PDA

View Full Version : همه چیز در رابطه با فنچ و انواع ان

صفحه ها : [1] 2 3 4 5 6

مـهندس
28 December 2005, 07:55 PM
سلام

كسي تو خط فنچ هست كه خيلي وارد باشه و جوجه كشي بكنه به قول معروف ؟ :icon_wink

Nima1989
29 December 2005, 01:00 AM
من فتچ داشتم
اما هیچ چیزی از جوجه کشی اونها می دونم متاسفانه
بهشون هم شادونه میدادم http://asefsoft.com/qsimages/83.gif

kima
2 January 2006, 02:48 AM
حیوون وحشی هست فنج
داهل قفس سخت تخم بزاره

مـهندس
2 January 2006, 03:21 AM
سلام

نه اونطوريها هم نيست بايد جاش مناسب باشه ...

الان من خودم 1 جفت دارم عادت دادم بهشون كه در قفس رو باز ميكنم و ميان داخل اتاق ميچرخن و هر وقت هم كه خواستن غذا بخورن خودشون ميرن داخل قفس ...

شايد در مورد فنچ كسي در منزل همچين چيزي رو كه من گفتم اصلا تا حالا به گوشش نخورده باشه.

Danial_64
6 January 2006, 02:46 AM
چرا من یکی از دوستانم فنچهاش اینجوری بودم تو اتاق ازاد بودم و برای خوردن دونه میرفتن تو قفس

من خودم هم که فنچ داشتم به طرز افتضاحی تولید مثل میکرد

بهار و زمستون حالش نیست

بهار تخم میزاره و تابستون هم میزاره

اگه تو یاپیز و زمستون تو خونه باشن باز هم تخم میزارن و تعدادشون تساعدی زیاد میشن

من فنچ های خودم تو همین پاییز و زمستون 2 بار تخم گذاشتن و دادمشون دست کسی تا الان 3 سری دیگه هم گذاشتم

هر باز تخم میزاره وروش میخوابه اگه جوجه نشد و فاسد شدن تخم هارو بر دار دوباره تخم میزاره

لونه سازیش هم خیلی جالبه واسش پنبه و چوب ریز ( برگ سوزنی درخت کاج ) گذاشتم و همه درز های خونه هم با پنبه میپوشونه

-–•(-• SinaSystem •-)•–-
6 January 2006, 03:03 AM
برادر من هم قبلا فنچ داشت . زیاد هم تخم میزاشتن ! البته همه ی تخم هاش هم شکست و بزرگ شدن .

یادم میاد گوشه ی قفسش یک جعبه درست میکرد توش هم پنبه میزاشت تا اونجا تخم بزاره .
تخم های فنچ خیلی حساسه یک انگشت کوچک بهش بخوره میشکنه !

مـهندس
6 January 2006, 01:25 PM
سلام

مشكل من هم همينه كه خونه اي گرفتم از اين پلاستيكي ها هست و اصلا توش نميرن ...
حالا جعبه و پنبه ميزارم تو قفسشون ببينم چي ميشه.

Danial_64
6 January 2006, 03:08 PM
نه

خونش رو از این چوبی ها بگیر

توش هم خیلی خیلی خیلی کو پنبه بزار و بقیه پنبه هارو بزار تو قفس که خودشون ببرند تو

بعدشم فنچ های تو چون توی خونه ازاد هستند مطمئننا خیلی دیر با هم جفت میشن و وقتی هم جفت شدن خیلی دیر تخم میزارن

یه مدت بزارشون تو قفس

عادت میکنند که شی ها هم برن تو لونه بخوابن

مـهندس
6 January 2006, 07:59 PM
سلام

درسته دقيقا من هم به اين نتيجه رسيدم و فعلا گذاشتم تو قفس ...

اين برگ سوزني درخت كاج رو كه شما گفتيد معمولا كبوتر و پرنده هاي بزرگ استفاده ميكنن .
فكر نميكني بدن اين ها چون ضعيف تره نبايد استفاده بشه ؟

Danial_64
7 January 2006, 01:24 AM
شاید برگ سوزنی سخت باشه ولی نوک تیزش رو با بکن و ....

چون حالت شنکننده داره راحت تر میتونند حملش کنند و به سایز دلخواه خودشون برسونند

مربا
7 January 2006, 01:39 PM
فنچ اوازم می خونه؟من هیچ اطلاعی از پرنده ها ندارم.

شازده كوچولو
7 January 2006, 07:02 PM
پرنده بدی نیست اما یکی از دوستام که قبلا داشت یادمه از بوی بدشون خیلی ناله میکرد حالا نمیدونم علت بوی بد چی بوده؟
جوجه هاش رو هم اگه یه کمی بزرگ شن فکر کنم بخرن.

Danial_64
9 January 2006, 01:12 AM
صداش دقیقن مثل پرینتر سوزنی هستش به هیچ عنوان بو نمیده

مـهندس
9 January 2006, 03:38 AM
سلام

نه بابا اگه سر وقت تميز كني كه بوي بد نميدن ...

جوجه هاش هم ارزش فروختن نداره چون خيلي بخرن دونه اي 500 تومن هست و آدم سنگين تره همينطوري بده به دوست و آشنا...

GENERAL
13 April 2006, 11:53 PM
سلام

نه اونطوريها هم نيست بايد جاش مناسب باشه ...

الان من خودم 1 جفت دارم عادت دادم بهشون كه در قفس رو باز ميكنم و ميان داخل اتاق ميچرخن و هر وقت هم كه خواستن غذا بخورن خودشون ميرن داخل قفس ...

شايد در مورد فنچ كسي در منزل همچين چيزي رو كه من گفتم اصلا تا حالا به گوشش نخورده باشه.
سلام دوستان عزیز.
من هم با نظر یکی از دوستان که گفته بود فنچ پرنده وحشی هستش ، موافقم. چون این پرنده رو جون به جونش هم کنی باز دستی نمیشه.در ضمن ، من مرغ عشق و طوطی و چند نوع پرنده دیگه هم داشتم ، اگر بیرون قفس باشه در قفس رو باز کنی ، خودش میره تو تا غذا بخوره ، این یک چیز کاملا غریضی هستش.
من یکمی تجربه دارم درخصوص فنچ،سه چهار سالی هست که یک جفت فنچ دارم.
فنچ نرم رو از همون موقع دارمش ، ولی ماده ، این ماده ای که الآن داره دهمین مادشه.
حدود 100 تایی ماده هاش تخم گذاشتن ، ولی یکدونش هم جوجه نشد.
توی انتخاب لونه باید دقت کنید، من الآن یک لونه گرفتم دریچش کوچیکه ، و فنچم اصلا توش نمیره ، الآن هم یکمی پنبه گذاشته بین لونش و میله قفسش.
اگر میخوای جوجه کشی کنی ، باید یکمکی خرج کنی.یک جای کوچک(مثلا یک انبار کوچک) ، یک قفس بزرگ ، سیستم گرمایی مناسب ، فقط این انباری که گفتم رو دقت کنید که جایی باشه که زیاد توش رفت و آمد نباشه.

Pooriya_Online
14 April 2006, 12:33 AM
در مورد این موجود کوچولو و بامزه باید بگم که اگه شرایط مصاعد باشه زاد ولد خوبی دارن. باید توجه کنید که فنچها تخمشهاشون رو در یه جای تاریک میزارن و اگر غیر تاریک باشه روش نمیشینن. من 2تا داشتم الان شدن 12تا (به جز اون جفت قبلی). درضمن ارزنی که بهش مدید باید از نوع ریز باشه نه درشت چون نمیتونه بخوره. تنها صداشون برای بعضی ها عذاب آوره که اونم عادت میشه. شبا هم اگه یه پارچه کلفت روشون بندازید صداشون بریده میشه تا صبح.
حیوانات خیلی باهوشی هستند و با وحشی بودنش موافق نیستم بلکه میگم شیطان هستن. درضمن من خودمم دیدم با فنچ فال میگیرن مثل مرغ عشق میگیرن دستشون و همینطوری آزاده پس وحشی نیست.

GENERAL
14 April 2006, 02:21 AM
ولی عجیبه ، من هرکاری کردم این حییون با من اُخ نشدش.
ولی چرا عمر یک فنچ نر ، بیشتر از 10 تا فنچ ماده هستش؟

بلای ناگهانی
14 April 2006, 01:35 PM
فنچ رو اگر بهش برسی همین جوری واست کارخونه جوجه کشی راه می ندازه ... روز به روز جمعیت خانوادش رو بیشتر می کنه

Pooriya_Online
16 April 2006, 12:21 AM
ولی عجیبه ، من هرکاری کردم این حییون با من اُخ نشدش.
ولی چرا عمر یک فنچ نر ، بیشتر از 10 تا فنچ ماده هستش؟
نکنه شما انتظار دارید تو دستتون بگیرید و اگرم ولش کردید دوباره بیاد به سمتتون؟ کمتر حییوانی انطوری هستش و بقیه رو هم با گرسنگی دادن و آموزشهای مختلف به این شکل در میارن. فکر میکنم مرغ عشق چه طوری فال رو بر میداره. اول بهش آموزش میدن چه طوری؟ میان گرسنش میکنن بعدش لای ورقای فال دون میریزن و بعدش که خوب گرسنه شد دستشون میگیرن تا دون بخوره ناخودآگاه طوری میشه که یه ورق در میاره تا بتونه دون بخوره حالا این رو یاد میگیره و وقتی جلوی ورقا میگرنش فکر میکنه زیرش دون هستش و ورق رو بر میداره.
در مورد عمروشون هم فکر نمیکنم فرقی داشته باشه درضمن بستگی بو طرز نگهداری از حیوان داره. دیدم که فنج خریدن و روز بعد مرده و باز هم دیدم که فنجهایی داشتن که 4-5 سال بوده که بدنیا اومده بودن.

ATOS
16 April 2006, 01:17 AM
حیوون وحشی هست فنج
داهل قفس سخت تخم بزاره
از شما بعيده اطلاعات غلط بنويسي:icon_razz

صداش دقیقن مثل پرینتر سوزنی هستش به هیچ عنوان بو نمیده
دقيقا:icon_cool
.
فنچ رو از نظر زاد و ولد ميشه با همستر (از خانواده موش) مقايسه كرد. پرنده بي دردسر و پر سر و صدايي هست و نسبت به قفسش خيلي بي علاقه و از هر فرصتي براي فرار استفاده ميكنه (بر خلاف مرغ عشق و علل خصوص قناري)
حتي ديده شده كه وقتي از قفس فرار ميكنه بقدري دستپاچه هست كه گاهي به ديوار روبروي قفس ميخوره و گاها ميميره:icon_twis
براي تشخيص نر از ماده هم تنها راه اينه كه اگه منقارش صورتي كم رنگ باشه ماده و لگه قرمز (صورتي پر رنگ) باشه نر است.
بهترين حالت جفت گيري بين ماده نژاد ژاپني (رنگ بدن سفيد خالص) و نر 7 رنگ است:icon_cool

Pooriya_Online
16 April 2006, 01:02 PM
براي تشخيص نر از ماده هم تنها راه اينه كه اگه منقارش صورتي كم رنگ باشه ماده و لگه قرمز (صورتي پر رنگ) باشه نر است.

البته نر دو لکه بزرگ قرمز هم دو طرف صورتش داره.
فنچ سفید خالص رو تنها میشه از روی نوک تشخیص داد.

GENERAL
16 April 2006, 04:54 PM
نکنه شما انتظار دارید تو دستتون بگیرید و اگرم ولش کردید دوباره بیاد به سمتتون؟ کمتر حییوانی انطوری هستش و بقیه رو هم با گرسنگی دادن و آموزشهای مختلف به این شکل در میارن. فکر میکنم مرغ عشق چه طوری فال رو بر میداره. اول بهش آموزش میدن چه طوری؟ میان گرسنش میکنن بعدش لای ورقای فال دون میریزن و بعدش که خوب گرسنه شد دستشون میگیرن تا دون بخوره ناخودآگاه طوری میشه که یه ورق در میاره تا بتونه دون بخوره حالا این رو یاد میگیره و وقتی جلوی ورقا میگرنش فکر میکنه زیرش دون هستش و ورق رو بر میداره.
در مورد عمروشون هم فکر نمیکنم فرقی داشته باشه درضمن بستگی بو طرز نگهداری از حیوان داره. دیدم که فنج خریدن و روز بعد مرده و باز هم دیدم که فنجهایی داشتن که 4-5 سال بوده که بدنیا اومده بودن.

من از این جونور یک چنین انتظاری ندارم ولی انتظار دارم وقتی منو از یک فرسخی میبینه خودش رو نزنه به درودیوار قفس.
اینقدر از من میترسه که ارزنش رو ریختم کف قفسش.
و 3 تا ظرف آب براش گذاشتم ، دوتا معمولی یکی بزرگ .
تا دیر به دیر به قفسشون سر بزنم.از این پرنده دیوونه تر من ندیدم.

ATOS
16 April 2006, 07:24 PM
من از این جونور یک چنین انتظاری ندارم ولی انتظار دارم وقتی منو از یک فرسخی میبینه خودش رو نزنه به درودیوار قفس.
اینقدر از من میترسه که ارزنش رو ریختم کف قفسش.
و 3 تا ظرف آب براش گذاشتم ، دوتا معمولی یکی بزرگ .
تا دیر به دیر به قفسشون سر بزنم.از این پرنده دیوونه تر من ندیدم.
نبايد انتظار شعور قناري رو از ازشون داشته باشي:icon_mrgr

Alcapon
13 May 2006, 12:18 PM
پرنده زینتی با هوش .بی دردسر.مقاوم وبا قابلیت تکثیر آسان
حدود 5 ساله که از این پرنده نگهداری میکنم و واقعا از وجودشون لذت میبرم.متاسفانه در فرهنگ ما پرنده بازی وجهه خوبی نداره ولی من به این موضوع اعتقاد ندارم

ParsCommunity
13 May 2006, 03:06 PM
قفس بزرگی می خواد؟

Danial_64
13 May 2006, 09:37 PM
قفس بزرگی می خواد؟

نه زیاد

متوسط باشه هممشکل پیش نمیاد

ولی هرچه قفس بزرگ تر باشه بهتر هستش

ParsCommunity
16 May 2006, 04:49 PM
نه زیاد

متوسط باشه هممشکل پیش نمیاد

ولی هرچه قفس بزرگ تر باشه بهتر هستش
نمیشه یکدونه نگهداشت؟

Danial_64
16 May 2006, 11:51 PM
فکر کنم مشکل پیدا کنه تنهایی

چرا اخه تنها ؟

یه جفت بگیر

از نظر قیمت که زیاد فرقی نداره تک و جفت چون خیلی ارزون هست

سر و صدا و ... که جفت و تک یه اندازه هستش

XELTEK
17 May 2006, 12:53 PM
پس دردسراش بیشتر از قد و هیکلشه ؟ ( طبق پست های قبلی )

ParsCommunity
17 May 2006, 11:25 PM
فکر کنم مشکل پیدا کنه تنهایی

چرا اخه تنها ؟

یه جفت بگیر

از نظر قیمت که زیاد فرقی نداره تک و جفت چون خیلی ارزون هست

سر و صدا و ... که جفت و تک یه اندازه هستش
از نظر قیمت و سر و صدا مشکل ندارم
حوصله جوجه کشی ندارم :icon_eek:

Danial_64
18 May 2006, 01:34 AM
خدا همسایه رو داده واسه همین روز ها

4 تا ج.جه بده بهشون کلی هم حال مبکنند

ParsCommunity
18 May 2006, 12:52 PM
چشم :icon_excl

Alcapon
24 May 2006, 01:35 PM
تخم مرغ رنده شده فنچ ها رو برای جفت گیری ترغیب میکنه یا میتونین از عطاری 7 تخم تهیه کنین و به عنوان غذای روزانه به پرنده بدین.

Alcapon
24 May 2006, 01:39 PM
ماده معمولا 500 تومان گرونتره ضمنا اگه یه نر با 2 یا 3 تا ماده تو یه قفس باشن راحت تر جفت می خورن

Alcapon
24 May 2006, 01:57 PM
فنچهایی که تو بازار هست از نوع فنچ گورخر که فقط پیک پیک میکنن ولی نوع دیگهایی از این پرنده تو بازار موجوده به نام فنچ نرگسی و نام علمی فنچ گنجشک جاوه که از فنچ معمولی بزرگتر و خوشگلتره که خوب آواز می خونه مثل قناری اما نه مثل قناری طولانی که قیمتش حدود جفتی 12000 تومان:icon_cool

eastern
27 May 2006, 07:20 PM
من علاوه بر مرغ عشق در مورد فنچ هم تجربه چندین ساله دارم.. سوال باشه خوشحال میشم راهنمایی کنم

Alcapon
10 June 2006, 01:52 PM
من علاوه بر مرغ عشق در مورد فنچ هم تجربه چندین ساله دارم.. سوال باشه خوشحال میشم راهنمایی کنم
مرغ عشق ها رو چه جوری میشه برای جفت گیری ترغیب کرد؟؟؟
من تمام پرنده هام توی یه قفس به ابعاد4*3*3 نگه میدارم مرغ عشقامو چه کنم؟؟؟

omidanim
10 June 2006, 08:33 PM
سلام
من 6 تا فنج دارم .5 تاشون نرند و یکیشون هم ماده ..مادهه تا حالا 4 تا تخم گذاشته اما نمی دونم خودش یا اونای دیگه تخمارو میندازن پایین و می خورن. می خواستم ببینم طبیعی یا نه.اصلا باید موقعی که تخم می ذارن اونها رو جدا کرد؟
راستی برای توی لونه هاشون پنبه مناسبتره یا ابر؟ با تشکر از اون بامرامی که جواب می ده
چاکریم

omidanim
13 June 2006, 05:36 PM
سلام
EASTERN جان با تشکر از مواردی که دفعه قبل در مورد فنج گفته بودی
همونطور که گفته بودی تمام مطالبی رو که در مورد مرغ عشق بود خوندم
چند تا سوال برام پیش اومده
خیار برای فنج هم بده؟
اینکه یه ماده با 5 تا نر کنار همند اشکالی داره چون گهگاه با هم دعوا می کنند(به قول شما گیس و گیس کشی)
در مورد ظرف حمام ، فنج هم به اون احتیاج داره و اگرداره ظرف باید چطوری باشه؟

sibsabz
14 June 2006, 03:45 AM
فنچ ها به سیب علاقه خیلی زیادی دارند.
هفته ای یکی دو بار در کاسه کوچک (کاسه ماست) آب بریزید حمام می کنند.
هر دوهفته یکبار مقداری تخم مرغ آب پز با پوست هم برایشان بگذارید.

omidanim
1 July 2006, 03:32 PM
سلام
این فنج های من برای پنجمین بار تخم گذاشتن و بعدشم خوردنش یعنی واقعا هیچ کدوم از اینها نطفه نداشته یااینکه نکنه حوصله بچه داری ندارن؟ راستی امکانش نیست که بقیه فنج ها برن و تخم یکی دیگه رو بخورن؟
لازم نیست اونی که تخم می زاره رو از بقیه جدا کرد؟ چون یکی می گفت این راه رو هم امتحان کن
ممنون

یادم رفت بپرسم که فنجها باید چه مدت روی یه تخم بخوابند تا جوجه بشه؟
بازم ممنون

H_MOSTAFAEY
27 July 2006, 11:32 PM
فنج های من اصلا به لانه نمی روند.لانه را خودم درست نکرده ام وازاون استانداردهاست اما اصلا علت نرفتن آنها به لانه را نمی دانم؟حتی با وجود اینکه جفت گیری کرده اند«یعنی فنچ نر پاهایش را با سر وصدای زیادی که هم فنچ نر وهم فنچ ماده تولید می کردند روی فنچ ماده می گذاشت» باز هم به لانه نمی روند وخودشان پنبه ای را که داخل لانه گذاشته ام را برمی دارند و بر روی یکی از میله ها می گذارند وبه اصطلاح لانه می سازند اما بعد از چند دقیقه دوباره اون پنبه ها به زمین می افتد. در آخر هم اصلا تخم نمی گذارند حتی با وجود اینکه نره چند بار با ماده جفت گیری می کند باز هم تخم نمی زارندعلت نرفتن به لانه و تخم نگذاشتنشون چیه؟
لطفا جواب این سوال را کامل کامل بدهید چون برایم خیلی خیلی خیلی مهم است. ممنون.

eastern
28 July 2006, 12:17 PM
آقای مصطفایی.

من تا به حال با موردی که مطرح کردید روبرو نشدم.. اما شاید علت این باشه که خونه رو محیط امنی نمی دونن.. به هر حال لازمه یک بار خونشون رو کاملا خالی کنید و بشویید .. بعد مقداری خرده دستمال کاغذی و پنبه دانه ( در مغازه های پرنده فروشی دارند ) کف قفس بگذارید. فینچ دوست داره خودش لونشو تکمیل کنه.. امیدوارم مشکلتون به این ترتیب حل بشه.. در ضمن می تونید مقداری شوید هم کف قفس بگذارید.. شوید هم از جمله چیزایی هست که فینچ دوست داره ببره لونش..

H_MOSTAFAEY
28 July 2006, 05:45 PM
اگر کسی اطلاعاتی در مورد چگونگی تخم گذاری و شرایط تولید مثل فنج ها داره لطفا برای ما هم بگه؟
من نمی دونم که چطوری توی این سایت یک پوشه وفایل برای گفتگو در مورد مبحثی باز می کنند. لطفا یکی از بچه ها زحمت بکشه و یک فایل با عنوان چگونگی تولید مثل وزاد و ولد پرنده ها باز کنه. در ضمن منتظر پاسخگوییتان به سوالم هستم. با تشکر فراوان.

Alcapon
31 July 2006, 05:10 PM
فنج های من اصلا به لانه نمی روند.لانه را خودم درست نکرده ام وازاون استانداردهاست اما اصلا علت نرفتن آنها به لانه را نمی دانم؟حتی با وجود اینکه جفت گیری کرده اند«یعنی فنچ نر پاهایش را با سر وصدای زیادی که هم فنچ نر وهم فنچ ماده تولید می کردند روی فنچ ماده می گذاشت» باز هم به لانه نمی روند وخودشان پنبه ای را که داخل لانه گذاشته ام را برمی دارند و بر روی یکی از میله ها می گذارند وبه اصطلاح لانه می سازند اما بعد از چند دقیقه دوباره اون پنبه ها به زمین می افتد. در آخر هم اصلا تخم نمی گذارند حتی با وجود اینکه نره چند بار با ماده جفت گیری می کند باز هم تخم نمی زارندعلت نرفتن به لانه و تخم نگذاشتنشون چیه؟
لطفا جواب این سوال را کامل کامل بدهید چون برایم خیلی خیلی خیلی مهم است. ممنون.
لطفا شماره تماس بدهید تماس میگیرم:icon_cool
جواب سوالاتتان بسیار طولانیست

Alcapon
31 July 2006, 05:14 PM
سلام
این فنج های من برای پنجمین بار تخم گذاشتن و بعدشم خوردنش یعنی واقعا هیچ کدوم از اینها نطفه نداشته یااینکه نکنه حوصله بچه داری ندارن؟ راستی امکانش نیست که بقیه فنج ها برن و تخم یکی دیگه رو بخورن؟
لازم نیست اونی که تخم می زاره رو از بقیه جدا کرد؟ چون یکی می گفت این راه رو هم امتحان کن
ممنون

یادم رفت بپرسم که فنجها باید چه مدت روی یه تخم بخوابند تا جوجه بشه؟
بازم ممنون
چه تعداد نر و ماده در یک قفس دارید؟
دوران خوابیدن فنچ 2 هفته تا 20 روزه,

shams4495
1 August 2006, 11:48 AM
سلام خدمت تمامي دوستان عزيز.من چند ماهه كه فنج دارم اول نه تو لونه مي رفتند و نه تخم ميزاشتند.ولي يه سري كار انجام دادم كه درست شد. خواستم تجربيات اين چند ماه رو بهتون بگم.

1-حتي الامكان سعي كنيد با قفس پرنده ها ور نريد چون مي ترسند و زود قهر مي كنند.2-اگه تو يه قفس چند فنج داشته باشيد.لونه هاي استاندارد مثل اين شكل http://i7.tinypic.com/21m82ah.jpg
گزينه خوبيه .ولي وقتي 2 تا باشند.خيلي به سختي توي قفسهاي استاندارد ميرن.(نمي دونم چرا.شايد ميترسن.)
من راههاي مختلفي رو تست كردم و بلخره با ايجاد تغييرات در لونه استاندارد جواب گرفتم.به اينصورت كه مطابق شكل زير و از محل خطوط قرمز با كاتر و يا يه چيز تيز لانه را ببريد.و اون قسمت رو در بياريد.http://i7.tinypic.com/21m8aro.jpg
سپس توي اون رو با پنبه پركنيد.البته نه زياد و يه كمي پنبه هم كف قفس بريزيد تا اونهارو تحريك كنه به لونه سازي.و يه چوب يا لوله پلاستيكي هم درست چسبيده به لونه بزاريد تا بتونن روي اون كنار لونه بشينند.(خيلي مهمه)اگه اين كارهارو انجام بديد.اونا اول كنجكاو ميشن و هي دور و ور لونه دور ميزنن و پس از 1 يا چند روز شروع به لونه سازي و تخم گزاري مي كنند.
معمولآ بين دو تا 5 تخم ميزارن بعد روي اون ميشينند.نگران تخمها هم نباشيد چون اگه خراب باشه خودشون از لونه ميندازنش بيرون.تخم گزاشتن و جوجه در آوردن خيلي راحته .ولي بزرگ كردن جوجه ها داستانيه.
بعد از حدود سه هفته جوجه ها در ميان و تو چند روز اول چيزي نميخورن.ولي وقتي فنجها شروع كردن به غذا دادن به جوجه ها بايد هر روز تخم مرغ آب پز شده رنده شده و هويج رنده شده و پلو براشون بزاريد تا به جوجه ها بدن و زود بزرگ بشن.معمولن از بين جوجه ها اونايي كه زودتر از تخم بيرون ميان زودتر و بيشتر غذا ميخورن و از جوجه هاي ديگه بزرگتر ميشن.و معمولن به احتمال زياد 2 تا جوجه اول زنده مونده و بقيه كم كم ضعيف شده و مي ميرن.نكته مهم اينه كه سعي نكنين تو اين مسئله تغيير ايجاد كنيد چون اين روند طبيعي زندگيشونه.
در پايان اگه سوالي بود در خدمتم.:icon_cool

H_MOSTAFAEY
1 August 2006, 04:58 PM
سلام خدمت تمامي دوستان عزيز.من چند ماهه ..............به احتمال زياد 2 تا جوجه اول زنده مونده و بقيه كم كم ضعيف شده و مي ميرن.نكته مهم اينه كه سعي نكنين تو اين مسئله تغيير ايجاد كنيد چون اين روند طبيعي زندگيشونه.
در پايان اگه سوالي بود در خدمتم.:icon_cool
سلام استرن جون خوشحالم میبینمتون آیابه نظر شما انجام این روش میتونه مثمرثمر باشه؟ آیا راه حل دیگه ای به ذهنتون میرسه تا منو راهنمایی کنی؟

marjan20
1 September 2006, 03:39 PM
سلام . در جواب اين دوست عزيز بايد بگم شما بايد فنچ نر رو تقويت كنين چون اگه ماده ها تخم ميذاشتن و جوجه نميشده پس تخم ها نطفه نداشته . دادن مولتي ويتامين و كلسيم . تخم مرغ . سبزيجات . ميوه ها و .. حتما بايد در هفته به جيره غذاييشون اضافه شه .
و واسه جوجه كشي هم اصلا خرجي نداره . فقط يه لونه همين .
در دماي اتاق راحت زندگي ميكنن . :icon_cool

marjan20
6 September 2006, 06:16 AM
فنچ

پرنده اي اجتماعي و نسبتا با هوش . :icon_surp

غذاي اصلي : ارزن ريز يا درشت ( از هر دو به راحتي تغذ يه مي كنه ) - در ارزن مقداري سنگريزه تميز و ضد عفوني شده بريزين .

در هفته 2 بار تخم مرغ اب پز سفت ( سفيده و كمي از زرده) و حداقل 3 بار سبزيجات و ميوجات تازه مثل سيب شيرين - هندوانه- گلابي - انگور - جعفري- اسفناج- كاهو -هويج بخار پز و .... . دقت كنين كه به كدام علاقه بيشتر نشون مي دن .

و در هفته 2 بار مولتي ويتامين و كلسيم در ظرف اب بذارين . بعد 6 يا 7 ساعت آب رو عوض كنين و چون مولتي ويتامين ته نشين مي شه ظرف اب رو با كمي مايع ظرف شويي و اسكاچ با اب داغ خوب بشوريد .

هر روز آب رو عوض كنين و هميشه آب تميز و تازه در اختيارشون بذارين چون تقريبا به آب زيادي احتياج دارن . ( اگه از ظروف مخصوص آبخوري كه در پرنده فروشي ها است ( استوانه اي شكل) استفاده مي كنين مراقب باشين چون گاهي اوقات آب گير مي كنه و بعضي وقتا هم آب زود از توش خارج مي شه و پرنده تون بدون آب مي مونه ) .

مي تونين در هفته 2 بار هم بهشون برنج بدين ولي ابدا چرب نباشه .

2 بار در هفته ظرفي رو كه يه مقدار از جثه فنچ بزرگ ترست را به اندازه 2 cm آب كنين ( مواظب باشين يه بار غرقشون نكنين ) تا حمام كنن . اين كوچولوهاي شيطون حمام كردن و خيلي دوست دارن و از هر فرصتي واسه اين كار استفاده مي كنن پس مواظب دماي هوا هم باشين كه سرما نخورن .( و دقت كنين ظرف لبه هاش تيز نباشه ) .

نكته

: وقتي پرندهاتون بچه دارن و هنوز كوچيكن ظرف آب واسه حمام نذارين چون ممكنه بيفتن توش و خيس شن و

سرما بخورن و بميرن .

حداقل هفته اي 2 بار قفس را تميز و ماهي 1 بار كل قفس رو ضد عفوني كنين .

نكته: نرمه هاي ميوه ها و .... رو اگه پلاسيده شدن از قفس خارج كنين چون محل تجمع ميكروب هست .

لونه رو از پنبه دانه پر كنين ( در پرنده فروشي ها هست ) و همين طور تكه هاي كوچك پارچه و ... را در قفس
بذارين تا خودشون به لونه ببرن .
دقت كنين فنچ ها در 2 ماهگي بالغ ميشن و زود هم جفت گيري ميكنن . فنچ نر نوك قرمز و داراي نقش و نگار زياد با 2 لكه قهوه اي در دو طرف سرش و ماده نوك نارنجي و فاقد نقش و نگار خاصي هست در نوع سفيدش هم كه فقط از رو رنگ نوك مشخص مي شن .

مشخصات 2 فنچ جفت خورده :

هميشه كنار همن - با نوكشون سر همو تميز ميكنن - با هم لانه سازي ميكنن و كلا با همن حتي اگه به صورت گله اي زندگي كنند.

نگهداري و پرورش فنچ در منزل بسيار راحته . در دماي 18 تا 22 درجه با نور كافي
و بهتره با تاريك شدن هوا چراغ رو خاموش كنيم و اگه امكان نداره يه پارچه ضخيم رو قفس بندازين ( هوا كش
يادتون نره )

فنچ ماده 4 -6 تخم مي زاره كه از دست زدن به تخم ها جدا خود داري كنين چون بسيار حساسه و زودي ترك بر
مي داره . بعد 14-16 روز جوجه ها ميان بيرون .( البته اگه دسته جمعي در محيطي بزرگ زندگي كنن تا 15 تخم هم فنچ ماده ميذاره)
اگه در اين مدت تخمي افتاد بيرون مي تونين مطمئن باشين كه حتما مشكلي داشته و سعي نكنين بذارينش تو لونه .
ولي گاهي وقتا جوجه كوچيكا رو اونايي كه زود تر از تخم اومدن بيرون هل مي دن و ميندازن بيرون در اين صورت
شما خيلي آروم جوجه رو داخل لونه بذارين .
( فنچ هر روز 1 تخم مي ذاره و به همين ترتيب هم ميان بيرون واسه همين اون اوليه زورش بيشتره )
گاهي وقتا هم كه جوجه تو لونه ميميره و مادرش ميندازش بيرون شما از قفس بيارينش بيرون و مراسم خاك سپاري
رو انجام بدين.:icon_redf
در هنگام تخم گذاري و به دنيا اومدن كوچولوها سعي كنين دماي هوا رو ثابت نگه دارين و از جا به جايي قفس پرهيز كنين چون بچه ها خيلي حساسن و چه بسا اين جا به جايي ها باعث مرگشون بشه . در معرض وزش باد هم قرار نگيرن.
در اين مدت به قفس سري بزنين مخصوصا صبح هاي زود تا بتونين بچه هايي كه افتادن و نجات بدين
اگه در اين فاصله فنچ نر يا ماده خداي نكرده بميره شما اصلا نگران بچه ها نباشين چون اون يكي تنهايي و با
صبوري بچه ها رو بزرگ ميكنه . در اين مدت بهتره تا بزرگ شدن بچه ها صبر كنين و بعد واسش يه جفت تهيه كنين .

در مدت تخم گذاري و بزرگ شدن جوجوها مولتي و كلسيم و فراموش نكنين .
فقط از گذاشتن ظرف حمام خود داري كنين و همين طور واسه بچه ها تخم مرغ نذارين .

اگه مي خواين كه جوجه هايي سالم داشته باشين پس بايد به پدر و مادرشون خوب برسين
از همون ابتدا يي كه خريداريشون مي كنين تا آخر .
ديده شده بچه فنچ هايي كه فلج به دنيا اومدن يا كور بودن يا همون ابتدا از ضعيف بودن مردن .
پس اگه نمي خواين با هر بار ديدنشون دلتون خون شه از همين اول مراقب باشين .

اگه فنچ شما تو لونه نميره و سعي ميكنه لونشو رو كف قفس بسازه بدونين فنچ نازنين شما از لونش راضي نيست .
علت هاي مختلفي مي تونه داشته باشه كه شما بايد كشفش كنين و بعد رفعش كنين .
مي تونه علت : گرمي بيش از حد محيط باشه كه مسلما داخل لونه گرم تره يا مواد توش باشه كه بهتره شما از همون پنبه دانه استفاده كنين
يا اينكه لونه رو در جاي مناسبي نذاشتين كه در ديده و ...... .
لونه رو بهتره در ميله هاي مياني قفس بذارين .

لونه رو بعد هر بار تخم گذاري تميز كنين و از پنبه دانه جديد پرش كنين .

بايد جوجه ها رو وقتي به اندازه كافي بزرگ شدن و تونستن خودشون غذا بخورن از مادر جداشون كرد ( چون همش دعواشون ميشه )

بهتره اگه خواستين حالا جوجه هايي كه بالغ شدن و با هم جفت بندازين خواهر و برادر نباشن .

mercenar
6 September 2006, 04:36 PM
:icon_ques من یک فنچ دارم که اصلا تو لونه نمیرن و اصلا تخم نمیزارن همه کارکردم حتی ماده اش را عوض کردم و باز هم هیچی خدا وکیلی اگر کسی میدونه باید چیکارکنم بگه خیلی چاکریم منتظرم

sina69
6 September 2006, 09:37 PM
:icon_ques من یک فنچ دارم که اصلا تو لونه نمیرن و اصلا تخم نمیزارن همه کارکردم حتی ماده اش را عوض کردم و باز هم هیچی خدا وکیلی اگر کسی میدونه باید چیکارکنم بگه خیلی چاکریم منتظرم

من یه مدت یه جفت فنچ داشتم اما اطلاعات دقیقی ازشون ندارم.
تنها چیزی که مسلمه اینه که با هم جفت نمیخورن.
ببین ایراد از کجاست؟
نر و ماده رو میشناسی؟ (مطئنی که نر و ماده اند؟)
اگه میگی ماده رو عوض کردی شاید ایراد از نرته.خیلی جوون نیست؟

mercenar
7 September 2006, 01:49 AM
با تشکر از sina69
فنچام (نر وماده) باهم جفت خوردن ( چون نر سر ماده رو با نوکش تمیز میکنه )نره هم خیلی سرحاله و جوونه وخیلی آواز میخونه توی لونه نمیرن ولی شبها روی لونه میخوابن
مگه نوک نره پر رنگ تر از ماده نیست

(احتیاج زیادی به راهنمای دارم)

متشکرم

Danial_64
7 September 2006, 02:49 AM
mercenar

لونشون رو نزدیک به سقف قفس بزار که نتونند برن روی لونه بخوابند

بعد یه میله بزا جلو در قفس که راحت بتونند برن توش و ....

چند وقت باز نمیرن تو لونه اما یه مقدار مثلا بزار تو افتاب که گرمشون بشه و فقط تو لونه سایه باشه که برن توش و با محیطش اشنا بشن ( زیاد تو افتاب نزاری ها )

marjan20
7 September 2006, 06:46 AM
رفتن فنچ رو لونه عيبي نداره مثل يه بلندي واسه بازي كردن ازش استفاده مي كنه .
ولي اينكه تو لونه نميره . قبلا هم گفتم شايد خوشش نمياد مثل گرمي هوا و از چيزايي كه تو لونه گذاشتين و ....
اين موارد رو امتحان كنين
شايد هم هنوز بالغ بالغ نشدن و اينكه چند وقته ازشون نگهداري مي كنين؟
و بعد همه اينها شايد يكيشون قبلا جفت داشته و به هر علتي اونو از دست داده :icon_cry:
اگه اين مورد باشه زمان بيشتري واسه جفت گيري طول مي كشه در مورد فنچ هاي من اين نكته اخر صدق مي كرد
بعد مردن جفتش به هيچ وجه تا موقعي كه من داشتمش جفت نخورد با فنچ ماده ديگه اي و 1 بار هم جفت ماده رو كه بالغ بالغ نبود و جدا كردم الان ظاهرا با جفت جديدش خوبه ولي جفت گيري نكرده

اگه بعد 1 ماه بازم همين جوري بودن كلا هر 2 رو عوض كنين . اميد وارم مشكلتون حل شه و نيازي به عوض كردن نباشه .

sina69
7 September 2006, 09:39 AM
با تشکر از sina69
فنچام (نر وماده) باهم جفت خوردن ( چون نر سر ماده رو با نوکش تمیز میکنه )نره هم خیلی سرحاله و جوونه وخیلی آواز میخونه توی لونه نمیرن ولی شبها روی لونه میخوابن
مگه نوک نره پر رنگ تر از ماده نیست

(احتیاج زیادی به راهنمای دارم)

متشکرم

درسته عزیز.فنجات نر و ماده اند.
دوستان راهنمایی های بسیار کاملی کردن. حتما با راهنمایی های اونها به نتیجه میرسی.
اما یه سئوال اونم اینکه توی لونه ات چی گذاشتی؟؟
من پنبه از لحاف دوزی گرفتم و گذاشتم تو لونه. نمیدونید به چه زیبایی حیوون ماده تمام سوراخ ها و منفذهای لونه رو با این پنبه پر کرد.
اما حیوون تخم اولش بود و نتونست تخم بذاره و مرد:icon_cry: :icon_cry: :icon_cry:

sina69
7 September 2006, 09:42 AM
mercenar

چند وقت باز نمیرن تو لونه اما یه مقدار مثلا بزار تو افتاب که گرمشون بشه و فقط تو لونه سایه باشه که برن توش و با محیطش اشنا بشن ( زیاد تو افتاب نزاری ها )

من کلا با اجبار کردن حیوون برای رفتن تو لونه(اصولا انجام هر کاری) کاملا مخالفم.اون هم به این روش.

فکر میکنم اگه لونه رو عوض کنن و اون رو به سقف قفس بچسبونن، اگه مشکلی رو که مرجان عزیز اشاره کردند نداشته باشن بعد از یه مدت پرنده ماده یواش یواش وارد لونه میشه.

mercenar
7 September 2006, 01:30 PM
قفسش خیلی بزرگ لونه رو بالاترین میله
قفس گذاشتمش ولی بازم اندازه 2تا فنچ
جا داره. تو آفتاب بزارشون دیگه چیه تو افتاب
بزارمشون که گرمازده میشن میمیرن
انقدر دیگه باهوش نیستنکه. همه چیزش
ریدیفه. نزدیک 2 ماه که نگه میدارم.جفت نداشته قبلا
که از پرنده فروشی گرفتم اون ماده شو که عوض کردم از قبل تخم تو شیکمش بود.
توی لونه پنبه گذاشتم و مقداری هم پایین قفس گذاشتم تا خودشون ببرن تو.:icon_bigg :icon_twis

sina69
7 September 2006, 03:24 PM
زیاد عجله نکن.
ایشالله زود زود کلی جوجه خوشگل کاکلی برات میریزن بیرون:icon_arro

marjan20
8 September 2006, 06:33 AM
با سلام .
در پست قبلي در مورد چگونگي تغذ يه و نگهداري فنچ ها به طور كلي واستون توضيح دادم
حالا اگه پرنده هاي نازنازي شما پدر و مادر شدن اينو بخونين . اميدوارم بهتون كمك كنه .

:icon_excl
بعضياشون باراول يه كم خراب كاري مي كنن . مثلا جوجه ها روقبل از اينكه به استقامت كافي برسن
خيلي زود از لونه در ميارن اين كار باعث مي شه بچه ها آسيب ببينن و ضعيف بشن ولي شما كاري
نداشته باشين تنها در صورتي به بچه ها كمك كنين كه خيلي كوچيكن و تصادفي از لونه افتادن .
كم كم تجربشون زياد ميشه و مي دونن چي كار كنن .
( بازم تاكييد ميكنم مواظب باشين آب رو بچه ها نريزه چون زود سرما مي خورن و ميميرن)
اگه شما فقط يه جفت دارين و در قفس معمولي نگهداريشون مي كنين همون لونه هاي استاندارد خوبه ولي اگه چند جفتن و محيط بزرگ هست چند تا لونه بيشتر بذارين ( مثلا اگه 3 جفت دارين 5 لونه بذارين ) و چون د سته جمعي تعداد تخم بيشتري مي ذارن .
شما بهتره يعني لازمه لونه هاي بزرگتري تهيه كنين و حتي خودتون مي تونين بسازين .
( كلا لونه بزرگ تر مناسب تره چون جاي كافي داره و بچه ها تا زمان مناسب مي تونن توش بمونن)

سعي كنين محيط بزرگ باشه ولي تا جايي كه شما تسلط رو از دست ندين يعني غذا و آب رو هر روز بتونين بهشون بدين و دستتون به لونه ها واسه نجات جون بچه ها برسه .

مطمئن باشين اگه بچه هاش بيفتن از دستي اين كارو نكرده پس اگه شما به موقع رسيدين و هنوز زنده بودن حتما بذارينش تو لونش .

لونه ها رو با فاصله بذارين تا بتونين تشخيص بدين جوجه كوچولو مال كدوم جفت هست .

فنچ ها كاملا با هم سازگارن و به بچه هاي هم آسيب نمي رسونن حتي اگه افتاده باشن رو زمين . ولي گاهي مجرد ها يه كم فضولي مي كنن ولي پدر و مادرا اصلا اجازه نمي دن كسي مزاحم بچه هاشون شه و از لونشون محافظت ميكنن پس شما اصلا نگران جوجه ها نباشين .

يه نكته ديگه اينكه لونه ها رو در ارتفاع نذارين تا اگه بچه ها افتادن آسيب نبينن مثلا اندازه ارتفاع يه آجر كافيه .
( البته در محيط هاي بزرگ- در قفس معمولي همون ميله هاي مياني مناسبه)

يه چيز ديگه يادم رفت در پست قبلي بگم اينكه واسه تغذيه فنچها اولا هميشه ارزن بايد در دست رسشون باشه يه بار نگين امروز تخم مرغ بهشون دادم پس بسشونه . و سعي كنين روزانه تغذ يشون كنين مثلا اگه امروز مولتي و كلسيم تو آب ريختين بذارين فردا بهشون تخم مرغ بدين. پس هر روز يه چيزي بهشون بدين. در مورد تخم مرغ هم واسه هر جفت يك چهارم كافيه .( بقيشو خودتون ميل كنين)

تخم مرغ و بهتره رنده كنين و تو يه ظرف واسشون بريزين. موقعي كه مولتي و كلسيم در آب ميريزين ظرف آب ديگه اي حتي واسه حمام نذارين تا از همون آب بخورن .

تو قفس هم واسشون وسايل بازي حتما بذارين مثل تاب - ميله هاي مناسب واسه پريدن و نشستن - زنگوله يا يه چيزي شبيه اينا تا سرشون گرم شه و كمتر نرهاي جوان سر به سر بقيه بذارن .

اگه بعد از بزرگ شدن و بالغ شدن بچه ها ديدين احيانا اينا با هم جفت نمي شن مجبورين خودتون جدا جدا جفت بندازين ولي خيلي مراقب باشين اونايي كه قبلا با هم جفت خوردن و از هم جدا نكنين چون واقعا ناراحت ميشن و شايد جفت جديد رو به راحتي قبول نكنن .

فنچ ها به علت زاد و ولد زيادي كه مي كنند متاسفانه بعضي از افراد فقط واسه همين اين پرنده زيبا رو مي گيرن و بدون هيچ گونهتوجه و رسيدگي فقط مشتاق به تكثير هستند و واسه همين هم واقعا مورد ظلم واقع ميشن. عمر كوتاهشون خيلي كوتاه تر مي شه
و نسل اين پرنده هم به خطر ميفته چون از پدر و مادر ضعيف بچه هاي ضعيف تر به وجود مياد و اين دور اگه همين طور پيش برهواقعا جاي تاسف هست . پس توجه و مراقبت يادتون نره .
و در آخر هم سعي كنين زياد مزاحمشون نشين. به بچه ها بدون علت خاصي دست نزنين همين طور به تخم ها .
بعد هر جوجه كشي لونه رو تميز و از پنبه دانه تازه پر كنين خودشون پنبه ها رو ميارن بيرون . شما عصباني نشين .
چون باز 2باره مي برن تو لونه بهتره يه كم تيكه هاي پارچه و... هم بزارين تو قفس تا خودشون با مهارت هر چه تمام تر
لونه شونو درست كنن .

يكي از افراد تالار گفته بودن:

معمولن از بين جوجه ها اونايي كه زودتر از تخم بيرون ميان زودتر و بيشتر غذا ميخورن و از جوجه هاي ديگه بزرگتر ميشن.ومعمولن به احتمال زياد 2 تا جوجه اول زنده مونده و بقيه كم كم ضعيف شده و مي ميرن.نكته مهم اينه كه سعي نكنين تو اين مسئله تغيير ايجاد كنيد چون اين روند طبيعي زندگيشونه

در اين مورد بايد عرض كنم كه اگه شما فقط كمي به پرندتون برسين هرگز اين اتفاق نميفته در اين صورت شما مطمئن باشين
از 6 تا حداقل 4 تا زنده مي مونن و بزرگ ميشن از 10 تا هم 8 تا مئ مونن

و در مورد حرف يكي ديگه از دوستان كه گفتن:
چند وقت باز نمیرن تو لونه اما یه مقدار مثلا بزار تو افتاب که گرمشون بشه و فقط تو لونه سایه باشه که برن توش و با محیطش اشنا بشن

هيچ وقت هم سعي نكنين فنچ ها رو به زور داخل لونه ببرينحتما مشكلي هست كه نمي خواد اين كارو بكنه پس اذيتش نكنين ببينين چه مشكلي هست و واسش حلش كنين . باهاشون مهربون باشين .:icon_wink

در ضمن ازشون انتظار نداشته باشين باهاتون رفيق شن چون نميشن و ترجيح مي دن با همنوعشون باشن .
پس هيچ وقت يك فنچ تنها نگه ندارين .
و اما حرف اخر : خيلي مراقبشون باشين و در نگهداريشون كوتاهي و بي حوصلگي نكنين . بازم اگه مشكلي داشتين خوشحال ميشم كمكتون كنم .

marjan20
9 September 2006, 05:59 AM
ديگر پرندگان آزاد و رها از قفس

اين مطلب شايد جاش اينجا نباشه اما :
جدا از پرندگان زينتي كمي هم به فكر پرندگان ديگر باشيم . شايد اگه فقط اندكي بهشون فكر كنيم بتونيم درك كنيم چه قدر سخت زندگي مي كنن.
و واسه رفع گرسنگي و تشنگي چه زحمت و رنجي رو تحمل مي كنن .
اگه نمي تونيم از سرما و گرما ازشون محافظت كنيم ولي مي تونيم بدون هيچ زحمت و خرجي كمي از رنجشون كم كنيم .
ديگه كم حوضي تو حياط خونه ها ديده مي شه اونا تشنه ان همين طور خيلي گرسنه .
تو گرمي هواي طاقت فرساي تابستون در سرماي كشنده زمستون ما مي تونيم با كمي آب و غذا خوشحالشون كنيم.

اگه حياط دارين اگه بالكن يا ايوون يا حتي بالا پشت بام و لب پنجره هاي اتاقتون مي تونين يه ظرف آب و كمي غذا واسشون بذارين
اونا آب مولتي و كلسيم داراز شما نمي خوان نون سبوس دار نمي خوان ارزن و شاه دونه و ميوه و سبزي تازه نمي خوان .

خرجي لازم نيست همون غذايي كه اضافه اومده و كسي نمي خورش. همون دونه هاي اضافي برنج - رشته هاي ماكاروني و حتي سوپ اگه نبود همون نون خشك خيس خورده تو آب رو هم مي خورن .
اونا حتي به نان اضافه خونه شما قانع و راضين .
گذاشتن يه ظرف آب در تابستونا كمكشون مي كنه لا اقل تشنگيشون برطرف شه حتي اگه يه كم سخاوت كنين و ظرف آب بزرگ تري واسشون بذارين مي تونين لذت آب تنيشونو تماشا كنين . ( مخصوصا كلاغ ها قيافشون خيلي تماشايي مي شه)
زمستون و سردي هوا تو راهه پرنده ها رو فراموش نكنيم اونا محبت شما رو مي فهمن .

marjan20
10 September 2006, 07:00 AM
سلام .

با تشكر از h_mostafaey عزيز از لطفي كه به من دارن بايد بگم من فقط در مورد فنچ مي دونم
و اما اينكه فنجها معمولا به طور میانگین بعد چند روز که با هم باشند جفت گیری و تولید مثل می کنند ؟ اگر در یک قفس بزرگ وبا تعداد زیادتری باشند چقدر؟

فرقي نمي كنه چه در محيط بزرگ و چه كوچك حدودا 2 هفته . ولي بازم زمان متغيره . اگه جفتي رو كه انتخاب كردين
هر 2تاشون تا قبلش مجرد بودن همون 2 هفته وگرنه معمولا زمان بيشتري مي بره .

ALI 405
10 September 2006, 04:08 PM
من یه یک هفته ای فنچ گرفتم اما تخم نمیزارن نمیدونم شانس من یا اونا یه ایرادی دارن
لطفا راهنمای کنید

sina69
10 September 2006, 08:26 PM
من یه یک هفته ای فنچ گرفتم اما تخم نمیزارن نمیدونم شانس من یا اونا یه ایرادی دارن
لطفا راهنمای کنید

بابا بذار دو روز بگذره بعد ازشون انتظار بچه داشته باش:icon_arro :icon_razz

دوست عزیز هیچ چیز با عجله نمیشه.اگه روز اول هم با هم جفت بخورن زمان تولید تخم توی شکم فنچ ماده رو هم در نظر داشته باشید.

ALI 405
11 September 2006, 01:26 AM
:icon_ques میخواستم ببینم فنچ
سفید هم میشه نر باشه
فنچ سفید من یکدست سفیده:icon_mrgr

sina69
11 September 2006, 02:42 AM
:icon_ques میخواستم ببینم فنچ
سفید هم میشه نر باشه
فنچ سفید من یکدست سفیده:icon_mrgr

آره دوست عزیز
جنسیت حیوون ربطی به رنگش نداره.
رنگ نوکش رو نگاه کن.فنج نر رنگ نوکش قرمز پررنگه و فنچ ماده رنگ نوکش قرمز کم رنگ.

راستی نرت سفید یه دسته یا به اصطلاح گوشواره داره؟؟؟(زیر چشمش یه خط خوشگل مشکی داره؟؟)

marjan20
11 September 2006, 06:59 AM
فنچ

فنچ ها پرنده اي كوچك ولي فوق العاده در برابر سرما و گرما مقاوم هستند به جز بچه ها كه كوچيكن و خيلي حساس ولي هنگامي
كه بزرگ و بالغ مي شن همشون مقاومن .
در مورد فنچ بومي ايران گفته شده :(CHN NEW)جاذبه هاي گردشگري:

در ميان پرندگان ايراني تنها يك پرنده وجود دارد كه برخلاف جثه ريزش مي تواند در يخ شنا كند. فنچ، قناري بومي ايران است كه در بازارهاي اروپايي طرفداران زيادي داردفنچ ايراني پرنده اي است كوچك، با پرهاي خاكستري و سفيد و نوك زرد كه برخلاف ديگر گونه هاي فنچ جيك جيك نمي كند. علاوه بر آواز خوش كه در خانواده فنچ ها امري غير عادي است اين پرنده خاصيت استثنايي ديگري دارد كه موجب ارزش آن در بازارهاي اروپايي شده. فنچ اين قابليت را دارد كه در زمستان يخ را شكسته و درون آن آب تني كند. مقاوت اين پرنده ريز جثه از تمام پرندگان ديگر حتي عقابهاي قوي هيكل بيشتر است. فنچ مي تواند در دماي هواي بالاي 40 درجه و 25 درجه زير صفر به راحتي زندگي كند. با اين كه اين پرنده در اروپا به واسطه استفاده در نمايشگاه‌ها و سيرك‌ها قيمت بالايي دارد اما در بازار مولوي تهران بهترين نوع آن بين 3 تا 5 هزار تومان معامله مي شود.
فنچ ايراني مانند ديگر انواع خانواده خود در سال چند نوبت تخم گذاري مي كند و در هر مرحله در حدود 3 تا 5 تخم مي گذارد كه معمولا 30 درصد از اين تخم ها به جوجه تبديل مي شود. اين پرنده در اكثر نقاط ايران به وفور يافت مي شود

حالا در مورد فنچ استراليايي وضع همين جوريه
فنچ راه راه استراليايي كه در بازار مرسوم هست هم همين طوره . لااقل اينكه مثل ديگرپرندگان زيادي ناز نازي نيست و خيلي كم دچار سرماخوردگي مي شه .كلا پرنده اي مقاوم هستش و شما كمتر در نگهداريش دچار مشكل مي شين.
فقط كافيه موقع خريد پرنده سالمي رو انتخاب كنين وبهش كمي برسين مخصوصا ماده ها كه به علت تخم گذاري زياد عمرشون كوتاه تر از جنس نر هست.فقط همين مورده كه جون پرنده رو به خاطر مي ندازه.
از علائم سالم بودن هم : تحرك زياد (زياد اين ور و اون ور مي پره)-دور چشم ها (نبايد اثري از پر ريختگي داشته باشه -كاملا طبيعي باشه)
به پاهاي پرنده دقت كنين مبادا برعكس باشه و شاداب بودن فنچ

ALI 405
11 September 2006, 04:14 PM
:icon_conf :icon_twis فنچ سفیدم کاملا سفیده و خط سیاه هم زیر چشمش نداره به نظر شما نره یا ماده من خودم هم نمیدونم نره یا ماده تقریبا شبیه اینه
http://www.zebrafinch.com/NewZebra/Birds/White%20Zebra.GIF

sina69
11 September 2006, 08:45 PM
:icon_conf :icon_twis فنچ سفیدم کاملا سفیده و خط سیاه هم زیر چشمش نداره به نظر شما نره یا ماده من خودم هم نمیدونم نره یا ماده تقریبا شبیه اینه

این حیوون که ماده است.
اما این قدر درگیر نر و ماده بودنش نشو. یه مقایسه بین دو تا فنچت بکن.اگه تفاوت رنگ واضحی توی نوکاشون دیدی اون که نوکش تیره تره نره و اون یکی ماده. اگر هم هر دو هم رنگ بودن که یا جفتشون نرن و یا جفتشون ماده!:icon_razz

ALI 405
12 September 2006, 02:27 AM
:icon_idea نر و ماده گی شو مطمئن شدم ولی نره که میخواد جفت گیری کنه
ماده فرار میکنه و........ علت رو اگر میدونید و میدونید باید چیکار کنم بگویید.$:icon_evil

sina69
12 September 2006, 02:53 AM
مشکلی نیست.
خوب اگه بخواد زود جفت بخوره که دیگه ماده نیست:icon_razz :icon_razz :icon_razz

احتمال داره به خاطر حضور شما باشه. اگه بهتون عادت نکرده باشن (که نکردن) جلو شما جفت گیری نمیکنن.وای به حال اینکه بهتون عادت کنن دیگه آبروتونو جلو غریبه و آشنا می برن.:icon_twis :icon_twis

بهشون مهلت بده

H_MOSTAFAEY
12 September 2006, 01:59 PM
این عکسها یعنی چه؟

ALI 405
12 September 2006, 04:10 PM
کدام عکسا رو میگید ؟

اینطور هم میشه سوال کرد نه؟ بر اعصابتون مسلط باشید.
ارادتمند، انوش

ALI 405
12 September 2006, 09:27 PM
:icon_arro :icon_arro :icon_arro sina69 شما اینکاره ای همه چی حالیته ومن از راهنمایهای شما بوده که فنچام فکر کنم قراره تخم بزارن *********************

sina69
12 September 2006, 10:43 PM
:icon_arro :icon_arro :icon_arro sina69 شما اینکاره ای همه چی حالیته ومن از راهنمایهای شما بوده که فنچام فکر کنم قراره تخم بزارن ولی قرار نیست هر کی از در تالار اومد تو بیاد بگه این کارو بکن این کارو نکن من نمی خواستم بی احترامی کنم :icon_wink :icon_wink :icon_wink :icon_wink :icon_wink :icon_wink اون بابا هم که به تو بی حرمتی کرد تو رو نشناخته بوده:icon_excl :icon_excl

بابا من هیچ چی نمیدونم و توی این تالار هم یه عضو ساده ام.**************راستی از فنچات چه خبر؟؟؟
بالاخره ماده رفت تو لونه یا نه؟؟؟

ALI 405
13 September 2006, 01:01 AM
:icon_eek: :icon_eek: :icon_eek: تو لونه که نمیرن ولی نره پنبه ای که براشون گذاشته بودم رو یک تیکه کوچیکه شو تو دهنش گرفته بود ودنبال یجای مناسب بود تا اون بذاره ولی تو لونه نمی رفت من فکر کنم از لونه می ترسید

ممنونم از کمک هایی که کردید آقای sina69:icon_wink :icon_wink :icon_wink

marjan20
15 September 2006, 02:25 PM
با سلام

يه نكته ديگه در مورد فنچ اينكه اگه شما فنچ رو حداقل يك ماه كه دارين و در اين مدت تقريبا به شما عادت كرده و از ديدن شما وحشت زده نمي شه مثلا موقع غذا دادن يا تميز كردن قفس زياد بي تابي نمي كنه مي تونين حالا بهش فرصت پرواز و بدين .
البته شما هميشه بايد حركاتتون با آرامش باشه هنگام آب و غذا و تميز كردن نبايد با خشونت وتندي رفتار كرد تا پرنده به شما عادت كنه و اون ترس اوليه رو نداشته باشه .اگه فنچ شما هنوز به محيط و شما عادت نكرده و حركاتش هنوزم نشون دهنده اينه كه از شما و محيط مي ترسه اصلا اجازه پرواز ندين .
چون پرنده وحشت زده از قفس مياد بيرون و خودشو به در و ديوار مي زنه و ممكنه به خودش ناخواسته آسيب برسونه .
در قفس آب و غذا بذارين روي قفس هم همين طور تا اگه راه قفس و گم كرد گرسنه نمونه .
در و پنجره ها رو ببندين و پرده ها رو هم حتما بكشين تا به شيشه برخورد نكنن .
در قفس رو باز بذارين و خودتون از قفس دور شين . بعد كم كم ميان بيرون اطراف و اول با دقت نگاه مي كنن و بعد دور اتاق پرواز مي كنن . روزاي اول طبيعتا يه كمي مي ترسن ولي كم كم بهتر مي شن. بعد چند دقيقه خودشون بر مي گردن به قفس.
اگه از قفس نيومدن بيرون شما كاري نداشته باشين به زور نيارينشون بيرون.
ولي واسه اين كار بايد ابتدا چند كارو انجام بدين :
اول اينكه از همون روز اول قفس و جا به جا نكنين و در يه محيط نگهشون داريد مثلا اگه دراتاق هستن ديگه از اين ور خونه به اون ور نبرين. جاشون ثابت باشه .(در اتاق هم جاشون ثابت باشه )
دوم اينكه هميشه آروم بهشون نزديك شين حركات سريع و تند باعث مي شه بترسن و به شما هيچ وقت عادت نكنن .
و در موقع پرواز هم در و پنجره رو ببندين و پرده رو بكشين ولي اتاق و زيادي گرم نكنين .
فقط سعي كنين خودتون در اتاق باشين و از رفت و آمد جلو گيري كنين و خودتونم آروم يه جا بشينين ( مي تونين در اين فاصله كتاب بخونين يا با كامپيوترتون كار كنين ) فقط جنب و جوش زياد نداشته باشين . واسه اين مي گم تو اتاق - خودتون باشين چون ممكنه حادثه اي پيش بياد و پرنده احتياج به كمك شما پيدا كنه( پرنده شما رو مي شناسه و كمتر مي ترسه ) يا اينكه به قفس بر نگرده و شماحداقل بدونين كجا نشسته كه يه بار آسيبي بهش نرسونين .

اگه ديدين شب شد و و هنوز نرفته تو قفس كاريش نداشته باشين شايد راه و گم كرده واسش آب و دونه بذارين ولي مجبورش نكنين كه برگرده اگه بعد 2روز ديدين به قفس نرفته مجبورين بگيرينش چون همين جور ازاد بودن خوب نيست ممكنه لگد شه يا جايي گير كنه يا همون طوراز محيط تازه ترس داشته باشه .
اگه ديدن اين مشكل پيش اومد بدونين كه هنوز عادت نكرده به شما و مخصوصا محيط اطرافش.
پس ديگه اين كارو نكنين .
اگه قفس و جا به جا مي كنين پس اصلا پرنده رو واسه پرواز آزاد نكنين . بازم مي گم واسه اين كار عجله نكنين اگه فقط كمي هم احساس مي كنين واسه اين كار زوده اين كارو نكنين چون ممكنه فنچ دچار وحشت و ترس شه با شدت پرواز كنه و خودشو به در و ديوار بزنه و بميره .

atamohamadinejad
16 September 2006, 10:29 AM
kasi finch nok noghrei dashte ,midone chejoori mishe azash jooje gereft

برگردان حروف به فارسی: کسی فنچ نوک نقره ای داشته؟ میدونه چه جوری میشه ازش جوجه گرفت؟

عطا جان خوش امدی، لطف کن فارسی تایپ کن.

ممنون

انوش

H_MOSTAFAEY
16 September 2006, 01:34 PM
ببخشیدها فضولی نباشه اما من اصلا با پرواز دادن فنج و... در محیطی باز موافق نیستم چون اگه اونا با محیط بزرگی اشنا بشند هرگز با قفسشون سازگار نخواهند شد واکثر مواقع در قفس خود را به دیواره های قفس برای بیرون رفتن خواهند زد ویا در محیط باز اکثرا خودرا به دیوار و پنجره و هزار جای دیگر حتی باوجود ملاحظه ی هزاران چیز دیگر «به جاهایی که مااصلا انتظار نداریم» برخورد خواهند کرد ضمن اینکه خطر های بسیار دیگری را که خودتان بهتر می دانید در کمین انها خواهد بود و محیط اصلیشون رو هم از یاد خواهند بردو زمان لازم است که دوباره آن محیط رابه یاد آورند
مرجان جون این درسهایت را بی زحمت ادامه بده چون واقعا مفید و قابل استفاده است چند روزی میشه که دیر به دیر ادامه ی درسها رو می ذاری
؟چندتا فنج در یه قفس بزرگ باشند بهتر تر با هم جفت گیری می کنند ومحیط رادسته جمعی می دانند و بچه های زیادتری را به خاطر بهتر بودن و امن دانستن محیط به دنیا می آورند؟با دو جفت در یه قفس میشه یا نه؟ آیا شده که با فنجی روبرو بشی که بچه های خودش رو می خوره یا به قولی می کشه؟اگه آره علتش چیه ؟
آیا درفنجهایی که نگهداری کرده ای شده که فنجی با فنجهای دیگرت فرق داشته باشد وویژگیهای خاصی در آن باشد ؟چه چیزهاوویژگیهایی درتمامی فنجهامشترک است و چه ویژگیهایی در فنجها چیز استثنایی است و دیگر فنجها رفتاری به این شکل ندارند
الان چند تا فنج داریند وهم اکنون چندتاشون رو نگهداری می کنید؟
بیماریهای عمده ی فنجها چیه و معمولا چه بیماریهای دیگری گریبانگیر این پرندگان می شود؟درمان وداروی خاصی داردیانه؟با تشکر وقدردانی از زحماتی که همیشه برگردن شماست
دیگر دوستانمون هم اگه اطلاعاتی در مورداین پرنده دارند بیان فرمایند
تا جایی هم که من در مورد این پرنده اطلاع دارم پرنده ی فنج فقط با همنوعانش ارتباط بهتری می تواند برقرار کند واز انسان و سایر چیزها متنفراست و خیلی از آنها می ترسد بنابراین کسانی که فنج نگهداری می کنند باید قید عادتی کردن فنجها را بزنند و از نزدیکی ودوستی باهاشون خودداری کنند هرگز برای نگاه کردن این پرندگان نباید پرنده را به زمین بگذارند و بعد شروع به بازدید از همه ی نقاط بدنش کنند یا نظافت قفس راانجام دهند انجام این کاروترساندن فینچ برابر است با اذیت پرنده و ناامن دانستن محیط و به دنبال آن بچه دارنشدن فنجها موقع انجام هر کاری با فنجها حتی تعویض غذا بایستی در محیطی تاریک و به آرامی به طوری که فینچ ها نفهمند باید تغییرات و کار مودرد نظرمان راانجام دهیم ودر هنگام تخم گذاری فنجها اصلا و به هیچ وجه نباید به محل قفس نزدیک شدو حتی به اندازه ی کافی ارزن برایشان گذاشت تا برای یک ماه بچه بزرگ کردنشان اکتفا کندتا برای تعویض غذا دوباره آنها را به زمین نگذاریم و ترس واضطراب رابرایشان مهیا نکنیم در ان مدت تعویض وتمییز کردن قفس را هم کنار بگذارید اگر قبل از تخم گذاری این کار را انجام دهیم مطمئنا پرنده تخم نخواهد گذاشت و اگر بعد ازتخم گذاری به پرنده نگاه کنید یا هرگونه تغییراتی رویش انجام دهید روی تخمها نخواهد خوابید و اگر بعد از در آمدن جوجه فنجها به قفس و جوجه هایشان نگاه کنید جوجه هایشان را بزرگ نخواهند کرد ویا آنها را خواهند کشت همه ی این مسایل و کارها را من تجربه کرده ام و متاسفانه با نا آگاهی خودم باعث مرگ و از دست رفتن پرنده های بیچاره ی فنج شده ام حتی ورودی لانه ی فنجها رابایستی به گونه ای گذاشت که رو به دیوار باشد و روشنایی خاصی در محل تخم گذاری فنج نباشد فنجها دوست دارند در محیطی تاریک و بدون دخالت و دید انسان کارخودشان راانجام دهند خوب پس باید ورودی در لانه ی فنجها به سوی دیوارباشد و یا به سمتی باشد که نور کمی در محل تخمگذاری آنها بیاقتد وانسان و هیچ چیز دیگری آنها را نبینند
این مسایل واشتباهات را من تکرار کرده ام نیازی نیست که شما تکرار کنید و با انجام این کار باعث تلف شدن جان فینج شوید
هرگز هم خدای نکرده و زبانم لال نگویید که جوجه فنج ها را 500تومان هم نمی خرند بارها تکرار کرده ام نباید به جان موجودات زنده با قیمت و پول نگاه کرد مهم این است که به تولد و جان بخشیدن به موجود زنده فکر کنید و نگذارید که آن موجودزنده به دلیل نااگاهی ما یا کم توجهی وپول پرستی ما انسانها ازبین برود یک فنج یا هر موجود زنده ی دیگری هزاران امید و احساس و آرزو را در خوددارد
این امید و احساس را از آنها از بین نبریدوبه جان موجودات زنده که مثل ما حق زندگی دارند به قیمت سودمند بودن برای خودمان نگاه نکنیم وبرایشان ارزش قایل شویم
باز هم تکرار می کنم به فنجها اصلا نگاه نکنید«منظورم از فاصله ی نزدیک به آنهاست به طوری که از شما بترسند» و تغییر وتحولات را کنار بگذارید تا با این کار سازگاری با محیط را برایش مهیا کنید
اگر به جان بچه ی فنج هایتان اهمیت می دهید اصول بالا را از یاد نبرید
ازطرف همه ی کسانی هم که حامی جان حیوانات هستند دست کسی که به جفت اندازی و تولید مثل جانوران و کمک به بوجودامدن موجودات تازه ای به کره ی خاکی می شوند از جمله فنجها بوسه می زنم واز آنها کمال تشکر وقدردانی را به عمل می آورم
----------------------------------------------------------------------------------------
چند لینک و وبلاگ پیشنهادی برای تمامی دوستداران حیوانات
http://www.persianpetition.com/sign.aspx?id=fe16aeff-1381-4659-812f-1702860b1467 (http://www.persianpetition.com/sign.aspx?id=fe16aeff-1381-4659-812f-1702860b1467)
http://www.mashhadanimal.persianblog.com (http://www.mashhadanimal.persianblog.com)
http://weblog.zendehrood.com/hyvanat (http://weblog.zendehrood.com/hyvanat)

marjan20
16 September 2006, 04:07 PM
با سلام
و تشكر از شما واسه توجهتون .
h_mostafaey عزيز چرا فضولي ؟ من خوشحال مي شم نظر همه رو بدونم .
واسه پرواز دادن فنچ اگه تعداد زياد باشه حرف شما كاملا درست هست . چون همه ما مي دونيم فنچ ها پرنده هاي فوق العاده اجتماعي هستن ولي فقط با همنوع خودشون اين رفتار و دارن .پس واسه پرواز دادن اولا اينكه به شما و قفس و محيط عادت كرده باشن و در پست قبلي من خيلي تاكيد كردم كه اگه از اون دسته افرادي هستين كه قفس و جا به جا مي كنين مطلقا اين كارو نكنين و همين طور اگه خواستين اين كارو انجام بدين در همون مكاني كه نگهش مي دارين آزاد بذارينشون .و تعداد فنچ هم نبايد زياد باشه چون با همن و نمي خوان بر گردن به قفس .ترجيحا اگه 1 جفت دارين اين كارو بكنين .و محيط هم خيلي بزرگ نباشه و فقط هم واسه فنچ هاي بالغ كه به اندازه كافي بزرگ
شدن ومهارت پرواز دارن اين اجازه رو بدين . و هميشه هم سر يك ساعت اين كارو بكنين ( البته اين فقط تجربه من هست بقيه حتما چيزاي بيشتري مي دونن).
واسه جوجه كشي از همون 2 جفت خوبه چون خيلي زود تعدادشون زياد مي شه . با هم راحت جفت مي شن ولي اگه ديدين مدت زيادي گذشت و با هم جفت نشدن جدا جدا خودتون جفت بندازين .(ولي مراقب باشين جفتي رو از هم جدا نكنين)

فنج ها خيلي بازيگوش و در عين حال با هوشن و اصلا اهل آزار رسوندن نيستن . من كه تا حالا نديدم بچه شو بكشه و بخوره .ولي واسه لونه سازي اگه وسايل لونه سازي در اختيارش نذاري دنبال بچه هاش مي كنه و پراشونو مي كنه .(ولي به قصد كشتن اين كارو نمي كنه)
واگه در قفس كوچيك نگهداريشون مي كنين بايد وقتي تونستن خودشون غذا بخورن جداشون كرد.
فنچ ها بعد اينكه بچه ها از لونه بيان بيرون سريعا باز تخم مي ذارن و روش مي شينن و واسه اين كار باز لونشونو تعمير مي كنن اگه محيط به اندازه كافي جا داره هميشه چند تا لونه اضافي بذارين تا پرهاي بچه هاشونو نكنن . اگه اين كارو كنين خودشون لونه رو عوض مي كننو تو لونه جديد تخم مي ذارن . هميشه در اين مواقع علاوه بر چيزايي كه تو لونه گذاشتين كمي هم تو قفس بذارين تا اگه احتياج پيدا كردن در دسترسشون باشه .
خب امور مشترك زياد دارن ولي بعضياشون به شدت خجالتين خيلي خجالتي . بعضياشونم خيلي ريلكسن .همشون بازيگوشن و شاداب و باهوشن. راستش از نظر من همشون يه جورايي استثنايين . توانايي خاصي ندارن مثل بعضي از پرنده ها ولي كوچولو هاي با مزه اي هستن
من در حال حاضر فقط يه جفت دارم ولي واسه اولين بار 2 جفت خريدم و روز به روز زياد شدن .

خوشبختانه يا متاسفانه چيزي در مورد بيماري نمي دونم چون اصلا فنچ هاي من مريض نشدن تا چيزي ياد بگيرم و امروز در اختيار شمابذارم فقط همين و مي دونم موقع خريد دقت كنين و بعد شم بهشون برسين .فقط يه بار فنچ ماده ام مرد اونم واسه بي تجربگيم.
قبلا گفتم پرنده هاي مقاومين شما بهشون برسين قول مي دم مريض نشن مخصوصا هواي ماده ها رو خيلي داشته باشين با عادتي نشدنشون با شما موافقم ولي اون قدر هم وحشي نيستن . شما مگه قفس و در چه ارتفاعي قرار مي دين ؟
اينو لطفا جواب بدين . واسه تميز كردن هم جا به جايي لازم نيست همون جايي كه هست تميز كنين . قفس حتما بايد تميز باشه چه بچه داشته باشن چه نداشته باشن وگرنه موجودات ريز داخل قفس جمع مي شن و سلامتي پرنده رو به خطر ميندازن.
و h_mostafaey عزيز من واقعا از تجربيات شما تعجب مي كنم من كه تا حالا همچين چيزايي رو نديدم در ثاني اگه قرار باشه شما تا يه ماه واسشون فقط ارزن بذاري كه نمي شه و اونا طي اين مدت به ساير مواد خيلي احتياج دارن جوجه ها فقط با ارزن قوي نميشن . و غذاهاي تازه و فاسد شدني رو هم نميشه شب واسشون گذاشت (جوانه گندم -تخم مرغ ...) چون تا فردا صبح خراب ميشه .
من احساس مي كنم فنچ هاي شما مشكل ديگه اي دارن وگرنه اينقدر هم بدعنق نيستن .
من خيلي خوشحال مي شم اگه در مورد نحوه و مكان و رفتاربا فنچ هاتون بيشتر توضيح بدين .چون فنچ ها خيلي بي آزارن .
من مطمئن هستم كه فنچ هاتون شما رو خيلي دوست دارن مهربون باشين نتيجشو مي بينين عمرشون كوتاهه ولي بازم در طي زمان به شما علاقه مند مي شن مخصوصا اگه فقط 1 جفت دارين .
موفق باشين .

H_MOSTAFAEY
17 September 2006, 12:20 PM
مرجان جان من نمیخوام با شما بحث کنم وهنوز هم سز چیزهایی که گفته ام ایستادم من هیچ وقت اطلاعات غلط به کسی نمی دم دلیلی بر دادن اطلاعات غلط به دوستانمون و بازی کردن با جان جانداران زنده«فینجها»ندارم
مرجان جان شاید نژاد فنجها با هم فرق داشته باشه که به نظر نمی آد اونطوری باشه و یا فنجهای اردبیل با فنجهای تهران فرق داشته باشند که این هم محاله من تا کنون چهار جفت فنج در رنگها و سنین مختلف نگهداری کرده ام وهمه ی اونها اینطوری بودند اون چیزی رو هم که من در پرنده فروشیها دیده بودم حرف منو تایید می کرد منم قفس فنجها یا پرنده های دیگرم رو در بالاترین ارتفاع ممکن دیوار خانه حدود سه و نیم متر ی دیوار میزنم نکته ای که خیلی خیلی مهمه و همه ی ما باید بدونیم اینه که فنجها در محلی تخم گذاری می کنند و بچه هایشان را بزرگ می کنند که آن محیط را امن امن بدانند ودخالت هیچ نوع انسان مهربان یا نامهربانی در کار آنها نباشه
با یک ماه تعویض نکردن زیر قفس در این امر خاص مطمئن باشید که به بیماری دچارنخواهند شد چون در مدت تخم گذاری بیش از پانزده ساعت از روز را فنجها در لانه و محل تخم گذاری خواهند بود و ادرار و مدفوعشان هم در محل تخم گذاری ریخته خواهد شد نه در زیر قفس اگه هم بخواییم تخمها رو بذاریم بیرون و فنجها را بندازیم بیرون و محل تخمگذاری را تمییز کنیم دیگه محاله که رو ی تخمها بخوابند لااقل اینو که قبول داری و خود شما هم می دونید که فنجها اگه در معرض باد قرار نگیرند سخت دچار بیماری می شند و عمده بیماری آنها از طریق سرماخوردگی است نه بیماریهای باکتریایی
برفرض اگر احتیاج مفرط بود که تعویض جا صورت گیرد می توان در تاریکی شب و یا به گونه ای که فنجها نفهمند این کاررا انجام داد من نگفته ام هرگز تعویض زیر قفس را صورت ندهید
به این علت هم گفتم که ارزن برای یک ماهشان ترجیحا در بسته های بزرگ سیگار بذارید که دیگر نیازی نباشد در هر هفته دستمان را داخل قفسشان کنیم وباعث ترس فنجها با آن قلب پاک کوچکشان شویم وکوچکترین ترس وارد شده در این هنگام ممکن است باعث شود که فنجها از روی تخم یا بچه هایشان سریع و فوری وبدون خواست واراده ی قبلیشان پا شوند و باعث خفگی یا کشته شدن بچه هایشان شوند و یا اصلا محیط را ناامن بدانند و بچه هایشان را بزرگ نکنند
غذای اصلی فنجها که می تونه اکثر مواد مورد نیاز بدن فنجها رو تامین کنه ارزنه من هم نگفته و نخواهم گفت که تنها ارزن برای فنجها کافیه اما چون غذای اصلی و همیشگیه اونا ارزنه کافیه که ارزن برای اونا همیشه در زیر قفسشون باشه تا در هرهفته با تعویض ارزن آنها توسط ما باعث ترس واضطراب فنجها نشیم ومابقیشم که هزاربار گفتم
باز هم تکرارا می گویم ارزن تنها برای فنج کافی نیست و انواع میوه جات و سبزیجات نباید فراموش شود موقع گذاشتن این مواد برای فنج در موقع تخم گذاری محل قفس خانه را خاموش کرده و بعد بدون اینکه فنجها بفهمند به آرامی باید غذا را براشون گذاشت
مرجان جون تو می تونستی با خواندن پست افراد دیگه ی این تاپیک جواب سوالاتت رو بگیری و فقط فنجهای من با ترسیدن از محل تخمگذاری بچه هایشان را بزرگ نکرده اند دیگر دوستانمون هم قبلابه این موضوع اشاره کرده بودند
مرجان جون ادامه ی درسها یادت نره دیگر دوستانمون هم اگه اطلاعات خاصی در مورد شرایط صحیح نگهداری وتولید مثل و... دارند در این خصوص برای استفاده ی دیگر دوستان بگذارند
پرواز دادن فنجها هم باعث میشه که فنجها محل اصلی واولشون رو از یاد ببرند و جفت گیری آنها هم خیلی به درازا بکشه علاوه براینکه مشگلات فراوان دیگری هم خواهد داشت با تشکر****************----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.persianpetition.com/sign.aspx?id=fe16aeff-1381-4659-812f-1702860b1467
http://www.mashhadanimal.persianblog.com
http://weblog.zendehrood.com/hyvanat

marjan20
17 September 2006, 03:23 PM
h_mostafaey عزيز اصلا لحن صحبتت درست نيست منم نگفتم شما اطلاعات غلط مي دي فقط نظرم و گفتم
در مورد نظرم هم من چيز بدي يادم نمي ياد گفته باشم فقط گفتم اين كارا جنبه عملي هم بايد داشته باشه

marjan20
17 September 2006, 04:24 PM
اينجا ميدون جنگ نيست h_mostafaey و قرارم نيست كه كسي چيزي رو به زور به كسي تحميل كنه منم قصد اين كارو ندارم . همه فقط قراره تجربياتشونو بگن تا همه استفاده كنن و مشكل همه ما حل شه مشكل من و شما هم همين طور . منم نگفتم داخل لونه رو تميز بايد كرد به لونه ابدا نبايد دست زد من گفتم قفس و بايد تميز كرد ارتفاعي هم كه شما اينا رو مي ذارين خب به نظر من فقط به نظر من يه كم زياده مخصوصا اگه تو اتاق نگهداري مي شن نمي خوام بهتون باز بر بخوره يادتون باشه ما فقط صحبت مي كنيم و نظرمونو مي ديم قرار نيست به كسي توهين شه . شايد روش من غلط باشه .

H_MOSTAFAEY
17 September 2006, 05:38 PM
دوست عزیز هیچ کسی اینجا قرارنیست نظرشو تحمیل کنه من هم مثل شما نظرمو گفتم در اینکه شما اطلاعات زیادی نسبت به من دارید شکی نیست اما زمان حرفهای مرا تایید خواهد کرد
ادامه ی درسها از یاد نره موفق باشید

sina69
17 September 2006, 06:10 PM
H_MOSTAFAEY عزیز

دوست عزیز خیلی برای من جالبه که شما با این روش تا کنون 4جفت فنچ رو هم نگه داشتید!!!!
تمامی مطالب گفته شده توسط شما کاملا جالبه و همه اش باعث تعجب من شده.اگر هم تا کنون پاسخی ننوشته ام به این دلیل بود که خانم مرجان از من اطلاعاتش بسیار بیشتره و گفتم شاید بتونه قانعتون کنه.
اما بریم سر اصل مطلب:
تمامی مطالبی که عرض میکنم نظر شخصی بنده است(که به نظر خودم تجربه کمی در نگهداری حیوانات خونگی ندارم) و هیچ دلیلی بر توجیه علمی و.. اون نیست.

من اصلا با پرواز دادن فنج و... در محیطی باز موافق نیستم چون اگه اونا با محیط بزرگی اشنا بشند هرگز با قفسشون سازگار نخواهند شد واکثر مواقع در قفس خود را به دیواره های قفس برای بیرون رفتن خواهند زد ویا در محیط باز اکثرا خودرا به دیوار و پنجره و هزار جای دیگر حتی باوجود ملاحظه ی هزاران چیز دیگر «به جاهایی که مااصلا انتظار نداریم» برخورد خواهند کرد ضمن اینکه خطر های بسیار دیگری را که خودتان بهتر می دانید در کمین انها خواهد بود و محیط اصلیشون رو هم از یاد خواهند بردو زمان لازم است که دوباره آن محیط رابه یاد آورند

دوست عزیز ملاک شما برای این حرفها چیست؟ آیا واقعا تجربه کرده اید؟؟؟
شما حتی با قناری هم میتونید این کار رو بکنید. وقتی پرنده توی خونه آزاد بشه(با تمامی شرایطی که مرجان عزیز مطرح کردند) اون وقت دیگه قفس رو به عنوان خونه خودش تلقی میکنه و برای استراحت و تغذیه و... اون تو میره و یه جای کاملا امن برای خودش میدونه.

جایی هم که من در مورد این پرنده اطلاع دارم پرنده ی فنج فقط با همنوعانش ارتباط بهتری می تواند برقرار کند واز انسان و سایر چیزها متنفراست و خیلی از آنها می ترسد بنابراین کسانی که فنج نگهداری می کنند باید قید عادتی کردن فنجها را بزنند و از نزدیکی ودوستی باهاشون خودداری کنند هرگز برای نگاه کردن این پرندگان نباید پرنده را به زمین بگذارند

عجیب تر از این حرف ندیده بودم. اگه تا به حال فنچ اهلی و به قول خودتون عادتی ندید، نمیگم به فنچهای خانم مرجان نگاه کنید اما فقط کافیه که یه سری به یه قهوه خونه سنتی و حسابی بزنید و فنچهایی رو که آزادانه در حال تفریحند رو ببینید یا اگه مکانی مثل مولوی در دسترستون هست حتما سر بزنید چون از این فنچهای عادتی شده زیاد خواهید دید.

موقع انجام هر کاری با فنجها حتی تعویض غذا بایستی در محیطی تاریک و به آرامی به طوری که فینچ ها نفهمند باید تغییرات و کار مودرد نظرمان راانجام دهیم
برفرض اگر احتیاج مفرط بود که تعویض جا صورت گیرد می توان در تاریکی شب و یا به گونه ای که فنجها نفهمند این کاررا انجام داد ...
یعنی چی که فنچها نفهمند؟؟؟
یه حساب بین خودتون بکنید ببینید که اگه فنچ دست شما رو ببینه و متوجه بشه که صاحبش داره قفسش رو تمیز میکنه و... بیشتر می ترسه یا وقتی که فقط متوجه بشه که یه چیزی توی قفسش داره حرکت میکنه و اون نبینه که چیه؟؟؟
دوست عزیز توی تاریکی حیوون متوجه میشه که داره توی قفسش اتفاقاتی میفته فقط نمیتونه ببینه وعکس العمل نشون ندادنش توی تاریکی دلیل بر نترسیدن و نفهمیدنش نیست بلکه به خاطر ترس زیادشه. مطمئن باش به خاطر همین قضیه است که فنچات خیلی ترسو هستند.

ودر هنگام تخم گذاری فنجها اصلا و به هیچ وجه نباید به محل قفس نزدیک شدو حتی به اندازه ی کافی ارزن برایشان گذاشت تا برای یک ماه بچه بزرگ کردنشان اکتفا کندتا برای تعویض غذا دوباره آنها را به زمین نگذاریم و ترس واضطراب رابرایشان مهیا نکنیم در ان مدت تعویض وتمییز کردن قفس را هم کنار بگذارید

:icon_twis :icon_twis :icon_twis

من تا کنون چهار جفت فنج در رنگها و سنین مختلف نگهداری کرده ام وهمه ی اونها اینطوری بودند اون چیزی رو هم که من در پرنده فروشیها دیده بودم حرف منو تایید می کرد

شما نخواستید که پرنده هاتون رو رام کنید و به همین دلیل همه این طوری بودن. فنچ های توی مغازه هم بدبختا نباید هم رام باشن چون تمام عمرشون رو توی شکار یا جا به جا شدن گذروندن.حیوون توی منزل ما و کنار ما باید احساس آرامش کنه.

منم قفس فنجها یا پرنده های دیگرم رو در بالاترین ارتفاع ممکن دیوار خانه حدود سه و نیم متر ی دیوار میزنم

به نظر من ارتفاع قفست رو بیار روی 1.5 تا 2 متری از کف اتاق. نتیجه خیلی خوبی میگیری.

چون در مدت تخم گذاری بیش از پانزده ساعت از روز را فنجها در لانه و محل تخم گذاری خواهند بود و ادرار و مدفوعشان هم در محل تخم گذاری ریخته خواهد شد

این مطلب من رو خیلی متعجب کرد.
من فنچهام به مرحله تخم ریزی و مراقبت از تخمها نرسیدند اما تمامی پرندگان در هنگام مراقبت از تخمها و جوجه ها به هیچ عنوان در محل تخم و جوجه ها فضله نمیکنند. درسته 15 ساعت در روز روی تخم میخوابند، در واقع 24 ساعته روی تخمها هستند وگرنه تمام تخمها خراب میشن اما فواصل فضله اندازیشون رو تنظیم میکنن و اگر مثلا در حالت طبیعی هر 15 دقیقه فضله مینداختند در این زمان هر 3تا4 ساعت فضله اندازی میکنند و به میزان زیاد.فضولات توی لونه هم مربوط به جوجه هاست نه والدین.
حالا اگه فنچ این مدلی نباشه خیلی عجیبه!!!!!

این علت هم گفتم که ارزن برای یک ماهشان ترجیحا در بسته های بزرگ سیگار بذارید که دیگر نیازی نباشد در هر هفته دستمان را داخل قفسشان کنیم وباعث ترس فنجها با آن قلب پاک کوچکشان شویم وکوچکترین ترس وارد شده در این هنگام ممکن است باعث شود که فنجها از روی تخم یا بچه هایشان سریع و فوری وبدون خواست واراده ی قبلیشان پا شوند و باعث خفگی یا کشته شدن بچه هایشان شوند و یا اصلا محیط را ناامن بدانند و بچه هایشان را بزرگ نکنند

باز هم تاکید میکنم حیوون وقتی وارد خانه شما شد شما ملزمید تا حیوون با شما خو بگیرد.
در واقع مجبورید شرایطی رو فراهم کنید که ترس حیوون از شما به صفر برسه.

ببخشید که سخنم به درازا کشید.

marjan20
18 September 2006, 11:18 AM
با سلام و خسته نباشين به همه دوستاي خوب و گلم .
من تمامي نوشته ها رو از همون روزي كه عضو شدم خوندم اگه هم مطلبي نوشتم ثقط و فقط واسه حل مشكلاتي بود كه همه بهش اشاره كردن نوشته ها رو به صورت كلي نوشتم تا قابل استفاده واسه همه باشه به تمام موارد هم اشاره كردم به جز يه مورد اونم اين بود :
نوشته بودن فنچ ها بوي بدي مي دن . اينم درست نيست قفس و بايد تميز كرد تازه موقعي بو ميگيره كه رطوبت داشته باشه و قفس خيس باشه و گاهي اتفاق ميفته كه داخل لونه رطوبت ايجاد مي شه و لونه نم داره . اون بوي بدي هم كه گفتن از همين لونه بوده كه اگه هنوز توش جوجه است بايد صبر كرد اكه هم نيست كه بايد لونه رو بيرون اورد و خوب با آب داغ شست و كاملا خشك كرد و بعد اينكه مدتي در افتاب گذاشت داخلشو از مواد تازه و نو پر كرد و در قفس گذاشت

در مورد زاد و ولد زياد فنچ هم اگه بشه جلوشو گرفت خيلي خوبه چون هر چي بيشتر تخم بذارن ضعيف تر ميشن اگه آزاد گذاشتن فنچ _با تمام شرايطي كه قبلا گفتم _ باعث ميشه كه كمتر تخم بذارن اين خيلي هم خوبه و كمك ميكنه به اونا واسه عمر بيشترشون ما نبايد فقط ازشون انتظار تخم گذاري داشته باشيم . اونا تو طبيعت زيبا هيچ وقت اين طور پشت سر هم تخم نمي ذارن شرايط خونه هاي من وشما اينو باعث ميشه .
وقتي پرنده اي رو مياريم خونمون بهتره در ارتفاعي بذاريمشون كه دقيقا همو ببينيم من و شما اينا رو مياريم چون علاوه به كمك بهشون مي خوايم از تماشاشون لذت ببريم پس همون ارتفاع كه بتونيم همو ببينيم خوبه اينجوري به حضور ماهم عادت ميكنن و ازمون نمي ترسن . مخصوصا در زمستون با وسائل گرم كننده در ارتفاع زياد اصلا نميشه اون گرماي بدو تحمل كرد در تابستونم با روشن كردن كولر باد سرد و مستقيمش واسشون ضرر داره
پرنده ها هم مثل من و شمان . مثل من و شما حس قدر داني و محبت دارن جثه ما ادما در مقابل اون كوچولو ها خيلي بزرگه ما هم از ديدن يه غول وحشت مي كنيم ولي حالا اگه همين غوله ما رو دوست داشته باشه و بهمون غذا و اب بده و مراقبمون باشه ما هم كم كم بهش عادت مي كنيم_ اينو فراموش نكنين _
آب و غذاهاي جورواجور و هميشه واسشون بذارين كاري كنين كه بهتون اعتماد كنن .
بچه هاشونم همين طور از بدو تولد به همه چي احتياج دارن .
پرنده هاي با مزه و باهوشين مطمئن باشين از خريدن و نگهداريشون پشيمون نميشين.
در اخر هم از sina69 عزيز به خاطر توجه و اطلاعاتشون تشكر مي كنم همين طور ازآقاي h_mostafaey
بقيه مطالب هم كه اقا sina گفتن .

H_MOSTAFAEY
18 September 2006, 10:10 PM
دوست گرامی سینا جان ببین عزیزم شاید از موجودی که من دارم ازش صحبت می کنم با موجودی که شما دارید ازش حرف می زنید فرق داشته باشه شاید تشابه اسمی دارند من نمی خواستم جروبحث کنم من در مورد فنج یا فینج یا فینچ یا گنجشک جاوه ای صحبت می کنم که دوستامون هم عکسشو تو صفحات قبلی گذاشته بودند نمی دانم شما در این مورد صحبت می کنید یا چیز دیگری شاید شما در مورد موجودات دیگری صحبت می کنید
به هر حال از جوابتون ممنونم در ضمن حرفهای شماهم باعث تعجب من شده
یه سوال از شما دارم آیا شما حرفهایی را که زده اید را واقعا تجربه کرده اید واقعا جالبه مطمئنید؟؟؟
و اما پرواز دادن فنج یا هر پرنده ی دیگری که با قفس سازگار شده و از اول در قفس متولد شده ودر مکانی فراتر از چند متر زندگی نکرده
واقعا اشتباه و ظلم بزرگی در حق پرندهاست برای جلوگیری از تکرار اشتباه پرواز دادن فنج یا مرغ عشق من ماجرای پرواز دادن مرغ عشق و فنجم را برای شما بازگو می کنم
در قفس را باز کردم و کاری به کار فنجها که دو جفت بودند نداشتم یک ربع گردنم را کج کردم ومنتظر ماندم فنجها بیایند بیرون
بعد پانزده دقیقه فنج نربه طور اتفاقی بیرون اومد اما وقتی بیرون آمد از جایی که بیرون رفته بود نتوانست که دوباره به قفس برگردد همچنان چهار گوه ی قفس را برای یافتن منفذ ورودی قفس وبازگشتن به آن را می گشت انگشتان و ناخنهای بزرگش در زیر پرزها و نخهای فرش گیر می کرده و به طرز عجیبی لنگان لنگان دور قفس می گشت ماده فنج هم وقتی دید که از جفتش جدا افتاده برای بیرون رفتن از قفس و رسیدن به مرد زندگیش خودش را به دیواره های قفس می زد تا شاید بتواند به جفتش برسد من هم وقتی دیدم این گونه است و بیچاره ماده نمی تواند از قفس خارج شود به قفس نزدیک شدم و خواستم که ماده را با دستانم بگیرم و به کنار جفتش بیاندازم که نره ترسید و پرواز کرد بیچاره تا کنون فقط در قفس ی چند متری زندگی می کرد حالا با دنیایی عجیب و هزاران برابر بزرگتر از قفسش رو برو شده بود هر کسی یا هر چیزی در این چنین موقعیتی قرار گرفته باشد چه می کند؟؟؟
فنج نریک دور کامل اتاق خانه را زد و بعد محکم به شیشه ی کمد برخورد کرد و به زمین افتاد نزدیکش شدم تا ببینم چه شده دیدم ما شاءالله ژیمناستیک کار شده و پا باز 180 درجه ای زده خوشحال شدم که لااقل اینش به خودم رفته«فکر کنم فهمیده باشید
ماده فنج را به آرامی در کنارش رها کردم به هم نزدیک شدندو کمی با هم اختلاص کدند و حرفهای عاشقانه به هم زدند نره هم که از بس خسته شده بود از پا باز زدن پاهایش را کمی به هم نزدیک کرد اما باز در حالت نامتعادل بود بیچاره آخه چه گناهی کرده بود که من این بلا را برسرش آوردم مثلا می خواستم بهش کمک کنم که این گونه شد ضربان پرشدت قلبان کوچک هر دوشنیده می شد و نره به گونه ای مثل سگ له له می زد که از فاصله ی ده متری هم قابل شنیدن بود حدود نیم ساعت همانطوری ماندند تا اینکه نمی دانم به یکباره چه شد که هردو با همدیگر پرواز کردند اول نره پرواز کرد و این بار خوشبختانه به چیزی برخورد نکرد اما خطر از بیخ گوشش گذشت ماده هم که خواست مثل نر پرواز کند ناخنهایش زیر پرز فرش گیر کرد و نزدیک بود پایش از جا در بیاید و ...
هر چقدر خواست پرواز کند پاهایش نگذاشت پاهایش در حالتی کشیده و عجیبی قرار داشت و با هزار زحمت به کمک برادرم پایش را از زیر نخهای فرش که به آن گیر کرده بود در آوردیم برادرم هم از اینکه دیده بود فنجها را بیرون از قفس آورده بودم و این بلا را برسرشان آورده ام عصبانی شدو چند تا فحش که البته به خودش بر می گشت نثار من کرد
شانس آوردیم که بلایی بدتر از اینها به سرشان نیامد واز این بابت خدا را هزاران بار شاکرم
در محیطی هم که من آنها را پرواز داده بودم نور کافی، سکوت ومحیطی بدون هیچ گونه عوامل استرس زا مهیایشان بود در مورد مرغ عشق هم من این حرف را تایید می کنم ومرغ عشق را نیز نباید برای پرواز به بیرون از قفس آورد مادام اینکه یک جای بزرگ و همیشگی برایش در نظر بگیریید و بگذارید برای همیشه در آن محل زندگی کنند مرغ عشق صدچندان بدتر از فنجهاست وقتی که یکبار من مرغ عشقهارا پرواز دادم مرغ عشق نر تهوع کرد و استفراغ نمود و ماده هم گیج شده بود مرغ عشق هم به دلیل سیستم بدنی که دارد برای پرواز در محیط خانه اصلا مناسب نیست
موقع برگشتن به داخل قفس هم نتوانستند ورودی قفس را پیدا کنند و با زحمت آنها را وارد قفس کردیم بعد از وارد کردن به قفس هم فنجها و هم مرغ عشقها سه چهار روز طول کشید تا شادابی و سلامت اولیه ی خود را به دست آورند سوء تفاهم نشه من فنج و مرغ عشق رو با هم پرواز ندادم که فکر کنید مرغ عشق از فنج ترسیده و فنج از مرغ عشق و در آخر اون بلا برسرشون اومده
و اما یک توصیه
اگر یک درصد هم احتمال وجود خطر در محیط بیرون از قفس برای فنج یا... وجود داشته باشد نباید آنها را به بیرون از قفس آورد که این احتمال همیشه وجوددارد
شاید شما از پرواز فنج یا پرنده ی دیگرتان لذت ببرید اما آیا این لذت در آنها نیز به وجود می آید ؟خیر
شاید به فکر ما خطور کند که پرنده گناه دارد در قفس زندانی باشد ببریم بیرون تا پرهایش باز شود و کمی کیف کند
اما پرنده ی فنج،مرغ عشق،نرگس و...که از اول در قفس متولد شده اند و به آن عادت کرده اند و محیطی فراتر از قفس را ندیده اند آوردن به محیطی با 180 درجه تغییر چیز معقولی به نظر می رسد؟ حداقل پذیرفتن این تغییرات نیازمندزمان است راستی یه سوال هدف از پرواز دادن چیست؟؟؟

یه وقت هم به سرتون نزنه که فنج یا مرغ عشق را به اصطلاح در راه خدا آزاد کنید این پرندگان هرگز نمی توانند در بیرون از محیطی بسته زندگی کنند و آزاد کردن آنهادر طبیعت مساوی است با مردن آنان
بدن ضعیف آنها طاقت اندکی سرما ،گرما و کم غذایی را ندارد و یک پرنده ی فنج یا مرغ عشق هر چه قدر هم زرنگ باشد در زمستان از کم غذایی و سرما خواهد مرد البته اگر شکارنشود
اگر می خواهیدبه پرندیتان نیکی کنید و بگذارید تا طعم آزادی رابچشند در محیطی بیرون از قفس وبرای همیشه نگهداریشان کنید بایستی برایشان تا آخر عمر این شرایط آزاد بودن را مهیا کنید نه برای چند ساعت یا چند روز هر چقدر محیط زندگیشان بزرگتر و بهتر باشد بهتر تر می توانند زندگی کنند و طعم زیبای آزادی را بفهمند
هر چقدر هم قفس بزرگتر باشد چه بهتر یعنی این یک وظیفه ی کوچکی است که برعهده ی نگهدارنده ی پرندگان محول شده تا درمحیطی بزرگ آنها را نگهداری کنند
توجیه شما هم کاملا غلط است اینکه پرواز دادن باعث میشه که اونا
قفس رو به عنوان خونه خودشون تلقی کنند و برای استراحت و تغذیه و... اون تو میرندو یه جای کاملا امن برای خودش میدونند
این یعنی اینکه اونا بیرون از قفس را نامن می دانند؟اگر بیرون را امن می دانند چرا وارد قفس می شوند و اگر بیرون را امن نمی دانند چرا بیرون می بریدشان گیرم حرف شما درست حال اونا اگه برای مدتی به بیرون برده نشوند کسل و ناراحت خواهند شد و خود را به دیواره های قفس خواهند زد تا باز به بیرون بروندو عادتشان فراموش نشود باز هم خوشبینانه نگاه می کنیم شما هم همیشه حال وحوصله ی اینکه اونا رو برای پرواز بیرون ببرید رو دارید اگه یه وقت خواستید اونا را بفروشید و صاحبش هم فردی مثله من بود آن وقت چه می شود؟اگردوست دارید پرنده هایتان آزاد باشند به همراه دهها فنج دیگر در یک پاسیو یا گلخانه یا اتاق نورگیر بیاندازیشان تا یک بهشت کوچک برایشان مهیا کنید

و اما در مورد فضله ی پرندگان در لانه
من هر وقت لانه ی مرغ عشق یا فنج را نگاه می کنم می بینم پر از فضله وآت آشغاله که بعد هر بار تخم گذاری لانه رابرمی دارم و کلا تمییزمی کنم فنجها یا مرغ عشقها را داخل پاکتی می کنم و قفس را کامل می شویم وتمییز می کنم بعد دوباره پرنده ها را وارد قفس می نمودم من فکر می کردم که خود پرنده ی مادر و پدر هم در داخل لانه ادرار می کنندکه با راهنمایی شمافهمیدم که اینگونه نیست
خاموش کردن چراغ و دادن غذا و تمییزکردن زیر قفس هم بهتر است زمانی صورت گیرد که هر دوی فنجها داخل لانه هستندبا این کار ترس واظطراب به مراتب کمتری بر آنها وارد خواهد شد مرغ عشقها البته اینگونه نیستند البته این طوری هم نیست که در لانه ومحل تخم گذاری را برداریم وببینیم تخمها چطور شدند اون وقت مرغ عشق هم بچه هاشونو بزرگ نمی کنند و محیط رو ناامن می دونند
اکثر پرنده فروشها هم بر این باورند که بایستی در ورودی لانه ی فنجها به سوی طرفی باشد که در آنجا آدم و امثالهم را نبییندد من از چند نفر مطلع و آگاه پرسیدم این طوری گفتند یک بار هم فنجهای من تخم گذاشتند اما وقتی کمی نگاهشان کردم روی تخمها نخوابیدند حال اگر بعد از در آمدن جوجه ها به بچه هایشان نگاه می کردم اون وقت مطمئن بودم که بچه هایش را بزرگ نخواهد کرد
گذاشتن قفس فنجها در فاصله ی دو متری زمین باعث میشه که هر کس وناکسی که به خونه می آد یه انگولکی با فنجها کنه همه مثل من وشما نمی فهند که این موجود ات هم زنده اند و مثل ما انسانها از چیزهای عجیب و غریب می ترسند فنجها هم اسب یا گاو وحشی نیستند که رام شوند فنج اهلی ونترس هم به جز فال گیری به درد هیچ چی نمی خوره موجودی که نتونه حداقل تا حدی از خودش دفاع کنه یا از دست انسان فرار کنه که موجود زنده نیست وقتی که فنجی در نزدیکی خودش موجود دیگری را احساس می کند خود را برای فرار از دست آن موجود به این ور وآن ور می زند

به هرحال شاید گناه از منی باشد که صادقانه هر چه می دانم بیان می کنم بابا یکی نیست که طرفه من باشه برای فنجهایتان آرزوی موفقیت دارم
مرجان جان اگه ما از نظر تغذیه و چیزهای دیگر به فنج برسیم بعیده که بچه فنجها ضعیف بشند اونا خودشون بچه دار شدن وبچه بزرگ کردن را دوست دارند و اگر بدشان ضعیف بشه محاله که جفت گیری کنند
نگهدارنده ی پرنده بایستی از جهات مختلف به پرنده برسه چه از لحاظ آزامش وچه از لحاظ تغذیه
اگه جلوی بچه دار شدن فنجها را بگیریم گناه بزرگی کرده ایم شما که حامی حیوانات هستید چرا اینجوری حرف می زنید
به هر حال از جواب دادنتان ممنونم از هر دوی شما
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.persianpetition.com/sign.aspx?id=fe16aeff-1381-4659-812f-1702860b1467
http://www.mashhadanimal.persianblog.com/

ALI 405
18 September 2006, 11:26 PM
جفت گیری فنچا چند ثانیه طول می کشه واگر2یا 3 ثانیه باشه ؟؟چقدر طول می کشه تا تو ماده تخم بوجود بیاد اگر تخم بوجود بیاد حالا چقدر طول می کشه تا جوجه بشه حالا اگر جوجه شد چقدر طول می کشه تا از لونه بیان بیرون حالا از لونه اومدن بیرون چقدر طول می کشه تا بزرگ بشن:icon_arro :icon_arro :icon_arro :icon_twis :icon_twis :icon_twis

اگر آقای sina69 وخانم marjan20 من را راهنمای کنند ممنون میشم

marjan20
19 September 2006, 07:53 AM
جفت گیری فنچا چند ثانیه طول می کشه واگر2یا 3 ثانیه باشه ؟؟چقدر طول می کشه تا تو ماده تخم بوجود بیاد اگر تخم بوجود بیاد حالا چقدر طول می کشه تا جوجه بشه حالا اگر جوجه شد چقدر طول می کشه تا از لونه بیان بیرون حالا از لونه اومدن بیرون چقدر طول می کشه تا بزرگ بشن:icon_arro :icon_arro :icon_arro :icon_twis :icon_twis :icon_twis

اگر آقای sina69 وخانم marjan20 من را راهنمای کنند ممنون میشم

سلام اره جفت گيريشون همون چند ثانيه هست اينو تقريبا چند بار انجام ميدن ولي چقدر طول ميكشه تا ماده تخم بذاره بستگي به آمادگيش داره اصولا بعد 3 يا4 روز تخم مي ذاره
بچه ها هم 14 تا 16 روز ميان بيرون بين 4-6 تخم هم مي ذاره . از لونه هم همون 10 روز طول ميكشه . اميدارم زودي فنچ هاي خوشگلتون تخم بذارن و همشونم صحيح و سالم بمونن.
موفق باشي دوست عزيز . اوه راستي 2 ماه هم طول ميكشه تا بالغ شن .:icon_surp

sina69
19 September 2006, 12:17 PM
دوست عزیز اول یه پاسخ کلی به صحبتات بدم بعد میرم سر پاسخ بند به بند گفته هات:
بزرگترین دلیل اختلاف من و شما و مرجان و شما اینه که هدفمون و طرز فکرمون در نگهداری از پرندگان و حیوانات با هم فرق میکنه.
نظر شخصی من اینه که یا هیچ حیوونی رو نگهداری نکنید یا مثل کودک و بچه خودتون بدونیدش. من در حال حاضر فقط یه مرغ عشق دارم (عکسش رو تو تاپیک عروس هلندی گذاشتم) شاید باورتون نشه اما هر کس که مشناستش بعد از احوال پرسی از من میپرسه پسرت(مرغ عشقم) چطوره؟؟!!!!! چون واقعا مثل یه بچه باهاش برخورد میکنم و مثل همون هم دوستش دارم.
اما شاید هدف شما چیز دیگری باشه.یه چیز دیگه هم بگم و اون اینکه سعی کنیم دوستیمون با حیوانات دوستی خاله خرسه نشه از روی محبت باعث آزارشون نشیم و فکر میکنم شما دچار همین مشکل شدید.
ببنید حرف اصلی من اینه که اگه میتونیم حیوانات رو به عنوان عضوی از خانواده بهشون نگاه کنیم باید به نگهداری از اونها بپردازیم وگرنه سعی کنیم از نداشتنشون لذت ببریم تا اینکه از داشتنشون آزار ببینیم.
تمام صبحت های بعدیم رو هم بر همین مبنا یعنی قیاس حیوانات با انسان و فرزند انسان بیان میکنم شاید بتونم منظورم رو واضح بیان کنم

دوست گرامی سینا جان ببین عزیزم شاید از موجودی که من دارم ازش صحبت می کنم با موجودی که شما دارید ازش حرف می زنید فرق داشته باشه شاید تشابه اسمی دارند

نه دوست عزیز من در مورد فنچ صحبت نمیکنم.بلکه در مورد تمام پرندگان و حیوانات خانگی حرف میزنم

یه سوال از شما دارم آیا شما حرفهایی را که زده اید را واقعا تجربه کرده اید واقعا جالبه مطمئنید؟؟؟

صحبتای من چیزی توش نبود که نیازی به تجربه داشته باشه همش رو بر مبنای علمی بیان کردم.باز هم اگه ابهامی هست بفرمایید تا واضحتر در موردشون صحبت کنم.

اما پرواز دادن فنج یا هر پرنده ی دیگری که با قفس سازگار شده و از اول در قفس متولد شده ودر مکانی فراتر از چند متر زندگی نکرده
واقعا اشتباه و ظلم بزرگی در حق پرندهاست برای جلوگیری از تکرار اشتباه پرواز دادن فنج یا مرغ عشق من ماجرای پرواز دادن مرغ عشق و فنجم را برای شما بازگو می کنم

ظلم؟؟؟
شما هم داخل یک اتاق متولد شده اید. داخل یک خانه هم بزرگ شده اید. پس نباید پا از خانه بیرون بذارید؟
تو رو به خدا این افکار رو دور بریزید، پرنده برای پریدن خلق شده، حالا اگه ما یدونه از این حیوانات زیبا رو داخل خانه نگه میداریم وظیفه داریم شرایط مطلوبش رو در اختیارش قرار بدیم.ظلم همیشه معناش گرفتن چیزیه که حق مسلم یک شخص باشه نه اعطای آزادی و حق مسلم یه شخص به اون.تجربیات بد شما در مورد پرواز دادن پرندگانتون دلیل بر غلط بودن این کار نیست.مرجان عزیز در پست های قبلی پاسخ شما رو دادن.آماده بودن پرنده برای این امر رو باید در نظر بگیرید.

همچنان چهار گوه ی قفس را برای یافتن منفذ ورودی قفس وبازگشتن به آن را می گشت انگشتان و ناخنهای بزرگش در زیر پرزها و نخهای فرش گیر می کرده و به طرز عجیبی لنگان لنگان دور قفس می گشت

بزرگترین اشتباه شما!!!
از این جمله شما معلومه که شما برای این کار قفس رو روی فرش گذاشتید. اول اینکه فنچهای شما آمادگی برای پرواز رو نداشتن و بدتر اینکه شما قفس رو پایین آوردید. هیچ وقت هیچ وقت قفس رو جابجا نکنید تا حیوون به جای اون عادت کنه. که خانم مرجان در این مورد هم توضیح داده اند.

در مورد مرغ عشق هم من این حرف را تایید می کنم ومرغ عشق را نیز نباید برای پرواز به بیرون از قفس آورد مادام اینکه یک جای بزرگ و همیشگی برایش در نظر بگیریید و بگذارید برای همیشه در آن محل زندگی کنند

در این مورد به شدت حرف شما رو رد می کنم چون بزرگترین تجربه من در مورد مرغ عشقه.البته من جمله آخر شما رو رعایت کردم و همیشه اجازه پرواز مطلق توی خونه رو بهش میدم اما آیا از ابتدا همین گونه بوده؟؟؟
میدونم سخنم خیلی طولانی میشه اما فکر میکنم بیان این مطلب لازم باشه:
مرغ عشق من هم در ابتدا با شرایط و مراقبتهای خاص از قفس بیرون میومد و از اطاق هم حق خارج شدن نداشت. و هفته ای یک بار بیرون میومد.به مرور بیرون اومدنهاش زیاد شد و اجازه حرکت توی خونه رو پیدا کرد. هر وقت قرار بود تنها بمونه توی قفس میزاشتمش اما الان...
وقتی سطح شعوریش رو تست کردم و مطمئن شدم که توی خونه بلایی سر خودش نمیاره همیشه توی خونه آزاده، حتی زمانهایی که برای چندین ساعت کسی خونه نباشه.اما این آزادی رو بعد از حدود 3 سال بدست آورد و الان یک ساله که همین آزادی رو داره. یک چیز جالب هم از بگم مثلا هیچ وقت اجازه نمیده چیزی روی تلویزیون قرار بگیره! حتی کنترل رو هم از روی تلویزیون میندازه زمین!:icon_twis (خیلی بی ادب بار آوردمش:icon_razz :icon_razz )
همیشه سعی کنید پله پله پیش برید تا مطلوبترین نتیجه رو بگیرید.

وقتی که یکبار من مرغ عشقهارا پرواز دادم مرغ عشق نر تهوع کرد و استفراغ نمود و ماده هم گیج شده بود

رعایت آمادگی لازم پرنده برای پرواز:icon_cool

مرغ عشق هم به دلیل سیستم بدنی که دارد برای پرواز در محیط خانه اصلا مناسب نیست

لطف میکنید راجع به شرایط بدنیش برای ما هم توضیح بدید؟؟؟
مرغ عشق تنها ایرادی که داره و بینهایت دوست داشتنیش کرده اینه که خیلی فضوله!!! به همه چیز و همه کس کار داره اما وقتی بفهمه که چیزی براش خوب نیست هیچ وقت طرفش نمیره.

شاید شما از پرواز فنج یا پرنده ی دیگرتان لذت ببرید اما آیا این لذت در آنها نیز به وجود می آید ؟خیر

لذت پرواز در اونها بیشتره.اینو مطمئن باش. ما آفریده نشدیم که پرواز پرندگان رو تماشا کنیم اما اونها آفریده شدند که پرواز کنند. حالا کی بیشتر لذت خواهد برد؟ شرایط مناسب رو فراهم کنید بیشترین لذت ممکنه رو به پرنده تون خواهید داد.مطمئن باشید.

اما پرنده ی فنج،مرغ عشق،نرگس و...که از اول در قفس متولد شده اند و به آن عادت کرده اند و محیطی فراتر از قفس را ندیده اند آوردن به محیطی با 180 درجه تغییر چیز معقولی به نظر می رسد؟ حداقل پذیرفتن این تغییرات نیازمندزمان است

پس خودتان هم با پرواز دادن پرنده مخالف نیستید.
کاملا حق با شماست این کار نیازمند زمان است و ما هم چند صفحه است که دارم همین مطلب رو میگیم.پله پله پیش برید. خانم مرجان پله اول و مهمترین پله رو توضیح دادند.

راستی یه سوال هدف از پرواز دادن چیست؟؟؟

نزدیک کردن پرنده به شرایط طبیعی و واقعی زندگیش.

اگر می خواهیدبه پرندیتان نیکی کنید و بگذارید تا طعم آزادی رابچشند در محیطی بیرون از قفس وبرای همیشه نگهداریشان کنید بایستی برایشان تا آخر عمر این شرایط آزاد بودن را مهیا کنید نه برای چند ساعت یا چند روز

اونا به همین چند ساعت و چند روز قانعند. حرص و طمعی که توی انسان وجود داره مطمئن باش توی هیچ حیوونی نخواهی دید.
یه سئوال:اگه شما حبس ابد بخوری، دوست داری تا آخر عمرت گوشه سلوست بشینی یا اینکه روزی یا هفته ای چند ساعت بهت اجازه قدم زدن تو حیاط زندان رو بدن؟؟؟
جواب این سئوال پاسخ گفته خودتان در مورد پرنده ها خواهد بود.

توجیه شما هم کاملا غلط است اینکه پرواز دادن باعث میشه که اونا
قفس رو به عنوان خونه خودشون تلقی کنند و برای استراحت و تغذیه و... اون تو میرندو یه جای کاملا امن برای خودش میدونند

نظر شما اینه که بعد از 10 سال پرنده داری نتونستم لااقل این مورد رو تجربه کنم؟ موردی که با تجربه ها هم بیان میکنند؟
اگر بخواهید من برای اثبات حرفم دلیل میارم اما دلیل شما بر رد این قضیه چیه؟

این یعنی اینکه اونا بیرون از قفس را نامن می دانند؟اگر بیرون را امن می دانند چرا وارد قفس می شوند و اگر بیرون را امن نمی دانند چرا بیرون می بریدشان

شما خیابان رو نا امن میدونید؟ اگر سطح شهر رو امن میدونید پس چرا دوباره به خانه تان برمیگردید؟ و اگر سطح شهر را امن نمیدانید چرا از خانه خارج میشوید؟؟؟
قفس برای پرنده حکم خانه رو داره و اگر بگی لونه توی قفس این حکم رو داره میگم که لونه نقش اتاق بچه ها رو بازی میکنه!:icon_idea و هیچ ربطی به خود پرنده نداره.

گیرم حرف شما درست حال اونا اگه برای مدتی به بیرون برده نشوند کسل و ناراحت خواهند شد و خود را به دیواره های قفس خواهند زد تا باز به بیرون بروندو عادتشان فراموش نشود

این حرف شما تا حدی درست است.اما به تربیت پرنده بستگی داره. اگه حیوون شما عادت کرده باشه که مثلا جمعه ها ساعت 10 صبح از قفس خارج بشه مطمئن باشید ساعت 9 صبح هیچ تلاشی برای بیرون اومدن نمیکنه اما ساعت 10 از شما توقع داره که در رو براش باز کنید.
مطمئن باشید که حرفی که زدم رو تجربه کردم.شدیدا وقت شناسند و میدونن کی باید بیان بیرون.
اما اگه پرندتون مثل مرغ عشق من تربیت بشه حق کامل با شماست.دیگه طاقت توی قفس موندن رو نداره. اما حتی این حیوون هم شبا که برای خواب میزارمش توی قفس صبح ها زودتر از ساعت 8 صبح انتظار بیرون اومدن نداره اما راس ساعت 8 صبح شروع میکنه به فریاد زدن تا در قفس رو باز کنم. وقت شناسی عجیبی دارند.

اگه یه وقت خواستید اونا را بفروشید...

فروختن حیوون خونگی بستگی به میزان علاقه شما به اون حیوون داره. و من هیچ وقت در این مورد حرفی نمیزنم.
خودم که هیچ وقت حاضر نیستم مرغ عشقم(پسرم) رو بفروشم اما انسانهایی هستند که فرزندان واقعی خودشون رو هم میفروشن...

گذاشتن قفس فنجها در فاصله ی دو متری زمین باعث میشه که هر کس وناکسی که به خونه می آد یه انگولکی با فنجها کنه همه مثل من وشما نمی فهند که این موجود ات هم زنده اند

گفتم که بستگی به دیدی داره که نسبت به پرنده خودتون دارید. اگر شما میزارید که هر کس و ناکسی فرزند شما رو آزار بده پس باید بهش اجازه بدید که پرندگان شما رو هم آزار بده. شما هیچ وقت فرزندتون رو تو هفت تا سوراخ قایم نمیکنید تا مبادا دست کسی بهش برسه، بلکه ازش مراقبت میکنید، همین کار رو در مورد پرندگانتون هم انجام بدید.

فنج اهلی ونترس هم به جز فال گیری به درد هیچ چی نمی خوره موجودی که نتونه حداقل تا حدی از خودش دفاع کنه یا از دست انسان فرار کنه که موجود زنده نیست

همین طرز فکر شماست که مایه اصلی اختلاف ما با همدیگه است دیگه.
کاملا با این طرز فکر مخالفم.

به هرحال شاید گناه از منی باشد که صادقانه هر چه می دانم بیان می کنم بابا یکی نیست که طرفه من باشه

شما گناهی ندارید. کسانی هم که طرز فکری مشابه با شما دارند مطمئنا طرف شما هستند. حالا از بخت بد شما ما که با این طرز فکر موافق نیستیم داریم اینجا پست میزنیم!!!

مرجان جان اگه ما از نظر تغذیه و چیزهای دیگر به فنج برسیم بعیده که بچه فنجها ضعیف بشند اونا خودشون بچه دار شدن وبچه بزرگ کردن را دوست دارند و اگر بدشان ضعیف بشه محاله که جفت گیری کنند

من به خاطر این قسمت از حرفام پوزش میخوام...
دوست عزیز انسان هم بچه دار شدن و بزرگ کردن اونها رو دوست داره، مخصوصا اگه مثل پرنده های شما همه چیزشون هم مجانی باشه.
دوست عزیز انسان با این عظمتش و این تنوع غذاییش بعد از چند باز زایمان بسیار ضعیف میشه.
لازم نیست ذکر کنم که انسان امروزی تونسته جلوی باروری ناخواسته رو بگیره اما اون حیوون از این امکانات برخوردار نیست.پس مجبور به تخم گذاشتن میشه و قریضه مادرانه اش مجبورش میکنه که روی تخم ها بخوابه، نتیجه چند بار تخم گذاشتن به این صورت چی میتونه باشه؟؟؟
پس فکر نکن اگه حیوونات تخم میذارن، دوست دارن که این کار رو بکنن، بلکه مجبور به این کار میشن. همونطور هم که خانم مرجان فرمودند توی طبیعت هیچ وقت این کار رو نخواهند کرد.

اگه جلوی بچه دار شدن فنجها را بگیریم گناه بزرگی کرده ایم شما که حامی حیوانات هستید چرا اینجوری حرف می زنید

کسی نگفت که حیووناتون رو عقیم کنید، گفتند شرایط برای جفت گیری های مکرر رو پایین بیاریم.
شما تعداد حیوانات براتون مهمه یا سلامت اونها؟؟؟
شما اگه حامی حیوانات باشید اینگونه سخن گفتن از شما بعیده.

باز هم پوزش میخوام از اینکه خیلی حرف زدم.

H_MOSTAFAEY
20 September 2006, 10:24 PM
سینا جان من هم قبول دارم که بزرگترین دلیل اختلاف من و شما و مرجان اینه که هدفمون و طرز فکرمون در نگهداری از پرندگان و حیوانات با هم فرق میکنه :icon_bigg یه توصیه برات دارم چون مرغ عشق یا همون پسرت به پرواز کردن عادت کرده و اگه یه وقتی شما اون رو پرواز ندیدواقعا دلگیر میشه و خودش رو به این ور واون ور میزنه وجیغ جیغ می کنه پس باید هر ورز ببیریدش بیرون پس هر روز ببرش برا پرواز بیرون به همین علت هم اصلا به مسافرت و جای دیگه ای نرید اگه رفتید برای مرغ عشق بیچاره متاسفم چون خودتون می دونید که مرغ عشق همیشه می خواد طبق عادتش عمل کنه و اگه نتونید شرایط انجام دادن عادتش را فراهم آورید خیلی خیلی از شما دلگیر میشه و حتی دچار سردر گمی و افسردگی هم میشه پس نه به جای دیگری بروید و نه پسرتون رو از خودتون جدا کنید اگه مصمم هستیدکه تا آخر عمر نگهش دارید و از خودتون جدا نکنید و به مسافرت نروید آن وقت خدای نکرده اگر شما مردید یا حادثه ی دیگری براتون پیش اومد اون وقت پرنده ی شما چه گناهی کرده که عذاب مرگ شما را باید بکشد
فکر می کنم دوستی شما با حیوانات دوستی خاله خرسه با انسان است که از روی محبت باعث آزارشون میشید و فکر میکنم شما دچار همین مشکل شدید البته این مشگل شما نیست مشگلی که حیوانات بیچاره ی شما گریبانگیرش شدندو برای اونا متاسفم نه شما چون اونا اگه الان و در کنار شما به خیالتان آسوده و راحتند فردا که نه در آینده آیا این وضعیت برای آنها پیش خواهد آمد انسان باید آینده نگر باشد و فقط به امروز و فردایش فکر نکند آیا فردا نیز شما با این حال و حوصله وصبر خواهید بود که پرندگانتان را در هنگام پرواز تحمل کنید یا خودتان در کنارشان خواهید بود؟؟؟به خاطر این آینده نگریتون بهتون تبریک می گم
علاوه بر اینکه خطرات بسیار زیادی نیز در کمینشان خواهد بود که بسیاری از خطرات را هم من نگفتم و ممکنه هر اتفاقه دیگه ای پیش بیاد دیگه نمی خوام اون خطرات رو دوباره بازگو کنم یه سری به صفحات قبلی بزن و نگفته ها را هم خودت حدس بزن
شاید شما حرف منو تایید نکنید اما یه سری به پرنده فروشهای مجرب بزنیدو ازشون بپرسید که پرواز دادن پرندگان قفسی خوبه یا نه؟حتما در جواب این متن خواهید نوشت که رفتم و پرسیدم گفتند پرواز دادن خوبه بابا تو دیگه کی هستی
گفتید در مورد سیستم بدنی مرغ عشق در هنگام پرواز بهتون بگم مرغ عشق ها متاسفانه به علت سیستم دم و پرشون در هنگام دور زدن و تغییر مسیر دچار مشگل می شند و به دیوار و جاهای دیگه ای برخورد می کنند آنها برای دور زدن و تغییر مسیر به محلی بزرگ و وسیع نیاز دارند تا به خوبی بتوانند دور بزنند و دچار مشگل نشند
گفتید که با تخم گذاری زیاد مرغ عشق و ... دچار ضعف میشند و خودشون ضعیف می شندو اونها در طبیعت فقط یکبار در سال تخم گذاری می کنند و در خانه ی ما فقط هر ماه بچه دار میشند این حرف شما واقعا خنده داره
اگه کمی فکر کنید جواب سوالتون رو می گیرید
کمی فکر کنید وای مثه اینکه ندونستید
محیط کوچکی که ما پرندگان را نگهداری می کنیم باعث می شود که کمتر فعالیت داشته باشند و در نتیجه همیشه انرژی لازم را البته اگر با تغذیه ی مناسب روبرو باشند برای بچه دار شدن دوازده ماهه داشته باشند ضمن اینکه با محیطی گرم در خانه روبرو می شوند و محیط رو مناسب برای تخم گذاری می دونند اصلا هم اگه اصولی رو که مرجان خانم گفتند رعایت کنند دچار ضعف بدنی نمی شند ضمن اینکه در طول زمانی که دوران بچه بزرگ کردن را طی می کنند بدنشون دوباره حالت اول برای بچه بزرگ کردن را پیدا می کند و دوباره آماده ی آماده برای بچه بزرگ کردن میشوند فقط در مورد پرنده ی قناری این موضوع صدق نمی کند که بایستی نباید گذاشت هر قناری بیش از شش باردر سال اگر ضعیف شد تخم گذاری کند و بچه بزرگ کند البته قناریهایی هم وجود دارد که خیلی ضعیف هستند و بیش از سه بار در سال نمی توان انتظار بچه بزرگ کردن را داشت و اگر این انتظار از ما باشد با مرگ پرنده ی مادر و پدر و جوجه ها مواجه خواهیم شد البته بعضیهاشون اینطوریند تا بحال من ندیدم که پرنده ی فنج یا مرغ عشق از بس که تخم می ذاره بمیره فقط اگه در شکم مادر تخم گیر کنه می میره و بایستی با توجه به گفته های خانم استرن که خیلی کم لطفند و قسمت دوم کودک یاری و تکثیر مرغ عشق رونمی ذارند باید با کلسیم در هنگام دوران جفتگیری تغذیه شون کرد تا خدای نکرده تخم در شکم مادر گیر نکند و باعث مرگ پرنده ی مادر نشود
می دونم که با حرفهای من قانع نشدید من هم با حرفهای شما به نتیجه ای نرسیدم از اول هم می دانستم که با حرفهای من موافق نخواهید بود چون خودتون تجربه نکرده اید اینو نوشتم تا خدای نکرده دیگر دوستانمون اشتباه ما را تکرار نکنند و اصلا به فکر جداسازی پرنده ها برای بچه دار شدن دوازده ماهه و یا پرواز دادن اونا نیافتند
دو نکته ی خیلی مهم رومیگم و زحمت را کم می کنم
اول اینکه وقتی پرنده فنج یا مرغ عشق یا ... را برای جلو گیری از جفت گیری دوازده ماهه جداشون می کنید یا پرواز بهشون می دید علاوه براینکه در حکم قتل بچه های احتمالی پرنده است باعث می شوید که به احتمال زیاد بنا به دلایلی که خودشون بهتر از ما می دونند تا آخر عمر به سراغ بچه دار شدن نیافتندو تا آخر عمر بچه دار نشند
دوم هم اینکه یه خداحافظی به علت شروع کار و تحصیل از همتون داشته باشم و نخواهم توانست که در هر ماه هم یکبار به سراغ اینترنت بروم وجواب احتمالی نظر شما رابدهم به نظر نمی رسد که چیزی را در این خصوص نگفته باشم سینا جان اگه یه بار دیگه مطالبم رابا دقت بخوانیدجوابتون رو می گیرید دیگه لازم نیست که زحمت بکشید و غلطهای منو در بیارید اگه هم دربیارید حال وحوصله ی جواب دادن را در این فصل ندارم چشمها را باید شست و جور دیگر باید دید چیز نگفته ای در این خصوص به ذهنم نمی رسد فقط قبل از انجام هر کاری عاقبت نگر باشید مرغ عشقتون رو هم کم کم سعی کنید از عادتش در بیارید و بی جفت هم نگذاریدشان در اسرع وقت یک جفت براشون تهیه کنید خدا را خوش نمی اید که پرنده ی بیچاره را تنها بگذارید لابد خود شما هم از تنها بودن خوشتان می آید اگر اینگونه هم باشد مطمئن باش تمامی جانوران و پرندگان به یک همنوع و هم نشین برای ادامه ی زندگی نیاز دارند و بی جفت گذاشتنشان ظلمی بسیار بزرگ در حق آنان است ضمن این که با نفرین پرنده هم مواجه خواهید شد قضاوت با خواننده موفق باشید و خداحافظ
------------------------------------------------------------------------

sina69
21 September 2006, 12:53 AM
عیسی به دین خود
موسی به دین خود

ALI 405
29 September 2006, 01:21 AM
:icon_sad: فنچ ماده ای که قراره تخم بزاره چه حالتی و چه قیافه ای داره و برای 1 جفت فنچ چند تا لونه تو قفس بزاری ایرادی داره.:icon_eek: فنچ چه رنگی رو از همه بیشتر دوست داره؟؟؟؟؟؟؟:icon_arro

marjan20
29 September 2006, 06:22 AM
:icon_sad: فنچ ماده ای که قراره تخم بزاره چه حالتی و چه قیافه ای داره و برای 1 جفت فنچ چند تا لونه تو قفس بزاری ایرادی داره.:icon_eek: فنچ چه رنگی رو از همه بیشتر دوست داره؟؟؟؟؟؟؟:icon_arro

سلام . واسه فنچ حالت خاصي وجود نداره همون جفت گيري مكرر نشونشه كه با چند بار تكرار فنچ ماده تخم مي ذاره .و واسه 1 جفت در قفس با اندازه معمولي همون 1 لونه بسه ولي چون بعد هر تخم گذاري و بزرگ شدن جوجه ها بلافاصله باز تخم ميذارن مي شه در همون فاصله زماني يه لونه ديگه واسشون گذاشت تا اگه خواستن از اون يكي استفاده كنن . يا سريع لونه رو برداشت و شست و از مواد تازه پرش كرد. واسه رنگ هم رنگ روشن مثل كرم و سفيد -قرمز رو هم دوست داره موفق باشين

H_MOSTAFAEY
30 October 2006, 10:16 AM
چرا این صفحات بوی ورنگ علمی تری به خودش نگرفته و همچنان ساکت و گرد گرفته است؟
دوستان اگراطلاعاتی دارند برای استفاده ی دیگر دوستان بذارند

shams4495
4 December 2006, 09:11 AM
سلام به همگي دوستان عزيز.براي اينكه اين تالار يه كمي از حالت ركود در بياد من يه سوال دارم.

فنجهاي من تو حيات خلوت اند.با توجه به اينكه هوا سرد شده آيا بايد اونها رو بيارم تو خونه يا اينكه سرما رو تحمل مي كنند.(تا الان كه مشكلي نداشتند).

sina69
4 December 2006, 12:19 PM
سلام به همگي دوستان عزيز.براي اينكه اين تالار يه كمي از حالت ركود در بياد من يه سوال دارم.

فنجهاي من تو حيات خلوت اند.با توجه به اينكه هوا سرد شده آيا بايد اونها رو بيارم تو خونه يا اينكه سرما رو تحمل مي كنند.(تا الان كه مشكلي نداشتند).

اگه میتونی بیاریشون تو خونه که دیگه سئوال کردن نداره.
حتما بیارشون تو خونه.

نگرا
6 December 2006, 08:33 PM
فنچ راه راه

قفس/لانه

فنچ هاي راه راه بسيار فعال هستند و از پريدن به اين سو و آن سو بسيار لذت مي برند. متخصصين توصيه مي كنند دارندگان این نوع فنچ بزرگترين مكان ممكن را جهت پريدن به اين حيوانات اختصاص دهند. بنا بر اين توصيه ها مكان زندگي آنها نبايد كمتر از 20 اينچ باشد. قفسهاي چوبي و فلزي ارزان قيمت پر طرفدارترين قفسها براي نگهداري فنچ ها مي باشند.

لانه اين پرنده معمولاً در زير سقف و اغلب منتسب به بحثهاي ادبيات خانه سازي فنچها مي باشد.اغلب ساختارهاي بزرگتر از قفسهاي 1.4 متر مكعب قابل دسترس تر هستند تا قفسهاي بزرگي كه در باغ وحش ها يافت مي شوند.

به خاطر اندازه كوچك فنچها اين پرندگان مكان زيادي را به خود اختصاص نمي دهند. براي فنچهاي خوشرنگ فضاي بين ميله هاي قفس نبايد بيشتر از نيم اينچ باشد. قفسهاي ساخته شده از فلز برنج به خاطر خاصيت سمي پنهاني كه دارند به هيچ عنوان توصيه نمي شوند.

جهت حفظ شادابي و عدم اضطراب فنچها قفس آنها را در مكانهاي آرام و ساكت و كم رفت و آمد منزل، محل كار يا كلاس درس قرار مي دهند. تاب براي تاب خوردن يكي از بهترين وسائل براي قفس فنچها مي باشد.

رژيم غذايي

تعويض آب پرنده بصورت روزانه بسيار مهم و ضروري است. اگر قادر به تعويض روزانه آب نباشيم بهتر است از تيوبهاي آبدهي استفاده كنيم. غذاي اصلي فنچها را دانه تشكيل مي دهد. ارزن عمده ترين دانه اي است كه هر فنچي از خوردن آن لذت مي برد. مقدار و ميزان مناسب و شايسته دانه از نظر فرمول و اندازه وزني در فروشگاههاي غذاي حيوانات خانگي موجود مي باشد.

فنچهاي راه راه عاشق دانه هاي ارزن بصورت خوشه اي و جدا نشده از شاخه مي باشند.

علاوه بر دانه فنچهاي راه راه نيازمند يك رژيم تكميلي شامل سبزيجات از قبيل اسفناج، سبزيجات تازه و ميوه هستند. استفاده از دانه هاي جوانه زده روش مناسبي است كه توسط بعضي از دارندگان فنچها جهت تامين سبزيجات مورد نياز پرنده مورد استفاده قرار مي گيرد. هويج بخارپز و خيار مثالهايي از سبزيجاتي هستند كه توسط فنچها خورده مي شوند.

كلسيم يك ماده معدني ضروري تكميل كننده رژيم غذايي فنچهاي راه راه محسوب مي شود. كلسيم براي رشد و استحكام استخوان بندي پرنده و همچنين در فنچهاي ماده براي تخم گذاري بسيار ضروري و مهم مي باشد. واضح است كه نياز به كلسيم در فنچ هاي ماده در طول دوره تخم گذاري بسيار حادتر و شديدتر است. پودر استخوان موجود در فروشگاههاي غذاي حيوانات ساده ترين روش براي تامين كلسيم مورد نياز پرنده مي باشد. خوراك تخم مرغ نيز بصورت دوره اي براي تامين كلسيم مورد نياز توصيه شده است. همچنين در طول دوره تخم گذاري و خوابيدن روي تخم ها دارندگان و پرورش دهنگان زيادي توصيه مي كنند كه يك خوراك دستي مخصوص پرنده شامل انواع دانه هاي خيس خورده و قرار دادن آن در لانه پرنده هديه اي مقوي براي فنچها محسوب مي شود.

مزيت استفاده از اين پودرهاي دست ساز آماده براي تغذيه فنچها در اين است كه در هنگام غذا دادن به جوجه هاي تازه از تخم درآمده والدين راحتتر خواهند بود و جوجه ها بهتر مي توانند اين فرمول غذايي را هضم كنند.

دليل استفاده از اين غذاي دستي براي فنچ ها قبل از شروع دوران زاد و ولد آشنايي و عادت كردن فنچها به اين غذا بيان مي شود تا در روزهاي بعد بتوانند از اين غذا براي تغذيه جوجه هاي جوان استفاده كنند.

بعلاوه وقتي فنچها در موقعيتهاي استرس زا مثل تعويض محل زندگي، توليد مثل، از دست دادن جفت و ... مي باشند بهتر است به رژيم غذايي آنها مقداري پودر ويتامين محلول در آب اضافه نمود.

توليد مثل

به عنوان يك قانون، فنچهاي راه راه آشيانه سازهاي با پشتكار و ماهري هستند. لانه هاي خيزراني به خوبي لانه هاي تودرتو كاربرد دارند. وقتي پروسه لانه سازي آغاز مي شود، پرنده نر مواد اوليه ساخت آشيانه را جمع آوري و در محل ساخت آشيانه جهت شروع عمليات ساخت لانه نگهداري مي كند.

براي فنچهاي محبوس در قفس مي توان از مواد ساختگي لانه سازي كه بر اساس مواد موجود در طبيعت طراحي شده اند استفاده كرد.

بسيار مهم است كه در مورد رژيم غذايي والدين در حين لانه سازي و زاد و ولد اطلاعاتي داشته باشيد. ( به بالا مراجعه كنيد. )

بعد از لانه سازي ماده فنچ 4 تا 6 تخم می گذارد و سپس روي آنها مي نشيند. سر در آوردن جوجه ها از تخم و دوره خوابيدن روي تخمها ممكن است 11 تا 14 روز و يا بيشتر طول بكشد. همه مراحل خانه سازي تا مستقل شدن جوجه هاي بال و پر گشوده تقريباً 2 ماه طول مي كشد.

بيشتر دارندگان تازه كار فنچها اين پروسه را با اشتياق دنبال مي كنند. اين مهم است كه به فنچها اجازه ندهيم با فواصل نزديك زاد و ولد كنند. توليد و تناسل هم نژادها باعث ضعف در زاد و ولد و نهايتاً بخطر افتادن نسل پرنده مي شود.

منبع : http://animals.blogfa.com

H_MOSTAFAEY
18 December 2006, 03:54 PM
با سلام خدمت دوستان عزیز
مرجان جان توی پستهای قبلیت نوشته بودی که جوجه های فنج به محض اینکه از تخم در اومدند ده روز طول می کشه که از لونه بیاند بیرون اما جوجه های فنج من هم اکنون دقیقا هفده روزه که تو لونه اند کاملا پردر آوردند اما از لانه نمی آند بیرون چقدر طول می کشه که بعد از در امدن فنجها از تخم بزرگ شند و بیاند بیرون؟

H_MOSTAFAEY
23 December 2006, 04:29 PM
یکی از فنجهای من احساس می کنم که نمی تونه به راحتی نفس بکشه یعنی همیشه به هنگام نفس کشیدن صدای غیر طبیعی در می آره واین حالت عصرها وشبها به اوج خود میرسه وصدایی شبیه به صدای خرخر درمی آوره

درحالی که دیگر فنجها ی موجود در خانه هیچ یک اینگونه نیستنداین به چه علت است و برای درمانش باید چطوری اقدام کرد؟

H_MOSTAFAEY
23 December 2006, 04:36 PM
در ضمن جوجه های فنج بعد ازاینکه ازتخم اومدند بیرون بعد از حدود بیست روز تاحدی بزرگ میشند که بتونند ازلونه بیاند بیرون و بعد ازاون هم کمی زمان می بره تا پروازکردن و غذا خوردن و...رایاد بگیرند ونباید بلافاصله جوجه رااز پدر ومادر جدا کرد

moh@mm@d reza
9 January 2007, 12:48 PM
سلام به تمامي دوستان عزيز:
من تازه وارد جمع شما عزيزان شده ام . اميدوارم كه بتوانم دوست و هم فكر خوبي براي شما باشم.
راستش من قصد خريد چند جفت فنچ نرگسي را دارم ولي اطلاعات كمي در مورد ان دارم مانند نحوه
تكثير/تغريه و بيماريها و ...
اميدوارم در اين راستا بتوانيد به من كمك كنيد
باز هم متشكرم:lover:

H_MOSTAFAEY
13 January 2007, 01:53 PM
از کمک دوستان بی نهایت متشکرم واقعا شرمنده نمودید
باید بگم همون فنج دقیقا برای بار دوم 4 تا تخم کرده ولی اصلا روی تخم ها نمی خوابه وفقط گاهی اوقات وقتی عشقش بکشه وحال داشته باشه رو تخمها می خوابه
وضعیتش خیلی خیلی بد نشده هم اکنون اصلا نمی تونه پرواز کنه وبه سختی جابجا می شه و از 24 ساعت روز بیش از 22 ساعتش رو بی تحرک روی تیرکها درحالی که سرش رو داخل پرهاش کرده می خوابه به شکمش هم نگاه کردم مطمئنا تخم تو شکمش گیر نکرده مدفوعش هم اصلا آبکی نیست واسهال نداره بعید هم است که سرما خورده باشه
علت و درمانش چیه؟
اگه اینطوری پیش بره یکی دوروز بیشتر زنده موندنش طول نخواهد کشید تخمهاشم خراب خواهد شد خواهشمندم راهنمایی کنید

sina69
14 January 2007, 10:22 PM
از �م� دوستان بی نهایت متش�رم واقعا شرمنده نمودید
باید بگم همون فنج دقیقا برای بار دوم 4 تا تخم �رده ولی اصلا روی تخم ها نمی خوابه وفقط گاهی اوقات وقتی عشقش ب�شه وحال داشته باشه رو تخمها می خوابه
وضعیتش خیلی خیلی بد نشده هم ا�نون اصلا نمی تونه پرواز �نه وبه سختی جابجا می شه و از 24 ساعت روز بیش از 22 ساعتش رو بی تحر� روی تیر�ها درحالی �ه سرش رو داخل پرهاش �رده می خوابه به ش�مش هم نگاه �ردم مطمئنا تخم تو ش�مش گیر ن�رده مدفوعش هم اصلا آب�ی نیست واسهال نداره بعید هم است �ه سرما خورده باشه
علت و درمانش چیه؟
اگه اینطوری پیش بره ی�ی دوروز بیشتر زنده موندنش طول نخواهد �شید تخمهاشم خراب خواهد شد خواهشمندم راهنمایی �نید

دوست عزيز اگه واقعا جان حيوانتان برايتان مهم است["COLOR="red]خواهشمند است اين قدر از اون بد بخت جوجه نکشيد.
[color/]
قبلا هم در اين باره بحث کرده ايم و به نتيجه اي نرسيديم.
در هر حال يا جان يک حيوان برايتان اهميت دارد و يا قيمت آن (شايد هزينه يک بار دامپزشکي بردن به اندازه 4 تا فنچ يا بيشتر باشد. )
اما اين قدر دست به دامن اين صفحات وب نشويد. يا به دامپزشکي سري بزنيد و يا لااقل به پرنده فروشي محلتان(اگر با تجربه يا باسواده) نشونش بده.

H_MOSTAFAEY
17 January 2007, 08:04 PM
آقا سینا دومین بارشه که تولید مثله می کنه خودش هم تولید مثل می کنه من نه؟
نمی تون هم جلوش رو گرفت که اگراین کار را هم کرد واقعا بی انصافی وظلمه
یعنی من بچه هاشون رو بکشم؟؟؟
یا اونا رو از هم جدا کنم؟؟؟
البته اگه با تغذیه ی صحیح وسالم در یک محیط آرام و دنج بدون ایجاد مزاحمت توسط من روبرو بود و خودم هم سررشته ی زیادی ازش داشتم هیچ موقع حالش اینطوری بد نمی شد علتش هم به گمان بسیار زیاد سر ماخوردگیش باشه الان هم بچه هاشو بزرگ می کنه
تو شهر ما اردبیل دامپزشک بسیار کمی وجود داره واونهایی هم که هستند از نوع گاویش هستند و حتی عده ی زیادیشون هم فنج رو نمی شناسند دست به گریبان شمابزرگان شدم که در جواب اینگونه می گویید
پول وزحمت هم اصلا مهم نیست مگراینکه از یه زاویه ی دیگه بهشون نگاه کنیم

moh@mm@d reza
20 January 2007, 12:29 AM
اينجا كسي اطالعاتي در رابطه با فنچ نرگسي نداره؟

marjan20
10 February 2007, 09:34 AM
agha mostafaey عزيز .شايد الان ديگه دير باشه ولي اميدوارم كه حال فنچتون خوب باشه .
واسه بيرون اومدن جوجه ها نگران نباشين اونا خودشون ميان بيرون از لونه و همين تور هم كه شما گفتين اصلا مجبور به بيرون اومدنشون نبايد كرد .از قراره معلوم يه كم خجالتين!
اما واسه فنچي كه تنفسش با صدا همراه ! علايم ديگه اي هم داره؟؟؟مثل تغير حالت مدفوع و ..... ؟تنفس به سختي انجام ميگره و تكانهاي سريع به سر وتمايل پرنده به ايستادن با پرهاي باد كرده و دور نگاه داشتن بالهــــاي خود داره فنچ از قفس بيارش بيرون و بايد جدا از پرنده هاي ديگه نگهش داري سريع هم ببرش دام پزشكي

واسه فنچ ماده هم اگه ميبيني سنگين شده و نمي تونه بپره و بي حاله و ميگين كه تخم هم گذاشته احتمالا همون تخم تو شكمش گير كرده .البته يه نظره ؟
پرنده هنوز اشتها داره؟اولا كه بايد دام پزشك ببريش
ولي سعي كن كه تو آبش هر روز كلسيم و ويتامين بريزي و كف دريا رو به اندازه دونه ارزن ريز كن و تو ظرف غذاش بريز
و اما اول نگران پرندت باش بعد تخماش.
موفق باشي

حامدست
22 March 2007, 03:10 AM
با سلام اگر کسی نحوه ساخت رو داره بگدارد!

متشکریم

tabeta_03
22 March 2007, 08:11 PM
كار خاصي نميخواد فقط بايد يه لونه آماده از بازار بخري بزاري توي قفس با يه مقدار پنبه و چوب نازك جارو بريزي توي قفس خودش ميبره تو ميسازه فقط اول يه مقدار ابر بزار ته لونه كه سطحش بالا بياد زياد نه كه جوجه ها ازش بريزه بيرون پنيه هم با دستت به حالت نخ در بيار چون اگه اونطور نباشه تخم ميره زيرش و نميبينه يا جوجش ميمونه زير خفه ميشه...

moh@mm@d reza
18 July 2007, 01:55 AM
دوستان من اطلاعات کمی در باره پرنده ها دارم و الان چند ماهی هم هست که یک جفت فنچ نرگسی دارم ولی تا حالا تخم نذاشتند. میخواستم بدونم عیب کار کجاست؟اصلا این پرنده تو اسارت تکثیر میشه؟
اگه لطف کنید و نام علمی این فنچ رو در اختیارم بذارید نود درصد مشکل حل میشه.

Mi3tershey2n
15 September 2007, 10:14 PM
سلام

ببخشيد من يه فنچ خريدم , و اين فنچ خودشو پفميده وميخوابه ( خيلي كم ) و مدفوعش هم سالمه و هيچ موردي نداره

ميشه به من بگيد مريضه يا نه ؟

و فصل جفت شدن و تخم گذاريشون كيه ؟

Mi3tershey2n
18 September 2007, 03:03 PM
سلام

ببخشيد من يه فنچ خريدم , و اين فنچ خودشو پفميده وميخوابه ( خيلي كم ) و مدفوعش هم سالمه و هيچ موردي نداره

ميشه به من بگيد مريضه يا نه ؟

مشگل ما حل شد و همين فنچ معلوم نيست جنسيتش چيه ؟

يكي گفت مادس

يكي گفت نره

عكسشو ميگيرم اگه ميشه بگيد چيه

و بگيد موقع تخم گذاريشون كيه ؟

h_hadavi
19 September 2007, 07:24 AM
تخم گذاریشون وقت خاصی نداره هر موقعی ممکنه تخم بزارن جنسیتش رو هم از روی نوکش میشه تشخیص دارد اگر نوکش قرمز پرنگ هست نر هست و اگر کم رنگ هست ماده وهمچنین نر ها دارای گونه های نارنجی هستن

sae
19 September 2007, 10:19 AM
دوست عزيز فنچ رو جفتي يا اگه ميتوني گله اي نگهدار تا لذت بيشتري ببري. خيلي راحت تكثير ميشن و خيلي هم با مزه هستن. در ضمن فنچهاي نر سفيد گونه هاي نارنجي رنگ رو ندارند. مگر اينكه يه رگشون (پدر يا مادر يا يكي از اجدادشون) خاكستري باشه. از مشخص ترين نشونه هاشم آواز خوندنه. هر چند زياد بلند و واضح نيست.

amir00gh
30 September 2007, 12:14 AM
دوستان من اطلاعات کمی در باره پرنده ها دارم و الان چند ماهی هم هست که یک جفت فنچ نرگسی دارم ولی تا حالا تخم نذاشتند. میخواستم بدونم عیب کار کجاست؟اصلا این پرنده تو اسارت تکثیر میشه؟
اگه لطف کنید و نام علمی این فنچ رو در اختیارم بذارید نود درصد مشکل حل میشه.

اقا این فنچ نرگسی چه شکلیه؟
می شه ازش عکس بزاری؟
ایا همون فنچ پاکستانیه که از فنچ معمولی بزرگتر و دم بلند تر و رنگ و لعاب بیشتری داره؟

sae
21 October 2007, 12:37 PM
سلام دوستان
من میخواستم بدونم قیمت یک جفت فینچ چنده؟
کسی میتونه یه جفت به من بفروشه؟

amir00gh
21 October 2007, 05:25 PM
سلام دوستان
من میخواستم بدونم قیمت یک جفت فینچ چنده؟
کسی میتونه یه جفت به من بفروشه؟

تا اونجا که من می دونم دونه ای 1000 تومان تو همه پرنده فروشی ها هم هست مثل ماهی مولی یا گوپی تو ماهی ها می مونه که تو هر اگواریومی هست

kasra 2005
21 October 2007, 08:45 PM
تا اونجا که من می دونم دونه ای 1000 تومان تو همه پرنده فروشی ها هم هست مثل ماهی مولی یا گوپی تو ماهی ها می مونه که تو هر اگواریومی هست
بابا کجا 1000 تومن من دونه ای 3500 می خرم:icon_bigg از کجا می خری بگو ما هم بیایم از همونجا بخریم

amir00gh
22 October 2007, 12:09 AM
جددی این همه اختلاف
یعنی تو این مدت 6 ماهی این همه قیمت بالا پاین شده
من حتما باید یک سر بزنم و حتما دوباره جواب میدم

amir00gh
23 October 2007, 04:43 PM
بابا کجا 1000 تومن من دونه ای 3500 می خرم:icon_bigg از کجا می خری بگو ما هم بیایم از همونجا بخریم

اقا حق باشما بود من اطلاعاتم قدیمی بود ولی این قیمت هم که شما گفتین هنوز نشده
جفتی 4000 تومان صادقیه قیمت گرفتم

kasra 2005
23 October 2007, 05:13 PM
کجایه صادقیه ادرس بده ما هم بیایم از اونجا بگیریم من از پارک لاله 7 تومن میگیرم

amir00gh
25 October 2007, 09:33 PM
کجایه صادقیه ادرس بده ما هم بیایم از اونجا بگیریم من از پارک لاله 7 تومن میگیرم

نمی دونم که ادرس دادن تو سایت درسته یا تخلف حساب میشه ! اگه تخلف بود مدیران پاکش فر ماینند .
صادقیه _ ایت الله کاشانی _ کوچه بوستان دوم ( سر کوچه نمایندگیه فروش ماشین های مثل پروتن و gen2 است ) اکواریم صدف ( انتهای کوچه تقاطع با فهیمی:icon_arro )

ویژو
3 November 2007, 12:39 AM
من قبلا دو تا فنچ داشتم
بعد اینا بعد یه مدت نره انگشت های پاش سیاه شد افتاد این چلاق شده بود
کسی میدونه علتش چیه؟

ویژو
3 November 2007, 12:44 AM
اینم دو تا عکس قدیمی که مربوط به 5-6سال پیشه شایدم بیشتر

http://vizhoo.persiangig.com/image/1.jpg

این لونه رو خودشون با پنبه و کرک فرش و نخ و این جور چیز ها ساخته بودن

رویی ماده هست و زیری نره
طفلکی ها هیچ وقت تخماشون جوجه نشد
:D
http://vizhoo.persiangig.com/image/2.jpg

اینم یه عکس دیگه ازین کوچولو ها .. لکه های سفید روی ساعت اثر خرابکاری هاشونه :icon_eek::icon_sad:

marjan20
3 November 2007, 01:45 PM
:icon_twis فنچ که فقط جفتی 2500 هستش این ارقام نجومی رو شما از کجا آوردین . هر چند که در حال حاضر تو بازار کمه ؛ ولی قیمتش تفاوتی نکرده

marjan20
3 November 2007, 02:19 PM
من قبلا دو تا فنچ داشتم
کسی میدونه علتش چیه؟

سلام . احتمالا پای پرنده شما به جایی گیر کرده که باعث این اتفاق شده . حالا پاش انگشت نداره ؟ هیچی ؟ یا فقط از ناخن کنده شده ؟؟

ویژو
3 November 2007, 06:01 PM
الان که بندگان خدا مرحوم شدن:icon_ques
اما اون موقع به خصوص نره انگشت هاش به طور کامل سیاه می شد و کنده میشد
یعنی یکی از پاهاش قشنگ داشت گرد می شد!! فقط یه انگشت مونده بود..

amir00gh
4 November 2007, 01:55 AM
من قبلا دو تا فنچ داشتم
کسی میدونه علتش چیه؟

دوست عزیز اگر کسی با این اطلاعات کمی که شما دادید در مورد فنچ شما به شما جوابی بدهد مانند کسی است که در تاریکی تیری رو رها میکنه
من ندیدم و جایی هم نخوندم که یک بیماری داخلی باعث قطع شدن خود به خودی انگشتان پای پرند شده باشه
ولی خیلی از مسائل بیرونی رو دیدم که باعث قطع شدن باشه مانند پیچیدن الیاف مصنوعی به دور پای پرنده که می تونه باعث نرسیدن خون به قسمت های پایین تر بشه و به مرور زمان پا سیاه میشه و در نهایت قطع میشه که این الیاف معمولا از موادی که به عنوان مواد لانه سازی استفاده می شه به دور پای پرنده می پیچه یا از بیرون قفس به داخل امده باشند یا توسط باد یا خود پرنده اون رو به داخل کشیده باشه
این هم تیری که من رها کردم

vahidmed
25 November 2007, 07:03 PM
با سلام من حدود 3 هفته هست که یک جفت فنچ خریدم خیلی سر حالند و یک هفته ای هست که نره میپره رو ماده و... ولی هنوز توی لونه نرفتن براشون تخم مرغ _مولتی ویتامین _ارزن ریز ودشت_ لونه استاندارد که اول در وسط قفس قرار داده بودم ولی الان نه تنها منتقلش کردم به پایین قفس بلکه دهانه لونه رو باز کردم قرار دادم
میشه من رو راهنمایی کنید که چرا نمی رند تو لونشون؟
در ضمن زیر بالهاشون هنوز یک مقدار پر نداره می خواستم بدونم شاید چون اینا بچن اینطوری یا اصولا زیر بالشون یک مقدار خالیه
ساعتها اونهارو نگاه کردم با حالتی ترسان وقتی لونه وسط قفس بود میرفتن روی میله لونه و پنبه هاش رو در می آوردن ولی از وقتی گذاشتمش پایین میرن رو سقف لونه و به پنبه ها هم کار ندارن در ضمن 3یا4 روز بیشتر نیست که گذاشتمش پایین قفس
با تشکر

amir00gh
25 November 2007, 11:55 PM
با سلام خدمت دوست عزیز

این که اونها با هم جفت گیری کردن ولی خبری از تخم نیست دلایل زیادی می تونه داشته باشه
اولا دفعه اول هست که می خوان تخم بگذارن تجربه کافی ندارن تا شرایط رو خودشون بسرعت مهیا کنند و نیاز به زمان دارند
شاید استرس دارن که می تونه به خاطر مکان قفس باشه یا انتقال به قفس جدید یا صدا های زیاد
اول باید ماده لونه رو اماده کنه و پنبه ها رو باز و طبق میل خودش درست کنه و اگر شرایط رو مهیا دید جفت گیریه موفق انجام میده ولی پرنده نر به شرایط کاری نداره و اکثرا سعی می کنه که جفت گیری کنه که اکثرشون نا موفق هستند
شما کمی به انها زمان دهید بعد از اولین تخم ریزی که اکثرا بچه ها به سن بلوغ نمیرسند وتلف میشن از دفعه دوم به بعد می افته رو روال و همین جور بچه میارن

vahidmed
26 November 2007, 11:30 AM
ممنون
1- در ضمن زیر بالهاشون هنوز یک مقدار پر نداره می خواستم بدونم شاید چون اینا بچن اینطوری یا اصولا زیر بالشون یک مقدار خالیه؟
2- به نظر شما بهتر نیست لونه رو از تو قفس بردارم و براشون یک قوطی پنیر شبنم خالی بزارم تا راحت تر بتونن برن توش و لونه سازی کنن؟

amir00gh
30 November 2007, 02:14 PM
ممنون
1- در ضمن زیر بالهاشون هنوز یک مقدار پر نداره می خواستم بدونم شاید چون اینا بچن اینطوری یا اصولا زیر بالشون یک مقدار خالیه؟
2- به نظر شما بهتر نیست لونه رو از تو قفس بردارم و براشون یک قوطی پنیر شبنم خالی بزارم تا راحت تر بتونن برن توش و لونه سازی کنن؟

1 _ نه زیر بالشون باید پر داشته باشه شاید چون بچن پر ندارن
2 _ نه این جور لونه ها که شما می فرمایید برای قناری کار برد داره برای فنچ از این لونه های کوچک که اکثرا سقف شیرونی دارن استفاده میشه و زیر ورودیش هم یک میخ می زنن که پرنده قبل از ورود بتونه روش بشینه و تو رو ببینه یا ماده تو باشه و نر بیرون اون رو بپاد
لونه هم بهتر از نظر ارتفاع بالا باشه

Dark Lord
4 December 2007, 08:12 PM
سلام فنچ‌داران عزیز و گرامی!

چقدر کتک‌کاری کردین سر روش‌های بهینه‌ی نگهداری پرندگان! خب هر کسی یه تجربه‌ای داره دیگه...

من حدود 5 سالی میشه فنچ دارم. اول فقط دو تا بودن یه نر و یه ماده و خونه‌ی خواهرم بودن تا این که به خاطر اعتراض همسایه‌هاشون (از بس نره بلند بلند آواز می‌خوند! به قول یکی از بچه‌ها پرینتر سوزنی!) مرجوع شدن به خودم و خلاصه از این زوج خوشبخت 2 تایی الان 16 تایی هستن که متأسفانه تلفات هم داشتم توی این 5 ساله.

من یه قفس معمولی براشون گرفته بودم و توی آشپزخونه روی یخچال گذاشته بودمشون (چه جای عجیبی! قبول دارم)
بعدش دو تا هم فنچ شنی (فروشنده‌ی پارک لاله اندازه‌ی چماق هم نمي‌فهمه! یه بارم گفت فنچ هندی، پاکستانی! خلاصه از اینا که نوکشون طوسیه) گرفتم و با یه قفس جدا و قفس‌ها رو از در کناریشون به هم وصل کردم و مشکلی با هم نداشتن. حدود شیش ماهی این‌طوری بودن و تخم نذاشتن و البته منم کاری نداشتم که حتماً تخم بذارن.
بعدش در قفسشون رو باز کردم و حدود یه هفته بعد اومدن بیرون و یه ماهی فقط توی آشپزخونه بودن و بعدش دیگه توی کل خونه صفا می‌کردن. نرش خیلی باهوش بود و کل خونه رو می‌گشت! اون‌قدر باهوش بود که حتا من صبحا در اتاقم رو می‌بستم که بذار بخوابم (حتماً‌ باید توی تک‌تک اتاقا آواز مي‌خوند) از زیر در مي‌یومد تو! مادش اکثر وقت‌ها توی اتاق‌ها گیر می‌کرد و اون‌قدر همدیگه رو صدا مي‌کردن تا نره مي‌یومد مادش رو می‌برد.
در همین بین متأسفانه اون فنچ‌های ساکت هندی، پاکستانی شنیم به علت نامعلومی فوت شدند. جثه‌ی بزرگ‌تری نسبت به این فنچ‌های لپ سرخ و نوک نارنجی دارند. خیلی کم سر و صدا هستند و آواز خیلی خیلی قشنگی هم دارند!
خدا رحمتشون کنه!
خلاصه این زوج نر و ماده‌ی من شروع کردن پشت ساعت، بالای چوب لباس داخل کمد و خلاصه هر جای ممکن با نخ و پنبه و گل مصنوعی و ابر و خلاصه هر چی در سطح منزل بود لونه سازی کردند و 5 تا تخم گذاشتند که هر پنج‌تاش هم بچه شد. بچه‌ها یه صدای هیس هیس خیلی قشنگ تولید می‌کنند که خیلی شبیه صدای رقاصک زودپزه!
القصه تعدادشون همین‌طور بیشتر شد و توی دو سال 24 تا شدند. در مورد فصل تولید مثل هم فنچ‌های من چهار فصل مشغول بودند!
متأسفانه به علت میزان بالای خرابکاری در سطح منزل مادرم مجبورم کرد که یه تعدادشون رو بدم دوست و آشنا و بقیه رو هم یه قسمت از بالکن رو با توری جدا کردم و یه فضای بزرگ براشون ایجاد کردم. متأسفانه در اولین زمستون به علت بی‌تجربگی خودم از سرما حدود 5 تاشون تلف شدند. تا داخل لونه می‌خوابیدند خوب بود. ولی یه شب متأسفانه به خاطر باز کردن شیشه‌ی بالکن ترسیدند و شب بیرون موندند و خلاصه این حادثه‌ی دردناک اتفاق افتاد.
از اون به بعد علاوه بر گذاشتن پشم شیشه بین لایه‌های تلق‌هایی که باهاش قفس رو ساختم. یدونه لامپ 100 که نورش رو به کمک یه کاسه‌ی سفالی خفه کردم شبا روشن مي‌ذارم و تا امروز که مشکل سرمای زمستون حل شده!

کلاً پرنده‌ی خیلی دوست‌داشتنی، پرسر و صدا و شیطونی هستند. اگه مي‌خوایین توی خونه آزادشون بذارین مسلماً از شیطونی‌هاشون کیف می‌کنید ولی مقدار خراب‌کاریشون روی تعداد زیاد خیلی زیاده و لوستر و ساعت دیواری و ریشه‌ی فرش و کمد سالم واستون نمي‌ذارن!

آب بازی خیلی دوست دارند و من براشون توی یه ظرف پلاستیکی آب پر می‌کنم و حسابی خودشون رو می‌شورن. البته زمستون‌ها آب رو کم می‌ذارم تا نتونن خودشون رو خیس خالی کنند.

دونه من هفت دونه و ارزن براشون می‌گیرم و میوه هم براشون خیار می‌ذارم که تخم‌هاش رو خیلی خیلی دوست دارند و فقط دورش رو باقی مي‌ذارند.
تخم مرغ و سیب تا حالا بهشون ندادم و این‌جا خوندم که بچه‌ها گفتن و می‌خوام امتحان کنم! هر چند الانم خیلی سرحال و شیطونن و از صبح تا شب دارن آواز مي‌خونن و تو سر و کله‌ی هم می‌زنن و فعلاً ظاهراً به نوعی تعادل جمعیتی رسیدن و مقدارشون ثابته! البته تعداد نرها الان خیلی بیشتر از ماده‌هاست.

تا اون‌جایی که من دیدم وقتی سر حالن این کارا رو مي‌کنن:
1. آواز مي‌خونن
2. همدیگه رو صدا می‌کنن. به صورت کوتاه و سریع
3. بال‌هاشون رو دونه دونه کش می‌دن
4. سر هم رو تمیز می‌کنن
5. آروم نوک‌هاشون رو بهم می‌زنن (تند و سریعش رو موقع دعوا می‌زنند بهم. به خصوص نرها)
6. روی طناب‌ها و میله‌ها عقب و جلو بپر بپر مي‌کنند! این کارشون خیلی قشنگه.

مشکلی که من باهاشون دارم خصوصاً بچه‌های تازه بزرگ شده و به قول معروف نر و ماده‌های جوون اینه که نوک‌هاشون خیلی بلند میشه. من براشون سنگ زبر هم گذاشتم که نوکاشون رو بمالند به سنگ. منتهی یه عده‌اشون این کارو نمی‌کنند و بعد از یه مدت بیچاره‌ به خاطر شکل نوک‌های بلندشون نمی‌تونند غذا بخورند و من مجبورم بگیرمشون و خب بعد از پنج سال فنچ‌های من یکی که اصلاً اهلی نشدند و من کلاً نهایت تلاشم رو می‌کنم که نترسونمشون منتهی مجبورم بگیرمشون و با دست‌های لرزون با ناخن‌گیر نوکشون رو کوتاه کنم! کسی از دوستان می‌دونه این مشکل کمبود کلسیومی چیزیه یا نه چیز خاصی می‌خوان تا نوکشون رو با اون تنظیم کنن؟

همینا دیگه! بیشتر خاطره شده! ببخشید سرتون رو درد آوردم.

مرسی

Mamad_Javad
4 December 2007, 08:55 PM
سلام

بسیار ممنون از قراردادن تجربیاتتون

فقط
چندتا سوال داشتم

شما تو خونتون شیشه نداشتید؟آخه این حیوون ها که شیشه رو حس نمیکنند و محکم با سر میرن تو شیشه!!
میشه تو یه قفس چند تا نر و ماده رو با هم نگهداری کرد؟
مراحل آماده سازی برای جفت گیریشون سخته؟سالی چند بار تخم میزارند؟لانشون مثل لانه ی قناریه؟

Dark Lord
5 December 2007, 03:20 AM
سلام

بسیار ممنون از قراردادن تجربیاتتون

فقط
چندتا سوال داشتم

شما تو خونتون شیشه نداشتید؟آخه این حیوون ها که شیشه رو حس نمیکنند و محکم با سر میرن تو شیشه!!
میشه تو یه قفس چند تا نر و ماده رو با هم نگهداری کرد؟
مراحل آماده سازی برای جفت گیریشون سخته؟سالی چند بار تخم میزارند؟لانشون مثل لانه ی قناریه؟

چرا اتفاقاً تمام درهای خونه‌ی ما بالاشون شیشه داره و من فراموش کردم بگم که اکثرشون با روزناه پوشوندیم. بقیه‌ی جاها هم پرده‌ها رو کشیده نگه می‌داشتیم! اینام دیگه از دردسرهای آزاد گذاشتن پرنده هستش.

تا اون‌جایی که من دیدم میشه و مشکلی با هم ندارن. فقط نرها معمولاً خیلی کتک‌کاری می‌کنن اگه قفس خیلی کوچیک باشه و ماده‌ها کم باشه.

نه مراحل پیچیده‌ای نداره. شرایط عادی و خوب که توی کل این گفتگو همه دربارش گفتن. در کل آسایش داشته باشن کافیه و البته حق انتخاب برای محل ساخت! که خب توی قفس ندارن! توصیه می‌کنم اگه حوصله داری با مقوا خودت براشون لونه درست کنی. من خودم این کارو کردم چون از لونه‌ی پلاستیکی حاضری اصلاً استقبال نکردن. مشخصاً باید چیزی باشه که بوی خودشون رو بگیره.

سالی خیلی تا! شاید 50 تا هم تخم بذارند ولی روی همش نمي‌شینن. من مدت‌ها کارم جمع کردن تخم از پشت ساعت و تلویزیون و انواع لوکشین‌های خفن دیگه بود! تخم‌هاشون خیلی قشنگه و من همشون رو نگه داشتم!

h_hadavi
5 December 2007, 10:30 AM
برای کمبود کلسیم و ویتامین شما میتونید از قرص های جوشان مولتی ویتامین و کلسیم استفاده کنید و یک هشتم قرص رو توی آب حل کنید من همین کار رو میکنم

Dark Lord
6 December 2007, 02:32 AM
برای کمبود کلسیم و ویتامین شما میتونید از قرص های جوشان مولتی ویتامین و کلسیم استفاده کنید و یک هشتم قرص رو توی آب حل کنید من همین کار رو میکنم

مرسی از راهنمایی! من یه جایی هم خونده بودم بهشون میوه بدین از قرص ویتامین بهتره چون اینا افزودنی مجاز داره که برای پرنده‌ها خیلی مجاز نیست.

در ضمن کسی از دوستان این مشکل دراز شدن نوک رو نداشت؟! ظاهراً خیلی خاص بود!:icon_ques

پانویس: بهشون سیب دادم کیف کردن! مرسی از تمام دوستانی که این پیشنهاد خوب رو داده بودن!:icon_arro

Crab 67
7 December 2007, 01:27 AM
سلام تا حالا نشنيده بودم نوك فنج اينقدر بزرگ بشه كه با ناخنگير گرفته بشن بعدشم فكر نكنم كمبود كلسيم داشته باشن اين يعني خييييلي كلسيم دارن فكر كنم مشكل ژنتيكي پيدا كردن شايد از ازدواج فاميليه چند تا نروماده جديد بهشون اضافه كن شايد اصلاح نژاد شدن ! راستي چند تا چوب بلند و پهن كه تميز باشن مال درختهايي مثل هلو يا گيلاس كه هم چوبش نرم باشه هم پوستش كلفت و نرم كه فنج روش بشينه نه مثل ميله. پهن باشه پرنده مي تونه استفاده كنه از سنگ زبر بهتره هم خوش نماست هم كاربردي.

h_hadavi
7 December 2007, 10:41 PM
منم با این پیده رو به رو ندشم
می خواستم یه مشورتی بکنم من ابتدا یه جفت فنج سفید داشتم توی یه این قفس های کوچک نگه میداشتم بعد رفتم یه جفت قهوه ای گرفتم گذاشتم کنارشون اینها به شدت باهم مشکل داشتن حسابی هم رو میزدن به طوری که مجبور شدم جدا شون کنم بعد از اون دوبار جوجه دادن سری اول رو فروختم حالا میخواستم چند تا از سفید های سری دوم رو نگه دارم براشون جفت بگریم بندازم توی یه قفس 50 سانتی پیش پدر و مارشون فکر میکنید باهم مشکل دارن یا نه

Crab 67
8 December 2007, 12:44 PM
سلام بستگي به خودت داره اگه مي خواي باز جوجه كشي راه بندازي بهتره جدا باشند تا پدر مادر راحتتر بازم جوجه پرورش بدن اگه با جوجه هاي قبليشون باشن مشكلات زيادي بوجود مياد.

h_hadavi
8 December 2007, 04:02 PM
ببینید من می خوام برای جوجه ها که الان بالغ شدن جفت تهیه کنم و بزارم کنار این جفتم می خوام ببینم آیا می تونن کنار هم یک زندگی مسالمت آمیز داشته باشن یا نه و اصلا دعوای جفت ها به رنگ فنچ ها بستگی داره یا کلا همه جفت ها اینقدر باهم مشکل دارن

H_MOSTAFAEY
8 December 2007, 06:46 PM
اگر فنچ جفت داریند و محیطشان کوچک است مثل قفسهای معمولی بایتس فنچهای جفت تنها گذاشته شوند یعنی جفت دیگری رو به قفس اونها نندازید اما اگر محیط زندگیشون بزرگ باشه طوری که در دعواها بتونند فرار کنند یا یکدیگه رو کمتر ببینند اونوقت مشگلی ایجاد نخواهد کرد

از زیاد انگولک کردن وآزار و تغییر و تحول ایجاد کردن در زندگی پرنده نیز بایستی جلوگیری به عمل آورد
----------------------------------------------------
HTTP://WWW.IRSPCA.COM

vahidmed
11 December 2007, 03:35 PM
با سلام
من عکس فنچهام رو پیوست کردم متاسفانه بعد از حدود 1.5 ماه هنوز فنچهای من تویه لونه نمی رن نمی دونم چرا هر کاری رو بگین امتحان کردم در لونه رو براشون باز تر کردم براشون پنبه دونه ریختم پنبه گذاشتم جای لونه رو عوض کردم ولی انگار نه انگار در ضمن غذا بهشون هفته ای دوبار مولتی + هفته ای دوبار تخم مرغ + هفته ای دوبار هویج یا سیب + ارزن ریز .الان هم یک هفته ای هست که پراشون میریزه آیا امکان داره با توجه به عکسهایی که آپلود کردم هنوز اینها سنشون کم باشه؟ یا امکان داره جفتشون نر باشن؟ لطفا من رو راهنمایی کنید
با تشکر

Crab 67
11 December 2007, 07:09 PM
سلام درست ميگي جفتشون نرن سفيدرم عوض كني بهتره نرن ندوش!

vahidmed
12 December 2007, 02:04 AM
سلام درست ميگي جفتشون نرن سفيدرم عوض كني بهتره نرن ندوش!

عجب ولی من به شرط نر و ماده گرفتم مطمئنی که هر دو نرن؟!

Crab 67
12 December 2007, 02:12 AM
جفتشون رنگه نوكشون قرمز پر رنگه مطمئنم كه جفت نرن ماده رنگه نوكش روشنه.

vahidmed
12 December 2007, 02:21 AM
شاید تویه عکس اینطوری افتاده؟ می ترسم ببرم پیشش ضایع شم واسه همین می خوام مطمئن شم

Crab 67
12 December 2007, 02:30 AM
مي توني پستهاي قبلي رو بخوني كه مطمئن بشي اما احتمال 90% جفت نرن.اما خيلي هم جونن.

arvana747
12 December 2007, 07:16 PM
سلام
در مورد رنگ نوك تا جايي كه يادم مياد درست ميگن . جوجه كشي خيلي راحته . جاش مناسب باشه با پنه و خونه چوبي و ارزن ريز و اب . هر دفعه 2 تا 4 تا تخم مي گذارند و جوجه ميشه فقط بديشون جفت خوب پيدا كردنه خيلي وقتها نر تخم ها رو مي خوره

vahidmed
12 December 2007, 11:41 PM
مي توني پستهاي قبلي رو بخوني كه مطمئن بشي اما احتمال 90% جفت نرن.اما خيلي هم جونن.

ممنون از راهنماییت ولی شما از کجا متوجه شدی جوونن؟ و آیا این مسئله امکان داره به توی لونه نرفتنشون ربطی داشته باشه یا نه؟

Crab 67
13 December 2007, 12:02 AM
از سرشون و اينكه هنوز تپل نيستن بعد با هم درگير نميشن يه چند وقت ديگه هم صبر كن لونه رو بردار بعد از يه مدت ديگه باز لونه رو بزار يه جاي خلوت هم باشن شايد فرجي شد!!!

h_hadavi
14 December 2007, 08:55 PM
[QUOTE]شاید تویه عکس اینطوری افتاده؟ می ترسم ببرم پیشش ضایع شم واسه همین می خوام مطمئن شم[/
QUOTE]
ببینید نر ها نقش و نگار دارن و ماده ها ندارن عکس ها خوب نیستن ولی من فکر میکنم به شما درست گفته پرنده فروشی که نتونه فنج نر از ماده تشخیص بده باید در مغازش رو تخته کنه

arvana747
18 December 2007, 06:22 PM
فقط ميشه ار روي رنگ نوكش تعيين كرد نر و ماده رو
نر و ماده ممكنه هر دو سفيد باشند .
من خودم جوجه اي داشتم با بدن كاملا سفيد و بالهاي رنگي
خدايش بيامرزد

Crab 67
18 December 2007, 08:05 PM
سلام كاملا حرف شما درسته البته نقشو نگار داشتنه نرشم صحيح اما تو ايران چون نژادشون تركيبي از چند نژاده درست نميشه تشخيص داد مگر با رنگ نوك قبلا گفتم واسه تاكيد بود .

kasra 2005
4 January 2008, 12:51 PM
سلام دیروز رفتم پارک لاله هفت تخم براشون خریدم اما همهی دونه هاشو نمیخورن فقط بعضیها شونو میخورن در ضمن چرا تخم نمیزارن 5 ماه شد اما دو سه روز دیگه میرن تو لونه میخوابن

vahidmed
11 March 2008, 02:01 AM
با سلام وخسته نباشيد
يه سوال داشتم در مورد دوتا فنچ كه با اينكه لونشون مرتبه واين دوتا خيلي ميونه خوبي با هم دارن وخيلي با هم مهربونن اما تخم نمي زارن تازگي ها هم يه عادت بدي پيدا كردن كه عكسشو واستون پيوست ميكنم ميخواستم ببينم نظر شما در اين مورد چيه وبه نظرتون چرا تخم نمي زارن
ممنون از لطف و راهنماييتون

h_hadavi
11 March 2008, 02:53 PM
با سلام وخسته نباشيد
يه سوال داشتم در مورد دوتا فنچ كه با اينكه لونشون مرتبه واين دوتا خيلي ميونه خوبي با هم دارن وخيلي با هم مهربونن اما تخم نمي زارن تازگي ها هم يه عادت بدي پيدا كردن كه عكسشو واستون پيوست ميكنم ميخواستم ببينم نظر شما در اين مورد چيه وبه نظرتون چرا تخم نمي زارن
ممنون از لطف و راهنماييتون

خیلی جالبه تا حالا همچین صحنه ای ندیده بودم :icon_arro
جند وقت هست با هم هستن؟

vahidmed
11 March 2008, 03:26 PM
خیلی جالبه تا حالا همچین صحنه ای ندیده بودم :icon_arro
جند وقت هست با هم هستن؟

تقريبا 5 ماهي هست كه با هم هستن

يكي از دوستان اين نظر رو دادن وگفتن كه

نميتونم دقيق بگم اين 2 تا جفت هستن يا نه اگه اين كار رو ادامه دادن و تخم نگذاشتن از كم تجربگي اين 2 تا هستش هر 2 جوجه بودن وبلد نيستن 1 ماه ديگه صبر كن براي اينكه بهار وقت تخم گذاشتن اونهاست اگه نتيجه نداد يكيشون رو عوض بكن نر يا ماده فرقي نداره

نظر شما در اين مورد چي هست؟
ممنون

h_hadavi
12 March 2008, 08:28 AM
با اینکه کم تجربه هستن موافقم ولی این کار به تخم گذاشتن ربطی نداره برعکس و به این صورت که نر روی ماده قرار بگیره و نر پاش رو روی ماده قرار میده و نه روی میله ها درسته ولی کلا فکر می کنم جوجه گرفتن از فنچ یه کم سخت تر از پرنده های دیگه هست الان من یک سال هست که دو تا جفت فنچ دارم هر کدوم دو سری جوجه دادن ولی در همین مدت یک جفت مرغ عشقم 6 سری جوجه داده اگر شب ها بقل هم می خوابن جفت هستن ولی احتمالش زیاد هست که جفت باشن ولی تخم نزارن که کاملا طبیعیه

vahidmed
18 March 2008, 06:43 PM
سلام عزیزان
من فنچهام که مدت زیادی بود تخم نمی گذاشتن همونطور که دوستان گفته بودن در این فصل تخم گذاشتن اما ماده یا نر هیچکدوم روی تخم نمی خوابند و مدت زیادی رو خارج از لونه می گذرونند آیا این امر عادیست؟ اگر نه باید چکار کنم؟ آیا امکان داره این بخاطر بی تجربگیشون باشه؟
لطفا من رو راهنمایی کنید اصلا نمی خوام این تخمها رو که بعد از انتظار طولانی گذاشتن از دست بدم!!!
با تشکر

philosopher
18 April 2008, 06:50 PM
سلام عزیزان
من فنچهام که مدت زیادی بود تخم نمی گذاشتن همونطور که دوستان گفته بودن در این فصل تخم گذاشتن اما ماده یا نر هیچکدوم روی تخم نمی خوابند و مدت زیادی رو خارج از لونه می گذرونند آیا این امر عادیست؟ اگر نه باید چکار کنم؟ آیا امکان داره این بخاطر بی تجربگیشون باشه؟
لطفا من رو راهنمایی کنید اصلا نمی خوام این تخمها رو که بعد از انتظار طولانی گذاشتن از دست بدم!!!
با تشکر

سلام به همه

من بیشتر از یه ساله که فنچ دارم و چیزای زیادی درموردشون یاد گرفتم. که کم کم اینجا می ذارم

اما در مورد اینکه شما گفتید روی تخم ها نمی شینن. اگه روی تخم ها نشینن مطمئنا تخم ها از بین می رن. تقریبا حدود 5 الی 10 دقیقه اگه روی تخم نشینن فکر کنم مشکلی پیش نیاد. اما بیشتر از اون خوب نیست. کاریش هم نمی شه کرد.

اصولا فنچ ها پرنده های خیلی بی نظمی هستن. من دو جفت فنچ دارم. یک جفت اون چند تا تخم گذاشتن و با نظم و تعهد خیلی زیاد مامان و بابا به ترتیب روی تخم ها خوابیدن تا جوجه ها به دنیا اومدن. که البته خیلی هم لذت بخش بود.
اما یه جفت دیگه، تخم گذاشتن. اما روی اونا نخوابیدن.
نمی شه درموردشون حکم کلی داد. هر کدومشون یه جوری هستن. البته بعضی نر ها عقیم هستند. با اینکه ماده تخم می ذاره اما تخم نطفه نداره و هیچ وقت به جوجه تبدیل نمی شه.

philosopher
18 April 2008, 07:01 PM
با سلام
من عکس فنچهام رو پیوست کردم متاسفانه بعد از حدود 1.5 ماه هنوز فنچهای من تویه لونه نمی رن نمی دونم چرا هر کاری رو بگین امتحان کردم در لونه رو براشون باز تر کردم براشون پنبه دونه ریختم پنبه گذاشتم جای لونه رو عوض کردم ولی انگار نه انگار در ضمن غذا بهشون هفته ای دوبار مولتی + هفته ای دوبار تخم مرغ + هفته ای دوبار هویج یا سیب + ارزن ریز .الان هم یک هفته ای هست که پراشون میریزه آیا امکان داره با توجه به عکسهایی که آپلود کردم هنوز اینها سنشون کم باشه؟ یا امکان داره جفتشون نر باشن؟ لطفا من رو راهنمایی کنید
با تشکر

فنچ ها حداقل بعد از 7-8 ماهگی بالغ می شن. تا قبل از اون واضحه که نمی تونن تخم بذارن و اصلا بلد نیستن با هم جفت بشن.

philosopher
18 April 2008, 07:10 PM
با سلام من حدود 3 هفته هست که یک جفت فنچ خریدم خیلی سر حالند و یک هفته ای هست که نره میپره رو ماده و... ولی هنوز توی لونه نرفتن براشون تخم مرغ _مولتی ویتامین _ارزن ریز ودشت_ لونه استاندارد که اول در وسط قفس قرار داده بودم ولی الان نه تنها منتقلش کردم به پایین قفس بلکه دهانه لونه رو باز کردم قرار دادم
میشه من رو راهنمایی کنید که چرا نمی رند تو لونشون؟
در ضمن زیر بالهاشون هنوز یک مقدار پر نداره می خواستم بدونم شاید چون اینا بچن اینطوری یا اصولا زیر بالشون یک مقدار خالیه
ساعتها اونهارو نگاه کردم با حالتی ترسان وقتی لونه وسط قفس بود میرفتن روی میله لونه و پنبه هاش رو در می آوردن ولی از وقتی گذاشتمش پایین میرن رو سقف لونه و به پنبه ها هم کار ندارن در ضمن 3یا4 روز بیشتر نیست که گذاشتمش پایین قفس
با تشکر

اینکه گفتید هنوز کامل پر ندارند به احتمال خیلی زیاد برای اینه که هنوز جوجه هستن و خیلی زود پر درمیارن.

اما یه نکته و اون اینکه اگه فنچی داشتید که پرهاش می ریخت، براش کف دریا بگیرید. پودرشو اصلا نگیرید ها. شکل سنگه. بگیرید و بذارید تو قفسشون. خودشون می دونن با اون چیکار کنن که پر دربیارن.
کف دریا بهترین راه برای پر درآوردن اوناییه که پراشون می ریزه.:icon_cool

philosopher
18 April 2008, 07:15 PM
فصل جفت شدن و تخم گذاريشون كيه ؟

به طور معمول فصل تخم گذاری فنچ ها بهار و تابستونه. فنچ من تو تابستون تقریبا 10 تا تخم گذاشت که تا پاییز شروع شد، تخم گذاریش متوقف شد.

البته ممکنه بعضی فنچ ها تو زمستون (اگه اتاق گرم باشه) بازم تخم بذارن.

philosopher
18 April 2008, 08:36 PM
خوراکی هایی که برای فنچ ها مناسبه:

1_ ارزن ریز

2_ برنج پخته. بدون نمک و روغن. حدودا یک روز در میان. (البته برای تقویت)

3_ تخم مرغ پخته. زرده و سفیده و حتی پوست اون. یعنی تخم مرغ رو با پوست بشکنید و برای فنچ بذارید. چون در پوستش هم خواصی هست که بدن فنچ احتیاج داره. مخصوصا فنچ ماده که می خواد تخم بذاره. و هر فنچی که تخم خودش رو می خوره. باعث می شه دیگه تخم خودش رو نخوره. البته اگه عادت نکرده باشه! و از سر نیاز بدنش این کارو می کرده. :icon_surp

4_ هویج رنده شده. مخصوصا برای فنچی که تخم گذاشته و بدنش ضعیف شده. همین طور برای جوجه هایی که تازه متولد شدن. البته باید هویج رو به شکل ریز رنده کنید تا بتونن بخورن.

5_ سیب. که اصلا نیازی به رنده کردن نیست. خودشون به راحتی نوک می زنن و می خورن.

اگه همه این خوراکی ها رو براشون بگذارید، دیگه لازم نیست بهشون ویتامین و داروهای دیگه بدید.:icon_cool

philosopher
22 April 2008, 06:59 PM
فنچ راه راه با نام علمی poephila يكی از پرندگان كوچك با طول متوسط 9 سانتيمتر بومي چمنزارهاي استراليا مي باشد. با توجه به اينكه كشور استراليا داراي سياست درهاي بسته براي صدور حيوانات به خارج مي باشد، اغلب فنچهايي كه در خارج از اين كشور ديده مي شوند در استراليا متولد نشده اند.
فنچهاي راه راه داراي تنوع رنگ بسياري مي باشند و در زمره معروفترين پرندگاني كه در قفس نگهداري ميشوند، بشمار مي آيند. فنچهاي راه راه حيوانات دلپذيري براي نگهداري در منزل، محل كار و كلاس درس محسوب مي شوند. يك فنچ نر بالغ رنگين تر و معمولاً براحتي از فنچ ماده قابل تشخيص است. يك فنچ نر بطور معمول داراي نوك و گونه هاي نارنجي روشن، هاشورهاي سياه و سفيد در سرتاسر گلو و سينه و خالهاي قهوه اي در دو طرف بدن مي باشد.

منبع: سایت گیگاپارس

philosopher
22 April 2008, 07:00 PM
فنچ هاي راه راه پرندگان فوق العاده اجتماعي هستند، اگر چه اين رفتار تنها در بين همنوعانشان مشاهده مي شود. به عنوان مثال، فنچهاي راه راه در حضور انسانها بسيار خجالتي هستند و دوست ندارند دست آموز باشند و يا در دست انسانها قرار بگيرند. بعضي از دارندگان فنچهاي دست آموز معتقدند اين پرندگان احساس بهتري نسبت به لمس كردن و نوازش دارند. بر اين اساس نمي توان فنچ هاي راه راه را گزينه مناسبي براي جويندگان حيوانات دست آموز خانگي بحساب آورد.
در محل سكونت بومي آنها در استراليا، فنچ هاي راه راه بصورت دسته هاي بزرگ در چمنزارهاي پهناور و دشت هاي وسيع حركت مي كنند و حتي فنچ هاي محبوس در قفس نيز اين طبيعت شديداً اجتماعي خود را حفظ مي كنند.
فنچ هاي راه راه با اختيار جفت خوشحالي و شادماني خويش را تضمين مي كنند. يك جفت فنچ راه راه در مواقع استراحت، جفتگيري، تيمار و آراستن يكديگر، نزديك و چسبيده به هم قرار مي گيرند. اگر چه اغلب نزاع بين يك جفت فنچ بر سر جايگاه و محل سکونت در مي گيرد كه البته محدود به خوابيدن روي تخمها نمي شود. يك استراتژي براي محدود كردن يك فنچ نر پرخاشجو مهيا كردن يك وسيله بازي و سرگرمي جهت تخليه پرخاشگري او مي باشد.

منبع: سایت گیگاپارس

elhamatlassi
25 April 2008, 08:45 PM
با سلام و خسته نباشيد. من يك جفت فنچ دارم كه جفت هستند و تا حالا چندين بار تخم گذاشتن و جوجه بزرگ كرده اند. اما اين دفعه آخر اتفاق جديدي افتاده، فنچ نر به محض به دنيا امدن بچه ها با اصرار از لانه بيرونشون مي اندازه و در صورت بازگردوندن مجدد جوجه به شدت بال ها و پاهاشونو زخمي و خوني مي كنه و دوباره بيرون مي اندازه. من نر رو جدا كردم اما حتي ماده هم به بچه ها غذا نمي ده. تا حالا 4 تا جوجه كشتن، چند تا تخم در حال جوجه شدن هستند و يكي هم امروز به دنيا اومد. مي تونم خودم بهش غذا بدم؟ خواهش مي كنم سريع بهم جواب بدين.اگر مي تونم غذا بدم چي بدم و چقدر؟:icon_redf

philosopher
26 April 2008, 01:00 AM
اینکه چرا این کار رو می کنن با جوجه هاشون واقعا نیاز به روانشناسی داره.

اما در این مورد که آیا می تونید خودتون بهش غذا بدید یا نه، تقریبا می شه گفت خیر. معمولا این اتفاق نمی تونه موفقیت آمیز باشه. چون مادر، با مهارت خاصی دانه ارزن رو میذاره تو دهن جوجه.

ولی باز هم به امتحانش می ارزه. چون اگه این کار رو نکنید با چیزایی که از مادر و پدر تعریف کردید، می میره. پس می تونید امتحان کنید. یعنی باید کامل از قفس در بیارید جوجه رو و ارزن و سیب له شده بهش بدید. اما اگه این کار موفقیت آمیز بود و جوجه، زنده موند، دیگه هیچ جایی پیش پدر و مادرش نداره و یه غریبه محسوب می شه. باید خیلی مراقبش باشید.

پیشنهاد می کنم در این مورد حتما با یک پرنده فروش صحبت کنید. اونا تجربیات خوبی دارن.

ما رو هم از نتیجه مطلع کنید.
موفق باشید

philosopher
26 April 2008, 10:33 AM
یک نکته در مورد تخم ها و جوجه ها

شاید این رو بدونید. اما برای کسانی که نمی دونند می گم. وقتی فنچ ها تخم می ذارن، به هیچ وجه نباید به تخم دست بزنید. چون بوی دست شما رو می گیره و یه بیگانه به حساب میاد و فنچ دیگه روش نمی شینه. همین طور جوجه ای که تازه متولد شده و نیاز به مراقبت داره رو اصلا نباید بردارید یا بهش دست بزنید. دقیقا به همون دلیل.

یک نکته دیگه اینکه وقتی فنچ ها تخم می ذارن با اینکه دیدن تخم و نحوه خوابیدن فنچ روی اون خیلی لذت بخشه، نباید زیاد سرک بکشیم و بخوایم داخل خونه اونا رو نگاه کنیم. چون ممکنه فنچ مادر و پدر قهر کنن و دیگه روی تخم نخوابن.
البته من خودم بارها با چراغ قوه توی خونه فنچ هام رو نگاه کردم و تخم و جوجه های نازنازی رو دیدم. خدا رو شکر فنچ های ما از اون قهرقهرو هاش نبودن. ولی باید مراقب بود.

elhamatlassi
27 April 2008, 07:46 PM
خيلي از راهنمايياتون ممنونم. البته همه پرنده ها با دست زدن و بو گرفتن بچه و تخم ها قهر نمي كنند< هرچند من اهل فضولي و دخالت بيجا در امور بچه داري پرنده هام نيستم (: اما وقتي جوجه يا تخمي رو جا به جا مي كردم_ در صورت پايين افتادن_ با عكس العمل شديدي روبه رو نمي شدم و اين حالت قهر در مورد فنچ ها و حتي مرغ عشق هام هم صادق نبود. مي شه گفت خيلي كلي نيست هرچند واقعا پرنده رو شاكي مي كنه بخصوص اگه به صاحبش عادت نكرده باشه. جوجه 5 ام فنچ ها هم ديروز مرد< دارم سعي مي كنم 6 امي رو نجات بدم. حداقل به يك نكته دست پيدا كردم كه يكخورده ارزش علمي داره: جوجه ها بدون غذا فقط تا يك يا يك و نيم روز زنده مي مونن. wish me luck

philosopher
27 April 2008, 09:45 PM
پیشنهاد می کنم اجازه ندید این جفت دیگه تخم گذاری بکنن. یعنی به هر حال از ادامه رابطه اونا جلوگیری کنید. چون حیوانات بنابه غریزه تخم می ذارن و وقتی نتونن از اونا مراقبت کنن هیچ فایده ای نداره.

اما امیدوارم بتونید این یکی رو زنده نگه دارید. واقعا امیدوارم

vahidmed
28 April 2008, 11:45 AM
با سلام
تو آخرین پستم نوشتم که فنچهام در جفت گیری و نگهداری از تخمها نا واردن, حالا اتفاق جدیدی افتاده یکی از اون تخمهای سری اول با کمک برادرم و غذا دادن اون بوسیله برادرم زنده مونده و بزرگ شده ولی:
دیروز فنچ ماده دومین تخمش رو گذاشت اما امروز که رفتم دیدم یکی از تخمها رو خرده و پوستش بیرون افتاده در ضمن پدر و مادر خیلی بد با بچه قبلیشون که بوسیله برادرم بزرگ شده برخورد میکنند و جالب اینکه در آخرین پستهام گفتم که فنچ ماده روی تخم نمی خوابه!! حالا بچشون رو مجبور به خوابیدن روی تخم می کنند!!؟؟؟
میشه بفرمایید با بچشون باید چکار کنم؟جداش کنم یا نه؟ ایرادیکه باعث میشه تخمهاشون رو بخورند و روی تخم نخوابند چیه؟
با تشکر

زهرا اخوت
28 April 2008, 12:27 PM
سلام
من يه جفت فنچ دارم كه خيلي خوب تخم گذاري مي كردند و خيلي جوجه ازشون گرفتم ولي الان جوجه نمي دن فنچ نرم رو حدود پنج ساله كه دارم آيا ممكن پير شده باشهو به همين دليل ديگه تخم ها جوجه نميشن يا دليل ديگه اي داره اگه كسي بتونه كمك كنه ممنون مي شم

philosopher
28 April 2008, 03:03 PM
سلام
من يه جفت فنچ دارم كه خيلي خوب تخم گذاري مي كردند و خيلي جوجه ازشون گرفتم ولي الان جوجه نمي دن فنچ نرم رو حدود پنج ساله كه دارم آيا ممكن پير شده باشهو به همين دليل ديگه تخم ها جوجه نميشن يا دليل ديگه اي داره اگه كسي بتونه كمك كنه ممنون مي شم

بله. به احتمال زیاد پیر شده. شما نباید توقع داشته باشید بعد از 5 سال بازم مثل قبل تخم بذارن و روی اونا بخوابن.

philosopher
28 April 2008, 03:10 PM
با سلام
تو آخرین پستم نوشتم که فنچهام در جفت گیری و نگهداری از تخمها نا واردن, حالا اتفاق جدیدی افتاده یکی از اون تخمهای سری اول با کمک برادرم و غذا دادن اون بوسیله برادرم زنده مونده و بزرگ شده ولی:
دیروز فنچ ماده دومین تخمش رو گذاشت اما امروز که رفتم دیدم یکی از تخمها رو خرده و پوستش بیرون افتاده در ضمن پدر و مادر خیلی بد با بچه قبلیشون که بوسیله برادرم بزرگ شده برخورد میکنند و جالب اینکه در آخرین پستهام گفتم که فنچ ماده روی تخم نمی خوابه!! حالا بچشون رو مجبور به خوابیدن روی تخم می کنند!!؟؟؟
میشه بفرمایید با بچشون باید چکار کنم؟جداش کنم یا نه؟ ایرادیکه باعث میشه تخمهاشون رو بخورند و روی تخم نخوابند چیه؟
با تشکر

به یاد داشته باشید فنچ ها در تخم گذاری و روی تخم خوابیدن به بی نظمی معروف هستن. :icon_cry:

اما اینکه تخم ها رو می خورن دو تا دلیل می تونه داشته باشه. یکی اینکه عادت کردن. و دیگه اینکه بدنشون نیاز به مواد غذایی بیشتری داره. اگه دلیل، این باشه، می تونید براشون تخم مرغ پخته بذارید. برای یک جفت، هفته ای نصف تخم مرغ کافیه. بیشتر بذارید خراب می شه و بو می گیره.

دیگه اینکه جالبه که بچه رو مجبور می کنن روی تخم بخوابه. چطور این کار رو می کنن و بچه چطور به این کار تن می ده؟:icon_ques

اما اگه منظم روی تخم می خوابه، اشکالی نداره. البته به شرطی که وقتی جوجه ها به دنیا اومدن کسی باشه که به اونا غذا بده. و خوابیدن اون هدر نره.:icon_cool

و نکته آخر اینکه اگه بچه بزرگ شده و در مقابل اذیت پدر و مادر می تونه مقاومت کنه، اشکالی نداره. اما اگه هنوز توان مقابله رو نداره و فقط کتک می خوره، اون رو از پدر و مادرش جدا کنید.

چه چیز هایی آدم می شنوه ازین پرنده های فینگیلی. :icon_redf من چند تا فنچ دارم. نر ها با هم خیلی دعوا می کنند. اما خدا رو شکر نسبت به بچه هاشون تعهد دارن.:icon_evil

vahidmed
30 April 2008, 11:49 AM
ممنون از راهنماییتون
بله این فنچهای من ظاهرا خیلی تکن چون اولا تویه اون عکسی که قبلا تو سایت زدم میشه دید که رابطه ماده و نر تقریبا برعکس هست و حالا هم که با جوجه شون!!!!
به خاطر اینکه جوجه فقط کتک می خورد اون رو جدا کردم
و براشون تخم مرغ هم گذاشتم
با تشکر

namiaa
12 May 2008, 02:15 PM
با سلام به همه دوستان عزيز.مي خواستم بدونم كه مولتي و كلسيم رو از كجا ميشه تهيه كرد؟

secretboy66
17 May 2008, 04:25 AM
سلام عزیزان
داخل پستهای قبلی خوندم سر و صدای این کوچکولوها کمتر از مرغ عشقه(در حد پرینتر سوزنی سالم):icon_twis
میخواستم بدونم خیلی کمتر از مرغ عشقه یا اینکه نه تو همون حده:icon_ques
میخوامتون:icon_wink گونی گونی:icon_razz

namiaa
17 May 2008, 12:32 PM
با سلام دوباره خدمت دوستان عزيزم.سوال اول ما رو كه جواب ندادين ولي مي خواستم بدونم وقتي پرنده تخم گذاشته چجوري بايد آب و دونشو عوض كرد كه نترسه؟

philosopher
17 May 2008, 07:49 PM
سلام عزیزان
داخل پستهای قبلی خوندم سر و صدای این کوچکولوها کمتر از مرغ عشقه(در حد پرینتر سوزنی سالم):icon_twis
میخواستم بدونم خیلی کمتر از مرغ عشقه یا اینکه نه تو همون حده:icon_ques
میخوامتون:icon_wink گونی گونی:icon_razz

سلام بر شما
بله صدای فنچ ها خیلی کمتر از مرغ عشقه. یعنی آروم تر.
هر کسی خونه ما اومده از صدای اونا لذت برده و هیچ کس ناراحت نشده. خود ما هم همین طور. صداشون جوریه که اگه حواست بهشون نباشه، اصلا متوجه نمی شی و اصلا آرامشت رو به هم نمی زنن. با مرغ عشق خیلی فرق داره.

philosopher
17 May 2008, 07:53 PM
با سلام دوباره خدمت دوستان عزيزم.سوال اول ما رو كه جواب ندادين ولي مي خواستم بدونم وقتي پرنده تخم گذاشته چجوري بايد آب و دونشو عوض كرد كه نترسه؟

سلام. در مورد سوال قبل فکر کنم پرنده فروشی ها داشته باشن. اگه نداشتن، یه پرنده فروشی نزدیک انقلاب، تو خیابون آزادی هست. که خیلی بزرگه. اونجا حتما داره.

اما در مورد این سوالت:
ظرف آب و دونه پرنده های من، جوریه که اصلا لازم نیست دستم رو داخل قفس بکنم. آبشون که از این مخزن های استوانه ای هست که بیرون قفسه. ظرف دونه هم داخل قفس هست. ولی چسبیده به قفس و من از همین بیرون، براشون دونه می ریزم.
البته اگه تخم گذاشته باشن، با همین کار هم از روی تخم بلند می شن و کمی می ترسن. اما کمتر. ولی خیالت راحت. دوباره وقتی ما بریم کنار، می رن می شینن روی تخم هاشون.

خوش به حالتون. فنچ هاتون تخم گذاشتن. فنچ های ما که هنوز خبری نیست امسال. منتظریم تا زودتر قدم نورسیده ها رو جشن بگیریم.:icon_wink

namiaa
24 May 2008, 08:13 AM
با تشكر از تو دوست خوبم.ولي فنچ من هنوز تخم نذاشته.تازه جديدا به جاي ماده نره ميره تو لونه مي خوابه.نمي دوني دليلش چيه؟

زهرا اخوت
24 May 2008, 05:31 PM
با تشكر از تو دوست خوبم.ولي فنچ من هنوز تخم نذاشته.تازه جديدا به جاي ماده نره ميره تو لونه مي خوابه.نمي دوني دليلش چيه؟
سلام معمولافنچ ها قبل از تخم گذاري مدتي ميرن و روي پنبه ها مي خوابن تا جاشون رو آماده براي تخم گذاري كنن كه اين كار رو هم به نوبت انجام ميدن ممكن بخوان تا دو يا سه روزه ديگه تخم بذارن خيلي نگران نباش

namiaa
26 May 2008, 09:15 AM
مي خواستم بدونم بجز هويچ و كاهو ديگه چي ميشه بهشون داد كه واسشون خوب باشه و اذيتشون نكنه؟چون فنچهام اخيرا علاقه اي به خوردن هويچ . كاهو نشون نمي دن يا خيلي كم مي خورن.البته تخم مرغو خوب مي خورن.

fereshteye_yakhy
30 May 2008, 09:57 PM
سلام
من یک جفت فنچ دارم که الان دو ساله با همن اما تا حالا یه دونه تخم هم نذاشتن میخواستم کمکم کنین چیکار کنم که تخم بذارن؟

secretboy66
2 June 2008, 01:14 PM
سلام دوستان
من دیروز یه جفت فنچ خریدم
از وقتی رسیدم خونه و لونه رو واسشون یه کم پر کردم تا وقتی که اونیکه نوکش قرمزتره(بنا به گفته شما دوستان در صفحات اولیه یعنی نره!) رفت تو لونه ,2ساعت بیشتر طول نکشید :icon_twis
دیشب هم تا صبح همونجا راحت خوابیدن!!!!
راستی داخل مغازه هم همینجوری و فله ای انتخابشون شدن
میخواستم بدونم این عادیه که فنچ نر بره تو لونه قبل از ماده؟
یا اینکه من تو شناخت نر و ماده ام اشتباه کردم؟
نوک قرمز پر رنگ = نر
نوک قرمز کم رنگ = ماده
راستی ماده هه هم تا یکی 2ساعت جلو لونه خوابید بعد رفت یه جای دیگه قفس!
در مورد صدا که هم ازتون پرسیده بودم دیروز فهمیدم بلند ترین تن صداشون درحد غرغرکردن های مرغ عشقه:icon_cool

زهرا اخوت
2 June 2008, 04:48 PM
مي خواستم بدونم بجز هويچ و كاهو ديگه چي ميشه بهشون داد كه واسشون خوب باشه و اذيتشون نكنه؟چون فنچهام اخيرا علاقه اي به خوردن هويچ . كاهو نشون نمي دن يا خيلي كم مي خورن.البته تخم مرغو خوب مي خورن.
سلام دوست عزيز فنج ها زياد هويج نمي خورن چون خيلي سفت به جاي هويج ميتونيد از تخم مرغ رنده شده و خيار يابرنج پخته شده استفاده بكنيد مخصوصا تخم مرغ كه در تخمگذاري فنجهاموثرند

philosopher
4 June 2008, 05:13 PM

اگه هویج رو با رنده ریز، رنده کنید فکر کنم بخورن. فنچ های منم کاهو دوست ندارن.
سیب رو هم می تونید بذارید براشون. نیازی هم به رنده کردن نیست.

philosopher
4 June 2008, 05:15 PM
سلام
من یک جفت فنچ دارم که الان دو ساله با همن اما تا حالا یه دونه تخم هم نذاشتن میخواستم کمکم کنین چیکار کنم که تخم بذارن؟

مطمئنی که جفت هستن؟؟ یعنی نر و ماده؟؟ و اینکه با هم جفت شدن یا نه؟ یعنی با هم ازدواج کردن یا نه؟:icon_wink

philosopher
4 June 2008, 05:25 PM
یک عکس از فنچ هام میذارم اینجا. امیدوارم خوشتون بیاد.:icon_evil

http://i25.tinypic.com/243oig6.jpg (http://www.phalls.com/%5BIMG%5Dhttp://i25.tinypic.com/243oig6.jpg%5B/IMG%5D)

توضیح البته برای دوستانی که زیاد اطلاعات ندارن:
از بین اون سفیدها، اون که نوکش قرمزه نر و اون یکی که نوکش نارنجیه ماده اس.

از اون خاکستری ها هم اون دو تا که لوپ نارنجی هستن نر و اون یکی که لپش رنگی نیست ماده اس. البته اینم بگم که اون دو تا نر ها، پسر های اون یکی هستن. باباشونم یه کم اون طرف تر داره شیطونی می کنه برا همین تو عکس نیست:icon_cool

راستی، فنچ های من (خاکستری ها) امسال هنوز شروع به تخم گذاری نکردن. به نظرتون دلیلش چیه؟؟

alireza 1991
6 June 2008, 10:05 PM
سلام.من حدود 5 ماه پیش 2 جفت فنچ خریدم که 2 تا سفید و 2تا قهوه ای بودند. اما 1 چیز جالب که الان 26 تا هستن و بازم تخم کردن. هر دفعه 8-10 تا تخم گذاشتن که جز یکی همه جوجه شد.راز موفقیت من که تازه کار هم بودم هر روز تخم مرغ دادن بود.واقعا نمیدونم چرا فنچای شما 4-5 ماه تخم نمیکنن؟:icon_quesمن که دیگه دارم میترکم چون به محض اینکه اخرین جوجه از لونه بیرون میاد 8 تا تخم دیگه میزارن. به همه علاقه مندان پیشنهاد میکنم از تخم مرغ غافل نشین. موفق باشید.یا علی:icon_cool

philosopher
6 June 2008, 11:12 PM
بله.
تخم مرغ مفیده. ولی فکر کنم به خود فنچ ها هم مربوط باشه. نمی شه گفت همه اونا مثل هم هستن و اگه ما زیاد تخم مرغ بدیم بهشون، مثل فنچ های شما فورت و فورت تخم می ذارن.

ولی خیلی بامزه است که الان این همه زیاد شدن.
راستی، هر دو جفتی که گرفتید همینقدر تخم می ذارن یا یک جفتشون اینطورین؟؟

alireza 1991
7 June 2008, 11:46 AM
از جفت قهوه ای1 بار 7 تا و 1 بار 8 تا گرفتم.از سفید ها هم 8 تا گرفتم که یکی افتاده بود تو ظرف اب و مرده بود:icon_cry: وگرنه اون هم زنده میموند. البته الان یک سفیدو با یک قهوهای گذاشتم که ماده سفیده تا امروز 4 تا تخم گذاشته.هفته قبل مجبور شدم برم چهارمین قفسم رو هم بخرم که جا کم نیاد چون بالغها از بچه ها جدان.دیگه میخوام نرهارو از ماده ها جدا کنم تخم کردن بسه.

namiaa
8 June 2008, 03:33 PM
با تشكر از دوست خوبم زهرا.فنچهاي من 3 تا تخم گذاشتن.البته اوايل روش نمي خوابيدن واسه همين فكر كنم تخمها خراب شده باشه.از كجا ميشه فهميد كه تخمها سالم هستن يا نه؟

fereshteye_yakhy
12 June 2008, 05:07 PM
مطمئنی که جفت هستن؟؟ یعنی نر و ماده؟؟ و اینکه با هم جفت شدن یا نه؟ یعنی با هم ازدواج کردن یا نه؟:icon_wink
بله مطمئنم . چون هم فنچ نر گوشواره داره هم اینکه نوکش قرمز پر رنگ فقط با هم نمیسازن. تخم مرغ هم دادم بهشون میخورن اما خبری ار تخم و جوجه نیست. خیال میکنم عقیم باشن!:icon_cry:

fereshteye_yakhy
12 June 2008, 05:11 PM
و اینکه من مولتی ویتامین بچه از داروخانه گرفتم و به فنچام میدم آیا براشون ضرر نداره؟

fereshteye_yakhy
12 June 2008, 05:24 PM
سلام.راستش من به فنچام گردو و بادام میدم خیلی هم دوست دارن و میخورن البته زیاد نباید بهشون بدی چون گرمیشون میکنه .

moh@mm@d reza
13 June 2008, 08:53 PM
سلام
از بچه ها کسی درباره این فنچ های نرگسی اطلاعاتی مثل نحوه تشخیص نر و ماده و تخم گذاری و از این حرفا نداره؟ممنون

namiaa
16 June 2008, 11:45 AM
سلام.راستش من به فنچام گردو و بادام میدم خیلی هم دوست دارن و میخورن البته زیاد نباید بهشون بدی چون گرمیشون میکنه .

با تشكر من الان چند وقتيه بهشون برنج پخته ميدم.خيلي دوست دارنو و سريع تمومش ميكنن.البته انواع ميوه ها مثل موز-هلو- و زرد آلو رو هم مي خورن.

alireza 1991
17 June 2008, 11:43 AM
سلام.متاسفانه چند وقته که فنچ نر من روی نوکش پوسته شده دقیقا مثل پوست ادم که خشک میشه.بدبخت اصلا از قیافه افتاده و خیلی زشت شده. میخواستم بدونم این عادیه یا باید با داروی خاصی درمانش کرد؟

namiaa
21 June 2008, 03:52 PM
سلام.متاسفانه چند وقته که فنچ نر من روی نوکش پوسته شده دقیقا مثل پوست ادم که خشک میشه.بدبخت اصلا از قیافه افتاده و خیلی زشت شده. میخواستم بدونم این عادیه یا باید با داروی خاصی درمانش کرد؟
غذا چي بهش ميدي؟

fereshteye_yakhy
21 June 2008, 05:04 PM
غذا چي بهش ميدي؟

سلام.فکر کنم ویتامین بدنش کم شده باشه . اگه بهش مولتی ویتامین بدی براش خوبه.

fereshteye_yakhy
21 June 2008, 05:41 PM
با تشكر من الان چند وقتيه بهشون برنج پخته ميدم.خيلي دوست دارنو و سريع تمومش ميكنن.البته انواع ميوه ها مثل موز-هلو- و زرد آلو رو هم مي خورن.
البته وقتی بهشون برنج میدی نباید روغن داشته باشه چون فنچ ها به روغن حساسند و اسهال میشن.

alireza 1991
22 June 2008, 12:58 PM
من بهش ارزن و کتان و سبزی و تخم مرغ میدم.اینا رو به همشون میدم چرا فقط این یکی اینطوری شده؟ تازه از 7 روز هفته حد اقل 4 روز تو ابشون مولتی ویتامین دارن و هر بار که تخم مرغ بهشون میدم کمی هم از پوستش براشون میزارم.:icon_ques

Hesam844
22 June 2008, 02:07 PM
فنچ رو میشه توی خونه آزاد نگه داشت؟ یا خیلی کثیف کاری میکنه؟
کسی تجربه داشته؟

fereshteye_yakhy
23 June 2008, 02:27 PM
من بهش ارزن و کتان و سبزی و تخم مرغ میدم.اینا رو به همشون میدم چرا فقط این یکی اینطوری شده؟ تازه از 7 روز هفته حد اقل 4 روز تو ابشون مولتی ویتامین دارن و هر بار که تخم مرغ بهشون میدم کمی هم از پوستش براشون میزارم.:icon_ques
سلام.من از دامپزشک پرسيدم گفت به علت کمبود ويتامين يا آب ناخالص بعضي از پرنده ها نوکشون پوسته ميزنه البته همه اينجوزي نيستن و بهتره اون پرنده رو از بقيه پرنده ها جدا کني چون ممکنه بعضي از اين بيماريها واگير دار باشه.

fereshteye_yakhy
24 June 2008, 12:08 PM
فنچ رو میشه توی خونه آزاد نگه داشت؟ یا خیلی کثیف کاری میکنه؟
کسی تجربه داشته؟
سلام.بله من تجربه اش رو دارم . قبلا دو تا فنچ داشتم که تو خونه آزاد نگهشون میداشتم لونشون هم زیر یک مهتابی گذاشته بودم تخم هم گذاشتند ولی خیلی کثیف کاری نمیکنن واسه من که هم روزنامه از زیر دستمون میکشیدن هم میومدن تو سفره نون میخوردن هم اینکه در قفسشون باز بود هر وقت میخواستن آبو دونه میخوردن و اینکه یک سینی میگذاشتم تو اتاق حمام میکردن.آزاد گذاشتنشون خوبه کثیف کاری دارن اما نه اونقدری که آدم بدش بیاد . اما باید مراقب بود در خونه که باز میشه فرار نکنن.

eshgh1248
23 July 2008, 07:18 PM
سلام
من تازه 2 روزه که 1 جفت فنج خریدم .
میخوام بدونم چقدر طول میکشه تا با هم جفت شن و تخم بزارن ؟
بعد هم اصلان تو لونه نمی رن .
تو لونه هم خاک اره تا نصفه ریختم .
با تشکر

amir_foad
25 July 2008, 11:52 PM
سلام دوستان، من امروز دو جفت فنچ خریدم! یه جفتش رو خودم انتخاب کردم و یه جفت هم با تخم خریدم! وای که چقدر ناز و باحالن :icon_wink

این اولین پست من تو این تاپیک هستش و خوشحال میشم که تبادل نظر های مفیدی با هم داشته باشیم.
یه سری اطلاعات کلی در مورد پرنده ها دارم ولی خب بازم هم پرنده ای یه قلق و لم هایی داره.

در حال حاضر که داره اولین شب حضورشون در خونه ما سپری میشه، اون جفتی که تخم دارن تو قفس هستن و مادهه هم از وقتی اومد محل جدید (خونمون) رو تک تخمی که گذاشته بود نخوابید!
اون جفت دیگه هم بیرون هستن تو تراس و تو لونه ای که براشون گذاشته بودم و توشم پنبه هست خوابن! :icon_arro

amir_foad
25 July 2008, 11:56 PM
و اینکه من مولتی ویتامین بچه از داروخانه گرفتم و به فنچام میدم آیا براشون ضرر نداره؟

مولتی ویتامین بچه ضرری نداره به شرطی که دوزش (نسبت مقدار مولتی ویتامین به آب در واحد مشخص) رعایت بشه.

این خریدن مولتی ویتامین از داروخانه ها هم جالبه! دکترا سوالای باحال می پرسن! مثلاً میگن: شما بچه داری؟!!! :icon_twis یا دو تا مولتی ویتامین می خوای چی کار؟!! مگه چن تا بچه داری؟!!! :icon_twis کلاً باحاله :icon_surp

amir_foad
25 July 2008, 11:57 PM

بنظر من که گردو و بادام بسیار چربه و به هیچ وجه برای پرنده ای مثل فنچ مناسب نیست!!

amir_foad
26 July 2008, 12:19 AM
سلام
از بچه ها کسی درباره این فنچ های نرگسی اطلاعاتی مثل نحوه تشخیص نر و ماده و تخم گذاری و از این حرفا نداره؟ممنون

دوست عزیز بعلت گستردگی بسیار کم این پرنده مشخصاً اینجا اطلاعاتی گیرت نمیاد. اگر منظور شما از فنچ نرگسی پرنده زیر هستش...

http://i33.tinypic.com/2gub9s4.jpg (http://amirfoad.persiangig.com/image/javarice01.jpg)

...باید بگم که اسم اصلی این پرنده (Java Sparrow (Rice Bird هست، که می تونین با جستجو در اینترنت مطالب خوبی پیدا کنین (مشروط بر تسلط به زبان انگلیسی)

امیدوارم که عکس زیر در شناخت نر و ماده بودن این پرنده بهتون کمک شایانی بکنه:

http://i34.tinypic.com/2ypc1i0.jpg (http://amirfoad.persiangig.com/image/javarice02.jpg)

نکته: این فنچ ها وقتی بصورت مخلوط با گونه های دیگر نگهداری شوند، بسیار تهاجمی هستند. توصیه می شود که یک جفت از این فنچ ها با فنچ های هم جثه خودشان بمنظور تولید مثل در یک مکان نگهداری شوند.

amir_foad
26 July 2008, 12:20 AM
سلام دوستان
از وقتی رسیدم خونه و لونه رو واسشون یه کم پر کردم تا وقتی که اونیکه نوکش قرمزتره(بنا به گفته شما دوستان در صفحات اولیه یعنی نره!) رفت تو لونه ,2ساعت بیشتر طول نکشید :icon_twis
دیشب هم تا صبح همونجا راحت خوابیدن!!!!
راستی داخل مغازه هم همینجوری و فله ای انتخابشون شدن
میخواستم بدونم این عادیه که فنچ نر بره تو لونه قبل از ماده؟

در مورد صدا که هم ازتون پرسیده بودم دیروز فهمیدم بلند ترین تن صداشون درحد غرغرکردن های مرغ عشقه:icon_cool

سلام رفیق قدیمی. خوشحالم که اینجا می بینمت :icon_surp برای من هم همین اتفاق افتاد با این تفاوت که دوتایی با هم رفتن تو لونه :icon_arro

از اونجایی که منم مرغ عشق داشتم میگم که واقعاً صداش از مرغ عشق کمتره! واقعاً عاشق صداشونم. خیلی جیگره... :icon_wink

namiaa
26 July 2008, 05:39 PM
سلام
من تازه 2 روزه که 1 جفت فنج خریدم .
میخوام بدونم چقدر طول میکشه تا با هم جفت شن و تخم بزارن ؟
بعد هم اصلان تو لونه نمی رن .
تو لونه هم خاک اره تا نصفه ریختم .
با تشکر
با سلام به تو.اول اينكه به نظر من به جاي خاك اره بايد تو لونشون پنبه دونه بزاري.البته يه مقدارشو بيرون بزار تا خودشون لونشونو به حالتي كه ميخوان دربيارن.در مورد جفت خوردن بايد بگم كه فنچها سريعتر از پرنده هايي مثل مرغ عشق جفت مي خورن.فقط بايد يه كم صبر كني و توي يه جاي خلوت بزاريشون تا به هم عادت كنن.در مورد تخم گذاشتنم نميشه دقيق گفت.اگه بلد باشن يعني خيلي جوون نباشن زود اينكارو ميكنن.(در مورد علائم جفت خوردن ميتوني به گفتگوهاي قبلي دوستام توجه كني)

سیاوش ایران
30 July 2008, 10:41 AM
سلام دوستان، من امروز دو جفت فنچ خریدم! یه جفتش رو خودم انتخاب کردم و یه جفت هم با تخم خریدم! وای که چقدر ناز و باحالن :icon_wink

این اولین پست من تو این تاپیک هستش و خوشحال میشم که تبادل نظر های مفیدی با هم داشته باشیم.
یه سری اطلاعات کلی در مورد پرنده ها دارم ولی خب بازم هم پرنده ای یه قلق و لم هایی داره.

در حال حاضر که داره اولین شب حضورشون در خونه ما سپری میشه، اون جفتی که تخم دارن تو قفس هستن و مادهه هم از وقتی اومد محل جدید (خونمون) رو تک تخمی که گذاشته بود نخوابید!
اون جفت دیگه هم بیرون هستن تو تراس و تو لونه ای که براشون گذاشته بودم و توشم پنبه هست خوابن! :icon_arro

کم کم عادت میکنن وقتی رو دور تخم گذاری بیفتن هیچی جلو دارشون نیست زمستونو تابستون نمیشناسن.
هر چند وقت یه بار بهشون تخم مرغ سفت شده رنده کن بده (قاطیش هویج کنی بهتر)
برنج کته هم همینطور بدون روغن و نمک.

amir_foad
30 July 2008, 12:53 PM
کم کم عادت میکنن وقتی رو دور تخم گذاری بیفتن هیچی جلو دارشون نیست زمستونو تابستون نمیشناسن.
هر چند وقت یه بار بهشون تخم مرغ سفت شده رنده کن بده (قاطیش هویج کنی بهتر)
برنج کته هم همینطور بدون روغن و نمک.

ممنون از یادآوری تون دوست عزیز. از موارد فوق الذکر اطلاع داشتم :icon_surp اصولاً قبل از خریدن پرنده و یا حیوان مورد نظرم تحقیقات و مطالعه ی کافی رو انجام میدم! :icon_cool

سیاوش ایران
30 July 2008, 05:02 PM
ممنون از یادآوری تون دوست عزیز. از موارد فوق الذکر اطلاع داشتم :icon_surp اصولاً قبل از خریدن پرنده و یا حیوان مورد نظرم تحقیقات و مطالعه ی کافی رو انجام میدم! :icon_cool

افرین درستشم همینه:icon_cool

eastern
31 July 2008, 03:09 PM
دوستان عزیز دقت بفرمایید.

لطفا پیش از ارسال عکس اندازه آن را با استفاده از سایتهای tinypic.com ، imageox.com و .. کوچک کنید تا صفحات تاپیک سریعتر باز شوند.

namiaa
3 August 2008, 09:03 AM
با سلام به دوستان
يكي از ماده هام دائما تخم ميزاره ولي با اينكه روش ميخوابه و منم خيلي هواي تغذيشو دارم به جوجه تبديل نميشن.من فكر كردم شايد مشكل از نره باشه كه تخمها نطفه دار نميشن واسه همين ميخواستم نرمو عوض كنم ولي مغازه دار بهم گفت يه مدتي از هم جداشون كن تا نره دوباره مست بشه.مي خواستم بدونم كسي از دوستان نظر يا تجربه اي تو اين زمينه داره؟

eastern
3 August 2008, 01:39 PM
مرغ ماده چند نوبته که تخم می ذاره؟ سنش چقدره؟

amir_foad
3 August 2008, 01:56 PM
با سلام به دوستان
يكي از ماده هام دائما تخم ميزاره ولي با اينكه روش ميخوابه و منم خيلي هواي تغذيشو دارم به جوجه تبديل نميشن.من فكر كردم شايد مشكل از نره باشه كه تخمها نطفه دار نميشن واسه همين ميخواستم نرمو عوض كنم ولي مغازه دار بهم گفت يه مدتي از هم جداشون كن تا نره دوباره مست بشه.مي خواستم بدونم كسي از دوستان نظر يا تجربه اي تو اين زمينه داره؟

جدا کردن نر از ماده و مست شدن مجدد نر کمکی به ایجاد نطفه در تخم نمی کنه. (در صورت نطفه نداشتن تخم)
شما می بایست یه دفعه که تخم ها جوجه نشدن نگاه می کردی ببینی توی تخم نطفه بوده یا خیر. اگه بود که مشکل به نر بر نمی گرده، ولی اگه نطفه نداشت شما باید فنچ نرت رو عوض کنی.

namiaa
4 August 2008, 12:01 PM
با عرض خسته نباشيد
من تازه ميخوام به پرنده هام مولتي بدم واسه همين ميخواستم بدونم بايد چند قطره تو آبشون بريزم؟

eastern
4 August 2008, 09:47 PM
هفته ای دو بار در آبش ، نصف قرص جوشان مولتی ویتامین و نصف قرص جوشان کلسیم هم بریزید.

( بهتره قرصها رو اول تو ظرف آبش بریزید و بعد ظرف رو با آب ولرم پر کنید )

روز بعد حتما ظرف آب رو کاملا بشویید . نکته : موقع شستن ظرف آب ، بهتره از آب داغ و مقدار بسیار کم مایع ظرفشویی استفاده بشه.. ظرف رو با اسکاچ بشویید ( چون جرمهایی که داخل ظرف به وجود میاد محل تجمع میکرب و قارچه )..اگر ظرف حالت لوله ای و عمودی داره از شیشه شور یا بهتر از اون از یک مسواک کهنه استفاده کنید.. یادتون نره که حتما خوب خوب ظرف رو آب کشی کنید که از مایع ظرفشویی چیزی باقی نمونه ..
مولتی ویتامین رو فرقی نمی کنه به صورت جوشان بدید یا قطره. اما بهتره جوشان باشه تا یکنواخت در آب حل بشه.

اگر می خواهید قطره بدید،12 قطره برای یک ظرف آب استاندارد کافیه.

amir_foad
8 August 2008, 11:10 PM
سلام دوستان. همون طور که قبلاً گفته بودم چند وقت پیش دو جفت فنچ خریده بودم. یکی شو به همراه تخم و یه جفت دیگه رو خودم انتخاب کرده بودم. این جفت انتخابی خودم رو توی پاسیو ول کرده بودم و واسه خودشون راحت می چرخیدن. یه لونه هم گذاشته بودم تو پاسیو و یه خورده پنبه هم داخلش کرده بودم.

چند روز پیش اومدم اینا رو بکنم تو قفس دیدم یکی شون نیست! (بارها شده بود که می دیدم یکی شون نیست!!) همین که لونه رو برداشتم بذارم تو قفس یه چیزی از تو لونه خورد به دستم! نگو مادهه تو لونه بوده! گذاشتمش تو قفس دیدم 6 تا تخم گذاشته!!! :icon_wink کلی هم از این گلدون های توی پاسیو آشغال جمع کرده و گذاشته تو لونه. خیلی واسم جالب بود که چقدر سریع و راحت و بدون هیچ دردسری با هم جفت شده بودن و می خواستن بچه دار هم بشن. :icon_excl

تو قفس که نرفتن تو لونه، دوباره لونه رو گذاشتم بیرون. خوشبختانه رفتن رو تخمها خوابیدن! میرن تو لونه آب و دون می خورن و با هم دیگه وظیفه خوابیدن روی تخم ها رو انجام میدن! :icon_arro ببینم حالا چی میشه در ادامه...

namiaa
11 August 2008, 08:11 AM
باسلام به دوستان
من رفتم نرمو عوض كردم.هر چند ناراحت شدم ولي نر جديده خيلي سرحال و زبله.اول كه انداختمش پيش ماده خيلي سروصدا راه انداخته بود و مدام دنبال ماده مي كرد.يكي از دوستام گفت خيلي مسته ممكنه به ماده آسيب برسونه.بعد 2 ساعت ديدم سروصداي زيادي مياد فكر كردم داره ماده رو اذيت ميكنه.اما وقتي رفتم ديدم اين ماده است كه همش دنبال نره مي كرد حالشو بگيره.خلاصه شب اول وضعيت جنگي بود.ولي حالا بهترن و همديگه رو نوازش ميكنن و شب كنار هم ميخوابن.البته امروز صبح ماده ميزد تو دم نره.خلاصه هي خوب ميشن هي بد تا ببينيم آخرش چي ميشه.

namiaa
25 August 2008, 08:37 AM
با سلام به دوستان عزيز
ديدم گفتگو تعطيل شده گفتم يه سوال بپرسم.
به نظر شما توي قفس فنچ ميله بيشتر باشه بهتره تا ورجه وورجه كنن يا كمتر تا بال بزنن؟

amir_foad
25 August 2008, 08:50 PM
با سلام به دوستان عزيز
ديدم گفتگو تعطيل شده گفتم يه سوال بپرسم.
به نظر شما توي قفس فنچ ميله بيشتر باشه بهتره تا ورجه وورجه كنن يا كمتر تا بال بزنن؟

بستگی به اندازه قفس داره خب! ولی کلاً تو قفس نمیشه بال زد، دو تا میله کافی و مناسبه! :icon_cool

namiaa
26 August 2008, 03:07 PM
اگه يه جفت فنچ داشته باشيم كه با هم جفتگيري نكرده باشن ولي با هم خوب باشن و يه ماده بهشون اضافه كنيم مشكلي پيش نمياد؟

amir_foad
26 August 2008, 08:33 PM
اگه يه جفت فنچ داشته باشيم كه با هم جفتگيري نكرده باشن ولي با هم خوب باشن و يه ماده بهشون اضافه كنيم مشكلي پيش نمياد؟

من در زمینه فنچ خیلی تجربه ندارم. چیزی که میگم مسائلی که تو فنچ های خودم دیدم. وقتی دو تا نر یا دو تا ماده (که جفت هستن) می خورن به تور هم نرها دنبال هم می کنن و ماده ها هم دنبال هم. بعضی وقت ها هم نر میره دنبال ماده طرف که جفتگیری کنه. ولی از طرفی هم تو مغازه ها کلی نر و ماده کنار هم هستن! :icon_ques حالا تا نظر بقیه دوستان چی باشه....

sh00k00f
31 August 2008, 04:21 PM
بچه ها من میخوام یه جفت بخرم
از چه نوع بخرم بهتره ؟
نرگسی ها چه طورین ؟ اونام زود تخم میزارن ؟
2 تا ماده با یه نر خوبه ؟
قفس چقدری بهتره ؟

amir_foad
31 August 2008, 08:28 PM
بچه ها من میخوام یه جفت بخرم
از چه نوع بخرم بهتره ؟
نرگسی ها چه طورین ؟ اونام زود تخم میزارن ؟
2 تا ماده با یه نر خوبه ؟
قفس چقدری بهتره ؟

به سلامتی ایشالا....
هر دو نوعش خوبه و جذابیت های خودش رو داره...
نرگسی ها هم خوبن، تولید مثل شون خیلی سخت نیست ولی مثل فنچ های معمولی به این زودی و با سرعت جفت نمی شن و تخم نمی ذارن ولی صداشون بهتره...
اگه یه نر و ماده خوب، سالم و سرحال بخری زود با هم جفت میشن. دو تا ماده لازم نیست.
قفس هم که هر چی بزرگتر باشه بهتر

راستی من یه جفت فنچ دارم با چهار تا تخم و یه جفت دیگه با پنج تا جوجه توی لونه، اگه خواستی تو پیغام خصوصی در خدمتت هستم.

موفق باشی... :icon_cool

sh00k00f
31 August 2008, 10:17 PM
مرسی
وا پس نوه دارم شدی :icon_arro
والا من میخوام با برادرزاده ام با هم بخریم گفتم دو تا ماده باشه بهتره یکی برای اون باشه
یعنی یه نر با دو تا ماده جور نمیشه ؟!
من قیمت دارم فنچ جفتی 8 تومن !
به نظرتون خوبه ؟

namiaa
1 September 2008, 08:15 AM
مرسی
والا من میخوام با برادرزاده ام با هم بخریم گفتم دو تا ماده باشه بهتره یکی برای اون باشه
به نظرتون خوبه ؟
ممكنه با هر دوتا جفت بخوره ولي احتمالش زياد نيست و به نر بستگي داره كه توانائيش چقدر باشه
در مورد قيمت اگر جفت نخورده باشن و تخم نداده باشن جفتي 6 تا 7 تومن ولي اگه تخم داشته باشن قيمتش بالاتره حتي تا جفتي 12 تا 15 تومن.كلا به سر حالي و شادابي پرنده هم بستگي داره.بعضي جفتي 5 تومن هم هست ولي خيلي ريزه ميزن.

sh00k00f
1 September 2008, 04:29 PM
یه جفت خریدم !
خیلی شنگولن هی بپر بپر میکنن
مخصوصا مادهه
براشون میخواستم لونه هم بخرم ولی نداشت خودم با مقوا درست کردم ولی اصلا توش نمیرن
مادهه هم هی نره رو با نوکش تمیز میکنه !
این یعنی چی؟
جفتی 7 خریدم ! یه ماده سفید نر قهوه اییم

amir_foad
1 September 2008, 08:18 PM
مرسی
به نظرتون خوبه ؟

آره دیگه نوه دار هم شدم. :icon_excl این جفتم که جوجه دارن خیلی باحالن. سالم و سرحال، کلی شنگول و منگول. جثه خیلی خوب و خلاصه عالین... واسه همینم همه چیز بخوبی و ایده آل پیش رفت...

برادرزاده ات که ماده تکی به دردش نمی خوره که، هر کی یه جفت داشته باشه بهتره.

ممکنه ماده ها به هم بپرن و سر نره دعوا کنن. همون یه نر یه ماده بهتره بنظرم. فنچ خوب هم همون جفتی 6 الی 7 تومن هست.

amir_foad
1 September 2008, 08:20 PM
یه جفت خریدم !
خیلی شنگولن هی بپر بپر میکنن
مخصوصا مادهه
براشون میخواستم لونه هم بخرم ولی نداشت خودم با مقوا درست کردم ولی اصلا توش نمیرن
مادهه هم هی نره رو با نوکش تمیز میکنه !
این یعنی چی؟
جفتی 7 خریدم ! یه ماده سفید نر قهوه اییم

به سلامتی ایشالا... مبارک باشه.... اسپند دود کن براشون حتماً :icon_surp خیلی صدای باحالی داره :icon_arro
لونه نمی خواد بسازی با مقوا... یه ظرف کوچولو بذاری و یه ذره پنبه هم توش میرن آشیونه شون رو میسازن :icon_surp اگه نشد هر موقع تونستی یه لونه براشون بخر.

معمولاً فنچ ها این کار رو می کنن. به هم علاقه نشون میدن. قیمت هم خوبه. قدمشون خیر باشه برات....

sh00k00f
1 September 2008, 08:29 PM
باشه دود میکنم :icon_arro
میگم اون دو تایی که داری برعکس ماله منه رو شاید ازت بخرمش! با نمک میشه برعکس مال منه نرش سفیده ماده اش قهوه ایی!
چند روزه تخم گذاشتن ؟
من به فنچام تخم مرغ دادم مادهه خیلی پرخوره ... نره مثل اینایی که خسته ان اغلب میشینه یه جا

amir_foad
1 September 2008, 08:48 PM
باشه دود میکنم :icon_arro
میگم اون دو تایی که داری برعکس ماله منه رو شاید ازت بخرمش! با نمک میشه برعکس مال منه نرش سفیده ماده اش قهوه ایی!
چند روزه تخم گذاشتن ؟
من به فنچام تخم مرغ دادم مادهه خیلی پرخوره ... نره مثل اینایی که خسته ان اغلب میشینه یه جا

باشه، مشکلی نیست...
دقیق یادم نیست چند روزه والا ولی چهار تا تخم گذاشته.
آره، تخم مرغ خیلی دوست دارن... همین جوری هی می خورن! :icon_arro کلاً هم شیکمو هستن هم آب خیلی می خورن، ظرف آب شون رو یه روزه تموم می کنن! عاشق آب تنی هم هستن.

sh00k00f
1 September 2008, 10:06 PM
من فنچام کنار هم خوابیده بودن نگاشون کردم جدا شدن :icon_ques
الان باز کنار هم هستن ... اگه لونه اشون روی زمین باشه موردی داره ؟

namiaa
2 September 2008, 09:53 AM
بهتره كه لونه رو روي ميله هاي وسطي قفس بزاري نه كف لونه.بهتر از اون اينه كه يه لونه واسشون تهيه كني چون تو لونه احساس امنيت و آرامش بيشتري ميكنه و اگه تخم داشته باشه و تو اتاق بري نميترسه.

sh00k00f
2 September 2008, 12:44 PM
ببینم چقدر طول میکشه تا اگه جفت شده باشن برای خودشون لونه سازی کنن و تخم بزارن
یک هفته ؟

amir_foad
2 September 2008, 06:20 PM
من فنچام کنار هم خوابیده بودن نگاشون کردم جدا شدن :icon_ques
الان باز کنار هم هستن ... اگه لونه اشون روی زمین باشه موردی داره ؟

خب فنچ خیلی ترسو هستش، مستقیم که نگاهش می کنی می ترسه و این ور اون ور می پره :icon_arro لونه که نمیشه کف قفس باشه!! چون کف قفس باید شسته بشه و اینا... ولی اگه مثلاً کاسه ای، گلدون کوچولویی، چیزی باشه و پنبه بذاری داخلش میرن روش می خوابن و لونه می سازن. ولی همون طور که دوست خوبمون namiaa اشاره کرد لونه های آماده چون در و پیکری داره باعث میشه کمتر بترسن و زودی از روی تخم ها نپرن و در نتیجه تخم ها سرد نمیشن.

ساختن لونه هم بستگی به جفتت داره، زمان مشخصی نداره...

sh00k00f
2 September 2008, 06:29 PM
اقا این مادهه وحشی شده
پرهای نره رو میکنه و میخوره :icon_roll

پر دمش رو کند همونجا جلوی من خوردش!!!!!

haree104
4 September 2008, 04:35 PM
سلام کسی هست که به من بگه آیا باید ناخن فنچ ها رو بگیریم یا نه ؟ واگر باید اینکار بشه چند وقت یکبار ضروری هست .؟ ممنون میشم به من ایمیل بزنین

amir_foad
4 September 2008, 07:28 PM
سلام کسی هست که به من بگه آیا باید ناخن فنچ ها رو بگیریم یا نه ؟ واگر باید اینکار بشه چند وقت یکبار ضروری هست .؟ ممنون میشم به من ایمیل بزنین

دوست عزیز فکر نکنم نیازی به این کار باشه! مگر اینکه ناخن فنچ شما خیلی خیلی بیش از حد رشد کرده باشه! آیا اینطوره؟!

sh00k00f
4 September 2008, 07:34 PM
بچه ها یه جا خوندم هفت دونه واسه جفت گیری خوبه !
اما عطاری 5 دونه داشت ! اونم پودری
حالا اگه این 5 دونه که پودریه رو با اب مخلوط کنم بهشون بدم بده ؟
امروز براشون یه کم ریختم توی آب میزان مصرف ابشون بالا رفت همشو زود خوردن

در ضمن دو تا فنچ دیگه خریدم :icon_wink
یکیشون نوک نقره اییه

sh00k00f
4 September 2008, 07:37 PM

مگه ناخن هاشون چقدره ؟
فکر نکنم لازم باشه بگیری ... چون اگه خیلی بلند نباشه و اینکارو بکنی خون میاد از ناخنشون

sh00k00f
5 September 2008, 12:27 PM
بچه ها ماده ی من پر باقیه رو میکنه و میخوره !
کسی نمیدونه چشه ؟:icon_redf

soli_aqua
5 September 2008, 02:04 PM
شما از ماده بودن اون اطمینان حاصل کردی...در بعضی مواقل(مثل ما خودم که قبلا" داشتم)نوک فنچ سفید قرمزه نه نارنجی و با ماده اشتباه میشه...راستی توی غذاشون از هویج رنده شده با کمی کلسیم استفاده کن