PDA

View Full Version : انحراف فرمان

علی جی تی
5 January 2006, 01:11 PM
چرا تو دساندازها که میرم فرمون به یک سمت میره؟
ولی اگه گاز ندم و ازش بگذرم اینجوری نیست

motamedi
5 January 2006, 09:27 PM
سلام :)

خوب فرمون عملا يك مكانيزم انتقال نيرو هست. هم از اين وري منتقل مي كنه (يعني از فرمون به چرخ) هم از اون وري! (يعني از چرخ به فرمون) علاوه بر فرمون، نيروي موتور هم روي چرخ هاي جلو منتقل ميشه. البته، چون جهت اين دو تا نيرو در يك راستا نيست، بر يكديگر تاثيري نميذارن. ولي در حين حركت، اين دو نيرو يه جوري ميتونن روي همديگه اثر كنن. مثلا ديدين كه فرمون در حال حركت، (اگر سيستم جلوبندي سالم باشه) به طور طبيعي تمايل داره كه به وضعيت مستقيم در بياد.
ايني كه ميفرماييد توي دست انداز و با وجود نيروي موتور (گاز دادن و درگير بودن ديفرانسيل) فرمون ميچرخه، فكر نمي كنم چيز عجيبي باشه. كلا عيب سيستم جلوبندي و سيستم فرمان و وضعيت تاير ها در 2 نشانه بروز مي كنه:

1- كشيدن فرمان (در حين حركت)
2- لاستيك سايي

اگر يكي از اين مشكلات رو داريد، مراجعه كنيد بازديد كنند. ولي اگر اينطور نيست، من بعيد ميدونم مشكل خاصي وجود داشته باشه. دوستان اگر نظر كارشناسانه تري دارند، من هم خوشحال ميشم بشنوم :)

سپاس
آرش

persian_gulf
5 January 2006, 10:15 PM
ممنون از نظرتون
منم یه سوال داشتم جناب معتمدی

405 بنده با یه سمند به شدت تصادف کرد
سمند از کنار به سر جلو سمت راننده ماشین من زد
سرشاسی (نمی دونم اصطلاحشو درست از تعمیرکار شنیدم یا نه) کمی پیچیده که گفت تا حدودی درستش کردم (حدودشو نمی دونم دیگه

... حالا سوال من این است که ماشین من ممکم مشکل کشیدن فرمان یا لاستیک سابی پیدا کنه؟
ظاهرا خود شاسی سالم است

motamedi
7 January 2006, 01:38 AM
ماشین من ممکم مشکل کشیدن فرمان یا لاستیک سابی پیدا کنه؟
ظاهرا خود شاسی سالم است

سلام :)

عرض به حضور گرامي كه، شاسي خوب كاملا مشخصه وظيفه اش چيه. به اصطلاح يك Platform هست كه كل بدنه ماشين روش سوار ميشه. مثل فونداسيون ساختمون ميمونه. اينكه ميگن شاسي يه ماشين ضعيفه يا اينكه قويه، اشاره مي كنند به مقاومت اين Platform در مقابل وزن ماشين، ضربه و ساير نيروهايي كه بهش وارد ميشه. از جمله چاله و چوله. از جمله تصادف.

تصادف هاي شديد (شامل برخورد دو ماشين يا برخورد ماشين با هر مانع ديگه اي (مثلا جدول)) معمولا باعث Deform شدن شاسي ميشن. اين دفرم شدن، ميتونه باعث به هم خوردن زاويه هاي چرخ ها در جهت هر يك از 3 محور مختصاتي بشه. تعميركارا وقتي ميخوان اين موضوع رو حل كنن، به اصطلاح شاسي رو مي كشند. منتها اين شاسي كشيده شده كجا و اون شاسي كه كارخونه ساخته كجا... بالاخره ابزار و وسايلي كه براي اين كار استفاده ميشه، نميتونه شاسي رو به حالت اولش بر گر دونه. علاوه بر اين، خود آلياژ شاسي (كه تا جايي كه ميدونم نوعي فولاد هست) در مقابل ضربه تغييرات ميكروسكپي مي كنه و عملا يك سري از ويژگيهاي خودشو از دست ميده. (مثل فنري كه شما بيشتر از حد بكشيدش... اگر دقت كرده باشيد، ديگه به حالت اولش بر نمي گرده)

از اينا كه بگذريم، حالا جواب سوال شما اينه:

خوشبختانه، اون دو علامتي كه بهش اشاره كردم (لاستيك سايي و كشش فرمان) خيلي زود و راحت قابل تشخيص هستند.

اگر ماشين لاستيك سايي داشته باشه، يكي از لبه هاي لاستيك اون (يعني يا لبه داخلي يا لبه خارجي) بيشتر از لبه ديگر ساييده ميشه. معمولا اگر ميزان لاستيك سايي قابل توجه باشه و ماشين حدود 10 روز در اين وضعيت حركت كنه، شما با چشم خودتون متوجه اين اشكال خواهيد شد. براي اينكه اين رو چك كنيد، وقتي ماشين رو پارك مي كنيد، فرمون رو به طور كامل به يكي از طرفين بچرخونيد و عمق عاج دو لبه هر لاستيك رو بررسي كنيد. (البته خوب اين خودش مستلزم اينه كه لاستيكي كه زير ماشين هست خيلي فرسوده نباشه) اگر احساس كرديد يك طرف بيشتر از طرف ديگه خورده شده، احتمالا مشكل لاستيك سايي وجود داره. اون موقع به يه متخصص ميزان فرمان مراجعه كنيد تا بهتون بگه مشكل در چه حديه و چجوري بايد حلش كرد. ضمنا به اين نكته توجه كنيد كه لاستيك سايي براي تاير هاي عقب هم ممكنه اتفاق بيوفته. پس از اونها هم غافل نشيد.

كشيدن فرمان هم آزمايش خيلي ساده و راحتي داره. به يك بزرگراه مستقيم و خلوت بريد (اگه پيدا كردي، ما رو هم خبر كن :icon_arro ) توي يك مسير مستقيم، با سرعت حداقل 110 كيلومتر بر ساعت حركت كن. اگر مسير مستقيم باشه، انتظار ميره كه با ول كردن فرمون، ماشين در مسير مستقيم به حركت خودش ادامه بده و هيچ نوع انحرافي از مسير نداشته باشه. پس خيلي آهسته و با دقت، فرمون رو آزاد كن. اگر ديديد ماشين دائما به يكي از طرفين منحرف ميشه و شما مجبوريد براي كنترلش فرمون رو بگيريد و دوباره ماشين رو به راه راست هدايت كنيد (!) يعني مشكل كشيدن فرمون داريد. اين مشكل، اگر خيلي حاد بشه، اصلا زير دست خودتون وقتي فرمون رو گرفته ايد كاملا متوجه ميشيد كه فرمون داره به شدت سعي مي كنه دست شما رو بچرخونه... البته، فقط يكي از علل كشيدن فرمون وجود اشكال در سيستم تعليق و جلوبنديه. اين نشانه ممكنه در پي نامرغوب بودن مارك لاستيك، خراب شدن (سيم زدن) لاستيك و يا حتي نا ميزون بودن باد تاير ها هم بروز كنه. ولي خوب در هر صورت چيزي نيست كه بشه از كنارش گذشت...

اين دو مشكل، نه تنها بعد از تصادف شديد، كه همينطوري در اثر حركت خودرو در خيابون هاي پر چاله چوله به مرور زمان به وجود مياد. اگر زود به زود بازديدهايي داشته باشيد، مشكل با هزينه خيلي كم (شايد 2 هزار تومان) و توسط متخصص ميزان فرمان حل ميشه... اگر اين مشكل از يه حدي بگذره و اثرش روي شاسي بيوفته، بايد سراغ تعميركار شاسي بريد كه اون رو هم خدا نصيب نكنه... مصيبتيه.

چه زياد شد :) اميدوارم به درد بخوره :)

سپاس
آرش

persian_gulf
7 January 2006, 02:21 AM
ممنون دوست من
از توضیحات کامل و جامعتون
پس الان معلوم نیست و باید صبر کنم تا از زیر دست نقاش در بیاد
که خدا می دونه دیگه چی در میاد!