PDA

View Full Version : نياز به كمك از دوستاني كه الكترونيك ميدونند

saber2q
28 November 2005, 02:29 AM
ميدونم اين چيزي كه ميخوام براي كسي كه الكترونيك بدونه خيلي سادس و من بد جود نياز دارم بهش.
ميخوام يه كليد 0-1 رو (كليدي كه با فشار دادن روشن ميشه و با بيرون كشيدن قطع ميشه) با يك كليد فشاري (كليد زنگي) (كليد نرم) حالا هرچي كه اسمش هست تغيير بدم يعني ميخوام كليد به طوري عمل كنه كه با يك بار فشار كليد و رها كردن جريان رو برقرار كنه و دو باره با فشار دادن و رها كردن اتصال رو قطع كنه ولي با يك كليد فشاري
ساده تر بگم: ميخوام به جاي يك كليد روشن و خاموش معمولي از يك ميكروسوئيچ استفاده كنم و طوري باشه با هر بار فشار دادنش اتصال برقرار بشه و برقرار بمونه و دوباره با فشار دادن اتصال قطع بشه.
اگه منظورمو نفهميديد بگيد تا بازم توضيح بدم
ممنون

Pedro
28 November 2005, 02:36 AM
ميتونم سوال کنم شما چي رو با هاش ميخواهيد خاموش روشن کنيد

saber2q
28 November 2005, 02:23 PM
يك چراغ يا LED معمولي
فقط تنها مشكل اينه كه نميشه از كليد هاي قطع و وصل استفاده كرد (به علت محدود بودن پنل كه بايد تاچ باشه و من مجبورم از ميكروسوئيچ استفاده كنم.

F.®.A
1 December 2005, 09:56 PM
بايد از flip flop استفاده كني من سعي ميكنم مدارشو واست طراحي كنم با ميكرو كه نميخواهي نه؟؟!!

saber2q
7 December 2005, 07:28 PM
بايد از flip flop استفاده كني من سعي ميكنم مدارشو واست طراحي كنم با ميكرو كه نميخواهي نه؟؟!!
فرشيد جان ميتوني درباره Flip Flop برام يهمقدار توضيح بدي كه چيه و چه كارايي هايي داره؟؟؟
ضمنا منظورت از ميكرو كه گفتي چيه؟
ممنون ميشم

F.®.A
10 December 2005, 04:28 AM
عزيزم منظورم microcontroller هست با اون همه كا ميشه كرد flipflop جيزه ساديه اينطوريه نميشه مفصله بايد تو كتاب مدار منطقي دنبالش بري

Mazhar
15 December 2005, 11:14 AM
دوست عزيز مشكل شما به راحتي حل مي شود. شما مي توانيد از سوييچهاي دو كنتاكته كه به همين نام در بازار معروف هستن استفاده كنيد. با زدن سويچ در بار اول يك كنتاكت وصل شده و با زدن سوييچ در بار دوم كنتاكت بعدي. اين روش هم ارزانه و هم فضاي كمي اشغال مي كند. روش ليپ فلاپ هم كه دوستمون گفتن هم درسته ولي خوب وقتي راه ساده تر هست نبايد دنبال اين روش رفت.

saber2q
16 December 2005, 05:58 PM
دوست عزيز مشكل شما به راحتي حل مي شود. شما مي توانيد از سوييچهاي دو كنتاكته كه به همين نام در بازار معروف هستن استفاده كنيد. با زدن سويچ در بار اول يك كنتاكت وصل شده و با زدن سوييچ در بار دوم كنتاكت بعدي. اين روش هم ارزانه و هم فضاي كمي اشغال مي كند. روش ليپ فلاپ هم كه دوستمون گفتن هم درسته ولي خوب وقتي راه ساده تر هست نبايد دنبال اين روش رفت.
ممنون
حتمان سرغش ميرم و پيداش ميكنم (همون سوئيچ دو كنتات) :icon_cool

عزيزم منظورم microcontroller هست با اون همه كا ميشه كرد flipflop جيزه ساديه اينطوريه نميشه مفصله بايد تو كتاب مدار منطقي دنبالش بري
سايتي كه دربارش توضيح داده باشه سراغ نداري؟

Pedro
17 December 2005, 10:10 AM
شما هر کتاب مقدماتی دیجتال والکترونیک رو بگیرید در این مورد مطلب داره
با ابن حال اگر سایتی پیدا کردم بهتون اطلاع میدم

Pedro
17 December 2005, 10:27 AM
فلیپ فلاپ1 (http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=%D9%81%D9%84%DB%8C%D9%BE%20%D9%81%D 9%84%D8%A7%D9%BE)

F.®.A
10 January 2006, 04:19 AM
switch دو كنتاكته يافتي؟ مدار flip flop شو ميخواي برات بكشم؟

parsmobile
10 January 2006, 04:30 PM
عزیزم مختصر و مفید flip flap همون الاکلنگ خودمونه !
یعنی دو تا ترانزیستور یا دو تا گیت که حالت کاری عکس هم داشته باشند. یکی اگه روشن باشه اون یکی دیگه مکملشه یعنی خاموشه ...
فک کنم بهترین راه همین مدار باشه ! فرشید خان مدارو براتون می کشه . کمک خواستین در خدمتم

F.®.A
11 January 2006, 09:02 AM
http://h1.ripway.com/farshid-ar/switch.gif

reza1357
7 March 2006, 01:42 PM
فرشيد جان ميتوني درباره Flip Flop برام يهمقدار توضيح بدي كه چيه و چه كارايي هايي داره؟؟؟
ضمنا منظورت از ميكرو كه گفتي چيه؟
ممنون ميشم

فلیپ فلاپ یک مدار ترتیبی است که شامل یک حافظه برای ثبت ورودی حالتهای مختلف می باشد و کاربرد آن در مدارات کامپیوتر یا بعبارت ساده در شمارندها دودویی مورد استفاده قرار میگیرند(اگه به کارتهای گرافیک توجه کرده باشید چیپستی که در انها استفاده میکنند از همین فلیپ فلاپ است)
چند نوع فلیپ فلاپ داریم مثلا :
j.k
r.s
d
t
اگه فرصت کردم یک مثال از مدارات ترتیبی که با فلیپ فلاپ طراحی میشن میزارم
موفق باشید

saber2q
7 March 2006, 09:57 PM
ممنون ميشم از اطلاعاتت و اگه بتوني بگي چجوري بايد طرز استفاده ازش رو ياد بگيرم ممنون ميشم
البته من از روي ناچار دنبال PLC رفتم و ميخوام ياد بگيرم

reza1357
11 March 2006, 09:25 AM
دوست عزیز کار با فلیپ فلاپ کار سختی نیست ولی باید زمینه اش رو داشته باشید
مثلا باید طراحی مدارت خوب باشه

اگه بخواهی با فلیپ فلاپ مدار طراحی کنی اولین قدم باید جدول حالت کلیه فلپ فلاپ ها که در بالا ذکر کردم داشته باشی بعد برحسب نیاز خود و بررسی مدار، میتونی یکی از فلیپ فلاپ مورد نظر را انتخاب کنی (انشالله در فرصت مناسب حتما یک مدار با یکی از فلیپ فلاپ میذارم )

F.®.A
12 March 2006, 03:23 AM
اين مدار بدردت خورد saber2q ?

saber2q
12 March 2006, 05:38 PM
:icon_cry:
من استفاده از اين مدارات رو حتي به صورت مبتدي و مقدماتي بلد نيستم
ولي الان دارم روي PLC كار ميكنم كه كلن مدارم رو با اين سيستم كار كنم

X-R
13 March 2006, 01:37 AM
سابر جان شما اگر میخوای با plc کار کنی که حتما این مدار یا حا لا هر چیز دیگه به درد صنعت میخوره و plc یک مدار نیست بلکه به طور مثال (ساده بگم یک مینی plc درواقع یک کام÷یوتر کوچیک (( البته نه کام÷یتر معمولی که توی خونه داریم )) که برنامه مورد نظر خودتو توی کامپیوتر مینویسی و به plc انتقال میدی با توجه به وردی و خروجی های سیستم.
بر نامه ای که شما باهاش میتونی این کار انجام بدی به صورت زیر .
A I0.0
AN F0.1
S F0.0
A I0.0
A F0.1
R F0.0
A F0.0
Q0.0=
AN I0.0
A F0.0
S F0.1
AN I0.0
AN F0.0
R F0.1
لازم به ذکر که من STL نوشتم. و الا با LAD یا CSF اسانتر است.

saber2q
17 March 2006, 03:55 PM
بله منم از plc همين قدري كه شما گفتي ميدونم (نه بيشتر :icon_arro )
ولي فكر كنم با plc هر كاري كه بخوامميتونم انجام بدم (اگه ياد بگيرم)
چون من دارم يه سيستم براي ماشين درست ميكنم كه ايركانديشنر و كنترل كليه درب ها و شيشه ها و قفل ها و امنيت ماشين و همچنين چيزايي از قبيل فاصله سنج عقب و تغيير زاويه آينه هاي جانبي و حافضه تنظيم اينه ها و همچنين صندلي هاي برقي ماشين در اين سيستم كنترل بشه و كليه اختار گر هاي ماشين مثل باز بودن درب يا شيشه و يا صندوق و كاپوت و...... همگي در اين سيستم قرار نيگيره (در اصل در پنل ماشين فقط يك مونيتور نصب ميشه و همه چير در همينجا كنترل ميشه) همش با plcشدنيه نه؟///؟؟؟
من بعد از عيد ميخوام برم كلاسهاي آموزش plcشركت فستو
به نظرتون فستو خوبه يا برم جاي ديگه؟؟ زيمنس و امرون هم اموزش دارن

X-R
17 March 2006, 05:06 PM
در رابطه با plc اصلش بر میگرده به شرکت زیمنس .من برنامه نویسی plc توی دانشگاه یاد گرفتم در مورد بیرون چیزی نمیدونم .ولی اینو میدونم که بیرون چیزی یاد نمیدن .فقط پولش میگیرن و یک چیزای در مورد مدار منطقی میگن و یکم هم plc بعد دیگه باید خودت یاد بگیری. راستی اینوهم بگم فکر نکنم یک mini plc ارزون باشه .قیمت ندارم ولی باید حسابی گرون باشه وقتی که برای جزوه و برنامه اجرای 50 میلیون چک ازت میگیرن تا به کسی ندی و .....
دیگه تا اخرش بخون .

X-R
17 March 2006, 05:11 PM
احتمالا 7 یا 8 فروردین یک خلاصه ای از plc اماده میکنم میذارم تا بدونی اصل کار چیه بعد تصمیم بگیری.

mojtabadelava
1 April 2006, 12:05 PM
http://h1.ripway.com/farshid-ar/switch.gif

فرشيد جان كارت عالي بود فقط بايد به فكر ديبانس هم بود چون به اين صورت اصلا ارزش فني نداره.مشكل ديبانس هم
با اي سي(555)حل ميشه.

F.®.A
1 April 2006, 01:28 PM
فرشيد جان كارت عالي بود فقط بايد به فكر ديبانس هم بود چون به اين صورت اصلا ارزش فني نداره.مشكل ديبانس هم
با اي سي(555)حل ميشه.
حق با شماست ولی در انصورت بهتره از میکرو استفاده کنی مثلا یه میکرو خیلی ارزون

saber2q
1 April 2006, 02:10 PM
احتمالا 7 یا 8 فروردین یک خلاصه ای از plc اماده میکنم میذارم تا بدونی اصل کار چیه بعد تصمیم بگیری.
پس چي شد؟؟؟ من منتظرم :icon_cool

F.®.A
1 April 2006, 04:14 PM
پس چي شد؟؟؟ من منتظرم :icon_cool

لطفا مطالب مربوص به plc را در این تایپیک (http://www.phalls.com/vbulletin/showthread.php?t=18777)مطرح کنید