PDA

View Full Version : حرکت با موتور سرد

bachebahal
13 January 2006, 04:01 AM
سلام دوستان
میخواسم در مورد روشن کردن اتومبیل در هوای سرد یه توضیحی بدین که چرا باید موتور حتما گرم بشه بعد حرکت کرد و اینکه اگر این کارو نکنیم و با موتور سرد حرکت کنیم چه اسیبی به موتور وارد میشه؟و اینکه چقدر باید اتومبیل در جا کار کنه چون من شنیدم در جا کار کردن به مدت طولانی برای ماشین ضرر داره.
ممنوم

Kam-Telecom
13 January 2006, 01:18 PM
من هم جایی خونده بودم که درجا گرم کردن موتور 20 تا 30 درصد عمر موتور رو کاهش میده در دراز مدت.
بهترین روش برای گرم کردن اتوموبیل حرکت با دنده یک تا گرم شدن کامل هست

arash p mbz bmw
13 January 2006, 01:26 PM
دوست خوبم درجاکار کردن موتور بسیار برای موتور مضر و باعث کاهش شدید عمر موتور میشه
توی مجله ی ماشین حتی یه جا گفته:
توی خارج از کشور کارکرد ماشین در درجا جریمه هم داره
در هر حال
درجا کارکردن هیچ فایده ای که نداره ضرر هم داره
چون کسی که ماشین رو گرم میکنه بعد راه میوفته فکر میکنه ماشین گرمه و از همون اول ازش شتاب میگیره نمیدونه که گیربکس سرده و چه ضرری به گیربکس وارد میشه
اگر از من میشنویید ماشین رو فقط 30ثانیه هر بار بزارید درجا کارکنه بعد راه بیفتید و تا 10دقیقه با ماشین با ملایمت راه برین بعدش میتونید راحت به حرکت ادامه بدین
اینطوری کمترین ضرر هم به ماشین میرسه

fizzi
13 January 2006, 01:46 PM
وقتي موتور در حال درجا كار ميكنه مدت زمان طولاني تري براي گرم شدن احتياج داره در نتيجه موتور مدت زمان بيشتري در حالت سرد كار ميكنه كه در نتيجه استهلاك ماشين 2 برابر ميشه!
در اين حالت فقط موتور ماشين گرم ميشه و اين در حالي هست كه بعد از اين مدت كه موتور اتومبيل گرم ميشه هنوز گيربكس و دفرنسيال و ساير قسمتها سرد هستند و روغن روان كننده داخل آنها در حالت نيمه مايع قرار دارد در نتيجه اگر بعد از گرم شدن موتور در جا به حالت نرمال و پرشتاب حركت كنيم در واقع گيربكس و دفرنسيال بدون اينكه روغن كاري وآماده باشند ,حداكثر فشار بر آنها وارد ميشود....
در حالت صحيح بايد ماشين رو همانتور كه آرش جان گفتند بعد از مدت كمي از استارت به آرامي به حركت درآورد .. در اين حالت هم موتور ماشين زودتر گرم خاهد شد و هم اينكه ساير قسمتهاي مكانيكي هم به تدريج روغنكاري و آماده ميشوند..

bachebahal
13 January 2006, 03:46 PM
ممنون از دوستان.پس اینکه تو دفترچه های ماشین نوشته هرگز با موتور سرد حرکت نکنید قضیش چیه؟چون خیلی از افراد و من میشناسم به خاطر همین یه جمله به اشتباه انداخته و اکثرا قبل از حرکت میذارن ماشین یه 10 دقیقه درجا کار کنه!!!

sadegh451
13 January 2006, 09:41 PM
حرف های دوستان درسته.توجه داشته باشید گرم کردن موتور باید در کوتاه ترین زمان ممکن انجام بگیره و در عین کوتاهی کمترین آسیب به موتور برسه.اگه در لحظه استارت دور موتور رو بالا ببریم بدلیل گرم نشدن روغن به موتور صدمه میرسه .اگر هم موتور رو درجا روشن بذاریم بدلیل طولانی شدن پروسه گرم شدن موتور باز هم به موتورآسیب میزنه .برای همین بهترین روش همونیه که گفته شد:
درجا کارکدن حداکثر 30 ثانیه و حرکت با دور متوسط.

navid-83
14 January 2006, 03:35 AM
دوستان همه به مواردی اشاره کردن
ولی دو مساله هم هست.
1-در ماشین هایی مثل پیکان که فن برقی ندارن،گرم کردن باید با حداقل دور موتور و حداقل سرعت انجام بشه چون هرچی دور بیشتر باشه فن با سرعت بیشتری میچرخه و موتور دیرتر گرم میشه.
2- در ماشین های قدیمی که موقع سرد بودن، موتور یه لحظه انگار می ایسته(مخصوصا وقتی موتور تنظیم نیست)برای اجتناب از ورد شدن این شوک ناگهانی بهتره که مدت کار کردن درجا رو یه کم زیاد کرد چون کم شدن عمر موتور بهتر از کم شدن عمر موتور گیربکس دیفرانسیل چرخها و حتی به صدا افتادن اتاقه.البته در این مورد هم باید در ابتدا چند دقیقه اروم حرکت کرد که گیربکس ،دیفرانسیل، بلبرینگ چرخها و حتی لاستیکها کمی گرم بشه
گفته صادق در مورد "اگه در لحظه استارت دور موتور رو بالا ببریم بدلیل گرم نشدن روغن به موتور صدمه میرسه" در چند ثانیه بعد از تعویض روغن هم باید مورد توجه قرار بگیره که تا چند ثانیه بعد از خروج از اپاراتی نباید دور موتور رو بالا برد.(البته به دلیل اینکه روغن به طور کامل در سیستم به جریان بیفته)
امیدوارم تونسته باشم منظورمو برسونم.

پارسا
14 January 2006, 04:41 PM
من در اين مورد از يکي از دوستانم که مدرس رشته هاي مکانيک خودرو در خارج از ايران مي باشند سوال کردم و حرف عزيزان را در اين تاپيک کامل تاييد نمودند ..فقط يه نکته کوچيک :
موتورهاي انژکتوري چيزي بنام گرم شدن ندارند و بعد روشن کردن ( قبل از روشن نمودن توصيه مي شود که چند بار پدال گاز کامل به پايين فشرده شود - من دليلش را نمي دانم - بعدروشن کنيم )مي توان به مدت چند دقيقه اي با دنده يک يا دو حرکت نمود .
موتورهاي کاربرتوري نياز به درجا کارکردن به مدت نزيدک 2 دقيقه دارند .
صحت و سقم اين مطالب را بنده نمي دانم فقط نقل قول بود .

Glimpser
14 January 2006, 09:58 PM
حرکت ملایم با دنده 2 تا گرم شدن موتور بهترین راه حله

kourosh69
15 January 2006, 02:54 PM
توضیحات اساتید همه درست کامل بود فقط یک نکته به اون ها اضافه می کنم :

هنگام استارت زدن اتومبیل در هوای سرد بهتر است کلاچ را فشار دهید و استارت بزنید ، این کار بار کمتری را به باطری و استارت اتومبیل شما وارد می کنه
یک مورد اشتباه هنگام حرکت با موتور سرد هم این است که نباید اجازه دهیم دور موتور زیاد بالا بره ( معمولا چون فقط از دنده یک و دو استفاده میشه در صورت کم توجهی دور موتور بالا میره ) حداکثر 3000 دور در دقیقه تا موتور گرم شه

پیروز باشید

mohsen_2
15 January 2006, 07:03 PM
نظر من با توجه به گفتهای دوستان به نظر من موتور ماشین وقتی سرد است اول برای روشن کردن کلاچ را باید گرفت چون موتور نرمتر استارت بزند بعد باید با دنده یک با دور ÷این حرکت کرد با تشکر از دوستان

alireza_shd
16 January 2006, 12:43 PM
هنگام استارت زدن (به خسوس در صبح های سرد) بدنه سیلندر سرد است اما پیستون به سرعت داغ و منبسط شده و به دلیل سرد بودن روغن روغن کاری مناسبی نیز وجود ندارد به همین دلیل استحلاک در بیشترین حد است. توصیه می شود که در هنگام روشن کردن به شدت از گاز دادن پرهیز شود و به مدت چند ثانیه صبر کرده تا دما اندکی متعادل شده و روغن کاری شروع شود (حدود 10 ثانیه کافی است و اگر دقت نمایید متوجه عوض شدن صدای موتور می شوید) بعد برای گرم کردن موتور بهتر است با سرعت کم حرکت کرده و تا گرم شده بخاری سعی شود با دو موتور کمتر از 2000 حرکت کرد.

navid-83
23 January 2006, 06:05 PM
علیرضا هم به همون مساله ای که گفتم اشاره کرد یعنی حتی بهعد از تعویض روغن هم تا چند ثانه بناید به ماشین گاز داد.

206_tu5
29 January 2006, 04:20 AM
اگر اصل دور موتور است که نباید زیاد بالا برود پس فکر نکنم به سرعت ربطی داشته باشد . یعنی مثلا وقتی ماشین سرد است چند دقیقه ای با دنده 5 با سرعت 100 برویم که دور موتور بالا نرود. آیا ایرادی دارد ؟

navid-83
29 January 2006, 04:42 AM
206 جان همونطور که قبلا هم گفتیم باید همه قسمتهای متحرک گرم شن یعنی به دور موتور تنها ربطی نداره. در ضمن وقتی شما با سر عت زیاد حرکت میکنی مقدار هوایی که به موتور و رادیاتور میرسه خیلی زیاد میشه که این هم باعث میشه که موتور دیر گرم بشه یعنی خلاصه بگم این کار کاملا اشتباهه

Srfazel
28 March 2006, 03:12 PM
اتفاقا در دفترچه راهنماي سمند نوشته كه به هيچ وجه نذارين ماشين با موتور سرد درجا كار كنه چون باعث استهلاك شديد موتور مي‌شه.

z_qz54
28 March 2006, 09:31 PM
وقتی که روشن میکنید ، فقط تا 3 ثانیه گاز ندید چون 3 ثانیه از استارت آخر طول میکشه که روغن به سوپاپ ها برسه.

و وقتی با گاز ماشین رو روشن میکنید به قول یکی موتور رو می کشید.

ATOS
29 March 2006, 11:55 AM
من هم جایی خونده بودم که درجا گرم کردن موتور 20 تا 30 درصد عمر موتور رو کاهش میده در دراز مدت.
بهترین روش برای گرم کردن اتوموبیل حرکت با دنده یک تا گرم شدن کامل هست
دقيقا اين بهترين روشه:icon_cool
تنها عيبش اينه كه مصرف سوخت در لحظات اول 30% بيشتر ميشه:icon_razz

XELTEK
26 April 2006, 03:13 AM
بهترین راه حل هم.نه که دنده2 باشه وگاز رو 3000!!!!

SHAROShape
5 May 2006, 01:59 AM
سلام دوستان
میخواسم در مورد روشن کردن اتومبیل در هوای سرد یه توضیحی بدین که چرا باید موتور حتما گرم بشه بعد حرکت کرد و اینکه اگر این کارو نکنیم و با موتور سرد حرکت کنیم چه اسیبی به موتور وارد میشه؟و اینکه چقدر باید اتومبیل در جا کار کنه چون من شنیدم در جا کار کردن به مدت طولانی برای ماشین ضرر داره.
ممنوم
اگه اتومبیل یه مدت طولانی خاموش باشه و موتور سرد بشه، تمام روغن داخل سیلندر ها ته نشین میشه و کمترین مقدار روغن مابین پیستون و سیلندر باقی میمونه. اگه به همین حالت ماشینو روشن کنی و بخوای حرکت کنی (حرکت سنگین وبا شتاب زیاد) ، سیلندرهات داغ میکنه و سایش ایجاد میشه. احتیاجی نیست که آمپر تا دینش بچسبه بالا و مدت طولانی ماشین درجا کار کنه تا تا بگی ماشین گرم شده. یه مکث قبل از حرکت و بدنبالش حرکت نرم سلامت کارتونو تنظیم میکنه. در ضمن یادت باشه هیچ وقت موقع روشن کردن ماشین سرد گاز ندی و اجازه بده ماشین بصورت طبیعی روشن شه. موفق باشی!:icon_cool

z_qz54
5 May 2006, 02:45 AM
در ضمن یادت باشه هیچ وقت موقع روشن کردن ماشین سرد گاز ندی و اجازه بده ماشین بصورت طبیعی روشن شه. !:icon_cool