شينه
لطفاً راههنمايي كنيد چيكار كنم
(مطالب قبلي رو قبلا خوندم و الان درست يادم نيست لطفا همينجا ذكر كنيد)

siavash2006
16 August 2006, 03:19 PM
خسته نباشيد
من سه تاپنكوسي نسبتا بزرگخريدم كه اول سفيدك داشتند وحالا خوب شدند من هم به آكواريوم اصلي انتقال دادم بعد متوجه شدم كه دور دهانشون چيزهايي مثل جوش هست آيا اين مشكل ممكن است به بقيه هم منتقل شود؟راه درمانش چيه؟

sina69
16 August 2006, 06:37 PM
دوستان یه مشکل برا من همیشه تو نگهداری گلدفیش بوده و باعث شده که دیگه قید خرید و نگهداری اون رو بزنم.
اونم اینکه هر وقت گلدفیش گرفتم نهایتا بعد از یه ماه بیماری شبیه قارچ گرفتن(لکه های سفید روی بدن) و بعد از مدتی مردند. الان گلدفیش نگه نمیدارم اما خوشحال میشم دلیل این مسئله رو بدونم تا شاید برای بعد به دردم بخوره.
در ضمن این اتفاق برای هر 4 تا گلدفیش که در فواصل زمانی مختلف تهیه کردم افتاد.
خوشحال میشم توضیح بدید

Discus
16 August 2006, 10:50 PM
با سلام

دوستان من یک مشکلی دارم .
دو تا از پنگوسی های من به صورت عمودی در گوشه آکواریوم هستند. بیشتر مواقع همین طوری هستند . فقط زمانی که برق آکواریوم خاموش است می یان بیرون .

Anoush
17 August 2006, 09:15 AM
با سلام
من بيشتر ماهي هام خودشون رو به اشياء داخل آكواريوم ميمالندوبعضي از گورامي هام باله بالايي شون سياه شده ويكي از گورامي ها هم كه اينجوري نيست همش كف آب ويكجا مي شينه
لطفاً راههنمايي كنيد چيكار كنم
(مطالب قبلي رو قبلا خوندم و الان درست يادم نيست لطفا همينجا ذكر كنيد)

اگرحوصله خوندن مطالب قبلی رو ندارید میشه خلاصه گفت که یا مشکل از اب است (سیکل ازت) و یا ماهی های شما به انگل مبتلا شده اند (مانند ایک)

خسته نباشيد
من سه تاپنكوسي نسبتا بزرگ خريدم كه اول سفيدك داشتند وحالا خوب شدند من هم به آكواريوم اصلي انتقال دادم بعد متوجه شدم كه دور دهانشون چيزهايي مثل جوش هست آيا اين مشكل ممكن است به بقيه هم منتقل شود؟راه درمانش چيه؟

شما لطف کنید ماهی هاتون رو حداقل یک ماه قرنطینه کنید و هیچ مشکلی پیش نمیاد. اگر این برجستگی ها انگلی و یا میکروبی باشند احتمال انتقال وجود داره. قبل از هر درمانی، ماهی مشکل دار رو قرنطینه کنید.

دوستان یه مشکل برا من همیشه تو نگهداری گلدفیش بوده و باعث شده که دیگه قید خرید و نگهداری اون رو بزنم.
اونم اینکه هر وقت گلدفیش گرفتم نهایتا بعد از یه ماه بیماری شبیه قارچ گرفتن(لکه های سفید روی بدن) و بعد از مدتی مردند. الان گلدفیش نگه نمیدارم اما خوشحال میشم دلیل این مسئله رو بدونم تا شاید برای بعد به دردم بخوره.
در ضمن این اتفاق برای هر 4 تا گلدفیش که در فواصل زمانی مختلف تهیه کردم افتاد.
خوشحال میشم توضیح بدید

گلد فیش های من بیشتر در اثر حمله لجن خوار به این روز افتاده اند. ولی دلیل های دیگر از جمله قارچ ها و نیتریت بالای اب هم میتونه دلیلش باشه. متاسفانه الان دیگه ماهی هارو ندارید وگرنه ازتون میخواستم که فاکتور های اب رو چک کنید و ماهی های دیگرتون رو هم نام ببرید. گلد فیش به در مان با نمک بخوبی جواب میده و برای نگهداری ماهی سختی نیست. درمان با نمک رو "Unknown 97" تو پستاش توضیح داده.

با سلام

دوستان من یک مشکلی دارم .
دو تا از پنگوسی های من به صورت عمودی در گوشه آکواریوم هستند. بیشتر مواقع همین طوری هستند . فقط زمانی که برق آکواریوم خاموش است می یان بیرون .

با تجربه ای که شما دارید فکر نمیکنم مشکل اب داشته باشید. نور اکواریوم را کم کنید و دکور انرا تغییر بدهید و چند مکان سایه دار ایجاد کنید و بعد ببینید وضع تغییر میکند یا خیر.

Anoush
17 August 2006, 09:38 AM
سلام خدمت اساتيد محترم آيا راهي براي بهبودي گلدفيشي كه كيسه هواييش مشكل دارد وجود دارد؟

سلام،

اگر شما مطمئن هستید که مشکل از کیسه هوایی هست که من بیشتر خوندم در بیشتر موارد لاینحل باقی میمونه و ماهی تلف میشه.

ولی اگه ماهی شما مشکل تعادل داره اون میتونه علاوه بر مورد بالا دلایل دیگه هم داشته باشه:

یبوست: گلد فیش خودشو با غذا خفه میکنه . طول دستگاه گوارش اون به نسبت بقیه ماهی ها طولانی هست و برای همین زیاد یبوست میگیره. و بعد عدم تعادل پیدا میکنه. یا میشه بهش شربت منیزی داد (قبلن در بارش صحبت شده) یا اینکه نخود سبز پخته شده و پوست کنده بهش داد که ملینه و مشکل رو حل میکنه.

عفونت شدید باکتریایی و انگل روده ای: که با دارو های ضد انگل و ضد باکتری مثل مترونیدازول میشه در مانش کرد

و اخر همون مشکل کیسه هوا که میگن به مرگ ماهی منتهی میشه ولی خیلی ها با کم کردن عمق اب تونستند ماهی رو نجات بدن. عمق اب اکواریوم رو حسابی کم کنید که دیگر زیاد نتواند بالا و پائین برود (از بی ابی نکشیش!!)

باز هم میگم گلد فیش به در مان با نمک بخوبی جواب میده نمک رو فراموش نکنید. استاد نمک در مانی فروم هم "Unknown 97" است، ازش بپرسید حتمن جواب میده.

و اخر اینکه ماهی رو سریع قرنطینه کنید

موفق باشید

ghalandaran
17 August 2006, 11:38 AM
دوست عزیز منظور منم از داروها انوای ایرانی اون بود و انواع خارجی مثل تترا خیلی مفید وموثر هستند در مورد عدم تغذیه ماهیها منظورم ماهی های بزرگ ودرشت جثه بود برای این دسته ازماهیها اگه حتی هفته ای فقط سه وعده غذا بدهید کافیست مسلما ماهیهای کوچک هر روز باید تغذیه شوند

با سلام و احترام

تصور مي كنم نحوه غذا دهي و يا مبحث يك روز توقف غذا دهي نبايد به جثه ماهي ها بستگي داشته باشه ( يعني منظورتون اين است كه به ماهي مثل دارف با يد هر روز غذا داد اما پنگوسي را مثلا دو روز يكبار يا منظورتون از كوچكي جثه نوزادان ماهي است ؟) .

در هر صورت به نظر بنده رژيم غذايي كه براي ماهيتون در نظر گرفتيد ميتونه عامل اين تصميم گيري باشه مثلا اگر براي ماهي داريد از غذايي استفاده مي كنيد كه داراي چربي زياديه و اين غذا دائما داره استفاده ميشه خوب اگر يك روز هم غذا نداديد به از بين رفتن چربي هاي اضافي كه ممكن است ذخيره شده باشه كمك كرديد .اما اگر تنوع غذايي داريد و تمام پارامتر ها را بالانس كرده ايد خب اين مسئله ( توقف غذا دهي ) در فواصل طولاني تر اتفاق مي افتد .

اين مسئله در مورد نوزادان ماهي و ماهيان مولد صادق نيست در مورد اونها همانطور كه ميدونيد دفعات متعدد غذا دهي و رژيم غذايي متنوع مطلوب است

ارادتمند
قلندران

ghalandaran
17 August 2006, 11:49 AM
دوستان من هنوز قضیه قرنطینه برام حل نشده:icon_razz :icon_arro

من تا به حال هیچکدوم از ماهیام رو قرنطینه نکردم و مشکلی هم برام پیش نیومده.اصلا تانک قرنطینه ندارم.
خوب سئوال اصلی من که تا به حال این کارو نکردم اینه که خوب اگه حیوون رو قرنطینه کردیم از کجا باید بفهمیم که بیماره و نباید که به تانک اصلی منتقل بشه؟؟؟
اگه بیماری پنهان مثل انگل و... داشت باید چی کار کرد؟؟؟

با سلام و احترام

تصور كنيد كه مي خواهيد درمان يك ماهي را با تتراسايكلين در مخزن اصلي شروع كنيد ماهيان ديگر هم بايد اين داروي آنتي بيوتيك را نوش جان كنند و حتما شما دوست گرامي از اثرات زيانبار داروهاي انتي بيوتيك بر روي ماهي و آب اگاه هستيد .

درست است كه بعضي ازبيماريها ي پنهان مخصوصا در مورد اعضاي داخلي ماهي قابل تشخيص نيست اما اين را هم در نظر بگيريد كه بيماريهاي پوستي و يا بيماريهايي كه علائم بيروني دارند اگر موقع خريد ، ماهي شما در ابتداي شروع بيماري باشد در مدت زماني كه در مخزن قرنطينه است علائم خودرا نشان خواهند داد و از انتقال به مخزن اصلي جلوگيري به عمل خواهد آمد .

به نظر بنده مخزن بايد باشد و اهميت اون با توجه به گونه هاي ماهي كه نگهداري ميكنيد بيشتر مي شو د يعني هر چه ماهي از باب نگهداري حساس تر اهميت مخزن قرنطينه بيشتر

ارادتمند شما قلندران

MetMet
17 August 2006, 02:06 PM

با سلام:
ممکنه لطفآ بفرمایید حالا که کیسه هوایی ماهیتون مشکل پیدا کرده(اگه واقعآ مشکل کیسه هوایی باشه) ماهیتون تو چه حالیه؟؟؟همش بالا پایین میشه یا به طرفین متمایل میشه؟یا وارونه میشه؟(حقیقتش من تا حالا به یه همچین مشکلی بر نخوردم !!:icon_excl سوال کردم که خودم بدونم!:icon_cool ولی تجربه بهم گفته گلدفیش ها انقدر میخورند که بترکند(بلایی که سر من اومد.شاید مشکل شما همین باشه!؟:icon_twis

siavash2006
19 August 2006, 08:21 AM
با تشكر از انوش خان
ديدم ماهي ها خودشون رو ناگهاني به اشيا ميمالند وچندتاماهي هاي گورامي جوان من باله بالايي‌شون سياه شده وخطوط سياه رنگ روبدنشون پر رنگ تر شده.پدر اين گورامي ها سفيد رنگ با راه راه زرد كمرنگ ومادرشون علاوه بر زرد رنگي, راه راه سياه كم رنگي داشت
كه اين اواخر خيلي پر رنگ تر شده وكمي تعادلش رو از دست داده در ضمن اين ماهي بعد از همون با ر اول كه تخم ريخت
ديگه تخم نريخته ولي الان شكمش خيلي بزرگ شده كه ديگه ماهي نر نميره لانه بسازه واكثر مواقع يك جا پايين اكواريومه مدتيه كه لايه قهوه اي رنگي كم كم داره روي بعضي اشيا وشن كف رو مي‌پوشونه كه با مراجعه به مبحث گياه ها متوجه شدم كه بخاطر فسفات زياد آبه و آكواريوم هم درست حسابي چرخه اش طي نشده به همين خاطر اين اواخر هر سه روز يكبار يك چهارم آب رو عوض ميكردم ولي وقتي اين مشكل پيش اومد امروز همه ماهي هارو از تنگ اصلي خارج وبه دوتا مخزن 70 و35 ليتري انتقال داده و از متيلن بلو ودر يكي كه كت فيش نيست ازنمك استفاده كردم دما در مخزن اصلي 28 ودر مخزن قرنطينه 30 هست وآب همه مخزن ها رو كمي سبكتر ميكنم ولي تا حالا مشكل ph نبوده لطفاْ بفرماييد چيكار كنم ؟
ببخشيد زياده گويي كردم

Abolfazl2006_p
19 August 2006, 04:24 PM
سلام
یک سوال : حجم مخزن قرنطینه چه قدر باشه بهتره ؟

ghalandaran
19 August 2006, 05:50 PM
سلام
یک سوال : حجم مخزن قرنطینه چه قدر باشه بهتره ؟

با سلام و احترام

به نظر بنده حداقل 60 ليتر بايد باشه 30*50*40 عرض * طول * ارتفاع ( البته از اين حجم كوچكتر هم موجوده ) اما تصور مي كنم اين حجم براي ماهي هاي درشت جثه كوچكه مخصوصا اگر دو سه تا با هم به يك بيماري مبتلا بشند .
در هر صورت با توجه به ابعاد ماهي هايي كه نگه مي داريد اين حجم متغيره . آينده نگري هم بكنيد ( با توجه به ميزان رشد )

ارادتمند قلندران

sepehr1876
21 August 2006, 01:47 PM
كمك!!!!!!!!!!!!!!!!1
سلام دوستان
فكر كنم اينجا بهترين جا براي من تازه كاره! من 4 هفته ست كه ماهي خريدم. يك مولي ماده دارم كه هفته پبش زايمان كرد(ولي بچشو بقيه خوردن!!!!) از 3-4 روز پيش روي بدنش يه لكه سفيد لاي فلساش پيدا شد. همون روز بمدت 10 ثانيه دوبار تو حمام نمك گذاشتمش و بعش انداختمش تو قرنطينه تو آب قرنطينه و آكواريوم هم نمك و Aqua Safe ريختم ولي هنوز بهتر كه نشده هيچ اون ورشم لكه پيدا شده. چي كار كنم ؟

Romans
21 August 2006, 02:59 PM
كمك!!!!!!!!!!!!!!!!1
سلام دوستان
فكر كنم اينجا بهترين جا براي من تازه كاره! من 4 هفته ست كه ماهي خريدم. يك مولي ماده دارم كه هفته پبش زايمان كرد(ولي بچشو بقيه خوردن!!!!) از 3-4 روز پيش روي بدنش يه لكه سفيد لاي فلساش پيدا شد. همون روز بمدت 10 ثانيه دوبار تو حمام نمك گذاشتمش و بعش انداختمش تو قرنطينه تو آب قرنطينه و آكواريوم هم نمك و Aqua Safe ريختم ولي هنوز بهتر كه نشده هيچ اون ورشم لكه پيدا شده. چي كار كنم ؟
سلام
دوست عزیز بفرمایید چه ماهیهای دیگه ای توی اکواریوم خودتون دارید .توجه داشته باشید اب به اب کردن مکرر و نمک زیاد برای ماهی ضرر داره .یادمه یه زمانی اگر یکی از ماهیهام دچار سفیدک و یا همین جوشهای سفید میشد انها رو با تور میگرفتم و با دست و با یک تکه پنبه اغشته با نمک از روی بدنشون پاک میکردم و عجیب اینکه در بیشتر موارد هم ماهی درمان میشد (البته اصلن این کار رو به شما توصیه نمیکنم چون ممکنه علت بیماری ماهی شما مورد دیگری باشد).

sepehr1876
21 August 2006, 03:11 PM
سلام
دو تا آنجل 2تا پرل گوارامي 2تا رد تيل شارك 2 تا كومي دراس 2 تا مولي 2 تا گوارامي دارف و 1 كت فيش
ضمنا تا حالا 2 بار فايتر خريدم هر دوبارم از اول يه گوشه كف اكواريوم قايم مي شدن و غذا نمي خوردن بعد از 3-4 روزم مي مردن. غذا هم يه پودر نارنجي رنگ روزي دوبار ميدم

Romans
21 August 2006, 03:20 PM
سلام
دو تا آنجل 2تا پرل گوارامي 2تا رد تيل شارك 2 تا كومي دراس 2 تا مولي 2 تا گوارامي دارف و 1 كت فيش
ضمنا تا حالا 2 بار فايتر خريدم هر دوبارم از اول يه گوشه كف اكواريوم قايم مي شدن و غذا نمي خوردن بعد از 3-4 روزم مي مردن. غذا هم يه پودر نارنجي رنگ روزي دوبار ميدم
سلام
ببنید شارکهای شما به مولی ها حمله میکنند یا نه .20 تا 30 درصد اب اکواریوم را سیفون کنید و دمای اب را دو تا سه درجه به مدت سه روز بالا ببرید .غذایی هم که شما استفاده میکنید ارتمیای خشک شده میباشد و روزی یک بار کافی میباشد و در کنار ان از غذای دیگری مثل میگو یا کرم خشک هم میتوانید استفاده کنید.

sepehr1876
21 August 2006, 03:28 PM
نه شارك ها باهيچ كدام از ماهيها كاري ندارن. دماي آب رو الان 2 روزه بردم رو 32 ديگه چه كاري ميشه كرد؟
خيلي ممنون براي راهنمايي هاتون

julius_sezar
21 August 2006, 10:36 PM
سلام

سلام دوست خوبم ببين جسارت نشه ولي يه مسئله اي هست كه خيلي وقتا از ياد ميره و اون اينه كه وقتي ما ماهي رو مياريم خونه بدون اينكه توجهي به دماي آب كيسه پلاستيكي كنيم و اون رو بزاريم توي آكواريوم تا دماي اون هم با آكواريوم يكسان بشه فورا ماهي رو از كيسه در مياريم و مي ندازيم توي آكواريوم ... خوب طبيعيه كه ماهي هم با همچين شوك سنگيني گيچ مي شه و نمي تونه شنا كنه ... من اميدوارم كه مشكل شما اين نباشه فقط محض اطلاع گفتم!!!

Abolfazl2006_p
21 August 2006, 11:01 PM
نباید به ماهی ها شک وارد کرد مثلا نباید اونا را از محیطی که به دماش عادت کردند در محیط با دمای بیشتر یا کمتر رها کرد

Abolfazl2006_p
21 August 2006, 11:07 PM
كمك!!!!!!!!!!!!!!!!1
سلام دوستان

من که میگم آب نمک کارشونا ساخته ولی دفعه بعد مواظب باش

mythus1974
22 August 2006, 07:21 PM
سلام به دوستان
آنجل مونو من یه جوش سفید رنگ بالای کله اش در آورده
کسی میتونه اطلاعات و درمانش رو بگه
با تشکر

sepehr1876
23 August 2006, 11:09 AM
سلام دوستان
خيلي ممنون از راهنمايي هاتون. ماهي هام دارن دونه دونه مي ميرن:icon_cry: يك سوم آب آكواريوم رو سيفون كردم و با آب هم دما و بدون كلر پر كردم. يه پرل گوارامي و ردتيل شارك تا حالا تلفات دادم. حال يكي از آنجل هام بده 2 روزه كه اصلا نه غذا مي خوره و نه شنا مي كنه يه جا ثابت وايساده. فكر كنم اونم داره مي ميره:icon_cry: تو رو خدا بگين چي كار كنم:icon_redf حال مولي تو قرنطينه خيلي بهتر شده ولي هنوز لكه هاي سفيد كاملا از بين نرفته.

Anoush
23 August 2006, 12:26 PM
سلام دوستان
خيلي ممنون از راهنمايي هاتون. ماهي هام دارن دونه دونه مي ميرن:icon_cry: يك سوم آب آكواريوم رو سيفون كردم و با آب هم دما و بدون كلر پر كردم. يه پرل گوارامي و ردتيل شارك تا حالا تلفات دادم. حال يكي از آنجل هام بده 2 روزه كه اصلا نه غذا مي خوره و نه شنا مي كنه يه جا ثابت وايساده. فكر كنم اونم داره مي ميره:icon_cry: تو رو خدا بگين چي كار كنم:icon_redf حال مولي تو قرنطينه خيلي بهتر شده ولي هنوز لكه هاي سفيد كاملا از بين نرفته.

عزیز جان از شرایط اکواریومت بیشتر بگو تا بشه دلیل رو پیداکرد. اکواریومت سیکل ازت رو گذرونده؟

sepehr1876
23 August 2006, 12:44 PM
فكر كنم كه گذرونده. چون منم از هموناييم كه به حرف فروشنده ماهي ها فرداي خريد آكواريوم ماهي خريدم. ولي تا حالا 3 بار و هر بار يك سوم آب رو سيفون كردم. تو آكواريوم لاي شن ها دو سه جا مدفوع زيادي جمع شده بود كه سري آخر بيشتر آب رو از همون جا ها كشيدم و بيشتر كثيفي ها خارج شد.

Anoush
23 August 2006, 12:56 PM
فكر كنم كه گذرونده. چون منم از هموناييم كه به حرف فروشنده ماهي ها فرداي خريد آكواريوم ماهي خريدم. ولي تا حالا 3 بار و هر بار يك سوم آب رو سيفون كردم. تو آكواريوم لاي شن ها دو سه جا مدفوع زيادي جمع شده بود كه سري آخر بيشتر آب رو از همون جا ها كشيدم و بيشتر كثيفي ها خارج شد.

وقتی حرف گوش نمی کنید من چکار کنم؟

عزیزم مرتب اب رو سیفون کن (هر روز 10% تا 20%). غذا اگر نمیخورند اصلن نریز. نیم گرم در لیتر نمک به اب اضافه کن. اعصابتو هم خورد نکن.

در پناه جاودان بی همتا

چمران
23 August 2006, 01:59 PM
سلام دوستان
سلام دوست عزیز
منم یه دفعه ماهیام این مشکل براشون پیش اومد . ولی من از داروی ضد سفیدک استفاده کردم ودمای اب رو روی 30 ثابت گذاشتم بهد از 2-3روز خوب شدن . البته نمی دونم تو تا حالا این کار روکردی یا نه توصیه میکنم اگه این کارروانجام ندادی یه دفعه امتحان کنی امیدوارم ماهیات خوب بشن

pourya_f
24 August 2006, 11:39 PM
سلام
من 4 تا دیسکوس دارم که رنگشون پرتقالی ولی 3 روز یکیشون رنگش تقریبا سفید شده و غذا نمیخوره و یه گوشه بدون حرکت مونده البته 4 ساعت دستگاه UV استفاده کردم بعد از اون این طوری شد میخواستم بدونم مریض شده یا شوکه شده اگه مریض هست درمانش چیه ؟
با تشکر

payam64
25 August 2006, 12:06 AM
درمان تمام بيماريها باomnipurشركت سرا يدونه بگيريد همه داروها رو دور بريزيد واقعا معجزه ميكنه ديگه خيالتونم راحته
پوريا جان علائمي كه گفتي اغاز بيماريه

B@B@K
25 August 2006, 12:20 AM
قيمتش چنده؟

payam64
25 August 2006, 12:33 AM
9000تومن 50ml
22قطره براي 20ليتر هر 22قطره هم 1ميل ميشه

MetMet
25 August 2006, 02:27 AM
با سلام:
ممکنه بفرمایید کلآ این دارو برای چه بیماریی ساخته شده؟؟؟ساخت کدام کشوره؟مخصوص ماهی های خاصی هست یا برای همه ی ماهی ها قابل استفادست؟(اصلآ برای ماهی هاست یا یه داروی انسانیه؟؟
انوش جان ممنون از راهنماییت

Mehraz
25 August 2006, 12:08 PM
omnipur بيشتر براي بيماري هايي با عامل باكتري هست
براي بيماري هاي قارچي و همينطور هم ICH داروي Octapur رو دارند.اينها تركيبي از چند داروي مختلف هستند.اثر قوي هم روي ماهي دارند (استرس ماهي هاي ديسكاس من رو اينقدر زياد كرد كه چند باري خودشون رو به سقف آكواريوم كوبيدند...)
بهتره اگر داروي درماني رو براي ماهي ميدوني اون رو بكار ببري اما اگر عامل بيماري مشخص نشد يا طفلي ماهي كلكسيون بيماري بود تركيب چند تا دارو با هم كه روي گستره بيشتري از عوامل بيماري زا تاثير داشته باشند موثر تره كه بهترينش همين داروهاي ساخت SERA هست كه ذكرشون اومد.داروها ساخت كشور آلمان هستند. مخصوص ماهي تهيه شدند و براي ماهي هاي آب شيرين -All tropical fish

payam64
25 August 2006, 04:25 PM
تا وقتي كه ماهي تحت تاثير اين دارو هست بسيار عصبي ميشه و خودشو به در و ديوار ميزنه ولي به محض اينكه بعداز7روز ابو ذغال كنيد و عوض كنيد سريع به حالت اولش برميگرده من خودم طي درمان دور اكواريوم روزنامه زدم ديگه خودشو به در ديوار نزد

skillerboy
26 August 2006, 04:54 PM
راستي نمكي كه تو آكواريوم حل ميكني نبايد نمك آشپزخونه باشه چون يد داره و يد ماهيها رو مي كشهبايد از سنگ نمك استفاده كني

Anoush
29 August 2006, 10:18 AM
راستي نمكي كه تو آكواريوم حل ميكني نبايد نمك آشپزخونه باشه چون يد داره و يد ماهيها رو مي كشهبايد از سنگ نمك استفاده كني

من با این موضوع موافق نیستم. و هرگز ماهی های من با نمک اشپزخونه مشکلی پیدا نکردن. (این موضوع صرفن تجربه منه شاید دیگران ماهی هاشون مرده باشه ولی من تا بحال ندیده م که مشکلی پیش بیاد). ناگفته نگذارم که من حوصله اب کردن و تمیز کردن سنک نمک رو هم ندارم!

sepehr1876
29 August 2006, 11:02 AM
سلام دوستان
به غير از مولي ها و دارف ها و لجن خورم همه ماهي هام مردن:icon_redf :icon_cry: :icon_cry:
حال مولي تو قرنطينه كه سفيدك داشت خوب شده. حالا چند تا سئوال دارم
اول اينكه احتياجي هست كه كل آب آكواريوم رو عوض كنم؟ بعد آيا احتياجي هست كه صبر كنم و فعلا ماهي نخرم؟ آيا بعد از برگردوندن مولي به آكواريوم بايد آب قرنطينه رو خالي كنم و سنگ ها رو بشورم يا نه؟
ببخشيد سئوالام خيلي زياد شد.
مرسي

Anoush
29 August 2006, 11:07 AM
سلام دوستان
به غير از مولي ها و دارف ها و لجن خورم همه ماهي هام مردن:icon_redf :icon_cry: :icon_cry:
حال مولي تو قرنطينه كه سفيدك داشت خوب شده. حالا چند تا سئوال دارم
اول اينكه احتياجي هست كه كل آب آكواريوم رو عوض كنم؟ بعد آيا احتياجي هست كه صبر كنم و فعلا ماهي نخرم؟ آيا بعد از برگردوندن مولي به آكواريوم بايد آب قرنطينه رو خالي كنم و سنگ ها رو بشورم يا نه؟
ببخشيد سئوالام خيلي زياد شد.

بنظر من یک نگاهی داشته باشید به: سيكل ازت در آكواريوم (http://www.phalls.com/vbulletin/showthread.php?t=17377)

jacobnazarade
30 August 2006, 01:51 AM
من با این موضوع موافق نیستم. و هرگز ماهی های من با نمک اشپزخونه مشکلی پیدا نکردن. (این موضوع صرفن تجربه منه شاید دیگران ماهی هاشون مرده باشه ولی من تا بحال ندیده م که مشکلی پیش بیاد). ناگفته نگذارم که من حوصله اب کردن و تمیز کردن سنک نمک رو هم ندارم!

با سلام خدمت دوستان
البته انوش جان من هر دو مدل رو استفاده کردم مشکلی نداشت ولی سنگ نمک تمیز در داخل بسته بندی موجود هست با ترکیبات و در صد خلوص و غیره بیشتر برای نگهداری برنج و این جور چیز ها استفاده می شود
تمیز هست و من همون رو مستقم در اب می ریختم

mehdialoneboy
30 August 2006, 11:29 AM
اقا یکی به دادم برسه
من یه ماهی اسکار دارم که از 2 روز پیش خودشو به شیشه و کف میکشه و یه بار هم از تو اکواریوم پرید بیرون
رو شکمش هم یکم ضخمی شده سفید شده فکر کنم پولکش کنده شده فکشم نمیدونم چرا یه وری شده:icon_lol:
من از اکواریوم زیاد نمیدونم غذا هم نمیخوره و اون کت فیش هم میاد رو تمام بدنش لیس میزنه
کمکم کنید چیکار کنم هر چه زودتر راستی ابشم عوض کردم:icon_redf

Anoush
30 August 2006, 12:29 PM
اقا یکی به دادم برسه
من یه ماهی اسکار دارم که از 2 روز پیش خودشو به شیشه و کف میکشه و یه بار هم از تو اکواریوم پرید بیرون
رو شکمش هم یکم ضخمی شده سفید شده فکر کنم پولکش کنده شده فکشم نمیدونم چرا یه وری شده:icon_lol:
من از اکواریوم زیاد نمیدونم غذا هم نمیخوره و اون کت فیش هم میاد رو تمام بدنش لیس میزنه

اگر حالش خیلی بده بنظر من میشه رفت سراغ یوتنیژا euthanasia با یخ و به عمرش خاتمه داد تا اذیت نشه. اگر شرح خواستی بفرما تا توضیح بدم.

mehdialoneboy
30 August 2006, 01:02 PM
ای بابا من میخوام زنده بمونه شما میگید بکشیمش:icon_cry:

sina69
30 August 2006, 01:41 PM
اگر حالش خیلی بده بنظر من میشه رفت سراغ یوتنیژا euthanasia با یخ و به عمرش خاتمه داد تا اذیت نشه. اگر شرح خواستی بفرما تا توضیح بدم.

انوش جان ممنون میشم که توضیح بدید.
زبونم لال شاید یه روز به کارمون اومد:icon_ques

pouyan
30 August 2006, 03:05 PM
اقا یکی به دادم برسه

دوست خوبم 1 عکس بزار ازش ترجیحا زخمشم معلوم باشه بیبینم چیکارش میتونیم کنیم

Mehraz
30 August 2006, 06:53 PM
با سلام خدمت دوستان
البته انوش جان من هر دو مدل رو استفاده کردم مشکلی نداشت ولی سنگ نمک تمیز در داخل بسته بندی موجود هست با ترکیبات و در صد خلوص و غیره بیشتر برای نگهداری برنج و این جور چیز ها استفاده می شود
تمیز هست و من همون رو مستقم در اب می ریختم

من سنگ نمك معمولي رو بدون تميز كردن استفاده كردم مشكلي هم نداشتم.اما الان صحبتها رو ميشنوم يك كم هم احساس خوش شانسي بم دست ميده هم احساس ترس!

Mehraz
30 August 2006, 07:01 PM
اقا یکی به دادم برسه
من در اين مورد تجربه عملي ندارم اما كمترين كار عوض كردن آب هست.
اينكه ماهي از آكواريوم مي پره بيرون معلومه كه استرس داره و آب هم از نظر وجود عامل بيماري زا شرايط خوبي نداره.
در مورد ماليدن به شيشه علت اون حمله انگل ها به پوست كه پوست رو زخمي كردن و اون سفيدي هم علتش ميتونه حمله قارچها به نقاط آسيب ديده پوست باشه.
خلاصه معجونيه!
مرحله اول : آب رو مرتب عوض كن.با شرايط عدم وارد كردن استرس بيشتر به ماهي
مرحله دوم : ببين روي بدنش نقاط سفيد يا سياه يا قرمز و همينطور روي دمش ميبيني؟ اين نوع انگلي رو كه بش حمله كرده مشخص ميكنه.
مرحله سوم : كتفيش رو جدا كن چون داره ترتيبشو ميده.
مرحله چهارم : صبوري و عدم عجله در تركيب چند دارو با هم و اعلام مشاهده خودت از لكه هاي روي پوست.
اميدوارم دوستان با تجربه تر بيشتر كمك كنند.

mehdialoneboy
30 August 2006, 10:30 PM
سلام دوستان
هر کاری کردم نتونستم عکس خوب بندازم این عکس و اگه نگاه کنید می بینید که یکم فکش کج شده البته تو عکس زیاد مشخص نیست من فکر می کنم اون موقع که از اکواریوم پریده بیرون اینجوری شده چون ارتفاع اکواریوم تا زمین زیاده حدود 1.5 متر در ضمن بعضی قسمت های باله های روی کمر این ماهی لکه های سفید مشاهده می شود که احتمال حمله قارچ را دارد ولی در مورد مصرف چه دارویی و چگونگی استفاده از ان اطلاعاتی ندارم لطفا مرا راهنمایی کنید الان این ماهی نسبت به قبل کمی بهتر شده
http://mehdialoneboy.persiangig.com/image/DSCF0261.jpg

Anoush
31 August 2006, 10:11 AM
"یو ت نی ژا" (euthanasia) یا کشتن بدون درد جانداری از روی ترحم (بدلیل بیماری لا علاج ویا برای جلوگیری از زجر کشیدن او) مبحثی هست که فراوان در موردش بحث شده و هنوز انجام این عمل برای انسان دستخوش بحث ها و جدل های فراوونه.
اما انجام این عمل برای ماهی جدل کمتری داره و تا حدی اکواریوم داران این عمل رو بصور متفاوت انجام میدن.

وقتی حس میکنید که ماهی داره تلف میشه وکاری از دستتون برنمیاد من خودم شخصن با این عمل موافق هستم چون حیوان ازار کمتری میبینه.
البته عده ای عقیده دارند که ماهی درد رو حس نمیکنه که تحقیقات عکس این موضوع رو ثابت کرده و نشون داده که ماهی ها درد رو بخوبی حس میکنن.

انجام این عمل عمومن با اضافه کردن عصاره میخک (که در دندانپزشکی بنام اوژنول نام برده میشه و مسکن دردهای دندانی هست.) به اب است که اول با رفع درد در ماهی و بعد از ان حالت بیهوشی و مرگ رو بهمراه داره.

خیلی از دارو های بیحسی رو میشه برای این عمل استفاده کرد ولی باید دید که دارو های در دسترس عموم برای این کار چیه.

یک روش برای این کار دیگر سرد کردن ماهی است که با اضافه کردن سریع یخ به اب انجام میشه تا موقعی که ماهی کاملن بیحرکت بشه و علائم حیاتی در اون مشهود نباشه. یا با گذاشتن اب در فریزر تا حدی که سطح اب یخ بزنه و بعد سطح اب کمی باز میشه و ماهی داخل اون قرار میگیره.

روش دیگر اضافه کردن ارام الکل به اب است که ماهی رو در حالت مستی، بیهوشی و در انتها به مرگ میرسونه

من وقتی ماهی هام بطوری بیحرکت میشن که لجن خوار سراغشون میاد این عمل رو انجام میدم چون تجربه من میگه که این ماهی به سختی و زجر بعد از چند روز میمیره البته این رو اضافه کنم که من تجربه ام در مورد ماهی های گیاه خوار و نازک نارنجی مثل دیسکس هست و شاید ماهی های گوشتخوار و سخت جان تر بتونن زنده بمونن و از پا در نیان.

اضافه کنم که متد های بالا موافقان بیشتری نسبت به متد های دیگه داره.

دوست نداشتم تو این تاپیک حرف از مرگ ماهی بزنم و میخواستم همه اش حیات باشه ولی بهر حال چاره ای نیست روزی همه با اون مواجه میشیم.

منو ببخشید.

در پناه هستی بخش یکتا