PDA

View Full Version : فرمون برقي

saber2q
13 January 2006, 02:30 PM
من چند سال پيش تو مجله خونده بودم كه ماشين هايي كه بصورت نمونه فقط درست شدن قابليت رانندگي خودكار رو در جاده ها دارن يعني به علاوه اين كه يك كورس كنترل ليزري دارن و سرعت رو تنظيم ميكنن و با توجه به فاصله با خودروي جلويي سرعت رو كم وزياد ميكنه با ايتفاده از حسگرهاي مخصوص خودش اتومبيل رو بين دو خط جاده و فاصله مجاز با گارد ريل هاي كنار جاده تنضيم ميكنه و در نتيجه راننده ميتونه فرمون اتومبيل را در طول جاده رها كنه. حالا نميدونم چند نفر شنيدن و فكر كنم يك نمونش بنز ميباخ است
ولي سوال من اينه كه اين ماشين ها احتمالا فرمونشون الكترونيكي ميشه و الكترونيك هم يعني باطري، اين كار شدنيه؟؟؟ اصلا كسي اطلاعات دقيقي داره؟ اگه داريد لطفا توضيح بديد

arash p mbz bmw
13 January 2006, 02:35 PM
صابر جان نمونش سیستمهای پیچیده تری هم هست
در صورت سکته و یا مست بودن راننده کامپیوتر کلی وارد عمل شده و ماشین رو در جای امنی پارک میکنه
نمونه ی این سیستم توی مک لارن هست
یعنی اگر راننده 300تا داره میره سکته ی قلبی میکنه یا مسته و فرمون زیاد به ماشین میده سیستم وارد عمل میشه:
1-سرعت رو کنترل میکنه
2-اطراف ماشین رو با حسگر ها و چشمیها کنترل میکنه
3-به ارامی ماشین رو در گوشه ی جاده پارک میکنه

saber2q
13 January 2006, 04:16 PM
صابر جان نمونش سیستمهای پیچیده تری هم هست

اين سيستمي كه من گفتم در مورد شدني بودنش شكي نيست ولي حرف من اينه كه آيا اينقدري پيشرفت كردن كه كامپيوتري كه براي اين سيستم ميخوان بذارن هيچ وقت قاطي نكنه؟؟؟
آخه تو سيستمي كه شما گفتي اگه كامپيوتر به هر دليلي دلش نخواد عمل كنه همون اتفاق معمولي كه بايد بافته خواهد افتاد ولي در اين سيستم اگه كامپيوتر به هر ديليل عمل نكنه ماشين بلافاصله تو باقالياس

fizzi
13 January 2006, 07:33 PM
اين سيستمها از حدود 20 سال قبل در حال تست بوده و كمپاني دايملر بنز خيلي روي سيستمهاي خود راننده سرمايه گزاري كرد ولي هنوز اين سيستمها موفق نشده اند يك كاركرد مطمئن از خودشون در وكنند و به همين دليل هم بر روي هيچ اتومبيلي نصب نشده اند...
اين سيستم براي يك كشوري مثل آلمان و جاده هايش خوبه نه ايران كه بيشتر جاده ها خط كشي ندارند و ماشين در جاده هاي ايران سر پيچ اول ميافته تو دره ! چون نرده وجود نداره ..

ولي سوال من اينه كه اين ماشين ها احتمالا فرمونشون الكترونيكي ميشه و الكترونيك هم يعني باطري، اين كار شدنيه؟؟؟

الان كمتر از 10 سال هست كه خيلي از ماشينهاي اروپايي مجهز به فرمان برقي به جاي فرمان هيدروليك هستند. و مزيت بزگش اين هست كه فرمون برقي داراي الكتروموتور هست و بر خلاف فرمان هيدروليك نيروي خودش رو از موتور اتومبيل نمي گيرد...
ايرادش هم مصنوعي شدن هدايت ماشين و كم شدن لذت رانندگي هست.به همين دليل كمپاني هايي مانند ب.ام.و كه فاكتور لذت رانندگي و هدايت اتومبيلهايش خيلي مهم هستند از اين سيستمها استفاده نميكنند و از فرمان هيدروليك معمولي استفاده ميكنند.

كورس كنترل ليزري دارن ..

cruise control (كروزكنترل) ...

اون مدل داراي رادار (ونه ليزر) هم نامش ديسترونيك Distronic ميباشد..

saber2q
13 January 2006, 11:29 PM
ممنون از توضيحات كاملتون
ولي فرمون برقي، يعني كاملا برقي؟؟؟ خب اگه برق ماشين قطع شد چي ميشه؟؟؟ يعني اين فرمون مستقيم به چرخ وصل نيست؟؟؟
بالاخره هر چيزي امكان اشتباه توش وجود داره
هيدروليك ماشين از كار بيوفته فوقش فرمون ميشه مثل فرمون پيكان ولي اگه فرمون برقي اشكالي پيدا كنه چي ميشه؟؟؟؟؟

fizzi
14 January 2006, 12:46 AM
ممنون از توضيحات كاملتون
ولي فرمون برقي، يعني كاملا برقي؟؟؟ خب اگه برق ماشين قطع شد چي ميشه؟؟؟ يعني اين فرمون مستقيم به چرخ وصل نيست؟؟؟
بالاخره هر چيزي امكان اشتباه توش وجود داره
هيدروليك ماشين از كار بيوفته فوقش فرمون ميشه مثل فرمون پيكان ولي اگه فرمون برقي اشكالي پيدا كنه چي ميشه؟؟؟؟؟

فرمون برقي يعني electro asisit در واقع بهتره بگوييم كمك فرمان برقي كه كار هيدروليك فرمون رو انجام ميده . داراي سنسورهاي نيرو هست و وقتي شما ميخواهيد فرمان را به سمتي بچرخانيد بسته به نيرويي كه وارد ميكنيد موتور برقي واكنش نشون داده و نيروي كافي را در جهت چرخش فرمان وارد ميكند...:icon_excl
اينكه برق اتومبيلي از كار بيفتد در آنصورت موتور اتومبيل هم از كار مي افتد! :icon_razz
چون حداقل سيستم جرقه زني و انژكتور نيازمند برق هستند..!

يعني اين فرمون مستقيم به چرخ وصل نيست؟؟؟

اين سيستم كه شما ميفرماييد يك سيستم پيشرفته به نام Drive By Wire هست كه در اين سيستم چرخها و فرمان ارتباط مكانيكي ندارند در هواپيماي جت هم بكار ميرود و بر روي اتومبيل هم آزمايش شده و اتومبيلهاي ايده اي بسياري با اين سيستم معرفي شده اند ولي به خاتر مسئله قابليت اطمينان تا سال 2010 حداقل در اتومبيلهاي توليد سري بكار گرفته نخاهد شد.:icon_evil

kiantom
16 January 2006, 10:03 AM
با سلام
خيلي جالبه مثلاَ يك ماشين رو با اين امكانات در خيابانهاي ايران تست كنيم و مثلاَ سيستم ديسترونيك فاصله شما رو با خودروهاي جلويي مرتباَ چك ميكنه كه اگر در حال كمتر شدن از حد استاندارد تعريف شده براي سيستم بود با تدابيري مثل فرستادن فرمان به موتور جهت كاهش نيرو و فرمان جهت وارد عمل شدن ترمزها و ... ماشين رو كنترل كنه خلاصه اينكه سيستم اكثر آزمايشات رو به خوبي پشت سر ميگذلره ولي يه دفعه ميبينين سقف ماشين كنده شد !!! اينو ديگه سيستم نميتونه تشخيص بده !!! نگران نباشيد اين به دليل برخورد خودروي شما به تيرآهنهاي در حال حمل بوسيله وانت نيسان (ترجيحاً آبي رنگ) جلويي هستش كه شش متر از اون بيرون زده اند!!!
به هر حال فكر نميكنم اين سيستمها حداقل تا 5 سال ديگه بتونن قابل اطمينان باشند شايد هم استفاده اونها فقط به اتوبانها و مسيرهاي اصلي و استاندارد محدود بشه به هر حال اين مسئله ايست كه با گذر زمان حل خواهد شد.
پيروز باشيد.

206_tu5
29 January 2006, 03:43 AM
یا مثلا طرف داره لایی کشی میکنه سیستم هنگ میکنه :))

Malkemid
29 January 2006, 05:58 PM
این فرمون برقی رو چه ماشینایی هست؟...رو ماشینهای موجود در کشور که خدای نکرده از اینا نداریم؟!!

saber2q
30 January 2006, 12:37 AM
ولي عوضش فرمون مثل دمبه ميشه (نرم نرم) حالا گه گاهي هم ميري تو باقاليا ديگه

iph3w
30 January 2006, 05:37 PM
البته این طوری ها هم که می گین نیست. همونطور که آقای Fizzi گفتن فرمون برقی که به چرخ وصل نباشه فقط در ماشین های Drive by Wire استفاده شده که اولین سازندش GM بود و هدف ساخت ماشینی تماما برقی بود که در کل ماشین فقط یک شاسی بود و بدنه بسته به انتخاب راننده می توسنت 4 در، 2 در، وانت یا هرچیز دیگه ای باشه. بعلاوه ماشینی که GM معرفی کرد فرمونش معنی فرمون نداشت و تنها یک کنترل بود که به شکل فرمون ساخته شده بود و قبلا هم شرکت های دیگه چنین سیستمی رو با Joystick روی اتومبیل های دیگر امتحان کرده بودند. یعنی هر کس در ماشین هرجه که نشسته می تونه ماشین رو کنترل کنه. البته اینها فقط مفهومی یا Concept هستند و خیلی روشون نمیشه حساب کرد ولی GM گفته که این ماشین رو تولید خواهد کرد.
سیستمی که فاصله با جلو رو چک کنه و سرعت رو بالا و پایین کنه که در اکثر ماشین های رده بالا وجود داره. از همه Lexus ها و BMW ها گرفته تا بنز و .... این سیستم به نام Active Cruise Control شناخته می شه و کارش حفظ فاصله با اتومبیل جلو یا حفظ سرعت اتومبیله که مثلا شما بهش میگین سرعت رو روی 100 کیلومتر در ساعت حفظ کن، اگه ماشین در این حالت با 100 تا بره و بعد یه ماشین جلوش بیاد، اتومبیل ترمز می کنه، سرعتش کم می شه، منتظر می شه تا اتومبیل جلویی از سر راه بره کنار یا راه باز شه و بعد به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت بر میگیرده. این سیستم می تونه ترمز کنه، گاز بده، چون ماشین های معمولا در خارج اتوماتیک هستند دنده عوض کنه و اینا. این سیستم در صورتی غیر فعال می شه که در ماشین های اتوماتیک ترمز کنید یا سیستم رو خاموش کنید و در ماشین های دنده ای ترمز و کلاج این سیستم رو غیر فعال می کنند.
بنزهای و لکسوس ها و بنزهای مدل بالا همه این سیستم رو دارند و می دونم که بنز سری S آپشنی داره که کنترل ماشین رو خیلی در دست می گیره. یعنی چی؟ اگر خطری از جلو ماشین رو تهدید کنه ماشین اتوماتیک ترمز می کنه، چراغ های فلاشر در صورت وجود ماشین در پشت روشن می شن، ماشین حداکثر تلاشش رو برای جلوگیری از تصادف انجام می ده. (می دونستین اگه در سمند LX لیز بخورید یا خیلی سریع ترمز کنید چراغ های فلاشر اتوماتیک روشن می شن؟)
فرمان های Electro Assist که آقای Fizzi گفتن هم در بسیاری از اتومبیل های رده بالا وجود دارند که کارشان شل و سفت کردن فرمان است. چطور؟ در سرعت بالا فرمان (و کمک فنرها) سفت می شوند تا کنترل بهتری را به ماشین بدهند و صد البته اگر برق ماشین قطع باشد یا فرمان خاموش باشد، مثل فرمان های هیدرولیکی که در ماشین های معمولی هم موجودند، این فرمان ها هم سفت می شوند. کمک های این اتومبیل ها هم Air Compressed هستند و با هوا کار می کنند و خدا نکند کمپرسور ماشین خراب شود. بنز S320 یکی از بچه های ما کمپرسورش خراب شده بود و ماشین کاملا خوابیده بود و اصلا نمی شد جابجاش کرد.
امیدوارم کمکی کرده باشم. اگه عکس از ماشین های بالا یا لینک می خواین بگین تا یه کاریش بکنم

iph3w
30 January 2006, 05:43 PM
راستی یه مطلب دیگه. این سیستم ها عمرا هنگ نمی کنن مگر اینکه ایران خودرو سازندشون باشه. اگه ما ماشین هایی با چنین سیستمی می سازیم به من بگین تا من یکی بخرم. چنین تکنولوژی هایی هنوز به ماشین های معمولی راه پیدا نکردن چه برسه به ماشین هایی که ما تو ایران می سازیم. شرکت های سازنده ماشین های سوپر اسپرت و سوپر لوکس بهترین سیستم هاشون رو برای این اتومبیل ها می زارند و بدون هزاران تست اسم کمپانیشون رو زیر سوال نمی برند
راستی فرمون وقتی سرعت پایین حرکت می کنین نرم می شه و بالعکس.

Malkemid
31 January 2006, 01:01 AM
(می دونستین اگه در سمند LX لیز بخورید یا خیلی سریع ترمز کنید چراغ های فلاشر اتوماتیک روشن می شن؟)
اینو من تو 206 تیپ 5 هم دیدم
1 سوال...چرا میگین لذت رانندگی رو کم می کنه؟

fizzi
31 January 2006, 01:13 AM

چون فرمون خيلي نرمتر وسبكتر هست و عكس العمل و feedback خوبي در مانورهاي شديد ندارد.... و در كل در ماشينهاي شهري مثل فيات پونتو استفاده مي شود ونه اتومبيلهاي اسپرت و كلاس بالا مثل ب.ام و و مرسدس ...

206_tu5
31 January 2006, 01:53 AM
چون اکثر راننده های ما یواش میرن انگار دارن عروس راه میبرن در صورتی که تیپ 5 یک ماشین اسپرت هست که اگر در یک مسابقه شرکت کنید میبینید چقدر لذت دارد . در صورتی که با این ماشین تهاجمی بروید آنوقت لذتش از ماشینهای معمولی بیشتر است ( البته باید روحیه هیجانی نیز داشته باشید . من که خودم خیلی کیف میکنم ) ولی برعکس اگر بخواهید عروس حمل کنید چون کمکهای آن خشک است عروس خانوم بدش می آید . بهتر است با پراید حملش کنید چون مثل تخت فنری نرم است . در ضمن در ماشینهای اسپرت فشار فیزیکی رو در ماشین سر پیچ ها کاملا حس میکنید واسه همین آنهایی که وارد نیستند از این فشار هراس دارند و فکر میکنند خیلی دارن تند میرن و الانه که ماشین چپ کنه . واسه همین از ماشینهاییی که سیستم تعلیق نرم دارند نیز یواش تر می روند تا این فشار حس نشود .

iph3w
31 January 2006, 06:43 AM
خوب ديگه رابطه مستقيم راننده با جاده تقريبا قطع ميشه. خيلي ها اتومبيل هاي قديمي لامبورگيني رو دوست داشتن چون راننده جاده رو سانت به سانت حس مي کرد ولي از وقتي Audi اين شرکت رو خريده ديگه نيازي به يه هرکول براي روندنش نيست. همين مطلب توي پورشه هاي 4-5 سال پيش هم صادقه ولي توي پورشه هاي جديد راجتي در کنار سرعت اومده

206_tu5
3 February 2006, 03:01 AM
چون فرمون خيلي نرمتر وسبكتر هست و عكس العمل و feedback خوبي در مانورهاي شديد ندارد.... و در كل در ماشينهاي شهري مثل فيات پونتو استفاده مي شود ونه اتومبيلهاي اسپرت و كلاس بالا مثل ب.ام و و مرسدس ...

اتفاقا فرمون اگه نرم و سبک باشه قدرت مانور و به اصطلاح لایی بالاتری خواهید داشت.. نه ؟

iph3w
3 February 2006, 01:17 PM
اتفاقا فرمون اگه نرم و سبک باشه قدرت مانور و به اصطلاح لایی بالاتری خواهید داشت.. نه ؟ نه همچين، وقتي فرمون نرم باشه سرعت پاسخ گويي هم پايين مي آيد. تصور کن، فرمون پيکان خيلي خالي داره يعني لحظه اي که حرکتش مي دي عکس العمل نداره و به قولي بازي زياد مي کنه، ولي اگه فرمون سفت باشه ديگه اين اتفاق نمي افته و لحظه اي که فرمون نتکون مي خوره عکس العملش هم نمايان مي شه